Stroopersdrama in de duinen ^MïZonneérancf Ér STADSNIEUWS „Batco" aanbod! IN HOOGER BEROEP DE WERELD WOENSDAG 24 MEI Te vlug geschoten? Wederom een verrassend li De proc.-generaal vraagt bevesti ging van het vonnis der Alk- maarsche rechtbank De broer gehoord Doos 30 en 60ct. Requisitoir - - - - - *- MAVRIDES royai CLIX BRISTOL Bafco-cfe Wereld-Coupons worden bij de vol gende kwaliteits-sigarettenmerken verpakt: CLYSMA No. 30 NORTH STATE GOLD DOLLAR PIRATE FLAG (io stuks) De 'mahoniehouten, tViirine gratis. Pleidooi FAILLISSEMENTEN EENGEZINSWONINGEN VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van 22 Mei UIT DEN OMTREK BLOEMEND AAL HAARLEMMERLIEDE HEEMSTEDE WERKLOOZEN EN JEUGD Tentoonstelling en Fancy-Fair Gisteren werd voor 't Gerechtshof te Amster dam de hoogerberoepzaak behandeld contra den voormaligen jachtopziener J. v. B. te Eg- mond-Binnen, die in den avond van den 31sten Njvember van het vorig jaar in de duinen onder Egmond een noodlottig schot loste op den 25-jarigen Egmond aan Zeeschen visscher Krijn Dekker, die tengevolge van dit schot eenige uren later overleed. In Februari werd deze geruchtmakende zaak onder groote pu blieke belangstelling voor de Alkmaarsche rechtbank behandeld, waarbij den verd. jacht opziener ten laste was gelegd, primair zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, subsidiair mishandeling met doodelijken afloop en meer subsidiair dood door schuld. Verd. zeide uit zelfverdediging en noodweer gehandeld e hebben en eerst bij een schermut seling gescioten te hebben, nadat het slacht offer hem had toegevoegd: „Nou ga je eran verdommeling.'- Dr. Hulst, als get. desk. gehoord, verklaarde, dat de sectie op het lijk had uitgewezen, dat de kogel van achter in het lichaam was ge komen en aan de voorzijde, 8 centimeter lager, in den onderbuik, het lichaam had verlaten. Het schot moest zi. op 30 c.M. afstand gelost zijn; hy noemde het toevallig, dat de kogel den slagader had geraakt, waardoor het schot doodeiyk werd. De eerste kroongetuige, de ryksveld wachter B. Minée, die verd. dien avond vergezelde, legde verklaringen af, welke erop wezen, dat er een schermutseling had plaats gehad; hy had hulp geroepen van verd. en drie schoten gehoord. Tegenover dezen get. had verd. eens toegegeven, dat hy voor zyn baantje eigeniyk niet geschikt was. De tweede kroongetuige, Com. Dekker, die met zyn broer, het slachtoffer, uit stroopen was gegaan, verklaarde, dat er geen schermut seling had plaats gehad, want hy had de lam pen van verd. en zijn broer in voorwaartsche richting zien bewegen en niet tegen-elkaar- zwaaiend, zooals get. Minée verklaard had. Hy had voorts twee schoten gehoord, die, biykens de lichtflitsen, in voorwaartsche beweging gingen. Verd. verklaarde daarop eerst in de lucht ge schoten te hebben; hy vermoedde, dat het slachtoffer van achteren geraakt was, doordat het zich bij de schermutseling bukte. Verschillende stroopersverklaringen waren in het nadeel van verd. Ook de verklaringen van sommige politiemannen waren niet onverdeeld gunstig voor hem, terwyi enkele andere jacht opzieners en veldwachters gunstige verklaringen aflegden. Door het O.M. werd het beroep op noodweer aanvaard en vrüspraak en ontslag van rechts vervolging gerequireerd. De verdediger mr. T. van Löben Seis uit Haarlem sloot zich hierby aan. De rechtbank achtte het primair ten laste ge legde bewezen, doch sprak verd. vrü, aangezien de rechtbank aannam, dat hy uit noodweer had gehandeld. Het susidïar en meer subsidiairs ten laste gelegde kwam hierdoor te vervallen. In Egmond was men echter alles behalve te spreken over dit vonnis en een 300-tal inwoners uit die ge meente richten tot den procureur-generaal het verzoek om tegen dit vonnis hooger beroep te v gelasten. De Officier van Justitie was inmiddels tot het inzicht gekomen, dat het niet onmogelük ge acht moest worden, dat een hooger gerschts- college een ander inzicht in de zaak zou hebben, zoodat hy hooger beroep aanteekende en de procureur-generaal dus geen beslissing behoefde te nemen op het hem gedane verzoek. Gistermiddag bestond er groote belangstelling voor deze zaak. Bü de behandeling van het stroopersdrama te Egmond, Dinsdagmiddag voor het Gerechts hof te Amsterdam, was het Hof samengeteld als volgt: Pres. mr. Jolles; Raadsheeren: jhr. Lewe van Nyenstein en jhr. van Geer; Grif fier mr. T. Klaas; Proc.-Generaal mr. Ha- rinxma Thoe Slooten. Tot de belangstellenden behoorde, evenals te A'kmaar, ook de heer Van Vliet, destijds eigenaar van de duinen, waarin verd. voor hem als jachtopziener dienst deed. Uit Egmond waren ook vele belangstellenden aanwezig. Verdediger was wederom mr. T. van Löben Seis te Haarlem. Verd. biyft bü zijn verklaringen voor de Alkmaarsche rechtbank afgelegd; hy schoot uit noodweer; en richtte op een plaats, waar van hü vermoedde, dat het schot niet doode- lük was; hij schoot, omdat hy geen kans zag de stokslagen te ontwijken. Hü had zün nond vast; wellicht niet op het moment dat hij schoot. Als de man gevlucht was, had verd. zeker niet geschoten. Hoe het slachtoffer van ach teren geraakt is, is voor verd. ook raadsel achtig. Hy heeft eerst tweemaal in de lucht geschoten. De klappen met den stok waren hevig (de stok circuleert aan de rechtbank). Get. R. Minée, gehoord, noemt de lamp van het slachtoffer een extra zware carbidlamp. Get. geeft een verhaal van het voorgevallene dien avond; zooals hij dat voor de rechtbank te Alkmaar deed. Nadat zy de lichten van de gebr. Dekker gezien hadden, gingen ze elk een kant heen; even later zag hy twee lichten achter elkaar vooruitbewegen; hij dacht verd. gaat er een achterna. Hij hoorde 3 schoten; hy had verd. hooren roepen en toen hü er op de plaats van het gebeuren kwam, klaagde verd. over pijn; hy zei, dat hy zoo geslagen was. Het slachtoffer Krün lag op den grond en zei van een hond gebeten te zyn. Get. zei, dat kan niet en onderzocht, waar Krijn ge raakt was. Hy zag een wond onder het dikst van zijn bil; naar een wond aan de voorzijde heeft get. niet gekeken. Hij dacht dat de wond niet erg was, omdat hij niet bloedde. Toen get. hem wilde wegdragen verzette Krijn zich daartegen, zoodat get. hem weer neerlegde; toen hij klaagde over kou, gaf get. hem zijn trui. Kryn riep: Ik ben zoo ongelukkig; moeder ik ga dood. Inmiddels kwamen verd. en de gebr. Valke- ring, die Krijn wegdroegen naar het huis van de wed. Valkering. Op een vraag van een der raadsheeren zegt get., dat hij bü de schermutseling het tegen elkaar zwaaien der lichten zag. Verd. weet niet of zyn lantaarn steeds ge brand heeft; hy is hem vermoedelijk kwyt ge raakt. Zijn hond had hij meegenomen om zich te laten trekken, zoodat hy harder kan loopen. De verdediger vraagt get. Minée of hy b:yft by zijn verklaringen, dat de lichten tegen elkaar gingen. Get. antwoordt bevestigend. Hü heeft voor het schieten hulpgeroep gehoord en na het schieten duidelijk hooren roepen Minée - Minée. Het is mogelijk, dat er tusschen het tweede en derde schot tusschenruimte was. De Pres. vraagt verd. of hij na het schieten niet aan zijn slachtoffer dacht. Verd. zegt voldoende aan den strooper ge dacht te hebben, doch het zelf niet kon uit houden van de pijn. Get. Corn. Dekker zegt, dat de stok diende om konynen dood te slaan; hy had voorts een lantaarn en een hond by zich. Toen zijn lamp en die van zyn broer uit was, zag hij plots v. d. B. achter zich; hij riep vast vast hond en de achtervolging begon. Vanaf een duin zag hy de lampen van z'n broer en van verd. achter elkaar voortbewegen. Hy zag en hoorde twee schoten; van een scher mutseling heeft get. niets gezien; ze hebben niet tegenover elkaar gestaan. Er was niet meer dan een tiende seconde tusschenruimte tus schen de schoten; een derde schot heeft hij niet gehoord. Hy vertelde voorts, dat zijn broer en hij nooit last hadden met andere menschen; Krijn was een nette, oppassende jongen; (toen hij dit zei, huilde hy). Hy dacht na die schoten, dat zyn broer vry was. Dat verd. zoo'n lafaard was, om iemand dood te schieten, had hij niet ge dacht. Pres.: daarom is hij nog geen lafaard. Get. is toen naar huis gegaan, waar hy hoor de dat z'n broer was aangeschoten. Z'n broer was nooit voor iets anders dan voor stroopers- zaken met de Justitie in aanraking gekomen. Verd. zegt het slachtoffer nooit eerder in het duin ontmoet te hebben; wel had hij gehoord, dat hy gevaarlyk was. Get. Minée verklaart daarop dat de Gebr. Dekker hem steeds met respect ontvingen. Het gros van de bevolking noemt ze echter gemeen; enkelen zelfs intens gemeen. Zy zien in den jachtopziener niet een vol politieman. Verdediger vraagt of get. Minée het aanne melijk acht, dat met een dolk een hond ge weerd kan worden. Get. L. Dekker: Ja zeker. Verdediger: Ik vraag het aan Minée. Pres.: Ik denk dat een strooper het beter weet. Get. Minée zegt, dat een hond wel eens door een dolk gestoken is. Get. Dekker verklaart, dat de dolk diende, om de honden, als zy de stroopers aanvallen, op te vangen. Daarna wordt gehoord de Wed. A. Valkering, in wier huis Kryn Dekker door haar zoons werd binnengedragen. Deze get. was op verzoek van Corn. Dekker opgeroepen, omdat volgens C. Dekker zy van verd. v. d. B. gehoord had: Laat geen Egmon- ders binnenkomen anders schiet ik ze dood; haar zoon had dat later bij hem thuis verteld. Get. Valkering zegt, dat verd. erg overstuur was en zei: laat geen Egmonders binnen; van de doodsbedreiging weet zij niet vast of zij dat gehoord heeft. De verdediger vraagt get. Dekker, of hü wel eens door verd. bedreigd of beschoten is. Get. zegt, dat verd. hem en z'n broer wel enkele keeren op den dag achterna geschoten heeft. Verd. zegt alleen af en toe in de lucht gescho ten te hebben, ter waarschuwing van collega's; bedreigingen als: dan schiet ik ze dood, heeft hij nooit geuit. n De Pres. doet voorlezing van een schryven van dr. Hulst aan mr. Fruin, waarin deze get - desk. zegt, te veronderstellen, dat het schot het slachtoffer, terwyl dit wegliep, moet hebben ge troffen. Get. Holst, jachtopziener te Beekbergen, kent verd., omdat hij ook een paar jaar in Eg mond jachtopziener was. Hy weet niet, of verd te gauw van z'n wapen gebruik maakte. Hy zegt van v. d. B. niet veel te weten. Get. C. Dekker zegt, dat als deze get. niets wil zeggen, de Pres. den brief maar eens moet voorlezen, dien Holst hem stuurde. De Pres. leest dezen brief van Holst aan get. Dekker voor, waarin hy verd. een bangen, laf- fen aanrander noemt, die te gauw schiet. Uit enkele vragen van verdediger blykt, dat er tusschen verd. en Holst een soort jaloezie de metier, 'n vijandschap bestond; get. Holst noem de verd. wel eens een opruier en een praatjes maker. Get. Diemeer, een collega van v. d. B., vertelt dat hij en verd. eens in het duin door stroopers zyn aangevallen. Tenslotte kreeg v. d. B. een strooper te pakken; hij had niet van z'n wapen gebruik gemaakt. Met de Gebr. Dekker is get. nooit persoonlyk in aanraking geweest; wel heeft de be vol sing 'm van Egmond get. voor „de kneuters" gewaar schuwd, omdat ze gevaarlyk gewapend waren. Tusschen verd. en Holst bestond een vyand- schap; get. heeft ze eens by een vechtparty van elkaar gescheiden. Holst fantaseerde en is niet betrouwbaar. Verd. blijft bij zyn verklaring, uit noodweer geschoten te hebben; de kogel is zoo vreemd terecht gekomen, omdat het slachtoffer in ge bukte houding stond. De Proc.-Gen. mr. Harinxma thoe Slooten neemt de beweringen van de getuigen, dat verd. vlug van z'n wapen gebruik maakte of met doodschieten dreigde, niet al te ernstig; omdat daarvan nooit met daden iets gebleken is; het zijn maar praatjes. Opzettelyk zware mishan deling is niet toegebracht;het schot is onge lukkig terecht gekomen; van dit tenlaste geleg de moet z. i. verd. dus worden vrijgesproken. Komende tot het subsidiair tenlaste gelegde, mishandeling, den dood tengevolge hebbende, gaat spr. het verhaal van Minée na, dat de verklaringen van verd. bevestigt. Spr. gaat dit na en concludeert, dat verd. is aangevallen en uit zelfverweer, na 2 schoten in de lucht, op zyn aanvaller schoot om hem buiten verweer te stellen. Dat de verklaringen van get. Dekker tegenspreken, verklaart spr. hierdoor, dat deze niet alles heeft gezien en gehoord. De aanval is uitgegaan van het slachtoffer, dat geslagen heeft vóór het geschoten werd; de slag kan niet anders dan vóór het laatste schot toegebracht zijn. Er is voor spr. geen reden om aan noodweer te twijfelen. Verd. kon vermoeden dat hy meer slagen zou krygen; hy was doodmoe en kon niet meer. Zelfverdediging is aannemelijk; dit is geloof waardig en spr. is vast overtuigd, dat verd. de waarheid zegt; hij zegt opzettelijk te hebben geschoten; hij had het de Justitie veel moei- lyker kunnen maken door anders te verklaren, hy is politieman en weet hoe hy had kunnen Origineel maf Tafelzilver, basis 90 Gr., in hef nieuwste, uiterst aparte en elegante model, wordt U thans gratis aangeboden voor de hieronder genoteerde, verbazingwek kend lage Batco Coupon aantallen. Elk stuk wordt geleverd met schriftelijk garantie bewijs voor minstens 25 jaar van de wereldbekende fabrikanten. En waf denkt U van de prachtige, mahoniehouten vitrine, die U bij afname inééns van het complete garnituur van 28 stuks, geheel gratis erbij ontvangt? Deze gratis vitrine is voorzien van een zware gefacetteerde spiegelglasplaat, kan ook voor een grooter garnituur gebruikt worden en kan tot een willekeurig aantal worden opgestapeld, indien U Uw garnituur oog meer wenscht uit te breiden. per stuk 6 Tafeflepel 115 punten 610 Tafelvorlc 115 610 Dessertlepel 105 m 575 Dessertvork 105 <r 575 Soeplepel 400 n Sauslepel 210 Groentelepel 210 o Aardappellepel 210 •0 Tafelmes vroest- 155 840 Dessertmes 1 vrij 145 765 Theelepel 45 ip 200 Suikerschepje 90 ct Theeschepje 90 IP Taartvorkje 60 0 290 Gebakschepje 130 m Servetband 175 'BEZICHTIGT DE PRACHTIGE COLLECTIE IN DE BATCO TOONZALEN gevestigd te Rotterdam, Schiekade 12-14 Amsterdam, Nieuwe Hoogstraat den Bosch, Markt 42 Groningen, Guldenstraat 0 Eindhoven, Démer 40 'Den Haag, Wagenstraat 58 BATCO COUPONS verklaren. Hy heeft echter volmondig bekend en gezegd uit noodweer te hebben gehandeld. Spr. is vast overtuigd, dat de rechtbank in Alkmaar juist heeft geoordeeld door verd. van rechtsvervolging te ontslaan. Spr. vraagt deze uitspraak ce bevestigen. Mr. v. Löben Seis is den Proc.-Generaal dankbaar voor zijn objectief oordeel. Het heeft hem echter onaangenaam getroffen, dat, waar de rechtbank zeer juist ontslag van rechts vervolging vroeg, gevolg werd gegeven aan het verzoek om appèl; z. i. tengevolge van een drang door de Egmondsche bevolking. Spr. keurt het voorts af, dat allerlei persuitknipsels in het dossier gelegd werden. PI. betoogde, dat verd. wettelijk verplicht was, de stroopers te achtervolgen en bevoegd, toen geweld werd gepleegd, om van de hem ten dienste staande wapenen gebruik te maken. Hy deed du in zyn functie als onbezoldigd po litieman; en niet als ondergeschikte van den heer v. d. Vliet; deze kan dus niet civiel- rechterlijk aansprakelijk worden gesteld. Spr. herinnert aan de uitspraak van dr. Hulst, dat met den stok, dien Krijn Dekker gebruikte, een letsel met lethaal gevolg kon worden toe gebracht. Dat er een schermutseling heeft plaats ge had, staat vast uit de verklaringen van Minée, dat de lichten tegen elkaar indruischten. De verklaringen van get. Dekker acht pl. niet zeer geloofwaardig; ze spreken eerder gedane verklaringen tegen. Als deze get. had gezien, dat twee schoten op z'n broer gelost waren en diens licht grond- waarts zakte, had hij niet op de vlucht gegaan, maar zijn broer ter hulp geschoten; deze ver klaringen heeft hy kalm opgezet, doch ze ko men pl. niet juist voor. Spr. schildert de mentaliteit van de gebr. Dekker, die by velen als gevaarlyk bekend staan. Wat het schot betreft, dit is tengevolge van de schermutseling zoo vreemd terecht geko men; ook al was geschoten, terwyl de aan valler gereed stond om te vluchten, dan nog heeft verd. ambtshalve geschoten. PI. blyft bij zijn conclusie te Alkmaar geuit en vraagt het Hof het requisitoir te volgen, door verd. van rechtsvervolging te verleenen en als waarborg verd. ook vrij te spreken. De Proc.-Gen. zegt de zaak in appèl behan deld te hebben, omdat hij de zaak belangrijk achtte en niet, omdat er daartoe drang was uitgeoefend. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 1 Juni. De Arrondissements-rechtbank heeft op Dins dag 23 Mei failliet verklaard: J. W. L. Sauer, werkman aan de papierfabriek, wonende te IJmuiden-Oost, Cypressenstraat 9. Curator mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. A. S. Cladder, gehuwd met C. van der Mye, houdster van een boekdrukkery, wonende te Zandvoort, Oosterparkstraat 83. Curator mr. Ju lius Hoog alhier. M. Koppe, timmerman en aannemer, wonende te Bennebroek, Reek 6. Curator mr. dr. F. A. Büvoet. alhier. P. Kuipers, concierge, wonende te Heemstede, Heemstedeplein 4. Curator mr. W. G. J. Veen- hoven, alhier. J. Koster, vrachtrijder, wonende te Heemstede, Bilitonstraat 9. Curator mr. F. J. D. Theyse, alhier. Jos. Kamps, kleermaker, wonende te Zaandam, Savomin Lohmanstraat 1. Curatrice mevr. mr. E. A. J. Seheltema-Conradi, alhier. K. Eilander, wonende te Aalsmeer, Mark straat 17. Curator mr. C. Blankevoort alhier. Rechter-Commlssaris in deze faillissementen mx. M. A. van Rijn van Alkemade. Geëindigd zyn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingsiijst van: N.V. Bouw- en Handelmaatschappy „Erlend" gevestigd te Haarlem. Curator mr. Silvain Groen alhier. A. Blom, transportondernemer, wonende te Wyk aan Zee en Duin. Curator mr. H. E. Prin sen Geerligs alhier. A. A. L. Schreurs, bloembollenkweeker, wo nende te Heemstede. Curator mr. G. E. Melle- ma alhier. W. C. v. d. Geest, veehouder, wonende te Hillegom. Curator mr. F. J. Gerritsen, alhier. H. H. Boer, wonende te Aalsmeer. Curator mr. A. Bruch alhier. Dinsdagmiddag werd in hotel ,,Lion d'Or", door het bestuur van de Woningstichting „Het Oosten", alhier, aanbesteed: Het bouwen van 21 éénsgezinswoningen op een terein aan en naby de Noormannenstraat, alhier. De begrooting was 46200. Ingekomen 26 biljetten. Laagste inschrijver: Maré te Wyk aan Duin voor 48600.De ver dere inschrijvingen waren als volgt: Jansen en Moens, Haarlem 49850. v. d. Putten, Haarlem 50830.— Van Hetem, Haarlem 52765. Ebbing, Haarlem 52765.— Eskes, Amsterdam 52990. Groenenberg, Amersofort 54990. Timmers en Kloos, Haarlem 55163. De Man, Strijer 55450.— Aannemersbedrijf „Zevenhoek", A,dam 55909.— Meuleman, Aalsmeer jt 56699 v. d. Velden en De Jong, Oegstgeest 56789.— H. van Varik, Aalsmeer 56800. v. d .Hoek en Zn., Den Briel 57800.— Kranenburg, Delft 58880.— Kuit, Amsterdam 88943.— Hamers, Amsterdam 59890. v. d Wal en Van Diepen, Amsterdam 59600.— N.V. Timmerwerken, IJmuiden 60250.— Engelvand en Pusters, Den Haag 69828.— De Vries, Purmerend ,,61300.— Fa. West Maas en Keiser, Alphen 63000. Verwoest en Lefeber, Amsterdam 64890.— De Boer, Hilversum 67957. Ertsieck, Huizen 68255. Felix, Amsterdam 72000.— De gunning wordt nader bekend gemaakt. J. H., schipper, wonende te Zaandam, thans gedetineerd; H. T., houtwerker, wonende te Zaandam, thans gedetineerd. Diefstal en Mede plichtigheid aan diefstal, ieder drie maanden gev-straf m. aftr. prev. hecht. o.v. J. P., meubelfabrikant, wonende te Uitgeest; Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet, 10 boete subs. 10 dagen hecht. o.v. benevens een maand hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tyd van zes maanden o.v. T. G„ fabrieksarbeider wonende te Krom menie; K. B., los werkman, wonende te Krom menie; J. W. V., timmerman, wonende te Krom menie. Vrijgesproken. J. W. K., wonende te Egmond aan Zee, vrij gesproken Th. N. P., melkveehouder, wonende te Heems kerk. Appèl overtr. Melkbesluit. ƒ4.boete subs, twee dagen hechtenis o.v. A. L. M. P., werkster, wonende te Zaandyk. Overtr. art, 132 W. v. Str., een maand gevstraf Burgerlijke Stand. Geboren; L. Biezeveld Ho'.tz d.; G. L. GoedhuijsBogtstra d.; N. MooijDijserinck z. Ondertrouwd: N. J. Twisk en C. M. Michel. Getrouwd: C. J. Beke en G. J. M. Hendnx; M. Schuurman en G. J. Hoffschlag; J. van Kuijk en M. E. Bernstein; H. F. Oliver en M. L. L BaL Dekking kosten gasvoonöening. B. en W. stellen voor. te bepalen, dat de middelen tot dekking der uitgaven, voortvloeiende uit de gas- voorziening geraamd op 34.500.zullen worden gevonden door net benoodigde bedrag ter beschikking te stellen van het op te richten gasbedrijf tegen een rente, berekend naar 4% per jaar en af te lossen in 30 gelijke jaarlyksciie annuïteiten aanvangende in 1934 en voorts on der de nader door B. en W. te stellen voor waarden. Commissie voor schooltoezicht en voor school verzuim. Wegens vertrek uit de gemeente heeft de heer H. C. Th. Heilen eervol ontslag gevraagd als lid der Plaatselijke Commissie van toezicht op het lager onderwijs en als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Verder geven zy in overweging, de vacature, ontstaan door het ontslag uit eerstgenoemde functie, voorloopig onvervuld te laten en in de andere vacature te vooj-zien door de benoeming van den heer G. Laan', vHoofd van de R. K. School te Houtrakpolder. Subsidie Crisis-Comité. in verband met een verzoek van het Crisis-Comité dezer ge meente om eene bydrage uit de gemeentekas van ƒ500 en overwegende, dat dit comité, dank zij de vele van particuliere zyde ontvangen by- dragen, to nog toe zijn taak zonder hulp van de gemeente heeft kunnen verrichten, doch thans daartoe financieel niet langer by machte is. en dat het gewenscht is om zoolang de huidige tijdsomstandigheden voortduren, het crisis-co mité in staat te stellen met de verrichting van de hem opgedragen taak door te gaan; stellen B. en W. voor aan he Crisis-Comité dezer ge meente eene subsidie te verleenen van ƒ500. Maandagmiddag waren zeer vele belangstel lenden in het R'. K. Vereenigingsgebouw aan wezig voor de officieele opening der tentoon stelling van de vervaardigde voorwerpen, ge maakt op den Nijverheidscursus der werkloozen en het R. K. jeugdwerk.** Onder hen merkten wij o m. op den regent van het Seminarie Mgr. Wijtenburg, burgemeester jhr. J. P. W. v. Doom, den gemeente-secretaris, pastoor v. d. Tuyn en pastoor v. Noort, de ka pelaans, verschillende Raadsleden, prof. A. Ste ger, de heeren Focker en Kimblie, leden van de Commissie Maatschappelijk Hulpbetoon, leden van Kerk- en Armbestuur, leiders der cursus sen, o.a. de heeren dr. Roozen, Kennis en v. Gaart, het comité tot ontspanning van werk loozen, vele cursisten en leden van jeugdroe- pen. Pastoor v. d. Tuyn, voorzitter van het comité tot ontspanning voor werkloozen, mede voorzit ter van het Jeugdwerk, heette de aanwezigen welkom. Z.Eerw. gaf een uiteenzetting van de wordingsgeschiedenis van dit tweeledig doel: het streven het publiek te laten zien* welk suc ces men bereikt heeft met beide cursussen en door een fancy-fair iets bijeen te brengen voor het jeugdwerk. Vervolgens gaf de heer C. A. M. Jonekbloedt een overzicht over de cursussen, dezen winter gehouden. Voor den Nijverheidscursus bestond de grootste belangstelling, omdat een ieder hieraan deel kon nemen. Hulde bracht spr. aan de heeren Kennis en v. Gaart, die met ongeschoolde krachten zoo veel hebben tot stand gebracht. Ook de bouwvakteekencursus bleek veel be langstelling genoten te hebben. De andere cur sussen bleven beneden de verwachting, wat de belangstelling betrof. Dank zij de subsidie der gemeente en de mil de bijdragen van vele ingezetenen, kon er ook voor andere ontspanning gezorgd worden. 12.000 bezoeken werden dan ook in den afge- loopen winter aan het R. K. Vereenigingsge bouw gebracht. De heer Jonekbloedt eindigde met een dank woord aan alien, die dit door financieelen steun mogelijk gemaakt hebben. Vervolgens gaf pastoor v. d. Tuyn een over zicht van net Katholieke jeugdwerk in Heem stede. Dit heeft, aldus z.eerw„ ten doel de zedeiyke, maatschappelyke en cultureele opvoeding der schoolvrye jeugd. Spreker gaf een opsomming van de jeugdvereenigingen. 14 clubs met ver over de 500 leden. Ons tweeledig doel is thans, te laten zien, wat handenarbeid, zoowel by de oudere werkloozen als by de leden der jeugdgroepen vermag, en de bedoeling der fancy-fair is, met gepast ver maak gelden bijeen te brengen om de groote kosten der jeugdbeweging te helpen bestr'yden. Daarvoor riep z.eerw. aller medewerking in. De burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn dank te de initiatiefnemers. Spr. bracht hulde aan de leiders van den cur sus, die hier 'n groot paedagogisch werk hebben verricht. Spr. besloot met den wensch, dat zoo wel tentoonstelling als fancy-fair moge slagen, er den wensch aan toevoegend, dat de econo mische toestand zich in dier voege zal wyzi- gen, dat dergelijke cursussen in de toekomst niet meer noodig zullen zyn. De heer Kennis, sprekende namens de lei ders, dankte comité en allen, die door finan- cieele bijdragen het mogelyk hebben gemaakt, de cursussen te geven en de cursisten voor hun ijver. Namens de werkloozen dankte de heer H. A. Meeuwenoord. Hierna werden de stands bezichtigd. Behalve de al meer genoemde voorwerpen, gemaakt op den Nijverheidscursus, liggen ook ter bezichti ging de teekeningen van den bouwvakteeken cursus, die vooral voor de vaklieden de aandacht zullen trekken. Vooral in de avonduren is de tentoonstelling fantastisch verlicht door vele lampjes en lan taarns, producten van den cursus. Na een bezoek aan de kleine zalen werd een bezoek gebracht aan de groote zaal, die nu in gericht is voor de fancy-fair. Hier staan, verdeeld over de zaal, aardige tentjes, waarin lieftallige dames u uitnoodigen uw geluk te beproeven aan balwerpen, schie ten, vlotbruggen, fleschhengelen, platen werpen. Het midden der zaal is allergezelligst ingericht voor een zitje, waar u, vanuit het buffet be diend door eveneens lieftallige dames, zich van een frisschen drank kan laten bedienen. Behalve deze attracties treden iederen avond jeugdgroepen op met tooneel, zang, muziek en cabaret. Overigens zorgt de Heemsteedsche fta- diocentrale voor gezellige muziek. Rest ons nog te melden, dat de voorwerpen, vervaardigd op den Nijverheidscursus voor lagen prijs te koop zyn. De baten daarvan komen ten goede, deels aan de vervaardigers, deels om de overschreden subsidie aan de gemeente terug te betalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9