Vreest geen Examen Mm u&tijft om: fS/Ujnkdedt's Poeder Onthullingen in het Derde Rijk RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 3 JUNI Het Departement van Sociale Zaken Instelling Maandag 12 Juni Geen nieuwe ambtenaren TWEEDE KAMERLID KRIJGER Bedankt als burgemeester DUBBELE AUTOBOTSING TWEEDE KAMER Op 13 Juni weer bijeen BRAND TE ZUTFEN In een blok huizen GEEN ARBEIDERSWEER DE ITALIAANSCHE VLIEGERS Aankomst vertraagd BENEDICTIJNEN TE EGMOND Giften voor het Bouwfonds Met de buit gevlucht De te Brussel gearresteerde procuratiehouder GENERAAL VAN HEUTSZ- MONUMENT Plechtige onthulling te Coevorden Pater mr. D. Beaufort O.F.M. DE AFSLUITING WREEKT ZICH NA DE RELLETJES TE HARDENBERG Het werk wordt weer voortgezet BELANGRIJKE ARRESTATIE Niet alleen stofzuigers verhandeld ONWETENDHEID Gevaar van kunstmest voor de huid Geringe April-vangst in het IJsselmeer Op de Waddenzee Nieuw maandblad bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Aanvaring bij de Nederl. kust v. d. Lubbe voor het hof Vooronderzoek afgeloopen Zondag 4 Juni 1933 Maandag 5 Juni 1933 Dinsdag 6 Juni 1933 VOOiï NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Wat is het waard? Wat is het waard? Een vraag die vaak. op de lippen komt hij hei be schouwen van een merkwaardig oud hoek, een antiek beeldje, een his torisch schilderij, een ouderwetsch meubelstuk. Wat is het waard? vraagt bij voorkeur de bezitter die het ver- koopen wil. Wat is het waard? vraagt zich degeen af, die gaarne in het be zit van het voorwerp komt. Wat is het waard? Bij curiositeiten geldt gemeenlijk het antwoord: wat de gek er voor geeft. Bij het koopen en verkoopen van zulke zaken geldt meest de maatstaf: wat is het waard? Zooveel is betrekkelijk. Een merkwaardig iets kan voor den een groote waarde vertegenwoordigen en voor den ander weinig interesse be zitten. Vraag bij de zaken die u lief zijn niet wat de absolute waarde zou kun nen zijn, maar wat het U waard is. En laten we daarbij ook even beden ken dat onze waarde wordt be paald niet door het uiterlijk oordeel van den mensch, maar door de inner lijke schatting van ons geweten en den Albeoordeelaar. Steunde de sociaal-democratie Hitier vrijwillig? Over: Duitsche fondsen. Naar „De Telegraaf" verneemt is het Kon. Besluit tot instelling van het nieuwe Departe ment van Sociale Zaken, te verwachten tegen Maandag 12 Juni. Het ligt in de bedoeling van de regeering om geen nieuwe ambtenaren aan te stellen, zoodat de bezetting van dit departement gevormd zal worden door de ambtenaren van de onderschei dene afdeellngen, die naar het nieuwe ministerie zullen worden overgeplaatst. Aan het einde der Vrijdagmiddag gehouden Raadsvergadering der gemeente Vriezenveen deelde burgemeester J. M. Krijger, tevens lid der Tweede Kamer mede, dat hij in verband met verschillende omstandigheden zich tot zijn spijt genoodzaakt zag tegen 1 of 15 September as. ontslag als burgemeester van Vriezenveen aan te vragen. Vrijdagmorgen heeft te Harmeien een vrij ge compliceerde autobotsing plaats gehad. Een luxe auto uit den Haag gaf, bij de Jonkerbrug geko men tegen alle verkeersregels in, geen voorrang aan een vrachtauto .uit Utrecht. De luxe auto reed daardoro met "vrij groote snelheid tegen den vrachtauto op. Een vijftienjarig meisje, dat juist passeerde, werd tegen de brugleuning gedrukt en raakte ernstig met haar been be kneld. Door de groote vaart reed de luxe auto hierna nog tegen een tractor aan, die op den vrachtauto volgde. Begrijpelijkerwijze bekwamen alle drie de voertuigen groote schade. Ernstige persoonlijke ongelukken hadden verder gelukkig niet plaats. Alleen de bestuurder van de luxe wagen werd licht gewond. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 13 Juni des middags om 1 uur. Bij de regeling van werkzaamheden zal de voorzitter om. medeaeeling doen van het be sluit van de Centrale Afdeeling, om op Woens dag 14 Juni om 1 uur in de afdeelingen te doen onderzoeken het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting. Vrijdagmiddag ontstond een uitslaande brand in een blok van drie woningen annex boerderij aan de Lijnbaanstraat te Zutfen. Van twee woningen, bewoond door de gezinnen Derks en Kip brandden de bovenverdieping geheel en de benedenverdieping grootendeels uit. De derde kreeg waterschade. De inboedels konden groo tendeels worden gered. De oorzaak is onbekend. De schade wordt voor zoover bekend is, door verzekering gedekt. Vrijdag beeft een vergadering plaats gehad van het N.V.V. met de hoofdbesturen der aan gesloten organisaties en de federaties van Be stuurdersbonden, waar o.m. uitvoerige bespre kingen zijn gehouden inzake het oprichten van een arbeidersweer. Het voorstel van het Verbondsbestuur van het N.V.V. om zich uit te spreken tegen oprichting van een arbeidersweer, werd aangenomen met algemeene stemmen. Blijkens bij de autoriteiten hier te lande ont vangen bericht zal 't vertrek uit Italië der Ita- liaansche vliegers voor hun tocht naar Amerika niet vóór Donderdag as. kunnen geschieden. Zij zijn hier dus niet reeds Dinsdag te ver wachten. Generaal Balbo, de Italiaansche minister voor Luchtvaart, de commandant van het eskader, zal na aankomst der vliegbooten te Schelling - woude op het platform van de vliegloods ont vangen worden door minister Deckers, die de Italianen zal toespreken. De vliegtuigen zullen op een lange rij boeien langs den Durgerdammerdijk worden gemeerd Het betreft geen officieel bezoek aan ons land der twintig Italiaansche vliegers, die al leen op een doorreis zijn naar Chicago via IJs land. Maar toch heeft de minister van Defensie er prijs op gesteld zijn Italiaanschen collega en de zijnen nier te begroeten. Des morgens zul len de Italianen in Italië opstijgen en kunnen des middags tegen 2 uur hier worden verwacht. Kap. ter zee v. Reede, onder-commanaant der marine, heeft de leiding der ontvangst. Minister Balbo zal dien nacht in het Amstelhotel logee- ren. Waarschijnlijk zullen bij de begroeting ook de Commissaris der Koningin in Noord-Hol land. Jhr. Röell, en Burgemeester de Vlugt aan wezig zijn. Voor t publiek zal er geen gelegen heid zijn langs den dijk of per bootje de vlieg booten dicht te naderen. Denkelijk zal het eskader daags na aankomst weer des morgens zeer vroeg vertrekken. Ingekomen giften en toegezegde bijdragen van 20 Mei—2 Juni: S. W. B. te S. ƒ5.—; N.N. 5.—NN. 100.— W. H. te R. 100.—; T V. te R. 20.—; Past L. v. R. te R. 10—; P. 3. te R. 4.—; N.N. 5.Missiebond Bisschoppelijke Kweekschool Instituut St. Louis te O. 2.50; Pam. M. te 's-H. 5.—; Fam. v. V. te *s-G. 5.—; Mevr. M. te B. 1.—; Mevr. de wed. J. J. de G. te W. 5.—; W. de G. te G. 10.—; NN. 500.— Mevr. A. W. te 's-G. 10.—; Wed. C. W. v. B. E. te U i 10.Busje St. Paulus Abdij 13.77; Deken S. te H. 1000.Mevr. de wed. P. J. F. B. v. d. G. te N. 100.J. G. J. N. te H. 5.—; A. R. te V. 5.totaal, plus vorige opgave ad 8.688.89, 10.610.16. Giften voor. dit doel worden aangenomen bij de St. Paulus-Abdij te Oosterhout (N.B.). Giro nummer 39167 en ten kantore van de firma Theodoor Gilissen, Nieuwe Doelenstraat 1214 te Amsterdam, Gironummer 28485. Omtrent de arrestatie te Brussel van den procuratiehouder der Geldersche Credietver- eeniging, bijkantoor Veendam, vernemen we nog, dat M. bij de politie een klacht kwam in dienen tegen een vrouw, die hem van 70.000 frs.. aou hebben beroofd. De politie kreeg argwaan, daar zij bij intuïtie begreep, dat M. dit geld niet op eerlijke wijze in zijn bezit kon hebben gekregen. Bij informatie bij de Nederlandsche politie kwam aan het licht, dat M. op 24 Dec. van het vorig jaar een bedrag van 30.000. had gestolen en daarmee op reis was gegaan naar onbekende bestemming. Van dit bedrag waren de 70.000 frs. nog over. M. legde een volledige bekentenis af. Waarschijnlijk zal hij spoedig aan de Neder landsche justitie worden uitgeleveerd. Het Generaal Van Heutsz-monument, dat op 8 Juli te Coevorden zal worden onthuld, wordt geplaatst in het gazon voor het gemeentehuis, dus in den omtrek van van de plaats, waar het voormalige kasteel stond. De onthulling zal, naar de bedoeling van het onthullingscomité, geschieden door generaal Swart uit 's Gra- venhage. De onthullingsrede zal hoogstwaar schijnlijk worden gehouden door dr. Colijn, of zoo die te bezet mocht zijn, door prof. Kielstra uit Wageningen. Een vijftiental vooraanstaan de personen in den lande, die grootendeels re laties hebben of hebben gehad met Indië, is gevraagd zitting te nemen in het eere-comité. want er is een middel, dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. Op 13 Juni a.s. zal pater mrs. drs. D. Beaufort O.F.M., directeur van de R. K. Centrale voor het Ontwikkelingswerk van het R. K. Werklieden verbond, aan de universiteit te Amsterdam promoveeren tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift: ,,La guerre comme instru ment de secours ou de punition". Na een schorsing van vijf weken is thans toestemming verleend om de arbeiders, die op 28 April in het Staatsboschbedrijf te Harden- berg aanwezig waren bij de relletjes tegen ir. Westhof en een tweetal werkbazen, weer te plaatsen, ingaande Dinsdag 6 Juni. Alleen zij worden geplaatst van wie vast staat, dat zij aan het schoppen of slaan niet hebben mede gedaan. Een verklaring, dat zij zullen beginnen voor de tarieven, die op den dag der schorsing zijn vastgesteld, hebben alle arbeiders reeds ge- teekend. De Kerkraadsche gemeente-politie arresteer de in den nacht van Donderdag op Vrijdag nabij zijn kosthuis te Spekholzerheide, met as sistentie van een rechercheur der afd. centrale recherche te Amsterdam, den reiziger in stof zuigers, M. J., afkomstig uit Venlo, sedert een paar maanden in Kerkrade woonachtig. J. wordt verdacht handel te drijven in blanke slavinnen. Zijn aanhouding werd door een com missaris van politie te Amsterdam verzocht. De arrestatie geschiedde, toen J. van een reisje naar Maastricht huiswaarts keerde. Hij bood niet den minsten tegenstand. De politie stond de thuis komst van J. af te wachten. Hij werd ten poli- tiebureele in arrest gesteld en Vrijdag naar Am sterdam overgebracht. In zijn kamer vond de politie een browning en twaalf scherpe patro nen, die in beslag genomen werden. Een boer te Overloon, P. v. M., kreeg het bij zjjn werkzaamheden op het land zoo warm, dat hij zich van klompen en kousen ontdeed en op bloote voeten verder ging met het uitstrooien van kunstmest. Blijkbaar wist de man niet van de gevaarlijke invloed van kalkstikstof op de huid. Na eenigen tijd kreeg hij zulke hevige pijn aan de voeten, dat hij niet meer verder kon gaan en ineenzakte. Beide voeten waren ernstig verbrand. De Afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Economische Zaken en Arbeid deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij in het IJsselmeer, waarbij de tusschen haakjes ge plaatste cijfers betrekking hebben op de maand April 1932. In het IJsselmeer was het koude weer van slechten invloed op de aalvangsten, terwijl door windstilte meermalen een vischdag voor de gaand-wantvisschers verloren ging. In den Dol- lart, de Lauwerzee en de Waddenzee en het niet afgesloten gedeelte van de Zuiderzee werd de visscherij minder druk uitgeoefend dan in April 1932. De geldelijke uitkomsten der visscherij in den Dollart en de Lauwerzee en de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee waren beter, in het IJsselmeer daarentegen slechter dan in April van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg n.l. volgens voorloopige opgave respectievelijk in den Dollart en de Lauwerzee 376.042 (211.118) K.G. en 6.697.— 5.343.—), in de Waddenzee en het niet-afgesloter. gedeelte van de Zuiderzee 8.598.868 (4.927.523) K.G. en f 121.455.— 98.940.—), in het IJsselmeer 186.683 (5.907.273) K.G. en 63.401.— 187.597.—). In het IJsselmeer waren de botvangsten over hef algemeen niet gunstig. Wel werd nog enkele dagen benoorden Enkhuizen en in het Hoorn- sche hop veel schol medegevangen. De prijs van de bot was laag. De aalvisscherij leverde over het algemeen nog geringe vangsten op. Door de sluizen bij den Oever en op het Kornwerderzand is zeer veel jonge aal het IJsselmeer binnenge trokken. Met kwak- en dwarskuil werd in de omgeving van de Ketel veel spiering gevangen, welke echter zeer klein van stuk was en niet voor de consumptie geschikt. Enkele dagen werd bij Marken in de haringfuiken en bij Hoorn in de aalfuiken nog wat haring gevangen. De gar- nalenvangsten met kwak- en dwaskuil waxen zeer gering. In de Waddenzee was de haringvisscherij met kommen aan het einde der maand van weinig beteekenis ten gevolge van den zeer lagen prijs, doch de kommen bleven staan met het oog op de te vangen geep en ansjovis. Het resultaat der kommenvisscherij bij Wieringen, langs den afsluitdijk en langs de Friesche kust is zeer goed geweest; in de kommen langs de Hel- dersche en Texelsche kust en bij Terschelling waren de vangsten slechts in den laatsten tijd goed, toen echter de prijs zeer laag was. In de kommen werd veel bot en schar medegevangen, voorts eenige schotjes, een enkele zalm en tamelijk veel fint. De fuikenvisscherij langs de Friesche kust leverde zeer groote vangsten op. In het laatst der maand was de prijs echter te laag voor een loonend bedrijf. De zegen- visscherij bij Den Helder verliep niet gunstig. De ansjovisvisscherij was nog van weinig be teekenis, evenals de visscherij op geep en aal. In het Marsdiep konden door de visschers, die hier de gamalenvisscherij uitoefenden, zeer weinig garnalen worden gevangen. Enkele vis schers van Den Helder vischten op garnalen voor de markt te Amsterdam, hetgeen echter door den te lagen prijs niet loonend was. Op de mosselperceelen werd niet gevischt, terwijl ook de visscherij op consumptiemosselen van de natuurbanken van weinig beteekenis was. De visscherij op mosselen voor eendenvoeder werd door een 14-tal Wieringer motorvaartuigen voortgezet. De vraag was echter niet groot. Op 4 oesterperceelen beoosten Texel werden ruim 35.000 K.G. oesters uitgezet. De wulkenvisscherij leverde door den lagen prijs weinig op, terwijl de visscherij op alikruiken een minder gunstig resultaat opleverde dan de vorige maand. De R. K. Vereeniging voor Handenarbeid komt reeds in het eerste jaar van haar bestaan voor den dag met een eigen orgaan. Het eerste nummer is gemaandteekend van Juni 1933. 't Opent met aanbevelingen, voorop die van mgr. dr. Van Gils. LONDEN, 2 Juni. (V. D.) Het s.s. van de HamburgAmerika Lijn „New-York", dat Vrij dagavond in Southampton is aangekomen met aan boord de passagiers van het op de Elbe geramde s.s. „Guiltford Castle", in is de vroege morgenuren van Vrijdag in aanvaring gekomen met de Estlandsche motorschoener „Polarstjer- nen", ter hoogte van het Haaks-vuurschip bij de Nederlandsche kust. De schoener was met pijpaarde onderweg naar Zweden. De bootsman is verdronken. De schipper, 10 leden der be manning, de vrouw en de scheepskok konden echter gered worden. Vier uur lang is naar den bootsman gezocht, hetgeen echter zonder resul taat bleef. De „New-York" bleef onbeschadigd BERLUN 2 Juni (W.B.) Naar de Pruisische persdienst der N.S.D.A.P. verneemt is thans het vooronderzoek beëindigd tegen den stichter van den brand in den Rijksdag, v. d. Lubbe, zoo mede tegen den van medeplichtigheid verdach ten Rijksdagafgevaardigde Torgier en de Bul garen Dimitrof, Stanef en Popof. Men verwacht, dat het proces thans spoedig een aanvang zal nemen. HUIZEN. 1875 M. 8.15 NCRV Tijdsein 8.30 Morgenwijding door ds. P. N. 9.30 KRO Morgenconcert 10.00 Plechtige Hoogmis uit de kerk van St. Petrus te St. PietersradeKerkrade 11.45 Gramofoon- muziek 12.00 Middenstandskwartiertje 12.15 Het KRO-Sextet onder leiding van Piet Lustenhouwer 2.00 Godsdienston derricht voor ouderen door prof. D. Bont 2.30 De KRO-Boys onder leiding van Piet Lustenhouwer 3.20 D. Wehrens. „Nederlandsche Pinkstergebrulken" 3.40 Het Hilversumsch Kinderkoor, onder leiding van P. G. Brull 4.00 Ziekenlof uit Bloemendaal NCRV 5.00 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Gr. Kerk) te Hilver sum 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Gewijde muziek. 7.45 KRO. Pater H. de Greeve S.J. .Rinksteren" 8.10 .Reer Gynt". Dramatische gedicht in 14 tafree- len van Hendrik Ibsen 10.40 Epiloog door het Klein koor onder leiding van Jos. Plekkers 11.00 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. 8.30 VARA Tuinbouwhalfuurtje S. S. Lantlnga „Kom kommers en Meloenen" 9.00 Voetbal- mededeelingen en postduivenberichten 9.03 Orgelspel door Joh. Jong 9.40 Zon dagmorgentoespraak door G. J. Zwert- broek 10.00 Sluiting VPRO 10.00 Uitzending van de preek, gehouden in het Pinksterkamp der Vrijzinnig Chr. Jeugd- Centrale,- te Soesterberg. Spr. ds. C. B. Burger. Bergen op Zoom 11.15 VARA. Varaklein-orkest onder leiding van Hugo de Groot 12.00 Sluiting VARA AVRO Tijdsein Avro-klok 120.11.30 Lunch concert door het ensemble onder leiding van Otto Hendriks, refrelnzang Flip van der Schali. Tusschenspel van gramofoon muziek 1.30-2 Boekenhalfuurtje Sam Goudsmit „In de Strik" van E. de Nève 2.003.00 Aansluiting met het Jaarbeurs gebouw te Utrecht, ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van het Kon. Nederlandsch Zangersverbond. Massazanguitvoering, waar aan door 17 verschillende zangvereenlgingen wordt deelgenomen 3.00—4.00 Orgelcon cert doof Piet van Egmond Jr. Solist Carel van Leeuwen Boomkamp, cello 4.00 Gra mofoonmuziek 4.45 Sportuitslagen van Vaz Dias 5.00 Sluiting. 5.00 VARA. Dilet- tantenuurtje .De Stem des Volks", afd. Wor- merveer, onder leiding van A. Krelage 6.45 De Flierefluiters onder leiding van Jan van der Horst 7.15 Carel Rijken draagt voor: Een fragment uit „Vlaamsche Dagboek 1914" 7.30 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot 8.00 Sluiting AVRO- tijdsein 8.00 8.01 Nieuws en Sportberich ten van Vaz Dias 8.15 Concert door het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep, m. m. van Koloman von Pataky. tenor 9.15 Studio-Intermezzo zonder regie en zon der auteur. Kunnen Anna en Marie AVRO-girls worden? Guus Weitzel's dilem ma 9.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, Refr. Bob Scholte: „The Kardosch Singers". De AVHO-Zesweeksche door W. Vogt. „De eerste Sprints" 11.10 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein Avro-klok. LUXEMBOURG. 1191 M. 19.00 Italiaan sche uitzending. Lichte Gramofoonmuziek 9.45 Weeroverzicht 9.50 Symph. con cert van gramof.pl. 20.30 Couserie over 'n actueel onderwerp in het Italiaansch 20.40 Licht Gramofoonmuziek 21.00 Nieuwsberichten in het Fransch 21.10 Voortzetting concert lichte gramafoonmu- zlek 21.45 Nieuwsberichten in het Duitsch 21.55 Dansmuziek en een ge varieerd programma van gramofoonplaten (In de pauzes de slotnoteeringen der wis selkoersen van de voornaamste Europee- sche beurzen, de laatste goederenprijzen en de laatste sportberichten. De aankondi ging hiervan geschiedt in drie talen). BRUSSEL. 509 M. 12.20 Het om roeporkest onder leiding van Franz An- dré 6.20 Vioolvoordracht door Edmond Harvant 8.20 Orkestconcert ouder lei ding van Jean Kumps 9.20 Het om roeporkest onder leiding van Franz André. KALUNDBORG, 1154 M. 12.20 Louis Preil's orkest 3.50 Het omroep strijk orkest onder leiding van Launy Grön- dahl 10.30 Kamermuziek. BERLIJN, 419 M. 12.20 Concert van Hamburg 3.20 Populair Concert on der leiding van Bernhard Homola 6.00 Concert onder leiding van Bernhard Ho mola. Johan Strauss-programma 8.25 Concert door het Philharmonie-orkest v. Berlijn onder leiding van dr. Rudolf von Schmidts. HAMBURG. 372 AL 12.20 Middagcon cert onder leiding van Otto Ebel von Sosen 4.35 Concert door het harmo nie-orkest 8.20 Concert door de Ham burger Philharmonie, onder leiding van José Eibenschiitz 10.45 Populair con cert van Berlijn. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 11.50 Cantate van Bach, uit Leipzig 12.20 Uit Koningsbergen: Concert door het Opera-orkest onder leiding van Lud- wig Leschetizky 4.50 Populair concert onder leiding van Heinrich Pfaff 7.20 Eerste bedrijf van Wagners „Lohengrin", m. m. van Marcel Wittrisch. LANGENBERG, 472 M. 1.20 Het om roeporkest onder leiding van Kiihn 4.50 Militair concert 8.20 Concert onder lei ding van Kühn 11.20 Concert. DAVENTRY, 1554 M. 12.50 Concert door het Schotsche Studio-orkest onder leiding van Guy Daines 1.50 Concert door Reginald King en zijn orkest 4.35 Concert door het B. B. C.-Theater orkest onder leiding van Stanford Ro binson 9.25 Concert door het B. B. C. (Afd. F), onder leiding van Warwick Bralthwaits. PARIJS (Eiffel), 1446 M. 8.50 Gramo foonmuziek. PARIJS, (Radio), 1724 M. 12.40 Ge wijde muziek 6.20 Populair concert 8 73 Music-Hall-programma. Orkest onder leiding van Maurice André 10.50 Gra mofoonmuziek. MILAAN, 331 M. 7.30 Gramofoon muziek 8.50 „I Cavalleri di Ekebü", opera van Zandonai. ROME, 441 M. 8.35 Zang door Vir ginia Brunetti en Arturo Dalmonte 9.05 Italiaansche opera-muziek. WEENEN, 517 M. 5.20 Populair con cert 7.20 Concert door het Weensche symphonie-orkest onder leiding van Ro bert Heger 10.35 Populair Concert door het Ludwig-Payr-orkest. WARSCHAU, 1412 M. 2.40 Concert door het omroeporkest onder leiding van J Oziminski 3.25 Vervolg Concert 4.45 Gramofoonmuziek 10.20 Dansmu ziek. BEROtlNSTER, 460 M. 5.20 Gramo foonmuziek 7.50 Volksliederen en wal sen van Brahms 8.20 Het Omroepor kest 9.30 idem. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.30—9.30 Morgenwijding door past. F. C. v. Beuke ring NCRV 9.30 Gewijde muziek 12.30 Orgelconcert door J. Zwart 2.00 Decla matie door A. Muntingh 2.30 het Hen drik Trio 3.30 Gramofoonmuziek 4.30 Mandoline-Ensemble „Ars et Labor" uit Hilversum o. 1. V. mevr. M. de WalTap- king 5.45 Bespeling Studio-orgel 6.30 Het Amsterdamsch Salonorkest o. 1. V. D. H. Ph. Kiekens 8.00 Bachconcert uit de Bethlehemkerk te Den Haag 9.00 dr. J. A. Nederbragt: „Wat wij van de Conferen tie van Londen mogen verwachten" 9.30 NCRV-kleln-orkest o. 1. v. Piet van den Hurk Pl.m. 10.15 Vaz Dias 11.10— 11.30 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. AVRO 8.00 Tijdsein AVRO-klok 8.01 Gramofoon muziek 9.00 Morgenwijding 9.15 Gramofoonmuziek VPRO 10.0012.00 AVRO 12.00 Tijdsein 12.01 Gramo foonmuziek 12.30 Lunchconcert door Kovacs Lajos en zijn orkest 2.002.15 Verzorging van den zender 2.15 Gramo foonmuziek 2.30 Boekenhalfuurtje door Anth. Donker 3.00 Gramofoon muziek 3.30 Zang voordracht door A. Hermes 4.00 Aansluiting met een hotel 5.00 Radiotooneel voor kinderen 6.00 Orgelconcert door Pierre Palla 7.30 Cau serie door G. Josselin de Jong 8.00 Tijdsein 8.018.15 Nieuwsberichten van Vaz Dias 8.15 Kovacs Lajos en zijn orkest m. m. v. de AVRO-Girls 9.15 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Albert van Raalte 10.15 Gramofoonmu ziek 10.30 het omroeporkest o. 1. v. Alb. v. Raalte 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL. 509 M. 12.20 Omroeporkest o. 1 v. P. Leemans 5.20 Het omroep orkest o. 1. v Karei Walpot 6.50 Orkest- concert o. 1. v. P. Leemans 10.30 Gra mofoonmuziek. LUXEMBOURG, 1191 M. 19.00 Ita liaansche uitzending. Lichte gramofoon muziek 19.44 Weeroverzicht 19.50 Symphonisch concert van gramofoonpla ten 20.30 Causerie over een actueel onderwérp 20.40 Lichte gramofoonmu ziek 21.00 Nieuwsberichten in het Fransch 21.10 Voortzetting concert lich te gramofoonmuziek 21.45 Nieuwsbe richten in het Duitsch 21.55 Dansmu ziek en een gevarieerd programma van gramofoonplaten (in de pauze de slotno teeringen der wisselkoersen van de voor naamste Europeesche beurzen; de laatste goederenprijzen en de laatste sportberich ten. De aankondiging hiervan geschiedt in drie talen). KALUNDBORG, 1554 M. 12.20 Harmo nie-orkest o. 1. V. Th. Dyring 3.50 Ac- cordeonmuziek 9.05 Louis Preil's or kest 11.35 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 4.05 Mandoline- muziek 5.30 Concert 8.30 Gevarieerd programma 10.20 Dansmuziek door de Oscar Joost-kapel. HAMBURG, 372 M. 12.20 Middagcon cert 4.30 Concert door het Omroepor kest van Hannover o. 1. v. Otto Ebel von Sosen 10.50 Orkestconcert o. 1. v. Hans Dörlng. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Concert door het symphonie-orkest van Leipzig o. 1. v. dr. Max Hochkofler 4.30 Klokkenspel. LANGENBERG, 472 M. 1.20 Middag concert o. 1. v. Eysoldt 4.50 Vespercon cert 7.35 muziek uit de 17e en 18e eeuw 11.20 Concert o. 1. v. Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert door Reginald Foort 2.20 Gramo foonmuziek 4.50 Concert door het Schotsche Studio-orkest o. 1. v. Guy Dai- neas 11.00 Harry Roy en zijn band in café Anglais. PARIJS (Eifel), 1446 M. 8.40 ,JDe Barbier van Sevilla", opera van Rossini. PARIJS (Radio), 1725 M. 12.20 Con cert door het omroeporkest 6.50 Gra mofoonmuziek 7.40 Concert door het „Krettly-orkest" 9.50 Gramofoonmu ziek. MILAAN, 331 M. 8.00 Gramofoonmu ziek 8.20 idem 8.50 Orkestconcert o. 1. v. Andrea Marchesinl 10.20 Popu lair concert. ROME, 441 M. 8.20 Gramofoonmuziek 8.35 Zangvoordracht 8.50 „Otello". WEENEN, 517 M. 5.00 Populair con cert 7.25 Pianorecital 8.20 „Der Or- low", operette 10.35 Dansmuziek door „The blue boys". WARSCHAU, 1412 M. 5.20 Solisten concert 7.20 diversen 8.20 Concert door het omroeporkest o. 1. v. J. Qzim- niski 10.35 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 5.20 Popu laire gramofoonmuziek 7.25 het omroep orkest. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Morgen concert 1011.30 Gram.muziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin 1212.15 Politieberichten 12.15 Het Con Brio-Trio 1.45—2.00 Ver zorging zender 2.003.00 Vouwenuurtje door mevr. J. KalerWigmann en J. v. d. SchootMulder 3.003.20 Piano-recital door Cor Ponten 3.203.40 Voordracht door Gerda Panhuvsen 3.404.00 Vervolg piano-recital 4.00—5.30 Rondgang en re portage uit de Ford-automobielenfabriek te Amsterdam 5.306.15 KRO-orkest o.l.v. Joh. Gerritsen 6.156.30 Gramofoon muziek 6.307.00 KRO-orkest 7.00 7.15 Politieberichten 7.15—7.35 G. Pau- lides: „Fransche revolutie" (I). De val van het oude regime 7.357.45 KRO-orkest 7.458.00 Concert door de blinden van het R.K. Blindeninstituut „St. Henricus" te Grave, afgewisseld door een kleine uit eenzetting van het lezen, rekenen en schrij ven der blinden 9.30 De KRO-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. Refreinzang Jacq. Mos sel 10.00—10.10 S. P. J. Borsten: „Wil gaan zwemmen" 10.3010.35 Persber. van Vaz Dias 11.0012.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM. 296 M. AVRO 8.00 Tijdsein en Gramofoonmuziek 10.00 Tijd sein en Morgenwijding 10.1510.30 Gra mofoonmuziek -10.3011.00 Solistencon cert: Gerard Kruyff, piano, Alice Simons, zang RVU il.00—11.30 C. A. 't Hart: „Natuur en opvoeding" AVRO 11.30— 12.00 Voortzetting solistenconcert 12.00 Tijdsein en Gramofoonmuziek 12.152.15 Lu—^concert door het ensemble Rentmees ter, tusschenspel van gramofoonmuziek 2.152.30 Rustpoos verzorging zender 2.303.00 Gramofoonmuziek 3.004.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 31e les 4.004.30 Piano-recital door Cor de Groot Jr. 4.305.00 Radio koorzang o.l.v. Jacob Hamel 5.005.30 Verhalen voor kleine kindertjes door Ant. van Dijk 5.306.30 Kovacs Lajos en orkest. Refreinzang: Bob Scholte RVU 6.307.00 Cursus „De Moeder in de Letterkunde". Spreekster: Mevr. W. L. BoldinghBoemans AVRO 7.00 7.25 Kovacs Lajos 7.257.30 Overscha keling van den zender 7.308.00 Cyclus „Vacantie-gangers, attentie!", door E. P. Weber. „Tirol" 8 00 Tijdsein en nieuws berichten van Vaz Dias 8.059.00 Con cert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Soliste: Caroline Lankhout, piano 9.009.15 AVRO-Radiotooneel. Série: „Weet gij W"""m?" „Het Verdwenen Parel snoer", hoorspel door P. van 't Veer. Re gie: Kommer Kleyn 9.159.40 Omroep orkest 9.4010.00 Louis Noiret, liedjes aan den vleugel 10.0011.00 Omroep orkest 11.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias 11.1012.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBOURG. 1191 M. Belgische uitzending 19.00 Lichte gramofoonmu ziek 19.45 Weeroverzicht 19.50 Sym phonisch concert van gramofoonplaten 20.30 Causerie over een actueel onder werp 20.40 Lichte gramofoonmuziek 21.00 Nieuwsberichten in het Fransch 21.10 Voortzetting concert lichte gramo foonmuziek 21.45 Nieuwsberichten in het Duitsch 21.55 Dansmuziek en een gevarieerd programma van gramofoonpla ten. (In de pauzes de slotnoteeringen der wisselkoersen van de voornaamste Euror peesche beurzen, de laatste goederenprij zen en de laatste sportberichten. De aan kondiging hiervan geschiedt in drie talen. BRUSSEL, 509 M. 1.30 Gramofoon muziek 5.20 Hongaarsche muziek door het omroeporkest o.l.v. Franz André 8.20 Moderne muziek. Het omroeporkest o.l.v. Franz André 11.15 „Christus Vin- Cit", Liszt. KALUNDBORG, 1154 M. 12.20 Het strijkorkest van Hotel „d'Angleterre" o.l.v. Max Skalka 3.20 Het omroeporkest o.l.v. Launv Gröndahl 8.20 Fransche opera muziek door het omroeporkest o.l.v. Emil Reesen. BERLIJN, 419 M. 5.20 Vocaal con cert 9.15 Volksliederen. Kon- o.l.v. Heinzkarl Weigel 9.30 Populair con cert door de Wilfried Krüger-kapel. HAMBURG, 372 M. 2.30 Gramofoon muziek (potpourri's) 4.20 Concert door Dresdener Solisten-ensemble 5.50 Ge varieerd programma 10.50 Orkestcon cert o.l.v. Otto Ebel von Sosen. KÖNIGSWUSTERHAUSEN. 1635 M. 12.20 Gramofoonmuziek 4.20 Concert v. Leipzig 9.20 Dansmuziek door de Eugen Jahn-kapel 11.20 Concert van Ham burg. LANGENBERG. 472 M. 12.20 Orkest- concert o.l.v. Gustav Görlich 1.20 Mid dagconcert o.l.v. Wolf 4.50 Kameror kest o.l.v. Maler 9.05 Concert DAVENTRY, 1554 M. 1.20 Concert door Shepherd's Bush Pavilion orkest o.l.v. Harry Fryer 3.20 Gramofoonmuziek 7.40 Concert door het B.B.C.-orkest (afd. G.) o.l.v. Victor Hely Hutchinson 11.00 Lew Stone en zijn band in „Monseigneur". PARIJS (Radio). 1724 M. 12.20 Con cert door het „Krettly-orkest" 6.50 Gramofoonmuziek 7.40 Concert door het „Krettly-orkest" 9.05 Kamermuziek. MILAAN. 331 M. 7.20 Gramofoonmu ziek 8.00 Gramofoonmuziek 8.20 ld. 8.35 Gevarieerd programma. ROME, 441 M. 8.35 Zangvoordracht door Elena Cheli. sopraan 9.05 Sympho nie-orkest o.l.v. Riccardo Santarelli. daar na dansmuziek. WEENEN. 517 M. 7.30 „Frilhllng". Het Weensche symphonie-orkest o.l.v. Dr. Bamhard Paumgarten 10.35 Zigeuner- muziek. WARSCHAU. 1512 M. Zweedsche mu ziek door het omroep-orkest o.l.v. J. Ozimniski 6.20 Populaire en dansmu ziek 8.30 „Chopin". opera van Oreflce 11.15 Dansmuziek. BEROMÜNSTER. 460 M. 5.20 Het omroeo-kleinorkest 5.50 Gramofoon muziek 7.30 Gramofoonmuziek 8.20 „Rienzi", opera van Rich. Wagner. BERLIJN, 2 Juni. (W.B.) De thans in het buitenland werkende, gewezen redacteur van de „Vorwarts", Stampfer, had aan buitenlandsche bladen verklaard, dat de sociaal-democratische Rijksdag-fractie slecht „gedwongen" de re- geeringsverklaring van het kabinet-Hitier heeft goedgekeurd. Daartegenover heeft de vroegere Rijksdag voorzitter Loebe aan het Pruisische ministerie van Binnen landsche Zaken verklaard, dat hij als leider der fractiebesprekingen deze bewe ring van Stampfer niet goedkeurt. Hij verklaart, dat het besluit der sociaal-democratische Rijks dagfractie zonder dwang, uit zakelijke over wegingen is genomen. Hierbij gaf de overwe ging den doorslag, dat de nationale regeering zich heeft uitgesproken voor een onvoorwaar delijke vredespolitiek, voor Duitschlands rechts gelijkheid en voor algemeene ontwapening der bewapende staten. Loebe heeft een op 17 Mei gedrukte verklaring van het fractiebestuur der sociaal-democratische partij getoond, waarin de fractie om dezelfde redenen zeide, de regeerings- verklaring te accepteeren. In strijd met deze verklaring van Loebe is een publicatie in het sociaal-democratische blad van Saarbrücken, de „Volksstimme", waaruit „Het Volk" het volgende citeert: In den raad der oudsten, die vlak voor de Rijksdagzitting plaats vond, verklaarde Rijks dagpresident Goering, dat alleen de rijkskan selier in de zitting mocht spreken. Iedere an dere meeningsuiting moest achterwege blijven, opdat de indruk van eensgezindheid niet zou worden geschaad. De burgerlijke partijen jon den stram voor den heer Rijksdagpresident met een „tot uw dienst" op de lippen. Alleen de sociaal-democraten toonden verzet. Zij verlang den het recht, een verklaring te mogen afleg gen, waarin zij naast het gelijke recht voor het Duitsche volk in de wereld het gelijke recht der Duitscliers in hun eigen land wilden eischen. Deze eisch werd met de hulp der bur gerlijke partijen afgewezen. Toen daarop de sociaal-democraten verklaar den niet te kunnen zeggen of zij onder deze omstandigheden aan de zitting zouden kunnen deelnemen, riep minister Frick hun toe: „Ik maak u opmerkzaam op den ernst der situatie. Wij bevinden ons in een oogenblik van wereld historische beteekenis. Daarom wil ik er geen twijfel aan laten bestaan, dat thans het leven en het bestaan van den enkeling niet betee- kent; het leven van de natie daarentegen alles." „Dat was duidelijk, schrijft de „Volksstimme". De sociaal-democratische fractie had, door weg te blijven, niet alleen zelf gevaar geloopen, door de met revolvers gewapende aanwezige S. A. direct te worden gelyncht, doch zij zou een nieuwe golf van terreur over de sociaal-demo craten en hun vrouwen en kinderen hebben ver oorzaakt. Hiervoor geloofde de meerderheid van de fractie niet de verantwoordelijkheid te kun nen dragen. Zoo kwam de eenstemmigheid van de historische Rijksdagzitting tot stand. De zittingszaal in de Kroll-opera was van 's morgens af met S. A.- en S S.-mannen bezet, die een precieze aanwijzing voor de omsin geling en het vervoer van de sociaal-democra tische afgevaardigden hadden gekregen. Wie met erltisch oog den gang van zaken in Duitschland volgt, staat versteld over de geraffi neerde sluwheid waarmede op financieel terrein gewerkt en gewroet wordt. Ziehier een chronologische greep. Om te beginnen blijkt de rentebetaling aan het buitenland de sluitpost te zijn, die uiteinde lijk de Jodenhetze (met daarop gevolgd boycot en teruggang van het uitvoeroverschot) bekostigt. Schacht koopt te New-York Amerika's mede werking tegen toezegging, dat alle landen gelijk zullen worden behandeld, m.a.w. Holland, dat sterke troeven in handen heeft, niet anders dan Amerika, dat geen financieel verkeer kan bie den. Schacht laat (ook) uit Holland komen een commissie, om „aan te hooren". In die commis sie mag vooral onze regeering niet vertegen woordigd zijn. De bewuste commissie heeft uit- eenloopende belangen (Stillhalte contra beleg gers). De Stlllhaltecredlti.uren (de grootbanken) worden gepaaid met /oordeelen (zie de Wolff- berlchten), waarbij wordt vergeten, dat Duitsch land zijn nek heeft gebroken over de korte cre- dieten, terwijl de langdurige leeningen het aan productief investitie-kapitaal (fabrieken, hydro- centrales, ziekenhuizen, e.d.) hebben geholpen. Het Wolffbureau verspreidt heden (1 Juni) het ontstellende bericht, dat de „onderhandelingen" met de commissie vlot verloopen, dat zelfs „on derhandeld" wordt over bijzonderheden. Straks zal worden gesproken van een „bindende over eenkomst". Moet men aan de tendentieuze berichten ge loof schenken, dan zou reeds eensgezindheid bestaan over rentebetaling in obligaties. N.b. in obligaties van een faillieten Staat zonder markt ln het eigen land, dus nieuwe vodjes papier. En toch beleggers en spaarders dit alles is niet noodig. Er ligt kant en klaar in Den Haag een z.g.n. clearingswet, speciaal voor dit doel gemaakt. Stuurt onmiddellijk brieven en telegrammen naar den Minister van Economische Zaken met het dringende verzoek in de Duitsche „onderhandelingen" over de rentebetalingen in te grijpen en deze wet in werking te stellen. Het is mij bekend, dat hooge instanties zeer ontvan kelijk zijn voor de vox populi. Overstroomt den Minister met brieven, doch doe het direct. Door het groote invoersaldo. dat Holland in Duitschland te betalen heeft, bezit onze regee ring een wapen, waarvoor iemand de handen Jeuken om het te gebruiken. Na het onbeschofte „Abgelehnt", waarmede onze Tomaten- en Kool- commissie te Berlijn naar huis gestuurd werd, is er in der minne met Duitschland toch niets te bereiken en moet Den Haag eens laten zien dat wij Goddank ook sterke mannen hebben, die de historische beteekenis van Holland, als crediteur- staat niet vergeten zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 14