IN EN OM HAARLEM coupe Prikkeldraad Gebrek aan water Kreymborg DINSDAG 23 MEI Een R.K. cursus voor de Hoofdakte te Haarlem Kunstmatig zee-bassin Moord-lust ZAANLAND EN P. E. N. Overneming nog niet beslist Plotseling sterfgeval Aanrijding te Vogelenzang Holl. Maatschappij van Landbouw ZILVEREN KLOOSTER JUBILEUM Nieuwe abonnements tarieven voor kleeding naar maat. Volle waar borg voor echt kleer makers handwerk. UIT HET BOLLENBEDRIJF Een Engelsch-Nederlandsche conferentie VOOR DEN POLITIERECHTER Als vrouwen vechten Zwerver en stempelaar DRONKEN ACHTER 'T STUUR Zware straf LOONSVERLAGING Bij de Hoogovens VAN ONZE RECHTBANK Een origineele demonstratie Opruiing VERtfOOPINGEN DUITSCHE DIENSTBODE AANGEHOUDEN Kleedingstukken gestolen NAAR ZANDVOORT BAD Extra treinen op Hemelvaartsdag En zoo heel dicht bij de groote zee Statuten Gouden bruiloft ATHLETIEK DEN HAAG EN HAARLEM iiitiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiimiiiiiimiiiitiiiiiiiiiiiiiiimii Onder hooge goedkeuring van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem is hier ter stede, zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, opgericht een R.K. cursus voor de hoofdakte voor onderwijzeressen en onderwij zers. Reeds jaren is met groot verlangen uitgezien naar een dergelijke R. K. opleiding, welke thans met ingang van 9 September a.s. een feit wordt. De plannen voor oprichting werden voorbe reid door drs. N. Th. Vlaar, rector van het R. K. Lyceum, G. H. Weustink, oud-inspecteur van het L. O. en mr. dr. P. A. Bijvoet, die tevens als bestuurderen zijn aangewezen. Als docenten zijn benoemd de heeren G. J. Paulides, leeraar M. O. Geschiedenis, tevens directeur, L. Alles, leeraar M. O. Ned. taal en Letteren, J. Haanen, leeraar M. O. Aardrijks kunde, R. Warnars, leeraar M. O. Opvoedkunde en drs. A. de Jongh voor Natuurkunde. De lessen worden gegeven op Woensdag- en Zaterdagmiddag in de R. K. U. L. O.-school aan de Gedempte Oude Gracht. Inlichtingen worden verstrekt door den se cretaris G. H. Weustink, Wagenweg 4 en den directeur G. J. Paulides, Kleverlaan 179, waar ook gelegenheid is zich als cursist te doen inschrijven. Bovenstaande is voor Haarlem en omgeving een belangrijk en blij bericht. Want nergens in den omtrek, zelfs niet in de R.K. Kweekschool voor onderwijzers te Be verwijk, bestond er een gelegenheid om zich in Katholieken geest voor de Hoofdakte te be kwamen. Wie zijn gewone acte voor lager on derwijs wilde aanvullen met de hoofdacte, maakte daarvoor in den regel gebruik van den cursus, die aan de Rijkskweekschool voor on derwijzers aan de Leidschevaart te Haarlem wordt gegeven. Des Woensdags- en Zaterdags middags kan men dan ook tal van eerwaarde broeders en zusters daar het hooge tuinhek zien binnenstappen met een tasch leerboeken bij zich. Het zou van weinig respect getuigen voor de talrijke volbloed katholieke onderwijsman nen en -vrouwen en hoogstaande niet-katho- lieke onderwijzers en onderwijzeressen, die aan de Rijkskweekschool tot hoofdonderwijzer of -onderwijzeres zijn gevormd, alsmede van groo- te ondankbaarheid ten opzichte van de voor treffelijke leeraren,, die daaraan hun beste krachten wijden, als wij op He deugdelijkheid van het gegeven onderwijs een aanmerking maakten. Integendeel, zij, die de lessen aan de Rijkskweekschool volgden, zullen daaraan mooie herinneringen bewaren. Wü twijfelen er niet aan. Maar juist degenen, die doorkneed zijn in de opvoedkunde, zullen het kunnen billij ken, dat de katholieken er prijs op stellen, de opleiding van hen, die geroepen worden de op voeders van hun kinderen te zijn, geheel in katholieken geest te doen geschieden. Want toe gegeven, dat de katholieke overtuiging onzer cursisten voor de hoofdacte met geen vuurhaak Uit elkaar wordt gehaald, dat door leeraren en medeleerlingen zelfs het grootst mogelijk res pect wordt getoond voor anderer geloof, toe gegeven, dat ons nimmer klachten ter oore zijn gekomen, dan nóg zal moeten worden ingezien, dat het vuur der katholieke overtuiging er niet wordt gevoed, niet wordt aangewakkerd, niet wordt aangeblazen, het onderwijs niet door- deesemd is van den katholieken geest, van den katholieken sensus. Waarvan trouwens niemand den leeraren een verwijt mag en ook niet "be oogt te maken. Maar voor de katholieke ouders is het een groote geruststelling, als zij weten, dat er bij de vorming van de onderwijzers voor hun kinderen rekening mede is gehouden. De hoofde.ctecursus wordt bijna altijd op een zeer ontvankelijken leeftijd van 18 tot 24 jaar gevolgd, een leeftijd, waarin de geestelijke ontwikkeling als met sprongen vooruit gaat. Het is van belang, dat in dien tijd de jonge mannen en vrouwen, die zich voor de hoofd acte voorbereiden, niet alleen de wetenschap pen exact in zich opnemen, maar dat deze, waar dit pas geeft, ook bekeken worden in het licht der Roomsche wereldbeschouwing. Wij herhalen dus: met alle waardeering voor het uitmuntende onderwijs, dat op de Rijks kweekschool gegeven wordt, allen lof voor de ontzaglijke toewijding der leeraren en de erken ning, dat ons geen klachten bekend zijn, dient men het begrijpelijk te vinden, dat de katho lieken den hoofdactecursus in Roomsche hand willen hebben. Daarin is men nu geslaagd en wij vertellen een geheim van Polichinelle, met te verklap pen, dat het vooral de heer Weustink is, die, daartoe aangezocht, voor de organisatie van het nieuwe instituut veel werk heeft gedaan en het keurig tot stand heeft gebracht. Een groote moeilijkheid voor de oprichting van den cursus is langen tijd het gebrek aan de noodige be kwame leerkrachten geweest. Het was mede een der oorzaken, waarom de instelling zoo lang op zich heeft laten wachten. Uit het lijstje van leerkrachten, die zich bereid hebben verklaard, aan den cursus te werken, blijkt, dat de. heer Weustink in dit opzicht zeer gelukkig geslaagd is. Alle leeraren staan ver boven de leerstof, die zij te doceoren krijgen. In de eerste jaren zal het nieuwe instituut het zeer zeker zonder sub sidie moeten doen, en men mag daarom wel aannemen, dat er van de leeraren opofferingen zullen worden gevraagd, maar de katholieke offervaardigheid op dit punt is tè bekend dan dat niet iedereen dadelijk begrijpt, dat dit juist de grootste prikkel zal wezen om het beste van het beste te geven. En zoo staat dan Haarlem op het punt een nieuwe onderwijs-instelling rijk te worden. Een geschikt oogenblik derhalve om eens even te overzien, wat de katholieken in Haarlem in de laatste jaren hebben bereikt. Het zijn zelfs nog niet eens de alleroudsten onder ons, die zich herinneren, dat er slechts één katholieke jongensschool „Het Gortje" plus eenige zusterscholen in Haarlem waren. Sedertdien, ook zelfs vóór de gelijkstelling van het bijzonder en openbaar onderwijs, is Haarlem geleidelijk aan bedekt met een net van talrijke, te goeder faam bekende, goed inge richte jongens- en meisjesscholen, U.L.O.-scho- len, opleidingsscholen en bewaarscholen. Wij behoeven ze niet alle te noemen; wij volstaan met te constateeren, dat zij stap voor stap, maar zeker en stevig als 'n stoomwals 't terrein der openbare scholen veroveren. Daarnaast heb ben wij onze modelschool voor R. K. buitenge woon lager onderwijs en een keur van scholen op vakonderwijsgebied: de prachtige St. Jozefs- vakteekenschool, de R. K. Huishoud- en In dustrieschool met een landelijke vermaardheid, R. K. Avor.dhandelsonderwijs enz. Wij hebben ons R. K. Lyceum voor middelbaar en voorbe reidend hooger onderwijs voor onze jongens en ons R. K. Gymnasium voor meisjes; onze kweekschool voor onderwijzers in Beverwijk en nu als sluitsteen den hoofdactecursus voor R.K. Onderwijzers. Er is reden om dankbaar op dezen ontwik kelingsgang terug te zien. Binnen enkele jaren zal zich in Haarlem een kern van intellectuee- len ontwikkelen, die zal bijdragen tot een krach tige grondvesting van het Haarlemsche katho lieke geloofsleven, maar ook een stut en steun zal wezen voor onze stad en omgeving. Naar wij vernemen hebben de Zaanland en de Zaangemeenten Wormerveer, Wormer, Zaan dijk, Koog aan de Zaan, Westzaan en Krom menie niet vóór den gestelden datum van 20 Mei alle een beslissing over het aanbod van het P.E.N. betreffende overneming van het bedrijf van de Zaanland kunnen nemen en heeft het P.E.N. den gestelden termijn nu nog met een korten tijd verlengd, aldus schrijft „De Tele graaf". Intusschen wekken besprekingen in de ver gaderingen van de gemeenteraden, die de aan gelegenheid voorloopig aan de orde stelden Wormer, Westzaan en Koog aan de Zaan wel de verwachting, dat ten slotte overeenstem ming zal worden bereikt. Door verscheidene leden werd de meening verdedigd, dat dit niet zal mogen uitblijven. Verder werd er aan ge twijfeld, of de electrische centrale, tot het bou wen waarvan Wormerveer heeft besloten, ook de andere gemeenten van stroom zou mogen voorzien. Zelfs staat het lang niet vast, dat het tot stichting van die eigen centrale ooit zal kun nen komen, omdat het bij het bestaan van de provinciale electrische centrale wel zeer onecono misch zou zijn. Westzaan en Wormer besloten reeds het voe ren van de verdere onderhandelingen met het P.E.N. aan de maatschappij Zaanland over te laten, Koog aan de Zaan daarentegen kwam na uitvoerige discussies niet tot eenig besluit, Zaandijk behandelde de zaak in geheime ver gadering, Krommenie heeft nog niet over het aanbod "van het P.E.N. vergaderd, doch nam reeds onlangs op de aanvraag van de provincie tot kabellegging in geval het P.E.N. niet met de Zaanland tot overeenstemming mocht komen, een zeer tegemoetkomende houding aan, dooi de door het P.E.N. gevraagde vergunning te verleenen. Naar verluidt, overwegen commissarissen van de maatschappij Zaanland zelf thans aan het P.E.N. voor te stellen door rechterlijke of arbi trale uitspraak te doen uitmaken, welke de rechten van de Zaanland in de bestaande om standigheden zijn. Wij vernemen, dat nader mondeling overleg tusschen P.E.N. en Zaanland w'eldra kan worden tegemoet gezien. Zondag heeft op het IJmuiderzeestrand een plotseling sterfgeval plaats gehad. Zekere K., afkomstig uit Amsterdam, bracht vergezeld van zijn vrouw een bezoek aan het strand, doch werd plotseling onwel. Nadat hij in het badpaviljoen van den heer Beukman was binnengebracht kon Dr. v. d. Kooi slechts den dood constateeren door hartverlamming. Het lijk werd naar Am sterdam overgebracht. Maandagavond om 7 uur heeft op den hoek VogelenzangschewegBekslaan een vrij ern stige aanrijding plaats gehad. De brievenbe steller De W. werd aldaar door een auto aan gereden, welke bestuurd werd door M. R. uit Amsterdam. De W., die een kneuzing aan zijn rechterbeen had bekomen, is per ziekenauto van de firma Mathot naar een der ziekenhui zen te Haarlem overgebracht. Naar de toe dracht dezer aanrijding wordt door de politie een onderzoek ingesteld. In een te Hoofddorp gehouden vergadering van de afdeeling Haarlemmermeer van de Hol- landsch Maatschappij van Landbouw, onder voorzitterschap van den heer Reinders Folmer, werd aan een tweetal arbeiders, de heeren L. Amperse en G. Poldervaart, die resp. onafge broken 40 en 25 jaren in dienstbetrekking zijn geweest bij de familie Hazenkamp aan den Kruisweg en de familie Rip te Vijfhuizen, door een voorzitter een enveloppe met inhoud en een gecalligrafeerd getuigschrift overhandigd. De voorzitter bracht aan deze arbeiders hul de voor hun veeljarige dienstvervulling en een woord van dank en waardeering voor de door hen steeds betoonde trouw, eerlijkheid en be kwaamheid. Woensdag 24 Mei herdenkt de eerw. Broeder Anno van de broeders van Barmhartigheid Johannes de Deo den dag, dat hij 25 jaar geleden kloostergelof ten deed. Voor velen in Haarlem is deze bescheiden eenvou dige broeder geen on bekende. Van zijn 25-jarig kloosterleven bracht broeder Anno 16 jaar door in het ziekenhuis „Johannes de Deo" te Haarlem, waarvan zeer vele jaren als rok en later als ver pleger van ouden van lagen. Voor enkele maanden werd broeder Anno door zijn overheid benoemd wegens gebrek aan broeders in Duitschland) tot broeder-kok in een der ordehuizen van deze stichting in Mainz aan den Rijn, Peterstrasse 95110. Daar Broeder Anno vele vrienden en kennis sen had, zal het hem zeker dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Broeder Anno Na inzending van Uw naam kaartje met adres volgt franco toezending van tarieven. Cr. Markt 1-7 Haarlem Nu de machtigingswet door de beide Kamers der Staten-Generaal is aangenomen en de minister zijn voornemens heeft bekend ge maakt, is een delegatie van Nederlandsche be oefenaren van het bloembollenbedrijf naar En geland gegaan, om het saneeringsplan voor vertegenwoordigers van de National Farmers' Union en de Horticultural Trades Association uiteen te zetten. De Nederlandsche delegatie bestond uit de heeren A. Bergman, T. M. H. v. Waveren en W. Warnaar. De conferentie met de vertegenwoordigers van deze twee Britsche organisaties vond plaats op 8 Mei, onder voorzittersechap van Sir Wil liam Lobjoit, meldt het „Wkbld. voor B. C." Het is inderdaad een feit, dat een vrouwen gevecht veelal minder gevaarlijk is dan een knokpartij tusschen mannen. Bij vrouwen komt het verraderlijke blinkende moordende mes slechts zelden tepas en men zal niet dikwijls hooren, dat dames elkaar de hersens inslaan. De schbone sekse heeft een geheel eigen, ge monopoliseerd middel om een ruzie tot een grandioos hoogtepunt te brengen. Vrouwen vlie gen elkaar van geslacht tot geslacht en als een soort ritueel in de haren! Dat wil zeggen, als ze met elkaar een appeltje hebben te schillen. En zoo behoeft het dus geen verwondering te baren, dat gisteren op de groene tafel voor den politierechter een paar ons blond-bruin haar, kennelijk getrokken uit een vrouwenhoofd, lonkte en krulde. Het haar behoorde aan een IJmuidensche juffrouw, die in de getuigenbank zat en de gedeeltelijke pruik was van haar hoofd ont vreemd door een dito juffrouw, die in het be klaagdenbankje zetelde. Het drama had zich als volgt afgespeeld. Ge tuige liep te wandelen met een spiksplinter- nieuwen kinderwagen, waarin een fonkelnieuw kleinood. Verdachte passeerde, zag het too- neeltje en riep: „Öeb je die ook op afbetaling?" Getuige haalde daarna een papier te voor schijn en antwoordde: „Hier zijn de bewijzen." Van het een kwam het ander en in minder dan geen tijd waren twee „manspersonen" noo dig om de vrouwen van elkander te scheiden en twee kale hoofden te redden. Maar er was een juffrouw gepasseerd en deze getuigde voor den rechter dat getuige de schuld van de vechtpartij was. „Kijk 'ns edelachtbare", vertelde ze, „die juffrouw pakte die andere juffrouw aan en toen die eene juffrouw verde digend moest optreden tegen die andere juf frouw Ze kende de namen van de beide dames niet en dus werd verder op aanraden van den poli tierechter gesproken van „het witte hoedje vloog het blauwe hoedje in de haren" en ver der „toen nam de roode jurk een duikie en pro beerde de groene jurk te scalpeeren...." Een van de twee manspersonen, die de red dingsbrigade vormden, verklaarde tot overmaat van ramp, dat het niet onmogelijk was, dat een hunner in de hitte van den strijd het plukje haar in bezit had genomen. Toen wist het hoogwaardige rechtscollege er terecht geen wijs meer uit te worden, met het gevolg dat verdachte, die reeds snikkende was toen de officier met zijn requisitoir begon, werd vrijgesproken. En ambtelijk klonk achter dit vonnis: Terwijl de teruggave van het bosje haar bevolen wordt. Er is gelukkig nog voldoende Gluton te krij gen, zoodat de gevolgen van de vechtpartij spoedig tot het verleden zullen behooren. Arie uit IJmuiden mocht humorist genoemd worden. Waarschijnlijk ziet hij ook de meeste menschen voor onwijs aan, terwijl hij in de eerste leugen niet gebarsten is. Deze inleiding is noodig om te begrijpen, waarom Arie van den Haarlemschen politie rechter 25 boete kreeg, terwijl de officier het dubbele tegen hem eischte. Arie had een hekel aan een makelaar te IJmuiden, omdat hij meende dat hij nog twee gulden van hem kreeg. Hij maakte hem het leven onaangenaam en op een dag passeerde hij hem en zei „dief". Een aanklacht volgde en Arie waande zich geheel onschuldig. Inder daad had hij het woord „dief" gebruikt, maar dat had hij „zoo maar" geroepen, tegen de visschen in het plantsoen of tegen een paal. Toen de politie hem naar zijn beroep vroeg, antwoordde hij „zwerver of stempelaar". Tijdens de zitting trachtte hij de rechters in het ootje te nemen en hij loog er maar op los, om even later te erkennen, dat er misschien toch wel iets van aan was. Arie zou nog eens over de zaak nadenken, maar hij meende dat er geen bewijs was, dat hij tegen den makelaar „dief" gezegd zou heb ben. Op zoo'n manier zou je ook niet eens in jezelf mogen praten op de straat.... Misschien krijgen de heeren in Amsterdam nog gelegenheid om met Arie uit IJmuiden kennis te maken. Misschien ook komt hij dan met een nieuw humoristisch repertoir. De stand der werkzaamheden aan de Lange~ en Eendjesbrug, gezien van den toren van de Spaarnekerk. Zooals op de ph oto duidelijk zichtbaar is, is de Eendjesbrug grootendeels gereed, evenals de nieuwe pijlers naast den draaipijler van de Langebrug In den nacht van 6 op 7 December j.L reden twee rijksveldwachters op het rijwielpad van Heemskerk naar Beverwijk en ontdekten dat een auto, bestuurd door J. P. uit Uitgeest, nog al slingerende bewegingen maakte, wat zijn oorzaak vond in de vele glaasjes bier, die P. gebruikt had. Deze werd dan ook voor den kantonrechter gedaagd, die hem tot 25 boete en 7 dagen hechtenis veroordeelde. In hooger beroep stond P. veertien dagen ge leden voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Na het verhoor van eenige getuigen eischte de officier van justitie bevestiging van het von nis van den kantonrechter. De rechtbank veroordeelde P. Maandagmid dag tot 10 boete wegens het in gevaar bren gen van het verkeer en tot een maand hechte nis wegens dronkenschap, terwijl P. zes maan den lang zijn rijbewijs zal moeten missen. Door de directie van het Hoogovenbedrijf, M.E.K.G. en „Cemij" is aan de werknemers organisaties bericht, dat voor de zes loongroe- pen een loonsverlaging zal worden doorgevoerd varieerende van 2 tot 7 cent per uur. Op deze loonen wordt, tot een werktijd van 42 uur per week een bijslag verleend van y, tot 2:A cent per uur. De samenwerkende organisaties zullen in ver band hiermede een onderhoud met de directie aanvragen. Veertien dagen geleden stonden vier inwo ners van Krommenie voor de rechtbank te recht, die volgens de dagvaarding zakken anthraciet van het terrein der gasfabriek te Krommenie hadden ontvreemd. Verdachten be weerden, dat zij slechts een demonstratie be doeld hadden uit protest tegen het feit, dat het Burgerlijk Armbestuur de gebruikelijke uitdee- ling van brandstof achterwege gelaten had. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 2 maanden gevan genisstraf tegen ieder. De rechtbank sprak de Krommenianen Maandagmiddag vrij. 9 Een Zaandijksche vrouwelijk ingezetene werd Maandagmiddag overeenkomstig den eisch van den officier van justitie door de rechtbank tot een maand gevangenisstraf veroordeeld wegens het verspreiden van pamfletten met opruien- den inhoud. De in het algemeen verkooplokaal gisteravond gehouden veiling had den volgenden uitslag: No. 1. Een huis en erf aan de Reitzstraat No. 69. 3035 W. Zwart qq. No. 2. Een huis en erf aan de Javastraat No. 40. 3000 J. M. Bienefeld. No. 3. Een heerenhuis met schuurtje, erf en tuin, Kleverlaan 194. Opgehouden. No. 4. Het huis, erf en tuin aan dé Timor- straat No. 90. Opgehouden. No. 5. Het woonhuis met steenen schuur, erf en tuin, aan de Hoeuftstr. No. 15, hoek Dutrystr. met een poort in de Dutrystraat. Opgehouden. Door de familie V. wonende aan de Bispinck- laan te Bloemendaal werd bij de Bloemen- daalsche politie aangifte gedaan van vermis sing van goederen. Bij onderzoek is gebleken, dat de Duitsche dienstbode K. zich aan dief stal van een groote partij kleedingstukken heeft schuldig gemaakt, welke zij in koffers had geborgen. Deze koffers werden door de politie in beslag genomen en de Duitsche dienstbode is in arrest gesteld. Op Donderdag 25 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) zullen de Nederlandsche Spoorwegen bij gunstig weer tusschen Amsterdam C.S. en Zandvoort Bad verschillende extra treinen inleggen n l.: van Amsterdam C.S. vertrekkende ten: 9.20, 10.50 en 14.20; van Haarlem vertrekkende ten: 9.39, 11.09, 14.39 en 15.39; van Zandvoort Bad vertrekkende ten: 17.33, 18.33 en 20.03. Eveneens zullen zoo noodig verschillende voortreinen worden ingelegd, zoowel naar en van Zandvoort Bad als naar en van 't Gooi. Tusschen Bloemendaalsch en Zandvoortsch strand is een consumptie-tent, dank hij de energie en ondernemingsgeest van den exploi tant, den heer van Deursen uitgegroeid, wij zouden haast zeggen tot een badplaatsje, waar duizenden zich in de zomermaanden overgeven aan de genieten van zee, zon en zand. Jaarlijks heeft het Noorderbad uitbreidingen ondergaan en de heer van Deursen wil voor de sport een zeer belangrijke plaats inruimen. Dank zij de medewerking van de gemeente heeft Zandvoort nu een inrichting, die eenig is in Nederland. Tegen den duinrand is nml. een betonnen wedstrijdbassin gebouwd, dat aan alle eischen voldoet en waarin in zeewater, gedurende het seizoen zwemwedstrijden zullen worden georga niseerd. Voor dat het echter zoover was heeft men tal van moeilijkheden moeten overwinnen en de pech achtervolgt den exploitant tot op heden nog, want toen gisteren de kraan officieel open gedraaid zou worden om het bassin met 1000 M3. zeewater te voorzien, weigerde de groote plas hardnekkig om dit slokje af te staan cn toen wij Zandvoort verlieten was het bassin nog droog. Het is wel sneu, zoo dicht bij zooveel water! En op het oogenblik, dat wij dit schrijven, bereikt ons juist het bericht, dat op het Haar lemmerplein in Amsterdam een hoofdbuis van de waterleiding is gesprongen en het plein blank staat! Het is soms raar verdeeld in de wereld! Maandagmiddag dan zou het Noorderbad officieel geopend worden, voor zoover het be treft het zeewaterbassin. Burgemeester van Alphen was uitgenoodigd de officieele handeling van het opendraaien van de kraan te verrichten. Voor hen, die mochten vreezen dat de offi cieele opening op Donderdagmiddag a.s. ook zoo „in het water zal vallen" door gebrek aan water, kunnen we nu vast meedeelen. dat deze opening een volledige officieele en natte ope ning zal zijn. De heer Van Deurzen zal, hoe dan ook, het bassin Donderdagmiddag gevuld hebben, is het niet met zeewater dan met leidingwater. Intusschen werd de gelegenheid, dat zoovele persmenschen bijeenwaren, door den heer Van Deurzen benut, om eenige nadere toelichtingen van het wedstrijd-bassin te verstrekken. De afmetingen zijn 30 bij 16 Meter, de groots ste diepte 3 M. 70, de geringste 2 M. 60. Doordat de wanden hellend zijn en schuin oploopen, wordt een groot gedeelte van den water- en zanddruk opgeheven. Door de mastiekbedekking van het geheel, waarop de cementlaag rust, is een laag van vijf a zes centimeter voldoende, om het bas sin waterdicht te houden. Barsten kan niet voorkomen en lekken kun nen daardoor niet ontstaan. De wedstrijdbanen zijn tot op en m.m. nauw keurig 25 M. en eindigen in schuine hellingen, daardoor uitloopen mogelijk is. Startsblokken hebben een hoogte van 1 M., de springtorens hebben een hoogte van een en van drie Meter. De vulling kan evenals de afvoer in vier a vijf uur geschieden. Bijzondere maat regelen zijn getroffen, dat met het zeewater ook geen kwallen in het bad kunnen komen. Op het bassinterras komt een muziektent en een wedstrijdgebouwtje. Verder een tribune, plaats biedend voor 1500 toeschouwers. Deze tribune is volkomen veilig daar de planken rusten op palen, die regelma tig gerijd in de duinstelling zijn anagebracht. Voor avondfeesten zijn schijnwerpers en zoek lichten aangebracht voor kruisverlichting. Een microfoon zal duidelijk hoorbaar het wdstrijd- nieuws mededeleen. De terreinen en gebouwen zijn weer uitge breid. Er zijn nu 180 wisselcabines waardoor het aantal baden per dag bij regelmatig verloop tot 8000 kan opgevoerd worden. Alles geschied onder toezicht van den Ned. Zwembond, die alle contróle heeft. In de morgen uren is het voornemen om ook particulieren in de gelegenheid te stellen onder trainerstoezicht een wedstrijdbaan te zwemmen. Burgemeester Van Alphen sprak de beste wenschen voor den ondernemer uit en herin nerde aan het enthousiasme van den heer Van Deursen, zooals die de sport in Noorderbad samenbracht. Waar de raad steeds alle ver trouwen in de maatregelen van den heer Van Deursen had gesteld en hij de toestemming op diens aanvragen steeds bepleit had, hoopte hij, dat de heer Van Deursen het Noorderbad zou blijven exploiteeren zooals hij tot nu toe ge daan had tot goede reclame van de badplaats Zandvoort. De heer Meyerink dankte namens Zwembond en Reddingsbrigade voor alle medewerking, die steeds van de zijde van den heer Van Deurse was ondervonden. Nadat door den heer A. Bakels een film ge draaid was, waarbij de geheele wordingsge schiedenis van Noorderbad in beeld werd ge bracht, waren de genoodigden de gasten van den directeur. (Ongecorrigeerd) De „Staatscourant" bevat de statuten van de Eerste Haarlemsche Stoomwasscherjj N. V. al hier, We hebben het eerlijk gezegd nooifcj goed in de gaten gehad; we dachten tot op heden, dat we in onze redacTle— bureaux onder vreedzame lieden huisden, men-^ schen, die geen vlieg kwaad konden, noch ooÜ. wilden doen. Een inzender, die zich met een naamkaartje^ „Géén communist, noch socialist" aandient,, heeft ons echter de schellen van de oogen doenr vallen, en 'van dat oogenblik af bespiedend wij onze collega's met alleszins verklaarbaren, achterdocht; de Sherlock-Holmes-inzender toch" heeft ons weten te beduiden, dat er onder onze redactie-vrienden moordenaars, ja zelfs gróót- moordenaars huizen, en sindsdien zien wij met- angst en beven het oogenblik tegemoet, waarop de door den inzender (dank zij hem!) gesigna leerde moord-lust eenmaal zal worden bot gevierd, ten koste van onze botten..., ea de rest! Eén ding is ons onverklaarbaar: hoe kon een doorgefourneerd moordenaar zichfr f zóó blootgeven, hoe kan deze zijn moord-lust zóó stommelijk verraden? Zooiets doet een zelfbewust en verstandig moordenaar niet, maar in dit geval (de in zender heeft gelijk) is het heuselijk gebeurd. Er verscheen dezer dagen in ons blad, daft tot voor korten tijd met geen All Capone's, noch ook met andere helden der onderwereld te ma ken wilde hebben, een bespreking van „Bommen op Nederland", een studie van den Amsterdam se hen politie-inspecteur, den heer Gemmeke, waarin aangemaand wordt tot verdediging van Nederland tegen aanvallen uit de lucht en waar in finaal wordt afgerekend met de onvader- landsche kleinzieligen, die uit gemakzucht of anderszins! zeggen: „och, t helpt tóch niets!" In deze bespreking nu heeft de ons waar schuwende inzender o.a. gelezen: t „Moge zijn (Gemmeke's) studie ertoe bijdra gen, dat er een einde komt aan een misdadig défaitisme".... „mochten wij onverhoopt in een toekomstig Europeesch conflict worden betrokken, dat wij dan als natie kunnen blijven leven, blijven wer ken en met Gods hulp overwinnen." Onze dagelijksche lezer zal het misschien niet terstond opmerken, maar de inzender is zoo pienter, uit deze onnoozele zinnetjes tot een weergaloozen „allerchristelijksten" moord-lust te concludeeren; hij schrijft ons: „Deze profanatie houdt on. in, dat vele alier- christelijkste Roomsch-Katholieken Deo juvante andere allerchristelijkste Roomsch-Katholiekerr zullen vermoorden, daar toch de „vijanden" met Gods hulp zullen moeten worden overwonnen, als „wij" als natie met Gods hulp zullen over winnen." We vragen excuus voor de redactie van het bovenstaande; wij hebben er part noch deel aan gehad, maar als typisch staaltje van de huidige verwarring des geestes meenen wij het toch even te moeten releveeren. 't Is duidelijk, dat onze redactie alleen doelde op noodgedwongen zelfverweer, op beveiliging van onze bevolking voor het geval, dat een bui- tenlandsche strijdmacht wederrechtelijk onze rust zou komen verstoren, ons bezit zou komen verwoesten, ons leven zou komen bedreigen. Een dergelijke toerusting tot zelfverweer stelt de inzender gelijk met een toerusting tot moord. Nota bene: Deo juvante; met Gods hulp! Nu vragen wij echter (het beeld is niet nieuw, maar toch nog steeds „sprekend"): wanneer de inzender vermoedt of werkelijk gevaar loopt, dat een inbreker dezer dagen (of liever: dezer nachten) zijn buiten- en binnen deur zal forceeren, zijn moeizaam verworven bezit zal stelen en zich niet zal ontzien bij zijn operaties indien hem zulks gewenscht voor komt ook een revolverschot op inzenders kostbare hersenen los te laten, zou de ge achte inzender zich dan niet in staat van tegen weer mogen stellen, zou hij zich dan geen revol ver mogen aanschaffen, zou hij indien het om zijn leven ging den bedreigenden inbre ker dan niet onschadelijk mogen maken, des noods mogen neerleggen? En zou de inzender gesteld, dat hij in God gelooft dan niet mogen bidden, dat God hem in deze benarde oogenblikken helpe? Wij spreken den geachten inzender nóg eens op den dag na zoo'n inbraakje. Als hij dan tenminste nog leeft! Woensdag 14 Juni zal het echtpaar J. P. BerkhoutBruyns, Havenstraat 42 te Hillegom, zijn gouden huwelijksfeest vieren. Beiden zijn nog heel kras, zooals uit de foto is te zien. Op het sportterrein Te Werve, had Zon dagmiddag een ontmoeting plaats tusschen een Haagsche athletiekploeg en een ploeg van de athletiekvereeniging Haarlem. Voor deze ontmoeting was door den voorzitter van de Haagsche Athletiek Kring, den heer Harde man, een wisselbeker beschikbaar gesteld. Den Haag won deze eerste ontmoeting men wil er een jaarlijksch treffen van ma ken met 111 punt, tegen Haarlem 82 yt punt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5