Tijd-historie in een proces m\\ Het pact van vier De wapenstilstand China—Japan Dollfuss uit Rome terug De H. Vader en de pers Het nieuws vaa heden DE DUITSCHE POLITIEK OFFICIEUZE VERKLARING ANTI-SEMIETISME IN OPPER-SILEZIE DE BAROMETER Dr. H. Brüning achteraf gerechtvaardigd Amerikaansche hint aan Berlijn Wat doet Duitschland? Bezuiniging te Praag Opstand in Bolivia? Aanslag op Venizelos Auto-ramp in Britsch- Indië Pinksterprocessie te Manchester Herstel van China? Steun van Mussolini Toscanini niet naar Bayreuth Het Weer Goering over Frankrijk VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 7 JUNI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Wegens het anti-semistisme Het nieuwe ontwerp geheel in Franschen geest HET ONTZETTEND SPOORWEGONGELUK NABIJ NANTES De regeering krijgt volmachten Trieste aanblik van den door onoplettendheid ontspoorden trein Oorlog tegen Paraguay kost te duur Paraguay wil vrede Een bediende gedood, de Griek se he staatsman ongedeerd ,JIet lyden der oorlogsslachtoffers en vluchtelingen is van een ontzettende werkelijkheid Tevreden over de resultaten van zijn reis De taak met name van de katho lieke journalisten Geen antwoord van Hitier DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het rapport door den Volken bondsraad aangenomen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1839* AdvertentieprijzenPer lossen regel 30 d.; mededeelingen 50 cent; idem op peg één 65 per regel. Bij contred sterk verlaagde prijsen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Heden zal de Officier van Justitie te Ber lijn in de rechtszaal van het oude, be kende Moabit zijn requisitoir houden te gen den afgezetten commissarischen minister Dr. Gereke, die van verschillende in de millioe- nen loopende financieele onregelmatigheden wordt beschuldigd, van knoeierijen met een landbouwkundig tijdschrift, maar vooral van massale verduisteringen in en uit en door het Hindenburg-verkiezingsfonds van 1932. Over al die knoeierijen en verduisteringen behoeven wij hier niets te zeggen. Het proces is, ook voor het buitenland, alleen daaronj van belang, omdat het politieke gordijnen wegschuift van gebeur tenissen, die tot nu toe nog niet bekend waren en van hoog actueelen aard zijn. De personen, die met het proces te doen hebben, zijn poli tici en ook het object van het proces is van politieke natuur, want het gaat om geldsommen, die voor politieke doeleinden bijeen waren ge bracht, vooral om de gelden van het zooge naamde Hindenburg-complex, om sommen, die dienden ter propageering der herkiezing van von Hindenburg tot Rijkspresident. Het spreekt van zelf, dat stembusbeslissingen, waarbij heel een volk wordt opgeroepen, geld, veel geld kos ten. In heel de wereld bestaat er op dit ge bied een zekere stompzinnigheid. De geldelijke zijde der politiek is min of meer een „partie honteuse" geworden waarover men veelal liever niet spreekt en wier bestaan men tracht te vergeten. Het gevolg is, dat die geldzaken in verborgenheden worden gedaan en daarbij slui pen dan een aard en wijze binnen, die men slechts met de beminnelijkste welwillendheid als breed en ruim kan karakteriseeren. Het heeft zich vooral in Duitschland tot nu toe zeer gewroken, dat rekenschapsaflegging in het openbaar in deze dingen geen gewoonte was. Ook by de nationaal-socialisten merkt men hier absoluut geen beterschap .Integendeel. De gebeurtenissen, die in het Gereke- proces worden behandeld, vielen voor nauwelijks een jaar geleden. Waar het eigeniyk om gaat, valt zelfs in dit jaar. Dit is de datum van 30 Januari, toen de pas her kozen Rijkspresident von Hindenburg, gekozen door de partijen van het Weimarsche front, het kabinet der nationale concentratie aan het roer bracht. Daarmede deed de president den stap, die leidde tot de revolutionnaire omvor ming van 't geheele publieke leven in Duitsch land. Beschouwt men de zaken oppervlakkig, dan zou men denken, dat die 30e Januari een volkomen breuk met het verleden beteekent. Niets is minder juist dan dit. Reeds de vooraf gaande regeeringen, vooral die van Brüning, streefden naar de nationale concentratie, welke reeds lang een hartewensch was van den grij zen veldmaarschalk. Allerlei incidenten, misver standen, vooral intriges ook, belemmerden den natuurlijken gang van zaken zóó, dat de „na tionale revolutie" tenslotte op 30 Januari en vooral in de weken van Maart op stormach tige wijze alle dijken doorbrak. In het Gereke- proces was van alles overheerschend belang het getuigenis van den heer Treviranus, die een intiem vertrouweling was van Dr. Brüning en minister in diens kabinet. Deze toonde aan, hoe Rijkskanselier Brüning, met alle krachten zich heeft ingespannen, om Adolf Hitler een plaats in de regeering te doen in nemen. Alles, wat hij wist, mocht Treviranus niet zeggen, maar uit hetgeen hij verklaarde, biykt duideiyk, dat men in het kabinet-Brü- ning zonneklaar voor oogen had, welken weg men had te gaan. Men had het beginsel van het absolute primaat van de buitenlandsche po litiek op den voorgrond gesteld. De buitenlandsche politiek moest in alles den voorrang hebben. Men ging van de gezonde, ja eenig mogelüke gedachte uit, dat een natio- naal-socialistisch Kabinet, wanneer het zou op treden, op buitenlandsch politiek gebied den weg geheel gebaand zou moeten vinden. Daar om moesten de buitenlandsche politieke kwesties zün opgelost vóór dat een regeering-Hitier op trad, die Brüning voor onvermijdelijk, zelfs voor gewenscht hield. Zoo, in dien geest stuur de Brüning in 1932 op Lausanne aan. Als voor bereiding voor Lausanne wilde hij de herkie zing van von Hindenburg, na Lausanne het kansellerschap van Hitier en de parallelschake ling van Pruisen met het Rijk en dit alles on der het presidium van von Hindenburg, wiens persooniykheid voor het buitenland de waar borg zou zyn en biyven, dat Duitschland in de buitenlandsche politiek geen avontuurlijke we gen zou inslaan. Houdt men dit alles voor oogen, dan kan men WASHINGTON, 6 Juni. (Reuter.) Ofschoon er geen enkel officieel protest is ingediend, heeft de Amerikaansche regeering de regeering te Berlyn cp de hoogte gesteld van de opwin ding, welke de ajiti-Joodsche nazi-taktiek heeft teweeggebracht. begrijpen, hoe groot de teleurstelling van Brü ning en hoe groot de verbittering van zijn tal- looze aanhangers was, toen dit groot aange legde plan door intriges achter de coulissen bruusk werd omvergeworpen. Maar, met dit alles voor oogen, kan men ook begrijpen, hoe tusschen Brüning en Hitier een zeker contact kon ontstaan, hetwelk thans, hoewel zwak, zich ontwikkelt. Het is wel de fout van Brüning geweest, dat zijn grootsche, taktische plannen maar aan eenige ingewijden bekend waren. Het publiek had er geen zweem van idee van, dat Brüning eigeniyk de promo tor van Hitler was, van een Hitier natuuriyk, die niet geheel onbeperkt alleenheerscher zou zijn. De weg van Brüning, die voerde naar Lau sanne en naar de theoretische erken ning der gelijkgerechtigdheid van Duitschland, is de juiste gebleken. De tegen woordige machthebbers wijken er geen haar breed van af. Het is zelfs opvallend, dat Brü ning een nog veel beslister houding aannam te genover de problemen van de buitenlandsche po litiek dan Hitier thans ineemt. Het constateeren van dit feit is de Duitschnationale „Deutsche Allgemeine Zeitung" zelfs te staan gekomen op een verbod van drie maanden. Dit blad had na melijk na de laatste rede van Hitler in den Rijksdag geschreven, dat deze rede zulk een vre delievend karakter had, dat, wanneer staatslie den als Scheidemann en Brüning (de eerste en laatste kanselier van de republiek van Weimar) zulk een rede hadden durven te houden, zy door den storm der publieke verontwaardiging ter stond ten val zouden zijn gebracht. Pikant is het nog er op te wyzen, dat juist gisteren Goering in een interview met een Franschman er over klaagde, dat de Fransche staatslieden met alle andere staatslieden ter wereld persoon lek contact onderhouden, behalve metDuitsche. In zün hart zal hij bij deze woorden wel den oud-kanselier Brüning benijd hebben, die de Fransche ministers Laval en Briand bü zich in Beriyn zag! Misschien stemt dit de tegenwoordige macht hebbers nadenkeiyk tot heil van de wereld en zich zelf! PARIJS, 7 Juni. (Reuter). Havas meldt om trent den inhoud van het nieuwe Fransche ontwerp van het pact van vier, waarover Italië, Engeland en Frankrük reeds tot overeenstem- fing zouden zijn gekomen, maar waarbij Duitschland zich nog niet heeft aangesloten het volgde In de preambule wordt verklaard, dat het pact in hoofdzaak ten doel heeft, de door het volkenbondsconvenant ingestelde methoden en procedures doeltreffender te maken, zonder dat de beslissingen der vier-mogendheden kunnen prejudicieeren op de rechten van andere staten, buiten welke om zy daarover geen zeg genschap hebben. Artikel 1 bepaalt, dat Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland zich aaneensluiten om een krachtige politiek van samenwerking te voeren. Artikel 2 houdt in, dat de gedachtenwisse- lingen vooral ten doel zullen hebben de toepas sing der bepalingen van het volkenbondspact, met name van artikel 10 (handhaving territo riale status quo), artikel 16 (sancties in geval van een conflict) en artikel 19 (herziening der verdragen) Artikel 3 voorziet in het geval van een fiasco der ontwapeningsconferentie, de vier mogendheden zullen samenwerken om een rege ling te vinden van de onoplosbaar gebleven problemen. Artikel 4 behelst, dat de groote mogendheden eveneens het geheel der economische quaesties kunnen onderzoeken, welke voor hen een ge meenschappelijk belang in Europa vertegen woordigen. Artikel 5 stelt den duur van het pact op tien jaren; het kan voor geiyken duur worden ver lengd, behoudens opzegging aan het eind van het achtste jaar. Artikel 6 bepaalt tenslotte, dat de Fransche tekst in geval van een meeningsverschil be slissend zal zyn. PARIJS 7 Juni (Reuter). De bladen ontvan gen op gunstige wijze de aan den Franschen ge zant te Rome, Henri de Jouvenel, gegeven machtiging om het viermogendheden-pact te parafeeren, en zy herhalen, dat het pact in de zen vorm geen bezorgdheid kan verwekken. Aller aandacht vestigt zich thans op de hou ding van Duitschland, aldus Havas, aan welk land de verwezenlüking van het pact onderge schikt blijft. PRAAG, 6 Juni. (V.D.) Onder den druk van het dreigement der ergeering, onmiddeliyk in haar geheel te zullen aftreden in verband met de moeiiyke financieele situatie, hebben de partyen der regeeringsmeerderheid zich prin cipieel bereid verklaard een machtigingswet aan te nemen, die weliswaar niet aan een der di rectorium, geiyk oorspronkeiyk bedoeld was, maar aan de regeering ver-gaande volmachten verleent. Deze volmachten betreffen het her stel van het evenwicht der begrooting en van de geheele huishouding, hetgeen tot stand moet worden gebracht door groote bezuinigingsmaat regelen op alle gebieden. BUENOS AIRES, 7 Juni (Reuer). Hardnek kige geruchten doen hier de ronde, dat revolutie zou zün uitgebroken in Bolivia, voomameiyk in ding van de hooge kosten meebrengende offen- de streek van Santa Cruz en wel naar aanlei- sieven tegen Paraguay en het geleden fiasco. NEW-YORK, 7 Juni (Reuter). De Engelsche gezant te La Paz heeft een telegram gezonden, waarin hü verklaart, dat alle geruchten over een opstand in Bolivia geheel zonder grond zün. De toestand in het land is geheel rustig. BUENOS AIRES, 7 Juni (Reuter). Volgens be richten uit Ascunsion heeft Faraguaty aan den Volkenbond een bericht gezonden, waarin dit land zün verlangen te kennen geeft de kwestie van den Chaco op de volgende basis te regelen. Ie. Onmiddeliyk staken der vüandelijkheden. 2e. Het terugtrekken der troepn. 3e. Vermindering van de legersterkte onder controle van den Volkenbond. 4e. Het instellen van een onderzoek, geleid door den Volkenbond, naar de verantwoorde- ïykheid van den uitgebroken oorlog. ATHENE, 7 Juni. (Reuter). Onbekend ge bleven personen hebben op den auto van Venizelos geschoten, toen deze van Kiphissia komend in de Grieksche hoofdstad terugkeerde. Mevr. Venizelos en de chauffeur werden ge wond. Venizelos zelf bleef ongedeerd. Omtrent den aanslag op den 70-jarigen Griek - schen staatsman Venizelos kan nog gemeld wor den, dat toen Venizelos gisterenavond laat met zün echtgenoote in een auto van Kiphissa naar Athene terugkeerde, een onbekende man ver scheidene revolverschoten op den auto gelost heeft. Mevrouw Venizelos liep vier schotwonden op, de chauffeur werd eveneens gewond, doch Veni zelos bleef ongedeerd. De aanslag werd op circa 7 K.M. afstand van Athene gepleegd. De dader loste de schoten vanuit een anderen auto en kon ontkomen. Een bediende van Venizelos werd door een der kogels gedood. De chauffeur, die eveneens zwaar ge wond werd, was toch nog in staat de inzitten den naar Athene te brengen. Venizelos heeft slechts eenige lichte verwon dingen door glasscherven opgeloopen. LUCKNOW, 6 Juni. (Reuter). Achttien inzittenden van een autocar zouden zyn om gekomen na een botsing met een posttrein op een overweg. De chauffeur en twee ver dere inzittenden werden gewond. Het bericht wordt doqr United Press be vestigd. Tot de dooden behooren twee kin deren. LONDEN, 6 Juni (V. D.) By de jaarlijksche processie te Manchester op 2en Pinksterag werden tengevolge van de hitte achttienhonderd menschen onwel, waarvan ruim zevenhonderd in ziekenhuizen behandeld moesten worden. Twintig personen verkeeren in levensgevaar. Te Liverpool werd, zooals elders reeds ge meld, de eerste steen gelegd van de nieuwe Katholieke kathedraal, bij welke plechtigheid driehonderd menschen door de hitte bevangen werden. Honderdduizenden Londenaars brachten het week-end door op de badplaatsen in de omge ving van Londen en spoorwegen en bussen behaalden recordcyfers aan vervoerde passa giers. Gedurende de Pinksterdagen verdronken elf personen in verschillende badplaatsen langs de kust. (Van een byzonderen correspondent ia Mandsjoekwo) De heer Wang Ching Wei, president van den Uitvoerenden Raad van China heeft naar aanleiding van den met Japan gesloten wapen stilstand de volgende verklaring afgelegd: „De onderhandelingen over het staken van de vyandelykheden bleven beperkt tot de sfeer van de militaire activiteit. Politieke kwesties behooren niet tot het terrein en de compe tentie van de militaire bevelhebbers aan het front. Na hevigen tegenstand zyn thans groote ge bieden van China in handen van den vüand. Het is noodig de aandacht er op te vestigen, dat wy, terwyi wü tegenstand boden, toch nim mer verwacht hebben, de overwinning te zullen behalen. Niettemin bleven wy ons met geweld verzetten uit respect voor onze hooge verplich tingen. Wü hebben alle beschikbare hulpmid delen gebruikt en onze politiek van verzet zoo goed mogelyk ten uitvoer gebracht. In de eer ste maanden van het jaar waren onzè troepen rondom den Grooten Muur in een strijd op leven en dood gewikkeld met de Japanners. Deze laatsten gebruikten moderne artillerie, tanks en bombardementsvliegtuigen. Ons ma teriaal was zeer veel minder, zoowel wat kwa liteit als hoeveelheid betreft. Wy hadden slechts te rekenen op den moed en de opoffe ringsgezindheid van onze troepen. Strategische redenen noodzaakten de over levenden, zich terug te trekken onder achter lating van dooden en gewonden. De heroïeke, zy het tragische, wapenfeiten van onze troe pen vallen intusschen niet te ontkennen. On lusten, veroorzaakt door communisten en moei lijkheden van verscheidenerlei aard beletten bovendien de tydige aankomst van versterkin gen. Dientengevolge werd het de regeering ook onmogelijk, haar militaire plannen ten volle uit te voeren. De voorraden van de burgerbevolking in de militaire zóne zyn uitgeput. Het lyden en de ontberingen van de oorlogsslachtoffers en vluchtelingen zyn van een verschrikkelijke realiteit. Al deze ellende levert het bewys, dat wü vast besloten zyn, te strijden voor de eer en het nationale bestaan van China, ongeacht de consequenties, die daaruit kunnen voortvloeien. Zoolang de regeering en de onder haar bevel staande troepen zullen bestaan, zullen wy niet terugkomen op ons besluit, om ook de grootste offers te blyven brengen. Wat de vrees betreft, dat de regeering zal be willigen in een accoord, waarby afstand ge daan zou worden van bezette gebieden, kan ik aan ons volk en aan de buitenlandsche mo gendheden de meest formeele verzekering ge ven, dat die suggestie geheel zonder grond is. De regeering neemt de verantwoordeiykheid op zich voor een localen wapenstilstand, die onze territoriale souvereiniteit niet zal aan tasten en evenmin onze internationale juridi- dische positie. Die wapenstilstand zal een pe riode van rust geven en aan onze troepen en uitgeputte bevolking de mogelykheid bieden, zich te herstellen." ROME, 6 Juni. Maandagavond heeft Musso lini ter eere van den Oostenrijkschen bonds kanselier Dollfuss een maaltyd aangeboden, waaraan o.m. werd deelgenomen door den Oostenrykschen minister van justitie, Schus- schnigg, den Italiaanschen minister van justi tie, den Italiaanschen minister van financiën, eenige onderstaatssecretarissen en tal van per sonen uit het openbare leven. Dinsdagochtend is bondskanselier Dollfuss per vliegtuig uit Rome vertrokken. In de officieele mededeeling betreffende het bezoek van Dollfuss aan Rome, wordt er de na druk op gelegd, dat een langdurige en harte lijke gedachtenwisseling heeft plaats gevonden. WEENEN, 6 Juni. Bondskanselier dr. Doll fuss is tegen vier uur vanmiddag op het vlieg veld Aspern gedaald, waar hy door eenige mi nisters en andere autoriteiten werd verwel komd. De aankomst vond later plaats dan ge dacht was, daar de bondskanselier op zyn reis van Rome een noodlanding heeft moeten ma ken. Dr. Dollfuss was tevreden over het resultaat van zyn reis naar Rome, vooral over het slui ten van het concordaat. Van beteekenis is, dat de bondskanselier verklaarde, dat Mussolini een warme vriend is van Oostenrijks onafhan kelijkheid. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 6 Juni: De internationale pelgrimstocht van katho lieke journalisten is hedenavond naar Assisi vertrokken. Vanochtend had in de Gregoriana een interessante vergadering plaats, waarin be- langryke vraagstukken der Katholieke Journa listiek werden besproken, o.a. door pater Een- drichs S.J., die sprak over internationale be richtgeving aangaande Katholieke zaken. Hedenmiddag werden de journalisten doer Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. Graaf de la Torre las een adres van hulde voor, waarop de Paus antwoordde met een toespraak, waarin hy zyn vreugde erover uitte, zoovele katho lieke journalisten te zien. De journalisten aldus de H. Vader zyn verkondigers, maar somtyds ook makers der publieke opinie. Wat de katholieke journalisten betreft, zy hebben een verheven zending, welke groote verantwoordelykheid met zich brengt. Zy moe ten niet alleen de lessen verbreiden, die de leerende Kerk geeft, maar ook de tolk zijn van de antwoorden, die het katholieke volk op de lessen van de gewyde herders geeft. De Paus had verder met vreugde vernomen, dat in 1935 een internationaal congres van katholieke journalisten te Rome zal worden gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig be staan der „Osservatore Romano". Reeds nu sprak de Heilige Vader den wensch uit, dat dit congres een groot succes mag worden. ROME, 6 Juni. (Reuter.) Daar Arturo Tos canini geenerlei antwoord heeft ontvangen op zyn aan Adolf Hitler gericht telegram van protest teger. de Duitsche anti-semietische ge welddadigheden, heeft hy zyn contract met Bayreuth opgezegd. Toscanini zal er in dit sei zoen dus niet de serie van concerten dirigee- ren ter herdenking van den honderdsten sterf dag van Richard Wagner. Het pact van vier. Duitschland voelt voor den nieuwen tekst. De Gezellendag te München; de voor de toelating. Het rapport over het anti-semietisme in Op per-SHezië te Geneve aangenomen. Dollfuss tevreden uit Rome terug. De internationale pelgrimstocht van katholie ke journalisten door Z. li. den Paus toegespro ken. Aanslag op Venizelos; bediende gedood, zftn vrouw en chauffeur zwaar gewond, de staatsman zelf echter ongedeerd. Auto-ramp in Britsch-Indic; 18 dooden. Mr. C. Vervoom blijft Tweede-Kamerlid. Benoeming in het Aartsbisdom Nieuwe Tweede-Kamerleden benoemd verklaard. Conflict in de R.K. Volkspartij. Besloten tot stichting van „Katholiek Democratische Partij". Typhusgevallen te Zaandam. Geraffineerde poging tot brandstichting te Eindhoven. iiiiiintiiiiiiiiitiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyi Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, helder tot licht of half bewolkt, droog warm weer, be- houdens geringe kans op onweer. Hoogste stand: 768,0 te Hemösand. Laagste stand: 750,7 te Vestmanör. Zon op 4.42, onder 9.16. Licht op 9.46. 8 Juni Volle Maan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinl GENËVE, 6 Juni. De Volkenbondsraad heeft zich vanmorgen bezig gehouden met de zaak Bemheim en is tot de conclusie gekomen, dat de door de Duitsche regeering opgeworpen fac toren, waarin betwyfeld wordt of Bemheim wel bevoegd is zich uit naam van de minder heid aan den Volkenbond te wenden, in nega tieven zin beslist moeten worden. De Duitsche vertegenwoordiger, gezant von Keiler, verklaarde door de bewijsvoering niet overtuigd te zijn en daarom by de stemming over het rapport geen stem te zullen uitbren gen. De raad heeft vervolgens het rapport aange nomen tot de positie van de Joden in Opper- Silezië. Duitschland en Italië onthielden zich van stemming. Het rapport maakt melding van het feit dat verschillende anti-Joodsche wet ten, zooals deze worden toegepast in Opper- Silezië, in stryd zyn met de voorzieningen van de minderheids-clausules in de Geneefsche Conventie van 1922. Aangedrongen wordt op schadevergoeding voor diegenen, die te lyden hebben gehad van de anti-Joodsche ordonnan tiën. Een rapport omtrent den toestand in Opper-Silezië wordt in dit verband voorbereid en zal in de volgende zitting van den Volken bondsraad worden ingediend. PARIJS, 6 Juni. (WB.) In een interview met een vertegenwoordiger van de „Petit Journal" verklaarde de Pruisische minister-president Goering o.a. dat zoodra de Duitsche regeering een beweging van een of andere richting doet, om langzamerhand de vryheid terug te krygen, zy stoot op de oppositie van Frankryk. Frankrijk en Duitschland zouden echter met elkander moeten onderhandelen, om den Euro- peeschen vrede te verzekeren. Ik stel pogingen in het werk, om de voorloopig niet goede at mosfeer te verbeteren. Dit is een tijdroovende onderneming, maar men moet het probeeren. VOOR 60 CENT PER WEEK huurt U Uw stofzuiger, met 2 jaar uw eigendom. W. BRAKEL Jr. - BOTERMARKT 17 HAARLEM - TEL. 12897. Hoogste stand op Woensdag 1 uur n.m-: 758 vorige stand 75'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1