STADSNIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 2 Juni CsdiZiUV Bileikkarliet2kleedjes N.v. woninginr. J. Christiaans Wisselkoersen f VRIJDAG 2 JUNI HEEREN Werkverruiming door loonsverlaging AGENDA Nieuwe Kamerleden VRIJDAG 2 JUNI 1933 DE LU1LAKMARKT Ontheffing Winkelsluiting N.Z.H.T.M. Geen dividend Teruggang stadslijnen Jubileum bij Haarlemsch Ziekenfonds Anno Sancto-plechtigheid Examens St. Elisabeth's Gasthuis VERKEERSREGELING TIJDENS DE LUILAK Voorproefje nieuwe methode RIJKSWEG AMSTERDAM—SASSENHEIM Aanbesteding BURGERLIJKE STAND J. CHRISTIAANS Afd. Heerenkleeding VERKOOP UITSLUITEND: WESTERGRACHT 79 - TELEFOON 13292 en JÜLIANAPARK 60 - TELEFOON 13661 UIT DEN OMTREK BENNEBROEK HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HALFWEG HEEMSTEDE SANTPOORT VIJFHUIZEN VELSEN NED. TRAMWEG MPIJ; Opschorting van aflossing EEN NIEUW CONFLICT TE MAASTRICHT Loonkwestie bij de Sphinx VOOR ONZE ZEELIEDEN Uitgave voor bijzondere frankeer zegels Van 10 Juni tot en met 9 December a.s. zul len bijzondere frankeerzegels worden uitgegeven EEN GOED VOORBEELD Voorkeur voor Nederlandsch fabrikaat STICHTING „MENNO VAN COEHOORN" Behoud van Willemstads -wallen WATERSPORT Pinkstertochtjes 3 Juni INSTELLINGEN Interessante gevallen met gelijk luidende lijsten tuinbouw s exdiv. t In de gemeente Haarlem is heden Vrijdag in verband met de Luilak bloemenmarkt geen sluitingsuur voor de winkels voorgeschre ven. Zij mogen onafgebroken geopend blijven tot Zaterdagavond 10 uur. Gedurende dien tijd mag eveneens op den openbaren weg worden gevent behalve met bloemen, fruit en kleine eetwaar op de uren en wegen waar het venten met fruit, bloemen en kleine eetwaar verboden is. Op len Pinksterdag is de gewone Zondagsche regeling van kracht. Op 2en Pinksterdag gelden voor de winkels en voor het venten de bepalingen voor de werk dagen vastgesteld, terwijl op beide feestdagen het venten met geringe eetwaar tot 12 urn 's nachts is toegestaan. In de op 2 Juni 1933 gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders in de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar en werden de balans en winst- en verliesrekening per 31 December 1932 goedgekeurd. De winst- en verliesrekening sluit met inbe grip van het nadeelig saldo over het jaar 1931 (f 115.734.09) met een nadeelig saldo van 108.065.22. Dividend-uitkeering heeft niet plaats (als vorig jaar). De aan de beurt van aftreding zijnde com missaris, de heer Jhr. Dr. H. G. van Holthe tot Echten, werd herkozen. In het jaarverslag van de N. Z. T. H. M. lezen we: Op alle lijnen van ons net werd de invloed van de tijdsomstandigheden ondervonden, het sterkst echter op de stadslijnen. De werkloos heid, het toenemende gebruik van rijwielen en, in tegenstelling met de zuinigheidsoverwegingen, die het rijwielgebruik doen toenemen, het zich uitbreidende gebruik van huurauto's, kunnen wel als de voornaamste oorzaken hiervan wor den genoemd. De ontvangsten uit het bedrijf liepen dan ook met 289.000 tot rond 3.618.000 terug. Gelukkig whs het mogelijk door verschillende maatregelen, doch mede door enkele gunstige omstandigheden, die op de exploitatiekosten haar invloed konden uitoefenen, deze met on geveer 263.000.— tot rond 2.965.000.— te verlagen, waardoor echter niet verhinderd kon worden, dat het saldo der exploitatie met on geveer 26.000— tot rond 653.000— daalde. Bij de toenemende lasten, welke ons bedrijf door de in het afgeloopen jaar ondervonden uitbreiding zal hebben te dragen, is het duide lijk, dat alleen bij aanzienlijke vermeerdering van het exploitatiesaldo het noodige evenwicht zal kunnen worden behouden. De uitkomsten in het nieuwe jaar met onze nieuwe electrische lijnen verkregen stellen niet teleur; wij ontvein zen ons echter niet, dat de goede verwachtingen, die daarop gebouwd zouden kunnen worden, bij een blijvende daling van het vervoer over de geheele linie zeer spoedig vernietigd kunnen worden. Voor de omzetting van tramlijhen in auto bussen werden, maatregelen genomen, het wach ten is echter op een beslissing van de Kroon. De onderhandelingen voor verlenging van lijn 1 te Haarlem in Noordelijke richting vorderden niet in verband met de bezwaren, die de ge meente tegen een ligging van dubbel-spoor in de Timorstraat blijft hebben. Hooger beroep is aangeteekend tegen een be slissing, waarby Ged. Staten aan „Stormvo gels" vergunning gaven tot het exploiteeren van een buslijn langs den Zeeweg. Gememoreerd w'ordt de opening van de lijnen HaarlemLeiden, AmsterdamVolendam, etc. Het personeel bestond op 31 Dec. 1932 uit 151 ambténaren. 921 beambten. Het nadeelig verschil der ziektereserve be droeg ƒ6.982.75. Door den toenemenden achteruitgang van de inkomsten werd met ingang van Juni 1932 een tijdelijke kortingsregeling op de bezoldiging vastgesteld. Voor de ambtenaren 2% pet. tot ruim 8 pet., voor de beambten van ruim 1 pet. tot 8 pet. Dat de opbrengst in het stadsverkeer meer afnam dan het aantal reizigers (14.6 pet. tegen 10.8 pet.) is het gevolg van enkele tariefswij zigingen. Totale exploitatie-inkomsten ƒ3.618.000, uit gaven ƒ2.965 000, overschot ƒ653.000. Opbrengst personenvervoer LeidenHeemstede 123.000, stadslijnen Haarlem 655.000 tegenover 775.000 in 1931; AmsterdamZandvoort 1.186.000 (ƒ1241.000). De balans sluit met een bedrag van 117.477.499.16. De heer G. W. de Jong mocht gisteren den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar als vertegenwoordiger in dienst trad van Haar lemsch Ziekenfonds. Dat de diensten, die de jubilaris gedurende dien langen tijd aan de Instelling heeft bewe zen door het bestuur van Haarlemsch Zieken fonds en haren administrateur worden gewaar deerd, mocht den jubilaris blijken uit hunne persoonlijke belangstelling en de aanbieding van een fraai geschenk. Ook de collegea's hebben dezen dag niet on gemerkt voorbij laten gaan, de Personeelsver- eeniging gaf blijk van haar medeleven door een bloemstuk, ook het kantoorpersoneel had den jubilaris een schitterende vaas met rozen ge zonden. Vele collega's kwamen den feesteling complimenteeren en door een tweetal werd na mens allen een blijvend aandenken overhan digd met den wensch, dat collega de Jong nog lange jaren met vrucht voor Haarlemsch Zie kenfonds werkzaam moge blijven. Het comité van Katholieke Actie deelt hierbij mede, dat een beperkt aantal entréebiljetten voor het Anna Sancto-feest, op 18 Juni 1933 in het Stadion te Amsterdam te houden, verkrijg baar gesteld worden bij den administrateur van den RJC. Volksbond, St. Bavo-gebouw, Smede- straat, Haarlem. Op 31 Mei en 1 Juni jJ. werden in het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis de jaarlijksche examens gehouden ter verkrijging van diploma A. (Ziekenverpleging). De examen-commissie bestond uit: H.H. Re- geeringsdeskundigen: dr. van Dam, Alkmaar; dr. Doyer, Hilversum; dr. Rienks, Den Helder en dr. van Roojen, Zaandam. Voorts: dr. L. C. Kersbergen, mej. dr. F. van Hasselt; arts J. Ph. Joosten Hat tink; dr. F. C. Kuipers en dr. W. Mol en de dames M. J. Rebel adj.-directrice en zuster J. v. d. Sluys, hoofdverpleegster. Geslaagd zijn er van de 21 candidaten 20, n.l. de zusters H. J. Roorda van Eysinga; M. L. Jonker; W. J. M. Brakel; A. A. Benthem Sypkens; M. F. van Veen; M. E. J. Peper; P. M. Miedema; T. Leistra; M. H. Loman; E.Not- trot; J. H. Menningh; A. M. Broeder; W. P. R. Bonebakker; A. W. Jager Gerlings; M. H. Spruit; M. H. Leistra; A. Gotlieb; J. E. G. Aberson; G. Y. Aberson en A. C den Haan. De Commissaris van Politie te Haarlem heeft besloten om te Haarlem de witte verkeersjas in te voeren. Dit zal hedenavond plaats hebben gedurende de Luilakmarkt. We geven onze le zers hierbij reeds een foto van een agent, ge kleed in witte verkeersjas. Dit sluit aan bij een anderen maatregel, die genomen moest worden omdat al het verkeer door Haarlem gaand en bestemd voor Amsterdam of komende van die richting over de Kleine Houtbrug moet worden geleid. Bij deze brug zullen vanavond nu worden aangebracht twee witgeschilderde balken, die af zullen sluiten voor rijverkeer de toegang tot Kampersingel en Gasthuissingel, waar de Lui lakmarkt gehouden wordt. Aan iederen kant komt nu een agent te staan en het publiek wordt uitgenoodigd zich niet od den rijweg te begeven anders dan voor oversteken, waarbij de agenten behulpzaam zullen zijn. De voetgan gers moeten blijven staan, als de verkeersagent dit noodig oordeelt. Het verkeer naar Amsterdam gaat nu verder over Kampervest, Eendjesbrug. Langebrug. Het verkeer van Amsterdam naar Haarlem wordt niet op de Langebrug toegelaten, maar geleid langs Spaamekerk, Melkbrug, Turfmarkt. Voor hedenavond wordt de helft van de Eendjesbrug voor het publiek opengesteld. Van daar gaat het verkeer verder eveneens langs Kampervest. Op het kruispunt tusschen Eendjesbrug en Turfmarkt wordt eveneens een agent met witte jas geplaatst. Tenslotte komt ook nog een dergelijke agent vlak voor de Groote Houtbrug aan de zijde van het Plein. De Commissaris van Politie verzoekt in het belang van de veiligheid van het publiek zelf met den groatsten aandrang om den rijweg zoo veel mogelijk vrij te houden. Hedenmorgen werd door den hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat in de direc tie Noord-Holland in zijn bureel te Haarlem aanbesteed: het maken van een gedeelte van de aardebaan in den Riekerpolder van den Rijksweg nu. 4, gedeelte AmsterdamSassen- heim met bijkomende werken. De raming be draagt f 80.000. Ingekomen waren 18 biljetten. G. den Adel, Beverwijk f 75800.N. V. Nederland Gewa pend Betonbouw en Wegenbouw Maatschappij, afd. Wegenbouw, Den Haag f 75600.N. V. „Cycloop", Amsterdam ƒ74.000.H. van Mee- keren, Hindeloopen 77.845 met Ned. cement 78.845)N. V. Aannemings Mij. Zanen en Verstoep, Gouda 71.840 (met Ned. cement ƒ72.300); J. M. Strijland, Uithoorn ƒ76.000; Gebr. A. en G. de Graaf, Halfweg ƒ76.000; H. van Dijk, Edam ƒ65.997; J. Verwater en Zoon, Maden ƒ75.200; J. Pleit Sr., Assendelft 69.997; N.V. Amsterdamsche Ballast Mij., Amsterdam ƒ69.000 (met Ned. cement ƒ69.150); Wed. H. van Driel, Koudekerk a. d. Rijn 77.250; N. V. Maatschappij „Oberon", Am sterdam 74.600; P. Kleyn te Amsterdam en W. Aafjes te Assendelft ƒ66.666; R. Bijker, Haarlem 76.800; G. Hulsebos, Bloemendaal ƒ97.800; firma F. H. v. d. Pluim, Rosmalen ƒ33.400; N. V. Hollandsche Maatschappij tot het maken van wegen en waterbouwkundige werken te Den Haag ƒ73.900 (met Ned. ce ment ƒ500 meer). Laagste inschrijver is H. van Dijk te Edam voor 65.997. Ondertrouwd: 1 Juni.: G. Braaij en A. M. Jehles; M. v. d. Vecht en N. M. C. Klerk; A. J. Hoogreef en H. H. Bijlsma; A. J. Hoog- reef en H. H. Bijlsma; J. F Duijn en M. J. Kooij, G. Wegman en J. P. J. Roeland; E. Schreuder en C. J. de Gans; P. T. Potma en T. v. d. Putten. Getrouwd: 1 Juni: L. M. A. Mol en H. S. Rooseboom de Vries; J. D. Scholten en A. M. W. Kaper; R. Postma en A. T. Lodder; W. J. Hoogland en A. C. Scheelings; J. H. C. v. d. Pol en F. P. Schomagel; P. B v. d. Beek en T. Sluis; J. Bijster en M. O. C. H. Abels; A. J. N. Tiggelman en J. J. v Bel; J. C. G. v. d. Laan en G. A. E, Kruseman. Geboren: 30 Mei: B. P. SemploniusHöwe- ler, d; 31 Mei L. Tibboel—de Bree, d; E. W. Stol—Bog aart, z. COSTUUMS en REGENJASSEN. Nieuwste dessins - Pracht pasvorm Koopt U! voordeeliger en billijker De Binnenweg In aansluiting op hetgeen wy Zaterdag j.l. over dezen weg schreven, kun nen wij nog mededeelen, dat, naar wij verno men hebben, deze weg in aansluiting op het nieuwe wegdek in de gemeente Heemstede ge bitumineerd zal worden, zoo spoedig als men met het leggen van de rioleering gereed geko men is. Tegelijkertijd zal de bocht bij den Da geraad flauwer gemaakt worden door het rooien van nog eenige boomen in de bocht, zoodat ook het uitzicht daar ter plaatse voor het verkeer zal verbeteren. Het werk wordt uitsluitend uitgevoerd door gemeentewerkloozen, een omstandigheid, die een der oorzaken van het traineeren der werk zaamheden is geweest. Het is intusschen maar te hopen, dat deze laatste werkzaamheden een snel en voorspoe dig verloop zullen hebben. Besmettelijke ziekten In de afgeloopen week zijn alhier 2 gevallen van roodvonk voor gekomen. Aanbesteding Door het bestuur van de Wor'^"bouwvereeniging „Zwanenburg" alhier is aai.ssteed het bouwen van 18 schuurtjes bij de woningen van genoemde vereeniging. De uitslag luidt als volgt: A. C. Kleer te Spaaradam voor ƒ5460; J. G. Zoetelief te Houtrakpolder voor ƒ5656; P. H. van Essen te Halfweg voor ƒ5399; J. W. Cor- nelissen te Halfweg voor ƒ5353; P. J. Meijdes te Halfweg voor ƒ5200; P. van Geldorp te Haarlemmerliede voor ƒ5200; W. J. Kats te Halfweg voor ƒ4989; Gebr. H. A. en G. de Graaff te Haarlemmerliede voor ƒ4781; G. W. Polderman te Spaarndam voor 4589. De gunning werd aangehouden. Besmettelijke ziekten In de afgeloopen week is alhier 1 geval van roodvonk en i geval van diphterie voorgekomen. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Algemeene Handel Maat schappij Vrisio, alhier. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: W. K. Monnier en J. M. Mulder; J. W. Groeneveld en W. Keur; J. de Graaf en E. Water. Getrouwd: C. J. Turnhout en E. v. d. Bunt; H. Walters en J. A. Waasdorp; F. W. v. d. Voorn en H. M. M. Peperkoom; J. J. v. Dijk en C. M. M. Peperkoom. Geboren: d. van M. F. G. ZijmKrul; z. van E. AdrianScholten. Overleden: E. Engelkes 59 jaar. Jubilea. Gisteren vierden mej. Bokhoven en de heer P. Tervoort hun zilveren jubileum aan het Provinciaal Ziekenhuis. Om negen uur werd mej. Bokhoven, werk zaam als apotheekster, gehuldigd. In een zus- terzaal was de directie en het personeel bijeen gekomen. De geneesheer-directeur, dr. G. Kraus, sprak de jubilaresse toe en overhandigde haar namens de commissie van beheer een enve loppe met inhoud. Van het personeel ontving zij een linnenkast. Om halftien is de heer Tervoort, werkzaam als arbeider, in de heerenafdeeling gehuldigd. Ook hem heeft de directeur, dr. Kraus, toege sproken en een enveloppe met inhoud namens de commissie van beheer aangeboden. Het personeel schonk een zilveren rookstel. „De Jonge Landman" Het zal velen zijn opgevallen dat de korenmolen „de Jonge Land man" in een geruimen tijd niet meer heeft gedraaid. De eigenaar van den molen, de heer Middelkoop, deelde ons daaromtrent mede, dat om economische redenen het binnenwerk uit den molen is gesloopt en motorische kracht daarvoor in de plaats is gekomen. Gezondheidscommissie. Aan het jaarver slag over 1932 van de Gezondheidscommissie te Velsen ontleenen wij het volgende: Wanneer men bij de beoordeeling van den gezondheidstoestand alleen rekening houdt met de mortaliteit, kan ook 1932 worden aange merkt ais een „gezond" jaar. Het aantal overledenen bedroeg slechts 278, d. i. 6.49 per 1000 inwoners, tegen 325 of 7.74 per 1000 inwoners in 1931. Het aantal levend geborenen bedroeg 920 of 21.49 per 1000 inwoners tegen 966 of 23.01 per 1000 inwoners in 1931. De verhoudingscijfers betreffende de bevol king hebben zich in de laatste jaren grondig gewijzigd. Zoowél het geboortecijfer (aantal ge borenen per 1000 inwoners) als het sterftecij fer (aantal overledenen per 1000 inwoners) is met sprongen gedaald, met het gevolg, dat ook de jaarlijksche toeneming der bevolking door geboorte-overschot sterk is afgenomen. De groo te toeneming der bevolking onzer gemeente is dan ook voornamelijk het gevolg van het ab normaal groote vestigings-overschot, dat in sommige jaren zelfs 40 a 50 per 1000 inwoners bedroeg, en dat, met uitzondering van de ja ren 1918, 1920 en 1922, in welke jaren er een vertrek-overschot viel te constateeren, steeds het zielental der gemeente snel omhoog voerde. Van de daling van het geboorte-overschot door vermindering van het verschil tusschen geboortecijfer en sterftecijfer geven de volgen de bijzonderheden een duidelijk bewijs. In 1903 bedroeg het geboortecijfer nog 40.33, het sterftecijfer 13.90. Het geboorte-overschot was dus 26.43, hetgeen wil zeggen, dat de be volking in genoemd jaar door meerdere geboor ten dan sterftegevallen met 26.43 per 1000 in woners toenam. Ondanks dat het zielental der gemeente in genoemd jaar nog niet 1/3 van dat van 1932 bedroeg, bedroeg het aantal geboor ten ongeveer 525 of circa 5/9. In 1913 was het geboortecijfer reeds gedaald tot 35.85, het sterftecijfer tot 8.64, zoodat het geboorte-overschot nog 27.21 bedroeg. Tien jaar later, in 1923 dus, vertoonen deze cijfers al een heel ander beeld. Het geboortecijfer was ge daald tot 26.81, het sterftecijfer tot 6.81. Het geboorte-overschot was dus nog slechts 20. Had het sterftecijfer in genoemd jaar vrijwel het laagst denkbare peil bereikt, het geboorte cijfer zou nog verder dalen. Nagenoeg elk jaar leverde een lager geboortecijfer op en zooals hierboven reeds is vermeld, daalde het in 1932 tot 21.49, terwijl het geboorte-overschot daalde tot 15. Per 1000 inwoners is de bevolkingstoe neming door geboorte-overschot dus 11.43 per 1000 inwoners minder dan in 1903. Uit het bovenstaande kan worden afgeleid, dat wanneer het geboortecijfer in 1932 even PINKSTER-UITSTAPJES Vertrek 3 Juni: 3 dagen naar Brussel, Namen en Dinant Grot v. Han. Ho tels etc. inbegrepen 25. 6 4 dagen naar den Rijn. Alles inbegre pen, ook boottocht 35. le Pinksterdag naar 't Gooi en Valkeveen 9 uur v.m. 2.50 2e Pinksterdag naar Arnhem, Nijmegen, Sonsbeek en Bedriegertjes 4. 7 Juni: Zuiderzeewerken, Af sluitdijk 3. 8 Arnhem, Nijmegen, Berg en Dal 4. 9 Kaasmarkt Bergen en Schoorl 2. 10 3 dg. n. Brussel, Na men, Dinant en Grot ten van Han 25. 12 4 dg. n. d. Rijn m. Boottocht 35. Plaatsen reserveeren bij Garage Du Mee, Ro zenstraat 13, telef. no. 16166 en bij den heer H. Stinis, Voorhelmstr. 32rood, onder wiens be kwame jeiding de buitenlandsche tochten staan. hoog was als in 1903, het aantal geboorten 1726 in plaats van 920 zou hebben bedragen en bij een gelijk sterftecijfer het aantal overlede nen 595 in plaats van 278. Opvallend is, dat de percentsgewijze daling van beide verhoudingscijfers nagenoeg gelijk is. Plaatselijk Crisiscomité Zooals uit de pers berichten van den laatsten tijd is gebleken, be wegen de inkomsten van het Plaatselijk Crisis comité zich steeds in dalende lijn. Wanneer met de uitkeeringen op den gewonen voet wordt doorgegaan, is het te voorzien, dat m den komenden winter geen gelden meer be schikbaar zullen zijn. Waar de nood ongetwijfeld het grootst is in de wintermaanden, heeft het Hoofdcomité, noodgedwongen, het volgende besloten: De uit- keeripgen door het Plaatselijk Crisiscomité worden gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September stopgezet. Tot eind September worden geen nieuwe aanvragen in behandeling genomen. Waar bovenstaande maatregel moet worden genomen uit financieele overwegingen, hoopt het Hoofdcomité ten zeerste, dat zij, die tot hat geven van bijdragen aan het comité in staat zijn, dit zullen blijven doen. Slechts wanneer dit geschiedt, zal het mogelijk zijn in den a.s. winter de hulpverleening weer te hervatten. Gedurende de maanden Juni tot en met Sep tember zal de penningmeester voor het ont vangen van bijdragen zitting houden op den eersten Woensdag van iedere maand, des avonds van 7—8 uur. Voor het doen van betalingen wordt zitting gehouden op den eersten Maandag van iedere maand, eveneens des avonds van 78 uur. Met het oog op den tweeden Pinksterdag zal de zitting voor het doen van betalingen in de maand Juni plaats hebben Maandag 12 Juni. Donderdagavond hield de Centrale van koop vaardij-officieren in gebouw „Libelle" te Rot terdam een vergadering, waarin het voorstel der reeders de loonen van stuurlieden en machinis ten met tien pet. te verlagen werd besproken. Indien dit voorstel wordt geaccepteerd, zullen een aantal opgelegde schepen weer in de vaart worden gebracht. De Directie van de N. V. Nederlandsche Tramweg Maatschappij heeft aan de obliga tiehouders het volgende medegedeeld: Tengevolge van de ongunstige tijdsomstan digheden, van de ernstige concurrentie door personenauto's en autobussen en van den chao- tischen toestand, die door het ontbreken van elke wettelijke regeling ten aanzien van de vrachtauto's bestaat op het gebied van het goederenvervoer, zijn de ontvangsten van onze Maatschappij de laatste jaren sterk vermin derd. Ondanks de uiterste bezuinigingsmaatrege len, waaronder in het bijzonder zijn te noemen loonsverlaging, vermindering van personeel en opheffing van den tramweg Meppel—Hijker- smilde, is het niet gelukt een sluitende reke ning te verkrijgen, zoodat in de jaren 1930 tot en met 1932 aanzienlijke tekorten ontstonden, terwijl de vooruitzichten voor 1933 nog min der gunstig zijn. Aangezien de inkomsten van het bedrijf niet meer voldoende zijn om de bedrijfskosten te dekken en een ernstig gebrek aan kasmidde len bestaat, zal het voorshands onmogelijk zijn de obligatiën af te lossen. Hoezeer wij dit betreuren, moeten wij er op wijzen dat de obligatieleening van 1907 tot dusverre onverplicht f 97.000.— meer werd af gelost dan ingevolge de overeenkomst met obligatiehouders van 1912 noodig was, zoodat indien in 1933 en 1934 niet wordt afgelost de Maatschappij toch ruimschoots aan hare verplichtingen neeft voldaan. Wij hopen, dat het spoedig mogelijk zal zijn tot verdere aflos sing over te gaan. In overleg met de Staatscommissie voor het Tramwegvraagstuk worden plannen opgemaakt voor een reorganisatie van het bedrijf, waar door naar verwacht mag worden de bedrijfs- uitkomsten aanzienlijk zullen verbeteren en wü vertrouwen, dat wij op grond van deze plannen voldoenden steun van het Rijk en de betrokken streek zullen onvangen om het be drijf voort te zetten en tot reorganisatie over te gaan. Wij deelden reeds mede, dat het conflict bij de Kristal Unie te Maastricht als geëindigd kan worden beschouwd, maar tezelfdertijd wordt het conflict tusschen directie en werknemers der N. V. De Sphinx scherper. Nadat oorspron kelijk bij de nieuwe loonklasse-indeeling een verlaging van 4 tot 38 'A pet. door de directie was voorgesteld, waarmede de bonden in geen geval accoord wilden gaan, is thans een ver laging aangekondigd, die de 10 pet. ver schijnt te overtreffen. Het is niet aan te nemen, dat de bonden hiermede accoord zullen gaan. Prijzen vanaf f 7.50 ECHT Balatum f 0.64 per el Hoofdkantoor en winkels uitsluitend gevestigd WESTERCRACHT 79 - TELEFOON 13292 JÜLIANAPARK 60 - TELEFOON 13661 in de waarden VA, 5, 6 en 1214 cent, ten be hoeve van de belangen van den Nederlandschen zeeman. De zegels zullen met een toeslag boven de frankeerwaarde worden verkocht en wel resp. voor 3, 8, 10 en 15 cent. De geldigheidsduur is beperkt tot 31 December 1934. De netto opbrengst van den toeslag komt ten goede aan den zeeman bij Koopvaardij en vis- scherij, zulks op initiatief van de volgende ver- eenigingenDe Nederlandsche Zeemanscentrale; Het Nationaal-Kerkschip „De Hoop"; Het Apos tolaat ter zee en van het uitvoerend comité tot oprichting van een monument voor het Neder landsche Reddingswezen. De kleur der zegels is: VA cent rood; 5 cent groen met rood; 6 cent groen en 12'A cent blauw. De Zuid-Nederlandsche Zuivelbond te Roer mond heeft sedert een paar maanden in aan bouw een der grootste Nederlandsche koel- en vrieshuizen voor het koelen van boter, eieren, vleesch, wild, vruchten, groenten, enz. enz. Het wordt een grootsch gebouw met kelder verdieping, beganen grond, waarboven twee ver diepingen in totaal met een koel- en vries- inhoud van ca. 10.000 kub. m. Hierin worden de nieuwste en modernste koel en vriesmachines gemonteerd welke gezamenlijk een capaciteit van bijna 600.000 calorieëen bij 10 graden C verdampingstemperatuur per uur zullen ontwikkelen. Deze grootste koel- en vriesinstallatie is op gedragen aan de N.V. Grasso's Machinefabrieken te 's-Hertogenbosch. Een mooi stuk arbeid voor onze Nederlandsche industrie, hetwelk geheel door Nederlandsche werklieden wordt vervaardigd. Het is een verblijdend verschijnsel, dat de Zuid-Nederlandsche Zuivelbond bij zijn beslis sing in deze moeielijke tijdsomstandigheden ons Nederlandsch fabrikaat de voorkeur heeft ge geven. Dezer dagen werd onder voorzitterschap van Generaal C. J. Snijders op het secretariaat, Singel 548 te Amsterdam, de jaarvergadering gehouden van het Hoofdbestuur der Stichting „Menno van Coehoorn", opgericht voor het be houd en de studie van historische vestingwer ken in Nederland. Reeds eerder had de Stichting zich, tezamen met het Gemeentebestuur van Willemstad, tot de Regeering gewend met het verzoek de wallen dier voormalige vesting in gebruik te mogen ontvangen. In afwachting van de gunstige be slissing op dit verzoek, welke binnenkort wordt tegemoet gezien, zijn met eenige plaatselijke vereenigingen voorbereidende besprekingen over de exploitatie (bezichtiging der wallen door het publiek) gevoerd. Inmiddels had de Minister van Binnenlandsphe Zaken gunstig beschikt op een verzoek van het Gemeentebestuur, door de Stichting gesteund, om subsidie voor het door werkloozen doen schoonmaken van de vesting grachten en bijkomende verbeteringswerkzaam heden. Dit werk, in Februari 1932 begonnen, werd in Mei d.o.v. geheel door het Rijk over genomen en krachtig voortgezet, in overleg met de Stichting en de Genie te Breda, terwijl de uitvoering aan de NederlandscheHeidemaat schappij was toevertrouwd. Om het op die wijze, thans nagenoeg gereedgekomen, prachtig com plex van begroeide wallen, singels en spiege lende grachten voor bezichtiging nog meer aan trekkelijk te maken, is een plan in bewerking voor den aanleg van wandelpaden met zitban ken op de wallen. De Stichting, hoewel nog weinig bekend, kon zich voorts reeds verheugen in verschillende vragen om inlichtingen over het behoud van oude fortificatiën in den lande. Aan de redding van het met demping bedreigde Paardewater te Gorinchem heeft „Menno van Coehoorn" ook met kracht medegewerkt. De Watersporters hopen op zon en wind. Dan kunnen ze er op uittrekken! De Haarlemsche Zeilvereeniging gaat Zater dagmiddag naar de Kagerplassen, om weer eens volop te genieten van het ruime water. De sleep formeert zich bij 't Clubhuis, 'smid- dags om drie uur en gaat naar een gereserveer de llgpiaats voor de H. Z. V. Gebouw „St. Bavo" Alberdingk Thijm, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt-theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor-Soundtheater Bioscoopvoorstellin gen en variété, 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo". Cursussen R.K. Volks bond, 3 uur. Geel-Wit, 6 uur. Gewone zit tingen, 4 en 7 uur. Rembrandt-theater. Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema. Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Grand theater. Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10—5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Kraamverzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd Kinderhuis vest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 23 uur, St. Bavo, Smedestraat 23; Donderdag van 23 uur Damiatestraat 1; Donderdagavond van 77.30 uur Clubhuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 uur Kinderhuisvest 25 rood. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. Iederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel 11671. R.K. Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis" Spreekuren van de Zusters: Iederen dag van 22.30 uur in de wijklokalen: Clubhuis Raad huisstraat 11; Begijnhof 2; Damiatestraat 1; Leidschevaart 2. De Haarlemsche Kano Vereeniging gaat den eersten Pinksterdag naar IJmuiden en de Bree- coop en peddelt de ten tweeden dag naar de duinen van Vogelenzang. De beide tochtjes zullen echte peddelaars wel aantrekken. De ministers Oud en Marchant, die thans ontslag hebben genomen als lid van de Twee de Kamer, waren resp. gekozen op de stellen gelijkluidende lijsten no. 2 en no. 3. Beiden hebben op deze lijsten echter denzelfden opvol ger, namelijk den heer J. Schilthuis. Waren nu de mededeelingen van de ontslagname dóór de heeren Oud en Marchant op denzelfden dag ter kennis van den voorzitter van het Centraal Stembureau gekomen, dan had in een zitting van dit stembureau moeten worden geloot op welk stel gelijkluidende lijsten de heer Schilt huis benoemd zou worden verklaard. Aangezien evenwel deze mededeelingen genoemden voor zitter niet op dnzelfden dag hebben bereikt en die btreffende den heer Oud het eerst is inge komen, is een zitting, van het Centraal Stem bureau overbodig geworden en zal ihr. Schilt huis door den Voorzitter van het Stembureau tot lid der Kamer benoemd worden verklaafd -1 in de vacature-Oud- terwijl in de vacature- Marchant tot Kamerlid zal worden benoemd de heer D. Kooiman. Opvolger van beide nieuwe Kamerleden is de heer J. Adriaanse. Een soortgelijk geval doet zich voor ten aan zien van de opvolgers van de Ministers Colijn en de Wilde. Ooit hier behoeft geen loting plaats te hebben, aangezien de mededeeling inzake t ontslagnemen door dr. Colijn een dag eerder is ingekomen dan die betreffende het bedanken door mr. de Wilde. Opvolger van beide minis ters is de heer A. A. L. Rutgers, gouverneur van Suriname, die dus thans zal worden benoemd verklaard in de vacature-Colijn, terwijl de heer de Wilde als zijn opvolger in de Kamer zal zien aangewezen mr. T. A. van Dijken, ref. bij den Raad van State. De verkiezingsuitslag vermeld als opvolger van den heer Rutgers den heer P. A. Schwarz en als opvolger van den heer van Dijken mr. G. van Baren, burgemeester van Delft. VRIJDAG, 2 Juni Vorige v koersen Heden Londen 8.414 8.40 Berlijn 58.124 57.80 Parijs 9-79 9-78 Brussel 34.65 34.624 Zwitserland 48.03)4 48.05 Weenen Kopenhagen 37.60 37 50 Stockholm 43.25 43.15 Oslo 42.70 42.67)4 New York (cable) 2.10K 2.104* Rome 12.92)4 12.90 Praag 7.40 7.40 Madrid 21.25 21.20 Vorige koersen Heden staatsleenlngen 6 Nederland 1919 101)* 100"^ 44 Nederland 1916 1014 1014 4'/2 Nederland 1917 4 Nederland 1931 96 98)1 5 Nederl 1932 1004 1004 4 N Ind. 1926 AB 875* 8% 5(4 Dultechl (Youngleen.) 35» 37» Banken Koloniale Bank 78 Indische Bank °34 Cert Handel-Mil684 industrieën Onliever Caivê Delft Alg Kunstzüde Van Berkel'e Pat. Nieuwe Philips KUch Accoustlek Ned. Ford indnstr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O 8. Steel O 8 Leather intern Nickel ••••••••■•e 64)(, I 30)4 194 1644 2 145 134 234 434 114 12» Boeton Milnbouw Alg Exploratie fl Redjane Lebong y' ('etrolenm Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa. 174 1684 102 64 78 634 694 1014 65 31 194 1664 244 1424 154 24 4444 114 134 14 130 97 18 171 100 t4 Vorige koersen Heden Continental Oil '14 13 SheU Onion OU 6'44 74 Robber A'dam Rubber 89 884 Bandar 66 69 Dell Batavia Rubber 42 44 Serbadjadl 264 27 Sllau 21 23 V. I. G. O. 43 44 Allied 33 rij Intercontln. Rubber3 scheepvaart Java Ch. Japan 33 Holl. Amerika Lijn 20 Dito Gem Elgend20 Kon. Ned. Stoomb>J4 cheepvaart-Unle "l suiker fl. VA. Jav. Cultuur N. I. 8 O. Poerworedlo Vorstenlanden Actions idem rabak Deti Batavia Gude Dell Oostkust Senembab 2314 142 99 74 504 34.50 146 1394 24 145 spoorwegen Onion Pacific Wabasb Brie Kansas City South. South. RaUw. 904 3 94 164 194 34 20 20 154 62 232 145 100 64 50 32.00 150 143 25 148 914. 3 10 lT 204

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2