STADSNIEUWS coupe Haarlem, 19 Mei BEURS VAN AMSTERDAM Kreymborg Wisselkoersen VRIJDAG 19 MEI Leerares mishandeld Kruisweg 30, bij het station AGENDA VRIJDAG 19 MEI 1933 PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Aankoop duinterrein R.K. VREDESACTIE Vredesvergadering R.K. V red es- bond Een beroep op de Meimaand- Koningin Maria, Koningin des Vredes Nieuwe abonnements tarieven voor kleeding naar maat. Volle waar borg voor echt kleer makers handwerk. Cr. Markt 1-7 Haarlem KON. NED. VER. „ONZE VLOOT" J aarvergadering HERWONNEN LEVENSKRACHT De jaarvergadering Na een politieke vergadering te Purmerend Ernstige critiek op de politie JEUGDIGE DIEVEN AANGE HOUDEN Te Bloemendaal SCHOUWBURG Internationaal Lente-cabaret Verkoopingen Apotheek begemann sneltjes VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag 18 Mei OPLICHTER AANGEHOUDEN Een kostbaar „goud" horloge. VERKEERSONGEVALLEN Geen voorrang verleenen 20 Mei BURGERLIJKE STAND DE ARRESTATIE VAN DEN HEER D. WIJNKOOP In vrijheid gesteld koersen Hede In de commissie, waar deze voordracht be handeld werd, werd algemeen het voorstel tot aankoop van het Geversduin met instemming ontvangen. Niettemin gaf de voordracht aan leiding tot een uitvoerige gedachtenwisseling. Enkele leden waren van oordeel, dat de som van 625.000.aan den hoogen kant was. Zij vergeleken den prijs per H.A. met dien, welke nog onlangs voor de in Egmond aangekochte gronden was besteed; deze laatste was lager, hoewel de Provincie bij dien koop in het bezit kwam van stukken waardevollen cultuurgrond, terwijl dit hier niet het geval is en zij zelfs zeer verwaarloosd zijn. Een dezer leden was van oordeel, dat het duinenbezit der Provincie thans voorloopig voldoende is uitgebreid. Van andere zijde werd de prijs niet te hoog geacht, daar het hier betrof een der mooiste duingebieden van Kennemerland, terwijl ver wacht kon worden, dat de waterrijkdom, dien van de Egmonder duinen zou overtreffen. Zij, die prijs stelden op uitbreiding van het provin ciaal duinbezit als zeewering, tot behoud van het natuurschoon, als recreatieoord en last not least als waterwinplaats, konden zich door deze aanwinst in allen deele bevredigd achten. Deze leden vestigden er in het bijzonder de aandacht op, dat met deze uitbreiding der wa- terwinnings-reserve de vroeger tot uiting ge brachte vrees voor schade, die de wateront trekking uit de duinen aan belendende cultuur gronden zou kunnen toebrengen, goeddeels zoo niet geheel haar ontstaansrecht zou hebben verloren. Een der andere leden drong er met nadruk op aan, dat Gedeputeerde Staten zich zouden beijveren perceelen, aan,welke voor waterwin ning geen behoefte was, rendabel te maken; het liefst ware hem geweest, indien deze ge deelten van meet af aan buiten den koop wa ren gebleven. Hij wees op de groote verzwaring der Provinciale lasten, met dezen aankoop ge moeid. Mogelijk waren die lasten minder zwaar geweest indien het Geversduin het eerst aan bod geweest ware. Evenwel had het geopende uitzicht op uitgifte voor bouw- of cultuur doeleinden het hem mogelijk gemaakt over de financieele bezwaren heen te stappen. Een der leden, ter plaatse bekend, wees op de mogelijkheid, dat binnen afzienbaren tijd terreinen, voor exploitatie geschikt, zouden komen langs een weg, die door de gemeente Castricum zou worden aangelegd. Van andere zijde kwam men op tegen het denkbeeld van verkoop of uitgifte van erfpacht. De Provincie moest haar duinbezit gaaf houden en niet medewerken aan verkaveling voor bouwdoeleinden, noch lintbebouwing bevorde ren; ging men in die richting, dan riep men zelf het gevaar op, dat het natuurreservaat een deel van zijn schoonheid zou inboeten. De Provincie zal door dezen aankoop haar aaneengesloten duinbezit tot een belangrijk complex uitbreiden. De vraag werd gesteld, hoe Gedeputeerde Staten zich de exploitatie van dit bezit hadden voorgesteld. Zou deze geschieden door het P.W.N., dat voor een ander doel werd opgericht, door den Provincialen Waterstaat, die daartoe niet schijnt aangewezen, of door een aparten dienst, waartegen wel de grootste bezwaren bestonden? Wat den last betreft, die door dezen aan koop op het Waterleidingbedrijf komt te rus ten, werden in verband met dien der Egmonder duinen nog een tweetal vragen gesteld. In de eerste plaats, of daardoor geen gevaar ont stond, dat een eventueele tariefsverlaging zou worden tegengehouden. In de tweede plaats, of nu nog vastgehouden moest worden aan de lastenverdeeling tusschen Provincie en P.W.N. Ten slotte werd de aandacht gevestigd op een drietal personen, waaronder één met 30 dienst jaren, die tot dusver him werk vonden op Ge versduin. Bij geruchte had men vernomen, dat voor dezen door den landheer niet verder zou worden gezorgd. De leden, hier aan het woord, zouden daaromtrent gaarne worden ingelicht; huns inziens ging het niet aan, dat deze per sonen door den huidigen eigenaar aan hun lot zouden worden overgelaten. Ofschoon deze om standigheid voor de Provincie geen motief kon zijn om den koop ongedaan te maken, waren deze leden toch van oordeel, dat men zich ver gewissen moest, of hier redelijke zorg werd verwaarloosd. Het in het midden der commissie aanwezige lid van Gedeputeerde Staten gaf bij zijn be antwoording der gestelde vragen een uitvoe rige uiteenzetting van de beteekenis der voor dracht, den prijs waarop men elkaar ten slotte gevonden had en een overzicht van de baten en lasten. Naar de meening van het lid van Gedepu teerde Staten, die de grondslagen dezer taxatie uitvoerig uiteen zette, was deze zeer veilig op gezet. De koopprijs, waarover men het ten slotte eens werd, is beneden de getaxeerde waarde. Herinnerd werd aan de vraagprijzen van voor enkele jaren, terwijl nog voor kort aan de Pro vincie werd medegedeeld, dat slechts een bod van 7 cijfers vr overweging in aanmerking zou komen. Thans was de prijs gedaald tot 6 V, ton. Thans zullen ook de 45 HA. terrein, die de verkoopster bij de later gevoerde onderhan delingen aanvankelijk als bouwgrond buiten den koop wilde houden, aan de Provincie ko men. Het belangrijke verschil tusschen de vroegere vraagprijzen en den thans verkregene kan verklaring vinden in de slechte tijden, waarin wij leyen; wachten op een nog grootere daling met de kans, dat het duinterrein aan de Provincie ontgaan zou door verkoop, verkave ling of bouwspeculatie, zou onverantwoordelijk zijn geweest. Het lid van Gedeputeerde Staten ontkende niet, dat met dezen aankoop een groot bedrag gemoeid was, maar daar tegenover stond dan ook het waardevol bezit van dit fraaie duin complex, waaraan verschillende baten verbon den waren. Deze konden, hoewel zij door de abnormale tijdsomstandigheden sterk gedaald waren en b.v. de verpachting der jacht op een veel lager bedrag gesteld moest worden, toch nog steeds op circa 10.000.per jaar ge raamd worden. De Provincie zou door dezen aankoop in staat worden gesteld de Egmonder duinen als tweede reserve te beschouwen, waarmede aan veler wenschen, in de Staten geuit, kon worden tegemoet gekomen. De vraag, of het nu ook wenschelijk was in de toekomst de duinen van het Landgoed onder Castricum minder sterk aan te spreken, was nog niet onder het oog gezien; in ieder geval zal het geo-hydrologisch onderzoek dienen te worden afgewacht. Ten aanzien van het gebruik van het jacht huis door een der heeren Gevers werd medege deeld, dat hieraan de verplichting van het algeheel onderhoud verbonden was. Bü de bespreking van de drie personen, die tot dusver hun werk op Geversduin vonden, sloot het lid van Gedeputeerde Staten zich aan bij de leden, die van oordeel waren, dat de zorg hiervoor geheel op den landheer rustte. Bij de onderhandelingen zijn hieromtrent geen eischen gesteld, noch toezeggingen gedaan. Het gaat niet aan, deze zorg op de Provincie te schuiven. Over de wijze, waarop het duincomplex der Provincie in de toekomst zou worden geëxploi teerd, hebben Gedeputeerde Staten zich nog geen meening gevormd. Het ligt niet in de be doeling hiervoor een aparten dienst in te stellen, evenmin hiermede den Provincialen Waterstaat te belasten. Na deze uiteenzetting sprak een der leden den wensch uit, dat de Staten er in zouden gekend worden, alvorens Gedeputeerde Staten zouden willen overgaan tot het uitgeven van terreinen in koop of in erfpacht. Het lid van Gedeputeerde Staten kon in uitzicht stellen, dat een algemeene machtiging te zijner tijd zou worden gevraagd. Ten slotte werd op een vraag van een der ledeit hoe het gaan zou, als het geo-hydrolo- gisch onderzoek onverhoopt ongunstig zou uitvallen, medegedeeld, dat dan de koop als voorgesteld niet doorging, doch Gedeputeerde Staten zich zouden moeten beraden of zü als dan de onderhandelingen over een andere koopsom zouden hervatten en eventueel met een nieuw voorstel zouden komen. In het gebouw „St. Bavo", Smedestraat, was Donderdagavond door den R. K. Vredesbond, afd. Haarlem en omstreken, ter gelegenheid van den Volkenbondsdag 1933 en in verband met den zeer critieken toestand in de wereld een groote vredesvergadering belegd. De avond stond onder leiding van den heer L. H. Povel, voorzitter der afdeeling. Onder de aanwezigen merkten we op het Ka merlid Ch. v. d. Bilt en den oud-inspecteur van het L. O., den heer G. H. Weustink. Na een korte inleiding behandelde de heer L. H. Povel zijn onderwerp: „Storm op til! En wat doen wij?" We hebben Zondag jX gebeden tot Maria om uitkomst in de nooden van onzen tijd. Pas heb ben Paraguay en Bolivia elkaar den oorlog ver klaard. Te Genève zullen de naties Duitsch- land en Genève elkaar bestrijden, in China staan de Japanners reeds voor de muren van Peking. Het staat dus vast, dat er iets moet gebeuren. Tusschen allerlei vredesbonden staat de katholiek, die zich afvraagt wat doen wij? Spr. wijst dan op het groote instituut „De R. K. Vredesbond in Nederland". Hiermede moe ten de katholieken van Nederland medewerken, om door die daad het bidden om vrede te on dersteunen. Spr. waarschuwde de kath. jonge ren zich niet aan te sluiten bij neutrale vredes bonden, waartegen ook de Bisschoppen in hun amendement hun stem verhieven. Daarom ver wees hij naar het program der Katholieke vre- desactie, dat zeer uitgebreid is en zich richt tot de R. K. geestelijken, vrouwen, vooral moe ders, intelipctueelen en politici, onderwijs en opvoeding, sociale en godsdienstige vereenigin- gen, Katholieke pers, ook tot andere vredes bonden, waarmede samenwerking gezocht wordt. Internationaal wil zij de pauselijke vre- desactie verbreiden, o. m. door contact te zoe ken met den Volkenbond en zijn organen. Na allerlei acties uitvoerig te hebben toege licht, waaronder spr. o. m. wees op het petition nement met de 750.000 handteekeningen, die dagelijks in Genève de aandacht trekken, wekte spr. de aanwezigen op toe te treden als lid van den vredesbond, om hiermede zijn werk vruchtbaar te maken. Hierna sprak de verzorger van het journalis tiek weekoverzicht van den Katholieken Radio Omroep in Nederland, de heer Paul de Waart, over: „De Vrede in de branding." Spr. wees allereerst op de povere resultaten van den Volkenbond, maar wekte toch op tot hoop, wat aan den Katholiek niet moeilijk mag vallen. Het pauselijk Vredeswoord van 1917 heeft de wereld niet verstaan want zij bleef de schei ding trekken tusschen overwinnaars en over wonnenen. Het onbekookte chauvinisme en na tionalisme treft volgens spr. mede veel schuld. Hierdoor ontstond het groote wantrouwen, waardoor twee Europeesche naties verder van elkander verwijderd zijn dan ooit. Er is reden voor grocte onrust en ontevredenheid tevens. De internationale en ongezonde nationale ver houdingen in Europa vormen voldoende rede nen tot ernstige bezorgdheid, hetgeen spreker aantoonde aan de hand van het wereldbeeld. Dit alles kon zóó groeien, omdat het meest noodige, de geesten te ontwapenen, heeft ont broken. De geest van het Vaticaan ontbreekt aan vol keren, Volkenbond en landen. Een nieuwe maat schappij kan slechts geboren worden in het gezin. De H. Vader alleen heeft het aangedurfd de verhoudingen van onzen tijd te stellen tegen een geestelijken achtergrond. Hij heeft aangetoond, dat de hoofdoorzaak is, de oorlog tegen God. Wij mogen niet bij de oorlogvoerders tegen God worden ingedeeld. De providentieele be schikking van God, die deze crisis heeft laten bestaan, schijnt de regeeringen er toe te dwin gen te bezuinigen op de bewapening. We moeten durven te bidden, dat de regee ringen den vrede zullen bewerken. We moeten zorgen, dat het vredesapostolaat verbreid wordt, gezamenlijk in den R. K. Vredes bond. Het accent moet niet gelegd worden op onze anti-oorloggezindheid, meer op onzen Pro Pace- geest. Daarom moeten we gezonde pacifisten zijn, den vrede bevorderen en er om bidden. De derde spreker, de zeereerw. zeergel. heer pater J. H. G. R. ter Haar O. E. S. A., conrector van het R.K. Lyceum te Overveen, behandelde het onderwerp: „Maria, Koningin des Vredes." Wanneer we Maria aanroepen als Koningin des Vredes, deen we dat dan terecht? De Vrede in de microcosmos is de rust teza men. Maria heeft haar altijd gesniaakt, omdat in haar hart altijd een ware harmonie heersch- te. Deze leefde er omdat door de onbevlekte ontvangenis haar nooit hartstochten kwelden. Maria bewaarde ook den vrede tot den even- mensch. Zij bracht hem immers tot hare nicht Elizabeth. De godsvrucht tot Maria brengt ons tot het bestrijden van onze booze neigingen. Nog in an deren zin is zij de Koningin des Vredes, omdat zij ons den Vredesvorst, Jezus Christus, gebracht heeft. Heel Klein-Azië is verheugd als Keizer Augus tus hun den vrede bracht, en nu de volkeren in Christus den vredevorst hebben ontvangen, mo gen zij dan niet juichen dat Maria Hem ter wereld heeft gebracht? Den vredevorst heeft Maria niet alleen voor den eenling, maar ook voor volkeren en staten gebracht. Daarom is de vrede alleen door de gerechtigheid te overtuigen, wier kracht berust bij God. In de eerste nocturne van het Maria-Office bidt de H. Kerk: „Bij my is recht en recht vaardigheid, door my heerschen de volkeren" enzWat de Kerk hier bezingt, dat hebben de volkeren altijd uitgevoerd. De middeleeuwen gaan nog verder, waar de vrede bedreigd wordt, daar moet de macht het recht ter zijde staan. De vijand van alle cultuur, de Islam, deed de menschen uit de Middeleeuwen hun toevlucht nemen tot Maria onder aanvoering van den Maria-vereerder Bemardus. Wanneer de Godsvrede en de politieke vrede door de Albigengen verstoord wordt, dan is het de groote Maria-vereerder Dominicus, die hen terugbrengt. Leo XIII, die den tijd reeds lang vóór was met zijn economische encycliek, meende slechts Na inzending van Uw naam kaartje met adres volgt franco toezending van tarieven door de vereering van Maria den Vrede te kun nen bewerken. Daarom heeft hij de devotie tot Maria van Goeden Raad en van den Rozen krans zoo sterk verbreid. De Paus heeft scherper omlijnd naar voren gebracht Maria, de Koningin van den vrede. Hij wijst erop, dat wij door den Verlosser zijn voortgebracht. Heeft zijn voorganger dit gedaan door de aanroeping aan de Litanie toe te voe gen, Paus Pius XI heeft het verder voortgezet door het instellen van het ChristusKoning- schapsfeest. Door het groote deel, dat wij hebben in de kerstening van de wereld, wekte spr. zijn ge hoor op om onder bescherming des hemels en de hulp van Maria de vredesgedachte te ver sterken. Aan het slot van den avond gekomen, bracht de voorzitter den sprekers dank voor het door hen naar voren gebrachte. Op verzoek van Mgr. Aengenent wordt de propaganda van den vrede in zijn Bisdom krachtig aangepakt, waarvoor spr. de medewerking der aanwezigen nogmaals inriep. De afd. Haarlem en omstreken van de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" hield Donder dagmiddag in het hotel „Lion d'Or", Kruisweg, haar jaarvergadering. De voorzitter jhr. O. van Lennep, memoreer de, na een welkom tot de aanwèzigen, het over lijden van het medelid gep. generaal J. W. Stoutjesdijk, die sedert de oprichting lid van het bestuur is geweest. De overledene heeft altijd groote belangstelling voor het werk der vereeniging getoond. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer L. J. van Rossum, hierna uitgebracht, ont- leenen wij, dat het ledental op 1 Januari 1932 473 bedroeg; 18 nieuwe leden traden toe en 54 leden bedankten of overleden, zoodat het le- dentalo p 1 Januari 1933 437 bedroeg Voorts geeft het jaarverslag een overzicht van de werk zaamheden der afdeeling en wijdt ten slotte enkele woorden aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid g?p. generaal J. W. Stout jesdijk. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester sloot met een batig saldo van f 304.94, dat is belangrijk meer dan het vorige jaar. De voorzitter wees nog op een lezing van dr. Van der Sleen, in het afgeloopen jaar voor de afdeeling gehouden, welke zeer in den smaak viel. Waarschijnlijk zullen dit jaar weer één of meerdere lezingen gehouden worden. Spr. dankte tenslotte secretaris en penningmeester voor hun jaarverslagen en de contróle-commis- sie voor het nazien der kas. De aftredende bestuursleden mr. J. N. J. E- Heerkens Thijssen, jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout en H. E. te Winkel werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van den heer G. N. Aberson, die zich niet meer her kiesbaar stelde, gekozen werd de heer J. P. Guepin. Ook het dagelijksch bestuur en de voorzitter jhr. Van Lennep, werden bij acclamatie her kozen. Tot afgevaardigde naar de algemeene verga dering te Den Haag werd benoemd de heer L. J. van Rossum en tot plaatsvervanger mr. P. A, van Hall. Bij de rondvraag werden nog eenige belang rijke zaken besproken. Donderdagavond had in het gebouw ,,St. Ba vo", onder leiding van den heer P. Dijt, de jaarvergadering van „Herwonnen Levenskracht" plaats. De voorzitter deelde mede, dat wegens afwe zigheid van den secretaris twee punten van de agenda moesten vervallen, n.l. het uitbrengen van het jaarverslag en de bestuursverkiezing. Het kwam het bestuur gewenscht voor, zoo kort voor den bloemendag, wanneer via het bestuur zooveel werk te verrichten is. geen verandering in het bestuur te doen plaats hebben. De heer J. de Graaf, penningmeester, bracht het financieele verslag uit. De ontvangsten wa ren 2663.68, uitgaven 2586.72, batig saldo 76.96. De penningmeester wenschte met na druk en dankbaarheid te getuigen van den fi- nancieelen steun (ondanks de crisis) dien „Her wonnen Levenskracht" heeft moge ondervinden van haar donateurs en donatrices. Dezen functionaris Werd voor zijn belangloo- zen arbeid hartelijk dank gebracht. Tot lid der contrólecommissie, wegens het niet meer herkiesbaar zijn van den heer W. Oling, werd gekozen de heer Sanders. De bespreking van den bloemendag lokte veel discussie uit. „Herwonnen Levenskracht" had reeds vast gesteld dat de bloemendag zou gehouden wor den op Zondag 25 Juni, mede in verband met het groote congres, dat door „St. Raphael" dien dag te Haarlem gehouden wordt. De heer J. Veltman, voorzitter van de afd. Haarlem van „St. Raphael", zou het zeer be treuren, als „Herwonnen Levenskracht" dien dag haar bloemendag zou houden, omdat het traditie voor „St. Raphael" geworden is, pis zij haar grooten paradedag houdt, dan tevens een bloemendag te organiseeren voor het „Mgr. Mutsaersoord." Verschillende voorstellen werden aan de hand gedaan^ om elkander ter wille te zijn. Besloten werd, dat, als „St Raphael" vergunning kan verkrijgen van B. en W. voor een bloemendag op 25 Juni „Herwonnen Levenskracht" haar bloemendag zal vervroegen. De heer Veltman bracht voor deze daad dank aam „Herwonnen Levenskracht" en zei alle me dewerking toe. De voorzitter deelde mede, dat aangeschaft waren nieuwe busjes; de aanwezigen waren het er blijkbaar mee eens, dat het practische busjes v/aren. Zij zullen tegen zeer geringen prijs aan vereenigingen verhuurd kunnen worden. Ooto zijn nieuwe speldjeshussens in de maak. Ver volgens werd een keuze gedaan uit de aanwe zige collectie speldjes voor den te houden bloe mendag. De heer Overtoom deed mededeéling van de resultaten van den Woensdag gehouden kien- avond van „Herwonnen Levenskracht", welke had opgebracht 26.47. De voorzitter bracht voor dit mooie resultaat van medeleven met „H. L." een vriendelijk dankwoord, waarmede tevens deze jaarvergade ring gesloten werd. Voor den Haarlemschen politierechter stond Vrijdagmorgen terecht de 39-jarige los-werk- man J. W. te Purmerend, die in den avond van 20 Maart mej. J. S., leerares aan de H. B. S. aldaar ernstig mishandelde. Zij pre sideerde een vergadering, die ten doel had een afdeeling van den Bond van Nationaal Herstel op te richten. Na afloop daarvan was het in de stad zeer onrustig, ongeveer 500 man was op de been, belust om relletjes te maken. Er werd geschreeuwd: „Bloedhonden, Moorde naars" etc. en plotseling kreeg mej. S. een klap op het hoofd, waardoor ze zich onder dokters behandeling moest stellen. Kort daarna werd verdachte gearresteerd als de dader. De man ontkende geslagen te hebben. De inspecteur van politie H. te Purmerend had het echter tijdens de zitting zwaarder te verantwoorden dan verdachte. Politierechter Mr. Raedt: Waar was de po litie en hoe was het mogelijk, dat deze dame zoo maar gemolesteerd kon worden? Er was geen agent te zien, terwijl het toch rumoerig was. Misdrijven tegen het gezag moeten streng gestraft worden. Maar ik wil hier in het open baar er bijvoegen, dat er dan ook gezag moet zijn. U heeft de getuigen niet opgenomen, om dat ze liever niet getuigden. Bent u wel be rekend voor uw taak, wanneer u niet eens weet, dat men verplicht is te etuigen? Getuige: Ik heb daar nooit geen kwaad in gezien. Politi,rechter: En ook den dokter hebt u niet gehoord over den aard der verwondingen. Het is gewoon een schande, zulk een politioneele behandeling. Getuige H. B., ambtenaar bij de belastin gen was bij het gebeuren. Hij zag verdachte slaan en kende hem van de werkverschaffing, maar niet van naam. Een collega zei toen, dat is W. (verdachte). Meer getuigen waren er niet, wel a décharge, die natuurlijk zou den verklaren, dat verdachte niet geslagen had, volgens den officier. Verdachte bleef bij zijn ontkentenis, hij her riep zelfs zijn verklaring voor de politie en had slechts tot de menigte geroepen: „Kom jon gens, kom op!" De politierechter merkte op, dat hij door de reprimande aan de politie het ernstige feit 'niet wil vérdoezelen. Hij wees er op, dat an dere menschen dan die van de richting van verdachte, ook het recht hebben om onge stoord te vergaderen. De zaak werd voor onbepaalden tijd uitge steld om de instructie te heropenen en nieuwe getuigen te hooren. Door de politie te Bloemendaal zijn Donder dagavond tusschen 10 en 11 uur aangehouden drie jeugdige personen A. v. R„ P. C. V. en J. K., respectievelijk 17, 18 en 15 jaar oud, allen wonende te Haarlem, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal van chocolade en derge- ke ter waarde van omstreeks 30 ten nadee- len van den heer van E., die dagelijks met zijn wagen een standplaats inneemt nabij „het Kopje" te Bloemendaal en des avonds zijn wa gen in een schuurtje bergt in de onmiddelijke nabijheid, waarmede de daders vermoedelijk be kend waren. Allen zijn op den politiepost te overveen in arrest gesteld en tegen hen zal proces-verbaal worden opgemaakt. Al het ge- stolene werd op hen bevonden. Het internationaal cabaret „Ping-Pong" geeft Zaterdag- en Zondagavond om kwart over 8 lentevoorstellingen in den Stadsschouwburg aan het Wilsonsplein. Het gezelschap staat onder leiding van Kurt Egen Wolff, bestaat uit Joodsche artisten, die uit Duitschland verban nen zijn en brengt een zeer gevarieerd pro gramma ten tooneele. Uitslag van de verkooping van perceelen, verkocht in „t Notarishuis", Bilderdijkstraat 1, bij den Zijlweg, op Donderdag 18 Mei 1933. No. 1. Het woonhuis en erf te Haarlem aan de Nieuwe Gracht No. 66, groot 1 are, 80 cen tiaren, f 4200, H. I. v. Goor q.q. No. 2. Het woon- en winkelhuis met afzon derlijk opgaande bovenwoning en erf te Haar lem aan de Jansstraat No. 25 zwart en rood, groot 1 are, 15 centiaren, f 5100 M. Hoek. No. 3. Het huis met erf te Haarlem aan de Clercqstraat No. 170, groot 1 are, 13 centiaren, f 2925, B. Bynsdorp q.q. No. 4. Twee huizen onder één kap met erf te Haarlem aan de Patientiestraat No. 22 en Zorte Hofstraat 8, groot 49 centiaren, f 1500 J. J. Jacques. No. 5. Het huis en erf te Haarlem aan de Nassaulaan No. 31 en gemeenschappelijke poort, deel uitmakende van het Z.O. gedeelte, groot plm. 1 are, 73 centiaren, f 4950 H. I. v. Goor q.q. No. 6. Het pakhuis met afzonderlijk opgaan de bovenwoning en «rf te Haarlem aan de Witte Heerenstraat No. 13 zwart en rood, groot 1 are, 18 centiaren, alsmede de N. W. gedeelte groot plm. 23 centiaren, f 3025 A. Th. Joosten. No. 7. Het huis met afzonderlijk opgaande oovenwoning en erf te Haarlem aan de Witte Heerenstraat No. 19 zwart en rood, groot 50 centiaren, f 1955 F. A. Groen. No. 8. Het huis en erf te Haarlem aan de Kinderhuisvest No. 21, groot 62 centiaren, f 6950 H. S. J. Robin. No. 9. Het huis met afzonderlijk opgaande GOED en GOEDKOOP Telef 10043. Geheel nieuw ingericht en verplaatst naar Recepten worden gaarne van huis gehaald bovenwoning en erf te Haarlem aan de Lange Wijngaardstraat No. 5 zwart en rood, groot 52 centiaren f1170 J. J. Jacques. No. 10. Het huis en erf te Haarlem aan de Oranjestraat No. 108, groot 1 are, 50 centiaren, 1 3470 M. E. T. Klaje q.q. No. 11. Het huis en erf te Haarlem aan de Korte Lakenstraat No. 17, groot 71 centiaren, No. 12. Het huis en erf te Haarlem aan de Korte Lakenstraat No. 19, groot 35 centiaren. Com. 11 en 12 f 3640 C. M. Jansen q.q. No. 13. Het huis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf te Haarlem aan de Lange Raamstraat No. 16 zwart en rood, groot 78 centiaren, f 1105 G. Zomerdijk q.q. No. 14. Het huis, erf en tuin te Haarlem aan het Hasselaersplein No. 26, groot 1 are, 39 cen tiaren. f 6500 opgeh. No. 1 Het huis, erf en tuin te Haarlem aan de Kenaustraat No. 7, groot 2 aren, 74 cen tiaren f 7900 H. I. v. Goor q.q. No. 16. Het winkel-, en woonhuis met afzon derlijke bovenwoning te Haarlem aan de Nieu we Raamstraat No. 15, groot 70 centiaren, f 4900, C. Booij. No. 17. Een huis en erf te Haarlem aan de Lange Annastraat No. 20, groot 64 centiaren. No. 12. Een pakhuis met grond en vrije poort, uitkomende in de Raamstraat te Haarlem, staande en liggende achter het voorgaande perceel, get. No. 19E, groot 73 centiaren. No. 19. Een huis en erf te Haarlem aan de Lange Annastraat No. 26, groot 49 centiaren. No. 20. Drie pakhuizen met erven en open grond, uitgang hebbende in een poort naar de Lange Raamstraat te Haarlem, get. No. 25 A, staande en liggende achter 't voorg perc., groot 34 centiaren, 5378 groot 24 centiaren, 5379 groot 18 centiaren en 5831 groot 91 centiaren met uitzondering van 7 centiaren, afkomstig van oud nummer 5814. No. 21. Een groot pand, waarin garage te Haarlem aan de Lange Raamstraat No. 23 met uitgang in een naastgelegen poort, uitmaken de een gedeelte ter grootte van ongeveer 1 are, 5 centiaren van het perceel geheel groot 2 aren, 67 centiaren. No. 22. Een proot pand met kelders en bo venverdieping waarin timmermanswerkplaats, aan de Lange Annastraat No. 24, uitmakende een gedeelte ter grootte van ongeveer 1 are, 62 centiaren, van het perceel, geheel groot 2 aren, 67 centiaren. De perceelen Nos. 17 tot en met 22 gecombi neerd 15.530 opgehouden. No. 23. Het heerenhuis met erf en tuin te Haarlem aan het Wilhelminapark no. 14, groot 2 aren, 69 centiaren, 8000. A. Monderman. J. W. K., colporteur, wonende te Amsterdam, thans gedetineerd, „Overtr. art. 246 W. v. Str.", vijf maanden gev.straf met aftr. prev. hecht. o.v. F. G., aardappelenhandelaar, wonende te Haarlem. „Overtr. art. 247 W. v. Str.", een jaar gev.straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. D. v. R., stoker, wonende te IJmuiden. „Ver duistering in dienstbetrekking", vier maanden gev.straf o.v. W. D. B., zonder beroep, wonende te Lisse. Vrijgesproken. B. C. V., landbouwer, wonende, te IJmuiden. „Appèl overtr. Jachtwet", ƒ3.— boete subs. 3 dagen hecht, met verbeurdverklaring o.v. B. B. M. v. P., koopman, wonende te Zand- voort. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielregle ment" Vrijgesproken. C. O., winkelier, wonende te IJmuiden. „Ap pèl overtr. Crisiszuivelwet". Ontslagen van rechtsvervolging. Op verzoek van den commissaris van politie te Haarlem is de 36-jarige J. J. K., koopman, wonende te Amsterdam, aldaar aangehouden, als verdacht van oplichting. Hij bezocht verschillende personen te Haar lem, gaf dan voor reiziger van een bekende firma te zijn en wist dan onder allerlei looze voorwendsels geld van de personen af te trog gelen. Zoo gaf hij eens tegen geld zijn „kostbaar goud" horloge in pand, maar loste dit pand nooit in! Later bleek dat „kostbaar goud" hor loge van koper te zijn! De man is in verzekerde bewaring gesteld. Donderdagmorgen omstreeks half 12 reed een auto, bestuurd door den heer C. uit de Haar lemmermeer, of de Nieuwe Gracht van den Jansweg naar de Nassaubrug en wilde den Gebouw „St. Bavo" Alberdingh Thijm, 8 uur Commissie Spoorwegpersoneel, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Waaggebouw Spaarne Opvoering van een schimmenspel door de „Waagspelers". St. Josephgezellengebouw Jansstraat Zangclub, half 9. Gemeentelijk Concertgebouw Eerste Haar- lemsche Voorjaarsbeurs, half 2half 6 en half 811 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound-Theater Bioscoopvoorstelling en variété, 8.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St Bavo" Cursussen R. K. Volks bond, 3 uur Geel-Wit, 6 uur Gewone zit tingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg Internationaal Cabaret „Ping-Pong", kwart over 8. Gemetenelijk Concertgebow Eerste Haarlem- sehe Voorjaarsbeurs, half 2half 6 en half 811 uur. Luxor-Sound-Theater Bioscoopvoorstelling en variété, 8.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. kruisweg oversteken. Op den Kruisweg ander- de van het station een auto, bestuurd door den heer H. uit Alphen a. d. Rijn, welke den voor rang had, maar niet kreeg. De heer C. merkte n.l., naar hij mededeelde, den van rechtskomende auto te laat op en reed door, waardoor een hevige botsing ont stond. De auto van den heer C. werd bijna ge heel vernield en de auto van den heer H. licht beschadigd, doch persoonlijke ongevallen hadden wonder boven wonder niet plaats. Tegen den heer C. werd proces-verbaal op gemaakt terzake het niet verleenen van voor rang en omdat hij geen geldig rijbewijs bij zich had. Geboren: 16 Mei: d. van M. J. C. Duijvis— Boekenoogen; z. van J. Heintzbergerv. Broek huizen. 17 Mei; d. van C. W. H. MartensStöhner; z. van E. HavikJans; d. van T. Knibbe Koers; z. van C. BuisVeken. 18 Mei: d. van T. v. d. KnaapVlaming; z. van J. J. VisserWittebol. Ondertrouwd: 18 Mei; R. Postma en A. T. Lodder; L. M. A. Mol en H. S. Rooseboom de Vries; J. D. Scholten en A. M. W. Kaper; J. C. G. v. d. Laan en G. A. E. Kruseman; W. J. Hoogland en A. C. Scheelings; J. A. A. M. v. d. Weiden en C. E. W. Wlllenborg; J. Bijster en M. O. C. H. Abels; P. B. v. d. Beek en T. Sluis; C. J. Romijn en C. M. Duineveld. Getrouwd: 18 Mei: J. P. Faase en S. C. H. M. Prijden; T. J. Roelofs en G. Wijnands; J. G. Poederbach en M. H. V. v. d. Berg; J. J. Bee kelaar en A. M. Slotboom; D. J. Doeglas en E. M. Verdel; H. Klaassen en L. W. A. Ritter; H. J. Lingeman en J. Houthuijsen; G. v. d. Beek en A. IJskes; J. Peschar en W. T. H. Kal- denbach. un) nbijp vii-r rf Omtrent de arrestatie van den heer D. Wijn koop vernemen wij nader, dat deze zich Don derdagavond te Tiel voor zoover het de strek king van zyn rede betreft, in dezen zin heeft uitgelaten, „dat, wanneer de Overheid bij een oorlog den arbeiders de wapenen in handen zou durven geven, hij ze dan waarschuwde." De rest van zijn betoog sprak de heer Wijnkoop op min of meer fluisterenden toon uit. Hedenmorgen om elf uur is de instructie te gen den heer Wijnkoop geopend. Rechter-Commissaris is mr. A. Terwindt. Na zijn verhoor voor den rechter-commissa- ris is de heer Wijnkoop hedenmiddag te 1 uur op vrije voeten gesteld. VRIJDAG, 19 Mei. Vorige koersen Heden Londen 8.43 s.4!4 Berlijn 58.30 58.45 Parite 9.79 9.784 Brussel 34.65 34.65 Zwitserland 18.02!-: 48.05 Weenen Kopenhagen 37 60 37.50 Stockholm 43.30 43.25 Oslo 42.80 42.75 New York (cable) 2.16 2.154 Rome 12.924 12.95 Praag 7.40 7.423; Madrid 21.30 21.25 Vorige Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 4Va Nederland 1916 4 Nederland 1931 6 Nederl 1932 4Va N Ind 1926 AB SU Dultschl (Youngleen.) Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel-Mil. Industrieën Onliever Caivé Delft Ale Kunstzllde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Küch Accoustiek Ned Pord indnstr Buitenland Anaconda Bethlehem Steel 0 8 Steel O 8 Leather Intern Nickel 11 tinbonn Boeton Mijnbouw Alg Exploratie Red lang Lebong Petroleum Oaboes Kon Olie "erlak Peudawa Continental OU 1014 1004 1C04 1004 964 964 1004s 1004 86Xt 86% 36 364 67 67 56 56 644 63 y, 914 94 64 634 28 284 174 174 145 148 2 2% 1294 1284 104 10% 21% 224 42 41% 84 10% 12 114 114 114 125 124 914 97 16 16 1544 1554 87 87 44 44 94 94 Vorige koersen Heden Shell Union OU 5% Sabber A'dam Rubber 72 Bandar 474 Dell Batavia Rubber 284 Serbadladl 214 Sllau 18 V 1 G O34 Allied 30 intercontln Rubber 'X Scheep vaart Java Ch Japan 34 Holl Amerika Liin 24 □ito Gem Eigend 24 Kon. Ned Stoomb. 134 srheeovaart-Unle 574 Snlker H. V A. 2044 Jav Cultuur ......i.... 139 (4 I S U 93 Poerworedlo 44 Vorstenlanden 42 Actions Idem 28.00 ra bak Dell Batavia i3g Dude Dell 129 Oostkust 18 8enembab 135 Spoorwegen Onion Pacific 764 Waoasb 24 Erie 8 Kansas City South- <14 South Rallw I2H 5% 714 484 284 214 18 34 30 14 32 22 22 14 57 207 137 90 54 41 27 00 1364 1294 18 1344 78 24 84 114 134

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2