De positie van den ambtenaar De doodslag op agent Baas F abrieksarbeiders Inlanders komen in verzet Als Suzanne speelt WIJZIGING VAN HET REGLEMENT .RADIO-PR OGRAMMA WAARDEL00ZE GROENTE MAANDAG 29 MEI Verscherpte bepalingen tegen ambtenaren met revolution- naire gezindheid De plichten van staat Schorsing St, Josephs Gezellen Internationaal samenzijn te München Ontslag Vrijgesproken opperman staat voor 't Haagsche Gerechts hof terecht Verd. wordt herkend Uit de journalistiek Dr. H. Colijn geen hoofdredacteur meer van „De Standaard" EEN DRAMA AAN DE GRENS Aangereden kommies overleden BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem Dinsdag 30 Mei 1933 In zeven maanden tijds in Noord- Holland ruim twintig millioen k.g. Wat vernietigd werd Gaan de loonen omlaag? Bezoldiging der gemeente- en provinciale ambtenaren DE JUSTITIE ZOEKT DR. E. H. VAN RAPPARD WERKING VAN DEN MERAPI DEFENSIE EN ORGANISATIE MINISTERRAAD KISTENLOODS IN ASCH Het Westland in rooden gloed De katholieke organisatie is sterk groeiende DE DUBBELE BELASTING Bevolking is bijna toe aan openlij ken opstand in verband met de miltpunctie Pestgevaar neemt af VERTOONING ZONDER VERLOF Een onechte bemanning WIELRIJDER DOODGEREDEN H.V.V.WEST-FRISIA Protest afgewezen Souplesse en grade geven aan haar bijna mannelijk spel charme Fiscus op zijn qui-vive Belasting-incident Het spel UTRECHTSCHE SINGELLOOP V ereenigingsprijs Tn het Staatsblad is afgekondigd een Kon. Besluit van 22 Mei 1933, houdende wijziging van het Algemeen R ij k s ambtenarenreglement en intrekking van het K. B. van 21 April 1913 (Staatsblad no. 136), zooals dit laatstelijk is ge wijzigd. Hieraan wordt het volgende ontleend: Artikel 50 wordt gelezen als volgt: „1 De ambtenaar is gehouden, de plichten uit zijn ambt voortvloeiende, nauwgezet en ijve rig te vervullen en zich te gedragen, zooals een goed ambtenaar betaamt. 2 Hij behoort zich te onthouden van hei bezigen van vloeken of van ruwe of onzede lijke taal. 3 Het is den ambtenaar verboden om in dienst of bij gekleed gaan in uniform insignes of andere onderscheidingsteekenen of in dienst uniformkleedingstukken te dragen, een en an der voor zoover die niet van Regeeringswege zijn verstrekt of voorgeschreven of tot het dra gen daarvan niet door Onzen Minister, Voor zitter van den Raad van Ministers, vergunning is verleend. Dit verbod is niet toepasselijk ten aanzien van vreemde ordeteekenen met Ons verlof aangenomen." Aan artikel 56 wordt een nieuw lid toege voegd, luidende: „Hij onthoudt zich van het uitsteken of hij- schen van andere dan nationale of oranje vlag gen. Uit het uiterlijk aanzien van de ambts- of dienstwoning of van het daarbij behoorend erf mag niet blijken van de politieke gezind heid van den ambtenaar of zijn huisgenooten." Artikel 92 wordt gelezen als volgt: „1 Tijdens de schorsing ingevolge artikel 90, eerste lid, onder a, of ingevolge artikel 91, onder a, wordt de bezoldiging voor één derde gedeelte ingehouden; na verloop van een ter mijn van zes weken kan een verdere inhou ding ook van het volle bedrag, plaats vinden. Het niet ingehouden gedeelte van de bezoldi ging kan aan anderen dan aan den ambtenaar worden uitbetaald. 2 Tijdens de schorsing ingevolge artikel 90, eerste lid, onder b, kan tot den in de strafaan- zegging of -oplegging genoemden datum van ingang van het ontslag de bezoldiging geheel of gedeeltelijk worden ingehouden. Van bedoel den datum van ingang van het ontslag af wordt de bezoldiging geheel ingehouden. Het niet ingehouden gedeelte van de bezoldiging kan aan anderen dan den ambtenaar worden uitbetaald. 3 De ingevolge het eerste lid ingehouden bezoldiging wordt alsnog uitbetaald, indien de schorsing niet door een door den strafrechter opgelegde straf wordt gevolgd of ook indien en in zooverre op andere gronden alsnog tot uit betaling wordt besloten. 3 De ingevolge het tweede lid ingehouden bezoldiging wordt alsnog uitbetaald, indien op de schorsing bestraffing van den ambtenaar met onvoorwaardelijk ontslag niet volgt. Ingevoegd wordt een nieuw artikel 96a, lui dende: „Indien de ambtenaar, die met Onze mach tiging eene functie als lid van Gedeputeerde Staten eener provincie of van wethouder eener gemeente heeft aanvaard en in verband daar mede van zijn ambt tijdelijk is ontheven, op houdt lid van Gedeputeerde Staten of wethou der te zijn en hij naar het oordeel van het bevoegd gezag niet in actieven dienst kan wor den hersteld, wordt hem eervol ontslag ver leend." Na artikel 97 worden twee nieuwe artikelen ingevoegd, luidende: Artikel 97a. Voor de toepassing van artikel 97 (regelende het ontslag van vrouwelijke amb- Binnen de muren van het aloude München zal van 8 tot 11 Juni de Duitsche Gezellendag plaats hebben. Tienduizenden Gezellen uit Duitschland zul len zich die dagen vereenigen in de schoone Beiersche hoofdstad en duizenden Kolpingsbroe- ders van velerlei nationaliteit zullen zich bij hen aansluiten, zullen met hen vormen de eene groote Gezellen-gemeenschap, die haar vereeni- gingen en afdeelingen kent in vele onderschei den landen, tot in Amerika toe, maar die op de allereerste plaats vormt de eene groote katho lieke gemeenschap, die immers geen landsgren zen kent. Haar leden zijn trouw gebleven aan het pro gram van Kolping, óók in woelige tijden met zoovele klinkende en verlokkende leuzen en zij zullen die trouw opnieuw toonen in onze tij den, in de huidige omstandigheden, waarin de wereld zooveel behoefte heeft aan trouw, aan eenheid. En van deze Congresgangers zijn er velen reeds dagen, sommigen zelfs weken onderweg om per fiets of te voet de lange reis te onder nemen. Ook Nederland maakt zich op om een behoor lijke afvaardiging van de 10.000 Hollandsche Gezellen te doen deelnemen aan dit grootsch internationaal samenzijn. Een groep van ruim dertig personen, waar onder verscheidene Praesides en met den Cen traal Praeses, Rector van Galen, aan t hoofd, vertrekt Woensdag 7 Juni reeds in het vroege morgenuur, teneinde eerst nog een bezoek te brengen aan Keulen en daar neer te knielen op het graf van Vader Kolping. Dan gaat het per extra trein naar München, waar men Donderdagmiddag te drie uur arri veert. De dagorde van den Gezellendag is aldus: Donderdag 8 Juni, nrn. 8 uur: begroetings bijeenkomst. Vrijdag 9 Juni: 8 uur Pontificale Hoogmis in de Lieve Vrouwe Kerk; 11 uur eerste vergade ring met het onderwerp: God en Volk; 5 uur tweede vergadering met het onderwerp: Volk en Stand; 8 uur Feestvoorstelling van ,,Lohengrin" Zaterdag 10 Juni: 8 uur gezongen H. Mis in de St. Bonifaciuskerk; 10 uur derde vergadering met onderwerp: Stand en Staat; 3 uur bijeen komst Praesides; 6 uur sportwedstrijden in het Dante-stadion; 10 uur godsdienstige sluitings plechtigheid. Zondag 11 Juni: 10 urn* pontificale Hoogmis; 3 uur optocht; 6 uur slotbijeenkomst. tenaren, die in het huwelijk treden. Red wordt met de vrouwelijke ambtenaar, die In het huwelijk treedt, gelijk gesteld de vrouwe lijke ambtenaar, die in concubinaat is gaan leven. Artikel 97b. 1 Aan den ambtenaar kan eervol ontslag worden verleend op grond van revolutionnaire gezindheid. 2 Onverminderd het bepaalde in het eerste lid, kan voorts eervol ontslag worden verleend aan den ambtenaar, die lid is van eene veree- niging, waarvan Onze Minister. Voorzitter van den Raad van Ministers, verklaard heeft, dat zij om de doeleinden, die zij nastreeft, of de middelen, die zij aanwendt, de behoorlijke ver vulling van zijn plicht als ambtenaar kan in gevaar brengen of schaden, of die op eeniger- lei wijze medewerking of steun verleent aan een zoodanige vereeniging of van haar uitgaan de actie. 3 Voor een ontslagverleening, als bedoeld in de beide vorige leden, is de medewerking of machtiging vereischt van Onzen Minister, Voorzitter van den Raad van Ministers. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft Zaterdag in hooger beroep behandeld de zaak tegen den opperman J. v. B., wien ten laste is gelegd doodslag op agent Baas bjj het uit gaan van een communistische vergadering op 20 September 1932, den dag der opening der Staten-Generaal. De rechtbank had, zooals be kend, verdachte vrijgesproken, doch de officier van Justitie had hooger beroep aangeteekend. Getuige Paré, commissaris van politie, ver klaart omtrent de confrontatie van agent Baas met verdachte. De agent was toen volkomen bij kennis en herkende verdachte. Baas zei: „Dat is de man, die mij gestoken heeft en niemand anders. Ik durf het onder eede verklaren." Getuige zegt, dat Baas bekend stond als een ernstig en nauwkeurig man. De agent heeft gezegd, dat hij v. B. herkende waar v. B. zelf niet bij was. President: U heeft vroeger verklaard, dat v. B. er wel bij was. Getuige: Ik was geheel geconcentreerd op agent Baas. Ik kan dit punt niet handhaven. Raadsheer Warren: Maar heeft agent Baas dan niets gezegd of geen beweging gemaakt toen v. B. er bij was? Getuige: Neen. Verdachte: Agent Baas schudde van neen. Dr. K. Schoemaker, chirurg, is de volgende getuige. Ook tegen getuige heeft agent B. ver klaard, dat hij verdachte herkend had. Het slachtoffer was toen nog helder van begrip. Agent Jonker heeft verdachte zien colpor- teeren met communistische lectuur. Verder heeft getuige wel zes personen gezien met ge opende messen. Of v. B. óók een mes had, weet get. niet. Verdachte: Ik heb nooit communistische lec tuur verkocht. Getuige A. P. Huyser, betonwerker, verklaart, dat de dader omstreeks 50 jaar was en licht haar had, verder een langwerpig gezicht. Get. Menist, stoffeerder, verklaart, dat de dader een groote, breede man was. Hij had geen overjas aan. Get. Pennings, los werkman. Hij is in gezel schap geweest van verdachte, die niet gecol porteerd heeft. Toen er geschoten werd, is get. met verdachte op de vlucht gegaan en de Princessegracht opgeloopen. In verband met het niet verschijnen van ge tuige A. Visser wordt de verdere behandeling der zaak uitgesteld tot Vrijdag 9 Juni 's och tends te tien uur. In „De Standaard" van Zaterdag neemt mi nister dr. H. Colijn afscheid van zijn lezers. „Na sinds het begin van 1926, dus zeven jaar lang, weer den arbeid van politiek hoofdredac teur van „De Standaard" te hebben vervuld, is deze week de toestand ingetreden, dat ik dien arbeid weer moet neerleggen", schrijft de heer Colijn. „Het aantal gelukwenschen", meldt de minister-president voorts, „de laatste we ken uit buiten- en binnenland ontvangen, is zóó overstelpend groot, dat het tot de vol strekte onmogelijkheid behoort daarvoor aan ieder persoonlijk dank te doen toekomen." Zaterdagavond wilde den grenswachter De Man een smokkelauto aanhouden. De auto reed op hem in en sleurde hem 50 meter mee. Zwaar gewond werd het slachtoffer naar het zieken huis te Gennep vervoerd, waar hij Maandag nacht is overleden. De smokkelauto is nog niet aangehouden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Conrector van St. Joannes de Deo te Amsterdam: den Weleeerw. heer C. N. B. Nuijen; tot Pastoor te Zwaag: den Weleerw. heer A. Kokkelkoren; tot Rector van het R.K. Ziekenhuis te Dordrecht: den Weleeerw. heer L. M. van de Griendt en tot Rector van het St. Maria-Gesticht te Noordwijkerhout: den Weleerw. heer H. J. A. Theissen, thans Kape laan te Rotterdam (H. Laurentius). HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Gra- mofoonmuziek 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Pastoor L. H. Perquin, godsd. half uurtje 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer 1.45 Zenderverzorging 2.00 Vrouwenuur tje 3.00 Mar. Ogier, viool. A. d. vleugel P. Horman; Sophie BrautigamIdes, so praan. Agnes Maria Luns, plano 5.00 Gramofoonmuziek 5.30 KRO-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer. Jack Mossel, refrelnzang 7.00 Politieberichten 7.15 Pastoor M. Nolet: „Stichters der Groote Orden" 7.35 Gramofoonmuziek 7.45 Verbonds- kwartiertje 8.00 KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. Fred. Boshart, plano, P. Hart- velt, viool, S. Brill, cello 8.45 Vaz Dias 8.50 ..De schamele straatzanger en het mirakuleuze lieve vrouwke" van Jos. v. d. Eynde, Pr. De ver. Haagsche spelers o. I. v. Pierre Balledux 9.30 KRO-orkest 0. 1. v. J. Gerritsen 11.00 Gramofoonmu ziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM. 296 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Orgel concert door Jan Nieland. Solist Jan Fel- derhof, viool 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering—Hillebrand II.30 Voortzetting orgelconcert 12.00 Lunchconcert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Gerharz. Tusschenspel van accor- deonmuziek door The Two Hodlars 2.15 Rustpoos 2.30 Pianorecital door Greet Wertman 3.00 Knipcursus door mevr. 1. de Leeuwvan Rees 4.00 Gramofoon muziek 4.30 Radio-kinderzang o. 1. v. J. Hamel 5.00 Verhalen voor kleinere kinderen door mevr. A. v. Dijk 5.30 Orgelconcert door P. Palla op het stan daardorgel van het Kurhaus te Schevenin- gen. Plet Vanderbilt, zang. Boris Lensky, viool RVU 6.30 „De moeder in de let terkunde". Mevr. W. L. BoldinghGoe- mans AVRO 7.00 Voortzetting orgelcon cert 7.30 Vacantiegangers, attentie. P. E. Peaux: „Fietstochten door Nederland" 8.00 Vaz Dias 8.05 Orgelconcert o. 1. v. N. Gerharz. Evert Miedema, tenor 9.00 AVRO-Radio-tooneel: „De moord in de Fifth Avenue" 9.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. Bob Scholte, refreinzang 9.30 Optreden van Alex de Haas 9.50 Kovacs Lajos. Tusschenspel van gramo foonmuziek 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 2.00 Gramofoonmuziek 5.20 Populair concert door het Radio orkest o. 1. v. Franz André 6.50 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 8.20 Concert door het omroep-symphonie-orkest o. 1. v. Ar thur Meulemans 9.20 Concert door het Radio-orkest o. 1. v. Franz André 10.30 Gramofoonmuziek 11.00 idem. BEROMUNSTER, 460 M. 5.50 Om- roep-klein-orkest 5.50 Gramofoonmu ziek 8.50 Omroeporkest. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert van gramofoonplaten 8.30 Causerie in het Fransch 8.40 Gramofoonmuziek 9.00 Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Voortzetting gra mofoonmuziek 9.45 Nieuwsberichten in het Duitseh 9.55 Dansmuziek (in pauze: koersen en sportberichten) KALUNBBORG, 1153 M. 3.50 Orkest o. 1. v. Teddy Petersen 8.40 Radio-too- neel 10.40 Mandolinemuziek o. 1. v. Jer- gen Larsen. BERLIJN. 419 M. 4.50 Tuinconcert 8.30 „Wir spielen zuf Tanz" o. 1. v. Friedl. HAMBURG, 372 M. 11.50 Concert 1.35 Gramofoonmuziek 2.30 idem 4.20 Concert 8.20 Afscheidsconcert van Herbert Ernst Groh 10.50 Concert door een symphonie-orkest van werklooze musici o. 1. v. Otto Ebel von Sosen. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 2.20 Gramofoonmuziek 4.20 Concert 5.55 Vioolsonate 9.20 Concert door een Philharmonie-orkest o. 1. v. Kleiber 11.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert 1.20 Concert o. 1. v. Wolf 4.50 Vesperconcert o. 1. v. Eysoldt 8.25 Con cert door het orkest van den West-Duit- schen omroep o. 1. v. Kühn. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Gramo foonmuziek 4.45 Concert 9.40 Con cert door het B.B.C.-orkest o. 1. V. Clark 10.50 Lew Stone en z'n band. PARIJS (Eifel), 1446 M. o. 1. v. E. Flament. 8.50 Concert PARIJS (Radio), 1725 M. 8.05 Gramo foonmuziek - 12.20 Concert door het Krettly-orkest 9.05 Concert door het symphonie-orkest o. 1. v. Bigot. MILAAN, 331 M. 8.05 Gramofoon muziek 9.05 „Giroflé-Girofla", operette in drie actes van Lecocq. ROME, 441 M. 9.05 ,3a co in Tos- cana", operette in drie actes. WEENEN, 517 M. 7.20 Populair con cert 9.20 Weensch Philharmonie-orkest o. 1. v. Robert Heger 10.50 Gramofoon muziek. WARSCHAU, 1411 M. 5.20 Concert door het Philharmonie-orkest van War schau o. 1. v. Fitelberg 6.20 Populair concert 8.20 Concert door het omroep orkest o. 1. v. J. Oziminski 10.35 Solis tenconcert 11.20 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Het In- en Verkoopbureau, ingesteld door de provincie Noord-Holland heeft zich in de zeven maanden 1 Oct.1 Mei, volgens „Het Handelsblad", in totaal ontfermd over ruim 20 millioen K.G. aan de veilingen aangevoerde, doch onverkoopbare groenten. Daarvan werd 0.8 millioen kilo benut als menschelijk voed sel, 18.2 millioen kilo (kool, roode biet en peen) als veevoeder en ruim één (15) millioen kilo vernietigd. Vernietigd werden o.a. 758.000 k.g. kool, 236.000 kilo uien, 2700 stuks bloemkool en 145.000 kilo spinazie. In totaal werden ongeveer 120 spoor wagons groenten aan vernietiging prijs gegeven! Naar de „Telegraaf" bericht moet het in de bedoeling van de nieuwe regeering liggen zeer spoedig te komen met een sterke vermindering van de bezoldiging der gemeente- en provinciale ambtenaren. Daarbij zal gelet worden op de ver lagingen, voor het rijkspersoneel reeds inge voerd, voor zoover dat door gemeenten en pro vinciën niet is geschied. Vermoedelijk zal de re geling van de salarissen van al het gemeentelijke en provinciale personeel, door wijziging van de gemeentewet en de provinciale wet, voortaan aan koninklijke goedkeuring worden gebonden en op deze wijze de autonomie van gemeente- en pro vinciale besturen sterk worden ingeperkt. lang en 20 M. breed is, waren 25000 kisten en ander brandbaar verpakkingsmateriaal op geslagen, die een welkome buit voor de vlam men bleken. Na korten tijd stortte het gebouw ineen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet beter doen dan de naastgelegen gebouwen voor het vuur te sparen. De brand, waarvan de schade wordt geraamd op f 40.000.is. ontstaan in het midden van de loods. Om zes uur lag het geheele gebouw platgebrand. Er was veel belangstelling. Het „Algemeen Politieblad" bevat een verzoek tot opsporing van den bekenden fascist Dr. E. H. van Rappard, te Arnhem. De Officier van Justitie te Arnhem verzoekt in verband met de uitreiking van een gerechtelijk stuk bekend te worden gemaakt met de woon- of verblijfplaats van Dr. van Rappard, die tot voor kort nog aan den Velperweg te Arnhem woonde. BATAVIA, 27 Mei. (Aneta). Bij den Merapi werden sinds gisteren onafgebroken plaatse lijke trillingen geconstateerd. Vulcanologen zijn naar den Merapi vertrokken. In het .Algemeen Marine Weekblad" wordt meegedeeld dat bij de hoofdbesturen is be richt binnengekomen, dat het aan de corres pondenten van alle bestaande organisaties verboden is als zoodanig aan boord der sche pen en in inrichtingen der marine op te tre den. Zaterdagmiddag om twaalf uur is er weder om een Ministerraad gehouden. Zaterdagnacht heeft een felle brand gewoed in de groote kistenloods van de groentenveiling te 's-Gravenzande. In deze loods, die 150 M. Tn „Unitas" te Nijmegen is Vrijdag in tegen woordigheid van voormannen der katholieke arbeidersbeweging het congres van den Ned. R.K. Bond van Fabrieksarbeiders geopend door den bondsvoorzitter, den heer P. J. Kleys, die ook buitenlandsche afgevaardigden verwelkom de. De voorzitter wees er op dat de Bond lijdt onder de huidige crisis en drong aan op meer samenwerking tusschen werkgevers en werk nemers. Overgaande tot behandeling van het bonds- leven van den Ned. R. K. Fabrieksarbeiders (sters(bond, vervolgde spr., dat bij alle moeilijk heden, welke op het terrein van den arbeid on dervonden worden, de arbeiders hun organisa ties zochten. 19.062 zegt spreker, is het cijfer, hetwelk het ledental op 31 December 1932 heeft bereikt. Tijdens de vorige bondsraadsvergadering be droeg het aantal leden 12.553, wat een vooruit gang aanwijst van 6.509 in 3 jaren tijd. In 1930 telde „St. Willibrordus" 258 vrouwe lijke leden en op 1 Januari 1933 was hun aan tal gestegen tot 714, waarvan 17 adspirantleden Met een aansporing tot de afgevaardigden om de propaganda voor het lidmaatschap van het arbeidende meisje met kracht ter hand te nemen., besprak de Bondsvoorzitter achtereenvolgens de financiën en den stand der werkloosheid in den Bond, waarbij bleek, dat sedert 1930 de werk loosheid onder de leden van 7816 tot 12.344 was toegenomen, terwijl verder bleek, dat sedert de aansluiting van den Bond bij 's Rijks Werkloos heidsverzekering de kapitale som v. 2.096.624.85 uis uitgekeerd. De werkloozenzorg heeft voortdurend de aan dacht van het Bestuur. Voor wat stakingen betreft uitte spr. zich als volgt: In deze zeer moeilijke tijden, welke wjj doormaken, hebben wij nagenoeg geen groote conflicten gehad. Toch werd in deze Bondsperiode in totaal nog uitgekeerd de som van ƒ52.296.48. Bij de behandeling van den algemeenen toe stand, werd per motie verzocht om over te gaan tot oprichting van steunfonds voor hen die slachtoffers werden van him organisatieplicht. Bij de behandeling van het bondsorgaan werd verzocht meer aandacht te schenken aan de jonge arbeiders. Hulde werd gebracht aan den heer W. Mooyman uit 'sHage, die als gepen- sionneerd bestuurder de gelederen verlaat we gens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. De heer Veldkamp sloot zich namens het R.K. Werkliedenverbond bij deze hulde aan. Deze wees op de moeilijkheden, welke de or ganisaties nog wachten. De grootste paraatheid van alle katholieke organisaties is noodig. De Bedrijfsraden, waarvoor meer daadwerke lijke belangstelling komt, zullen in de naaste toekomst voor Holland meer economische en sociale verlichting kunnen brengen. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. Heynis, C. Roestenberg, G. Backer en J. Kroone werden by acclamatie herbenoemd In een vacature werd de candidaat door het bestuur gesteld, de heer H. Smulders gekozen. In de avondvergadering werden behandeld de ontwerp-statuten van den Ned. R.K. Fabrieks- arbeidersbond. In een der zalen van het Departement van Financiën is Zaterdag geïnstalleerd de bij Mi- nisterieele Beschikking van 4 Mei 1933 inge stelde Commissie van Advies ter vemujding van dubbele belasting tusschen Nederland en N ederlandsch-Indië. De voorzitter der commissie prof. mr. G. W. J. Bruins hield hierby een rede. BATAVIA, 27 Mei. (Aneta.) De Resident van Midden-Priangan, de heer Kuneman, verklaar de aan Aneta, dat de toestand in het Garoet- sche alle aandacht vereischt en heeft. Het lij delijk verzet kan niet door geweld worden ver broken. Directe actie tegen het gezag zal ech ter onmiddeliyk optreden tot gevolg hebben. De hoofdinspecteur van den Dienst van Volksgezondheid deelt aan Aneta mede, dat de pest in het Garoetsche weliswaar in een acuut stadium verkeert, doch niet heviger of gevaarlijker verloopt dan overal elders het ge val is geweest. De rattenbevolking wordt zeer snel door de pestepidemie gedecimeerd. Zoodra het rattental sterk verminderd is, worden de infectiekansen heel gering. Op grond van vroegere ervaring verwacht de hoofdinspecteur, dat de hevigheid van de epi demie weldra zal verminderen. „Weliswaar laat de medewerking van de bevolking bij de uit oefening van de miltpunctie nog te wenschen over, doch de resultaten zijn voldoende om het ziekteverloop te controleeren. Voor bijzonderen angst of onrust is geen reden." BANDOENG, 27 Met (Aneta.) Het „A. I. D. de Preangerbode" bevat een artikel van den heer mr. Mijs, te Garoet, waarin wordt ge zegd; „De bevolking verzet zich en masse. Des sa's worden ©mpaggerö, ambtenaren werden mishandeld, lijken worden in putten verstopt. Militairen zijn gerequireerd. Het is een kwestie van prestige, wie zal win nen, het bestuur of de bevolking." Le Landsrechter berechtte tweeduizend over tredingen. Een schrüver van het Landsgerecht werd eergisteren ernstig mishandeld. De bevolking is „byna toe aan openlijken op stand". De schryver van dit artikel, de heer mr. Mijs, verklaart als mensch te schrijven en zwü- gen onverantwoord te achten. Hij kent den toestand, als Landsrechter, en wijst er op, dat het toelaten van de miltpunctie niet verplicht is, echter mag de bevolking alleen begraven na miltpunctie. Mr. Mijs bepleit wijziging van de doodsschouw-ordonnantie, waardoor de miltpunctie kan worden gelast en zij, die milt punctie weigeren, kunnen worden gestraft. BATAVIA 27 Mei. (Aneta.) De procureur-ge neraal vaardigde het verbod uit om op open bare vergaderingen de miltpunctie op afkeu rende wijze te bespreken. In den tijd, dat het gebeurde op de „De Ze ven Provinciën" de gemoederen hevig in be roering bracht en verschillende demonstraties en vergaderingen over de muiterij werden ge houden, voer op zekeren dag Zaterdag 11 Februari een vreemd schip in de Amster- damsche wateren. Een platgeboomd vaartuig, bemand met zes personen, was voorzien van borden, met op schriften als: „De Zeven Provinciën"; pro testeert hedenavond in de Diamantbeurs en Protesteert tegen de moord op de bemanning van de „De Zeven Provinciën". De „equipage" was ietwat, zonderling uitgedost, twee waren „vermomd" als matroos der Kon. Ned. Marine, een ander als Oost-Indisch planter, een vierde als inlander, terwijl een vijfde zich in een costuum had gestoken, dat leek op dat van een minister of Kamerlid. Het zesde lid van de bemanning droeg weer een andere vermom ming. De afvaart had plaats gehad aan den Klove niersburgwal, onder de Muntbrug door ging het naar den Singel. Hier werd het schip ech ter geënterd door de bezetting van bureau Singel, die een plotseling einde aan dit ple ziertochtje maakte. Onder groote belangstel ling van het publiek werd de bemanning naar het bureau Singel gebracht, waar proces-ver baal werd opgemaakt wegens het geven van een vertooning zonder daartoe verlof te heb ben gekregen van den burgemeester. Zaterdag heeft de bemanning, leden der O.S.P., wegens de genoemde overtreding der AP.V. terecht gestaan voor den kantonrechter mr. Fonteyn. De ambtenaar van het O.M. noemde de over treding vrij ernstig, temeer daar met het staatsgezag werd gespot. Spr. achtte het tenlaste gelegde het hou den van een vertooning bewezen, hü vor derde een hechtenis van één dag. De verdediger mr. dr. Benno J. Stokvis vond, dat hier van een vertooning geen sprake was. De kantonrechter legde overeenkomstig den eisch één dag hechtenis op en hij gelastte de vernietiging van de in beslag genomen goede- Zaterdagavond is in de gemeente Halsteren een doodelijk ongeluk gebeurd. De 30-jarige wielryder van Gent, wonende te Bergen op Zoom, reed langzaam voort aan de linkerzijde van een groentekar. Toen hij den voerman ge groet had en weg wilde ryden, passeerde aldaar een Fransche auto, bestuurd door een Parijze naar. De wielrijder kwam onverwachts op het rechter-gedeelte van den rijweg, zoodat hü door den auto werd gegrepen. Hü bekwam een ern stige schedelfractuur en werd stervende opge nomen. Nadat hem geneeskundige en geestelüke bqstand was verleend, is de ongelukkige, die gehuwd en vader van drie kinderen was, aan de bekomen verwondingen overleden. Den be stuurder van den auto treft geen schuld. De protestcommissie van den K.N.V.B. wees Zaterdag het protest H.V.V.West-Frisia (1—0) af. Eveneens werd het protest HollandiaO.V. V.O. afgewezen. Verbroken VerbrokenHet gaat zoo ge makkelijk een ongewenschte tele foonverbinding te verbreken. Iemand roept ons ophet gesprek bevalt ons minderde hoorn wordt neer gelegdde storing krijgt de schuldhet contact is verbroken. Sommigen onzer zijn hiermee wat al te gemakkelijk. Later, als we gaarne d<en persoon in guaestie nog eens over de lijn zouden willen hébben, kunnen we hem niet meer achterhalen. Onze eigene schuld. We moeten niet zoo bruusk en onmiddellijk met anderen alle contact verbreken. Onze maat schappij is zoodanig geordend, dat we op elkander zijn ingesteld. We heb ben elkaar noodig. We moeten niet de verbinding willekeurig verstoren. Denken 'we aan de telefoonHal loHalloAls we zelf oproepen hebben we ook gaarne antwoord.... AMSTERDAM, 27 Mei. Tegen één uur Zater dagmiddag was Suzanne Lenglen weer op Schiphol uit Parijs gearriveerd. Om drie uur precies (men had het Donder dag ontvangen lesje ter harte genomen) open den EstrabeauWaasdorp deze interessante in ternationale ontmoeting van tennisprofs. De eerste set gaf een vrü eentonig baseline duel te zien, doch in de tweede set zette Estra beau er wat meer vaart achter. In de derde set was er bij Estrabeau een inzinking waar te nemen, de score liep voor Waasdorp tot 40 op. Het spel wisselde af. De Franschman haal de op tot 55. Doch de set eindigde met een overwinning voor Waasdorp: 75. De vierde set werd tegelijk met de double gespeeld. Na tuurlijk lette niemand meer op de set, die door Estrabeau met 64 werd gewonnen, waardoor ook de geheele match voor den Franschman was. Intusschen was er tegen vier uur steeds meer publiek komen opdagen voor de clou van den middag. De double tusschen Suzanne Lenglen- Plaa en het duo Goedraad. De zon gaf hét geheel een feestelijk tintje; en nog zelden zagen wij bij een tenniswedstryd een dergelijk ge spannen belangstelling. Ditmaal trad echter niet Pluvius als spelbre ker op, doch de fiscus. De double werd niet, zooals de andere wedstrijd op de middenbaan, maar op de zij baan bij de eeretribune gespeeld. Het gevolg was, dat het publiek van de oostelüke, verst verwy derde tribune, zich in drommen naar de duurdere plaatsen op de zij- tribune begaf. Èn daar het na verzoek weiger de naar zijn plaats terug te gqph, sprak 'de fiscus een woordje mee en eischte bijbetaling. De wedstrijd werd toen gestaakt. Van welke gelegenheid de organisatoren gebruik maakten om druk gesticuleerend, op de baan ten aan- schouwe van allen een gesprek te voeren, waar van de conclusie moest zijn, dat de Goedraad's moesten verdwijnen. Suzanne en Plaa begonnen een balletje te slaan en het publiek riep om verder te spelen. Hetgeen na tien minuten, nadat een en ander tenslotte vreedzaam was bijgelegd, kon gebeu ren. De double Lenglen-PlaaJan en Thijs Goed raad was, afgezien van het incident, in onge veer 25 minuten uitgespeeld. Lenglen-Plaa na men direct de leiding en behielden deze. De gebroeders kwamen zoo goed als niet „aan den bal", ofschoon er wel gezegd kan worden dat Thijs beter speelde. Jan was absoluut zijn vorm kwijt. In de eerste set liep de score al dadebjk snel op, van lange rallies was vrywel geen sprake. Zoo overdonderend speelde het Fransche dou ble, dat de Hollanders vrijwel niets hadden in te brengen. Vooral Jan scheen zoo onder den indruk van dit sublieme Fransche spel, dat hij ongeveer niets goed deed. Met 60 eindigde deze set. Ook in de eerste games van de tweede set was weinig verbetering in het spel der gebr. Goedraad te bespeuren. De eerste drie games waren dan ook voor Lenglen-Plaa. Daar na scheen het inderdaad of Thys eenigszins aan de harde drives en verraderlijke lobs ge wend raakte, en de vierde game wisten de Hol landers zoowaar te winnen. Daarbü bleef het echter, zoodat de Franschen deze set met 61 wonnen. De derde set gaf hetzelfde spelbeeld te zien. Vergeefs probeerden de Hollanders de scherpe drives der Franschen te halen, met hun returns hadden de Franschen weinig moeite. Met 61 eindigde ook deze set. Bewonderenswaardig was het voetwerk van Suzanne, haar service was bijna manneiyk, of schoon haar spel toch nimmer zyn gratie ver loor. Plaa toonde zich een subliem doublespeler. Onder buitengewoon groote belangstelling is Zaterdag de negende Utrechtsche Singelloop gehouden, die werd gewonnen door Jan Zeegers van A. A. C. te Amsterdam, in den tijd van 13 min. 52 8/10 sec. Langen tijd bleef W. Paul, van A.V.O.N. te Heerlen, den winnaar bühouden, doch met een formidabelen eindspurt won Zeegers met een goeden 200 meter voorsprong. De uitslag was: 1. J. Zeegers Jr., A. A. C., A'dam, 13 min. 52 8/10 sec.; 2. W. Paul, A.V.O.N., Heerlen, 14 min. 10 2/10 sec.; 3. B. Moerman, Rust Roest, Zierikzee, 14 min. 20 sec.; 4. J. Lodewücks, A.V. A. C., A'dam, 14 min. 21 sec.; 5. P. Timmer, Sparta, Delft, 14 min. 23 3/10 sec.; 6. P. Hart man, D. O. S„ R'dam, 14 min. 23 4/10 sec.; 7. J. L. v. Toorenenburg, A. A. C„ A'dam, 14 min. 26 3/10 sec.; 8. A. de Ruiter, Bosk. Boys, Bos koop; 9. F. Goosen, A. A. C., A'dam; 10. W. Schrader, A. V. D„ Doesburg. Jan Zeegers heeft den beker afgestaan aan de weduwe van wülen den heer Baars Steine- man uit Rotterdam, die verleden jaar den singelloop won. 1. A. A. C., Amsterdam, 48 punten; 2. A. V. A. C., Amsterdam, 65 punten; 3. D.O. S„ Rot terdam, 80 punten; 4. Zuidwijck, Leiden, 116 punten; 5. Hellas, Utrecht, 141 punten: 6. Vic toria, Amersfoort, 185 punten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6