Stadsnieuws D Willem R cmiciwe Cadeau! B|i«lkk*»«2klM<i" IO WILHELMINASTRAAT TAILLE- EN MANTELWERKSTERS LEERLINGEN til*® BADZOUT HUIZING'S MAANDAG 29 MEI H.V. Woninginr. J. OSiristiaailS Eén is er .Die éen is SPORT EN SPEL D.H.V.B.-UITSLAGEN HAARL. VOETBAL BOND H. V. B.-dag HOCKEY ZWITSERLAND—SPANJE VISSCHEN MOTORSPORT MOTORCLUB HAARLEM SCHIETEN HAARL. SCHIETBOND Schietver. „Generaal v. Merlen" WIELRENNEN H.S.V. „De Kampioen" CRICKET C.V.H. I—HERCULES I Gewonnen door C.V.H, met vijf wickets op de 2e innings DAMMEN HAARLEM DAMKAMPIOEN ZWEMMEN HAARLEMSCHE ZWEMKRING Nationale zwemwedstrijden te Zandvoort DUIVENSPORT P.V. „De Bonte Duif", Haarlem Haarlemsche Schietbond „Kindervoeding" Prijzen vanaf f 7.50 ECHT Balatum f 0.64 per el WESTERCRACHT 79 - TELEFOON 13292 JULIANAPARK 60 - TELEFOON 13661 TECHNISCHE DEMONSTRATIE Te Spaarndam AQUARIUMTENTOON STELLING In het Pannekoekenhuisje Vroolijke avond Met pensioen Brandende VOETEN SCHOENENMAGAZIJN GROOTE HOUTSTRAAT 42-44 DE SCHOENINDUSTRIE Nieuwe organisatie opgericht K.L.M.-uitgaven BELANGRIJKE TARIEFS VERLAGING Op Haarlemsche tramlijnen Invoer van z.g.n. „pasjes" Orgelbespeling Taak Speeltuinbeweging ZIEKE EN ZWAKKE KINDEREN Onderwijs in 1932 MUZIEK NIEUWE HAARLEMSCHE OPERETTE-VEREENIGING ,De fideele Boer' ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK Eerste H. Communiefeest Aantrekkingskracht van palen Keukenbrand j e Statuten INDISCHE POSTVLUCHTEN RETRAITEN VOOR OUDEN VAN DAGEN STIER LÓSGEBROKEN Een der drijvers gewond Personalia ZEILJACHT OMGESLAGEN De opvarenden gered NV A 2—VBO 2 3—1; R. 4e kl. L SVF 2—Vic tory 3 25 Beslissingswedstrijd Roda 2Martin. 2 13. Mart. kampioen. De Haarlemsche Voetbalbond organiseert op Zaterdag 17 Juni a.s. een sportdag. Van 4—6 uur speelt het vertegenwoordigend elftal van den H.V.B. tegen een team uit de Zaterdagmid dagcompetitie. Vervolgens zal de H.A.V. „Haar lem" een athletiek-demonstratie geven, terwijl van 79 uur het Haarlemsch elftal tegen de Wiener Sport Club, een bekend Weensch prof team, uitkomt. De wedstrijden zullen plaats vinden op het E.D.O.-terrein aan den Middenweg. De hockey-landen-wedstrijd te Lausanne tus- schen Zwitserland en Spanje werd door Spanje met 21 gewonnen, nadat de rust met 00 was ingegaan. Het veld was door regen zeer slecht geworden, zoodat goed spel onmogelijk bleek. Zondag 4 Juni a.s. houdt de Hengelaarsver- eeniging „de Dageraad" voor de opening van het Hengelseizoen 1933 een wedstrijd voor de leden en donateurs. De wedstrijd vindt plaats in de Ringvaart te Bennebroek, op witvisch. In het afgeloopen seizoen werd de heer M. Koedijker kampioen van bovengenoemd college, waarvoor een persoonlijke medaille werd toege kend. Zondag jl. organiseerde bovengenoemde ver- eeniging een vossenjacht, waaraan door een groot aantal leden werd deelgenomen. Als vos fungeerde dit keer de heer H. Irreger, die be wezen heeft deze rol uitstekend te verstaan. Vanuit Haarlem ging de jacht over den Ouden- weg, Slaperdijk, Santpoort, Bloemendaal, Over- veen, Aerdenhout, Vogelenzang, Bentveld naar Zandvoort, alwaar de vos zich listig in de dui nen verscholen had. Omstreeks elf uur werd hij daar gevonden resp. door: 1. H. Dirks, 2. H. M. Boesmans Jr., 3. P. Gras. Ook dit evenement is wederom een groot succes voor de M. C. H. geworden. De laatste ronde van den wedstrijd om het kampioenschap voor Haarlem en omstreken heeft in den stand niet veel wijziging gebracht. In de eerste klasse is de volgorde gebleven zoo het was, alhoewel het niet veel heeft gescheeld of „Voor Vaderland en Koning", die in de vierde ronde door een paar ongelukkige series de eerste plaats heeft moeten afstaan aan „Graaf Floris", had haar achterstand weer ingehaald. 946 punten werden bij elkaar ge schoten, een prachtig resultaat; het was echter juist 2 puften te kort om weer één te worden. Nu is „Graaf Floris", dat 933 punten heeft geschoten, in de laatste ronde kampioen ge worden, met welk resultaat wij haar gelukwen- schen. Voor de tweede klasse heeft „Oranje I", dat de geheele competitie de tweede plaats bezette, zich van het kampioenschap meester gemaakt door de laatste ronde 936 punten te schieten; ook deze vereeniging gefeliciteerd met het be haalde succes. De heer Joh. Rompa behaalde het hoogst aantal punten en werd voor 1933 persoonlijk kampioen. De totaal-uitslag luidt als volgt: le klasse: 1. „Graaf Floris", Vogelenzang, vijftal, 933 punten, totaal 4649 punten, combi natie 1813 punten, totaal 8977 punten. Hoogste korpsschutter H. J. van Tongeren, 942 punten. 2. „Voor Vaderland en Koning", Haarlem, 946 punten, totaal 4648 punten. Combinatie 1682, totaal 8393 punten. Hoogste korpsschutter H. J. v. d. Laan, 942 p. 3. „Generaal van Merlen", Haarlem, 925 pun ten, totaal 4617 punten. Combinatie 1432 pun ten, totaal 8532 punten. Hoogste korpsschutter J. Verzjjlbergen, 931 p. 2e klasse: 1. „S. V. Oranje", IJmuiden, 936 punten, totaal 4621 punten. Combinatie 1808 punten, totaal 8907 punten. Hoogste korpsschutter P. J. H. Guliken, 931 punten. 2. „Generaal Cronjé", Haarlem, 912 punten, totaal 4597 punten. Combinatie 1738 punten, totaal 8638 punten. Hoogste korpsschutter Joh. Rompa, 951 p. Zondag heeft in het schietgebouw. aan de Schouwtjeslaan de eindwedstrijd der winter- oefeningen plaats gehad. De wedstrijden had den een vlot en geanimeerd verloop; de uit slag van den personeel wedstrijd is als volgt. Eerste klasse: 1 J. J. Blauwhof 114 punten; 2 J. Verzijlbergen 112 punten; 3 G. C. Paap 111 punten; 4 D. J. van Rijn 109 punten; 5 P. A. Dekker 108 punten; 6 H. J. de Bont 106 punten. Tweede klasse: H. A. Paap 99 punten. Onder zeer groote belangstelling hield de bo vengenoemde vereeniging een 60 X.M.-wedstrijd met 6 klassementen. De opkomst, zoowel voor a, b en c-klasse, was zeer groot. Het mede rijden van Schijvenaar, die toch al bijna bij de veteranen behoort, was zeer verrassend. Hij wist een goede 3de plaats te bezetten tusschen al de jonge getrainde jongens. De uitslag was als volgt: A en B: 1. v. d. Hoeve, 2. Gruiters, 3. Schij venaar, 4. Oudolf, 5. Moerkerk. C-klasse: 1. Muil, 2. De Groot, 3. Tom v. Eg- mond, 4. J. de Bruin. Rood wint den toss en gaat fielden. De bow lers nemen dadelijk de overhand en bij 8 v 14 ziet het er al zeer donker voor Hercules uit. Cremer en vooral Hill weten nog eenige runs te maken, maar op 37 is het afgeloopen. L. Hill 12. Bowlingcijfers C.V.H.: G. Zeeuwe 614; J. Middelink 415. Dit magere totaal blijkt voor C.V.H. nog net iets te hoog te zijn. Op het ta melijk zwakke bowlen van Brunyanszki en Wijhe collapseert de hele familie en voor 32 zit C.V.H. in het pavillioen. Van Roon was met 9 top scorer. Bowlingcijfers Hercules: F. Brunyansz ki 4—20; G. Wijhe 6—8. C.V.H. waagt een poging op de tweede in nings, maar nu laat Hercules heel wat beter batten zien. Brunyanszki met van Sasse van Ysselt, welke laatste spoedig door Vogelésang op het bowlen van Middelink wordt gevangen. De Hercules-aanvoerder zet daarna met van Loo een mooien stand op, die eerst óp 50 wordt gebroken, als Roodt van Loo achter het wicket gevangen krijgt voor een soliede 19. Ook de daarna inkomende ten Pensel weet geruimen tijd stand te houden en slaat eep paar harde vieren. Als Brunyanszki echter door Zeeuwe ge bowld wordt, blijft het totaal nog juist onder de 100 (98). F. Brunyanszki25, R. van Loo 19, H. ten Den- sel 10. Bowlingcijfers C.V.H.: J. Middelink 230; G. Zeeuwe 323A. Roodt 527. C.V.H. staat nu voor de taak om in pl.m. één uur drie kwartier 104 runs te scoren. Aanvan kelijk lijkt het er heelemaal niet op, want bij een stand van 514 ziet het er donker uit: we noteeren een zeer harde zes van Vogelsang. Roodt en de Vos beginnen dan de zaken krach tig aan te pakken. De bowling wordt naar alle kanten geslagen en nog een half uur voor het het einde wordt de winning hit gescoord. Totaal 1065. A. Roodt 49 not out (8x4); D. de Vos 37 n.o. (4 x 4). Bowlingcijfers: Her cules G. v. Wijhe 243; F. Brunyanszki 2—39; v. Loo 06; R. Cremer 013; G. v .Sasse v. Ysselt 0—3. Omtrent het verloop van den wedstrijd HaarlemRotterdam kunnen wij nog het vol gende vermelden: Het begin kenmerkte zich door zenuwachtig spel aan alle borden. Duidelijk merkbaar was, dat alle spelers zich ten volle van de belangrijk heid dezer ontmoeting bewust waren en daardoor dan ook niets konden riskeeren. J. W. van Dar telen bracht het eerste Haarlemsche puntje door eene remise-partij tegèn den nieuwen meester D. H. Möllenkamp. Reeds spoedig hierna volgde van Eijk, die met dr. M. van Rees de doelpunten deelde (22). Vanaf dit moment kwam er teekening in den strijd en duidelijk was merkbaar, dat de Haar lemmess in 't voordeel kwamen. Sluiter won op sublieme wijze van Kets de Vries (42)spoe dig gevolgd door Aebe de Jong,- die „Pion" geen schijn van kans gaf (62). Dit was 't keerpunt in dezen wedstrijd, want vanaf dit oogenblik behoefden de Haarlemmers niets meer te riskee ren. Teunisse en van Looij deelden de punten (8—4). De Rotterdammers hadden in deze beide partijen wel eenigszins voordeel, doch kregen van de Haarlemmers geen kans op winst. Vooral voor van Looij, die voor v. d. Giessen was inge vallen, beteekent dit een mooi succes. Meester P. J. van Dartelen deelde hierna de punten met J. H. G. Möllenkamp (95) en waar de overige drie borden allen minstens remise voor Haarlem waren, werden ook deze partijen beëindigd en was te ruim 4 uur het pleit be slecht. De Haarlemmers verloren ook in dezen wed strijd geen enkele partij en legden ongeslagen beslèig op den hoogsten eeretitel, welke door eene Nederlandsche dgmvereeniging behaald kan worden, namelijk kampioene van Nederland der hoofdklasse van den Nederl. Dambond. Een woord van hulde aan het kranige hoofd klasse tiental der „Haarlemsche Damclub", dat thans voor de vierde maal beslag heeft gelegd op het nationaal hoofdklasse clubkampioen schap, is hier zeer zeker op z'n plaats. Zondagavond werd het behalen van dit kam pioenschap door spelers en genoodigden in in- tiemen kring in ,,'t Hof van Holland" gevierd. Den 2den Pinksterdag 5 Juni a.s., worden in het wedstrijdbassin „Noorderbad" te Zandvoort de eerste nationale zwemwedstrijden gehouden, georganiseerd door den Haarlemschen Zwem- kring. Het programma luidt als yolgt: 1. 200 M. schoolslag heeren senioren. 2. 4 maal 200 M. vrije slag estafette heeren. 3. 100 M. vrije slag dames. 4. 200 M. rugslag dames. 5. 100 M. rugslag heeren. 6. Schoonspringen dames. 7. 5 maal 50 M. vrije slag estafette dames. 8. 10 maal 50 M. vrije slag estafette heeren. 9. 100 M. rugslag dames. 10. Schoonspringen heeren. 11. Polowedstrijd. Gezien de enorme belangstelling, welke er op Hemelvaartsdag bij de opening van het bassin van zwemzijde bestond, wordt er een zeer groote en goede deelname verwacht, waardoor deze wedstrijden ongetwijfeld zeer belangrijk zullen worden. Zondag 28 Mei hield bovengenoemde vereeni ging een wedvlucht vanaf Compiegne (Frank rijk). Afstand 350 K.M. Los om 9.30 uur. De prijzen werden als volgt behaald: J. J. Kan 1; F. M. Heerkens Thijssen 2, 3, 9, 12; W. J. der Kinderen 4, 11; J. Doornbosch 5, 8; F. M. J. Kuyken 6, 7; Joh. L. Heemskerk 10, 13. De Bestuursvergadering van den Bond van Vereenigingen die de schietsport beoefenen, voor Haarl. en omstr. heeft plaats Donderdag 1 Juni in Hotel „Lion d'Or". De agenda vermeldt o.m.: Besprekingen, Haarl. ronde, Nationale compe titie en voorjaarswedstrijd. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen wéék uit in hare af deelingen: Zoete- straat: Maandag 125 porties, Dinsdag 130 p Woensdag 115 p., Donderdag p., Vrijdag 132 p., Zaterdag p. Overtonstraat: Maandag 141 p., Dinsdag 142 p.. Woensdag 121 p., Donderdag p., Vrijdag 151 p., Zaterdag p. ByzantiumstraatMaandag 92 p., Dinsdag 94 p., Woensdag 89 p.. Donderdag p., Vrijdag ')2 p.. Zaterdag p. Bovendien werden dagelijks 70 porties ver: Hoofdkantoor en winkels uitsluitend gevejtigd strekt aan de scholen voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Hiermede zijn de werkzaamheden van „Kin dervoeding" voor dit seizoen geëindigd. in welk een groote behoefte ons werk voorziet. In het afgeloopen jaar werden 4 kinderen af gevoerd wegens gevorderden leeftijd, 27 leerlin gen konden de school weer bezoeken, bij 1 leer ling moesten wij de lessen staken, omdat hij te ziek werd en bij 1 omdat die in een sanatorium werd opgenomen (samen 33 leerlingen), zoodat op 1 Jan. 1933 het onderwijs werd voortgezet met 32 leerlingen. Minder ouders dan vorig jaar, nu 43, droegen bij in de kosten der lessen, en dat dit bedrag f 614.25 was (vorig jaar f 695.75) is stellig wel aan de toegenomen werkloosheid te wijten, zeer zeker niet aan gebrek aan waardeering van die zijde, wan steeds ondervinden wij een groote medewerking. Ook het getal contribuanten daalde weer, en toen de gemeente ons meldde, dat van alle sub sidies 7 gekort zou worden en zij ons aanraad de, ook onze salarissen te korten, heeft het be stuur dadelijk besloten dezen raad op te volgen, om de begrooting sluitend te kunnen houden. Ook verder is de uiterste zuinigheid betracht. Het financieel overzicht vermeldt een eindbe drag van 4.596,70. Des middags celebreerde pater Smits een plechtig Lof. Na een Mariaansche predikatie, deed een der jongens, op stentorische wijze, de opdracht aan Maria, waarna elk de scapulier van den berg Carmel ontving. Met de traditioneele S.F.L.-communieplaat trokken de gelukkige jongens met hun ouders huiswaarts. De vereeniging tot bevordering van het onder wijs in kinderverzorging en opvoeding gaf Za terdagavond voor de ouden van dagen in het tehuis aan den Schotersingel een vroolijken avond. Er werd prettig gedanst onder leiding van den heer Van Wateren en met medewer king van de jazzband „Faimons". Tijdens de pauze werden de oudjes onthaald. De vader, de heer Glasstra, dankte bij het einde met eenige gevoelvolle woorden en maakte zelfs nog een dansje met een oudje. Aan de opleidingscursussen der Centrale ver eeniging van openbare leeszalen en bibliotheken zijn geslaagd voor het assistentsdiploma mej. J. Bèrnelot Moens, alhier en mej. E. M. A. L. van Vlijmen, te Overveen. Bij de dezer dagen door de Nederlandsche Broederschap van Gediplomeerde Makelaars te Utrecht afgenomen examens ter verkrijging van het diploma der Makelaardij slaagden o. a. de heeren P. J. Hoorn, J. Groen en H. Snoeck, allen alhier. Direct verholpen met Dr. Scholi's fl. 0.40 ct. per pak Op Vrijdag 26 Mei jl. is in een vergadering, gehouden in het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg, definitief opgericht de Centrale Vereeniging ter beharti ging van de belangen dér huiden-, leder-, schoe nen en aanverwante branches. De vereeniging is statutair gevestigd te 's-Gra- venhage. Met hare organisatie en werkzamhe- den zal spoedig een begin worden gemaakt. Van de K. L. M. ontvingen we een exem plaar van de nieuwe zomerdienstregeling en een nieuwe uitgave van de luchtvrachtgids. Beide werkjes zijn gratis beschikbaar gesteld en geven een volledig beeld van den omvang en de mogelijkheden van het hedendaagsche lucht verkeer. Hedenmiddag om 2 uur heeft op het bedrijf van den heer C. Kroon, Ringweg 1, Houtrak- polder pij Spaarndam, een technische demon stratie plaats gehad, waarpij gras volgens de nieuwe methode door gebruikmaking van een „silo" en onder toevoeging van zuur „geënsi- leerd" werd. Ir. G. J. Heümeijer, directeur van de R.K. Landbouwwinterschool te Voorhout, gaf ter plaatse een korte uiteenzetting omtrent het doel, de beteekenis en de kosten van deze me thode van inkuilen. Morgen (Dinsdag) wordt de proef voortgezet. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 Juni a.s. een belangrijke tariefsverlaging plaats hebben op de stadslijnen der N.Z.H.TJVf. door invoering van zoogenaamde „pasjes". Deze „pasjes" worden tegen den prijs van 15 cent verkrijgbaar gesteld en zijn geldig op de lijnen Soendaplein—Blauwe Brug, PleinHeem stede, StationBloemendaal, StationOver veen, Station—Leidschevaart, VerwulftOver veen en Amsterdamsche PoortLeidschevaart (viaduct). Deze pasjes blijven, in tegenstelling met de z.g.n. „overstapjes", den geheelen dag geldig en kunnen op een van voorgenoemde lijnen ge bruikt worden.Heeft men dus op het traject SoendapleinBlauwe Brug zoo'n „pasje" geno men, dan kan de tweede rit op dezelfde of een andere lijn gemaakt worden. De „overstapjes" en de 12-ritten-kaarten blijven gehandhaafd. Verder zijn de z.g.n. kinderkaarten op Am sterdam of Zandvoort geldig tot den leeftijd van 14 jaar. Tot nu toe was de grens 9 jaar. Een aanmerkelijke uitbreiding dtls. Ook deze kinderkaarten zijn geldig op de lijnen Plein Heemstede en PleinSoendaplein. Bij de orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk op Dinsdag 30 Mei, 's avonds van 8'/,9>/t uur te geven door den heer George Robert, zal het volgende programma worden uitgevoerd. 1. Toccata F gr. t., J. S. Bach. 2. Variaties „The harmonious blacksmith", Handel-Karg Elert. 3. Improvisation, S. Karg Elert. 4. Lamentation, A. Guilmant. 5. Eerste Choral, César Franck. Over de taak van de Speeltuinbeweging ten opzichte van de opvoeding der rijpende jeugd, is een referaat gehouden door den heer W. A. Sikkema, adviseur aan het Gemeentelijk Bu reau voor Beroepskeuze te Amsterdam, op het Congres van de N. U. S. O. te Haarlem. Hij ontwikkelde daarbij de volgende stel lingen 1. De speeltuinbeweging, welke haar naam ontleent aan haar voor iedereen zichtbaar ken merk „den tuin" heeft niet uitsluitend tot taak de kinderen gelegenheid tot spelen te geven. (Deze uiterlijke verschijningsvorm kan slechts een gedeelte van haar arbeid omvat ten.) Haar waarde ligt vooral in de sociaal- paedagogische beteekenis van haar arbeid. 2. De arbeid met en voor het jonge kind is slechts een gedeelte van den geheelen speel- tuinarbeid. Deze dient zich ook uit te strekken tot het kind in en na de puberteitsjaren. Op de geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van den jongen mensch kan de speeltuin-gemeen schap een heilzamen invloed uitoefenen. 3. Er is logisch verband tusschen de twee vormen van speeltuinarbeid:- dien met het kind onder d« 14 jaar en dien met het oudere kind (pubesco rijp worden). Studie van het kind in de puberteit is een besliste noodzakelijkheid. De leiders moeten zorgen, dat zij zich in kunnen denken in al wat voor de rijpënde jeugd zich als een pro bleem voordoet, zij moeten geschraagd door een degelijke kennis mede kunnen leven en toch de leiding in handen weten te houden. 4. De rijpende jeugd is als een groeiende vrucht, welke in vrije omgeving tot vollen was dom moet komen. Zoowel dit „rijpen" als de „jeugd" zelve dienen een onderwerp van studie te zijn voor de leiders. 5. Voor het bereiken van resultaten, in het bijzonder, waar het de opvoeding van de rij pende jeugd betreft, moet de beweging kunnen beschikken over voldoend geschoolde arbeids krachten. Aan de vorming daarvan aandacht te besteden is eveneens de taak van de speel tuinbeweging. De voorkeur zal daarbij moeten worden gegeven aan die krachten, welke uit de beweging zijn voortgekomen. 6. De beweging moet de gelegenheid bieden voor haar leiders tot verdieping van den ar beid door studie. (Wetenschappelijke voorlich ting, cursorische voordrachten, bibliotheek). 7. De speeltuinbeweging, welke plaats biedt aan ieder, die zich voor de opvoeding van het kind interesseert, zonder onderscheid van reli gie of politieke overtuiging, ziet zich nochtans voor een zeer groot deel arbeiderskinderen toe voegen. Dit verschijnsel is volkomen verklaar baar. De beweging moet daarmede rekening houden. 8. Het Congres overwege de mogelijkheid tot samenstelling van een commissie, welke het probleem van de opvoeding der rijpende jeugd in studie neemt. Aan het 16e Jaarverslag van de Commissie ter Voorziening in het Onderwijs aan Ziekê en Zwakke Kinderen te Haarlem en Omstreken, over 1932, is het volgende ontleend; Onze Vereeniging had groote moeite rond te komen. Het aantal leerlingen (nu 65) vermeer derde weer, zij het dan ook niet zoo sterk als het vorig jaar (62) en ieder leerling verhoogt den post onderwijs op onze rekening! Maar toch zijn wij dankbaar, dat ons werk steeds blijft toenemen, want hoe langer hoe meer blijkt nu, Voor een goed bezetten Jansschouwburg ging Zondagavond de operette van den Weener- operette-componist Leo Fall, „De Fideele Boer", een werk dat, ofschoon ruim 'n kwart eeuw oud (1907), toch nog altijd een graag gezien speel- en zangstuk is. Er komen alleraardigste, vlotte melodietjes in voor, de situaties zijn goed ge- teekend en in het geval op zich zelf zit 'n goede moraal: vlieg niet te hoog, of, zooals de fideele boer zelf het uitdrukt: ga je even buiten je boekje, het lot duwt je gauw weer in 'n hoekje. Wanneer we onze indrukken van dezen avond van 'n lach en 'n traan samenvatten dan mogen we niet anders dan zeggen, dat deze opvoering, welke heusch niet zoo licht is als ze er uit ziet, ons is meegevallen, en dat er, op 'n enkel voor behoud na, voor dilettanten werkelijk verdien stelijk is gezongen en geacteerd. Velen immers stonden, voor zoover we weten, voor de eerste maal op de planken. En dat de bekende koorts, die zelfs de grooten onder de grooten niet altijd met rust laat, ook hier haar invloed niet miste, wie zal dat niet verwachten. Voor ons was de hoofdzaak dat, hoewel het tempo over het alge meen veel aan vlotheid en het spel aan losheid en ongedwongenheid bij de meesten te wenschen over liet, er toch naar mate men dichter bij de ontknooping kwam, iets meer leven kwam in de spelers, en een climax merkbaar werd, die pret tig aandeed en medesleepte, en toch nog voerde tot 'n groot succes. De heer Ely Huüboom, die met fijn tekstbegrip en juiste voordracht van de aardige figuur van den fideelen boer een indrukwekkende, vaak aandoenlijke creatie maakte, mogen we zeker wel als den besten en vlotsten speler en zanger van dezen avond noemen. Hü gaf superieur spel en superieuren zang: hü schiep 'n type. De rol van Stefan, z'n zoon, die het van een- voudigen boerenjongen tot dokter en zelfs tot professor brengt, was bij den heer Jac. Gpsen eveneens in goede handen. Ofschoon deze twee slachtige rol z'n moeilijkheden heeft, wist de heer Gosen er een vrij vlotte vertolking van te geven, al vondt we zijn karakteruitbeelding in de laatste bedrijven beter dan in het eerste. Mej. Beb Duyn was een goede Annamerl en was, vooral in 't laatste bedrijf géestig en gevat. Vincenz, haar verloofde, vond in den Jtenor Piet Groot 'n goed vertolker, al schoot déze evenals de overigen aan vlotheid en los heid van beweging-te kort. Jn Heel goede creatie van den rijken boer Lindoberer maakte Chris Thomas, en als meer figuratieve rol was de man van het „Da zou wel 's kunnen zijn, ja!" heel goed getypeerd. 'n Leuk tooneeltje gaven Miep Groot-Dillo en Jo Mathot als Dooie Lize en Heinerie en ook Mevr. Truus Gosen-Roestenberg en jo Strsn- gers speelden met Herman Woerde verdienstelijk de rol van de deftige Berlijnsche familie, al had de luitenant van den laatste veel „schnei- diger" en vlotter gekund. De overige rollen wer den vrij goed vertolkt, maar venieden vooral gebrek aan tooneelroutine. Marie v. d. Goes was 'n goede professersvrouw. Meer dan een open doekje werd door diverse spelers behaa 1. Leuke, geestige tafereeltjes waren o.m. het boerenkwartet in I, het aardige trio in II, het recrutenkwartet en last not least het boerentrio van boer Matthijs, Lindoberer en Annamerl. De spreekscène in hèt laatste bedrijf, het bezoek der boeren in het professorshuis be hoorde tot de vermakelijkste uit het heele stuk, dat door de zorgen van den heer Joh. Kaart jr.. die de regie voerde, uitstekend was gemonteerd. Over het algemeen was het optreden der dames losser en was haar koorzang steviger dan die van de heeren. Het Haarlemsch Salonorkest zorgde voor zoo accuraat mogelijke begeleiding: de dirigent hield de touwtjes strak, zoodat slechts 'n enkel déraillement, en nog van korten duur, voor kwam. Nochtans zullen de spelers van de Nieuwc- Haarlemsche Opera (ette) Vereeniging goed doen, by een volgende gelegenheid zich, de goe den niet te na gesproken, wat sterker in te leven in hun rol en te bedenken dat ook de kleinste rol, die van huisknecht byvoorbeeld, z'n aparte typeering vraagt. De opvoerenden behaalden veel succes en mej. Beb Duyn en den heer Huyboom werden bloe men aangeboden, die de laatste gul en welver diend deelde met de overige hoofdrolspelers. J. S. Zondagochtend heerschte een meer dan ge wone bedryvigheid in het Franciscushuis aan de Zoetestraat. Reeds vroeg was aldaar alles in de weer, om dien dag.onvergeteiyk te maken voor de acht jongens, die, na wekenlange ernstige voorbereiding, voor de eerste maal ter H. Tafei zouden naderen. De plechtigheid geschiedde met het historisch gegroeid S. F. L.-ceremo- nieel: klokslag acht uur leidde de S.F.L.-direc- teur, pater H. J. H. Smits, zijn achttal, vooraf gegaan door een schaar bruidjes, de Franciscus- kapel binnen, die gevuld was met de ouders der gelukkige boys, eenige dames van het Catechis musliefdewerk en de jongens van zaal A. Aanstonds ving pater Smits de H. Mis aan, waaronder de neo-communicanten hun stem mig-kinderlijke voorbereidingsgebeden zeiden. Toen het H. Evangelie was voorgelezen, wees de officiant op de groote Gebeurtenis, die zich zou gaan volvoeren. Spr. zette uiteen, hoe deze dag de schoonste en verhevenste des levens was. Na de H. Communie van den priester nader den de acht jongens devotelijk, gevolgd door ouders en medeleden, de Communiebank, om uit de handen van hun directeur de H. Hostie te ontvangen. Op alleszins bevattelijke wijze werden hierna, hardop, de dankgebeden gezegd. Een goedge- zongen Communielied besloot de plechtigheid. Hierna gingen de acht jongens met hun xiders naar Rivotorto, waar rappe dameshan den voor een smakeiyk ontbyt gezorgd had den. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen in de Rechtsgeleerdheid onze stadgenoot, de heer J. G. Bettink, leerling der 2e H. B. S., alhier. Te 's-Gravenhage is het directeursdiploma van de Centr. Vereeniging van Openbare Leesza len en Bibliotheken uitgereikt aan mej. G. Haentjes alhier. Zondagavond kwam de 45-jarige G. met zijn auto van het Santpoorterplein over het midden van den Kleverparkweg by dcrotonde. Hier reed hy tegen een paal aan, waaraan een te lefoonkastje en tegen een paal, die een bordje draagt met het opschrift „standplaatsen taxi's" De auto en de beide palen werden bescha digd. Tegen G. is proces-verbaal opgemaakt wegens roekeloos rijden. Van uit perceel Anthoniestraat 63 werd Zon dagmiddag half 6 brand gemeld. In de keuken was een gasslang van het gas komfoor in brand geraakt en het vuur hiervan had zich meegedeeld aan een handdoek, die er dicht bij hing. De bewoners zelf heeft het brand;" met een emmer water gebluscht. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Woningbouw Haarlem, Maatschappy tot Exploitatie en Beheer van Onroerende Goede ren, alhier. De „Pelikaan" op de uitreis, is Zondag te Djask aangekomen. In „de Thabor", Eendrachtstraat 23 te Rot terdam, zijn de retraiten als volgt: 69 Juni: Leden Derde Orde St. Franciscus, P. Franciscaan. 1114 Juni: Meisjes, die roeping voelen voor t religieuze leven, P. Jezuïet. 1922 Juni: Gehuwde dames, P. Franciscaan. 2730 Juni: Ongehuwden, P. Passionist. 36 Juli: Verloofde meisjes, P. Carmeliet. 1013 Juli: Meisjes Euch. Retr., P. Franciscaan. 1619 Juli: Jonge dames,, P. Capucijn. 2326 Juli: Meisjescongregatie. P. Franciscaan. 2629 Juli: Meisjescongregatie, P. Augustyn. 15 Aug.: Jonge dames (4 dagen) P. Carm. 69 Aug.: Meisjescongregatie, P. Jezuïet. 912 Aug.: Meisjescongregatie, P. Dominicaan. 1518 Aug.: Jonge dames, P. Augustyn. 2225 Aug.: Dames onderw., P. Jezuïet. 2730 Aug.: Meisjes, P. Augustyn. 36 Sept.: Meisjes M.UX.O., P. Franciscaan. 69 Sept.: Meisjes, P. Passionist. 1114 Sept.: Gehuwden, P. Passionist. 1720 Sept.: Jonge dames, P. Franciscaan. 2023 Sept.: Meisjes, P. Capucyn. 2528 Sept. Leden H. Familie en anderen. P. Franciscaan. In het St. C lem ens-retraitenhuis te Noord- wykerhout zullen de volgende retraiten worden gegeven: 30 Mei tot 2 Juni Mannen. 36 Juni (Pinksterdagen) Mannen. 1013 Juni Mannen. 1316 Juni Politiebond. 1720 Juni Mannen H. Familie. 2023 Juni Gehuwde Dames. 2629 Juni Overheidspersoneel. 14 Juli Mannen. 47 Juli: Meisjes boven 17 jaar. 811 Juli: Gehuwde mannen. 1114 Juli: Gehuwde vrouwen. 15—18 Juli: Mannen. 2225 Juli: Jongelingen 15—17 jaar. 29 Juli1 Aug.: Jonge Middenstanders. 144 Aug.: Meisjes boven 17 Jaar. Aanmelding by de Directie. Tel. 6048. die van Uw ouden hoed weer een nieuwen kan maken, hem geheel vervormt, verft en weer opnieuw passend maakt. Breng Uw ouden hoed bij hem, om er een nieuwen, volgens de laatste Parijsche mode, voor terug te krijgen. Voor ons CONFECTIE ATELIER VRAGEN wij VOOR DIRECT EERSTE en AANKOMENDE tevens eenige p en Van 1 Juni tot 1 Augustus zal er in het Pan nekoekenhuisje in Thysse's Hof te Bloemen daal een aquarium-tentoonstelling gehouden worden. Voor een goede verlichting zal worden ge zorgd. De aquariums zullen eiken dag te be- zichtlngen zyn van 912, van 25 en van 7—10 uur. Zondagnacht werd op het abatoir te Amster dam vee uitgeladen uit een wagon. Hierby is een stier losgebroken en heeft zich op een der drijvers geworpen. De man is met inwendige kneusingen naar het O. L. Vrouwegasthuis over gebracht. Wegens het bereiken van den zestig-jarigen leeftijd vertrok Zaterdag 27 Mei de heer Van Ryn, baas in de afdeeling smederü aan de Cen trale werkplaats der Nederlandsche Spoorwe gen, met pensioen. Daar de heer Van Rün zeer gezien is, ge beurde dit onder groote belangstelling. Het per soneel schonk hem een foto van het betrokken personeel, gevat in een zeer fraaie lijst en het toezichthoudend personeel schonk hem een le deren fauteuil. Verder kreeg hij nog talrijke bloemstukken. Het zeiljacht „Watermeeuw", varende op den Nieuwen Waterweg, is Zondagmorgen omgesla gen. De beide opvarenden, de heer Arensberg en zijn verloofde uit Rotterdam, zyn door een schipper met een motorboot gered.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3