UIT BLOEMENDAALS RAAD STADSNIEUWS ■Ut Het volk opgeruid L. de Visser staat terecht VRIJDAG 19 MEI DE AUTOBUSDIENST De wethouder-dokter moet van „la mort sans phrase" niets hebben De raad wil nieuwe voorstellen Bezuiniging straatverlichting Verbetering Leidschevaart Aerdenhout niet achtergesteld Barakruimte HET ZUIDERBAD TE ZANDVOORT De exploitatie De samenwerking met de tram Kassiers of cassières? DRIEHUIS HAARLEMMERLIEDE HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HEEMSTEDE HILLEGOM SANTPOORT VELSEN NIEUWE FRANSCHE OCEAANREUS Weg AmsterdamVelsen KRACHTSPORT Worstelwedstrijden om het kam pioenschap Noord-Holland ZWEMMEN Loterij H.Z.V. „De Delft" BILJARTEN Postduivenver. „Columba" DUIVENSPORT Gevleugelde Vrienden, Heemstede NUTSSPAARBANK Verslag over 1932 Concert in den Hout De Indonesiër Roestam Effendi na zijn communistischen vriend L. de Visser voor den rechter Drie maanden geëischt Het communistisch Kamerlid had niet de bedoeling Hindenburg te beleedigen De Zijlstraatvereeniging f 2 5 O.- boete geëischt Boternoteering Gemeentelijk Lyceum Donderdagmiddag vergaderde de voltallige gemeenteraad van Bloemendaal onder voor zitterschap van den burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Nadat mr. A. J. Enschedé als raadslid is geïnstalleerd, wordt allereerst een geheime vergadering gehouden. Nadat de openbare vergadering is heropend, komt allereerst aan de orde een voorstel van B. en W. tot converteering van het restant der 4 pet. geldleening van 1930, groot 350.000 in een 4 pet. leening. Verschillende raadsleden betoogen, dat het financieel voordeel niet groot kan zijn, vooral omdat bij de aflossing boete betaald moet Worden. Getracht zal worden, zoo goedkoop moge lijk de conversie te kunnen doen geschieden. A. J. de Waal Malefijt wordt eervol ontslag Verleend als lid der schattingscommissie voor de inkomstenbelasting, terwijl in diens plaats benoemd wordt Van Riessen. Vastgesteld worden de 2e suppletoire begroo ting 1933 en de 6e suppletoire begrooting 1932. Bij de stemming over de aanschaffing van een 4en twee-tons Ford-vrachtauto, wordt het voorstel met 96 stemmen verworpen. De stemming over het voorstel-Cassée tot verlaging met 50 pet. van de meterhuur bij het gas- en waterbedrijf, waarover een vorige maal de stemmen staakten, heeft nu tot re sultaat, dat het voorstel met 96 stemmen wordt verworpen. In behandeling komt dan een verzoek van Backhuys om concessie voor een autobus- dienst. B. en W. stellen voor, den autobusdienst niet opnieuw in te stellen, omdat er niet vol doende animo voor den dienst is en daardoor steeds meer offers van de gemeente gevraagd zullen worden. De heer SCHULZ vraagt, of B. en W. zich nog met andere ondernemingen in verbinding gesteld hebben. Spr. is er vooral in dezen slechten tijd niet voor, veel uit de gemeente kas bij te dragen. De heer DE LESTRIEUX HENDRICHS voelt wel voor een verbinding tusschen üe onderlinge deelen der gemeente. Hij wil lie ver Backhuys de vergunning geven dan „Stormvogels", omdat de eerste vroeger ook de concessie gehad heeft. De heer LAAN geeft aan, dat er op den dienst vroeger ongeveer f 13.000 per jaar bij gelegd werd door de gemeente. Daarbij kwa men nog de contróle-kosten. Er bestaat voorts geen behoefte aan den dienst, zoodat er z.i. geen reden is, dergelijke uitgaven opnieuw te doen. De heer QUARLES VAN TJFFORD vindt het belang voor de Bloemendalers bij den dienst niet zoo erg groot. Laat men een sub sidie van f 1.000 per jaar geven en den ex ploitant overlaten de vaststelling van het ta rief. Hij zou echter een uurdienst ingesteld willen zien. De VOORZITTER wijst op het verzoek van „Stormvogels" tot doortrekking van de door haar geëxnloiteerde lijn. B. en W. hadden te gen de aanvraag van deze concessie geen be zwaar, hoewel dit niet inhoudt, voorstellen tot instelling der lijn te doen. B. en W. meenen, dat er geen behoefte be staat aan deze lijn. Een enquête bij buurt- vereenigingen heeft er toe geleid, dat de eene heelemaal geen belangstelling voor de lijn had en de andere er geen geldelijk offer voor ever had. Met Backhuys zijn onaangename ervarin gen opgedaan. Hij heeft indertijd zware eischen gesteld, om een bestaande overeen komst te doen eindigen, waarop B. en W. niet zijn ingegaan. B. en W. zijn van oordeel, dat „Stormvogels" beter den dienst zal kunnen waarnemen dan Backhuys. Zij zal f 3.000 per jaar vragen. Als de subsidie niet verleend wordt, zal de dienst wel niet ingesteld worden, naar B. en W. meenen. De heer DE LESTRIEUX HENDRICHS weet, dat de Buurtvereeniging „Aerdenhout" een request heeft gestuurd aan „Bloemendaal's Bloei", welke vereeniging de zaak verder ter hand zou nemen. Het blijkt, dat bij het gemeentebestuur ech ter geen request is binnengekomen. Het voorstel van B. en W„ geen autobus dienst meer in te stellen, is, zooals de VOOR ZITTER het noemt, „la mort sans phrase". Het voorstel wordt verworpen met 87 stemmen. Wethouder dokter Bornwater behoorde tot de tegenstemmers. De VOORZITTER (lichtelijk verbaasd) tot den wethouder: „U stemde tegen, dokter?" De DOKTER (als verschrikt-afwerend) „Van Ja mort sans phrase" moet ik niet heb ben." De VOORZITTER constateert, dat het nu een kwestie van kosten wordt, want niemand wil het voor niets doen. Op voorstel van den heer NOORMAN zul len B. en W. met nadere voorstellen komen. Het voorstel van B. en W. tot bezuiniging op de straatverlichting (verminderde kaars sterkte van 30 wordt na een korte bespre king aangenomen. De bezuiniging geeft een voordeel van t 4.712. Goedgekeurd worden de voorstellen tot aan vulling der legesverordening, inzake de drie- jaarlijksche afrekening ex art. 101 der L. O.- wet 1920 over 1928, 1929 en 1930 aan bijzon dere scholen en tot bijslagregeling V. H. O. en M. O. tot het R. K. Gymnasium voor Meisjes „Sancta Maria". Eveneens wordt vastgesteld een besluit ex art. 36 lid 4 der Woningwet voor het terrein ten Zuiden van de Bekslaan en ten Oosten van den Vogelenzangscheweg en goedgekeurd het voorstel tot het verleenen van ontheffing der bepalingen der Bouwverordening. Het voorstel van B. en W. tot toepassing Van een teerbehandeling van de Leidschevaart onder Vogelenzang als tijdelijken maatregel wordt aangenomen. Op vragen, wanneer een definitieve verbe tering aangebracht zal worden, antwoordt wethouder PRINSENBERG, dat dit van den financieelen toestand afhangt. De tijdelijke maatregel zal echter langen tijd kunnen gel den. Naar aanleiding van een ingekomen klacht Van E. G. Wentink over achterstelling van Aerdenhout, deelt de heer DE LESTRIEUX HENDRICHS mede, dat hij die klacht niet deelt. B. en W. hebben wel belangstelling voor dit deel der gemeente. Wel wil hij ver- beterin g van een deel van den Zandvoor- terweg, en wel tusschen Viersprong en Eikenlaan bepleiten. De neer PRINSENBERG acht deze klacht overdreven. Men mag hier niet spreken van een „golvende zee". Eventueele ongerechtig heden worden natuurlijk hersteld. In beginsel verklaart de raad zich bereid, met de gemeente Haarlem een gemeenschap pelijke regeling aan te gaan in zake de bescnik- baarstelling van barakruimte. Het besluit wordt met 95 stemmen en 1 blanco genome- men. Hierna wordt de vergadering gesloten. De rijwielstalling zal plaats geven voor on geveer 800 rijwielen. Na het voor en tegen te hebben overwogen besloot de raadscommissie voor te stellen de rijwielstalling te pachten gedurende een zekere periode n.l. één jaar voor een vast bedrag, even als het café-restaurant., dat verpacht wordt voor acht jaar. Bij een nieuwe inschrijving kan dan gebruik gemaakt worden van de ervaringen in 1933. De gemeente zorgt voor de inrichting van de rijwielbergplaats. De commissie meent, dat het gebouw van de Zeebadinrichting vele mooie gelegenheden voor fabrikanten en leveranciers biedt, om re clame te maken voor hun artikelen en heeft dan ook onder leiding van ir. Zwiers in de inrichting verschillende plaatsen uitgezocht, die voor dit doel zouden kunnen worden be nut. Er moet natuurlijk voor worden gewaakt, dat niet aan aesthetische eischen wordt vol daan. De commissie stelt voor de reclameverpach ting te doen geschieden voor een periode van vier jaren. Verder stelt de commissie voor, het zandpla- teau, dat zich nu voor de inrichting uitstrekt, doordat daar veel zand door de uitgraving te veel, gestort is, te benutten voor zonnebad. De breedte van het terras zal zoodanig zijn, dat de voorrand gelijk komt met den voor kant van de strandtenten. Wat het passeeren van de reddingsboot be treft meent de commissie, dat de oplossing van deze kwestie gevonden kon worden, door het zuidelijke fietsenpad breeder te maken met een aftakking naar het strand, waardoor de reddingsboot het voordeel heeft, bij even tueel uitrukken eerst nog een groot gedeelte van den boulevard te kunnen berijden. De extra kosten voor het zonnebad zullen hoogstens ƒ3700 bedragen. Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Zandvoort bijeen ter behandeling van de ver schillende voorstellen door de sedert kort in gestelde badcommissie ingediend, betreffende het Zuiderbad, de tarieven, etc, welke dezer dagen uitvoerig in ons blad zijn gepubliceerd. De heer ELFERS geeft een uitvoerige toe lichting op deze voorstellen. Uitgegaan is van de basis, met de exploitatie een klein overschot uit de opbrengst te doen overblijven, zoodat alle kosten gedekt zijn. Het moest een popu laire badinrichting worden voor iedereen ge makkelijk te benutten, en daarmede moest bij het vaststellen der tarieven rekening gehou den worden. Vergelijking met de bestaande particuliere inrichtingen mocht dus niet op gaan. Voorts is alles provisorisch bekeken. Wel licht zal in het a.s. najaar, als de practijk een maal meespreken kan, weer in de tarieven en dagverdeeling wijziging gebracht moeten wor den. Spr. is het daarom nog niet eens met senige leden, die nu reeds een wijziging in de voorgestelde tarieven en inkomens-normen wil len aanbrengen. Na stemming over eenige amendementen, welke alle verworpen worden, worden de voor gestelde tarieven aangenomen. De heer DRUYF verklaart zich tegen de sa menwerking, welke met de N. Z. H. gezocht is, voor wat betreft het reeds in de tram verkoo- pen van toegangskaartjes voor het Zuiderbad. De heer GEERS is van tegenovergestelde meening. Wethouder SLEGERS is ook niet voor deze regeling, omdat de reductie z.i. te groot is, als met de tram gereisd wordt. De heer ELFERS zet het standpunt der com missie uiteen. In den beginne achtte ook zij deze tarieven te laag, doch bij nader inzien is zij van meening veranderd, omdat hier een groote reclame voor Zandvoort en het Zuider bad in het spel is en bovendien met de N. Z. H. een zoo gemakkelijk mogelijke regeling getrof fen diende te worden. Als op andere wijze re clame voor de badplaats gemaakt zou moeten worden, zou dat misschien meer geld kosten dan de nu voorgestelde reductie. De tram-bad-tarieven worden hierna ook vastgesteld als voorgesteld. Besloten wordt voorts, met bestemming tot zonnebad-terras door middel van een gebogen ijzeren damwand, vast te leggen het zandter- ras dat zich thans vóór de in aanbouw zijnde badinrichting bevindt. De naam der inrichting wordt vastgesteld als: Gemeentelijke Zee- en Zonnebadinrichting „Zuiderbad", Zandvoort. Bij de personeelsaangelegenheden komt ter sprake benoeming van twee cassières. Eenige raadsleden zagen deze functie liever aan man nelijke personen toebedeeld, zeker in dezen tijd. D heer ELFERS (de commissie) is van mee ning, dat ook bij een betrekking aan een vrouw wel gezinsbelangen op het spel kunnen staan en omdat in dit geval de cassières tevens zou den kunnen optreden als uitdeelsters van bad- goed en dus meer personeel uitgespaard kan worden, heeft de commissie tot vrouwelijk per soneel in de kassa oesloten. Wel zal gezorgd moeten worden, dat geen "•inder ontstaat in het werk der cassières; dat dit vlot kan geschieden en de kassa niet alleen gelaten behoeft de worden. Na stemming wordt het voorstel der com missie aangenomen. Het personeel wordt behalve den leider, vast gesteld als volgt: 3 badmannen, i stoelenman, 1 cabineman, 1 cabinejongen, 2 cabinevrouwen, 2 cassières en, zoo noodig, 1 man in algemee- nen dienst. Een suppletoire begrooting wordt vastge steld. In totaal zullen de stichtingskosten be dragen ongeveer f 110.000. Nadat ook het restaurant en de exploitatie daarvan nog ter sprake gekomen is, volgen rondvraag en besloten vergadering. Jubilé Pater Arts Zondag a.s. hoopt de Zeereerw. Pater Arts M.SS.C., Assistent der Pa rochie St. Engelmundus alhier, den dag te herdenken, waarop hij 12}4 jaar geleden de H. Priesterwijding mocht ontvangen. Te half 9 zal door Z.Eerw. de plechtige Hoogmis van dank worden opgedragen, waarna het kerkbestuur den jubilaris in de pastorie namens de Pa rochie zal gelukwenschen. Des middags van 3 tot half 4 zal in de pastorie voor een ieder de gelegenheid bestaan den jubilaris ook per soonlijk te komen geluk wenschen. Het zal den ijverigen en onbaatzuchtigen werker voor de geestelijke en culturtele belan gen, inzonder van de jeugd, dien dag ongetwij feld niet aan belangstelling ontbreken. Gemeenteraad. De Raad der gemeente zal in openbare vergadering bijeen komen op Dinsdag 30 Mei a.s., des avonds te 7.30 uur, ten Raadhuize te Halfweg. Overzicht werkloosheid. Bij het einde der vorige week stonden bij het agentschap der ar beidsbemiddeling in deze gemeente ingeschre ven 53 mannelijke werkloozen en 1 vrouwelijke werklooze, totaal 54 personen. Vergeleken bij het aantal bij het einde der voorafgaande week va't momenteel een geringe vermindering van het aantal werkloozen te constateeren. Burgerlijke Stand Geboren: z. van R. M. Nel isde Vlieger; z. van G. MolenaarRoskam. Getrouwd: C. A. Nelis, en H. A. H. Vriesekoop, belden wonende alhier. Roodvonk In de afgeloopen week zijn al hier 2 gevallen van roodvonk geconstateerd. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 8 tot en met 13 Mei ge nomen 587 douchebaden en 32 kuipbaden. Aan 17 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 14 volwassenen gebruik gemaakt. .Burgerlijke Stand Ondertrouwd: H. E. Schallig en J. G. Degens; H. D. L. Cense en W. S. Engelkes; H. N. Rijk v. Ommeren en J. G. Mulder; P. v. Holten en W. Troost. Getrouwd: J. J. P. van Deenen en M. C. Weijers; W. B. de Groot en J. Ch. Nunnink; M. Bloemendaal en M. S. C. Krüger. Geboren: K. Kooren—Kaptein, z.; D. de Vries v. d. Woude, z.; G. M. Yater—Dwight, z. Overleden: W. Leonhart, 68 jaar; A. v. d. Starre, 18 jaar, ongeh.; A. B. Snellens, 57 jaar, ongeh.; G. Bruijn, 75 jaar. Personalia De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft benoemd tot gecommitteerde bij de in 1933 aan de van Rijkswege gesubsidieerde zeevaartscholen te houden eindexamens, den heer J. Kosten, oud gezagvoerder, wonende alhier. Gemeenteraad Re Raad dezer gemeente hield Donderdag een openbare vergadering. Het tekort op de begrooting 1933 De VOORZITTER zegt, dat het prae-advies is gewijzigd. Aanvankelijk was alleen weth. Klaver ervoor, dat reeds nu een korting op de salarissen der gemeente-anïbtenaren en -werk lieden zou plaats hebben. De voorzitter en weth. Vermeer zijn echter tot het standpunt gekomen van weth. Klaver. Er zijn nu drie voorstellen; le verhooging der opcenten gemeentefonds-belasting van 60 op 80; 2e korting van 5 pet. op de salarissen en loonen, d.i. verhaal op de pensioenbijdrage en 3e het bestemmen van plm. f 55.000 uit de reserve 1934 voor deze dekking. Over sub 2 is weer heel wat gediscussieerd, daar de S. D. A. P. hun stem niet wilden geven aan de salaris korting. Tusschen de heeren LOERAKKER en weth. VERMEER eenerzij ds en den heer FIJMA anderzijds waren de debatten scherp en princi pieel, Moskou, Zaandam, Duitschland, Marx passeerden de revue. Ten slotte werden de voor stellen 1 en 3 met alg. stemmen aangenomen. Sub 2 met de stemmen der S. D. A. P. (Fijma, Paase, Spilker) tegen, terwijl de heer Van Lierop aangeteekend wenschte te zien, dat hij zich vergist had en beschouwd wilde worden als zijnde óók tegen sub 2 te hebben gestemd. Santpoorts Bloei Deze vereen, hield Woens dag haar jaarverg. in 't badhuis aan den Wüste- laan. Verslagen van den secretaris en den pen ningmeester, dat een voordeelig saldo aanwees, werden goedgekeurd. Medegedeeld werd dat de muzieknis dit jaar nog niet in gebruik kan ge nomen worden. Dank werd gebracht aan den dienst van openbare werken van Velsen voor de samenwerking in deze zaak. Pogingen wor den aangewend om in Santpoort-dorp en Santpoort-station een openbare telephooncel te plaatsen. De begrooting voor 1933—1934 werd goedge keurd. De aftredende bestuursleden, de heeren van Beem, L. H. Rings, A. A. Comegge en G. J. Bremerkamp, werden herkozen. De heer Wild schut Jr. werd gekozen in de vacature- Dalmeijer. ~lj de rondvraag werd geklaagd over onvol doende politietoezicht, het snelle rijden der zandauto's en het ontbreken van een voetpad aan den rijksweg. Volgens het jaarverslag bedraagt het ledental 423 en 5 donateurs. Gememoreerd werd de goede verstandhouding en samenwerking met B. e»i W. van Velsen en de zusterorganisaties. De heeren v. d. Loos en van Langevoort wer den benoemd tot leden der kascommissie voor 1933—1934. Kostelooze inenting tegen pokken Burge meester en Wethouders van Velsen maken be kend, dat er gelegenheid bestaat tot kostelooze inenting tegen pokken op Dinsdag .23 Mei, des namiddags van 2 tot 3 uur in de kamer Genees kundigen en Gezondheidsdienst, Gemeentehuis te Velsen en op Vrijdag 26 Mei. des namiddags van 2 tot 3 uur in de kamer Geneeskundigen en Gezondheidsdienst in de school voor B. L. O. aan den Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden. B. en W. vestigen er de aondacht op, dat de inenting tegen pokken het minste gevaar ople vert bij kinderen van 3 tot 9 maanden, vooral wanneer deze wordt verricht in de maanden Mei of December. Wie zijn kind wil laten inenten tegen pokken doet verstandig eerst aan zijn huisarts te vragen of daartegen bezwaar bestaat. Voor een juiste vermelding in de vaccine-be wijzen van namen en geboortedatum der kin deren, is het gewenscht, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Van het plaatselijk crisis-comité Verdee ling van den B-steun. Door het nationaal crisis comité en de gemeente Velsen was voor het eerste halfjaar 1933 een bedrag van 5422.50 be schikbaar gesteld, als aanvullende steun voor sÉJHPl Te Saint Nazaire wordt de laatste hand gelegd aan den nieuwen» Franschen Oceaanreus „Normandië", het grootste schip ter wereld kleeding, schoeisel en dekking, ten behoeve van steuntrekkende werklooeen. De sub-commissie voor den B-steun heeft in totaal 189 steunaanvragen behandeld van ge- organiseerden. Van het beschikbaar gestelde bedrag ad 5422.50 werd voor de georganiseerden 4200 gereserveerd, zoodat voor de ongeorganiseerden 1222.50 kon worden gebruikt. Besloten werd, voorloopig alleen de aanvragen in overweging te nemen van gehuwden en kost winners, die voor kleeding, schoeisel en dekking in 1933 nog niets van het Plaatselijk Crisisco mité hadden ontvangen. Deze toekenning vorderde een bedrag van 3144.—. Vervolgens werden de aanvragen van kost gangers, in behandeling genomen, eveneens al leen voor zoover deze in 1933 nog niets hadden genoten. Hiermede was gemoeid een bedrag van 344.—. Tenslotte zijn nog behandeld de aanvragen van hen, die in 1933 reeds een gering bedrag ontvingen, doch die, naar het oordeel der sub commissie, voor aanvulling in aanmerking kwa men. Op deze wijze werd nog toegekend 712. Hiermede had de sub-commissie ten behoeve der georganiseerden juist over het bedrag van 4200 beschikt. Van de 789 ingekomen aanvragen van georga niseerden zijn 644 aanvragen toegestaan en 145 afgewezen. Het restant van het beschikbare bedrag, zijn de 1222.50, werd verdeeld onder de ongeorga niseerden. Ontvangsten: Sedert de vorige opgave (7 April) ontving de penningmeester in totaal 1178.97, waaronder 66bijdrage van de IJmuider Vischhandelvereeniging, 39.en 30.van de ambtenaren van het P.E.N. en 12.10 van het personeel van Gas en Water. Vrijdag 16 Juni zal vanwege den Rijkswater staat te Haarlem worden aanbesteed het aan brengen van betonverhardingen op gedeelten van weg no. 6 van het Rijkswegenplan (Am sterdamVelsen), het maken van een onder doorgang in dien weg te Buitenhuizen, het ma ken van verharde wegen bij het stoompontveer aldaar en het uitvoeren van bijkomende werken. De raming bedraagt ƒ295.000. Zondag 14 Mei organiseerde „D. O. K.", Be verwijk, bovengenoemde wedstrijden voor de 2e afdeeling Licht en Licht Middengewicht en voor de 2e afd. Midden en half zwaargewicht. Zondag 21 Mei zullen de laatste wedstrij den plaats hebben voor de le afdeeling Mid den, Half zwaar en Zwaargewicht worstelen en verder zal verwerkt worden de geheele le afd. gewichtheffen. Hier volgen de uitslagen: J. Seggelink en J. Dorlandt, H. K. V. „Haarlem", kampioen van Noord-Holland. le Afd. Lichtgewicht: Kampioen J. Seg- geling, H. K. V. „Haarlem" 2e Prijs: K. Rep, „de Halter", Zaandam; 3e prijs: G. Elsinga, H. K. V. „Haarlem". le Afd. Licht Middengewicht. Kampioen: W. Massop, „Hercules", Amsterdam; 2e prijs: A. de Weert „.Hercules",, Amsterdam; 3eprijs: W. Breemer, „K. D. O." Amsterdam. 2e Afd. Middengewicht. Kampioen: R. de Groot, „Achilles", Wormerveer; 2e prijs: H. Duin, „D. O K", Beverwijk; 3e prijs: P. Baars, „D. O. K.", Beverwijk. 2e Afd. Half zwaargewicht: Kampioen; J. Dorlandt, H. K. V. „Haarlem"; 2e prijs: J. Kossen, „Hercules", IJmuiden; 3e prijs: J Koeman, „Achilles", Wormerveer. Met toestemming van B. en W. van Haarlem d.d. 6 Mei 1933 heeft de H.Z.V. „De Delft" ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een ver loting georganiseerd, waarvan de baten zul len worden aangewend tot bevordering van de zwemsport. De fraaie prijzen bestaan uit een Dames- of Heerenrijwiel, een gouden dames- en een gouden heerenhorloge. Tevens geeft ieder lot recht op een gratis bad te Zandvoort in het „Noorderbad". De trekking geschiedt in het openbaar vóór of op 4 September 1933, waarna de uitslag in de plaatselijke dagbladen bekend zal worden gemaakt. De loten zijn verkrijgbaar bij het bestuur en bij de leden. Uitslag wedvlucht Vilvoorde 168 K.M. C. Hoogedoom 1, 7, 11; M. C. Fehres 2, 16, 19; J. Flipsen 3, 6, 12, 15, 18, 20; Th. Doncker- wolcke 4, 17; L. Gimbrère 5, 8, 9, 10, 14; P. Boeree 13. Wedvlucht van Zondag 14 Mei vanaf Vil voorde België, afstand 160 K.M.. In concours 70 duiven. Eerstgenoemde duif om 9 uur 24 min. 46 sec. Laatste prijswinnaar om 10 uur 20 min. 54 sec. A Compier 1; E. D. des Bouvries 2, 14, 23; A v. Zadel 3, 6, 8; J. C. Hoen 4, 10, 12, 20, 24, 25; N. Leuven 5, 16, 19, 21; L. Kramer 7, 22; Gebr Laarman 9, 15, 17; A. Verdonschot Jr. 11, 13. A.s. Zondag wedvlucht van Mons, 217 KM. Aan het over 1932 uitgebrachte verslag der Nutsspaarbank is het volgende ontleend: Het afgeloopen jaar heeft in den algemeenen toestand geenszins verbetering gebracht, in tegendeel, het bedrijfsleven verslapte nog meer, met als gevolg, toenemen van werkloosheid en verdere beperking van den omzet in handel en nijverheid. Duidelijker dan ooit blijkt in zulke tijden 't nut van de Spaarbanken en van de beteekenis van de zinspreuk, die onze instelling bij de op richting in 1817 koos. Thans blijkt, hoe noodig het is, in goede tijden te zorgen voor een weer- standskas in den vorm van een spaarbankboek je en de ervaring van het afgeloopen jaar heeft ons geleerd, dat tal van inleggers de vruchten hebben genoten van een in vroegere jaren toe- gepasten spaarzin. Dat de mogelijkheid om te sparen gaandeweg vermindert, zien wij vooral in den loop van de kleine inlegposten. Het aantal posten van in leg beneden f 10.verminderde tot 51.686 te gen 60.752 in het vorige jaar. Het aantal pos ten door den ophaaldienst afgehaalde spaargel den bedroeg 42.525 tegen het vorige jaar 49.334 met een gespaard bedrag van respevtievelijk j 159.581.en 213.437.Het aantal in ge bruik zijnde spaarbusjes verminderde met 172, terwijl het in het vorige jaar nog vermeerderde met 62. Het met de busjes bespaarde bedrag is aanmerkelijk lager en bedroeg 59.806.tegen in het vorig jaar 85.103. De financieele uitkomsten zijn, blijkens de winst- en verliesrekening, welke een saldo van 109.611.77 (v. j. 113.673.aanwijst, bevre digend. Na aftrek van alle bedrijfsonkosten, storing in het pensioenfonds en afschrijvingen op onroerende goederen en meubilair, kon een bedrag van 88.701.82 (v. j. 94.162.45) aan de reserve worden toegevoegd, waardoor de totale reserve steeg tot 789.071.69. In 1932 werden uitgegeven 2559 nieuwe boek jes (v.j. 3474) waarvan 2068 aan toonder, 431 op naam en 60 waarbij de terugbetaling tot een zeker tijdstip is opgeschort. Afbetaald zijn 1872 boekjes, zoodat tenslotte het aantal inleggers steeg met 687 (v. i. 1171) tot 29564. In 1932 werd ingelegd 5.833.291.63 (v. j. 7.655.884.88 jj) en terugbetaald 6.155.011.01 (v. j. 8.854.813.26)4), zoodat 321.719.33 meer werd terugbetaald dan ingelegd. Rekening hou dend met de rente over 1932 aan de inleggers vergoed ad 248.558.61 verminderde het totaal tegoed der inleggers met 73.160.72 of ruim 0.8 pet. en bedroeg 8.587.820.24. De omzet verminderde met ruim 27 pet. en beliep 11.988.302.69 tegen 16.510.698.15 in 't vorige jaar. Het aantal behandelde posten van inlage en terugbetaling verminderde met 30710 of ruim 17 pet. en bedroeg 146.920 (v.j. 177.630). Op 31 Dec. 1932 telde de ophaaldienst 2034 (v. j. 1969) spaarders, die geregeld wekelijks in de gelegenheid werden gesteld thuis gelden op hun spaarrekening in te leggen. In totaal werd in 42525 (v. j. 49.334) posten 159.481.58 (v. j. 213.437.44) opgehaald. Voor het eerst sedert het bezigen van de spaarbusjes daalde 't aantal uitgegeven spaar busjes. Terwijl 557 busjes werden uitgegeven, werden 729 busjes terugontvangen. Op 31 Dec. 1932 bedroeg het aantal uitgegeven busjes 3330 (v. j. 3502). Het met busjes gespaarde bedrag beliep 59.806.56 tegen 85.103.42 in het vorige jaar. In het afgeloopen jaar hebben 375 (v. j. 372) inleggers gebruik gemaakt van de bemiddeling der spaarbank om periodiek de door hen ver schuldigde belastingtermijnen uit hun spaar banktegoed te voldoen. Op deze wijze werd 63.989.34 (v. j. 59.514.98) voor belasting af geschreven. Daarnaast werd op verzoek van in leggers in 785 posten 42.039.92 aan belasting betaald. De Spaarbank geeft gelegenheid om door middel van de rekening der Spaarbank bij den Postchèque- en Girodienst bedragen in te leg gen en terug te vragen. In 1932 is in 3082 (v. j. 2665) posten 697.099.34 (v. j. 754.527.93) op de Spaarbank ingelegd en is in 3936 (v.j. 3847) posten 721.785.77 (v. j. 847.846.96) terugbe taald. Voorts werden van inleggers, die naar elders verhuisden, de saldi-tegoed van 149 boekjes tot een bedrag van 90.512.92 naar andere spaar banken overgeboekt en werd voor 150 inleggers, die zich hier vestigden 115.464.10 van andere spaarbanken ontvangen. In het afgeloopen jaar gaven 98 inleggers (v.j. 178) hun boekjes in bewaring en namen 107 (v. j. 183) hun boekjes terug. Op 31 December 1932 waren 571 boekjes in bewaring. De balans sluit met een bedrag van 9.434.142.50. De H. O. V. geeft een concert in den Hout op Zondag 21 Mei, 's middags half 3, onder lei ding van Marinus Adam. Het programma is als volgt: 1. Loyale Legion (marsch) J. P. Sousa 2. Ouverture „Nakiris Hochzeit" P. Lincke 3. Fragmenten uit het Ballet „C<ft>elia" L. Delibes 4. Fragmenten uit de Opera „La Bohème" G. Puccini 5. Venus auf Erden P. Lincke 6. Küns,tlerleben (walzer) Joh. Strauss 7. Fragmenten uit de Opera „Rigoletto" G. Verdi Na de afhandeling van de zaak tegen hei communistische Kamerlid L. de Visser, stond Donderdag voor de rechtbank te Tiel terecht het adspirant communistisch Kamerlid, de In donesiër Roestam Effendi, terzake van op ruiing. In dezelfde vergadering had deze vol gens de dagvaarding het publiek toegesproken als volgt: „Wy zullen in de Tweede Kamer strijd voe ren, maar die strijd moet voor hun met U ge voerd worden in de bedrijven, in de fabrieken en op straat en dan met geweld en met de wapenen in de hand. Wij zijn tegen alle oorlogen, doch als de im perialistische oorlog losbreekt, moeten wy deze omzetten in een burgeroorlog." Verdachte ontkent, hetgeen hem wordt ten laste gelegd. Hij heeft alleen gezegd: „Wan neer het fascisme komt, moet hier een een heidsfront van alle arbeiders gevormd zyn. Hy heeft niet aangespoord tot geweld. Als de im perialistische oorlog komt dan zou niet te ver hinderen zijn dat hy wordt omgezet in een burgeroorlog. Verdachte ontkent de bedoeling gehad te hebben om op te ruien. Het O. M. is overtuigd, dat verdachte de woorden, welke door twee politiemannen zyn opgeteekend, zeker heeft gebezigd. Had hy gesproken, zooals hy nu voorgeeft, dan zou hij dat ook destijds zeker aan de politie hebben medegedeeld. Het wettig en overtuigend bewys is geleverd. Het is een zeer ernstig feit om juist in deze tyden het volk op te ruien tot wapengeweld. De Officier eischte tenslotte drie maanden gevangenisstraf. Ook deze verdachte werd verdedigd door Mr. S. de Jong uit Amsterdam. Ook de uitspraak in deze zaak wordt bepaald op 26 Mei as. Door het bestuur van de Zylstraatvereeniglng is besloten met het oog op de ongunstige tyds- omstandigheden, de leden over 1933 vry te stel len van hun jaarlyksche contributie. Voor de rechtbank te Tiel stond gisteren te recht het bekende lid van de Tweede Kamer de heer Louis de Visser, wegens beleediging van president Von Hindenburg. In een op 11 April 1933 gehouden verkiezingsvergadering had hy over dezen gesproken als „den grooten slachter van 1914 tot 1918, die honderdduizen den in den dood heeft helpen dryven". Op de publieke tribune bestond voor deze zaak groote belangstelling. Verdachte, die ver schenen is, werd verdedigd door mr. S. de Jong te Amsterdam. De rechtbank is als volgt samengesteld: mr. W. J. Hofdijk, president, mr. J. Terwind en mr. J. Versteeg, rechters, mr. G. van Itallie, griffier en mr. J. J. C. van Everdingen, offi cier van justitie. Verdachte ontkende de hem ten laste geleg de woorden te hebben gesproken. Hy heeft al leen gesproken van Von Hindenburg als den leider van de groote slachting van 1914 en 1918, waardoor millioenen in den dood zijn ge dreven. Hij heeft daarbij niet de bedoeling om Von Hindenburg te beleedigen. Inspecteur van politie te Tiel, D. van Over- heem, zat vlak bij spreker. Onmiddellijk toen verdachte de woorden sprak, zooals hem zyn ten laste gelegd, heeft getuige dit in zyn boek je genoteerd. Getuige kreeg uit den heelen opzet der redevoering den indruk dat de be doeling was om Von Hindenburg te beleedigen. Uit het verhoor van dezen getuigen bleek ver der dat verdachte na afloop der vergadering weigerde op de hem gestelde vragen te ant woorden. Verd. verklaart dit uit het feit dat zyn vriend Roestam Effendi, die ook bekeurd werd door den inspecteur, niet behoorlyk ingelicht werd over zyn rechten. Hij heeft toen gezegd alleen voor den rechter-commissaris te zullen antwoorden. Als getuige a décharge werd gehoord me vrouw L. de Vries de Hond te Amsterdam, die op de by dien avond gehouden vergadering als spreekster is opgetreden en die de rede voering van verdachte heeft gehoord. De te Tiel uitgesproken redevoeringen waren van de zelfde strekking als getuige dit oa. te Amster dam heeft gehoord. Wanneer zy woorden als hem ten laste worden gelegd zou geboord heb ben, zou zij hem daar zeker attent op hebben gemaakt, als verantwoordelyk leidster omdat dit in strijd zou zijn met de belangen der com munistische partij. De substituut-officier van Justitie is van oor deel dat hier niet de minste reden is om te gelooven, dat de woorden zouden zyn gesproken zooals verdachte hier voorgeeft. De inspecteur heeft het gesprokene onmiddel lijk genoteerd. Het is daarom absoluut zeker, dat verdachte zoo heeft gesproken. Verdachte heeft een bevriend staatshoofd beleedigd. Met het oog op de verhouding tusschen de verschil lende staten is het van belang dat dergeiyke dingen achterwege blijven. Weliswaar had de beleediging een veel erger karakter kunnen dra gen, maar het blijft niettemin een ernstig feit. Voor gevangenisstraf acht spr. geen termen aanwezig. Een flinke boete is niettemin noodig. De Officier van Justitie eischte een boete van 250.subsidiair 50 dagen hechtenis. De Leeuwarder boternoteering is Donderdag vastgesteld op ƒ0.53 per K.G. Tot Gecommitteerden by het Eindexamen der Litterair-Economische Hoogere Burgerschool- afdeeling van het Gemeentelyk Lyceum te Haarlem zijn benoemd de heeren: Dirk Coster, letterkundige, Bennebroek; prof. dr. A. A. van Schelven, hoogleeraar aan de Vrye Universiteit te Amsterdam, alhier; A. H. Gerhard, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, Amsterdam; mr. A. W. J van Vryberghe de Coningh, rech ter in de Arrondissementsrechtbank te Haar lem, alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9