OM Nationaal park op de Veluwe Het Federatie-elftal in Haarlem Van bat en bal NAAR HETH.B.C.-VELD ZATERDAG 20 MEI Het Haarlemsche elftal voor een moeilijke opgave Junioren in actie I.V.C.B.-OVERZICHT Kolping's laatste kans? I. V.C.B. Programma voor Zondag D. H. V. B. Programma voor Zondag H K. N. V. B. Programma voor Zondag K.N.V.B.-OVERZICHT De strijd om de punten JOURNALISTENBEZOEK AAN WEENEN Ontvangst bij Bondskanselier Dolfuss BOEKBESPREKING Voetbal belemmert een vlotte afwerking der competitie VEELZIJDIG PLAN Examen Paedagogiek M. O. A. Boerderijen afgebrand Parkaanleg als steun der boom- kweekerij. Stichting van een arboretum. Een Neder landsch kunst museum Een mooi object voor werkverschaffing W ordingsgeschied enis der plannen De Hooge Veluwe' Een wildpark De kosten Voor de voetballiefhebbers uit Haarlem en omstreken valt er morgen heel wat te genieten. En ook voor hen uit Amsterdam en omgeving, want niet minder dan het vertegenwoordigende elftal der R. K. F. komt morgen bij H. B. C. in Haarlem op bezoek en voor hen die nog nim mer ons Roomsch Nederlandsch elftal in actie hebben gezien, is het dus een buitengewone ge legenheid met het puikje van Roomsch Neder land te komen kennismaken. En waar het Ne- derlandsche elftal zijn wedstrijden gewoonlijk pleegt te spelen in het Zuiden van ons land, is dit dus een zeer bijzondere gelegenheid en we twijfelen er niet aan of Heemstede zal morgen een ongekend aantal toeschouwers moeten her bergen daar de wedstrijd tusschen ons elftal en dat van hét District Haarlem ongetwijfeld een groote belangstelling verdient. Zooals bekend is, staan enkele internationale wedstrijden op het programma; de volgende week is het HollandBelgië en in Juni trekt het Nederlandsch elftal naar Hannover om Duitschland te bestrijden. Reeds zijn hier en dad? eenige proef wedstrijden gespeeld om een zoo sterk mogelijk elftal op de been te brengen, verleden week was het Missiefinale zoodat de technische commissie der R. K. F. voldoende gelegenheid had haar keus te doen en voor morgen is dan ook een officieus elftal samen gesteld, dat er als volgt uitziet: Alsemgeest, DHL Strieder, v. Laarhoven, Leonidas MULO Jos. v. Eekeren, Smits, Chorus, MULO Lachapelle Geleen Roncken, v. d. Hoogen, v. Dorst, Alsemgeest, DEV WY Brabantia DHL Claessens. Sitt. Boys. Het elftal voor den wedstrijd tegen de Belgen Wordt na den strijd van morgen gekozen, want in het Haarlemsche elftal schuilen enkele krachten die ongetwijfeld voor een verkiezing in aanmerking komen. Het Haarlemsche elftal is voor de groote ont moeting met de grootste zorg samengesteld, Want in Haarlem heeft men een reputatie te verliezen. Immers, het District Haarlem heeft in tallooze wedstrijden getoond tot uitstekende dingen in staat te zijn en ondanks het verlies van diverse uitnemende krachten aan het neu trale kamp, mag de kracht van het Haarlem sche elftal zeer zeker niet onderschat worden en door het spelen van eenige zeer nuttige oefenwedstrijden heeft men thans een ploeg gevormd, welke zeer zeker het vertrouwen van eiken Haarlemmer geniet. De voorhoede is sinds het vorige jaar onver anderd gebleven, terwijl we in de halflinie Kor- tekaas inplaats van Nijssen aantreffen. De stoere H. B. C.-er zal heel goed moeten spelen om den Santpoortmidhalf te verbeteren maar in haar geheel zal de halflinie der Haarlemmers het wel doen. De achterhoede is eenigszins gewijzigd n.l. in dien geest dat de eindelijk ontdekte Gigen- gack rechts speelt met D. Nijssen als linker partner. Het doel wordt weer verdedigd door Heemskerk en het zal de R. K. F.-voorhoede moeilijk vallen dit trio te passeeren. Volledigheidshalve geven we hier de juiste opstelling: Heemskerk, Geel-Wit Gigengack, Nijssen, Geel-Wit Santpoort Kamer, Kortekaas, Vinken, TYBB HBC HBC Gerrits, Toledo, Ruigrok, Put, Kaldenbach. Santpoort HBC HBC TYBB Santpoort De wedstrijd wordt gespeeld op het H. B. C.- terrein aan den Heerenweg tegenover de R. K kerk. Vanaf het station te bereiken met Lijn I tot aan de halte IJzeren Brug, Heemstede. Het H. B. C.-terrein dat sedert kort een groote verandering' heeft óndergaan, kan mo menteel wedijveren met de beste inrichtingen in den lande. De R. K. F. Wordt een waardige ontvangst bereid en duizenden toeschouwers kunnen uitstekend den wedstrijd volgen. Het is nu maar de vraag of er op een record aantal toeschouwers kan gerekend worden. De Heem stedenaren hopen zulks wel en we hebben goe den moed dat het District Haarlem met een dergelijken wedstrijd succes zal boeken. De Haarlemsche Voetbaldagen hebben zich immer in een overgroote belangstelling mogen verheugen. Thans geldt het een strijd tegen het puikje van Roomsch Nederland, zoodat we op een uitverkocht huis rekenen. De Haarlem mers zullen het ongetwijfeld als een eer be schouwen tegen het Roomsche Nederlandsche elftal een behoorlijk resultaat te bewerkstelli gen en wanneer zij hun gewonen vorm weten te benaderen valt van den uitslag al heel wei nig te zeggen. Het voetbalseizoen loopt ten einde, maar H. B. C. heeft er voor gezorgd dat voor onze Roomsche beweging nog eens flink propaganda kan gemaakt w'orden en we vertrouwen dat de dag van morgen in de annalen der Roomsche Haarlemsche voetbalgeschiedenis met gulden letters kan worden opgeteekend. De wedstrijd vangt aan om half drie en wordt voorafgegaan door een interessante krachtme ting tusschen de Junioren-elftallen van Haar lem en Amsterdam. Aanvang één uur. Een waardig besluit van het voetbalseizoen in Haarlem. Mogen de Heemstedenaren niet teleurgesteld worden. N%gr we reeds vernamen, is de aanvraag voor kaarten enorm, zoodat een ieder wordt aange raden tijdig aanwezig te zijn. H. B. C. geniet in het organiseeren van be langrijke voetbalkampen een uitnemende repu tatie en we twijfelen er niet aan of zij zal ook morgen succes oogsten. De Elftalcommissie der R. K. F. zal geheel voltallig aanwezig zijn. We zijn werkelijk belangstellend naar het resultaat van den strijd, want de Haarlemmers zijn vol goeden moed op een eervol resultaat. Het spel peil in het Haarlemsche District wettigt vol komen het vermoeden dat het Federatie-elftal niet dan met de grootste moeite een overwin ning kan behalen. Het zal er dan ook spannen op Berkenrode. De strijd om den hoogsten titel in de R. K. F. is dit jaar al zeer interessant, want in de verschillende streken wordt hardnekkig ge vochten om de eind-vertegenwoordiging. Zoo speelde Valkenburg Zondag j.l. in Weert tegen Wilhelmina 22 gelijk en ziet de stand er als volgt uit: Wilhelmina Valkenburg Kolping 2 11 10 1 10 0 0 0 1 3 5—4 1 2—2 0 2—3 Kolping moet morgen by Valkenburg op be zoek en wanneer de club uit Helmond ver liest, en daar is o.i. groote kans op, wordt zij vrij zeker uitgeschakeld en stijgen de kansen der Valken enorm. Dezen krijgen dan hun zwaarsten concurrent, Wilhelmina, nog op be zoek. De promotie-competitie is voor de Amster dammers weinig hoopvol begonnen. V. V. A. verloor n.l. met 43 van V. V. IJ. en dat nog wel op eigen grond. V. V. Y. is dus reeds met één been in de eerste klasse, hetgeen uit on derstaande cijfers blijkt: V. V. Y. 2 2 0 0 4 10—3 V. V. A. 1 0 0 1 0 3—4 Limvio 1 0 0 1 0 06 V. V. A. en Limvio ontmoeten elkander mor gen op het Limvio-terrein waarbij de verlie zende partij zijn illusies wel kan opbergen. Afgaande op de resultaten tegen V. V. Y. door beiden behaald, ligt thans een Amsterdamsche zege in het verschiet. En dan is er nog kans. Maar Limvio zal haar laatste kans met hand en tand verdedigen. Twee eerste klaswedstrijden vragen nog de aandacht en daarbij zijn de Amsterdamsche elftallen betrokken. De Meer krijgt bezoek van Fortitudo en kan de punten thuis houden, maar of Wilskracht in Zaandam eenig succes zal boeken meenen we te moeten betwijfelen. Voorts kan in de tweede klasse Spartaan II thuis van L. en S._ winnen. Kainpioens- competitle KolpingValkenburg Promotie degradatie-competitie LimvioWA le klasse RKVVL—Volharding RKONSCaesar KimbriaMarsana 3 GennepSVB F VVZ—Wilskracht D: MeerFortitudo 2e klasse A7 Lachappelle Oudenbosch A2SNP—Oranje Wit C SWV—Kolping 2 D HerculesBSV WS—UW, rest. 45 min. E RKBSV—Caesar 2, 15 en 45 min. G FWBelfeldia A Constantia Wanssum ConcordiaSSS L MVV—SCE DWSMobilia rest. 45 min. O Spartaan 2— L. en S. ie klasse DActivitas 1 Leonidas 2 2e klasse C Alliance 1 St. Martinus 1 ESGV 1—HVC 1 Ria 1—RCD 1 F Donk 2—GDA 2 3e klasse EDos 2—VVSB 1 Reserve 3e klasse A Always Forward 3 WW 2 Voorwaarts 2 Victoria 2 DHBC 4SJC 3 E Westlandia 2Lenig en Snel 2 Reserve 4e klasse B Zouaven 2Union 2 DVolendam 4 Purmerend 2 EKGBZouaven 3 De Valken 3 St. Jan 3 G GVO 2—HSV 2 H SVA 3—VVZ 4 LSVF 2—Victory 3, O Gezellen Vier 4 SVF 3 WA 5—RKAV 4 PP WF 2—NVC 4 Beslissings wedstrijden St. Michael 1—RVV 1, terrein GDA WP 2—AW 2, terrein Wilhelmus Bisschopsbeker wedstrijden Groep 1 Celer 1Donk 1, ter rein St. Ignatius Excelsior 2 Overschie 1 Blauw Zwart 1 Westlandia 1 „Een prachtig complex van heide en bosch" een der mooiste natuurmonumenten, die men zich denken kan De uitslagen van Zondag j.l. hebben de span ning in de kampioenscompetitie doen terug- ke»ren. Van groot belang is de wedstrijd in IJmuiden tusschen Stormvogels en Go Ahead. Feijenoord heeft de vorige week zijn vorm teruggevonden en versloeg de Stormpieten met 40. Er zijn nog vele mogelijkheden, maar het jongste succes van de Rotterdammers wijst er o.i. op, dat de hoogste titel dit jaar in Rotterdam terecht komt. De winnaar van StormvogelsGo Ahead zal intusschen voorloopig den kop nemen. De IJmui- denaars zullen geducht van zich af moeten bijten willen zy succes hebben. Mochten de gasten met de eer gaan strijken, dan staan de Ooste lijke vertegenwoordigers er uitstekend voor, want zij hebben nog drie thuiswedstrijden voor den boeg. Velocitas—P. S. V. zal weinig krachtsverschil geven en het terreinvoordeel kan den Noorde lijken de overwinning wel eens bezorgen. Zeeburgia en Blauw-Wit zetten een vrijwel wanhopigen stryd om een plaats in de eerste klasse voort. Het moet tenminste al raar loopen als H. F. C. niet zegevierend uit dezen strijd te voorschijn komt. De verliezer van Zeeburgia—Blauw-Wit is practisch uitgeschakeld. Excelsior en H. V. V. is niet minder belangrijk. Een gelijk spel lijkt ons hier niet onwaarschijn lijk. Robur moet van Hengelo winnen, anders worden de papieren der Apeldoorners vrijwel waardeloos. Kampioenschap van Nederland VelocitasPSV Stormvogels Go Ahead Af deeling I Promotiecompetitie 2e klasse Zeeburgia—Blauw Wit Promotiecompetitie reserve 3e klasse OSV 2—DWV 2 Reserve 3e klasse B Wilhelmina Vooruit 2 DSV 2 Afdeeling II Promotiecompetitie 2e klasse Excelsior—HVV 2e klasse B FortunaOvermaas Promotieeompetitie 3e klasse Steeds Hooger Scheveningen 3e klasse B Transvalia Naaldwijk 3e klasse C Coal—GSV Promotiecompetitie 4e klasse HillegomRijswijk MAAS— 's-Gravenzande 4e klasse B Zwart-Blauw Archipel 4e klasse D Delfia DVK—WIK 4e klasse E SFCDCV Afdeeling III Promotiecompetitie 2e klasse Robur et Velocitas Hengelo 2e klasse RODA—DOTO Promotiecompetitie 3e klasse ZutphaniaPhenix EendrachtTEC Promotiecompetitie 4e klasse La Première Nijverdal De GazelleLochem terrein Daventria grensr. F. Stegeman én J. Nikkels OBIOD—WAVV Promotiecompetitie reserve 2e klasse Wageningen 2AZC 2 Afdeeling IV Promotiecompetitie 2e klasse JulianaMiddelburg, half drie VVV—Hero Afdeeling V le klasse VeendamFrisia Promotiecompetitie 2e klasse Friesland—FVC Op de terugreis van Hongarije naar Neder land werden de Nederlandsche journalisten, die een studiereis naar Oostenryk en Hongarije hebben gemaakt, Donderdagavond in het mi nisterie van Defensie te Weenen door de regee ring ontvangen. Na een begroeting door den Staatssecretaris voor het Verkeer Neustadter Stürmer, vereenig- den de journalisten zich aan een eenvoudigen maaltijd, waaraan ook verschillende Oostenryk- sche autoriteiten aanzaten. Tijdens den maaltyd verscheen de Bonds kanselier Dolfuss in het gezelschap en begroette de Nederlandsche journalisten namens de Oos- tenrijksche regeering. In het kort zette hij het doel uiteen, dat zyn regeering in Oostenrijk na streeft. Vervolgens wees hij op de vriendschap pelijke betrekkingen, die tusschen Nederland en Oostenrijk bestaan en hü sprak de hoop uit, dat dit bezoek van Nederlandsche journalisten zal bijdragen tot verdere uitbreiding van de vriendschapsbanden tusschen beide landen. Namens de Nederlandsche journalisten dank te de heer L. A. P. M. van den Broeke voor den ontvangst. BIJBELSCHE GESCHIEDENIS door Dr. Jos. Keulers. 18e afl. J. J. Romen Zonen, Roer mond'. Om zijn inhoud deze 18e aflevering behan delt Het laatste Avondmaal en de Glorievolle Opstanding na Jesus' Zoendood op Calvarië is deze aflevering zeker de mooiste van alle tot nu ^toe verschenen fasciculen. De toelichting der verschillende gebeurtenissen door dr. Jos. Keu lers is uiterst bevattelük en in al haar beknopt heid toch zoo volledig mogeiyk. Wederom illus- treeren een aantal meer of minder goed ge slaagde platen van Jos. Speybrouck den tekst. De teekenaar heeft zich niet altijd kunnen ontworstelen aan illustere voorbeelden of de tails daaruit. Maar wyi de tekst toch steeds van het allergrootste belang is, moge dit niemand onzer lezers weerhouden op dit weldra voltooi' de prachtwerk in te teekenen. S. Het wil met de cricketcompetitie nog niet erg vlot. H. C. C. en Rood en Wit ïyden sterk onder de voetbalbeslommeringen, waarin H. V. V. en H. F. C. momenteel nog gewikkeld zijn, terwyi tot overmaat van ramp V. O. C., de cricket spelende voetbalclub, in degradatie wedstrijden betrokken werd, zoodat van een re' gelmatige afwerking van het eerste klasse pro' gramma gedurende de eerste maand geen sprake kan zyn. Dit is wel heel jammer, omdat ditmaal ge broken is met het systeem de Meyere en de clubs dus een heele competitie te spelen heb ben. In verband met de promotie- en degrada tieregeling op het eind van het seizoen zal nummer 1 van de Overgangsklasse de plaats van nummer laatst der eerste klasse innemen is het noodzakelyk dat alle wedstrijden ge-, speeld worden. Neemt men hierbij in aanmer king dat de algenieene vergadering van den N. C. B. heeft bepaald dat verregende wedstrij den overgespeeld zuil enworden, dan biykt hier uit wel duidelyk dat bij een nat seizoen, de geheele cricketcompetitie in het honderd dreigt te loopen. Ook reeds by goed weer zal de com petitieleider heel wat moeite hebben om alles voor September af te werken. Eenige wedstrij den op Zaterdagen zullen er wel het noodza kelijk gevolg van zijn. De eerste klasse competitie vangt Zondag met een tweetal wedstrijden aan. Als eerste ontmoeting vermeldt het program ma het treffen tusschen P. W. en Rood en Wit te Enschede. Een lastige uitwedstrijd voor deze Haarlemmers. Wel behoeft men P. W. niet on der de sterkere clubs te rangschikken en heeft Rood en Wit op papier een beter elftal, doch wy weten van ouds dat de Enschedesche club op eigen grond toch niet makkelijk te kloppen is. De P. W.'ers moeten dit seizoen den steun van Mr. B. Davidson missen, die thans weer voor zijn oude club, Rood en Wit speelt. Onge twijfeld is dit een verzwakking voor het Ooste lijke team, doch daar het Werkrijgen van een goede plaats op de ranglyst thans voor alles zaak is, zullen de P. W.'ers wel hun uiterste best doen om althans in de thuiswedstrijden zoo weinig mogelyk te worden geklopt. De tweede wedstrijd vindt te Amsterdam tusschen V. R. A. en Haarlem plaats. De uit slag schijnt ons hier minder twyfelachtig. Wy kunnen niet aan den indruk ontkomen dat Haarlem een moeilyk seizoen tegemoet gaat. Aanvallend kan de Schoterwegclub behoorlijk mee komen, doch onze verwachtingen voor hun prestaties aan de wickets gaan niet zeer hoog. Tegenover de «vrij sterke V. R. A. ploeg kunnen wij Haarlem weinig kans geven. Ge lukkig is er ook by cricket nog ruimte genoeg over voor verrassingen, zoodat de Spaarne- stadmenschen niet bij voorbaat reeds alle hoop behoeven te laten varen. In Overgang A zijn drie wedstrijden vastge steld, waarvan de belangrykste tusschen de beide ex-eerste klassers V. V. V. en A C. C. gaat. Ongetwijfeld schuilt er onder dit tweetal een kampioens candidaat. Wy geven V. V. V. de meeste kans. De leidende ploegen van het vorige seizoen H. B. C. en het Nymeegsche Quick ontmoeten elkaar ook reeds op den eersten dag. H. B. C. schijnt ons iets minder sterk dan verleden jaar. Quick heeft hier een goede kans. Kam pong en V. R. A. II zyn naar onze meening beide outsiders. Hier ligt een overwinning der thuisclub wel eenigszins in de lijn der ver wachtingen. In de andere afdeeling ontmoeten R. C. H. en Rood en Wit 2 elkaar te Heemstede. Wij gelooven niet dat de weinig getrainde R. C. H.- ploeg zich tegen de Spanjaardslaanreserves zal kunnen handhaven. Voor het examen Paedagogiek M. O. A slaag de aan het Psychologisch-Paedagogisch-Insti- tuut der R. K. Leergangen te Tilburg: Zr. Francesco (A. M. C. Wienker) te Reuver. Vrijdagavond ongeveer half elf is de boerderij van W. Snitselaar te EServeen naby De Klomp tot den grond toe afgebrand. Twee in de nabij heid staande hooibergen met aangrenzende schuren werden eveneens een prooi der vlam men. Het vee kon worden gered. Een groot aan tal kippen kwam echter in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. „Er ligt midden en hoog op de Veluwe een enorm complex van heide en bosch, dat, als het in het bezit ware geweest van het Rijk, zou zijn geweest een van de mooiste natuurmonumenten, die men zich denken kan." Zoo sprak, doelende op de „Hooge Veluwe", de heer Henri Polak, de schryver van het be kende werk: „Van ons kleine land en zijn groote schoonheid", bij de behandeling van den Natuurschoonwet in de Eerste Kamer (14 Maart 1928) en hy voegt er aan toe, dat het feit, dat dit enorm bezit in handen van één particulier kon komen, tot bewijs kon strekken van een der vele gelegenheden, „die verwaarloosd zijn geworden, om voor het Nederlandsche volk wer- kelyk grootsehe natuurmonumenten te bewa ren". En de toenmalige Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, Mr. J. B. Kan, moest in antwoord daarop de verzuchting doen hoo- ren: „Wanneer de Staat in zóó goeden doen was, dat hij er aan zou kunnen denken, byv. een landgoed als de „Hooge Veluwe" te koo- pen, dan zouden wij een heel eind verder zijn, maar de geachte afgevaardigde zal uit veel, dat is voorgevallen, hebben bespeurd, dat de waar de van dit landgoed zóó hoog wordt aangesla gen, dat het ver buiten het bereik van den Staat valt." En ziet, juist vijf jaren later hebben de ge volgen der wereldcrisis dit mogelijk gemaakt, en deze vrome wensch, voor naar verhouding geringe offers, binnen het bereik van den Staat gebracht. Het mag als bekend worden verondersteld, dat het aanbod van den heer en mevr. Kröller met de memorie van de Commissie tot Stichting van een Nationaal Park, door de betrokken Mi nisters ter fine van advies is gesteld in handen van een interdepartementale commissie onder presidium van den Thesaurier-Generaal, Mr. Dr. A. van Doorninck. Ook zal het bekend zijn, dat het rapport dier commissie door de Regee ring is aanvaard, evenals de verdere gang van zaken, n.l. de indiening van eene nota van wij ziging v. h. wetsontwerp inzake de credietver- leening aan de boomkweekeryen en de terug name daarvan door den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid, dit laatste onder voor behoud er nader op terug te zullen komen. Doch wat men mogelijk niet weet, is dat reeds voor lange jaren de heer en mevrouw Kröller het als hun ideaal'beschouwden „de Hooge Ve luwe" voor het Nederlandsche volk te behouden. Tengevolge van de wereldomstandigheden zijn zij verhinderd geworden aan deze plannen vas ten vorm te geven. Uit de le alinea van art. 3 der Stichtingsacte van de reeds bestaande Kröller-Müller-Stich- ting blijkt reeds dit ideaal der Stichters. Deze luidt: „Doel der Stichting is het scheppen en in .Stand houden van een monument, hetwelk „een beeld geeft van de geestesrichting van den „huidigen tijd, zulks tot nut en genot der ge- „meenschap." Daartoe uitgenoodigd door de Commissie tot Stichting van een Nationaal Park, is de Neder landsche Pers dezer dagen op de Hooge Ve luwe" bijeengekomen, om door bezichtiging en door voorlichting over de wordingsgeschiedenis van de plannen tot Stichting van een Natio naal Park, een inzicht te krijgen van de bedoe lingen dier plannen. Het was op 5 Juli 1932 aldus de voorzitter der Commissie tot Stichting van een Nationaal Park, Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord dat ik een bezoek kreeg van den bekenden Boskoopschen kweeker, den heer J. H. van Straaten van Nes, die mij mededeelde, dat door de overbekende exportbelemmeringen en de vrywel stilstaande binnenlandsche leveringen, de Nederlandsche boomkweekerijen in Boskoop en andere vaderlandsche centra van cultuur ook de verspreide boomkweekerijen natuurlijk er zoo bedroevend voorstonden, dat, zoo niet spoedig hulp werd geboden, millioenen heesters en planten in tal van verscheidenheden, door jarenlangen noesten arbeid verkregen en tot voor enkele jaren den roem van Nederlands kweekkunst in heel de wereld vertolkende, door verbranding zouden moeten worden vernietigd. De heer van Nes had gezocht naar een oplos sing om al dit schoons daarvoor te behoeden en tevens dit voor het nageslacht te bewaren. En hy meende daarom een in de oorlogsjaren prijsgegeven denkbeeld weer te moeten opvat ten en pogingen aan te wenden tot de stichting te komen van een „Nationaal Park". Het denkbeeld vond ik zoo mooi en bood buitendien voor zoo talloozen last not least voor den Staat zoovele goede voordeelen, dat mijn levendige belangstelling voor deze ge dachte terstond werd gaande gemaakt. Want wanneer toch de Staat de uit te plan ten producten tegen een zeer matigen prijs- desnoods onder kweekprijs afkocht van de kweekers, waren deze op de meest eervolle wijze daarmede eenigermate geholpen, het zou de te geven credieten kunnen beperken en ruimte geven in de kweekerijen ter opkweeking van datgene, dat anders door te nauwe beplanting verstikken zou, althans onverhandelbaar zou worden. Buitendien zou het een schitterend object voor werkverschaffing worden, waarby de om liggende gemeenten gedurende meerdere jaren velen hunner werkloozen voor nuttig opbou wend werk zouden kunnen onderbrengen. Voorts zou daarmede een Nationaal Park kun nen worden gesticht, dat in schoonheid zyn wederga in Europa niet licht zal vinden. Want wanneer men bedenkt, dat men daarin hon derdduizenden rhododendrons en azalea's, blauwsparren, meidoorns en andere in voorjaar, zomer en najaar „schoone-kleurschakeeringen- veroorzakende" boomen, heesters en vaste plan ten zou kunnen uitplanten natuurlijk voor zoover die daar groeien kunnen! dan is het te begrijpen, dat zulks eenmaal tot stand gebracht en goed verzorgd bij goede reclame een stroom van vreemdelingen naar Nederland zal kunnen brengen, zoodra het internationaal verkeer weder gemakkelijker zal worden. Men bedenke b.v., dat „Kew Gardens" jaarlijks vele duizenden menschen trekt om 3000 bloeiende rhodo's te zien. En ten slotte het uitgeplante artikel wordt een reclame voor zichzelf tot heil van onze ver maarde kweekeryen, waarvan toch ieder recht geaard Nederlander wil hopen, dat zij opnieuw zullen worden tot een bron van Nederlands welvaart. Nog denzelfden avond van het bezoek des heeren van Nes had ik gelegenheid met den heer W. H. de Beaufort, Directeur van eenige zich op bosch- en landbouwgebied bewegende vennootschappen en o.m. ook lid van den Boschraad, bij gelegenheid eener commissaris vergadering der Nederlandsche Heidemaat schappij over deze plannen te spreken. De heer de Beaufort deelde mijne instemming met de plannen van den heer van Nes en voorloopig met ons drieën togen wij terstond op onder zoek uit. Spoedig reeds bleek, dat het gewenscht was een uitgebreidere Commissie te vormen, die later nog met enkele personen werd aangevuld. Intusschen was de aandacht gevestigd, zoo wel door commissieleden als door eigenaars van gronden, die iets van de plannen hadden ver nomen, op diverse groote complexen terreinen in en ook buiten de provincie Utrecht. Deze werden alle door de Commissie bezocht, aan eigenaren werden condities van verkoop, erf pacht, huur, etc. etc. gevraagd, terwijl een des kundig onderzoek door ambtenaren van het Staatsboschbeheer, daarin bijgestaan door an dere deskundigen, werd ingesteld naar de ge steldheid van den bodem, ten einde te weten te komen of het bedoelde materiaal aldaar zon der bezwaar zou kunnen worden uitgeplant, waarby de wijze van grondbewerking tevens een punt van onderzoek uitmaakte. Toen in den boezem der Commissie ook het denkbeeld naar voren kwam om na te gaan of bij deze gelegen heid eindelijk eens uitvoering gegeven kon wor den aan de stichting van een Arboretum van een 150 a 200 H.A., waarnaar de wetenschap en ook de dendrologen en de kweekers reeds zooveel tientallen van jaren hebben verlangd, werd ook in die richting het grondonderzoek Ingesteld. Hoe mooi ook de andere voor het plan in aanmerking komende complexen waren en wel ke charme ook van die terreinen uitging, was er geen aanbod, dat zooveel bood als „de Hooge Veluwe", zoodat de Commissie in hare in De cember 1932 aan den Minister van Binnenland sche Zaken en Arbeid ingediende Memorie niet geaarzeld heeft te kennen te geven, dat van alle in die Memorie genoemde complexen de „Hooge Veluwe" door haar het meest geschikt voor de verwezenlijking dier plannen tot stich ting van een Nationaal Park en Arboretum werd geoordeeld. Het ongeveer zes duizend H. A. groote land goed bestaat uit 1700 H.A. bosch van 2080- jarigen leeftijd, eveneens pl.m. 1700 H.A. stuif zanden, 2400 H.A. heide en buntsteppe en nog enkele honderden H.A. bouwland, tuinen, we gen enz. Het grootste gedeelte is omrasterd, als gevolg van den grof wildstand, welke op een belangrijk gedeelte leeft, terwijl het goed door kruist wordt door tal van verharde wegen, die het naar meer dan eene zijde doen aansluiten op het algemeen wegennet. De gronden zijn echte Veluwsche zanden, al naar hun waterhoudend vermogen, zéér ver schillend van kwaliteit, terwijl ook hoogtelig- ging en bijzondere gesteldheid een rol spelen. De hoogere prae-glaciale gronden dragen ten deele goed groeiend houtgewas, de fluvio-gla- ciale heuvelmantel, die over de geheele Veluwe zoozeer tot zandverstuiving neigt, vormt er het eigenlijke natuurschoon, om zijn woest karak ter gezocht. Uitgestrekte vlakten, ten deele doorzet met de smeltgeulen van het landijs waarin wij plaatselijke plassen aantreffen vormen de aangewezen terreinen, waar land bouw, bosch- en parkaanleg kans van slagen hebben. Een open frissche zandbodem met niet- stagneerend grondwater, maakt er plaatselijk den weelderigen groei mogelyk, die ons zoo vaak op de Veluwe verbaast in tegenstelling byv. met de absoluut waterlooze Utrechtsche heuvelen. In het noordelijk deel bevindt zich een pl.m. 700 H.A. groote boschkem, welker bodem het parkbosch dragen kan, dat onze Nederlandsche kweekers voor oogen zweeft. Het is volstrekt geen utopie hier met de noodige zorg een kleine 300 H.A. voor parkbosch te kunnen bestemmen, waarin onze siergewassen kleur en schakeering zullen brengen. Werkverschaffing en berging van stadsvuil zorgen van den huidigen dag_ zijn hier om te zetten in oogenlust. Zulk een vlakte van frisschen grondwater stand, is het terrein om den „Deelensche Wasch", waar men zich het plm. 250 H.A, groote arboretum denkt. Ook hier zullen de daareven genoemde crisiszorgen gediend kun nen worden en een boom- en heestercollectie kunnen opgroeien, die naast attractie als park, ook hooge waarde uit wetenschappelijk oog punt kan hebben. Beide objecten parkbosch en arboretum zullen verlichting kunnen brengen voor de be proefde boomkweekerij, welke ten onzent van te groot belang is om Slachtoffer van de crisis te mogen worden. Een derde object, dat de aandacht trekt, is het tot op 8 a 900 H.A. in te perken wildpark. Zal het te midden van dit veelzijdig recreatie oord een attractie te meer zijn, van belang zal het tevens wezen, hier onze grootste wildlevende zoogdieren: herten en reeën voor het nageslacht te bewaren. Eindelijk in het zuiden nog een cultuurbosch: „de Kemperberg", waaromheen een uitgestrekt woeste-grondenterrein, verdere werkverruiming brengende ontginning mogelijk maakt. De „Hooge Veluwe" biedt dan ook alle gele genheid om te worden een „Nationaal Park", een recreatie-oord, zooals men het niet beter wenschen kan en zoo wij onzen gezichtseinder nog verder uitbreiden, zien wij in de nabuur schap van dit park met de onvolprezen Veluwe- zoom van natuurmonumenten, een nationaal bezit van de allergrootste waarde. En wie weet, of niet de tijd kan komen, dat het „Neder landsch Openlucht-museum", naar breeder ba sis zoekend, dan de „Waterberg" het bieden kan, als een tweede „Skansen" heengroeit naar de „Hooge Veluwe". Nu nog enkele cijfers: Los van het museum, waarvoor de funda menten reeds zijn gelegd, is de pry's, die voor het geheele gebied gevorderd wordt, 1 millioen, op zoodanige voorwaarden te voldoen, dat de contante waarde daarvan op 840 mille te stellen is, wat per H.A. uitgedrukt de werkelijke mini male prijs van 142.beloopt. Geheel aange legd en beplant zal deze waarde na vijf jaren een bedrag van 495.per H.A. beduiden, waarbij valt aan te teekenen, dat een belangrijk bedrag der stichtingskosten aan werkverschaf fing en boomkweekerij-steun wordt uitgegeven, bedragen die, hoe dan ook, voor deze crisis- gevolgen besteed zullen moeten worden. De voltooiing van het museum zal in den loop der jaren 2 yx millioen vorderen, waarmede een kunstcollectie, welker waarde op 5 millioen wordt aangeslagen, kosteloos en duurzaam voor het Nederlandsche volk verworven en behouden blijft. Naast 70 doeken van de klassieke Holland- sche School, zal het museum 1000 stukken van moderne meesters bevatten, daaronder 250 Vin cent van Gogh's, naaét 275 beeldhouwwerken, tallooze teekeningen en voorwerpen van grafi sche kunst, porceleinen, antiquiteiten enz. De jaarlijksche exploitatie-kosten zullen, hoe belangrijk ook, zoo van park als museum, zéér beïnvloed worden door het bezoek. Dever wachting is, dat dit belangrijk zal zijn. De veel zijdigheid van 't geen hier geboden wordt, zal uit binnen- en buitenland bezoekers trekken en de gemakkelijke verkeersmiddelen van dezen tegenwoordigen tijd zullen de mogelijkheid tot bezoek binnen het bereik van een ieder bren gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 13