IN EN OM HAARLEM coupe Prikkeldraad Tooneel en Film Kreymborg De ambtelijke Molen BLAKE'S Ter leering DINSDAG 30 MEI VOOR DEN POLITIERECHTER Mishandeling 18 L. benzine gestolen Verdachte met zwarte jeugd" ,JElite"-strooperij Afstraffing van een ambtenaar Terreur in IJ muiden Rheumatische Pijnen verdwenen Nr.l RED PASTE F 1.20 Een lastig jongmensch Vereenigingen van Geloof en Wetenschap e.a. op de H. Landstichting bijeen Voor katholieke kunst AUTOBUSCONCESSIES Van de Zaanstreek naar Haarlem ZaandamWijk aan Zee NED. MIDDENSTANDSBANK Netto winst 6900.- na afschrij ving van 98.800.- (v. j. f 5600.- na afschrijving van 84000.-) Apotheek begemann sneetjes GOED en GOEDKOOP Telef 10043 Geheel nieuw ingericht en verplaatst naar Kruisweg 30, bij het station Recepten worden gaarne van huis gehaald Nieuwe abonnements tarieven voor kleeding naar maat. Volle waar borg voor echt kleer makers handwerk. Cr. Markt 1-7 Haarlem Coöp. Boerenleenbank „Haar lemmermeer" ONGUNSTIG JAAR VOOR FIGEE Verlies ruim 85.000 KAMPEEREN TE WARMOND Vergunning noodig „Gids voor Kennemerland" niimiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Verleden week heeft het bestuur van de N. V. Sportfondsenbad te Haarlem van Haarlems gemeentebestuur ein delijk bericht ontvangen, dat de teekenin- gen voor de nieuw te bouwen overdekte zweminrichting door de bevoegde gemeen telijke instanties zijn goedgekeurd. Van October af tot Mei toe hebben de belanghebbenden daarop moeten wachten en met hoeveel onge duld zij haar verbeidden wordt duidelijk als men weet, dat algemeen door hen gehoopt werd ongeveer 1 Januari met het bouwen van de nieuwe inrichting te kunnen beginnen zoodat de eerste bader in het eerstkomende najaar in het Frederikspark te water had kunnen gela ten worden. Daarvan is nu natuurlijk geen sprake. Dit voorbeeld illustreert voor de zooveelste maal de veel gehoorde klacht over het langzaam afwikkelen van zaken, welke methode de over heidslichamen er op na houden. Wie dat wel eens ondervonden heeft, weet er van mede te praten, wat dat voor verdrietigheden kan op leveren. De gemeentelijke instellingen zouden niet goed af zijn als zij alles moesten onder gaan, wat b.v. de aanvragers van bouwvergun ningen hun toewenschen tijdens het lange wachten op het verkrijgen van een gemeente lijk fiat op hun aanvrage. Dergelijke staaltjes van ambtelijke langzaam heid zijn talrijk. Een dezer dagen vertoonde het electrisch licht in onze woning een klein mankement. Een kort onderzoek maakte duidelijk, dat het euvel niet in huis, maar daarbuiten moest zitten, want de heele omgeving had er last van. Een mededee- ling, wil men klacht, bij de lichtfabrieken volg de en inderdaad trad spoedig verbetering in en den volgenden avond was het geheel verdwe nen. Maar wie schetst onze verbazing toen wij, welgeteld tien dagen later, op een avond thuis kwamen en daar twee gemeentewerklieden be zig zagen, onzen electriciteitsmeter uit elkaar te halen. Op onze informatie deelden zij mede, dat het net in huis moest worden nagezien naar aanleiding van een door de huisgenooten inge zonden klacht. Het duurde even voordat het tot ons doordrong, dat dit ambtelijke bezoek waarschijnlijk een reactie was op onze tien da gen oude klacht. Blijkbaar had het electrisch net zich zelf genezen, maar onze klacht was tien dagen in behandeling gebleven. Als de natuur niet meer medelijden had gehad met ons dan de gemeentelijke molen, dan waren wij door het eindelooze geknipper van het electrisch licht in dia tien dagen met ons heele gezin zeker in Meerenberg terecht gekomen. Over de ellende, die bij verhuizing met het plaatsen van aller lei soorten gas-, water- en electriciteitsmeters wordt ondervonden, zwijgen wij maar. Het ge beurt, dat menschen dagen, weken zonder gas en licht in hun nieuwe woning zitten. Een dezer dagen brachten bewoners van het Tuinlaantje (het desolate weggetje langs den waterkant tegenover den Stadsschouwburg, dat op=dit stadgedeelte een aanfluiting is voor het bestuur van een stad als Haarlem!) ons een klacht over betreffende het feit, dat de ge meente Haarlem nu al jaren bezig is met de verbetering van den toestand daar te „bestu- deeren", zonder tot nu toe resultaten te laten zien. Er wordt daar eenvoudig niets verbeterd alhoewel de gemeente nu al sinds geruimen tijd van verschillende bewoners grond ter verbete ring van den toestand daar tegen lagen prijs heeft overgenomen. Er zijn menschen, die nü zelfs nog niet hun aanslagbiljet in de Rijksinkomstenbelasting en gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 19321933 hebben ontvangen. Dat is zeer lastig, want slechts zeer weinigen zijn in de gelegen heid elke week of maand van hun inkomen een deel op zijde te leggen om t. z. t. de belasting te kunnen betalen. De ambtenaar, die dat laat ste wenscht en die vertrouwt, dat het ook ge beurt, staat met beide beenen buiten het leven. De doorsnee belastingbetaler spaart niet voor af en het geld gaat op aan duizend en één an dere dingen. Dat is de realiteit en de grootste moeilijkheden ontstaan als straks het belasting biljet op tijd moet worden voldaan. Ook wat dit betreft wordt met den belastingbetaler weinig consideratie gebruikt. Stel daartegenover de gevallen, dat tegen een aanslag gereclameerd wordt! Maanden na de indiening van de recla me hoort men er pas iets van en dan nog duurt het weken en maanden voordat de be slissing in huis is en eventueel het teveel be taalde belastinggeld terugbetaald wordt. In- tusschen is de aanslag zelf reeds dikwijls maan den tevoren geheel moeten worden voldaan, maar zonder eenig gewetensbezwaar houdt de fiscus dat geld onder zich en gebruikt het zon der er ook maar eenige rente van te vergoeden. Wel staan de ambtenaren vlug klaar om dure briefkaartjes te sturen als een cliënt bij vergis sing eenige centen te weinig heeft betaald. Wie met Gedeputeerde Staten of de Kroon te maken heeft, kan zich ook voorbereiden op maandenlang wachten op een beslissing. Een sprekend voorbeeld daarvan is wel, dat op dit moment nog steeds geen antwoord is verkregen op het verzoek van de N. Z. H. T. M. om toe stemming voor de exploitatie van autobussen in Haarlem inplaats van de bestaande tramlijnen. Reeds een jaar wordt daaraan gewerkt. En nu make men ons niet diets, dat er aan dit besluit veel haken en oogen zitten. Een ambtenaar, die geen kans ziet daarin binnen een jaar een be slissing te nemen, zou ontslagen moeten wor den wegens onbekwaamheid. De aan dit besluit verbonden bezwaren kunnen zoo moeilijk niet zijn. Het moet van de zijde der ambtenarij een ergerlijke miskenning zijn van de rechten der burgerij op een beleefde behandeling, die de grondoorzaak van al dergelijk talmen is. Waarom, zoo vraagt men zich af, waarom kan op ambtelijke bureaux niet dezelfde vlugge en coulante bediening van het publiek plaats hebben als bij zoo goed als alle particuliere in stellingen (de semi-openbare alweer uitgezon derd) pleegt in acht te worden genomen? Ge voelen de ambtenaren zich in hoogheid gezeten en alzoo vol minachting voor het vulgus, dat door hen geregeerd wordt? Of mankeert hun de handigheid, het vlug inzicht, dat den em- ployé's van particuliere kantoren eigen is? Ver moedelijk is noch het een, noch het ander de oorzaak. De sloome gang van zaken doen, van beslissingen nemen wordt den ambtenaren reeds bij den aanvang van hun loopbaan bijge bracht. Al spoedig moeten ook de besten hun ner ervaren, dat vurigheid, overmaat van ijver en temperament niet in het devies van een ambtenaar, die rustig en regelmatig öp wil klimmen voorkomen. Hij leert dus bedachtzaam heid en vooral geen overijling in het nemen van beslissingen. „Tijd brengt raad" en „Tijd is een geneesmiddel voor alle kwalen" hebben de ouden reeds gezegd en vooral deze laatste zegswijze vindt de goede ambtenaar prachtig als hij moeilijke beslissingen te nemen heeft. Eéns gaat immers de klager of de aanvrager toch dood en dan is het nemen van een beslissing niet noodig meer. Voor den ambtenaar zelf levert dit talmen geen nadeel op: zijn pensioenleeftijd komt el- ken dag meer nader en over honderd jaar zul len de gemeentelijke en provinciale en rijksad ministraties nóg wel bestaan. Er is vermoedelijk weinig aan te doen, maar onaangenaam is het getreuzel ongetwijfeld. Op 11 Februari van dit jaar was het zoontje van J. P. van M. huilend bij zijn vader geko men met de mededeeling, dat hij van den waker van een bouwwerk zijn klompjes niet had mo gen halen, toen deze de kinderen van het bouw terrein had verjaagd. De vader begaf zich hier op naar het ex-speelterrein en sprak luid met den dooven wachter. Dit had op J. B. den in druk gemaakt, dat verdachte den ouden baas plaagde. Hij had verdachte gezegd hiermee op te houden en hem een duw gegeven. Verdachte had dezen aanval afgeslagen met een dakpan op het hoofd van B. Deze had hieraan een snee in zijn hoofd van 8 c.M. te danken. De schuldvraag werd verder uitgevochten voor den Politierechter. De Officier van Justitie ging uit van de ge dachte, dat waar twee kijven, twee schuld heb ben en eischte tegen verdachte een geldboete van ƒ20 of 10 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. de Jongh, wees op zelfverdediging, waarover de politierechter een andere meening had, maar met de omstandigheden rekening houdend, zijn uit spraak bepaald op ƒ5 boete of 1 dag hechte- P. S. had op 6 Maart van dit jaar een vrachtje te vervoeren naar Amsterdam. Hij deed het zijn stiefbroer voorkomen of hij toestemming had den auto van Th. F. te gebruiken. De eigenaar van den wagen bemerkte den volgenden dag, dat zijn kilometerteller een hooger getal aan wees dan toen hij hem achtergelaten had, ter wijl zijn benzine verbruikt was. Dit zaakje kwam voor den politierechter. De Officier van Justitie wilde nog een ele menten eisch stellen, omdat de verdachte zoo gunstig bekend staat, waarbij zich de politie rechter aansloot en conform den eisch ver dachte veroordeelde tot het betalen van 20 boete of 10 dagen hechtenis. Het volgend delict, dat de politierechter te beoordeelen kreeg, was dat van een koopman, die zich beriep op een „zwarte jeugd". De man heette Th. A. Hij had van een juffrouw voor een dubbeltje oud roest gekocht. Met een oud onderstuk van een kachel stootte hij tegen een mantel, waarin hij geld hoorde rammelen. Van dit bedrag twee harde guldens, die de juffrouw zelf hard noodig had, zooals de poli tierechter opmerkte had hij zich meester ge maakt. Een lijvig strafregister was mede oorzaak, dat de Officier van Justitie 3 maanden gevangenis straf eischte, bij welken eisch de politierechter zich in zijn uitspraak neerlegde. Een buitengewoon soort strooperij een soort, die niet alle weken voorkomt was oor zaak, dat vader en zoon W. K. Sr. en Jr. voor den politierechter moesten verschijnen. Met een luxe auto hadden ze zich op 6 en 7 Maart een drietal emmers zand van de gemeente Aerden- hout toegeëigend. Ze gebruikten dit voor den paardenstal die het rijpaard van den zoon herbergde en den kattenbak. De politierechter toonde zich het meest ver ontwaardigd, omdat een dergelijke daad door welgestelde menschen verricht was. Vader K., die alleen verschenen was, beriep ach op zijn niet-meer-vermogend-zijn. Hiervan wilden echter noch Officier, noch politierechter hooren. Conform den eisch luidde het vonnis voor ieder ƒ250 boete of 50 dagen hechtenis. Behalve de verdachten, hebben ook de ge tuigen wel eens een afstraffing noodig. Mr. Raedt moet den laatsten tijd nog al eens tot dien maatregel overgaan. Zoo ook nu. Een amb tenaar had een fiets in beslag genomen, omdat verdachte, die zonder belastingplaatje had ge reden, geen afkoopsom wilde betalen. De getuigende ambtenaar had voor den Com missaris van politie verklaard, dat hij zich niet kon herinneren of hij zich als belastingambte naar had kenbaar gemaakt. Ter ritting ver klaarde hij pertinent dit wel gedaan te hebben, terwijl hij later deze pertinentie weer in twijfel trok. Mr. Raedt zweepte dit euvel gevoelig, vooral waar beëedigde ambtenaren zoo gemakkelijk iets onder eede verklaarden en het niet zoo nauw met de waarheid namen. De zaak werd daarom uitgesteld tot over 14 dagen, als betere getuigen goed licht over deze zaak konden brengen. De langdurige staking in het reederij-rijk in IJmuiden heeft reeds tot vele excessen geleid. Dit keer stond er een poster terecht, die zich te verantwoorden had inzake huisvredebreuk. Hij had zich bij iemand in huis overtuigd, dat deze persoon niet uit zou varen. Toen hij be neden kwam, werd hem door de huurster van het huis de deur gewezen. Hij had aan een drie maal gegeven bevel niet voldaan, waarop hij door een gezellin der vrouw bij de kraag er uit was gezet. De Officier van Justitie, die tegen de terreur, die zelfs zoo ver gaat, dat menschen in hun huis niet eens meer met rust worden gelaten, sterk gekant is, oordeelde het noodig, dat hier een strenge straf geëischt werd. Hij vroeg dan ook drie weken gevangenisstraf. De dagvaarding herbergde echter een adder- tio onAtar hat mK dat erretie door den ver- Verdraagt geen dag langer de on draaglijke pijn van gekwelde ge wrichten en geplaagde ledematen. TJ kunt verlichting vinden. Hier is een geneesmiddel, nauw keurig samengesteld door een be roemd Londensch specialist. verzachtte reeds de pijn van dui zenden Rheumatiek-lijders. Het zal ook U helpen. Probeert het. Gaat vandaag nog naar Uw Apo theker of drogist en koopt 'n pot van Laat toch vooral de pijn niet voortduren dediger, Mr. H. O. Driesma, ter hand genomen werd. Hij drong aan op vrijspraak. Mr. Raedt, de politierechter, bevond inder daad de reden tot nietigverklaring aanwezig. Bij zijn vrijspraak sloot hij echter een ernstig waarschuwend woord in tegen de daden van terreur. Een jonge man, die langen tijd werkloos ge weest was, had zich in een gemeentelijk ver gadergebouw, waar werkloozen cursussen kon den volgen en zich ontspannen, lastig gedragen, waarop de leider hem den toegang enkele malen ontzegd had. De politie was er aan te pas ge komen en daardoor moest het jongmensch zich voor den politierechter verantwoorden wegens huisvredebreuk. Daar hij als „lastig" in Zandvoort bij de po litie bekend stond, eischte de Officier 3 weken gevangenisstraf. In zijn vonnis hield Mr. Raedt rekening met het blanco strafregister van den verdachte, en gaf hem één week om tot inkeer te komen. Het Algemeen Secretariaat van Vereenigingen Geloof en Wetenschap, R. K. Volksuniversiteiten en gelijksoortige lichamen heeft een weekend gehouden in Casa Nova op de H. Landstichting. De heer mr. F. Vorstman uit Haarlem opende na een korte reünie de algemeene bijeenkomst en wees op het belang van dit weekend, waarop behandeld zou worden het filmvraagstuk, de regionale samenwerking en de samenwerking met R. K. Leeszalen. G. en W. heeft in dit tijdsbestek een belang rijke taak te vervullen er broeit iets in de geesten en in de geestesrichting moet G. en W. leiding trachten te geven zoowel voor de arbeidende klassen maar ook voor de intellec- tueele katholieken. Er leven ideeën onder alle kringen waarvan men schrikt. Spr. waarschuwt tegen de vele ge vaarlijke richtingen als Nationaal Socialisme, waarvan vooral ook de intellectueelen de grond slagen goed dienen te bestudeeren om gewapend te kunnen zijn tegen alle mogelijke gevolgen op geestelijk sociaal en economisch gebied. Vele intellectueelen dwepen met het Nationaal Socialisme zonder de eigenlijke basis daarvan te kennen. De heer Bern. Verhoeven gaf eenige beschou wingen over het tooneel. Ook werd de aandacht gevestigd uit de ver gadering op het gezelschap van Pierre Balledux. De meening kwam naar voren, dat door G. en W. ook vooral moet gelet worden op princi- pieele katholiek tooneel vooral als goede ge zelschappen goede stukken brengen en de uit voering op artistiek peil staat. Geconcludeerd werd, dat ook het gevormde „Nieuw Schouwtooneel", waarin Frits Bouwmees. ter is opgenomen, dient gesteund te worden. Men moet bij deze kwestie meer de zwaarte in de waarde van het tooneelstuk en in den aard der opvoering dan in het gezelschap dat optreedt, zoeken. Op voorstel van den heer Bernard Verhoe ven, gesteund door den voorzitter, werd be sloten, dat het secretariaat zal onderzoeken, welke tooneelstukken in den loop van het komende tooneelseizoen geschikt zijn voo~ de vereenigingen van Geloof en Wetenschap. De heer Jan Beerends hield vervolgens een bespreking over het filmvraagstuk. Cultureel- wetenschappelijke vereenigingen moeten zich be moeien met de filmvraagstuk als een cultureel goed. Spr. achtte het noodig een goed onderschei dingsvermogen inzake de filmkunst aan te kwee ken en dit te verscherpen. Middelen daartoe achtte spreker het doen houden van voordrachten over filmkunst, gevolgd door doen vertoonen van goede filmwerken. Spr. schetste de artistieke beteekenis van het werk van den cineast, die rhythmisch even fijn compo neert als de. musicus, de schilder of de architect. Aan het slot van den avond gaf dokter Leon van der Hulst te 's Gravenhage eenige interes sante voordrachten van schetsen van Flee- rackers S.J., Werumeus Buning, Felix Timmer mans. De tweede dag werd ingezet met een H. Mis, opgedragen door pater J v. d. Tempel O.P., moderator der vereeniging, die in de Coenacu- lumkerk tevens een korte predicatie hield over Geloof en Wetenschap. In de ochtendvergadering sprak mr. F. Vorst man over regionale samenwerking tusschen de vereenigingen van Geloof en Wetenschap, vooral ook inzake tooneel, spreekbeurten, enz. Uit de vergadering gingen stemmen op om G. en W. op breederen grondslag te stellen haar werkingssfeer niet te beperken tot intel lectueelen kring. In dezen tijd van steeds meer dreigend ongeloof zou ook het meer geloofsver dedigend karakter van Geloof en Wetenschap meer tot de groote menigte moeten spreken. Gepleit werd voor opname van leden in G. en W. uit alle standen en op geldelijk-gunstiger voorwaarden voor onbemiddelden door b v. een collectief lidmaatschap. Deze ideeën wöt- den aan het bestuur ter overweging gegeven. In verband met planne tot regionale samen werking, besproken door den voorzitter werd geadviseerd om meer onderling overleg te ple gen, ook in de keuze en beoordeeling der spre kers. Tot assessoren van hat algemeen bestuur werden voor dit jaar benoemd mej. Boog uit Tilburg en de heeren P. Mali te Utrecht en mr. N. van Leeuwen te Alkmaar. Voor een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noordholland werden Maandag de aan vragen behandeld van de N. V. M. E. A., te Wor- merveer, om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Purmerend over Koog aan de Zaan, Buitenhuizen en Velsen naar Haarlem en terug, en van de N.V. Naco, te Amsterdam, om vergun ning tot het in werkign brengen van een auto busdienst van Zaandam (Noorderbrug) over Buitenhuizen naar Haarlem en terug. Namens de ondernemingen Stormvogels, Zaanland en v. Geelen bracht mr. v. d. Goot mondelinge bezwaren in, omdat ook van deze zijde een aanvrage is ingediend ter aansluiting aan bestaande diensten. Spreker merkte met de Nederlandsche Spoor wegen op, dat de trein voor goede verbinding met de eindpunten zorgt en dat het tusschen- vervoer op voortreffelijke wijze door autobussen wordt waargenomen. Door de bestaande ondernemingen wordt dan ook uitbreiding gezocht en vervoerverboden kunnen niet geaccepteerd worden. Spreker leest in de dienstregeling dat het traject Westzaan- Buitenhuizen in vijf minuten moet worden ge reden, maar hij heeft persoonlijk met een luxe wagen vastgesteld, dat de snelheid dan 120 km. per uur moet zijn. Mr. v. d. Goot vroeg een prin- cipieele afwijzing. Namens de N.V. M.E.A. sprak mr v. Gigch uit Amsterdam. Spreker ontkende niet, dat er elf verbindingen zijn tusschen Haarlem en Pur merend. Maar ze rijn niet rechtstreeks en er zijn vele toekomstbeelden bij. Op verzoek van den autobus-exploitant Mooy zou spreker ac- coord gaan met een vervoerverbod tusschen Vel sen en Haarlem. Natuurlijk schoof spreker de aanvrage van zijn cliënte naar voren, waarop de anderen hem nauwkeurig volgden in eigen voordeel. Gedeputeerde Staten zullen echter nader be slissen. Van het drietal Zaanland-Stormvogels-Van Geelen werd daarna een aanvrage behandeld om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst ZaandamWijk aan Zee over Buitenhuizen en Beverwijk. De burgemeester van de badplaats steunde deze aanvrage op voorwaarde, dat de exploi tant van het traject BeverwijkWijk aan Zee geen nadeel zou ondervinden Namens dezen (den heer Waterdrinker) sprak de heer Kraak Steeman, secretaris van den Ned. Bond van Autobushouders. Spreker wees er op, dat de exploitant ook 's winters de communicatie onderhoudt en dat hij dus alleen door een onbelemmerd bedrijf in den zomer het hoofd boven water kan houden. Komt er concurrentie, dan zal de badplaats 's winters zonder verbinding met Beverwijk komen. Vervoerverboden wees spr. bij voorbaat van de hand. Ook hier werd een principieele afwij zing gevraagd. Het ontging spreker tenslotte niet, dat een verlenging tot Amsterdam op den achtergrond van deze aanvrage schemert. Mr. v. d. Goot verdedigde de gewilde conces sie en verklaarde zich niet tegen een vervoer verbod. Het gaat om de Zaanstreek. Er is wei nig natuurschoon rondom Zaandam en de in woners van dit stadje krijgen door de aange vraagde autobuslijn een prachtige, rechtstreek- sche verbinding met zee. Laat Waterdrinker zijn wenschen houden, laat ons de Zaanstreek be dienen. Ook de Ver. voor Vreemdelingenverkeer denkt er zoo over. Spreker wees op de vele ver bindingen naar Noordwijk, Zandvoort etc. Wijk aan Zee is altijd stiefmoederlijk bedeeld, men kan er niet eens per spoor komen. Tenslotte noemde mr. v. d. Goot het tarief dat Waterdrinker vraagt, 25 cent voor 4 y, K.M., veel en veel te veel. Dat komt omdat er geen concurrentie is. De heer Kraak Steeman voerde daar nog maals tegen aan, dat het traject anders voor zomer en winter niet rendabel is. Ook in deze zaak volgt later een beslissing van Ged. Staten. Wij ontleenen het volgende aan het jaar verslag over het vijfde boekjaar. Het jaar 1932 kenmerkte zich door verdere uitbreiding en toeneming in hevigheid van de economische wereldcrisis, waarvan de gevolgen zich ook in steeds meerdere mate deden ge voelen in de kringen van den handeldrij venden en industrieelen middenstand. Het bedrag der door ons door derden toever trouwde gelden vertoont per balansdatum vrij wel geen verschil met dat per 31 December 1931. Ook de actieve zijde van ons eigen bedrijf bleef vrijwel stationnair. De credieten welke aan zelfstandige banken waren verleend, hoofd zakelijk in verband met de opvragingen van creditsaldi, in het vierde kwartaal 131 en waar van het totaalbedrag dan ook aan het einde van het jaar 1931 belangrijk was gestegen, lie pen in den loop van het verslagjaar terug, zoo dat het balanscijfer circa l'A millioen gulden lager is dan het vorige jaar. In het verslagjaar werden verleend credieten tot een bedrag van f 2.193.998,tegen 1931 f 2.893.405. De credietuitzetting was dus circa 7 ton lager dan in 1931, in welk jaar wij reeds ruim een millioen minder uitzetten dan in 1930. Moet de teruggang in de cijfers van het nieuw geopende crediet in de eerste plaats worden toegeschreven aan de verminderde credietvraag als gevolg van de crisis, daarnaast was onge twijfeld ook de door ons nog strenger toege paste selectie op de aanvragen van grooten in vloed. Het toezicht en de controle op de uitstaande eredieten-portefeuille eischte vanzelfsprekend bijzondere zorg. De verhouding tot de met ons in relatie staande zelfstandige Middenstands- en Boaz- banken was ook in het verslagjaar van den meest aangenamen aard. In verschillende ge tallen verleenden wü onze medewerking tot ver betering van hare credietportefeuille en van de lUUaaSien Na inzending van Uw naam kaartje met adres volgt franco toezending van tarieven. liquiditeitspositie en tot verdere consolidatie van het middenstandscredietbedrijf in ons land. Het spreekt wel vanzelf, dat de resultaten on der den invloed der tijdsomstandigheden en den daarmede gepaard gaanden lagen rentestand, vergeleken bij het vorig boekjaar, geen verbete ring konden vertoonen. De rentewinst liep terug van f 650.373.87 in 1931 tot f 642.577.65 in 1932. Daarentegen wa ren de provisiebaten niet onbevredigend met een totaal van f 422.373.13 tegen f 419.849.82 in 1931, als gevolg van verdere uitbreiding onzer relaties. Onze winst- en verliesrekening wijst, na af schrijving van 52.789.(v. j. 43.205.op inventaris en safe-inrichtingen, benevens van 11.000.(v. j. idem) op oprichtingskosten en eer. reserveering van f 35.000 (v. j. f 30.000) tegen bedrijfsrisico's, een winstsaldo aan van ƒ6.876.— (V. j. ƒ5.637.— Aan het uitgebracht jaarverslag van de Coöp. Boerenleenbank „Haarlemmermeer" een der grootste van ons land kan het volgende worden ontleend: Op 1 Januari 1932 bedroeg het aantal leden 423. Het bedrag der spaargelden op Januari 1932 bedroeg f 1.160.843.43, bijgestort in 1932 f 793. 437.89, samen f 1.954.283.32; terugbetaald in 1932 f 835.583.39, zoodat het saldo spaargelden per 31 December 1932 bedroeg f 1.118.697.93. Op 1 Januari 1932 waren in omloop 1250 spaarbankboekjes; in 1932 werden uitgegeven 96 en ingetrokken 63 boekjes, zoodat per 31 De cember 1932 in omloop waren 1283 spaarbank boekjes. Op 1 Januari 1932 was het saldo aan ver strekte voorschotten en hypotheken f 398.771.38; nieuwe voorschotten en hypotheken in 1932 f 20.345.samen f 419.116.38; terugbetaald in 1932 f 41.810.67, zoodat het saldo per 31 De cember 1932 bedroeg f 377.305.71. Op 1 Januari 1932 waren er in totaal 203 voorschotten en hypotheken; in 1932 werden verleend 17 voorschotten en hypotheken en af gelost 18; er waren dus op 31 December 1932 in totaal 202 voorschotten en hypotheken. Het saldo-rekening-courant op 1 Januari 1932 bedroeg f 685.575, 82; opgenomen door rekening- couranthouders in 1932 f 4.566.626.46 en ge stort door rekening-couranthouders in 1032 f 4.551.151.55, zoodat het saldo per 31 December 1932 bedroeg f 701.140.73. Het aantal rekeningen bedroeg op 1 Januari 1932 229; er werden in 1932 22 nieuwe rekenin gen geopend en 10 rekeningen werden afge werkt. zoodat op 31 December 1932 er dus wa zen 241 rekeningen Het totaal der ontvangsten en uitgaven in 1932 bedroeg f 10.991.042.68, terwijl dit in 1031 bedroeg f 9.865.373.95, alzoo in 1932 een meer dere omzet van f 1.125.668.73. Het aantal dagboekposten in 1932 bedroeg 13.434, in 19.31 10.954, alzoo een vermeerdering van 2480 dagboekposten. De winst over 1932 bedraagt f 8511.32 (in 1931 f 7374.72). In de gehouden algemeene ledenvergadering, waarin bovenstaand jaarverslag door den di recteur werd uitgebracht, werd het periodiek af tredend lid voor den raad van toezicht, de heer C. N. Nelis, weer herkozen, terwijl de aftredende bestuursleden, de heeren O. de Kok en Adr. Bus eveneens herkozen werden. In de Maandag gehouden gewone algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Haarlemsche Machinefabriek voorheen Gebr. Figee. werden de balans en winst- en verlies rekening over 1932 goedgekeurd. De aftredende commissaris, de heer J. W. Repelius werd herkozen. Het voorstel van een aandeelhouder om het college van commissarissen met een lid uit te breiden werd verworpen. Aan het verslag ontleenen wij de volgende bijzonderheden Was, zooals wij in ons vorig verslag meldden, 1931 reeds een uiterst moeilijk Jaar, 1932 was wel het ongunstigste sedert de oprichting onzer Vennootschap. Hetzelfde bezwaar: een groot tekort aan werk voor de metaalindustrie, zoo wel in het binnen- als buitenland en als ge volg een tot het uiterste gevoerde concur rentiestrijd, deed zich ook dit Jaar gelden. De prijzen, waarvoor werk moest worden aangeno- mij, waren dan ook veelal beneden den kost prijs. Vooral in de laatste maanden van het jaar was de toestand bijzonder slecht en moes ten enkele werkplaatsen bijna geheel worden stilgelegd. Gelukkig mochten wij aan het eind van 1932 en in het begin van 1933 enkele op dracht van eenigen omvang ontvangen zoodat wij zij het dan ook met beperkte capaciteit de eerstvolgende maanden in alle afdeelingen kunnen doorwerken. Deze opdracchten betreffen in hoofdzaak in stallaties voor bruggen en sluizen benevens hefwerktuigen voor de spoorwegen, de mijnen en enkele andere lichamen. Getracht werd de bedrijfskosten zooveel mo gelijk te verminderen. Het was echter onmoge lijk dit in evenredigheid tot de verminderde Het jongste nummer van het orgaan der R. K. Staatspartij bevat een interessante beschouwing over hetgeen de katholieke scheuringmakers bij de stembus bereikt hebben: Het aantal Katholieke stemmen, dat geheel zonder resultaat verloren ging (dus buiten de R. K. Volkspartij om) bedroeg 36.722. Waren er van deze 36.722 stemmen 7622 op de lijsten der R. K. Staatspartij uitgebracht, dan waren aan onze partij reeds bij eerste ver deeling acht en twintig zetels toegekend, en was er een overschot gevfeest van 2861 stemmen. Er zouden niet tien maar slechts negen over schotzetels rijn te verdeelen geweest bij de twee de verdeeling. Die negende restzetel ware dan aan onze partij toegekend en de Vrijzinnig- Democraten hadden hun restzetel met 2860 stemmen niet verworven. Men kan dus constateeren, dat het eerste re sultaat van onze dissendente groepen is geweest: één zetel aan de Vrijzinnig-Democraten, één zetel minder in katholieke handen. De R. K. Volkspartij had met 27.914 stemmen (75 procent van den kiesdeeler) precies hetzelf de resultaat behaald als nu met 40.894 stemmen. Dat rijn dus 12.980 overtollige stemmen. Hadden de stemmen der bovengenoemde dissidente groe pen (36.722) plus 10.104 st. op de R. K. Volks partij, de moederpartij gesteund, in plaats van te worden uitgebracht als nu het geval was, dan had de R. K. Staatsparty bij eerste verdeeling negen en twintig zetels verworven met een over schot van 4847 stemmen. Daarmede had de R. K. Staatsparty haar der tigsten zetel behouden en dit ten koste van de Christelijk-Historische Unie, welke haar over schot van 4846 dan, evenals de Vrijzinnig-Demo craten het hunne van 2860 onbenut zou hebben gezien. Als tweede resultaat van de actie der katho lieke dissidenten is dus vast te stellen: één zetel aan de Christeiyk-Historische Unie, welke an ders aan de Katholieke Party ware toegevallen. Dit resultaat is vermoedelijk niet precies de bedoeling geweest van onze demokratische af gescheidenen, schreef de auteur van dit arti keltje laconisch. Allicht niet! Want het hier geschetste resul taat wijkt hemelsbreed af van de hooge idealen en prachtige uitkomsten, welke de dissidenten hun aanhang beloofden. Laten wy hopen, dat de harde les geholpen heeft en de afgedwaalde schaapjes spoedig den weg naar de kudde mogen terugvinden. Daartoe kunnen èn de R. K. Staatspartij én de R. K. Kamerfractie veel bijdragen. De eerste door be leid en activiteit, de tweede door het zoeken naar contact met de kiezers. Het goede voorbeeld van de heeren Van de Bilt en Lockefeer, die af en toe in verschillende deelen van him gewest ritting houden, wordt nog te weinig nagevolgd. Toch is het een zoo wel als het andere een krachtige factor om den kiezer aan zyn partij en vertegenwoordiger te binden. Verkiezingspropaganda is natuurlijk heel mooi en broodnoodig, maar in een paar weken bereikt men niet alles bij menschen, die zich vier jaar lang een tikje teleurgesteld of verwaarloosd ge voeld hebben. productie der werkplaatsen te doen, daarom werk te krijgen, aan de projecten voor de wer ken die nog werden aangevraagd, wanneer men althans eenige kans op een opdracht wüde hebben, nog meer zorg dan onder andere om standigheden moest worden besteed. De bezet ting der bureaux kon hierdoor niet voldoende werden ingekrompen. Het is uit den aard der zaak onmogeiyk voor spellingen voor de naaste toekomst te doen. Alleen kan men zeggen, dat, wanneer wij eerst weer met eenige kans op succes m het buiten land willen mede concurreeren, zoowel onze di recte kosten, als onze indirecte kosten zeer sterk zullen moeten dalen. Van de eerste mag men aannemen, dat de verlaging langs natuurleken weg geleideUjk van zelf zal intreden, voor de laatste rijn wy echter geheel van de overheid afhankeiyk. Op het oogenblik bedragen de kosten van de sociale verzekeringen en van de zakelijke bedryfsbelasting ca. 10 pet. van het uitbetaalde loon. Verlaging van de eerstge noemde OA. door het terugbrengen van de uit- keeringen bij riekte en invaliditeit tot de per centages, die in de ons omringende landen worden betaald, en afschaffing van de laatst genoemde belasting is dan ook wel het eerst noodige. De vraag mag daarbü gesteld worden of afschaffing van deze belasting niet tot ver mindering der werkloosheid zal bydragen, daar by de tot het uiterste doorgevoerde bezuini gingen, die de fabrieken zich moeten opleggen, de aanstelling speciaal van jongere krachten door deze belasting wordt tegengehouden. Uit de balans en winst- en verliesrekening bhjkt, dat ons bedrijf in 1932 een verlies van f 85.231.90 heeft geleden. Het was gelukkig mo- geiyk, na verwerking van het onverdeeld winst saldo van het vorig jaar van f 1.155.72, dit be drag teruggebracht tot f 84.076.18 uit onze re- serven te dekken. Daar wy in vorige jaren steeds op ruime schaal hebben afgeschreven, meenen wy het ditmaal te kunnen nalaten. Door de politie te Warmond zyn reeds ver schillende processen-verbaal opgemaakt tegen kampeerders, die niet voorzien waren van de vereischte kam peervergunning. Aan deze ver ordening zal streng de hand worden gehouden, zoodat ieder wordt aangeraden alvoren te gaan kampeeren zich van een desbetreffende ver gunning te voorzien, waarbij moet worden over gelegd een bewys van den eigenaar van het land, waarop gekampeerd wordt, dat deze den desbetreffenden persoon of personen kent en toestemming tot kampeeren geeft. Men rij ge waarschuwd. In het Mei-nummer van ,De Gids voor Ken nemerland" beconcurreeren de burgemeester van Haarlem en Heemstede elkander, door de menschen op te wekken, in hun gemeente te komen wonen, waarbij schoonheid en gemak ken van iedere plaats om stryd geroemd wor den. De vereeniging „Vreemdelingenverkeer" doet eveneens haar best, de menschen zoowel in Haarlem als in Heemstede te krijgen. W. P. J. Overmeer vertelt over „Mei-vreugde in vroeger eeuwen" en Pasteur Krafft over het Begijnhof, waarby hij rijn inlichtingen ont leent aan den vroege ren welbekenden archiva ris, den heer GonneL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5