Eenheid een dringende eisch Nederlands stem te Genève Het nieuws van heden De Kabinetscrisis VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS HAARLEMS BISSCHOP SPREEKT TE DELFT VIERMOGENDHEDENPACT Vermindering van bewapening ANTI-BRITSCHE ACTIE IN JAPAN DE BAROMETER J MAANDAG 22 MEI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Saamhoorigheid op politiek ter rein en in de beoefening der sport Volk en priesters één Katholieke sport Katholieke politiek Z.H.E. Mgr. J. D. J. Aengenent Geest vah critiek Volk en priester Het Weer De gedelegeerden worden het eens; een termijn van tien jaar De Russische Wijnkoop Judge Bingham, Amerika's nieuwe gezant in Engeland, wordt door den "burgemeester van Plymouth bij zijn aankomst aan boord van het stoomschip „Washington" hartelijk verwelkomd. AMERIKA'S LUCHT-ARMADA Hef antwoord van H. M. de Ko ningin aan Roosevelt voorge lezen ter Ontwapenings conferentie Het Gran Chaco-conf liet De Volkenbond stelt arbitrage voor Hugenberg tevreden Over het handelsverdrag met Holland Nazi-actie in Sleeswijk Denemarken bezorgd Bevrijding van Indië geëischt De Belgische regeering aan het volk Geen inflatie Venizelos mag zich ver dedigen De Valera naar Rome DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN In de eerste dagen nog geen oplossing te ver wachten Kard. Enrico Gasparri Prefect van het opperste rechts college der Apost. Signatuur GESLEEPT ZWEEFVLIEGTUIG Van Zürich naar Le Bour get Schacht op de terugreis NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18384 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contrad sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Op den twaalfden diocesanen Katholiekendag in het bisdom Haarlem heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent tijdens de plechtige algemeene slotvergadering in de St. Hippolytuskerk een rede uitgesproken, die wij om haar groote be langrijkheid hier zooveel mogelijk woor delijk laten volgen. Mijne dierbare Diocesanen, Wanneer ik thans aan het einde van dezen zoo schitterend geslaagden dag enkele woorden tot u mag richten, dan heb ik geen andere bedoeling dan u te wijzen op enkele practische punten, door de beleving waarvan gij in daden zult omzetten, wat heden in theorie is behan deld. Ik wil dan wijzen op enkele in ons katho lieke gemeenschapsleven voorkomende verschijn selen, die niet stemmen tot blijdschap, op en kele lacunen, waarvan ik hoop, dat zij tenge volge van dezen Katholiekendag zullen verdwij nen. Hierbij wil ik aan niemand eenig verwijt maken, en al moge ik ernstig pleiten, ik wil ir. deze moeilijke tijden slechts spreken als een bezorgde vader tot zijn kinderen om aldus uwe geestelijke belangen het beste weten te be hartigen. Allereerst laat ik mijn gedachten dan gaan over een punt, waarop de inleider in de eerste sectie de aandacht vestigde: de katholieken moeten saamhoorigheid toonen in de organi saties, die voor ontspanning zorg dragen. Ik heb deze stelling met groote vreugde gelezen Op dit gebied is namelijk een tekort, dat zich duidelijk openbaart in de beoefening van de sport. Het is niet alleen gewenscht, maar ook dringend noodzakelijk, dat de katholieke sport- beweging meer sympathie ontvangt, want ook over dit terrein moet de saamhoorigheid zich uitstrekken. Het is jammer en droef te con- stateeren, dat de katholieken nog niet de drin gende noodzakelijkheid begrijpen sport te ba seeren op katholieken grondslag. Het gaat er niet alleen om de katholieken van de neutrale sport verwijderd te houden, doch vooral om sport in positieven zin dienstbaar te ma ken aan de katholieke vorming van hen, die aan sport doen. Nog altijd steunen katholieken neu trale vereenigingen met hun geld en hun sym pathie. Ik vraag met allen aandrang, dat die mentaliteit moge veranderen, en het saam- hoorigheidsbesef worde versterkt. Katholieken, steunt de katholieke sportbeweging meer dan tot nu toe met uw lidmaatschap en uw warme sympathie! Ik vestig er echter de aandacht op; dat ik hier niet bedoel sportvereenigingen, die zich katholiek noemen, maar alleen die, welke kerkelijk geautoriseerd zijn. Ik vraag daarom den ouders hunnen kinderen te verbieden lid te zijn van neutrale of zich katholiek noemende sportvereenigingen. Ik kom nu tot het tweede verschijnsel op het gebied van het openbare leven, dat eveneens niet stemt tot blijdschap. Gij hebt vooral de laatste maanden gehoord, dat zoowel Z. H. de Paus als de bisschoppen van Nederland drin gendhebben aangespoord de eenheid te bewaren ook op politiek terrein. Toen ik het vorig jaar bij Z. H. den Paus werd ontvangen heb ik met den H. Vader afzonderlijk besproken het gods dienstige leven, het sociale organisatieleven er. het politieke leven in ons vaderland. Speciaal op politiek terrein heeft Z. H. de Paus gezegd uit Zijn naam in het openbaar den katholieken voor te houden, dat zij voor alles, boven alles, na alles en tot eiken prijs de katholieke een heid bewaren. Ook de bisschoppen van Nederland hebben in een gemeenschappelijk vasten-mandement verzocht die eenheid te handhaven. Nu van daag de saamhoorigheid tusschen de katholie ken behandeld wordt, wil ik hier den bijzon- deren nadruk op leggen. Waarom is die eenheid geboden? Louter en alleen om deze eenvoudige en voor een ieder te begrijpen reden, dat, wan neer zij afbrokkelt, uw eigen hoogste geestelijke en godsdienstige belangen in gevaar komen. Dit is de eenige reden, doch zij is hoogst ernstig. Met u ben ik er van overtuigd, dat er onder katholieken verschil van meening bestaanbaar en toelaatbaar is, waar immers de kerk de vrij heid laat over bepaalde politieke programma punten verschillend te oordeelen, zoolang deze tenminste niet in strijd zijn met de geloofs en zedenleer. Doch op ieder gebied van men- schelijk handelen zijn wij verplicht een op zich toelaatbare vrijheid prijs te geven, wanneer de ze vrijheid gevaar zou opleveren voor godsdien stige belangen. Daar dit in onzen tijd practisch het geval is. is deze vrijheid, die versplintering tengevolge heeft, ontoelaatbaar. Degene, die op dit öoger.- blik aan de afbrokkeling medewerkt, begaat een v hoogst onverantwoordelijke daad. Ik wil geen scheidsrechter zijn in de juistheid van sommige politieke meeningen, maar, omdat ik mij be schouw te behooren tot de gezagdragers der Kerk door God aangesteld die de zorg heeft voor de godsdienstige belangen barer geloovi- gen, spreek ik als bisschop en niet als politicus, spreek ik ook in uw eigen belang en dat van uw kinderen in de toekomst. Ik kom thans tot het derde verschijnsel, dat o.m. hierin bestaat, dat sommigen, die oogen- schijnlijk niet aan de genoemde versplintering willen meedoen, door woord en geschrift het vertrouwen ondergraven in de leiders, waarvan velen al vijf-en-twintig jaren en langer hun beste krachten hebben gegeven. Dergelijke mannen worden verguisd en als nietswaardig betiteld. Zij, die aldus weliswaar binnen het raam der organisatie hun ondergravingswerk doen, vergeten, dat onze eminente leiders steeds goede katholieken waren en zoo vooruitstrevend, als dat in de gegeven omstandigheden moge lijk was. Bovendien vergeten dezulken twee belangrijke dingen: wij, katholieken maken niet meer dan een derde deel van de bevolking uit, zoodat, wie er dan ook in de leiding zouden komen, het voor iedere leiding onmogelijk zou zijn de verwerkelijking der idealen, die wij als katholieken mogen hebben, tot stand te bren gen, en tweedens, dat ons vaderland niet alleen de crisis kan oplossen, daar wij deel uitmaken van een internationale crisis, die alleen langs internationalen weg is op te lossen. Tenslotte, dierbare diocesanen, wil ik wijzen op de saamhoorigheid tusschen volk en priester, die niet zoo is, als te wenschen was. Wij moe ten ervan getuige zijn, dat in den laatsten tijd op den priesterstand wordt afgegeven, dat menschelijke gebreken onrechtvaardig worden vergroot en veralgemeend. Dit is temeer droe vig, omdat de goede verhouding tusschen pries ter en volk daardoor verbroken wordt, en we dusdoende ons eigen graf graven. De katho lieke Kerk is in Nederland krachtig geweest door den hartelijken omgang tusschen priesters en leeken.Volgens mijn vaste overtuiging be zitten wij in ons vaderland een priesterstand, waarop wij trotsch mogen zijn. In mijn diocees werken meer dan duizend priesters, die er diep van doordrongen zijn te arbeiden voor de eer van God en het heil der zielen. Natuurlijk heb ben zij als ieder mensch hun fouten, doch zij verrichten dag en nacht een heerlijk werk voor alle standen in de maatschappij. Ik wil een krachtig protest uitbrengen tegen dit afgeven op den priesterstand. Als bisschop van meer dan duizend priesters wil ik zeggen, dat deze meermalen bij hun werk worden gedreven door een heiligen ijver voor de eer van God en het heil der zielen. Ik spreek dan ook den wensch uit, dat van dezen dag af het saamhoorigheids- besef tusschen volk en priester opnieuw moge gaan groeien en toenemen in kracht en sterkte, dat van dezen dag af mogen groeien en toene men de gevoelens van aanhankelijkheid en waardeering, en dat over het geheele terrein van het openbare leven onze eenheid, bijzonder Verwachting: Zwakke tot ma- tigen, Oostelijke tot Noord-Oosteiyken wind, helder tot licht bewolkt, droog EE warm weer, later iets koeler. H Hoogste stand: 774.3 te Abisco. Laagste stand: 750.3 te Biaritz. 5 Zon op 4.58, onder 8.55 Licht ËE op 9.35 Nieuwe Maan 24 Mei. op politiek gebied, niet meer die lacunen moge toonen, die thans aanwezig zijn. Bewaart en versterkt uw eenheid op ieder terrein, opdat wij aldus met de hulp van God deze ernstige tijden goed zullen doorkomen! Op deze rede van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, die herhaaldelijk door applaus on derbroken werd, volgde een geestdriftige en hartelijke ovatie. ROME, 22 Mei. Het door Mussolini voor gestelde viermogendhedenpact is thans door de vertegenwoordigers van alle vier de landen, die erbij betrokken zijn: Duitschland. Engeland, Frankrijk en Italië, aanvaard. Deze volkomen overeenstemming werd gisteren bereikt, doordat Rijksminster Goering voor Duitschland en de ambassadeur De Jouvenel voor Frankrijk hun goedkeuring hechtten aan het pact. Mussolini heeft nu het ontwerp-verdrag waarin de vier landen zich verplichten samen te werken om den vrede in Europa te hand haven, een overeenkomst die om te beginnen tien jaar van kracht zal zijn, naar Genève ge zonden. Tevens is het naar de regeeringen te Berlijn, Londen, Parijs en Rome gestuurd ter officieele bekrachtiging. (United Press) De tekst van Mussolini's verdragsontwerp is nimmer van officieele zijde gepubliceerd. Niet temin staat het wel vast en is het ook nooit weersproken, dat de inhoud op het volgende neerkomt: 1. Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië verplichten zich tot een politiek van samenwer king tot handhaving van den vrede; 2. Genoemde landen bevestigen het beginsel van de herziening der vredesverdragen binnen het kader van het Volkenbondspact, als er een situatie ontstaat, die een conflict kan veroor zaken. 3. Engeland, Frankrijk en Italië verklaren, dat Duitsehlands rechtsgelijkheid in practijk ge bracht dient te worden, als de ontwapeningsbe sprekingen slechts tot gedeeltelijke resultaten leiden. Duitschland verplicht zich de rechtsge lijkheid slechts na diplomatiek overleg te ver wezenlijken. WASHINGTON, 20 Mei. (Reuter.) Het Ame- rikaansche Departement van Marine heeft bij wijze van proef besloten om een derde deel van de geheele vloot tijdelijk buiten dienst te stellen. Het vorig jaar is dit geschied met torpedo booten en onderzeeërs, ten einde te trachten op de vlootuitgaven te bezuinigen. De vaar tuigen worden inmiddels nagezien en hersteld en verschaffen zoodoende volop werk. Het africhten van recruten zal eenige maan den stilstaan en bij hervatting verwacht men, dat de meeste strijdkrachten zich zullen con- centreeren in San Diego, daar de vloot zich op den Stillen Oceaan bevindt en het goedkooper is het personeel af te richten in plaatsen die zich het dichtst bij de schepen bevinden. Gelijk president Roosevelt gisteren reeds mededeelde, overweegt men ook het aantal dienstdoende officieren met 1000 te vermin deren. MOSKOU, 20 Mei (Reuter). De Telegraaf- agentuur der Sovjetunie meldt, dat Sinowjeff aan het Centraalcomité der Communistische partij een schrijven heeft gericht, waarin hij zijn fouten op binnen- en buitenlandsch poli tiek gebied bekent, zijn strijd tegen de partij leiding veroordeelt en waarin hij tenvolle ver klaard, dat de partij onder de ideologische en praktische leiding van Stalin geweldige succes sen heeft te boeken. Hij smeekt om wederop name, om door hard werken voor de partij zUn schuld te delgen. mum In Californië worden groote luchtmanoeu vres gehouden, die drie weken duren en waaraan door 350 vliegtuigen wordt deel genomen. Een deel der luchtvloot gereed voor den start GENÈVE, 20 Mei. (V. D.) In de hoofdcom missie der Ontwapeningsconferentie werden heden de verklaringen van de kleinere mo gendheden aangehoord. Motta (Zwitserland) gaf uiting aan zijn te vredenheid over de rede van Hitier en de ver klaring van Nadolny. De Nederlandsche gedelegeerde las daarop de antwoord-nota van Koningin Wilhelmina op de boodschap van Roosevelt voor. De Noorsche vertegenwoordiger wees op de noodzakelijkheid, dat thans op het gebied van het materiaal beslissingen moeten worden ge troffen. De Belgische gedelegeerde legde evenzeer d-.ii nadruk op het feit, dat in de politieke at mosfeer ontspanning is ingetreden. In Engelsche kringen wordt aangedrongen op het afsluiten der algemeene debatten en het aanvatten van den zakelijken arbeid. De hoofdcommissie is tegen Maandagmorgen weder door Henderson bijeengeroepen, om de verklaring van Norman Davis aan te hooren. Waarschijnlijk echter zal Davis slechts mede- deelen, dat Amerika bereid is deel te nemen aan het algemeen consultatieve pact, hetgeen reeds bekend is. GENÈVE, 20 Mei .(Wolff.) De Raad van den Volkenbond wijdde hedenmiddag een zitting van twee uren aan het conflict om den Gran Chaco. Er was een voorstel ingediend om een com missie van onderzoek naar het tooneel van den strijd te zenden, de vijandelijkheden te staken en door arbitrage de partijen tot overeenstem ming te brengen. De vertegenwoordiger van Paraguay nam dit voorstel aan. De vertegenwoordiger van Bolivia moest eerst instructies vragen aan zijn regeering voor hij zijn standpunt bepalen kon. De leden van den Raad namen eenstemmig het voorstel aan. De zitting werd verdaagd. BERLIJN, 20 Mei (W. B.) In een rede te Berlijn verklaarde Hugenberg: „Het handels verdrag met Holland is het eerste verdrag op langen termijn, dat met een land, dat uit het oogpunt van export van gewicht is, is gesloten, zonder dat aan den Duitschen land bouw offers zijn opgelegd, die schadelijk zijn voor zijn levensbelangen. KOPENHAGEN, 20 Mei. (V. D.) Bij de de batten in het Folketing richtte gisteren het lid der liberale boerenpartij, graaf Holstein, een scherpen aanval op den leider der Duitsche beweging in Noord-Sleeswijk, den predikant Schmidt. Hij eischte o. a. van de regeering militaire maatregelen tot bescherming der grenzen en maatregelen tegen de nationaal- socialistische beweging. Denemarken wordt uit het zuiden door een gevaar bedreigd, aldus spreker. Wanneer de zaken zich gunstig blijven ontwikkelen voor de nationaal-socialisten, zou men kunnen rekenen op een inval van onge regelde troepen uit Sleeswijk, op de manier als Polen indertijd den Wilna-putch heeft uitge- voard. De Duitsche nationaal-socialistische beweging in Noord-Sleeswijk heeft zich de af scheiding van Denemarken ten doel gesteld en is dus onwettig, zoodat men haar kon ver bieden. De predikant Schmidt oefende in zijn ant woord scherpe critiek uit op het verdrag van Versailles. De strijd voor Duitschland was een feit, doch tusschen Duitschers en Denen kon hij wederzijds met verstand gevoerd worden Wanneer de Duitschers terugkeer tot het Duit sche Rijk wenschen, dient men dit te begrij pen. Voor onderdrukking der Denen en ger maniseering van het betrokken gebied, zoo verklaarde hij, -ïeb ik mij nooit uitgesproken en ook in de toekomst zal ik dat niet doen Duitschland denkt er niet aan geweld tegen over Denemarken te gebruiken. Aan het slot der discussie verklaarde minis ter-president Stauning, dat hij zich niet wenschte uit te laten over veiligheidsmaat regelen in Noord-Sleeswijk. Dat zou verraad zijn aan het eigen land. Natuurlijk zullen de grenzen met de aanwezige middelen beschermd en verdedigd worden. Men heeft echter niet het recht de Duitsche rijksregeering verdacht te maken door haar agressieve of gewelddadige bedoelingen toe te schrijven. TOKIO, 20 Mei (Reuter). In Japan is eeD inti-Britsche stemming losgebroken, welke tot jiting komt in groote biljetten, welke overal n Tokio zijn aangeplakt en naar gezegd wordt, zijn uitgegeven door een organisatie die zich noemt de „Aziatische anti-Britsche Bond". Engeland wordt hierin beschuldigd van on dankbaarheid jegens Japan, in weerwil van het feit dat Japan Engeland's trouwe bondgenoot geweest is tijdens den oorlog. Engeland zou Japan gedwongen hebben tot een ongelijke ver houding in de marine op de vlootconferentie van Washington en zou de anti-Japansche stemming in Genève hebben aangewakkerd. Tenslotte wordt de bevrijding van Indië ge- eischt van de Engelsche overheersching en wordt een beroep gedaan op de 400 miliioen Chineezen en 300 miliioen Indiërs om den Brit- schen invloed te verdrijven naar het Westen van Suez. BRUSSEL, 20 Mei (Reuter). In een manifest aan het land verklaart de Belgische regeering, dat zij alle ruïneuze maatregelen als die van in flatie, devaluatie van den franc of geforceerde conversie der rente verwerpt. Zij vraagt het volk belasting te betalen, zonder wettelijke maatregelen af te wachten. Zij zal overal, op alle gebieden misbruiken en corruptie bestrij den. De staat maakt moeilijke dagen door. Maar de regeering bouwt op de wijsheid en energie van het Belgische volk. Dank zij deze eigen schappen zal België ook uit de nieuwe beproe vingen zegevierend te voorschijn treden. ATHENE, 20 Mei (Reuter). Tsaldaris ver klaarde in de Kamer, dat deze zich niet mocht uitspreken inzake het in staat van beschuldi ging stellen van Venizelos, alvorens diens ver dediging te hebben gehoord. De kwestie werd derhalve uitgesteld tot na de hervatting van de werkzaamheden door het parlement. DUBLIN, 20 Mei. (V. D.) De Iersche Minis ter-President De Valera en de Minister van Binnenlandsche Zaken O'Kelly zijn heden naar Rome vertrokken waar De Valera zal worden ontvangen door den Paus en Mussolini. Het Viermogendhedenpact is tot stand gekomen; inhoud van het pact. Japansche troepen bij Peking. Z. Em. Kardinaal Enrico Gasparri benoemd tot Prefect van het opperste rechtscollege der Apostolische Signatuur. Sinowjeff smeekt om wederopname in de Com munistische partij. Anti-Britsche stemming in Japan. De zaak Venizelos. Hugenberg over het handelsverdrag met Ne derland. Vermindering van bewapening bü wijze van proef in Amerika. Manifest der Belgische regeering het land. Zweefvliegtuig gesleept van Ziirich naer Parijs Nazi-actie in Deensch Sleeswijk. Thornton en MacDonald voorloopig niet vrij gelaten. Regeeringsmaatregelen gevraagd in verband met het dreigend massa-ontslag te NjjverdaL Bede van dr. Kortenhorst over: „Gebonden economie als Crisispolitiek". De twaalfde Diocesane Haarlemsche Katholie kendag te Delft schitterend geslaagd. Rede van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent op den Katholiekendag. Anderhalf jaar geëischt tegen den leening- promotor. Staking in het Krimsche veenbedrijf geëindigd. Doodelijk auto-ongeluk te Hilversum. Ernstige verkeersongevallen in verschillende plaatsen. Naar wij uit goede bron vernemen zijn de moeilijkheden welke de heer Colijn bij de vor ming van een extra-parlementair kabinet on dervindt van dien aard, dat waarschijnlijk in de eerste dagen de oplossing van de crisis nog niet is te verwachten. ROME, 20 Mei. (Reuter). Z. H. de Paus heeft Z.Em. Kardinaal Enrico Gasparri benoemd tot prefect van het opperste Rechtscollege der Apostolische Signatuur als opvolger van wijlen Kard. Cerretti. PARIJS, 20 Mei. (Reuter.) Op het vliegveld Le Bourget is de heer Famer aangekomen, ge zeten in een vliegtuig zonder motor, dat door een ander vliegtuig van Zürich was geleept zonder tusschenlanding over een afstand van bijna 500 K.M. Famer wil rijn toestel demonstreeren op een vlieg-propaganda-dag te St. Germain en Laye. LONDEN. 20 Mei. (Reuter.) Schacht, presi dent der Duitsche Rijksbank, verliet Londen zonder eenige verklaring af te leggen. Hoogste stand op Maandag 1 uur m: 758 Vorige stand 757

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1