Uit de industrieele wereld Prikkeldraad Anno Sancto EEN NA TIONALE METAAL NIJVERHEID Van en over democratie VRIJDAG 19 MEI Naar verlaging kosten van levensonderhoud HOOFDGELD EN LANDRENTE INSTEMMING ALLERWEGEN ,ALGEMEENE FRIESCHE" Bedrijfswinst 1.746.531 (v. j. ƒ1.354.155) HET RESTAURANTBEDRIJF GEREED VOOR DE ONTVANGST VREEMDE WERKKRACHTEN Actie in het kappersbedrijf INBRAKEN IN LANDHUIZEN Complot voor de rechtbank De 12e Katholiekendag Zondag a.s. naar Delft DEP. VAN ECONOM. ZAKEN AMBACHTSBEDRIJVEN IN NOOD Geen aanschrijving aan de gemeentebesturen 11 11 Frank Luns licht toe T Frank Luns Het weer op Zondag Mooi weerzeer geringe regenkans en iets zachter weer, vooral overdag PASTOOR J. ZWART 80 JAAR Reeds 35 jaar geestelijk herder te Zaandam Audiëntie Prof. dr. Berger Wijnkoop achter slot HET MASSA-ONTSLAG TE NIJVERDAL Openbare bijeenkomst ONTEVREDENHEID GROEIT BIJ TER KUILE En Nederlandsch-Indië. Be schermende maatregelen Was het zuiver toeval, dat de heer Ir. L. Smulders directeur van de Utrechtsche Machinefabriek, in het onderhoud, dat hij ons welwillend toestond over de misschien-mogelijke ekonomische toekomst eener metaalnijverheid in Neder land, aanving met bespreking van hetzelf de probleem als waarmede de heer Ir. H. Bekkers, directeur der Beijnes-fabrieken te Haarlem, zijn onderhoud eindigde? Of hebben wij hierin een aanwijzing te zien, dat de handels-ekonomische verhou ding tusschen Nederland en Nederlandsch- Indië het begin en het einde, de ten slotte allesbeheerschende factor is in het pro bleem van een Nederlandsche metaal industrie-met-een-toekomst? Gerechtvaardigd is, zoo leidde de heer Smulders zijn antwoord op de door ons gestelde vragen in, onze eisch, dat Indië koopt in het moederland; en dééd Indië dat bij preferentie, dan zouden zich voor de Nederlandsche industrie schoone per spectieven openen; wij kunnen onzen gerechtvaardigden eisch echter geen kracht bijzetten, omdat wij de cultures-producten bit Indië thee, koffie, enz. hier ook allerminst vrij toelaten; de regeering durft het niet aan, deze producten vrij te geven omdat zij de groote revenuen daarvan niet missen wil, wellicht ook niet missen kan, maar 't is heel verklaarbaar, dat daardoor een onjuiste handels-ekonomische verhou ding tusschen moederland en overzeesche gebieden bestaat: we leveren en koopen niet als van moederland tot overzeesch gebied (en omgekeerd), maar als van land tot buitenland; zóó staat de zaak praktisch. En dat is hoogst nadeelig voor onze in dustrie; wil zich in Nederland b.v. een groote metaalnijverheid ontwikkelen, dan zullen wij Indië als afzetgebied niet kun nen missen; in Nederland zelf is het afzet gebied veel te klein. En nu spreek ik van invoerrechten, gehe ven door het Nederlandsch-Indisch gou vernement, maar de moeilijkheden gelden natuurlijk ook bij leveranties aan parti culieren; dit laatste handicapt ons in hooge mate; wij voor ons, wij leveren nog be trekkelijk veel aan particulieren daarginds (momenteel hebben wij zelfs belangrijke opdrachten, zij het dan ook tegen „schund"- prijzen), maar de concurrentie is niet vol te houden, vooral waar de Chineezen (die over een heel speciale koopmanschappelijk heid beschikken!) het buitenland altijd en overal tegen ons uitspelen. Wanneer wij ten aanzien van het buiten land maar eens een bevoorrechte positie konden innemen, dan zouden wij er al ter stond „stukken beter" voorstaan. Wanneer er dan geen mogelijkheid be staat om dit te bereiken door het onderling opheffen der invoerrechten dan zou het toch mogelijk en wenschelijk blijven den Weg in te slaan van een preferentie van Nederlandsch fabrikaat zoowel ten behoeve van opdrachten van het Gouvernement als van particulieren. Het zal dus vóór alles noodig zijn, dat Wij Nederlandsch-Indië tot ons afzetgebied maken? Zeer zeker! Reeds nu met ons den laatst en tijd zoo sterk geïndustrialiseerd land is zulks noodig; willen wij de me taalindustrie dus wederom op peil brengen en daarna nog hooger opvoeren, nog meer uitbreiden, dan zal deze annexatie van ons eigen afzetgebied dubbel noodig zijn. Wat is uw meening omtrent een min of meer onafhankelijke staal-industrie in Nederland? Die vraag is niet licht te beantwoor den; ik voorzie daarbij groote moeilijkhe den, we zouden ons niet buiten de groote concerns kunnen houden, maar wie weet! een eigen staal-industrie zou inderdaad groote voordeelen bieden, doch als eerste eisch moet ook hierbij gesteld worden: af zetgebied in Nederlandsch-Indië! Zonder dat zullen staalwerken in Nederland eko- nomisch nooit productief kunnen zijn. Verwacht u voor de metaalnijverheid ook heil van een sterkere productie der half- en heel-fabrikaten? Zeer zeker zou er over het algemeen meer gedaan kunnen worden; ik denk hier aan landbouwwerktuigen, zaaimachines, ploegscharen, dorschmachines, aan hand- Werktuigen, schoppen, harken, aan machi nes voor de textielnijverheid, ook alweer voor Indië; de groote moeilijkheid is hier de welhaast oneindige differentiatie DJOKJOKARTA, 18 Mei (Aneta). Tot dus- Verre verschilt de opbrengst van hoofdgeld en landrente in Djokjakarta weinig *met die van verleden jaar, niettegenstaande de actie, welke in het begin van het jaar werd gevoerd door enkele voormannen van de Pakoempoelan Ka- Woelonga Jogjakarta, die aanzetten tot het niet- betalen van hoofdgeld. Aan deze actie werd een einde gemaakt door het Binnenlandsch Bestuur en de voorzitter van genoemde organisatie Pangeran Soerjodiningrat, die een verklaring afgaf, waarin hij de actie desavoueerde. Enkele aanstokers werden in preventieve hech tenis gesteld. Zeer spoedig zal de Landraad de eerste zaak in deze kwestie behandelen. der artikelen en der onderdeelen; hoe méér gedifferentieerd werk een fabriek leveren moet, des te grooter gevaar looper, de finantieele resultaten. Maar indien wij ons op meer fabrikatie van metaalwaren gaan toeleggen, hoe zal onze houding dan tegenover het exportee rend buitenland moeten zijn? Wij zullen alle mogelijke maatregelen dienen te nemen, waardoor wij onze eigen industrie beter kunnen beschermen; zóó kan het niet langer duren; gaan wij aldus voort, dan plegen wij wetens en willens ekonomisch zelfmoord. Wij hadden over de middelen tot be scherming der industrie nog een onderhoud met de directie der Haarl. Machinefabriek v.h. Gebr. Figee, waaruit ons bleek dat er t.o.v. beschermen de maatregelen verschillende meeningen bestaan. De heeren gaven als hun meening te ken nen, dat h. i. de metaalindustrie over het algemeen niet door protectie-maatregelen geholpen kan worden; integendeel, zij is in vele gevallen genoodzaakt onderdeelen in het buitenland te koopen, zoodat door ver hoogde rechten de kosten stijgen en daar door ook weer de mogelijke export, waarop wij toch voor de toekomst altijd moeten blijven rekenen, verder wordt bemoeilijkt. Reeds de tegenwoordige rechten aldus de directie van Figee werken belemme rend, omdat in de meeste gevallen het on mogelijk is restitutie van invoerrechten voor ingevoerde materialen, welke hier ver der bewerkt zijn, te krijgen. Daarbij komt nog de groote onbillijkheid, dat de meeste werktuigen in hun geheel ingevoerd vrij van rechten zijn. Wil de regeering de industrie helpen, dan onthoude zij zich van alles wat tot verhoo ging van de kosten van het levensonder houd moet leiden. Het is uit den aard der zaak onmogelijk tot lagere loonen te ko men, wanneer niet de dagelij ksche kosten dalen en de hooge bedragen, welke op het oogenblik voor huishuur en belasting moe ten worden besteed, verminderen. De Boodschap van Roosevelt De R.K. Vredesbond, afd. Maastricht, heeft heienmorgen aan H.M. de Koningin een tele gram gezonden, luidende als volgt: „Bestuur R.K. Vredesbond, afd. Maastricht, brengt Uwe Majesteit hulde en dank voor steun en vredesgedachte, neergelegd in Haar telegram aan President Vereenigde Staten". W.g. GRONEMAN. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft aan de Koningin een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „De Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel betuigt H. M. de Koningin haar groote dankbaarhgid voor de treffende woorden, waarin H. M. in haar antwoord aan president Roosevelt uiting heeft gegeven aan een overtui ging, die in het overgroote deel van het volk leeft. „Moge deze daad van Uwe Majesteit mede van invloed zijn op het wederkeeren van ver trouwen tusschen de volkeren en op het her stel van een daaruit voortkomend vrij handels verkeer." In de jaarlijksche algemeene vergadering der leden van de Algemeene Friesche Levens verzekering-Maatschappij te Leeuwarden wer den jaarverslag en verlies- en winstrekening over 1932 benevens de balans per ultimo 1932 goedgekeurd. Aan de gepubliceerde cijfers wordt na samenvoeging van sommige bedragen, het volgende ontleend. Bruto afgesloten werd f23.701.573 (v jaar 26.596.452), afgevoerd f 16.875.704 (14.366.897). De netto-toename beloopt f 6.825.868 (12.229.554), zoodat de stand ultimo 1932 f 254.232 638 (247.406.769) was. De gemiddeld gekweekte interest bedroeg 4.93 pCt., terwijl 25.4 pCt. der premiereserve bere kend is tegen 3 y2 pCt., en 74.6 pCt. tegen 4 pCt., derhalve gemiddeld tegen 3.87 pCt., zoo dat een ruime marge aanwezig is. De sterfte was voor de maatschappij gunstig. Van het voor doorloopende onkosten beschik bare bedrag ad f 1.492.007 werd slechts ver bruikt f 902.574. De onderlinge verhouding tusschen de ver schillende beleggingssoorten is als volgt: hy potheken 30.79 pCt. (v. j 33.40 pCt.), leeningen prov., gem. enz. 31.18 pCt. (29.90 pCt.), effecten 30.92 pCt. (29.85 pCtj, leeningen polishouders 5.43 pCt. (5.42 pCt.)diversen 1.47 pCt. (1.12 pCt.), vaste eigendommen 0.21 pCt. (0.31 pCt.) De effecten zijn gewaardeerd tegen den 31 Dec. koers, maar uitlootbare niet boven pari. De koerswinst ad f2.159.960 (v. j. verlies f4.271.780) is geheel bij de extra reserve gevoegd. Van de hypotheek-lesningen is 58 pCt. ver strekt op land, uitstaand bedrag gemiddeld 37.5 pCt. der laatste taxaties en 42 pCt. ver strekt op gebouwd, uitstaand bedrag gemiddeld 45.3 pCt. der laatste taxaties. Er kwamen vier executies wegens hypotheek schuld voor. Op twee daarvan werd een klein verlies geleden. De bedrijfswinst is als volgt verdeeld: af schrijving gebouwen f 51.500 (26.500), storting in extra reserve f 1.145.110 (1.164.534), voor verzekerden f 549.920 (163.120), voor verzekerden is thans in totaal beschikbaar f 1.218.766. Voor de afdeeling levensverzekering is een 3-jarig winsttijdvak met 1932 aangevangen. Voor de afdeeling volksverzekering (tijdvak aan gevangen 1928) geschiedt een winstverdeeling, zoodra de verzekerde bedragen met 5 pCt. kunnen worden verhoogd. Belasting en onkos ten op die winstverdeelingen vallend, zijn on der crediteuren gereserveerd. Jaarvergadering van den Neder- landschen Bond te Rotterdam Woensdag en Donderdag hield de Nederland sche Bond van Koffiehuis-, Restauranthou ders en Slijters in „Fschorr" te Rotterdam zijn jaarvergadering, waar vertegenwoordigd waren, 93 afdeelingen met ongeveer 400 afge vaardigden. Uit het jaarverslag bleek, dat, niettegenstaande vele leden uit het bedrijf wa ren getreden, het aantal leden door nieuwen aanwas vrijwel stationnair was gebleven. Op 1 Januari j.l. boekte de Bond 6541 aangeslote nen, verdeeld over 113 afdeelingen. De vergadering besloot tot statutenwijziging, waardoor het Dagelijksch Bestuur bevoegd is besluiten te nemen, welke voor de leden bin dend zijn, ook nog gedurende eenigen tijd na de uittreding als lid. De Drankwetinspecteur, de heer de Breij, woonde een gedeelte der vergadering bij en nam de gelegenheid te baat om nog eenige op merkingen te maken, betreffende een punt der agenda, n.l. de bestrijding van den clandestie- nen verkoop van gedistilleerd. De afgevaardigden werden 's morgens ten stadhuize ontvangen, waar ter eere van de gas ten in de groote burgerzaal het orgel werd be speeld. De burgemeester ontving in zijn kamer het bondsbestuur. 's Avonds werd een gemeenschappelijke maal tijd gehouden en de afdeeling Rotterdam bood daarna den afgevaardigden met hun dames een avondfeest aan. Nadat de vergadering op den tweeden dag 's middags om half twee was gesloten, werd een tocht door de havens ge maakt, waarvoor door de gemeente een drietal -ooten beschikbaar was gesteld. Men legde ook aan op het vliegveld, waar van de gelegenheid tot een vlucht boven de stad een zeer druk ge bruik werd gemaakt. Vermoedelijk zal in 1934 de jaarvergadering te Eindhoven worden gehouden. Het Algemeen Comité van Kapperspatroons en Personeel, waarbij aangesloten de Federatie van Kapperspatroonsvereenigingen in Neder land, de R.K. Bond van Kapperspatroons, de Nederlandsche Bond van Kapperspersoneel en de Ned. R.K. Bond van Kappersbedienden „St. Cosmas", welk Comité zich ten doel stelt de wering van buitenlandsche arbeidskrachten en de beperking van het aantal leerlingen in het Kappersbedrijf, besloot een adres te richten tot de Nederlandsche Regeering met het verzoek sluiting der landsgrenzen voor vreemde werk krachten in het kappersbedrijf en verbod van particulier vakonderwijs. Bij het adres is een uitvoerig rapport gevoegd met een overzicht van het in Nederland werk zame vreemde kapperspersoneel (bijna uitslui tend Duitschers) en het aantal werklooze kap sters en kappers (bijna uitsluitend Hollanders) alsmede een overzicht van het aantal gevestigde kappers in Nederland in verband met de be volking. In een, in enkele tienduizenden te versprei den circulaire zal een beroep worden gedaan op de krachtige medewerking van het publiek om zich bij voorkeur te laten bedienen in kap perszaken met Hollandsch personeel uitge zonderd die zaken, waar reeds enkele jaren bui- tenlandsch personeel werkt en een waar schuwing tegen het deelnemen aan particulier vakonderwijs.' Biljetten met een speciale aansporing als bo vengenoemd aan alle georganiseerden zullen uitgereikt worden aan alle organen der mo derne en katholieke vakbeweging met verzoek deze op te hangen in alle vereenigingslokalen. De Commissie (A.C.K.P.P.) overweegt ten slotte speciale maatregelen tegen die werkge vers, die steeds weer opnieuw vreemde werk krachten aannemen. De vlaggenstraat bij den ingang van de wereldtentoonstelling te Chicago: „De eeuw van den vooruitgang"Men rekent erop, dat de expositie door verscheidene mïllioenen menschen bezocht zal worden In den tijd van drie maanden werden vijf inbraken gepleegd in landhuizen rondom Eind hoven en eindelijk kon het complot dat zich gevormd had voor deze brutale nachtelijke in braken, gegrepen worden. De officier van justitie te Den Bosch bracht bij de behandeling der strafzaak hulde aan de politie van Eindhoven voor haar activiteit. Een der inbrekers pleegde twee jaar geleden inbraak in het buitenhuis van Mr. van \Val- sum te Aalst. Op 3 Maart heeft hij met de ge- heele bende het bezoek herhaald. Een partij wijn en sterken drank werd ontvreemd. Op 30 Maart maakten verdachte in het land huis van P. Otten te Valkenswaard een partij tafelzilver buit. Tegen M. S. 38 jaar, rondzwervend grond werker te Eindhoven, gedetineerd en H. v. L. 20 jaar, chauffeur te Eindhoven, gedetineerd, luidde de eisch twee jaar gevangenisstraf. Het O.M. eischte tegen den medeplichtigen, minder schuldigen G. L. grondwerker te Aalst, negen maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Zooals wij bereids hebben gemeld wordt Zon dag te Delft de I2e Katholiekendag in het dio cees Haarlem gehouden. Des morgens om half 11 zal Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent in de St. Hippolytuskerk een H. Mis opdragen, waarna op het kerkplein een huldebetooging aan Christus plaats vindt. Des middags worden yi de Stads Doelen, Ver- wersdijk, een drietal afdeelingsvergaderingen gehouden, waar het woord gevoerd zal worden door het Tweede Kamerlid Henri Hermans, door rector J. P. A. Bots en mr. G. A. J. M. Mut- saers. Om 4 uur spreekt pastoor P. Roovers van Haarlem op de algemeene- en slotvergadering, waar ook Mgr. Aengenent nog een toespraak zal houden. Deze bijeenkomst wordt opgeluisterd door een mannen- en knapenkoor, onder leiding van den heer Nic. Verhoef. De belangstelling voor dezen Katholiekendag is zoo groot, dat de plechtige slotvergadering niet zal plaats vinden in Stads Doelen (zooals het programma aangeeft), doch in de kerk van den H. Hippolytus aan de Voorstraat te Delft. Dat de deelname de verwachtingen zoozeer overtreft, stemt wel tot groote voldoening. Bij aankomst der treinen in Delft zullen (zoowel des morgens vóór de door Z. D. H. Mgr. Aen genent op te dragen H. Mis als des middags voor de plechtige slotvergadering) leden van het corps Jonge Wachters met vlaggen staan opgesteld langs de straten van het station naar de St. Hippolytuskerk, om de van elders ko mende deelnemers den weg te wijzen. Vestiging te Bandoeng? BANDOENG, 18 Mei (Aneta) De bur gemeester deelde mede, dat in een geheime raadszitting aan de regeering de helpende hand was geboden om het Departement voor Econo mische Zaken te Bandoeng te vestigen. Deze mededeeling werd met applaus begroet. Een motie, ingediend door den heer Visser, waarin hulde gebracht wordt aan het optreden van het gemeentebestuur te dier zake, werd bij acclamatie aangenomen. Op de vragen van het Kamerlid I. H. J. Vos betreffende het zooveel mogelijk doen verstrek ken van opdrachten door gemeentebesturen aan zelfstandige ambachtspatroons luidt het antwoord van de Ministers Ruys de Beeren- brouck en Verschuur als volgt: Ontegenzeglijk is ten gevolge van den alge meen slechten economischen toestand de po- Na een persgesprek met mr. A. J. H. Hendrix hebben wij de vorige week een eersten indruk kunnen geven van wat het Sacramentsspel „Anno Sancto" beteekent en brengen zal. Dezer dagen hadden wij een conferentie met den ar- tistieken leider Frank Luns, waarbij nog tal van nieuwe bijzonderheden werden verstrekt over het verloop van den middag van 18 Juni in het Amsterdamsche Stadion. Zooals men reeds weet is het centrale punt, waarom zich alles beweegt een altaarbouw in het midden van het veld, een podium, metende ongeveer 15 bij 15 Meter. In de vier hoeken van het terrein worden verder aangevende décors geplaatst: een kathedraal in aanbouw, verbeel dend de 'bouwende kerk, een kloosterschool: de bespiegelende kerk; aan den anderen kant: een tentenkamp der kruisvaarders: de strijdende kerk en tenslotte een stadspoort: de arbeidende kerk. In het midden van het podium onder een ka tafalk van zeildoek, gesteund door dunne pilas ters, neemt, na een plechtigen intocht, onze Nederlandsche Paus Adrianus VI plaats. Bur gers en burgeressen in de kleedij der 15e eeuw uit welken tijd ook de te reconstrueeren Mi rakelprocessie dateert komen onder fanfares van den Marathon-toren rond zijn troon teza men om hem hulde te brengen. Dan trekken de groepen op uit het katholieke leven van alle eeuwen wij schilderden ze de vorige maal reeds uitvoerig en dragen bouw stoffen aan op het podium, waar zij in het ge raamte van zeildoek en kale pilasters langzaam doen verrijzen een kleine kapel met koepel. Er ontwikkelt zich nu een tusschenspel, waar in optreden de moderne, geüniformeerde orga nisaties: Verkenners, Graal, Kolping's Lijf wacht, verpleegsters, gymnasten, afgevaardig den van leger en vloot, deputaties van politie, post, tram en brandweer, twee honderd kinde ren, terwijl mede worden gedragen alle vlaggen en vaandels der Amsterdamsche organisaties. Fanfares verkondigen hierna het uittrekken van de Mirakel-processie, welke door den Ma rathon-poort links om opgaat naar de eere tribune. Hier staan de priesters, de vertegen woordigers van zoo mogelijk alle Orden van Ne derland, opgesteld, waarbij zich voegt de deken met het Allerheiligste. Het geheel sluit zich aan bij het profane gedeelte van de processie. Hierin zullen behalve de reeds genoemde groe pen ook medetrekken Malthezer- en Gregorius- ridders, kamerheeren van den Paus, professoren in toga; voorts afvaardigingen van de 5 broe- m dercongregaties en 30 zusterhuizen in de hoofd stad. Wanneer tenslotte het pontificaal Lof aan vangt, hebben zich al de duizenden deelnemers in harmonieus opgestelde groepen over 't veld tterdeeld. Paus Adrianus heeft den altaarkoepel verlaten en bevindt zich temidden van het 15de- eeuwsche volk. Rondom het altaar waar 't Al lerheiligste is uitgesteld vormen zich drie con centrische cirkels, de eerste van kinderen, de tweede van zusters, de derde van de orde-gees telijken. Daaromheen staan de overigen op de hun aangewezen plaatsen. Vier groote muziekkorpsen, St. Caecilia uit Nieuwendam, Haarlem, Grootebroek en Lutje broek en de harmonie der St. Josephs-gezellen wisselen elkaar voor het muzikale gedeelte af. Verder werken mede de R. K. Oratorium-Ver - eeniging o. 1. v. Theo v. d. Bijl en de Amster damsche kerkzangers, dirigent Alphons Vran- cken. Onder 't Lof wordt gezongen het Magni ficat, Salve Regina, Gregoriaansch Tantum Er- po en na het Lof het meerstemmig „Te Deum" van Alphons Vrancken. De technische commissie van voorbereiding, die Frank Luns terzijde staat, wordt gevormd door de heeren H. B. J. van Bossum, dr. Jac. J. van Dael, Herman v. d. Eerenbeemt en kape laan Steph. Linthorst. sitie van vele ambachtsbedrijven, ook op het platteland, niet gunstig. Gelijk voor de hand ligt, ondervinden deze bedrijven, evenals andere ondernemingen in ons land, den invloed van de malaise. De Ministers behoeven zeer zeker geen uit eenzetting te geven van den ongunstigen fi- nancieelen toestand, waarin tal van gemeenten verkeeren. Aangenomen mag worden, dat de gemeente besturen, voor zoover zij financieel daartoe in staat zijn, opdrachten aan het bedrijfsleven niet achterwege laten. Onder deze omstandigheden achten de mi' nisters aangenomen, dat de strekking van de vraag is, dat meer werk door de gemeentebe sturen zal worden uitgegeven, het niet ver antwoord, een aanschrijving aan de gemeente besturen te doen uitgaan. Dat het weer al wekenlang nogal veel kou der is geweest dan met het jaargetijde over eenstemt, daarover zullen alle menschen het wel met elkaar eens zijn. Waaraan dit koele weer moet worden toegeschreven is iets waar over de meeningen waarschijnlijk uiteen zulien loopen. Toch behoeven wij we naaste oorzaak niet ver te zoeken. Hoe warm het is of hoe koud hangt n.l. hoofdzakelijk af van de temperatuur van de lucht, die door den algemeen heerschen- den wind wordt aangevoerd. Komt deze lucht heel uit het hooge Noorden, dan is het weer altijd koel. Dit nu was vele weken echtereen het geval en al was de richting van den wind niet altijd precies Noord, uit de weerberichten uit verschillende landen kon borden nagegaan, dat de door den wind aangevoerde lucht mees tentijds van hoog Noordelijken oorsprong was. Voor deze overheerschend e windrich ting bestond natuurlijk een bijzondere reden en zoolang deze niet wordt weggenomen kun nen wij niet rekenen op zomersche warmte. Gelukkig is er, wat de naaste vooruitzichten be treft, voor ons land en zijn omgeving een gun stige kans gekomen. Over een deel van Europa, omvattende Frankrijk, West-Duitschland en ons land heeft zich een mooi weer-gebied ge vormd, dat zich naar het Oosten uitbreidt en waarschijnlijk ten minste eenige dagen stand zal houden. Daar tegelijkertijd in het Westen zich een depressie-systeem bevindt, dat hoogst waarschijnlijk zich naar het Noord-Oosten zal uitbreiden, is de kans heel groot, dat de aan voer van koude lucht zal ophouden en later zal overgaan in toestrooming van warme lucht uit het Zuiden. De temperatuur zal dus zeer waarschijnlijk tegen Zondag wel wat stijgen, vooral overdag, daar zwakke wind en droog, helder weer te verwachten is. De nachten zul len echter koud zijn en gevaar voor lichte nachtvorsten opleveren. Alleen wanneer de barometer weer gaat dalen is er wat regen te verwachten, maar de kans daarop schijnt heel gering te zijn. (Nadruk verboden). Een partij die uit de oppositie in de re geering stapt, staat tusschen twee vuren. Achter haar licht de ideologie die haar zoo veel aanhangers gaf, dat haar leiders van de straat naar de gebeeldhouwde zetels van de groene tafel der ministerieele raadzaal werden gedragen. Voor haar strekt zich de w'eidsche werkelijkheid uit, waarin zij noodza kelijkerwijze niet zoo heel veel meer mogelijk heden ontdekken kan, dan de vorige regeering die zij versloeg, er reeds in zag. Hitler was de laatste Europeesche staats man die dezen vuurdoop onderging. Achter hem drong de partij op. De millioenen werkloozen wien hij werk had beloofd, vroegen om werk. De millioenen nood lijdenden, wien hij brood had beloof^, vroegen om brood. De millioenen frontsoldaten wien hij een belooning had beloofd voor hun helden moed, vroegen om een belooning. De millioe nen grootere en kleinere zakenmenschen, wien hij de uitroeiing had beloofd der Joden „te gen wie zij niet óp konden," vroegen om de uitroeiing der Joden. De partij drong en drong, maar Hitier kon slechts enkele schreden doen en stiet dan op den muur der werkelijkheid. De werkelijkheid is deze dat in het bin nenland de middelen ontbreken om aan de werkloozen voldoenden arbeid en aan de nood lijdenden voldoende brood te geven, terwijl men in het buitenland zeer verstoord was over de nationaal-socialistische pogrom en zich afvroeg wat toch wel de belooning zou zijn welke Hitier den frontsoldaten ging aanbieden. Hitier begon met toe te geven aan den bin- nenlandschen drang, wat in zijn geheel betee- kende dat hij toegaf aan het onvermijdelijke. Daarna gaf hij ook het buitenland voor zoo ver als hem dat mogelijk was, zijn zin. De rede welke Hitler in den .Reichstag" hield, was een geruststellende rede. De partijen hebben zich aan het einde der rede van Hitier achter de regeering geschaard. Onder deze partijen was ook de Duitsche so ciaal-democratische partij. „Het Volk" werd daar woedend ever en in de „Populaire" trok de leider der Fransche sociaal-democraten, Léon Blum, tegen de Duitsche partijgenooten van leer. Het bestuur der Socialistische Arbeiders r Internationale dezelfde S. A. I. die de com munisten een maand geleden voor elk aanne melijk bod Konden overnemen heeft ten slotte te Parijs vergaderd en de houding der Duitsche sociaal-democraten veroordeeld. Wij begrijpen dat niet. Hitier werkte tien ja ren lang om, in 1929, den Reichstag te kun nen binnenrukken met een fractie van be tee kenis. Sinds 1929 werkte hij harder en har der en met stijgend succes, en het was geen staatsgreep die hem aan het bewind bracht, maar een meerderheid behaald bij algemeene verkiezingen. Kon Hitier democratischs! aan de macht komen? Konden de Duitsche socialisten demo cratischer handelen dan zich achter de regee ring te scharen die het vertrouwen der kiezers heeft? Onze sociaal-democratie, we herhalen het, begrijpen we niet meer. Al lang twijfelden we aan haar socialisme. Wat te doen wanneer zij ons thans dwingt ook nog te twijfelen aan haar democratie? Op 20 Mei viert Pastoor J. Zwart zijn 80sten geboortedag. Sinds 17 Maart 1.1. is de jubilaris reeds 35 jaar de geestelijke herder van de parochie Sint Bo- nifatius te Zaandam. Een heele generatie heeft dus, aldus lezen we in „St. Bavo", haar geestelijke opvoeding eri lei ding aan hem te danken. Men kan zich de parochie bijna niet meer voorstellen zonder Pastoor Zwart. Met onverzwakten ijver wil hij de lasten van het pastoraat blijven torsen, hoewel de lasten van den ouderdom langzamerhand steeds zwaarder zich daarbij laten gevoelen. Zijn dankbare parochianen zullen dien dag zeker niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Of liever heel Zaandam zal dit feest meevieren, want iedereen kent hem daar en allen hebben eerbied en achting voor zijn ouderdom en zijn bemin nelijk karakter. Moge God hem nog vele gelukkige jaren schenken en hem eens rijk beloonen voor zijn reeds ruim vijf en vijftig jaren trouwen dienst in het belang der zielen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Woensdag audiëntie verleenen. In de openingszitting van het Internationaal Instituut voor Veeziekten te Parijs, is de Neder landsche gedelegeerde prof. dr. Berger, direc teur van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht, door de afgevaardigden der 49 aangesloten lan den gekozen tot vice-voorzitter der internatio nale bijeenkomsten. Reeds vorig jaar was prof. Berger benoemd in de commissie van beheer en de commissie die tot taak heeft het voorbereiden van onder werpen die zullen behandeld worden. Te Tiel wegens opruiing tegen het openbaar gezag aangehouden Het Tweede Kamerlid D. Wijnkoop, die Don derdag te Tiel, naar aanleiding van de rechts zitting aldaar, waar de heeren L. de Visser en Roestam Effendi veroordeeld werden wegens beleediging en opruiing, het woord voerde, is door de politie aangehouden. Wijnkoop zou op- ruiiende woorden tegen het openbaar gezag hebben gesproken. De Officier van Justitie te Tiel heeft den heer W. in verhoor genomen, waarna hij is ingesloten in het Huis van Bewaring. Donderdagavond vergaderde de afd. van den Ned. Christelijken Textielarbeidersbond, die al leen reeds in Nijverdal 1000 leden telt, en hield een bespreking van de plannen der K. S. W. om het aantal arbeiders belangrijk in te krimpen. De vergadering was zeer druk bezocht. Door de fabriekscommissie werd verslag uitgebracht van de met de directie gehouden conferenties. Me degedeeld werd, dat de spinnerijen om de ande re week zouden werken. Hierna werden verschillende gedachten ge lanceerd welke alle bedoelden zoo mogelijk het massa-ontslag te voorkomen. Aan het eind der besprekingen werd met algemeene stemmen besloten het initiatief te nemen tot een bijeenkomst der geheele bur gerij van Nijverdal met de bedoeling als zoo danig een beroep te doen op de regeering om onverwijld maatregelen te treffen, dat het in uitzicht gestelde massa-ontslag alsnog wordt voorkomen. Deze bijeenkomst zal Zaterdagmiddag op het Marktplein worden gehouden. Vrij mandaat voor de organisatie- besturen Hedenmorgen vergaderde de besturen van St. Lambertus en Unitas met de leden-wevers, werkzaam bij de firma Krub te Enschedé. Voorbeelden werden genoemd, waaruit bleek, dat er andere oorzaken zijn dan door de firma genoemd. Aan het einde der vergadering werd den hoofdbesturen vrij mandaat gegeven om in overleg met de Eendracht deze aangelegenheid verder af te werken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5