ERK f 73.670, Jid cetfiaal rnn den da§ St A2 et Erfdeel Ouwehand's dierenpark te Rhenen I f 125.- keerden wij heden uit I Het uitgelezen middel [ONZE 229e UITKEERING FLINK UITGEBREID Rust, kalmte en zelfbeheersching ROBINSON CRUSOE'S AVONTUREN Het merk ROBINSON staat op iedere zool. Let daar op ZATERDAG 20 MEI Collega's begroeten elkaar in hun ballingschap uit de zonne landen Een fotografen-leger In het hol van den ijsberg-koning Waterleiding in Osaka Sovjet-kunst een polis van Levensverzekering, Pensioenverzekering of Lijfrente der LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ NASSAUSINCEL 3 TE NIJMEGEN ingevolge de voor onze abonné's geldende gratis ongevallen verzekering aan den Heer J. VAN DER VEER, MAUVEZAND 12, LAREN wegens een aan hem overkomen ongeval. Dit is I WAARMEDE THANS EEN TOTAAL BED AC VAN 1 1 aan onze verzekerde abonnes is uitgekeerd. DIRECTIE VEREEN. KATH. PERS I Bruggenbouw in Mand- sjoekwo Chineesche munt Dronken vlinders Vreemdelingen in Frankrijk DE KRUISVAARDERS VAN ST. JAN Massa-vergiftiging Graan in Rusland WH ren zoet te hou- of>CCluOOS Tuberculose-bestri j ding AANGIFTE MOETOP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Joseph Hocking Op uitnoodiging van den heer Ouwehand zijn we dezer dagen naar Rhenen getogen om te genwoordig te kunnen zijn bij de binnenkomst van de nieuwe, uit Duitschland geïmporteerde, gasten, welke in diens dierentuin op den Greb- beberg verblijf zullen houden. Op het goede- derenemplacement van Rhenen's station stond reeds een aantal collega's, bij wie, vooral niet te vergeten, een hen overtreffend quantum foto grafen, den tijd te docden met elkaar de we derwaardigheden te vertellen sinds de laatste ontmoeting, terwijl enderen een bijzondere voorliefde schenen te bezitten voor schommelen. Eindelijk kwam de heer Ouwehand het ter rein opstappen en waren de daar zoo juist nog confereerende en spelende menigten ineens ras echte persmannen, die hem met allerlei vragen bestormden. Doch nogmaals werd een beroep gedaan op de schoone deugd welke men geduld pleegt te noemen. Want eerst moesten de kleine diersoor ten zooals roofvogels, pelikanen, flamingo's in kisten opgesloten naar den dierentuin wor den overgebracht. Zoo was dan het wachten op den glorierijken intocht van het schip der woestijn de voornaamste taak. Er kwam echter werk aan den winkel. De wa gen, waarin de kameel zich bevond, moest naar een verhooging getransporteerd worden, opdat het beest zijn voet niet zou stooten aan een steen. Met man en macht werd er geduwd, zelfs zoo dat symptomen van transpiratie zich op den laten namiddag bij velen voordeden. De moeite werd ruimschoots beloond toen het prachtige dier zijn enge verblijfplaats verwissel de met de wijde wereld en den eersten stap op Hollandschen bodem zette. Unisono was het geklik van de sluiters der fotografietoestellen. Toen ving de tocht naar den Grebbeberg aan, gevolgd door hetzelfde legertje „figuren- af drukkers" Ontzettend aardig was de eerste ontmoeting met zijn collega, die reeds vanaf de opening daar gehuisvest is. Vervolgens ging het naar de verblijfplaats der ijsberen. Hun woningen is zoo natuurlijk mogelijk ingericht. In een groote oppervlakte, waaromheen de hokken geheel in cement zijn opgetrokken, kunnen de Noordsche gasten vrij rond loopen. Tralies scheiden hen niet van de toeschouwers, wel echter een diepe groeve waar over de wit vachten niet kunnen springen. Terwijl het nijlpaard gehaald wordt hebben we de gelegenheid den dierentuin te bezichti gen. Sedert de opening treffen we er verschil lende nieuwtjes aan, o.a. een uitzichttoren, wel ke zich 65 Meter boven A. P. verheft en een prachtig panorama biedt op de omgeving. Hier valt werkelijk te'genieton van het heerlijke na tuurschoon waaraan Nederland zoo rijk is. Zoo zoetjes aan gaat het zonnetje zich van ons scheiden en gaan we den heer Ouwehand nog even opzoeken. Veel tijd om te praten heeft hij niet. Hü is te veel leider om zich van zijn werk te laten afhalen. Zijn korte afscheidsgroet be sluit hij met te zeggen: wilt zeker wel aan uw lezers zeggen dat we nog veel grootere plannen hebben, maar dan hoort u nog wel van ons." Dan maken we aanstalten om naar de tram te gaan. Onze fotograaf schijnt erg flauw te zijn aangelegd. In den automaat van den dieren tuin laat hij een dubbeltje achter, om twee reepen chocolade mee te nemen. Het belooft in het Dierenpark druk te zul len worden met de komende feestdagen. Met de fiets of per tram is het een heerlijke tocht, waarvan ongetwijfeld honderden zullen genie ten. Rhenen zelf is een knus Geldersch plaatsje. Zooals in Italië het parool geldt: „Eerst Napels zien en dan sterven", evenzoo hier eerst Rhenen zien en dan Ouwehand's dierenpark. Grooten zullen er veel kunnen bewonderen, en de jon geren zich amuseeren, want voor hen bestaat gelegenheid om ponny te rijden, terwijl ze met allerhande tamme beesten kunnen spelen naar hartelust. Leerden we vroeger in de aardrijkskundeles sen als bezienswaardigheid van Rhenen de Cu- neratoren uit de middeleeuwen, thans zal er wel spoedig aan toegevoegd worden.... „en Ouwe hand's dierenpark'". De gemeenteraad van Osaka heeft, naar Reu ter meldt, besloten de drinkwater-reservoirs der stad te vergrooten. De kosten hiervan worden op 15 millioen yen geschat. De ingenieurs, die de plannen voor deze ver grooting hebben opgesteld, hadden opdracht speciale aandacht te schenken aan het camou- fleeren der reservoirs om het zoo moeilijk mo gelijk te maken hun ligging vanuit de lucht waar te nemen. Ook de voornaamste afvoerbui zen zullen worden verstevigd, om te voorkomen, dat zij bij een luchtbombardement vernield zul len worden. Eind Mei wordt te Moskou, naar Reuter meldt, een jubileumtentoonstelling van de Sovjet-kunst geopend. De tentoonstelling zal uit 4 afdeelingen bestaan: schilderkunst, beeld houwkunst, aanplakbiljetten en politieke ca- rlcaturen alsmede tooneeldecoraties. De tentoonstelling bedoelt eên overzicht te geven van de ontwikkeling der kunst in de 15 jaren van het bestaan der Sovjet-Unie. Zij is in 4 gebouwen ondergebracht, waarvan de schilderijen in het historisch museum, dat 18 zalen bevat. Twee afzonderlijke zalen krijgen de benaming „Lenin" en „Stalin", daar zij kunstwerken bevatten welke aan deze leiders zijn gewijd. De a.s. tentoonstelling wordt als een groote gebeurtenis in het kunstleven van de Sovjet- Unie gekenmerkt en staat in het middelpunt van de publieke belangstelling. jjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiitniiniiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiHiiini voor de verzorging van Uw gezin, Uw personeel, Uw eigen ouden dag is Bijkantoor: Juliana van Stolberglaan 42, den Haag IIIMWII De regeering van Mandsjoekwo heeft de op dracht tot het bouwen van een brug van den Taonan-spoorweg verleend aan een Duitschen ingenieur, Marcks, die te Moekden woont. Dit is het eerste contract, dat met een Euro peaan gesloten is, doch als het spoorweg-pro gram verder wordt uitgevoerd, zullen nieuwe opdrachten volgen. De Centrale Politieke Raad te Nanking heeft China's 1000 jaar oude zilveren munteenheid, de tael, afgeschaft als berekeningsbasis en als standaardmunt in de plaats gesteld de Chinee sche dollar, welke een nominale waarde heeft van 0.90. De tael heeft hiermede een volledigen rond gang om de wereld gemaakt, want in de middel eeuwen, toen de handel op het Oosten in stoo- ten bloei verkeerde, verscheen deze munt als de tola in Italië en later als de zilveren thaler in Duitschland. Daarna stak hij den Atlantischen Oceaan over als de dollar en doordat de nieuwe wereld overvloedig zilver bezat, werden Mexicaansche dollars door de Spanjaarden in de 16e eeuw naar China geëxporteerd. Sindsdien hebben dollars van allerlei soort hun weg naar China gevonden en thans heeft de kleine Chineesche dollar zijn grooten voor ganger volledig vervangen. Een Fransche bioloog heeft een onderzoek in gesteld naar den eetlust der vlinders en is daar bij tot zeer merkwaardige conclusies gekomen. Hü sloot een twaalftal vrouwelijke vlinders op in een haag, die met gaas was omhuld en kon nu vaststellen, dat zü geen voedsel nuttigden dan een paar dauwdruppels. De mannetjes gedroe gen zich onder deze omstandigheden geheel an ders. Zij zochten met voorliefde de bloesems op, wier sap het grootste alcoholgehalte bevatte en eenige vlinders toonden na korten tijd duide- lijke teekenen van dronkenschap. De professor ging nu verder en zette de diertjes een paar druppels echte Whisky voor. Het werd nu een echt drinkgelag: geen enkele vlinder bleef nuchter en enkelen moesten hun snoepzucht zelfs met den dood bekoopen. Tengevolge van de onlangs afgekondigde be perkende bepalingen op buitenlandsche ar beidskrachten, hebben de laatste 6 maanden, aldus Reuter, niet minder dan 400.000 vreem delingen Frankrijk verlaten, die naar hun eigen land zijn teruggekeerd. Volgens een mededeeling van den minister van arbeid, Francois Albert, zullen echter we! arbeidsvergunningen verstrekt worden aan Joodsche emigranten, die kunnen aantoonen, dat zij politieke vluchtelingen zijn. Het meest ingrijpend wordt de film-industrie getroffen, waarin een groot aantal buitenland sche artisten en technische deskundigen werk zaam is. Van deze laatsten mag voortaan slechts 50 procent buitenlanders zijn en hun aantal moet binnen 18 maanden tot 25 procent verminderd worden. Buitenlandsche artisten mogen slechts 10 procent van het geheel uitmaken. Door een vooraanstaand Fratisch filmdes- STEUNT: DOOR UW GIFTEN ONS GIRONUMMER IS 23653 U phelpt ons hierdoor jongens zielen redden voor Christus kundige werden deze maatregelen gekenschetst als een slag aan de Fransche industrie, waarbij de concurrenten in het buitenland gebaat worden. Frankrijk bezit n.l. niet voldoende eigen des kundigen in dit vak om het hooge peil dat de filmindustrie met hulp van buitenlandsche werkkrachten heeft bereikt, te handhaven. Op een collectieve boerdery' in de nabü'heid van Odessa werden 27 paarden plotseling ziek en 25 dieren stierven. Het officieele Sovjet-Russische orgaan voor Landbouw deelt mede, dat een lükschouwing aan het licht heeft gebracht, dat de beesten op- ze ttelyk vergiftigd waren. De niet graan bezaaide oppervlakte in Sovjet- Rusland bedraagt dit jaar 42 millioen hectare, tfgen 32 millioen verleden jaar. Tot dusver hebben echter de arbeiders van de collectief-bedrijven slechts 33 millioen H.A. bezaaid, hetgeen slechts de helft is van de ver- eischte oppervlakte. keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. et gebeurde vijf jaar geleden. Wij, m'n vrouw en ik, waren besloten eens 'n ouderwetsche Sinterklaas te vieren en m'n vrouw kwam op 't idee, dat we voor die gelegenheid oom Theo moesten vragen. Ik had er niet veel zin in. Oom Theo is een van die menschen, die op alles wat een ander doet, wat aan te merken hebben, en hü heeft een manier om je z'n meening te zeggen, die 't bloed van een heilige aan 't kloppen zou brengen. Voor je plezier behoef je oom Theo dus niet te vra gen. Maar als hij sterft, laat hy meer dan een ton na. Hy heeft kind noch kraai en we zyn met 'n heeleboel neven en nichten. Als wy hem nu een gezelligen avond bezorgden, dan kon 't best wezen, dat hy dat in z'n testament niet vergat, vond m'n vrouw. Daar kon ze feitelyk wel gelyk in hebben. Een erfoom, die minstens 'n ton nalaat, is wel wat waard voor een armen boekhouder, die vier kinderen heeft en een patroon, die uit principe tegen salarisverhooging is. Ik schreef oom Theo dus 'n beleefd briefje, dat we op z'n tegen woordigheid hoopten. Er kwam geen antwoord op, maar zoo iets moet je van oom Theo ook niet verwachten. We wisten toch wel dat hy komen zou; hü slaat nooit een uitnoodiging af. We deden ons best voor den avond. M'n vrouw offerde een paar nachten aan 't op knappen van haar beste blouse en 't maken van een paar nieuwe jurken voor de meisjes. Zü poetste en waschte alles wat we aan zilver en porcelein hadden en maakte een mooien rooden kap om de lamp, wat 'n heel gezellig licht gaf. Ik bestelde bij den fünsten banket bakker dien ik wist, banket en speculaas en borstplaatjes voor 't *>resenteeren en een prach tige taart van moscovisch. M'n vrouw vond dat we met thee in den vooravond en daarna een glaasje punch konden volstaan, maar ik wist dat oom Theo dol op bisschop is en kocht daar om 'n paar heel dure flesschen wün. M'n heele nieuwjaarsdouceur werd op die manier aan de tractatie uitgegeven. Het moeilijkste was feitelyk nog 't cadeau, dat we oom Theo wilden geven. We waren 't er over eens, dat 't iets aparts moest zijn, iets waar oom Theo werkelijk piezier in zou heb benen dat niet te veel kostte. En ik had iets op 't oog dat prachtig was, dacht ik. Eiken morgen, als ik naar kantoor ga, kom ik langs een uitdrager, en daar had ik 'n paar dagen een speeldoos zien staan, magnifiek eenvoudig. Het was een tamelijk klein ding, maar heelemaal van glanzend zwart ebbenhout en op de hoe ken en in 't midden een versiering, die er uit zag als oud zilver. Als je 'm opende, begon hü dadelük te spelen, allerlei dingen: de Dollar prinses, de Donauwellenwals, Du liegst mir in Herzen enz. Dat laatste beviel me vooral; 't is het eenige deuntje dat ik oom Theo ooit heb hooren brommen. De uitdrager vroeg er drie gulden voor. Dat Willie Woensdag probeerde een fruitsalade te mengen, maar er was zoo'n geklapper van vleugels om hem heen, dat hü niet met zijn werk kon opschieten. Muriel, een van de lepe laars, zat den papegaai achterna en de papegaai schreeuwde den geheelen tüd maar door. „Ik heb er genoeg van, dat deze vo gels om my heen vliegen," zeide Wil lie, „en ik maak er een eind aan, vóór ik iets verder doe." Willie deed nu eerst zün vest uit, greep toen Muriel en knoopte het vest op den rug van het dier vast. Toen herinnerde hy zich de wollen jumper, die zoo gekrompen was, toen Ivy haar in de heete zon te drogen had gehangen. Hü stuurde Robbie weg om de jumper te halen, terwyl hü zelf den papegaai ving. Robbie kwam au weldra met de jumper en Willie stopte, den papegaal er in. „Moet je ze beiden eens zien," lach te Willie, „ze kunnen hun vleugels niet eerder uitslaan, voordat ik ze ontkleed." (Maandagavond vervolg) ilJHL1LJL (Ingezonden Mededeeling). vond ik mooi geld, maar hü bleef op z'n stuk staan en wilde hem voor niet minder geven. Ik kocht de speeldoos dus, wat oom Theo zou er werkelijk schik in hebben, dacht i'.;. Op Sinterklaasavond zag het er heel gezellig bü ons uit. De kinderen waren keurig gekleed, de theetafel was fün in orde, m'n vrouw had een kleur van opwinding, maar dat stond haar niet slecht, ze leek er jonger en fleuriger door. Ik had oom Theo tegen acht uur gevraagd, maar om negen uur was hij er nog niet. Dat maakte dat we tweemaal versche thee moesten zetten, daar de oude aan de kook 'r"""""1™1 was geraakt en ik )p haden vol werk i had om de kinde- den, die hoe lan- n j ger hoe ongedul- diger werden. Maar eindelük kwam hü. We hoorden al dadelük, dat hij z'n voeten niet op de mat afveegdeiets wat wü den volgenden dag bevestigd vonden, door de zwarte plekken op ons nieuwe tapüt. M'n vrouw ging hem tegemoet en wilde hem naar den leunstoel brengen, dien we naast den kachel hadden klaar gezet. Maar hü vroeg haar snibbeig hem asjeblieft niet als een invalide te behandelen; hü wou liever een gewonen stoel hebben, hü kon dat zachte aan z'n rug niet velen. Wel, we deden ons best dien avond. Ik pro beerde met hem over politiek te praten, maar hij zei dat de politiek hem de keel uithing. Toen wilde ik over zaken beginnen, maar hü viel me dadelük in de rede dat hü expres uit z'n zaken was gegaan, om nooit meer over zaken te hoo ren en dat hij hoopte, dat, wanneer we graag visite hadden, we rekening hielden met zulke bescheiden wenschen van onze gasten. M'n vrouw had evenmin succes. Ze wilde een balletje opgooien over de duurte, maar hij haal de z'n schouders op en zei dat hü daar geen last van had. De thee vond hy bitter en de borstplaatjes veel te zoet. Hü wilde het adres weten van den bakker die het banket geleverd had, dan zou hij hem morgen eens gaan vragen waarom hü voor de vulling gewreven boonen in plaats vp>. amandelen gebruikte en hij zei dat z'n tand*! braken op het speculaas en op de stukjes su- cade, waarin beslist scherven glas waren. Ook over de bisschop was hü niet te spreken. Hij dronk z'n glas met dezen kostbaren drank bij den eersten teug half leeg en ventileerde toen de grap dat hü wel eens gehoord had van „kroon"-azijn en andere azün, maar nog nooit van „Bisschop"-azyn. Hü lachte bulderend om zü'n eigen geestigheid, maar ik zag dat mün vrouw oir dat oogenblik het huilen nader stond dan het lachen. Om hem af te leiden, vroeg ik onze oudste, Sofietje, eens wat te zingen. Ze zingt werkelük aardig, maar oom Theo vroeg haar al heel gauw op te houden. „Hé, wat krast ze!" mompelde hü, met de hand tegen z'n oor. We zonden eindelijk de kinderen maar naar bed, want oom Theo vond ze vreeselyk lastig. Ze huilden wel een beetje, omdat ze hun ca deautjes niet gekregen hadden, maar m'n vrouw troostte ze met morgen. En toen was eindelük het groote oogenblik gekomen. Ik haal de de speeldoos te voorschijn. „We hebben een kleinigheid voor u gekocht, oom, dat is zoo de usance op dezen avond," zei ik. „We hopen dat u het wilt aannemen en dat u er heel veel pleizier van hebben zult!" Oom Theo zei niets. Hij keek naar de speel doos en streek z'n haar op, zoodat het als een ragebol overeind stond. Ik deed de doos open en speelde de „Dollar prinses". Hij speelde werkelijk heel aardig en oom Theo stond er met open mond naar te küken, als iemand die stijf is van verbazing. Op de „Dollarprinses" volgde de „Donauwel lenwals", daarna „Du liegst mir am Herzen". Toen legde oom Theo z'n hand op mün arm. „Laat de rest maar rusten," zei hü op zon derlingen toon. Nou komt der „Jungfemkranz" en dan „Die lustige Witwe". „Maar oom," stotterde m'n vrouw, „kent u dan....?" En toen grinnikte oom Theo: „Of ik hem ken? Nou! 't Is de ouwe speel doos van m'n vrouw zaliger.... die 'k drie weken geleden aan een uitdrager verkocht heb!" Professor John Hartman uit Glendale (Cali- fornië) heeft verklaard een middel te hebben uitgevonden tot bestrijding der tuberculose. De professor zegt er na langdurige onder zoekingen in geslaagd te zün een serum samen te stellen, dat de tuberculose-bacil doodt en volkomen onschadelü'k is voor den patiënt. Professor Hartman verklaart, dat hü een vrouw, die door tuberculose een long verloren had, een injlectie met zün serum gegeven heeft, en dat thans een nieuwe long begint te groeien. Binnenkort zal hier ter stede door den pro fessor een sanatorium geopend worden. A 11„L-nA op dit blad zijn Ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden tegen f Ofkfkfk bü levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoor f 7C/1 bü een ongeval met f O Cfk /ill*: UUOTITIC S ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeerlngen O VUv»m verlies van belde armen, belde beenen of belde oogen doodelijken afloop f bü verlies van een hand f OC oü verlies van een f Cfk bü een breuk van f Afk bü verlies van 'n een voet of een oog# JL&O»" ixtim of wysvlnger «/l/»~been of arm# tV»m anderen vinger Uit het Engelsch van 46 Ik houd cok van jou, Mary. Werkelijk? vroeg ze gelukkig, daar ben ik zoo blü om. Goeden nacht, lieveling. Morgen zal ik weten waarnaar ik zoo lang heb ge zocht, en dan zal jy gelukkig worden. Wat doet ze vreemd, dacht Nancy, wat zou er aan de hand zün? Maar omdat ze oververmoeid was, sliep ze direct in en werd ze {jas wakker toen er iemand hard op de deur bonsde. Miss Trevanion! Miss Trevanion! Kom gauw! Is er iets gebeurd? vroeg het meisje sla- P«ïg. Iets vreeselüks. Kom gauw! Ze vloog naar de deur en zag Sarah Ellen staan, doodsbleek van angst. Wat is er? vroeg ze bang. Miss Judson, stamelde de vrouw. Is ze ziek? Ze is gestorven, was het antwoord. Het duurde geruimen tyd voor Nancy een woord kon uitbrengen. Het nieuws kwam zoo plotseling, dat ze heelemaal verdoofd was. Eeni ge uren geleden had ze nog met haar zitten praten en plannen maken, en nu, plotseling, was het ontzettende gebeurd. Dood! Gestorven! riep het meisje uit. Maar dat is onmogelük! Maar het is zoo! Ik klopte drie keer op de deur en toen ik geen antwoord kreeg, ben ik naar binnen gegaan. Ze moet in den slaap zijn gestorven, want ik dacht eerst dat ze nog sliep.... Ik durf niet te komen, zei het meisje aar zelend. Wat moet ik dan doen? vroeg Sarah Ellen. Vlieg direct naar een dokter, misschien dat.... Er is niets meer aan te doen, antwoordde de vrouw. Ze was den laatsten tüd onder behandeling van een dokter Dat heeft ze me nooit verteld. Dat weet ik. Ze wilde u niet ongerust maken. Telefoneer hem toch maar direct. Nancy kleedde zich aan als in een droom. Ze kon het zich nog niet realiseeren. Ze herinner de zich de woorden van Mary den vorigen avond: Morgen zal ik het geheim weten. Zou ze een voorgevoel hebben gehad? Ze hoorde Sarah Ellen aan de telefoon met den dokter spreken en bijna zonder te weten wat ze deed, ging ze de slaapkamer van Mary binnen. Sarah Ellen had gelük gehad! Het leek of ze in een diepen slaap was. Haar gezicht was kalm en vredig en een glimlach lag om haar lippen. Nancy stond er als versteend bü- Welke gedachten waren door Mary's geest gegaan in het uur van haar dood? Had ze haar vader, den ouden Amos Judson, teruggezien, die haar toelachte uit een land waar geen verdriet is? Ze dacht eraan, dat Mary dien avond zoo vreemd-hartelijk was geweest. Gewoonlyk was Mary koel, liet ze haar ge voelens weinig, blijken, maar een paar keer had ze herhaald: Geef me nog een zoen, meisje, en had Nancy teeder tegen zich aangedrukt. Dat meest een diepere beteekenis hebben gehad! Nancy snikte hevig. Ze had zich sterk aan Mary gehecht en voelde dat het leven zonder haar afschuwelyk eenzaam zou zün. Ze be dacht ook, dat het een van Mary's liefste wen schen was geweest, dat zü het oude huis weer zou bezitten en herinnerde zich met dank baarheid, dat Mary gezegd had, dat zij de laatste drie jaar de zon in haar leven had ge bracht. Het mysterie van den dood greep het meisje aan. Eenige uren geleden leefde haar vriendin nog, maakte ze plannen, tintelden haar oogen; nu was alles voorbü.... voor eeuwig. Even later kwam de dokter binnen. Kom, kom, zei deze tegen het snikkende meisje. U moet niet zoo aan uw verdriet toegeven. Ik heb dit al lang zien aankomen, vervolgde de arts, het heeft me verwonderd dat het nog zoo lang heeft geduurd. Ik heb u willen waarschuwen, maar ze wilde volstrekt niet. dat ik u ongerust maakte. U hebt veel voor haar beteekend, mis Trevanion, zonder u zou den deze laatste jaren wel heel droef voor haar zün geweest. Wat heeft haar gemankeerd? vroeg Nan cy bijna machinaal. Een hartkwaal, antwoordde de dokter. Ze klaagde nooit om u niet te verontrusten. Van wat er de volgende dagen gebeurde gaf Nancy zich ternauwernood rekenschap. Ze herinnerde zich flauwtjes, dat John Shawcross haar schreef dat ze niet op de fabriek hoefde te komen; ze had het besef dat er een menigte vreemde menschen in het kleine huisje kwa men. Ze leefde als in een roes. Ze maakte geen plannen voor de toekomst, 't drong niet tot haar door dat ze 'n nieuw te huis moest zoeken. Jessie Briggs had haar ge vraagd om een maand op Woodroyd te komen, maar Nancy had de uitnoodiging niet aange nomen. Zooals in Yorkshire gebruikelük was,..kwa men er een massa bekenden bü de begrafenis. Sarah Ellen had voor een uitgebreiden maal- tüd gezorgd. Miss Mary hield er van om de dingen goed te doen, zei ze. r Ik zou me schamen als ik haar later in den hemel tegenkwam en ik had niet goed voor alles gezorgd. Nadat de maaltüd was afgeloopen, kwam het gezelschap büeen in de huiskamer. De notaris, mr. Josua Blackburn, haalde een document te voorschyn. Dit is het testament van miss Judson; ik moest alles precies opschryven zooals ze het dicteerde. Het document luidde aldus: Ik, Mary Judson, in het volle bezit van myn geestvermogens, maak de volgende beschik kingen: Ik vermaak aan mün dienstmeisje, Sarah Ellen, de som van twintig pond en als herinnering de broche waarvan ze zooveel hield. Alles wat ik verder bezit, vermaak ik aan mün lieve vriendin, Nancy Trevanion, die de laatste drie jaar bü mü heeft ingewoond en ik hoop uit heel mün hart, dat ze eindelük mag slagen in wat we zoo lang geprobeerd hebben. Ik wil haar daarbij zooveel mogelük helpen. De formule, waarnaar ze zoozeer ver langde, ligt in de brandkast, naast mün bed. Ze mag er mee doen wat ze wil. De sleutel van de brandkast ligt in myn geldkistje. Het huis „Laburnum Cottage" met zijn geheelen inventaris laat ik haar ook na en ik hoop, dat ze er zal blüven wonen tot ze haar oude huis kan terugkoopen. Het laboratorium met zijn heelen inventaris en mijn opgespaarde geld, behalve de 20 pond voor S. E., zijn ook voor haar". Nadat de notaris het testament had voorge lezen, heerschte er een lange stilte in de ka mer. Dat is een eigenaardig testament, merkte een van de aanwezigen op. Ja, zei de ander, zou het wel geldig zün? Waarom niet? zei de notaris. Het is absoluut in orde. De tekst is geheel zooals zü die zelf heeft gewild en het is naar behooren onderteekend. Daar is niets tegen te zeggen, merkte een van de bloedverwanten op. Mary was altijd een rare vrouw, net als haar vader. Hoeveel geld laat ze na? Als alle rekeningen zyn betaald, is er on geveer 200 pond over. Ik had gedacht dat er veel meer zou zün. Ze had geen cent toen de oude Amos stierf, beweerde een ander. U zult dat zeker niet hebben verwacht, mis Trevanion, zei de oude Josua. Neen, nooit, beaamde Nancy. Al heeft ze niet veel contanten, het huisje is toch wel 'n 6 of 700 pond waard en dat is toch wel de moeite waard, ging de oude nota ris voort. U bent er niet slecht bü gevaren, miss Trevanion, en met een veelzeggenden blik ver liet de man der wet de kamer. Een paar minuten later was Nancy alleen in huis met Sarah Ellen. Ik had nooit gedacht dat ik haar zoo zou missen, dacht het jonge meisje. Byna werktuigelijk las ze het stuk, dat de notaris had achtergelaten, nog eens over. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 14