De lucht vol met balonnen De ontwapeningsconferentie Staat Kroonstadt in brand? Het nieuws van heden DE AANBLIK ECHTER NIET FEESTELIJK HOOFDCOMMISSIE DRIE JULI WEER BIJEEN Z.-AFRIKA PROFITEERT DE BAROMETER -n -< VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 2 JUNI 1933 Conferenties als zweef molens Twee vliegtuigen in botsing Acht dooden Tegen demonstraties te Innsbruck Des avonds om 8 uur moeten alle voordeuren gesloten zijn De „Guilford Castle" gezonken Het Weer Het Centrum beraad slaagt 'ïtli Rook en vuur zichtbaar te Helsingfors Revisie Calmette-proces RELLETJES TE imSBRUCK De Oostenrijksche politie jaagt de herrieschoppende NazVs van de straat Graaf Helldorf Benoemd in het Pruisische mi nisterie van Binnenl. Zaken Duitsch-Oostenrijksch incident Berlijn protesteert te Weenen Ter gelegenheid van de herdenking van den zeeslag bij Skagerak betrok te Berlijn de marine de eerewacht bij het gedenkteekfin voor de gevallenen in den wereldoorlog. Het Engelsche plan in eerste lezing aangenomen voor den tijd van vijf jaar Verwarde debatten Sensatie om Morgan Steeds nieuwe lijsten van begunstigden Econ.wereldconferentie Caillaux leider der Fransche delegatie? Voorstellen van Amerika Sancta Maria del Anima De rector Mgr. Hudak benoemd tot titulair-bisschop van Ela Zilver als dekking voor de valuta DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De wapenstUstand in China Door Chineesche bladen met ge mengde gevoelens ontvangen Kleine Entente zal zich nauwer aaneensluiten Ketelexplosie te Aalborg Twee arbeiders gedood Van het prijsgeven van den gouden standaard NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18393 AdvertentieprijzenPer lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek De internationale politieke hemel hangt vol kleurige proefballonnetjes en toch biedt hij geen feestelyken aanblik. Heel de wereld snakt naar een beetje zorgelooze ker mispret om wat te verademen en volgt met hoopvolle blikken eiken ballon, die wordt opge laten, maar zoodra er een de lucht in gaat, beginnen pret bedervende diplomaten aan de touwtjes te rukken en met scherp te schieten, zoodat men z'n hart angstig vasthoudt. Er worden wel heel veel illusies gewekt, welke ech ter na korteren of langeren tijd in desillusies plegen te verkeeren. De wil tot honen moet wel sterk in de wereld leven, want anders zou die allangs hebben moeten bezwijken. De feest-ballon van het vier-mogendheden- pact, door Mussolini opgeblazen en de lucht in gejaagd ter gelegenheid van de „blijde incom- ste" van den ontwapeningslievenden Ramsay MacDonald te Rome, veroorzaakte een vrij en thousiast klinkend hoeratje. Hij kleurde zoo goed bij het ontwapeningsplan van den Engel- schen premier en hij leek zoo sterk, dat hij de vier groote Europeesche mogendheden als inderdaad gelijkgerechtigden over de moeilijk begaanbare en gevaarlijke gebergten der inter nationale meeningsverschillen zou kunnen dra gen, om ze met elkander verzoend aan den oever van het meer van Genève te laten neer dalen. Onmiddellijk openden echter Polen en de Kleine Entente het vuur op dit gevaarte, omdat er „Vredagsherziening" opgeschreven stond en er voor hen zelve geen passagiers plaatsje was gereserveerd. Zij bezwoeren hun grooten Pranschen broer, die zoo beducht voor het hachje zijner veiligheid is, zich niet tot een luchtreisje te laten verleiden, maar bij hen te blijven op den beganen grond van internatio naal wantrouwen. Frankrijk luisterde maar al te graag naar hen. Alleen al bij de gedachte, dat het daarboven in de ijlte in een klein gezelschap zou moeten verkeeren met den wel mooi pratenden maar erg wild gebarenden Hit- Ier, sloeg het de schrik om het hart. Als het maar niet zoo hoog zou gaan, zou Frankrijk wel meedurven. Op zijn aandringen liet men tenslotte zooveel van de vulling ontsnappen, dat het viermogendhedenpact nauwelijks meer van den grond kon loskomen. Voor Polen en de Kleine Entente bleek dit nog geen afdoende geruststelling. Zij zetten in hun pers de cam pagne tegen Mussolini's deerlijk verslapt initia tief voort. Daladier, die het in de parlemen taire commissies hard had te verantwoorden, omdat men meende, dat hij van lust tot in stappen verdacht moest worden, hield zich be trekkelijk flink en verklaarde, dat Frankrijk met Mussolini mee zou gaan, indien het belang van Frankrijk dat eischte en het reisplan aanvaard baar bleek. De tegenstand tegen het vier-mo- gendhedenpact, dat al tot tweemaal toe zoo goed als aanvaard heette, neemt in Frankrijk echter gestadig toe. Tardieu en Herriot hebben er met hun vulpen naar gespoten om het zoo zwart mogelijk te maken. Indien Daladier het niette min doorzet, zou het wel eens kunnen gebeu ren, dat hij zijn ministerieelen nek breekt vóór bij goed en wel naast Mussolini, MacDonald en Hitier gezeten is. De hoop, dat de ontwapeningsconferentie te Genève nog vóór den aanvang van de economische wereldconferentie te Londen op 12 Juni a.s. tot eenig positief resultaat zal komen, schijnt ook al ijdel te zijn geweest. De eerste lezing van het ontwerp-MacDonald zal Wel worden voltooid, maar de daarbij aan het licht getreden tegenstellingen zijn eerder ver scherpt dan verminderd, alle toenaderingsge zindheid van Amerika en Duitschland ten spijt. Ook in de netelige kwestie der oorlogsschulden aan Amerika heeft men het niet verder kunnen brengen dan vage toezeggingen en insinuaties zonder eenige bindende kracht, terwijl drie da gen na de opening van de economische confe rentie n.l. op den vervaldatum van den nieuwen termijn deze aangelegenheid weer allerpijnlijkst actueel zal worden. Alle kleine en groote con ferenties, welke de laatste maanden in verschil lende deelen der wereld zijn gehouden ter voor bereiding van de grootste aller conferenties, n.l. de economische maken den indruk van zweef molens te zijn geweest. Vol illusie heeft men er enkele hooge toertjes meegemaakt om ten slotte vrijwel weer op dezelfde plaats de plat getreden aarde te bereiken als waar men in het schuitje ging. Ondanks alle dictatoriale be voegdheden blijft president Roosevelt gekluisterd aan het Congres, dat nog steeds niet veel be grip toont voor de noodzakelijkheid van een in grijpende herziening der oorlogsschulden, en het gewapend Chineesch-Japansch conflict in het Verre Oosten, alsmede het nationale réveil in Duitschland en het daardoor versterkte Fran- sche wantrouwen fnuiken alle goedwillende ont wapeningsgezindheid. Hoe onder deze omstan digheden de economische conferentie tot eenig noemenswaardig resultaat zou kunnen komen is vooralsnog een raadsel, en toet heeft er zelfs niet den schijn van, dat men zich al te zeer het ziekgeprate hoofd zal afbeulen om de oplos sing van dit raadsel te vinden. NEW-YORK, 1 Juni (V.D.) Volgens berich ten uit Riverside in Califomië, zijn boven den Cajonpas twee legervliegtuigen met elkaar m botsing gekomen en neergestort. De beman ning van beide vliegtuigen, tezamen 8 man, werden gedood. INNSBRUCK, 1 Juni. (W. B.) De regeering heeft verordend, dat tegen iedere demonstratie met alle middelen moet worden opgetreden. Buitenlanders, die aan demonstraties deel nemen, zullen onmiddellijk over de grens wor den gezet. De huisdeuren moeten om 8 uur des avonds gesloten zijn. Alle jongens en meisjes onder de 17 jaar moeten vanaf 8 uur thuis blijven. De café's moeten om 11 uur sluiten. CUXHAFEN, 1 Juni. (W. B.) Het Engelsche stoomschip „Guilford Castle", dat gisteravond op de Elbe in botsing kwam met de „Stentor", is hedenavond gezonken. CUXHAFEN, 1 Juni (V.D.). Volgens de laat ste berichten over de scheepsbotsing op de Elbe zou het ongeval toch nog slachtoffers hebben geëischt en zouden drie opvarenden van de „Guilford Castle" zijn verdronken. Van twee hunner heeft men nog geen zekerheid en neeft men nog een geringe hoop, dat zij misschien door een andere boot zijn opgepikt. Een dek jongen heeft beide beenen gebroken en ook an dere leden van de bemanning liepen lichtere kwetsuren op De eveneens zwaar beschadigde „Stentor" is inmiddels door twee sleepbooten naar Hamburg gesleept. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu^ BERLIJN, 1 Juni. (W. B.) De Pruisische Landdagfractie van het Centrum heeft vandaag haar zitting beëindigd. De Rijksdagfractie van de Centrum-party was reeds gisteravond met haar beraadslagin gen klaar gekomen. Belangrijke besluiten zyn in beide fracties niet genomen. Verwachting: Zwakke tot ma- EE tigen, Oostelijke tot Zuidelijken wind, =E helder tot licht bewolkt, droog weer, EE EE warmer. Hoogste stand: 764.7 te Rost. Laagste stand: 752.6 te Vestmanör. EE Zon op 4.46, onder 9.11. Licht EE op 9.41. 8 Juni Volle Maan. Volgens „Het Volk" meldt de Stockholmsche „Social-Democraten", dat in de vestingwerken van Kroonstadt, het hoofdkwartier van de Rus sische admiraliteit, een groote brand is uitge broken. Gisteravond omstreeks negen uur zag men te Helsingfors in de richting van Kroon stadt een geweldige rookzuil, die ongeveer een uur later werd gevolgd door een schynsel van hel oplaaiende vlammen. Het schünt, alsof het vuur woedt aan de Noordzijde van het eiland Kotlin, waar zich de voornaamste vestingwer ken bevinden. Kroonstadt is voor niemand toegankelijk. De vestingwerken stammen reeds uit den tüd van Peter den Grooten, doch zijn in de laatste helft van de vorige eeuw vernieuwd en uitgebreid. Het Tass-agentschap te Moscou heeft inmid dels gisteravond alle berichten omtrent een brand in de vestingwerken van Kroonstadt be slist tegengesproken. „Het Volk" heeft zich na middernacht tele fonisch in verbinding gesteld met de redactie van het te Helsingfors verschijnende dagblad „Uusi Suomi", die het bericht van den brand te Kroonstadt bevestigde. De brand is uitge broken op een klein eiland voor de haven van Kroonstadt, waar munitiedepots en kazernes gevestigd zyn. Natuurlijk had de brand ont ploffingen van opgestapelde munitie ten ge volge. Het is zeer waarschijnlijk dat er menschen- levens te betreuren zijn. Aan de Finsche kust naby de Russische grens zijn duidelijk rook wolken gezien. Ook te Helsingfors kon men echter geen officieele Russische berichten krijgen. Aan de tegenspraak van Tass werd echter geen geloof gehecht. LEIPZIG, 1 Juni. (W. B.) Heden is voor het ryksgerechtshof de revisie van het Calmette- proces begonnen. Voor prof. Deycke is dr. Inde verdediger. By de opening vestigde de president er de aandacht op, dat de verdediging zich tot de juridische eritiek op het vonnis van de recht bank te Lübeck dient te beperken. Hedenmiddag vroeg de procureur-generaal be vestiging van het vonnis der rechtbank te Lü beck. LEIPZIG, 1 Juni. V. D.) De derde strafsenaat van het Reichsgericht heeft hedenavond alle revisie in het Lübecker Calmette-proces ver worpen. In de motiveering van het verwerpen der revisie in de zaak Calmette wordt o.a. gecon stateerd, dat beklaagde Peiche de entstof met de hem ter beschikking staande ontoereikende middelen bewaard en verzorgd heeft. Wat dr. Altstedt betreft wordt o.a. opgemerkt, dat hy ook strafrechtelijk de verantwoordelijkheid draagt voor het feit, dat hij op 24 Februari order gegeven heeft tot het afleveren van den entstof. BERLIJN, 1 Juni (V.D.) De Pruisische mi nister-president Goering heeft den politie-pre- sident van Potsdam graaf Helldorf benoemd in het Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken. Het Wolff-bureau meldde gisteren uit Linz, dat in de woning van den landelijken inspec teur van de nationaal-socialistische party in Oostenryk, Habicht, tweemaal een huiszoeking heeft plaats gehad. In een verklaring in de „Nachtpost" oefent Habicht scherpe eritiek op dezen maatregel, dien men getroffen heeft op een oogenblik, dat de bondskanselier met hem onderhandelingen voert. Naar V. D. uit Weenen verneemt, heeft de Duitsche gezant te Weenen namens de Rijks- regeering geprotesteerd tegen de huiszoeking by het Ryksdaglid Habicht, die persattaché bij het Duitsche Gezantschap is en derhalve aan spraak maakt op het diplomatieke exterritoria- liteitsrecht. Van Duitsche zijde zie men in de huiszoeking een schending van dit recht. GENèVE, 1 Juni. (W. B.) De hoofdcommissie van de ontwapeningsconferentie heeft heden morgen de besluiten van het bureau èn den verderen gang van de werkzaamheden der con ferentie besproken. Reeds terstond by den aan vang der debatten bleek er een sterke oppositie te bestaan, speciaal bij die staten, die niet in het presidium zyn vertegenwoordigd. De ver tegenwoordiger van Joego-Slavië maakte een sterk voorbehoud, waarby zich verscheiden ge delegeerden, meest vertegenwoordigers van klei nere staten, aansloten. De Fransche minister van Buitenlandsche Za ken, Paul-Boncour, verzette zich er tegen, dat het Engelsche ontwerp tot basis van de toekom stige ontwapeningsconventie zou worden ver klaard, alvorens de eerste lezing was beëindigd. Er ontspon zich dan een vry verward debat, waarbij het somtijds scheen, alsof de door het presidium genomen besluiten ongeldig verklaard zouden worden. Henderson stelde ten slotte een voorstel op, dat het resultaat der debatten samenvatte en eenstemmig werd aangenomen. Volgens dit voor stel worden de zittingen van de hoofdcommis sie, na afloop der eerste lezing, dus waarschyn- lyk binnen enkele dagen, verdaagd. Als uiterste termijn voor het weder byeenkomen van de hoofdcommissie is de derde Juli vastgesteld. De technische commissies der conferentie zullen intusschen haar werkzaamheden voortzetten tot zy met haar arbeid gereed zyn. De beslissing, of het Engelsche ontwerp nu definitief als basis van de toekomstige conventie aanvaard wordt, zal eerst na afloop van de eerste lezing vallen. GENEVE, 1 Juni. In de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie werd Donderdag in eerste lezing het nieuwe program der Fransche regeering betreffende de uitbreiding der con trole-bevoegdheden der toekomstige ontwape ningscommissie besproken. Van de goedkeuring van dit program stelt de Fransche regeering haar toestemming voor het Engelsche ontwa peningsverdrag afhankelyk. Het controleprogram bevat de volgende punten: 1. Invoeging van een „landverraders-para graaf", waarbij de regeeringen zich verplichten de publicatie of de bekendmaking van mededee lingen door personen die geen ambtenaar zyn, betreffende de schending van het ontwapenings verdrag onder geen beding gerechtelyk te ver volgen. Deze immuniteit wordt zelfs den amb tenaren gegarandeerd, indien dezen hun supe rieuren zönder succes hebben ingelicht over de schending van het ontwapeningsverdrag. 2. Publicaties der protocollen of der documen ten van de permanente ontwapeningscommissie van den Volkenbond by het onderzoek mogen op geen enkele wyze worden beperkt. 3. De permanente ontwapeningscommissie moet ten minste eenmaal per jaar in iederen staat een onderzoek instellen naar den stand der bewa pening. 4. In geval van een schending van het verdrag moet de permanente ontwapeningscommissie direct de betreffende mogendheid een termyn toestaan voor het herstel van den normalen toestand. In geval door de schending van het ontwapeningsverdrag een oorlog uitbreekt, zal de betreffende staat door alle statenleden van den volkenbond als schuldige worden be schouwd in den geest der santiebepalingen van art. 16 van het Vólkenbondspact. GENèVE, I Juni (VX>.). De oorspronkelyk voor einde dezer week vastgestelde by eenkomst tusschen den Engelschen minister van Buiten landsche Zaken, Simon, Norman Davis, Dala dier en Paul-Boncour in Pary's is uitgesteld tot begin van de volgende week. Het verluidt dat in hoofdzaak de kwestie der vlootverhouding zal worden behandeld. GENèVE, 1 Juni. (Reuter) De Hoofdcommis sie van de Ontwapeningsconferentie heeft in eerste lezing het Britsche plan voor den tyd van vijf jaar aangenomen. Na vyf Jaar moet dan een nieuwe Ontwapenings-conferentie by- eengeroepen worden. NEW YORK, 1 Juni (Reuter) John Hackett, ex-adjunctcommissaris van politie te New York, verscheen heden voor de senaatcom missie, die een onderzoek moet instellen naar de gedragingen van het huis Morgan, voor het in dienen van een aanklacht tegen Pecora, den raadsheer van de commissie. De beschuldigingen van Hackett tegen pecora betreffen de wyze, waarop Pecora in 1923 als adjunct-rechter van het New Yorksche district een crimineele aangelegenheid zou hebben be handeld. Pecora antwoordde, dat hy zyn be schuldiger tart, uiteen te zetten, wat er tegen zijn gedrag is in te brengen. De senaatscommissie publiceert verder een geheim contract, dat in 1916 tusschen de lei ders van het huis Morgan was gesloten. Dit contract verzekerde Morgan de alleenheerschap- py in het bankiershuis. Punt één bepaalt, dat in geval van een geschil tusschen de deelge- nooten de beslissing by Morgan ligt. In de tweede plaats mocht het deelgenootschap door Morgan elk oogenblik worden opgezegd. Ver der mochten de deelnemers niet speculeeren, behalve met hun eigen middelen. Zij mochten geen andere zaken doen en bij den dood van Morgan zou het bondgenootschap ophouden te bestaan. De.vyfde lyst van de door het bankiershuls Morgan begunstigde rekeninghouders is heden gepubliceerd. In totaal komen op deze lijst voor 56500 aandeelen van de Niagara Hudson, die in 1929 aan de rekeninghouders werden ver kocht voor 29 dollar per stuk, terwijl de markt prijs 36 dollar bedroeg. Op deze lijst komen de namen voor van Owen Young, Mellon en Harvey Couch, de huidige directeur van de Reconstruc tion Corporation. PARIJS, 2 Juni. (V. D.) De gewoonlijk goed ingelichte politieke redacteur van de „Echo de Paris" verklaart uit betrouwbare bron te heb ben vernomen, dat de Fransche regeering den voorzitter van de financieele Senaatscommis sie, oud-Minister President Caillaux heeft ver zocht, de leiding te willen aanvaarden van de Fransche delegatie naar de Economische We reldconferentie te Londen. Waarschynlijk zal nog vóór Dinsdag a.s. het officieele verzoek aan Caillaux worden gdaan en algemeen verwacht men, dat de benoeming door Caillaux zal wor den aanvaard. Als verdere leden der Fransche delegatie noemt het blad den Minister van Fi nanciën George Bonnet, den Minister van Han del Serre, den Minister van Landbouw Queuille en den oud-Minister voor de begrooting Piétri. NEW-YORK, 2 Juni (Reuter) Vermoede lijk zullen de Vereenigae Staten op de Econo mische Wereld Conferentie voorstellen met me dewerking van de centrale banken het goud weer gelèidelyk in omloop te brengen en over de geheele wereld de deviezen met 25 pet. te doen dekken, waarvan 20 pet. in goud en 5 pet. in zilver. Men seint ons uit Rome, dat Mgr. Ludwig Hudak, rector van het Duitsche college „Santa Maria del Anima", benoemd is tot titulair bis schop van Ela. AALBORG, 1 Juni. (Reuter) In den Deen kringen verluidt, dat de Amerikaansehe delega tie ter Econ. Wereldconferentie zal voorstellen de centrale circulatiebanken te machtigen zil ver te gebruiken als suppletoire dekking der valuta tot een bedrag van ten hoogste 20 pet. der gouddekking. Deze maatregel zal evenwel niet verplicht worden en geleidelyk kunnen worden ingevoerd. De Amerikaansehe regeering zou de bedoeling hebben de dekking van den dollar in goud te verlagen van 40 tot 25 pet. Hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie 3 Juli weer bijeen. De Amerikaansehe delegatie ter Econ. Wereld conferentie zal voorstellen ook zilver te gebrui ken als dekking voor de valuta. Maatregelen tegen demonstraties te Innsbruck. De rector van het Duitsche college „Santa Ma ria del Anima" is benoemd tot titulair-bisschop van Ela. Adres der samenwerkende boerenbonden aan den Minister-President. Postbode te Hoofddorp door een auto gedood. De Tweede Kamer debatteert over de Regee- ringsverklaring. De werkloosheid in Maart 1933. Verschenen is een voorontwerp van wet, hou dende wettelijke regelen inzake het erkennen en subsidieeren van vereenigingen met wetk- loozenkas en de instelling van een Crisiswerk- Ioosheidsfonds. Eervol ontslag verleend aan den heer J. J. de Rooy als directeur der Strafgevangenis te Am sterdam. Nog een dader van den roofoverval te Wate ringen gearresteerd. Installatie van den Economischen Raad. O PEKING, 1 Juni (Eigen bericht). Het tot stand gekomen wapenstilstandsverdrag tusschen China en Japan wordt in de bladen met ge mengde gevoelens ontvangen. Sommige bladen keuren den wapenstilstand goed, omdat China nu eenigen tijd krygt om al zyn krachten ie concentreeren; andere b'a- den daarentegen zijn van oordeel, dat men China thans in handen van Japan gegeven heeft. (United Press) PRAAG, 1 Juni (W. B.) Op den laatsten dag der bijeenkomst van den raad der Kleine En tente werd besloten, dat de staten een nieuwe nog nauwere eenheid zullen vormen. Om dit doel te bereiken, zal het de taak van den eco nomischen raad der Kleine Entente zyn een preferentie-stelsel tusschen de drie staten uit te werken. Verder zal een gezamenlyk plan over den in- en uitvoer en over de samenwerking op het gebied der industrieele productie ontworpen worden. In elk der drie hoofdsteden zal een bij- zonder economisch instituut worden opgericht. AALBORG, 1 Juni. (Reuter) In de Deen- sche briket-fabriek werden by een ketelontplof fing twee personen gedood. Men vreest, dat nog vier zwaar gewonde personen zullen sterven. BALAWAYO, 2 Juni (Reuter). Generaal Smuts zeide in een interview, dat kort samen gevat de blastingvoorstellen der regeering be- teekenen, dat alle goudertsen met een laag gehalte vrij van de extra heffing zijn. Als gevolg van het prijsgeven van den gou den standaard, kan de buitengewone winst die de goudmynen behalen op 20 millioen pond worden geraamd en die zal gelyk worden ver deeld tusschen de regeering en de mynen, zoo dat deze een voordeel genieten van ongeveer 10 millioen pond. Hoogste 6tand op Vrijdag 1 uur m: 761 Vorige stand: 757

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1