De verklaring van Adolf Hitler voor den Rijksdag Tegen het Versailles-verdrag De Koningin aan Roosevelt I De „Vredesrede Hitler en Roosevelt's boodschap Het nieuws van heden HEDENAVOND!! VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Een nieuwe oorlog zou slechts de kiem zijn voor nieuwe tegenstellingen en verwikkelingen Voor feitelijke gelijkgerechtigdheid „S. S. EN S.A. NIET MILITAIR INSTEMMING MET ZIJN BOODSCHAP BEREID OM MEDE TE WERKEN Weenen en Berlijn DE BAROMETER DONDERDAG 18 MEI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Met de Stahlhelm dienen zij slechts voor gemeenschapsgeest en tegen communisme Kalme woorden over den Poolschen Corridor Oorlog geen uitkomst „Duitschland heeft ont wapend De Rijkskanselier S. A. en S. S. De Stahlhelm Rechtsgelijkheid Hitler's verklaring eenstem mig goedgekeurd De Duitsche opvatting Vergaande ontwapening is thans voor de geheele wereld ge biedende noodzaak Nederland is bereid de vier stappen te doen In geen geval echter verlenging van Duitschlands minder waardige positie Verweer tegen event, sancties De mogelijkheid van sancties H. M. Koningin Wilhelmina Het conflict spitst zich toe Het Lindbergh-drama Means tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld Roosevelt's program Dit nummer bestaat uit TIEN BLADZIJDEN Het Weer Kozakken in opstand Fascistische Raad bijeen geroepen De Rijksdagbrand BOMAANSLAG TE TIENTSIN 3d NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18381 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek >9 „.BERLIJN, 17 Mei. Hedenmiddag heeft Rijks- •nascner yu..v- Trrnllnrwin tchting, welke sinds 't ongelukkige verdrag van 'ersailles werd geprojecteerd. Hij schijnt zich niet op nieuwe en onzekere fgen te willen wagen. En dit is in hooge tete geruststellend en vertrouwenwekkend, al Sift het gevaar bestaan, dat figuren als Goe- en Goebbels, die nu juist niet uitmunten pfoblfgRm, h?»!? gelukkige opiössirig cle po'itieke vrede en de economische redding van allen afhankelijk zijn, te onttrekken aan elke atmosfeer van hartstocht. Alle de crisis veroorzakende problemen vin den hun oorzaak in de fouten van het vredes verdrag. Reeds de ontwerpers van het Verdrag voorzagen, dat een herziening noodzakelijk zou kunnen worden, zooals in het verdrag zelf tot Uiting komt. De huidige economische situatie van Europa Wordt gekenmerkt door de overbevolking van het Westen van Europa en door de armoede van den bodem dezer gebieden aan zekere grond stoffen, welke juist in die gebieden met oude cultuur onontbeerlijk zijn door den levens standaard. De meening, door de economische vernietiging van ons volk van 65 millioen, andere volken een nuttigen dienst te bewijzen, is onzin. Zeer spoedig zullen de volken, die zoo zouden Willen optreden, volgens de natuurlijke wetten van oorzaak en gevolg bemerken, dat zij geleid worden naar dezelfde catastrophe, welke zij dat eene volk zouden willen bereiden. De ge dachte aan herstelbetalingen, de ten uitvoer legging daarvan, zal eens in de geschiedenis der volken een voorbeeld worden, hoezeer de ne gatie der internationale welvaart schadelijk zal kunnen zijn voor allen. Het is de schuld van het Verdrag van Versailles een tijdperk te hebben ingeleid, waarin de financieele reken kunde het economische verstand schijnt te vernietigen. De Volkenbond heeft tot nu toe de zwakke, niet gewapende landen geen merkbare hulp doen toekomen. Geen nieuwe Europeesche oorlog zou in staat zijn in de plaats van de onbevredigende toe standen van heden iets beters te stellen. Zelfs bij een doorslaggevend slagen van een nieuwe Europeesche gewelddadige oplossing, zou als eindresultaat komen een vergrooting der verstoring van het Europeesche evenwicht, en daarmede de kiem voor latere nieuwe tegenstel lingen en nieuwe verwikkelingen worden ge legd. De drie gezichtspunten, welke onze revolutie beheerschen, zijn op geen enkele wijze in tegen spraak met de belangen der overige wereld: 1. Verhindering van de dreigende communis tische omwenteling en opbouw van een volks- staat, welke de verschillende belangen van klas sen en standen vereenigt, en de handhaving van het begrip eigendom als basis van onze cultuur. 2. Oplossing van het moeilijkste sociale pro bleem. de werkloosheid. 3. Herstel van een stabiele en autoritaire staatsleiding, gedragen door vertrouwen en den wil der natie, welke dit groote volk eigenlijk weer geschikt maakt voor verdragen tegenover de wereld. Een weloverwogen behandeling der Europee sche problemen had indertijd zonder meer voor 't Oosten een oplossing kunnen vinden, welke rekening zou hebben gehouden met begrijpelijke aanspraken van Polen zoo wel als met natuur lijke rechten van Duitschland. Het Verdrag van Versailles heeft deze oplossing niet gevonden. Niettemin zal geen Duitsche regeering uit zich zelf eeh overeenkomst verbreken, welke niet kan worden opgeheven zonder te worden ver- Vangen door een betere. Het recht evenwel een revisie van dit verdrag te eischen, ligt zelf 'n dit verdrag. Wanneer Duitschland thans den eisch stelt inzake een feitelijke rechtsgelijkheid in den zin van ontwapening der andere naties, dan heeft het daartoe een moreel recht door zijn eigen vervulling der verdragen. Want Duitschland heeft ontwapend en Duitschland heeft deze ontwapening voltrokken onder de scherpst mo gelijke internationale controle. De bewering, dat de S.A. en S.S. in een of andere betrekking tot de Rijksweer zouden staan, zoodanig dat het hier militair-geoefenden of reserves voor het leger zou betreffen, is on waar. Het is een instituut tot overwinning van vroegere klasse-tegenstellingen en tot ophef fing van den economischen nood. De Stahlhelm is ontstaan uit de herinnering aan den grooten tijd van het gemeenschappe lijke frontleven. De in de dagen der revolutie gevormde hulp politie heeft uitsluitend een politiek karakter. Zij moest in de critieke dagen der omwenteling het door het nieuwe regiem eerst als onzeker vermoede deel der andere politie vervangen en na de zegenrijke ten uitvoer legging der revo lutie wordt zij al verminderd en nog voor het einde van het jaar zal zij volkomen ontbonden zijn. Duitschland heeft tot nu toe alle veiligheids verplichtingen op zich genomen, welke voort vloeien uit de onderteekening van het verdrag van Versailles, van het pact van Kellogg, arbi trale verdragen e.d. Duitschland zou ook verder bereid zijn zijn geheele militaire inrichting op te heffen en de kleine rest van wapenen te vernietigen, indien de naburige staten hetzelfde zouden doen. Indien deze andere staten niet bereid zijn de bij het vredesverdrag ook hun opgelegde verplichtingen na te komen, dan moet Duitschland tenminste persisteeren bij den eisch van zijn rechtsgelijkheid. De Duitsche regeering ziet in het Engelsche plan een mogelijke basis voor de oplossing dezer kwesties. Zij moet evenwel eischen, dat haar niet de vernieling van een bestaande leger- inrichting wordt opgedrongen, zonder de toekenning van een op z'n minst kwalita tieve rechtsgelijkheid. Duitschland verklaart zich er mede accoord een overgangsperiode van vijf jaren aan te nemen voor het her stel van zijn nationale veiligheid. In de ver wachting, dat na dezen tijd de werkelijke gelijkstelling van Duitschland met de an dere staten plaats vindt. Ik juich daarbij nogmaals namens de Duit sche regeering het belangrijke plan toe van den chef der Italiaansche regeering voor een enge verhouding van vertrouwen en arbeid tus- schen Engeland, Frankrijk, Italië en Duitsch land. De opvatting van Mussolini, dat daarmede de brug zou kunnen worden geslagen voor een gemakkelijker permanent begrijpen, vindt de instemming der Duitsche regeering. Zij wil de uiterste tegemoetkoming toonen, voorzoover ook de andere naties geneigd zijn tot een werkelijke overwinning van eventueel zich voordoende moeilijkhedea BERLIJN, 17 Mei. (V. D.) Na de redevoering van den Rijkskanselier werd het volgende voor stel, dat door de Nationaal-Socialisten, de Duitsch-Nationalen, het Centrum en de Beier- sche Volkspartij was ingediend, met algemeene stemmen aangenomen: De Duitsche Rijksdag, als vertegenwoordiger van het Duitsche volk, keurt de verklaring van de Rijksregeering goed en stelt zich in deze voor het ieven der natie beslissende kwestie van gelijkgerechtigdheid van het Duitsche volk gesloten achter de rijksregeering. Ook de Sociaal-Democraten stemden voor* dit voorstel. Nadat het Duitschland-Iied en het Horst- Wessel lied waren gezongen, werd de Rijksdag verdaagd. 99 W. B. meldt, dat in politieke kringen de rede van Hitier opgevat wordt als een besliste „vre desrede". De rede maakte naar Duitsche be richten een ontzaglijken indruk. Aan het einde ervan sprong heel de Rijksdag, van de Nazi's tot de sociaaldemocraten toe, op en zong vol bezieling het „Deutscnland"-lied als teeken van eendracht en als hulde voor Hitier. H. M. de Koningin heeft, onder dagteekening van 17 Mei het vol gende regeeringstelegram gericht tot den President van de Vereenig- de Staten te Washington: ,,Het is, Mijnheer de President, een groote voldoening voor mij, dat het ant woord van Nederland op Uw telegrafi- schen oproep terstond en zonder voor behoud kan worden gegeven. Dit volk, uit naam waarvan ik spreek, verafschuwt den oorlog, hoewel het natuurlijk een aanval zou weerstaan. Evenzeer als het uittarten en aanvallen tusschen burgers veroordeelt, veroordeelt het uittarten en aanvallen tusschen volken, Het meent, dat de tijden zijn aangebroken voor de volkengemeenschap om door daden te toonen, dat zij vast besloten is, te breken met het recht van den sterkste als haar hoogste norm. Vreedzame regeling is de uitsluitende methode om nationale ge schillen te beslechten. Mij is geen reden bekend, waarom vreedzame regelingen niet de uitsluitende methode zouden zijn om ook internationale geschillen op te lossen. Mijn land is diep overtuigd dat, wil dit doel bereikt worden, ver-gaande ont wapening thans gebiedende noodzaak is. immers, voortgezette bewapening leidt tot wedloop in bewapening en, gelijk pijnlijke doch al te spoedig vergeten on dervinding bewijst, tot onvermijdelijken oorlog. Nederland is bereid om met de andere volken der wereld de vier stappen te doen, welke Gij voorstelt als eerste en belangrijke bijdrage tot daadwerkelijke ontwapening. Het maakt geenerlei voor behoud bij deze verklaring. Wat een non-agressie verdrag betreft, ben ik het met U eens, dat het onder de tegen woordige omstandigheden wellicht goed is, dat bestaande en geldige non-agressie verdragen en geldende verplichtingen om te ontwapenen, plechtig worden be vestigd, ten einde hun bindende kracht opnieuw aan het geweten der wereld voor te houden. De a.s. economische conferentie kan verzekerd zijn van den actieven en van BERLIJN, 17 Mei. In antwoord op den ontwapeningsboodschap van president Roo sevelt verklaarde Hitier aan het slot zij ner Rijksdagrede: Het voorstel van den Amerikaanschen president, waar ik vannacht kennis van heb genomen, verplicht üe Duitsche regeering tot waren dank. Zij is bereid toe te stemmen in deze me thode, om de internationale crisis terzijde te stellen. Want ook zij is van meening, dat zonder de oplossing der ontwapenings kwestie op den duur geen economische we deropbouw denkbaar is. Zij is bereid aan dit werk der in orde bren ging der politieke en economische toestanden der wereld onbaatzuchtig deel te nemen. Zij is ervan overtuigd, dat thans nog slechts een groote taak kan bestaan: den vrede der wereld te verzekeren. Ik gevoel mij verplicht vast' te stellen, dat de reden voor de huidige bewapening van Frankrijk of Polen onder geen omstandighe den de vrees van deze naties voor een Duit sche invasie kan zijn, daar Duitschland geen aanvalswapenen bezit. Duitschland is bereid van aanvalswapenen af te zien, wanneer de overige wereld hetzelfde doet. Duitschland is bereid tot ieder plechtig niet-aanvalspact toe te treden, want Duitsch land denkt niet aan 'n aanval, maar het denkt slechts aan zijn veiligheid. Duitschland zou de aangeduide mogelijkheid toejuichen de Veree- nigde Staten te laten optreden als vredesborg. Dit voorstel beteekent een groote geruststelling voor allen, die willen medewerken aan de op rechte handhaving van den vrede. Wij evenwel wel hebben geen grondiger wensch dan er toe bij te dragen, dat de wonden van den oorlog en van het verdrag van Versailles definitief worden geheeld. Duitschland wil daarbij geen andere wegen bewandelen dan die welke door de verdragen zelf als gerechtvaardigd worden erkend. De Duitsche regeering .wenscht over alle moeilijke kwesties met de andere naties op vredelievende wijze te onderhandelen. Het weet, dat iedere militaire actie in Europa ook bij een volledig slagen, afgemeten naar de offers, in geen verhouding zou staan tot de winst. De Duitsche regeering en het Duitsche Volk zullen zich evenwel onder geen omstandighe den laten nopen tot een onderteekening, wel ke een vereeuwiging zou beteekenen van de diskwalificeering van Duitschland. De pogingen daarbij met bedreigingen re geering en volk te bewerken zal niet vermogen indruk te maken. Het is denkbaar dat men Duitschland tegen ieder recht en tegen, iedere moraal in overweldigt. Maar het is ondenkbaar en uitgesloten, dat zulk een daad voor ons zelf door een onderteekening rechtsgeldigheid zou kunnen verkrijgen. Indien in krantenartikelen en in betreurenswaardige redevoeringen wordt geprobeerd Duitschland te bedreigen met sanc ties, dan zou zulk een ontzaglijke procedure slechts kunnen leiden tot de definitieve mo- reele en feitelijke buiten werkingsteling der verdragen. De politieke en economische gevolgen, ganscher harte gegeven steun van mijn regeering. De economische en financieele toestand vraagt onmiddellijke en doel treffende maatregelen. Nationaal komt dit land op voor een gezond en geor dend economisch en financieel leven. Internationaal komt het op voor onbe lemmerd handelsverkeer, stabiele valuta en betere prijzen. Nederland hoopt, dat de Londensche conferentie een daadwer kelijke en duurzame verlichting ten ge volge zal hebben. Tevens vertrouwt het, dat deze con ferentie en de daarin vertegenwoordig de regeeringen zich zullen laten leiden door de onveranderlijke wet van econo mische waarheid en geen acht zullen slaan op hetgeen oppervlakkige en kort zichtige meeningen en individueele be langen gaarne zouden zien aanvaard. Het algemeen belang moet hier, zoo ooit, overheerschen. Met mijn regeering en volk deel ik ten volle in de hoop, dat de verwachtingen, waaraan Gij uitdrukking hebt gegeven, in vervulling zullen gaan." (w. g.) WILHELMINA R. chaos, welke zoo'n poging in Europa zou te weegbrengen, zouden komen voor de verantwoor delijkheid van diegenen, die tegen een volk, dat de wereld geen kwaad doet, met zulke midde len strijden. Iedere poging van een overweldiging van Duitschland langs den weg van eenvoudige majoriseering tegen den duidelijken zin der verdragen zou slechts gedicteerd zijn door de bedoeling ons te verwijderen van de conferen ties. Het Duitsche volk bezit thans evenwel genoeg karakter om in een dergelijk geval zijn medewerking niet op te dringen aan de an dere naties, maar, zü net ook met een zwaar hart, de dan eenige mogelijke consequentie trek ken. Het zou ook zwaar vallen nog verder tot den Volkenbond te behooren. Indien op den tot nu toe gevolgden weg en met de tot nu toe gevolgde methodes wordt voortgegaan, kan het einde niet twijfelachtig zijn. Na schijnbare politieke successen van en kele naties zullen des te heviger economische en daarmede politieke catastrophes voor allen het gevolg zijn. Dit te vermijden beschouwen wü als eerste en grootste taak. Tot nu toe is daartegen niets effectiefs ondernomen. Indien ons door de overige wereld wordt voorgehouden, dat men het vroegere Duitschland zeer wel zekere sympathieën heeft bewezen dan hebben wij de gevolgen en de uitwerkingen van deze „sympathieën" in en voor Duitschland in ieder geval leeren kennen. Sinds het vredesverdrag van Versailles heeft het Duitsche volk een poli tieke en economische ellende ondervonden, waarvan de andere wereld zich geen voorstel ling kan maken. Millioenen verwoeste existen ties, geheele beroepsstanden zijn geruïneerd en er is 'n ontzaglijk leger werkloozen. Sedert den dag der onderteekening van dit verdrag dat als vredeswerk den hoeksteen zou moeten vormen voor een nieuwen en beteren tijd voor alle vol ken hebben in ons Duitsche volk bijna alleen uit nood en ellende 224.900 menschen zich het leven benomen, mannen en vrouwen, grijs aards en kinderen. De onomkoopbare getuigen zijn aanklagers tegen den geest en de vervulling van een ver drag, van welks werkzaamheid eens niet alleen de andere wereld, maar ook millioenen Duit sche menschen heil en zegen hadden verwacht. Mogen de andere naties daaruit evenwel ook den onwrikbaren wil van Duitschland begrij pen, een periode afsluiten van menschelijkc dwalingen, teneinde den weg te vinden tot jen uiteindelijk begrip van allen op den grondslag van gelijke rechten. WEENEN, 17 Mei. (V.D.) Het door de Heim- wehren uitgegeven „Abendblatt" merkt naar aanleiding van de uitwijzing van den Duitscher, von Kothen op, dat de regeering thans alle Rijks-Duitsche agitatoren over de grens zal zetten. De eerste zal zijn de „Landesinspektor" en gevolmachtigde van Hitler in Oostenrijk, af gevaardigde Theo Habicht. Van nationaal-socialistische zijde is een aan klacht ingediend in verband met het feit, dat de Heimwehrafdeelingen, welke Zondag in Wee nen zijn opgemarcheerd niet alleen handvuur wapenen zouden hebben gedragen, waarvoor vergunningen noodig zijn, maar ook in het be zit waren van wapenen, welke geheel verboden zijn. Er zijn binnen een week reeds veertien kee- ren nationaal-socialistische bladen in beslag genomen, terwijl de voor-censuur op de „Deutsch Oesterreichische Tageszeitung", het voornaamste orgaan der nationaal-socialisten in Oostenrijk voor onbepaalden tijd is ver lengd. WASHINGTON, 17 Mei. (V. D.) Na 2% uur te hebben beraadslaagd verklaarde de jury Gaston B. Means, oud-ambtenaar van het De partement van Justitie en Norman Whitaker, advocaat, schuldig aan oplichting van Mrs. Evalyn Walsh MacLean voor een bedrag van 35.000 dollar, die zij had gegeven als losgeld voor de ontvoerde baby Lindbergh. De recht bank veroordeelde beide mannen tot tiendui zend dollar 'boete en twee jaar gevangenisstraf. Means is reeds veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf wegens oplichting van mrs. MacLean voor 104.000 dollar. TELEGRAM VAN H. M DE KONINGIN AAN PRESIDENT ROOSEVELT. DE RIJKSDAGREDE VAN ADOLF HITLER. INSTEMMING BETUIGD MET ROOSEVELT'S VOORSTELLEN. GUNSTIGE INDRUK IN HET BUITENLAND. De rede van Rijkskanselier Hitier overal vrij gunstig ontvangen. Explosie te Tientsin; 20 dooden. Julius Barmat uitgewezen. Toespitsing van het conflict tusschen Weenen en Berlijn. Groote Fascistische Raad voor Zaterdag ai. bij eengeroepen. De' Zuidpool-vlieger Bemt Balchen te Amster dam. Inlander te Sasabsaat (N.-L) door panters aan gevallen en gedood. Heden begint de verkoop van de eerste Ne- derlandsche postzegels met vredesembleem. Bouwpatroons ontevreden over de uitvoering van werken in werkverschaffing. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIUÊ Verwachting: Meest zwakke wind, uit EE Oostelijke richtingen, licht tot half be- EE wolkt, weinig of geen regen, iets zach- EE ter overdag. Hoogste stand: 772,0 te Vardö. 1Ë Laagste stand: 756,6 te Vestmanor. S Zon op 5.03, onder 8.51. Licht EE EE op 9.51. Nieuwe Maan 24 Mei. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii MOEKDEN, 17 Mei (Eigen bericht). Vijfdui zend kozakken in het Transbaikolgebied zijn in opstand gekomen tegen het Sovjet-regime en hebben hun onafhankelijkheid geproclameerd. (United Press.) ROME, 17 Mei (VX>.) De Groete Fascistische Raad, het hoogste grondwettige orgaan van den Italiaanschen staat, is voor Zaterdag in het Palazzo Venezzia bijeengeroepen. WASHINGTON, 18 Mei (Reuter) Het pro gramma van publieke werken van Roosevelt omvat ook de versterking der marine en lucht vloot benevens de mechanisatie van militaire formaties. De president kan dit echter schrappen, indien een internationale overeenkomst tot verminde ring van de bewapening tot stand komt. BERLIJN, 17 Mei (W.B.). Heden werd van dei Lubbe, de Hollandsche communist, die den brand in den Rijksdag stichtte, in het Rijksdag gebouw ter plaatse van de misdaad verhoord. TIENTSIN, 17 Mei (Eigen bericht). Bij de ex plosie van een bom, gelegen onder een spoor wegviaduct, werden 20 personen gedood en vele gewond. (United Press) Alle Haarlemsche Katholieken naar de groote belangrijke bijeenkomst van den R.K. Vredesbond, in Gebouw Sint Bavo, SmedestraatAanvang 8.15 uur Toegang f 0.25 voor niet-leden. Spreker: PAUL DE WAART (K.R.O.) L. H. PO VEL (R.K. V.) PATER TER HAAR O.E.S.A. t wwwwwuwwui u 111Ê#Z Hoogste stand op Donderdag 3 uur n.m.761 yorige stand: 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1