Hoe wetkt ASPIRIN STADSNIEUWS Beperking van den veestapel INCASSO-BANK n.v. De ontploffing te Rotterdam Haarlem, 17 Mei BEURS VAN AMSTERDAM R.K. BOERENVAKBOND VERGADERT Incasseer ing van wissels en qui tantiën Wisselkoersen WOENSDAG 17 MEI üe^n° •wen 2®.^* AX^ï de wereld De crisis-zuivelwet Maashotel leed schade AGENDA WOENSDAG 17 MEI 1933 ALBERT VAN DOORN Zal 1 Juni de H.O.V. leiden VOOR DE STILLE ARMEN TEGEN AUTO OPGELOOPEN Jeugdig slachtoffer Gunning DE MITODAAL De officieele sluiting FAILLISSEMENTEN Tuinbouw en Plantkunde AUTO RIJDT TROTTOIR OP Weer negen maanden geëischt Aanbesteding Nooit Meer Oorlog Federatie Orgelbespeling MET SNELTAXI'S „SNORREN"? Kantonrechter spreekt veroordee- lend vonnis uit BURGERLIJKE STAND Bescherming van hypotheekboeren en beperking der grondbelas ting gevraagd Kantoor: HAAltLEM - Kruisweg 59 - Telefoon 13843 In totaal werden dertien personen gewond, waarvan drie ernstig De oorzaak 18 Mei UIT DEN OMTREK SANTPOORT DE URKER BOTTER 165 Behouden binnengeloopen BURGEMEESTER LOVINK Ontslag aangevraagd DUIVENSPORT „De Postduif" Haarlem SUau '1 II X In de gewrichten worden dikwijls schadelijke stoffen afgezet, wanneer de regelmatige doorstrooming met bloed, ook van de kleinste vaten, door koude, vocht of plotselinge sterke af koeling gestoord wordt Hevige pijn bij elke beweging aangezien ook de zenuwen aangedaan zijn Is het gevolg en als .rheuma" bekend. Aspirin-iabletten oefenen een regelenden invloed uit op de bloedsomloop en zorgen voor een krachtige doorstrooming met bloed, zoodat de vergiffen worden weggespoeld en uit gescheiden. Aspirin-tabietfen stillen bovendien de pijnen. Alleen van een volkomen zuiver, onschadelijk middel moogf Gij een ideale werking verwachten. Vraagt daarom steeds uitdrukkelijk Aspirin-iabletten, gemerkt met het Bayerkruis. eeniö op Uitsluitend verkrijgbaar In de oran]e-bandbui$ies van 20 tabl. 70 cis. en oranjezakjes van 2 tabi. 10 ds. Albert van Doom, die onlangs als gastdiri- gent bij het Utrechtsch Sted. Orkest optrad met medewerking van Elly Ney als soliste en in de pers groote waardeering verwierf voor zijn gevoel voor metriek en rhythme, alsmede zijn gevoelige vertolking van Mozart, zal Don derdag 1 Juni de Haarlemsche Orkest Vereeni- ging leiden. Er zullen werken worden opge voerd van Beethoven, Mozart en Wagner. De in ons land reeds zeer bekende voordrachts kunstenaar Ru Mulder, die zooveel succes oogstte met zijn vertolking van de Peer Gynt en Marike van Nimwegsn, etc., zal zijn mede werking verleenen door het voordragen van het Hexenlied van Max Schillings met orkest begeleiding. Men schrijft ons: Ingekomen: Tulipe 10.— SM10.— Voor deze beide giften zegt de Commissie hartelijk dank. De bijdragen zijn ditmaal niet talrijk; de lijn is steeds zakkende en de vraag naar hulp, zoo die dan al niet stijgende isdalen doet ze ook niet. In onze kas staat tegenover deze 20.als ontvangst een uitgaaf van 350. uitgereikt aan een 2ó-tal gezinnen in de laatste twee weken. Hoelang nog kunnen wij zoo voortgaan?! Wat een zorg, wat een getob, wat een angst gaat er weer herleven, als voor al deze men- schen het kleine lichtpuntje, dat ze nog zien schitteren, weer gaat dooven; als ons stroo- halmpje, waaraan ze zich hebben gehecht, hun ook nog gaat ontvallen. 350.— per twee weken! Zoo was het geheel den winter, nu is het lente en nog is de lijn niet dalende! Niet wanhopen.' Werken en bidden! „Staat> achter, o nijdig geweld van den winter; Uw rijk heeft een einde, in de hoornen begint er Weêr hoi» te rijzen, weêr hulpe aan ons leed." Dat het zoo moge zijn. Wij zullen helpen, zoo lang wij kunnen. Doet ook zoo, goede men- schenvrienden, vergeet uw Stille Armen niet. Uwe bijdragen worden gaame in ontvangst genomen aan het bureau dezer Courant en bi) den heer P. J. Busé, Penningmeester van de Commissie voor Stille Armen, Gasthuissingel 64. Postgiro 13543. Te Nieuw-Vennep liep Maandagmiddag kort na 4 uur de 6-jarige Pieter Bokhorst, op den Eugenie Previnaire-weg naast een met basalt geladen vrachtauto, bestuurd door den eigenaar, A. H. Koolhaas, wonende aan het Kabel. De auto moest den Hoofdweg op, hetgeen de jon gen niet bemerkte. Toen de bestuurder met matigen gang de bocht nam, liep de jongen tegen den auto op en werd achterover op den weg gesmakt. De bestuurder merkte van een en ander niets, doch werd door andere kin deren gewaarschuwd. Hij stopte onmiddellijk. Het jongetje bleek er ernstig aan toe te zijn. Hij had inwendige kwetsuren aan het hoofd en een linkerbeenfractuur opgeloopen en over leed spoedig. Uit het politieonderzoek kwam vast te staan, dat den bestuurder geen schuld treft. Hij reed zeer langzaam en de jongen was tegen den laadbak opgeloopen, maar niet overreden. Het lijkje is naar de ouderlijke woning overge bracht. De Rijkswaterstaat heeft het maken van een viaduct over den Spaamdammer dwarsweg in den rijksweg Amsterdam—Sassenheim gegund aan de N.V. .Nederland", Gewapend Beton Bouwwerken en Wegenbouw te Den Haag, voor t 31.970. Verder is de levering van Surinaamsch hout voor vernieuwen remmingswerk en meerstoel in de Visschershaven te IJmuiden gegund aan de N.V. Houthandel voorheen Gebrs. Alberts en Co., te Middelburg, voor f 1.309.629. Nadat Dinsdagavond om 10 uur de vijf ver schillende tentoonstellingszalen gesloten waren geworden vereenigden de gezamenlijke stand houders Zich in de groote serre van hotel „Zo- merzorg", om bij de officieele sluiting van de „Mitodaal" aanwezig te zijn. Nog voor er door één der woordvoerders maar met één woord gerept was over het suc ces der „Mitodaal" was toch aan de stemming wel te merken, dat de onderneming geslaagd mag heeten. Maar voor den buitenstaander kwam het re sultaat der tentoonstelling eerst goed tot uiting, toen de verschillende sprekers aan het woord kwamen. Allereerst sprak de heer A. Cassee, voorzitter van de Bloemendaalsche Middenstandsvereeni- ging, die begon met „Bloemendaalsche Mitoda- lers". De Nederlandsche taal is dezer dagen een nieuw woord en zelfs een nieuw werkwoord rijker geworden, aldus spr., hetgeen gebleken is uit gezegden als: „Heb je al gemitodaald" en „wij zouden vanavond gemitodaald hebben, als we geen visite gekregen hadden" enz. De eer van de uitvinding van dat woord komt toe aan den heer Scheepstra. En nu rust op mij, aldus de heer Cassée, de aangename taak, de Mitodaal officieel te slui ten. Dit „aangename taak" is geen gemeen plaats, is niet overdreven, want de Mitodaal is een uitbundig, een daverend succes geworden. Er is een buitengewoon druk bezoek aan de tentoonstelling geweest, grooter dan wij ooit hadden durven verwachten. Spreker bracht daarvoor dank aan het Bloemendaalsche pu bliek, maar wees erop, dat de middenstanders zelf ook hard hebben gewerkt. Zij hebben ge toond, dat ze wat aandurven en dat zij ook nog wel wat kunnen. Laat dat zoo blijven. Wij moeten in deze richting voortgaan, zeide spr. Er zijn reeds plannen in voorbereiding voor een tweede „schlager". Een ander voordeel van de onderneming is geweest, dat er veel nieuwe leden tot de orga nisaties zijn toegetreden, aldus spr., waarbij spreker een woord van dank richtte tot den heer A. H. Slot en mr. P. Tideman. Er is veel verkocht op de tentoonstelling, al dus spreker. En dit stemt tot groote tevreden heid. Maar het doel der tentoonstelling was voornamelijk: bekendheid te geven. En dit doel is volkomen bereikt. Ook heeft men geleerd wat door samenwerking is te bereiken. Er is een band ontstaan tusschen de verschillende orga nisaties. Als we in deze richting voortgaan, al dus spr., dan is er voor onzen middenstand een mooie toekomst weggelegd. De heer Tullenaar te Overveen, secretaris van de R. K. Middenstandsvereeniging drong er bü de vrouwen op aan, hun mannen aan te sporen, de vergaderingen te bezoeken. Spr. bracht hulde aan den heer J. G. van Kessel, die de uitvinder van de „Mitodaal" kan genoemd worden. De heeer J. G. van Kessel sprak vervolgens als voorzitter van de tentoonstellingscommis sie, die zijn waardeering tot uiting bracht voor het werk van verschillende personen, waaron der er waren, die zelf geen „stand" hadden en dus niet bij de onderneming financieel geïn teresseerd waren. Voorts werd dank gebracht aan de pers- en financieele commissies, aan de verschillende standhouders, die onder een goeden geest op de meest prettige wijze samenwerkten, waar door geen -enkele wanklank werd gehoord. Spr. spoorde aan, dezen goeden geest ook in den vervolge te laten voortbestaan. De heer Van Buren bracht hulde aan den heer Jongepier, directeur van het Bloemendaal sche gasbedrijf, voor de ondervonden mede werking en aan de hotelhouders, die hun zalen belangeloos voor het goede doel afstonden. Mr. P. Tideman gaf zijn tevredenheid te ken nen over het feit, dat door deze tentoonstelling eenig „prikkeldraad", waaraan onze gemeente zoo rjjk is, was opgeruimd. Er is echter nog zeer veel „prikkeldraad" over. Spr. hoopte, dat door de Metodaal-machine in de toekomst nog veel van dit lastige goed verwijderd zou wor den. Nadat de heer C. Cassee, secretaris van de Mitodaal, nog een woord van dank had ge bracht aan den commissaris van politie, voor de ondervonden medewerking bij de te houden verloting en aan den heer Ankersmit, voor het vervaardigen van de Metodaalfilm, sprak de heer A. Cassee het slotwoord, om de tentoon stelling officieel te sluiten. Daarna werd het gezelschap uitgenoodigd de vertooning van de Metodaalfilm bij te wonen. Hieraan werd gaarne voldaan, waarna men onder gezelligen kout nog een poosje genoeg lijk tezamen bleef. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn Dinsdag 16 Mei 1933 de volgende fail lissementen uitgesproken. J. Haaiker, werkman en kastelein, wanende te Haarlemmermeer, Aalsmeerderweg 3. Curator Mr. Dr. A. P. H. Schreurs, alhier. Pa. Papendrecht en Co., handelaarster in bloembollen, gevestigd te Hillegom. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester Jr., alhier. J. C. Zwaneveld, timmerman, wonende te Haarlem, Maasstraat 13. Curator Mr. B. W. Stomps te Heemstede. P. van den Eykhof, rijwielhandelaar, wonende te Haarlem, Heerensingel 27. Curator Mr. J. van der Vegt, alhier. De Vennootschap onder de firma van der Toom en Visser, gevestigd te Wormerveer, Ja- vastraat 35. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. K. Visser, machinist, wonende te Zaandam, Kokspad 19. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. K. van der Toom, schipper, wonende te Wor merveer, Javaetraat 35. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. A. Plegtng, wed. C. J. Harmeyer, zonder be roep, wonende te Wijk aan Duin, Bankenlaan 4, ten huize van H. de Vries. Curator Mr. D. de Jong, alhier. J. Helmus, bloembollenkweeker, wonende te Hilegom, Leidschestraat 127. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissementen Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Geóindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: J. Versluys, werktuigkundige, thans wonende te Utrecht. Curator Mr. F. J. D.Theyse, alhier. J. de Leeuw, wonende te Haarlem-Noord. Curator Mr. F. M. Hagemeyer, alhier. P. Stam, timmerman en aannemer, wonende te Zaandam, Hondemanstraat 14. Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaandam. H. Holtrust, vroeger wonende te Heemstede. Curator Mr. L. G. van Dam, alhier. De afdeeling Haarlem en omstreken hield Dinsdagavond in Lion d'Or, onder presidium van den heer H. Carlee, een zeer druk bezochte ledenvergadering. Na eenige discussie over de te stellen candida- ten voor twee leden van het hoofdbestuur, waaromtrent een nadere beslissing zou genomen worden, werden uitvoerige besprekingen gehou den over de excursies. Op het programma staan 30 Mei excursie naar de Stadskweekerij te Haarlem; 8 Juli een excursie naar de Nationale Lathyrus-tentoonstelling te Aalsmeer met bezoek aan een der kweekerijen; begin Juli een tocht naar het buiten van den heer Ruys te Wasse naar en begin Augustus naar de groote najaars- keuring en tentoonstelling te Apeldoorn. In de pauze werden de tentoongestelde werk stukken der 40 leerlingen aan den Teekencursus bezichtigd, waarbij de tuinarchitect H Bleeker bereid was inlichtingen te verschaffen. De heer H. Spijker hield daarna een causerie over de meest bekende bloemheesters en vond gelegenheid aanwijzingen te geven en opmer kingen te maken over den aanplant en de be handeling van deze. Spreker deed dit aan de hand van de fraaie collectie bloeiende gewassen, ingezonden door de Stadskweekerij. Bij de onderlinge tentoonstelling werden 10 punten toegekend aan een groep Ordontoglos- sum Crispum van den heer J. van Cruyhingen, 10 punten aan een groep Gloxinia's van den heer S. Pool en 10 punten, met lof voor de fraaie combinatie, aan een mand Gloxinia's van denzelfden kweeker. In den avond van 24 October van het vorige jaar wandelde de 73-jarige A. R. op het trottoir in de Anthoniestraat te Haarlem, toen van de Heerenvest met groote snelheid een vrachtauto deze smalle straat inzwenkte. De bestuurder, de 30-jarige J. D., die onder invloed van ster ken drank verkeerde, verloor bij het nemen van de scherpe bocht de macht over het stuur, zoodat de auto het rechtertrottoir opreed, waar bij de wandelaar werd gedood. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde hem wegens dood door schuld tot negen maanden gevangenisstraf, met intrekking van het rijbe wijs voor den tijd van een jaar. Dinsdag diende de zaak voor het Amsterdam- sche Gerechtshof in hooger beroep. Verdachte bleek reeds tweemaal veroordeeld te zijn, waarvan eenmaal wegens zware mis- hndeling, den dood tengevolge hebbend, tot 3Yi jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal mr. baron van Ha- rinxma thoe Slooten eischte bevestiging van het vonnis. Aanrijdingen, veroorzaakt door drankmisbruik, dienen met het maximum aan straf te worden geboet. De verdediger mr. O. Drilsma pleitte cle mentie. Het Hof zal op 30 Mei arrest wijzen. Te Bloemendaal is hedenmorgen aanbesteed de bouw van een bode-woning bij het raad huis „De Nachtegaal". Ingekomen waren 8 biljetten. Laagste in schrijver J. Broertjes, Bloemendaal 3990. De gunning is aangehouden. De Kring der N. M. O. F. heeft het plan op gevat om op Zaterdag 20 Mei a.s. ter heden- king van den ,,Good Will Day" door middel van kaartverkoop propaganda te maken en te vens haar kas te versterken. B. en W. hebben toestemming verleend. Bij de orgelbespeling in de Groote of St. Ba- vokerk op Donderdag 18 Mei, des namiddags van 3—4 uur, te geven door den heer George Robert, zal het volgende programma worden uitgevoerd 1. Fantasie en Fuga g.kl.t. J. S. Bach. 2. Ach Gott, erhör mein Seufzen. J. L. Krebs. 3. Tweede Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy. 4. Adoratio et Vox Angelica. Th. Dubois. Dubois. 5. 1ste ged. Sonate d.kl.t. A. Mailly. Evenals eenige weken geleden te Amsterdam het geval was, heeft de kantonrechter in Haar lem zich nu ook moeten uitspreken over de principieele quaestie, of er met de sneltaxi's gesnord wordt. 2 Mei j.l. om even voor negenen zag een in specteur van politie, dat een chauffeur van een sneltaxi op het Plein aangeroepen werd door enkele voorbijgangers. De chauffeur stopte, opende de deur van zijn wagen en liet de menschen instappen. In de dagvaarding werd verdachte ten laste gelegd, dat hij zich met een voor personen vervoer ingericht motorrijtuig op den openbaren weg heeft bevonden en dit aan het publiek ter verhuring heeft aangeboden, althans dit heeft willen verhuren; 2o. dat hij dit kennelijk gedaan heeft, door een heer en dame, die hem aangeroepen had den, te laten instappen. De verdachte verklaarde, dat hij een telefoni sche opdracht had volbracht en op weg was naar de garage. Hij kwam van het Lorentzplein en werd op het Plein aangeroepen. Verdachte verklaarde, dat niet hij aangeboden had, maar dat hem gevraagd was zijn rijtuig te verhuren. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie wees er in zijn requisitoir op, dat het taxi bedrijf, eerst in Amsterdam, vervolgens in Haar lem zich snel heeft uitgebreid, zoodat men voor iets nieuws is komen te staan. Hier moest hij derhalve de vraag beantwoorden, of de politie verordening toelaat in Haarlem, dat onderweg door chauffeurs publiek wordt opgenomen. In art. 116 staat, dat het strafbaar is een voor personen-vervoer ingericht motorrijtuig ter verhuring aan te bieden. De quaestie is, of, als een chauffeur wordt aangeroepen, hij dan in overtreding is. Wel strafbaar is het personen te laten instappen; hierdoor heeft hij het ter verhuring aangeboden. Volgens den ambtenaar is er geen twijfel aan, of dit is in strijd met genoemd artikel. Het kan ook de kennelijke bedoeling geweest zijn en dan is het ook in strijd met artikel 117. De ambtenaar nam als voorbeeld taxi-chauf feurs, die bij de halten van autobussen lang zaam gaan rijden om te zien of zij publiek kun nen opvangen. Verdachte antwoordt hierop, dat zijn baas hem dit verboden heeft. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen verdachte een geldboete van 1.— subsidiair 1 dag hechtenis. De kantonrechter wees. vonnis ten opzichte van het sub 1 ten laste gelegde; het sub acht te hij niet wettig en overtuigend bewezèn. Hij legde een geldboete van 50 cent op, te vervan gen door 1 dag hechtenis. De verdachte zal in hooger beroep gaan. Ondertrouwd: 16 Mei: D. G. van Wijngaar den en J. Breedveld; W. L. F. v. d. Have en A. Hendrikx; K. Mantel en A. T. van Berne- veld. Getrouwd: 16 Mei: E. F. Duisterhof en M. J. S. Broekhoven. Geboren: 13 Mei: A. M. van Straaten—Hen driks d; J. W. RoosJedeloo d. 15 Mei: C. M. Wassink—Dekker d. 16 Mei: M. G. Schaap—van Wooning d; W. EngemanBruinsma z. Overleden: 13 Mei: C. M. Middendorp, 47 j., Gasthuisvest. 14 Mei: R. Spaan 75 j„ Jansstraat; D. Beem- sterboer 57 j. Leidschevaart. Des middags werd de vergadering voortgezet: De afdeeiing Bodegraven wees op de nood zakelijkheid tot oprichting van een R. K. Jon gen Boerenbond in het bisdom Haarlem. Het bestuur zal in deze richting blijven werken. Een afzonderlijke vereeniging mag niet worden op gericht, maar adspiranten kunnen worden aan genomen. De vergadering sprak zich in minderheid uit voor een stenografisch verslag van de vergade ringen. De Kring Hoorn zou gaarne zien, dat het lid maatschap van de standsorganisatie verplich tend zal worden gesteld voor leden van Kerk en Armbestuur. Het bestuur zegde nadere be sprekingen toe. Ook meende de vergadering, dat het lidmaat schap van den L.TH. van huurders van kerk en armenland niet verplichtend is. De zaak zal bij het hoofdbestuur besproken worden, waarna eventueel in een audiëntie bij den bisschop na dere uiteenzetting kan volgen. Getracht zal worden een Kring Leiden op te richten. Er ontspon zich een uitgebreide gedachten- wisseling over een aantal voorstellen betreffen de inkrimping veestapel, invoer buitenlandsch vleesch en beperking productie-margarine. Het hoofdbestuur prae-adviseerde 1. de invoer van vleesch en zuivel dient tot het minimum te worden beperkt; 2. de inkrimping van den Nederlandschen melkveestapel is noodzakelijk; 3. de minst productieve melkkoeien enz. die nen te worden opgeruimd; 4. beperking van de margarine-productie voor binnenlandsch gebruik is in het belang van de goede uitvoering der Crisis-zuivelwet. Uit de discussie bleek, dat zoowel voor- als tegenstanders van de al of niet verplichte be perking der veestapel aanwezig waren. Men wenschte echter allereerst een verbod van in voer van buitenlandsch vleesch en melk en sterke beperking van de inheemsche marga rine-productie. Verschillende afdeelingen acht ten de werkloosheid, die ontstaat door de op heffing van de margarine-fabrieken minder ernstig dan die, welke ontstaat door inkrimping der melkveestapel. De voorzitter deelde mede, dat op een con crete vraag van een afdeeling het hoofdbestuur nooit een advies over de inkrimping heeft uit gebracht, noch aan de Regeering, noch aan b.v. de Crisis-zuivelcentrale. Met algemeene stemmen werden het eerste en vierde prae-advies van liet hoofdbestuur aanvaard. Het tweede werd met het derde samenge voegd en gewijzigd in: De inkrimping der Nederlandsche melkvee- stapel is gewenscht, mits op geleidelijke wijze, waarbij de minst productieve dieren het eerst moeten worden opgeruimd. Tijdens de discussie was het Tweede Kamer lid, de heer G. W. Kampschoër, algemeen voor zitter van den Ned. R. K. Boeren- en Tuinders- bond. ter vergadering gekomen en werd door den voorzitter verwelkomd. Bij de bespreking van de voorstellen van de afdeelingen Bodegraven, Schermer en Scher- merhorn, betreffende de bescherming van hy potheekboeren tegen executies, oefende de af deeling Noorden scherpe critiek op den hypo theekbanken uit en verzocht, onder applaus der vergadering, het hoofdbestuur dringend krach tige aandrang op de regeering uit te oefenen, opdat de executie-wet 1914 weer ingevoerd zal worden. Desgevraagd deelde de heer Kampschoër me de, dat het hoofdbestuur van den ernst van den toestand der hypotheekboeren ten volle over tuigd is. De nieuwe regeering zal dan ook met den meesten spoed maatregelen voor de hypotheek boeren moeten uitvaardigen, aldus spr. De heer Kampschoër zegde toe, dat het hoofdbestuur den grootsten aandrang betreffende deze maat regelen op de regeering zal uitoefenen. Verschillende afdeelingen eischten op scherpe wijze onder applaus der vergadering afschaffing of minstens ontheffing van de grondbelasting voor noodlijdende boeren en een ervan dreigde zelfs met tegen-maatregelen bü executies. Öe heer Kampschoër zegde krachtige hulp van het hoofdbestuur noodlijdende boeren toe. Het zal voor hen doen, wat eenigszins mogelijk is. De heer Kampschoër bezwoer de vergadering slechts den wettigen weg te bewandelen en wees daar bij op hetgeen de organisatie reeds voor de boeren tot stand heeft gebracht. De afd. Rijpwetering eischte boycot van alle Duitsche producten. Het bestuur is tegen een boycot, maar zal in alles Nederlandsch fabri kaat eischen, waarmede de vergadering accoord ging. De vergadering sprak zich unaniem uit voor het voorstel-Castricum, om leden meer te laten profiteeren van de crisis-wetten dan niet-leöen, met het doel, deze laatsten tot het lidmaat schap van de organisatie te prikkelen. Het bestuur ging accoord met het voorstel van den Kring Hoorn om werkloozen minder steun in geld, maar daarentegen steun in na- tura te geven. De afd. Purmerend stelde voor om de omzet belasting met alle mogelijke middelen tegen te gaan. Het bestuur is tegen dit voorstel. Wel zal het bestuur aantoonen, dat de omzetbelasting niet doorvoerbaar is in den veehandel. Dit prae-advies werd goedgekeurd. Tenslotte werd nog de wet betreffende de con- sumptie-melkregeling besproken. Verschillende afdeelingen oefenden scherpe critiek op deze wet uit. De heer J. Faardekooper deelde hieromtrent mede, dat binnenkort een rapport van de 3 Zui- vel-organisaties te wachten is, waarin de fouten van genoemde wet worden ondervangen. De vergadering verklaarde zich hiermede te vreden. Verschillende andere crisis-wetten werden voorts besproken, terwijl overeenkomstig het prae-advies van het bestuur besloten werd het stelsel van oormerken voor de biggen voorloopig te handhaven. Het Tweede Kamerlid, de heer Ch. v. d. Bilt, woonde de vergadering bij. In zijn slotwoord wekte de voorzitter de leden tot deelnemen aan den a.s. Algemeenen Katho liekendag op. Kap. 30.000.000.— Reserve 9.300.000 Nader bericht men ons: De ontploffingsramp, die gistermorgen te om streeks elf uur heeft plaats gehad in het pand van de firma Brocades en Stheeman aan de Boompjes te Rotterdam heeft een feilen brand tot gevolg gehad. Een groot aantal kantoorbedienden en arbei ders, dat in het pand werkzaam was, werd door de explosie opgeschrikt. Door een overhaaste vlucht moest men zich voor de vlammen in veiligheid stellen. Velen konden de trappen niet meer af en zij moesten zich van de eerste, tweede en derde verdieping, langs de goten, aan de achterzijde van het pand naar beneden Ia- ten zakken. De ontploffing heeft tengevolge gehad, dat dertien personen gewond werden. Negen van hen moesten naar het ziekenhuis aan den Cool- singel gebracht werden. Drie van deze per sonen waren zwaar gewond. Het zijn de 59- jarige M. A Willems, wonende Boezemsingel, Rotterdam, de 25-jarige P. Zwank uit IJssel- monde en de 23-jarige J. L. Woensdregt uit de Rheinvisch Feithstraat te Rotterdam. Deze drie personen hebben brandwonden in den tweeden en derden graad aan armen en hoofd bekomen. De brandweer begon het blusschingswerk di rect met groot materiaal. Behalve een aantal slangenwagens namen hieraan deel drie motor spuiten en drie drijvende spuiten. Met ruim 20 stralen werd eenige uren gewerkt. Om twee uur kon men zeggen, dat men het vuur onder de knie had. Het Maas-hotel heeft veel schade door de explosie een groot aantal ruiten is o. m. gesprongen bekomen. Bovendien heeft het pand zeer veel waterschade gekregen. Ook het kantoor, dat aan de andere zijde van het pand, waar de ontploffing plaats had, was ge legen, kreeg zeer veel waterschade. De oorzaak is gelegen in het feit, dat een flesch ether in de benedenverdieping is ontploft. Een zeer groot aantal belangstellenden heeft den geheelen morgen en middag het blus schingswerk gadegeslagen. Tal van autoriteiten, o. m. de burgemeester van Rotterdam, waren op het terrein van den brand aanwezig. Om 2.12 uur hebben Dinsdagmiddag opnieuw twee ontploffingen aap de achterzijde van het pand plaats gehad, eveneens op de beneden verdieping. Twee brandweerlieden, die op een platje stonden, kregen glasscherven tegen zich aan, doch werden gelukkig niet gewond. Zij moesten echter de vlucht nemen en de om geving moest eenigen tijd worden afgezet. De vlammen sloegen weer fel naar buiten en ook op de derde verdieping begon het opnieuw te branden. Na twintig minuten blusschen had men dezen brand echter weer bedwongen. Den geheelen middag werd nog met twee motorspuiten gewerkt, die met acht stralen wa ter gaven. Voorts waren de drie drijvende spui ten aan de achterzijde aan het blusschen, ter wijl men zich ook bediende van handstralen. In het ziekenhuis aan den Coolsingel zijn op genomen de 59-jarige E. Schmidt, wiens ge- heele lichaam met brandwonden is overdekt, de ongeveer 20-jarige E. W. C. Bor, de 20-jarige G. C. J. Snoek, de 25-jarige J. L. de Jonge en de 20-jarige D. L. Romijn, allen woonachtig te Roterdam, die zeer ernstige brandwonden heb ben opgeloopen. Gebouw „St. Bavo" Grossiers Kleinhan del, 8 uur Haarlemsche Inkoopcombinatie, half 9 Trampersoneel, 8 uur Vakgroep schilders, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg1 Vee. Rotterdamsch Hofstad Tooneel „Jalouzie" 8 uur. 8 uur Melkhandel ,,St. Jozef", half 9 Bloemis.tarbeiders, 8 uur Proza, 8 uur Herwonnen Levenskracht, 8 uur Bestuur R. K. Bakkers, 6 uur R. K. Vredesbond, kwart over 8 Rechtskundig Bureau, 67.30. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert, 34 uur. Hotel Lion d'Or Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", 4 uur. St. Jozefsgezellengebouw, Jansstraat Ont wikkelingsclub, half 9. „Kring"-huis, Jansstraat Declamatieavond kwart vóór 9. Gemeentelijk Concertgebouw Eerste Haarlem sche Voorjaarsbeurs, half 2half 6 en half 811 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en varité, 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound-Theater Bioscoopvoorstelling en variété, 8.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. BLOEMENDAAL Raadhuis, Overveen Gemeenteraad, 2 uur. „Santpoorts Bloei" Woensdag 17 Mei des avonds om 8 uur houdt de vereeniging „Sant poorts bloei" een vergadering in „Het Badhuis' aan de Wüstelaan. R.K. Volksbond „Kring Santpoort" Don derdag 18 Mei des avonds om 8 uur houdt de Ned. R.K. Volksbond „Kring Santpoort" een vergadering in de zaal „Zomerlust" van den heer J. Th. Bovel De agenda vermeldt o.a. bespre king coöperatie, welke wordt ingeleid door den heer Angenent en verslag Centrale Raad. Heden is de Urker botter 165, waarvan men in verband met het aanspoelen van een flesch in Zoutkamp, waarin een briefje werd gevon den met de mededeeling dat het schip in nood verkeerde, vermoedde dat hij was vergaan, be houden op Urk binnengeloopen. Het is gebleken dat het briefje in de flesch een onjuist bericht bevatte. De burgemeester van Urk doet ijverige nasporingen, wie het briefje heeft geschreven en de flesch in zee heeft geworpen. Naar wij vernemen, heeft dr. H. J. Lovink iiidi^ verband met zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer tegen 31 Augustus a.s. ontslag aange vraagd als burgemeester van Alphen aan den Rijn. Dr. Lovink zal zich te Den Haag vestigen. Zondag 14 Mei hield bovengenoemde vereeni ging een wedvlucht met oude duiven van Mons, 220 K.M. De duiven der eigenaars kwamen als volgt aan: C. v. Leuven, 1, 2, 4, 12; J. J. Lasschuit 3, 6, 16; C. Zwollo 5, 15, 17, 19, 20; H. Wassenberg 7; C. Jansen 8; J. Heintjes 9; H. v. d. Eijkhoff 10, 11; S. v. Gennep 13, 14; H. Dankelman 18. WOENSDAG, 17 Mei. Vorige koersen Heden Londen 8.39 8.364 Berlijn a,*..**,,,*,,,,,*,*. 57,D 57.^0 Parijs 9.79 9.79 Brussel 34.63 34.65 Zwitserland 48.02)4 48.00 Weenen kopenhagen 37.45 37.25 Stockholm 43.20 43.00 Oslo 42.65 42.50 New York (cable! 2.13 2.14 Rome 12.9214 12.924 Praag 7.424 7.40 Madrid 21. :5 21.25 Vorige koersen Heden IC04 101 101 1004 964 964 lOOKs IOOM's 864 864 34344 Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 *V4 Nederland 1910 4 Nederland 1931 5 Nederl 1932 414, N ind 1926 AB 6% Duitschl (Youngleen.) Banken Koloniale Bank 66 66 Indische Bank 57 554 Cert Handel-MiJ. 62 63», industrieën Onliever 934 944 Calvê Delft 624 64 Alg Kunstzijde 264 274 Van Berkel's Pat. '64 Nieuwe Philips '424 1444 Kuch Accoustlek 24 „J.-™ Ned. Ford '<8 129^ industr. Buitenland Anaconda lO'Xi U Bethlehem Steel 214 224 O. 8. Steel 404 414 O. 8. Leather 7'4« 8M intern Nickel I'M 12 Mijnbouw Boeton MMnbouw '2 I'M Alg Exploratie '23 1244 Redjane Lebong 9/ w» Petroleum baboes 16 16 Kon Olie 158)4 1554 Perlak 87 87 Peudawa44 44 Continental OU '94 i°M'« 5 exdiv. Shell Union OU Vorige koersen Heden t»4i 5«*i Rubber A'dam Rubber 694 704 Bandar 47 454 Dell Batavia Rubber 274 27 Serbadjadl 'OM 204 V. 1- O. O, ...a................ J Allied 3° tntercontln. Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan 34 Holl. Amerika Li)n 25 Dito Gem Elgend25 Kon. Ned Stoomb. 3cheepvaart-Unle 56 34 24 24 lD 57 Suiker EL V. A. 203 205 Jav. Cultuur '35 N. 1. S U. 69 Poerworedjo °ll 28.00 92 ti Vorstenlanden 40M Actions Idem 27.00 rabak Dell Batavia 1324 '34 Oude Dell 1244 'f? Oostkust '8 '9 Senembab '304 '4234 spoorwegen Onion Pacific 754 '6 Wabasb i* Erie ,nv: 104 Kansas City South. {X South. RaUw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2