STADSNIEUWS Haarlem, 24 Mei BEURS VAN AMSTERDAM <T)e Leidsche Courant J Haarl. Jaloezieën-F abriek Wisselkoersen WOENSDAG 24 MEI Echt Balatum 0.64 per EI N.V. Woninginrichting J. CHRISTIAANS MARQUIS EN ROLLUIKEN TUINPARASOLS AGENDA WOENSDAG 24 MEI 1933 is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan- 1 gewezen DAGBLAD voor AD VERTENT I EN g OPGEHANGEN IN DE CEL Van het gerechtsgebouw te Haarlem AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Knaapje slachtoffer R. K. Hotelpersoneel Eerste Hulp-vereeniging „Snelverband" n n >t „Sneltax" te Heemstede Kennemer Fotokring Zilveren jubileum De eerste geteekende geluidsfilm Begrafenis C. F. Henning Vader des Vaderlands Onderzoek van verlofgangers Gevonden dieren en voorwerpen VALSCHHEID IN GESCHRIFTE EN OPLICHTING? De gemeente de dupe IJMUIDER HAVENARBEIDERS „Posten" niet gestraft Aanbesteding Een middel, dat een kwaal blijkt Minister Colijn te Haarlem BURGERLIJKE STAND Dessin-wedstrijd UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HALFWEG HAARLEMMERLIEDE HEEMSTEDE HILLEGOM SANTPOORT VELSEN DAMMEN Clubkampioenschap „Haarlemsche Damclub" BRANDWEER-VOETBAL HaarlemAlkmaar NASSAULAAN 76 - TEL. «0743 GROOTE SORTEERING ZEER VOORDEELIG 25 Mei 26 Mei INSTELLINGEN Apotheekdiensten >w m m iiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiii>g VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Eenige dagen geleden werd een man gearres teerd, verdacht van rijwieldiefstal. De vangst bleek goed te zijn, omdat de man meer dief stallen op zijn geweten bleek te hebben. Gisteren werd hij in eeen cel van het Ge rechtsgebouw aan de Jansstraat even opgeslo ten, in afwachting van zijn voorgeleiding voor den rechter-commissaris. Toen de veldwachter hem kwam halen, bleek hij zich opgehangen te hebben. Het griezelige gebeuren verwekte nogal consternatie. Wij hebben bij den griffier van de Haarlem- sche Rechtbank naar de juistheid van dit on- derfcandsche bericht geïnformeerd. Inlichtingen werden echter geweigerd. Het vierjarig jongetje v. K., dat Dinsdag in het Wijde Geldeloozepad door een vrachtauto overreden werd en zwaar gewond naar het zie kenhuis werd overgebracht, is in den loop van den dag aldaar overleden. Hedennacht heeft de afdeeling Haarlem van den R.K. Bond van Hotel-Café-Restaurant- employé's „St. Antonius" een vergadering ge houden in gebouw „St. Bavo". De voorzitter, de heer G. M. Schimmel, heette speciaal welkom het hoofdbestuurslid, de heer van Bijsterveld en de redacteur, de heer Kempes. Besproken werd het voor en tegen van het fooienstelsel, waarbij geconstateerd werd dat het fooienstelsel onzedelijijk en ge vaarlijk, dus verwerpelijk is. Als tweede punt werden besproken de lang durige arbeidstijden, de verhoopte invoering der Arbeidswet. Besloten werd hiervoor met alle rechtvaardige middelen te strijden, zoo ook voor een verdere verheffing der moraal in het bedrijf en voor de bedrijfsgenooten. Eindelijk werd overwogen op welke wijze men het best het kleine mosterdzaadje (afd. Haar lem) tot bloei zou kunnen brengen. Besloten werd de geestelijkheid om hulp te verzoeken, o.a. door het verstrekken van adres sen van katholiek personeel. Te kwart voor drie werd de vergadering gesloten. De commissie doet ons toekomen de eerste verantwoording van binnengekomen gelden voor de boottochten voor lichamelijk gebrek- kigen, welke dit jaar gehouden zullen worden voor volwassenen op Woensdag 28 en voor kin deren op Donderdag 29 Juni, met als reisdoel Wormerveer. Cursisten Dr. Sorgdrager 2.50 Fam. L. v. A. te H. 2.50 Fam. B. H. te O. I. Mevr. de Wed. v. W. 2-50 Mej. S. te H. i._ Gift N. N. 2.— Hcofdpersoneel der Fa. Beijnes 17. Hoofdagenten en agenten 20.71 Lijst no. 4 mej. H. A. v. B. 14.95 „3 mej. J. B. 20.30 n n 5 mej. A. v. B. 11.60 n 11 6 mej. A. B. 7.50 n 10 mevr. J. B. K. 14.— H 14 mej. M. H. B. 30.20 It 16 mej. A. v. D. 15.50 H ff 17 mej. R. Dr. 4.— 11 ff 20 mej. M. G. te O. 32.50 24 mej. D. de Gr. 16.50 26 mej. P. A. C. de Gr. tt 5.35 M 27 mej. M. J. H. 4.— II 30 mej. E. V. d. H. tl 69.— II 33 mej. B. E. Kr. rt 58.30 II 34 mej. H. K. tt 18.22 W 43 mej. D. M. 11.85 II 45 G. H. P. O. tt 50.— II 51 mevr. G. A. S. tt 20.— II 54 mej. N. S 7.25 70 Hr. D. B. 1.75 72 Hr. R. B. 15.— II 86 Hr. P. H. M. V. E. 17.— n ff 89 P. G. F. 11.55 n 93 Hr. C. P. G. 9.45 n 11 95 Hr. M. E. de Gr. 5.10 99 Hr. N. H. 5.95 n If 100 Hr. J. H. 3.65 ff 111 Hr. D. de J. 17.45 if 122 Hr. J. K. 2.35 126 Hr. E. K. 8.50 ,1 139 Hr. A. C. B. O. 3.— M 140 Hr. J. P. 6.— ff 141 Hr. N. H. P. it 14.75 146 Hr. H. S. 149 Hr. A. J. Sp. 167 Hr. W. W. 169 Hr. W. W. 170 Hr. E. de W. 174 Hr. A. W. Mej. V. te H. Lijst 181 mevr. W. Fam. S. te BI. Fam. J. F. te H. Fam. M. C. K. te V. Mevr. M. G. te H. Mej. Q. te H. Hr. van R. Gem. Reiniging Lakenstr. Hr. A. J. Sp. 9.75 17.70 31.30 3.50 3.90 13.40 13.50 17.35 14.— 25.— 2.50 2.50 3.— L— 1.— 1.50 L— De commissie betuigt niet in het minst namens alle gebrekkigen hartelijken dank voor de vele nobele gaven voor dit mensch- en vre delievend werk. Alle stukken voor het secretariaat gelieve men tijdelijk in te zenden Rozenstraat 5. Naar de directie van de „Sneltax" ons mede deelt, zal het arbeidsveld van den dienst uit gebreid worden tot de omgeving. Dientengevolge zal een centrale van den dienst gevestigd «"or den te Heemstede en wel Valkenburgerlaan 73 Men zie verder de advertentie in het num mer van heden. Dinsdagavond werd in de vergaderzaal in de Sociëteit Vereeniging de laatste bijeenkomst van het vergaderseizoen 19321933 gehouden. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. In de bestuurs- vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Panman (wegens drukke bezigheden als voorzitter van de Ned. Reisvereeniging) werd gekozen de heer A. G. C. Meyer, terwijl de an dere bestuursleden bij acclamatie werden her kozen. Eenige nieuwe leden werden geïnstalleerd Hierna verkreeg de heer J. Panman het woord die op duidelijke en aantrekkelijke wijze de aanwezigen vergastte op een met lantaarnplaat jes geïllustreerde beschouwing over de schoon heid van Venetië. Tot slot werd een aantal lantaarnplaatjes vertoond uit de Noorsche collectie van wijlen den heer P. H. Coot, in leven eerelid van den K. F. K. Morgen, Donderdag 25 Mei, herdenkt de heer H. G. Surendonk, Rollandstraat 36, den dag, waarop hij 25 jaar geleden als mees terknecht in dienst trad bij de fa. A. van der Meer, wijnhandel, Kleine Houtstraat, al hier. Reeds als jongen van 17 jaar in het wijnvak gekomen en sindsdien bij verschil lende bekende firma's achtereenvolgens werkzaam geweest, heeft de heer Surendonk, die thans 71 jaren telt, een respectabelen tijd, meer dan 55 jaren achtereen, het Wjnvak gediend. In de laatste bijeenkomst van de Filmliga Amsterdam, welke Dinsdagmiddag in het Theater de Uitkijk aan de Prinsengracht te Amsterdam plaats vond, hield professor L. Moholy Nagy een voordracht over den groei en de ontwikkeling van de film. Van bijzonder belang was zeker wel de nieuwe film-experi menten waarmede men kennis maakte en die voornamelijk bestonden in het ten gehoore brengen van „geschreven" geluid. Zooals men weet berust het principe van de geluidsfilm op het omzetten van het geluid in trillingen, wel ke trillingen op het filmlint worden geregis treerd in streepjes van wit tot zwart. Bij het afdraaien van de film glijden deze streepjes langs een lichtgevoelige cel, welke cel, al naar gelang het licht zij ontvangt, een toon voort brengt welke toon dan dezelfde is als die, welke de belichting op het filmband veroor zaakte. Nu is prof. Moholy Nagy (en met hem verschillende anderen) op de idéé gekomen, om ook verschillende andere vormen van be lichting, zooals bijvoorbeeld handteekeningen, letters, geschreven schrift, teekeningen van koppen en profil, etc., langs de lichtgevoelige cel te laten glijden en ook toen bracht die cel verschillende klanken en tonen voort. Deze tonen en klanken waren dus niet ontstaan door het opvangen en registreeren van gemaakte klanken, doch werden, om zoo te zeggen „ui.t het niet" te voorschijn geroepen. Er werd een geheele muzikale film vertoond die opdeze wijze „gemaakt" was. Het geluid, dat tamelijk welluidend klonk, was dus niet geïmiteerd, doch louter en alleen geteekend. Heeft deze nouveauté op zichzelf nog niet veel te betee- kenen, immers, het is eenvoudiger een muziek stuk even voor te laten spelen, dan uit te meten en te teekenen, het, perspectief, dat deze vin ding op geluidgebied opent, is geweldig groot. Een Amerikaan moet er zelfs in geslaagd zijn een niet bestaande menschelijke stem te „tee kenen", zoodat men hieruit alleen reeds kan zien, hoeveel daarmee te bereiken valt. De middag werd verder gevuld met het ver- toonen van enkele films door prof. Moholy Nagy vervaardigd, alsook met eenige reclame films van Ruttmann en Fischinger. Vooral deze laatste twee films trokken de aandacht niet alleen door de geniale conceptie maar ook en vooral door de voortreffelijke uitwerking. Dergelijke reclame-films zijn kunstgewrochten van de zuiverste orde en de groote geest dien men hierin bewonderen moet, is de geweldigste reclame dien men ooit voor een artikel maken kan. L. V. Nadat in de Parochiekerk van den H. Jozef in de Jansstraat de plechtige Requiemmis door Pastoor F. C. v. Beukering met assistentie van de kapelaans A. J. I. Leesberg en A. van Bey- nen opgedragen was, volgde om half 11 de be grafenis van het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. F. Henning. Rond de groeve schaarde zich naast de fami lieleden het bestuur van de Groote Houtstraat- vereeniging, bestaanden uit de heeren: A. A. V. Weerden, J. Voet, W. J. v. Bilderbeek en J. Voogd. De sociëteit „Vereeniging" was vertegenwoor digd door vele leden en den heer A. Meyer, be stuurslid met den administrateur, E. A. van Bilderbeek. Ook het bestuur van de Kegelclub „Royal" was vertegenwoordigd. Eenige bloemstukken dekten de baar, w.o. een krans van de Groote Houtstraatvereeniging. Wegens den grooten bijval dien de vertoonin gen van Vader des Vaderlands van Eduard Ve terman ook te Haarlem hebben geoogst, heeft de directie van het Rotterd. Hofstad-Tooneel besloten nog eene voorstelling van genoemd stuk te geven in den Stadsschouwburg alhier op Zaterdag 27 Mei. Cor van der Lugt Melsert speelt de rol van Willem van Nassaue, Prins van Oranje. De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat het onderzoek van verlofgangers, be doeld in art. 41, derde lid, der dienstplichtwet, voor deze gemeente zal worden gehouden te Haarlem, in de Infanteriekazerne aan den Koudenhom, en wel in alphabetische volgorde van de namen volgens onderstaande regeling: Lichting 1921: Donderdag 1 Juni 1933, des voormiddags 9 uur A t.m. Do; des voormiddags 10 uur Dr t.m. Hi; des voormiddags 11 uur Ho t.m. K; des namiddags 1.30 uur L t.m. O; des namiddags 2.30 uur P t.m. Sp.; Vrijdag 2 Juni 1933: des vocrmiddags 9 uur St t.m. Z. Lichting 1924. Vrijdag 2 Juni 1933: des voor middags 10.30 uur A t.m. Bog; des namiddags 1.30 uur Boh tm. C; des namiddags 2.30 uur D t.m. F. Woensdag 7 Juni 1933: des voor middags 9 uur G t.m. H; des voormiddags 10 uur I t.m. Ko; des voormiddags 11 uur Kr t.m. M; des namiddags 1.30 uur N t.m. R; des na middags 2.30 uur S. Donderdag 8 Juni 1933: des voormiddags 9 uur T t.m. V; des voormid- W tm. Z. Stammeier, Koudenhom 78, armbandhorloge; Hagenbeek, v. d. Vinnestraat 23, armbandje; Heerens, Leidschestraat 26 rd„ armbandhorloge; Van der Meulen, Floresstraat 36, broche' met steentjes; De Graaf, Leidschevaart 434, school boek; Droog, Acaciastraat 28, broche met steen; Bur. v. Politie, Smedestraat 9, ceintuur; Soen, Molenaerstraat 7, geld; Beets, Spaarndamsche- weg 68, hond; Dierenasyl, Ridderstraat 11, twee hondjes; Hoes, Olieslagerslaan 12, halsketting; Ety, Westerhoutstraat 22, haarkam in étui; Sandig, Reitzstraat 48, handschoendoos; De Graaf, L. Begijnestraat 22, regenjas; Brand, Staringstraat 2, jas; v. d. Vlerk, Leidscheplein 33d, portemonnaie; Kraan, Rijksstraatweg 124, idem; Dasberg, Wilhelminastraat 50, rozen krans; Lefeber, Timorstraat 22, idem; Out- hoom, Zomerkade 91, pakje inh. schort; Du Rieu. Olieslagerslaan 91, sjaal; v. d. Mark, Fa- briciusstraat 22, sleutel; van Dijk, Nassaulaan 34J. slot met sleutels; van Hout, A. L. Dyse- rinckstraat 64, taschje; Frolsbach, Pontianak- straat 8, kinder-tennisracket; Petersen, Gen. Joubertstraat 69, vulpen. Konings, Spiegelstraat 23c, armbandhorloge; Schijndel, Westergracht 15rd, badpak met hand doek; Haastik, Wagenmakerslaan 6, ceintuur; Bur. v. Politie, Smedestraat 9, ceintuur, foto's, tramkaart; V. Liemt, Ged. Oudegracht 75, hand schoenen; De Rooy, Soutmanstraat 15, idem; Jansen, Assendelverstraat 20, regenjas; Ter poorten, Dubbelebuurt 6rd., kano; Goedhart, Romolenstraat 34, kerkboekje; Wragge, Korte Houtstraat 10, kanarievogel; Geldorp, Timor straat 103, 3 loten; v. d. Hoorn, Wilhelminastr. 64, mes; Koper, Rollandstraat 2f, muts; Hoog duin, Z.B. Spaame 78, portemonnaie; De Vries, Zuidpolderstraat 64rd., idem; de Haan, Potgieterstraat 24, idem; Baars, Hofdijkplein 1, idem; Wemik, Rozenhagenstraat 33, idem; Ber ger, Bilderdijkstraat 7rd„ parkiet; Kool, Zonne bloemstraat 40, pakje inh. geld en briefje; Eng- berik, Busken Huetstraat 3, hondenpenning; Muysmans, Krom 28rd., rozenkrans; van Wort, Van Nesstraat 2, rijwielbelastingplaatje; de Goede, Kloosterstraat 7 zw., idem; van Sloten, Tulpenstraat 31rd., taschje; Slagboom, Hoef- straat 105, Santpoort, idem; Luiten, Spaarnoog- straat 27, idem; Vis, Ged. Schalkburgergr. 31, vlaggetje; Goederenkantoor Westergracht 32, zakmes; van Engelen, 2e Zuidpolderstraat 22, zakmes; Hartman, Van Olststraat 7, idem. De politie heeft in verzekerde bewaring ge steld een viertal steenzetters: den 44-jarigen v. W., den 45-jarigen IJ., den 38-jarigen K. en den 31-jarigen L. Zij waren bestuursleden en leden van een steenzetters-organisatie hier ter stede. Verdachten hadden met medeweten van het bestuur lijsten ingevuld, waarop vermeld stond dat ze werkloos waren. Van de gemeent ontvingen ze hierop steun, terwijl ze inderdaad in het geheel niet werk loos waren. Deze reeds herhaalde malen te water gelaten kruik brak en het edele viertal is in bewaring gesteld. Vermoedelijk zal tegen hen een vervolging ingesteld worden wegens valschheid in ge schrifte en oplichting. Het politieonderzoek duurt voort en wijst er op, dat waarschijnlijk meer arrestaties zullen volgen. Verleden week stonden voor het Haarlemsche Kantongerecht terecht zes havenarbeiders uit IJmuiden, die ondanks het verbod van den bur gemeester van Velsen des nachts op straat wa ren gegaan om in opdracht van hun vakorgani satie te gaan posten. De ambtenaar Van het O, M. eischte tegen ieder het maximum van zes dagen hechtenis- straf. De kantonrechter heeft hedenmorgen schrif telijk vonnis gewezen en het verweer gedeeld van den verdediger, mr. H. O. Drilsma, die zei, dat hier geen sprake was van een algemeen politievoorschrift, maar van een bevel tot hand having van de openbare orde. De zes verdachten werden dan ook ontslagen van rechtsvervolging. Hedenmorgen is in hotel „De Leeuwrik" door architect Bern. Ooms aanbesteed de bouw van een service-station aan de Amsterdamsche vaart. Ingekomen waren 17 biljetten. Laagste in schrijver A. G. Timmers en G. Kloos, alhier, voor perc. I 4667 en voor perc. II 380. Dinsdagavond werd in verschillende straten een anti-stofpreparaat gesproeid. Het zou een goed middel geweest zijn, indien het niet vergezeld ging van een kwaal. Deze openbaarde zich op de Groote Markt, waar een motorrijder kwam te slippen, doordat het mid del de straten zoo vet gemaakt had. Hij kreeg een wonde aan zijn knie, die door eenige leden van den Ongevallendienst in het politiebureau verbonden werd. Zijn kleeren en de motor waren beschadigd. Een persoon, die bij de politie vertoefde, heeft hem met zijn motor op de duo thuis ge bracht. Te Haarlem wordt vandaag en morgen de Bondsdag gehouden van den Ned. Bond van Jongelingenvereenigingen op Gereformeerden Grondslag. Deze wordt o.m. bijgewoond door minister H. Colijn, die voor deze dagen zijn intrek genomen heeft in het Parkhotel, Park laan 94, Ondertrouwd: 23 Mei. V. de Vries en J. Prins. Getrouwd: 23 Mei. J. Hurkmans en M. J. C. Lamboo; A. Heck en W. C. v. Hoorn; A. Vos en E. M. v. d. Bogaard. Geboren: 20 Mei. z. van C. W. Nautav. Schmid; 21 Mei. z. van H. v. StijnSchellevis; 22 Mei. M. MeenhoorstWisker. Overleden: 21 Mei. E. H. A. Tervoorenv. Doom, Mauritsstraat; 22 Mei. C. F. Henning, 77 j., Gr. Houtstraat; 23 Mei. F. Knaven, 75 j„ Kweektuinstraat. Naar wij vernemen is de Dessin-wedstrijd, die door de firma Vroom en Dreesmann werd ge houden, in de week van 15 tot 23 Maart een aardige attractie voor het publiek gebleken. De meeste deelnemers (sters) hadden de bedoeling uitstekend begrepen, gezien de vele goede inzen dingen. Uit den aard der zaak was de keuze van het publiek in de verschillende dessins nogal uiteenloopend. Ondergenoemde inzendsters be reikten het hoogste aantal punten, waarvoor de prijzen reeds werden toegezonden. 1ste prijs mevrouw H .Heilo, N. Geldeloozepad no. 11; 2de prijs mevr. G. C. Fortgens, Ged. Oude Gracht no. 26; 3de prijs mevr. G. Landwehr—Johan Binnenweg no. 55; 4de prijs mevr. H. Deinum Zijlweg no. 77; 5de prijs mevr. L. Willemse, Clerquestraat no. 53; 6de prijs mevr. F .W Kokkelhoven, Bankastraat no. 87, Hoofdkantoor en Winkels alléén WESTERGRACHT 79 JULIANAPARK 60 Telef. 13292 Telef. 13661 Het lager onderwijs. Aan het verslag van de Commissie van plaatselijk Toezicht op het Lager Onderwijs te Bloemendaal over 1932 is het volgende ontleend: Het totaal aan leerlingen van het openbaar onderwijs was op 31 December 1932 734; op 31 December 1931: 691. De vermeerdering be droeg dus 43 leerlingen, d.i. 6,22 pCt. tegen over 6,66 pCt. het vorig jaar. De openbare school te Aerdenhout had op deze vermeerde ring (40 leerlingen) wederom den grootsten invloed. Het totaal aantal leerlingen van het Chris telijk Onderwijs bedroeg op 31 December 1932: 298; op 31 Dec. 1931: 282. De vermeerdering bedroeg dus 16 leerlingen d.i. 5,67 Pet., tegen over 11,02 pCt. vorig jaar. Het totaal aantal leerlingen van het R. K. Onderwijs bedroeg op 31 Dec. 1932: 876, op 31 Dec. 1931: 773. De vermeerdering bedroeg dus 103 leerlingen, d.i. 13,33 pCt. tegenover 0.52 pCt. vorig jaar. De vermeerdering komt hoofd zakelijk op rekening der nieuwe R. K. School te Aerdenhout (83 leerlingen). Het totaal aantal leerlingen van het Neu traal Bijzonder Onderwijs bedroeg op 31 Dec. 1932: 318; op 31 Dec. 1931 bedroeg dat aantal volgens het verslag over 1931: 311, dit moest echter zijn 336. De vermindering bedroeg dus 18 leerlingen, d.i. 5.36 pCt. Van de 123 leerlingen, die naar Gymn. of een inrichting voor M. O. gingen, kregen 70 pCt. op een inrichting te Haarlem plaats. Internationale harddraverij Zondag 28 Mei zal een internationale harddraverij gehou den worden in de Bauduinlaan om den grooten prijs van Amsterdam. De snelste Hollandsche paarden, alsook paarden uit Amerika en Duitschland zullen aan de draverij deelnemen. Starter de heer B. Vaandrager. Auto in het tramspoor. Dinsdagavond, even na negenen, geraakte een auto in het tramspoor, waardoor beide sporen versperd werden. Met vereende krachten, waarbij zich het trampersoneel niet onbetuigd liet, werd de auto op het goede spoor teruggebracht. Het ge beurde liep goed af. De tram van Amsterdam kon met tien minuten vertraging haar weg vervolgen. Aflossing geldleening ƒ30.000.—. 11 Augus tus 1932 werd besloten met „het beambtenfonds van de staatsmijnen in Limburg", gevestigd te Heerlen, eene leening aan te gaan groot ƒ30.000 rentende 5%% per jaar, af te lossen in 30 jaren, aanvangende in 1933, met bedragen van ƒ1.000.— per jaar. Deze leening werd ge sloten tot dekking van de stichtingskosten van de R. K. School te Houtrakpolder. Nu de ge meente een groot bedrag voor belegging be schikbaar heeft, waarvan momenteel een rente wordt gekweekt van slechts 1%, achten B. en W. het in het financieel belang der gemeente, genoemde leening van 5i4% af te lossen op 1 Julil as., den datum der eerste verplichte jaarlijksche aflossing. De mogelijkheid van ver vroegde aflossing is in de leeningsovereenkomst opgenomen, doch over het verhoogde aflossings bedrag moet in dat geval een extra rente van één procent worden betaald. Teneinde op den duur de beschikking over het bedrag van ƒ29.000.terug te krijgen, stellen B. en W. voor, ieder jaar, te beginnen in 1934, van den gewonen dienst naar den kapitaaldienst over te schrijven een bedrag van 1.000.tot dat het bedrag van ƒ29.000.weer in zijn geheel is teruggekeerd. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 15 tot en met 20 Mei genomen 606 douchebaden en 31 kuipbaden. Aan 23 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 10 volwassenen gebruik gemaakt. Gered Maandagavond omstreeks half 7 geraakte het 2-jarig zoontje van den heer H. G. Hoogervórst spelenderwijze in de 2 M. diepe Hofsloot, gelegen achter het Gemeente huis. Op het aanhoudende gegil en hulpgeroep van kinderen begaf de vrouw van den aldaar wonenden concierge zich geheel gekleed te water, doch daar zij niet kon zwemmen, ge raakte ook zij in gevaar. Op haar angstig geroep kwam de in de Haven liggende schip per J. Maagdelijn aangehold, sprong geheel gekleed te water om haar hulp te verleenen. Voordat deze haar echter had bereikt had mej. van Roode wonder boven wonder den kleine reeds op het droge weten te krijgen. Na deze van droge kleertjes te hebben voorzien werd hij bij zijn onders terugge bracht. R. K. Volksbond Voor deze afdeeling werd door den heer Angenent een uiteenzetting ge geven over „Coöperatie". Spr. begon met er op te wijzen dat men tegenwoordig niet meer pro duceert om in de behoefte te voorzien, doch alleen om de winst. Een verderfelijk stelsel dat ook door Z. H. den Paus is veroordeeld. Bij zeer velen leeft nog de meening dat coö peratie iets strijdigs met de belangen der mid denstand ie, iets tegen de rechtvaardigheid, de naastenliefde of sociale rechtvaardigheid. Tegen den middenstand kan het niet zijn want deze doet zelf aan coöperatie. Het kan niet onrechtvaardig zijn want een voordeel dat men zelf kan behalen behoeft men niet aan anderen af te staan. Men beweegt zich boven dien alleen op het terrein van brandstof, brood bakkerij of kruidenierswaren-coöperatie. Coöperatie brengt zedelijk voordeel, want ze brengt saamhoorigheid en gemeenschapsegvoel onder de menschen door het gemeenschappelijk doel dat wordt nagestreefd. Bovendien kan ze prijsregelend optreden en waken tegen verval- sching. Ze levex-t niet op crediet; hierbij he kelde spreker het afbetalingssysteem. Als stof felijke vooi'deelen zijn te behalen bij coöpera tie: goede waar, altijd nummer één, redelijke prijzen en dividend. „Een krachtig middel tot verheffing van den arbeidersstand is gelegen in de coöperatie" al dus ons Doorluchtig Episcopaat, een uitspraak dié allen twijfel over het nut van een coöpera tie wegvaagt. Dinsdag 30 Mei wordt in IJmuiden-Oost een algemeene vergadering gehouden om te komen tot een coöp. broodbakkerij; dit doel zal dan ze ker bereikt worden. De voorzitter bracht den spreker dank voor zijn leerzame uiteenzetting en verwachtte van deze vergadering een propaganda onder alle leden voor een coöperatie. Hierna volgde sluiting. Radio-steunbonnen. Het Radio-Comn. meldt ons, dat hernieuwde inschrijving voor het verkrijgen van een steunbon voor werk- loozen en daarmee gelijkgestelden zal plaats vinden voor de Centrale Velsen-Noord Woens dag 24 Mei, 's avonds 6.307.30 uur, en uit reiking der bonnen Donderdag I Juni zelfde plaats en tijd in den R. K. Volksbond. Voor de Centrale Kennemerland inschrijving Woensdag 24 Mei, van 7—8 uur, voor de letters AM en van 89 uur voor de letters NZ. Uitreiking der bonnen geschiedt Donderdag 1 Juni zelfde tijden en plaats, in de Arbeids beurs. Voor de Centrale Huisman en v. d. Broek inschrijving Vrijdag 26 Mei van 77.45 uur voor de letters AL en van 7.458.30 uur voor de letters NZ. De uitreiking der bonnen ge schiedt Donderdag 1 Juni, op dezelfde plaats en tijden in het zaaltje van Outenaar. Er wordt aan herinnerd, dat na de daarvoor bestemde uren geen inschrijving en uitreiking der bonnen zal plaats vinden. Raadslidmaatschap De heer K. H. Tusenius heeft thans bedankt als lid van den gemeente raad, daar de heer M. J. Enzerink te Santpoort, de opvolger op de lijst van den Vrijheidsbond, verklaard heeft, de benoeming te zullen aan vaarden. In den wedstrijd om het hoofdklasse club kampioenschap 19321933 der „Haarlemsche Damclub" is thans de beslissing' gevallen. De titel werd gewonnen door meester P. J. van Dartelen. De stand van dit tournooi luidt thans als volgt: Nr. Spelers gesp. gew. rem. verl. pnt. 1. P. J. v. Dartelen 12 10 2 0 22 13 13 12 12 13 13 2. J. W. v. Dartelen 3. J. B. Sluiter Jr. 4 J. P. van Eijk 5. J. v. d. Giessen J. van Looij Joh. Fabel 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. H. v. Lunenburg Jr. 13 H. G. Teunisse 13 A. de Jong 13 H. Greeuw 13 J. Poppen 13 D. Kleen 12 J. Balk 13 6 6 5 6 5 4 4 4 2 3 1 2 1 7 5 6 2 4 4 4 4 7 3 6 3 3 0 2 1 4 4 5 5 4 4 7 6 7 9 Meester P. J. van Dartelen behaalde dus on geslagen het hoofdklasse clubkampioenschap met 10 gewonnen partijen en 2 remise-partijen (tegen J. W. van Dartelen en H. G. Teunisse). Z'n broer J. W. van Dartelen behaalde den tweeden prijs, eveneens ongeslagen. De eerste wedstrijd van de brandweer-compe titie, waarin de vrijwillige brandweercorpsen van Alkmaar, Haarlem, Purmerend en Wormerveer uitkomen is Maandag op het H.F.C.-terrein te Haarlem gespeeld, waarbij de Haarlemsche com mandant, de heer v. d. Broek, den aftrap deed. De Alkmaarsche spuitgasten hebben in de Haarl. collega's hun meerderen moeten er kennen. Niet fxinder dan acht maal werd de Alkmaarsche doelman, die, wegens een verrekte spier, op halve kracht werkte, gepasseerd, ter wijl de Haarlemschè dito slechts tweemaal vischte. Deze uitslag is veel te geflatteerd. Zeer zeker speelden de Haarlemmers beter de mid- voor, spil, rechtsb. en backs mogen wel afzonder!, worden genoemd maar toch was er meerma len van een overwicht weinig te bespeuren. De off-day van den Alkmaarschen keeper hielp hun aan enkele gemakkelijke doelpunten, waar aan de scheidsrechter ook nog medewerkte. Zel den hebben we zoo'n leiding gezien. De Alkmaarsche voorhoede was voor het doel niet gevaarlijk genoeg, de midvoor en rechtsbin nen talmden veel te lang, waardoor opgelegde kansen verloren gingen. De halflinie en backs hebben hard gewerkt, hoewel laatstgenoemden niet zoo trapvast waren als gewoonlijk. Zoo is de eerste competitie-wedstrijd een groote zege geworden voor de Haarlemmers; dit mag echter voor de andere elftallen, die onge twijfeld alle niet over zulk een goed materiaal beschikken geen reden zijn om bij de pakken neer te zitten. A.s. Maandagavond gaat Haarlem op bezoek bij Wormerveer. Na afloop van den wedstrijd overhandigde de Haarlemsche brandweer-commandant den aan voerder van het winnende elftal met enkele toe passelijke woorden de uitgeloofde medaille, waarna de Alkmaarders by „Brinkmann" de gasten waren van hun Haarlemsche collega's. Gebouw „St. Bavo". Proza, 8 uur Kunst na arbeid, 8 uur Haarlemsche Inkoopcombi natie, half 9 Hoofden van Scholen. 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Bestuur Wo ningbouw „De Spaarnestad". 8 uur. Gouvernementsgebouw Dreef Provin ciale Staten half 11. Raadzaal Prinsenhof Gemeenteraad, half 2. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Sounatheater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30 en 8.15 uur. Luxor-Sound-Theater Bioscoopvoorstelling en variété, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinima Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Albei'dingk Thijm, 8 uur Bestuur Transportarbeiders, 8 uur Spaemezanghers, 8 uur R. K. Bevolkings bureau, 8 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Soundtheater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30 en 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur R. K. Kraamverzorging „Wit-Gele Krutó" ge vestigd Kinderhuisvest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 23 uur. St. Bavo. Smedestraat 23: Donderdag van 23 uur Damiatestraat 1; Donderdagavond van 7—7.30 uur Clubhuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 uur Kinderhuisvest 25 rood. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem Tel 11671. It. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem Tel. 11671. R.K. Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis" Spreekuren van de Zusters: lederen dag van 22.30 uur in de wijklokalen: Clubhuis Raad huisstraat 11; Begijnhof 2; Damiatestraat 1; Leidschevaart 2. Voor de apothekers, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en 's Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezoixdheid een sluitingsrooster ge maakt. Van Woensdag 24 Mei, des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 26 Mei zün 's avonds na 8 uur en des nachts geopend: Fa. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69,. tel. 11596 en de fa. H. Remmers en Én., Kruis straat 6, tel, 10354. Apotheek Nolf, Kruisstraat 26, tel. lli%»t maakt van de machtiging op Zaterdagavond te sluiten geen gebruik, maar blijft dan tot 10 uur open. De apotheek W. P. Woutersen, Konin ginneweg 3, tel. 12038, heeft geen verlof tot sluiten gevraagd en is dus altijd geopend. WOENSDAG, 24 Mei. Vorige koersen Heden Londen -.40H 8.40 Berlijn 58.20 58.1214 Parijs 9.773$ 9.7714 Brussel 34.59 34.5714 Zwitserland 47.95 47.9754 Weenen Kopenhagen 37.50 37 50 Stockholm 43.20 43.25 Oslo 42.70 42.50 New York (cable) 2.14)$ 2.14 Rome 12.95 12.95 Praag 7.40 7.40 Madrid 21.25 21.30 Staatsleenlngen 6 Nederland 1019 i'/, Nederland 1916 Nederland 1931 5 Nederl 1933 4(4 N Ind 1926 AB 6(4 Dultschl (Youngleen.) Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mt). Vorige koersen Heden 101H 101 1C054 1C0 975$ 97?$ 10034 1005$ 86i$ 86»$ 38»$ 375$ Industrieën Onliever Calvè Delft Alg Kunstzllde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Küch Accoustlek Ned. Ford industr Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O S. Steel O S Leather Intern Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg Exploratie Redjang Lebong Petroleum Oaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU 70 59 67 95)4 6454 295$ 19 153 2 134)4 !0»s 21% 40?$ 9»$ 11»$ 124 97 lt>4 1585$ 90 5 105$ 691$ 585$ 66»$ 94»$ 65 28»$ 18 154»$ 2 138 11 224$ 4254 HH 11?$ 1134 124 96 lt)4 158»$ 91 4 10H Shell Union OU Vorige koersen Heden Gh GÜ •eeeeeeee» Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber 29)4 Serbadjadl 22 Sllau 18 V. I. G. O. "6 Allied 30 tntercontln. Rubber2)$ 73)4 to Scheepvaart Java Cb Japan Holl. Amerika Lijn Dito Gem Elgend Kon. Ned Stoomb 'oheeovaart-ünle 34 21 21 15 58»$ Suiker a. V. A207 Jav. Cultuur 137 N I S O 91 Poerworedjo 5)4 Vorstenlanden Actions Idem 28.00 Tabak Dell Batavia 140 Oude Dell 132 Oostkust 18 Senembah 133 spoorwegen Onion Pacific 78)4 Wabash 2% Erie 7»$ Kansas City South. 14 South Raliw 13!$ 74 'A 50 29)4 23 35 30 2»4 34 21 21 15)4 59 209 137 92 5V, 42 I40»4 :32»$ 18 137 H 2'Mi 8)4 15 13?4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2