Het K.L.M. bedrijf Bemt Balchen in ons land Vreeselijk einde RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 18 MEI Verregaande maatregel Uit de bouwbedrijven Uitvoer van spek Vrijdag 19 Mei 1933 V redespostzegels De loonsverlaging in Twente Nieuwe Zuidpoolvlucht in Nov. a.s. Inlander door panters aangevallen Nederlandsche piloten overwegen niet te vliegen, zoolang de Duitscher in dienst is De houding van Evert van Dijk Ontevredenheid over de uitvoering van werken in werkverschaffing Jaarverslag W erkverschaffing De Varkenscentrale verantwoorde lijk voor prijs en kwaliteit MINISTER BELEEDIGD Kamerlid Drop zal worden vervolgd Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds De verkoop begint heden GENERAAL KAPITTEL DER MINDERBROEDERS De Provinciaal naar Rome vertrokken MGR. A. VAN VELSEN Met de „Marnix" aangekomen De K wattaf abrieken in 1932 Een conferentie aangevraagd KONINKLIJKE OLIE De dollarleening MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN Na eenige uren overleden J. BARMAT UITGEWEZEN WERKLOOZENZORG Met een K. L. M.-vliegtuig gister middag uit Malmö te Amster dam aangekomen JONGEN DOODGESCHOTEN Vader had zijn geweer even laten staan HET DROEVIG AUTO ONGELUK TE ROTTERDAM VERDRONKEN DE SURINAAMSCHE BANK Moed HET CONFLICT TE IJMUIDEN Een groote vraag naar visch gewenscht COMMUNISTISCHE IDEEËN De aanklacht tegen dr. J. L. Snethlage DOOR EEN TRAM GEGREPEN Duitsche dienstbode gedood Jaarverslag Calvé Delft Naar wij reeeds meldden is door de directie der K. L. M. een Duitsche piloot in dienst ge nomen en heeft de directie der K. L. M. plan nen om meerdere Duitschers in dienst te nemen. De in dienst genomen Duitsche piloot Silber- stein heeft in verband met de Jodenvervolging in Duitschland, uit dit land de wijk genomen. Naar aanleiding van het in dienst nemen van dezen Silberstein, heeft de Vereeniging van Verkeersvliegers Dinsdagavond vergaderd, ten einde de houding der vliegtuigbestuurders in deze zaak te bepalen. De stemming der ver gadering was van dien aard, dat eerst is over wogen om unaniem te weigeren de diensten voort te zetten, als bedoelde Duitscher niet on middellijk wordt ontslagen. Daar inmiddels is gebleken, dat wellicht nog overeenstemming met de directie te bereiken is, heeft de Ver eeniging haar besluit te dien einde aangehou den, mede uit overweging, dat door een derge- lijken verregaanden maatregel het publiek be lang wellicht ernstig zou kunnen worden ge schaad. Nader vernemen wij, dat .Evert van Dijk, die geen lid der Vereeniging van Verkeersvliege-s is, in ieder geval weigert te vliegen, zoolang de Duitscher Silberstein niet is ontslagen, daar hij van oordeel is, dat het zijn eer als Neder lander te na komt, om te zamen met Duitschers in dit bij uitstek nationale bedrijf te vliegen. Omtrent de Dinsdagavond te Amsterdam ge houden vergadering van de Ned. Ver. van ver keersvliegers vernam „Het Handelsblad" dat met algemeene stemmen is besloten de aan de directie van de K. L. M. verzonden ontslagbrie ven terug te nemen en ter verkrijging van de gewenschte verbeteringen den weg van onder handelingen te volgen. De vlieger E. van Dijk, die geen lid van de vereeniging is, omdat hij met de door het be stuur in het algemeen gevolgde taktiek niet accoord kan gaan, heeft Dinsdag in Den Haag geconfereerd, zoowel met den Raad van Be heer van de K. L. M. als met het Departement, enz., waarbij de heer Van Dijk tot de ontdek king kwam, dat de bestaande geschillen kunnen worden overbrugd. Met het verzenden van de ontslagbrieven aldus de indruk van den heer Van Dijk is men wat overijld te werk ge gaan. Wel is reorganisatie in den geest van de bekende desiderata van het vliegerskorps nood zakelijk, doch de heer Van Dijk kreeg stellig den indruk, dat de Raad van Beheer, het De partement en het K. L. M.-bestuur bereid zijn voor gegronde klachten open oor te hebben. Op grond van dezen indruk heeft de heer Van Dijk zijn collega's toegesproken, ten slotte met het reeds vermelde resultaat, dat de ontslag-aan vragen worden ingetrokken en nieuwe bespre king van de grieven zal worden aangevraagd. Inmiddels was bekend geworden, dat de di rectie van de K. L. M. een Duitscher, een oud vlieger van de Lufthansa, in dienst heeft ge nomen. De vlieger Van Dijk heeft zich door deze benoeming, juist tijdens zijn bemoeiingen, zoo teleurgesteld gevoeld, dat hij, zooals gemeld, zijn ontslag als vlieger bij de K. L. M. heeft genomen, een geval, dat dus buiten het conflict staat, maar niettemin in de kringen van de luchtvaart diepen indruk heeft gemaakt. In de concertzaal van „Musis Sacrum" te Arnhem vond Woensdagmiddag de jaarverga dering plaats van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland. Als voorzitter der afd. Arnhem heette de heer A. C. Mulder de talrijke aanwezigen welkom. Spr. wees er op dat het karakter der stad de laatste jaren zeer is veranderd. Van luxe stad, zooals zij vroeger was, is zij thans een centrum van industrie geworden. Voorts vestigde spr. de aandacht op het mooie natuurschoon waar aan Arnhem zoo rijk is. Dit moge voor velen een aanleiding zijn hun vacantie in deze stad door te brengen. Spr. hoopt dat allen de meest aangename- herinnering aan Arnhem zullen meenemen. De heer J. Ringers, waarnemend voorzitter, hierna het woord verkrijgend, wijst op het be lang van een sterke organisatie in de bouwbe drijven. Uit het jaarverslag blijkt, dat de toe standen in het bouwbedrijf steeds slechter wor den. Sinds 1930 zijn de aanbestedingssommen met 50 procent teruggeloopen. De concurrentie is, volgens spr., genaderd tot het niet toelaat bare. Spr. waarschuwt voor onverstandige be zuinigingen, die later dubbel duur te staan ko men, zooals b.v. het aanbrengen van noodzake lijke reparaties en onderhoud. Door het ver- waarloozen of uitstellen hiervan benadeelt men zich zelf en vergroot de werkloosheid. Dat werkloozen aan werk geholpen worden, acht spr. billijk, maar spr. becritiseert het feit, dat dit komt van het bouwbedrijf, dat daardoor geheel ontwricht wordt. Spr. doet een beroep op het vertrouwen der leden. Dan zal het gelukken het schip in veilige haven te brengen, en onze positie te hand haven. Het jaarverslag over Maart 193233 gewaagt van een troosteloos toekomst-perspectief. Het bouwbedrijf bevindt zich in een situatie zoo somber en zoo donker, dat men wel heel sterk moet zijn om niet de moedeloosheid ten prooi te worden. Er is slechts één ding, dat tot ver heuging strekt, nl de trouw aan de organisa tie. Het besef, dat het individu niets vermag en dat slechts door organisatie, door gemeenschap pelijk optrekken, de belangen van het bedrijf en de bedrijfsgenooten behoorlijk kunnen wor den behartigd, blijkt algemeen aanwezig te zijn. Het aantal werkloozen in het bouwbedrijf bedroeg in Januari 1933 in totaal 58863. Is .dus de positie der bouwarbeiders ontstel lend, die der bouwpatroons is naar verhouding nog erger. Immers een gedeelte der arbeiders wordt geplaatst bij de zoogenaamde werkver schaffing, hetzij onder leiding der Ned. Heide- Maatschappij of soortgelijk lichaam, hetzij dat dit geschiedt in eigen beheer. Voor de patroons beteekent het ontbreken van werk op de vrije markt als regel werkloosheid zonder meer. De aannemingscijférs zijn van 185 millioen in 1930 tot 89 millioen in 1932 teruggeloopen. De totale achteruitgang bij den woningbouw bedroeg 31 procent. Wat voor de aannemerij en woningbouw geldt, is in niet mindere mate aan de orde voor de burgerzaken. Het euvel der beunhazerij heeft op dit gedeelte van het bedrijf wel van den meesten invloed. Ware het mogelijk deze toe stand der burgerzaken onder cijfers te brengen, dan zouden deze ongetwijfeld onheilspellend zijn. De werkzaamheden van het Steunfonds, in 1932 vastgesteld, werden definitief geregeld. Na accoord-bevinding der rekening van den penningmeester, werd bij eenige candidaatstei- ling in de plaats van den aftredenden voorzit ter den heer B. van Eesteren tot nieuwen voor zitter gekozen de heer J. Ringers, uit Alkmaar. In diens plaats werd tot lid van het hoofdbe stuur benoemd de heer A. C. Mulder uit Oos terbeek. De secretaris mr. B. Bouwman belichtte ver volgens het vraagstuk der werkverschaffing, in verband met het bouwbedrijf, om te trachten de Regeering tot een ander standpunt te bren gen. Vroeger verstond men onder werkverschaf fing werk brengen, waar het niet is. Dit ging goed, zoolang men zich bezig hield met ont ginning van gronden e .a. Maar langzamer hand is men de oplossing gaan zoeken in werk verruiming en machines te vervangen door werkkrachten. Hierdoor worden inderdaad meer menschen te werk gesteld. Een minder aange name omstandigheid is, dat men normaal voor komend werk laat uitvoeren op een wijze, die abnormaal is. Zoo komt het voor, dat een werk niet wordt opgedragen aan bouwvakpatroons, maar aan de Ned. Heide-Maatschappy. Ook de loonen, die dan worden uitbetaald, zijn niet volgens normale regeling. Spr. toont dit met verschillende voorbeelden aan, waaruit blijkt dat verschillende werken met rijkssubsidie in werkverschaffing worden uitgevoerd. Ondanks deze wijze van uitvoering blijkt practisch dat men vaak nog duurder uit is, dan dat het op normale wijze was uitgevoerd. Ook is niet altijd de drang aanwezig om een zoo groot mogelijk aantal arbeiders te werk te stellen. Bij den bouw van boerderijen in het noor den van ons land b.v. wordt aan de arbeiders in werkverschaffing ongeveer 10 cent per uur boven het normale loon uitbetaald, terwijl de prestaties der arbeiders veel minder is dan van vaklieden. De patroons zijn in den regel nog slechter af dan de arbeiders, omdat deze laatste nog steun krijgen, waarvoor de patroons niet in aanmer king komen. Zeer loyaal heeft de bond getracht met de Regeering in onderhandeling te treden, maar steeds werd met een dooddoener geantwoord. Bij de Tweede Kamer werd meer succes ge boekt. De steun van verschillende Kamerleden werd toegezegd, maar het wachten is nu op den nieuwen minister. Van verschillende zijden wordt er intusschen gewerkt, om er bij de Regeering op aan te drin gen, naast de bestaande wijze van uitvoering ook meer gelegenheid te geven werken door aannemers te laten uitvoeren. Spr. hoopt, dat het hoofdbestuur op de medewerking der leden bij deze actie zal kun nen rekenen. De afdeeling Rotterdam stelt een motie voor, waarin zij verzoekt, dat de Patroonsbond er bij de Regeering met klem op zal aandringen de desbetreffende werk-objecten op de normale markt te brengen, en voor zoover dit niet mo gelijk is, de z.g. werkverschaffingsobjecten aan de werkgevers in het bouwbedrijf op te dragen en vertrouwt dat de Regeering dienovereen komstig zal handelen. Waarmede de vergadering zich accoord ver klaarde. Hierna volgde nog een huldiging van den scheidenden voorzitter den heer B. van Ees teren. In verband met het bericht, dat de uitvoer van spek met ingang van Maandag 22 Mei door de Nederlandsche Varkenscentrale zal geschie den, vernemen wij van bevoegde zijde nog de volgende bijzonderheden: De noodzakelijkheid tot dit optreden is ge legen in de bepalingen van het onlangs geslo ten Nederlandsch-Duitsch douane-verdrag. Met betrekking tot het spek is in dit verdrag be paald, dat de binnen de grenzen van het over eengekomen douanecontingent voor varkens- spek in het Duitsche douanegebied in te voeren hoeveelheden slechts tot zoodanige prijzen mo gen worden afgegeven, dat de prijsvorming voor Duitsch varkensspek er niet door benadeeld wordt. Er moest dus een lichaam gecreëerd worden dat de verantwoordelijkheid droeg voor de prij zen en de kwaliteit van het uit te voeren spek. Dit lichaam, aan te wijzen door de Nederland sche Regeering, mag, krachtens de verdragsbe palingen, Nederlandsch varkensspek in het Duitsch douanegebied tegen het verdragsrecht invoeren. De Nederlandsche Varkenscentrale is aange- ning van de Varkenscentrale. Het Douanever drag en in verband met de verantwoordelijkheid welke dit bureau krijgt te dragen, is bepaald, dat met ingang van 22 Mei de uitvoer van spek door anderen dan genoemde centrale verbo den is. Er is echter naar gestreefd de regeling op te stellen zooveel mogelijk in overleg met de be trokken groepen en organisaties en zoo min mogelijk in bestaande verhoudingen in te grij pen. De exporthandel blijft in handen van de exporteurs, doch geschiedt voortaan voor reke ning va nde Varkenscentrale. Het Douanever drag voorziet voorts in de instelling van een gemengde commissie, die de in het verdrag vastgelegde afspraken moet contróleeren en de regeling van den invoer van Nederlandsch var kensspek overeenkomstig de Duitsche markt verhoudingen zoowel als de prijzen van afgifte moet vast stellen. Van Nederlandsche zijde zijn tot leden dezer commissie benoemd de heeren ir. Louwes, Regeeringscommissaris voor de Crisis Varkenswet, Van Zwanenberg, directeur der Varkenscentrale, en F. Willink, vertegen woordiger der grossiersorganisatie. Deze com missie zal de volgende week voor den eersten keer te Berlijn vergaderen. De officier van justitie te Breda heeft, naar „Het Volk" verneemt, een vervolging gelast te gen het socialistisch Kamerlid W. Drop. Drop wordt er van beschuldigd, dat hij een der leden van het ministerie heeft beleedigd. Sprekende op een verkiezingsvergadering in „Concordia" te Breda, op 24 April, heeft Drop de niet meer terugkeerende ministers de revue laten passeeren. Den minister van koloniën noemde hjj ln dit verband: „Simonn de Graaff, alias Simon de Leugenaar". Naar wij vernemen heeft de heer P. J. Raam makers te Overveen ontslag gevraagd als com missaris van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds, waaraan hij bijna 43 jaar zijn beste krachten heeft gewijd. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Morgen concert 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Halfuurtje voor Zieken en Ouden van Dagen 12.00 Politieberichten 12.15 De KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. Jack Mossel, refreinzang 1.45 Verzorging zen der 2.00 Orgelconcert door Gerard Nie- land, m.m.v. Mia v. d. Eynden, zang, in de St. Dominicuskerk te Amsterdam 3.00 Pianorecital door Willy de Visser 3.20 Voordracht door Henk Schaer 3.35 Ver volg plano-recital -3.55 Henk Schaer 4.20 Gramofoonmuziek 4.30 KRO-orkest o.l.v. H. Hermans 7.00 Politieberichten 7.15 Drs. A Wanders: „Astronomie" 7.35 Gramofoonmuziek 8.00 De Koninkl. Harmonie, Den Bosch, o.l.v. Joh. Wierts. Het Gero-mannenkoor, Zeist, Harmonie 10.00 Ditta Schmetterling met haar orkest 11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 296 M. VARA 8.00 Gra mofoonmuziek 10.00 VPRO Morgenwij ding 10.15 VARA Trio Favoriet 11.00 Onze keuken, door P. J. Kers Jr. 11.40 Carel Kijken draagt voor 12.00 AVRO Gramofoonmuziek 12.30 Lunchconcert door Kovacs Lajos en zijn orkest, Bob Scholte; afgewisseld door gramofoonmuziek 2.00 Vacantie-gangers, attentie! Hans Hesse: „De Rijn met zijn zij-gebergten" 2.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treeo, afge wisseld door gramofoonmuziek 4.00 VARA Trio „Guaroni" 5.00 Na Schooltijd. Ro llen Numan vertelt sprookjes 5.30 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins, m.m.v. Al- bert de Booy, zang 6.16 Gramofoonmu ziek 6.30 Orgelspel door Cor Steyn 7.00 Toespraak tot de naar Nederland gevluchte Joden 7.20 VARA-Klein-orkest o.l.v. H. de Groot 8.00 VPRO Dr. C. J. Bleeker: „Vrijz. Protestanten binnen en buiten ker kelijk verband" 8.30 Concert. Brahms- cycius 9.00 De vrouw in het beroep. Mej. Dr. J. J. van Dulleman 9.30 Concert 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias 10.15 Carel Scharten draagt voor uit eigen werk 10.45 Gramofoonmuziek 11.00 VARA Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzlcht 7.50 Svmphonisch Concert 8.30 Causerie in het Hollandsch 8.40 Lichte gramofoon muziek 9.00 Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Voortzetting lichte gra mofoonmuziek 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek (in de pauzes: sportberichten en koersen). BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans 1.30 Gramofoonmuziek 5.20 Concert door het omroep-symphonie.orkest o.l.v. Jean Kumps 6.35 Gramofoonmu ziek 7.05 Idem 8,30 Populair concert Heden wordt door de Nederlandsche Poste rijen overgegaan tot den verkoop van den eer sten Nederlandschen postzegel die een vredes- embleem draagt. Het Is een postzegel van 12% ct„ dus voor gebruik van brieven naar het buitenland. Het ontwerp is gevolg van een prijsvraag, door de Nederlandsche Posterijen uitgeschreven; weliswaar werd geen der drie uitgeloofde prijzen door de jury toegekend, maar wel werden premies toegekend en één der ontwerpen, waaraan zoodanige premie ten deel viel, is uitgevoerd. Teneinde de beteekenis van die uitgifte eenigszins te verhoogen, is aan het Hoofdbe stuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede gelegenheid gegeven om reeds Woens dagmiddag een aantal dezer zegels te koopen, die zijn geplakt op brieven, welke door deze vereeniging zijn gericht zoowel aan den Secre taris-Generaal van den Volkenbond, als aan den voorzitter der Ontwapeningsconferentie, en voorts aan de Nederlandsche leden van het Secretariaat van den Volkenbond en de Inter nationale Arbeidsorganisatie en de verschil lende Volkenbondsvereenigingen en groote pacifistische organisaties, die in het buiten land bestaan. Op deze wijze is zekerheid aan wezig, dat de aldus gefrankeerde brieven de eerste zijn, die op 18 Mei, den jaarlijkschen Volkenbondsdag der Vereeniging voor Volken bond en Vrede, en voorzien van dezen nieu wen postzegel, worden afgestempeld. De aankoop van het eerste exemplaar van dezen eersten vredespostzegel door de leden van het Hoofdbestuur der Vereeniging voor Volken bond en Vrede werd door verschillende pers fotografen vereeuwigd. De Hoogeerw. Pater Honoratus Caminada, Provinciaal der Minderbroeders in Nederland, heeft zich Woensdag op reis begeven naar Ro me, om deel te nemen aan het Generaal Ka pittel van de Orde, dat in de Pinksterdagen aldaar zal worden gehouden. Ongeveer 20 Juni hoopt Z. H. Eerw. weer in het vaderland te rug te keeren. Eventueele correspondentie, het Bestuur der Minderbroeders-Provincie betref fende, gelieve men te richten aan het „Provin- cialaa't der Minderbroeders", Biest 15, Weert. Met de „Marnix van St- Aldegonde" is gister te Amsterdam aangekomen Mgr. A. van Velsen, Apostolisch Vicaris van Batavia. Zooals men weet heeft Mgr. van Velsen, die aan een oogziekte lijdt, ontheffing uit deze functie verkregen. Aan het jaarverslag over 1932 van de Choco lade- en Cacaofabrieken „Kwatta" ontleenen wij: De concurrentie op de binnenlandsche markt (het hoofdafzetgebied voor de fabrieken te Bre da) wordt aldoor feller, mede doordat de ex portmogelijkheden voor de Nederlandsche be drijven immer kleiner worden. Daarbij heeft de in 1932 in werking getreden winkelsluitingswet het geheele chocolade-, suikerwerk- en biscuits- bedrijf door een groote vermindering van het verbruik gevoelig getroffen. Moge de nieuwe Regeering de door de afge treden Regeering reeds beraamde verzachtingen der wet. vooral wat betreft den verkoop op Zondag, ook van onze artikelen, spoedig bren gen en voor de toekomst meer bedacht zijn op verruiming van werkgelegenheid dan op kunst matige inkrimping. Na ruime afschrijvingen op diverse bezittin gen, voor zoover deze nog niet reeds tot 1. zijn afgeschreven, tot een totaal bedrag van ƒ235.432.17 wijst de jaarrekening over 1932 een netto winst aan van ƒ267.563.28, zoodat met het onverdeelde winstsaldo Ao. Po. ad 17,420.14 door het Radio-orkest o.l.v. Franz André 10.45 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG. 1153 M. 1.05 Strijk orkest o.l.v. Harald Andersen 3.20 Mo- gen's Hansen's ensemble 10.50 Mando- lineconeert. BERLIJN, 419 M. 4.20 Concert 9.50 Concertmuziek 10.20 Berichten, daarna tot 11.20 Dansmuziek door de Waldemar Haszkapel. HAMBURG, 372 M. 11.50 Populair concert o.l.v. Fredo Niemann 1.35 Gra mofoonmuziek 2.30 Idem 4.20 Con cert 10.00 Concert o.l.v. Hanz Koster 11.10 Populair concert door een orkest van werklooze musici o.l.v. Hans Döring. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Gramofoonmuziek 2.20 Idem 4.20 Concert 6.20 Pianorecital 11.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Popu lair concert o.l.v. Erich Klosz 1.20 Con cert o.l.v. Eysoldt 8.25 „Wenn die Lie- be erwacht", opera in drie bedrijven van Künneke 10.50 Concert o.l.v. Wolf. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelre cital -1.05 Concert door Hadn Heard en ziin band 3,20 Schoolconcert 3.50 Concert 8.35 Concert 10.50 Dansmu ziek op gramofoonplaten 11.05 Geraldo en zijn orkest. PARIJS (EIFFEL), 1446 M. 9.35 Mu ziek o.l.v. E. Flament. PARIJS (R.), 1725 M. 8.05 Gramo foonmuziek 12.50 Gramofoonmuziek 6.50 Idem 7.40 Idem 9.00 Operette van Planquette: „Les Cloches de Corne- ville". MILAAN. 331 M. 8.05 Gramofoonmu ziek 9.05 Idem 9.20 Concert o.l.v. At- tilio Parelli 10.35 Concert ROME. 441 M. 8.25 Gramofoonmu ziek 8.35 Zangvoordracht 9.20 Con cert o.l.v. Attilio Parelli 10.35 Concert. WEENEN. 517 M. 5.05 Solistencon- eert 7.30 Zang 8.30 „Die Verliebten", blijspel in drie bedrijven van Goldoni WARSCHAU, 1411 M. 5.20 Concert door een politie-orkest 6.30 Populair concert 8.25 Concert door het Philhar- monie-orkest van Warschau 11.20 Dans muziek. BEROMüNSTER, 460 M. 8.20 liederen. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS een bedrag van ƒ284.983.42 ter verdeeling be schikbaar is. Aan de op 30 Mei a.s. te houden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders zal worden voorgesteld uit deze winst te betalen 6 pet. di vidend over de pref. aandeelen en 4 pet. over de gewone aandeelen en het overblijvende saldo ad ƒ17.983.42 als onverdeeld winstsaldo op nieuwe rekening over te brengen. Het onverdeeld dividendsaldo ad ƒ487.270.84 blijft intact. Naar aanleiding van de aangekondigde loons verlaging van 10 pCt. door de directies van de katoenspinnerij „Bamshoeve", Spinnerij .Hoorn beek" en Spinnerij „Tubantia" v.h. B. W. en H. ter Kuile te Enschede, heeft het bestuur der Landelijke Federatie van Textielarbeiders tot het bestuur van de Enschedesche Fabrikanten Vereeniging het verzoek gericht over deze aan gelegenheid een conferentie te willen toestaan. Naar aanleiding van de berichten betreffende het niet-betalen in goud van eenige dollar- leeningen door de Koninklijke Petroleum Maat schappij, heeft de directie van de Koninklijke op een aan haar gestelde vraag geantwoord, dat de maatschappij zich in geen enkel opzicht wenscht te onttrekken aan de verplichtingen, welke zij tegenover den fiscal agent in Amerika heeft. Zij wenscht er echter den nadruk op te leggen, dat de leening indertijd doelbewust in Amerika is uitgegeven en niet hier te lande Toen de kwestie aan de orde kwam of ook no teering ter Amsterdamsche beurze zou worden aangevraagd, heeft de Koninklijke geweigerd hieraan mede te werken. Men wenschte de lee ning in Amerika te emitteeren en niet in Holland. Wanneer men Hollandsch kapitaal wenschte te hebben zou een guldens-leening zijn uitgegeven. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf is op den Stekerweg onder de gemeente Alphen aan den Rijn een 5-jarig meisje C. Burggraaf, wanen de te Boskoop, die bij familie aldaar logeerde, door een auto overreden. Het meisje kwam plot seling uit een steeg aanloopen en werd, hoewel de bestuurder van den auto, J. v. Bijk uit Amersfoort alle moeite deed om een aanrijding te voorkomen, door het spatbord van den auto gegTepen en over den weg geslingerd. Met een gebroken arm en een hersenschud ding werd het kind naar haar woonplaats ver voerd. Vandaar werd het meisje naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden overgebrr t, waar het in den loop van den avond is over leden. In hoogste instantie is, naar „Het Handels blad" verneemt, afwijzend beschikt op het be zwaarschrift van Julius Barmat, wonende in de Minervalaan te Amsterdam, tegen zijn uitwij zing als „ongewenscht vreemdeling". Thans heeft de minister van Justitie bepaald, dat Bar mat binnen drie dagen Nederland moet ver laten. De Rijksinspectie voor de werkverschaffing hebben aan de gemeentebesturen in opdracht van den Minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat aan de tewerkgestelden bi) een van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing, wegens loonderving door verzuim op den Hemel vaartsdag en op den Tweeden Pinksterdag a.s. de bekende „feestdagvergoeding" kan worden uitgekeerd. Met het K.L.M.-vliegtuig uit Malmö kwam Woensdagmiddag te Amsterdam de bekende Noorsche Poolvlieger Bernt Balchen aan, die door zijn vluchten aan de Zuidpool groote ver maardheid heeft verworven. De heer Balchen is tusschen de voorbereidingen voor zijn groote Zuidpool-expeditie, waarvoor hij reeds over twee maanden uit Noorwegen vertrekt, er nog even met zijn echtgenoote tusschen uitgetrok ken om tegelijkertijd nog eenige besprekingen te voeren met de Fokker-fabrieken te Amster dam en eenige der nieuwste modellen der Ne derlandsche vliegtuigfabrieken te zien, vermoe delijk met het oog op andere plannen, waar voor hij groote verkeersvliegtuigen noodig heeft doch waaromtrent hij zich nog 'niet wenschte uit te laten. Wel wilde Bemt Balchen ons uitvoerig in lichten over de komende expeditie, die ditmaal meer als een vérkenningstocht dan als een tocht voor het doen van wetenschappelijke waarnemingen moet worden beschouwd. Ge bleken is namelijk dat het pakijs in de Wedel- zee het voor een schip practisch onmogelijk maakt, ver in deze Poolzee door te dringen. Tijdens Balchens laatste expeditie met Byrd stuitte men in het Oosten op een hooge berg keten, waarvan men niet kon nagaan, waarheen deze liep terwijl men ten Westen een uitge strekt hoogland aantrof. Dit was in het Pool gebied ten Zuiden van Nieuw-Zeeland. Het gebied ten Zuiden van Zuid-Amerika. dat men tot nog toe voor vasteland heeft gehouden, schijnt te bestaan uit uitgestrekte eilanden. Het Poolgebied ten Zuiden van den Atlanti- tischen Oceaan tusschen Zuid-Afrika en'Zuid- Amerika, zal onderzocht worden door een Noor sche expeditie, waar o.a. de bekende vlieger Larssen aan zal deelnemen. De Elsworth-expeditie, waaraan Balchen deelneemt, heeft zich in hoofdzaak tot taak gesteld na te gaan of de Wedelzee ook verbon den is met de Rosszee. Zou men dit per hon denslee willen doen van de plaats uit, tot waar men in het pakijs kon doordringen, dan zou de actie-radius van een dergelijke expeditie van ongeveer 1600 mijl, onvoldoende zijn. Daar om zal dit geschieden met een vliegtuig, dat slechts door een piloot en een of twee waar nemers bemand behoeft te zijn om de ge wenschte waarnemingen te kunnen doen. Dit vliegtuig behoeft niet groot te zijn, doch moet vooral een groote snelheid hebben. Bernt Bal chen zal hiervoor gebruik maken van een Amerikaansch Northrop-vliegtuig, dat met volle belasting, bestaande uit brandstof, voedsel voorraad voor twee maanden, tenten, slaap zakken en extra kleeding dit alles voor het geval dat men door een noodlanding tot een verblijf op het üs gedwongen wordt een actie-radius heeft van 6 tot 7 duizend K.M., terwijl de af te leggen afstand ongeveer 5000 K.M. bedraagt. Balchen zal op zijn vlucht zoo goed als zeker vergezeld worden door den lei der der expeditie, Lincoln Elsworth. Het expeditie-schip, de robbenvanger „Fanef- jord" zal met een bemanning van 16 koppen, allen Noren, tusschen 15 Juli en 1 Augustus a.s. uit Bergen in Noorwegen vertrekken en gaat dan via Southampton de Azoren en Kaapstad naar Nieuw-Zeeland, waar het schip gedokt wordt en opnieuw geheel wordt nagezien. Tegen 20 November hoopt men uit Nieuw-Zeeland te vertrekken naar Walvisch-baai, waar men tus schen 8 en 10 December hoopt aan te komen en door te dringen zoo ver het ijs het toelaat. Yan deze plaats af zal de verkenningsvlucht ondernomen worden, waarvoor het toestel is uitgerust met ski's en vangkleppen, waardoor het bij het dalen slechts geringe uitloopruimte noodig heeft. Het vliegtuig is uitgerust met een korte en een lange golf radio-zendinstallatie. Terwijl Dinsdagavond O. te Kielwindeweer bezig was met schietoefeningen en hij zyn jachtgeweer even had neergezet, heeft zijn vierjarig zoontje kans gezien, het te bemach tigen. Ongelukkigerwijze was het wapen nog geladen, zoodat, toen de kleine den haan over haalde, zijn negenjarig broertje zoodanig werd getroffen, dat hij spoedig overleed. De familie van den heer M. Schepers te Dordrecht, die, zooals men zich herinnert, Maandagavond met zijn echtgenoote in de Ko ningshaven te Rotterdam is verdronken, en wiens lijk nog niet werd gevonden, heeft 250 gulden uitgeloofd voor dengene, die het stoffe lijk overschot van het slachtoffer vindt. Woensdagmorgen Is te Boskoop verdronken de veertienjarige J. Verzijden uit Waddinxveen, werkzaam bij den boomkweeker C. K. van Leeu wen te Laag-Boskoop. Woensdagmorgen geraakte het driejarig doch tertje van den heer J. C. van Vliet, Molenbrug, Zuidzijde te Bodegraven, te water en verdronk. In het Buiten Damsterdiep te Groningen, is Woensdagmiddag de vierjarige Joh. Klooster man, wonende in een woonschuit, spelenderwijs in het water geraakt en verdronken. Na eenige uren dreggen is het lijkje opgevischt. In de algemeene vergadering van aandeel houders van De Surinaamsche Bank werden de balans en de winst- en verliesrekening over 1932 goedgekeurd. De winst bedroeg 344.770 (v.j. 405.170), welke na aftrek der onkosten ad 170.329 (v.j. 177.964) voor afschrijving en reserveering zal v/orden aangewend. Tot commissaris werden benoemd de heeren J. van Hasselt en mr. J. L. Nijsingh. Het is moed voor zijn overtuiging uit te komen, mits die overtuiging goed zij. Wat velen echter als een overtuiging belijden is vaak niet meer dan een persoonlijke aanhanke lijkheid en gehechtheid aan een idee, een denkbeeld, dat warm en innig gekoesterd wordt in de beslotenheid van het eigen ik, maar veelal niet is getoetst aan het welzijn van het alge meen, noch aan de waarde die het heeft voor het breede maatschappe lijke leven. Een goede overtuiging te behouden en innerlijk te versterken en ze daar na fier en frank in het open leven uit te dragen is moedig. Maar een lou ter individueéle, niet op gemeen schapszin gegronde idee uit te kra men en anderen op te dringen heeft met moed niets van doen. Kan wellicht overmoed zijn, is meestal hinderlijk en vervelend. Men hoede zich voor zulk een moed. BATAVIA, 17 Mei (Aneta). Te Sasaksaat, in het district Tjikalongwetan, is een inlander ver moedelijk door twee panters aangevallen en ge dood. Het lijk was afschuwelijk verminkt. Op het lichaam werden afdrukken van nagels der ondieren aangetroffen. De veldpolitie stelden vallen. Volgens mededeeling zijn in deze omgeving nooit panters of tijgers gezien, zoodat geacht wordt dat men hier te maken heeft met uit het Zuiden gevluchte dieren. Naar aanleiding van berichten omtrent een door de IJmuider Federatie voorgenomen boycot ten opzichte van alle aangevoerde visch, deelt de Centrale Besturenbond van Vischhandel- organisaties in Nederland ons mede, dat ten op zichte van de z.g. boycot door de IJmuider Fe deratie tot dusver niets anders is gedaan dan de aandacht van het publiek vestigen op visch van de met werkwilligen bemande schepen. Voorts wijst de Centrale Besturenbond erop, dat een „strijdcomité" meent deze actie te moe ten overnemen en dat dit te Amsterdam pam fletten heeft verspreid, welke, naar het oordeel van genoemden Centralen Besturenbond, allen grond van waarheid missen. Men houdt zoo schrijft de Centr. Besturen-' bond geen rekening ermede, dat het grootste gedeelte van den vischaanvoer thans geschiedt door loggers, kotters, beugers en schokkers, welke categorieën alle buiten het conflict staan, en het zou hoogst onbillijk zijn, deze menschen in het conflict te betrekken, ook tegenover de kleinhandelaren. De weg tot een spoedige be ëindiging van het conflict is zoo concludeert de Centrale Besturenbond een groote vraag naar visch. Naar aanleiding van den door den heer C. Costerus te Bodegraven ingediende aanklacht tegen dr. J. L. Snethlage, Ned. Herv. predikant te Oijen (N.-Br.), die een brochure heeft ge schreven getiteld: „Socialisme, Leninisme en wereldbeschouwing", waarin hij communisti sche denkbeelden propageert verneemt „Het Handelsblad" dat het prov. kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg besloten heeft van deze zaak kennis te nemen. Op den Ouden Scheveningschen weg te 's-Gravenhage is Dinsdagavond even vóór tien uur de 21-jarige mej. H. A., een Duitsche dienstbode, die uit het Rlouwlaantje van den Hoogeweg kwam afloopen en in de duisternis niet op de trambaan lette door een motorwa gen van lijn- 8 gegrepen en gedood. Uit het politie-onderzoek is gebleken dat de trambestuurder geenerlei schuld heeft. Aan 't jaarverslag der Fransch-Hollandsche Oliefabrieken Calvé-Delft N.V. is het volgen de ontleend: De winst- en verliesrekening vermeldt een Inkomstenrekening groot 1.575.466.84; hier aan moet worden toegevoegd een onverdeeld winstsaldo van vorig jaar ad 27.213.96, ter- wel daarbij thans nog een bedrag van 34.613.55 kan worden opgeteld, zijnde de restitutie van deze som het resultaat van het in het vorige jaarverslag vermelde beroepschrift, ingediend ter zake van den aanslag in de dividendbelas ting over de op 1 Juli 1931 terugbetaalde Re serverekening aan Gewone Aandeelhouders. Brengt men van het aldus verkregen totaal bedrag ad ƒ1.637.294.35 achtervolgens in af trek de Algemeene Onkosten ad ƒ43.682.96, de Afschrijving óp gebouwen en Machinerieën ad ƒ402.530.41, en de Interest Obligatieleeningen ad ƒ326.520.—, dan bhjft een bedrag over van 864.560.98. Na uitkeering allereerst van 6 pCt. op do Preferente Aandeelen, resteert een bedrag van 864.560.98. Voorgesteld wordt hieruit 3% pCt. dividend uit te keeren op de Gewone Aandeelen; het geen na betaling van de dividendbelasting overbiyft, zal op de nieuwe rekening worden overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6