Het gulden boek der Zuiderzee De transfer-besprekingen De landsmiddelen van Indië EEN HERINNERINGSWERK .RADIO-PR OGRA MM A ONGUNSTIG RESULTAAT DINSDAG 6 JUNI De oude binnenzee leeft er in woord en beeld voor de geslachten van heden en morgen Schat van bijdragen Scheuring in de R.K. Volkspartij De af deeling Tilburg uit de partij getreden SCHEEPSBRAND De kapitein omgekomen Uittocht K.R.O.-vloot Zondag 16 Juli openhouden EEN TRAGISCH EINDE Dood in de gevangeniscel gevonden MET OPZET TE WATER Een meeningsverschil over het rijden Woensdag 7 Juni 1933 chen 10-30 Gramofoonmuziek' Populalr Prof. dr. G. van Poelje Officieel benoemd tot directeur- generaal van het onderwijs „VOOR DEN MEISJESBOND, MENEER" Jeugdige collectrices te Weesp De eenzame uit Kerkrade NIEUWE GENERAAL DER PATERS FRANCISCANEN Nederlandsche delegatie wenscht geen verantwoordelijkheid te dragen voor besluiten der Rijksbank Hevig protest tegen moratorium In het eerste kwartaal twaalf millioen minder Lithografisch bedrijf Tot overeenstemming gekomen KOMMIES DOODGEREDEN De dader heeft volledig bekend Geen loon-conflict Werknemers in de sigarenindustrie accepteeren de nieuwe voorwaarden WAT ONS LAND NOG TE GOED HEEFT Vorderingen op het buitenland HOOGER BEROEP Om „Rerum Novarum" T alenwonder Nederlanders bij den H. Vader Gezellendag te München afgelast MOTOR TEGEN AUTO Twee zwaargewonden BENZINELAMP UIT ELKAAR GESPRONGEN Schippersknecht gewond Valschheid in geschrifte? De moordaanslag te Wateringen Pastoor N. v. Erp teraardebesteld De Zuiderzee is afgesloten. Het getij verstilde langs haar kusten. Op het „meer" zwerven de grauwe, verwaarloosde botters om een laatste vangst. Eindelijk wordt het klaar, dat een ver leden is afgesloten en wijkt, can nimmer terug te keeren. Eiken nieuwen dag ontglipt ons iets dierbaars en vertrouwds, dat wij jaren veilig waanden, maar thans moeten missen vóór we ons rekenschap gaven van bezit en verlies. Er gaat iets veranderen langs de boorden der oude binnenzee, geleidelijk ten deele, maar ook snel. Met zorg en weemoed gaan in onze dagen de gedachten van ieder uit naar haar stadjes, dorpen en eilanden. Hier voltrekt zich op heden een proces, dat rukt aan de fundamenten van wat gisteren nog /as een monument van land en volkseigen schoonheid. En in den geest zou men willen omvatten alles wat er leefde en werkte, wat er ademde die gansch eigen sfeer, wat er toonde een eigen karakter, de hrinne- ring aan zoovele indrukken en belevenis, die onvergetelijk zijn. Voor ons ligt „De Zuiderzee", een herinne ringsboek, uitgegeven door Scheltema en Hol- kema's Boekhandel en Uitgevers-Maatschappij, Wij hebben het doorgelezen tot de laatste pagina, wij kennen den inhoud zoo goed als de beschrevenen zelve en toch bladeren wij telkens en telkens opnieuw met liefde en ont roering van bijdrage tot bijdrage. Hier ligt dan wat wij wenschten en wat allen, die de oude Zuiderzee kenden en lief kregen, met vreugde zullen begroeten: een prachtboek, een waarde vol bezit, niet slechts door de uiterst verzorgde uitgave, maar vooral ook omdat het geeft een samenvatting van alles wat eens was en thans moet ondergaan in een nieuwen, ongewissen tijd. De groote aantrekkelijkheid van dit werk is een keur van 190 illustraties, voor het meeren- deel foto's, met zorg gekozen. Van deze foto's spreekt de sfeer van de oude zee sterker dan de beste beschrijving kan benaderen. Zij geven een gaaf beeld van wat er reilde en zeilde op en om dat wondere waterpalet. waarvan nu de kleuren vervagen en verdwijnen. Van den strijdbaren Heemschutter dr. Henri Polak is de voornaamste bijdrage: „Langs de Oevers". Voor toekomstige geslachten heeft hij zijn opstel bestemd, om, zoo zegt hij, aan dezen een, zij het onvolkomen beeld te geven van het geen men in onze dagen roekeloos aangetast en vernietigd heeft. Het kan niet anders, of den schrijver van „Het kleine land en zijn groote schoonheid" lag die zee wel zeer na aan het hart en hoe hij haar heeft gezien, blijkt heel duidelijk als hij vertelt, van het kleuren spel in en boven haar watervlak: „Onder de wisselende luchten vertoont zij (de Zuiderzee) een kleurenspel, geheel verschil lend van dat der Noordzee. Zij is, om het eenigszins oneigenlijk uit te drukken, van een andere textuur. De Zuiderzee heeft, als de zon hare stralen op haar neer zendt, of als er 'n lichte, doorschijnende nevel over haar wa twen zweeft, iets zeer liefelijks, iets fijn-kleu rigs, iets dat herinnert aan de Middellandsche Zee, gezien van haar Italiaansche en Fransche kusten. Hier vertoont het watervlak een fijne parelmoertint, of een zacht glanzend parel grijs, elders een irriseerenó kleurenbeeld, of een kleurenmengsel van zacht paars, door vaag geel gaande tot helder groen." Met den lezer zwerft Polak langs Flevo's kustlijn door droomstadjes en ruige, vriende lijke dorpen. Hij weet er van te vertellen met liefde en smaak. Toch een enkele opmerking, doctor. Waarom ook nu weer niet gerept van een der meest karakteristieke dorpjes langs de zee: het nederige, maar juist daarom zoo innig-mooie Durgerdam? Waarom niet gelet op de grootsche ruim te-werking buiten Kuinre? En Vollenhove zou geen echt Zuiderzeestadje zjjn? Henri Polak's bijdrage heeft tenslotte deze groote beteekenis. dat juist zij dit gedenkboek aanvaardbaar en waardevol maakt voor allen, óók voor hen, die de vernietiging der Zuider zee betreuren en verfoeien als een ongerecht vaardigde daad. Polak deelt dit standpunt en hij verloochent het nergens. Het folkloristisch element der Zuiderzee is beschreven door D. J. van der Ven. Aan hem weet men niet wat men heeft. Beziet hij de dingen zuiver wetenschappelijk, louter als merkwaardigheid, die geboekstaafd moet wor den, of speelt ook de liefde tot zijn object een rol? Soms twijfelt men daaraan. Hij mist die bezielde strijdbaarheid van den heemschutter. D. J. van der Ven inventariseert met minu- tieuse nauwlettendheid en uitmuntende kennis van zaken. Hij beheerscht zijn materiaal vol komen en heeft daarbij een soepelen, sappigen verhaaltrant, met wonderlijk flair, om van 't eene op 't andere thema over te stappen. Wat er leeft onder de menschen der Zuiderzee aan traditie, zeden en gewoonten, ontrafelt en ont leedt hij, om het op te öisschen, gearrangeerd tot een smakelijk geheel, v. d. Ven's bijdrage geeft een indruk van den ongedachten rijkdom aan cultuurbezit, dat met het Zuiderzeevolk zal vergaan. Van den verderen inhoud noemen wij: ir. J. C. Ramaer, „De oudste geschiedenis der Zui derzee"; jhr. dr. P. J. van Winter, „De Zuider zee in de geschiedeenis van de Nederlandsche Gewesten', C. W. Ritter, „De economische be teekenis van de Zuiderzee", ingeleid door mr. G. Vissering. Merkwaardig is wat Ritter zegt aan het slot van zijn bijdrage: „De visscher, baas op zijn eigen schip, placht een hard, maar vrij bestaan te hebben. Juist de voor waarden, om een ras te kweeken, dat in vele gevallen als het zout der natie kan worden be schouwd, Menschen met prachtige tradities, van religieuzen, ingetogen levenswandel, on aangetast door de verslappende en ondermij nende invloeden van het modern maatschap pelijke leven." Over hun bedrijf sprekende, zegt hij: „helaas wijzen alle teekenen uit, dat het typisch christelijk ideaal van individueele vrij heid, zooals die in een bedrijf als van de Zui- derzeevisschers zoo treffend aanwezig was, voorloopig heeft afgedaan." Dr. G. C. van Kloeke schrijft vervolgens over „De tongvallen langs de Zuiderzeekust en de eilanden." Zeilliefhebbers zullen genieten van de prachtig geïllustreerde bijdrage van H. C. A. van Kampen: „De Zuiderzee en de weter- sport". Rinke Tolman vertelt van vogels der Zuiderzee, dr. H. C. Redeke behandelt de hy drobiologie, ir. J. L. van Soest den planten groei. Aan de toekomst van het Zuiderzeege bied wijdt dr. H. N. ter Veen een beschouwing. Tenslotte schrijft dr. ir. H. Wortman over „De Zuiderzee na de afsluiting en droogmaking". Zoo is dus geen enkele facet van den fonke lenden diamant onbelicht gelaten. Saamgebun- deld vormen deze bijdragen het mooiste mo nument, wat ter gedachtenis aan de oude Zui derzee kon worden opgericht. Elke Nederlander, die liefde heeft voor zijn land en volk, zal prijs stellen op het bezit van dit werk, dat wy mo gen noemen: „Het gulden boek der Zuiderzee." In de Vrijdagavond onder voorzitterschap van den heer F. Donders gehouden vergadering van de afd. Tilburg der R.K. Volkspartij is met algemeene stemmen besloten uit de partij te treden. Het Tweede Kamerlid mr. P. Arts was op deze vergadering niet aanwezig. De vergadering werd gehouden naar aanlei ding van het besluit van Felix Donders en vier andere gemeenteraadsleden van Tilburg, om hun mandaat ter beschikking te stellen. De heer Donders stelt ook zijn mandaat als lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant ter beschikking. De vergadering verzocht den betrokkenen him mandaten te blijven vervullen. Reuter seint onr uit Bizerta, dat het Neder landsche stoomschip Apollinaris III uit Rotter dam, metende 199 ton, brand is uitgebroken. De kapitein is om het leven gekomen. Omtrent den brand aan boord van de Apo- linaris ni wordt nader gemeld, dat het schip op weg was naar Alexandrië en te Bizerta bin nenliep wegens averij. Om een uur gisternacht brak de brand uit. Onmiddellijk snelde de brandweer van de-i marine en een sectie tirailleurs te hulp. De kapitein van het schip, Lehrer, kwam in de vlammen om, twee leden van de bemanning werden gewond. De oorzaak van den brand is onbekend. Om vijf uur gisterochtend was de brand ge- bluscht. De schade is aanzienlijk. Het Dag. Bestuur van den Kath. Radio Bond in het Bisdom Haarlem deelt ons het volgende mede: 16 Juli a.s. gaat voor den KR.O. een grootsche dag worden. De luisteraars van het Haarlemsche Diocees en eventueel van andere Diocesen worden uitgenoodigd deel te nemen aan den tocht pleziertocht en propagandatoeht van de te bemannen KJR.O.-vloot. Een schitterende dag wordt het, waarvan de bijzonderheden in de pers, door een radio-rede en met kleurige programma's zullen worden bekend gemaakt. De Bond heeft reeds lang beslag gelegd op een groot aantal groote booten, die gepavoiseerd, met muziek aan boord, 16 Juli 's morgens uit Leiden zullen vertrekken, en die, naar gelang het aantal deelnemers grooter is, een des te ge weldiger vloot en des te indrukwekkender schouwspel zullen vormen, als ze met het vlagge- schip voorop, uitvaren over de Brasemermeren en Kagerplassen. De besprekingen met de spoorwegen zijn reeds beëindigd; voor extra- treinen wordt gezorgd. In Leiden op den Burcht wordt 's morgens een H. Mis gelezen, zoodat iedereen, van Den Helder en Vlissingen, kan meegaan. De kosten zijn minimaal klein. De organisatie is in geroutineerde handen, de Bond, die dit initiatief nam, rekent op aller belangstelling. De vele interessante bijzonderheden van dezen geweldigsten aller propagandatochten een vloot van 10, 20, groote booten wor den later gepubliceerd. Voor het oogenblik is het parool: Houdt 16 Juli a.s. vrij t De geschiedenis van de verdwenen geldzen ding aan het postkantoor te Heerlen, waarover wij reeds uitvoerig gemeld hebben, heeft een treurig einde gevonden. De dader die zich het aangeteekende stuk had toegeëigend en te Antwerpen was gear resteerd, was in de gevangenis opgesloten. Thans verneemt „Het Handelsblad" dat hij dood in de cel is gevonden. Het schijnt, dat de man aan een kwaal leed, die door de emoties van de laatste dagen ver ergerd was. Mogelijk is een ongeluk niet uit gesloten. Het is gebleken, dat de man nog in het be zit was van 9600 mark. Het overige geld was in kleinigheden omgezet. De vrouw van den man, die te Heerlen als verdacht van' medeplichtigheid was opgesloten, is in vrijheid gesteld en over de grens geleid. Vrijdagavond omstreeks half elf is op den Zuid Buitensingel te Den Haag tegenover het Ziekenhuis een auto te water gereden. In den auto waren gezeten de eigenaar, de 41-jarige A. I. v. d. Br., garagehouder, wonende aan den Zuid-Buitensingel, een tienjarig zoontje van v. d. S., de 29-jarige vleeschhouwersknecht A. v. d. W. uit de Netscherstraat en de bestuurder, de 38-jarige verlofhouder J. W. 8., wonende in de Calandstraat. Toen de inzittenden een mee ningsverschil over het rijden kregen, zeide de bestuurder SA „Dan moet de auto het water maar in", waarop hij meteen in den singel reed. De eigenaar v. d. S. en de bestuurder S. ge raakten te water, terwijl de twee anderen tijdig uit den auto konden springen. De te water ge raakten kwamen zonder eenig letsel weder op het droge en begaven zich naar huis. De be stuurder S. is in zijn woning door de Politie ge arresteerd en aan het Hoofdbureau in bewaring gesteld. De kraanwagen van de Politie, heeft den auto gelicht en naar het Hoofdcommissa' riaat overgebracht. HUIZEN. 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo foonmuziek 10.00 Morgendienst door ds. J. F. W. Erdman 10.30 Feestvergadering ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan der Weesinrichting „Neerbosch" 12.00 Poli tieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Kwintet onder leiding van Piet van den Hurk -2.005.00 Middagvergadering van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag in Nederland 5.00 Kin deruurtje door A. de Vries 6.00 Gramo foonmuziek 6.30 Op last van den Mi nister van Waterstaat afgestaan 7.00 7.15 Politieberichten 7.15 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Adju dant G. Clays, Leger des Heilsmuziek 8.00 Zuid-Limburgsche-avond 10.00 Vaz Dias 10.10 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. VARA 8.00 Gram.muzlek VPRO 10.00. Morgen wijding VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven. De No- tekrakers onder leiding van Daaf Wins 12.VARA Klein-orkest onder leiding van Hugo de Groot 1.45 Verzorging van den Zender 2.00 Vrouwenuurtjs door mevrouw H. T. WerkhovenDijkhuis 3.00 Voor de kinderen. De Fliereflui ters onder leiding van J. van der Horst 5.30 De Flierefluiters onder leiding van J. van der Horst 6.00 Zender-wisseling 6.01 Gramofoonmuziek 6.30 Orgelspel dor Joh. Jong 7.00 Actueel allerlei uit de arbeidersbeweging (N.V.V.) 7.20 Herha ling S. O. S.-berichten 8.00 De Vakbewe ging XXVI. „Vormen van strijd", door S. de La Bella 8.20 Londensch arbeiders koor 9.00 VARA-orkest oner leiding van Hugo de Groot 9.30 Londensch arbeiders koor onder leiding van Alan Bush 10.00 VARA-orkest onder leiding van Hugo de Groot 10.25 Vaz Dias 10.35 Orgel spel door C. Steyn 11.05 Gramofoon muziek 12.00 Sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 19 uur Uit zending voor Luxembourg. Lichte gramo foonmuziek 19.45 Weeroverzicht 19.50 Symphonisch concert van gramofoonpla- ten 20.30 Causerie over een actueel on derwerp 20.40 Lichte gramofoonmuziek 2 luur Nieuwsberichten in het Fransch 21.10 Voortzetting concert lichte gramo foonmuziek 21.45 Nieuwsberichten in het Duitsch 21.55 Dansmuziek en ge varieerd programma van gramofoonplaten. (In de pauzes de slotnoteeringen der wis selkoersen van de voornaamste Europeesche beurzen, de laatste goederenprijzen en de laatste sportberichten. De aangekondiging hiervan geschiedt in drie talen). BRUSSEL, 509 M. 12.20 Klein orkest onder leiding van P. Leemans 5.20 Concert door het klein-orkest onder lei ding van P. Leemans 8.20 Symphonie- concert onder leiding van Hermann Scher- programma. KALUNDBORG, 1154 M. 12.20 Srijkor- kest van „Bellevue Strandhotel", onder leiding van Herald Andersen 3.50 Het orkest van restaurant „Wivex", onder lei ding van Teddy Petersen 10.45 Ope retteconcert door het omroeporkest onder leiding van Emil Reesen 11.30 Dans muziek. BERLIJN, 419 M. 4.50 Populair con cert door de Bernard Derksen-kapel 6.30 Vocaal concert 10.20 Dansmuziek door het ensemble Julius Tomsen. HAMBURG, 372 M. 2.30 Gramofoon muziek. Duitsche opera's en operettes 4.20 Concert door de Hamburger Philhar- monie onder leiding van José Eibenschütz 10.40 Kamermuziek door het Rathje- kwartet 11.10 Populaire muziek uit Café Wallhof te Hamburg. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Gramofoonmuziek 2.20 Gramofoon muziek 8.20 Kamerorkest onder leiding van Hans Bullerian m. m. van solisten 11.20 Concert van Hamburg. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert 1.20 Middagconcert onder lei ding van Eysoldt 8.35 Militair concert 10.40 Kamermuziek. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert door Quentin Maclean 3.35 Con cert van Bournemouth, door het Stedelijk Orkest onder leiding van Sir Dan Godfrey 8.20 Concert door het B. B. C.-orkest (Afd. G) onder leiding van Joseph Lewis 11.05 Roy Fox en zijn band in „Mon seigneur". PARIJS (Eiffel), 1446 M. 8.50 Con cert onder leiding van E. Flament. PARIJS (Radio), 1724 M 12.35 Con cert door het omroeporkest 12.50 Or gelrecital 7.40 Populair concert 8.20 Uit Boedapest: Concert onder leiding van Otto Klemperer. MILAAN, 331 M. - 8.00 Gramofoonmu ziek 8.50 „De dochter van den Tam- bour-Majoor", operette van J. Offen bach. ROME, 441 M. 8.50 „I Cavalieri dl Ekebü", van R. Zandoina. WEENEN, 517 M. 7.20 Populair con cert door het Tautenheyn-kwartet 8.45 Uit Boedapest. Concert door het Sympho- nie-orkest onder leiding van Otto Klem perer 10.30 Populair concert. WARSCHAU, 1412 M. 8.20 Populair- en dansmuziek 8.20 Populair concert 9.30 Pianorecital door Vera Brock; 10.35 Dansmuziek 11.25 idem. BEROMÜNSTER, 460 M. Gramofoon muziek 7.30 Het Omroeporkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Bij Kon. Besluit is bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen benoemd tot directeur-generaal van het onderwijs prof. dr. G. A. van Poelje, referendaris ter secretarie van 's Gravenhage, buitengewoon hoogleeraar aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam. Ze hadden zoo maar op straat vergaderd, ter zijde van het groote kerkgebouw, en ze waren het er over eens geworden, aldus „De Tele graaf", dat ze een handwerkclub moesten op richten. Toen bespraken de kinderen het finan- cieele vraagstuk. Ze waren het er al spoedig over eens, dat ze niet bij moeder behoefden aan' te kloppen, om de benoodigde gelden voor het inkoopen van „materiaal" als: wol, haakpen nen en wat dies meer zij. Toenkreeg Beppie een schitterenden inval. „Jongens", dus sprak ze haar vriendinnetjes toe, „weet je wat we doen? We gaan, net als de groote menschen, speldjes verkoopen." Dat idee vond enormen bijval. Emmy wist thuis ergens nog eenig oud lint te liggen en verschillende vlugge vingertjes vervaardigden knusse strikjes aan spelden. Deze spelden wer den op een kussen gestoken en niet lang daarna stond op het Groote Plein te Weesp een drietal aardige kleuters dat „speldjes" te koop bood. „Waar is dat voor, kindje?" vroeg een voor bijganger, en het antwoord luidde: „Voor den Meisjesbond, meneer". En tot onuitsprekelijke verrassing van het drietal, gleed een dubbeltje in een uitgestoken handje. Binnen korten tijd bedroeg de collecte-oogst niet minder dan 55, zegge vijf en vijftig cent. Dol gelukkig marcheerde de handwerkclub nu naar een haar bekend adres en sloeg daar voor een waarde van 47cent handwerk-materialen in. Slechts een kort oogenblik werd gedebat teerd over de vraag, wat er met het kassaldo gebeuren moest. Maar die moeilijkheid was gauw opgelostde leden van de handwerk club kochten er drop voor. De koninklijke goedkeuring zal later worden aangevraagd. Het gerechtshof te Den Bosch deed in hooger beroep uitspraak in de strafzaak- tegen Adam J. W., mijnwerker te Kerkrade. Deze 63-jarige had zijn vrouw verlaten, liet haar de mooie meubeltjes en getroostte zich met het over schot, een rommeltje van nog geen twintig gul den waarde, waarmee hij zich inrichtte op den zolder van een huis, dat hy voor ƒ5000 had gekocht en gedeeltelijk verhuurde. Daar op zol der, in zijn eentje, plaatste hij een aantal lange en korte kaarsen tusschen vodden, welke hij met petroleum en benzine gedrenkt en op kran ten neergelegd had. Toen hij de kaarsen had ontstoken, ging hü voor zijn genoegen met zijn zwager naar Aken en intusschen zou alles wel afbranden. Voor de belendende huizen was ge vaar en zeker voor menschenlevens. Maar de roode haan kraaide niet hard genoeg en het kwam niet tot een feilen brand. Verdachte werd gedagvaard wegens brandstichting en door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, van welk vonnis verdachte in hooger beroep kwam. Het gerechtshof bevestigde het vonnis, onder aftrek van het voorarrest. In het zesjaarlijksche Generaal-Kapittel der Franciscanen is tot Generaal gekozen Pater Leonardus Bello van de Venetiaansche pro vincie. De Nederlandsche gedelegeerden, die ter be scherming van belanghebbenden by Duitsche leeningen op langen termijn de transferbespre kingen met de Reichsbank te Beriyn hebben bygewoond, deelen ons mede, dat deze be sprekingen geen nuttig resultaat hebben opge leverd. De gegevens die hun werden verstrekt, zijn in een kleine commissie zooveel mogelijk on derzocht. Naar aanleiding hiervan is zoowel in de ple naire zitting als door iedere delegatie afzon derlijk aan dr. Schacht met nadruk verklaard, dat er geen enkele aanleiding is om te verwach ten dat door een transfer-moratorium het doel dat hij zich stelt, nl. versterking van de positie der Reichsbank als circulatiebank en wederopbouw van haar reserve aan goud en devisen, wordt bereikt. De gedelegeerden ver klaarden dat zij zich met een transfer-morato rium niet zouden kunnen vereenigen. Vele argumenten en voorbeelden uit den laat- sten tyd hebben de vertegenwoordigers uit de verschillende landen daarby aangevoerd. Eeni- ge toezegging van welken aard ook is door den president der Reichsbank niet gegeven, zoodat men omtrent het Duitsche transferprobleem by het einde der besprekingen nog in het duister tastte. Zooals blijkt uit het communiqué, dat aan liet slot der besprekingen welke slechts een informatief karakter droegen door de Reichsbank werd uitgegeven, is door de verte genwoordigers der belanghebbenden by Duit sche leeningen op langen termijn besloten een vast comité te benoemen, bestaande uit twee leden voor ieder der vijf landen, die by deze leeningen het meest geïnteresseerd zyn, te we ten Engeland, Nederland, de Vereenigde Staten, Zweden en Zwitserland. By het uiteengaan der Conferentie heeft de heer Ter Meulen aan dr. Schacht namens de Nederlandsche delegatie verklaard, dat de Ne derlandsche vertegenwoordigers geenerlei ver antwoordelijkheid voor de maatregelen die de Reichsbank eenzijdig mocht nemen, wenschen te aanvaarden en dat zy zich voorbehielden tegen een transfer-moratorium ten sterkste te protesteeren. Dr. Schacht heeft de rechtvaar digheid van dit voorbehoud ten volle erkend en hy verklaarde dat hy zich bewust was dat de verantwoordeiykheid voor alle te nemen maat regelen uitsluitend op de Reichsbank rustte en dat protesten tegen eenzydige maatregelen, welke de Reichsbank eventueel zou nemen, hem alleszins begrijpelijk voorkwamen. Naar wy vernemen zyn als leden van de vaste commissie voor de Duitsche leeningen op langen termijn voor Nederland aangewezen de afgevaardigden van de Vereeniging voor den Effectenhandel en van de bankiers-emittenten, Deze waren te Beriyn vertegenwoordigd resp. door voorzitter en secretaris dier vereeniging, de heeren J. Stroeve en mr. W. Cnoop Koop- mans en door den heer C. E. ter Meulen, lid der firma Hope Co. BATAVIA, 3 Juni (ANETA). De opbrengst van de Landsmiddelen bedroeg in Maart 1933 f 30.300.000.tegen in de maand Maart 1932 f 32.000.000. In totaal bedroeg de opbrengst van de Lands middelen in het eerste kwartaal van 1933 f 88.500.000.tegen f 100.500.000.in het eerste kwartaal van 1932. Het nadeelig verschil ad f 12.000.000.is als volgt te localiseeren: belastingen f 1.900.000. monopolies f 2.800.000.—, producten f 900.000.—, bedrijven f5.000.000.en diverse middelen f 1.400.000.—. Een uitzondering op de dalende tendenz ma ken de volgende secundaire groepen van ont vangsten: De volgende opbrengsten waren, vergele ken by het eerste kwartaal van 1932 meer: in voerrechten f 800.000— (verhoogde opcenten), tabaksaccyns f 2.600.000.— (nieuwe heffing) ze gelrecht f 100.000.—, vennootschapbelasting f 100.000.—, landrente f 300.000.—, vermogens belasting f 400.000.— (nieuwe heffing) zoutmo nopolie f 100.000— en Banka-tin f 200.000.—. Van werknemerszüde wordt ons bericht, dat de arbeiders in het lithografisch bedrijf het compromis van den Ryksbemiddelaar hebben aanvaard. Aangezien de werkgevers dit reeds eerder de den, zyn de partyen dus tot overeenstemming gekomen. De arbeid wordt nu gewoon voortgezet. De bekende smokkelaar V. d. C., die deze week nabij Gennep den kommies De Man heeft doodgereden, is, naar „Het Volk" meldt, terug gekomen op zijn aanvankelijke ontkenning. Hy heeft thans bekend den kommies neergereden te hebben. Hy beweert echter, dat hy dat niet met op zet heeft gedaan. Den man zal doodslag ten laste worden ge legd. Hy is voor den officier van Justitie ge leid en vervolgens in het Huis van Bewaring te Den Bosch ingesloten. Ook de Ned. Sigaren- en Tabaksbewerkers- bond heeft nu evenals de katholieke en chris- telyke organisatie besloten de nieuwe voorwaar den te aanvaarden. Een motie in dien geest werd met bijna algemeene stemmen alleen de af- deeling Eindhoven stemde tegen aangenomen op de Vrydag en Zaterdag te Amsterdam ge houden vergadering. Het zyn weer de katholieke en christelijke organisaties, wien deze motie zy- delings gebrek aan durf wordt verweten. Daar zij den stryd opgaven, doet ook de roode orga nisatie het. Besloten werd zich by den huidigen toestand neer te leggen, omdat de werkende noch de werklooze bondsleden in een avontuur gestort mogen worden. Het hoofdbestuur werd vrygelaten om, wat betreft den duur der nieuwe overeenkomst naar omstandigheden te handelen. In een Zaterdag te Nymegen gehouden extra congres van den R. K. Tabaksbewerkersbor.d zijn de door de patroons gestelde voorwaarden aanvaard. De stand der vorderingen van Nederland op vreemde mogendheden bedroeg blykens het jaarverslag van de Algemeene Rekenkamer op 1 Januari j.l. in totaal 124.096.300 gld. In den loop van 1932 heeft China 17.726 gld. afgelost (de geheele schuld) en 10.148 gld. aan rente betaald; voor België bedroegen deze ge tallen resp. 3.363.000 en 1.103.064 gld. De andere staten afgezien van Duitschland deden geen betalingen, zoodat de stand op 1 Januari j.l. er als volgt uitzag: Oostenrijk, reliefkrediet en levensmiddelen krediet ƒ15.873.128; Polen, zaaihaverkrediet ƒ417.300, kleedingkrediet ƒ1.481.166; Zuid- Slavië, uitgaven voor uitgewekenen ƒ122.242; België, diverse be telingen 19.544.000; Rus land, kosten voor doorvoer van Russische krijgsgevangenen ƒ423.648, verzorging in krijgs gevangenenkampen 96.816, in concentratie kampen, enz. verstr. voeding 146.343, in to taal ƒ38.109.643. Voorts behoort nog tot de kasvoorschotten het aan Duitschland verleende krediet B. Dit bedroeg op 1 Januari 1932 95.043.151, in 1932 minder opgenomen ƒ9.056.495, stand op 1 Ja nuari 85.986.656. Naar wy vernemen is dr. Van der Goes van Naters in de smaadschrift-procedure tegen het Kamerlid Henri Hermans, waarbij deze door den Haagschen politierechter in eerste instan tie werd vrijgesproken, in hooger beroep ge gaan. Toen op den Pinkstermorgen de H. Geest over de Apostelen was neerge daald en zij tot de buiten verzamelde menigte begonnen te prediken, ver stond ieder hen in zijn eigene taal. Het wonder der talen was geschied. Wat Babyion verdeelde vereende de Pinksterzegen. Men verstomde, allen begrepen de waarheid. Nog is die Eeuwige Waarheid te verstaan voor ieder in zijn taal. Want het gaat ermede als met de taal van moeder tot kindzonder taalkennis is deze te begrijpen. Het Pinksterwonder herhaalt zich nog voor ieder onzer die als bij de Kerst-boodschap van goeden wil is. Niet in de beraadsla gingen der machtigen, maar in de ziel van volk en mensch wordt de Waar heid gehoord en begrepen. Moge ze door allen eindelijk verstaan en ge volgd worden. Want ons verwonderen over het talenwonder is heel wat an ders dan ons zelf in de gesteldheid brengen om het wonder te ondergaan. Men telefoneert ons uit Rome: Zondagmorgen werd een gezelschap van 75 Nederlandsche pelgrims door Z. H. Paus Pius XI in audiëntie ontvangen. In een toespraak prees de H. Vader de Nederlandsche katholieken voor hun trouw en werkzaam geloof. Een Wolff-telegram, later bevestigd door den generaal-secretaris, meldt dat de rijkspolitie van Beieren verboden heeft, dat de Gezellen- dag, welke van 8-11 Juni te München zou Worden gehouden, zal doorgaan. In verband met de deelname uit Holland, verzoekt de Centraal-praeses der St. Josephs- gezellen nog niet af te reizen. Op het oogenblik is de generaal-secretaris Mgr. Dr. Natterman in onderhandeling met den rijksstadhouder, om te bereiken dat de internationale Gezellendag nog kan doorgaan. De deelnemers worden vriendelijk verzocht, de berichten van den centraal-praeses, rector van Galen, die uiterlyk Dinsdag worden ge publiceerd, af te wachten Zaterdagmiddag te ongeveer vier uur had op den straatweg te Irnsum (Fr.) een ernstig ver keersongeluk plaats. Twee metselaars, werkzaam by de Zuiderzee werken en afkomstig uit Maren en Munneken- buren, keerden per motorfiets huiswaarts. Toen een voor hen rydende auto in het dorp Irnsum vaart minderde, wilden zy voorbijrij den. Hierby kwam de motorfiets in botsing met een auto uit de tegenovergestelde richting. De bestuurder van het motorrywiel werd door den auto overreden en met verbrijzeld dijbeen en inwendige kneuzingen opgenomen. Ook de duopassagier was ernstig gewond, hij had eeni- ge ribben gebroken. Nadat twee doctoren de eerste hulp hadden verleend, werden de beide gewonden, die bewus teloos waren in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Te Hoornaar (ZE.) is Zaterdagmorgen de 17-jarige schippersknecht B. Molenaar, in dienst by den schipper H. de Bruin, een ernstig on geluk overkomen. Op de Noord onder de ge meente Alblasserdam zou de knecht een ben zinelamp aansteken om met deze lamp de motorkap van het schip te verwarmen. Hierby is de lamp plotseling uit elkaar gesprongen.De knecht geraakte in brand. Hij had nog de tegen woordigheid van geest in de rivier te springen. Spoedig toegeschoten hulp slaagde er in den jongeman op het droge te brengen. Hy bleek zeer ernstige brandwonden aan hoofd en armen te hebben bekomen. Na voorloopig door een dokter te zyn behandeld is hy per auto naar zyn woonplaats Noordeloos overgebracht, van waar hy naar een ziekenhuis zal worden ver voerd. Wegens vermoedelyke valschheid in geschrifte werd Zaterdag een inwoner van Breskens door de Justitie in hechtenis genomen en in het Huis van Bewaring te Middelburg ingesloten. De beide verdachten van den moordaanslag te Wateringen, H. Z. en G. zyn Zaterdag voor den Officier van Justitie te Den Haag geleid en na verhoor in het Huis van Bewaring inge sloten. Zaterdagmorgen werd het stoffelijk overschot van wylen pastoor N. van Erp te Nymegen be graven. De H. Requiem-mis werd opgedragen door pastoor G. van Kempen, die ook de ab- soute verrichtte. Vele Eerw. heeren Geestely- ken woonden de plechtigheden by.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6