BOMMEN OP NEDERLAND! De begrafenis van den Hoogeerw. Pater Wouters C.S.S.R. KING-PEPERMUNT I HOE KUNNEN WIJ ONS VERWEREN? Wij behoeven ons tegenover het gevaar uit de lucht niet mach teloos te gevoelen Een nationaal betoog PANDER'S POSTJAGER ANNO SANCTO INBRAAK TE ZWOLLE De opgelegde straf verminderd tot 2 jaar HANDEL MET RUSLAND CONCOURS VOOR KOETS WERKEN TE ZANDVOORT DUMONCEAU BEKERRIT Landgoed opengesteld BBiiniiimiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinng aiiiiiiiiiniiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiniiis VRIJDAG 19 MEI 1933 yiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi,I,,,!,,l,|l,|l,1IIIII||II1||||I||)I[,!„„||I„JI|||1|(l|iini||) ^IIINIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll,1,11,11 HET WIELERSE1ZOEN op de Amsterdamsche Stadion-baan is Donderdagavond de president van frankrijk, Lebrun, met een serie wedstrijden geopend. a,s belangstellend toeschouwer bij een demon Bommen op Nederland? Voorspellen wij een lucht-razzia boven ons landje aan de zee, met alle onbe schrijflijk vreeselijke gevolgen daarvan? De geachte lezer moge zich gerust stellen: hij kan zljü hoofd voorloopig 's avonds nog kalm te rusten leggen, hij behoeft voorloopig niet te vreezen, dat bommen uit de iucht met he'sch gekraak zullen uiteenbarsten, zijn huis zullen doen Ineenstorten ën ëlles wat er leeft en ademt den verstikkingsdood zullen doen ster ven. Geen onnoodige onrust, welke alleen maar schade berokkenen kan aan onze nationale geestelijke en moreele krachten, aan onze zelf verzekerdheid, voor zoover die gerechtvaardigd is! Geen onnoodige onrust! Maar ook: geen onverantwoorde rust! Het grootste gevaar voor iederen mensch en voor iedere samenleving bestaat hierin, dat men zich plaatst buiten de werkelijkheid. En die werkelijkheid is heiaas! nu pen- maal niet zóó, dat de oorlog voorgoed van de wereld is uitgebannen. Als we nagaan, wat er in de tot op heden gehouden Ontwapeningsconferenties om van vredesconferenties maar te zwijgen bereikt is, en als we daarnaast opmerken, hoe het met de vredelievendheid der naties in en buiten Europa gesteld is, dan mogen wij ons geen al te schoone illusies maken. Dan moeten wij er rekening mee houden, dat een nieuwe oorlog, nieuwe wereldoorlog zal uitbreken, dat Nederland de nationale plicht zal heb ben, zijn inwoners zooveel mogelijk te behoeden voor dood en verderf. Och, wij zullen niet aanvallen, wij zul len alleen maar moeten verdedigen doch t vervullen van dien nationalen plicht tot zelf verdediging, zal dan slechts met redelijke kans op succes kunnen geschieden, wanneer ieder Nederlander ten volle beseft welke en hoe groot de gevaren zijn. die ons bedreigen, maar tevens wanneer tijdig al de maatregelen ter afweer genomen zijn, welke wetenschap, techniek en organisatievermogen aan de menschheid ter beschikking stellen. Er is dezer dagen een boekje verschenen, dat op voortreffelijke wijze enkele der hierboven aangeduide problemen benan- delt. Het is geschreven door den Amsteraam- schen politie-inspecteur en reserve-eerste luite nant M. J. M. Gemmeke. Het is geen opgewekte lectuur, welke deze deskundige schrijver zijn lezers voorzet, maar toch zouden we dit uitstekend geschreven werk je in handen wenschen van iederen landgenoot. Van iederen Nederlander, zoowel van de autoriteit, die tot plicht heeft kennis te nemen van alles, wat het welzijn van land en volk kan bevorderen, als van den gewonen burger, die niet opzettelijk blind wil zijn voor minder aangename toekomstmogelijkheden. De titel van het boekje wijst er reeds op 't is vooral de luchtoorlog, waaraan deze schrij ver zijn lezenswaardige beschouwingen wijdt. Waarom? Lees de volgende uitspraak van een autoriteit als maarschalk Foch: „De openbare meening gelooft misschien, dat in een toekomstigen oorlog op dezelfde manier zal worden gevochten als in den laatsten goi- log. Dit is nooit het geval geweest en zal ook ditmaal niet het geval zijn. De nieuwe factor van den volgenden oorlog zal het vliegtuig zijn." Moeten, neen mogen wij met deze zekerheid voor oogen, werkeloos blijven afwachten? Of is het misschien waar, wat S.D.A.Psche hoofdlieden zeggen: dat op dit gebied niets moet worden gedaan omdat het tóch niet helpt? Dat de voorschriften van minister Deckers dwaas en onuitvoerbaar zijn? Neen en nogmaals neen! „De strijd tegen luchtaanvallen is geen strijd tegen natuurkrachten, maar tegen aanvalsmid delen, die door menschen zijn uitgevonden en waartegen het menschelijk vernuft ook afweer middelen gevonden heeft." Wij kunnen er niet aan denken in het kort bestek van een dagbladartikeltje de bewijzen te citeeren, waarmede de heer Gemmeke deze stel ling waar maakt. Evenmin is het mogelijk hier te releveeren den rijken schat gegevens waaronder van den meest recenten datum welke de schrijver verstrekt om aan te toonen, dat in het buiten land niet verzuimd word de burgerbevolking te beschermen tegen het gevaar uit de lucht. Oók niet in het roode paradijs, Rusland! Wordt daër niet in vele steden des Zondags op sportterreinen oorlogstheater gespeeld, waar bij luchtaanvallen een groote rol spelen? Met ingang van 1 Dec. 1932 werd op alle Russische scholen een verplicht nieuw leervak ingevoerd. Alle leerlingen, zelfs de kinderen der bewaarscholen, ontvangen een gasmasker, waar mee gezamenlijk wordt geoefend. Iedere week moet er een geheele voormiddag worden besteed om den kinderen te leeren, hoe zij hun gas masker moeten gebruiken bij een eventueelen gasaanval in een toekomstigen oorlog. Uitvoerig wordt in de studie van den heer Gemmeke nagegaan, wat er gedaan kan wor den, om de gevaren van een eventueelen lucht aanval zooveel mogelijk af te wenden. Zooveel mogelijk, want de volle 100 procent veiligheid, kunnen zelfs de zorgvuldigst getrof fen maatregelen niet garandeeren. Evenmin als de beste verkeersvoorschrtften ongevallen op den weg geheel kunnen voor komen. Maar dat met goed voorbereide veiligheids maatregelen veel te bereiken is, wordt aange toond met feiten en cijfers uit den wereld oorlog. Op een mogelijk misverstand dienen we nog te wijzen. Dit boekje is niet bedoeld als een miltair- technische handleiding en is óók geen pleidooi voor zwaardere bewapening. Het behandelt dus niet wat van militaire zijde tot afweer van lucht-raids kan worden gedaan. Heel logisch maakt de schrijver onderscheid tusschen de militaire luchtverdediging en de civiele luchtbescherming. De eerste is actief (jachtvliegdienst, luchtwachtdienst) en behoort tot de zorg van het departement van Defensie: de tweede is passief en moet maatregelen treffen om de gevolgen van een eventueelen luchtaan val voor de burgerbevolking tot de geringste proporties terug te brengen. Deze gaat het geheele Nederlandsche volk aan, wijl er behalve menschenlevens ook het geheele materieele bezit van ons volk mee ge moeid is. Is het na dit alles niet duidelijk, dat het door dezen schrijver behandelde vraagstuk er een is van de eerste grootte? Oók voor ons land, of liever juist voor ons land. Zeer terecht schrijft de auteur: ,De kwetsbaarheid van ons volk en het ge vaar voor ons land om in een toekomstLgen oorlog te worden betrokken, zijn grooter dan voor andere landen. Dichtheid van bevolking verhoogt de kwetsbaarheid; een groot deel is werkzaam in de industrie en woont daardoor in de onmiddellijke nabijheid van belangrijke centra voor luchtaanvallen. Wij beschikken wel is waar over een actieve luchtverdediging, doch de diepte van ons land is zóó gering, dat al onze voornaamste industrie- en bevolkingscentra binnen een kort tijdsverloop te bereiken zijn; enkele zelfs in de onmiddellijke nabijheid van onze grens gelegen." Het is de groote verdienste van den heer Gemmeke, dat hij, die in het buiteniand op dit gebied zooveel leerzaams zag, zijn landgenooten openhartig wijst op hun ontstel lende kortzichtigheid. Moge zijn gedegen studie er toe bijdragen, dat er een einde komt aan een misdadig defai tisme en de oogen openen van velen, die als de struisvogel meenen de gevaren te kunnen ont- loopen door ze niet te willen zien. Van harte sluiten wij ons aan bij wat de heer Gemmeke aan het einde van zijn nationaal be toog schrijft: „Laten wij tenslotte vurig wenschen, dat het oogenblik, waarop de civiele luchtbeschermings dienst aan de praktijk van den oorlog zal wor den getoetst, verre zal zijn, doch mochten wij onverhoopt in een toekomstig Europeesch con flict worden betrokken, dat wij dan als natie kunnen blijven leven, blijven werken en met Gods hulp overwinnen." ,3ommen op Nederland" door M. J. M. Gemmeke. Uitgave N.V. Drukkerij Jacob van Campen, Amsterdam. Prijs 1.25. De afdeeling Vliegtuigen van Pander en Zo nen heeft omtrent het bij haar ontworpen snel le posttoestel de volgende mededeelingen ver strekt: Sinds geruimen tijd is dit Posttoestel reeds in aanbouw. De werkzaamheden vorderen naar wensch. Ruim twee jaar geleden reeds is het toestel ontworpen: er is plaats voor 2 piloten, 1 marconist en 500 kg. post. De maximum snel heid van het ontwerp is berekend op 360 K.M. per uur. Drie motoren worden ingebouwd. De vleugel heeft de meubelfabriek in Den Haag reeds verlaten en is in de vliegtuigfabriek te Rijswijk opgesteld om gemonteerd te worden. De vleugel van het sporttoestel, type P 3, dat de firma gebouwd heeft voor een sportvlieger in Twente, die een snel toestel wenschte, is het prototype geweest van den grooten vleugel voor den Postjager, want ook de vleugel van den Postjager moest snel zijn in de vlucht en daar bij toch langzaam in de landing. De dwarslig gers in den vleugel hebben een vrij sterk op waarts gerichten V-vorm gekregen ter wille van de dwarsstabiliteit. Deze vleugel krijgt ook per vierkanten meter meer belasting te torsen, dan men in ons land gewend is, maar een proefstuk van den langslegger heeft bij den Rijksstudie dienst een belasting doorstaan van 22.800 kg., hetgeen belangrijk meer is dan geëiscth werd. Twee-en-veertig ribben, in druppelvorm, ge ven het verloop van de dwarsdoorsnede aan. Een ribbetje weegt slechts 1% kg., maar door stond een proefbelasting van 1450 kg. Bij de constructie heeft dadelijk voorgezeten, dat de motoren voor den vleugel moesten wor den gebouwd, wilde men werkelijk een snel toe stel krijgen. Over de besturingsmethode kunnen nog geen nadere mededeelingen worden gedaan. Natuur lijk worden remklappen gebruikt. De fa. Pander was de eerste die in Nederland met remklappen werkte en beschikt dus reeds over ervaring. De eisch snelheid impliceerde een intrekbaar landingsgestel. De firma heeft een eigen systeem geconstrueerd, waarop reeds buitenlandsche vraag gekomen is om het te mogen nabouwen. De romp is, bij den grooten vleugel vergele ken, klein. Zij is glad en rond. Spanten hand naven den uiterlijken vorm. De spanten worden door zes gestrekte langsliggers in verband ge houden. Ten slotte zij medegedeeld, dat tunnel-proe ven, genomen bij den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, hebben aangetoond, dat de ver wachtingen van de bouwers zeker niet zullen worden teleurgesteld. Naar aanleiding van hetgeen wij schreven over het door Lou Asperslagh ontworpen en door de handelsonderneming „Vehasy" te. Veur in den handel gebrachte herinneringsbord voor het „Heilig Jaar", maakt men er ons opmerk zaam op, dat de woorden „Anno Sancto" van het rondschrift wel degelijk als Latijn zijn be doeld. In dat geval zouden zij dus opgevat moeten worden als een tijdbepalende ablativus. beteekenend: „In het Heilig Jaar" of als een dativus beteekenen „Voor het Heilig Jaar." Het Gerechtshof te Arnhem deed in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen G. B. H., schilder te Zwolle, thans gedetineerd, die door de Rechtbank te Zwolle was veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, wegens een in het Degin van October ji. te Zwolle gepleegden inbraak, waarbij hij zich meester maaakte van een geld kistje, inhoudende ongeveer 400.en eenige effecten. Het Hof heeft de aan verdachte opgelegde straf verminderd tot twee jaar met aftrek van een gedeelte van het voorarrest. Terwijl in 1932 door de verschillende han delsondernemingen der Unie van Socialistische Sovjetrepublieken in totaal van 234.000 ton Nederlandsche scheepsruimte werd gebruik ge maakt, bereikte de tonnage Nederlandsche scheepsruimte, die in de eerste vier maanden van dit jaar, van Januari tot en met April 1933, door Russische ondernemingen werd bevracht, ruim 190.000 ton. Van de inkoopen, die in den laatsten tijd van Russische zijde in Nederland zijn gedaan, worden, behoudens de reeds bekende orders, als de belangrijkste genoemd een groote aan koop van rubber ten bedrage van ongeveer 130.000.en van een hoeveelheid sisal ter waarde van ruim- 425.000. Op Zaterdag 17 Juni a.s. wordt op den Boule vard te Zandvoort van 2 tot 5 uur een, door de K.N.A.C. georganiseerd, concours voor koets werken gehouden. De deelneming staat open zoowel voor leden als voor handelaren. Er komen drie afdeelingen, namelijk voor open- en gesloten koetswerken en voor koetswerken van het type cabriolet. In de afdeeling open wagen zijn 6 klassen, in die der gesloten wagens 9 klassen en In die der cabrio lets 6 klassen, alle verband houdende met den catalogusprijs. Ter gelegenheid van dit concours wordt op denzelfden dag een Sterrit naar Zandvoort ge organiseerd. teneinde automobilisten uit alle deelen van het land in Zandvoort te verzame len. Deze sterrit zal uiterst eenvoudig van opzet zijn. De inschrijvingen zullen uiterlijk 9 Juni in 't bezit van het Secrteariaat der K.N.A.C. moeten zijn. Voor den 14den Dumonceau Bekerrit, welke Zaterdag en Zondag as. in België en Luxem burg wordt verreden, schreven niet minder dan. 67 deelnemers in, onder wie 33 motorrijders en/ 34 automobilisten. Het landgoed „Hulshorst", groot ongeveer 65 H.A. en gelegen ten Zuiden van den Rijksweg van Harderwijk naar Nunspeet, in de buurt schap van dien naam, is onder de Natuur- schocnwet 1928 gerangschikt. Dit landgoed, dat met mooi oud bosch is bezet, is voor het publiek open gesteld. De wegen en paden zijn voor alle rij- en voertuigen gesloten. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE, 67ste jaargang No. 33. In dit nummer wordt in een geïllustreerd ar tikel de vraag beantwoord: „Is Spanje katho liek?" Het vervolg-artikel over Rusland wordt deze week voortgezet met „De roode Tsaar." Fe lix Timmermans geeft een beschrijving van .De processie van het H. Bloed te Brugge", waarbij Herman Moerkerk de illustraties leverde, ter wijl Sch. daarnaast de Maria-Genadeoorden san Meerveldhoven en Renkum beschrijft. Neré Valk vangt aan met een novelle, waarin ,De Eer van het regiment" geschetst wordt. Jet de Bruin verhaalt ,,'n Glanzende toevalligheid" en Otto Miller verhaalt een legende ,De valken van Itten." In „De Witte Raaf" verhaalt Marie Koenen „De legende van Prior Oswald," H. M. teekent een „Benefiet-avond," E. van Brandenborgh vertei t hoe ..Freddie het leven leert kennen," terwijl Karei de Breeuw „De lokstem van den buiten" teekent. HOOFDLIJNEN DER ECONOMIE. Handleiding voor onderwijs en zelfstudie door Mr. F. Vorstman. H. D. Tieenk Willink te Haarlem. Van dit door den bekenden Haarlemschen leeraar in de Staatswetenschappen, mr. F. Vorstman, in 1926 uitgegeven boek is thans een tweede geheel herziene druk verschenen. „Bleef het geraamte van het werk voor hel grootste deel behouden, de inhoud werd geheel nieuw geschreven. Met het oog op hun gewicht, vooral in dezen tijd, werd bijzondere aandacht gewijd aan de onderwerpen kapitalisme, oe- drijfs-organisatie, rationalisatie en crisis, ter wijl, met het oog op het onderwijs aan de Middelbare Technische Scholen, langer werd stilgestaan bij de onderwerpen mechanisatie, loonstelsels en sociale wetgeving." Dit citaat uit het „woord vooraf" bij dezen nieuwen druk levert een bewijs van den prac- tischen zin van den schrijver. Hij heeft 'n leer boek geschreven voor ónzen tijd. Den scholier, maar ook hij, die zich door zelfstudie wil ont wikkelen en een goed inzicht wil krijgen m de belangrijke hedendaagsche vraagstukken der economie, kunnen wij het gebruik van deze uitgave warm aanbevelen. De heer Vorstman verstaat de kunst zijn leerstof in prettigen, be- knopten en toch zeer bevattelijken en over zichtelijken vorm te gieten. Het leerboek mag daardoor zeker als een der beste gelden, die op dit geebied in onze taal zijn verschenen. Hoe up to date het is, kan blijken uit het feit, dat zelfs met een enkel woord over het nationaal-socialisme wordt ge sproken. De nuttige en prachtige grafieken en cijfer- statistieken in het aanhangsel zijn, in vergelij king met den eersten druk, nog uitgebreid. E3 als bekroning van de opsomming van al deze goede hoedanigheden mogen we nog vermel den, dat de typografische uitvoering van het werk keurig is. 'Een voortreffelijk leerboek. HET ZWARTE GOUD Verschenen is het eerste nummer van „Het Zwarte Goud", veertiendaagsch tijdschrift voor den brandstoffenhandel en aanverwante be drijven in Nederland, als eerste uitgave va» de N. V. Uitgeverij en PubliciteitsmaatschappU „Het Vakblad", i.o. te Amsterdam. «.Administra tie-adres N. V. Drukkerij Levison, 'sGrj.ven- hage). „Het Zwarte Goud" wil zoowel den georga- niseerden als den niet-georganiseerden kolen handel bestreken. Het beoogt de belangen van den geheelen zelfstandigen kolenhandel voot te staan en draagt een neutraal karakter. onder voortdurende scheikundige controle van het Laboratorium Dr. v. Hamel Roos Barmens, Amsterdam. FOTOREPORTAGE I Wat u BIJNA volbracht, waf U BIJNA gelukte, dat is I I waardeloos. Om Uw werk steeds geheel te voltooien, om Uw energie zoo voordeelig mogelijk te kunnen benutten, 1 moet U al,'id »fif" zijn. U bereikt dit door het geregeld ge' I bruik van KINC-Pepermunt. TE DEN HAAG ia Donderdag een bespreking gevoerd tusschen de rijksbemiddelaars en de ver tegenwoordigers der reeders en visschers in verband met de staking te IJmuiden. Eenige der afgevaardigden. stratie op de Parijsche jaarbeurs, waar Lebrun deze week een officieel bezoek bracht. TE RIJSBERGEN (N—Br.) werd deze week een gouden hu welijksfeest gevierd en alle genoodigden namen deel aan een gezelschapsspel in de openlucht, waarbij zelfs het bruidspaar niet achterbleef. TE NIJMEGEN had Donderdag de begrafenis plaats van den HoogEerw. Pater Wouters, Provinciaal der E. E. Paters Redemptoristen van Neder land. De rouwstoet op weg naar het kerkhof. Op den achtergrond h—i, klooster „K«ko",

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 12