Het afgetreden kabinet STADSNIEUWS VELO STOFZUIGER ZATERDAG 27 MEI ZIJ, DIE HEENGAAN COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE DUBBEL ZUIGVERMOGEN NEDERLANDSCH FABRIKAAT LAAGSTE PRIJS BUITENGEWONE CONDITIËN VRAAG DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE MIJ. ST. JEROEN PROCESSIE Het programma VOOR DE „STILLE ARMEN" Jaarverslag Voogdijraad 1932 WERKLOOZEN EN JEUGD Een prijzenswaardig werk GRAAL-AGENDA ZILVEREN JUBILEUM Hoofdagent M. van der Hoorn Verkeer Luilak-markt Heringa en Wuthrich Vischakten T entoonstelling Concert in den Hout 168 De nieuwe kamerleden De dienstweigeraars in hooger beroep DOOR TRAM GEGREPEN Bejaarde dame gedood UIT DE SIGARENINDUSTRIE Nog geen overeenstemming DE DAVIS-CUP WEDSTRIJDEN De finale van de Amerikaansche zone Retraitenhuis te Bergen Aan zeven van de negen departementen heeft gisteren de overdracht der portefeu lies plaats gehad. Het derde kabinet Ruys de Bee- renbrouck ruimde zijn plaats voor het tweede kabinet Colijn. Wij mogen in het kort de heengaande be windslieden met een enkel woord uitluiden. En hen danken, want zij hebben zich in een uiterst moeilijken tijd hoogst verdienstelijk gemaakt jegens het vaderland. Dat de nieuwe premier dadelijk beslag heeft trachten te leggen op de twee ministers, die in den laatsten tijd het zwaarst de crisis op hunne schouders voelden drukken, is op zich zelf reeds een compliment voor den leider van het vorige kabinet. Toen in 1929 de heer Ruys de Beerenbrouck voor Defensje met mr. Deckers en voor het economisch-sociale departement met mr. Ver schuur in zee stak, hebben velen het hoofd ge schud. Maar de ervaring heeft geleerd, hoe ook hier weer Ruys' gave, om the right man in the right place te kiezen, niet gefaald had. De heer Verschuur, hoewel zijn „sociale" toe komt een zeer donker „economisch" heden werd, toonde zich een uitzonderlijk bekwaam, zich snel in iedere nieuwe materie inwerkend en naast zijn bespiegelenden aard zeer prac- tisch aangelegd man, die de bewondering van de Kamer had. En zijn ambtgenoot Deckers, die al eerder respect afdwong voor de wijze, waarop hij de vraagstukken van land- en zee macht beheerschte hij hield ervan, getuige zijn reis op den torpedobootjager, zich persoor - lijk van alles op de hoogte te stellen heeft zich vooral, sedert het drama met de Zeven Provinciën krachtig optreden en ingrijpende maatregelen eischte, aan zijn departement een kloek doortaster en in de be.de Kamers een uiterst slagvaardig verdediger van zijn beleid getoond. Dat deze beide ministers naar het ka- b.net-CoIijn overgaan en dat die overgang de instemming heeft van, mogen we zeggen, heel het ordelievend deel der natie, eert den man, die hen als minister „ontdekt" heeft. Doch in dit derde door hem geleide kabinet heeft de heer Ruys de Beerenbrouck ook we der zelf ten toon gespreid de eigenschappen, die hem ondanks de critiek, welke hem nooit be spaard is gebleven, dan toch maar gedurende meer dan tien jaar de leiding van 's lands zaken deden hebben. Men heeft hem den laatsten tijd nogal eens gebrek aan kracht en te groote inschikkelijkheid tegenover uit de Kamer voor gestelde wijziging «in van zijn wetsontwerpen verweten. Voor sommige gevallen moge deze critiek niet geheel ongegrond zijn geweest, zij werd van de zijde, van waar zij geuit werd en waar men zelf allerminst blijk gaf van kracht, vaak schromelijk en zeer tendentieus opgebla zen. Wij gelooven dat het juist jhr. Ruys' Lim- burgsche gemoedelijkheid geweest is, die hem in staat gesteld heeft, jarenlang met eere de hoogste plaats in den lande te bezetten, waar krachtiger figuren dan hij wij denken aan dr. Colijn in 1925 vaak worden weggestemd, vóór zij er erg in hebben. Doch die gemoede lijkheid, die in de Kamer in het verkeer met de leden der Volksvertegenwoordiging soms aller aardigst aan den dag kwam men kon op deze Excellentie nooit lang kwaad blijven belette hem allerminst, op momenten, dat hij het noodig oordeelde, een kloek standpunt in te nemen en dat standpunt tot het uiterste met de kracht en de kunde van den waren regent te verdedigen. Wij denken bier b.v. aan zijn taai volhouden, toen hij het menggebod van de Tarwewet wist door të zetten ondanks het felle verzet van liberalen en vrijzinnig-de mocraten. In landbouwkringen wordt maar al te zeer voorbij gezien, dat deze meest zegen rijke van de voor den landbouw getroffen maat regelen op naam staat van den thans heen- geganen Minister-President. Hij heeft ervoor gevochten. En zijn veel bestreden inzicht is juist gebleken. Trouwens ook voor verschillende van de andere agrarische steunwetten had deze bewindsman reeds het voorbereidend werk ge daan, teen de afdeeling Landbouw verhuisde naar Minister Verschuur's departement. Naast de landbouwers en tuinbouwers heb ben speciaal ook de werkloozen reden tot er kentelijkheid jegens Minister Ruys. Wèl is ook hier de critiek hem niet bespaard en met name van socialistische zijde schimpte men in treu rig persoonlijke rijmpjes op zijn naam, maar de bezadigden roemden zijn humane toegan kelijkheid voor klachten en de moedigsten on der de socialistische leiders erkenden, dat ner gens elders de zorg voor de werkloozen beter is dan hier te lande. Krachtig terzijde gestaan is jhr. Ruys de Beerenbrouck door den Minister van Financiën jhr. de Geer, voor wlen de geheele Kamer, zelfs de felste sociaal-democratische tegenstander van zijn beleid, het diepste respect koesterde, zoo groot was de ernst, waarmede deze be windsman zijn taak verrichtte, zoo consciën tieus de wijze, waarop hij alles wat hij voor stelde en verdedigde, wist toe te lichten en te verantwoorden. Dat ons land, vergeleken by andere landen er nog zoo betrekkelijk gun stig voorstaan in financieel opzicht is voor een niet gering deel te danken aan dezen zeer kun- dlgen, zeer nauwgezetten beheerder van onze Schatkist in de laatste vier jaren. Vooral met mr. Oud, die thans zijn opvolger is, heeft de heer de Geer menig vinnig debat gevoerd. En het zal, wanneer hij als leider van de Christe- lijk-Historische fractie den degen opnieuw gaat kruisen met zijn vryzinnig-democratischen op ponent in tal van gedegen duels interessant zijn, waar te nemen welk standpunt hij zal kiezen tegenover dezen opvolger, wiens oordeel in het verleden zoo vaak met het zijne geheel ver schilde. Wij denken hier o.a. aan de bekende geschiedenis van de opcenten op het tarief, toen het vooral mr. Oud was, d.e dr. Colijn stijfde in zijn tegenzin tegen jhr. de Geer's voorstel. Een zeer bekwaam man in het heengegane kabinet was ook de Minister van Justitie mr Donner. In 1926 op 35-jarigen leeftijd in het kabinet de Geer opgenomen en in 1929 over gegaan in het kabinet-Ruys, heeft de heer Donner thans reeds twee ministerieele perio den achter den rug op een leeftijd, d.e daar voor zonder eenigen twijfel een record is. Men moet dezen bewindsman in de Kamer in actie hebben gezien, om te beseffen met welk een virtuositeit hij zich bewoog op let terlijk ieölsr gebied des rechts. Hij was het werd hem op het Binnenhof herhaaldelijk verzekerd het „enfant chéri" van de Kamer en het is een merkwaardige speling van het lot geweest, dat juist een ontwerp, waarbij zijn departement zijn deel in de noodzakelijke be zuiniging bijdroeg, leiden moest tot het con flict, waaruit de Kamerontbind.ng voortsproot Den besten indruk- bewaren wij van de rede. waarmee hij bij die gelegenheid tot het uiterste trachtte de Kamer te overtuigen, van zijn sterk betoog, toen hij in eenzelfde moeilijk parket stond in de tegen zijn Pachtwetwijziging ge kante Eerste Kamer, en van de doorwrochte redevoeringen, waarmede hij aan de wet tegen de smadelijke Godslastering een meerderheid in beide Kamers bezorgde. M.nister Terpstra, diein 1929 met zekeren schroom zijn debuut maakte in de hem onbe kende „heifigen Hallen" aan het Binnenhof en die zich geleidelijk ontpopte als een zeer ver dienstelijk onderwijs-mlnister, heeft tengevolge van het intreden van de crisis eigenlijk geen kans gekregen, om ten volle te toonen, wat hij in zijn mars had. „Een kundig admin strateur," is hij genoemd in het Voorloopig Verslag over zijn laatste begrooting. Meer heeft hij niet kunnen zijn, omdat de staat der financiën hem belette, zich te ontplooien. Maar wèl gaf hij blijk, zeer goed in de zaken van het onder wijs, vooral van het Lager Onderwijs, thuis te zijn. En dat hij, indien dit noodig was, krachtig van zich kon afspreken, heeft hij bewezen, toer de communist Wijnkoop hem eens interpelleer de over het weren van „De Tribune" uit tV Openbare Leeszalen. Van den Minister van Waterstaat wordt doc-r de uitgestrektheid van het terrein, waarover dit departement zijn zorgen uitstrekt, veel ge vergd. Dat de radio onder dit departement is komen te ressorteeren, heeft het er voor den bewindsman, die hier de leiding heeft, niet ge makkelijker op gemaakt. Want hier speelt de politiek en de rechtstreeksche volksbemoeiing in meerdere mate haar spel dan bij de meer technische vraagstukken, welke bij Waterstaat hun oplossing vinden. Minister van der Vegte aarzelde ten aanzien van de radio, Minister Reymer hakte, althans wat de zendtydverdee- ling betreft, den Gordiaanschen knoop door en hij heeft daarvoor heel wat lang niet vriende lijke critiek moeten verduren. Ook de radio- censuur en de daaruit voortspruitende voort durende moeilijkheden moeten hem in zijn an der werk wel eens geremd hebben. Voor het overige heeft men ook dezen be windsman nogal eens dralen en wachten op commissies verweten. Alsof er aan dit departe ment ooit een minister zou kunnen komen, die het zonder voorlichting van deskundigen zou kunnen stellen. En alsof niet ook de crisis tal van vraagstukken, aan dit departement annex, zeer veel moeilijker heeft gemaakt. Wij denken aan de kwestie van de drooglegging van dJ Zuiderzee en aan het ijzingwekkend ingewik kelde verkeersvraagstuk, waarvoor thans de oud-directeur der spoorwegen, Ir. Kalff eens op objectieve wijze een oplossing mag gaan trach ten te vinden. Minister Reymer zal overigens in de geschie denis de minister van den bruggenbouw blijven. Wij hadden hem toegewenscht, dat hij ook zijn laatste ontwerp op dit gebied, den versnelden bruggenbouw in het Westen, nog door de Staten-Generaal had kunnen brengen. Amster dam speciaal kan dezen bewindsman erkente lijk blijven voor de verdediging van de verbin ding met den Rijn, terwijl een belangrijke datum uit het bewind van den heer Reymer' ook is de totstandkoming van de afsluiting der Zuiderzee. Minister Beelaerts van Blokland, die te Genève op prijzenswaardige wijze den naam van Nederland heeft hoog gehouden door de uitnemende redevoeringen, waarmede hij ds naties opriep, om op het gebied van de ont wapening en van het onderling economisch ver keer terug te keeren tot de methoden van het gezonde verstand, had tengevolge van zijn be noeming tot vice-president van den Raad van State het kabinet al eerder verlaten. Ook hy is er niet in geslaagd, de Nederlandsch-Belgi- sche moeilijkheden tot een oplossing te bren gen. Vooral in de Eerste Kamer, die nog steeds consequent voortgaat op den in 1927 bij de ver werping van Minister van Karnebeek's Neder- landschBelgisch verdrag ingeslagen weg, heeft hij menigmaal voor heete vuren gestaan, omdat hij over de voortgezette onderhandelin gen met België te veel zweeg en, toen hij einde lijk eens iets losliet, eerst recht een sfeer van onrust schiep. Zal de nieuwe bewindsman aan dit departement der geslotenheid der Staten- Generaal, meer dan de heer Beelaerts meende te mogen doen, willen inlichten in hoeverre is vastgehouden aan wat de Nederlandsche Regeering in haar Nota van 1929 stipuleerde? Tenslgtte want de Ministers Deckers en Verschuur zijn aan het bewind gebleven de Nestor van het kabinetRuys, de bijna 72- jarige Minister van Koloniën, de heer De Graaff. Hij heeft het doel, waarvoor hij gedu rende tientallen jaren gestreden heeft, de ver dere bestuurshervorming in Indië weten te be reiken, al zal de crisis en de toestand der In dische financiën oorzaak zijn, dat deze prin- cipieele beslissing eerst pas na veel later datum in werkelijkheid zal zijn omgezet. Aan groote zorgen heeft het ook den heer de Graaff niet ontbroken. De crisis immers tastte in Indië de landsfinanciën op nog funester wijze aan dar. in het moederland. Maar getrouwelijk deed deze merkwaard ge mensch zijn dagelijkschen plicht. Met de laconieke regelmatigheid, waai- mede hij in de Kamer vel na vel van zijn groote bloc-note volschreef, werkte hij aan het welzijn van onze overzeesche gewesten. Oost-IncUë kende hij tot in zijn kleinste uithoeken. En was de vorm, waarin, en de glans, waarmee hij zich tot de Staten-Generaal richtte, evenredig geweest aan zijn kennis en aan den ijver, waar mee hij zich wijdde aan zijn taak, de heer De Graaff zou een grooter indruk hebben nage laten dan hij nu doet. Zwier was er in zijn optreden geen greintje. Ook het derde kabinet-Ruys de Beerenbrouck behoort thans weder tot de historie. Het kwam aan zijn einde op een manier die voortaan in de litteratuur over Staatsrecht en Staatkunde zal voortleven als een staaltje van de mate, waarin de feitelijke omstandigheden kunnen verwringen wat totnogtoe als normaal en door de historie geijkt gold. Het verdient den dank der natie voor de wijze, waarop het, in rustigen onbekommerden tijd aangetreden en spoedig daarop overvallen door een crisis, zooals de wereld nog nooit gekend heeft, aan de steeds groeiende moeilijkheden het hoofd bood. Moge de nieuwe regeering, haar taak aanvaardend in een periode van den zwartsten nood, geluk kiger gesternte treffen dan Minister Ruys en de zijnen en spoedig betere en zonniger tijden zien aanlichten. Speciaal den Ministers Deckers en Verschuur, die in de laatste v.er jaar reeds zooveel „gesnor van buien over hunne muts" hebben zien gaan, zy sterkte en volharding toegewenscht. Dat zij tenslotte hebben kunnen besluiten, opnieuw de leid.ng van hun departe ment te aanvaarden, verdient de grootsie waardeering. De aandacht wordt gevestigd op en gevraagd voor het op Zondag 18 Juni in het Stadion te Amsterdam te houden Sacramentsspel „Anno Sancto". Voor een gereserveerde plaats kan men zich opgeven aan het seer. Com. v. Kath. Actie, Kle verparkweg 187, telefoon 12791, of gebouw St. Bavo. Leden der vereenigingen gaarne als gr oep ZONDAG 28 Mei 9.25 uur: Wandeltocht voor de leden van de Ned. Reisvereeniging voor Ka tholieken. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver- eeniging. Geen andere vergaderingen uitschrij ven. DINSDAG 30 Mei 8 uur: Repetitie van het R. K. Mannenkoor „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbrigade „St. Franciscus" in het Militairengebouw, Zoe- testraat 14. E. 52 8.30 uur: Vergadering van het Kruisverbond in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. MAANDAG 29, DINSDAG 30 en WOENSDAG 31 Mei 16 uur: Bid-Actie van den R. K. Vrou wenbond voor uitkomst in den nood der tijden in de Sacramentskapel van de St. Jozefkerk, Jansstraat. WOENSDAG 31 Mei 7.30 uur: Plechtig Lof en preek tot sluiting der Gebeds-Actie R. K. Vrouwenbond in de St. Jozefkerk. DONDERDAG 1 Juni 's morgens 9 uur: Ver gadering van het Armbestuur der parochie St. Bavo, H.N. 8 uur: Bureau-vergadering R. K. Reclassee- ringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. R, K. Oratoriumvereeniging bij Brinkman. 8.15 uur: Alten. 9.30 uur: Tenoren en Bassen. 8.15 uur: Repetitie Haarlems Mannenkoor in Centraal. VRIJDAG 2 Juni 8 uur: Repetitie Mando lineclub „Santa Lucia" in Centraal. 8 uur: Vergadering van het Armbestuur pa rochie H. Antonius van Padua. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin gen verzocht vooraf overleg te plegen met het algemeen secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, Telefoon 12791, en bij vast stelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Dinsdag 13 Juni a.s. houdt de Vereeniging „St. Jeroen" te Amsterdam de jaarlijksche (thans 42ste) processie naar de reliquien van den H. Jeroen te Noordwijk, welke zeer terecht in verband met de tijdsomstandigheden „crisis bedevaart" genoemd is. De reis gaat ditmaal per luxe-autocar, wat zeer groote voordeelen heeft. Wij noemen: de sterke vermindering van de reisprijzen, hei, besparen van tramgeld, het overbodig zijn van in- en uit edn trein stappes op de stations Haarlem en Noordwijk enz. Bovendien is bij mooi weer een autotocht veel prettiger dan een treinreis, zijn de consumptieprijzen veel ver minderd en heeft men voldoende vrijen tijd om een bezoek aan het strand te Noordwijk aan Zee te brengen. Dit zijn de materieele voordeelen. De gees telijke voordeelen zijn: een volle aflaat onder- de gewone voorwaarden voor hen, die het H. Gebeente bezoeken en een aflaat van 7 jaar en 7 quadragenen voor hen, die tot hetzelfde doel tenminste rouwmoedig de kerk van Noordwijk bezoeken. De processie staat onder leiding van de zeereerw. heeren F. W. de Rooij, pastoor te Amsterdam, directeur; J. M. Lucassen, deken en pastoor te Beverwijk, onder-directeur; L. A. A. M. Westerwoudt, plebaan der kathedrale kerk te Haarlem; H. A. Bots, pastoor te Half weg, en W. J. H. Polder, kapelaan der kathe drale kerk te Haarlem. Op den ochtend der processie wordt in de St. Bavokerk te Haarlem om half 7 voor de deelnemers een H. Mis gelezen, waarna om half 9 vertrek der pelgrims. Te Beverwijk is er in de kerk van de H. Agatha om 6 uur een H. Mis en vertrek (van het Stationspleih) om kwart voor 8, en te Halfweg om half 7 een H. Mis en vertrek van het Kerkplein om kwart over 8. Onder de rit naar Noordwijk worden ver schillende gebeden verricht voorde oplossing der crisis, voor huisgenooten en vrienden enz. Bij aankomst te Noordwijk wordt in proces sie stil biddende langzaam naar de Bedevaarts kerk getrokken, waar de offering der processie kaars geschiedt en de zeereerw. heer pastoor F. W. de Rooij een welkomstwoord spreekt. Daarna wordt de H. Communie uitgereikt en de plechtige Hoogmis opgedragen door den zeereerw. heer pastoor H. A. Bots voor de le vende en overleden leden der Vereeniging, in net bijzonder voor den overleden broedermees- ter C. Verheijen en voor alle pelgrims. Onder de Hoogmis predikatie door den wel- eerw. heer kapelaan W. J. H. Polder en na de Hoogmis in den tuin der pastorie: processie met de reliquieen van den H. Jeroen. Des middags om half 3 wordt vervolgens, na een lied in de kerk gezongen te hebben, in processie naar het Martelveld op de buiten plaats „Kalorama" getrokken, waar de wel- eerw. pater fr. Odilo van Etten O.F.M., assis tent der St. Willibrorduskerk buiten de veste te Amsterdam, een predikatie houdt en tot verschillende intenties wordt gebeden. Na terugkomst in de kerk wordt in den tuin der pastorie de plechtige processie met het H. Sacrament gehouden. Onder de processie worden verschillende ge zangen gezongen, waarna in de kerk het „Te Deum Laudamus", „Tantum Ergo" en de zegen met het Allerheiligste de plechtigheden be sluiten. Om 6 uur wordt de terugreis uit Noordwijk aanvaard en om ongeveer 7 uw arriveert men weer te Haarlem. Kaarten voor deze processie zijn nu reeds verkrijgbaar bij den heer Th. B. M. Bonsen, Leidschevaart 484, Haarlem. De Commissie voor de „Stille Armen" schrijft ons: Ingekomen is: N. N. 2.50 5. t* H m i» 2.50 2.50 v. d. V., Bennebroek 5. Maastrichtsche Tooneelver. Ons Ge noegen" p. bemidd. „Alberdingk Thym" 194.— Wy batuigen voor deze bijdragen aan allen harteiyk dank. Een extra woord van dank en tevens een woord van hulde aan de vereeniging „Alberdingk Thym" en hare menschlievende en kunstminnende Maastrichtsche vrienden, die velen een aangenamen avond hebben gebracht terwyi het „naspel", afgespeeld aan de kas der Stille Armen, nog anderen een blijden dag deed smaken. Een mooi werk! Als kunst tot het volk af daalt, als een engel vol medeiyden, om te troosten, te verheffen en te verblijden, doet zy een groot en goed werk. Aldus Mgr. dr. Von Keppler. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden. Reden om te troosten en te verblijden, blyft intusschen in ruime mate bestaan. Wy hopen hiertoe middelen te blijven vinden en houden ons gaarne voor verdere medewerking aanbe volen. Giften worden gaarne aangenomen aan het Bureau dezer courant en by onzen penning meester, den heer P. J. Busé, Gasthuissingel 64, Postrekening 13543. Aan het jaarverslag van den Voogdyraad Haarlem over 1932, ontleenen we: Er werden 20 gewone vergaderingen gehou den. waarin 621 gevallen behandeld werden. Volgens de uitspraken van de Rechtbank zyn 8 vaders en 7 moeder ontzet van de ouderlijke macht, terwyl er respectievelyk 3 en 1 hiervan ontheven werden. Ontzet en ontheven van de voogdy zijn resp. 5 en 6 vaders, 4 en 10 moeders en 1 en 2 derde voogdij. In 16 gevallen werd gunstig geadviseerd in zake herstel in ouderlyke macht of voogdy, terwyl slechts in drie gevallen medewerking van den Voogdijraad kon worden verleend, waarop toestemming van de Rechtbank volgde. Na schorsing der ouders of voogden werden de kinderen door de Rechtbank aan den Voog dijraad toevertrouwd in 6 gevallen; door den officier van Justitie, overeenkomstig het be paalde bij artikel 439a B. W„ in 13 gevallen. Deze 19 gevallen betroffen 49 minderjarigen. Van de in 1931 aanhangig gemaakte zaken waren op 1 Januari 1932 nog 15 minderjarigen onder de hoede van den Voogdijraad. In totaal werden gedurende 1932 derhalve 64 minderjarigen gedurende eenigen tyd door den Voogdyraad verzorgd. De uitgaven bedroegen ƒ5859,81. Het aantal minderjarigen binnen het ressort van den Voogdijraad verpleegd bedroeg einde December 1931 579, en eind December 1932 593. De tentoonstelling, die deze week in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede gehouden wordt, nadert haar eind- Zondagavond a.s. wordt de tentoonstelling gesloten. Over het algemeen wordt zy als by- zonder goed geslaagd beschouwd en dat dit ook zeer juist is, blijkt wel o.a. uit de kaartjes „ver kocht", die Vrijdagmiddag reeds bij talrijke voorwerpen hingen. Ook het bezoek is bevredi gend geweest en velen hebben weer eens kun nen constateeren, wat men met noeste vlyt en den ernstigen wil om zyn somtyds helaas gedwongen! vryen tijd productief te maken, kan presteeren. Werkloozen steunen is dikwyls een moeilyk, maar ook een dankbaar werk. Uit het ten toongestelde biykt hoezeer op de wintereursus- sen, waarop dit vervaardigd is, met poovere middelen gewoekerd moest worden. Tin en ko per werden omgevormd in fraaie aschbakken, borden, kandelaars, lampjes, standaards, enz., triplex- en ander hout werd, dank zij de hout- sny- en houtzaagkunst, verwerkt tot prachtige hanglampenkappen, kapstokken, thermometers en ook tot reeds bovengenoemde voorwerpen, andere cursisten verdiepten zich in bouw- en constructieteekeningen en ontwierpen na tuur] yk eveneens onder deskundige leiding plannen voor gebouwen en technische construc ties. Uit alles blijkt, dat er met animo, doorzet tingsvermogen en vakkennis is gewerkt Ook het jeugdwerk vraagt den vollen mensch, maar brengt eveneens, op de juiste wyze aan gepakt en doorgezet, kostelyke vruchten voort De vele voortbrengselen van interieurkunst, op overzichtelyke en prettige wy'ze tentoongesteld, en aangevuld met de kostbare werkstukken van den leider, den heer G. Kennis, bewyzen hier weer eens wat ook op dit gebied tot stand ge bracht kan worden. Waarlijk, beide verdienen ieders sympathie. En al hopen wij. dat de vakcursussen, die onder de bekwame leiding van de heeren G. Kennis. P. van Gaart, Hoozemans en Rozenhart gege ven zijn, in de komende wintermaanden niet maar verwachten dat ze wél noodig zullen zijn; toch spreekt deze tentoonstelling op zoo duidelijke wijze van de zorg, die Heemstede zeer terecht voor zyn werkloozen en zyn opgroeien de jeugd heeft. Aan de tentoonstelling is ook een fancy-fair en verloting verbonden, waarvan de opbrengst dient om de onkosten van de jeugdbeweging te helpen bestryden en waarover wij' voor en na de opening reeds uitvoerig hebben geschreven. Zondag luidt de bel voor de laatste ronde. Zondag moeten de tentoonstellings- en ontspan ningslokalen vol zijn, vol met degenen, die (nog) eens met eigen oogen resultaten willen bezien van wat jong en oud in zijn vryen tijd heeft gemaakt of zich op passende wijze vermaken voor een goed doel! Nieuws voor de week van 27 Mei3 Juni. Graalhuis „Ste Jeanne d' Are", Spaame 29 ZONDAG. Vandaag ontvangt de eerste groep Kruiskinderen haar insigne. Zij moeten om half 9 aan 't clubhuis komen en haar boter ham meebrengen. DONDERDAG. Al degenen, die zich voor korf bal hebben opgegeven, moeten om half 8 aan 't clubhuis verzamelen. Graalhuis „Veronica", Emmastraat 24 ZONDAG om 12 uur inkleedingscursus, op dezelfde tyd dadenclub van de Justa's. Om 3.45 uur wandelen, om half zes inwydingscur- sus. WOENSDAG Dadenclub „de Fiere Blyheid" om half 8. DONDERDAG half 8 Dadenclub „de Zaai- sters". Al degenen, die zich opgegeven hebben voor korfballen, zyn om half 8 aan het club huis. Graalhuis „St. Stanislas Kostka", Middenweg 116 ZONDAG om half 3 inkleedingscursus, de inwydingscursus is gewoon om half 12. DONDERDAG. Degenen, die zich opgegeven hebben voor korfballen, zyn om half 8 aan 't clubhuis. Excelsior, Alleluja, Vooruit! Den eersten Juni hoopt de heer M. van der Hoorn den dag te herdenken, dat hy 25 jaar geleden by het Haarlemsche Politie corps werd aangesteld. De Luilak-markt zal ook dit jaar op den Kam persingel gehouden worden. Het verkeer wordt in verband hiermede als volgt omgelegd: naar Amsterdam over de Kampervest naar de Melkb-ug; van Amsterdam over de Nieuwe Eendjesbrug. In de Vrydag gehouden Jaarl. Alg. Verga dering van Aandeelhouders in de N. V. Tech nische Maatschappy Heringa Wuthrich, Haarlem, werden de balans en verlies- en winstrekening over 1932 goedgekeurd. Er zal geen dividend worden uitgekeerd. De heer N. J. Hoeflake werd als commis saris herkozen. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat belanghebbenden, die vóór den len Juli a.s. in het bezit wenschen te geraken van een visch- of hengelakte (voor het visschen met meer dan één hengel) voor h£ dienstjaar 1933-1934, ter secretarie dezer gemeente, le Afdeeling, blanco-verzoekschrif ten kunnen verkrijgen ter bekoming van de door hen verlangde akten. In de R. K. Industrie- en Huishoudschool, Ged. Voldersgracht 22, alhier, wordt Woensdag 31 Mei en Donderdag 1 Juni een tentoonstel ling gehouden, welke geopend is Woensdag van 79 uur n.m. en Donderdag van 25 en van 79 uur n.m. Oud-sergeant-majoor (tot "bandiet)Wat heb je daar voor een smerige revolver. Kom over een uur terug en zorg dat-ie schoon is. Weekly Telegraph, Sheffield. De heer v. d. Hoorn,, die te Heemstede woonachtig was en alzoo goed met Haarlem sche gewoonten op de hoogte bleek te zyn, gaf al spoedig blyk, een goed en waardig politieman te zijn. Het was daarom niet te verwonderen, dat hij spoedig werd aangewezen om recherchediensten te verrichten, in wel ken tak van dienst hy zich zeer verdienstelyk heeft gemaakt. Verschillende duistere zaken werden door hem tot klaarheid gebracht. Als belooning voor zyn groote werkkracht en ac tiviteit werd hy, ongeveer negen jaar geleden, door zijn hoogsten chef, na met goed gevolg daarvoor afgelegd examen, benoemd tot hoofdagent. In deze functie is hy ook zeer op zijn plaats. Behalve met de controle-diensten is hy o.a. speciaal belast met de wet op de woonwagens en woonschepen, waarby hy een zeer ruim arbeidsveld vindt. Zoowel bij zyn superieuren als by zyn col lega's en minderen staat hy in hoog aanzien. Het zal den jubilaris, die den feestdag liefst ongemerkt liet voorbygaan, wel niet aan be langstelling ontbreken. De Haarlemsche orkestvereeniging geeft "n concert in den Hout op Zondag 28 Mei des middags half drie onder leiding van Marinus Adam. Uitgevoerd zullen worden: 1. Athalia Marsch, MendelssohnBartoldy. 2. Czaar und Zimmermann, Lortzing. 3. Polnischer Nationaltanz, Scaarwenka. 4. Potpourri uit „Der Fidele Bauer", Fall. 5. Ballet „La Reine de Saba" Ch. Chounod. 6. Wiener Madln, Ziehrer. 7. Fragmenten uit de opera „Les Hugenots", Meyerbeer. Een groote slagersjongen en een kleinere dito. „Genade zeggen." „Lamelos!" „Genade, eerst genade zeggen." „Lamelos!!" Dat was het uitgangspunt van mijn overwe ging. Eigenaardig hoe men soms aan het mediteeren kan slaan, aan het peinzer over iets naar aanleiding van een geval dat er hoe genaamd niets mee te maken heeft. Wat hebben wij, u en ik, nu te maken met twee stoeiende slagersjongens ergens op een trottoir in de Mug- genstad? En toch, hoe eigenaardig het ook moge klin ken, die vry onschuldige, alledaagsche vecht- party deed my denken aan ons, u en my. Ik kan my zoo voorstellen dat myn vekelyks terugkeerende kreet op u begint te wei een als het „genade, genade zeggen" van dien pootigeD biefstukmaker. Ik hoor u in den geest ook al kermen: „Lame los. Patertje Liefhebber, lamelos. Ik houd het niet uit. Lamelos!!" En het ongeluk is dat Pater tje Liefhebber niet loslaat. Hy houdt vast. omdat een aanhouder wint. Hy moet we» vast houden, anders is het gedaan met zijn eerenaam van Bedelaar. Hy mag niet loslaten, want dan moet hy ook zyn levenstaak laten varen: dit Missiehuis levensvatbaar maken. Neen, zeg nu maar: genade, inviteer hem nu maar by u, schrijf hem nu maar dat hy wat by u mag komen halen, want loslaten Gcet hy toch niet, kan hy niet, mag by niet. 't Duurt anders lang, tegenwoordig, vóór ze genade roepen, 'n Mensch zou moe worden van het vasthouden. FATHER LEFEEER. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. U kunt ons ook helpen door ons geld te geven tegen rente zoolang u leeft. Na uw dood wordt het geld gebruikt voor priesteropleiding. Zooals reeds door ons werd gemeld, zullen de vrijzinnig-democraten mr. Marchant en mr. Oud, die ministers zyn geworden, als Kamerleden worden opgevolgd door de heeren Jan Schijt huis te 's Gravenhage en D. Kooiman, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, te Purmerend. De heer Jan Schilthuis, beheerend vennoot van schilthuis' Amerikaansche Handelscompag nie te Rotterdam, is 17 April 1882 te Groningen geboren. In den graanhandel is de heer Schilthuis een deskundige van naam; hij heeft in 1919 over dezen handel een boek doen verschynen. Het nieuwe Kamerlid is sedert 1920 lid der Kanier van Koophandel en Fabrieken te Rot terdam en heeft voorts zitting in het hoofdbe stuur van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en handel. De heer D. Kooiman is op 5 December 1877 te Bovenkarspel geboren. Hy bekwaamde zich na eenigen tyd in het landbouwbedrijf van zijn ouders werkzaam te zijn geweest, in de gemeen te-administratie. Achtereenvolgens was hy amb tenaar ter gemeente-secretarie van Hoorn, secretaris van de gemeente Andijk, secretaris van de gemeente Maarssen en Maarsseveen, burgemeester van Wormer en burgemeester van Purmerend. Sedert 1923 is de heer Kooiman lid van Gede puteerde Staten van Noord-Holland. Hy schreef verscheidene werken op het gebied van gemeen te- en waterschapszaken en is hoofdredacteur van het tijdschrift ter beoefening van het ad ministratieve recht. BATAVIA, 26 Mei (Aneta) Het Hoog Mili tair Gerechtshof zette de behandeling in hooger beroep voort van de zaken der dienstweigeraars. Terecht stonden Saleh en C. J. de Haan. Ten aanzien van Saleh requireerde de advo caat-fiscaal bevestiging van het vonnis van den Zeekrijgsraad te Soerabaja van acht maanden en ontslag en ontzetting uit den militairen dienst ten aanzien van De Haan requireerde hy drie maanden gevangenisstraf met de toevoe ging van ontslag uit den militairen dienst zon der ontzetting uit de bevoegdheid om by de gewapende macht te dienen. De Haan zal nader terecht staan wegens de opwekking om op Hr. Ms. „Java" de roode vlag te hijschen. De verdediger, Mr. Plate, verzocht clementie. SOERABAJA, 24 Mei (Aneta) De Zeekrijgs raad behandelde nieuwe dienstweigeringszaken, n.l. tegen den stoker Grootenboer en twee In- heemschen. Grootenboer ontkende. De verdediger onthulde dat in Malang het plan bestaat om iedereen er bij te lappen. Tegen Grootenboer werd 10 maanden gevan genisstraf geëischt met ontslag en ontzetting uit den militairen dienst, echter onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hech tenis. De eisch tegen de beide Inheemschen luidde acht maanden gevangenisstraf, onder af trek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis en verwijdering uit den dienst. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is op de J. Israelslaan te Den Haag een bejaarde dame, wiens naam op dit oogenbllk nog niet bekend is, door een uit Wassenaar komenden motor wagen van de H. T. M. van de lyn Leiden— WassenaarDen Haag, gegrepen en gedood. Haar stoffelijk overschot is naar het gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Omtrent de noodlottige aanrijding van een bejaarde dame door de tram uit Wassenaar hedenmiddag vernamen wy nader, dat het slachtoffer is de 67-jarige mevrouw dourairière A. M. S. geb. B„ wonende Roelofsstraat 22, te 's Gravenhage. Mevr. S. liep van het Boschpad in de rich ting Neuhuyskade en lette, vo'gens ooggetuigen niet op de uit de richting Wassenaar snel na derende tram. Zy werd door de tram een eind- weegs meegesleurd en zwaar verminkt opge nomen. De dood moet onmiddellyk zijn inge treden. Volgens het voorloopig politie-onder- zoek treft den trambestuurder geen schuld. De onderhandelingen tusschen de besturen van werkgevers- en werknemersorganisaties in de sigarenindustrie zyn Woensdag te Amster dam voortgezet. Ook nu nog zyn geen defini tieve resultaten bekend, daar beide partyen nog overleg moeten Diegen met hun leden. De werkgevers blijven vasthouden aan de noodzakelijkheid van een loonsverlaging, noo dig eenerzyds door een groote vermindering van den export, anderzyds door de vele bedrijf jes, die een prijsdumping in de hand werken. De werkgevers hebben nog wel eenige con cessies gedaan, doch verklaarden, niettegen staande de vertegenwoordigers der arbeiders daar nog geen genoegen mee namen, zich niet bereid verder te gaan. Een beslissing wordt voor Woensdag ver wacht. De beide eerste enkelspelen in de finale van de Amerikaansche zóne, werden door de Ver- eenigde Staten van Argentinië gewonnen, zoo dat de Vereenigde Staten thans met 20 lei den. De uitslagen luiden- Allison (U. S. A.) slaat Cattaruzzo (Argen tinië) 6—2,64, 63. Vines (U. S. A.) slaat Zappa (Argentinië) 6—2, 6—3, 6—4. 30 Mei-2 Juni Congreganisten (Geh. en ongehuwden boven 25 jaar f 6.53 36 Juni (Pinksteren) Mannen- en Jongelingen f 6.50 69 Juni Meisjes f 6.50 Voor inlichtingen en aanvragen gelieve men zich te wenden tot de Directie van het Retraitenhuis te Bergen (N. H.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9