IN EN OM HAARLEM BOa, coupe Het Crisis-Kabinet-Colijn Uit den Gemeenteraad Hevige brand te Eext Dienstweigeraars in Indië Kreymborg VRIJDAG 26 MEI më Van de Perstribune MOEST STAANDE ETEN Weken lang ischias HET NOORDERBAD Officieel geopend Badimpressies AALSMEER IN DEN ZOMER Genoeglijke excursie van de V. V. V. Het Veilinggebouw de kweekerij De watertocht Nieuwe abonnements tarieven voor kleeding naar maat. Volle waar borg voor echt kleer makers handwerk. Cr. Markt 1-7 Haarlem Tarwe en kool DUIVENSPORT „De Snelvlieger" Kracht zonder krachtpatserij Met een nooddeur „Eerlijk afwachten" Een sterk ministerie Een voorzichtige keuze „Zwakke steeën" Rechts van de S.D.A.P. Veelkleurig palet Een mengsel Drie boerenwoningen, een bakkerij en een schaapskooi in de asch gelegd In hooger beroep dezelfde straffen geëischt GEDENKTEEKEN VOOR RENé DE CLERCQ HET NIEUWE KABINET Officieele benoeming fJZADIO" ONDER MINISTER DE WILDE Geen audiëntie MINISTER RUYS Vermoedelijk weer Kamer voorzitter iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiimmmiim Er waren voor de raadszitting van Woens dagmiddag slechts twee belangrijke pun ten. Het eene was de vaststelling van het gewijzigde ambtenarenreglement; het andere, het voorstel om een plaats aan te w'ijzen voor het Hildebrand-monument. Het ambtenarenreglement zelf gaf niet veel stof tot bespreking. Het werd vrijwel geheel aanvaard zooals het in het Georganiseerd Over leg was vastgesteld. Een erkenning door den Raad van het Georganiseerd Overleg, doch eenige raadsleden lieten uitkomen, dat dit niet be teekent, dat de Raad immer en altijd alles wat het Georganiseerd Overleg gelieft overeen te komen, zonder meer zal sanctionneeren. De heer De Braai had deze herziening van het ambtenarenreglement aangegrepen om den Raad opnieuw een beslissing te ontlokken in zake de gehuwde ambtenares. Hij deed het voorstel om aan ambtenaressen bij huwelijk ontslag te geven. In de vorige en ook in deze raadszitting is er zeer uitvoerig over gerede kaveld, maar hoe onvruchtbaar dergelijke be sprekingen zijn, bleek bij de stemming: met de stemmen van rechts vóór en die van links tegen werd het voorstel-De Braai verworpen, een be wijs, dat alle raadsleden bij dergelijke gelegen heden met hun stem in den zak ter vergadering komen en dat er geen bekeeringen plaats heb ben. Toch hebben zeer vele raadsleden het woord gevoerd, maar hun betoog had meer de strekking van een getuigen, dan van een poging om te overtuigen. Wel zijn er behartigenswaar dige dingen gezegd. Van de rechterzijde waren het de heeren Wolzak, Castricum, Visser, Bij voet, Roodenburg, Van Liemt en Weustink, die het standpunt verdedigden dat de gehuwde vrouw op de eerste plaats in haar huisgezin thuishoort. Door de voorstanders Wordt immer gaarne verzekerd, dat de gehuwde onderwijzeres 'n uitstekend opvoedster moet zijn. Van deze bewering liet de oud-inspecteur van het onder wijs, de heer Weustink, niet veel bestaan, toen hij verzekerde, dat het verzuim bij de gehuwde onderwijzeressen zeer groot is, dat zij voor een groot deel kinderloos zijn en dat de meeste meer houden van een reisje langs den Rijn of een luien stoel dan van een baby. Van de linker zijde waren het de heeren Joosten, mevr. Maar- schall en mevr. Venema, die het goed recht van de vrouw op arbeid bepleitten. „Words! words!" zou men het in dit geval den Engelschen kunnen nazeggen. De nuchtere fei ten zijn deze: er zijn huisgezinnen, die tweemaal uit de gemeente- of staatsruif een portie haver grissen; waarvan de man 8000 en de vrouw 6000 aan de gemeente verdienen, zooals in Amsterdam het geval is met den gemeente secretaris en zijn vrouw. In andere huisgezin nen is de kostwinner werkloos. B. en W. van Rotterdam zien de schreeuwende onrechtvaar digheid van dien toestand zoo goed in, dat zij aan den Rotterdamschen Raad voorstellen om daarin verandering te brengen en in Rotterdam de gehuwde ambtenares te ontslaan. De linksche partijen in Haarlem denken er anders over: leve het beginsel; laat de werklooze huisvader maar op een houtje bijten! Het tweede punt, dat discussie uitlokte was het Hildebrandmonument. Nadat wij jarenlang gewacht hebben op den kunstenaar, wacht deze nu eenigen tijd op den Haarlemschen Raad, die hem een plaats moet aanwijzen, waar zijn gees teskind zal verrijzen, wijl de oude plek, het pleintje vóór hotel Roozen, sinds het uitschrij ven van de prijsvraag geheel gereorganiseerd is. Professor Bronner wenscht het gedenkteeken aan de zuidzijde van den Hertenkamp, maar B. en W. meenen, dat daardoor de Hout grondig bedorven zal worden, omdat op die manier de mooie doorkijk, die men heeft van het Pavil joen af, verloren zal gaan. Zij willen het monu ment daarom ter hoogte van de muziektent zet ten, wat, volgens hen, het voordeel heeft, dat het dicht bij de oorspronkelijk gedachte plek komt. Er is al heel wat over geschreven en ge sproken. Aan den eenen kant is het 'professor Bronner, die met klem van argumenten zijn goed recht als kunstenaar verdedigt om zelf de plaats aan te wijzen, waar zijn monument het best zal voldoen; aan den anderen kant was het vooral de burgemeester, die als paladijn voor de ongereptheid van den Haarlemmerhout optrad. Het gevaar, dat Haarlem door al dat gekrakeel een mooi monument zou ontgaan, scheen niet denkbeeldig te zijn en daarom hebben wij er indertijd op aangedrongen, dat men toch vooral zou zorgen, dat het monument voor Haarlem zou behouden blijven. De eerste spreker Woensdagmiddag over dit onderwerp was de heer Reinalda. Deze zeide, dat hij de steeds wisselende houding van B. en W. in dezen maar matig kon bewonderen. Hij meent, dat als plaats voor het monument de plek dient te worden aangewezen, die de kunste naar heeft uitgezocht en hoopte, dat de Raad zonder veel discussie daartoe besluiten zou. Maar zoo gemakkelijk ging het niet. De heer Weustink hield na hem een klemmende speech om het voorstel van de meerderheid van B. en W. te verdedigen. Een standbeeld moet de aandacht trekken, zeide de heer Weustink. Als het onop gemerkt blijft, dan voldoet het niet aan zijn bestemming. Zie maar eens naar het standbeeld van Vondel, dat in het Vondelpark staat, maar niet te vinden. Als het Hildebrand-gedenkteeken op de plaats komt, waar de heer Bronner het wil hebben, dan ziet geen sterveling het. Tegenover dit betoog stelde de heer Boes zijn zienswijze, dat het pleintje bij de muziektent ce druk is. Waar het druk is, zeide hij, zien de menschen geen standbeelden. Is er iemand, die op het Rembrandtplein in Amsterdam ooit het standbeeld van Rembrandt ziet? Het was zeer jammer, dat de heer Bronner in zijn polemiek met het gemeentebestuur den goeden toon niet in acht heeft genomen. Hem Werd daarover van vele zijden een erstige grief gemaakt en wij constateerden, dat niet één raadslid het vóór dien onbehoorlijken toon opnam. Ook de heer Maarschalk, burgemeester, zette, zooals te verwachten was, krachtig zijn stand punt uiteen. Wij achten het echter in het ge heel niet uitgesloten, dat hij de stemming van vele raadsleden bedierf door aan het slot van zijn betoog te verklaren, dat hij een eventueel raadsbesluit om den heer Bronner zijn zin te geven ter vernietiging zou voordragen. Want de meeste raadsleden zijn wel bereid den burge meester te steunen wanneer het gaat om hand having van het gezag, maar in een vrije kwestie als de vraag waar een standbeeld geplaatst moet worden, wenscht ieder raadslid zijn eigen idee te volgen en zeker niet te voldoen aan een bedreiging van den burgemeester, waarbij de schijn gewekt wordt, dat er een beetje „Recht- haberei" in het spel is. De heer Reinalda, een oude rot op het politieke strijdtooneel, maakte oogenblikkelijk handig gebruik van deze fout van den voorzitter door haar nog wat aan te dikken: „Na deze bedreiging van den voorzitter wensch ik geen gebruik te maken van repliek," zeide hij en wij gelooven stellig, dat verschil lende raadsleden op dat moment de zijde van den voorzitter verlieten. Het voorstel van den heer Reinalda werd aangenomen met 21 tegen 16 stemmen. Het was een zeer gemengde stem ming. Het voorstel van den heer Reinalda Was trouwens onderteekend door de heeren Baas, Bijvoet en Boes. De burgemeester verklaarde na de stemming, dat hij het besluit ter vernie tiging zou voordragen. Wij kunnen dat standpunt niet bewonderen. Men moet, wij hebben het al eens meer gezegd, weten te geven en te nemen. Men moet ieder Heilige zijn kaarsje weten te geven en vooral de Raad is een kruidje-roer-me-niet als hij meent, dat men aan zijn rechten komt. In het begin van de zitting werd de heer Niemöller als nieuw Christelijk-historisch raads lid geïnstalleerd. Met zijn ervaring helpt hij nu anderen. Hier volgt een ongewoon sterke aanbeveling van een middel tegen ischias van iemand, die zelf in hevige mate aan deze kwaal geleden heeft. Indien U ooit de pijnen van ischias ge voeld hebt, moet U het stellig lezen. En als U iemand kent, die aan ischias lijdt, zoudt U hem hiervan moeten vertellen. De aanbeveling komt van Mr. T. P. R. Hij schrijft: „Ik leed ongeveer zes weken lang aan ischias. Er waren tijden, dat ik niet meer kon zitten of liggen, maar steeds moest blijven door- loopen. Ik kon zelfs niet gaan zitten om te eten. Een buurman zei me Kruschen Salts te probeeren, wat ik ook deed: ik nam eiken mor gen een theelepel vol in een glas warm water. Toen ik anderhalven flacon gebruikt had, ver dween de ischias, en nadien heb ik het nooit meer gevoeld. Ik blijf doorgaan met eiken och tend wat Kruschen te nemen, omdat ik last heb van constipatie en ik er van overtuigd ben, dat Kruschen Salts het beste middel ter wereld is tegen ischias en rheumatiek. Iedereen, die aan deze kwalen lijdt, raad ik het dringend aan. Ik ben Kruschen Salts veel dank ver schuldigd." T.' P. R. De pijnen van ischias zijn een symptoom van dieper kwaad hetzelfde euvel dat rheumatiek, spit en jicht kan veroorzaken. Zij zijn het tee- ken, dat er iets aan Uw stofwisseling hapert en onzuiverheden in het bloed gekomen zijn. Kruschen Salts is een combinatie van zes na tuurlijke zouten, welke Uw inwendige organen tot geregelde werking aansporen. Kruschen ver schaft U daarom een inwendige schoonheid en gezonden bloedsomloop. En wanneer de „kleine dagelijksche dosis" Uw stofwisseling in orde blijft houden, dan zullen ischias en rheumatiek voortaan Uw deur voorbijgaan. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) Onder de vele groote verwachtingen, die Zanuvoort van uen uag van gisteren nad, be hoorde zeker in de eerste plaats de officieele opening van het Noorderbad. Maar ook deze verwachting, al heerschte er dan ook des avonds feestvreugde, is door het dreinerige regentje totaal weggevaagd. Wel was de tribune, die voor vijftienhonderd personen zitplaatsen bood, spoedig overvol. Rondom, op het strand en op den boulevard, had zich even voor het officieele openingsuur spoedig het dubbele aantal belangstellenden ver zameld, van wat de tribune reeds aan gasten bevatte. De heer van Deurzen heette burgemeester van Alphen en diens echtgenoote vooral welkom, dankte voor den steun en verder allen voor de groote medewerking, bij de uitvoering van zijn plannen steeds ondervonden. De heer Huizinga, voorzitter van den Kring Haarlem, aanvaardde het bassin en hoopte, dat Zandvoort door dit bassin een centrum van de zwemsport zou worden. Verder richtte de heer Huizinga zich tot bur gemeester Van Alphen. Hij wist, dat deze een bekend sport-enthousiast was, speciaal ook voor de zwemsport zich interesseerde en vroeg daar om, of deze het symbool van den Kring, de Kringvlag aan den vlaggemast omhoog wilde halen, ook als een symbolische daad voor Zand- voorts belangen. Burgemeester Van Alphen hield vooraf een zeer geestige rede, die door de duizenden toe hoorders met groote belangstelling gevolgd werd. Hij hoopte, dat de exploitatie tot voldoening zou zijn voor allen, die medewerking hadden verleend. In den heer Huizinga begroette hij heel jong Haarlem. Hij hoopte, dat die belangstelling een blijvende voor Zandvoort zou zijn. Daarna werd de Kringvlag geheschen. Vervolgens sprak burgemeester Van Alphen de recordhoudsters toe. Aanwezig waren mej. Willy den Ouden, Greta Bröuwers, Puck Oversloot, Jenny Kastein en Joop Selma. Namens den heer Van Deurzen bood hij daar na bloemen aan in de Zandvoortsche kleuren. Ook mevr. TriebeisKoens, de trainster der recordhoudsters, werd niet vergeten en dank baar gehuldigd. Daarna werd door verschillende personen nog het woord gevoerd, o.a. door den voorzitter van den Kring Amsterdam. Onderwijl liet het Tweka-orkest haar muziek hooren. De dames zwommen hun baantjes, waarbij Willy den Ouden wel een kranige prestatie gaf. Mej. J. v. d. Kamp, mevr. Lotgering, de heer Lotgering, Gompers, Emmerink en Dennebaum gaven daarna springdemonstraties. Twee zeventallen speelden een demonstratie wedstrijd. Intusschen was echter de regen -als spelbeder ver opgetreden en werd daarom binnen de of ficieele opening verder voortgezet. De heer Delft bood den heer van Deurzen een herinneringsplaquette aan, terwijl het jongste lid van Zignea, Nethy de Wit, burgemeester Van Alphen bloemen aanbood. Daarmede was de officieele opening voltoiod. Een stoere wind uit het Noord- Westen, don kere dreigende wolken, die zich weldra in ge stadige gietbuiten boven Zandvoorts strand en duinen ontlastten, een zee vol witte schuimen de koppen Fiere, fel wapperende vlaggen noodden naar het Noorderbad, waar honderden regenjassen en regenschermen zich verdrongen; waar let water van 'n fraai door een compacte cement- massa ingebouwd bad klotste en rilde; waar zwemsters na een levendige speech van Zand voorts burgervader bloemen in ontvangst na men en huiverden Willy den Ouden, een slanke en lenige wa ternimf, Puck Oversloot, die eerst even in dat grauwe water wilde wennen, de rood gemutste Jenny Castein, de dames Brouwer en Selma, zij allen kregen na hun baantje en demon stratie een heldhaftig applausje te verwerken. Inderdaad, het water was koeler. Dat on dervonden ook de „nicht versagende" Tweka- mannen, die niet alleen om hun muzikale nei gingen met vijftigen uit Eindhoven gestoomd waren, maar ook om eens heerlijk door Zand voorts strandzonnetje bruingebrand te worden. Het ging onbehaaglijk gieten en men stortte zich in het restaurant, dat nog een verrassend droog uitzicht bood op het bad, waar schoon- springers en -springsters hun ondankbaar werk vertoonden en van den regen zich in een brui- zend zeetje wentelden, tot ten slotte een de monstratie van waterpolo hen van het koele ge doe verloste. De zomerjurkjes en lichte patalons hadden zich echter reeds grootendeels van dit water ballet teruggetrokken Toen wij tenslotte een weinig druipend af dropen, herinnerde ons een autobus, dat be halve een Noorderbad er ook nog een Zuider- bad op komst was Dat het zomerzonnetje met Pinksteren aan Zandvoort goedmake wat het met Hemelvaarts dag naliet! „Déze vrije dag voor dem arbeider was een sof", vond een Amsterdammer. De Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordeing van het Vreemdelingenverkeer, hoopt dat de Zomer Dins- en Donderdagen begunstigd worden door helderen zonneschijn en warm weer. En zij heeft er haar goede reden voor. Op die dagen heeft zij het plan met haar leden en introducé's excursies te houden naar Aalsmeer en omliggend schoon. Dinsdag j.l. werd de proeftocht gemaakt door het bestuur en enkele vertegenwoordigers van de plaatselijke pers. En deze proeftocht heeft het bewijs geleverd van de meer dan overdadige schoonheid, die het eigen land aan zijn inwoners biedt. Boven dien heeft de excursie er het hare toe bijgedra gen om dit idee op een hooger plan te bren gen. 's Morgens om even acht uur bracht ons het kling-klang kleppend Haarlemmermeertreintjs naar het doel van den tocht, het fraaie bloc- mendorp Aalsmeer. Allereerst werden de schre den gericht naar Het gebouw, waar de bloemen, die in zoo menige huiskamer een gezellige sfeer scheppen, geveild worden, is er een waarop Aalsmeer met recht en reden trotsch kan zijn. De vrachtboo ten, beladen met de schatten der natuur, kun nen er zoo binnenvaren, om meteen weer den export der geveilde natuurproducten te ver zorgen. Op vier verschillende plaatsen zagen we de bloemenhandelaren de plaatsen achter de schakelaars innemen, waarmee ze op het mijnbord door een verlicht nummertje aan kun nen geven, dat ide geboden koop „hun" was. Men moet het gezien hebben, wil men eenig be grip krijgen wat er op zoo'n veiling omgaat. Als bewijsstuk hiervoor kan de oppervlakte dienst doen, die maar even 12.000 M2. beslaat. Wat verhandeld wordt is in onafzienbare rijen in groote lokalen op tafels uitgestald. Wat echter in Aalsmeer gekweekt wordt, daarvan kregen we het best een goeden indruk in Een der modernste was hier voor een be zoek uitgekozen. In mooie stalen kassen, waar de verwarmine in de hoogte is aangelegd, worden er de teere spruiten opgekweekt. Een half uur trokken we van kas tot kas in de broeihitte van 80 gr. Zoo'n warmte maakt hongerig en dorstig, want het kopje koffie, dat tusschen veiling en kweekerij genoten was, was in die hitte spoe dig verdampt. Een smakelijke lunch wierp echter spoedig weer de noodige energie af om met lust en ver langen op weg te gaan naar de Aalsmeersche jachthaven, waar motorboot en zeilboot reeds reisvaardig gereed lagen. Ons waterrijk Holland vindt in den Aals- meerschen grooten en kleinen Poel een waardig vertegenwoordigster. Na inzending van Uw naam kaartje met adres volgt franco toezending van tarieven. In de keurige jachthaven liggen de ranke vaartuigjes geduldig te wachten op de grage watersportliefhebbers. Met motor- en zeilboot werd een tocht van drie uur genoten op het rustige water van den kleinen en het wilde water van den grooten Poel, terwijl evenmin verzuimd werd den rondomliggenden groote ren en kleineren vaargeulen midden door de kweekerijen een bezoek te brengen. Een geurig kopje thee in een windstil heekje was een welkom intermezzo, waarna de terug tocht per trein naar Haarlem een interessanten en genoeglijken uitgaansdag besloot. De Gewestelijke Tarwe-Organisaties voor N.- Holland en Zuid-Holland maken hierdoor nog maals bekend, dat het aan tarwetelers niet is toegelaten, meer kool op hun bedrijf te ver bouwen dan in 1932. Of deze kool verbouwd wordt op contract, 'of dat het land voor dit doei tijdelijk wordt verhuurd, of voor eigen reke ning wordt geteeld, doet hierbij niet terzake. Ook doet het niet ter zake of het gaat om kool als hoofdgewas of kool als tweede gewas. Er zijn enkele tarwetelers, die in de meening verkeeren, dat zij vrij zijn in het verbouwen van b.v. boerenkool of spruitkool als tweede ge was. Dit is niet zoo. De maatregel geldt nier alleen voor alle tarwetelers, doch ook voor alle koolsoorten. Ofschoon dit ook reeds eerder be kend is gemaakt, meetien genoemde organisa ties goed te doen, hierop nogmaals de aandacht te vestigen. In twijfel-gevallen wende men zich bijtijds om inlichtingen tot de districtsbesturen. Wedvlucht Mons, afstand 217 K.M., gehouden door de Postduivenvereeniging De Snelvlieger" op 21 Mei 1933. De prijzen werden behaald als volgt: W. Petri 1, 19; A. Sweers 2, 8, 9, 24, 26; P. J. van Daalen 3, 5, 11, 12, 13, 18, 27, 29; J. J. Petri 4; H. V. Roosdorp 6, 7, 14, 21, 30; J. J. Doeglas 10, 22, 23; J. W. Wolters 15, 10; P. Bannink 16, 17. De avondbladen van Woensdag begroeten 't kabinet-Colijn in zijn nu bekend geworden samenstelling met uitvoerige artikelen, waar van wij de voornaamste passages hier over nemen. De anti-revolutionnaire „Standaard" en de Christelijk-Historische „Nederlander" wijdden nog geen commentaar aan het nieuwe kabinet. Na een bijzonder woord van hulde gebracht te hebben aan dq mannen, die onder zoo on zekere omstandigheden een zoo zware taak in 's lands belang aanvaardden, oordeelt „De Maasbode" (R.K.), dat het nieuwe kabinet, afgezien van een enkel nog niet geheel te be- oordeelen element, een vertrouwenwekkenden indruk maakt: Het Kabinet geeft in zijn sa menstelling de noodige waarborgen, dat de zoo noodzakelijke versobering, bezuiniging en oe- perking niet zal uitblijven, maar evenmin zal ontaarden in reactionnaire afbraak. Men kan er zeker van zijn, dat deze regeering niet ver der zal gaan, dan beslist noodzakelijk is. Daar voor blijven mannen als Van Schaik, Ver schuur, Deckers, Slotemaker, Marchant, Oud. met welke opsomming wij de anderen intus schen niet te na willen komen, een zekere borg. Dit lijkt ons van overwegend belang. Zelfs van de S.D.A.P., indien deze tenminste niet iederen onaangenamen maatregel van te vo ren onherroepelijk wenscht af te wijzen, mag tegenover dit Kabinet een objectieve houding worden verwacht. Het nieuwe Kabinet, schrijft „De Volks krant" (R.K.) zal in onze kringen niet met geestdrift worden ontvangen. Het blad acht de gevonden oplossing een teleurstelling on danks de bekwame mannen temeer, omdat het een rechts parlementair kabinet had ver wacht. „Het zal van de daden, niet de woorden, van het kabinet afhangen, of niet de nieuwe oriën tatie, welke zich afteekent, tastbaren vorm zal behooren aan te nemen. De liberaal in het crisiskabinet stemt tot blij vende beduchtheid ook na de geruststellen de verzekeringen dat de liberalen buitengewoon inschikkelijk en plooibaar zich weten te tomen dat naar reactie en afbraak zal worden koers gezet. Wat tot vertrouwen stemt, is het feit, dat de principieele ministers Verschuur en Deckers in het kabinet zijn versterkt door een zoo gave en evenwichtige, zoo vastberaden en in den goeden zin sterke persoonlijkheid als mr. Van Schaik Van hen verwachten we niet, maar weten we dat, indien de gang van zaken mocht leiden tot een botsing tusschen hun overtuiging en de houding van het kabinet, zij geen oogenblik zouden aarzelen, maar zich onverwijld van alle verantwoordelijkheid vrij zouden maken. Met deze nood-deur kunnen we het kabinet aanvaarden, waaraan overigens onze partij dooi geen enkelen band en geen enkele afspraak is verbonden". Op „De Gelderlander" maakt het nieu we kabinet geen onbevredigenden indruk, al was een parlementair kabinet haar zeer veel liever geweest. „Uit den aard der zaak staan, extra-parle mentair als het is, de partijen vrij in haar houding tegenover de nieuwe regeering. Doch in een tijd als de onze zullen allen, wien het ernst is met de handhaving van orde en gezag, met een politiek van nationale samen werking en nationalen opbouw, daaraan hun steun niet onthouden, indien het kabinet komt met werkelijk constructieve voorstellen en maat regelen. Opofferingen in een of anderen zin zullen daarbij niet kunnen uitblijven, maar als ze strekken tot het wezenlijk welzijn van land en volk, zal het aan den steun der katholieke fractie wel niet ontbreken. Haar houding zal echter niet een door dik en dun meegaan zijn. Maar zij heeft die hooge mate van verantwoordelijkheidsgevoel, dat ze de nieuwe regeering niet bij voorbaat een loyale medewerking zal ontzeggen. Eerlijk afwachten van wat komen gaat. zal haar parool zijn, met als toetssteen haar pro gram." „De Rotterdammer" (A. R.) vraagt zich af, waarom op dit oogenblik een veelzijdig kabinet gewenscht is, en ziet de oorzaak daarvan in de crisisomstandigheden. Voor een coalitie-kabinet waren de kansen thans zeer ongunstig en zoo drong het één met het ander aldus het blad direct in de richting van een ministerie, waar aan zooveel mogelijk partijen deel hebben. „Wie de lijst van ministers ziet, komt tot de conclusie, dat er in langen tijd niet één zoo par lementair kabinet is geweest als dit. Dit is ge volg van het feit, dat het gegaan is, zooals wij vermoeden: bij zijn tweede poging heeft dr. CoJijn zich zooveel mogelijk gehouden aan zijn eerste plan, wat de candidaten betreft, al schijnt 't nogal eenige moeite gekost te heb ben om den juisten man op de juiste plaats te krijgen; d.w.z. de verdeeling der zetels ging niet erg gemakkelijk. Maar bereikt is hiermee wel, dat er een sterk kabinet gevormd is: sterk, door den nauwen band, welke het aan de Tweede Kamer bindt, Dit moet, nu de fracties accoord gaan met het zitting nemen van hun mannen in het ka binet, het ministerie kracht geven, ook al nemen de partijen geen rechtstreeksche verant woordelijkheid op zich." Na besproken te hebben, dat het kabinet ook sterk is door de ministers zelf, wijst het blad erop, dat het nieuwe ministerie geen con servatieve neigingen vertoont. Naar het blad tenslotte verneemt, heerscht er in het Kabinet roerende eensgezindheid over het regeeringsprogram; zijn alle ministers overtuigd van den ernst der tijden en schaart men zich eendrachtig en eenswillend om dr Colijn. Nadat dr. Colijn vergeefs beproefd had een parlementair ministerie samen te stellen, kon hij schrijft „Het Handelsblad" twee wegen inslaan tot vorming van zijn crisis kabinet. „Hij had kunnen volstaan met aan perso nen, die op grond hunner kunde en karakter aanspraak op vertrouwen mochten maken, te vragen of zij onder zijn leiding met een door hem ontworpen program in zee wilden gaan. Doch hij kon er natuurlijk ook naar streven meteen nog de kans op steun, althans meer dere meegaandheid, der verschillende Kamer fracties te vergrooten. Aan deze laatste me thode nu heeft hij de voorkeur gegeven. Een voordeel der door dr. Colijn thans ge volgde methode is ongetwijfeld, dat aldus het risico voor ongelukken belangrijk geringer is en de mogelijkheid van continuïteit toe neemt." Het blad, dat wel een oordeel geeft over de personen, die in het nieuwe kabinet optreden, merkt op, dat het nog niet in staat is een de finitief oordeel over het systeem van for matie uit te spreken, voordat het weet, op wat voor programma het zijn medewerkers verza meld heeft. Het liberale blad „Het Vaderland" vindt evenals de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", dat de formateur van de in de tweede opdracht ongetwijfeld opgesloten vrijheid van handelen slechts weinig gebruik heeft gemaakt. „Hij voerde een o. i. onnoodig en zelfs schadelijk overleg rechtstreeks met de partijen gevoerd over de samenstelling van zijn crisiskabinet." Het blad hoopt verder, dat dit kabinet in voldoende mate homogeen zal zijn om het ster ke program, waaraan thans behoefte is, uit te voeren, doch, daar er volgens het blad te veel radicale elementen in het nieuwe ministerie zijn opgenomen, is het hiervan niet overtuigd. „Het is daarom," zegt het blad, „de groote vraag, of de vaste lijn van den aanvang af zal worden gevolgd." Wat de personen betreft schrijft „D e Telegraaf" (Lib.) beantwoordt het Mi nisterie bijna geheel aan de eischen, die den formateur van den beginne af voor oogen heb ben gezweefd. Men vindt hier mannen tezamen uit alle partijen, die rechts van de sociaal democratie staan. Daardoor heeft dit extra-parlementair Ka binet een breeder parlementaire basis dan de meeste van zijn voorgangers Op zichzelf is het een verblijdend teeken, dat alle burgerlijke par tijen, zonder onderscheid van politieke over tuiging en religieuze confessie, de handen in eenslaan om ons land te redden in een der moeilijkste uren, die het sedert den wereld oorlog moest doormaken. De „Nwe Rotterd. Courant" (Lib.) begrort het kabinet-Colijn met een zekere reserve. Daar het blad zich nog geen oordeel kan vormen over den inhoud van het „met spanning ver beide regeeringsprogram" bepaalt het zich de personen, raaruit het ministerie gevormd is, onder de loupe te nemen. Wat de bezetting der departementen aangaat, kan het blad met anders dan constaleeren, dat het geheel den aanblik van een veelkleurig palet vertoont, waarin het rose sterk vertegenwoordigd is. Het blad betreurt verder, „dat de formateur, even als hij zulks bij de eerste opdracht heeft ge daan toen hij, behalve de politieke basis van zijn kabinet, ook zijn program aan het oordeel der partijen onderwierp over de bezetting van de departementen in overleg is getred?n met diezelfde parlementaire groepen, op welke hij wenschte te steunen. Wij hebben den heer Colijn lof toegezwaaid voor de standvastigheid, waarmede hij volhard heeft in zijn aanvanke lijk plan om zijn kabinet op de breede basis der vijf groote partijen te vestigen; aan den anderen kant gevoelen wij ons genoopt onze instemming te onthouden aan de angstvallig heid, waarmede hij ook weer bij de vervulling van de tweede opdracht er zooveel mogelijk naar gestreeft heeft, de partijen over de toe kenning van de portefeuilles te raadplegen." Zoowel genoemd blad als „Het Vaderland" verklaren zich tegen het voorstel tot vergroo ting van het aantal departementen. Erg ontevreden met het nieuwe kabinet is „Het Volk" (S. D. A.P.). Het crisiskabinet als geheel is een mengsel van sterk uiteenloopende opvattingen; rechts en links, kapitalistisch-door-dik-en-dun en so lidariteit, conservatief en democraat, zitten naast (of tegenover?) elkaar in één ministerie. Zal het een Welter-kabinet worden? De per soon van den leider doet het ergste vreezen; bij verschillende ministers zal zijn wild bszui- nigingsstreven steun vinden. Indien wij nog in het onzekere zijn, is dit minder door de aan wezigheid van twee vrijzinnig-democraten, die blijkbaar tot eiken prijs wilden regeeren. dan door de figuur van mr. Van Schaik. die zelf moet voelen, dat hij slechts als democratisch politicus een toekomst heeft. Woensdagmorgen kwart over zes brak brand uit in de boerenwoning van den heer J. Kleef te Eext. De brand sloeg over naar de bakkerij van den bakker Udding en vervolgens tastte het vuur twee boerenwoningen van de familie Homan aan. De brandweer uit Gieten was spoedig ter plaatse en wist door krachtig optreden den brand tot de vier huizen te beperken. De vier gebouwen benevens een schaapskooi brandden tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. BATAVIA, 24 Mei (Aneta) Het Hoog Mi litair Gerechtshof zette de behandeling voort in hooger beroep van de zaken tegen de dienst weigeraars J. T. Peppinck en J. de Ridder, ma trozen der eerste klasse, H. A. van Waarden- burg, marinier der eerste klasse, J. L. F. Wil- lemsen, tamboer der tweede klasse, W. Salver- da, stoker der eerste klasse, J. C. Cornelis, ma troos der tweede klasse, en J. T. Kamp, korpo raal-monteur. De advocaat-fiscaal verklaarde in zijn requi sitoir de opgelegde straffen eer te licht dan te zwaar te achten en vraagt een volledige bevesti ging van de vonnissen, uitgesproken door den Zeekrijgsraad te Soerabaja. De verdediger, zijn pleidooi houdend, meent dat de schuld van het gebeurde niet alleen oij de Marine-schepelingen zelf ligt, doch dat ook de Overheid in belangrijke mate verantwoordelijk voor het gebeurde is en verder de algemeene geest van den tijd, waarmede de schepelingen zijn doordrongen. Pleiter acht de straffen voor Cornelis, Salverda en Kamp te zwaar. Het voor naamste bezwaar van de beklaagden is echter tegen het ontslag uit den dienst, op welk punt pleiter de clementie van het Hoog Militair Ge rechtshof inroept. Hierna ving het Hoog Militair Gerechtshof de behandeling in hooger beroep aan van de zaken tegen G. Piekart, kwartiermeester, en C. F. Severijnse, korporaal-constabel, wegens ondermijning van het gezag. Deze beide be klaagden zijn door den Zeekrijgsraad te Soera baja veroordeeld tot resp. drie en twee jaar gevangenisstraf met ontslag en ontzetting uit den militairen dienst en stand. Bij de behandeling van deze zaken verklaarden de beklaagden dat zij slachtoffers waren van eën complot en dat te Malang was afgesproken om „hen er bij te lijmen". Beklaagde Severijnse verklaart dan dat be klaagde Cornelis hem even voor dfe behandeling door het Hof met tranen in de oogen verklaar de aanvankelijk in het complot betrokken te zijn geweest en daar nu spijt van te hebben. Be klaagde wenscht Van Kouwen, Kooymans, Wil- lemsen en Cornelis als getuigen gehoord te zien. Hierin stemt het Hof toe na in raadkamer te zijn geweest. De getuigen a décharge bevestigen de verkla ringen van beklaagden. Beklaagde Cornelis weigert de namen te noe men van de andere in het complot betrokkenen. De advocaat-fiscaal vorderde nietigverklaring van het vonnis uitgesproken over Piekart en Severijnse en verbetering van de uitspraak. Hij verklaarde tot zijn leedwezen geen hoogere straf te kunnen vorderen, daar alleen beklaagden m appèl gingen en requireerde veroordeeling we gens opruiing. De uitspraken in deze zaken werden bepaald op 31 Mei. Naar wij vernemen bestaat bij een aantal groot-Nederlanders het plan, een gedenkteeken te stichten op het graf van den Vlaamschen dichter René de Clercq, op het kerkhof te Lage Vuursche. Er is een comité van uitvoering ge sticht, waarvan dr. Aug. Borms eere-voorzitter, prof. H. Burger, voorzitter en mr. A. Loosjes, secretaris is. Zijn wij wel ingelicht, dan is een ontwerp van het monument vervaardigd door den Vlaamschen beeldhouwer Jozef Cantré. De „Staatscourant" van Woensdagavond bevat het besluit d.d. 24 Mei 1933 van H. M. de Ko ningin, waarin aan de leden van het vong kabent het door hen gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze wordt verleend en de nieuwe ministers worden benoemd. Naar wü vernemen zal de afdeeling Radio, welke tot nog toe onder Waterstaat ressorteerde, worden ondergebracht bij het Departement van Binnenlandsehe Zaken, aan welks hoofd mr. De Wilde komt te staan. Z. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week geen audiëntie verlee- nen. In parlementaire kringen neemt men, naat het „Hbl." verneemt, algemeen aan, dat d« aftredende minister jhr. Ruys de Beerenbrouck die ook al vroeger, nl. van 1925"29 het voor zitterschap der Tweede Kamer heeft bekleed opnieuw voor deze functie zal worden aange- ■.wezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9