Roosevelt's kreet om vrede HIJ HOUDT KOERS NAAR EUROPA GEMEENTERAAD VAN VELSEN WOENSDAG 17 MEI Diplomatieke sensatie De moord op pater Haut te Luik Pleegde Danse de misdaad om aan het schavot te ontsnappen? Opzegging van de onder wijsregeling met Beverwijk Geen verlaging van de vermakelijkheidsbelasting verplichte sluiting voor kapperszaken doorgevoerd. De Naar het concentratie kamp Onderwijsovereenkomst V ermahelijkheidsbelasting Engelsche benzineprijs UIT DEN OMTREK TARIEVEN VOOR HET ZUIDERBAD Gecombineerde tramtarieven Gas en water Examens verpleging van zenuw en geesteszieken BENNEBROEK BLOEMENDAAL Verkoop van grond De winkelsluiting Stichting bijzondere school Radio-distributie Rondvraag HEEMSTEDE OVERVEEN VELSEN 462e STAATSLOTERIJ Het is geen gebruik, dat diplomaten kraten slaken. Om de reputatie van diplomaat te zijn niet te schaden meenen de meeste staatslieden slechts uitermate voorzichtig te mogen spreken in een voor velerlei uitleg vat bare, schoon klinkende taal. Wanneer een staatsman recht tegen deze diplomatieke usance in toch een kreet slaakt, en wel zoo'n luiden, dat heel de wereld dien hooren moet, kan dit een verbluffend bewijs zijn van diplomatiek raffi nement. Het wil ons voorkomen, dat de kreet om vrede en ontwapening, welken de president van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika Franklin D. Roosevelt heeft geslaakt, inderdaad van zulk een beteekenis is. Wij meenen dit niet enkel op grond van de wijze, waarop hij dien heeft geuit, maar ook op grond van het moment, dat hij voor dat uiten gekozen heeft. Roosevelt heeft zich rechtstreeks tot de staatshoofden ge richt van verschillende mogendheden, die aan de economische wereldconferentie te Londen zullen deelnemen, zelfs ook tot Kalinin, den voorzitter van het presidium der Sovjets, welke nog steeds niet officieel door Amerika erkend zijn In Rus land is men daardoor natuurlijk ten zeerste gevleid, want men meent daarin een voorteeken te mogen zien, dat Amerika's verontwaardiging over het sabotage-proces tegen de Engelsche ingenieurs is geluwd en Roosevelt weer toena dering zal gaan zoeken tot de Sovjet-Unie. Of deze opvatting niet ietwat voorbarig is, moet worden afgewacht, maar zeker is, dat het pleit voor Roosevelt's werkelijkheidszin, dat hij zich ook tot Sovjet-Rusland gewend heeft Immers in de ontwapeningskwestie speelt Sovjet-Rus- land een belangrijke rol. Sovjet-Rusland is een voorstander van de meest rigoureuse ontwape ningsmaatregelen, omdat het daardoor het ge vaar van een aanval uit de kapitalistische lan den hoopt te kunnen bezweren. Van den ande ren kant echter wordt Sovjet-Rusland door ver schillende mogendheden uitgespeeld als de haard van een agressieve bolsjewistische wereldrevo lutie, ter bezwering waarvan zij hun bewapenin gen boven peil wtenschen te houden. Roosevelt heeft dus verstandig gehandeld ook Rusland in zijn beroep te betrekken, ook al bestaat de Sovjet-regeering officieel voor Amerika nog niet. Het moment van Roosevelt's boodschap verraadt onmiskenbaar de bedoeling Hitier te beïnvloeden, alvorens deze zijn aangekondigde groote rede over de Duit- sche buitenlandsche politiek en het Duitsche ontwapeningsstandpunt in den speciaal daar voor bijeengeroepen Rijksdag gaat uitspre ken. De politieke atmosfeer in Europa is ten gevolge van het uit de zgn. democratisch-par- lementaristische nachtmerrie opgewonden ont waken van Duitschland zóó angstwekkend geladen, dat de vrees voor 'n explosie alleszins gewettigd schijnt. De overigens zoo flegmatieke Engelschen hebben bedreigingen tegen Duitsch land geuit, welke gewei kt hebben als olie op het nationalistische Duitsche vuur. De vice- kanseüer von Papen heeft onmiddellijk daar op een anü-pacifistischen toon aangeslagen, samenwerking op ontwapeningsgebied wil deelnemen, blijkt uit zijn wensch, dat het tijd stip en de methodes voor de uitvoering van de volgende stappen op ontwapeningsgebied zul len moeten worden vastgesteld, en dat geen mogendheid haar bewapening zal uitbreiden boven de door de verdragen gestelde grenzen. Deze laatste wensch kant zicht dus onmid dellijk tegen elke poging, welke door Duitsch land mogelijk zou worden aangewend om zijn bewapening op te voeren. Terwille van Frankrijk en de zich door Duitschland bedreigd voelende mogendheden stelt Roosevelt een plechtig en formeel algemeen nonagressiepact voor en hernieuwing van de ontwapeningsbe loften en -verplichtingen, alsmede de aanvaar ding van de nimmer-geweldpolitiek. Het eerste enthousiasme over Roosevelt's boodschap is onmiddellijk weer ge doofd. Tenminste zoowel van Engelsche zijde als vin Fransche toonen perscommentaren aan, dat men van Roosevelt méér had ver wacht dan hij heeft willen en met het oog op het Congres waarschijnlijk ook heeft kun nen geven. Vooral de Fransche pers is teleur gesteld over het feit, dat de president der Ver eenigde Staten geen definitieve toezegging heeft gedaan zich in geval van een Euro- peeschen oorlog in het strijdperk te zullen begeven en met geen enkel woord gerept heeft van de kwestie der oorlogsschulden. Maar wat men ook van Roosevelt's beroep op de mogend heden meent te moeten denken en zeggen, het staat in ieder geval vast, dat Hitier straks in den Rijksdag veel zelfbeheersching zal moeten beoefenen om niet een al te schril contrastee renden indruk te maken. Uit Hitler's woorden zal thans moeten blijken of Duitschland zich zelf geestelijk en politiek volkomen wenscht te isoleeren of niet. We hebben melding gemaakt van de drie dubbele misdaad waaraan Hyacinthe Danse, die zijn moeder en zijn vriendin doodde in Frankrijk, en Pater Haut, te Luik, zich schul dig maakte. Waarom heeft Hyacinthe Danse zijn oud professor gedood? vraagt de Brusselsche „Stan daard". Volgens den moordenaar omdat Pater Haut hem had laten zakken bij een examen. Danse zou dus gedurende 22 jaar met wraak gevoelens zijn bezield geweest, aangezien hij thans 42 jaar is. Zulks lijkt onwaarschijnlijx. In werkelijkheid gelooft men dat Danse deze misdaad heeft gepleegd om zijn hoofd te red den. Daar Danse een moord heeft gepleegd in Bel gië, zal hij hier voor het Assisenhof verschij nen. Hij wist voorzeker dat, ter dood veroor deeld in België, hij aan den dood ontsnapte, vermits de doodstraf niet meer wordt uitge voerd in België. Zoo men hem echter had aan gehouden voor de dubbele misdaad in Frank rijk gepleegd, dan zou hij zijn uitgeleverd en dreigde hij zijn hoofd te verliezen op het scha vot. Merkwaardig is dat Danse den dag voor den moord op pater Haut een advocaat heeft ge raadpleegd te Brussel, waarna hij zich wilde laten arresteeren wegens een straf, die hij nog welke in zijn preludium op Hitler's aanstaande rede al heel weinig bemoedigend klonk. Indien deze toon door den Nazi-dictator en volks tribuun Adolf Hitler zelf zou worden overge nomen, zou het onderlinge wantrouwen in Europa psychopathische verhoudingen kun nen gaan aannemen. Dit heeft Roosevelt trach ten te voorkomen door vlak, vóórdat Hitler t woord gaat nemen, den ernstigen wil van Amerika uit te spreken tot vrede en het be vorderen der ontwapening, welke in Genève minder dan ooit vlot. Door Roosevelt's bood schap heeft Amerika nog eens duidelijk te ver staan gegeven, dat het uit zijn isolement is getreden en niet meer zoo beducht is zich in „European entanglements" te wagen. De we reldcrisis heeft de Amerikanen blijkbaar ge nezen van hun waan, dat zij op een econo misch eiland woonden. Zij erkennen onder Roosevelt, dat Amerika slechts een onderdeel der wereld is en niet een wereld op zich, en dat alleen door samenwerking van gansch die wereld redding uit den algemeenen nood kan worden bereikt. Hoever Roosevelt aan die KARLSRUHE, 16 Mei (W. B.) De vroegere Badensche Minister van Binnenlandsche Zaken, Adam Remmelen, de vroegere Staatsraad Ma- rum en eenige andeere leden der S. P. D. zijn vandaag in politieauto's naar het concentratie kamp Kislau bij Bruchsal gevoerd. Het overbrengen der gevangenen was van te voren bekend gemaakt en een groote menigte had zich voor de gevangenis en langs den weg die het transport zou volgen, verzameld. Toen de gearresteerden verschenen, werd er luid ge floten, geschreeuwd, geloeid en gescholden. Jp den eersten politie-auto, 'n grooten open wagen, zaten de gevangenen met ontbloot hoofd en onder sterke bewaking. De wagen werd vooraf gegaan door een S.S.-colonne, die den weg vry maakte. Deze auto werd door een tweede gevolgd, bezet met S.A.-lieden. Aan beide zijden van den stoet liep een colonne S.A.-lieden, die ook den stoet sloten. De politie-auto's konden slechts zeer langzaam tusschen de dichte me nigte doorrijden. Den geheelen weg langs werd naar de arrestanten geschreeuwd en klonken kreten als „verraders". Ook werd overal het be kende Duitsche Muldersliedje gezongen, een tiespeling op het begin van Remmele's carrière als molenaarsknecht en op het feit, dat Rem- mele als president van Baden het zingen van dit lied, toen zulks aan het einde van zijn re- geeringsperiode herhaaldelijk op beieedigende wijze door de nog niet aan de macht zijnde nazi's werd gezongen, had verboden. Vóór het gebouw van den Landdag, het Staatsministerie en het voormalige Vakvereenigingshuis wera eenige malen een kort halt gemaakt. Ook speel den onderweg op verschillende plaatsen muziek corpsen het Mulderslied. De belangstelling van het publiek was zóó groot, dat het tram- en autoverkeer gestaakt moest worden. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad van Vel|en onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig waren de heer Tusenius, v. d. Flier en v. d. Steen. In behandeling komt het voorstel van B. en W. tot opzegging der bij raadsbesluit d.d. 30 Juli 1929, met de gemeente Beverwijk gesloten overeenkomst, inzake de toelating van leerlin gen uit Velsen, benoorden het Noordzeekanaal, op de openbare scholen voor gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs te Beverwijk. De heer VISSER verzoekt het z.g. bevrie zingssysteem toe te passen. De VOORZITTER antwoordt dat het college van de gedachte is uitgegaan, dat, wat in het zuiden der gemeente geweigerd is, in het noor den niet mag blijven voortbestaan. Dat zou niet rechtvaardig zijn. Uit zuinigheidsoverwegingen is met Bloemendaal geen overeenkomst aange gaan. Wat Velsen-Noord aangaat, daar heb ben wij een goede school, zoodat er van een overeenkomst met Beverwijk geen motief be staat. Bovendien beteekent het een bezuiniging van ongeveer 1300 per jaar. Het voorstel van B. en W. wordt hierna goedgekeurd met 6 stemmen tegen. E. en W. adviseeren niet in te willigen het verzoek van de directie der Bioscoop- en Schouwburg Exploitatie „Thalia" te IJmuiden, om verlaging van de belasting op tooneelver- tooningen voor voorstellingen na het gewone sluitingsuur. Wethouder NIJSSEN deelt mede, dat B. en W. genoodzaakt zijn om binnenkort met ver strekkende maatregelen zullen moeten komen om verruiming van de inkomsten te verkrijgen. Wanneer de raad het voorstel van B. en W. niet aanneemt, zullen Ged. Staten zich daar mede zeker niet vereenigen. Een besluit tot ver laging zullen wij zeker niet goedkeuren. De heer DE WAAL bepleit inwilliging van het verzoek, omdat de exploitant zich anders niet staande zal kunnen houden. De heer VERMEULEN merkt op dat binnen kort de raad voor ernstige beslissingen zal ko men te staan. Laat de raad in alle dingen vollen ernst betoonen en in geen geval iets doen om het gat in de begrooting nog grooter te maken. De heer VISSER zegt, dat het verzoek billijk is, maar in dezen tijd kan men de inkomsten der gemeente niet verlagen. De heer VAN HEIJST meent dat men de zakenmenschen niet met de narigheid mag la ten zitten. Het is heelemaal niet zeker dat de verlaging vermindering van inkomsten tenge volge zal hebben. Mogelijk neemt het aantal uitvoeringen toe. De heer VAN WOENSEL zegt dat B. en W. te goed had voor een vroeger begaan pers delict. Deze straf bleek echter verjaard. De be trokken advocaat weigert mede te deelen, wat of Danse met hem besproken heeft, zich beroe pend op zijn ambtsgeheim. Danse begaf zich 's anderendaags naar Luik, waar hij te 3 uur stipt den Pater doodde, ertoe gedreven, zei hij, door een macht waaraan hij niet kon weerstaan, alhoewel hij niets tegen het slachtoffer had. Danse zal in België gevonnist worden voor de drie misdaden die hij gepleegd heeft. Doch meer dan waarschijnlijk zal de onderzoeksrech ter eerst een geestesonderzoek bevelen, en daar Danse ongetwijfeld een geesteszwakke is, zal men krachtens de wet op de sociale verdedi ging zijn intemeering bevelen. LONDEN, 16 Mei (V.D.). Morgen zal de ben zineprijs met 2 Mi pence per gallon worden ver laagd. De raadscommisie te Zandvoort die zich heeft bezig gehouden met het vaststellen van de ta rieven van het Zuiderbad heeft zich op het hstandpunt geplaatst, dat niet gerekend moet worden op een maximum tijdsduur, maar op een dag, verdeeld in twee periodes. De grens tusschen die periodes heeft de com missie gesteld op één uur des namiddags. Dit tijdstip is gekozen, omdat dan gewoonlijk weinig personen zich in de badinrichting zul len bevinden. Na twaalf uur zullen slechts kaartjes verkocht worden voor de middagpe riode. Zij, die des morgens reeds weten, dat ze den geheelen dag aan het strand of in het zonne bad zullen vertoeven, kunnen gemakshalve in de gelegenheid worden gesteld dan reeds een dagkaartje te koopen. De commissie meende, dat er een prijsverschil tusschen den ochtend- en den middagtijd moest zijn. In de eerste plaats, omdat de middagtijd langer is en in de tweede plaats, omdat het baden in de stille uren aangemoedigd zal wor den. Naast het verschil in het periode-systeem zal er ook verschil zijn in mantel- en cabine-baden. Bij mantelbaden toch wordt geen gebruik ge maakt van een cabine van de badinrichting. Dan kan met een enkelen kapstok wordeen vol staan. Voorts is er onderscheid gemaakt wat den leeftijd betreft. De grens is daarbij gesteld op vijftien jaar. Beneden dien leeftijd moet door de jeugdige baders gebruik gemaakt worden van de collectieve kleedgelegenheid zooals er zich één voor de jongens en één voor de meisjes in de badinrichting bevinden. In de heeren-afdee- ling en de dames-afdeeling oudere kinderen daarin toe te laten acht de commissie niet ge- wenscht. De prijzen zijn zoodanig voorgesteld, dat ze geen sterke concurrentie aan de bestaande bad- inrtichingen zullen bezorgen en toch ook bin nen het bereik van alle beurzen vallen. Vooral met het oog op administratieve ver eenvoudiging stelt de commissie vóór, het in voeren van knip-, maand- en seizoenkaarten. Bij de knipkaarten wordt op elke tien baden een bad gratis gegeven volgens den berekenden prijs. Bij de maahdkaarten vervalt het verschil tus schen ochtend- en middagtarief. De prijs, van een seizoenkaart is tweemaal zoo hoog als van een maandkaart. Al deze bepalingen zulen gelden voor niet- ingezetenen, daar het de commissie gewenscht voor komt, voor inwoners van Zandvoort een ander tarief vast te stellen. In de eerste plaats, omdat een gedeelte van op deze manier de bevordering van kunst en cultuur tegengaat. De heer MAAS merkt op, dat de heer Van Woensel dan het voorstel niet begrijpt. Het gaat hier om de uitvoeringen na elf uur, dus om het dansen en dat kan spr. niet rangschik ken onder kunst en cultuur. Overigens heft de gemeente van de vereenigingen, die kunst en cultuur bevorderen, een lagere belasting. Wil men na afloop dansen, dan moet men daar meer iets extra's voor betalen. Wethouder NIJSSEN wijst er op dat de ver laging van Thalia slechts een gering voordeel oplevert. Maar de gemeente zal er uiteindelijk een aanzienlijk nadeel van ondervinden. Want zij zal het dan ook voor andere gelegenheden moeten doen gelden. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 18 tegen 6 stemmen. Door de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland en door de Vereeniging voor water- leidingbelangen in Nederland zijn nieuwe voor schriften vastgesteld welke ten aanzien van de technische eischen resprectievelijk aan gas installaties en aan dienstleidingen en binnen aanleg voor water dienen te worden gesteld. Tevens zijn door gemelde vereenigingen re gelingen vastgesteld voor de erkenning van respectievelijk gasfitters en waterfitters. Het komt B. en W. gewenscht voor de door de hier bedoelde vereenigingen vastgestelde voorschrif ten ook in deze gemeente van toepassing te verklaren. Daartoe is het noodig de betrekke lijke verordeningen te wijzigen in dien zin, dat aan het College de bevoegdheid wordt toege kend voorschriften ter zake vast te stellen. Aangezien de verordeningen voorts niet meer geheel voldoen aan de eischen van de praktijk, heeft een algeheele herziening plaats gehad en stellen B. en W. voor nieuwe verordeningen vast te stellen. De heer STARK maakt bezwaar tegen de bepaling, dat afsluiting van gas en water ook kan geschieden bij onwil in de betaling van gelden, welke uit anderen hoofde aan de ge meente verschuldigd zijn, zooals b.v. belasting. Men behoort deze zaken gescheiden te houden. De heer MAAS sluit zich hierbij aan. Deze spr. stelt verder voor om te laten vervallen de bepaling, dat afsluiting kan geschieden, wan neer de verbruiker schuld heeft aan het gasbe drijf in een andere gemeente. Volgens spr. be hoeft Velsen niet incassobureau te spelen voor andere gemeenten. De heer VERMEULEN - stelt voor om deze bepalingen alleen voor het gas te handhaven. Het water is een noodzakelijk iets. Nadat nog eenige opmerkingen zijn gemaakt antwoordt wethouder DUNNEBIER, dat de ge meente een machtsmiddel moet hebben voor onze inwoners vroeger bij de gemeentelijke bad inrichting gratis kon baden, maar ook, omdat de inwoners collectief de risico van de exploi tatie dragen. Een eventueele ongunstige exploi tatie zouden ze op hun belastingbiljet terug vinden. De commissie stelt voor, dit tarief pro gressief te maken. Onder inwoner wordt verstaan ieder, die op 1 Januari aan het seizoen voorafgaande in het bevolkingsregister van den burgerlijken stand stond ingeschreven. De doorloopende badkaarten moeten van een foto voorzien zijn. De tarieven varieeren naar inkomen en leef tijd (15 jaar»is de grens). Het zal niet ge oorloofd zijn gebruik te maken van de inrich ting met het uitsluitend doel 'n ligstoel te hu ren. Steeds zal dus een zee of zonnebad moeten worden genomen. Er zijn onderhandelingen gevoerd met de tramdirectie over een combinatie van tram- en badtarieven. Thans is, het besluit genomen door de directie der tramwegmaatschappij, dat in de tram bij de conducteurs reeds kaartjes voor het bad ge nomen zullen kunnen worden. Bij de gewone retourbiljetten zullen supplementbiljetten wor den uitgegeven. Deze supplementbiljetten kosten minder dan het tarief aan de badinrichting zelf, maar de commissie is van oordeel, dat de reclame, die daardoor in de tram voor het Zuiderbad ge maakt wordt, van groote beteekenis voor de in richting zal zijn. Het retourbiljet van de tram zal getoond moe ten worden aan de kassa van het bad, waar er een knipteeken in gegeven zal worden. Deze controle levert geen bezwaar. De verkoop van deze kaarten blijft bij de tram tot de weekdagen beperkt, zoodat op Zon dag die kaarten niet verkrijgbaar zijn. Deze examens zijn voortgezet met de candi- daten uit het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. De uitslag is als volgt: Eerste exa men, 41 candidaten, afgewezen 12, geslaagd: L. Allon; C. E. Arentsen; M. Benninga; E. Blaauw; H. A. de Boer; J. F. Bos;; P. Brouwer; L. Daverveldt; L. A. van Donkelaar; O. Ellis; A. Eshuis; H. J. G Jacobs; H. de Jong; J. Ko ning; H. E. Kroon; E. J. H. Kroonenberg; G. Kroonenburg; H. van Leeuwen; J. G. Maertz- dorff; M. A. J. Moolenaar; E. K. Müller; E. Oosten; C. J. van de Panne; H. Rottschafer; K. Vogel; J. Voorenkamp; M. de Vries; N. J. Waasdorp; J. Wagter. Tweede examen, 20 candidaten, afgewezen 4, geslaagd: A. S. Borg; J. Douwsma; H. H. Krampman; A. C. H. van der Klei; H. Mallet; E. van Ocken- burg; A. Oldenhuis; G. Oosting; M. Piekart; C. Rutten; C. Stuik; M. van der Veen; A. de Vries; E. J. H. A. de Vries; E. G. Wiesman; L. M. v. d. Wielen Aanvullingsexamen, 4 candidaten, geslaagd: M. A. G. Bakker; H. Essenburg; C. Oomens; M. Roukema. De examens worden voortgezet. Personalia Bij beschikking van den minis ter van Economische Zaken en Arbeid is be noemd tot lid in de commissie van advies voor de uitvoering van de garantie-regeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij K Enthoven, alhier. Burgerlijke stand. Geboren: J. A. Warmer damKoeleman d.; E. uit den Bogaard—Valk z.; L. J. KenzenOtte z.; H.'J. A. Janssen Handgraaf z.; L. C. Bouwervan der Spiegel d. Ondertrouwd: U. G. M. Nooteboom en A. J. van den Haak; J. van Kuijk en M. E. Bern stein; J. Vermeer en J. M. C. Duivesteijn. Getrouwd: T. de Jong en H. C. van der Meu- len; C. J. Smit en M. M. Balm. Overleden: J. Th. Westerman, 70 j.; B. uit den Bogaard, 2 dagen; A. Braam, echtgenoote van C. Mooijekind, 57 j., overl. te Haarlem; H. M. Gude, weduwe van G. H. Buhrman, 84 j. gevallen, waarbij absolute onwil tot betaling aanwezig is. Wat de bepaling betreft ten op zichte van andere gemeenten, deze hebben alle een dergelijke bepaling in him verordeningen opgenomen. Na eenige bespreking wordt het bezwaar van den heer Stark belichaamd in een amende ment, dat wordt aangenomen met 13 tegen 11 stemmen. De verordeningen worden hierna goedge keurd. Goedgekeurd worden verschillende voorstel len tot verkoop van grond. Aan de N. V. Binnenlandsche exploitatie Mij. te Bloemendaal wordt vergunning verleend voor den aanleg van een gedeelte van den Oos terduinweg. B. en W. bieden ter vaststelling aan een nieuwe verordening op de winkelsluiting, waar in o.m. gehandhaafd is de bepaling betreffen de de sluiting van kapperszaken. De heer DIEPENDAAL verklaart zich tegen dit artikel. De gemeente mag de menschen niet beletten te arbeiden in hun zaak, wanneer zij dit wenschen. Iets anders zou het zijn, wan neer het hier een Zondagsluiting gold. De heer HEYKOOP sluit zich hierbij aan. De heer MAAS is het hiermede niet eens. De wetgever kan het niet ieder naar den zin ma ken. Een zeer groot gedeelte van de kappers juicht de sluiting toe. De heer VERMEULEN zal tegen het arti kel stemmen om de kleine kappers, die zelf hun zaak drijven. Wethouder BOSMAN antwoordt, dat men zich bij de meerderheid moet neerleggen. Laat men er vrijheid in, dan komt er door de con currentie niets van terecht. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aan genomen met 17 tegen 7 stemmen. De verordening wordt goedgekeurd. Ingekomen is een verzoek van het R. K. Kerkbestuur van de Parochie van Onze Lieve Vrouw van Altijddurenden Bijstand te Sant poort, om beschikbaarstelling van de benoo- digde gelden uit de gemeentekas, alsmede om afstand van den benoodigden grond, in eigen dom, ten behoeve van den bouw van een bij zondere lagere school aldaar. Besloten wordt het verzoek in handen van B. en W. te stellen om advies. Naar aanleiding van een ingekomen voorstel van Mr. v. d. Flier e.a. betreffende de instelling van een gemeentelijke radio-distributie, deelt de voorzitter mede, dat B. en W., met het oog op den omvang van deze zaak, den raad nader om deze aangelegenheid zullen adviseeren. Bij de rondvraag wordt door verschillende leden op een ongewenschte uitbreiding van het tentenkamp gewezen. Een brandje. Maandagmorgen Omstreeks half 12 werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje in perceel Zandvoortschelaan 18, bewoond door den kapper J. de G. Het bleek, dat de brand was ontstaan in een tuinhuisje, dat dienst deed als slaapvertrek van den bediende. Dit tuinhuisje is aangebouwd aan een schuur tje der slagerij van de gebr. A. In dit schuurtje was een fornuis gestookt. Er bleek echter in den schoorsteen van dit fornuis een defect te zijn, waardoor het schot tusschen beide gebouwtjes in brand was geraakt. Een ledikant en eenige matrassen hadden mede vuur gevat. Mevr. de G., ziende dat er rook uit het tuin huisje kwam, ging eens inspecteeren en ont dekte den brand. Met de hulp van den bediende wist zij het vuur te beperken. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, behoefde weinig hulp te ver- léenen. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij W. C. Willemse, Vogelenzangschewèg 106, Bloemendaal, een halsketting; M. van Gurp, Havenstraat 3, een rijwielbelastingmerk; Couenberg, Binnenweg 132, een handschoen, A. Beverdam, J. v. d. Bergstraat 12, een porte- monnaie; Taarling, Havenstraat 21, een regen jas; A. Monderman, Wipperplein 7, een gou den broche; D. Hoogenstein, Iepenlaan 36, een rijwielpomp; J. Lammers Jozef Israëlplein 10, een paraplue; K. Brakenburg, Sumatrastraat 15, een gouden ketting; Hermes, Zomerkade 1H, Haarlem, een nummerplaat van een auto; Otter, Clivialaan 27, een hond met penning 36; L. Wilmot, Bosboom Toussaintstraat 17, een zilveren vulpotlood; M. Heemskerk, Koediefs- laan 22a, een huissleutel; Bureau van politie, Raadhuisstraat, een handschoen, een rouw- kwast, een nummerplaat van een auto, en een koperen gewicht. De werkzaamheden aan den Glipperweg De Glipperweg is zijn voltooiing nabij. De vorige week is de rijweg gereed gekomen. Thans zijn ook de voetpaden vrijwel voltooid. Alleen in de nabijheid van de Glipperbrug wordt aan de oostzijde een eind tegelpad gelegd. Vanaf de Valkenburgerlaan tot de Glipperbrug is de weg thans voor rijverkeer geopend, door de werkzaamheden in Bennebroek is het ge deelte GlipperbrugBennebroek nog voor het verkeer afgesloten. Op den hoek GlipperbrugPrinsenlaan zijn een drietal vluchtheuveltjes aangelegd, wat dit zeer gevaarlijke punt stellig ten goede zal komen. Tentoonstelling van portret en figuur De Haagsche groep modernen: Hein von Essen, J. Franken Pzn., Christiaan d. Moor en mej. Ru Paré, houdt van 13 tot 28 Mei een tentoonstelling van eenige hunner werken in de kunstzalen der firma Boskamp, alhier. Deze tentoonstelling werd Zaterdagmiddag om 3 uur in tegenwoordigheid van eenige be langstellenden, waaronder de exposanten, ge opend met een korte inleiding van den heer J. v. d. Boom over: „Eenige vormen van portret kunst". Vooraf sprak de heer A. M. J. Sevenhuysen, voorzitter .van de afdeeling Haarlem van de Vereeniging „Kunst aan het Volk" eenige woor den van welkom tot de aanwezigen (waaronder de exposeerende kunstenaars) en een woord van dank tot de fa. Boskamp, voor het bereid willig afstaan van de toonzalen. De heer A. van der Boom begon met de op merking, dat over het önderwerp door hem ge kozen, eigenlijk wel een boekdeel te vullen zou zijn en dat hij daarom in beperking zijn kracht zou trachten te zoeken. Men moet bedenken, aldus de heer Van de Boom, dat de menschbeelding voor en na het Humanisme als een scheiding wordt gezien, ook al zien we dan in de kunsthistorie dikwijls in verschillende perioden dezelfde of gelijkgerichte krachten werkzaam, die wij juist in de wat goedkoope antithese: middeleeuwen-renaissan- De VOORZITTER antwoordde dat B. en W. deze zaak nader onder de oogen zullen zien. Verder deelde de heer ZALM mede, dat een werkloos inwoner van Velsen-Noord aan den pachter van het strand benoorden de noordpier (de mij. E.P.U.) vergunning had gevraagd voor het plaatsen van een ijstent. De Maatschappij eischte daarvoor echter het absurd hooge be drag van f 300. Spr. verzocht om bij een vol gende verpachting andere voorwaarden te stel len. De VOORZITTER antwoordde dat het be doelde strandgedeelte waarschijnlijk gepacht is om concurrentie van die zijde te voorkomen. De bedoeling van het hooge bedrag zal wel zijn, den ijsverkooper te weren. De heer SLUITERS vestigde de aandacht op het woeste rijden van zandauto's op de Wüste- laan. De VOORZITTER onderstreepte dit en merkte op dat er inderdaad schandelijk woest gereden wordt. Het verkeer der zandauto's daar is een bezoeking van de gemeente. Er is reeds naar middelen gezocht om het radicaal te ver bieden. De aannemer is reeds aangeschreven, terwijl de politie tevergeefs getracht heeft de rijders op de maximum-snelheid te vangen. Desnoods echter zal de bepaling van het ma ximaal gewicht zoo worden toegepast, dat er den geheelen dag „gewogen" wordt. En ten slotte kan de gemeente ook nog den weg open breken. De heer SLUITERS bespreekt hierna de toe passing van de crisis-zuivelwet en wijst op den lagen prijs (2% cent) welke de boeren voor de „overmelk" krijgen. Op deze manier worden de boeren uitgeknepen. Spreker vraagt of hieraan, b.v. door bemid deling van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, iets gedaan kan worden. Wethouder NIJSSEN antwoordt, dat dit het terrein is in de organisatie. Deze is het best toevertrouwd. De heer ZWANENBURG merkt op, dat een comité is gevormd uit veehouders en slijters, die deze zaak behartigen. Het is spr. gebleken, dat op het departement de volle aandacht aan deze kwestie wordt gewijd. Spr. wijst er verder op, dat de regeling in Haarlem tot tevreden heid werkt. De heer VISSER vestigt de aandacht op een artikel in een der plaatselijke bladen, waarin op sensationeele wijze over vergaande bezuini gingsmaatregelen wordt geschreven, welke aan staande zouden zijn. Door dit artikel wordt in de gemeente groote onrust gewekt. Spr. vraagt wat er waar van is. Weth. NIJSSEN zegt niet te begrijpen hoe men er aan komt. Zooals te verwachten was is de begrooting door Ged. Staten teruggezonden met bemerkingen. Hierover wordt thans onder handeld en het hangt van deze onderhande lingen af, welke voorstellen gedaan zullen wor den aan den raad. De heer VISSER protesteert dan tegen de publicatie van dit sensationeele artikel. De VOORZITTER onderschrijft dit protest. De publicatie is prematuur en in elk geval te betreuren. De onderhandelingen met Ged. Staten en nog een andere instantie zijn gaan de. Wat verder gebeuren zal moet worden af gewacht. Op het oogenblik is er nog niets aan de hand. Nadat nog eenige vragen zijn beantwoord yolgt sluiting. ce, essentieel tegenover elkaar stellen. Er mag worden vastgesteld, dat tijden, waarin een sterke cultureele eenheid van leven, denken en beelden bestond, dat in die tijden ook meestal een krachtige, levendige portretkunst heeft be staan. Beelding van den menseh is steeds een middel geweest tot eigen waardemeting en waardebepaling van den kunstenaar. Juist dat telkens en herhaald indringen binnen de vaste gebieden van den vorm, waar achter dan nog de geest werkt in de meest mogelijke differen tiatie, moet het aanzien hebben gegeven aan de waarlijk grootsche menschbeeltenissen van het verleden en in enkele gevallen ook van het heden. In de meeste gevallen is de portertkunst van de groote kunstenaarsfiguren in resignatie ont staan, wat spr. zou willen aanduiden met „in langzaamheid ontstaan". Zoo hebben b.v. een Leonard da Vincie, een Rafaël en een Titiaaa hun beste werken tot stand gebracht in waar lijk monumentale en tegelijk diep menschelijke beeltenissen en dat in een tijd, die zich waar lijk niet leende tot rustige objecticiteit en ob servatie. Zoo schiepen een Dürer en na hem een Hollein in de eerste helft der 16e eeuw hun verdiepte en koel-observeerende portretten in een tijd van het grofste en bruutste geweld, van de gemeenste intriges en dikwijls nog onder voortdurende doodsbedreiging van de meest gevreesde besmettelijke ziekten. Zoo zien we 't menschbeeld van fel-realisme tot strakke ingekeerdheid, van de kommervol psychologi sche verbijzonderde mensch of van hem, die in verwondering leeft voor het onbegrepen wereld raadsel, tot aan den volmaakt harmonischcn mensch in zijn algemeene idealiteit, zooals eens Phideas hem schiep in den gouden geluks- glans van Athene's bloeitijd. En zelfs voor een zoo heftig en impulsief-kunstenaar als Vin cent van Gogh beteekende het portret in som mige oogenblikken voor hem een soort van windstilte van de ziel, een geresigneerd terug- schouwen, na de driftige ontladingen van de werkspanningen. Verder wees spr. op de bijzondere kwaliteiten in de portretkunst van de allegrootsten. Bij hen zien we dat merkwaardige ontstaan, wat spr. zou willen noemen het derde leven. Naast den schilder, naast het model, een derde psyche de beeltenis gevormd door een tezamen tref fen van twee psychische verscheidenheden. Groote portretkunst vindt men slechts spora disch in onzen eigen tijd, waarin de meester werken niet voor het grijpen liggen. En toch zal juist het menschbeeld, vooral op het oogen blik, datgene zijn, wat door zijn synthetische kracht weer tot de tucht der vormen kan lei den, al dienen we daarbij in allen ootmoed de vraag te stellen, wat de hedendaagsche mensch den kunstenaar „geestelijk" kan bieden als uitgangspunt. Voor velerlei vormen van por tretkunst zal er dan in ons geestelijk huis plaats moeten zijn: voor het romantische beeld, voor het analytische zoowel als voor het synthe tische beeld, voor het beeld met een tendenz, zoowel als voor de exacte uitbeelding. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Velser Zwem-Vereeniging (V. Z. V.), alhier. (Niet officieel) 5de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 17 Mei 1933 HOOGE PRIJZEN 1.500.— 13303 X.000.— 1879 3297 9143 17121 17175 17728 400.— 8771 17338 200.— 1184 2216 3459 11544 13938 18086 19928 100.— 4840 5196 6244 7532 7976 10769 14586 15008 Prijzen van 70. 493 546 574 657 923 930 1331 1447 1496 1623 1663 1684 1823 1845 2212 2349 2483 2487 2527 2564 2970 3030 3283 3395 3407 3514 3573 3577 3615 3787 3857 4144 4231 4362 4390 4418 4426 4565 4609 4813 4896 5005 5096 5122 5153 5484 5518 5821 5892 5906 5#87 6018 6132 6510 6658 6923 6982 7162 7228 7303 7459 7511 7689 7823 8021 8124 8283 8310 8656 8659 8754 8848 9076 9512 9543 9628 9664 9667 9693 9768 9875 10035 10064 10256 10342 10414 10525 10671 10699 10916 10988 11018 11123 11144 11264 11276 11307 11318 11654 11715 11744 11765 11799 11808 11961 12135 12142 12463 12464 12485 12617 12772 12774 12781 12964 13111 13166 13353 13517 13651 13830 13927 14052 14140 14187 14194 14382 14530 15126 15261 15337 15348 15423 15583 15882 15904 15939 16049 16212 16266 16519 16671 17066 17071 17153 17448 17456 17560 18014 18052 18091 18187 18324 18374 18434 18485 18818 18892 18908 19052 19229 19377 19455 19610 20004 20100 20172 2021Q 20450 20485 20865 20974 Nieten 64 89 95 110 143 154 179 19t 276 422 449 462 581 585 600 612 621 765 775 792 795 813 820 859 862 878 957 993 1015 1036 1047 1131 1159 1217 1237 1242 1318 1396 1462 1465 1552 1557 1586 1636 1672 1718 1725 1743 1813 1977 1979 2089 2120 2135 2140 2207 2268 2365 2435 2546 2588 2591 2726 2763 2916 2927 2929 2931 3061 3155 3266 3276 3281 3301 3362 3400 3439 3457 3510 3555 3567 3594 3631 3644 3683 3740 3843 3891 3895 3909 3938 3978 4042 4161 4163 4221 4232 4270 4277 4299 4328 4330 4331 4397 4430 4488 4530 4587 4673 4746 4784 4793 4817 4929 4953 5040 5058 5073 5093 5095) 5195 5352 5371 5390 5426 5465 5488 5519 55221 5527 5618 5652 5703 5740 5749 5817 5939 5964 5968 5984 6057 6076 6083 6147 6205 6215 6290 6297 6311 6442 6522 6549 6834 6855 6862 6901 6946 6981 6985 7035 7103 7276 7280 7366 7403 7406 7448 7469 7485 7497 7508 7509 7533 7546 7604 7661 7699 7743 7764 7795 7806 7818 7850 7902 79531 7978 8037 8072 8084 8108 8157 8213 8225 s 8226 8227 8239 8292 8305 8332 8349 8376 8492 8545 8548 8881 8893 8905 8981 8996 9037 9085 9157 9182 9205 9218 9240 9243 9304 9380 9402 9418 9426 9452 9539 9610 9619 9625 9649 9699 9764 9776 9841 9860 9868 9881 9886 9914 9943 9977 10045 10053 10081 10084 10122 10153 10196 10225 10338 10341 10360 10370 10433 10463 10491 10495 10507 10584 10587 10642 10649 10664 10715 10719 10737 10749 10765 10790 10874 10885 10918 10938 10967 11019 11022 11036 11053 11105 11108 11143 11174 11189 11257 11300 11322 11410 11420 11438 11484 11506 11513 11517 11761 11878 11948 12018 12045 12049 12120 12144 12187 12206 12217 12244 12261 12340 12399 12406 12500 12503 12532 12556 12610 12662 12678 12702 12777 12796 12839 12849 13026 13043 13064 13250 13284 13301 13394 13403 13514 13520 13595 13612 13627 13628 13634 13666 13695 13748 13759 13770 13831 13945 13958 14023 14036 14080 14094 14223 14268 14307 14325 14410 14426 14484 14547 14554 14600 14605 14631 14635 14646 14668 14675 14683 14800 14817 14821 14838 14855 14953 15059 15096 15121 15125 15184 15285 15292 15374 15739 15746 15756 15767 15813 15835 15864 15916 15930 16056 16204 16242 16273 16316 16338 16351 16361 16388 16399 16404 16434 16446 16547 16587 16643 16665 16696 16727 16762 16814 16903 16905 16908 16982 17000 17043 17195 17211 17251 17254 17282 17287 17298 17483 17535 17542 17558 17600 17602 17661 17699 17703 17793 17802 17876 17939 17994 18023 18027 18154 18162 18223 18224 18263 18318 18411 18446 18501 18540 18552 18577 12581 18610 18681 18683 18752 18867 18874 18884 189C6 18969 18993 19066 19095 19140 19146 19170 19215 19221 19310 19504 19561 19573 19584 19603 19617 19623 19750 19757 19878 19969 19971 19985 20030 20168 20194 20245 20314 20334 20378 20404 20428 20432 20471 20478 20491 20515 20588 20644 20800 20811 20826 20834 20842 20849 20870 20986 1356. Verbetering 5de kl. 2de lijst: 1350 m. z.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10