Boodschap voor ontwapening Spanning om Hitler's rede VEREEINIGDE KATHOLIEKE PERS Niet-aanvalspact voorgesteld Nieuwe opdracht aan Dr. Colijn Het nieuws van heden R00SEVEL T TOT LEIDERS DER NATIES DE ENGELSCHE BLADEN PROFETEEREN DUIDELIJKE WOORDEN VAN MACDONALD DE BAROMETER WOENSDAG 17 MEI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DE STAHLHELM TE WITTENBERG lllllljl Bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan van den Stahlhelm te Wittenberginspecteerden minister Seldte en de ex-kroon- prins de S.A.-troependie een parade hielden Onmiddellijk doel: welslagen van ontwapenings- en econo mische conferentie Ook tot Sovjet-Rusland gericht Ook aan Moskou NIEUWE UNIFORM Roosevelt Britsche regeering blijft Ontwapening volgens het plan van MacDonald Norman Davis Huil naar de crisis conferentie Von Papen als vredes engel x De ontstane misverstanden betreurd Tot vorming van een Crisis-Kabinet H. M. de Koningin heeft Dinsdag dr. Colijn, minister van Staat, ontvangen, die mededeelde, dat hij niet ge slaagd was in het vormen van een parlementair kabinet. Vervolgens heeft Hare Ma jesteit de heeren jhr. mr. De Geer en mr. Aalberse, voor zitters van de Christelijk-His- torische en Roomsch-Katho- lieke Kamerfracties, ontvan gen. Daarna heeft H. M. aan dr. Colijn een nieuwe opdracht verstrekt, thans tot vorming van een Crisis-Kabinet. Dr. Colijn heeft, als gebrui kelijk, verzocht, die opdracht in beraad te mogen houden. Nieuwe stadhouders in Duitschland Bisschopsconferentie te Fulda Dit jaar vervroegde bijeenkomst DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuii| „Als iemand zegt dat wij tegen de Duitschers zijn, dan verklaar ik dat wij het niet zijn" De V.S .werken mee aan den wereldvrede kalm Sancties tegen Berlijn Von Papen beroept zich op Amerika MIJNONGELUK IN ENGELAND Frankrijk voornemens den Volken bond een onderzoek te lateh in stellen naar Duitschlands geheime bewapening? ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18380 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiniiiiii WASHINGTON 16 Mei (Reuter). In een heden gepubliceerde verklaring doet presi dent Roosevelt een rechtstreeksch beroep op de leiders der naties, om de bewapeningen te verminderen, de aanvalswapenen af te schaffen, zich te onthouden van het zenden van legertroepen over elkanders grenzen, kleingeestige nationale oogmerken te ver geten en oprecht deel te nemen aan de be weging tot verzekering van den vrede en het economisch herstel. Roosevelt vraagt om onmiddellijke bijzondere maatregelen en verklaart dat, indien welk land ook hinderpalen in den weg zou leggen, de be schaafde wereld zou weten waar de verantwoor delijkheid voor een échec gelegen is. Hij had hierbij geen enkele natie op het oog. Als direct doel verlangt Roosevelt het slagen van de ontwapeningsconferentie en de econo mische wereldconferentie. Hij stelt voor een ontwapeningsplan, dat in groote lijnen door MasDonald is geschetst. Roosevelt stelt ook een overeenkomst voor aangaande datum en plaats van bijeenkomst voor een conferentie na de economische we reldconferentie, om de nier genomen maatrege len nog verder te brengen. Eveneens stelt hij voor om intusschen een overeenkomst te sluiten, waarbij alle naties zouden beloven geen gewapende troepen van welken aard ook over haar grenzen te zenden, en dit op voorwaarde dat de bepalingen voor de wapenbeperkingen trouw worden nageleefd. Wanneer wij vragen naar de redenen voor bewapening, dan wordt het duidelijk, dat zij op de eerste plaats gelegen zijn in het openlijk of verborgen verlangen van de zijde der regee ringen, om haar grondgebied ten koste van andere naties te vergrooten. Ik geloof aldus Roosevelt dat slechts een minderheid der re geeringen en volken er een dergelijk doel op na houden. Wanneer alle naties overeenkomen het gebruik van wapenen, die het slagen van een aanval mogelijk maken, uit te sluiten, dan zou den de verdedigingen vanzelf onoverwinbaar worden en zouden de grenzen en de onafhanke lijkheid van iedere natie in veiligheid zijn. Het einddoel der ontwapeningsconferentie moet zijn volledige afschaffing der aanvalswa penen. Het onmiddellijk doel is wezenlijke ver mindering van enkelen dezer wapenen en af schaffing van vele andere. Door gemeenschap pelijke actie moeten wij tot practische resulta ten komen. Kleinzielige hinderpalen moeten uit den weg geruimd, kleinzielige oogmerken vergeten worden. Een egoistisehe overwinning loopt altijd uit op een nederlaag, terwijl de be vordering van een duurzamen vrede voor onze generatie in alle deelen der wereld het eenige doel is, onze beste inspanning waardig. De Amerikaansche regeering aanvaardt met instemming de momenteel te Genève voorgestel de maatregelen en zal invloed uitoefenen ten gunste van nog andere ontwapeningsmaatre gelen. De economische wereldconferentie moet de individueele en binnenlandsche programma's voor het economisch herstel aanvullen door wijze en overlegde internationale actie. Tegen een oude diplomatieke gewoonte in, is Roosevelt's boodschap onmiddellijk gericht aan de koningen, machthebbers en presidenten der 44 naties, die vertegenwoordigd zullen worden ter economische wereldconferentie, met inbe grip van de Sovjet-Unie. WW Volgens officieele personen beteekent dit geen erkenning van Rusland, ofschoon de bood schap de eerste diplomatieke boodschap is tus- schen Washington en net. huidige Sovjetregiem. De boodschap besluit: „Het gezond verstand zegt dat, wanneer welke sterke natie ook wei gert met waarlijke oprechtheid mede te werken aan deze gezamenlijke pogingen te Genève en Londen voor den politieken en economischen vrede, de vooruitgang dan kan worden belem merd en tenslotte stopgezet. In een dergelijk geval zal de wereld, die deze twee vormen van vrede zocht, weten waar de verantwoordelijk heid gelegen is voor een mislukking. Ik spoor geen enkele natie aan een dergelijke verant woordelijkheid- op zich te nemen en vraag met nadruk, dat de op deze groote conferenties ver tegenwoordigde naties de politiek, welke zij be lijden, naar voren brengen. Dit is de weg van politieken en economischen vrede. Ik geloof gaarne dat de verschillende regeeringen zullen medewerken aan de verwezenlijking dezer ver wachtingen. WASHINGTON, 16 Mei (Reuter). President Roosevelt heeft de aan de buitenlandsche re- geeving toegezonden boodschap aan het con gres doen toekomen met een bijzondere bood schap, waarin htj er op wijst, dat Amerika be reid is, alle aanvalswapenen af te schaffen wanneer alle naties der wereld hetzelfde doen Roosevelt verklaart verder, zich tot de bood schap aan de regeeringen gedwongen te hebben gezien, omdat het steeds duidelijker werd, dat het vertrouwen op een politieken en economi schen wereldvrede door een egoïstische en kort zichtige politiek bedreigd wordt en nooit in vervulling dreigt te gaan, wegens de hardnek kige obstructies van een kleine minderheid. De sociale toestanden moeten verbeterd, de indi vidueele menschenrechten gewaarborgd en de sociale gerechtigheid bevorderd worden. Minister Huil verklaarde dat in Amerikaan sche regeeringskringen over sancties tegen Duitschland niet eens gesproken is. LONDEN, 16 Mei (Reuter) In een tafelrede verklaarde MacDonald heden: Het is vandaag een bijna historische dag: Amerika heeft stout moedig en openlijk zijn kabels doorgehakt en zich met volle zeilen, met moed en schoone vastberadenheid, op nieuwe wateren begeven. WASHINGTON, 16 Mei (Eigen bericht). Wat de ontwapeningskwestie betreft heeft president Roosevelt in zijn boodschap drie punten op gesteld 1. algemeene ontwapening overeenkomstig het voorstel van MacDonald; 2. een overeenkomst betreffende het tijdstip en de methode voor het doorvoeren van dit ontwapeningsprogram 3. een overeenkomst, dat niemand zijn be wapening zal uitbreiden boven de grenzen, die in de bestaande verdragen zijn neergelegd, zoo lang punt 2 niet geregeld is. Roosevelt vervolgt dan: Maar de vrede der wereld moet tijdens de geheele tijdruimte, wel ke de ontwapening in beslag zal nemen, ver zekerd zijn. Ik stel daarom een vierden maat regel voor, die gelijktijdig en volkomen afhan kelijk van de naleving der drie genoemde pun ten en der overeenkomstige verdragsbepalingen moet worden doorgevoerd: Allé Staten sluiten een niet-aanvals pact en herhalen de reeds door hen aan vaarde verplichtingen, om hun bewape ning te verminderen, resp. af te schaffen; zij verplichten zich verder, geen bewa pende strijdmacht van welken aard ook over de grenzen van hun landen te zul len zenden. Als reden voor bewapening zag Roosevelt •behalve het verlangen van staten naar gebieds uitbreiding, de vrees van sommige naties voor een inval. In diplomatieke kringen acht men een tot- De „News Chronicle" verklaart: de vrede hangt van de Duitschers zelf af. Het blad stelt voor, dat president Roosevelt zich telefonisch met den Duitschen Rijkskanselier in verbinding zal stellen. LONDEN, 16 Mei (V. D.) De ontwapenings commissie van het Engelsche kabinet is giste ren bijeengekomen teneinde te beraadslagen over de Europeesche crisis. standkomen van een niet-aanvalspact van bij zonder groot belang. Zou dit pact aanvaard worden, dan zou het leiden tot geruststelling zoowel van Duitschland als Frankrijk. Uit het niet-vermelden van strafmaatregelen tegen aanvallende Staten maakt men op dat de regeling dezer kwestie aan toekomstige be sprekingen zal worden overgelaten. (United Press) WASHINGTON, 16 Mei. (Reuter) President Roosevelt heeft minister HulJ benoemd tot lei der der Amerikaansche delegatie voor de eco nomische wereldconferentie. Gedelegeerden zijn Cox, oud-gouverneur van Ohio, en senator Pit man. ROME, 16 Mei (Reuter). Het blad „Mattino" publiceert een interview met den Duitschen vi- ce-kanselier von Papen, waarin deze de verze kering geeft van Duitschlands vreedzame be doelingen en van de bedoeling de bestaande ver dragen te eerbiedigen. Von Papen acht de kwestie Elzas-Lotharingen definitief geregeld en verklaart dat Duitschland geen enkel offensief beoogt tegen Polen, noch de bedoeling heeft Oostenrijk te annexeeren. Hij betreurt de in Engeland ontstane misverstanden en de rede voeringen van bepaalde Britsche persoonlijkhe den. Hij betoogt ten slotte dat Duitschland ko loniën wenscht te bezitten. gendheden Frankrijk, Amerika en Engeland als antwoord op de Duitsche eischen, gelooft Per- tinax blijkens de „Echo de Paris" te weten, dat Davis tegenover den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken het Engelsche ontwape ningsplan heeft verdedigd en er op heeft gewe zen, dat Frankrijk goed zou doen, de nationale revolutie in Duitschland niet te gebruiken als een voorwendsel om de verklaring der vijf mo gendheden van 11 December 1932 over de prin- cipieele erkenning der Duitsche gelijkgerech tigdheid ongedaan te maken. Onder het opschrift „De goede Norman Da- vis" geeft Pertinax uiting aan zijn verwondering over deze houding. Hij schrijft, dat Paul-Bon- cour zeker kan verklaren, dat de concessies van 11 December zijn gedaan onder bepaalde voor behouden. Wanneer Hitier zijn toegevende hou ding laat varen en zich een goed diplomaat toont, door zich bij de in de verklaring van 11 December voorziene ontwapeningsvoorstellen aan te sluiten, dan blijft Frankrijk slechts de keus óf standvastig te blijven en daardoor mis schien de vriendschap van Norman Davis en MacDonald te verliezen óf zijn hegemonistische positie op het gebied der bewapening op te ge ven en zijn huidig leger te vervangen door een leger van „zes-maandssoldaten". Naar wij vernemen is de vorming van een parlementair Kabinet door den heer Colijn afgestuit op de weigering van de anti-revolu- tionnairen om mede te werken aan een regee ring welke den steun zou hebben van drie par tijen met gezamenlijk in de Tweede Kamer slechts 52 leden. BERLIJN, 16 Mei (W.B.) De Rijkspresident heeft benoemd tot stadhouder in Hamburg, het Rijksdaglid K. Kaufmann en in dezelfde functie in Lippe en Schaumburg-Lippe Dr. A. Meyer, lid van den Pruisischen Landdag. NIEUWE OPDRACHT AAN DR. COLIJN. ROOSEVELT'S BOODSCHAP VOOR ONT WAPENING. Straattafereeltje a la Fransche revolutie te Karlsruhe. Twee nieuwe stadhouders in Duitschland. Roosevelt stelt een niet-aanvalspact voor. Groote spanning om Hitiers rede. Bevredigend verloop der onderhandelingen bij de Kristalunie. Minder fraaie antecedenten van een der ver dachten in de zaak-Nijenrode. Nederlandsche handelanen zelf schuldig aan de vroege uitputting van het Fransche visch- contingent. Drie kinderen verdronken te Workum. Liefdesdrama te Bergen op Zoom. Uitvoer van spek van 22 Mei af uitsluitend door de Varkenscentrale. De Rijksmiddelen brachten in April 6.8 mil- "ioen minder op dan verleden jaar. Urker visschersvaartuig vergaan? De afgekondigde staking in het steendrukkers* bedryf uitgesteld De Kon. Stoomweverij te Nijverdal moet thans op groote schaal arbeiders ontslaan. O Verwachting: Zwakke to* j= matigen wind, aanvankelijk uit O os te- Hike richtingen, half tot zwaar bewolkt, ËE weinig of geen regen, iets zachter. H Hoogste stand: 772.1 te Vardö. H Laagste stand: 759.1 te Dantzig. j= Zon op 5.05, onder 8.49. lacht H op 9.19. Nieuwe Maan 24 Met |l Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii LONDEN, 17 Mei (Reuter). Aan een te zijner eere gegeven diner, hield minister-president MacDonald gisterenavond een rede, waarin hij de jongste politieke gebeurtenissen aanroerde. Ten aanzien van de Economische wereld conferentie, zeide MacDonald, dat Engeland hoopt in samenwerking met Frankrijk, Italië en Duitschland, de conferentie tot een bevredigend resultaat te brengen. Wat de verhouding tot Duitschland betreft, zeide MacDonald: Als iemand zegt, dat wij tegen de Duitschers zijn, dan verklaar ik, dat wij het niet zijn. Als iemand zegt, dat wij tegen Duitschland als natie zijn, dan verklaar ik het tegendeel. Sedert 1924 heeft geen staat in Europa meer moeite gedaan om Duitschland bij de Europee sche besprekingen te betrekken, dan Engeland. Engeland, aldus MacDonald, wenscht Duitsch land als een staat te zien, die aan de Euro peesche eenheid en vrede medewerkt. Engeland wil zich voor zoover het Duitschland betreft, niet in aangelegenheden mengen, die slechts internationaal te regelen zijn. Engeland kan zijn oogen echter niet sluiten voor de gebeurtenissen en kan bij den tegen- woordigen toestand in Duitschland niet onver schillig blijven. De Europeesche vrede, aldus besloot Mac Donald, beteekent wereldvrede en Amerika heeft heden verklaart hiertoe te willen medewerken. VOOR 60 CENT PER WEEK huurt U Uw stofzuiger, met 2 jaar uw eigendom. W. BRAKEL Jr. - BOTERMARKT 17 HAARLEM - TEL. 12897. Hoogste stand op Woensdag 9 uur vja: 760 Vorige stand; 761 Bij de aankomst der leiders van de N.S.D.A.P. op het vliegveld Aspern, ver schenen de leiders der Oostenrijksche N.S.B.O. in bovenaf geheelde kleedij, zulks vanwege het uniforjnverhod LONDEN, 16 Mei (Reuter). De uiteenzettin gen in de Engelsche ochtendbladen getuigen van de spanning, waarmede de morgen in den Rijksdag uit te spreken rede van Rijkskanselier Hitier tegemoet wordt gezien. Na een vermaning aan Duitschland, om niet door matelooze eischen het werk der ontwape ningsconferentie te belemmeren, schrijft de „Daily Express", dat Europa thans wacht op hetgeen Adolf Hitler gaat zeggen. De „Daily Herald", „Daily Mail" en „Daily Telegraph" gewagen van de mogelijkheid, dat Hitler's rede, wel krachtig doch verzoenend zal zijn en het begin zal beteekenen van een nieu we politiek in Genève. De „Daily Mail" schrijft in een hoofdartikel: de Duitsche Kanselier heeft thans een unieke gelegenheid om te toonen, dat hij de bekwaam heden van een staatsman bezit. De „Morning Post" spreekt de hoop uit, dat de Rijkskanselier naar binnen de hartstochten en naar buiten de ontstane vrees zal weten weg te nemen. De „Daily Telegraph" vertrouwt, dat Hitier een politiek in den zin van het vier-mogend- heden-pact zal mogelijk maken. In een hoofdartikel wijst de „Times" op Duitschlands oorlogszuchtige stemming en zege, dat niemand er naar streeft Duitschland te iso- leeren, In kabinetskringen is besloten, naar verluidt, een kalmeerenden invloed uit te oefenen en den mogendheden te doen weten, dat het nemen van militaire maatre gelen, van welken aard ook, inclusief het be zetten van vreemd gebied, op het oogenblik niet op het terrein van de Britsche politiek ligt In dezen zin zou een communiqué worden ge publiceerd, waarin wordt uiteengezet, dat de ver klaringen van den minister van oorlog, Lord Hailsham, inzake sanctie-mogelijkheden alleen daartoe dienden om den nadruk te leggen op het voorhanden zijn van verdragen, die zonder toepassing \an geweld een uitweg aangeven uit de huidige moeilijkheden. De uiteenzettingen van vice-kanselier von Papen hebben kalmee rend gewerkt in regeeringskringen, aangezien hierdoor de kansen op een overwinnen der cri sis in Genève belangrijk verbeterd zijn. PARIJS, 16 Mei (V. D.) In politieke kringen heeft men verschillende opvattingen over het verloop van het onderhoud tusschen Norman Davis en Paul-Boncour, waaromtrent behalve de korte verklaring van den Amerikaanschen ge volmachtigde geen officieele mededeeling is ge publiceerd. Terwijl een aantal groote bladen beweert, dat Norman Davis heeft aangestuurd op een ge meenschappelijke verklaring der drie groote mo- BERLIJN, 16 Mei (W.B.) Vice-kanselier von Papen verklaarde tegenover een correspondent der Hearstpers aangaande zijn rede te Mun ster, dat hij zich natuurlijk had teweergesteld tegen het plan, om tegen 'Duitschland sanctie- maatregelen te nemen. Wij wenschen ons eigen geestelijk leven zoo te ordenen, dat wij als natie tegenover de ons omgevende gevaren kunnen standhouden. Een objectiever oordeel hierover door de buitenlandsche correspondenten was wenschelijk Er was verder geen sprake geweest van rin kelen met de sabel, die heeft Duitschland niet eens! Amerika als garant van het Kelloggpact, heeft de moreele verplichting te zorgen, dat zich geen gewapend conflict meer kan voordoen. Duitschland is er van overtuigd, dat Amerika in geen geval zal toelaten, dat een der tot aan de tanden bewapende mogendheden de wereld in een catastrofe zal storten, FULDA 16 Mei (W. B Uit vertrouwde bron wordt gemeld, dat de jaarlijksche conferentie der Bisschoppen te Fulda dit jaar reeds vóór Pinksteren zal plaats hebben, waarschijnlijk reeds op 30 Mei. De opperherders van bijna alle Duitsche bisdommen zullen aanwezig zijn. Naar gewoonte zonden de Beiersche bisschoppen steeds maar één vertegenwoordiger. Dit jaar komen meerdere Beiersche bisschoppen. De conferen tie is als immer strikt vertrouwelijk. De con ferentie wordt als naar gewoonte geopend in de crypte van den Dom aan het graf van den H. Bonifacius. Na drie dagen wordt de bijeen komst gesloten met een plechtig Lof. Groote kerkelijke feesten vinden niet plaats. LONDEN, 16 Mei (V.D.) Drie mijnwerkers zijn om het leven gekomen tengevolge van een ontploffing, welke heeft plaats gehad bij Hed- nesford (Staffordshire). Velen werden gered, die verschijnselen vertoonden van gasbedwel- ming. De diplomatieke correspondent van de „Daily Herald" meent een nieuwe crisis te kunnen voorspellen. Volgens het blad zou ode Fransche regeering voornemens zijn voor te stellen, dat de Volkenbond een onderzoek instelt naar Duitschlands „geheime bewapening" en dit voor stel zou op den steun kunnen rekenen van En geland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1