Van de Perstribune Prikkeldraad Export van onze tuinbouwproducten Toekomst voor den land bouw uiterst somber Furore teutonico Examen gedaan en niet geslaagd Levensgemak WOENSDAG 7 JUNI Prof. Zeeman Het mooie weer Candidaat voor de Academie des Sciences ROTTERDAMSCHE SCHOUWBURG Loting 1 Juni GOEDKOOPE TREINEN ONBEVOEGD CONTROLEUR Rijwielplaatjes in beslag genomen BONDSMUZIEKFEEST TE FREIBURG De balustrade van de bibliotheek te Leuven opnieuw verbrijzeld De kapitalistische burcht van Sociaal-Democraten CRISIS-CREDIETHULP Voor den middenstand DOOR KOGELS GETROFFEN Wilde jacht op een Hollandschen smokkelauto WEER OP VRIJE VOETEN De mishandeling te Venlo HET KIND OP DEN WEG Jongetje overreden en gedood Jong meisje op slag gedood GOUVERNEUR A. RUTGERS Zijn benoeming tot Tweede Kamerlid aanvaard COMMUNISTEN IN DE TWEEDE KAMER De plaatsen van Sardjono en Ali' min worden geacht te zyn opengevallen SMOKKELAAR VERDRONKEN In het water gesprongen om aan dé commiezen te ontkomen Terwijl hier en daar in de wereld een opti mistischer toon begint te weerklinken, zooals in de Ver. Staten, waar men thans ëpreekt over herleving der bedrijvigheid, iets wat jarenlang als een vrome wensch werd beschouwd, of zooals in Duitschland, waar de nieuwe regeering den nadruk legt op een ver mindering der werkloosheid, zooals in geen jaren is voorgekomen, ja, terwijl ook in ons eigen land eenige teekenen van een gering her stel aanwezig zijn, b.v. in den woningbouw, ziet de toekomst voor onzen landbouw er uiterst somber uit. Men mag het nog zoozeer afkeuren, maar het schijnt, dat de autarkische politiek van eenige groote landen, van Duitschland, de Ver. Staten en ook Engeland in de eerste plaats, nationaal toch eenige opluchting brengt. Of die opluch ting van blijvenden aard zal zijn, is een andere vraag, voorloopig moeten we het feit constatee- ren, dat er in die landen eenige verbetering is ingetreden. Die verbetering blijkt echter te gaan ten koste van anderen, en tot de slacht offers behooren wij in de eerste plaats. Terwijl de groote landen om ons heen reeds eenigen tijd bezig zijn met het afsluiten van handelsover eenkomsten op voet van wederkeerigheid, en de Ver. Staten thans hebben medegedeeld, dat zij daartoe eveneens overgaan, heeft onze re geering zich principieel afzijdig getoond van een dergelijke handelspolitiek en getracht succes sen te bereiken met behulp der meest-begunsti- ging. Op het laatste oogenblik heeft men van koers moeten veranderen en is men ertoe over gegaan met Duitschland een soort wederkeerig- heidhandelsverdrag te sluiten, waarbij de Ne- derlandsche export in sommige opzichten werd bevoordeeld. Het was een noodmaatregel om nog iets te redden van wat dreigde verloren te gaan, doch overigens was het succes niet bijster groot. Wij hebben, wat den uitvoer van kaas en eieren naar Duitschland betreft, zware klappen geleden. Niet alleen met Duitschland zijn echter der gelijke onderhandelingen poodig. Engeland komt zooals wij reeds schreven daarvoor minstens even sterk in aanmerking als het land, dat na Duitschland onze grootste afne mer is, en dat onzen export hoe langer hoe meer tegenwerkt en in de toekomst die tegenwerking dreigt te vergrooten. Men heeft gezien, uit de onderhandelingen van Engeland met de Scan dinavische landen, dat er ten aanzien van den export daarheen nog. wel het een en ander valt te bereiken. Wanneer men evenwel wacht tot dat alle landen de gelegenheid hebben gehad hun belangen te verdedigen, en men komt zoo wat het laatst van allen aan de beurt, zullen er vermoedelijk weinig objecten overblijven, waarop Engeland nog de gelegenheid zal hebben om concessies te doen, daar het zich dan tegen over verschillende andere landen reeds heeft gebonden. Als een der objecten, waarover gesproken kan worden, mits door ter zake kundige afgevaar digden, kan de export van Nederlandsche tuin bouwproducten worden beschouwd. Onze onder handelaars hebben in dit opzicht in Berlijn geen succes gehad; des te noodzakelijker is het in Londen iets te bereiken, waardoor de nood van den tuinbouw wordt verlicht. Het statistische materiaal omtrent de teelt van tuinbouwgewassen in ons land is zeer on voldoende. Men kan echter met een vrij groote zekerheid zeggen, dat méér dan twee derden van alle producten, die in den tuinbouw worden gekweekt zoowel voor eigen gebruik als voor den handel voor het buitenland bestemd zijn, en dat onze eigen bevolking slechts een derde deel van de productie afneemt. In dat opzicht staan tuinbouwproducten derhalve ongeveer op één lijn met kaas. Volgens de mededeelingen van het Centraal Bureau van de Veilingen heeft Engeland aan onzen export van tuinbouwproducten een bui tengewoon erastigen slag toegebracht door de heffing van hooge invoerrechten. Dat wij de volle kracht van dien slag in 1932, toen die in voerrechten werden vastgesteld, niet terstond hebben ondervonden, staat in verband met het feit, dat Duitschland verleden jaar meer tuin bouwproducten van ons heeft afgenomen dan in 1931, zij het ook tegen buitengewoon lage prijzen. Nu echter de Duitsche invoerrechten kort geleden eveneens zoozeer zijn verhoogd, dat onze export van tuinbouwproducten daar heen zoo goed als onmogelijk is geworden, staan wij voor de grootste moeilijkheden om een af zetgebied voor de groote massa dier producten te vinden, die in ons eigen land persé niet kun nen worden verbruikt. Het Centraal Bureau van de Veilingen deelt mede, dat de invoerrechten op belangrijke tuin bouwproducten en fruit in Engeland thans on geveer dan een derde van de uitvoerwaarde be dragen. Er is hier grond voor onderhandeling aanwezig. Immers, de concurreerende landen zijn in dit opzicht grootendeels de Britsche Dominions. Deze hebben evenwel, volgens de overeenkomst van Ottawa, slechts recht op een voorkeur van 10 pet. ten aanzien van het buiten land. En de vertegenwoordiger van het Centraal Bureau van de Veilingen is van meening, dat onze export een invoerrecht van 10 pet. in Enge land op tuinbouwproducten en fruit nog kan verdragen, maar niet meer. Binnen het raam van de overeenkomst van Ottawa, waardoor Engeland ten opzichte van zijn Dominions is gebonden, is het derhalve mogelijk een voor ons land bevredigende oplossing te treffen. De sterk verhoogde invoerrechten op deze producten nu hebben ten doel, de Engelsche tuinbouw en fruitteelt te beschermen. Het is echter gebleken, dat de Engelsche regeering in dit opzicht tot concessies bereid is. Terwijl de Britsche veehouders aandrin gen op contingenteering van den invoer van melkproducten, heeft Engeland aan Dene marken vrijheid van invoer daarvan gegaran deerd als tegenprestatie tegen de toezegging van Deensche zijde om meer Britsche producten, allereerst meer Engelsche en Schotsche steen kool te betrekken. Men kan slechts hopen, dat onze vertegen woordigers op de wereldconferentie te Londen van de gelegenheid gebruik zullen maken, om daar tot speciale onderhandelingen met de Board of Oversea Trade te komen. Voor onze vroege tuinbouwproducten en vruchten, zooals aardbeien en vroege tomaten, zal wel niets meer te redden zijn, maar er kan tenminste iets wor den bereikt voor de groote massa der vruchten en groenten, die in den nazomer en herfst op de markt komen. Des te dringender is een dergelijke oplossing voor onzen landbouw en veeteelt in het alge meen, waar men op ieder gebied tot productie beperking wil overgaan. Reeds is dit in de var- kensfokkerij een voldongen feit, terwijl ook de kippenfokkerij die richting is opgegaan. Men maakt ernstige aanstalten om tot vernietiging van een deel van den rundveestapel over te gaan. Het gevolg van al die beperkende maat regelen zal zijn, dat binnenkort een groote hoeveelheid grasland vrijkomt, 't welk voor de verminderde veeteelt, in den ruimsten zin des woords, niet meer noodig is. Wat moet er dan met dit land gebeuren, en wat met de arbeids krachten, die er tot nu toe op werkzaam zijn geweest? Men kan het toch niet braak laten liggen en de arbeiders en kleine boeren, die daarop werkten ter voorziening in hun levens onderhoud, aan hun lot overlaten? Wanneer nu ook ten aanzien van den tuin bouw drastische productiebeperking zal moeten worden toegepast, wordt het overtollige land nog grooter, de werkloosheid vermeerdert, en men heeft weer minder keuze betreffende de cultuur, die op de vrijgekomen gronden kan worden toegepast. Men vergete ook niet, dat de grond- en pachtprijzen van tuinbouwgronden in den regel vele malen hooger zijn dan van akkergrond en weide, omdat de opbrengst per Hectare veel hooger was. Dit zijn alle factoren, die maken, dat een op lossing van het vraagstuk van den uitvoer onzer tuinbouwproducten van grooter be lang is dan voor den tuinbouw en de fruitteelt alleen. Trouwenijs, wat de laatste betreft, is het onmogelijk om tot beperking over te gaan zonder reusachtige kapitaalvernietiging, die het gevolg zou zijn van het kappen van boomgaarden. Onze regeering heeft lang ge draald, te lang vastgehouden aan het oude stelsel der meestbegunstiging, waardoor wij langzamerhand onder den voet dreigden te worden geloopen. Nu het ijs eenmaal is gebro ken, en men met Duitschland een overeenkomst op andere basis heeft gesloten, is het te hopen, dat spoedig een dergelijke overeenkomst met Engeland zal volgen, waarbij dan betere resul taten dan in Berlijn bereikt dienen te worden. Havas meldt uit Parijs, dat de commissie der Academie des Sciences besloten heeft den Nedertandschen correspondent Prof. dr. Zeeman voor te dragen ais candidaat voor den Buiten- landschen zetel, die door het-overlijden van Sir Edwin Ray Laukester was, open gevallen. Prof. dr. A. Einstein, van wien verwacht werd dat hij candidaat voor dezen zetel zou zijn, zal voor de volgende vacature worden voorgesteld. 500.serie 3581, no. 15. 125.serie 2864, no. 7. ƒ50.serie 701, no. 24; serie 3908, no. 10; serie 2836, no. 46. 25.serie 2112 no. 60; serie 1144 no. 87; serie 3254 no. 24. ƒ12.50, serie 1173 no. 60; serie 2380 no. 26; serie 1329 no. 28; serie 2194 no. 23; serie 994 no. 92; serie 1866 no. 67; serie 367 no. 4; serie 3613 no. 78; serie 106 no. 46; serie 1123 no. 46. ƒ10.serie 1128 no. 32; serie 2492 no. 73; serie 2900 no. 37; serie 830 no. 54; serie 2012 no. 90; serie 2751 no. 48; serie 640 no. 39; serie 20 no. 67; serie 254 no. 53; serie 91 no. 17; serie 2992 no. 82; serie 2111 no. 77. ƒ5.— serie 1141 no. 60; serie 766 no. 40; serie 2163 no. 86; serie 2989 no. 95; serie 3418 no. 96; serie 915 no. 77; serie 846 no. 47; serie 792 no. 79; serie 1177 no. 72; serie 3664 no. 89; serie 2895 no. 66; serie 1329 no. 13; serie 2031 no. 98; serie 3350 no. 95. ƒ2.50 serie 1952 no. 30; serie 3340 no. 83; serie 433 no. 59; serie 1566 no. 18; serie 2773 no. 72; serie 1685 no. 50; serie 482 no. 17; serie 3697 no. 16; serie 851 no. 50; serie 2187 no. 72; serie 1924 no. 99; serie 1176 no. 84; serie 2211 no. 50; serie 1493 no. 97; serie 442 no. 54; serie 3918 no. 62; serie 733 no. 34; serie 3065 no. 84; serie 1577 no. 61; serie 1876 no. 3; serie 3896 no. 53; serie 2142 no. 22; serie 2152 no. 9; serie 3702 no. 70; serie 22002 no. 56; serie 3086 no. 45; serie 3237 no. 74; serie 1477 no. 30; serie 583 no. 65; serie 2200 no. 16; serie 258 no. 79; 1 losbare serie 2403. Binnenkort zal het boekje van de Ned. Spoorwegen verschijnen, dat, evenals vorig jaar een volledige opgave bevat van de reizen, die per goedkoopen trein zijn te maken. Thans reeds deelt „Spoor- en Tramwegen" daaruit mede: Nieuwe bestemmingen, per goedkoopen trein te bereiken, zijn Holten, Nunspeet, Enkhuizen loco, Breda (en Liesbosch), Sneek (als er hdrd- zeilerij op het meer is), Texel (boot van Den Helder af), Hilversum en 's-Hertogenbosch. Sommige bestemmingen van 1932 vervielen, waar de animo daarvoor in mindere mate bleek te bestaan. De IJsselmeertochten werden uit gebreid; nieuw opgezet werden „rondreizen" heen over Enkhuizen, boot Urk naar Kampen, terug over Nunspeet en omgekeerd; ook werd een tocht ingelascht naar Urk en Lemmer te rug langs de Friesche kust, Stavoren, Enk huizen. De goedkoope treinen werden in het alge meen meer regelmatig verdeeld over speciale dagen in de week; over grootere afstanden werden meer treinen ingelegd. De weektreinen van de vier groote steden naar Arnhem en Nijmegen, werden behouden, doch des Woensdags loopt de trein van Rotter dam èn van Den Haag, van Gouda af gecombi neerd. Hierdoor kon Utrecht loco niet meer meedoen en werd de Dinsdagtrein van Amster dam over het GooiUtrecht, naar Arnhem Nijmegen geleid, om daar ook Utrecht op te nemen (voorheen over AmersfoortKesteren). Met beide treinen werd later in Juli begonnen. Zeeland krijgt een regelmatigen weektrein. Om te voorkomen dat op het lange traject VlissingenRoosendaal zoo vaak wordt gestopt, is de regeling zoo gemaakt, dat van de zes kleinere plaatsen, om de andere week, de eene oi' de andere drie meedoen. De vrachtprijzen zijn nagenoeg overal lager. Nieuw is de combinatie AmsterdamTwente per boot over het IJsselmeer tot Kampen (Zwolle) en verder per spoor en omgekeerd. Wel zelden hebben wij zulk mooi weer op de Pinksterdagen gehad als dit jaar. Ten deele staat dit in verband met den laten datum, waarop het Pinksterfeest ditmaal is gevallen, maar voor verreweg het grootste gedeelte werd het mooie weer veroorzaakt door een samenwer king met meteorologsche omstandigheden. Deze zijn bijzonder gunstig geweest en zijn het nog, voor mooi, droog en zonnig weer, waarbij de temperatuur niet al te hoog is geweest. De maximum-temperatuur kwam gisteren slechts even over de 28 graden Celsius. Een licht briesje zorgde voor een weinig ventilatie in de onderste lagen van den dampkring, waardoor oververhit ting van de lucht achterwege bleef. Bijzonder groote droogte van de lucht verhinderde wolken vorming en zoo bleef het weer dagenlang stralend mooi met krachtige zonnestraling. Sedert de vorige week nam het weer nog in vastheid toe. Dreigde in het midden der vorige week een tamelijk diepe en zeer groote depres sie ten Westen der Britsche eilanden met een mogelijke verstoring van het mooie weer, sedert Zaterdag nam deze in beteekenis af en ver plaatste zich in Noordelijke richting, terwijl het gebied van hoogen druk over het vasteland zich verder uitbreidde en in beteekenis toenam. Met deze uitbreiding van het gebied van hoogen druk schijnt de algemeene weerstoestand nog in vastheid toe te nemen. Over Noordoost- Europa brak zich een tamelijk zwakke Noord oostelijke luchtstroom baan, die arm is aan waterdamp en in zijn geheele gebied wolkenloos weer brengt. Deze luchtstroom draagt niet weinig bij tot uitbreiding en versterking van het gebied van hoogen druk en tot het terugtrekken van de depressie uit ons werelddeel. Er is dus alle kans, dat het mooie weer nog wat langer aan houdt waarbij wij echter alleen rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat zich in het warmste gedeelte van het gebied, in Frankrijk, een ondiepe onweersdepressie ontwikkelt, die mogelijk later aanleiding tot onweer kan geven. De groote warmte tijdens de Pinksterdagen in Engeland stond waarschijnlijk in verband met de toestrooming van zeer warme lucht uit het heetste gedeelte van het warme gebied, dat toen in Frankrijk lag. Waarschijnlijk heeft zich daarbij de z.g. Föhn in de vrije atmosfeer, een neerdalende en daardoor dynamisch verwarmde luchtstroom, doen gelden. De daarbij ontwikkelde warmte kan zeer groot worden, waarbij de sterke zonnestraling het hare voegt om de hitte onverdraaglijk te maken. Dit verschijnsel is hier te lande slechts in geringe mate voorgekomen. Daar de lucht zeer doorschijnend is, heeft de zonnestraling dezer dagen ongewone kracht. Men zij daarom voorzichtig met zonnebaden. (Nadruk verboden). Rijksambtenaren zagen dezer dagen in de binnenstad van Rotterdam een man, die fiet sers aanhield en hun rijwielbelastingplaatjes controleerde. Ze spraken hem aan en vroegen wat hi) deed. Hij gaf voor rijksambtenaar te zijn, be last met de controle van rijwielbelastingplaat jes. Omdat de man zich niet voldoende kon legitimeeren hebben ze hem bij de politie aan gegeven. Uit het onderzoek bleek toen, aldus „Het Handelsblad", dat eenigen tijd geleden een ver pleegster was aangehouden op het Oostplein door iemand, die had voorgegeven rijksambte naar te zijn en die haar belastingplaatje „in beslag had genomen." De politie heeft de ver pleegster ontboden en met den aangehoudene geconfronteerd, in wien zij den man herkende die op het Oostplein haar belastingmerk had meegenomen. Tijdens de Pinksterdagen kwamen eenige duizencDen muzikanten te Freiburg, gelegen in het mooie Schwarzwald bijeen. Het hoogtepunt van dit eerste Duitsche bondsmu- muziekjeest vormde het groote concert in het universiteitsstadion, dat onze foto laat zien. In het jaar 1928 werd Leuven in beroering gebracht door een voorval dat zijn weerklank vond in het buitenland o.a. in de Vereenigde Staten. De meesterknecht Felix Morren, die onder de leiding van den Amerikaanschen bouwkundige Withey Warren gearbeid had aan het optrekken van de nieuwe bibliotheek der Leuvensche Hoogeschool, had met hamer slagen de balustrade verbrijzeld die boven op den gevel van de bibliotheek prijken moest, omdat het ontwerp van den heer Whitney Warren niet was uitgevoerd. De heer Whitney Warren eischte namelijk dat het opschrift „Furore teutonico diruta; dono Americae restituto (door Duitsche bar barij verwoest, door Amerikaansche giften hersteld) tusschen de pijlers van de balustrade zou worden aangebracht. Mgr. Ladeuze, rector van de Universiteit van Leuven, hierbij gesteund door het Belgisch Episcopaat, achtte evenwel dat het verkies lijker was dit opschrift weg te holen. Na lange onderhandelingen bleef elk ak koord met den heer Withney Warren uit en Mgr. Ladeuze besloot dan ook dat de balustra de zonder het opschrift zou worden aange bracht. De eerste maal werden de pijlers van de balustrade die aan den voet van het gebouw werden afgeladen door enkele lieden verbrij zeld. De balustrade kon evenwel worden op richt, doch in de maand Juli 1928 's morgens heel vroeg klauterde Morren op het dak en verbrijzelde deze. Morren werd veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf wegens verbrijzelen van parti culieren eigendom. Intusschen was de heer Whitney Warren een proces begonnen tegen de Universiteit van Leuven en steunende op het auteursrecht eischte hij dat de balustrade in haar oorspron- kelijken vorm zou worden opgebouwd. Na lan ge pleidooien werd de heer Whitney Warren in het ongelijk hersteld en verkreeg de Univer siteit van Leuven het recht de balustrade zon der het omstreden opschrift te plaatsen. Wat Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mqnhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. We lezen in de „Branding": „Het was in de dagen van het zinkwitconflict te Maastricht. Katholieke arbeiders moesten in barakken opgesloten worden om gevrijwaard te zijn voor de terreur van den socialistischen voor man Pieters van Maastricht, die in de straten der stad, ondanks den Commissaris van Politie bijna den baas speelde, de arbeiders opruide tegen het kapitaal, de kapitalisten en hunne hand langers. Op een avond liep in de Casque het gerucht dat nog diezelfde week vanuit Den Haag zou afkomen Jan Oudegeest, de democratische volks tribuun, om op de hem eigene wijze kracht bij te zetten en van leer te trekken tegen de „fa- brieksbaronnen", tegen de „kapitalistische uit buiters" van de Maastrichtsche zinkw.-maat- schappij. Wie echter niet kwam, dat was Jan Oude geest. Waarom kwam Jan Oudegeest niet af? Ge raadt het nooit lezer. Maar hier volgt de ontknooping van het raad sel: In Den Haag is gevestigd „N.V. De Cen trale", „Arbeidersverzekerings- en Deposito- bank". Directeur: de sociaal-democraat Nehemia de Lieme. Commissarissen o.m. de sociaal-demo craten Jan Oudegeest; G. W. Melchers; L. Hoe- jenbos, enz. Aan „De Branding" werd in handen gespeeld het verslag dier Bank van einde boekjaar 1929. En daar zie ik me waarachtig onder volg nummer 86 bij de effecten staan, voor 5 pCt aandeelen in de.... „Maastrichter Zinkwit Mij. 1925" 15000 gld.ü beurswaarde einde boekjaar 14887.50 gld.; koers 99'/,. Begrijpt ge nu lezer, waarom Jan Oudegeest niet afkwam? Ik blader het jaarverslag verder door en denk aan de brallende leuzen jarenlang in vergader zalen uitgebruld en uitgeschreeuwd: „Indië los van Holland!!" „Weg met de uitbuiters van onze bruine broe ders in Indië! En dan zie ik onder de volgnummers 4—8 (staat L9) belegd in waarden Ned. Indië, resp. 5, 4%, by2 en 6 pCt. in totaal staan (beurswaarde einde boekjaar) de som van 414492.50 gulden. Onder de volgnummers 32, 33, 34, Bandoeng 1917, Batavia 1925, Batavia 1917 en 1918 in to taal aan nominale Waarde belegd staan, 53000 gulden. Ik blader verder en kom bij de groote Maat schappij waar „de bruine broeder wordt uitge buit": aan nominale waarde belegd in de Bataaf- sche petroleum-Mij. volgnummers 78, 4% pCt., 50.000 gulden; volgnummers 79 dito doch 1927 (Am. Em.) 4% pCt. 20.000 dollar. Volgnummers 98, 99, 100: Ned. Ind. Spoor Semarang-Cheribon, Serajoedal-stoomtram 27.000. Nederland en Koloniën: Handels-vereeniging Amsterdam, volgnummers 92 en 93, 99.000 gul den. Ik kom aan de fabrieken, waar, als ik goed ingelicht ben, ook nog oorlogstuig werd gemaakt, volgnummer 91. Vereinigte Stahlwerke (ex optie) 7 pCt., 42.000 mark nominale waarde. Hebt ge ze nooit hooren schelden lezer op die „uitbuiters de huisjesmelkers?" Hier heb je ze: Staat L 7, volgnummer 8, der huizen te Rotterdam Taanderstraat Nrs. 3543 belegd 63399.37 gulden! Wie kent niet de benaming „donker Zuiden", vooral in de kringen der sociaal-democraten was ze schering en inslag. Wat echter niet weg nam dat de geldbelegging er safe was: Immers bij de uitgezette gelden der Bank voornoemd zie ik op blz. 57 vermeld staan: 3-3-1928, geleend aan de gemeente Sittard 216500 gulden. 1-3-1926. Geleend aan de gemeente Heerlen 325.000 gulden tegen resp. 4% en 4y, pCt. Wij zouden kunnen doorgaan met honderd duizenden meer aan te halen, de heele Branding er mee kunnen vullen, was het niet dat deze greep uit den kapitaalburcht van sociaal-demo craten, voldoende is om aan de arbeiders te laten zien dat zij die u jaren lang den kop op hol hebben gebracht en opgehitst tegen de kapi talistische „uitbuiters-lichamen", dat diezelfde heerschappen er niet vies van zijn om ook in de „uitbuitersinstellingen van het kapitaal" de duiten te beleggen." dan ook geschiedde nu enkele dagen geleden. Nu heeft Morren op Eersten Pinksterdag, aldus meldt de „Standaard" van Brussel, op nieuw deze balustrade verbrijzeld. In den nacht van Zaterdag op Zondag ver nielde Morren de balustrade zoo grondig dat er geen enkele pijler meer heel gebleven is. Veel volk stroomde voor de bibliotheek sa men die door de politie wordt bewaakt. Met spanning wordt de uitslag afgewacht van het onderzoek dat nu tegen Morren aan gang is. Hij weigert te antwoorden op de vra gen die hem door den onderzoeksrechter wor den gesteld en vermoed wordt dat Morren niet op eigen hand gehandeld heeft. Zooals gemeld, is tot toelichting van het verzoek, door de Middenstandsbonden tot de Regeering gericht, om beschikbaarstelling van crediethulp voor gezonde middenstandsonder nemingen, die door de crisis in moeilijkheden zijn geraakt, door den Ned. RK. Middenstands bond een buitengewone landelijke vergadering belegd op Dinsdag 13 Juni a.s. des namiddags te twee uur in Hotel de lTSurope, Vreeburg, Utrecht. Reeds thans blijkt, dat voor deze bijeen komst, waartoe zijn uitgenoodigd de Besturen der Diocesane Middenstandsbonden en der landelijke Vakbonden, aangesloten bij den N. R. K. M., benevens de besturen van alle plaatselijke R.K. Midden standsvereenigingen in den lande, een groote belangstelling bestaat. De discussies zullen worden ingeleid door een rede van Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hu- bar, lid van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal. Reeds veertien dagen lang lagen Duitsche be ambten in een sterke postenketen in hinder laag in de buurt van het kantoor Pannesheide bij Kerkrade om beslag te kunnen leggen op een Hollandschen vrachtwagen, die herhaaldelijk groote hoeveelheden koffie frauduleus over de grens had gebracht. Tweede Pinksterdag werd de auto gesignaleerd en beschoten. In razende vaart reed de auto verder, ondanks de lekke banden. Bij den z.g. Beckers-molen stonden een aantal beambten op den weg met de karabijn in de hand. Toen de chauffeur weer geen acht gaf op de stopsignalen, openden de beambten het vuur. Plotseing stond de auto stil. De door verschillende kogels getroffen Hollandsche chauffeur zakte in elkaar. Op een draagbaar werd hij naar het kantoor Pannesheide ge bracht en later vervoerd naar een hospitaal. Zijn toestand is ernstig. In beslag genomen wer den 600 pond koffie en een groote hoeveelheid ander smokkelwaar. De Hollander, die naast den chauffeur was gezeten, werd licht gewond. Het sectie-onderzoek door dr. Hulst uit Lei den op het lijk van den 82-jangen A. S. te Venlo, die, naar men vermoedde, tengevolge van mishandeling zou zijn overreden neeft niet uit gewezen dat de met een steen toegebrachte ver wonding als eenige en directe doodsoorzaak van het slachtoffer te beschouwen is, is de 23-jarige T. N. uit Tegelen, die in verband met deze mis handeling was gearresteerd, en in de strafge vangenis te Roermond was opgesloten, op vrije voeten gesteld. Dinsdagavond is te Reuver langs den Rijks weg het 4-jarig zoontje van den heer L. K„ aldaar, toen het plotseling den weg overstak aangereden door een auto uit de richting Ven lo, bestuurd door den heer B. uit Treebeek. De bestuurder had nog getracht door het stuur om te gooien een ongeluk te voorkomen, doch helaas zonder succes. De kleine werd op 6lag gedood. De auto botste nog tegen een tegemoetkomen- den luxe-auto op en kwam ten slotte in een greppel langs den weg terecht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Dinsdagavond is het 13-jarige meisje H. L. uit Hillegersberg, in de gemeente Nieuwerkerk a. d. IJael onder een auto geraakt en op slag gedood. De politie heeft den chauffeur gearresteerd, en den auto in beslag genomen. Het lijk van het kind werd naar de begraaf plaats te Nieuwerkerk overgebracht. Men moet vele sociaal-demokratische lei ders bewonderen en benijden om het gemak, vlaarmee zij leven en willen laten leven. Daar zitten we nou nog volop in de krisis, de buitenlandsche autarkie gaat ons iederen dag heviger benauwen, formeel gevochten moet er worden om een stukje afzetgebied te behouden, het bedrijfsleven kwijnt nog voortdurend, land en tuinbouwproducten brengen geen geld op, afijn, u kent het bijkans al oud geworden kri- sisliedje wel! Nu is er geheel naar den eisch en naar de mode van den tijd een krisis-kabinet ge vormd, en dat kabinet zal met behulp van de Kamers moeten probeeren, de Rijksfinanciën in eenigszins gunstiger, althans minder on gunstige conditie te brengen; met een beklemd gevoel wachten wij de aankondiging af van de maatregelen.... Heeft men er ons immers niet op voorbereid, dat de maatregelen, die tot nu toe zijn geno men, „niet meer dan kinderspel" zullen zijn, vergeleken bij, die, waaraan in de toekomst niet te ontkomen zal zijn? De redactie van het N. V. V.-orgaan ,.D« Strijd" laat zich echter niet zoo gauw intimi- deeren! „Niet te ontkomen?" zoo vroeg „De Strijd", en de gemakkelijk levende roode redactie ant woordt. Kletspraat, natuurlijk! Nederland gou heel goed een flinke leening kunnen aangaan. In de mobilisatiejaren heeft men daar nooit tegen op gezien. Zijn die lee ningen niet altijd trouw en zelfs in een zeer snel tempo afgelost? Ook thans zou men weer aldus te werk kun nen gaan. Maar dan zou men de hand niet kunnen slaan aan de gehate sociale wetgeving en zou men minder sterk komen te staan bij zijn pogingen qm het levenspeil der arbeiders omlaag te drukken. Daarom gaat men weer het oude spel spelen van het vtekken eener paniekstemming, van het aan de orde stellen van fantastische be zuinigingsplannen, om de arbeiders zoo lang mogelijk in het defensief te houden. En er zijn altijd nog wel groepen arbéiders die de roede kussen, waarmede zjj gegeeseld worden. Als je dat zoo leest, vraag je jezelf af: waar maken we ons eigenlijk zoo dik voor? Wat beteekent het, dat volgens een verklaring van minister De Geer ook indien de weelde- verteringsbelasting en de omzetbelasting tot stand komen voor 1934 tóch nog gerekend moet worden met een tekort van 122 millioen op de gewone Rijksuitgaven? Wat beteekent het, dat we nog tot (na?) 1959 zullén sukkelen met aflossing van oorlogslee- ningen? Leenen maar jongens! Dan zitten we nü ten minste ruim in de centen, dan kunnen we nu tenminste fijn „op stand" blijven leven! Wat er met onze kinderen gebeurt, is van latere zorg. De redactie van „De Strijd" breekt er- zjph het hoofd niet over, dat de toestand thans heel anders is dan in 1914—1918: toen goede zaken, oorlogswinst, hooge belas tingopbrengsten; thans slechte zaken, krisisverlies, steeds da lende belastingopbrengsten; toen een hooge productiviteit van het geld; thans geld, dat waardeloos is voor de produc tie. Toch maar leenen, lukraak! 'n Gelukkig mensch, die over zóóveel levens gemak beschikt. We vreezen echter met groote vreeze, dat we met 'n stelletje van dergelijke gelukkige men- schen aan de regeering in Den Haag en elders allemaal spoedig diep ongelukkig zouden zijn! i Bjj het Centraal Stembureau is bericht bin nen gekomen, dat de heer A. A. C. Rutgers, gou verneur van Suriname, zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature-Colij n, heeft aangenomen. j Naar we vernemen, hebben de tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaarde communis tische candidaten Sardjono en Alimin niet bin nen den door de Kieswet voorgeschreven ter mijn van één maand him geloofsbrieven bij de Kamer ingezonden, zoodat volgens art. 132 lid 2 der Kieswet deze plaatsen worden geacht te zijn open gevallen. In de hierdoor ontstane vacatures zullen thans, benoemd worden verklaard de heeren C. J. P. Schalker en Roestam Effendi. In het Brabantsch-Belgische grensgebied zijn bij een veesmokkelpartij vyf smokkelaars, waarvan twee van Nederlandsche en drie van Belgische nationaliteit, zich genoodzaakt door in d eZuid-Willemsvaort te springen te ontkomen aan de hun achtervolgende kommiezen. Hierbij is een der smokkelaars, een Belg, verdronken,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5