Het socialis in België Zoekt gij betrouwbaar! FDFlDT A fwF Plaats dan een „Omroeper" Personeel? voor 75.000 gezinnen. De Hollandia-roeiwedstrijden begonnen. - Zware brand te Tilburg. ANWB - Stertocht Jï Vrijdag 9 Juni 1933 VERSCHILLENDE TAKTIEK itmtmniimii yrAlleen bij de huldiging van een verdienstelijk lid tvas er een begoocheling van eens gezindheid" Zal de partij zich splitsen VORDERINGEN OP DUITSCH- LAND Enquête van de Nederlandsche Bank over omvang en soort er van „Loyola", Vught Een beeld van de veelzijdige ont wikkeling van het toerisme OM EEN KAMERZETEL Het Noorden wil den heer Keestra als opvolger van minister Verschuur als Kamerlid „ARTI ET AMICITIAE" BOEKBESPREKING DE JAARLIJKSCHE HOLLANDIA-ROEIWEDSTRIJDEN zijn Donderdag te Alphen ad. Rijn aangevangen. Moment uit de races vierriemsgieken juniores B. (Van onzen Brusselschen correspondent) Nog een algemeen congres, zooals dit van 2728 Mei ji, en het is gedaan met de eenheid van de socialistische partij in België. Moest er thans een belangrijke politieke ver wikkeling voorkomen, die het bepalen van een vast program, het innemen van een stellig standpunt tegenover de groote problemen van den dag vergde: bijvoorbeeld een kabinetscrisis die ofwel de ontbinding van het parlement en nieuwe algemeene verkiezingen, ofwei, de aan bieding van deelnemen aan het vormen eener drie partijen-regeering, zou op de dagorde bren gen, de diepe innerlijke verdeeldheid van de so cialistische partij zou onvermijdelijk zich uiten tn 'n besliste scheuring, welke de daaruit voort komende fracties van het thans nog moeilijk bij elkaar gehouden geheel scherp vijandig tegen over elkander zou plaatsen. Dit scherp vijandige is heden reeds, in be doeld congres, onverholen tot uiting gekomen. De traditionalisten hebben het er moeten af leggen voor de modernisten Waar een Vander- velde, geleerd door hetgeen er in andere landen en voornamelijk in Duitsehland, met het Marxis tisch stelsel en zijn aanklevers gebeurde, be proefde het nog tijdig over een anderen boeg te gooien, om de aandreigende schipbreuk te ontgaan, daar werd hij niet meer, zooals vroe ger in eerbied aangehoord en met bewondering toegejuicht. Daar werd hij thans vinnig onder broken en zoo niet uitgejouwd, dan toch met tegenspraak beantwoord. Het is nog nooit in zijn nochtans lange en bewogen politieke loon- baan gebeurd, dat, zooals op dit congres gebeur de, een der sprekers en nog al ae invloedrijke Waalsche volksvertegenwoordiger Pièrard, hem dorst te verwijten dat hij voor de door hem aan geprezen politiek niet den minsten practischen uitslag kon in vooruitzicht stellen Dat Vander- velde op die zware beschuldiging niet reageerde, dat de talrijke aanwezigen, vertegenwoordigers van 500.000 leden der socialistische syndicaten er meerendeels mede instemden en aldus den eens onaantastbaren „patron" nu als onbekwaam en karakterloos ter zijde schoven, was wel een der kenmerkendste bewijzen van de gezagscrisis welke gedurende de jongste maanden zoo acuut geworden is in de partij die tot leuze heeft „Allen voor één, één voor allen". Een der te behandelen punten van de congres agenda was: „Welke lijn dient de socialistische partij in de huidige omstandigheden te volgen". Sommige behoudsgezinden, de ouderen, kwamen er kordaat voor uit dat de partij zich aan de verplichtingen van het oogenblik niet mocht onttrekken, dat ze zich niet mocht blijven be- palen bij beknibbelen en bekampen; doch dat ze door het aanvaarden van een deel der regee- ringstaak indien zulks haar moest aangebo den worden in een nieuw te vormen drie par tijen-kabinet hare verantwoordelijkheid dien de op te nemen tegenover het land en het hare behoorde bij te dragen tot het zoeken naar red ding uit den chaos der heerschende kwalen. Maar zelfs de behoudsgezinden waren op dat nochtans zoo kapitaal punt erg verdeeld. Want een andere groep hield het er voor dat het voor de socialistische partij wat er met het land gebeurt heeft voor hen blijkbaar slechts een zeer ondergeschikt belang! voorloopig toch nog voordeeliger is, de kat uit den boom te kij ken, in de oppositie te blijven, en de aan het bewind zijnde katholiek-liberale regeering het leven zoo lastig mogelijk te maken, door het uitoefenen van scherpe kritiek. Een taak, des te dankbaarder, daar bedoelde regeering thans, voorzien van de haar verleende volmacht, bezui nigingsmaatregelen heeft getroffen, die felle be roering en hevige ontevredenheid in alle mid dens en vooral bij de arbeiders verwekt hebben. Als natuurlijk gevolg daarvan verwachten de voorstanders van het buiten een regeeririgscom- binatie blijven een grooten toevloed van alle misnoegden naar de socialistische partij, vermits deze niet bij het nemen van die bezuinigings maatregelen betrokken is en ze integendeel hef tig bestreden heeft. Vandervelde, die dit standpunt verdedigde, voegde er natuurlijk niet bij dat de socialisten, indien ze vandaag zetelden in de regeering of er morgen deel moesten van uitmaken, eveneens als het huidig katholiek-liberaal Kabinet zouden moeten overgaan tot het aanwenden van drasti sche middelen om de uit haar evenwicht ge raakte begrooting weer haaks te brengen om het aandreigend Staatsfailliet te ontgaan. Doch al zei hij dit niet openlijk, het is toch van alge meene bekendheid. En dat is vast wel de voor naamste reden van sommiger afkeer voor een toetreden tot gebeurlijke nieuwe kabinetscombi natie. Het ware natuurlijk al te vernederend en al te bespottelijk moesten ze, eenmaal mede aan het roer, het schip toch in dezelfde richting blijven sturen als die, welke ze nu beweren dat leidt naar stranding en ondergang. Doch wat hij eventjes liet doorschemeren, na het in de jongste weken klaar hebben te kennen gegeven was zijn hoop dat de huidige regeering onder de onpopulariteit van hare be zuinigingsmaatregelen zou kunnen bezwijken, door het verzet van de christelijke democrati- scne groep, die hare drie ministers: Loullet, Car ton en Tschoffen, zou nopen tot afwijzen van Jaspar's voorstellen wat tot ontslag van het kabinet de Broqueville zou aanleiding geven. In dit geval zou altijd volgens de meëning van den „patron" de christelijke democratische groep zich wis en zeker tot de socialisten wen den om met hen een „arbeidersregeering" tot stand te brengen. Dan zou het roode uur ge slagen zijn. Want de socialisten zouden dan hun voorwaarden derwijze stellen, dat zij van die „arbeidersregeering" de leiding in handen zou den hebben en dat de christelijke democraten in plaats van het bewind met hen te deelen, hen eenvoudig bij het uitoefenen van dit bewind zouden helpen en beschutten. Benevens het ver wezenlijken van den mooien droom: het ver overen van de regeering, zou dan nog een ander, niet minder begeerenswaardig doel bereikt zijn: het doen uiteenbrokkelen van de katholieke partij. Beide tactieken vonden overtuigde bepleiters en onverzoenlijke tegenstanders. Doch een nog dieper meeningsverschil kwam bij de congres leden aan het licht, toen de vraag diende be antwoord, of de partij zou voortgaan te trachten haar oogwit te bereiken ïangs wettelijken weg* dit is: door actie in het Parlement en door de propaganda buiten het Fauement, dan wel, dat zij dien wettelijken weg, wiens begaan tot nog toe niet veel dichter bij het doel had gebracht, kordaat links zou laten liggen en langs het ver boden zijpad der onwettelijkheid zou beproeven zich meester te maken van het gezag. Dit verboden zijpad zou voeren naar alge meene werkstaking zelfs, zoo noodig en haast onvermijdelijk tot volksoproer, tot burgeroorlog. Doch het vreeselijke van die middelen bleek vele voortvarenden geenszins af te schrikken. Zelfs toen hun door bedachtzamen onder oogen gebracht werd dat in de huidige periode van aangroeiende werkloosheid een algemeene werk staking rampvoller zou zijn dan ooit, meer ge vaar van mislukking zou opleveren dan ooit, bleven zij hardnekkig bij hun zienswijze. Terwijl de conservatieven waarschuwden voor de nood lottige gevolgen van zulken sprong in het don ker, hielden de radicalen meestal jongere en wachtensmoede elementen het er voor dat er met de tot nog toe gevolgde methoden niets noemenswaardigs te winner, was en dan nog slechts na langen, na eindeloozen duur van op en neerdobberen. Alleen hardhandig optreden, alleen kort en klein slaan van den winkel bood nog eenige kans op uitkomst. En moest 't zelfs nacierhand blijken dat ondanks de ruïnen, on danks de lijken, die verhoopte uitkomst toch nog niet bereikt was, wel,tant pis" dan. Er zal dan toch kunnen getuigd dat er niets, ook niet het gruwelijkste, onverlet werd gelaten! Waar twee zoo diametraal tegen elkaar in gaande geestesgesteldheden over hoofdpunten van een program tot uiting komen, lijdt het geen twijfel of de partij zelf moet wanneer ze nu of straks voor de noodzakelijkheid van het doen eener keuze geplaatst wordt, zich splitsen in twee scherp van elkaar gescheiden legers die elk hun eigen baan zullen opgaan, die elk zullen vechten onder een andere vlag en met andere wapens. Het is dan ook op zulke oogenblikken dat de bijeenhoudende en samenordenende in vloed van een sterk leiderschap zich moet ver openbaren, dat de wijsheid en de kracht van een door allen erkend hoofd ae bedreigde eenheid moeten kunnen handhaven. Vandervelde had hier een uitzonderlijke ge legenheid om zijn door tientallen jaren beproefd en bevoegd leiderschap te doen gelden om als het zoo intemationhai als plaatselijk gevierd en gevolgd hoofd, richting aan te geven en tucht te herstellen. Helaas! Hij heeft in beide opzich ten erbarmelijk gefaald. Want nadat hij alle geweldspolitiek veroordeeld had en doen uit schijnen dat de partij daardoor veel zou kunnen verliezen en weinig winnen, besloot hij met de lauwe, laffe verklanng, dat hij in deze zich zou neerleggen bij de uitspraak van de arbeiders zelf. Was die uitspraak ten gunste van alge meene werkstaking, van oproer, van geweld dadige vermeestering van net bewind welnu, dan zou hij zich daarbij neerleggen, hoezeer hij ook het aanwenden van die extremistische middelen afkeurde. Als dat niet de taal is van een zwakkeling, van een radelooze, en.... van een onttroonde, wat moet er dan wel aan nog futloozer en ka- rakterloozer gezegd, om die betiteling te ver dienen? Om reeds in het congres zelf geen begin te zien maken met de toepassing van de opstands tactiek door de tot alles in staat blijkende com munistisch aangelegde radicalen, vond de tus- schen twee waters zwemmende senator Spaak een reddende afleiding in het huld-gen van Edward Anseele, den ruim zeventig jarigen lei der en een der weinig nog in leven zijnde va ders van het Belgisch socialisme. Het kon niet anders, of bij dit huldigen moesten alle aanwezigen zich oprecht-meenend aansluiten. Ze deden dit dan ook met een en thousiasme dat een wijl de begoocheling van volkomen eensgezindheid deed ontstaan. Doch het uitsterven der algemeene toejuichingen bracht ook het uitsterven van die eensgezind heid. Er werd zelfs geen verzoenend woord ge sproken dat hoop liet op naderhand bereiken van verstandhouding. Het congres heeft dus, in plaats van de lijn te trekken voor de verder te volgen socialistische politiek in België, een ieder, zoowel buitenstaanders als eigen partij- genooten, aangetoond, dat grondige verdeeld heid die politiek in twee gansch verschillende richtingen leidt. De Nederlandsche Bank deelt het volgende mede: In verband met de door vertegenwoordigers van buitenlandsche crediteuren van Duitsch- land met de Reichsbank gevoerde en nog te voeren besprekingen over de transfereermg van de rente en de aflossing der buitenland sche schulden van Duitschland, stelt De Ne- derlandsch Bank een enquête naar den aard en den omvang van de Nederlandsche vorderingen op Duitschland, voor zoover die vorderingen niet vallen onder zoogenaamde „Stillhaltung" en niet rechtstreeks voortvloeien uit den uit voer van goederen. Om deze enquête te doen slagen, wordt de medewerking ingeroepen van alle in Nederland gevestigde personen, firma's en instellingen, die op 1 Juni j.l. vorderingen van dien aard op in Duitschland gevestigde debiteuren hadden. Aan bedoelde personen, firma's en instellingen wordt dringend verzocht den omvang en de soort van hun in aanmerking komende vorde ringen vóór 20 Juni a.s. individueel aan De Nederlandsche Bank op te geven. Hiertoe strekkende formulieren zijn van 12 Juni a.s. af aan alle kantoren van De Nederlandsche Bank (correspondentschappen inbegrepen) kosteloos verkrijgbaar. De Nederlandsche Bank zal de individueele opgaven als strikt vertrouwelijk beschouwen en behandelen, doch behoudt zich het recht voor aan de totale bedragen (gerang schikt naar de verschillende soorten van vor deringen en debiteuren) de bekendheid te ge ven, die zij noodig acht. Behalve van de eigenlijk gezegde vorderingen, wordt opgave verzocht van de belangen in Duitschland van in Nederland gevestigde per sonen, firma's en instellingen, die aanleiding kunnen geven tot vorderingen. Hierbij wordt onder meer gedacht aan aandeelen in Duitsche ondernemingen (al dan niet belichaamd in ef fecten) en aan vaste goederen, gelegen in Duitschland en toebehoorende aan in Neder land gevestigde personen, firma's en instellin gen. In het belang der zaak wordt aan alle ban ken, bankiers, commissionnairs in effecten en kassiers hier te lande verzocht hun cliënten desgewenscht bij de verkrijging, de invulling en desgewenscht bij de verkrijging de invulling en de inzending der formulieren zooveel mogelijk behulpzaam te zijn. Van Zaterdag 17 tot Dinsdag 20 Juni en van Zaterdag 8 tot Dinsdag 11 Juli, worden in het Retraitehuis „Loyola" te Vught retraites ge geven voor Middenstanders. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland bericht: Het is ons gebleken, dat er van verschillende zijden veel belangstelling bestaat voor den loop der routes, waarlangs de deelnemers aan den ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den A. N. W. B. uitgeschreven Stertocht zich van de controleposten in de verschillende pro vincies, waar de tocht kan worden aangevan gen, op Donderdag 29 en Vrijdag 30 Juni naar Amsterdam (Schiphol-tenein) zullen begeven. De verschillende routes voor auto, motorrij wiel, rijwiel met hulpmotor en voor de ruiters zijn hieronder aangegeven, met aanduiding van den begin-contrölepost. Deze Stertocht, waarbij men gebruik kan maken van alle vormen van toerisme, te land, te water en in de lucht, heeft ten doel aan Nederland den indruk te geven van de veel zijdige ontwiKkeling van het toerisme; den toe risten gelegenheid te bieden op eenvoudige, ge makkelijke en aantrekkelijke wijze een tocht door Nederland te maken en een zoo groot mo gelijk aantal Bondsleden te Amsterdam bijeen te brengen, om daar gemeenschappelijk het 50- jarig bestaan van den Bond te herdenken. In de eerste dagen, dat de inschrijving ge opend was, hebben zich spontaan reeds deel nemers voor alle takken van toerisme opgege ven; tot de eersten, die zich aanmeldden, be hoorden de bekende luchttoerist de heer Van der Leeuw, die per vliegtuig en de heer Slob, burgemeester van Haarlemmermeer, die met paard en rijtuig zal deelnemen. De inschrijving is geopend tot 15 Juni as. Men wachte dus niet te lang met zich te laten inschrijven. Voldoende is, wanneer men het in schrijfgeld stort op de postgiro A. N. W. B. Am sterdam, No. 13153, met vermelding van de te volgen route, vorm van toerisme en de aandui ding: „Stertocht". Ten einde de deelneming aan te moedigen, biedt de Ford-fabriek te Amsterdam aan alle deelnemers, die per Ford den Stertocht maken, vóór hun vertrek een wimpel op hun auto aan en na afgelegden tocht een speciale auto-pla quette. De R. K. Kiesvereeniging „Gelijk Recht" te Franeker heeft in een buitengewone vergade ring aldaar de volgende motie aangenomen: Van meening, dat volgens billijkheid de Ka merzetel van Minister Verschuur bezet moet worden door een vertegenwoordiger der Kies kringen Groningen en Leeuwarden; dat daarvoor niemand anders in aanmerking kan komen dan de heer IJ. Keestra, burgemees ter van Cuiemborg, die in bijna alle Katholieke Kiesvereenigingen van Groningen en Friesland candidaat is gesteld en bij de Partijstemming op 5 Maart in genoemde Kieskringen ruim 1700 stemmen op zich vereenigde, terwijl noch de heer van der Weijden, noch de heer de Kok eenige relaties in het Noorden hebben; spreekt de stellige verwachting uit, dat het bestuur van den Frieschen Bond alle pogingen bij het Partijbestuur zal doen om den heer Keestra aan te wijzen als opvolger van Minis ter Verschuur; en besluit deze motie toe te zenden aan het bestuur van den Frieschen Bond, aan het Partijbestuur en te publiceeren in de Katholieke Pers." Deze motie werd met op één na algemeene stemmen aangenomen. Het bestuur van de „Maatschappij Arti et Amicitiae" heeft, in opdracht van de vergade ring van stemhebbende leden, een schrijven van den volgenden inhoud gericht tot prof. Max Liebermann te Berlijn: De vergadering van stemhebbende leden on zer Maatschappij nam kennis van uw schrijven, gericht tot Se Pruisische Academie voor Kunsten, waarbij u het u verleende eere-voor- zitterschap neerlegt en uit deze instelling treedt. De redenen, welke u noopten tot het nemen van dit besluit, hebben op haar een allerpijn- ltjksten indruk gemaakt. Men is volmaakt uwe meening toegedaan dat kunst, welke immers slechts de schoonheid dient en als hoogste wet beschouwt, noch met pohtiek, noch met „afstamming" iets heeft uit te staan. Dat u, na een geheel leven van toewijding aan de kunst van uw land en aan de belangen der Academie, tot de bittere ervaring moest komen dat dit standpunt daar niet wordt gedeeld, heeft hier groote ontroering gewekt. Wij maken gaarne van deze gelegenheid ge bruik u onze gevoelens van bijzondere sympa thie te vertolken en van bewondering voor uwe groote gaven als kunstenaar. „HET NEDERLANDSCHE BOEK* Van „Het Nederlandsche Boek" verschijnt begin November a.s. de tiende jaargang. Bij de viering van dit tweede lustrum wordt in de jaarlijksche bibliografie een veertigtal re producties van teekeningen, houtsneden, gra vures of etsen opgenomen, in den laatsten tijd door Nederlandsche kunstenaars voor verluch ting van boeken gemaakt. Verder zal ditmaal een prijsvraag worden opgenomen onder het motto „Vormt een eigen bibliotheek", het devies van de boekenweek. Katholieke Illustratie. 67ste Jaargang No. 36. Het jongste K. I.-nummer munt uit door ver scheidenheid van onderwerpen, welke toch, mede door de talrijke, met zorg gekozen afbeel dingen, elk voor zich interessant zijn. Zoo loont het de moeite, te lezen van „De heilige Sara, patrones der zigeuners", „De St. Willibrordus- kerk te Hulst", „Moderne Grafiek", „Van popi pen en vlinders" en „De 10.000 klokken van professor Kaftan". Herman Moerkerk werkt mee door een drietal fijne krijtschetsen, terwijl Johan Wilgo en Joh. Overmeer pakkende korts verhalen leveren met „Tante Rika" en „Do structuur van het gew'eten". Er is het begin van een oorspronkelijken roman door Neré Valk: „Een schip in de branding", een groot verhaal in pittigen stijl, dat zeker trekken zal, omdat het in de volle beweging van het hedendaagschs leven staat. Het bijblad „De Witte raaf" zorgt al niet minder voor variatie. Tusschen een groot aantal rubrieken, die met pen en teekenstift den humor recht doen, vinden we vertellingen van J. W. Brouwers, Joop van 't Sticht en A. J. Colter. Men kan dus met beide bladen verschillende uren op aangename wijze doorbrengen. TE NIJMEGEN heeft Woensdag de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. v. d. Kallen, in leven directeur-hoofdredacteur van het dagblad „De Gelderlander" te Nijmegen, De plechtigheid aan de groeve. IN DEN STADSSCHOUWBURG aan den Heuvel te Tiburg heeft een hevige brand gewoed, waarbij de groote hall en twee zolders met voorraden tapijten enz. in vlammen opgingen. Een der verwoeste zolders. i+ H. EXC. MGR. J. H. G. JANSEN, aartsbisschop van Utrecht, heeft Donderdag op plechtige wijze den eersten steen gelegd van het in aanbouw zijnd klein Seminarie aan den Arnhemschen weg te Apeldoorn. OP SCHIPHOL hadden Donderdag proefvluchten plaats met het nieuwe type Fokker-vliegtuig „Zilver Meeuw", die door den construc teur, den heer A. Fokker, persoonlijk werden medegemaakt-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 12