Stadsnieuws DONDERDAG 1 JUNI MARIAHULDE TE BLOEMEN- DAAL In den kerktuin TRAM UIT DE RAILS Drie kwartier vertraging FIETSTOCHT Der H. K. W. VERDUISTERING VAN EEN AUTO Duitscher veroordeeld HET VERDRAG MET DUITSCHLAND Protest van den haringhandel WERKVERSCHAFFING IN MARKELO Werkloozen uit Zandvoort en Velsen terug Makelarij EFUSTIG MOTOR-ONGELUK TE HALFWEG Wielrijdster aangereden. gewonden Twee 40-JARIG JUBILEUM Harddraverijen te Halfweg f 24.000 VERDUISTERD Twee maanden gevangenisstraf Zeven inbraken in één nacht DAMMEN HAARLEMSCHE DAMCLUB Clubkampioenschappen AUTOMOBILISME Sterrit naar Zandvoort HONKBAL Honkbalclub „Swastika" P.V. „H.A.K." ZWEMMEN Wedstrijden in 't „Noorderbad" Zwemfeest „De Waterratten" VISSCHEN De Brouwersvaart UIT DEN OMTREK BEVERWIJKS BURGEMEESTER Officieel afscheid genomen Het défilé HEEMSTEDE BLOEMENDAAL HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE Ia den tuin van de R. K. kerk te Bloemen- daal had Woensdagavond een plechtige Maria- hulde plaats. In processie werd het Maria beeld naar buiten gebracht en daarna op een verlichten en versierden troon geplaatst. Meis jes van de Maria-Congregatie voerden een reli gieuzen dans uit, waarna zij onder het vormen van een M een spreekkoor ten beste gaven. Een bloemenhulde en een preekje, waarna pastoor Willenborg zijn parochianen en vrien den nog met een enkel woordje toesprak. In de kerk werd tenslotte het Allerheiligste uitgesteld. Woensdagmiddag is in Den Hout bij de Vij verlaan een tram der N.Z.H.T.M. uit de rails geloopen. Ter plaatse wordt een nieuwe rails gelegd, waaraan waarschijnlijk de ontsporing te wijten is. De tram had 3 kwartier van half een tot kwart over een vertraging. Per soneel der tram heeft de zaak weer in het reine, of liever gezegd de tram weer in het rechte spoor gebracht. Op den Tweeden Pinksterdag komen de le den van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor-, en Winkelbedienden, afd. Leiden, hun Haarlemsche collega's een bezoek brengen en zullen de leden van de afdeeling Haarlem hun Leidsche collega's te half twee 's middags ontmoeten op het Houtplein hoek Wagenweg, om dan gezamenlijk Haarlem en zijn mooie omgeving te doorkruisen. Aan het eind van dezen tocht zal op een heerlijk daarvoor uitgezocht plekje on der het genot van een „strijkje" of pianist humorist ee nafscheidsfeestje plaats hebben. Introducties zijn toegestaan, terwijl vriende lijk wordt verzocht precies op tijd op de afge sproken plaats aanwezig te zijn. Een 31-jarige Duitscher, zonder vaste woon plaats, huurde op 23 Maart j.l. in Den Haag een auto, tufte naar Haarlem, verkocht hem daar aan een garagehouder voor bijna 300 gulden, maar kwam tenslotte zonder auto en zonder geld in het Huis van Bewaring terecht. Voor de rechtbank gedaagd verklaarde hij naar zijn vrouw in Duitechland te willen reizen en daarom den auto te hebben gestolen. De rechtbank veroordeelde den Duitscher he denmorgen $®vè£eenkoïhstig den eisch van den Officier van-Justitie tot 8 maanden gevangenis- strlf met aftrek van preventieve hechtenis. Verdediger was Mr. H. E. Prinsen Geerligs, te Haarlem. De Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij en de Bond van, Nederland sche Haringexporteurs hebben aan de Staten- Generaal een uitvoerig toegelichte motie ge zonden, waarin zij protesteeren tegen het met Duitschland afgesloten handelsverdrag voor zoover zulks het daarin opgenomen artikel ge- 9 zouten haring betreft, aangezien niet alleen van eenige vermindering van het verleden jaar Sep tember verdriedubbelde invoerrecht op gezouten haring practisch geen sprake is, doch het zelfs niet uitgesloten is, dat bedoeld invoerrecht tij dens den duur der overeenkomst nog verhoogd wordt, hetgeen de uitoefening van de Neder- landschè haringvisscherij met ondergang zou bedreigen. Zij protesteeren voorts tegen het niet aan wezig zijn van een visseherij-deskundige tijdens de te Berlijn gevoerde onderhandelingen in te genstelling met andere belanghebbende groe pen en dringt er bij de Kamers op aan genoemd verdrag niet te ratificeeren, tenzij voor het ar tikel gezouten haring geen ongunstiger invoer recht zal worden geheven dan het thans be staande zooals dat wel voor alle andere pro ducten werd vastgelegd. De uit Zandvoort naar Markeloo uitgezonden werkloozen, een groep van ongeveer dertig man, is, zooals wij elders in dit blad uitvoerig melden, op eigen houtje naar Zandvoort terug gekeerd. Als reden voor het niet langer willen toeven in de loodsen, hun aangewezen als verblijf plaats, hoorden we opgeven, dat er te veel „ge zelschap" was. Intusschen zal dit eigenmachtig optreden zeer ernstige gevolgen hebben, wat betreft de steunuitkeering. Uit Velsen is ook een groep werkloozen even eens op eigen gezag huiswaarts gekeerd. Bjj de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. W. de Groot, IJmuiden-Oost, Zeeweg 187, als makelaar in onroerende goederen, assuran tiën en hypotheken. 2. W. J. II. Stoel, Haarlem, Verspronckweg 28rd, als makelaar in onroerende goederen, assurantiën, hypotheken en meubilair. 3. M. de Haan, IJmuiden, IJmuiderstraatweg 180, als makelaar in onroerende goederen, hy potheken en assurantiën. 4. L. Vonhoff, Haarlem, Ged. O. Gracht 110. als makelaar in onroerende goederen, assu rantiën, hypotheken en meubilair. 5. F. J. Hoon, Haarlem, Rijksstraatweg 212, als makelaar in onr. goederen, hypotheken en assurantiën. 6. P. C. Nieuwdorp, Haarlem, Santpoorter plein 7, als' makelaar in roerende en onroe rende goederen. 7. H. Snoeck, Haarlem, Garenkokerskade 61, als makelaar in roerende en onroerende goe deren, hypotheken en assurantiën. 8. A. Jacobson, Haarlem, Velserstraat 4, als makelaar in grafische machines. De auto- en motorongelukken op den druk ken Rijksstraatweg te Halfweg zyn momenteel weer niet van de lucht. Woensdagavond om streeks kwart over zes had aldaar wederom een ernstig motorongeluk plaats. Op haar rijwiel uit de richting Amsterdam komende stak mej. v. d. L. tegenover de Wil- helminastraat plotseling den Rijksstraatweg over. Tezelfder tijd naderde eveneens uit de richting Amsterdam een motorrijder met duo passagier. Hoewel de motorrijder op het laat ste oogenblik nog trachtte de wielrijdster te ontwijken, kon hij eene botsing niet meer voor komen. Mej. v. d. L. werd daarbij van haar rij wiel geslingerd en bekwam een ernstige been wond en eenige lichtere verwondingen aan de hand. Bovendien waren haar kleeren deeriyk gehavend. De duopassagier, de 19-jarige S. uit Amsterdam, kwam er minder goed af. Hij werd van de duozitting afgeslingerd en kwam eenige meters verder met zijn hoofd op den rand van den vluchtheuvel van de tram terecht. Met een viertal tanden uit den mond, een gescheur de bovenlip en een ernstige kaakwond bleef de man op straat liggen. De motorrijder zelf, de 21-jarige W. A. K eveneens uit Amsterdam afkomstig, kwam er met een lichte kniewond nog goed af; boven dien klaagde hy over pijn in een zyner enkels. Aangezien dit ongeluk juist tegenover de wo ning van dr. Baumann gebeurde, was deze snoedig aanwezig. De gewonden werden hy hem binnen gebracht n nadat zij verbonden waren, konden zü naar hunne woningen wor den vervoerd. Het rijwiel van mej. v. d. L. werd zoo goed als vernield, terwijl ook het motorrywiel ern stig werd beschadigd. Begunstigd door mooi weer werden te Half weg ten aanschouwe van ongeveer 1000 perso nen de internationale harddraverijen op de korte baan gehouden om den grooten prijs van Amsterdam. Aan den start verschenen 18 van de 22 in geschreven paarden. 1. Sir Axworthy K, eigenaar en berijder A. de Vlieger te Nieuw-Vennep; 2. Newbold, eige naar en berijder S. v. d. Oord te Rijk, Haar lemmermeer; 3. Peter Kerrigan, eigenaar J. W. Borst te Bakkum, berijder Jac. Borst; 4. Miss Zelda Peter, eigenaar S. v. d. Oord te Rijk, Haarlemmermeer, berijder J. de Vlieger; 5. Oplooper, eigenaar C. Weehuizen te Amster dam, berijder K. Bakker. De prijsuitreiking had plaats door den heer Prins, wethouder van Zaandam, voorzitter van den Bond van Kortebaandravers. j ai. mas *j <sit. De Haarlemsche Rechtbank deed hedenmor gen uitspraak in een zaak van een 67-jarigen adminstrateur van een coöperatie te Haarlem, die zich gedurende 20 jaar ten nadeele van deze vereeniging had schuldig gemaakt aan verduistering van ongeveer f 24000 door een systeem van valsche overboekingen, welke by een latere, meer nauwkeurige controle was ont dekt. De Officier van Justitie eischte in verband met den ernst van het feit een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 jaar met een proeftijd van 3 jaar. De rechtbank achtte het gepleegde feit even eens ernstig, maar nam den leeftijd van ver dachte in aanmerking en veroordeelde hem wegens verduistering to 2 maanden gevange nisstraf. Verdediger was Mr. L. G. van Dam. In Haarlemmerliede werd in één nacht op niet minder dan zeven plaatsen ingebroken. Deze inbraken bleven echter beperkt tot de schuurtjes achter de huizen van de verschillen de bewoners. Blijkbaar hebben de daders ook niet veel van hun gading gevonden. Alleen wordt een rijwiel vermist uit de schuur van den heer M. Een rijwiel van een andere bew'oner, dat even eens vermist werd, stond een eind verder tegen een huis. Blijkbaar is dit vergeten mede te ne men; bij zooveel inbraken tegeiyk raakt men gemakkelijk den tel kwyt. Van de daders is nog geen spoor gevonden. Hieronder publiceeren wij den eindstand van den wedstrijd om het tweede klasse clubkam pioenschap 19321933 der „Haarlemsche Dam club". Deze luidt thans als volgt: Eindstand 2de klasse. Nr. Spelers gesp. gew. rem. verl. pnt. 1 C Kool 12 6 5 1 17 2 J. Wielenga 12 6 5 1 17 3 P. J. Byrij 12 6 4 2 16 4 H. J. Rozijn 12 5 4 3 14 5 Ph. F. Amelung Sr. 12 3 7 2 13 6 Th. Wesseslman 12 3 7 2 13 7 A. Kiel 12 4 4 4 12 8 J. M. A. Minderhoud 12 4 4 4 12 9 T. Kerkman 12 3 4 5 19 10 J. Otter 12 4 2 6 10 11 J. H. Reedijk 12 4 2 6 10 12 F. W. de Pater 12 4 1 7 9 13 W. J. A. Matla 12 0 3 9 3 Kool en Wielenga zyn dus met geiyk aantal punten op de eerste plaats aangekomen. Deze spelers moeten thans herkampen (match van drie partijen) om den kampioenstitel en twee den prys. Byrij behaalde den derden prijs. Kool en Bijry promoveerden verleden jaar naar de 2e klasse, zoodat dit resultaat voor hen een bijzonder mooi succes genoemd mag wor den. Kool, Wielenga en Byrij promoveeren allen naar de hoofdklasse, terwijl Matla degradeert naar de derde klasse. M. wisselslag estafette dames en heeren, tevens schoonspringen dames en heeren. Ook zullen eenige Haarlemsche kampioen schappen verwerkt worden. Bertus(de heer G. Hoogeveen) de wei- beidende huisknecht-koster van het Bis schoppelijk Paleis aan de Nieuwe Gracht, vierde Woensdag zijn 40-jarig jubileum als zoodanig. Men ziet hem hierboven, getooid met het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice", hem door Z. H. den Paus ge schonken. H. M. de Koningin onderscheidde hem met de zilveren eere-medaïlle verbonden aan de Oranje Nassau Orde. Zooals reeds eerder werd medegedeeld orga niseert de Koninklyke Nederlandsche Automo biel Club dit jaar wederom een concours voor koetswerken. Alles wordt in het werk gesteld om dit concours, dat 17 Juni te Zandvoort wordt gehouden, zoo aantrekkeiyk mogelijk te maken en inderdaad schynt de belangstelling, dank zij de verschillende nieuwe attracties, die aan dit concours verbonden zijn, nog grooter te zijn, dan vorige jaren. De inschrijvingen komen vlot binnen, zoodat gerekend mag worden op een belangrijke show van groote verscheidenheid. Om zooveel mogelijk automobilisten op 17 Juni naar Zandvoort te lokken is besloten aan het Concours tevens een sterrit naar genoemde badplaats uit te schrijven. Deze rit is byzonder eenvoudig van opzet. De deelnemers hebben zich slechts tusschen 12 en 15 uur aan de eind controle, terzyde van het Grand Hotel by de boulevard te melden. Daar zal hen, de speciaal voor dit doel, door de Koninklyke Beseer ver vaardigde plaquette, als herinnering aan dezen dag worden uitgereikt. Bovendien krijgt iedere inschrijver een gratis toegangsbewijs voor het concours voor koetswerken voor twee personen. Het gemeentebestuur van Zandvoort, het groote belang van de propaganda van de bad plaats Zandvoort inziende, heeft aan de leden deelnemers van de K.N.A.C. een thé in het Grand Hotel aangeboden. Het Concours wordt tusschen 2 en 5 uur ge houden. De inschrijving zoowel voor concours als rit staat open tot 14 Juni. (Uieze .pagina, is gedeeltelijs gecorrigeerd.) Dinsdagavond na de oefeningen welke ditmaal geleid werden door den heer J. Veenhof, werd in het clubhuis van de voetbalvereen. „Swastika" vergaderd door de honkbalafdeeling der ver eeniging. Besloten werd tot oprichting van een zelfstandige honkbalvereeniging. De bestuursverkiezing had het volgende resultaat: A. J. de Brie, voorzitter; J. R. de Zwaan, penningmeester en W. F. Kilk, Middenweg 53, secretaris. Gemelde bestuursleden vormen tevens de negental-commissie. De uitslag van de Zondag gehouden wed vluchten is als volgt: Mons (België) 217 K. M.. G. H. Stouten 1, 7, 9, 11, 12, 18, 20, 21, 35, 37; N. Peetoom 2, 3, 4, 19, 24; C. Koning 5, 6, 8, 27, 36; J. Terhorst 10, 16; J. H. Hart 13, S. Heitlager 14, 26; L. van Meurs 15, 19; J. Pieke 17, 22, 30, 31; J. J. Hart 23; H. J. Petter 25, 39; H. van Alphen 28, 34; C. van Meurs 32; H. Waasdorp 33; F. J. Koedijk 38. Compiègne (Frankryk) 354 K. M.: J. J. Hart 1, 39; N. Peetoom 2, 8, 32, 44; H. v. Alphen 3, 4, 17, 31; P. van Andel 5, 14, 49; E>. Joppe 6, 25; C. Koning 7, 12, 16, 38; G. H. Stou ten 9, 10, 19, 22, 23, 33, 34, 35, 36, 41; C. van Meurs 11, 27, 40, 50; A. Terol 13; J. Pieke 15, 20; N. van Kleef 18, 29. L. van Meurs 21, 46; H. J. Petter 24, 26, 45; J. Terhorst 28, 30, 43; H. Waasdorp 37, 48; P. Kaptijn 42; S. Heitlager 47. Op 2en Pinksterdag (Maandag 5 Juni a.s.) worden in het wedstrydbassin Noorderbad te Zandvoort voor de eerste maal nationale zwemwedstrijden gehouden, georganiseerd dooi den Haarlemschen Zwemkring. De volgende nummers staan op het wedstrijdprogramma: 200 M. schoolslag heeren, 100 M. rugslag hee ren, 10 X 50 M. vrije slag estafette heeren, schoonspringen heeren, 100 M. vrije slag da mes, 200 M. schoolslag dames, 100 M. rugslag dames, 5 X 50 M. vrije slag estafette dames, 4 X 200 M. vrije slag estafette heeren en ten slotte een waterpolo-wedstrijd tusschen de „Kikvorschen" en een Haarlemsch zevental. De beide zeventallen zijn als volgt samenge steld. De Kikvorschen: Doel: Veenstra (IJ). Achter: Van Oostrom Soede (IJ). Kohier (IJ); Ingeluyff (H. Z. en P. C. Den Haag). Voor: Beeker (H. Z. en P. C.), Schrieder (H. Z. en1 P. C.) en van Daatselaar (U. Z. C.) Haarlemsch zevental: Doel: Kohier (H. P. C.). Achter: Moolenaar (H. P. C.), Braam (H. P. C.), v. Ommeren (H. V. G. B.) Voor Zeeman („Haarlem"), Mooij (H. P. C.), Kooyman (H. P. C.) Scheidsrechter is de heer J. de Vries te Zaan dam. De Haarlemsche Zwem- en Poloclub „De Waterratten" houdt op 2 Juli a.s. een nationaal zwemfeest in de nieuwe inrichting aan de Houtvaart, aanvang half twee. Het program ma bevat o.a. 100 M. vrije slag dames, 5 m. 50 M. vriie slae estafette dames en heeren. 3 m. 50 Van de zijde der hengelaars vestigt men onze aandacht op het zeer slechte water in de Brou wersvaart. Deze vaart is onder Overveen altyd een by zonder geliefkoosd oord der hengelaars ge weest. Ook thans is er weer veel witvisch in de Brouwersvaart, doch het afvoerwater der was- scherijen dreigt hier de hengelsport te doen verdwijnen. Verversching van het water vindt hoegenaamd niet plaats. Een hengelsportliefhebber opperde zelfs reeds het plan, de visch in kuipen over te brengen naar water, waar zij niet voorbestemd zyn een verstikkingsdood te sterven. Waterverversching in de Brouwersvaart dus. wy brengen dit onderwerp gaarne onder de aandacht der desbetreffende autoriteiten. Na een 35-jarige ambtsvervulling heeft Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten Woensdagmid dag officieel afscheid genomen als burgemees ter van Beverwijk, uit w'elke functie hem met ingang van 1 Juni eervol ontslag is verleend. Er had zich een comité gevormd, bestaande uit afgevaardigden uit de verschillende organi saties, ten einde den scheidenden burgervader een waardige hulde te bereiden. Niettegenstaande zijn gezondheidstoestand den laatsten tijd minder gunstig is, en men zich dientengevolge ten opzichte van zyn persoon in acht moest nemen, heeft de burgemeester gisteren getuige moge zijn van een waarlijk grootsche huldiging, waarin waardeering en dankbaarheid voor zyn beleid op ondubbelzin nige wijze tot uiting zijn gekomen. Het officieele afscheid vond plaats des mid dags, in de raadszaal van het Stadhuis, waar het geheele comité, benevens de raadsleden en verschillende genoodigden tegenwoordig waren. O.a. merkten wy op Jhr. A. L. v. Sprenglen, bur gemeester van Noord- en Zuid-Scharwoude, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloe- mendaal, Mr. J. L. J. E. Rambonnet, burge meester van Velsen, de heer De Vreugde, bur gemeester van Heemskerk, de heer Rothe, bur gemeester van wyk aan Zee en Duin, de heer R. Ryken, oud-burgemeester van Velsen, de Hoogeerw. heer J. M. Lucassen, Deken van Be verwijk, de leden van het eere-comité en an deren. Nadat de burgemeester en zyn familieleden hadden plaats genomen, nam de wethouder, de heer J. F. Braun, het woord, Als oudste Wethouder, gevoelt spr. zich ver plicht om, nu de burgemeester binnenkort af scheid gaat nemen, hem namens de geheele gemeente en in het byzonder namens onzen gemeenteraad, dank te betuigen voor al hetgeen hij gedurende de 35 voorbijgegane jaren in onze gemeente heeft tot stand gebracht. Het zou mij niet goed mogelijk zijn, aldus spr., door het vele, om in het bijzonder de zaken te vermelden, welke door u persoonlijk het le venslicht hebben aanschouwd en tot goed resul taat zijn gebracht, maar ook hébben initiatief nemers, uwe volle medewerking gehad voor die zaken, welke het belang der gemeente konden dienen of tot persoonlijk belang der gemeente naren konden leiden. Met weloverwogen voortvarendheid gaaft gij dan uw krachten. Rust, zindelijkheid en goed aanzien der ge meente hadden in het bijzonder uwe aandacht. Tijd noch moeite hebt gy gespaard, om zelfs tot aan de grenzen der gemeente, u persoonlijk te overtuigen of aanwijzingen te geven welke tot dit doel konden leiden. Niet altyd hebt gy ieders volle medewerking kunnen krijgen, maar uw doorzettingsvermogen overtuigd zijnde van de noodzakelijkheid daar toe, behaalde toch het door u gewenschte resul taat, Beverwijk ook naar buiten daardoor een goeden naam bezorgende. Gy hebt getracht te zijn voor een ieder, zon der aanziens des persoons een goed Burgervader. Daarom dan ook van ons allen onzen hartelijken dank en moge een welverdiende rust nog menig jaar uw deel zyn, wetende, dat het belang van Beverwijk, u ten allen tijde, zeer na aan het harte' zal gaan. (Applaus). Nadat ook de wethouder, de heer K. Steijn, een hartelijk woord van afscheid en waardee ring had gesproken, werd het woord gevoerd door den heer J. J. Bisschop, die als oudste raadslid dank bracht voor alles wat den bur gemeester in de vijf-en-dertig jaren die hy als burgemeester van Beverwijk fungeerde, voor Beverwijk heeft gedaan. Als ik dan mijne ge dachten laat gaan over deze reeks van jaren aldus spr., dan komen zoovele zaken naar voren die u, Mynheer de Voorzitter, met stoere vol harding en met medewerking van den Raad hebt tot stand gebracht en verbeterd. Als wij op dit oogenblik ons Gas- en Electri- citeitsbedrijf zien, ons Gemeentehjk Slachthuis, en wij wandelen in den geest Beverwijk door, dat vyf-en-dertig jaar geleden nog een platte landsgemeente was, en wy zien nu de verfraai ing door het aanleggen van plantsoenen, het verbeteren der straten, kaden en pleinen en nog vele andere verbeteringen, dan geloof ik, dat ik namens den geheelen Raad spreek als ik u dank zeg voor alles wat u met taaie volharding hebt tot stand gebracht. Ja zelfs na uwe ontslagaanvrage als burge meester, en ondanks uw'a minder goede gezond heid, kon u toch nog niet van uwen werkkring scheiden. Wel zeide u my eenige dagen geleden, dat de menschen nu wel van u zouden denken, dat u nu maar enkel een weinig de scherpe kantjes er af liep, maar ik geloof dat u meer verrichtte dan hetgeen de dokter u veroorloofd had. Nu wy deze laatste bijeenkomst met u heden houden, wil ik hierbij den wensch uitspreken, dat u, als u eenmaal naar Amsterdam zijt ver trokken, u dan nog dikwijls al uw werk, dat u in Beverwijk hebt tot stand gebracht, in uwe gedachten zult laten passeeren. Ik wil dan eindigen met den wensch dat u nog vele jaren in goede gezondheid van uwe rust moge genieten en nog dikwijls met welwil lendheid aan de leden van onzen Raad moge denken. Hierna was het woord aan den voorzitter van het uitvoerend comité, Mr. A. Moens, hetwelk is benoemd door het Groot Comité, dat zich heeft gevormd uit afgevaardigden van meer dan 120 Beverwijksche vereenigingen van aller lei gezindte, aard en schakeering en derhalve vertegenwoordigt de geheele burgerij van Be verwyk. Het is namens deze burgerij, dat spr. het woord tot den scheidenden burgemeester richtte. Spr. wilde er nog eens met nadruk op wyzen hoe gedurende den ambtstijd van den burge meester het stedeke van een betrekkelijk klein belang tot een stadje van grootere beteekenis is gegroeid, centrum zijner omgeving en als van ouds hare marktplaats en hoe de burgemeester zyn ambt steeds met voorbeeldigen ijver, plicht matigheid en eerlijkheid, zonder onderscheid des persoons heeft vervuld; steeds stond hy paraat; steeds was hy toegankelijk voor elkeen; wanneer een statistiek werd gemaakt betreffen de den dagelijkschen duur van in functie zyn van burgemeesters, zou zyn ambtstijd daarin een hoog Dunt bereiken. De burgerij heeft gemeend hare hulde niet slechts uit woorden te moeten laten bestaan. Het is bekend in welken vorm zij deze hulde heeft bereid; immers was daartoe de medewer king van den burgemeester vereischt. Mede daardoor is het aan het comité mogelijk geweest de opdracht om zijn portret te schilderen te verstrekken aan onzen plaatsgenoot, den veel- bèlovenden, nog jeugdigen kunstschilder Laurent Bleeker, die er in geslaagd is een mooi, goed gelijkend en aan technische eischen voldoend beeltenis van den burgemeester als magistraat te vervaardigen. Het zy my vergund, aldus spr., u mijnheer Bleeker een hartelijk woord van waardeering van het comité te brengen voor de meesterlijke wijze, waarop gij de u door het comité verstrekte opdracht hebt vervuld. Gij hebt de moeilijk heden met groote energie overwonnen en iets moois tot stand gebracht, hetwelk onze ge meente blijvend zal sieren en tot eer strekken. En wy, Dames en Heeren, laten wij er trotscn op zijn, dat dit door een Beverwyker jongen is volbracht. Een woord van dank past mij ook en breng ik gaarne aan den Hooggel. Heer Prof. Roland Holst, Directeur van de Academie voor Beel dende Kunsten te Amsterdam, den leermeester van onzen schilder, dien wy hier gaarne had den gezien, doch die tot zijn leedwezen verhin derd was hier te komen, voor de groote Welwil lendheid, waarmede hy het Comité wel heeft willen voorlichten en het mogelijk heeft ge maakt, dat deze opdracht kon worden verstrekt en in de Academie in het atelier van Z. H.Gel. mocht worden uitgevoerd. Ook voor zijn moreelen steun en adviezen een welgemeend woord van dank. Het Comité heeft gemeend, waar straks het geschilderde portret aan de gemeente zal wor den aangeboden, dat het passend zou zijn het album, bevattende de namen van de medewer kende vereenigingen en hare afgevaardigden, vormende het Groot-Comité, voorafgegaan door die van het Eere-Comité en het Uitvoerend- Comité, hetwelk ik u straks zal aanbieden, een zeer bijzonder karakter te geven. De namen en opdracht zijn daarin met groote zorg en op keurige wijze gesteld door den calli- graaf N. H. Smit, gemeente-ontvanger van Beverwijk, wien ik gaarne den grooten dank van het Comité breng voor de byzondere wijze waarop hij dit heeft gedaan en voor de vele uren, w'elke hy daaraan wel heeft willen be steden. Voorts heeft het Comité den bekenden tee kenaar en illustrator Wam Heskes, mede een oud-Beverwyker, bereid gevonden om het album te versieren met zijn kunstzinnige teekeningen en aquarellen. Nadat het schilderij door een kleinzoontje van den burgemeester was onthuld, droeg spr. het geschilderde portret van Burgemeester Strick van Linschoten over aan de gemeente met de wetenschap dat het door haar wordt aanvaasd onder de bepaling dat het een blijvende plaats in het Raadhuis zal hebben als dankbare her innering aan den ruim 35-jarigen ambtstijd van Burgemeester Strick van Linschoten. Spr. overhandigde ten slotte het album, met den' wensch dat het den burgemeester gegeven zij nog langen tijd te genieten van de welver diende rust, welke met het eindigen van den dag van heden voor hem ingaat. De scheidende burgemeester was te veel onder den indruk om een woord van afscheid te spre ken. In zijn plaats dankte zijn zoon voor de waardeerende woorden, daarbij de verzekering gevende, dat deze huldiging een diepen indruk op hem heeft gemaakt. De burgemeester nam hierna afscheid van de gemeente met een welgemeenden groet aan allen en met den hartgrondigen wensch, dat Beverwijk, ondanks den ongunst van den tegen woordigen tijd, onder leiding van een jeugdiger en energiek burgemeester, weer zal bloeien en in welvaart zal toenemen en zich bij voortduring zal blijven ontwikkelen als een krachtig centrum dezer nijvere streek. De plechtigheid was hiermede ten einde. Er bestond hierna gelegenheid om persoonlijk af scheid te nemen, waarvan vele ingezetenen ge bruik maakten. Het afscheid werd des avonds op grootsche wijze besloten met een défilé van de plaatse lyke vereenigingen. Voor het raadhuis was een podium opgesla gen, waaraan de scheidende burgervader met zijn familieleden, benevens de leden van het comité het défilé gadesloegen. Begeleid door de Beverwijksche Harmonie kapel en de R. K. Harmonie „St. Jozef", trok ken de vereenigingen met hun banieren in keurige orde langs het raadhuis. Het was een massale demonstratie van wat er in Beverwijk op vereenigingsgebied leeft, waarbij de katho lieken een uitstekend figuur maakten. Zonder anderen te kort te doen, mogen we hier wel releveeren, welk een voortreffelijken indruk b.v. de Graal-afdeelingen en onze R. K. Gymnastiek vereeniging „S. S. S." maakten. De regeling van het grootsche défilé was wer kelijk uitstekend, zoodat alles een vlot ver loop had. De laatste groep werd gevormd door het man nenkoor „Zanglust" en de R. K. Kerkkoren. Na afloop van het défilé stelden zij zich voor het podium op en brachten, onder leiding van den heer Van Dijk, een schitterende zanghulde. Rondom de zangers stonden de deelnemende vereenigingen met him vaandels opgesteld. Tenslotte Wsrd door allen het „Wilhelmus gezongen, waarna ook deze plechtigheid ten einde was. Het prachtige lenteweer had een groote massa belangstellenden op de been gebracht, die, ach ter de afscheidingen, welke met het oog op het défilé op de Breestraat waren aangebracht, het voorbijtrekken van den stoet met belangstelling gadesloegen. Na afloop bleven de genoodigden nog eenigen tijd in de raadszaal bijeen, waar de eerewijn werd geschonken en waar de Hoogeerw. heer Deken J. M. Lucassen, een hartelijk woord van dank bracht aan allen, die aan het welslagen van deze huldiging hadden bijgedragen. Muzikale wandeling van „Excelsior" Naar aanleiding van het behaalde succes van het fan farecorps „Excelsior" op het concours te Rhe- nen, zal dit coips a.s. Woensdagavond -en muzikale wandeling maken door de gemeente. Geslaagd De dames J. van Eerde, M. Mey- lis, M. v. d. Pavert, mevr. M. Hasselmeyer Kraut, en de heeren A. Grootegoed en B. Har tendorp, allen leden van de Bloemend. Red dingsbrigade, zijn geslaagd voor het examen „Oranjekruis-diploma". Gemeenteraad Dinsdag vergaderde de Raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaamwou- de. Afwezig de heer A. Biesheuvel Jr. Onder de ingekomen stukken was een Konin klijk Besluit, waarbij het raadsbesluit tot ophef fing van de Openbare Lagere School te Hout- rakpolder is gehandhaafd en het daartegen in gestelde beroep ongegrond is verklaard. Een voorstel van de heeren van Duynhoven, Biesheuvel en Vink om de huur der landerijen van C. Werkhoven en N. van Lieshout te Haar lemmermeer te verlagen en voor hét jaar ..933 te bepalen op 80- per H.A., wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Als gevolg van de vaststelling der schadeloos stelling ingevolge art. 22 der Haarlemsche an nexatiewet, heeft de gemeente thans een bedrag van jf 60.000. voor belegging beschikbaar. In verband hiermede wordt besloten het sub. 3 vermelde van het raadsbesluit van 22 Febr. 1933, strekkende om tot dekking van de kosten der gasvoorziening, geraamd op 34.500, een geldleening aan te gaan met het Burgerlijk Armbestuur, in te trekken en te bepalen, dat de middelen tot dekking van de kosten der gas voorziening worden gesteld tegen een rente van 4-pCt. 's jaars en af te lossen in 30 gelijke an nuïteiten, te beginnen in 1934. Als gevolg van het feit, dat de gemeente door de schadeloosstelling geld voor belegging be schikbaar heeft, wordt besloten het restant der geldleening, aangegaan voor den bouw van de RH Par. School te Houtrakpolder, groot 29.000, per 1 Juli as. geheel af te losser, en jaarlijks, te beginnen in 1934, van den gewonen dienst naar den kapitaaldienst over te schrijven een bedrag van 1000, totdat het bedrag van 29 000, weer in zijn geheel zal zijn terugge keerd. Besloten wordt aan het crisis-comité een sub sidie te verleenen van 500, aangezien dit Comité thans niet rfteer bij machte is zijn taak zonder deze hulp te verrichten; en aan den gemeente-opzichter een gratificatie te verleenen van 250 en aan den gemeente-werkman Th. J. Knijn een van 50.voor het toezicht, dat door deze ambtenaars is uitgeoefend bij de in werkverschaffing uitgevoerde inpoldering van de Uiterdijken. In verband met een verzoek van de Buurt en Speeltuinvereeniging „Algemeen Belang", om voorzieningen te treffen met betrekking tot de sloot langs den Houtrakkerweg van het perceel van G. A. van Houwelingen tot dat van de Wed. R. van Beusichem en in het belang der openbare gezondheid, wordt besloten een crediet te verleenen van 1000 voor de demping en rioleering van deze sloot en daarover een trot toir te kunnen aanleggen. De kosten van herstellingen aan een riolee ring, gemaakt door eenige huiseigenaren, wor den voor rekening der gemeente genomen, daar later gebleken is, dat de gezochte fout in het hoofdriool zat. Besloten wordt aan P. J. Kranenburg en A. A. Hollemans van 1 Mei af een tegemoetkoming te verleenen van 20 per jaar voor elk hunne kinderen, dat de Christelijke School te Halfweg bezoekt, zoolang het in den leerplichtigen leef tijd valt en blijft wonen op meer dan 4 K-M. afstand van die school. De heer POLDERMAN vraagt, hoe B. en W. komen aan een bedrag van 20 per jaar per leerlinge; de auto, waarmede de kinderen thans worden vervoerd kost 1000 per jaar. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. aan vankelijk hebben overwogen op gronden van billijkheid vergoeding te verleenen, doch bij nader inzien is men hierop teruggekomen, spre ker gelooft, dat de Raad goed zal doen in deze krampachtig aan de wet vast te houden; dat voorkomt onbillijkheden en precedenten op dit stuk Ten aanzien van de vraag, hoe de kosten zijn berekend, anwoordt spreker, dat B. en w. zich niet bemoeien met de wijze, waarop het vervoer geschiedt. De voorgestelde bijdrage is bedoeld als eer, tegmoetkoming in de kosten van ver voer per rijwiel. De heer POLDERMAN vraagt dan, of het B. en W. bekend is, dat deze ouders dan wel ee is recht op huisonderwijs op kosten van de ge meente konden hebben en vraagt zich af, of de gemeente dan niet veel duurder uit zal zijn, waarop de Voorzitter antwoordt, dat verzoeken om huisonderwijs momenteel niet aan de orde zijn. Wethouder van ESSEN merkt op. dat hij in dertijd heeft geprotesteerd tegen de opheffing van de Openbare Lagere School in den Hout rakpolder en gewaarschuwd tegen de kosten, welke daaruit voor de gemeente zouden kunnen voortvloeieti. De heer Polderman was toen een der voorstanders van de opheffing van die school en ziedaar, bij het eerste verzoek het beste dat inkomt, is de heer Polderman een warm voorstander van het verleenen van finan- cieele faciliteiten, welke de gemeente geld zul len kosten. De heer DE GRAAFF merkt op. dat op alle mogelijke manieren getracht is die school in den polder weg te krygen; men is er daarbij niet voor teruggedeinsd om de menschen te mis leiden en vergoedingen toe te zeggen, welnu, laten diegenen, die dat gedaan hebben, dan nu ook maar den strop dragen! Op verzoek van den heer Polderman wordt het voorsel van B. en W. in stemming gebracht en met 9 tegen 1 stem, die van den heer Polder man. aangenomen. In verband met het vertrek van den heer Heilen stellen B. en W. voor aan genoemden heer op verzoek eervol ontslag te verleenen als lid der plaatselijke commissie van toezicht op op het lager onderwijs en als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Voorts stellen zij voor eerstgenoemde functie voorloopig onvervuld te laten en in de tweede vacature te voorzien door benoeming van den heer G. Laan. hoofd van de R.K. Par. School tc Houtrakpolder. De heer VAN DUUNHOVEN vraagt, waarom eerstgenoemde vacature onvervuld moet worden gelaten, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit verband houdt met de te verwachten ont slagaanvrage van den heer Bottelier als hoofd der O L. School te Halfweg. By stemming worden uitgebracht op den heer G. Laan 7 stemmen, op den heer J. r. Kuijpers 1 stem en 2 blanco-stemmen, zoodat de heer G. Laan is benoemd. De voorstellen in verband met een ingekomen aanvrage om een plaatsje ingevolge de Land- arbeiderswet, worden aangenomen. De heer VINK oppert het bezwaar, dat dit voor de betrokken landarbeiders weinig be staansmogelijkheid biedt. De heer STOKMAN juicht het voorstel van B. en W. ten zeerste toe, aangezien hierdoor een betere woongelegenheid voor de landarbeiders zal ontstaan, welke momenteel in den polder wel eens zeer veel te wenschen overlaat. De Voorziter antwoordt, dat men de zaak wel eenigszins vooruit loopt, aangezien thans alleen de aankoop van grond aan de orde is en eerst later het verzoek om een plaatsje in den Raad ter sprake zal worden gebracht. Spreker ant woordt den heer Vink, dat de bedoeling van de Landarbeiderswet geen andere is dan naast het beroep van landarbeider de mogelijkheid te scheppen van voorziening in de behoefte aan landbouwvruchten voor eigen gebruik. Van den heer BIESHEUVEL zijn een viertal vragen ingekomen betreffende de door B. en W. verleende vergunning tot het houden van hard draverijen in de Bauduinlaan. Aangezien de heer Biesheuvel niet tegenwoor dig is. stelt de Voorzitter bij de rondvraag voor, de beantwoording dier vragen aan te houden tot de volgende vergadering. De heer STOKMAN ziet er geen bezwaar in deze vragen reeds nu te beantwoorden. De Voorzitter oordeelt het beter hiermede te wachten tot de volgende vergadering, waarmede de heer Stokman dan genoegen neemt. Van den heer VAN DUUNHOVEN is een vraag ingekomen, betreffende de onvoldoende zichtbaarheid van de waarschuwingsborden in zake het verbod van voorbijrijden, nu de boo- men dichter in het blad komen. Hij stelt voor, dit verbod kenbaar te maken door een waar schuwingsbord over den weg. De Voo-zitter antwoordt, dat deze zaak reeds bij B. en W. ter sprake is geweest. Het is echter bekènd geworden, dat men doende is de betref fende verordening vernietigd te krygen door een uitspraak in hoogste instantie en hangende deze procedure zijn B. en W. niet voornemens, de kosten, welke een en ander met zich zullen brengen, te maken. Hierna sluiting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3