F abrieksbrand te Uden Prikkeldraad Beneden peil Aan den vuurdood ontsnapt De crisisgevolgen POLITIE IN DE KERK Vreemd MAANDAG 29 MEI Naar de conferentie te Londen Samenstelling van de Neder- landsche delegatie Poging tof doodslag In plaats van betaling van een schuld Het hazenpad gekozen De opsporing van dr. E. H. van Rappard verzocht Stichting „Katholiek Gemeenschapsoord" Cultureel centrum en werkobject voor jonge werkloozen BOTSING TUSSCHEN AUTO'S Drie personen licht gewond Twee meisjes springen van 't dak eener brandende boerenwoning te Maasbracht Andere huisgenooten tijdig gewekt Kamerlid vrijgesproken GEDENKTEEKEN VOOR SCHLAGETER ONTHULD mwmiM 5To.~ Op de Wilhelmsaue te Wilmersdorf werd een gedenkteeken voor Albert Leo Schlageter onthuld. Talrijke vaderlandsche vereenigingen namen aan de plechtigheid deel Vuurzee boven de opslagplaatsen van de stroohulzenfabriek der firma Coenen Talrijke toeschouwers Te Bemmel NOG STEEDS IN ARREST De roofoverval te Wateringen Tweede congresdag te Nijmegen van den Nederlandschen R.K. F abrieksarbeidersbond De vrouw in de fabriek Bestrijding der crisis Padvinderij uit elkaar? HELDENMOED MET DEN DOOD BEKOCHT Een der slachtoffers van de ont ploffingsramp te Rotterdam bezweken AANGETEEKENDE BRIEF ONRECHTMATIG GEiND Pool te Antwerpen aangehouden Predikant met geweld verhinderd de gemeente toe te spreken Groote consternatie DE GROOTE BRAND TE 'S-GRAVENHAGE Kwaadwilligheid in het spel? Van welk gehalte de bestrijding vooral van de zijde van de S. D. A. P. zal zijn, waaraan het kabinet en vooral de par tijen die de regeering steunen, in de komende maanden bloot zullen staan kan men gewaar worden uit hetgeen het weekblad van het N. iV. V. „De Strijd" nu reeds te zien geeft. Wie praat er toch over sombere tijden en angstwekkende daling der inkomsten? Het is volgens de redactie bijna misdadig om het te kort op de begrooting voor 1934 te ramen op 300 millioen, zooals de heer Colijn heeft ge daan. De bourgeoisie heeft het in den neus, dat het economisch getij gaat kenteren en daarom zet zij er alles op om de arbeiders klasse zoo ver mogelijk terug te dringen. Als van A. R. zijde betoogd is geworden, dat de maatregelen, die tot nu toe genomen zijn, niet meer dan kinderspel zullen blijken bij die, waaraan in de naaste toekomst niet te ontkomen zal zijn, dan is dat vólgens dit so cialistisch orgaan natuurlijk kletspraat. Op deze wijze worden de arbeiders voorge licht. Er bestaat geen aanleiding om maat regelen te nemen, want het volksvermogen stijgt zelfs. De redactie durft dan ook te schrijven: „Nederland zou heel goed een flinke lee ning kunnen aangaan. In de mobilisatie-jaren heeft men daar nooit tegen opgezien. Zijn die leeningen niet altijd trouw en zelfs in een zeer snel tempo afgelost? Ook thans zou men weer aldus te werk kunnen gaan. Maar dan zou men de hand niet kunnen slaan aan de gehate sociale wet geving en zou men minder sterk komen te staan bij zijn pogingen, om het levenspeil der arbeiders omlaag te drukken. Daarom gaat men weer het oude spel spe len van het wekken eener paniekstemming, van het aan de orde stellen van fantastische bezuinigingsplannen, om de arbeiders zoo lang mogelijk in het defensief te kunnen houden. En er zijn altijd nog wel groepen arbeiders, die de roede kussen, waarmede zij gegeeseld worden!" Dat de economische toestanden tijdens de mobilisatie hemelsbreed verschillen met die van nu is blijkbaar van minder beteekenis. Aan de arbeiders moet nu eenmaal voorge houden de booze opzet van de regeering en haar totale onkunde. Maar, zoo zouden we willen vragen, waarom handelen dan de roode bestuurders te Zaandam, Amsterdam en el ders niet volgens dat recept, waarbij men met het sluiten van een paar flinke leeningen uit de misère is. Als de heeren daar bezuinigen moeten, doen ze het precies als de regeering, maar dat wordt nooit verteld. Evenmin wordt hun gezegd, wat de redactie zelf zeer goed weet, dat het onmogelijk is flinke lee ningen te sluiten, en dat de gevolgen van ge dwongen of half gedwongen leeningen voor de arbeiders het ergst van al zullen zijn. Deze geheele methode van strijden door de S. D. A. P. tegen de regeering en tegen het gezag is beneden peil, want men weet zelf dat de toestanden heel anders zijn. We vreezen deze onjuiste en in zich misdadige voorlichting niet, want de arbeiders zullen spoedig ge noeg ontdekken aan welke zijde de waar heid huist, maar dat neemt niet weg, dat de ze methode heel wat kan bederven en dat de weg die gevolgd zal moeten worden om te komen tot betere en normalere toestanden er moeilijker door wordt. Er zullen altijd wel groepen van arbeiders blijven, die vertrouwen blijven stellen in lei ders die hun van alles beloven, terwijl zij dagelijks ondervinden, dat ze er door bedro gen worden. In afwijking van de dezer dagen verschenen berichten vernemen wij dat de Nederlandsche delegatie naar de Economische conferentie te Londen zal bestaan uit dr. Colijn, minister van Staat en minister-president, mr. Trip, directeur van de Nederlandsche Bank, mr. J. W. Beijer, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging, mr. 's Jacob, verbonden aan het Nederlandsch gezantschap te Londen, dr. Nederbragt, chef van de economische afdee- ling aan het departement van Buitenlandsche Zaken en dr. Hirschfeld, directeur van de af- deeling Handel en Nijverheid. Het bericht dat de heer Fentener van Vlis- singen deel van de delegatie zou uitmaken, moet op een vergissing berust hebben, daar deze zelfs niet is aangezocht om deel van de delegatie uit te maken. opzicht zal het oord ook als vacantie-oord ge ëxploiteerd worden, het ligt daarbij in de be doeling de verblijfkosten zoowel als de huur der zomerhuisjes zoo laag mogelijk te berekenen, in overeenstemming met het cultureele karakter der stichting. De opbouw van het oord, of een deel daarvan, zal geschieden door jonge werk- loozen. Het plan is vooreerst twintig werk- en ontwtkkelingskampen te organiseeren met ieder dertig deelnemers; als eerste werkobject geldt de bouw van een clubhuis dat door architect W. A. Maas uit Utrecht geheel belangloos werd ontworpen, zoo dat het plan geheel door de deels geschoolde, deels ongeschoolde deelnemers der werkkampen kan worden uitgevoerd. Slaagt deze eerste groote proef om de werklooze jeugd vol- waardigen arbeid benevens gezonde ontspanning en ontwikkeling te geven, dan zal getracht wor den in die richting meer blijvende resultaten voor haar te bereiken. Dit zal grootendeels, zoo niet geheel, afhangen van den steun en de mede werking die het bestuur zal geboden worden, verschillende verblijdende toezeggingen werden reeds voor dit mooie doel ontvangen. Het be stuur der stichting is samengesteld uit de hee ren: prof. Dr. J. B. Kors O.P., Bernard Verhoe ven, Willem Maas, Drs. Jop Pollman, J. J. M. H. Nijst en Jan Beerends, secretaris, Amstel 274, Amsterdam. Het geldelijk beheer is in handen van den heer J. J. M. H. Nijst, accountant, Sloetstraat 3, Nijmegen (Giro 2664) pen. van het bestuur. De raad van bijstand wordt ge vormd door de heeren: Mr. Dr. P. J. Witteman, prof. Mr. W. Pompe, Dr. H. Moller, Ir. v. Schaik, Anton v. Duinkerken, rector J. Bots en rector G. Bannenberg, aalmoezenier v. d. arbeid Den Bosch. Deze raad zal nog met eenige leden wor den uitgebreid. Het maandblad „Bouwen" zal haar eerstvol gend no. geheel aan deze kwestie wijden, be langstellenden wordt het desgewenscht gratis toegezonden. De schilder M. van Westzaan te Zaandam, die voor zijn principaal een paar huisjes had geschilderd en deswege een vordering op hem had van 250.doch deze ondanks dringen de aanmaning niet gehonoreerd zag, had zich Zaterdag in persoon naar zijn debiteur bege ven, ten einde betaling te verkrijgen. In plaats, dat hem het rechtmatige bedrag ter hand werd gesteld, greep de huiseigenaar H., die op het Rustenburg woont, een bijl, waarmede hij den schilder te lijf wilde gaan. Deze, die zijn leven toch meer waard achtte dan zijn geld, heeft toen ijlings de wijk geno men, na eerst bij de politie zijn beklag te heb ben gedaan. De huiseigenaar zal zich nu tegenover de jus titie te verantwoorden hebben wegens poging tot doodslag. Omtrent het verzoek tot opsporing van ze keren dr. E. H. van Rappard, voorkomende in het jongste Politieblad, vernemen wij het vol gende Dr. E. H. van Rappard is uitgever en redac teur van een blaadje „De Nationaal-Socialist". dat eenige malen te Arnhem in ruime mate verspreid is en waarin op felle wijze tegen de Joden geschreven wordt. Als redactie- en ad ministratie-adres stond in dit blaadje opgege ven het adres van een vereenigingsgebouw te Arnhem. Bij deurwaardersexploit, dat in de pers is ge plaatst, heeft het bestuur van het gebouw den heer van Rappard gesommeerd, dat hij voor taan dit adres achterwege moet laten, daar nimmer toestemming tot het voeren van dit adres is verleend. Ondertusschen is in de bladen een nieuw deurwaardersexploit geplaatst waarin dr. van Rappard gedagvaard wordt op 7 Juni a.s. te verschijnen voor den president van de Arn- hemsche Rechtbank. Namens een industrieel te Arnhem den heer I. Abas is n.l. dopr mr. M. J. Wolff aldaar, een civiele actie in kort geding tegen dr. van Rappard ingesteld, 1. ten einde dezen te veroordeelen en te bevelen, ter stond de verspreiding van het blaadje „De Na tionaal-Socialist", wanneer daarin over en te gen de Joodsche handelaren en de Joden in het algemeen wordt geschreven op een wijze, zoo als in het laatst verspreide exemplaar is ge schied, en welke indruischt tegen de goede ze den en tegen de zorgvuldigheid, welke in het maatschappelijk verkeer betaamt ten aanzien van een of ander persoon of goed, na te laten; 2. gedaagde te veroordeelen om bij elke over treding van het sub. 1 te geven bevel van eischer te betalen de som van f 1000. Daar de verblijfplaats van dr. van Rappard onbekend is men vermoedt dat hij in Duitschland vertoeft wordt thans opgave van het adres via het Alg. Politieblad ver zocht. Na zorgvuldige voorbereiding is dezer dagen tot stand gekomen de stichting „Katholiek Ge meenschapsoord" welke tot doel heeft het scheppen van een centrum van katholieken cul tuurarbeid. De stichting hoopt weldra over te kunnen gaan tot aankoop van een uitgebreid in landelijke omgeving liggend terrein waarop volgens het plan een gebouwencomplex zal ver rijzen waartoe zullen behooren: het Gemeen schapshuis voor gasten en medew'erkers, een clubhuis tot onderdak van grootere groepen (jeugdgroepen etc.) benevens een aantal gezins woningen tot verblijf van gasten die in den va- cantietijd met hun gezin op het oord willen vertoeven. Met den bouw van een kapel hoopt het bestuur dit complex te kunnen voltooien. Op het terrein, dat voor een deel boschrijk wordt gedacht, wordt een openluchttheater aan gelegd tot het vertoonen van leekenspelen enz. Het ligt in de bedoeling dit oord te maken tot een centrum van opbouwenden arbeid op sociaal, cultureel en artistiek gebied, er zullen weekends worden gehouden, cursussen en conferenties worden georganiseerd, werkgemeenschappen ge vormd worden 'enz. Ook zullen katholieke orga nisaties voor het houden van congressen enz. gebruik van het oord kunnen maken. In zeker Zondagmiddag heeft nabij het z.g. Planken Loodsje te Meppel een botsing plaats gehad tusschen een auto uit Den Haag en een uit Gro ningen. Van de vier inzittenden uit den Haagschen wagen werden twee gewond, terwijl een van de beide inzittenden van den anderen auto eveneens verwondingen opliep. De gewonden, die hoofdzakelijk door glas scherven waren getroffen, konden, na zich on der geneeskundige behandeling te hebben ge steld, de reis voortzetten. De Groningsche auto werd ernstig, die uit Den Haag licht beschadigd. Zondagnacht heeft te Maasbracht een ern stige brand gewoed, waarbij twee meisjes ter nauwernood aan den dood ontsnapten. Zij lie pen ernstige verwondingen op. Omstreeks halftwaalf bemerkten schippers in de Maasbrachtsche haven, dat de boerderij van den heer J. Beckers, gelegen aan den weg langs die haven, in Brand stond. Eenigen hunner liepen, aldus „De Telegraaf" naar de boerderij en wekten de bewoners. Het vuur had echter in korten tijd zoo'n grooten omvang aangenomen, dat de 62-jarige land bouwer Beckers en zijn echtgenoote zichzelf niet eens van de noodige kleedingstukken kon den voorzien en in nachtgewaad moesten vluchten. Inmiddels had een tweetal schippers een ruit aan de straatzijde ingeslagen en waren daardoor de brandende woning binnengedron gen. Zij wisten de 22-jarige gebrekkige en ge heel hulpbehoevende dochter Gertruda, die in het benedenhuis te bed lag, naar buiten te brengen. Op een zolderkamer sliepen nog de 32-jarige dochter van Beckers, Veronica en een 13-jarige kleindochter. Zij waren door het inslaan van de ruiten wakker geworden, doch zagen zich door het vuur den weg versperd. De trap was reeds gedeeltelijk vernield, terwijl het bene denhuis reeds een vlammenzeer was. De vlam men vonden in het vele houtwerk der zeer oude boerderij gretig voedsel, zoodat spoedig ook de zolder was aangetast. De dochter van Beckers kon echter eenige pannen uit het dak stooten en het gelukte beiden door het gat naar buiten te klimmen. Het dertienjarige meisje sprong daarop van het dak naar beneden en werd door Beckers opgevangen. Zij had brandwonden aan hals en hoofd opgeloopen. Daarna sprong de dochter naar beneden. Doordat zij niet direct werd opgevangen, smakte zij van een hoogte van drie meter op den grond, waarbij zij een voet brak. Omwonenden wisten uit een der beneden kamers nog een weinig huisraad te redden, alsmede het vee uit den stal naar buiten te brengen. Daar er ernstig gevaar bestond voor de aan beide zijden van het brandende perceel gelegen woningen, werd de motorspuit uit Roermond gerequireerd, die omstreeks 1 uur arriveerde. De spuit kon echter niet bij de haven geplaatst worden, doch moest door de ongunstige terreingesteldheid op den weg blij ven staan, zoodat de afstand waarover het water moest worden opgepompt te groot werd. Er kon dan ook geen gebruik van de spuit worden gemaakt. De brandweer beperkte zich dan ook tot het omverhalen der muren, ten einde het vuur te kunnen localiseeren, het geen gelukte. De oorzaak van den brand is onbekend. De boerderij was slechts laag verzekerd. Een koe en eenige varkens moesten worden afgemaakt. De Haagsche politie-rechter Jhr. van Feith, heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen het lid der Tweede Kamer D. G. M. H„ tegen wien door het O.M. op 22dezer 10. subs. 5 dagen is geëischt, terzake dat in de „Volks krant" een door den heer Hermans geschreven artikel is verschenen, waardoor dr. v. d. Goes van Naters te Heerlen, zich beleedigd achtte en derwege een klacht bij de Justitie indiende. De politie-rechter, de bedoeling om te be- leedigen niet aanwezig achtende, sprak den heer H. vrij. i mmwm Zondagavond te ongeveer elf uur is door tot nu toe onbekende oorzaak een felle brand uit gebroken in de opslagplaatsen van de Stroo hulzenfabriek van de firma Coenen. De brand is ontstaan in een van de zes uit plaatijzer ver vaardigde loodsen, die op ongeveer 60 meter aMand van de eigenlijke fabriek staan. Het vuur, dat gretig voedsel vond in het licht brand bare materiaal, breidde zich zeer snel uit en sloeg over naar de vijf andere in de nabijheid staande loodsen. Toen de brandweer van Uden met de motorspuit verscheen, was er van blus- schen geen sprake meer. De brandweer slaagde er echter in het eigenlijke fabrieksgebouw en het kantoor van de firma Coenen te behouden. De felle gloed van het vuur, dat hoog oplaai de, trok duizenden belangstellenden naar Uden. Ook de brandweer uit Os ging, zonder gealar meerd te zijn, in de richting van den brand, doch keerde op de grens van Uden terug, toen bleek, dat alleen een stroovoorraad brandde. De brand heeft den geheelen nacht gewoed en het zal nog wel eenige dagen duren, voordat het vuur geheel verdwenen is. Ongeveer 400.000 K.G. stroo en een groote voorraad stroohulzen gingen verloren. De schade, welke zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. Het bedrijf van de firma Coenen, waarin op het oogenblik ongeveer 30 arbeiders werkzaam zijn, zal zoo mogelijk gaande worden gehouden, en in ieder geval zoo spoedig mogelijk weer op gang worden gebracht. Zondagavond omstreeks zes uur is door on bekende oorzaak brand ontstaan in de stallen gelegen naast café „De Roskam", in de kom van de gemeente Bemmel. In dezen stal bevond zich een groote voorraad hooi en stroo, zoodat het vuur snel om zich heengreep. In minder dan geen tijd waren de stallen een vuurzee en sloegen de vlammen over naar het naastliggende café. Daar de brandweer eerst een half uur na het uitbreken van den brand in staat was een straad water te ge ven, was inmiddels ook het woonhuis van de naastgelegen slagerij van den heer H. G. Nas door de vlammen aangetast. Het mocht de brandweer geluken den brand in de slagerij tot de bovenverdieping te beperken. De stallen, café en woonhuis van „de Roskam", bewoond door de familie N. brandden geheel uit. Naar we vernemen is J. A., die vorige week Woensdag te 's-Gravenhage werd gearresteerd op vermoeden de dader te zijn van den roofover val op den 83-jarigen L. Cris.pijn te Wateringen, nog steeds gevangen gehouden. Hoewel A. ontkent de dader van dezen overval te zijn, acht de politie toch voldoende termen aanwezig, om de hechtenis te doen voortduren. De verdachte is in het Huis van Bewaring te 's- Gravenhage ingesloten. De toestand van den bejaarden Crispijn is thans weer gunstig; de man schijnt van de flin ke sagen, die hem door de ninbreker zijn toe gebracht, geen verder nadeel te hebben onder vonden. Zaterdag is te Nijmegen het Congres van den Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond voort gezet. Des morgens woonden de ruim 250 af gevaardigden de H. Mis bij in de H. Theresia- kerk en naderden de meeste leden ter H. Tafel. In de afgemeene vergadering deed de afdee- Iing Amsterdam het voorstel in de St. Bavo- kathedraal een Bondsaltaar op te richten. Na gedachtenwisseling besloot het Bonds- bestuur in overleg met de afd. Amsterdam een circulaire te zenden aan alle afdeelingen om haar oordeel schriftelijk uit te brengen over dit Amsterdamsch voorstel, dat sympa thiek werd ontvangen. De afdeeling Arnhem protesteerde over de onsympathieke regeling, waardoor het moge lijk werd, dat de bij de kunstzijde-nijverheid te Arnhem werkzame arbeiders worden inge deeld in een viertal onderscheidene vakorga nisaties. Het H. B. zegde toe over deze kwestie nogmaals in overleg te treden met het R. K Werkliedenverbond. Een voorstel Arnhem, om alle katholiek ge organiseerde arbeiders den plicht op te leggen zich aan te sluiten bij de R. K. Staatspartij, werd na prae-advies van het H. B. verworpen. De afd. Jutphaas stelde voor aan het H. B. op te dragen om stappen te doen bij het R. K. Werkliedenverbond om vrouwen en meisjes uit de fabrieken te doen verwijderen. Het H. B. wees dit voorstel op practische gronden af. De vergadering ging daarmede accoord. Hierna kwam aan het woord het Tweede Ka' merlid C. Kuiper, die sprak over de crisis, haar gevolgen en bestrijding. Spr. wees op de ingewikkeldheid van dit onderwerp. De crisis is internationaal, heeft haar zware sociale, economische en vooral moreelen gevolgen. De wereldeconomie is alleen ingesteld op de liberale economie, welke niet wil weten van christelijke levensleer. Handel en nijverheid liggen lam door gebrek aan internationaal ver keer en blokkeeren van geld en goederen. Ne derland op handel en landbouw aangewezen zit vast met zijn toenemende bevolking, welke geen bestaansmiddelen meer kon vinden. Ne derland moest van landbouwstaat zijn toe vlucht nemen tot nijverheid. Meer dan 50 per. der bevolking moet zijn bestaan vinden in de industrie, welke haar grondstoffen weer moet betrekken van het buitenland. Ons land is op handel- en nijverheidgebied van het buitenland meer dan ooit afhankelijk. Het buitenland wordt weer gedrukt door de slechte economi sche toestanden in Rusland, China en Britsch Indië. waardoor 600 millioen menschen voor de Europeesche wereldmarkt verloren gingen. Daarnaast kwam een scherepe concurrentie op industrieel gebied opzetten van Japan dat veel goedkooper werkt dan welk land ook. Spr. herinnerde aan de economische revolu tie in alle bedrijven zoowel tijdens als na den oorlog, waarna de oorlogsschulden drukten op de volkeren en groot wantrouwen tusschen de naties ontstond. Nederland, hoewel onschuldig aan alle oorlogsschuld, leed er niettemin sterk onder, vooral door beperking van uit- endoor- voer, waardoor ook onze handelsvloot, waarin millioenen van onze bezittingen liggen, doel loos in de haven moest blijven. Doordat Duitschland door de oorlogslasten uitgeput werd, verarmende een onzer beste af nemers. De daling der industrieproducten met 26 pet. verergerde de crisis. De regeering moest dus alles doen om landbouw, nijverheid en scheepvaart op peil te houden, moest daarvoor millioenen uitgeven. De Regeering staat voor hoogere sociale cri sisuitgaven. Spr. verwacht dat het werkloosheidvraag- stuk een blijvende zorg zal zijn voor de regee ring, maar tevens wees spr. er op, dat ook deze zorg zich moet aanpassen aan de be schikbare middelen. En niet alleen voor eigen land, maar ook voor Ned. Indië moet de re geering zorgen. Spr. verheelde het niet, dat het steeds groo- ter moeilijkheden met zich zal brengen om uit deze crisis te komen. Er is eenig uitzicht op wat verbetering, onze handelspolitiek moet be schermd worden. Maar vooral moet de wereld weer terug naar Hem, die het gebod der naas tenliefde gaf aan allen. Aan den spreker werden eenige vragen ge steld betreffende de wering van1 vrouwelijk personeel uit de fabrieken, over verkorting van arbeidstijd, over vervroegde pensionnee- ring en over de inflatie van den gulden. Spr. was voor afschaffing van werken door de gehuwde vrouw in de fabriek. Over verkor ting van den arbeidstijd zijn de meeningen weer verdeeld. Vele voorstanders komen terug op arbeidsverkorting. Spr. is voor vervroegde pensionneering van oude werkkrachten, mits de rijksfinanciën zulks toestaan. Spr. waarschuwde tegen inflatie van den gulden, de waarde van den gulden houdt ons nu nog koopkrachtig. Ten slotte sloot de voorzitter het congres met een algemeen dankwoord, Zaterdag is in Den Haag de algemeene ver gadering van de Ned. Padvinders Vereeniging gehouden. Deze bijeenkomst had een zeer ru moerig karakter, daar de besprekingen in hoofd zaak liepen over de in de nieuwe statuten op te nemen padvindersbelofte: „Ik beloof jt^ens God en mijn land mijn plicht te doen." Zoo als bekend, bestaan er in sommige kringen van de N. P. V. vooral in het Noorden, prin- cipieele bezwaren tegen deze belofte. Het be stuur hield vast aan de belofte, zooals die door Baden Powell is voorgeschreven. Een voorstel Amsterdam om de woorden „jegens God en mijn land" facultatief te stel len, werd met 107 tegen 137 stemmen verwor pen. Bij de hierna volgende heftige discussies verliet een groot deel van de oppositie de zaal, zoodat bij de stemming over het bestuursvoor stel, dit werd aangenomen met overgroots meerderheid. Dit succes voor het bestuur is dus wel zeer relatief. In de kringen der neutrale padvinders houdt men er dus ernstig rekening mede, dat het tot een breuk in de N. P. V. zal komen. Het be stuur had van te voren trouwens reeds alles voor deze afscheiding gereed liggen Zaterdagmiddag is op de begraafplaats .Crooswijk" te Rotterdam onder groote be langstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van één der slachtoffers van de ex plosie te Rotterdam, n.l. den 23-jhrigen J. de Jonge. Hoewel deze jongeman bij de explosie ongedeerd was gbleven, werd hij bij zijn held haftige reddingspogingen zóó ernstig gewond, dat hij later aan de gevolgen is overleden. Onder de velen was mede aanwezig de hoofd directeur der fabriek, de heer P. J. Steehman. Aan het graf werden ontroerende woorden ge sproken over het heldhaftig optreden van den overledene. De redactie van het liberale blad „Het Vaderland" is hevig geschrokken: daar is in den nieuwen ministerieelen kring, nota bene, besloten, dat het beheer van den dienst der Posterijen, Telegraphie en Tele- phonie benevens dus ook die van de Radio! overgaat van het Departement van Water staat naar dat van Binnenlandsche Zaken. Hierdoor ziet zij zich de kans ontgaan een oplossing van het radiovraagstuk te krijgen, die een liberaal bevredigen kan. Met dit laatste wil men natuurlijk zeggen een oplossing die de Avro wil. Een vreemde opvatting schijnt men er in het liberale kamp nog op na te houden, overblijfsel van vroeger tijden toen de heeren de macht hadden en daar danig van ge"bruik hebben ge maakt om zichzelf te bevoordeelen. Ook nu zou een liberale minister, tegen het inzicht van de groote meerderheid van ons volk en tegen het inzicht van het kabinet, waarin hij zitting heeft, een zuiver liberaal verkiezingsleusje willen ver wezenlijken. Dat men daarmede verre over de schreef gaat van wat gepast en voor een politiek man toelaatbaar is, ziet men blijkbaar niet in, wil men niet inzien. Het is in de laatste jaren toch reeds een voortdurende ergernis, als men ziet hoe van liberale zijde voortdurend ook in de Kamer voor eigen particuliere belangen wordt opgekomen. De leider van de fractie, zelf ten nauwste verbonden door een tramwegmaat schappij, ontziet zich niet om regelmatig voor eigen zaak te pleiten of er vragen over te stel len aan de regeering. Nog dezer dagen is dat geschied naar aanleiding van de verdeeling dei- gelden, Waarbij hij persoonlijk het grootste be lang heeft. Inplaats dus, dat de liberalen hun vreugde er over uiten, dat door de overbrenging van de radio naar Binnenlandsche Zaken, hun partij genoot gespaard bleef voor het rechter spelen in eigen zaak, betreuren ze het, dat hun de kans op eenzijdige bevoordeeling ontnomen is gewor den. Het is te hopen, dat in de komende perio de er in de Kamer eens wat duidelijker in het openbaar zal worden opgekomen tegen hande lingen die kennelijk eigen persoonlijk voordeel nastreven. Dat zal aan de zuiverheid in poli tieke verhoudingen ten goede komen. Op het postkantoor te Heerlen arriveerde 'n week geleden uit Saarbrücken een aangeteeken- de brief, inhoudende tienduizend rijks mark. Het adres luidde ten name van E. H., poste restante, Heerlen. Zondag 21 Mei kwam een Pool, L. genaamd, ten post kantore informeeren of er geen brieven voor hem waren gekomen. Hij legitimeerde zich met zijn pas, die in orde was. Nadat de postambte naar deze had ingezien, heeft hij den aange- teekenden brief aan den Pool ter hand gesteld. Den volgenden dag kwam echter E. H., de gene voor wien het waardevolle stuk bestemd was, om den brief in ontvangst te nemen. Tot groote ontsteltenis ontdekte men, dat het stuk reeds was afgegeven. De postambtenaar had niet voldoende acht geslagen op het feit, dat de voornamen niet overeenstemden. Onmiddellijk werd de gemeentepolitie met een en ander op de hoogte gesteld. De inspecteur der recherche, de heer P. Weijma, werd met het onderzoek be> last. Heel spoedig kreeg hij een draad in han den en daarbij bleek, volgens de Telegraaf, dat de bewuste L. H., die het aangeteekende stuk in ontvangst had genomen, met zijn buit reeds de wijk naar België had genomen. De inspecteur is toen onmiddellijk naar Luik gereisd, waar hij vermoedde 'den verdachte te zullen vinden. Het onderzoek aldaar wees echter uit, dat L. H. ijlings van Luik naar Antwerpen was vertrok ken. Aanstonds stelde inspecteur W. zich toen in verbinding met de Antwerpsche politie en toen hij zelf te Antwerpen arriveerde werd al daar het onderzoek voortgezet en wel met goed succes. De heer Weijma smaakte het genoegen zijn werk bekroond te zien. Hij kon L. H. gis teren arresteeren. Deze werd onmiddellijk aan een streng verhoor onderworpen, waarbij hij door de mand viel. De verdachte is te Antwer pen achter slot en grendel gezet. Hij zal worden uitgeleverd. De uitlevering is reeds door onze regeering aan dé Belgische regeering gevraagd. In het kerkgebouw der Gereformeerde Ge meente aan de Walstraat te Rijssen heeft zich Hemelvaartsdag een incident voorgedaan, dat groote consternatie teweeg bracht. Een der pre dikanten, ds. Van Wier, die onlangs bij classi-' cale beslissing in verband met de samensmel ting der gereformeerde gemeenten niet toege laten was om als predikant op te treden, ver scheen Donderdagmorgen voor den aanvang van den kerkdienst in het kerkgebouw en wilde den kansel beklimmen om de gemeente toe te spre ken. Dit werd hem belet door de politie, die reeds onderricht was van hetgeen stond te ge beuren en onder leiding van den burgemeester (als hulp-officier van Justitie) in de kerk aan wezig was. Ook in het andere kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente was politie ge posteerd. Op verzoek van den Kerkeraad was de burgemeester ter plaatse om te beletten, dat de predikant den kansel beklom. Ds. van W. protesteerde heviè en zeide van zijn recht om de gemeente toe te spreken en zijn bediening waar te nemen, te willen gebruik maken. Hij achtte zich van Godswege geroepen om het predikambt hier in deze kerk uit te oefenen. Er ontstond groote beroering in het kerkge bouw. Van alle kanten drong men op en voor- en tegenstanders van den betrokken predikant schaarden zich om ds. van W. en den burge meester, welke laatste kalmeerend optrad en den predikant verzocht zich goedschiks te ver wijderen, daar anders de politie zich genood zaakt zou zien geweld te gebruiken. Laten wij, zoo sprak de burgemeester, dezen morgen en dezen dag niet ontwijden door in een bedehuis te gaan twisten. De burgemeester gaf den predikant toestem ming om elders buiten het gebouw en buiten het centrum van de plaats in de openlucht de gemeenteleden, die dit wenschten, toe te spre ken. Hoewel de gemoederen zeer verhit waren en het een oogenblik scheen alsof het tot hand tastelijkheden zou komen, slaagde de burge meester er in door zijn kalmeerend optreden verdere moeilijkheden te voorkomen. Onder protest verliet daarop ds. van W. met een groep van aanhangers het kerkgebouw en be gaf zich naar zijn huis, van waaruit hij een groep gemeenteleden toegesproken heeft. De dienst in de kerk aan de Walstraat had verder als gewoon plaats. Zondag 28 Mei heeft ds. van W. gepreekt in een groot oud huis. Hier was de toeloop ge weldig. Naar verluidt zal door ds. van W. een nieuwe gemeente worden gesticht en een nieuw kerk gebouw worden gebouwd. Omtrent den enormen brand, die Zaterdag nacht op de terreinen der groentenveiling te 's-Gravenzande heeft gewoed en waarbij een groote fustloods in den asch werd gelegd, ver nemen we nog, dat eenig vermoeden bestaat, dat hier kwaadwilliheid in het spel is. Het politie onderzoek heeft ten deze echter nog geen resul taat opgeleverd. Aanvankelijk is ook gedacht aan kortsluiting, omdat het electrische net in de omgeving van het veilinggebouw beschadigd was. Zoo is een paal van het electrisch net tengevolge van kortsluiting in brand geraakt. Naar het bestuur van de veiling ons mede deelde, wordt de aangerichte schade op 40.000 geraamd, welke door verzekering wordt gedekt. Het veilingbedrijf heeft Zaterdag weinig stoornis ondervonden, omdat de kistenfabriek te 's-Gravenzande dadelijk met aanmaak van het genoodigde fust is begonnen, terwijl ook de tuin ders zeiven zooveel mogelijk hun in voorraad zijnde fust ter veiling brachten. Ook in 1917 heeft in het veilingsgebouw een brand plaats gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5