IN EN OM HAARLEM TITANEN DER LUCHT R.K.F.-elftal in Haarlem Prikkeldraad mgr. a. van velsen Vele documentaire \-opnamen film- TEGEN HET HAARLEMSCH ELFTAL DONDERDAG 18 MEI Beverwijks burgemeester Brand in de Hagestraat Toont uw belangstelling Zendlampen voor groot vermogen Dulden of onderdrukken POSTEN TE IJMUIDEN Tegen het verbod in MISHANDELING Op weg naar demonstratie PASTOOR F. J. VAN NES Door een beroerte getroffen Vetsmelterij uitgebrand Veel vuur en rook Paard gered De oorzaak WALLACE BEERY. CUFF .EDWARDS#* CLARK GABLE «HELL DIVERS' DE TORNADO IN LOUISIANA - De eerste foto van de verwoestingenwelke aangericht werden door den tornado hoven den Staat Louisiana Interessant besluit van 't Roomsche seizoen ST. RAPHAEL De Bondsdag op 25 Juni In Nederland aangekomen Concert in Groenendaal tJiiiiviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimimimiiiiiiiiiii Met ingang van 1 Juli heeft de heer Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten ontslag gevraagd en gekregen als burgemeester ï'an Beverwijk. Moeilijk is het, zich het moderne Beverwijk in te denken zonder de figuur van dezen grijzen edelman. Hij heeft zich zoo wonderwel aan de omstandigheden aangepast, dat hij één is geworden met zijn gemeente, er als het ware hiede samengegroeid scheen, zoodat het be richt van zijn aftreden, hoezeer ook van jaar tot jaar verwacht, toch nog vrij onverwacht kwam, omdat het scheen, dat Jhr. Strick van Linschoten en Beverwijk tot in lengte Van dagen bij elkaar zouden blijven behooren. Dat wil niet zeggen, dat de heer van Linscho ten louter vreugde in Beverwijk heeft beleefd. Hij heeft nimmer gestreefd naar populariteit en men heeft het hem dikwijls niet gemakkelijk ge maakt, vooral niet in raadsvergaderingen. Des ondanks heeft hij Beverwijk 35 jaar lang met lust en arbeidskracht gediend en door een der woeligste perioden van zijn geschiedenis geholpen. De bevolking zag hij er groeien Van 4000 tot 10.000 inwoners, een zielental, dat hóg grooter zou zijn als Beverwijks grenzen haar behoeften waren uitgebreid. Beverwijk is de drukste marktplaats van Kennemerland geworden en dit, gevoegd bij het feit der verdubbeling van het aantal in woners in een tijd, die uit zich zelf rijk was aan allerlei nieuwigheden, waaraan gemeen tebesturen zich hadden aan te passen, maakt, dat de heer Strick van Linschoten moeilijke jaren in het bestuur van Beverwijk heeft me degemaakt. Wij behoeven in dit verband maar te herin heren aan de ontwikkeling der bemoeiingen der gemeentebesturen op het gebied van over heidsbedrijven, dingen, waarvan vroegere bur gemeesters nimmer gedroomd hebben, dat zij ooit tot de taak van een gemeentebestuur zou den worden gerekend. Welke burgemeester van honderd jaar geleden zou niet gelachen heb ben als men hem had voorspeld, dat zijn op- Volger mét het burgemeesterschap tevens op- Perdirecteur van een gasfabriek zou zijn? Of opperslachter van de gemeente? De taak van een gemeentebestuur is heel Wat omvangrijker geworden dan toen de heer Strick van Linschoten in 1880 zijn opleiding in de gemeente-administratie ontving van bur gemeester Zaalberg te Alphen. Het is gauw ge zegd, dat er tijdens zijn burgemeesterschap in Beverwijk een gasfabriek, een openbaar slacht huis is gesticht enz. maar de beslommeringen, aan de totstandkoming van dergelijke dingen Verbonden, zijn niet gering. Beverwijk mag zijn aftredenden burgerva der danook wel dankbaar zijn voor wat hij het aan instellingen van openbaar nut heeft gegeven. Van groot gewicht voor de toekomstige ont wikkeling der gemeende Beverwijk is de keuze Van een opvolger van den heer Strick van Lin schoten. Van Beverwijk is veel moois te maken en ten dezen hangt veel af van het doorzicht en het initiatief van den toekomstigen burge meester. Deze kan zijn stempel drukken op de geheele ontwikkelingsperiode van vele tiental len jaren. Beverwijk bevindt zich in een sta dium zijner geschiedenis, waaruit alle goeds kan worden geboren, maar waarin ook veel kan worden bedorven. Het kan, om iets te hoemen, geheel overvleugeld worden door het levenskrachtige en springlevende Velsen en IJmuiden, zoodat het er straks in opgaat, hiaar het kan wellicht ook nog zelfstandig ge heel nieuwe banen aanwijzen voor de ontwik keling van deze geheeie streek. De nieuwe burgemeester zal dus een knap hian moeten zijn, begaafd met een helder doorzicht en een frisch doorzettingsvermogen. Dit vooropgesteld mag de vraag worden ge steld of bij de bezetting van de Beverwijksche burgemeestersvacature aan de districtieve rechtvaardigheid zou worden voldaan als in- Plaats van Jhr. Strick van Linschoten een ka tholiek tot burgemeester zou worden benoemd. Naar onze meening moet deze vraag bevesti gend worden beantwoord en stellig moeten Wij reeds bij voorbaat het verwijt afwijzen, hetwelk ons eventueel zou kunnen worden ge daan, dat wij, een katholiek als burgemeester Voor Beverwijk aanbevelen, niet op bekwaam heid zouden letten. Dat laatste heeft niets te maken met de benoeming van een katholiek. Immers, er zijn onder de katholieken in Ne derland, bereid en genegen een dergelijke be noeming te aanvaarden, vele zeer knappe men- Schen, die in alle opzichten de capaciteit be zitten om burgemeester van Beverwijk te zijn. Het komt dus alleen maar aan op de vraag of het gewenscht is een katholiek te benoemen. Uit een oogpunt van distributieve rechtvaar digheid nu, wij herhalen het, lijkt ons dat alleszins gewenscht. In de" laatste jaren wordt bij benoemingen tot belangrijke openbare functies als burge meester, notaris, rechter enz. tot ons genoe gen meer en meer rekening gehouden met de politieke en godsdienstige overtuiging van de bevolking, waar de benoemde zijn ambt zal Uitoefenen. Dat is, wij herhalen het, een ge lukkige gedragslijn, omdat daardoor het Wantrouwen, dat met name door katholieken in vroeger jaren niet zelden en ook niet geheel ten onrechte, ten opzichte van dergelijke func tionarissen gekoestert werd, wordt weggeno men. De katholieken achten zich met alle anderen voor de wet gelijke burgers. Welnu het grootste deel van de bevolking Van Beverwijk is katholiek. En nu stelle men niet den eisch, dat méér dan de helft van de Beverwijksche bevolking katholiek zij. Dat is een eisch, die nergens wordt gesteld. De groot ste helft van Beverwijks bevolking is katholiek. Maar zeer zeker is er geen groep in Bever- Wijk, die numeriek het katholieke deel der bevolking op zijde komt. Het zou dan ook voor hen een voldoening zijn als een geestverwant burgemeester van hun woonplaats zou worden. Aan alles wat tot stand is gekomen in Be- Verwijk of bloeit in Beverwijk hebben de ka tholieken tijd, geld en arbeid in ruime mate gegeven. Wij mogen dat constateeren zonder aan de verdiensten van de niet-katholieken iets tekort te doen. Ook daarin kan dus geen reden worden gevonden hen te saneeren. Wij zouden het recht der katholieken op een katholieken burgemeester niet op den voor grond hebben geschoven en zouden rustig de beslissing van de regeering hebben afgewacht, indien niet van zekere zijde dat goed recht der katholieken op een katholieken burge meester voor Beverwijk was betwist. Tegenover deze uiting meenden wij het goed recht der katholieken te moeten stellen en handhaven. Voor het Kantongerecht heeft een haven arbeider uit IJmuiden terecht gestaan, die zich ondanks het verbod van den burgemeester van Velsen des nachts op straat had begeven om in opdracht van zijn vakorganisatie te gaan posten. De ambtenaar van het O. M. hield een scherp requisitoir tegen de huidige gebeurtenissen in IJmuiden. De afkeurenswaardige terreur heeft geleid tot allerlei maatregelen van den burgemeester. Ver dachte heeft liever geluisterd naar het onwet tige verbod zijner vakvereeniging dan naar het wettig gebod van den burgemeester. Spreker wilde geen geldboete, want deze zou toch betaald worden door degenen, die achter de schermen zitten. Daarom vroeg hü zes dagen hechtenis, het maximum. De verdediger, mr. H. O. Drilsma, had juridi sche bezwaren tegen de dagvaarding en was voorts van meening, dat hier van geen misdrijf, doch van eenvoudige overtreding sprake is. 24 Mei zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. In den morgen van 16 Juni van het vorig jaar reed een stoet van ongeveer 500 wiel rijders, welke zich voor een manifestatie naar Den Haag begaf, in gesloten colonne over den Vinkeweg te Noord wijk. Uit de richting Beek laan naderden twee auto's, waarvan de be stuurders blijkbaar geen lust hadden te wach ten tot de geheele stoet was gepasseerd en hun wagens aanzetten om er dwars doorheen te rijden. Een hunner gelukte zulks, doch de tweede auto, bestuurd door de heer N. F. M., reed een der wielrijders aan. Hierover ont stond groote ontstemming. De heer M. werd mishandeld, van welk feit door de politie proces-verbaal werd opgemaakt tegen den 21-jarigen timmerman J. TT. B. uit Haarlem, die ter zake door den politierechter te 's Graven- hage is veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van één maand, met drie jaar proeftijd. Verdachte ontkende op eenigerlei wijze geweld te hebben gepleegd. In hooger beroep voor het Haagsche gerechts hof terecht staande, hield B. zulks vol. De advocaat-generaal, mr. Brants, conclu deerde tot vrijspraak, omdat niet was komen vast te staan, dat B. zich aan het hem ten laste gelegde zou hebben schuldig gemaakt. Arrest 31 Mei. Pastoor F. J. van Nes te Nieuwveen is Woens dagmorgen, toen hü zich voor den heiligen dienst naar de kerk zou begeven, door een lich te beroerte getroffen in de pastorie neergevallen. Zijn Eerw. zal eenigen tijd volkomen rust moeten houden. Woensdagavond omstreeks negen uur ont stond brand in de werkplaats van een varkens- en paardenslachterij aan den Burgwal. De eige naar was bezig geweest met het smelten van vet en had omstreeks zeven uur de inrichting verlaten. Vermoedelijk is er iets blijven smeulen, wat de oorzaak van den brand is geworden. In de werkplaats waren opgeslagen vaten vet, paardenhaar, zaagsel en krullen. De brandweer rukte met groot materiaal uit en had een uur noodig om het vuur te blus- schen. De inrichting brandde geheel uit. De inven taris was niet, het gebouw wel verzekerd. Achter het perceel Hagestraat 36 bevindt zich een schuur, welke door den heer J. C. L. als paardenstal, vetsmelterij en opslagplaats ge bruikt wordt. De heer L. en zijn knecht hadden des middags vet gesmolten. Waarschijnlijk is toen op den zolder de schoorsteen te warm ge worden, waardoor mot en papier in brand zijn geraakt. Om 7 uur is de knecht nog üi de schuur geweest, maar heeft niets bemerkt. Om 9 uur des avonds bleek plotseling de schuur in brand te staan. De onmiddellijk gewaarschuwde brandweer was spoedig ter plaatse en tastte het vuur met 7 stralen op de waterleiding aan, waarbij de slangen door het huis in de Hagestraat gelegd worden. In den stal bevond zich een paard, dat met levensgevaar door den heer J. V. gered werd. Tevoren hadden de heer L. en zijn knecht het reeds geprobeerd, maar moesten zich terugtrek ken voor de vlammen. Om ongeveer 10 uur was de brandweer onder leiding van den commandant, den heer C. v. d. Broek, na hard werken het vuur meester, maar moest nog geruimen tijd nablusschen. Het ge bouw brandde geheel uit. Bij het blusschingswerk had de brandweer een slang door de Anthoniestraat gelegd, waarin plotseling een groot gat kwam met het gevolg dat daardoor ook in de straat een gat geslagen werd, terwijl de naaste omgeving onder water werd gezet. De nieuwsgierige toeschouwers, die zich in deze straat bevonden, moest hierdoor wel een goed heenkomen zoeken! De politie zette toen de straat af, maar spoedige hulp voorkwam erger. Uiteraard was een groote menschenmenigte op de been, welke de aangrenzende straten en grachten vulde. De politie zorgde echter dat de brandweer ongestoord haar werk kon verrichten. De commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, was o.a. op het terrein van den brand aanwezig. Het politierapport van hedenmorgen vermeld de nog de volgende bijzonderheden: Woensdagavond om 9 uur werd brand gemeld achter het perceel Burgwal 86. Hier bevindt zich een schuur, waarin een vetsmelterij is on dergebracht met eenige worstmachines en een paardenstal. Des middags was in die schuur vet gesmolten, waarvan het vuur aangehouden werd door een aantal oude afgedankte verfkwasten. Vermoedelijk is de schoorsteen te heet ge worden en heeft vuur doorgelaten. Op zolder, vlak bü den schoorsteen, lag mot en oud papier, wat in brand geraakte. Het vuur sloeg al spoedig over op den overigen inven taris. Om 7 uur was een knecht nog op den zolder geweest, maar heeft toen niets bemerkt. Wel brandde het vuur nog in den vetsmeltoven. De brand is vermoedelijk door den slager L. zelf ontdekt. De brandweer bluschte het vuur met 7 stralen op de waterleiding. In de schuur stond een paard, dat door den 33-jarigen J. Vige, wonende in de Caeciliastraat, met levensgevaar gered werd. De eigenaar en andere personen hadden reeds gepoogd het paard te redden, maar dit werd door rook en vuur belet. De schuur is totaal uitgebrand. De inboedel is verzekerd, maar de schuur niet. Er is een tijd geweest, dat we een stijven nek riskeerden om een vliegmachine in de lucht te kunnen zien. Er is een tijd geweest, dat een eskader van vijf vliegtuigen, in V-vorm als vo gels door de lucht trekkende, een halve stad en een heel dorp omhoog deed kijken. We heb ben lofliederen gezongen op Jan Olieslagers, die met zijn primitieve „kist" stad en land in beroe ring bracht. Pagina's vol copie en foto's hebben de kranten gevuld toen het Hollandsche drieman schap de eerste luchtreis naar Indië volbracht, toen de eerste passagier van Lear Bla,ck in 14 da gen naar Insulinde werd gebracht, toen de gere gelde postvluchten een feit werden, toen ten slotte de verbinding Hol landIndië in acht da gen tot stand kwam. We hebben met diepe be wondering en eerbied de vliegtuig-show bijge woond, de Fokkers, de Koolhovens, de Pander- tjes zien stijgen en da len, wentelen en draaien, vallen en oprichten. Titanen der lucht! We kennen ze in Holland, we zijn er trotsch op, we huldigen ze als na tionale helden. In Amerika gaat alles in het groot, dat weten we en dat kunnen we soms bewonderen. Ook de Amerikanen hebben hun titanen der lucht. Geen trein of twintig, maar een paar duizend. Ook in Columbus' Rijk heb ben ze vliegtuigen. Geen paar dozijn, maar duizenden. Het departement van Luchtvaart gaat op dit bezit natuurlijk hevig prat en daar om verleende het medewerking voor de film „Titanen der Lucht." Dit filmwerk, door de Metro-Goldwijn in scène gezet is ten deele documentair, ten deele verhalend. Als groote kolonies meeuwen zweven de vliegtuigen door de lucht, maken in volg orde louping the loups, botsen tegen elkaar, vallen brandend in zee. Ze kruipen tusschen drie reusachtige lucht schepen door, vliegen er onder, er boven, er naast. Ze komen met 'n donderend geraas neer op het moederschip, dat ze met tientallen op slokt en rust geeft. Ze dragen gevaarlijke pro jectielen mee, die schepen binnen vijf minuten vernielen en forten aan splinters slaan. En de titanen der lucht, dat zijn in Amerika de leger-vliegeniers, de jongens die in dienst van het weerbare vaderland zijn; dat zijn bij ons de stoere Holland-Indië vliegers, die zonder bommen, zonder munitie, maar met de post van het moederland naar de koloniën vliegen. straks zelfs in vijf dagen. De film heeft zeker documentaire waarde, omdat de fotografische opnamen zeldzaam ge detailleerd zijn. Men heeft den operateur b.v onder een vliegtuig gebonden om de landing tot in de kleinste bijzonderheden te verfilmen, men heeft zelfs opnamen genomen op 12000 Meter hoogte gemaakt, waarbij het moeder schip niet meer dan een lucifer-doosje geleek. De intrige is slechts nabij en mag eerst aan het slot van de film boeiend genoemd worden. We hebben ze gezien bij de infanterie en bij de Jantjes, de drie of vier vrienden die avontu ren beleefden, verliefd werden, straf kregen, ge deeltelijk verongelukten. Nu ziet U ze bij de Luchtvaart. Wallace Beery, Cliff Edwards, Clarck Jable en Conrad Nagel. Wallace Beery geeft weer sterk karakterspel te genieten, hoewel niet van een creatie ge sproken mag worden. Spannend is, zooals ge zegd, het slot, wanneer twee vrienden uit het brandende vliegtuig springen, met de parachute in het water terecht komen en gered worden door Wallace Beery, na dagenlang verblijf van allen tusschen de rotsen. Maar wat doet het verhaal er ditmaal toe? Wie zeldzame opnamen van vlieg-acrobatiek en luchtvaart-staaltje wil zien, verzuime niet „Titanen der Lucht" te gaan bewonderen. De film gaat van .Vrijdagavond of in 't Luxor Theater. Het Roomsche voetbalseizoen loopt ten einde. Wel vragen diverse belangrijke wedstrijden om den hoogsten titel in de R. K. F. nog de noo- dige aandacht maar feitelijk is het seizoen reeds afgeloopen. En wanneer het einde in zicht is, vragen de wedstrijden tusschen vertegenwoor digende elftallen de aandacht. Ons Neder- landsch elftal gaat weer eenige belangrijke wed strijden spelen, de Missie-wedstrijden worden weer gespeeld, en zoo blijft nog eenigen tijd de voetbal rollen en van de komende belangrijke voetbalevenementen gaat feitelijk de grootste propaganda uit voor onze Roomsche sportbewe- ging. Het besluit van het seizoen is dikwijls het voornaamste gebeuren in de Roomsche voetbal geschiedenis en overal in den lande worden de wedstrijden tegen België en Duitschland druk besproken. En in Delft concentreert men zich op de Missiefinale. In Haarlem wordt meestentijds het seizoen op grandiooze wijze besloten. Het was in den regel met een Voetbaldag, waarvan ontzettend veel propaganda uitging, terwijl we het vorige jaar even in herinnering brengen toen Sant poort en T. Y. B. B. in den strijd om het R. K. F.-kampioenschap mochten mededingen. Thans niets van dit alles, geen voetbaldag in den waren zin van het woord, thans geen kam pioenswedstrijden maar Haarlem zou Haarlem niet zijn wanneer het niet voor iets extra's had zorggedragen. Belangrijker nog dan alle voorgaande gebeur tenissen heeft de vereeniging H. B. C. thans iets georganiseerd dat eenig is in de Haarlem- sche voetbalgeschiedenis. De Heemstede Berkenrode Combinatie heeft dit seizoen nog al eens de aandacht op zich gevestigd. Het begon met haar 20-jarig bestaan, gevolgd door het in gebruiknemen van een fraaie overdekte tribune op het bereids verbe terde speelveld aan den Heerenweg en haar inrichting is thans zoodanig, dat deze met de allerbesten op dit gebied in Nederland kan wed ijveren. De Spaarnestad bezit thans een Room sche Sportinrichting waarop zij met recht trotsch kan gaan. En aan H. B. C. komt de eer toe iéts dergelijks tot stand te hebben gebracht. Was het dan ook wonder dat de Heemstedena ren hun terrein voor bijzonderheden geschikt achtten? Op een dergelijke inrichting konden dan eindelijk ook eens de belangrijke voetbal kampen plaats vinden waarvan Haarlem ge woonlijk verstoken bleef. En H. B. C. heeft al een zeer bijzondere ge legenheid aangegrepen om zulks te bewijzen. Met het oog op de komende internationale wedstrijden moet een met zorg gekozen elftal der R. K. F. worden samengesteld en dat heeft reeds plaats gevonden. Althans, men heeft oefen wedstrijden hier en daar georganiseerd en nu moet het vertegenwoordigende elftal in de offi- cieele samenstelling nog eens een extra-w'ed- strijd spelen om tegen België en Duitschland zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Maar dat is gemakkelijker gezegd dan. gedaan omdat het organiseeren van een oefenwedstrijd enorme kosten met zich brengt en de financieele toe stand van onze Roomsche voetbalbeweging is van dien aard, dat zulks niet gemakkelijk kan geriskeerd worden. Het is toch zoo moeilijk bij een Roomschen wedstrijd een voldoend aantal belangstellenden te trekken omdat bij de mees ten nog de meening bestaat dat het Roomsche spel nog zoo ver achter staat bij dat der neu tralen. Wij hebben hier reeds zoo dikwijls op gewezen maar wat we de volgende week in Heemstede te aanschouwen krijgen zal onge twijfeld heel wat fraaier zijn dan gewoonlijk op het neutrale Heemsteedsche Sportpark vertoond wordt. H. B. C. heeft het n.l. aangedurfd om het Katholieke Nederlandsche Elftal binnen haar lijnen te krijgen en de kranige Heemsteedsche vereehiging vond het District Haarlem onmid dellijk bereid als tegenpartij te fungeeren. Op 21 Mei a.s. dus in Heemstede een wed strijd tusschen het langzamerhand beroemd geworden Haarlemsche elftal en het R. K. F.- elftal. Hebben wij te veel gezegd dat het Haarlem sche voetbalseizoen thans op meer dan gewone wijze zal worden besloten? Het Nederlandsche elftal komt Haarlem be zoeken en speelt een wedstrijd tegen ons Haar- lemsch elftal. Moeten we feitelijk hieraan nog de noodige aandacht schenken? Een ongekend belangrijke gebeurtenis welke, naar we hopen, de noodige belangstelling zal trekken onder de Roomsche Haarlemsche voetballers. Dat zoowel de R. K. F. als het District Haar lem den wedstrijd serieus opvatten moge blij ken uit het feit, dat meer dan anders zorg is besteed aan de samenstelling der beide ploegen. Het Haarlemsche elftal heeft reeds twee oefen wedstrijden gespeeld en ongetwijfeld hebben deze de noodige lichtpunten aan de elftalcommissie bezorgd. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat vrijwel de sterkste samenstelling is tot stand gebracht en gesterkt door eenige achtereenvol gende successen hebben wie voldoende vertrou wen in de Haarlemmers om tegen het Neder landsche elftal een eervol resultaat te bewerk stelligen. De dag van 21 Mei moet dan ook in de an nalen der Roomsche Haarlemsche voetbalge schiedenis met gulden letters worden aangetee- kend. Zelden of nooit is iets dergelijks georga niseerd dat zooveel propaganda geeft als deze wedstrijd. Mogen dan ook de vereenigingen uir het Haarlemsche District en ver daar buiten zulks begrijpen en op dien dag met haar leden optrekken naar het schitterende H. B. C.-ter- rein. Het Federatie-elftal in Haarlem. Een prachtige gelegenheid voor de Haarlemmers om thans met ons spelpeil kennis te maken. En lui die gewoonlijk de wedstrijden van R. C. H. be zoeken in Heemstede zullen tot de ontdekking komen dat wij ook wat presteeren. We zelfs niets bij de neutralen achterstaan. Welaan dan, alles wat voor Roomsch voetbal voelt moet den dag van 21 Mei vrij maken. Onze Haarlemsche jongens willen tegen het schier onverslaanbare R. K. F.-elftal een zoo goed mogelijk figuur slaan maar daarbij rekenen zij op den steun van allen die het wel meenen met de R. K. voetbalbeweging. H. B. C. heeft er voor gezorgd dat den Haarlemmers en de omliggen de plaatsen iets aparts wordt geboden. Wij heb ben het volste vertrouwen dat de Heemstedena ren niet in hun groote verwachtingen worden teleurgesteld. 21 Mei, de laatste belangrijke voetbal-Zondag in Haarlem. Laat het tevens de dag zijn welke voor de propaganda der Roomsche sport van onschatbare w<aarde is. Het zij zoo. Dinsdagavond vergaderde de afd. Haarlem van den R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Rafaël" in gebouw „St. Bavo", Smedestraat, onder leiding van den Voorzitter den heer J. B. Veltman. Als voornaamste agen dapunt w'as aangegeven: behandeling voorstel len, inzake wijzigingen in het thans bestaande R.D.V. Enkele nieuwe functies zullen aan de Directie worden voorgelegd. De wensch kwam echter wel sterk naar voren, om voor enkele van de laagst bezoldigden eenige verbeteringen te verkrijgen. Woensdag 17 Mei n.m. om één uur is er een besturen-vergadering in Utrecht, waar „St. Raphael" haar standpunt in deze zal bepalen. Als tweede punt werd behandeld de wijziging van de contributieregeling voor het Mgr. Mut- saers-Oord. Deze wijziging is door de vergade ring met algemeene stemmen aangenomen en zal op een vóór of op 22 Mei te houden verga dering in Venlo worden behandeld. Voorts werd de op 25 Juni a.s. te houden Bondsdag te Haarlem besproken. De hoogeerw. heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt heeft op dien dag de gelegenheid gegeven om op het terrein van de Kathedraal den optocht te ror- meeren, na afloop der aldaar gehouden H. Mis, welke om 12 uur gelezen zal v'orden. Uitgebrei de maatregelen zijn alreeds getroffen om op dien dag de duizenden R. K. Spoor- en Tramweg mannen op waardige wijze in Haarlem te ont vangen. De ontwikkeling van het omroepwezen heeft in de verschillende landen geleid tot den bouw van steeds meer en steeds sterker zenders, waardoor aan de industrie voortdurend nieu we problemen worden gesteld. Was b. v. voor enkele jaren een zendlamp van eenige tiental len K.W. nog een bijzonderheid, de tegen woordige reuzen-zenders vereischen lampen, waarvan het vermogen in de honderden K. W. gaat. Korten tijd, nadat in de Philips-fabrie- ken een zendlamp van 100 K.W. was ontwik keld toenmaals reeds een heele presta tie welke lampen b. v. in den Hilver- sumschen omroepzen- der (golflengte 296 meter) zijn toegepast, zijn deze bedrijven erin geslaagd een zendlamp te constru- eeren van nog veel grooter vermogen, nl. circa 300 K.W., dat op het oogenblik wel het maximum is voor een lamp, die practisch bruikbaar moet zijn. Bij deze zendlamp is evenals bij alle Philips wa- tergekoelde zendlam pen gebruik gemaakt van het in het Phi lips laboratorium ont wikkelde chroomijzer- lasch-procédé voor de verbinding van het glas met het metalen deel van het lamp omhulsel, welk procédé in de practijk uitste kend heeft voldaan, terwijl de constructie het verder mogelijk maakt, dat de koeling alleen tot de anode beperkt kan worden, dus geen koeling van andere deelen der lamp door wa ter of lucht noodig is. De gloeidraadspanning bedraagt ca. 34 Volt, de gloeistroom ca. 420 Ampère. Bij een anodespanning van ongeveer 20.000 Volt geeft de gloeidraad een electronen- emissie van omstreeks 100 Ampère af. De totale lengte van de lamp, met koeler, is 140 c.M. Met koelwaterverbruik voor de koeling der anode bedraagt 120 Liter per mi nuut. Wie groote politieke bedrijven wil, moet geen kranten lezen en vooral niet naar de Tweede Kamer gaan omdat daar alles in nietig kleine onderdeelen uit elkaar valt wel ke stuk voor stuk zoo onoplosbaar zijn dat men er eenvoudig niet aan de groote politiek toe komt. Groote politiek wordt er bedreven op het achterbalcon van de tram waar de conducteur de „sterke man" is, en in den salon van den kapper waar de man met het mes de verzoe nende rol van Mr. Marchant speelt. Waar nu de zetterij niet wachten kan op het openings uur der politieke debatten in den kapperssalon, worden onze Prikkeldraadjes geboren op het achterbalcon van de tram. Vanmorgen sprak de meneer wien de con ducteur had voorgesteld „kruis of munt te doen" om uit te maken wat we nu het eerst zouden krijgen: de lente of een nieuw Kabinet, ons al dus toe: „Gesteld dat u directeur was van de zaak waar u werkt. (We haastten ons zooveel vrien delijkheid met een sigaar te beloonen). Wat zoudt u dan doen, wanneer een uwer arbeiders bij u kwam en zeide dat hij graag een paar machines in de soep zou laten loopen, dat hij eventueel bereid was om u heel de fabriek af te nemen en dat hij zich gelukkig zou achten wanneer hü u de straat op kon gooien en uw plaats innemen? Zoudt u 's mans mededeelingen voor kennisgeving aannemen of zoudt u hem de straat op trappen?" Wq hebben geantwoord dat, als wij toch di recteur waren, wü den portier zouden laten trappen wanneer er wat te trappen viel. „Zooals u wilt," antwoordde die meneer: „Maar de vent zou er dan toch uitgaan. En wat zegt u nu van den staat welke de menschen die dien zelfden staat willen vernietigen en uit roeien, rustig him gang laat gaan en ze zelfs in de gelegenheid stelt om aan het bestuur van dien staat deel te nemen? Ik spreek hier niet zoo zeer van de socialisten, als wel van de communisten, meneer. Maar we moeten er re kening mee houden dat de communisten de toekomst hebben. De massa loopt niet aan ach ter degenen die iets doen of zeggen te doen op een terrein dat buiten de reikwüdte van het oordeel der massa ligt. De massa vraagt nu sprekende daden. En er is geen daad die meer tot de verbeelding der massa spreekt dan het maken van lawaai op straat. Zoo dwingen de socialisten hun partij tot het voeren van agi tatie in navolging van de communisten. De On afhankelijke Socialistische Partü en de Revolu- tionnaire Arbeiderspartij wijzen op een ver schuiving naar uiterst links. De winst welke de Communistische Partü Holland bü de laatste verkiezingen behaalde, bevestigt dat deze ver schuiving werkelijk plaats heeft. En de sociaal democratie heeft dit begrepen, want toen zij onlangs aanbood zich op genade of ongenade aan de communistische beweging over te geven, deed ze dit natuurlijk alleen omdat ze daar eigen voordeel in zag." Wij gaven als onze meening te kennen dat in een democratischen staat als Nederland is, de verhouding der burgers tot den staat een andere is dan op een fabriek de verhouding van een arbeider tot zijn directeur. En we had den het pleit gewonnen, want de conducteur knikte instemmend. Hij zeide: „Meheer hèt g'lijk. As je de staot verg'lijke wil met 'n febriek, dan is de burger op z'n minst andeelhouwer. Waor betaolt-ie anders z'n b'lasting vour? En asse ze nou in een febriek een andeelhouwer hebbe die kwaod wil, dan smijte ze-n'm d'er toch ook niet uit? Want dan gaot-ie naar de konkerensie. Ze houwe-n'm d'er in om 'm beter op z'n fikkes te kenne kijke. Zukke gekke ken je beter vour je hebbe dan achter je. Maor je gaot ze netuurlijk geen baontje geefe waor ze souwe kenne knoeie! en nou u!" Zooals wij elders in dit nummer meldden, is Woensdag met de „Marnix van Sint Aldegonda" te Amsterdam uit Indië aangekomen Z.HExc. Mgr. A. van Velsen, oud-Apostolisch-Vicaris van Batavia. Bü de aankomst van Mgr. waren om. aan wezig zijn beide broers, die in Nederland wonen, de heeren G. van Velsen uit Haarlem en F. van Velsen uit Dordrecht. Waar het vüf en dertig jaar geleden was dat zij elkander hadden ge zien, was het weerzien begrijpelijker wüze zeer ontroerd. Verder waren op het perron aanwezig de Hoog Eerw. Pater Provinciaal der Paters Jezuïeten, Pater H. Keyser, met zün secretaris Pater G. Janssens, de rector van het St. Ignatius-college te Amsterdam pater A. J. Wessels en een pro curator van dit College. Mgr. begaf zich na de eerste begroeting per auto naar het St. Ignatius-college waar Z.H.Exc. door alle paters en broeders in de hall w^rd op gewacht. Na aan hen te zijn voorgesteld, gaf hü allen den bisschoppelijken zegen. Een der aan wezige broeders had Mgr. nog gekend, toen hü nog novice was. Nadat Mgr. zich had teruggetrokken in zün kamer was er voor de familie, waarbij zich o.m. gevoegd hadden twee zusters en een aangehuw de zuster, gelegenheid, zich met Mgr. in intie- men kring te onderhouden. Naar wij vernemen zal Mgr. eenigen tijd in het St. Ignatius-college vertoeven en zich onder behandeling stellen van prof. Weve uit Utrecht. Op Hemelvaartsdag geeft de Heemsteedsche Harmonie „Eensgezindheid", directeur de heer Th. Betz, van 3 tot 5 uur een concert in Groe nendaal. Programma: 1. L'Entrée der Gladiotoren, marsch van J. Fucik; arr. G. Witmann. 2. Le Lac Maudit, ouverture H. Straz; arr. F. Popy. 3. Le Trésor, wals, Joh. Strauss; arr. J. J. Blaugenois. 4. La Grande Duchesse, J. Offenbach; arr. L. Chomel. 5. Fratemité, ouverture, E. Derême. 6. La Rangou du Bonheur, fantaisie, L. Baüer. 7. Les Cloches de Comeville, L' Planquette; arr. L. Chic. 8. Pourquoi pas? O. Goffart,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5