STADSNIEUWS %Uk wat wiU MERCURIUS HAVERMOUT Een VELO wascht schoon en wringt droog ZATERDAG 20 MEI Visch naar Frankrijk GEEN GEZINSINKOMSTEN OPGEGEVEN Werklooze voor den rechter RIJWIELPLAATJESDIEF VEROORDEELD Tot 4 maanden gevangenisstraf VOOR DEN POLITIERECHTER Een harige geschiedenis Volendamsche ruzie TREKJES No. 796 N.-H. VER. TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE 25ste jaarverslag CENT PER PONDSPAK NEDERLANDSCH FABRIKAAT HAARLEMSCHE REDDINGS BRIGADE Viering 20-jarig bestaan COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE VRAGENBUS GRAAL-AGENDA Nieuws voor de week van 20—27 Mei Clandestiene buitenlandsche visch- invoer op Nederland- schen naam f Retraitenhuis te Bergen Voor den politierechter stond Vrijdagmorgen een 54-jarige Lissenaar terecht, verdacht van oplichting van het Burgerlijk Armbestuur te Lisse. Verdachte, die al 2 jaar werkloos is, had n.l. de inkomsten van zijn 15-jarigen zoon, welke het luttele bedrag van ƒ2.50 per week bedroegen, gedurende een veertigtal weken niet opgegeven. Het Burgerlijk Armbestuur had dit feit twee keer gemerkt en tot straf den steun van den werklooze ingetrokken. Toen deze ech ter voor de derde maal betrapt werd, volgde een aanklacht bij de Justitie. Als getuigen werden gehoord de werkgeefster van den zoon en een ambtenaar van het Bur gerlijk Armbestuur. Bij het verhoor van verdachte wees de politie rechter mr. Raeds, op scherpe wijze op het maatschappelijk belang om het Burgerlijk Arm bestuur de juiste opgave te doen. „Ik heb den indruk", zoo zeide hij, „dat er verschrikkelijk ge knoeid wordt met den werkloozensteun en het is noodig dat krachtig tegen misbruiken wordt opgetreden." Verdachte erkende het ten laste gelegde, maar zeide door de armelijke omstandigheden tot zijn daad gekomen te zijn. Hij heeft 6 kinderen en geen vrouw en de werkloozensteun is uiteraard niet overvloedig. De verdediger, mr. H. O. Drilsma pleitte ont slag van rechtsvervolging op grond van het feit, dat de overigens hoogst verkeerde daad van verdachte z.i. geen oplichting is. Subsidiair vroeg hij een voorwaardelijke veroordeeling in verband met de huiselijke omstandigheden van verdachte. De officier van Justitie mr. v. d. Burg eischte in een streng requisitoir 3 maanden gevangenis straf, waarvan de politierechter twee maanden maakte, met een scherpe reprimande aan ver dachte. Voor den politierechter stond Vrijdagmorgen een zekere G. P. terecht, een beruchte rijwiel- dief, die in Purmerend op verschillende tijd stippen rijwielplaatjes van allerlei fietsen ge stolen had. Een drietal getuigen, eigenaren van de ont vreemde rijwielplaatjes, werd gehoord. Verdachte bekende doch riep de clementie van den politierechter in in verband met zijn moeilijke levensomstandigheden. Overeenkomstig den eisch van den officier van justitie veroordeelde de politierechter ver dachte tot 4 maanden gevangenisstraf met last tot onmiddellijke inhechtenisneming. Wijk aan Zee en Duin is een héél lieflijk, stil dorpje. En als in alle lieflijke, stille dorpjes dragen de dames er nog lange haren. En overal waar nog lange haren gedragen worden, moeten deze het bij burenruzies ontgelden, zóó zelfs dat ze als „stuk van overtuiging" op des politie rechters tafel gedeponeerd worden,... Juffr. C. M., huisvrouw van J. J. zooals dat in onze hoog-rechterlijke taal heet had ruzie gekregen met juffr. M. de R„ huisvrouw van A. E. P. en haar in letterlijken en figuur lijken zin in de haren gevlogen. Tenminste dat beweerde de laatste en ont kende de eerste. De eerste beweerde alleen maar een klap gegeven te hebben heel onschuldig maar! Natuurlijk was er een andere huisvrouw, die „toevallig" passeerde en gezien had dat eerstgenoemde in laatstgenoemdes haar zat en tegen twee getuigen, nietwaar, moet een onschuldige verdachte, die alleen maar een klap gegeven had, het afleggen.... De dames zetten in de rechtszaal de buren ruzie lustig voort en vertelden menige bijzon derheid van de „histoire intime" van Wijk aan Zee en Duin De officier van justitie eischte 8 of 4 dagen; de politierechter gaf 15 of 10 dagen.... Een andere burenruzie werd deftig onder den naam van „wederrechtelijke toeëigening" opge diend en speelde zich af in een rustig, stil dorpje aan de Zuiderzee, dat naar het propere jak, kanten mutsje en kleurig boezeroen van verdachte te oordeelen, Volendam heet. Verdachte ditmaal geen huisvrouw had volgens de dagvaarding een bijl gestolen uit haars buurmans schuur en haar buurman be vestigde dit. Verdachte zelf echter zeide de bijl slechts by afwezigheid van buurman uit diens schuur „geleend" te hebben, maar had later het feit niet aan buurman durven zeggen en dus de byi maar gehouden De politierechter gaf een maand voorwaar delijk.... Wy ontvingen het 25ste jaarverslag (over 1932) van de Noord-Hollandsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose. In het optimistisch gestemde voorwoord wordt eerst de vraag beantwoord of de ongunstige tijdsomstandigheden in 1932 ook haar noodlot- tigen invloed deden gelden op de bestrijding der tuberculose in Noord-Holland. Dit is niet het geval. Integendeel, zoo lezen wy in het voorwoord, ook in Noord-Holland als in het geheele Rijk is de sterfte aan tuberculose ook nu weer in belangrijke mate gedaald, n.l. van 7.1 in 1931 tot 6 op de 10.000. Maar wat ons by onze beschouwingen over 1932 vooral verheugt is de eenstemmige ver klaring van al onze districtsartsen, dat de uit zending van lijders naar sanatoria over de ge heele linie door den algemeenen nood niet heeft geleden. Op dezelfde wijze als vroeger werd de arbeid in de vijf districten voortgezet, met hier wat meer, daar wat minder toeloop dan in 1931. Zoo bereikte het district Haarlem-Omstreken een aantal nieuw-ingeschreven patiënten van 812 (tegen 664 in 1931) en namen Alkmaar met 897 en Hoorn met 552 tegen 974, resp. 574 wat af, terwijl Haarlem zelve 679 nieuwe patiënten telde tegen 711 in 1931 en Hilversum 658 (tegen 220). Het verslag geeft vei volgens een uitgebreid overzicht van het wel en wee der vereeniging in 1932, de bereikte resultaten, waarbij de tal rijke statistieken het geheel verduidelijken. Onder de verslagen van de districten, die alle op een toenemend bezoek aan de consulta- tiebureaux en uitgebreidere werkzaamheden kunnen bogen, troffen wij ook die van het dis trict: omstreken van Haarlem (Hoofddorp, Be verwijk, Velsen, Zandvoort) aan: Er werden in het geheele district 812 (664) nieuwe personen onderzocht, terwijl 1734 (1610) personen zich voor heronderzoek aanmeldden, zoodat in totaal 4468 (4120) consulten werden verstrekt. Het aantal onderzochte personen per 10.000 inwoners was 173.3. Van de onderzochte nieuw-ingeschreven personen leden 48 (47) aan open long-tubercu- lose; volgens beroep ingedeeld 8 (4) dienstbo den; 12 (10) huisvrouwen; 2 (1) onderwijzend personeel; 1 (1) werkzaam in een levensmidde- ienbedryf; 11 (24) andere beroepen; 13 (1) zon der beroep; 1 (0) kellner. Op Jan. 1932 hadden 1027 gezinnen huisbe zoek. In den loop van 932 kwamen hierbij 323 gezinnen en werden 333 gezinnen afgevoerd, zoodat op 1 Januari 1933 nog 1017 gezinnen huis bezoek hadden. In 106 van deze gezinnen kwam een lijder aan open longtuberculose voor. (De tusschen haakjes geplaatste cijfers heb ben betrekking op 1931). Voor het district Haarlem gelden de volgen de cijfers: In het verslagjaar overleden te Haarlem 86 (89) personen aan tuberculose, van welke 17 (11) elders woonachtig waren. Het sterftecijfer van de te Haarlem overleden inwoners dezer Gemeente vertoonde een verdere daling, en be droeg 5.6 voor alle vormen van tuberculose te gen 6.5 in 1931. In 1932 werden 2609 (2500) personen onder zocht, terwijl het bureau nog bemoeienis had met 214 (268) personen, die door een verblijf in een ziekeninrichting of om andere redenen het consultatiebureau niet konden bezoeken. Totaal dus 2823 (2768) personen, 228 (229) per 10.000 der gemiddelde bevolking, aan wie 4664 (4654) consulten werden verstrekt. Dit getal van 2823 (2768) personen werd samengesteld uit 613 (563) mannen, 1161 (1148) vrouwen en 1049 (1057) kinderen. Van de nieuw-ingeschreven lijders aan open long-tbc. waren: 1 Onderwijzend personeel, (deze onderwijze res werd in het genot gesteld van het bijzonder verlof voor onderwijzend personeel), 3 dienst bode, 9 huisvrouw, 4 werkzaam in een levens- middelenbedrijf, 33 werkzaam in andere beroe pen, 10 zonder beroep. Voor de eerste maal werden ingeschreven 158 (136) mannen, 237 (261) vrouwen en 290 (320) kinderen, totaal 685 (711) personen. Hiervan bleken lijdende te zijn aan tuberculose 65 (51- mannen, 75 (96) vrouwen en 30 (23) kinderen, totaal 170 (170) patiënten. In totaal waren op 1 Januari 1933 op het consultatie-bureau be kend 1047 (1051) lijders aan een of anderen vorm van tuberculose. Nog twijfelachtig bleef de diagnose „tuber culose" bij 34 (37) mannen, 80 (92) vrouwen en 59 (67) kinderen, totaal bij 173 (196) personen. De woningtoestand van de gezinnen waarin huisbezoek werd gedaan, was op 1 Januari 1933 goed in 793 (771) gezinnen, voldoende in 444 (430) gezinnen, onvoldoende in 114 (107) gezin nen en slecht in 12 (18) gezinnen. De balans van den penningmeester wijst een batig saldo aan van 18.037.54 (waarvan 14.775 gereserveerd wordt) en een eindcijfer van 42.696.15. Alleen de consultatiebureaudienst van het district omtrek Haarlem leverde een groot na- deelig saldo op, van de overige een voordeelig saldo. De begrooting voor 1933 sluit met een eind cyfer van 100.320. Zooals onze lezers weten, is het op 26 Juni a.s. twintig jaar geleden, dat de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen werd op gericht. Dit wordt o.a. herdacht met het houden van een tentoonstelling op het gebied van het reddingswezen in het gebouw van den Haarl. Kegelbond, waarover we reeds eerder bijzonder heden publiceerden, alsmede over de - nationale wedstrijden in het zwemmend redden, die Zon dag 25 Juni in de gemeentelijke Zweminrichting aan de Houtvaart plaats hebben. Voor deze tentoonstelling is een eere-comitë gevormd, dat als volgt is samengesteld: Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris van de Koningin, eere-voorzitter; C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, voorzitter; mevr. E. W. Merens Joekes; Mr.- J. Gerritsz, wethouder van Haar lem; W. Roodenburg, wethouder van Haarlem; Mr. M. Slingenberg, wethouder van Haarlem; Mr. Th. A. Wesstra, secretaris van Haarlem; A. A. Bierlee, voorzitter van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen; H. de Booy, secretaris van de Noord- en Zuidhollandsche Reddings Maatschappij; K. Brants, hoofd inspecteur Lager Onderwijs; Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede; Mr. Dr. W. Dyckmeester, voorzitter van de Maatschap pij tot Redding van Drenkelingen; Dr. M. J. Huizinga, voorzitter Kring Haarlem van den Ned. Zwembond; Dr. J. van Konijnenburg, di recteur Gem. Geneeskundige Dienst, Haarlem; Dr. M. Maurits, arts, eere-lid van de Haarlem sche Brigade; Dr. P. H. van Roojen, secretaris van den Kon. Nat. Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis"; Dr A. M. S. Sluyterman, voorzitter afd. Haarlem van de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst; A. A. Baron Swëerts de Landas Wijborgh, voorzitter Zuid-Hollandsche Mij. tot Redding van Schipbreukelingen; E. H. Tenc- kinck, commissaris van politie te Haarlem, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloe- mendaal; H. van Weyer, inspecteur Lager On derwijs te Haarlem. Wij brengen nog eens ir> herinnering, dat de trekking der loterij voor deze tentoonstelling is uitgesteld tot 1 Juni as. E 52 algemeen secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, Telefoon 12791, en bij vast stelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Het was in de pauze van een groote verga dering van grossiers in koloniale waren. In gangen, portalen en zij-zaaltjes stonden de heeren te rooken en in groepjes van vier tot tien te praten, uiteraard meest over de zaken en de belangen daarvan. Maar in één van die groepjes was dat niet zoo. Daar stond er een 'n griezelige historie te vertellen van 'n inbreker, die hij op 'n la ie avond in z'n kantoor had betrapt. Er was 'n revolver, 'n boksijzer en meer gevaarlijke din gen bij te pas gekomen.... en n half uur lang was ie met de kerel bezig geweest eer er iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii hulp kwam opdagen... die nog precies bijtijds ne rooJe kwam, want de boef E had juist 'n kolossale dolk" i Engelsche sleutel we- ten te grijpen, om hem de hersens in te iiiiiiiiiiiiiiiiiliililiiiiiiiiiiiiimiii slaan. „Och ja" zei meneer van Didderen, die óók in 't groepje stond „zooiets is 'n kwes tie van tegenwoordigheid van geest, hè Als je maar toont, dat je niet bang bent dan...." De andere heeren konden 't niet helpen, maar ze moesten allemaal lachen, al deden ze be leefde pogingen, om 't zoo bescheiden mogelijk te doen. Want meneer van Didderen was 'n ventje, dat je maken en breken kon, zóó klein en ma ger.... daarbij had ie 'n stemmetje als 'n jon gejuffrouw.... en dat bracht 't belachelijke van z'n redeneering tot de volle honderd pro cent. „Nee, dat meen ik" piepte meneer van Didderen, 'n beetje kriegel om de hilariteit „want je postuur heeft daar niets mee te ma ken. De hoofdzaak is, dat je handelend weet op te treden, onverschillig in welk penibel ge val ook. Ik heb 't es gehad En toen kwam er 'n verhaal, dat nog 'n haartje erger was, dan dat van de eerste ver tellermaar waarbij ze allemaal voelden, dat meneer van Didderen schromelijk over dreef Toen was de pauze afgeloopen. Het personeel van meneer van Didderen ging om zes uur naar huis. Zelf bleef ie dan nog 'n half uurtje op 't kantoor, om de brandkast te sluiten en de laatste post te behandelen. Daarna draaide hij de lichten uit, deed de voordeur op 't nacht slot en ging naar huis, 'n straat of drie verder. En zoo liep meneer van Didderen ook heden avond van z'n privé-kantoortje naar z'n brie venbus, nam daar 't stapeltje poststukken uit en stapte terug naar z'n kantoor. Bovenop lag 'n brief, die niet door de post was bezorgd; er stond 'n getypt adres op en géén afzender. Wel las ie bovenaan: „Zeer dringend en strikt persoonlijk." Toen ie de brief had opengevouwen zag ic in de linker-bovenhoek 'n met roode inkt ge- teekende dolk. De verdere inhoud was als volgt: „Heden avond omstreeks half zeven zal zich ten Uwent vervoegen een persoon van middelbaren leef tijd, gekleed in grijze regenjas. U moet aan dien persoon een bedrag van duizend gulden overhandigen. Doet u dat niet, dan zal hij zich zwijgend verwijderen, doch vanaf dat oogen- blik is uw leven geen seconde meer veilig. Wij beschikken over de meest geraffineerde midde len, om iemand spoorloos te doen verdwijnen en hem te brengen in onzen uitstekend inge- richten martel-kelder, alwaar een afgrijselijke De aandacht wordt gevestigd op en gevraagd voor het op Zondag 18 Juni in het Stadion te Amsterdam te houden Sacramentsspel „Anno Sancto". Voor een gereserveerde plaats kan men zich voor 25 Mei opgeven aan het seer. Com. v. Kath. Actie, Kleverparkweg 187, telefoon 12791, of gebouw St. Bavo. Leden der vereenigingen gaama als groep. ZONDAG 21 Mei 8.30 uur: Algem. H. Com munie voor de leden van de K. J. M. Vereeni ging in de kapel, Koningstraat 20. 10.30 uur: Bezoek aan het vliegveld „Schip hol" te Amsterdam door de Ned. Reisvereeni- ging voor Katholieken. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver eeniging. Geen andere vergaderingen uitschrij- ven. DINSDAG 23 Mei 8 uur: Repetitie van het R. K. Mannenkoor „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbrigade „St. Franciscus" in het Militairengebouw, Zoe- testraat 14. DONDERDAG 25 Mei: Geen Oratorium 7 uur: Fietstocht voor de leden der Ned. Reis- vereeniging voor Katholieken VRIJDAG 26 Mei, 8 uur: Repetitie Mando lineclub „Santa Lucia" in Centraal. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin gen verzocht vooraf overleg te plegen met het dood hem beschoren is. Vertoon u niet aan een der ramen of deuren, om de hulp van voorbijgangers in te roepen, want dit huis wordt aan beide zijden bewaakt, en zoodra wij U zien is u een lijk. Wy zijn prima scherpschut ters. Gebruik vooral uw telefoon niet, want dit toestel staat onder doodelijke stroom, een ge niale uitvinding van een onzer electro-techm- sche medewerkers, die zich zoo juist op weder om zeer loffelijke en onfeilbare wyze van zijn taak heeft gekweten. De persoon, die de dui zend gulden komt halen, zal zich aanmelden door even tegen het raam aan de straatzijde van uw kantoor te tikken. Hy zal niet langer dan één minuut wachten. U mag de deur niet openen, doch moet hem de enveloppe met ge vraagde inhoud aangeven door de gleuf van- de brievenbus. Daarna gaat u onmiddellijk weer naar uw kantoor en blijft daar nog minstens een half uur, gedurende welk tijdsverloop alle hierboven genoemde voorzorgsmaatregelen ge handhaafd blijven. Met de meeste hoogachting: de bende van de roode dolk." Onder het lezen waren de oogen van meneer van Didderen driemaal zoo groot geworden.... en z'n handen gaan beven. En nu beefde alles aan meneer van Didde ren, zelfs z'n horlogeketting en de veter-slier tjes van z'n schoenen. Hij probeerde vele malen tevergeefs van z'n stoel op te staanbracht 't niet verder dan enkele centimeters boven de zitting.... 't was, of de heele onderste helft van z'n lichaam gevoelloos was geworden Bij stukjes en brokjes las ie de brief nog es overde lettertjes danstenen 't was of de roode dolk voortdurend van die kleine proef- prikjes gaf. Z'n hoofd gloeidewerd dan plotseling weer 'n klomp ijsen tientallen zweet-droppels tipten op z'n handen en 't pa pier. Hij zag zich vastgeklonken aan de muur van de folterkelderen rondom allemaal gemeene kerels met messen, stokken, priemen, tangen, gloeiende ijzers en gieters met heet wa ter, om hem langzaamaan dood te sproeien. Eindelijk kon ie opstaan.... wankelde naar 't raam, maar schokte met 'n schorre hik te- Vraag: Waar kan ik in Holland het boek krijgen van de Klerks methode (waarin staat hoe men zijn eigen kind zelf kan onderwijzen) Antw.: Elke goede boekhandelaar kan u hel pen. Vraag: Ik verdien ƒ16.56; Inkomstenbelasting ƒ20.40; Hoofdsom 21 Opcenten voor de ge meente 16.80. Is dat juist? Antw.: Ja, de aanslag is juist. Vraag: Welk is de kortste weg van Uithoorn naar Zeist? Antwoord: Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Breu- kelen, Maarssen, Utrecht, De Bilt, Zeist. To taal 42 K.M. Vraag: 1. Wanneer een bediende, werkzaam als verkooper door zijn chef wordt opgezegd, heeft de bediende dan recht op eenige dagen om een andere betrekking te zoeken? 2. Zoo ja, hoeveel. Mag hy deze zelf bepalen of mag zijn chef dit doen? 3. Als hij bij een firma moet komen, moet zyn chef hem dan laten gaan? 4. Is hij verplicht zijn chef te zeggen welke firma hem opgeroepen heeft? Antwoord1. en 2. Neen, wel moet de pa troon hem redelijk gelegenheid geven een nieu we dienstbetrekking te aanvaarden. Dat begrip redelijk houdt in, dat de tijd voor het aanvaar den der nieuwe betrekking in onderling overleg dient te worden vastgesteld. 3. en 4. Ons lijkt het redelijk, dat de chef zijn bediende daartoe in de gelegenheid stelt en om de redelijkheid daarvan aan te toonen, zal in den regel de bediende goed doen den naam van zijn nieuwen patroon te noemen, als hem dat door zijn chef wordt gevraagd. Vraag: Ik ben van Kerstmis af ziek geweest. Ik kan nu niet meer werken. Ik heb een inko men van 13 gulden in de week. Ik bezit niets. Ik woon in Enkhuizen en ben gehuwd maar mijn vrouw heeft het huis en het huisraad. Moet ik nu nog belasting betalen? Antwoord: De belasting wordt berekend naar het inkomen, dat verdiend is in het kalender jaar, hetwelk van het belastingjaar voorafgaat. Indien dit minder is dan 800 per jaar, dan komt u niet voor Rijksinkomstenbelastmg in aanmerking. Bij welk inkomen u in Enkhuizen voor gemeentefondsbelasting in aanmerking komt, is ons niet bekend. Vraag: 1. Hoeveel moet iemand aan inkom stenbelasting betalen die aangeslagen is voor 2520.en drie schoolgaande kinderen heeft? Zoowel voor Rijk als gemeente? 2. Hoe Wordt dit berekend? Antwoord: 1. Rijksinkomstenbelasting plus opcenten 30.19; gemeentefondsbelasting plus opcenten 54. 2. Dat is niet in twee regels verteld. De wet op de inkomstenbelasting bevat 133 artikelen en daar komen nog heel wat staten by te pas. Een uiteenzetting hoe wij aan dit bedrag komen, zou onduidelijk blijven. Op ons kantoor willen wij u echter met genoegen inlichten. In de N. H. Crt. van 21 Juni 1932 is een uitvoerige bereke ning gepubliceerd. Vraag: Ik ben weduwnaar. Mijn kinderen zijn meerderjarig. Ben ik nu wettelijk verplicht boe delscheiding te houden? Antwoord: De kinderen hebben natuurlijk recht op him wettige portie. Willen zij den in boedel echter onverdeeld laten dan is daar niets op tegen. Vraag: 1, Waar woont de Koningin? 2. Wie bekostigt de verkiezingsreclame? Doet v. d. Bilt dit, of doet een propaganda-vereeni- ging dit? Antwoord: 1. H. M. de Koningin heeft haar residentie in Den Haag. 2. De verkiezingsreclame wordt voor wat be treft de groote partijen bekostigd door de Par tijkas en de onderafdeelingen. Hoe kleine par tijen de onkosten bestrijden, hangt van verschil lende omstandigheden af. Vraag: Mijn clivia bloeit prachtig, maar er zitten luizen in de aarde; wat is hiertegen te doen? Antwoord: Wat voor soort van luizen zitten op uw clivia? Meldt althans of het zwarte, groe ne, bruine of witte wolluizen zijn. Vraag: Welke houtsoort wordt het meest ge bruikt om een viool te bouwen? Antwoord: Voor vioolbouw gebruikt men ahorn-hout, dat uit Tsjecho-Slowakije geïmpor teerd wordt. Voor de dekbladen is Fichte (den nen) hout noodzakelijk. Vraag: Hoe kan ik zwarte mieren verwyde- ren? Zij bevinden zich in een tuintje en onder den vloer in de keuken. Antw.: Het eenige afdoende middel om de mieren te vernietigen is het nest op te zoeken en de mieren grondig te vernietigen met ko kend water of petroleum. Daarvoor moet u des noods over hebben den vloer in de keuken op te lichten. Vraag: Bestaat er ook een boek, waarin het briefschrijven in den goeden trant behandeld wordt? Zoo ja, waar wordt het uitgegeven of waar kan ik het koopen? Antw.: Elke goede boekhandelaar kan u on getwijfeld aan verschillende van die boeken hel pen. Wendt U eens tot een hunner en vraag hem om raad. rug, want dacht aan de loerende wachters daar buiten. Z'n blik viel op de telefoonZou dat ding nou werkelijkwerkelijk onder electri- sche stroom staan.... zou ie niet even.... héél even met de top van z'n pink probeeren, of.. By de tweede stap naar 't toestel kromp ie al in elkaar en zat op z'n hurken. Hij kroop naar de brandkastnam 'n briefje van 300, zes van 100 en vier van 25. Toen bibberde hy naar z'n schrijfbureau, stak alles in 'n enve loppe.... Er werd met 'n hard voorwerpje op 't raam getikt Meneer van Didderen kreeg 'n schok durfde niet eens te kijkenliep met beenen van duizend pond de gang in.... schoof de enveloppe door de gleuf. Hij voelüè rillend, dat ze uit z'n vingers werd getrokken.... 'n Zware stem zei: „In orde".. Nog even bleef ie staanen z'n hand ging naar de deurknop.... Maar dezelfde stem commandeerde nu: „Naar binnen! Gauw, of.." In 'n struikel-vaart holde meneer van Did deren naar z'n kantoor terugzeilde in z'n bureau-stoel en bleef daar 'n heele poos als 'n blok zitten.... t hoofd omlaag geknakt.... ais vernietigd. Toen werd er wéér getikt. Nu was 't met schrik en verbazing tegelijk, dat meneer v. Didderen 't waagde naar z'n raam te kijken. Hij zag vaag 't gezicht van z'n neef, Harrv Blonkers, die lachend riep: „Hé, oom! Ik dacht dat u daar zat te slapen.... ik denk, ik zal maar even tikken!" „OhehHarry,,., wachtik kom bij je.... kom even binnen.... want...." Hij liep zenuwachtig naar de voordeur, maar onderweg begon ie z'h eigen ontzettend te schamen en nam zich voor, niets van 't geval aan Harry te vertellen. De jongeman werd binnengelaten en zei vroo- lijk. „Ik liep toevallig voorbij, oom.... en om dat u byna nooit om deze tijd meer op kan toor zit, dacht ik werkelijk, dat u in slaap was gevallen...." Graalhuis „Ste. Jeanne d'Arc", Spaame 29 ZONDAG: Om 2.30 uur komen de leden aan het clubhuis voor gezamenlijken fietstocht. De kadetten zijn om kwart vóór een uur aan het clubhuis voor de picknick met de kadetten uit Amsterdam en Leiden. De lezing gaat vanavond weer door. DONDERDAG: Hemelvaart, om 5 uur 's mor gens zyn allen, die meegaan „Dauwtrappen". mét of zónder fiets aan het clubhuis. Nog enkele leden kunnen zich opgeven voor het korfballen. Graalhuis „Veronica", Emmastraat 24 ZONDAG: Om 12 uur, inkleedingscursus voor alle aspiranten; ook om 12 uur dadenclub voor de „Justa's"; om 5.30 inwijdingscursus. WOENSDAG: Om 7.30, dadenclub: „De Fiere Blijheid". DONDERDAG: Hemelvaart, 's morgens om 5 uur zijn alle dadenclubsters aan het clubhuis voor het „dauwtrappen"; 's middags om 2.30 wandelen. Vandaag geen dadenclub voor de „Zaaisters". Graalhuis „St. Stanislaus Kostka", Middenweg 116 ZONDAG: Om 11.45 precies begint de nieuwe inVydingscursus. Wie van de leden aan dezen cursus deel zal nemen, meldt zich vóór half 12 bij de Walküre, of geeft zich vóór dien tijd schriftelijk op. Op denzelfden tijd begint de nieuwe inkleedingscursus voor aspiranten. Om 2.30 uur wandelen voor alle leden. MAANDAG. Om half negen, vergadering voor de parochies: St. Bavo (Noord) en H. Liduina. DONDERDAG: Hemelvaart, de leden, die graag meegaan met den fietstocht, geven zich voor Dinsdag aan de Walküre op. (Alleen leden boven 15 jaar). De korfbalclub begint Donderdag 1 Juni, er is nog plaats voor enkele leden. Bij voldoende deelname begint er binnenkort 'n club voor religieus dansen. Geef je vlug op! Algemeen nieuws: Op Hemelvaart vervallen alle clubs. EXCELSIOR, ALLELUJA, VOORUIT! Vraag: Hoe kan ik modderspatjes uit een beige mantel van mattingstof verwijderen? Antwoord: Hier kan alleen een goede stoome- ry heil brengen. Vraag: Is het juist, dat de aanslag in de be lasting over het dienstjaar 1932— 1933 berekend wordt naar het salaris, dat men in 1931 ver diende? Antw.: Als regel wel. Vraag: In een crêpe marocain japonnetje heb ik een vetvlek gekregen. Ik heb die trachten te verwijderen met warm water, doch het is toch een vlek gebleven. Wat kan ik nu doen om haar te verwijderen? Antw.: Vetvlekken uit een crêpe marocain ja ponnetje verwijdert men door een schoone, wit te katoenen doek of een prop gezuiverde watten met aether te bevochtigen (niet te nat om geen kringen te maken). Hiermede flink over de vlekken wrijven, die strak uit gehouden moeten worden onder het wrijven. Wij weten intusschen niet in hoever uw behandeling met warm water de hierboven beschreven procedure resultaatloos zal doen zijn. Mocht dat laatste het geval zyn, dan zal er wel niets anders opzitten dan een chemische wasschéry te hulp te roepen. Vraag: Hoe kan men witte kaarsen, die vuil zijn geworden, er weer als nieuw doen uitzien? Antw.: Indien het vuil niet door het kaarsen- vet is getrokken, zoodat de kaarsen dus door en door vuil zijn, dan kunt u de oppervlakte schuren met schuurpapier 0 0. Ze zullen er dan frisscher gaan uitzien. Zijn de kaarsen echter geheel vuil, dan baat geen middel en kunt u 't best de kaarsen door nieuwe vervangen. Vraag: Is deze aanslag juist: Zuiver inkomen 996 gulden. Inkomsten bel. 3.26; hoofdsom 10.opcenten 8. Antw.: De aanslag is juist als u ongehuwd bent en tezamen woont met nog één persoon, die aangeslagen is in de belasting, b.v. uw va der. Is een van tweeën niet het geval, dan bent u te hoog aangeslagen. Vraag: Hoeveel moet men voor een vier-per- soons auto betalen op de ponten van Culemborg, Geldermalsen, Zaltbommel, Moerdijk? Antwoord: Op de pont van Culemborg: 0.54 en 0.10 per persoon, behalve de chauffeur; vrachtauto 0.76. Op de pont van Geldermalsen: 0.54 met den zelfden toeslag; vrachtauto 0.76. Op de pont van Zaltbommel: 0.76 met den zelfden toeslag; vrachtauto 1.54. Op de pont van Moerdyk: ƒ1.met den zelfden toeslag; vrachtauto 1.50.met aan hangwagen 2.50. Vraag: Wat is de kortste weg van Haarlem naar Deventer per rijwiel en van Deventer naar Diepenveen? Hoeveel K. M. is dat ongeveer? Antwoord: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Duivendrecht, Crailoo, Laren, Eemnes, Baarn, Soestdyk, Soest, Amersfoort, Hoevelaken, Voort huizen, Oud-Milligen, Nieuw-Milligen, Apel doorn, Tenge, Twello, Deventer. Totaal 128 K. m! DeventerDiepenveen, 6.5 K. M. „Neen, hoorslapen doe ik alleen des nachts" zei oom met 'n nerveus lachje;; „Kom even op m'n kantoor, Harry.... dan ga ik zoo ver met je mee „Maar oom" schrok de neef even toen ze binnen waren „wat ziet u er uit! Is u niet in orde? D'r zit geen kleur meer op uw ge zicht!" „Niet in orde? Ik weet van niks, hoor 'n Beeetje druk gehad vandaagMaar zeg es.... als ik jou goed bekijk.... jij bent óók niet zooals ik je wel es gezien heb „Nou, om u de waarheid te zeggen, oom, ik voel me de laatste tijd niet zoo prettigik ben vanmiddag dan ook es bij de dokter aan- geloopen.... Ik rook te veel cigaretten zegt iek heb 'n knap standje van 'm gehad en als ik niet oppas, zegt ie.O, ja, da's waar ook.... Mag ik misschien even van de tele foon gebruik maken, oom?" Meneer van Didderen deed bovenmensche- lijke pogingen, om 'n gewoon mannetje te bly ven. Toen zei ie zoo neutraal mogelijk: „Tele foon? O.... nee.... wacht.... die is niet in orde.... hoe laat is 't nou?" „Wat heeft dat er nou mee te maken? t Is kwart vóór zevenenop uw eigen kan- toorklok!" „O.... neenee.... telefoneer maar niet, jongenik geloof, dat er iets aan de leiding mankeert.... ik kreeg straks, toen ik iemand opbelde'n soort schok Harry lachte 't heele kantoor vol. „Maar oom, dat bestaat niet! Dat moet ver beelding van u geweest zyn.... en ik zal u toonen...." Vóórdat meneer van Didderen iets kon doen of zeggen, had Harry de hoorn al gegrepen. Meneer van Didderen draaide zich om huiverdekon geen geluid geven Toen hoorde hij Harry met dubbelslaande tong zeggen: „Hé.... ik.... ik word ineens nietniet goe...." Meneer van Didderen gaf 'n gil.... draaide zich om.... en ving z'n neef op, die bewuste loos langs z'n oom op de grond zakte In aansluiting by onze berichten betreffende den uitvoer van buitenlandsche visch naar Frankrijk ten nadeele van het Nederlandse!» contingent, vermelden we hier in het kort de meening van de IJmuider Vischhandelsvereeni- ging, ontleend aan een 'uiteenzetting in „Het Handelsblad": Medio December 1932 ontving ons bestuur, aldus genoemde vereeniging, van regeenngs- wege de mededeeling, dat ook Frankrijk een Nederlandsch uitvoercertificaat voor den invoer van visch uit ons land zou eischen. By nadere informatie in Parijs bleek ons evenwel, dat daarvan aan het Fransche departement niets bekend was, en men er ook niet aan dacht den Nederlandschen handel nog meer moeilijkheden in den weg te leggen. De handel, wel voorziende, dat by gebrek aan afdoende regeeringsmaatregelen door buiten landsche exporteurs misbruik zou worden ge maakt van het aan ons land toegelaten contin gent, verzocht daarom aan de regeering te be werkstelligen, dat alleen IJmuiden als aan- en doorvoerhaven voor buitenlandsche visch naar Frankrijk zou worden aangewezen, opdat al thans regelend zou kunnen worden opgetreden en alleen langs ordelyken weg de gevestigde handel van het contingent zou kunnen profi- teeren. Hieraan is door de regeering nimmer gevolg gegeven. Vervolgens heeft het bestuur van het begin der staking af (begin 1933) tot in den treure er by de regeering op aangedrongen om de uit- voercertificaten, in verband met deze staking, tijdelijk op te heffen, ten einde den Nederland schen exporteur in staat te stellen, wegens ge mis aan Nederlandsche aanvoeren, zyn buiten- landsche en dus ook zijn Fransche cliën- tèle door levering van buitenlandsche visch te kunnen behouden. Trots herhaalde, en ook door de Reedersvereeniging gesteunde, pogingen, wenschte de Regeering ook op dit verzoek niet in te gaan, ondanks de verklaring van den handel, dat het in het leven roepen der Neder- landsche uitvoercertificaten voor den handel zoowel als voor de reederijen niet van het min ste nut waren gebleken. Later heeft het bestuur er persoonlijk by den chef der afd. Visscherijen krachtig op aange- drongen om te bewerkstelligen, dat Frankrijk i alleen Nederlandsche visch zou toelaten op ver- toon van een Nederlandsch uitvoercertificaat, I doch eveneens zonder resultaat. Het gevolg is dan ook geweest, dat gedurende de laatste weken scheepsladingen buitenland sche visch via Hoek van Holland en Antwerpen J ten laste van het Nederlandsche contingent on gestraft en onbelemmerd naar Frankrijk kon den doorgaan, hetgeen in hoofdzaak geschiedde door buitenlandsche handelaren, die langs de zen weg van het Nederlandsche contingent voordeel trokken, en dan nog expedieerden op 1 naam van den een of anderen Nederlander, die geheel buiten den handel stond, j Terwijl, zooals gezegd, deze buitenlandsche doorvoer „engros" onbelemmerd en ongestraft plaats vond, werden in IJmuiden door de re- geeringscontroleurs de strengste maatregelen (boete enz.) toegepast, en zelfs aan het nog res- teerende bedrijfskapitaal van den vischhandel bedragen ter cautiestelling onttrokken, om te voorkomen dat ook maar een pond buitenland sche visch aan de zendingen naar het buiten land werd toegevoegd! Wy zijn daarom van meening, dat wy als be stuur der IJmuider Vischhandelsvereeniging al het mogelijke hebben gedaan, om clandestienen invoer van buitenlandsche visch ten koste van ons contingent te voorkomen, betreuren in dit stadium alleen, dat er slechts enkele Neder landsche vischhandelaren waren, die geprofi teerd hebben van het exporteeren van vreemde visch langs een omweg. De Reedersvereeniging heeft ach in gelijken geest uitgesproken. 30 Mei-2 Juni Congreganisten (Geh. en ongehuwden boven 25 jaar f 6.50 36 Juni (Pinksteren) Mannen- en Jongelingen f 6.50 69 Juni Meisjes f 6.50 Voor inlichtingen en aanvragen gelieve men zich te wenden tot de Directie van het Retraitenhuis te Bergen (N. H.) Vraag: Is er in Haarlem ook een R. K. ge mengde zangvereeniging of is er ook een da- meszangvereeniging (R. K.)? Antw.: In Haarlem bestaat o. m. de R. K. Oratorium-Vereeniging. U kunt zich melden bij het secretariaat Emmaplein 8, Haarlem. Nu trotseerde meneer van Didderen alles en vloog de straat opaan de overkant woon de 'n dokter wist ie.... Die was er in twintig seconden.... onder zocht Harry 'n poosje en ging naar huis om iets te halen. Intusschen liep meneer van Didderen jam merend van z'n kantoor naar de gang, zeven tien maal heen en terugdacht elk oogen- blik zelf ook te bezwijmen.... keek toevallig naar z'n brievenbuszag iets witsgreep er naarwéér zoo'n zelfde enveloppe.... Mét de doodsverachting der wanhoop maakte hij de brief openJuist liep de dokter hem voorbij en ging naar de patiënt daar binnen. Meneer van Didderen vond in de enveloppe z'n eigen bankbiljetjes terugmet 'n briefje, waarop 't volgende getikt stond: „Och ja, zoo iets is 'n kwestie van tegenwoordigheid van geest, hè! Als je maar toont, dat je niet bang bent, hè! De hoofdzaak is, dat je handelend weet op te treden, onverschillig in welk peni bel geval óók! Ik heb 't es gehad, dat ik 'n dreigbrief kreeg van de bende van de roode dolk. Maar dat geval vertel ik jullie wel es by 'n volgende gelegenheid!" Meneer v. Didderen stond paf.... dacht eeni ge oogenblikken na.... zei toen zacht 'n paar vloekjes. Maar nou zou ie toch wel es willen weten, wat er nou eigenlijk gebeurd was met Harry, met die telefoon.... Hij ging naar 't kantoor.. Harry zat alweer op de rand van "t schrijf bureau.... en praatte met de dokter. Meneer v. Didderen stond daar met 'n ge zicht van zes vraagteekens. „"n Geval van nicotine-vergiftiging" licht te de dokter hem in. .Meneer rookt maar eventjes twintig cigaretten per dag, plus de „noodige" pijpen., enfin, hij ziet nu gelukkig zelf in, dat ie daarmee moet ophouden. Goe den avond, heeren!" G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9