Oproep tot de Katholieken De ministers PEEK&CLOPPENBURG 1^, AKKER.CACHET5 schitterend meer cachet VERANTWOORDELIJKE PLICHTSVERVULLING .RADIO-PROGRAMMA Men heeft het reeds begrepen Wij zien het aan den verkoop 25°/O beter 25°/° goedkooper altijd goedkooper VRIJDAG 26 MEI Behoud en versterking van een hecht gefundeerde samen werking op politiek gebied Vormt sterke kernen van ware werkers Na den roofoverval te Wateringen Dader te *s Gravenhage gearresteerd Levensbijzonderheden Mr. JA. de Wilde Jhr. mr. A. C. D. de Graeff Zaterdag 27 Mei 1933 Mr. dr. L. N. Deckers Mr. T. J. Verschuur Mr. H. P. Mar chant Mr. P. J. Oud Onze Costuums op eigen Ateliers ver» vaardige! zijn Beter 1 goed Costuum dan 2 slechte, dat is en het geeft Het nieuwe kabinet Regeeringsverklaring Ir. J. A. Kalff Mr. J. R. H. van Schaik De Tribune" failliet? Export van boter naar Ned.-Indië Vereeniging van boterexporteurs opgericht DE ONTPLOFFING TE ROTTERDAM "AKKERTJES" De nieuwe kamerleden In het orgaan )rDe R.K. Staatsparty" richt het 'dagelijksch bestuur der RJC. Staatsparty den volgenden oproep tot de Katholieken: In ons laatste woord voor 26 April hebben wij met sterke overtuiging en vurigen aan drang de Katholieken opgeroepen om toch te toonen, dat zy ten volle beseffen de kracht en de beteekenis van onze eenheid, juist in het belang van Nederland en van de overzee- sche gebiedsdeelen in Indië, door zich zelf te zijn en door één te zijn. Meer dan een millioen Katholieken heeft dit besef getoond. Wy verwaarloozen het in ieder geval zeer geringe aantal niet-Katholieken, dat misschien stemmen heeft uitgebracht op de lijst der RK. Staatspartij. Onder hen ligt voor ons geen taak van rechtstreeksche beteekenis. Het gaat om het behoud en versterking van een hecht gefundeerde samenwerking van Katho lieken op politiek gebied. Dat is in haar gevol gen geen zaak van de Katholieken, dat is eer. eisch van waarachtig landsbelang. Men kan, zonder in eenige zelfvoldaanheid te vervallen, vaststellen, dat de R.K. Staats partij zich in dezen uiterst moeilijken tijd „goed heeft gehouden". Geheel behouden, wat zij blijvend moest vasthouden, heeft zij niet. Daar voor was de vooruitgang overal te gering; op sommige punten was er zelfs absolute achter uitgang. Afzonderlijke groepen van Katholieken heb ben tienduizenden stemmen „den verkeerden kant uit gestuurd", zonder zelf iets positiefs te bereiken. Die electoraal iets bereikten, kunnen uit ervaring weten, dat zij niet in staat zijn staatkundig iets op te bouwen. Daarnaast heb ben duizenden Katholieken heul en troost ge zocht in sterkte van anderen huize of in be loften van opbouw en herstel, los van het Chris- tenjpm. Alleen wanneer men zoo in groote lijnen de werkelijkheid wil zien, kan met moed en over tuiging het werk worden aangevat. Want min der dan ooit mag thans na de verkiezing een tijdperk van rust intreden. Het gaat om den inhoud van het politieke werk. Om dit te doen begrijpen zal noodig zijn een stevig contact tusschen fractie en partijleiding. Van deze beide organen verwacht de party thans, dat zij ieder op zijn plaats met alle kracht ernaar streven dat de beginselen en richtlijnen van ons program zooveel moge lijk in het Regeeringsbeleid worden gevolgd, niet het minst ten aanzien van een construc tieve politiek van maatschappelijken opbouw. Men zal moeten erkennen, dat de kiezers thans slechts indirect invloed kunnen oefenen door middel van hun vertegenwoordigers. Maar dan is het ook noodig dat het werk van deze ver tegenwoordigers gekend en begrepen wordt. Daarom is meer dan ooit noodig gestadige voorlichting, opdat de leden nader worden ge bracht tot de partij. Het gaat ook om verdieping van kennis en inzicht. Daartoe is de medewerking onontbeer lijk juist van hen, die niet in beslag worden genomen door een soms zware dagtaak in den actieven politieken dienst. Wederkeerig geven en ontvangen, komt het werk en den werkers ten goede. Het gaat, niet in de laatste plaats, om het aankweeken van een diep besef van de verant woordelijke taak, waarvoor de Katholieken in en ten bate van Nederland gesteld zijn. Wan neer zy die taak niet gezamenlijk weten te vervullen, behoeft men in dezen zwaren tijd niet te hopen op handhaving van gezonden volksinvloed en van een hecht gefundeerd en sterk gezag, en nog veel minder op herstel der maatschappelijke orde in waarlijk Christelijken geest. Het werk zal hard, de strijd zal zwaar zijn, maar bij verdere versnippering en desertie is mislukking zeker. Daarom zal alles moeten worden beproefd, wat in redelijkheid mogelijk en dienstig is, om bijeen te houden allen, die gezamenlijk een taak hebben te vervullen. Niet in onderhande lingen als voor een belegerde vesting, niet door brallende beweringen, die steeds grooter ver wijdering brengen, maar in een diep besef van harden plicht en zware verantwoordelijkheid, wederkeerig. Van al onze partijleden en van alle Katho lieken, die onze taak tegenover ons land wil- Naar wij vernemen is Woensdagmiddag te Den Haag gearresteerd de omstreeks 30-jarige J. A., die verdacht wordt schuldig te zijn aan den roofoverval, Zondagmorgen gepleegd op den 83-jarigen L. Chrispijn te Wateringen. Deze A., die vroeger Vn het Westland woon achtig was, moet ook in de omgeving van Wa teringen goed bekend geweest zijn De man is na verhoor voorloopig in bewaring gesteld. left beseffen, vragen wij, in dezen zwaren tijd met grooten aandrang, plichtsbesef, vertrouwen en een diep gevoel van ware saamhoorigheid. Van de leiders van de onderafdeelingen onzer partij en de actieve leden in den lande, die juist in dezen verkiezingsstrijd zijn gekweekt en versterkt, vragen wy heel in het by zonder: Doordringt U van uw verantwoordelyke taak. Houdt U gereed om in nauwe samenwerking met de centrale partijleiding het werk aan te vatten en voort te zetten. Bereidt reeds nu den weg voor ons gezamen- lyke werk, door overal in den lande te vormen sterke kernen van ware werkers in den goeden geest. Het Dagelyksch Bestuur der R.K. Staats party C. GOSELING, Voorzitter. J. HOUBEN. E. H. J. VAN VOORST TOT VOORST. A. C. DE BRUIJN. J. W. MOLS. FRANS TEULINGS, Secretaris. Dr. H. Colijn, die in het door hem geformeer de nieuwe kabinet de leiding van het Departe ment van Koloniën op zich heeft genomen, is 22 Juni 1869 te Haarlemmermeer geboren. Aan vankelijk opgeleid voor het onderwijzersvak, verkoos hij echter de militaire loopbaan, en met eere heeft hij zyn doel bereikt. De heer Colijn werd in 1909, terwijl hy nog in Indië vertoefde, waar hy verschillende voor name functies, ook in den burgerlyken dienst, vervulde, door het toenmalige district Sneek tot lid der Tweede Kamer gekozen. Den 4den Ja nuari 1911 werd hy benoemd tot Minister van Oorlog, als opvolger van generaal Cool. Onder zyn bewind kwamen o.a. de Militiewet, de Land stormwet en de Landweerwet tot stand. Hy werd in Mei 1912 ad interim belast met de portefeuille van Marine, welke hy eveneens tot het aftreden van het kabinet-Heemskerk op 29 Augustus 1913 voerde. De heer Colyn was voorts ondervoorzitter der commissie voor de Indische defensie. Na een reis te hebben gemaakt door China en Indië trad hy 1 Maart 1914 op als directeur der Bataafsche Petroleum Maatschappy. Op 15 September d.a.v. werd hij gekozen tot lid der Eerste Kamer voor de provincie Gelderland. Tydens den oorlog heeft hij veel gewerkt voor een goede verhouding tusschen Nederland en Engeland. In 1922 volgde de heer Colyn dr. Kuyper op als leider der Anti-Revolutionaire Partij en als hoofdredacteur van De Standaard. De verkie zingen van 1922 brachten den heer Colyn weer in de Tweede Kamer, waarvan hy het lidmaat schap echter slechts bekleedde tot Augustus 1923, toen hy als opvolger van Minister De Geer, die aftrad wegens een geschil met zyn ambtgenooten over de vlootpolitiek, de porte feuille van Financiën aanvaardde in het twee de Ministerie-Ruys de Beerenbrouck. In 1925 trad de heer Colyn na de Kamer verkiezingen als Kabinetsformateur op. Zyn Ministerie werd echter reeds in November van dat zelfde jaar ten val gebracht als gevolg van de aanneming van het voorstel-Kersten tot op heffing van het gezantschap by het Vaticaan. In 1926 werd de heer Colijn opnieuw gekozen tot lid der Eerste Kamer. Sedert 1929 bekleedt hy weer het lidmaat schap van de Tweede Kamer, waar de Anti- Revolutionnaire fractie hem tot haar voorzitter heeft gekozen. In 1929 viel hem een zeldzaam eerbetoon ten deel door zyn benoeming tot Minister van Staat. Een jaar later verleende de Vrye Universiteit hem het doctoraat honoris causa. Dr. Colyn is commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Mr. J. A. de Wilde, die in het kabinet-Colyn de portefeuille van Binnenlandsche Zaken heeft aanvaard, werd in 1879 te Goes geboren. Hy studeerde in de klassieke letteren aan de Vrye Universiteit te Amsterdam, maar wydde zich, na het candidaats-examen, aan de juridische studie en promoveerde in 1905 aan de gemeen- telyke Universiteit te Amsterdam. Van 1905 tot 1908 was mr. De Wilde advocaat en procureur te Goes; van laatstgenoemd jaar af heeft hy de advocatuur te 's-Gravenhage uitgeoefend. De verkiezingen van 1918 hebben mr. De Wilde in de Tweede Kamer gebracht, waarvan hy sedert lid is gebleven. In 1914 tot lid van den Haagschen gemeen teraad gekozen, verwierf hij zich spoedig op het gebied van het Haagsche gemeentebestuur groot gezag. In September 1919 koos de raad mr. De Wilde tot wethouder. Mr. De Wilde is voorzitter der Rykscommis- sie van advies voor werkverruiming, president directeur der Coöp. Spaar- en Voorschotbank „Boaz" en vice-voorzitter van het Centraal Co mité der Anti-Revolutionnaire partij. Jhr. mr. Andries Comelis Dirk de Graeff, de nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken, is 7 Augustus 1872 te 's Gravenhage geboren. Na in Leiden gestudeerd te hebben, vertrok hy op 23-jarigen leeftyd naar Nederlandsch-Indië, waar hij ter beschikking werd gesteld van den algemeen secretaris. Tien jaren daarna, op 27 September 1905, werd hy secretaris van het gouvernement van Nederlandsch-Indië. Na een verloftijd van 2 jaar, waarin hij werk aan het Dep. v. Koloniën verrichtte, keerde hy in Mei 1907 naar Indië terug. Als algemeen secretaris werd hy in 1909 de rechterhand van gouverneur-generaal Iden- burg. In 1914 volgde zyn benoeming tot lid, en in 1916 tot vice-president van den Raad van Ne derlandsch-Indië. Moelyk was de taak van dit hooge college in de oorlogsjaren. In 1918 werd jhr. De Graeff gepensionneerd. Daarna bekleedde hij de functie van Neder- landsch gezant in Japan, als hoedanig hij 13 December 1919 werd benoemd. In 1922 aanvaardde hij een anderen, voor Ne derland zeer belangrijken diplomatieken post, nJ. dien van gezant te Washington, in welke functie hij met zyn uitgebreide kennis van het Pacificprobleem ons land groote diensten be wezen heeft. Behalve te Washington was hij geaccrediteerd by de republiek Cuba. Op 26 Maart 1926 werd jhr. De Graeff's be noeming tot gouverneur-generaal van Neder landsch-Indië, als opvolger van mr. D. Fock, bekend. In 1931 trad hy als landvoogd af. Sedert 1932 maakt jhr. De Graeff deel uit van het college van curatoren der Technische Hoogeschool te Delft. r HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 „Reepersteeltje", zang spel in 4 bedrijven. Het dameskoor „Het Oosten" o. 1. v. O. de Vaal 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-sextet 0. 1. v. P. Lustenhouwer 1.45 Zenderver zorging 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. P. Wouwels: „Handteekenen" 2.30 Kinderuurtje. Mevr. S. Nieuwenhuis v. d. Rijst, C. Marresv. d Ven 4.00 Gramofoonmuziek 4.45 De KRO-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer. Jack Mossel, re freinzang 5.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten 5.30 De KRO-Boys 5.45 W. Keyzer: „Katholieke Concoursen" 6.00 De KRO-Boys 6.20 Journ. weekover zicht. Paul de Waart 6.40 KRO-Boys 7.00 Politieberichten 7.15 J. M. v. Sas: „Woekerbestrijding" 7.35 Gramofoon muziek 7.45 Microfoonvertelsel door Wim Snitker 8.00 Fr. Walker en zijn intern. Radio-Octet. Edwin Gubbens, de intern. Troubadour, duo Agathe Relf en Max Dekker 8.30 Vaz Dias 8.35 E. Gubbens 8.50 Fr. Walker 9.30 Operette-fragmenten door A. Reif en M. Dekker 9.45 Fr. Walker 10.15 E. Gubbens 10.35 Fr. Walker 11.00 A. Reif en Max Dekker 11.15 Gramofoon muziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek VPRO 10.00 Morgen wijding VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Frans Nienhuis draagt voor. De Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst. Ester Philips, zang. Vara-tooneel o. 1. v. W. v. Capeilen 12.00 Vara-klein-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 12.45 Orgel door Cor Steyn I.15 Vara-klein-orkest o. 1. v. H. de Groot 2.00 Zenderverzorging 2.25 Gramo foonmuziek 2.50 M. W. v. Garde: „Brengt uw vacantie in uw eigen land door" 3.10 Vara-kinderkoor „De Kre keltjes" o. 1. v. D. Hulscher, Jo Kicjhefer, plano 3.50 Samenwerking tusschen huiskamer en studio o. 1. v. P. Tiggers. Muziek voor saxofoon 4.30 Arbeiders- sport. A. F. Muller: „Het Pinksterfeest van den sportbond" 4.50 De Notenkra kers o. 1. v. Daaf Wins 5.40 A. M. de Jong, Marie Zameitat, J. M. Frank 6.00 Volksliederen door de Wielewaal o. 1. v. P. Tiggers 6.30 K. Singer: „Landbouw - steunwettenen verder?" 7.00 Or gel door J. Jong 7.30 Vara-mandoline- ensemble O. 1. v. J. B. Kok 7.59 SOS-be- richten 8.00 Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst. H. Harmat, sopraan 8.30 Toe spraak door A. de Vries 8.45 Fliereflui ters m. m. v. H. Harmat 9.00 Hetty Beck draagt voor 9.15 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot 10.00 Vaz Dias en varia 10.15 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot II.00 Gramofoonmuziek 11.15 Vara- klein-orkest o. 1. v. H. de Groot 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het Radio-orkest o. 1. v. Karei Walpot 1.30 Gramofoonmuziek 6.35 Gramofoon muziek 8.20 Concert door het omroep- symphonie-orkest o. 1. v. Arthur Meule- mans. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Concert van gramofoonplaten 8.30 Causerie over een actueel onderwerp in het Fransch 8.40 Lichte gramofoon muziek 9.00 Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Voortzetting concert lichte gramofoonmuziek 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch 9.50 Dansmuziek (in pauze: slotnoteeringen en sportberichten). KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Strijk orkest van restaurant „Wivex" o. 1. V. A. Bendix 2.50 Gramofoonmuziek 3.50 Omroeporkest o. 1. v. Launy Gröndahl 8.20 Bachmuziek 9.20 Louis Preii's in strumentaal ensemble 11.25 Dansmuziek. 4.20 Concert door BERLIJN, 419 M. het omroeporkest. HAMBURG, 372 M. 11.50 Populair concert 1.35 Gramofoonmuziek 2.30 idem 8.20 Populair concert door een cithervereeniging 10.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert door het orkest van den West- Duitschen omroep o. 1. v. Breuer 1.20 Concert o. 1. v. Wolf 4.50 Vesperconcert 8.25 Populair concert door het omroep- harmonie-orkest o. 1. v. Kühn 11.00 Con cert. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Concert 1.05 Concert door het Commodore Grand-orkest o. 1. v. Joseph Muscant - 2.05 Gramofoonmuziek 4.05 Concert door het Schotsche Studio-orkest o. 1. v. Guy Daines 7.50 Concert 10.05 Con cert door het B.B.C.-orkest 11.05 Am brose en zijn orkest. PARIJS (Radio), 1725 M. 8.05 Gramo foonmuziek 12.20 Concert door het om roeporkest 6.50 Concert door het om roeporkest 8.20 Gramofoonmuziek. MILAAN, 331 M. 8.05 Gramofoonmu ziek 9.20 „La Cenerentola", opera in drie bedrijven van Rossini. WEENEN, 517 M. 3.05 Populair con cert door het Joseph Wollner-orkest 7.30 Pianorecital door Hinterhofer 8.20 Con cert door de Vereenigde Militaire kapel len o. 1. v. Thann 10.35 Zigeunermu- ziek. WARSCHAU, 1411 M. 8.20 Populair concert door het omroeporkest o. 1. v. S. Nawrot 10.25 Pianorecital 11.20 Dans muziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Mr. Dr. L. N. Deckers, de tegenwoordige Mi nister van Defensie, die thans ook in het nieu we kabinet weder is belast met de portefeuille van dit Departement, werd op 14 Februari 1883 te Heeze in Noord-Brabant geboren. De heer Deckers studeerde aan de Kath. Uni versiteit te Leuven in de politieke en sociale wetenschappen en promoveerde aldaar in 1912 met een dissertatie: De Landbouwers van den Noord-Brabantschen Zandgrond, bijdrage tot de kennis der maatschappelijke en oeconomische ontwikkeling van den Nederlandschen Boeren stand in de 19e en 20e eeüw. Voorts studeerde hy rechtswetenschappen aan de Leidsche Uni versiteit, alwaar hij eveneens promoveerde. In 1918 werd de heer Deckers, die toen nog te Eindhoven woonde, in den kieskring Den Bosch gekozen tot lid van de Tweede Kamer als afgevaardigde van de R.K. Staatspartij. Daar na heeft de heer Deckers zich metterwoon in Den Haag gevestigd. In Augustus 1929 werd mr. Deckers in het derde kabinet-Ruys de Beeren brouck benoemd tot minister van Defensie. Be kend is zijn reis naar Indië in het begin van 1931. Mr. T. J. Verschuur, die zich in het nieuwe Kabinet weder met de leiding van het Depar tement van Economische Zaken en Arbeid ziet belast, werd in 1886 geboren. Hy studeerde aan de Utrechtsche Universi teit in de rechtswetenschappen waarin hy in 1910 promoveerde. In hetzelfde jaar trad hy op als parlementair redacteur van „De Maas bode", welke functie hij bleef vervullen tot 1919. In dat jaar werd hij benoemd tot voor zitter van den Raad van Arbeid te Breda. In 1929, by het optreden van het kabinet- Ruys de Beerenbrouck, werd hem het beheer van het Departement van Economische Zaken opgedragen. Een groot aantal steunmaatregelen voor land en tuinbouw en vele aanverwante be drijven heeft in den loop van de laatste jaren het Departement van Minister Verschuur ver laten. Ook de Scheepvaart vroeg om een steun regeling, welke sinds eenigen tyd in werking is, evenals die betreffende de haringvisscherij. De nieuwbenoemde minister van onderwijs, mr. H. P. Marchant, is 12 Februari 1869 te Deventer geboren en is dus 64 jaar oud. Hy studeerde rechtswetenschap te Leiden, waar hy in 1894 promoveerde. Hij vestigde zich als advocaat en procureur te Deventer, waar de burgerij hem naar den gemeenteraad afvaardigde, die hem na eenigen tijd tot wethouder koos. Voor het toenmalige kiesdistrict Deventer werd mr. Marchant in 1900 gekozen tot lid van de Tweede Kamer, waarin hij sedert onafgebroken zitting hèeft gehad. Na den val van het ministerie-Colijn ten ge volge van de aanneming, door de Tweede Kamer, van het voorstel-Kersten tot afschaffing van het gezantschap by het Vaticaan, heeft de Koningin den heer Marchant opdrachc gegeven, een parlementair kabinet te vormen. Hij trachtte toen, zulk een kabinet te vormen uit katholie ken, sociaal-democraten en vryzinnig-democra- ten, maar slaagde er niet in, de opdracht tot een goed einde te brengen. Mr. Marchant is voorts lid van den Haag schen gemeenteraad, die hem in 1931 tot wet houder koos. Ook als publicist is mr. Marchant werkzaam geweest. Mr. Pieter Jacobus Oud, die met de porte feuille van financiën is belast, is 5 December Naar wy vernemen ligt het in de bedoeling van de nieuwe regeering zoo spoedig mogelyk, uiterlyk de volgende week, een verklaring be treffende haar program af te leggen. 1886 te Purmerend geboren. In 1907 werd hy candidaat-notaris en in 1909 surnumerair der registratie en domeinen. In 1917 werd hy aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap. Als surnumerair was de heer Oud van 1909 tot 1912 gedetacheerd aan het departement van financiën, waarna hy als ontvanger by dat dienstvak te Texel en Ommen werkzaam was. Sedert 1921 is mr. Oud inspecteur op non-acti viteit. Mr. Oud, die secretaris-penningmeester is van den vryzinnig-democratischen bond. is lid van de Tweede Kamer sedert 1917. In de volksver tegenwoordiging heeft hy zich ontwikkeld tot een figuur van gezag. Hy placht het woord te voeren met name over vraagstukken, de belastingen en de andere on- derdeelen der financieele politiek betreffende. Van de Jegercommissie en van de vlootcom- missie maakt mr. Oud deel uit. De heer ir. J. A. Kalff, die zich belast met de portefeuille van het Departement van Wa terstaat, is 64 jaar oud. De nieuwe minister werd den 27sten April 1869 te Zwolle geboren. Hy studeerde aan de voormalige Politechnische School te Delft, welke hoogere onderwijs-in- richting hij in 1894 verliet met het diploma van civiel-ingenieur. De heer Kalff werd hetzelfde jaar asp.-adjunct-inspecteur van het vervoer der Holl. Spoorweg Maatschappy. By deze Maatschappy doorliep hij in een tydsbestek van 15 jaren de onderscheidene rangen, waar na hij in 1909 werd benoemd tot lid van den Raad van Administratie en korten tijd daarna werd hij opgenomen in de Directie, terwyl hy na de vereeniging met de Staatsspoor, van 19171929 directeur is geweest van de Neder- landsche Spoorwegen. Na deze hoogst eervolle loopbaan by de spoorwegen is ir. Kalff een paar jaren alge meen voorzitter van het Verbond van Neder- iandsche Werkgevers geweest en sedert 1931 is hij voorzitter van den Ondernemersraad voor Ned.-Indië als opvolger van mr. Trip. Voorts is ir. Kalff lid van het Hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij den Vrijheidsbond, waartoe hy in 1931 benoemd werd. De nieuwe Minister van Justitie, mr. J. R. H. van Schaik, werd 31 Januari 1882 te Breda geboren. Hij bezocht het gymnasium te 's Her togenbosch en studeerde vervolgens in de rechtswetenschap aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, waaraan hij in 1905 promoveerde op een proefschrift, getiteld: „De overheid tegen over de artt. 1401 e.v. Burgerlyk Wetboek". Na zijn promotie vestigde hy zich als advo caat-procureur te Arnhem en in 1919 te 's Gra venhage. Sinds 20 Februari 1917 is mr. Van Schaik, die tot de R. K. Staatspartij behoort, lid van de Tweede Kamer en van 20 September 1929 be kleedt hy1 het presidium van dit Hooge College van Staat. Als Kamerlid trad hij door zyn scherpzinnig heid en slagvaardigheid in het debat op den voorgrond, niet aleen wanneer het zuiver juri dische aangelegenheden betrof, maar ook bij belangrijke actueele politeke vraagstukken. Be kend is zyn verzet tegen de vlootwet, waardoor naar zyn oordeel het budgetrecht der Kamer werd verkort. Mr. Van Schaik is sedert 26 Juli 1927 voor zitter van het Centraal College voor de Reclas- seering. Verder is hij voorzitter van den Alge- meenen Raad voor de psychopathenzorg, van het College van Toezicht, bedoeld in art. 119 der Ziektewet, van de commissie van deskundi gen voor den tabaksaccijns en van den mijn- raad, zoomede curator van de Roomsch-Ka- tholieke universiteit te Nijmegen, lid van het kerkbestuur der O. L. V. Kerk aan de Eland straat in Den Haag en plaatsvervangend lid van het Centraal Stembureau. Voorts is mr. Van Schaik onderscheiden met het ridderkruis in de Orde van den Nederland - schen Leeuw. H By de arrondissementsrechtbank te Amster dam is, naar „Het Volk" verneemt Woensdag het faillissement aangevraagd van de drukkerij „Atlanta", de inrichting, waar „de Tribune" wordt gedrukt. Vrijdag 2 Juni zal de rechtbank over deze aanvraag beslissen. In de vergadering van de Hollandsche Maat schappy van Landbouw Woensdag gehouden deelde de voorzitter op een desbetreffende vraag mede, dat er op het oogenblik in zuivel - kringen krachtige pogingen gedaan worden om den uitvoer van boter naar Nederlandsch-Indië zoo veel mogelyk te bevorderen. Voor dit doel is zelfs dezer dagen een speciale vereeniging van boterexporteurs opgericht. Men hoopt tot en regeling te komen, waardoor de Australi sche boter, waarvan de invoer in Nederlandsch- Indië thans 5000 ton per jaar bedraagt, wordt verdrongen door de Nederlandsche. 0.m. wordt gedacht aan een hooger invoerrecht voor boter, welke boorzuur bevat, hetgeen met de Australische boter het geval is. Dinsdagavond laat is in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overleden een van de zwaar gewonden van de ontploffing, die de vorige week aan de Boompjes te Rotterdam plaats vond. Het slachtoffer is de 23-jarige J. L. de Jonge, gewoond hebbende aan den Oostz;edyk aldaar. De man werd bij de ontploffing tien meter weggeslingerd, waarby hij echter geen letsel bekwam. Op hulpgeroep is hy het brandende pand weer ingegaan en heeft daaruit een ernstig ge wonden collega gered. Bij deze reddingspoging liep hij zulke zware brandwonden op, dat hy daaraan Dinsdag avond is overleden. Verzoening In fel bewogen tijden, wanneer de hartstochten zoo gemakkelijk worden opgezweept en licht naar alle kanten uitslaan heeft de verzoeningsgedachte dubbele waarde. Een verzoenend, kalmeerend woord, dat werkt las olie op de golven, wordt echter slechts zelden vernomen. Waarom? Omdat er zoo weinig menschen verzoeningsgezind zijn? Of omdat de meesten onverschilig voor bijgaan hetgeen hun, daar zij buiten de partijen staan en willen blijven, naar zij meenen niet aangaat? Of misschien, omdat zij bang zijn dat de verzoeningsgedachte zal afsluiten op den onwil van elk dier partijen, die in hem of haar, die het verzoenend woord sprak, een tegenstander van haar belangen en strevingen ziet? Hoe vaak beleven we het in kleinen kring niet, dat een poging tot ver zoening door een derde wordt ver ijdeld, omdat men meent dat strijd dient uitgevochten en dat vrede- stichten zou gelijkstaan met bemoei zucht. Intusschen zijn er gelukkig nog, die zonder bijbedoelingen, alleen omdat hun hart het hun ingeeft, omdat zij bewogen worden door naastenliefde en door gevoel van rechtvaardigheid, tot vrede manen. irojuci die nare schele hoofdpijn, steeds op dezelfde plaats Zoo'n dof, drukkend gevoel, vervolgens diep borend en niet meer om uil te houden Naatrlondsch j?en uur ruS{( Zoek de L stilte en een of twee van die "AKKERTJES" zullen oogen- blikkelijk verlichting bren gen en ongemerkt de pijn geheel doen verdwijnen. Per 12 stuks slechts 50 cent Gebruikt dus voortaan uitsluitend: Volgens recept van Apotheker Dumont De heer Th. F. M. Schaepman werd geboren 18 Februari 1879, trad na te Nijmegen middel baar onderwijs te hebben ontvangen in het in structiebataljon te Kampen. In 1903 werd hij benoemd tot tweeden luite nant, wharna hij geleidelyk opklom tot den rang van kapitein. Reeds tijdens zijn militaire loopbaan bewoog de heer Schaepman zich öp jóumaïistisch ter rein door het schrijven van artikelen over mili taire aangelegenheden. In 1920 trad hy uit den actieven dienst en ging hij over naar „De Maasbode", waar hij in verschillende functies o.a. als parlementair re dacteur werkzaam was. Thans is de heer Schaepman, die van 17 Sep tember 1929 lid was van de Tweede Kamer, po litiek hoofdredacteur van het Centrum. De heer M. J. v. d. Weijden werd geboren 3 januari 1900 te Zevenhoven (Z.-H.). Hy be zocht de landbouwschool te Boxtel en behaalde net diploma. Daarna vestigde hy ziJh als land bouwer. De heer v. d. Weyden, zoon van wethouder v. d. Weyden uit Zevenhoven, is voorzitter van de af deeling Noorden van den L. T. B. Mr. T. A. YAN DIJKEN, werd in 1897 ge boren als zoon van den welbekenden Ds. A. van Dijken. Hij studeerde aan de Vrye Universiteit en werd na het verkrijgen van den Meestertitel in de rechten, 1 October 1922 benoemd als adjunct-commies aan het Departement van Arbeid, Handel en Nyverheid, waar hy werk zaam werd gesteld op de afdeeling Volksgezond heid. Een jaar later, 1 October 1923, volgde zyn benoeming tot commies, terwyl 1 Januari 1925 zyn bevordering tot hoofdcommies by deze af deeling plaats vond. Den 20 Juli 1926 ging de heer Van Dyken over als Referendaris by den Raad van State, waar hy in het bijzonder verbonden werd aan de afdeelingen voor de geschillen voor Bestuur, Financiën, Economische Zaken en Arbeid, en Koloniën. Hierdoor heeft de heer Van Dyken zich een groote wetskennis verworven, waaraan nog mag worden toegevoegd dat zyn staat van dienst vermeldt: was secretaris van de Staatscom missie-Sikkel tot samenvoeging van de medische Rijksdiensten, lid van de Staatscommissie- Rutgers tot herziening van de L.O.-wet 1920 als opvolger van Mr. J. Terpstra, die wegens zyn optreden als Minister als lid dezer Staats commissie aftrad. Onder degenen, die de tot minister benoem de Kamerleden zullen opvolgen, behoort nog de heer G. W. J. van Koeverden (R.K.) te Buren (Geld.). Deze werd 30 Sept. 1882 aldaar geboren. Hy is een broer van den einde 1932 te Utrecht overleden pastoor dr. van Koever den, die als geleerde en apologeet groote be kendheid in ons land verworven heeft. In 1923 werd de heer van Koeverden geko zen tot lid van de Provinciale Staten van Gel derland, terwyl hy sinds eenige jaren voor zitter van de R.K. Statenfractie is. In 1931 benoemden de Staten van het gewest Gelder land hem tot buitengewoon lid van Ged. Staten. Sinds 1927 maakt hy ook deel uit van den >gemeenteraad van zijn geboorte- en woonplaats Buren. Voorts is hy onder-voorzitter van den A.B.T.B. en onder-voorzitter van het Kieskring- bestuur Nymegen. Als opvolger van dr. Colyn en mr. de Wilde, komt als eerste in aanmerking dr. A. A. L. Rutgers (A.R.), die in 1928 werd benoemd tot Gouverneur van Suriname. Voordien bekleedde hy de functie van directeur van Landbouw, Nyverheid en Handel in Ned.-Indië. Dr. A. A. L. Rutgers is geboren te Amster dam in 1884. Hy studeerde aan de Vrye Uni versiteit en aan de Gemeente-Universiteit, aldaar. Onmiddellijk na zijn promotie vertrok dr. Rut gers naar Indië, benoemd aan het Departe ment van Landbouw om daar zuiver weten schappelijk werk te doen. Zeven jaar later volgde zijn benoeming tot directeur van het proefstation der A.V.R.O.S. In 1923 vertrok de heer Rutgers van Medan naar Buitenzorg als opvolger van den heer Sybinga Mulder als directeur van den landbouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6