Om den vrede te handhaven Politieke storm in Amerika H. Vader naar St. Jan van Lateranen Disconto verlaagd Het nieuws van heden DE PA IJSELIJKE ZEGEN AAN DE WERELD Ernstig ongeluk te Wiesbaden Rusland krabbelt terug m EEN NIEUW ONTWERP VERDRAG DE AFFAIRE MORGAN Waarschuwing Meubel-Verkoop DE BAROMETER k VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 26 MEI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Een plechtigheid, die sinds 1870 niet had plaatsgevonden, deed Rome uitstroomen Enorme menschen- massa's op de been Vliegtuig neergestorttwee dooden en een gewonde Het wil het conflict met Engeland bijleggen Chineesche raadselen Wapenstilstand reeds geteekend? Treinbotsing te Brook lyn GOERING NIET NAAR LONDEN Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii| Nazi-gevaar in Oosten rijk voorbij De trots van den Oostenrijker herleefd Noske ontslagen NOG NIET GETEEKEND DE BESTORMING VAN DEN ANNABERG Op den Annaberg aan de Poolsche grens werd een feest gevierd ter herdenking van de bestorming door den Duitschen „Selbstschutz." 1500 S. A.-mannen namen er aan deel. Het hoogtepunt van het feest vormde de onthulling van een gedenksteen. Sir John Simon legt de conferentie een nieuw plan voor inzake de veiligheidspolitiek Amerika's steun ver zekerd Vooraanstaande persoonlijkheden door de onthullingen ge compromitteerd Wordt Norman Davis teruggeroepen Oproep van den Bonds- jraad Om het tarifé-bestand te teekenen Nieuw schoolplan in Duitschland Leerlingen moeten een jaar op het land werken DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN NEDERLANDSCHE HANDELSVEREENIGING De brand in den Rijksdag Fransche soci's keuren de begrooting goed TELEFUNKEN EN PHILIPS RADIO TEL. 14024 - KONINGINNEWEG 6 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18387 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers zie de rubriek ROME, 26 Mei. (Reuter) Op Hemelvaartsdag om 8 uur verliet Z. H. Paus Pius XI Vaticaan stad en begaf zich naar de Sint Jan van Late ranen. De Pauselijke stoet bestond uit vijf auto's. De auto van den Paus werd voorafgegaan door een wagen, waarin de gouverneur van de Vaticaan- sche stad, Markies Serafini, gezeten was, en werd gevolgd door de wagens, waarin zich be vonden professor Milani, de directeur van de sanitaire diensten en de leden van de Pause lijke hofhouding. De Paus droeg de tiaar (drievoudige kroon), welke hem ten geschenke was gegeven door de inwoners van Milaan. Tegenover den Paus zat in den auto de Kamerdienaar Caccia Dominioni, alsmede de geheim-Aalmoezenier. Achter den stoet reden nog twee autocars, waarin 24 leden van de Pauselijke lijfwacht ge zeten waren. De aankomst van den Paus aan de Basiliek van Sint Jan van Lateranen, zoowel als de tocht van den Pauselijken stoet door de straten van Rome geschiedde zonder eenige plechtig heid. Nadat de Paus uit zijn auto gestegen was, bleef hij een oogenblik staan in de Palatijnsche zaal, bezichtigde vervolgens de zaal der Ver zoening en begaf zich daarna naar de Pause lijke zaal, waar de plechtigheid een aanvang nam. Het bericht, dat de Paus zou aankomen aan de Sint Jan van Lateranen verspreidde zich zeer snel door Rome en de menschen verzamel den zich binnen en rondom de Basiliek. Op het balcon van 't Lateraansch Paleis wapperden de Pauselijke vlaggen, op het plein stonden de standaards van Italië en van de stad Rome. Onder de talrijke persoonlijkheden op de of- ficieele tribune bevonden zich ex-koning Alfons van Spanjte met zijn twee dochters, de presi dent van den Ierschen Vrijstaat De Valera, het diplomatieke corps bij het Vaticaan. De Italiaansche regeering was vertegenwoor digd door den onder-secretaris voor buitenland sche zaken, Suvich. De poorten van de Basiliek werden bewaakt door Pauselijke gendarmen en leden van de Zwitsersche lijfgarde. Dit is sedert 1870 de eerste maal, dat de be volking van Rome de schilderachtige uniformen van deze lijfgarde buiten het Vaticaan ziet. ROME, 26 Mei. (Reuter) Behalve de Paus waren bij de Tontificale Mis in de Basiliek van Sint Jan van Lateranen 17 Kardinalen aan wezig. Op de „Seda Gestatoria" werd de Paus ver volgens gedragen naar het middenbalcon van de Basiliek, waar Z. H. aan de honderdduizen den, die op het plein bijeenstonden, den Pause- Het internationale auto-, vliegtuig- en mo torconcours heeft een ongeiukkigen afloop ge had. Een door piloot Christ uit Mannheim be stuurde Klemm-machine is van een hoogte van nauwelijks vijftien meters loodrecht op de ren baan gestort. De piloot en zijn begeleider waren op slag dood. Een functionaris, die zich op de renbaan bevond, werd ernstig gewond. Het con cours werd onmiddellijk afgelast. De „Telegraaf" meldt de volgende bijzonder heden over het ontzettend ongeluk: Tijdens de internationale vlieg-, auto- en mo torwedstrijden is te Wiesbaden op Hemelvaarts dag een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Ongeveer halfvyf in den middag vertrokken drie Klemm- machines met bestemming naar Mannheim. De eerste twee gingen in een bocht op een hoogte van ongeveer 20 Meter, ofschoon zij kennelijk daartoe niet voldoende snelheid hadden. Het had weinig gescheeld, of de machines waren bij het nemen van de bocht afgegleden en terecht gekomen in de stampvolle overdekte tribune. Het nemen van de bochten met een zoo geringe snelheid maakte op ieder een zeer onzekeren indruk. Eenige minuten later ging het derde vliegtuig, de T. 2250, met als bestuurder Kergt uit Mannheim van de Badener Luftfahrt Ver- ein de lucht in. Er waren twee passagiers aan boord, van wie één clandestien en buiten mede weten der commissie was ingestapt. De piloot, die moeilijk van den grond kon loskomen, nam eveneens met vrij geringe snelheid de bocht. Vlak voor de stampvolle tribune gleed het toe stel af en stortte van ongeveer 25 Meter hoogte neer. Het draaide nog half om zijn as, waarop met een zwaren slag de kop zich in den grond van de renbaan boorde. Op deze renbaan, die om het vliegterrein loopt, hadden even tevoren motor- en autowedstrijden plaats gevonden. De motor spatte naar alle zijden uiteen en stukken van de machine werden weggeslingerd. Eén der inzittenden van het vliegtuig viel er uit, voor dat dit den grond had geraakt. De tweede kon spoedig uit de overblijfselen bevrijd worden. Men had eenige moeite om den piloot los te krijgen. De beide inzittenden waren terstond dood. De bestuurder werd zeer zwaar gewond. Na den slag, waarmede het toestel den grond raakte, was het even stil op het terrein, dat door duizenden bezocht werd. Daarna hoorde men allerwege gillen en schreeuwen. Leden van de S. A. en S. S. gaven elkaar een hand en for meerden een kring om de overblijfselen van het toestel, waaruit de benzine vloeide. Onder een grooten toeloop van nieuwsgieri gen werden de lijken en de gewonde weggedra gen. Per luidspreker werd bekend gemaakt, dat de verdere wedstrijden werden afgelast. lijken zegen gaf. Daarna keerde de Paus naar het Lateraansch Paleis terug. V. D. meldt nog: Op het groote plein voor de basiliek waren vele duizenden samengestroomd, die geen plaats meer in de kerk konden vinden. Voor hen wer den twee missen in de open lucht gelezen, waar bij o.a. de seminaristen van het Collegio Ger- manicum assisteerden. ROME, 26 Mei. (Reuter.) In een plechtige processie zijn het Christusbeeld en de relikwie van het Heilig Kruis, welke sedert verleden week Zondag waren uitgesteld in de basiliek van Sint Jan van Lateranen, naar hun vaste verblijfplaats teruggebracht. Alle katholieke jongens- en mannenvereenigingen van Rome namen aan de processie deel, alsmede de Rid ders van Malta en van het Heilig Graf. De troepen stonden in haag opgesteld. De processie werd besloten door den zegen, welke met de relikwie van het Heilig Kruis gegeven NEY-YORK, 26 Mei. (Reuter.) De Fede ral Reserve Bank van New-York heeft haar disconto verlaagd van drie tot twee- en-een-half procent. MOSKOU, 24 Mei. (V.D.) In politieke kringen neemt men aan, dat na aankomst van den Russischen Volkscommissaris, Lit- winov, in Londen de kwestie der Russisch- Engelsche betrekkingen ernstig met de lei ders der Britsche regeering zal worden be sproken. Rusland heeft de Engelsche re geering laten mededeelen, dat het den handelsoorlog zou willen bijleggen. De Russische regeering is bereid de beide in genieurs der Vickersmaatschappij Mac- Donald en Thornton uit de hechtenis te ontslaan, wanneer de Britsche regeering de economische boycot tegen Rusland op geeft. PARIJS, 24 Mei. (Reuter). Havas publiceert een bericht uit Peking, volgens hetwelk de wapenstilstand tusschen China en Japan, welks onderteekening pas morgen te Miyoen zou plaats hebben, reeds geteekend zou zijn Dit bericht is echter in tegenspraak met een mededeeling van de Agence Indo-Pacifique, volgens welk in bevoegde Chineesche kringen verklaard zou zijn, dat de berichten over een Chineesch-Japansche overeenkomst niet met de feiten strooken. De Chineesche generaal Ho Jing-tsjing zou zelfs gisteravond gelast hebben, dat Peking ontruimd moet worden. De Japanners hadden het ultimatum gesteld, dat alle troepen der Chineesche centrale re geering zich vóór Donderdag moesten terug trekken. De Chineezen vreezen echter voor nieuwe verwikkelingen, daar zij wegens gebrek aan vervoermiddelen niet in staat zijn zich aan dezen termijn te houden. Verder is gisteravond de stad Tsjoeng tau hau 7 uur lang door Japansche vliegtuigen met bommen bestookt. Door een bom is een Chineesche tempel verwoest, waarbij tien per sonen gedood en twintig gewond geraakten. NEW-YORK, 24 Mei. (V.D.) In Brooklyn heeft een ernstig ongeluk plaats gehad met den ondergrondschen spoorweg. Een express- trein reed door het haltesignaal op een trein, welke juist het station Brooklyn—Museum had verlaten. De bestuurder van den expresstrein werd gedood, vier reizigers werden ernstig en 25 licht gewond. Een hulpwagen van de politie en de brandweer begaf zich direct naar de plaats van het ongeluk en borg de gewonden, die voor een gedeelte moesten worden bevrijd uit het puin van de wagens. I LONDEN, 26 Mei (V.D.) Het aantal doo den, gevallen bij een spoorwegongeluk bij Wim bledon, was gisteravond reeds gestegen tot zes, dat der gewonden tot véertig. Het ongfcuk ge beurde, toen een exprestrein van de Southern Railway waarin ruim 100 reizigers zaten, tus schen de stations Wimbledon en Roynes Park, tijdens een snelheid van ongeveer 60 K.M. plotseling ontspoorde. De locomotief en ver scheidene wagons vielen om en versperlen het naburige spoor. Juist op dat oogenblik kwam uit de tegenovergestelde richting een electrische trein, die op de omgevallen wagons inreed. Korten tijd na de catastrophe waren reeds sanitaire colonnes gearriveerd, die de dooden en gewonlen uit de puinen borgen. Verscheidene zwaargewonden verkeeren nog in levensgevaar. BERLIJN, 24 Mei (V. D.) Eeti Engelsch blad had gemeld, dat Rijksminister Goering binnenkort naar Londen zou gaan. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat van een reis van Goering naar Londen tot nu toe nog niets bekend is. Verwachting: Matige, Noord- Westelijke tot Noordelijken wind, zwaar EE bewolkt met tijdelijke opklaringen, waar- schïj.nlijk regenbuien, iets koeler. EE EE Hoogste stand: 770.9 te Jan Mayen. EE EE Laagste stand: 748.3 te Memel. EE Zon op 4.52, onder 9.01. Licht op 9.31. Eerste Kwartier 1 Juni. illinnII LONDEN, 24 Mei. (V. D.) De Oostenrijksche bondskanselier Dollfuss heeft den redacteur buitenland van de Evening Standard, George Slocombe, een onderhoud toegestaan, waarin hij o.m. verklaarde: Het nationaal-socialistische gevaar is voorbij. Dollfuss zal Oostenrijks on afhankelijkheid beschermen tegen alle aanval len van binnen- of buitenlandsche zijde. In de laatste dagen heeft werkelijk een wedergeboor te van Oostenrijk zich voltrokken. De langen tijd begraven trots van den Oostenrijker is herleefd. Oostenrijk wenscht slechts in vrede en vriendschap met Duitschland te leven. Het zal evenwel geen bedreigingen dulden jegens zijn politieke of economische onafhankelijkheid. Dollfuss verklaarde geen dictator te zijn maar democraat. Hij wil ook geen dictatuur in Oostenrijk instellen of de monarchie herstellen. De belangrijke kwestie is die van het zelfbe houd. De keuze ligt tusschen Oostenrijk of niet- Oostenrijk. Hij heeft de deelneming der natio naal socialisten aan de Oostenrijksche regeering van de hand gewezen, omdat zij geen Oosten rijksche, maar een buitenlandsche partij vor men. Indien in Oostenrijk een nationaal socia listische coalitie aan de macht zou zijn, dan zou de Anschluss bij Duitschland reeds voor drie vierde zijn voltrokken. In het verdere verloop van het onderhoud zeide Dollfuss, dat Oostenrijk een land moet zijn, dat zich zelf behoudt. Het zal nimmer toetreden tot een Donau-tolverbond met de Kleine Entente en Hongarije. Dollfuss zeide voorts, dat hij een tweede bezoek aan Rome zal brengen en wei waarschijnlijk met Pinksteren, om met Mus solini te spreken en het concordaat met her Vaticaan te onderteekenen. Bovendien hoopt hij met de Economische wereldconferentie naar Londen te gaan. BERLIJN, 24 Mei. (V.D.) De voormalige Oberpresident der provincie Hannover, Noske, die reeds geruimen tijd verlof had, is thans door den Pruisischen Minister van Binnen- landsche Zaken definitief ontslagen. De oud-Oberpresident der provincie Bran denburg en Berlijn dr. Meier, heeft verzocht om zijn ontslag per 1 Juni a.s. MAAGDENBURG, 24 Mei. (V.D.) De poli tieke politie heeft den communist Brandt, die lief is van den Rijksdag, gearresteerd. Hij is naar de politiegevangenis van Maagdenburg overgebracht en zal ter beschikking worden gesteld van de politieke politie in Berlijn. ROME, 26 Mei. (Reuter.) In tegenstelling met de in het buitenland verspreide berichten moet worden medegedeeld, dat het vier-mo- gendheden-pact gisteren te Rome niet is ge teekend. GENèVE, 24 Mei. (V. D.) Namens de Britsche regeering heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, de conferentie een nieuw ontwerp-verdrag voorgelegd voor de be palingen betreffende de veiligheidspolitiek van het Ontwapeningsverdrag. Het voorstel heeft den volgenden inhoud: Ingeval van een schending of dreigende schending van het pact van Kellogg kan of de Volkenbondsraad of een staat-onderteekenaar van het Ontwapeningsverdrag, die geen lid is van den Volkenbond, een directe beraadslaging voorstellen tusschen den Volkenbondsraad of de plenaire assemblée van den Volkenbond en een anderen staat-onderteekenaar van het ver drag. Een dergelijke beraadslaging houdt in: 1) Gedachtenwisseling bij een dreigende schending van het pact van Kellogg ter ver mijding van een conflict en ter handhaving van den vrede; 2) In geval van een schending van het Vol kenbondspact aanwending van allen invloed tot herstel van den vrede; WASHINGTON, 26 Mei. (Reuter). Een poli tieke storm schijnt in de Vereenigde Staten te zullen opsteken, als gevolg van de onthullin gen, die tijdens het onderzoek naar het ban kiershuis Morgan door de Senaatscommissie zijn gedaan en waarbij ook de naam van den ruidigen minister van financiën, Woodin, werd genoemd. Het is n.l. gebleken, dat een groot aantal vooraanstaande personen door de firma Mor gan in de gelegenheid is gesteld in 1929 aan- deelen in de Alleghany Corporation te koopen tegen den koers van twintig dollar (den aan- koopkoers van Morgan), terwijl toen de aan- deelen aan de beurs 35 tot 37 dollar noteerden. Op een door de Senaatscommissie gepubli ceerde lijst komen behalve de naam van mi nister Woodin ook voor die van Senator Mac Adoo, van D. Young, de vlieger Lindbergh, Thomas Lamont, R. B. Mellon (een broer van den oud-minister van financiën), Raskob (di recteur van de General Motors), die voorzitter was van de nationale commissie der Democra tische partij, welke Roosevelt candidaat heeft gesteld voor het presidentschap. De lijst ver meldt verder Julius en Henri Morgan, twee zonen van den bankqier. Naar aanleiding van het feit, dat ook Woo- din's naam op de lijst voorkomt, zeide Senator Borah: Ik meen, dat het Amerikaansche volk er recht op heeft te verwachten, dat de minis ter van financiën boven alle verdenking moet verheven zijn. WASHINGTON, 26 Mei. (V. D.) De com missie van onderzoek inzake de affaire I. P. Morgan en Co. heeft vastgesteld, dat ook de vroegere President der Vereenigde Staten Cal vin Coolidge tot de bevoorrechte cliëntele van de firma Morgan heeft behoord. De bevoor rechting bestond hierin, dat nieuw uitgegeven waardepapieren belangrijk onder den markt prijs konden worden aangekocht. Coolidge zou deze handeling enechter na afloop van zijn ambtstijd hebben gepleegd. Het verhoor van Morgan is afgesloten. De commissie zal thans een onderzoek instellen naar de gedragingen van de firmanten van Morgan. WASHINGTON, 26 Mei. (Reuter). Over de affaires van de firma Morgan bracht het on derzoek nadere bijzonderheden aan het licht, o.a. dat een eenjaarsch crediet verstrekt is van tweehonderd millioen dolar aan de Britsche regeering, om te trachten het pond op den gouden standaard te houden. Een groep van 108 banken nam hieraan deel tegen een commissie van een procent, waarvan. Morgan's aandeel was 611.940 dollar, terwijl de onkosten werden aangeduid als 33.560 dollar. Eveneens was een eenjaarsch crediet ver strekt van 25 milioen dollar aan de Bank van, Italië, een crediet van 25 millioen aan de Yo kohama Speciebank op verzoek van dea Ja pansche regeering, 20 milioen dollar aan de Bank van Spanje op 5 Aug. 1928 en een nieuw crediet van 38 milioen dolar in Maart 1931. De gemiddelde commissie voor de firma Mor gan bedroeg een procent. Het onderzoek heeft nog aan het licht ge bracht, dat de firma Morgan sedert den ciorlog aan het publiek voor 6.024.444.200 dollar aan effecten heeft verkocht, waarvan 2.232.7(57.000 aan leeningen en uitgiften voor de regiering, gemeenten, en buitenlandsche maatschappijen. WASHINGTON, 26 Mei. (V. D.) In. congres kringen heerscht een toenemende n/eiging om den Amerikaanschen vertegenwoordiger ter ontwapeningsconferentie, Norman Davis, ter rug te roepen, in verband met zjjn crediet- affaires met het bankhuis Morgan. 3) Indien het herstellen van den vrede on mogelijk is geworden, vast te stellen, welke partij verantwoordelijk moet worden gesteld. De Amerikaansche ambassadeur Norman. Da- vis legde bij de behandeling der veiligheiidsbe- palingen van het Engelsche ontwapeningsplan een nieuwe principieele verklaring af betref fende de veiligheidspolitiek der Amerikaan sche regeering, volgens welke de Vereenigde Statne verdere veiligheidsverplichtingjen voor de toekomst op zich nemen. Hij verklaarde, dat de Amerikaansche regeering de volgende verkla ring, welke nog voor de onderteekening van 't Ontwapeningsverdrag in haar definitieve re dactie zou worden vastgesteld, by de ratifica tie van het Ontwapeningsverdrag zal afleggen; Het feit erkennende dat iedere schending of dreigende schending van het pact van Kellogg een aangelegenheid is, welke alle staten-onder- teekenaars van 't Ontwapenirjgsverdrag be treft, verklaart de Amerikaansche regeering in geval van een schending of dreigende schending van het pact bereid te zijn te- onderhandelen in den geest van de handhaving van den vrede, ingeval een beraadslaging te dien einde tot stand komt ingevolge de artikelen van het eer ste deel van het Ontwapeningsverdrag. In ge val de Amerikaansche regeering toestemt in een door een conferentie van mogendheden genomen beslissing betreffende de vaststelling van den aanvaller, neemt de Amerikaansche regeering op zich, zich van ieder optreden te onthouden. Norman Davis wees er op, dat het Engelsche voorstel een uistekende 'aitwerking van de be palingen in zake de veiligheidspolitiek betee- kent en in volledige overeenstemming staat met de laatste verklaring der Amerikaansche regee ring. GENÈVE, 24 Mei. De Volkenbondsraad heeft vandaag een dringenden oproep gericht tot alle regeeiringen, die uitgenoodigd zijn tot deelneming aan de economische conferentie, om het tarieven-bestand te teekenen. De raad spreekt er zijn voldoening over uit, dat acht regeeringen, met name die van de Ver. Staten, Frankrijk, Ttalië, Duitschland, België, Japan, Noorwegen en Engeland met elkaar overeenge komen zijn, vóór de opening van de conferentie en gedurende de beraadslagingen elke hande ling achterwege te laten welke den interna tionalen handel verdere hinderpalen in den weg kan leggen. De raad is van meening, dat deze overeenkomst een goed begin is voor de conferentie en onderstreept, dat toetreding van zooveel mogelijk regeeringen noodzakelijk is om een periode van kalmte en rust in het leven te roepen gedurende het werk der conferentie. BERLIJN. 24 Mei. (V.D.) De „Kreuzzeitung" publiceert een onderhoud met den Pruisischen minister van Onderwijs, Rust. waarin deze mel ding maakt van een nieuw buitengewoon be langrijk schoolplan, dat misschien in 1934 van kracht zal worden. De minister verklaarde o.m.: Ik heb het voornemen gehad het negen de leerjaar van de volksschool reeds in 1933 te schrappen. Ik wilde daarbij het leerplan voor de scholieren voortzetten, door de jonge men schen een jaar op het land in verbinding te brengen met den bodem en met de kamera den van het landvolk. Een kabinetsvoorstel was reeds voorbereid. Kosten voor het onderwijs en het onderhoud zouden niet zoo hoog worden. De voeding vormde natuurlijk een moeilijkheid. Met het oog op den financieelen toestand heb ik voor dit jaar van mijn plan moeten afzien. Voor het jaar 1934 evenwel worden voorberei dingen getroffen. Het betreft ongeveer 360.000 scholieren. SIR JOHN SIMON LEGT DE ONTWAPE NINGSCONFERENTIE EEN NIEUW ONT WERP-VERDRAG VOOR INZAKE DE VEI LIGHEIDSPOLITIEK. SOVJETS WILLEN DEN HANDELSOORLOG MET ENGELAND STAKEN. Oproep van den Volkenbondsraad aan de re geeringen o:m tarief-bestand te teekenen. Z. H. de Paais naar de basiliek van St. Jan van Lateranen. De affaireMorgan verwekte en politieke storm in Amerika. Treinbotsing in Brooklyn; zes dooden, wonden. 40 ge- Heeft China het wapenstilstandsverdrag met Japan reeds onderteekend? Het orgaan „De R. K. Staatspartij" richt een oproep tot de Nederlandsche katholieken. Kracfctige pogingen om den boternitvoer naar Ned^-Indië te bevorderen. „De Tribune" failliet? Aanhouding in verband met den roofoverval te Wateringen. T*e burgemeester van Haarlem zal het raads besluit tot plaatsing van het Hildebrand-mo nument ter vernietiging voordragen aan de Kroon. Triton wint het hoofdnummer van de „Varsity". Verregende tennisdemonstratie. Pater W. van Dijk O.E.S.A. in Rome. Drie woningen verbrand te Goutum (Fr.). Jongen uit een trein gevallen en zwaar ge wond opgenomen. Motorrijder op den onbewaakten overweg te Ruurlo doodgereden. Loonsverlaging by de Ned. Katoenspinnerij te Hengelo. Huwelijkszwendel in Den Haag. O Hiermede berichten wij U, dat wij, door de enorme drukte gedwongen, ons personeel, speciaal in de eigen stoffeerderijen, aan merkelijk hebben uitgebreid, waardoor het ons wederom „in tegenstelling met de af- geloopen weken", mogelijk is elke order op meubelgebied te accepteeren. Voor tijdige levering staan wij weder in. Afd. Meubelen HAARLEM - ZIJLWEG 23-25-26-28-30 TELEFOON 14567 Verkoop rechtstreeks aan particulieren, dus prijzen 't laagst. BERLIJN, 24 Mei. (V.D.) Naar Wolff ver neemt zal het Rijksgerechtshof zijn onderzoek inzake de brandstichting in het Rijksdaggebouw spoedig sluiten. Gedurende .iet maandenlange onderzoek in het Rijksdaggebouw zijn vele honderden getui gen verhoord. PARIJS, 24 Mei (Reuter). Met 24 tegen 2 stemmen en 32 onthoudingen heeft de socia listische Kamerfractie besloten tegen den wil van den fractievoorzitter Léon Blum, in de Kamer voor de begrooting te stemmen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiH C. G. KROUWELS ii mm ii in illinium mi ii in liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ui iiHiiiiiiiiiiii minuut Hoogste stand op Vrijdag 1 uur am.: 753 Vorige stand 757

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1