BLUE-STAR" GARAGE Ons pMteoi.... iuidl n steeds „U eijdl oSs m Uw etye* onto." BLUE-STAR GARAGE Sensatie in het Gereke-proces „Osservatore-Romano" en de Graal Het pact van vier België en de crisis Ramp op de Elbe Stroopersdrama te Egmond rr TELEFOON 12953 WILHELMINALAAN 22 EEN REEKS VERKEERDE OPVATTINGEN DE BE KL A A GDE A GEERDE TEGEN DE NAZI'S DONDERDAG 1 JUNI TELEFOON 12953 De rijdt alleen met nieuwe comfortable 6 —7 persoons Renault wagen». Ons tarief is slechts 8 ct per K M. Aan onze garage is een Autorijschool verbonden. Uitsluitend privé cursus slechts f 20t/m rijbewijs. Ook verhuren wij Auto's zonder chauffeur (ACHTER WESTERHOUTPARK) „Het wezen van de Graal is ge hoorzaamheid aan het Kerke lijk gezag der Bisschoppen" „U bent door God gezonden" Graal en katholieke actie Niet goed op de hoogte Beteekenis van den naam Onderwerping aan de Kerkelijke Overheid Een critieke nacht in de De regeering gered Wapenstilstandsverdrag gesloten Inhoud van de overeenkomst Door valsche kwitanties uit te ge ven, konden groote sommen van het Hindenburgfonds worden overgehouden Getuigenis van Keudell De stemming in de Fransche com missie van B.Z. uiterst ongunstig Drastische bezuinigingsmaatrege- enl der regeering Engelsch schip tengevolge van een botsing gezonken Alle opvarenden gered Pleidooi voor den gouden standaard PER VLIEGTUIG! Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde het vonnis van de Alkmaarsche rechtbank Van rechtsvervolging ontslagen MINISTER VAN JUSTITIE BELEEDIGD Veertien dagen achter slot DE LEENING-PROMOTOR Vonnis overeenkomstig den eisch ZWEMMEN ZWEMVEREENIGING HET IJ Recordpoging Japan tegen Rusland Het verkeer naar Wladiwostock stopgezet Beroep op de wereld-opinie e Toen wij gisteren het stuk in de Osser- vatore Romano over de Graal nog eens rustig overlazen, besloten wij een der cns bekende hoofdleidsters van de Graal eens te gaan interviewen om onze lezers zoo spoe dig mogelijk naar behooren hierover in te lich ten. Wij vroegen haar eerst, wat wel de aanlei ding geweest kan zijn van dit op het eerste gezicht eenigszins vreemde artikel. Het ant woord was: o, de aanleiding staat er zelf in; het gaat eigenlijk tegen het interview, dat de Corrière della Sera in zijn morgenblad van Vrijdag z6 Mei heeft opgenomen en waarin ge zegd wordt, dat de Graal een Internationaal karakter draagt. Nu is dat naar onze meening een beetje onvoorzichtig uitgedrukt. Want wij bedoelden tot nu toe met de internationale verbreiding van de Graal niets anders, dat dat de Vrouwen van Nazareth in die landen aan de opvoeding, en de organisatie der katholieke vrouwelijke jeugd werkten. Maar dat de Graal in dien zin internationaal zou zijn, dat wij een interdiocesaan hoofdbestuur zouden hebben, met rechtsmacht over de nationale Graalbon- den buiten de Kerkelijke hiërarchie om, daar van is ons tot nu toe heelemaal niets bekend. En u kunt dat dus ook gerust tegenspreken. Zoo'n hoofdbestuur bestaat niet. Mgr. Schrei- ber heeft ons naar Berlijn genoodigd, en met toestemming van Mgr. Aengenent zijn wij daar heen gegaan, om er te wei ken, natuurlijk on der de leiding van den Bisschop van Berlijn Mgr. Schreiber. En een paar maanden later hebben zich, onder hooge goedkeuring van Kardinaal Bourne, en wederom met toestem ming van Mgr. Aengenent, de Vrouwen van Nazareth in Londen gevestigd om te zien of daar een analoge R. K. Meisjesbeweging mo gelijk was. En het beste bewijs is, dat de Ber- lijnsche Graal in allerlei bijzonderheden zich heel anders gedraagt dan de Hollandsche Graal sn dat de Engelsche Grail zich weer heel an ders aan de Londensche omstandigheden heeft langeoast. En die beide ontwikkelingen heb ben zich voltrokken onder de voortdurende en onmiddellijke leiding van het Berlijnsche en Londensche Ordinariaat. Wy vroegen toen: Ja maar, de Overste van 3e Vrouwen van Nazareth, Moeder Margué- :ite, is en biyft toch natuurlijk Overste van ille Vrouwen van Nazareth, die in Londen en Berlijn werken? „Natuuriyk", was het antwoord, „dat is by »ns net als dat gaat met alle Bisschoppeiyke religieuze Congregaties, die huizen hebben bui- Jen het Diocees, waar ze zijn opgericht. Maar daardoor vormt zü nog niet het bestuur van de Graalbewegingen waaraan de Berlünsche en Londensche Vrouwen van Nazareth zich wij den. Rechtens is alleen Mgr. Schreiber de be stuurder van de Berlijnsche en alleen Kardi naal Boume de bestuurder van de Londensche li Graal". „Als ik het dus goed begryp" was onze nieu- ffe vraag, „zou het veiliger en juister geweest sijn, als er in dat interview gestaan had dat 3e Graal reeds vertakkingen heeft buiten Ne derland, maar dat er van één internationale Graal niet was gerept?" „Ja dat meenen wy". Ja maar, TJ wilt de wereld bekeeren voor Christus zoo staat er in de Graalkoortjes: de wereld moet bekeeren en God zal triomphee- ren!" „Zeker, dat hopen wy waarlijk, en daar bidden wy eiken dag voor, maar dat moet natuurlijk gebeuren onder leiding der Kerke lijke hiërarchie. U begrijpt toch, dat als wy de wereld Katholiek willen ipaken, wy dat met Katholieke middelen en op Katholieken grond slag willen bereiken. En dat stond in dat in terview al heel ongelukkig weergegevennet of wij een eigen program van zedelijke verheffing hadden, buiten de priesters en de Bisschoppen om. Ik begryp best, zoo vroeg ik door, dat ze daar in Rome van geschrokken zijn. Maar waarom heeft de schrijver in de „Osservatore Romano" dan niet even Mgr. Aengenent opge beld?" „Ja, dat weet ik ook niet," was hier op het antwoord, dat ik natuuriyk verwachtte. Goed, maar wat is nu dan de tegenstel ling tusschen de Pauselijke Encycliek („Ubi arcano Dei") en de arbeidsmethode van de Graal?" Zoo ver wy tot nu toe meenden, is er tusschen beide geen enkele tegenstelling." Ja maar, de „Osservatore Romano" zegt toch, dat U blijkbaar niet voldoet aan den eisch der „medewerking van de leeken met het hiërarchisch Apostolaat"?" Ja, dat staat er tenminste, maar als ik nu vertel, dat wy Vrou wen van Nazareth alleen en uitsluitend op Mgr. Aengenent's bevel, heelemaal niet op ons ver zoek, het eerste doel onzer Congregatie door Mgr. Callier zaliger goedgekeurd, uit pure re ligieuze gehoorzaamheid hebben laten varen, en er het Graalwerk voor in de plaats gekregen hebben, dan weet ik toch niet, wat wy hierin tegen de Kerkelijke hiërarchie zouden hebben bedreven. Bovendien zyn alle later gekomen Statuten en Reglementen van de Graalbewe ging allemaal öf door Mgr. Aengenent zelf ont worpen, óf door ons voorgesteld, en door Zyne Hoogwaardige Excellentie verbeterd en aange vuld. Volgens de Reglementen hebben wy lee- ken-leidsters aangenomen en leden gewonnen, die door ons voor dit Apostolaat worden opge leid, zoodat ik my opnieuw afvraag, met welk recht de schryver in de „Osservatore Romano" kan zeggen: „Wy zien eeriyk gezegd, niet het verband van de Graal met de Katholieke Actie". „En hebben de Bisschoppen van Berlijn en de Kardinaal van Londen dan weer nieuwe voorschriften gegeven?" Ja. want in het Bisdom Haarlem bijv. hebben wij een soort mo nopolie, wat wy in Berlijn en Londen niet heb ben. In Haarlem moet ieder ingewijd Graallid lid zyn van de Maria-Congregatie. In Berlijn of Londen is dat nog niet voorgeschreven. In Haarlem zyn wij op verlangen van Mgr. Aen genent met de werkende meisjes, in Berlijn zijn Wy onder leiding van Mgr. Schreiber hoogerop met de burgermeisjes en studentinnen begon nen, en in Londen werken wy, onder leiding van Kardinaal Boume, met de bijna dagelyk- sche hulp van Mgr. Myers en de hooge goed keuring van Mgr. Buth, den Londenschen Vicaris-Generaal, ten eerste onder de Katho lieke meisjes der hoogste Londensche kringen in de deftige Sloanestreet, en zullen wy bin nenkort daarnaast pas een huis voor werkende meisjes openen in Islington. Mgr. Buth zeide vorige week in volle tevredenheid over ons En gelsche werk: „You are God sent. You are God sent." Als ik u dus goed begrijp, gaat de vermaning, dat de Graal als internationale beweging aan de concrete verantwoordelijkheid van het Dioce saan Gezag ontglipt, heelemaal langs TJ heen en berust dit op verkeerde inlichting, op een misverstand." „Ja, ik zie tenminste geen aandere mogelyk- heid. Als de schrijver aan de Ordinariaten van Londen, Berlijn en Haarlem inlichtingen had ingewonnen, zou hy precies het omgekeerde hebben vernomen. En dat de Graal door haar wezen zelf van het Bisschoppelijk Gezag onafhankelijk is, is dus een loos alarm?" „Ja, zoo moet ik het dus voorloopig opvat ten. Het wezen van de Graal is gehoorzaamheid aan het Kerkelijk Gezag der Bisschoppen." „Ja maar de schryver in de „Osservatore Ro mano" zegt, dat 't den Graalleidsters blijkbaar aan de passende voorbereiding tot het Aposto laat ontbreekt." „Ja, dat staat er werkelijk, maar als ik U ver tel dat de Vrouwen van Nazareth, die toch de Graalbeweging dragen, een streng Noviciaat van 2y, jaar hebben, waarin zy op hun Apostolaat worden voorbereid; en dat zij van de door hen aangestelde leidsters toch ook weer een flinken proeftijd vragen, waarin zy bewijzen moeten ge ven voor dit werk geschikt te zijn, dan vraag ik mij toch af, of de Romeinsche schrijver zich van een en ander wel goed op de hoogte heeft gesteld." „Ja, maar die schrijver meent toch al weer, dat daartoe niet de middelen en methoden gebruikt, die de Kerk steeds heeft voorgehou den en ook thans nog met zeer goede vruchten in de vorming der jeugd worden toegepast!" „Inderdaad, dat schijnt hy te meenen; maar wy worden in ons Noviciaat opgeleid volgens de regels van de geestelijke oefeningen van den H. Ignatius. Onze stichter is een Jezuïet; en in onze regels zyn heel wat regels van de Jezuïeten overgenomen. En zeker, wy hebben iets eigens of althans een nieuwe vrouwelijke combinatie, die uit onze beweging is opgekomen, en die wij den Graalgeest noemen; maar dat is niets an ders dan de liefde tot het Kruis, die juist het hoogtepunt is van Ignatius' geestelyke oefenin gen, maar die wij als vrouw veel harder meenen noodig te hebben en dan ook voortdurend voor opzetten: en daarom vragen wy van de Graal leidsters en Graalleden een voortdurende ver sterving in het kleine, die daartoe volgens alle ascetische schrijvers de beste voorbereiding is." „Och, ja, aan Uw goede bedoelingen wordt dan ook niet getwijfeld, alleen het inzicht van den Schryver in de Osservatore Romano blijkt wel sterk te verschillen van de opvattingen der Bisschoppen van Haarlem, Londen en Berlijn. Maar wat zegt U op den volgenden zin, dat binnen het kader der Katholieke Actie geen vereeniging kan passen, die zich beroept op apocriefe geschriften zooals het pseudo-Evan- gelie van Nicodemus?" „Nu, daar glimlach ik eens mee. Wie van de Graalleidsters heeft zich ooit op het pseudo- Evangelie van Nicodemus beroepen? Waar staat in onze Zilveren Trompet zoo'n dwaas heid te lezen? Daar is in de Zilveren Trompet altijd over de Graalsage en de Graallegende in den zin gesproken, dat er niets werkelyk van gebeurd is, maar dat het een symbool is van moed en Godsvertrouwen. De heele Katho lieke beweging van den dichter Van Kralik in Weenen heette ook Der Gral. De bekende Je zuïet Pater Muckermann schrijft altijd, ik meen, dat hy zelfs de Redacteur er van is. in een tijdschrift, dat ook Der Gral heet. Maar denkt U nu, dat Pater Muckermann daarom aan het pseudo-Evangelie van Nicodemus ge looft?" „Ja, maar, waarom heet Uw beweging dan zoo?" „Wel, omdat wy daarmee willen zeggen, dat wy met onzen geest naar de Katholieke Mid deleeuwen der Kruistochten terug willen; waaruit de Graalsage is geboren. Dat wij als nieuwe zoekers naar een heilig bovennatuurlijk goed, net als de Graalridders in de volle we reld levend, alles voor God over hebben en alles willen wagen." „Ja, maar de Schryver in de Osservatore Romano denkt, dat U daarmee het vroom mysticisme van de opera van Wagner tot le venswerk hebt gekozen." „Zou hy dat werkelyk meenen? Ik betwijfel het. Maar hy was nu eenmaal aan het afkeuren en heeft dat een mooi en leuk zinnetje gevon den. In ieder geval verzeker ik U, met volle kennis van zaken, dat de opera van Wagner aan ons allen onbekend is, dat wy er nooit over spreken. De eenige Graal, die wij bedoelen, is die van Robert de Borron, die in de Graal niets anders dan de Eucharistie zag; en naast den Eucharistischen Kruistocht, die voor ons bestond, hebben wy de Graal willen stellen als een voor de groote stads-wereld meer geschikt en niet zoo agressief symbool. In den grond der zaak bedoelen wy met de Graal precies hetzelfde als de Eucharistische Kruistocht, al lijken ons allerlei kleine technische byzonder- heden, die de H. Priester Poppe in Vlaande ren heeft ingevoerd en die Prof. Frencken in Noord-Brabant heeft nagevolgd, voor onze Hol landsche meisjes paedagogisch niet zoo ge schikt." „Dat maakt allemaal 'n heel anderen indruk dan dien men uit het artikel in de Osservatore Romano krygt; maar op één punt heeft hy, meen ik, toch gelijk. Het is toch juist, dat de Graalbeweging in haar rangen de eenigszins heidensche namen van Sirenen, Amazonen, Sy- billen en Walküren gebruikt?" „Inderdaad dit feit is althans juist. Maar ik vraag U: waren onze Middeleeuwsche Kerk- schilders, die voortdurend in hunne kerken naast den David der Messiaansche Psalmen, de Sybillen schilderden als de twee profeten van den Verlosser, zyn zy daarom heidenen? Zingt niet de Katholieke Liturgie heden nog trouw: Teste David cum Sybilla? Worden wij daarom heidenen? En zoo zijn wij toen vanzelf ook aan die Sirenen, Amazonen en Walküren gekomen. Bij meisjes gaat er dat ineens vanzelf in. Ze vinden het knus en plechtig. Ook geeft het een idee van breedheid, waarvoor zelfs de Schryver van de Osservatore Romano wat voelt. Maar hier hangt niets mee samen. Maar nog eens: blijkt hieruit nu, dat het ons mangelt aan Katholieke inspiratie? Welke jonge vrou wenbeweging. zou ik willen vragen, is volgens alle onpartijdige beoordeelaars in de drie jaar van haar bestaan rijker geweest aan in-katho- lieke inspiraties dan de Graal? Wij hoeven toch niet zelf hier aan onze processies der H. Vrou wen, aan ons Kruiskoor, ons Pinksterspel, het Berlijnsche Rorate en het Schiedamsche Lydwi- naspel te herinneren. Op den letterkundigen vorm zijn velen aangevallen, maar over een gebrek aan katholieke inspiratie heeft toch nog niemand kunnen klagen." „Dus U meent, dat Uw Graal niets met Wag ner te maken heeft?" „Wel neen, lees er ons Graalspel maar op na, dat indertijd te Amsterdam is opgevoerd, en binnenkort door een der bewerksters Marie Koenen opnieuw zal worden uitgegeven. En de muziek van Wagner wordt in de Graal nooit gehoord, nooit gezongen, nooit gespeeld en door die muziek is dus ook nog nooit één meisje naar de Graal getrokken of door de Graai vastgehouden. Ik geloof, dat hier de Italiaan- sche Schryver door onbekendheid met onze Hollandsche paedagogische methode zich op een beetje hinderlijke wijze heeft laten ken nen." „En wat zegt U tenslotte van zijn wensch en verlangen aan het slot?' Wel daarmee stem men wij van ganscher harte in. Dat wij ons al langer hoe beter bij al het bestaande en ge organiseerde in de Katholieke Kerk zullen mo gen aanpassen; dat wij de Pauselijke Documen ten al langer hoe beter mogen begrijpen, en toepassen en ze zoo trouw mogelijk mogen opvolgen, dat is een wensch, allen Graalleidsters uit het hart genomen. En dat wij de tradities der Kerk ten volle daarbij wenschen te hand haven, dat blijkt toch immers uit onze ver schillende pogingen, om b.v. aan de Quater temperdagen weer meer relief te geven; aar den gedialogeerden vorm der H. Mis, gelijk op den laatsten Katholiekendag te Delft te mogen meedoen; de traditie der bezoeken bij het H. Sacrament in onze Graalhuiskapellen meer tot vollen bloei te brengen zei niet een onzer laatste Graaltrompetten: in een Graalkapel is Onze Lieve Heer overdag nooit alleen en zoo nog op allerlei wijze. Maar u moet weten, dat wij nog een baby zijn, die pas 3 jaar oud is; en dat wij nog jaren hopen te mogen groeien, en dat wij ons best willen doen, om toe te nemen in welbe hagen bij God en bij de menschen. Als wij ongehoorzaam geweest waren aan de drie Bisschoppen, en die in Rome over ons ge klaagd hadden zou ik de toespeling der aller laatste regels van het Osservatore-stuk begrij pen; maar nu ik zeker weet, dat het omge keerde waar is, en dat zoo de drie Hoogwaar dige Excellenties binnenkort vanuit Rome om hun meening gevraagd zou worden, zij zouden schrijven, dat wij werkelijk en zelfs soms tot in het zeer moeilijke met volkomen overgave, zoowel collectief als individueel hun ne leiding hebben gevolgd, en zij dus op dit punt in hoegenaamd niets hebben te klagen, moet ik wel eindigen met te zeggen, dat ik van de laatste regels heelemaal niets versta. Maar, wat hier ook van zij, u kunt overtuigd zijn, dat alle Graalleden, Graalleidsters en Vrouwen van Nazareth zich geheel en al aan de Kerkelyke Overheid zullen onderwerpen, daar zij getraind zijn in de gedachte en de beoefening van de katholieke gehoorzaamheid, die hierin bestaat, dat wij in den persoon van den Stedehouder Gods, onzen Paus Pius XI, en in al de Bisschoppen in wier Diocesen wij wer ken, niet den mensch zien aan wien, maar den Plaatsbekleeder van God om wien wij aan alle Kerkelijke Overheid onderdanigheid verschul digd zijn." Ik was voldaan en gesticht, en bedacht on der het naar huisgaan, dat er overal waar menschen zijn vergissingen en misverstanden mogelijk blijven en dat zoo'n Vrouw van Na zareth, die ik nu zooveel dieper en beter had leeren kennen, er niets minder op was ge worden door dit gebeuren, maar ik in tegen deel gezien en meegemaakt heb, hoe zij door dezen tegenslag en voor haar natuurlijk zeer onaangename en vernederende bejegening van de Osservatore Romano, zichtbaar weer groei de in haar geloof, haar vaste hoop en warme Godsliefde. Wij zullen over deze zaak in de komende dagen nog wel meer hooren. God geve dat de Graal er door gereinigd en gesterkt worde, op dat uit haar groeie, waar God haar voor ge maakt heeft." Deze laatste woorden der uitgevraagde Vrou we van Nazareth teekent haar misschien be ter dan al het voorafgaande, waarom ik hier mee heb willen sluiten. PAIJS, 1 Juni (Reuter). Den geheelen nacht hebben Kamer en Senaat vergaderd over de be groot .ngi Ht voornaamste geschilpunt tusschen beide regeeringslichamen was de kwestie van het pe- troleum-monopolie. Op aansporen van de socialisten verlangde de Kamer de instelling van een dergelijk mono polie, terwijl de Senaat zich heftig verzette. Nadat de regeerig de kwestie van vertrou wen had gestelde werd besloten een studie commissie te benoemen. De Kamer volgde de regeering met 359 tegen 203 stemmen, de Senaat met 167 tegen 121 stemmen. Wel blijven nu nog een aantal kleinere ge schilpunten bestaan, welke een het heen-en- weer-gaan van de begrooting tusschen Kamer en Senaat noodzakelijk maken. Hedenochtend om zeven uur nam de Kamer in zesde lezing de geheele begrooting met 385 tegen 150 stemmen aan, waarna de begrooting weer naar den Senaat terug werd gezonden. In de begrooting overtreft het deficit een weinig de amortisatie. PARIJS, 1 Juni (Reuter). Ook de Senaat heeft de begrooting thans in haar geheel goed gekeurd. De uitgaven overtreffen de inkomsten met ruim milliard franc. TOKIO, 31 Mei. (Reuter.) Aan het Japan- sche ministerie van Oorlog is het bericht bin nengekomen, dat het wapenstilstandsverdrag tusschen Japan en China Dinsdagmiddag in Tangkoe nabij Tientsin gesloten is. SJANGHAI, 31 Mei. (Reuter.) De wapen stilstand van Tangkoe bepaalt de demilitarisee ring van het gebied, in het Noorden begrensd door den Grooten Chineeschen Muur, in het Oosten door den spoorweg PekingMoekden en in het Westen door de spoorlijn Peking Sui Yuan; verder de ontbinding van het corps Chi- neesche vrijwilligers in dit gebied en de her vatting van het verkeer op de spoorlijn Peking —Sjanghai Kwan. In het proces tegen den vroegeren minister Gereke werden Woensdag de zoon van Von Hindenburg, Von Hindenburg's secretaris Meiss- ner en de vroegere minister Treviranus ge hoord. Bij dit verhoor bleek, dat het Hinden burg-comité van plan is geweest, een Hinden burg-krant uit te geven, waarvoor dr. Gereke had verklaard, een som gelds ter beschikking te hebben. Thans blijkt dit het geld te zijn, dat Gereke door middel van valsche quitanties van de gelden voor de Hindenburg-verkiezing had overgehouden. Er was over gesproken, om voor 500.000 M. de „Deutsche Allgemeine Zeitung" en de „Tagli- che Rundschau" te koopen. Voor dit laatste blad interesseerde zich in het bijzonder gene raal Von Schleicher. Eenige andere leden van het Hindenburg-comité vonden het blad echter te socialistisch. De belangrijkste getuige in het proces tegen den gewezen rijkscommissaris van werkverschaf fing, Gereke, was echter oud-minister von Keudell, die, zooals gemeld, de eerste aanklacht heeft ingediend. Het Wolff-bureau meldt nog over het getui genis van den ex-minister: Getuige verklaarde er practische en principl- eele bezwaren tegen te hebben gehad, de kwestie persoonlijk met Gereke te regelen. Hij heeft er op aangedrongen, dat de regeering en de zoon van president Hindenburg op de hoogte zouden worden gesteld, omdat het om ernstige corrup tie ging. Bij de confrontatie heeft hij Gereke gevraagd of die niets te zijner ontlasting, wat de vervalsching der kwitanties betreft, kon aan voeren, waarop Gereke, onder vier oogen, had geantwoord, dat hij toch niet aan anderen kon mededeelen van welke politieke groepen hy gel'd had ontvangen. Op de vraag van den president, welke dan die politieke partijen waren, antwoordde getuige: De economische en de landvolkparty, alsmede de Jong-Duitsche orde. Staatssecretaris Kempner deelt daarop mede, dat Gereke totaal 1.390.000 Mark aan de Hin denburg-commissie heeft afgedragen. Pas bij 't verhoor door het O. M., nu eenige weken ge leden, heeft hy gehoord, dat er na de verkie zingscampagne nog geld was overgebleven. In November 1932 was echter reeds besloten, dat het overschot in het Hindenburgfonds zou wor den gestort. Getuige zou er nooit mede accoord gegaan zijn, dat dit overschot, een half millioen Mark, voor politieke doeleinden zou worden ge bruikt. Verder deelde getuige mede, dat hij van mee ning was, dat er een tekort was van een half millioen Mark; hij had met voorkennis van Ge reke daarover aan Brüning en den minister van financiën, Dietrich, geschreven. Hij weigert echter mede te deelen hoe dit tekort, dat vol gens zijn schrijven bestond, gedekt werd. Ge tuige is er zeker van, dat de verkiezingscam pagne voor Hindenburg gesteund is door links- staande persoonlijkheden, Joodsche eigenaren PARIJS, 1 Juni. (V. D.) De Fransche Minis ter van Buitenlandsche Zaken, Paul Boncour, die oorspronkelijk heden te Parijs terug werd verwacht om met minister-president Daladier deel te nemen aan de vergadering van de Ka mercommissie voor Buitenlandsche Zaken, heeft, naar van welingelichte zijde wordt vernomen, op verzoek van Daladier hier van afgezien. Da ladier zou Boncour hebben verzocht in verband met de belangrijke discussies in de Ontwape ningsconferentie over de controle, te Geneve te blijven. Bovendien is het nog twijfelachtig, of de buitenlandsche Kamercommissie inder daad vandaag bijeen komt, aangezien de Kamer in den afgeloopen nacht tot in den ochtend heeft doorvergaderd om de begrooting-1933 af te handelen. In verband met de gisteren gehouden verga dering der buitenlandsche commissie verklaart in de „Echo de Paris" Pertinax te hebben ver nomen, dat alle leden op één na zich tegen het Viermogendheden-pact hebben uitgesproken. Herriot zou zich zelfs vrij scherp hebben uitge laten en hebben verklaard dat het Pact het vertrouwen in den Volkenbond ondermijnt. Al verklaart men ook nog zoo uitdrukkelijk, dat de vier mogendheden zich uitsluitend zullen be zighouden met kwesties die een hunner betreft, dan is dat nog niet voldoende geruststellend voor de Kleine Entente. De Duitsche regeering kan bijv. steeds weer de kwestie van de her ziening der Corridorgrenzen aan de orde stellen, aangezien deze kwestie Duitschland zelf aan gaat. ROME, 1 Juni. (Reuter) Tengevolge van de laatste besprekingen inzake de redactie van ar tikel 3 van het Viermogendheden-pact (be treffende de gelijkgerechtigdheid van Duitsch land) nadert thans de oplossing van het pro bleem- van warenhuizen enz., die de commissie steun den om de verkiezing van Hitier tegen te gaan. De penningmeester der commissie, Grunow, verklaart dat hij de eerste afrekening van Ge reke heeft teruggezonden, omdat er telfouten in stonden en de stukken zeer onoverzichtelijk waren. Volgens de tweede afrekening was er 'n tekort van 30.000 Mk., dat Gereke wenschte ge dekt te zien. Over de oprichting van een blad wordt ten slotte door Heinrich von Gleichen medegedeeld, dat Gereke eerst 50.000 Mark en later 100.000 Mark had toegezegd. Staatssecretaris Meisner zou de plannen bespreken en ook generaal von Schleicher zou er zich voor interesseeren. Toen laatstgenoemde zich echter bij de „Tagliche Rundschau" aansloot, scheen de verdere uit voering van het plan geen kans van slagen te hebben. Getuige is van meening, dat het plan niet door financieele moeilijkheden is mislukt, maar door de gewijzigde houding van generaal von Schleicher. BRUSSEL, 1 Juni (Reuter). De regeering heeft heden per radio de maatregelen aan gekondigd, welke zij ter herstel van de finan- ci6n, overeenkomstig de machtigingswetten zal nemen. De maatregelen bevatten o.a. een verminde ring van 5 pet. van de ambtenaars-salarissen en pensioenen, ook ouderdoms-pensioen. Alle staats-subsidies worden met 20 pet. be snoeid, alle administratieve credieten met 10 pet. De crisis-belasting zal met y, pet. worden verhoogd, in afwachting van een regeling tot heffing va neen crisis-belasting voor alle in- komes boven 35.000 franc. De werkloozenzorg zal geheel gereorganiseerd worden, met verplichte arbeid voor werkloozen. Verder een beperking van de opeenstapeling van salarissen of pensioenen. De militaire invaliditeits-pensioenen worden met 10 pet. vermnderd. Bij deze maatregelen zal de regeering nog een program van publie ke werken uitvoeren, oa. door 1100 millioen toe te staan aan de spoorwegen tot verbetering van het net en van het rollendmateriaal. HAMBURG, 1 Juni (V.D.) Gisteravond te ruim elf uur heeft op de Elbe ten gevolge van de dichte mist een ernstige aanvaring plaats gehad. Bij ton S, nabij het oostelijke ziegat kwamen de beide groote Engelsche stoomsche pen „Stentor" en de uitvarende „Guilford Castle" met elkaar in botsing. De „Stentor" trof de „Guilford Castle" bij het voorschip aan stuurboordzijde en veroorzaakte een reusachtig, bijna 10 M. groot gat in den wand van een der laadruimen van de „Guilford Castle", waarvan het voorschip onmiddellijk begon te zinken. De gezagvoerder probeerde het schip aan den grond te zetten om te voorkomen, dat het ge heel zou zinken. Inmiddels werden de passa giers, di zich voor een groot deel reeds te sla pen hadden t ,even, in goede orde in de booten van boord gebracht. Verscheidene in de nabij heid vooranker liggende schepen zetten booten uit om hulp te verleenen. Twaalf opvarenden werden door het bergingsschip „Hermes" aan boord genomen en later overgebracht aan boord van de sleepboot „Krueckau" die hem vanmor gen te Cuxhaven aan land bracht. Achttien passagiers werden opgenomen aan boord van de „Stento" doch nderhand eveneens door een Duitsche rivierboot te Cuxhaven aan land ge bracht. WEENEN, 31 Mei (W. B.) De derde plenaire zitting van de Internationale Kamer van Koop handel hield zich heden bezig met het pro bleem van den terugkeer tot het vrije devie- zenverkeer en tot stabiele valuta-verhoudingen. De Italiaansche gedelegeerde Bianchini ver klaarde, dat eerstgenoemd probleem slechts kan worden opgelost in samenhang met dat van het evenwicht in de betalingsbalansen. Masson, de Fransche gedelegeerde, pleitte voor den gou den standaard, waartoe de staten weer moe ten terugkeeren; Engeland en Amerika moe ten daartoe z.i. het initiatief nemen. De ver tegenwoordiger van Zwitserland legde de ver klaring af, dat Zwitserland in elk geval aan den gouden standaard vast zal houden. KAAPSTAD, 1 juni (V.D.) De Zuid-Afri- kaansche delegatie naar de Economische Wereldconferentie te Londen, bastaande uit generaal Smuts, Havenga en Pirow, is per vliegtuig naar Europa vertrokken, In den nacht van 23 November van het vo rige jaar was een bekend strooper uit Egmond aan Zee in de duinen onder Egmond-Binnen met zijn broer op de konijnenjacht, toen zij betrapt werden door een jachtopziener en een rijksveldwachter. De jachtopziener achtervolgde den strooper Krijn Dekker; plotseling klonken kort achter elkaar drie schoten en de strooper viel kermend op den grond. Het bleek, dat de man in het dikst van het dijbeen was getrof fen; tijdens het vervoer naar een nabijgelegen woning stierf hij door verbloeding. De jachtopziener J. J. v. d. B. had zich voor de Alkmaarsche rechtbank te verantwoorden, verdacht van zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbend. Het O. M. requireerde ontslag van rechtsver volging, daar de jachtopziener volgens zijn ver klaringen uit zelfverdediging had gehandeld. De strooper viel hem met een stok aan en na twee waarschuwingsschoten had hij een derde schot op de beenen van Dekker gelost, met het ge noemde tragische gevolg. De rechtbank sprak verd. van een deel van de tenlastelegging vrij en ontsloeg hem voor een ander gedeelte van rechtsvervolging. Van verschillende kanten werd er op den Of ficier aandrang uitgeoefend om hooger beroep aan te teekenen, om de zaak voor een hooger rechtscollege behandeld te krijgen. Ook bij de behandeling voor het Hof te Amsterdam beriep verd. zich op noodweer. De Procureur-Generaal Mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, vroeg bevestiging van het Alkmaarsche vonnis. Vandaag wees het Hof arrest en bevestigde het vonnis der rechtbank te Alkmaar. De Haagsche rechtbank veroordeelde heden den accountant R. H. te Hillegersberg, die te recht stond wegens beleediging van den Minis ter van Justitie, oveerenkomstig den eisch tot veertien dagen gevangenisstraf. De Haagsche Rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen een gewezen bankdirecteur J. L., thans gedetineerd, tegen wien door het O. M. ter zoke het verduisteren van twee obligaties van 1000 dollar en een obli gatie van 500 dollar, ten nadeele van het kloos ter „Den Goeden Herder" te Konradshammer (Dantzig) anderhalf jaar gevangenisstraf was geëischt. De Rechtbank wees vonnis overeenkomstig den eisch, doch bracht drie maanden voorarrest in mindering. Naar men ons van officieele zijde mededeelt, zal de Zwemvereeniging „Het U", den 2en J»in- sterdag, op de nationale zwemwedstrijden van de Haarlemsche Zwemkring in het Noorderbad te Zandvoort, met de zwemmers Ed. van Es. T. Hazenberg, J. van Oostrom Soede en H. van Essen, een aanval doen op het Nederlandsche record 4 maal 200 M. vrije slag estafette Heeren. Het record staat thans op naam van de Am- sterdamsche Zwemclub 1870, in den tijd van 10 min. 28 sec. Aangezien *t wedstrijdbassin Noorderbad met zeewater gevuld is, waarin men aanmerkelijk lichter zwemt dan in zoetwater, is het lang niet uitgesloten, dat deze recordpoging zal gelukken. CHARBIN, 1 Juni (VJD.) Een paar uur na het sluiten van den wapenstilstand tusschen Japan en China heeft Japan zich door middel van den marionettenstaat Mandsjoekwo tegen de Sovjet-Unie gekeerd. Het heeft in de grens plaats Suifenho den Oost-Chineeschen spoor weg gesloten verklaard en aldus het verkeer naar Wladiwostok stopgezet. Als reden wordt opgegeven, dat de Sovjet-Unie wagons van deze spoorwegmaatschappij naar Russisch ge bied heeft laten brengen en deze niet terug wer.scht te geven. Onder dit opschrift publiceert „Het Volk" volgens bericht uit Londen: „Wij doen een beroep op de wereld-opinie om onzen broeder en echtgenoot, slachtoffer van een vooropgezet plan, te redden van het dood vonnis, dat hem wacht", aldus luidt een tele gram van de zuster en de vrouw van een der beide Bulgaarsche communisten, die onlangs te Berlijn werden gearresteerd onder beschuldi ging, dat zij Van der Lubbe zouden hebben ge holpen bij de brandstichting in den Rijksdag. Het telegram komt uit Moscou en is gericht aan de „Daily Herald", het orgaan van de Arbeiderspartij. Het gaat uit van Elma Dimi- trof en Rika Petrova. Zcoals men weet, is er nog een derde Bul gaar gearresteerd en de nazi's trachten nu deze drie menschen in verband te brengen met den bomaanslag op de kathedraal van Sofia in 1925. Een ander bericht uit Moskou zegt, dat de vrouw van Dimitrof, kort na het hooren van oe tijding, dat haar echtgenoot met de galg wordt bedreigd, plotseling is overleden-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9