VOOR DEN VOLKENBOND Laat thv kind .GEZONDHEID DRINKEN" Geduld en vertrouwen Mislukt De „Oranjetrein" 3)e Pavet dev Dranken „DR. SCHAEPMANHUIS" WOENSDAG 17 MEI Te veel speldjesdagen De Nijenrode-zaak Nieuwe krachtcentrale Een Duitscher bij de K.L.M. Geef het Hero „Perl". Zooveel als het lust. 't Is zoo goed voor haar. Maar verwar „Perl" nooit met an dere dranken - wat voor kleur of smaak daar ook aan gegeven is. Eén kleur en één smaak zijn slechts zuiver en echt, n.l. de natuurlijke! Dat vindt U in Hero „Perl", een zuiver Natuurproduct. Vloeibaar Hollandsch fruit. Drink het tegen dorst - voor gezondheid - aan tafel I - of als U uit bent, maar let er op dat 't „Perl" is, de drank van goud - voor jong en oud. WAABSCHIIVIXG „ANNO SANCTO" Kaartverkoop buiten Amsterdam DERDE ORDE-STUDIEDAGEN Herstel van den chistelijken geest Het standpunt van de Kroon Officieel geopend en in gebruik genomen De „Twenboutem" te Maastricht De eerste Nederlandsche tentoon stelling strein vertrekt 12 Juni VOORLOOPIG GEEN STEUN Voor de vischventers te Volendam GELEIDE VAN BLINDEN Hun honden genieten vrij vervoer bij de Spoorwegen PRINS HENDRIK-STICHTING DE RAAD VAN ZAANDAM BIJEEN Wijziging gemeentebegrooting voor 1933 EEN LAFFE STREEK Voor behoeftige oude zeelieden DE VERDUISTERINGEN TE DEN HELDER Ex-wethouder de Zw. voor het Hof Hero „Perl" is een zuiver Natuurpro duct, zonder eenige chemische toevoeging. De gouden kleur en de zuivere, frissche smaak zijn er door de natuur aan gegeven. Hero „Per/" bevat geen alcohol. De millioenen leden der drie-en- veertig nationale vereenigingen die bij de internationale unie van Vol kenbondsvrienden zijn aangesloten, vieren den dag van den 18en Mei als den dag Van den Volkenbond. Het is geen toeval dat juist die datum gekozen werd, want den 18en Mei 1899 werd de eerste Haagsche Vredes-Confe- rentie geopend. Over het lot dier confe rentie en dat van haar opvolgster, wordt zeer zeker verschillend geoordeeld. En vooral wanneer men thans nog eens terug blikt naar de beide Haagsche Vredes conferenties en men zieit dan tusschen onze dagen en het laatste jaar der vorige eeuw het vuur en den rook van den wereld oorlog, dan is een blije geestdrift erger dan overmoedig, een dwaasheid. Maar dat er jaren en jaren lang noest voor een ge dachte gewerkt wordt, zonder dat men er in slaagt die gedachte te verwezenlijken, bewijst nog niet dat de gedachte verkeerd is of dat zij niet verwezenlijkt kan wor den. Dat er in 1899 zes-en-twintig regee ringen waren die een vertegenwoordiger naar Den Haag zonden met het doel, een zoodanig stelsel van internationale recht spraak en vriendschappelijk overleg te ontwerpen dat de oorlog die veertig eeuwen lang de eenige vorm van internationale justitie was, zooal niet geheel zou worden uitgebannen, dan toch zooveel mogelijk als normaal verschijnsel zou verdwijnen; en dat er voor het eerst een conferentie van diplomaten kon worden belegd die zich met dit vraagstuk bezig hielden, zijn feiten die verdienen met gulden letters ge boekstaafd te worden in de geschiedenis van onzen tijd. De Haagsche Conferenties hebben in de betrekkingen tusschen de Staten een nieuw tijdperk ingeluid. Wat zij de spottende en ongeloovige wereld als een ideaal durfden voorhouden, moest die zelfde wereld minder dan twintig jaren later als een noodzaak aannemen. De Haagsche Conferenties hebben er het hunne toe bijgedragen dat de wegen thans gebaand zijn die leiden van de hoofdsteden der landen naar den oever van het Léman-meer. De vrienden van den Volkenbond die den dag van den 18den Mei terecht als den dag van den Volkenbond vieren, heb ben dit voordeel dat ook hun grootste tegenstanders, zij het desnoods alleen maar bij gebrek aan beter, geen werkelijke vijanden van den Volkenbond kunnen wezen. Maar dat neemt niet weg dat het nog steeds een ontzagwekkend stuk werk is om liefde en geestdrift voor den Vol kenbond te kweeken en een algemeen ver trouwen in den Volkenbond te vestigen. Want tusschen het nog te geringe aantal der ware Volkenbondsvrienden en de zeer kleine groep van hen die zich van de on uitvoerbaarheid der Volkenbondsgedachte overtuigd achten, staat de ontelbare me nigte der onverschilligen. En deze onver schilligen zouden het Instituut van Genève juist noodlottig kunnen wezen, daar zij de twijfelaars in hun twijfel versterken en de daadkracht der Volkenbondsvrienden verlammen. Men staart zich te veel dood op de po litiek. China is door Japan aangevallen en de Volkenbond heeft den Japanschen veroveraar niet van den Chineeschen bo dem weten te verdrijven. De volkeren vragen nu ontwapening en na vijftien maanden confereeren is er nog niet één man en nog niet één cent op de nationale bewapeningen bezuinigd. Vijf Zuid-Amerikaansche repu blieken zijn er in verkapten of openlijken staat van oorlog. En dit zijn dan nog maar de voornaamste grieven die den laatsten tijd tegen den Volkenbond worden geuit. Wij zullen hier niet trachten aan te toonen dat de bemoeiingen van den Vol kenbond voor wat betreft de Ontwapenings conferentie, het conflict in het Verre Oos ten, Leticia en den Gran Chaco, een groot succes of zelfs maar afdoende waren. Maar toch meenen wij dat degenen die zich zonder meer over den Volkenbond onte vreden verklaren, omdat de genoemde in ternationaal politieke vraagstukken te Genève niet werden opgelost, in zoo verre ongelijk hebben, dat zij de Volkenbonds gedachte verkeerd uitleggen. De taak van den Volkenbond kan geen andere zijn dan wat Benedictus XV r.n. in de Vredes-Nota van 1 Augustus 1917 noem de; de stoffelijke kracht der wapenen te vervangen door de zedelijke macht van het recht. De Volkenbond is geen staat boven de staten die oppermachtig regeert over volken en landen. De Volkenbond is een zedelijk middenpunt der wereld waar zij die de verantwoordingen dragen voor de landen en de volken die hen afvaar digen, moeten trachten zoo veel mogelijk in vriendschappelijk overleg te komen tot de regeling van alle internationale vraag stukken. Zij hebben daarbij niet alleen niet den plicht, maar missen zelfs het recht om afstand te doen van de daad werkelijke belangen der volken en der lan den die zij vertegenwoordigen. De Volken bond is het tegengestelde van een of andere socialistische Internationale. De staten die den Volkenbond vormen, blijven in den Volkenbond souverein. Pogingen om het gezag van den Volkenbond aan de staten op te leggen door den Volkenbond te bewapenen, zijn zelfs tot zekere hoogte strijdig met de Volkenbondsgedachte. Want zooal niet in theorie, in practijk zou een goed georganiseerd en bruikbaar Volken- bondsleger onder de bevelen staan van den staat of de groep van staten die zich in den Volkenbond een overwegende positie Veroverd had. En men vergete ook niet de keerzijde der medaille te bekijken. Toegegeven dat de Volkenbond in de loopende internatio nale aangelegenheden niet op afdoende ■wijze heeft kunnen ingrijpen, wat zou er geworden zijn van een vraagstuk als dat der „Gleichberechtigung" bijvoorbeeld, wanneer de kanselarijen het zoo ze dit wilden, zonder eenigen drang der open bare meening, hadden moeten oplossen? Alleen het feit dat vrijwel alle Ministers van Buitenlandsche Zaken van vrijwel alle landen der wereld enkele malen per jaar de wereld zien, niet door de tele grammen hunner gezanten in het buiten land of door de archiefstukken welke hun ambtenaren aan hen voorleggen, maar door hun eigen oogen, wettigt het bestaan van den Volkenbond. Wij herhalen; men staart zich te veel dood op de politiek. De poli tiek welke zooal niet door, dan toch in den Volkenbond bedreven wordt, is slechts een betrekkelijk klein deel van zijn werkzaamheden. Volstaan wij, om niet al te uitvoerig te worden, voor wat het Permanent Hof van Internationale Justitie en het Internatio naal Arbeids-Bureau betreft, alleen maar met de vermelding, dan blijft de Volken bond nog altijd een middelpunt van In ternationaal leven en werken. Landen die voor den afgrond van hun financieelen ondergang stonden zijn en worden door de bemiddeling van den Volkenbond, ge holpen. Nationale minderheden staan on der de bescherming van den Volkenbond. Het is de Volkenbond die door middel van het stelsel der mandaten achterlijke volken tracht op te voeren'tot het peil van onze beschaving. De Volkenbond is de grootste centrale van internation. strijd tegen den handel in blanke slavinnen, in verdooven- de middelen, in slaven. De Volkenbond werkt voor internationale overeenkomsten op het gebied van luchtvaart, zeevaart, volksgezondheid, wetenschappelijke samen werking. Wanneer vandaag aan den dag de Volkenbond ontbonden werd, zouden er binnen een jaar tal van instellingen ontstaan die het niet-politiek werk van den Volkenbond moesten overnemen. Want ons internationaal leven is zoo nauw aan den Volkenbond verbonden en de Volken bond is zoo zeer in ons internationaal le ven vergroeid, dat dit internationale leven in zijn huidigen vorm zonder den Volken bond of een plaatsvervanger daarvan on denkbaar ware. Wanneer de Volkenbond echter geheel beantwoorden wil aan de gedachte waaruit hij ontsproten is, zal hij ook op politiek terrein met meer succes moeten kunnen optreden dan tot nu toe het geval is. Op dat het daartoe kome, is er echter geduld noodig. De Volkenbond is nog jong en hoe voortdurend hij ook in de weinige jaren van zijn bestaan zocht naar de manier waarop in de plaats van „de stoffelijke kracht der wapenen de zedelijke macht van het recht" gesteld kan worden, hij heeft die manier nog niet gevonden. Er is geduld noodig! En niet alleen geduld, doch ook vertrou wen. De zedelijke macht van den Volken bond is even groot of klein als het aantal wereldburgers dat in hem gelooft. Zooals een Minister in den Volkenbond niets uit richten kan wanneer hij zich daar verlaten weet door de openbare meening van zijn land, zoo kan hij ook niets tegen den wil van den Volkenbond doen, wanneer hij weet dat achter dien wil van samenwer king en vriendschappelijk overleg de wil staat van het volk dat hij vertegenwoor digt. Degenen die van den Volkenbond eerst daden verlangen voor zij hem hun vertrou wen schenken, zijn te vergelijken met de aspirant-deelnemers aan een groote onder neming die eerst een balans willen zien met groote winst, voor zij er toe besluiten het maatschappelijk kapitaal der onder neming te storten. JAN HOEK Buiten Amsterdam zijn voor het Sacra mentsspel „Anno Sancto" op Zondagmiddag 18 Juni a.s. toegangskaarten verkrijgbaar aan de volgende adressen; Reisbureau „Hollandia", Amersfoort; J. Verhoek, Oosteinde 215. Delft; Nieuwe Delftsche Courant, Molslaan 121, Delft; Eindhovensch Dagblad, Eindhoven; H. J. Spruyt, Graaf Florisweg 12, Gouda. P. Konijn, Rijksstraatweg 555, Haarlem; Onze Courant, Draafsingel 43, Hoorn; De Leidsche Courant, Papengracht 32—34, Leiden; Nieuwe Purmerender Courant, Hoogstraat 2, Purmerend; De Gelderlander, Lange Hezelstraat 21, Nij megen; C. A. M. Jansen, Jan Steenstraat 23, Schie dam; J. F. Horvers, Besterdstraat 48, Tilburg; J. Muiteman, Lange Lauwerstraat 63, Utrecht. Utrechtsche Courant, Kromme Nieuwe Gracht 64, Utrecht; P. Mooy, Doodweg 33, Velsen; J. Schoonebeek (fotograaf) Weesp; J. C. Kneppel, Kortestraat 23, IJmuiden; J. Nugter, Oostzijde 408, Zaandam. De Derde-Orde-Studiedagen te houden in Tilburg van 23—25 Mei a.s. zijn geheel voor bereid. Dit jaar nam de Nederlandsche D. O. als voornaamste onderwerp van actie: het herstel van den Christelijken geest in de huisgezinnen. Dit onderwerp zal op de studiedagen in ge heel zijn omvang worden behandeld. De Hoog- Eerw. Pater Dr. Vitus uit Udenhout zal de vraag beantwoorden: Wat willen wij met onze Franciscaansche gezinsactie, in eigen gezin? Mevrouw A. Overmeer—yan Beek, Roer mond, zal hetzelfde vraagstuk behandelen, ten opzichte van andere gezinnen. Br. P. A. van Antwerpen, Utrecht, zal met zijn onderwerp „Ons idealisme", geest en hart doen verheffen boven het alledaagsche, om bezield met Franciscaansche ideeën en verlan gens te streven naar omhoog. Zr. Riek Okhuij- zen, Schiedam, zal spreken over „Radicalisme" en leeren ingrijpen, waar het noodig is, zon der schroom, zooals St. Franciscus, die soms stond voor bergen van moeilijkheden en alles te boven kwam door zijn rotsvast Godsbetrou- wen en onversaagden moed. Verder zullen als sprekers optreden de Zeereerw. Paters Gil- bertus Lohuis O. F. M., Maastricht, Cyprianus Ord. M. Cap. IJmuiden Oost, Damasus, Ord. M. Cap., Babberich, alsmede de voorzitters der Studiedagen: de Zeereerw. Paters Perpetuus Palland, Ord. F. M. Weert en Richardus, Ord M. Cap. IJmuiden Oost. Uit verschillende oorden van het land kwa men reeds berichten van deelname, zoodat on der dat opzicht het succes reeds is verzekerd. Tilburg is gereed om de velen, in die dagen te huisvesten. Het secretariaat der Studiedagen is geves tigd, KorvelsGheweg 165, Tilburg. Men schrijft aan de „N: R. Crt.": Ongetwijfeld is in bepaalde gevallen het aan bieden van bloempjes of speldjes bij het hou den van een collecte een factor van beteekenis. Maar even zeker is het, dat de waarde van deze z.g.n. bloempjes- en speldjesdagen geringer wordt naarmate het aantal collectanten, van wie bij dit populaire middel gebruik wordt ge maakt, zich uitbreidt. Het is dan ook een ver heugend feit, dat de Kroon in dezen haar stand punt heeft bepaald, waarmede in het vervolg de betreffende vereenigingen en gemeentebesturen rekening zullen moeten houden. Het bestuur van de vereeniging „Het Hooge- land", gevestigd te Arnhem, vroeg in 1932 aan burgemeester en wethouders van Haarlem om toestemming ingevolge art. 15 der Armenwet tot het houden van een inzameling van gelden in de gemeente Haarlem door middel van den ver koop van speldjes op den openbaren weg op 9 Juli 1932 ten bate van genoemde vereeniging. Het gemeentebestuur weigerde de gevraagde toestemming te verleenen, o. m. uit overweging, dat het in het belang van de instellingen van weldadigheid zelve is, zoo het beroep op den weldadigheidszin der ingezetenen populair wordt gehouden, hetgeen geschieden kan door, nevens vrijgevigheid in het verleenen van toestemmin gen voor inzameling van gelden aan de huizen der ingezetenen, kariger te zijn met het toestaan van collecten bij wijze van verkoop van bloemp jes, speldjes enz. op den openbaren weg, en dat de collecten door middel van den verkoop van bloempjes en speldjes op den openbaren weg te Haarlem, welke tot dusver zijn toegelaten, een meer omvattende armenzorg ten goede ko men en het Haarlemsche belang daarbij uit sluitend of in hoofdzaak, bijvoorbeeld tubercu losebestrijding of blindenzorg, is betrokken. Ver der overwoog het gemeentebestuur, dat door het verleenen van toestemming voor de gevraagde collecte op den openbaren weg, nu in de on gunstige oeconomische tijdsomstandigheden in de gemeente Haarlem veelzijdiger en meer dan tot dusver op de inwoners beroep wordt gedaan tot leniging van geldelijke nooden, schade wordt toegebracht aan de algemeene weldadigheid in de gemeente Haarlem en aan Haarlemsche in stellingen in het bijzonder. Het bestuur van „Het Hoogeland" ging van deze beslissing in beroep bij de Kroon. Thans is bij Kon. besluit dit beroep ongegrond ver klaard, o.m. uit overweging, dat, wijl in het algemeen een ruime toelating van het aantal bloempjes- en speldjesdagen bedenkelijke ge volgen kan hebben voor het belang der armen zorg, aan dergelijke vereenigingen met beperkte taak en van betrekkelijk bescheiden opzet, wel ke niet een eenigszins ruim veld van werkzaam heid bestrijken, de toestemming tot het houden van collecten door middel van aanbieding van bloempjes of speldjes behoort te worden ge weigerd, tenzij bepaaldelijk aannemelijk is ge maakt, dat de collecte geen nadeel van betee kenis aan andere instellingen zal toebrengen of tenzij bijzondere omstandigheden de collecte voor toelating in aanmerking doen komen. Agent van politie te Amsterdam gearresteerd De Centrale Recherche te Amsterdam heeft Dinsdag een Amsterdamschen agent van politie gearresteerd, die ervan verdacht wordt eenigen tijd gestolen goed, zooals schilderijen enz., af komstig uit het Kasteel Nijenrode, in zijn bezit te hebben gehad. Er is bü den agent huiszoeking gedaan, doch er werd niets meer gevonden. De arrestatie is geschied op grond van ver schillende getuigenverklaringen. Maandagmiddag is te 's-Gravenhage in tegen woordigheid van de leden van het Bestuur der Stichting „Dr. Schaepmanfonds" en van het Dag. Bestuur der R. K. Staatspartij en van eenige genoodigden het Partijbureau der R. K. Staats partij, genaamd het „Dr. Schaepmanhuis", offi cieel geopend en in gebruik genomen. Aanwezig waren van het Stichtingsbestuur de voorzitter, Z. Exc. Jhr. Mr. Ch. J. Ruys de Beerenbrouck, en de leden Mr. C. M. J. F. Go- seling, J. W Mols, Mr. F. Teulings, en Mr. H. Kolfschoten. Voorts de ondervoorzitter van het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staatspartij Mr. J. Houben en het Partijbestuurslid S. D. van der Werf; de voorzitter van de Katholieke Frac tie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tevens voorzitter van den Partijraad der R. K. Staatspartij, Prof. Mr. P. J. M. Aalberse; pas toor W. van Adrichem van de parochie van den H. Jacobus; de leden der Beleggingscommissie der Stichting, Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne, Mr. J. R. H. van Schaik en J. A. P. Hoogewee- gen, de leider van het Centraal Adviesbureau voor gemeentepolitiek Mr. Drs. C. Ch. A. van Haren en de heeren F. J. M. Kuyper en P. H. W. Kuyper, directeuren van de N. V. Kuyper's Bouwmaatschappij te Amsterdam. Nadat pastoor W. van Adrichem het gebouw plechtig had ingezegend heeft de Voorzitter van het Stichtingsbureau Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck het Partijbureau overge dragen aan het bestuur der R. K. Staatspartij, dat het bij monde van zijn voorzitter, Mr. C. M. J. F. Goseling, heeft aanvaard. Jhr. Ruys de Beerenbrouck begon zijn rede voering met het in herinnering brengen van eenige markante gebeurtenissen uit het leven van Dr. Schaepman, welke spr. met persoonlijke jeugdherinneringen, illustreerde. Vlak voor de eindstreep blijkt de vor ming van een parlementair kabinet mis lukt te zijn. Zaterdag en Zondag zag alles er zoo mooi uit. Algemeen verluidde het, dat de drie rechtsche partijen den forma teur hun medewerking hadden toegezegd, zoodat menschelijkerwijze mocht worden aangenomen, dat de heer Colijn, steu nende op deze 52 stemmen, een kabinet zou samenstellen. De vergadering, die hij op Maandag met zijn fractie gehouden heeft, schijnt daar in verandering te hebben gebracht. Wat de oorzaak is geweest kunnen we slechts gissen, maar naar alle waarschijnlijkheid werd de geboden medewerking niet zeker genoeg geacht. Van het begin af heeft de formateur ge zocht naar een breedere basis, daarbij echter vergetende, dat dit in feite toch het zwakste kabinet zou zijn, dat hij zou kunnen vormen, want dat zou er een ge worden zijn wat men zou kunnen noe men een kabinet van wisselende meer derheden, daar de inzichten veel te veel uiteen liepen. Men kon ook een te groote zekerheid eischen, die geen partij geven kon, want wie zal zeggen op welke wijze de crisis, in de internationale politiek, zoowel als op economisch terrein, zich ont wikkelen zal en voor de oplossing van welke groote vraagstukken de regeering en het parlement binnen afzienbaren tijd zullen komen te staan? Dat de heer Colijn zich gedrongen heeft gevoeld naar H.M. de Koningin te gaan en Haar te vragen van de opdracht tot vorming van een parlementair kabinet ontheven te worden, betreuren wij in de gegeven omstandigheden zeer, want de toestand wordt er niet beter door en de oplossing van de parlementaire crisis heel wat moeilijker. Dit te meer, daar wij nog niet kunnen inzien dat dit noodzakelijk was geweest. Ons bericht van Maandag avond, gegrond op inlichtingen uit parle mentaire kringen van verschillende rich ting, nauw betrokken bij de formatie, deed dit verloop niet verwachten. Thans staan we echter voor een nieuwe vraag, want H.M. de Koningin heeft den heer Colijn opdracht gegeven tot vorming van een crisis-kabinet, welke opdracht hij thans, zooals de term luidt, in beraad houdt. Wat is een crisis-kabinet? Het afgetre den kabinet, begonnen als extra-parlemen tair, is ook al meermalen en in het laatste jaar bijna uitsluitend aangeduid als crisis-kabinet. Opvallend is het echter, dat bij de opdracht niet vermeld is of het moet worden een parlementair, dan wel een extra-parlementair crisis-kabinet. De for mateur is er dus vrij in. Het trekt verder de aandacht, dat in afwijking van hetgeen tot heden parlementair gebruikelijk is, bij de opdracht de namen genoemd worden van de leiders der beide andere rechtsche fracties. Wenscht de formateur op deze wijze meer zekerheid, door de namen van deze leiders aan zijn te Normen kabinet te verbinden? Of is er in het geheel geen beteekenis aan te hechten, zoodat hij ook vrij is weer een poging aan te wenden om een crisis-kabinet saam te stellen uit wat men noemt het burgerblok, dus den bree- den grondslag van zijn eerste mislukte po ging? We kunnen op het oogenblik niet anders doen, dan rustig de ontwikkeling van za ken afwachten. Het verloop tot heden be vredigt ons niet, want de formatie wordt, hoe men het ook bekijken wil, steeds in gewikkelder en moeilijker, zoodat als de formateur thans ook niet zou slagen een opvolger voor een haast onmogelijke taak zou komen te staan. Aan de gevolgen bij een nieuwe mislukking voor ons land en vooral voor het parlementaire stelsel, dat wij hier toch behouden willen, denken we thans maar liever niet. Als het zoover mocht komen is het altijd nog tijd genoeg. Jhr. Ch. Ruys de Be'erenbrouck zal 24 Mei a.s. de „Twenboutem" te Maastricht openen. Het dankbare nageslacht heeft den grooten Doctor willen eeren door een stichting in het leven te roepen, welke de Katholieke Staats partij van thans beter in staat zal stellen haar taak en roeping te vervullen. Dat werk moest tijdelijk worden onderbroken door omstandig heden, welke het Stichtingsbestuur redelijke aanleiding zijn geweest over te gaan tot den aankoop van het pand aan de Mauritskade 25, dat spr. thans aan het Partijbestuur over draagt. Na de verschillende aanwezigen, die aan de voorbereiding van dit beteekenisvolle feit heb ben medegewerkt, afzonderlijk te hebben toege sproken, eindigde spr. met den wensch, dat het Dr. Schaepmanhuis tot in lengte van dagen moge zijn een burcht van leering en leiding, van waaruit Schaepmans' werk zal worden voortge zet onder den onmisbaren zegen van God. Hierna sprak de voorzitter van het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staatspartij, Mr. C. M. J. F. Goseling, die namens het Partijbestuur het Dr. Schaepmanhuis dankbaar aanvaardde. De sobere wijze waarop het nieuwe huis thans wordt geopend en in gebruik genomen, aldus spr., belet niet te spreken van een hoogtijdag voor de R. K. Staatspartij. Het nieuwe huis zal niet alleen moeten zijn een schakel met de sterke steunpunten in het verleden, doch het zal daarnaast moeten worden een werkplaats, waarin de lessen uit het verleden populair wor den gemaakt in den goeden zin, in de beteekenis namelijk, die ook het verleden heeft voor het heden. De groote taak van het heden moet worden geleid en gestuurd vanuit een kracht centrale van gestadige activiteit, welke het Dr. Schaepmanhuis voor de werkers van eiken dag zal moeten gaan beteekenen. Voor onze party, aldus de heer Goseling, ligt de toekomst nog steeds in Schaepman's devies: Credo pugno. Ik geloof, d.w.z. ik geloof in de kracht van ons Geloof, en daarom strijd ik. Daarom werken en strijden wij, ieder met zijn talenten, ieder op zyn plaats, maar allen teza men, ook in het staatkundige. Want zóó alleen zullen, naar Schaepman's woord de Katholieken van Nederland hun politieke persoonlijkheid kunnen uitleven in het waarachtig belang van hun land. Hiermede was de officieele overdracht van het .Dr. Schaepmanhuis" ten einde. Wy maakten reeds terloops melding van den Eersten Nederlandschen Tentoonstellings- trein. Thans kan reeds worden medegedeeld, dat deze rydende tentoonstelling als zoodanig door de inschrüvingen van tal van vooraan staande bedrijven en middel-industrieën, als mede speciale exposities van de K. L. M., het Kon. Instituut, de Spoorwegen e.a. een volko men succes belooft te worden. In verband met de voorbereiding, noodzake lijk voor enkele zeer bijzondere inzendingen, is de vertrekdatum thans officieel vastgesteld op 12 Juni. De eerste trein zal in Oranjekleur geschil derd worden door een der meest bekende Ne derlandsche Verffabrieken en gedoopt wor den den „Oranjetrein". Binnenkort zullen meer uitvoerige by zon derheden kunnen worden bekend gemaakt. In het conflict tusschen de K. L. M. en haar piloten is een nieuw element gekomen. De di rectie heeft een nieuwen piloot aangenomen, den Duitscher Silberstein, oud-vlieger van de Deutsche Lufthansa, en een ervaren verkeers vlieger. Deze is Dinsdag in dienst getreden. De K. L. M.-piloot en oceaanvlieger Evert van Dijk, die geen lid is van de Vereeniging van Verkeersvliegers, heeft eveneens tegen 1 Juli zyn ontslag ingediend. Hij heeft de direc tie geschreven bereid te zijn dit ontslag in te trekken, indien voor dien tüd een bevredigende regeling met de piloten is getroffen. Aan de vischventers te Volendam is de steun van de Zuiderzeesteunwet voorloopig ontzegd. Van overheidswege is men blijkbaar van mee ning dat er voorloopig voldoende visch wordt aangevoerd om met venten de kost te kunnen verdienen. De betrokkenen echter zyn van oor deel dat die veronderstelling niet juist is en achten het inhouden van steun onbillijk. Zooals bekend is reist de geleider vyi een blinde op de N. S. gratis. Waar de blinde even wel niet altyd de beschikking heeft over 'n ge leider, komt het meer en meer voor dat hy zich doet geleiden door een voor dat doel afge- richten hond. Door de N. S. is thans bepaald dat deze vier voetige geleider in de plaats van een mensche- lijken geleider eveneens vrü vervoer zal genie ten. en H. G. J. Uiikens, welke heeren by acclama tie werden herkozen. De voorzitter sprak een woord van dank tot den Directeur voor het geen deze met zijn vrouw' in het afgeloopen jaar voor de stichting en haar bewoners had den gedaan. Zoo ook werd den bootsman, den heer W. G. Haack en den beiden zusters G. Matser en A. Wilkens dank gebracht voor den arbeid door hen in het belang der ver pleegden verricht. Onder presidium van burgemeester TER LAAN heeft Dinsdagavond de raad dezer ge meente vergaderd, hoofdzakelijk om de reeds door den raad vastgestelde, maar door Ged. Staten van Noord-Holland nog niet goedge keurde gemeentebegrooting voor het jaar 1933 aan een herziening te onderwerpen. In behandeling kwamen daarbij de voorstel len van B. en W., inhoudende opnieuw een loonsverlaging voor het gemeente-personeel in te voeren van 3 pet., met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1933 en den vacantiebyslag voor dat personeel af te schaffen. De heer DE VRIES (R. K.), die vorige week eenige voorstellen had ingediend, die wij reeds gepubliceerd hebben, spreekt er zyn spyt over uit, dat deze voorstellen niet vóór deze verga dering in Georganiseerd Overleg behandeld zyn. Burg. K. TER LAAN antwoordt hierop, dat dit niet mogelijk was, doch dat deze voorstellen voor de begrooting 1934 in behandeling geno men zullen worden. Verschillende sprekers voeren nog het woord. Burgemeester TER LAAN, de voorstellen van B. en W. verdedigende, wijst er op, dat in de pers is verkondigd dat Zaandam aan den grond sat. Dat is niet waar. De toestand der financiën van de gemeente is kerngezond. De gewone uitgaven kunnen zonder bezwaar worden gedaan, alleen de crisisuitgaven geven moeilijkheden. De voornaamste taak van de gemeente is, dat de steun aan de werkloozen regelmatig kan wor den verleend. Het is daarom niet gerechtvaardigd, thans tegen de begrooting te stemmen. Spr. raadt tenslotte aan deze begrooting te aanvaarden, ook omdat de kans op het sluiten van een geldleening te vergrooten. De begrooting wordt tenslotte aangenomen met 21 tegen 2 stemmen, die van de beide uiterst linksche leden, den communist en het lid van de O. S. P. Arbeider verwond en van zijn geld beroofd Maandagnamiddag ontstond in de Klipstraat te Kerkrade twist tusschen B. en drie andere mannen over het plaatsen van een kar op den weg. Een van hen uitte tegen B. allerlei be dreigingen, nam een schop en sloeg hem onder den uitroep: „ik sla je de hersens in". B. werd op den arm getroffen en niet ernstig verwond. Uit de verscheurde broek van B. rolde een portemonnaie, met 52 gulden. De drie vrienden legden beslag op dit geld, en begaven zich over de grens op Duitsch gebied, waar het kermis was en zetten het geld grootendeels in drank om. Des avonds laat kon de hoofddader in zijn woning worden gearresteerd. Hij was dronken en is ter beschikking gesteld van den commis saris van politie. De algemeene vergadering van de Prins Hen drik Stichting voor behoeftige oude zeelieden te Egmond aan Zee werd Dinsdag gehouden in een der lokalen van de vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam. Na behandeling der ingekomen stukken werd, in verband met het overlyden in het vorig jaar van den heer Mr. Alexander H. Wertheim, voorgesteld in diens plaats als regent te benoemen den heer Ir. M. A. H. Wertheim, welk voorstel door de vergadering werd aangenomen. Aan de beurt van aftreden waren de heeren P. J. J. Jonas van 's-Heer Arendskerke, Jhr. O. van Lennep Op Dinsdag 13 Juni zal door het Hof te Am sterdam in hooger beroep worden behandeld de bekende strafzaak tegen den bezoldigd bestuur der en voormalig wethouder te Den Helder D. C. A. de Z. Als verdediger opponeert ook hier mr. Buis kool van Schagen. Er zijn slechts vier getuigen a charge gedagvaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5