Texel, het mooiste Waddeneiland K.N.V.B.overzicht Hippische sport Van bat en bal Holland-België m ZATERDAG 27 MEI BLOEMBOLLEN SCHAPEN EN Een vacantieoord bij uitnemendheid Successen in Brussel De elfde overwinning Een ideaal oord voor de vogels kemphaantjes op den weg wondermooie verge- zichten Duinen hij de badplaats De Koog. Links boven op de duinen het badhotel „Prinses Juliana Wereldrecord hordenloopen verbeterd Kijkje op de beroemde lammerenmarkt te Den Burgwaar deze week 5200. stuks lammeren waren aangevoerd Groote spanning in de kampioens competitie! Een springconcours met zestig deelnemers wordt te eentonig! De tweede competitie-dag is na genoeg verregend KORFBAL HET NEDERLANDSCH TWAALFTAL De veertiende interland van het Federatie-elftal K. N. V.B. PROGRAMMA VOOR ZONDAG CRICKET PROGRAMMA VOOR ZONDAG Als je veel in de wereld hebt rondge keken, als je bergen en woestijnen, pyra- miden en pagoden, zandzeeën en zwavel bronnen hebt gezien, met negers en Chineezen, met Batakkers en Maleiers, met Klingaleezen en Singaleezen in hun eigen land hebt kennis gemaakt, dan vind je het heelemaal niet erg,' dat je nog nooit op het eiland Texel bent ge weestzoo'n klein afgezonderd brokje van de wereld, wat kan daar nu nog voor bijzon ders te zien zijn, dat je al niet ergens anders op veel grooter schaal gezien hebt? Totdat je er door een of ander toeval tóch eens komt en dan spijt krijgt, dat je er al niet veel en veel eer geweest bent, omdat het er zoo véél mooier is, dan een heeleboel van wat je ooit in andere landen zag en waarover je toen in verrukking raakte. Zóó is het mij tenminste gegaan, toen ik deze week voor de eerste maal den Texelschen bo dem betrad, naar aanleiding van een uitnoo- diging van den heer W. B. Oort, Texels burge meester, aan een aantal journalisten gedaan, om zijn eiland eens te komen bezichtigen. Nou ja, je hebt wel eens gehoord, dat Texel zoo beroemd is om zijn schapen, maar als je dan niet van schapenvleesch houdt, dan kan dat op zichzelf ook al niet veel schelen en in elk geval zal het geen aanleiding voor je zijn, de reis naar het eiland te ondernemen in Australië hebben ze nog veel meer schapen! Je hebt ook wel eens gehoord van de mooie duinen die er op Texel zouden wezen, maar in de buurt van Haarlem heb je óók duinen en nog veel hoogere! Je hebt je laten vertellen, dat er zulke schit terende wandelingen zijn te maken, maar kun je dat ten slotte niet bijna overal, zoowel in ons eigen land als daar buiten doen? Dat allemaal kan toch geen reden voor je zijn, nu eens extra naar dat eiland te gaan, dat tenslotte toch maar, zooals een der deel nemers aan den journalistentocht van deze week op de boot tusschen Den Helder en Oude Schild opmerkte, een doodgewoon eiland is, zooals er zooveel langs de Noordzeekust te vin den zijn. Wat kent hij die zóó denkt, zijn eigen land toch nog slecht! Wat had ook ik mij een ge heel verkeerde voorstelling gemaakt van dat stukje Noord-Holland, dat er daar maar zoo los bij hangt, alsof het er eigenlijk niet bij hoort Eén dag ben ik er nu geweest, één enkelen dag maar en ik heb al lang spijt, dat het er geen veertien geweest zijn, zoo heerlijk mooi is het er, zooveel belangwekkends is er te zien. Want in één dag Texel „doen", zcoals dat op z'n Amerikaansch heet, is een onmogelijkheid, ook al zijn er nog zulke mooie wegen op het ei land, wegen, waarop menig ander gedeelte van ons Vaderland jaloersch kan zijn. We troffen het, dat er juist dien dag Iam- merenmarkt was in Den Burg, het grootste der zeven dorpen van het eiland die samen de ge meente Texel vormen, een gemeente met 7800 inwoners. Die lammerenmarkten zijn voor Texel gebeur tenissen waarmee iedere Texelaar meeleeft, omdat de welvaart van het eiland er voor een goed deel van afhangt. De Texelsche schapen toch zijn wereldberoemd, omdat de Texelsche fokkers van oudsher een zeer scherpe selectie hebben toegepast en alleen de beste exemplaren voor de fokkerij behielden, waardoor ten slotte een ras ontstaan is, dat uitmunt boven de meeste andere. Er worden op Texel ieder jaar ongeveer 30.000 lammeren geboren, die op de lammerenmarkt te Den Burg verkocht worden en in den regel grif aftrek vinden. Maar ook hier spreken de tegenwoordige tijdsomstan digheden een woordje mee en niet zoo'n heel bescheiden woordje. Want, brachten die 30.000 lammeren in vroeger jaren gemiddeld per stuk 25 30 gulden op, tegenwoordig zijn de fokkers al blij als ze er 5 t 6 gulden voor maken. Re kent u nu maar eens uit. Vroeger, om niet het hoogste cijfer te nemen, 25 gulden en nu 5 gulden, dat is 20 gulden per schaap minder of op de 30.000 schapen zeshonderdduizend gul den, die er op het eiland minder ontvangen worden dan in de goede jaren het geval was! Voor een eiland met een bevolking van 7800 zielen wil dat nog al wat zeggen! Intusschen, de Texelaars zitten niet bij de pakken neer; als het getij verloopt, verzetten ze de bakens en zonder nu juist de schapenfokke rij, die hun trots is, te verwaarloozen, trach ten ze andere bronnen van inkomsten aan te boren. Zoo leggen ze zich bijvoorbeeld steeds meer toe op de bloembollencultuur, waarmee ze trouwens ook vroeger al succes hadden. Dit is namelijk een heel prijzenswaardige karakter trek van den Texelaar, dat hij, wat hij aan pakt, ook met hart en ziel doet en er steeds het beste van wil maken wat er van te ma ken is. En zoo werd ook in de bollencultuur een se lectie toegepast, die in de gesteldheid van den bodem haar oorsprong vond. Toen namelijk bleek, dat op den Texelschen bodem twee spe ciale soorten narcissen, namelijk „Golden Spur" en „Dubbele van Sion" beter gedijden dan alle andere soorten, werd er niet lang geaarzeld; voortaan werden slechts deze beide soorten ge kweekt, met het gevolg, dat de kwaliteit van deze Texelsche bollen superieur is, zoodat ze dan ook op de veilingen afzonderlijk worden geno teerd. En de vraag naar deze bollen is zóó groot, dat er zelfs nu in dezen malaisetijd niet genoeg .gekweekt kunnen worden om aan alle aanvragen te voldoen. Is het wonder, dat op Texel het besluit, dat van alle gekweekte bol len 50 pet. vernietigd moet worden, als een onbillijkheid wordt gevoeld, daar hier toch niet gesproken kan worden van een overproductie? Nog steeds toch worden voor deze bollen loo- nende prijzen gemaakt. Een derde trots van de Texelaren zijn hun dennenbosschen. Boomen zijn er op het eiland niet veel, hier en daar een groepje om een hoeve, maar langs de wegen bijvoorbeeld vindt je ze niet. En van bosschen was er tot voor niet langen tijd ook al geen sprake. Ongeveer 35 jaar geleden is men evenwel begonnen daar ver andering in te brengen door 't aanplanten van dennenbosschen; een oppervlakte van 300 HA, heeft men toen beplant en nu staan als ge volg van dien voortreffelijken maatregel daar uitgestrekte dennenbosschen, waarin 't heerlijk wandelen is en die bovendien aan het land schap een extra bekoring geven. Ik zeg opzettelijk een extra bekoring, want ook zonder dennenbosschen zou Texel al buiten gewoon aantrekkelijk wezen, om de wijde ver gezichten die men er kan genieten. Die verge zichten! Je gaat naar Texel, dat je van de kaart kent als een eiland, o, zoo'n klein eiland, denk Je en als je er dan aan den eenen kant aan wal stapt, verbaas je je, dat je de zee aan den overkant niet ziet. Dat is echter volstrekt niet het geval, niet alleen omdat de mooie duinen reeks het uitzicht op de zee onmogelijk zou maken, maar bovendien om den afstand, die heelemaal niet zoo klein is als je je dat had voorgesteld de oppervlakte is ongeveer zoo groot als die van het bij velen waarschijnlijk beter bekende eiland Walcheren. Voor je zie je uitgestrekte weiden, die reiken tot aan den horizon, waar de duinen aan den einder opdoemen, eindeloos verre groene vlak ten, slechts hier en daar door een enkelen boom, een alleen staande hofstede gebroken. En over die vredige, rust en kalmte gevende onein digheid welft zich de blauwe hemel met zijn witte wolken een beeld om nooit te vergeten. Ook in andere streken van ons vaderland kun je uitgestrekte weiden zien, maar nergens zijn die zoo gaaf, zoo alleen maar wei als hier, waar niets den blik tegenhoudt. En nog een ander onderscheid is er met de weiden op Hol lands vasteland. Door worden weiden door sneden met slooten, lange rechte slooten, die den grond in moeten snijden hier zijn geen slooten maar worden de perceelen omheind door aarden walletjes, „tuunwoaltjes" noemen ze ze hier, ongelijke walletjes, hier en daar afgebrok keld en in die afbrokkelingen begroeid met gras en andere planten, vooral reigersbek. In die omheinde rechthoekige stukken wei gra zen de schapen en de koeien, vooral schapen, of liggen ze te herkauwen en er boven vliegen de vogels, waaraan Texel zoo rijk is, dat het met recht het vogelparadijs genoemd wordt. Lijsters en merels, eksters, spreeuwen, tapuiten, wiele walen, schooleksters die ze hier lieuw noemen, wulpen, meeuwen, kluten, grutto's, reigers, wil de eenden en vooral tureluurs vliegen er in menigte rond, terwijl ook roofvogels als toren valken en kiekendieven niet ontbreken. Die vogelweelde! Die is wel een der grootste aantrekkelijkheden van Texel en op onzen tocht over het eiland hebben we allen daar dan ook volop van genoten, vooral toen we een bezoek brachten aan het natuurreservaat, waar de die ren ongestoord hun vogelleven kunnen leiden en daarvan dan ook een dankbaar gebruik maken. Daar, in het duin, het prachtig begroeide Texel sche duin, dat zoo heel anders is dan wat wij als duin op het vasteland kennen en waarop het duinroosje bloeit in onafzienbare uitge strektheden en groote stukken hei, zoowel de gewone hei als kraaihei en dophei kleur geven aan het landschap, broeien de zeldzame storm- meeuw, de schoolekster, de kiekendief, de grutto en de tureluur. Die alle hadden er hun nesten, de meeste zoo maar open in een uithollinkje in het warme zand, zooals de stormmeeuw, die er haar drie donker bruine eieren in legt, niet zooals andere vogels, netjes met de punten naar elkaar toe, maar schots en scheef, zooals ze toe vallig komen te liggen of de kiekendief met haar vijf mooie witte eieren. Voorzichtig loopen hier, want elke stap zou een nest kunnen versto ren, zóó krioelt het hier in de zoogenaamde Westerduinen van vogelnesten. Haast in ieder zandkuiltje is er een te vinden, een dat al klaar is en waarvan zoo juist bij onze nadering de vogel opvloog, of een waarin het broedsel nog niet voltallig aanwezig is en pas een, of twee eieren gelegd zijn. Maar niet alleen hier in het duin, ook elders in de grazige weiden, midden tusschen de scha pen, die er in groot aantal rondloopen, of rus tig liggen te herkauwen, vindt je vogelnesten, o.a. dat van de grutto, die zijn vier effen grauwe eieren in een graspolletje verstopt, zóó mooi verstopt, dat hij die niet weet, dat dit de gewoonte van dezen vogel is, ze zeker niet zal vinden; eieren noch de daarop zittende broe dende vogel zijn te zien en eerst wanneer je de grashalmen uit elkaar haalt en den vogel met de hand aanraakt, onwillekeurig, omdat je hem eenvoudig niet eer ziet, vliegt het diertje op en zie je de eieren liggen. Of weer elders in een doomigen struik, moeie- lyk te bereiken door de stekelige takken waar mee de bodem is bedekt, een eksternest met vijf eieren, dat daar zoo veilig verborgen zit, dat ik het nooit gevonden zou hebben, als niet de opzichter, die over de vogels moet waken, opdat ze hier ongestoord hun eieren zullen kun nen uitbroeden, het ons niet gewezen had. Verder ging de tocht, op welken wij alle dor pen van het eiland hebben bezocht, zooals ze daar liggen, vredig tusschen de groene weiden, de kerktorens hoog uitstekend boven de om geving. Een der dorpen, Oosterend, heeft zelfs, ondanks het maar 600 inwoners telt, niet min der dan vijf kerken, een katholieke, een her vormde, een doopsgezinde, een gereformeerde en een geelkerkiaansche. En langs mooie, hoe wel niet breede wegen, waarop de auto's in flinke vaart vooruit konden komen, overal het bloeiende plantenleven, dat het landschap zoo heerlijk siert, tot we voorbij het dorpje Waal wat langzamer gaan rijden, omdat we komen aan de kampplaats der kemphaantjes. Dat is een typisch plekje. Midden op den weg zitten ze, de kleine vechtersbaasjes, die tegen elkaar opspringen en naar elkaar pikken, hun dikke veerenkraag uitstaand en trillend, als in de opwinding van den strijd, die toch maar een vriendschappelijke schermutseling is. Ze zitten daar, zooals ik al zei, midden op den weg en je kan ze gemakkelijk tot op een meter of wat naderen, zonder dat ze wegvliegen, maar zijn ze eindelijk weg en ben je doorge- loopen of doorgereden en kijk je dan nog eens om, dan zitten ze er alweer op precies hetzelfde plekje. En dat gebeurt zoo niet vandaag alleen, ook morgen zitten ze daar weer en overmorgen en over een jaar, zooals ze er gezeten hebben gisteren en verleden jaar en tal van jaren daarvoor, zelfs vóór nog de weg er was. Daar is hun kampplaats en ook daar alleen en ze la ten er zich door niets, en door niemand verja gen. Op het heele eiland hebben ze alleen dit plekje uitverkoren om te vechten en aan dit plekje zijn ze trouw gebleven, ook toen de menschen er den harden weg over aanlegden. Men vertelt, dat er sedert het vorige jaar, waar schijnlijk tengevolge van het toenemen van het aantal kemphaantjes, nog een tweede kamp plaats is gekozen, maar die het mij vertelde had het ook maar van hooren-zeggen en wist niet uit eigen aanschouwing of het werkelijk waar was. Maar typisch is het, dat deze dier tjes zoo ondanks alles vasthouden aan de een maal uitgekozen plaats en nooit ergens anders hun grappige spring- en danspartijen houden, die zooveel op vechtpartijen gelijken. Ik zou nog veel meer van Texel kunnen ver tellen, want in dien eenen dag dien ik er ge weest ben heb ik er zooveel gezien en gehoord, dat er wel een heele krant mee vol te schrij ven is, maar er moet eens een eind aan komen. Alleen wil ik nog even wijzen op het nu drie jaar bestaande museum Den Burg, waar een schitterende verzameling van de flora ende fau na van Texel en omgeving is bijeengebracht, die door den heer Kraai, het hoofd der school, met liefde is bijeengebracht en wordt onderhouden en waarin tal van zeldzame exemplaren te vinden zijn. Vele ornithologen en andere man nen der wetenschap komen dan ook herhaal delijk deze verzameling voor hun studies raad plegen. En dan ook nog een woordje over de jeugdherberg, die tusschen Oude Schild en Den Burg ligt, bijna op het hoogste punt van het eiland en waarvan je verrassend mooie ver gezichten hebt over heel het eiland, het Mars diep, Wieringen en Den Helder. Texel is mooi; Michiel Adriaanszoon De Ruyter wist het reeds en als hij met zijn schip op de reede lag nam hij altijd zijn intrek op het buiten Braakenstein, dat daar tusschen Den Burg en Oude Schild nog altijd ligt in een idyllische omgeving hoog op den „berg", al is het nu ook geen buiten meer, maar een boer derij. Texel is mooi, mooi vooral voor natuurvrien den, die er komen om het vele wat de natuur aan dit bevoorrechte eiland heeft geschonken. Maar zal dit zoo blijven? Ik heb er tijdens mijn bezoek twijfel over hooren uitspreken door men schen, die Texel lief hebben. De verbinding met het vasteland is zoo verbeterd, een vlieg veld is er in aanleg en zoo zal het niet lang meer duren, of er zal een andere soort men schen op het eiland komen, menschen die het natuurschoon niet zoo respecteeren. Nu reeds zijn er verschijnselen waar te nemen, die daar op wijzen. De heer Drijver zei het op het af scheidsmaal zoo juist, dat het voor Texel een ramp zou wezen, wanneer men er voortging zooals men nu al is begonnen met het afwij ken van het oude. Waar door verbreeding van wegen bijvoorbeeld de tuunwoaltjes opgeruimd moesten worden en de omheining w£t verder naar achteren verplaatst moest worden, werden geen nieuwe walletjes opgericht, maar zette men van die prozaische hekken van het leelijke harmonikagaas waar fietspaden werden aange legd, volgde men daarbij niet de golvingen van het terrein, maar werd de weg geëgaliseerd. Men moet oppassen, dat op die manier niet het eigen karakter van Texel verloren gaat en de trek erheen zou ophouden. Is de roem van Texel niet reeds zóó in het buitenland doorgedrongen, beter misschien dan in eigen land dat er elk jaar tal van Engel- schen komen, die in hoofdzaak Nederland be zoeken, om Texel te bewonderen? Daarom, V.V.V. maak reclame zooveel ge wilt, lok zooveel menschen naar het mooie Texel als ge maar kunt, ge doet er hun een dienst mee. Maar werk samen met Natuur monumenten om het eiland ongeschonden te bewaren, anders zal al uw reclame tenslotte toch niet baten door één bezoeker die zich teleurgesteld zou gevoelen blijven er twintig weg. En zou Texel Texel niet meer zijn, dan is die eene teleurgestelde er al spoedig. ARTHUR TERVOOREN Te Evenson, in den staat Illinois, heeft Jack Keiler een nieuw wereldrecord hordenloopen 120 yards gevestigd in den tijd van 14,1 sec. (oud record 14,2). Er zit wel bijzondere bekoring in de compe titie om het landskampioenschap en het ver loop tot heden doet vermoeden, dat het slot buitengewoon spannend zal zijn. Gegadigden geven elkaar heel weinig toe. De verrassing, waarvoor de Noordelijke vertegen woordigers, die steeds de zwaksten zijn, zorgen, is Donderdag in Deventer gevallen, toen Velo- citas Go Ahead op eigen terrein met 54 sloeg en dat nog wel, nadat de Oostelijke pretenden ten Stormvogels in IJmuiden hadden geklopt. Voor Zondag staat op het programma Velo- citasPeyenoord en StormvogelsPSV. Go Ahead zal dus rustig moeten toezien hoe de concurrenten zullen inloopen. Van groot belang is de vraag of Velocitas tot een tweede verrassing in staat zal zijn. Dit is geheel afhankelijk van Feyenoord's vorm, want als de Rotterdammers op dreef zijn, hebben de Groningers weinig of geen kans. Natuurlijk geeft het jongste succes den Noor delijken wat meer zelfvertrouwen en alleen wanneer de Rotterdammers hun tegenstanders niet onderschatten, rekenen wij op een Rotter- damsch succes. Feyenoord komt er dan met zes punten uit vier wedstrijden uitstekend voor te staan, maar ook Stormvogels behoeft niet voor de Maas stadbewoners onder te doen. De IJmuidenaren krijgen bezoek uit Eindhoven. Het zal een drukke dag worden, want het Zuidelijk enthousiasme maakt den strijd volko men open en waar het krachtsverschil toch niet zoo heel groot zal zijn, is een spannende strijd te wachten. Wij gelooven in een kleine zege voor de IJmuidenaren. Van belang voor HFC is vooral hoe de wed strijd Blauw WitZeeburgia zal eindigen. Als Blauw Wit in dezen strijd één punt verspeeld, is de degradatie der hoofdstedelingen een feit. De eerste match werd verdiend door Zeeburgia gewonnen. Nu de Zebra's voor hun laatste kans vechten, kan de uitslag evengoed andersom zijn, want het krachtsverschil was uiterst gering. Slagen de Zebra's er in een overwinning te be halen, dan kunnen de drie gegadigden voor het eerste klasseschap nog gelijk komen. Wij wachten het resultaat met spanning af. Onverwacht boekte ons landje een paar mooie successen de laatste week. Het was in Brussel, waar een équipe onder leiding van overste van Lawick, den commandant van het regiment wielrüders zelf cavalerist pur sang onze kleuren hoog hield. De ploeg be stond uit de ruiters maj. de Kruyff, lt. Steen kamp en lt. Greter. Laatstgenoemde wist beslag op verschillende prijzen te leggen en toont daarmede aan tot onze beste der jongere rui ters te behooren. Lt. Greter is een geestdriftig voorstander van de Italiaansche rijmethode en heeft er inderdaad ook veel resultaat mee ge boekt. In den Prix Du Saint werd lt. Greter vierde op Trixie, maj. de Kruyff met Èrnica negende. Met Biniou behaalde It. Greter nog maals een vierden prijs, doch nu in den .">ix de l'Arcade. Alle concurrenten liet lt. Greter echter ach ter zich in den Prix St. Cecile, dien hij met Pic colo Amore zonder fouten en in den kortsten tijd won. Achter hem volgden ruiters van we reldreputatie, zooals lt. Bruni met het beroem de paard Buffalino en capt. Philipponi met Nasello en de Fransche ruiter lt. Bizard. Behalve ons land hebben Italië, Frankrijk en Zwitserland nog officieele officiers-équipes ge zonden. Intusschen zijn by ons de concoursen hippique ook begonnen. Tilburg opende de ry der voor naamste wedstryden. Het programma was niet overvuld, doch het schünt voor de leiders moei- ïyk te zyn om van twee springconcoursen per middag afstand te doen. Het eerste springcon cours bracht60 deelnemers in den ring en het tweede veertig. We verwonderden ons dan ook niet er over, dat toeschouwers, die voor die naar huis gingen, klaagden over eentonig heid. We hebben daarvoor reeds dikwyis ge waarschuwd en zullen dat biyven doen. Alleen wanneer er geen andere paarden meer zijn dan springpaarden is het te verdedigen; zoolang er nog andere paarden zyn moet men bü een concours-hippique niet meer dan een derde van den tyd met individueele springconcoursen worden bezig gehouden. Het eerste springconcours, een handicap, werd een succes voor den heer Wijier met paarden van den Haagschen concours- en han- denstal. Ook lt. v. d. Voort v. Zyp trad op den voorgrond door met niet minder dan vier paar den vier prijzen te behalen. Het tweede springconcours was een z.g. Pa- rysch sprinconcours, d. w. z., deelnemers met ^geiyk aantal fouten en in aanmerking komende voor den eersten prijs moeten overspringen over verhoogde hindernissen net zoo lang tot dat door fouten maken de beslissing is ver kregen. 1.70 werd nog vlot gesprogen door lt. v. d. Voort v. zyp met Sunday en ritm. de Kruyff met Preten. In deze volgorde werd de overwin ning behaald. Zoo op het laatst geeft zoo'n springconcours wel degelijk spanning. De Kon. Militaire Sportvereeniging organi seerde een voorjaar-ralley-paper. Ditmaal op de goederen van het Loo, waartoe door H. M. de Koningin toestemming was verleend. H. K H. de Prinses woonde zelf een gedeelte van den wedstrijd bij en ontving persoonlijk des mid dags bij de thee. Dit meeleven van de prinses met de paardensport wordt zeer op prüs ge steld. Zoo is het sympathiek te zien hoe de prinses soms by de wedstrijden der Zuid-Hol- landsche Jachtvereeniging ongedwongen ergens op een hindernis zittend de wedstryden volgt. De ralley-paper van Apeldoorn werd gewon nen door kapt. Stoffels, gevolgd door lt. Pahud de Mortanges. Het korte parcours werd een zekere buit voor den paardenarts Holzheimer vóór lt. Kaub. Duitschland heeft een gevoelig verlies gele den door den dood van den opperlandstalmees- ter, den chef van het Pruisische stoeterij- wezen, Wilhelm Gatermann. Wie de opvolger zal zijn is tot nu toe niet bekend. Hoewel niet waarschijnlijk, zou toch de be noeming van den opvolger voor ons nog wel eens van beteekenis kunnen zijn in verband met den uitvoer onzer paarden. De laatste handelsbesprekingen, die zooveel stof hebben opgeworpen, hebben ook voor de paardenfokkerij en paardenhandel ten onzent niet het minste succes afgeworpen. En toch moet getracht worden de handelsbelemmerin gen wat verminderd te krügen. De fokkerij van ons warmbloedpaard is toch voor het grootste gedeelte afhankelijk van den handel op Duitschland, welke onmogeiyk wordt ge maakt door een invoerrecht van 500 mk. per paard. De regeering zal in dezen dan ook uiterst waakzaam dienen te blijven. Ten slotte zij nog vermeld, dat Rodosto, het Fransche paard, dat in Engeland de „2000 Guineas"-ren won en daarna in Frankrijk de Poule d'Essai nu inderdaad weer opnieuw naar Engeland is overgestoken om geoefend te wor den voor den grootsten klassieken ren, n.l. de Derby te Epsom. Van de wedstryden op Hemelvaartsdag is door den regen niet veel terecht gekomen. Haarlem had reden om Pluvius dankbaar te zyn, want dank zyn milde gaven kreeg de Scho- terwegclub tegen VOC een kostbaar puntje. Zondag speelt Haarlem wederom thuis. Thans komt PW op bezoek, .dat dan den vorigen dag reeds tegen HCC I heeft gespeeld. Haarlem heeft hier wel eenig voordeel aan, hoewel Maas c.s. het aan de wickets tegen het snelle bowlen van Hoping, die verleden week tegen Rood en Wit zoo op dreef was, niet makkeluk 'zullen hebben. Dat PW in Den Haag een kans zou maken is haast niet aan te nemen, hoewel de groote Haagsche in den aanvang van het seizoen wel eens meer voor surprises, in den vorm van on verwachte nederlagen, gezorgd heeft. VRA speelt achter het stadion tegen Rood en Wij;. Beide clubs zijn nog zonder punten. De teams schu'nen ons hier van geiyke kracht en het is dan ook moeiiyk vooruit te zeggejj wie hier als overwinnaar uit het strydperk komt. Wat de Overgangers betreft valt er te reke nen met een overwinning van VW op de reser ves van VRA. Van groot belang is verder het treffen tusschen ACC en HBC. Men kan in bei de ploegen een kampioenscandidaat zien. Zoo wel de Amsterdamsche als Hilversumsche club heeft reeds over een sterk tegenstander gezege vierd. Ongetwüfeld zijn de punten kostbaar in deze match. Kampong heeft thuis tegen Quick wel een kansje. Bij een overwinning der thuisclub zou Quick zijn kampioens-illusies wel heel spoedig in rook op zien gaan. In afdeeling B krijgen de Rood en Wit-reser- ves het Leidsche Ajax op bezoek. Wij geven hier den gasten de meeste kans. RCH speelt thuis tegen HBS. Afgaande op het uitstekende spel van de Hagenaars in bun eersten wedstrijd tegen Rood en Wit n, moeten wü hier wel een overwinning voor de Houtrust- club voorspellen. Het Nederlandschen twaalfal dat op Zondag 11 Juni a.s. te Antwerpen een wedstrijd zal spelen tegen het Belgische twaalftal, is als volgt samengesteld: Aanval: A. de Cocq van Delwynen, Blauw Wit, H. Venema, D.D.V., mej. L. Douwes en mej. S. Teijsse, beide Blauw Wit. Midden: G. Seits, L. Wedemeüer en mej. G. Voordenberg, allen Deetos, mej. M. Klamer, „Het Zuiden". Verdediging: B. Doosman- „Het Zuiden", A. Hendriksen en mej. T. Hendriksen, beide Olym- pia en mej. M. MÏoos, D.D.V. Voor de veertiende maal komt Zondag het Katholiek nationale elftal in het veld en wel op het SVB-terrein te Blerick, waar de strijd zal worden aangebonden met België. Dit wordt de derde maal, dat de Katholieke vertegenwoordigende elftallen van België en Nederland elkaar ontmoeten. De eerste maal was op 25 Mei 1931 op het Willem H-terrein te Tilburg. Hoewel de Belgen toen te zwak bleken voor het federatie-elftal, was de wedstrüd een groot succes. Nederland won met 81, maar desondanks handhaafden de Belgen hun repu tatie van geestdriftige voetballers en bleek dui- deiyk, dat deze wedstrijd een inzet zou zijn voor een lange reeks van traditioneele ontmoetingen tusschen beide buurstaten. Op 25 September 1932 trok het federatie-elf tal de grens over voor een tegenbezoek. In St. Denijs, een dorpje by Gent, vervulden de Bel gen de rol van gastheeren, wat voor de Fede- ratie-menschen geen bezwaar was om met 31 te zegevieren. Nu voor de derde maal zal de strijd in Ble rick plaats vinden. Het katholieke voetbal in België is nog jong, maar toch zal het wel niet zoo heel lang meer duren, dat de Belgen gelijk waardige tegenstanders voor ons zijn. Dat zij nu reeds zoover zijn, dat zy de onzen een nederlaag zullen kunnen bezorgen, gelooven wy niet. Maar dat zij heel wat meer strüd zul len geven, staat als een paal boven water. In het Federatie-elftal ontbreekt aanvoerder van Laarhoven, die wegens een blessure niet kan worden opgesteld, terwijl ook de spil Habets van Valkenburg niet beschikbaar was. Van het Federatie-elftal kwamen de gebroe ders Alsemgeest, Jos. v. Eekeren, Kamer en v. d. Hoogen reeds eerder tegen de Belgen uit. De Belgische spil Noolens speelde beide vori ge wedstrijden mede, terwijl keeper v. Hoore- beeke, back Olieslagers en rechtshalf Kindt, in Gent reeds van de partij waren. De elftallen zien er als volgt uit: R.K.F. W. Alsemgeest (DHL) J. Strieder M. Gigengack (Leonidas) (Geel Wit) Jos. v. Eekeren G. Spiekerman R. Kamer (Mulo) (Wilskracht) (TYBB) K. Roncken J. v. d. Hoogen J. v. Dorst (DEV) (WIJ) (Brabantia) C. Alsemgeest F Claessens (DHL) (Sitt. Boys) Weynants Van Acker Simons Nuyttemaus (Brussel) (Brussel) (Antwerpen) (Antwerpen) Albert (Oost-Vlaanderen) Van den Buys Noolens Kindt (Antwerpen) (Brussel) (West-Vlaanderen) Herrygers Olieslagers (Brussel) (Antwerpen) Van Hoorebeeke (Oost-Vlaanderen) België Reserves voor Nederland zyn: van Velzen (EMM), van Bree (Kolping), FiUppini (Kol- ping), Koopman (Quick). De reserves voor België zyn: Vanderlinden (Brussel), Lehoucq (Oost-Vlaanderen), Dobbe- laere (Oost-Vlaanderen), Veldeman (Brussel) en de Jongh (Brussel). De heer F. J. van Veen uit Amsterdam zal den wedstrijd leiden. Zooals gezegd speelde' het Federatie-elftal reeds twee maal tegen de Belgen. Elf maal werd tegen Duitschland gespeeld, waarvan acht keer werd gewonnen, twee keer geiyk gespeeld en één keer verloren. De balans van het RKF-elftal is aldus: Gesp. Gw. GL VrL V.—T. Pnt. 13 10 2 1 47—19 22 Het organiseeiend comité in Blerick heeft niets onbeproefd gelaten om as. Zondag tot een succesdag voor de Federatie te maken. Het wordt dus in elk geval een mooie propaganda- dag voor de R. K. Sportbeweging. Kampioenschap van Nederland VelocitasFeijenoord StormvogelsPSV AFDEELING I Promotiecompetitie 2e klasse BI.-WitZeeburgia Promotiecompetitie 3e klasse OWODEC Promotiecompetitie 4e klasse SDZAhrend's VC Promotiecompetitie reserve 2e klasse RCH 2—AFC 2 Promotiecompetitie reserve 3e klasse BFC 2DWS 2 DEC 2De Volew. 2 AFDEELING II Promotiecompetitie 3e klasse The Rising Hope— Scheveningen Promotiecompetitie 4e klasse 's GravenzandeMAAS 4e klasse C SchoonhovenDDC Terrein GSV AFDEELING Hl 2e klasse A Zwolsche BoysDOTO Promotiecompetitie 3e klasse ApeldoornPhenix TECRheden Promotiecompetitie 4e klasse La PremièreLochem De GazelleNijverdal O. Amh. Boys— Aoeld. Boy* Theoth omeWAW Promotiecompetitie reserve 2e klasse AZC 2Rlgtersbleek 2 AFDEELING IV Promotiecompetitie 2e klasse MiddelburgHero AFDEELING V Promotiecompetitie 2e klasse MuntendamPVC Ie klasse HCCPW (Zaterdag) HaarlemPW VRA—Rood en Wit Overgang A VW—VRA 2 ACC—HBC KampongQuick N BR. en W. 2Ajax L RCH—HBS 2A CVHHercules OlympiaVW 2 Vleermuizen—Haarlem 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 13