Om het Hildebrand-monument Noord-Holland - Amsterdam UITSTEKEND GESLAAGD VRIJDAG 26 MEI WEL EEN BESLUIT Gerechte critiek op prof. Bronner Kruisweg 30, bij het station Spannende eerste helft GEMEENTERAAD De burgemeester zal dit besluit echter ter vernietiging aan de Kroon voordragen Het Lyceum Kleingoed Heffing straatbelasting Het Ambtenaren-reglement Plaatsing Hildebrand- monument Apotheek BEGEMAN'N SNELTJES GOED en GOEDKOOP Telef 10043 Kindervoeding Benoemingen Benoeming geneeskundige Gesteunde kooplieden Mededeelingen aan den Raad Besmettelijke ziekten SPORT EN SPEL Het Amsterdamsch elftal leed een verdiende 51 nederlaag GYMNASTIEK Uitvoering N. C. G. V. CRICKET HAARLEM—V.O.C. Draw Rood en Wit II—H.B.S. I OlympiaHaarlem II Kampong IIC. V. H. I HONDENSPORT POLITIEHONDENDRESSUUR Onderlinge wisselbekerwedstrijd GOLF Om denQuarles van Ufford-beker V eteranen-wedstrij d WEST-FRISIA—E.D. O. 0—5 Santpoort Woensdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Haarlem onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer C. Maarschalk. Als nieuw lid werd geïnstalleerd de heer J. H. Niemöller (C.H.). Op vragen van den heer WESTERVELD deelt wethouder ROODENBURG mede, dat het onderbrengen van een Lyceum in één gebouw verband houdt met het nieuwe wetsontwerp tot regeling van het M.O. en voorbereidend H.O., terwijl ook om financieele redenen de klassiek- litteraire afdeeling in het Gymnasium moet blijven. Het kohier van de zakelijke belasting op het bedrijf, belastingjaar 1933, wordt vastgesteld op 91.856. Aan J. J. en P. J. Blokker en aan N. Kasten Wordt gronc verkocht, gelegen resp. aan de Jan Haringstraat en het Veenbergplein, terwijl aan IJ. Klaassen grond in erfpacht wordt gegeven aan de Priesche Varkensmarkt. Bjj behandeling van het verzoek van J. O. P. Kats om medewerking voor het verleenen van de vereischte toestemming voor het verbouwen van perceel Frederikspark 12 tot onder- en bovenwoning, dient de heer WOLZAK een Voorstel in, de ontheffing te verleenen. Wethouder GERRITSZ zet uiteen, dat het verzoek niet ingewilligd kan worden. Een even tueel verzoek tot bouw van een eenvoudige ga rage zal ernstig door B. en W. overwogen wor den. Het voorstel-Wolzak wordt verworpen met 1916 stemmen, waarna het verzoek van adres sant, overeenkomstig het voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen wordt. B. en W. stellen voor, ten aanzien van de heffing der Straatbelasting de herziening der verkoopwaarde van de ongebouwde eigendom men niet te doen geschieden om de 3 jaar, doch jharlijks en tevens in de heffingsverordening in enkele artikelen wijzigingen van redactionee- len aard aan te brengen. Aldus besloten. Voortgezet wordt dan de behandeling van het Ambtenarenreglement. De heer WESTERVELD zet uiteen het stand punt der SJJ.A.P., dat de gehuwde vrouw de vrijheid moét behouden ter beslissing, of zij al dan niet in betrekking wil blijven. Het stand punt in deze kwestie van partijgenoot Henri Polak deelt de fractie niet. Spr. betreurt de houding van den burgemees ter tegenover de politietoelage. Deze zaak heeft de burgemeester apart in het politie-overleg gebracht, waarmede, volgens spr., het overleg kapot is gemaakt. Een door spr. ingediend amendement trekt spr. in, omdat de fractie ook voelt voor de idée- Klein. De heer WOLZAK brengt het principe der anti-rev. ten aanzien van de gehuwde ambte nares naar voren. De opvattingen ter linkerzijde wijzen er z.i. voldoende op, hoe deze zaak een principieele is, Zooals men daar redeneert, komt men, als men consequent blijft, tot den ar beidsplicht. Spr. schetst verder het belang, dat de gehuw de vrouw heeft, te werken in haar gezin. Ba- vinck heeft gezegd, dat men zich schuldig maakt aan uitbuiting van de krachten der vrouw, als men haar de dubbele taak van huis- Vrouw en beroep laat vervullen. Ook op ander gebied is het gevaarlijk, als men de vrouw die dubbele taak laat vervullen. Zoo zijn er van de 152 gehuwde ambtenaressen in Den Haag 87 kinderloos, welk cijfer spr. ont stellend noemt. Ook in verband met de bestrijding der werk loosheid is het juister, geen gehuwde vrouwen in een beroep aan te stellen. Voorts is het on rechtvaardig, aan bepaalde gezinnen dubbele inkomens te verschaffen. De heer CASTRICUM is van oordeel, dat de raadsleden het recht moeten voorbehouden, zelfstandig te oordeelen, afgezien van de be slissingen van het G.O. Met de gestes van het G.O. kan hij zich trouwens niet vereenigen. Spr. meent, dat het personeel vooral in deze moeilijke tijden met meer voorstellen had moe ten komen, dienstbaar aan het algemeen be lang. Dit algemeen belang moet wat meer in het oog gehouden worden. Het gemeente-perso neel heeft toch al veel voor op personeel in particulieren dienst. Spr. schetst de beteekenis van het huwelijk voor man, vrouw en kinderen en betoogt, dat de vrouw en moeder niet aan haar gezin ont rukt mag worden. Spr. citeert gevallen van dubbele inkomens te Amsterdam, o.a. van den onlangs benoemden gemeente-secretaris aldaar en aan de departe menten te 's Gravenhage. De heer VISSER meent, dat rechts en links het uit practische overwegingen wel eens kun nen worden met elkander. Het niet-handhaven der gehuwde ambtenares komt ten goede aan de werkloosheidsbestrijding. De heer VAN KESSEL twijfelt er aan, of het Ambtenarenreglement de rechtspositie brengt voor het politiepersoneel. Hij vraagt, of dit nieuwe reglement voor dat personeel kan gel den. Zoo niet, dan zou hij gaarne eenzelfde rechtspositie voor het politiepersoneel spoedig ingevoerd zien. De heer BIJVOET wil scherp onderscheid maken tusschen den plicht van de vrouw en dien der overheid. Z.i. is het de plicht der vrouw, voor haar huishouden te zorgen. Hij meent, dat de overheid functies niet moet ge ven aan degenen, die bjj aanvaarding daarvan primaire functies moeten ver waar loozen. Verder gelden in dezen tijd de economische omstandigheden, speciaal voor die vrouwen, die om welke reden ook, geen bijzondere taak in het huishouden hebben te vervullen. De heer WEUSTINK weet uit ondervinding, dat de gehuwde onderwijzeres meer verzuimt dan andere Het vrouwelijk personeel, ook on gehuwd, heeft toch meer verzuim dan manne lijk personeel. Zij hebben liever een crapaud of een reisje langs den Ryn dan een baby. Van de linkerzUde voeren het woord de leden JOOSTEN, MAARSCHALL en VENEMA, die de bekende argumenten voor behoud van de gehuwde ambtenares naar voren brengen. Wethouder GERRITSZ heeft er zich over Verwonderd, dat het overleg voor de politie ©enigszins anders heeft plaats gevonden. Spr. meent, dat men èn het algemeen belang èn de persoonlijkheid der vrouw schaadt door een gedwongen ontslag van de gehuwde ambte nares. Wethouder ROODENBURG pleit tegen de handhaving van de gehuwde vrouw in gemeen tedienst. De ongehuwde vrouw moet weten, dat zü ontslagen wordt, als zij trouwt. Dat noemt men vrijheidsbeperking. Maar een ambtenaar mag ook geen nevenbetrekking vervullen. Is dat dan geen beperking van vryheid? Als de man niet voldoende inkomen heeft, moet men niet trouwen. Men dient bij het hu- welyk de verschillende consequenties te aan vaarden. Wethouder VAN LIEMT schaart zich aan de zqde van hen, die de gehuwde ambtenares niet willen handhaven. Spr. schetst voorts de beteekenis van het G.O. Dit dient, om zooveel mogelük tot over eenstemming te komen. De raad hecht waarde aan het G.O. en er gaat een weldadige invloed van uit. In zake het Ambtenarenreglement is men het slechts op een enkel punt niet eens geworden. De VOORZITTER zet uiteen, dat hij, na overleg met de wethouders, de kwestie der rechtspositie voor het politiepersoneel in het G.O. voor de politie gebracht heeft, omdat in het G.O. zelf geen resultaat bereikt kon worden. Later bleek er een misverstand tusschen spr. en den wethouder van openbare werken te zijn, omdat deze meende, dat de zaak in de Dienst commissie gebracht zou worden, hetgeen niet mogeiyk is. Spr. moet zich het recht voorbehouden, met het G.O. voor de politie zaken te bespreken, welke hy noodig acht. Den heer Van Kessel kan spr. antwoorden, dat de door hem bedoelde zaak in voorbereiding is. Het amendement-De Braai, inzake ontslag aan de gehuwde ambtenares, wordt met 2116 stemmen verworpen (links tegen rechts). Het Ambtenarenreglement wordt dan vast gesteld, waarna wethouder GERRITSZ namens B. en W. dank brengt aan hen, die hun krach ten gegeven hebben aan den arbeid voor de samenstelling van het reglement (applaus). In bespreking komt dan het voorstel inzake de plaatsing van het Hildebrand-monument. De heer REINALDA betreurt het, dat deze zaak alweer ter sprake moet komen, alsmede het telkens overstag gaan van het college van B. en W. Hy meent, dat als plaats van het monument aangewezen moet worden de plaats, door den vervaardiger aangewezen. De heer WEUSTINK meent, dat de kunste naar, die een kunstwerk vervaardigt, het beste kan beoordeelen, waar het moet komen. Zoo zal de schilder van een altaar-triptiek dit werk boven het altaar willen plaatsen en niet tegen een püler. Hier is de zaak echter iets anders. Het mo nument moet zoo geplaatst worden, dat het in het oog valt. Hij herinnert aan de plaatsing van het Von del-standbeeld in het Vondelpark te Amster dam, welk beeld men moet zoeken, om daarna de plaats van het Hildebrand-monument te be schouwen. Er mag geen schennende hand meer geslagen worden aan den Hout, hetgeen al genoeg ge béurd is bij den aanleg van de tramlijn door den Hout. Hildebrand was een man van de werkeiykheid en daarom moet zyn aandenken niet geplaatst worden in een geheimzinnige sfeer. Spr. bestrydt op verschillende punten prof. Bronner en hekelt diens kwalificatie van den heer Springer, alsmede verschillende andere uitingen van den vervaardiger van het monu ment. Ook zijn helpers heeft hij ongelukkig ge kozen en hun artisticiteit is ver te zoeken. Spr. concludeert, dat voor de plaatsing van het monument aangewezen moet worden de plaats, door B. en W. aangewezen. De heer VISSER is het met den heer Weus- tink eens, dat de wijze van argumenteeren door prof. Bronner onbehoorlijk is. De beeldhouwer is later iets monumentaals gaan maken, hetgeen hem er toe geleid heeft, een andere plaats er voor aan te wijzen. De oplossing van B. en W. acht spr. een ge lukkige. Plaatsing naby de Dreef zal het mo nument onder algemeen toezicht stellen en het voor vernieling behoeden. De heeren REINALDA, BIJVOET, BOES en BAAS stellen voor, het monument te plaatsen op de door prof. Bronner gekozen plaats. De heer BOES wijst er op, dat de oorspron kelijke plaatsing in een geheel anderen tyd vast gesteld is. De plaats, waar B. en W. het willen plaatsen, is te druk en dan zien de menschen het niet. Het moet ook niet worden verstopt, maar de door Bronner gekozen plaats is er zeer geschikt voor. Spr. bestrydt den heer Weustink. Mevr. SCHELTEMA verklaart namens de fractie van den Vryheidsbond, dat zy zal stem men tegen het voorstel-Reinalda. Spr. is ook niet erg voor de door B. en W. voorgestelde plaats. Zy had het monument oostelüker ge plaatst willen zien. Daarover kan gesproken worden na eventueele verwerping van het voor stel-Reinalda. Bronner's brief heeft op spr. een onaangena- men indruk gemaakt. Dat is geen wijze van argumenteeren. Dat is spr. met den heer Weus tink eens. De laatste brief van Bronner ademt een hofjesgeest. Wethouder GERRITSZ merkt op, dat de door mevr. Scheltema bedoelde plaats ook hem voor oogen gestaan heeft. Prof. Bronner was echter niet te overtuigen. Spr. was slechts voor die plaats, als prof. Bronner er voor geweest was. De wijze van argumenteeren wij, spr. in het midden laten. Spr. zal zich schikken en stem men voor de plaats, door Bronner aangewezen. De VOORZITTER dankt voor den verleenden steun aan het voorstel van de meerderheid van B. en W. Hy herinnert aan zyn indertijd uit voerig uitgebrachte bezwaren. De relatieve ver houding van Den Hout als wandelplaats is in den loop der jaren veel kleiner geworden. Spr. merkt op, dat een vorige maal de heer Reinalda gezegd heeft, dat het monument moest komen op de plaats, waar prof. Bronner het wil hebben. En daardoor was er geen vry over leg. Bronner wilde niet wijken en deed dit zeker niet, toen hij wist, dat de heer Reinalda en de zijnen achter hem stonden. Spr. acht de zaak zoo belangrijk, dat, mocht de raad het voorstel-Reinalda aannemen, hy daarover het oordeel van de hoogere autoriteiten zal inroepen. Het voorstel-Reinalda wordt aangenomen met 2116 stemmen. Voor de leden Scholl, Peper, Maarschalk El- zinga, Groenendaal, Van Vliet, Gerritsz, De Braai, Reinalda, Bijvoet, Baas, Heidstra, Van Dam, Meyers, Oversteegen, Keerwolf, Koppen, Joosten, Boes, Westerveld en Mars. Tegen de leden Castrïcum, Hoekstra, Wolff, Venema, Van Kessel, Van Liemt, Scheltema, Slingenberg, Niemöller, Klein, Kuiper, Visser, Roodenburg, Weustink, Wolzak en Van Tete- ring. Geheel nieuw ingericht en verplaatst naai Recepten worden gaarne van huis gehaald De VOORZITTER deelt mede, dat hij het be sluit ter vernietiging zal voordragen aan de Kroon. Op vragen van mej. Van Vliet deelt wet houder ROODENBURG mede, dat B. en W. het niet noodig achten, af te wijken van den tot op heden gevolgden gang van zaken bij „Kinder voeding". Slechts een klein percentage van de ouders maakt gebruik van de gelegenheid, hun kinderen elders te laten voeden. Ook de werk- loozen dus willen zooveel mogelijk hun kinderen zelf voeden. De verstrekking zal 27 Mei stop gezet worden. Mej. VAN VLIET stelt voor, „Kindervoeding" uit te noodigen, ook in de zomermaanden aan behoeftige schoolkinderen voedsel te verstrek ken. De heer KLEIN heeft onderzocht, hoe de St. Vincentius Vereeniging tegenover de zaak staat. En hem is gebleken, dat, indien „Kindervoe ding" de verzorging niet op zich wil nemen, de Vincentius Vereeniging het wil doen. Wethouder ROODENBURG merkt op, dat er ook een organisatie moet zijn, die de uitreiking ter hand neemt. En „Kindervoeding" is dit niet mogelijk. De kosten zullen op ƒ300 a ƒ400 per week komen. Wethouder SLINGENBERG wijst op finan cieele gronden inwilliging van het voorstel-Van Vliet af. Spr. zou niet weten, hoe het nieuwe bedrag op de begrooting vereffend zou kunnen worden. Mevr. SCHELTEMA schetst als lid van „Kin dervoeding" de onmogeiykheid, de verstrekking van het voedsel in den as. zomer ter hand te nemen. Zelfs met betaalde krachten komt men er niet. Het voorstel-Van Vliet wordt aangenomen met 2215 stemmen. Wethouder SLINGENBERG deelt mede, geen kans te zien, het raadsbesluit uit te voeren. Hy zal B. en W. niet kunnen aanbevelen, het raads besluit uit te voeren. Althans, hy kan het man daat niet teekenen, waarbij de noodige gelden verstrekt moeten worden. Benoemd worden tot: Voorzitter en leden der Commissie voor de Werkloosheidsbestrijding Voorzitter: W. J. B. van Liemt. Leden Werkgevers: N. Cobelens, Ir. P. C. Du- four, Ir. H. J. M. Bekkers, J. G. Hoffmann. Leden Werknemers: C. v. d. Winden, S. de Leeuw, A. C. Wijkhuizen, J. H. Niemöller. Lid der Gezondheidscommissie M. Maarschall Komin. Deskundige voor de herschatting van lokali teiten voor vergunningsrecht H. J. H. In den Bosch. Tijdelyk leeraar aan de gem. avondschool voor handelsavondonderwys G. H. Wamelink. Op vragen van den heer Kopper deelt wet houder ROODENBURG mede, dat de benoe ming van twee geneeskundigen bij den Genees kundigen Dienst geschied is overeenkomstig het bestaande reglement. De heer KOPPEN is het hiermede niet eens en dient een motie in, waarin de raad als zyn meening uitspreekt, dat de benoeming moet ge schieden door de bevoegde instantie. Dit voorstel gaat naar B. en W. om prae- advies. Op gestelde vragen deelt wethouder VAN LIEMT mede, dat de door Maatschappelijk Hulpbetoon aan handelsgeld geholpen kooplie den, wier zaakjes mis loopen, niet aan hun lot worden overgelaten. Eenige communistische moties dienaangaande worden niet gesteund. Een motie uit dezelfde bron, om de arbeids bemiddeling alleen via de Arbeidsbeurs té laten geschieden, biykt overbodig te zyn, daar dit reglementair voorgeschreven is. De heer VAN KESSEL wijst er op, dat hij in dertijd al voorgesteld heeft, geen handelsvoor schotten te verleenen. Men besloot toen, slechts by uitzondering voorschotten te verleenen. En zelfs die uitzonderingen hebben tot slecht resul taat geleid. Als de gemeente slechts uitkeering geeft, weet zy ten minste, waar zij aan toe is. Wethouder VAN LIEMT geeft aan, dat nage leefd worden de verschillende bepalingen. De voorschotten worden by uitzondering en dan nog slechts op verzoek verleend. Maar niemand wordt aan zijn lot overgelaten. Spr. geeft een voorbeeld, hoe de communist Peper gevallen, welke ten goede opgelost ziin, uitbuit. Toen de heer Peper weer het woord voerde over de zaak, riep de VOORZITTER hem zeer terecht tot de orde wegens het voeren van in directe opruiing. De heer JOOSTEN verwijt den communisten, in het algemeen te spreken, om maar naar bui ten den indruk te wekken, iets „gedaan" te heb ben. De vergadering wordt gesloten. Ingekomen zijn: een exemplaar van het Koninkiyk Besluit van 10 Mei 1933 No. 13, waarbij tot 1 September 1933 wordt geschorst het raadsbesluit van 12 April 1933, strekkende tot inwilliging van het verzoek van het raadslid J. Joosten om tot Bur gemeester en Wethouders een vüftal vragen te richten; brieven van Gedeputeerde Staten van Noord holland ten geleide van de door hen goedge keurde raadsbesluiten van: 12 April 1933 No. 10 inzake het verleenen van subsidie over 1932 aan de Commissie voor Schoolkleeding; No. 11 tot aanvaarding van een aantal voorwerpen ter plaatsing in het Frans Halsmuseum; een brief van W. N. Lindeman te Oosterbeek inzake de plaatsing van het Hildebrand-monu ment. Gesteld werden in handen van Burgemeester en Wethouders ter afdoening: verzoekschriften van de N.V. Haarlemsche Sodafabriek, de N.V. „Werf Conrad" en de N.V. Stork Hijsch om ontheffing van het betalen van precariorechten voor haar steigers in het Noor der Buiten Spaarne. Gesteld werd in handen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies: een voorstel van den heer M. H. Groenendaal om Burgemeester en Wethouders uit te noodi gen een verordening te ontwerpen en aan den raad ter goedkeuring aan te bieden, betreffende het Geldsehietersbedryf. Besloten is de beslissing met betrekking tot het ontwerp-uitbreidingsplan „Wijziging No. 12, behoorende by de bladen 11 en 15" van het plan „Noord", welk ontwerp gedurende het tijd vak van 4 Februari 1933 tot en met 4 Maart d.a.v. voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage heeft gelegen, voor den tyd van ten hoogste drie maanden te verdagen. In de afgeloopen week zijn in deze stad 1 geval van dysenterie, 5 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphterie. Een groot aantal toeschouwers was naar het keurig ingerichte VVZ-terrein te Zaandam ge trokken om getuige te zyn van deze ontmoeting en het yverige VVZ-bestumr had er een feeste lijk tintje aan gegeven door het uitnoodigen van verscheidene heeren Geesteiyken en offi- cieele personen. Naast de geheele R. K. Raads fractie van Zaandam zagen wij bekende offi cials van den D.H.V.B. en bestuursleden van diverse vereenigingen uit de provincie. Als pro paganda voor de R. K. voetbal kan deze mid dag uitstekend geslaagd heeten. Want het werd een stryd, die het aankyken ten volle waard was, al zou de 51 uitslag in het voordeel der provincialen dit niet doen vermoeden, doch ge- ruimen tyd na de rust, toen het Noord Holl XI nog met 20 voorstond, had het er allen schijn van, dat de achterstand verkleind zou worden, ja dat de gelijkmaker zelfs in de lucht zat. Pas toen de VIC-keeper Hendriks zich voor de der de maal zag gepasseerd, was het pleit beslecht en verdween daarmede de spanning. Toch is deze, zy het dan eenigszins geflatteerde over winning, volkomen verdiend, daar de provin cialen over spelers beschikten, die boven hun Amsterdamsche collega's uitstaken, waaroy kwam, dat in hun elftal meer teamverband zat dan in de Hoofdstedelijke combinatie. Van het Noord-Hollandsche elftal was Goed hart zyn plaats waard. Hy kreeg wel niet zoo veel werk als Hendriks aan de» andere zijde, maar de Zaandammer bleek door zyn jaren lange routine resoluter te zijn, waarby het po sitie-nemen van deze oude voetbalrot hem nog steeds tot één der beste keepers stempelt. Van de backs was Schram de beste en door dat Beerepoot in de eerste helft zich vrijwel niet bemoeide met den Amsterdamschen linker vleugel, zag de Beverwijker zich telkenmale voor lastige problemen geplaatst, die echter voor hem geen beletsel waren het leder steeds te retour- neeren. De haJflinie der Amsterdammers von den wij in haar geheel de mindere. Freeze bleek het nog lang niet verleerd te zijn en ook Slok paste zich goed aan in deze voor hem vreemde omgeving, terwyl Beerepoot zyn verdedigende taak in de tweede helft beter waarnam. De VVZ'er scheen zich een enkele maal niet be wust te zyn van zyn technische capaciteiten om zich langs reglementaren weg in het bezit te stellen van den bal. Van de rood-zwarte mid denlinie vonden wy Keizer hét beste. Spieker man viel niet op, ondanks zijn zwoegen, maar het voor doel falen voor zijn voorwaartsen werkte zichtbaar deprimeerend op hem. Het Noord Holl. quintet, dat uitsluitend uit jonge, lichte spelers bestond, bleek de kunst van doelpunten-maken te verstaan. Vooral te gen het einde was deze linie volkomen op elkaar ingespeeld. Res was de juiste middenvoor, die door fraaie centers den snellen Heideman en ook Vlek in de gelegenheid stelde het leder voor den doelmond te plaatsen, alwaar Noom meer geluk had dan Katee. Bij de Amsterdammers was de vleugel KloostermanPostma het ge vaarlijkste, waarbij echter de Jong, ondanks zyn doelpunt, remmend werkte en blijkbaar niet zyn dag had. Dat het maar tot één doelpunt is kun nen komen is te wijten aan een te streng door gevoerd samenspel, waardoor de vyandelijke defensie voiop gelegenheid kreeg met succes in te grijpen. Nadat de ontmoeting tusschen de R.K. Noord Holl. scheidsrechters en de R.K. Amsterdam sche scheidsrechters in een 10 zege voor de eersten was beëindigd, betraden tusschen een haag van VVZ-adspiranten de spelers het ter rein en onder leiding van scheidsrechter Döring stelden de volgende elftallen zich op: Noord-Holl. XI Goedhart (WZ) Schram v. d. Gracht (DEM) (Forward) Beerepoot Freeze Slok (VVZ) (Forward) (DEM) Vlek Katee Res Noom Heideman (DEM) (VVZ) (Vitesse) (GVO) (Vitesse) Amsterdam XI Kloosterman Postma (de Meer) (RKAV) de Jong Koens (de Meer) (de Meer) Tenninglo (de Meer) Keizer Spiekerman Obee (de Meer) (Wilskracht) (Dos) Wedewer Jansen (de Meer) (de Meer) Hendriks (VIC) De Amsterdammers hebben dus een tweetal invallers, n.l. Wedewer en Koens voor Valken- Donderdagmiddag gaf de kring Amsterdam van het Ned. Chr. Gymn. Verbond een uitvoe ring op het achterterrein van het Chr. Lyceum. De leiding berustte by den heer D. C. van Alewijk, terwijl de organisatie in handen was van „Kracht en Vriendschap". Behalve deze Haarlemsche vereeniging werkten mede V. en V., Het Funen en D. en V. uit Amsterdam, be nevens K. er\ V. uit Zaandam. De demonstra ties deden dienst als inzet der viering van het 25-jarige bestaan van .Kracht en Vriend schap." Ongeveer 500 adspiranten (voor wie speciaal deze dag was bestemd) en enkele afdeelingen dames en heeren namen aan de uitvoering deel. De publieke belangstelling was gering. O.a. bleek aanwezig de wethouder van onder- wys, de heer Roodenburgh. De werkgelegenheid bood eigenaardige voor- en nadeelen. Zoo scheen 't byzonder moeilyk, de werkruimte vrij te houden van ongewensch- te deelneemsters en deelnemers, maar overi gens was de organisatie in orde. Gelet op gelegenheid en opzet was het pro gramma zoo belangwekkend mogelijk gemaakt. Ook de uitwerking van de verschillende num mers was gelukkig, uitgezonderd die van den inzet: de vrije oefeningen van de meisjes en de tweede vrije oefening van de jongens. En kele kleine wijziging en in de stof zouden hier veel gered hebben. De bal-estafette en het touwtrekken van de jongens waren zoodanig ingericht, dat de spanning bij toeschouwers en deelnemers tot 't slot bleef. Het toesteltumen van dames en heeren bood geen bijzonder hooge prestaties, maar mis schien juist daardoor maakte dat nummer een rustigen, weiverzorgden indruk. Het wel wat te uitgebreide vereenigings-optreden leverde o.a. goed rhythmisch dameswerk van „Het Funen" en van „Kracht en Vriendschap". Jen nummer vendelzwaaien ten slotte viel bij het publiek terecht zeer in den smaak. burg en Klauwers, waardoor het elftal meer van een „De Meer"-combinatie heeft! Nadat de provincialen geruimen tijd sterker geweest zyn en Katee reeds met een kopbal succes heeft gehad, welk doelpunt echter we gens buitenspel geannuleerd moest worden, weet na 35 minuten spelens Vlek uit een voorzet van Heideman de score te openen (10). Direct hierop passeert Res eenige tegenstanders en bij het daarop volgend boogschot is het Heideman, die met een kopbal den voorsprong vergroot (20). Nadat Postma aan de andere zijde een fraaie kans heeft voorby laten gaan, komt de rust. Na de hervatting weten de Alpsterdammers de in de pauselijke kleuren spelende Noord-Hol landers terug te dringen en in deze periode heb ben de rood-zwarten voldoende scoring-kansen gehad, doch het werd soms een gecenter tot in het oneindige, waarby een ferm schot acnter- wege bleef De Noord-HolL defensie wist ten slotte het spel te verplaatsen en wanneer Hen driks dan onvoldoende stopt, belandt het leder bij Res en een hard schot van den Vitesse-man wyzigt den stand in 30, terwijl even later een fel schot van Noom doel treft (40). Wanneer de Jong voor het geel-witte doel weer eens een kans onbenut heeft gelaten is het weer Noom, die succes heeft (50). In de laatste minuten gelukt het tenslotte aan de Jong om het ver diende tegenpunt te scoren (51). Op een, voor cricket wel bij uitstek ongun- stigen, regendag speelde „Haarlem" zyn eerste thuismatch tegen het sterke „V.OC.", dat op East na volledig uitkwam. Dank zij Pluvius slaagde „Haarlem" er in den Rotterdammers een kostbaar puntje af te snoepen. Verdiend was dit allerminst, want nadat „V.O.C." 163 runs voor 8 wickets gescoord had, ging „Haarlem", nadat het na 20 minuten spelen 3 voor 6 stond, een nederlaag tegemoet. Regen voorkwam ech ter erger en de paaltjes moesten opgeborgen worden. Met dat al heeft „Haarlem" uit 2 wed strijden, hoe dan ook, 3 punten, wat, met het oog op degradatie, al zeer belangrijk is. Hoofdzakelyk dankt het dit aan den aanval De RuigMaas, want ook nu kunnen wij niet zeggen, dat het batten van „V.O.C.", ondanks de 163 runs, het bowlen overmeesterde. Inte gendeel, had het vangen op 't zelfde peil ge staan als het grondfielden, dan had „V.O.C." zeker niet meer dan 120 runs gemaakt. Wat de captaincy betreft, deze was van Maas uitstekend, doch de „V.O.C."-aanvoerder maak te een groote fout door zyn menschen na 3 uur spelen nog niet het consigne .hitten" te geven, zoodat het totaal een langen tyd om de 140 runs bleef. Een inningsoverwinning was daar door by voorbaat, regen buiten beschouwing gelaten, reeds verkeken. Maas won den toss en wenschte te fielden. Doch nauwelijks had hy dit kenbaar gemaakt, of er viel plotseling dusdanig regen, dat er ge wacht moest worden. Op een doorweekt veld beginnen na verloop van eenigen tyd De Bruyn en Bubru den „Haarlem"-aanval te bespelen, wat hun vrij goed afgaat, zoodat ze met de lunch, zy het dan met wat kunst en vliegwerk, 47 runs bij elkaar hebben. Na de lunch doet Healey echter een pracht-vang, waardoor De Bruyn uit is voor 29. Het bowlen krijgt dan, zeer verdiend, daar er, ondanks den natten bal, zeer goede stof geworpen werd, even de overhand, waardoor Terwill (8) en Dubru (21) kunnen vertrekken (375)Gibb en Beyers, de laatste vry fortuinlijk, doen de score dan snel oploopen. Van een mislukten slag in de slips wordt Beyers dan gevangen voor een wilde 30 en Gibb (37), die wel het fraaiste batten liet zien, mist een full-pitch van De Ruig, zoodat de stand dan 5132 is. Kramer en v. Herwaarden gaan dan onbegrijpelijk verdedigen, zoodat het zeer lang duurt eer de 150 bereikt is. Kramer wordt dan door H. de la Mar gevan gen voor 6. Vijf runs later runt guychaver v. Herwaarden 14 out en wordt dan op 156 zelf door Van Dalsum gevangen. Met de thee wordt dan op 163 voor 8 meteen gesloten. Op dit to taal waren, dank zy eminent keepen voor R. Ton slechts 5 byes Maas bowlde uitstekend. In 28 overs 4 wic kets voor 56 runs. De Ruig slechts 158, wat echter sterk geflatteerd was. Verder had Fort- gens 2 wickets voor 22 runs, doch zyn bowlen was niet van beste kwaliteit. „Haarlem" start dan zeer slecht, waaraan het gevaarlyke kwakken van Terwiel, zoodat iedere bal langs het hoofd van den batsman suisde, niet vreemd was. Haeley en Kammeyer waren daardoor zoo verdwenen en Fortgens was een full-pitch van v. Herwaarden te machtig, zoodat H. de la Mar en F. van Dalsum voor een zware taak stonden. Beiden lieten echter zien, dat het bowlen toch wel te bespelen was. Na eenigen tijd werd de, tydens het fielden zoo gesmade, regen een helper in den strijd en er moest gestopt worden. Terwiel had reeds 2 wickets voor 6 runs, en Van Herwaarden één voor 7 runs. Nu „Haarlem" echter ingespeeld is, zal het Zondag tegen P. W. danig spannen aan den Schoterweg! Mr. Davidson won den toss en verkoos te gaan batten. Jhr. Elias en Kruseman zorgden voor een uitstekenden openingsstand en spe ciaal de laatste liet uitstekend batten zien. Op 56 kwam de scheiding, toen Kruseman voor een goede 40 werd gevangen. De runs bleven gesta dig komen en toen het laatste wicket viel, was het totaal 173 geworden. In de dubbele cyfers kwamen: H. Kruse man 40, jhr. B. Th. Elias 55; mr. F. A. Davidson 13, H. v. d. Berg 24, G. Kervel 13 en J. Goos- sens 18 not out. Een speciale vermelding verdient de H. B. S.- wicketkeeper, die op dit totaal slechts 1 bye doorliet. Voor H. B. S. bowlden: F. Wander 7—86 en G. Metz 3—84. De Hagenaars speelden het klaar om dit to taal te bereiken voor het verlies van 6 wickets. Nu hadden ze wel het voordeel, dat Rood en Wit in een voortdurenden regen moest fielden, zoodat de bal zeer slecht was te hanteeren. Het totaal werd 177 voor 6 en hiervan scoor den; J. Mulder 15, G. Keiholz 38 not out, H. v. Katwyk 24, J. Everard 24, C. Borsboom 17 en G. Snel 34. Voor Rood en Wit II bowlden: Jhr. Ch. van Lennep 249 (in 30 overs!), J. Francken 019, J. Goossens 140, mr. F. A. Davidson 118 en H. Kruseman 130. H. B. S. won dus deze „trieste" match met 3 runs en nog 4 wickets in hand .n. „Haarlem" n speelde zyn eersten wedstryd niet bepaald onder ideale weersomstandigheden. Veld en pitch waren in Amsterdam in desola- ten toestand, daarby nog telde het elftal vele invallers, zoodat niet optimistisch begonnen werd. „Olympia" begon te batten en scoorde tus schen de buitjes door op den vry zwakken „Haarlem"-aanval 58 runs voor 't verlies van 5 wickets. Het fielden van „Haarlem" viel, tm- danks den gladden bal, nogal mee. Vooral B. Smits onderscheidde zich weer en ving op prachtige wyze Bouwes uit op het bowlen van Dekker. Van de 58 maakte Ten Camp een zeer langzaam gescoorde 22 en Nigtevegt een harde 15 (3X«- Regen maakte verder cricket onmogelijk, zoodat deze wedstrijd, daar er pas 2 y, uur ge speeld was, opnieuw plaats zal moeten vinder.. Van een feitelijke krachtmeting was. gezien de omstandigheden, eigenlijk geen sprake. Voor „Haarlem" II bowlden: H. Boere» 2— 25, A. Blok 2—13, J. de Boer 0—6 en C. Dekker 1—6. Gewonnen door C. V. H. met 48 runs op de le innings Roodt wint den toss en gaat fielden, v. Meche- len en Welle openen voor Kampong op het bowlen van Middelink en Zeeuwe. Laatstge noemde is direct uit, maar v. "•lechelen weet stand te houden en krijgt goeden steun van Bouvy en Boon. Als hy uit is, gaat het op een collapse geiyken, die echter door Wyga en Stork wordt gestuit. Beiden spelen brutaal cricket en weten hiermede, by gestaan door Mr. Extra nog een 30-tal runs aan het totaal toe te voegen. Precies met de lunch valt het laatste Kampong wicket op een totaal van rond 100 runs. J. v. Mechelen 15, C. Wyga 11, J. G. Stork 12, Extra's 25. Bowlingcyfers C. V. H.: G. Leeuwe 335, J. Middelink 3—13, A. Roodt 3—27. Koch en Roodt openen voor C. V. H. en doen dit zeer voorzich tig, daar Kramer en Wyga wel niet gevaarlyk, maar toch zeer zuiver bowlen en een goede lengte houden. Keyser scoort een paar hards zessen, maar is ook spoedig verdwenen. Dan komt tusschen Roodt en Middelink de stand van den dag. Met goed batten en onbarmhartig af straffen van de slechte ballen weet dit tweetal het Kampong-totaal te passeeren. Op 111 is de beurt aan Roodt om te verdwijnen, juist als hy 2 ballen tevoren een formidabelle 6 heeft ge slagen. Van 3 voor 111 wordt het 7 v. 114, maar Kwantes en v. Orden voeren het totaal nog even flink op. Op 146 is het einde. A. Roodt 55 (1 X 6. 6 x 4), O. Keyser 17 (2 X 6), J. Middelink 29, C. Kwantes 12 (1 X 6), J. v. Orden 11. Bowlingcyfers KampongG. Kramer 656, C. Wyga 3—42, H. Helleman 0—27, F. Bouvy 0—13. C. V. H. wil het nog eens probeeren, maar de Utrechtenaren verdedigen het 3e punt met leeu wenmoed en weten dit dan ook te behouden. Vooral Bouvy en Eikelenboom laten met resp. 22 n. o. en 16 runs nog even keurig batten zien op 53 v. 3 wordt gestaakt. Bovlingcijfers C. V. H.: A. Roodt 212. J. Middelink 0—13, G. Zeeuwe 0—12, O. Keyser 0—7. Op het bouwterrein, gelegen in het villapark aan de P. C. Hooftlaan nabij de R. K. kerk te Driehuis, welwillend beschikbaar gesteld door den heer W. van Heyst, zal Zondag 28 Mei wederom een onderlinge wedstrijd worden ge houden om den zilveren wisselbeker. Aan dezen wedstryd nemen deel de volgende dress eerclubs Dresseerclub Politiehonden „Kennemerland", „Kent U Zelf", „Oefening Baart Kunst", „On der Ons" en „Zuiderhout", met in totaal vijf tien honden. De wedstrijden worden gehouden onder lei ding en verantwoording van de Commissie, ge naamd Onderlinge Bekerwedstrijd „Kennemer land". Keurmeesters zyn de heeren G. van den Heuvel te BussumA. Losekoot te Amersfoort: G. van Oort te Bussum en W. C. H. B. van Prattenburg te Zeist. Helper-pakwerker is de heer J. Jussen te Hilversum. Doel van deze bekerwedstrijden is, dat de leden der deelnemende clubs meer met elkan der in aanraking komen, en het uitloven van medailles en pryzen, doch vooral het winnen van den zilveren wisselbeker, een prikkel zal zijn, met enthousiasme de dressuur te beoefe nen. De commissie vertrouwt dat deze wedstrijd door vele belangstellenden zal worden bezocht. Gisteren werd op de banen van de Kennemer Golf en Country Club te Zand voort een wed stryd gespeeld om den wisselbeker, uitgeloofd door jhr. G. C. Quarles van Ufford. 36 holes handicap medalplay. Eigenaar wordt degene, die den beker twee achtereenvolgende malen of driemaal in het geheel wint. In 1932 won mevr. Garschagen. Dit keer namen 19 spjelers aan dezen wedstryd deel. De beste score voor de morgen-ronde werd ingeleverd door B. van Vhjmen (25) met een netto-score van 67. Tweede was J. R. Koning (15) met 70; derde mevr. Lemberg 72; vierde mr. M. C. Bergsma 74. 's Middags had het tweede gedeelte plaats. De beker werd gewonnen door B. v. Vhjmen met een totale netto-score van 143 (67 7B>. Tweede was F. Elhorst met 146 f76 70); derde mr. M. C. Bergsma met 148 (74 74). Op Zondag 2 Juli, 's morgens 10 uur, zal op de banen van de Kennemer Golfclub te Zand- voort een wedstryd voor veteranen, leden van erkende Nederl. Golfclubs, leeftyd 50 jaar en ouder, gesp>eeld worden. De inschrijvingen hiervoor sluiten Zaterdag 1 Juli a.s„ des namiddags 4 uur, by het secre tariaat van de K. G. en C. C. te Zandvoort. Ter gelegenheid van den Enkhuizer Sportdag was E. D. O. uitgenoodigd om een opluiste- ringswedstryd te spelen tegen West-Frisia. Jammer genoeg verscheen de thuisclub zeer onvolledig, zoodat een nederlaag bijna vast stond daar E.D.O. wel eenige invallers had, maar toch met een behooriyk elftal ver scheen. In de eerste helft hield West-Frisia nog dapper vol, waardoor E. D. O. slechts 10 voorsprong kon behalen door Dinkla die een strafschop benutte. In de tweede helft zijn de Haarlemmers beter op dreef, achtereenvolgens brachten Bruin, v. Roon, Steffens Jr. en Perukel Jr. den stand tot 50. In verband met de kampioensfeesten der R. K. Spjortvereeniging „Santpoort" zullen op as. Zondag de drie kampioens-elftallen een wedstrijd spelen en wel: Santpxxjrt nA.D.O. I. Santpoort IIID.S.S. II. Santpoort VVictrix II. Door den gerant van hotel „Zomerlust" zyn voor deze wedstrijden een kruis en twee medailles beschikbaar gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3