Het Schandaal van Miinchen iil Nazi-terreur tegen Gezellen De Duitsche soc. democratie Een 40-urenweek? Het nieuws van heden OOK HET BUITENLAND ERMEDE GEMOEID BRIEF DER DUITSCHE BISSCHOPPEN 1 R.K. SCHOOLVEREENIGING VOORTIJDIGE SLUITING CONGRES TE MUENCHEN ERNSTIG SPLITSINGS GEVAAR DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 12 JUNI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Lezingen, die elkaar tegenspreken Hitler's lijforgaan Irt Oostenrijk voor een jaar verboden Rechten van Kerk en Staat Aangifte van leerlingen voor de eerste klas v.d. Opleidingsschool voor jongens en meisjes Het Weer muil De werkgeversgroep acht het geen geschikt middeltegen de werkloosheid Duitschland houdt het midden Amerika's ambassadeur te Berlijn Algemeene dienstplicht GEZELLEN IN DE BEIERSCHE HOOFDSTAD Fotogenomen tjidens de rede van den Generaal- Praeses van het Internationaal Verhand van St. Jo- sephsgezellenvereenigingen Sommige deelnemers uit hun bed gelicht; gele hemden van het lijf getrokken Buitenlandsche consuls protesteeren Ongeloofelijke tooneelen De weggeloopen bonzen hebben het leiderschap verspeeld De zetel blijft in Duitsch land Het politierapport DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De brand in New-Jersey Negen dooden, 182 gewonden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18400 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het massale katholieke gezellen-congres te München; waaraan ongeveer 35.000 leden van gezellenvereenigingen uit ver schillende landen, o.a. ook uit ons land, deel namen, is door de congresleiding overhaast en vóór het einde gesloten moeten worden, omdat de officieele autoriteiten in het Duitsche Derde Rijk niet in staat zijn gebleken de veiligheid der congressisten te waarborgen. Hitier en zijn rijksregeering mogen al met veel ophef verkon digen, dat, dank zij het nationaal-socialistische régime Duitschland tegenwoordig een paradijs is van model-tucht en -orde en -discipline, zijn eigen partijgangers te München hebben door hun gewelddadig en ergerlijk optreden deze be waring als niet met de werkelijkheid strookende grootspraak gelogenstraft. Hoe kan de rijks regeering verlangen, dat het buitenland nog geloof hecht aan de officieele dementi's van de berichten over Joden- en marxisten-vervolgin gen, indien zij zelfs niet bij machte blijkt de tot samenwerking bereid zijnde en op het be waren van rust en vrede ingestelde katholieken te beschermen tegen de terroristische wandda- den van amokmakende nazi's? Heeft zij, zoolang dergelijke dingen, als te München zijn geschied, nog voorvallen, het niet aan zichzelf te wijten, wanneer het buitenland met weerzin tegen het Derde Rijk en zijn zgn. „zegeningen" wordt ver vuld? Over hetgeen er naar aanleiding van het gezellencongres in feite gebeurd is, daarover bestaat geen verschil van meening, maar wei over de oorzaken van het gebeurde. De correspondent van de „Daily Telegraph" wiens gedetailleerd bericht zelfs van lijfelijke mishandelingen den gezellen door felle Nazi's aangedaan gewaagt, constateert zonder eenige restrictie, dat de schuld deF relletjes bij de bruinhemden ligt en dat de Beiersche politie niet alleen schromelijk te kort geschoten is in haar plicht, maar zelfs bij herhaling geweigerd heeft haar plicht te vervullen uit vrees zelf door de nationaal-socialistische heethoofden te wor den aangevallen. De Beiersche politie geeft ech ter een andere lezing van dit allerpijnlijkst en gerechtvaardigde ergernis verwekkende geval. Zij schuift de schuld geheel af op de gezellen, die volgens haar provoceerend zouden zijn opge treden. Deze laatste lezing lijkt ons echter al heel erg onwaarschijnlijk. De katholieken, die in Mexico en Spanje met christelijke gelaten heid de afschuwelijkste vervolgingen zonder ge welddadig verzet hebben verdragen, die in Duitschland al het mogelijke hebben gedaan om zich, voor zoover hun beginselen dat toelaten, zich aan te passen aan den nieuv.ten stand van zaken, zijn niet agressief, integendeel. De Kerk veroordeelt alle geweld en de katholieke gezel len zullen als getrouwe zonen der Kerk zich als altijd wel stipt aan haar voorschriften hebben gehouden. Lammeren plegen geen wolven aan te vallen, en wanneer de wolven zich beklagen, dat zij door de lammeren zijn gebeten, zullen zelfs de wolven zelf dat niet kunnen gelooven. De ware reden van de woede der Nazi's tegen dit eerst verboden en later weer onder beperkende voorwaarden toege stane congres moet o.i. dan ook in geheel an dere richting gezocht worden. Het congres ging te goed en had te veel suc ces in de jaloersche oogen van vele Nazi's, die het monopolie voor zich opeischen van im posante massabetoogingen. Bovendien moet het hun een doom in het oog zijn geweest, dat de vice-Rijkskanselier von Papen persoonlijk het woord nam op dit congres en er zoodoende een officieel karakter aan gaf. Er bestaat het wordt met den dag duidelijker een scherpe tegenstelling tusschen de, zij het wellicht ook noodgedwongen, tot gematigdheid aansporende Rijksleiding der nationaal-socialistische partij en haar gewestelijke souschefs, die van geen gematigdheid willen weten en hun nationalis tische instincten botvieren in een „rücksichtsloze Draufgangerei". Hitier c.s. heeft ook door en voor hem hoogst ongewenschte hartstochten op geroepen, welke hij thans niet voldoende meer schijnt te kunnen beteugelen. Wie wind zaait, zal storm oogsten, zegt het spreekwoord. En WEENEN, 10 Juni (W. B.) De bondsregee- ring heeft de verspreiding der te München ver schijnende „Völkische Beobachter" (Zuid- Duitsche editie) voor een jaar verboden. de waarheid daarvan moet Hitier thans tot zijn schade en schande ervaren. Indien de Rijks regeering het werkelijk niet eens is met de in het Katholieke Beieren door de Nazi's gepleegde schanddaden tegen de geen klassenstrijd, maar klassenvrede predikende Katholieken, dan zal zij openlijk haar afkeuring daarover moeten uitspreken en tevens krachtige maatregelen moeten nemen om dergelijke gebeurlijkheden in de toekomst totaal onmogelijk te maken. Geeft zij echter aan het protest der buitenlandsche consuls, dat, zoodra de laatste congressist Mün chen verlaten heeft, zal worden ingediend, geen gehoor dan zal zij voor goed het recht verspe len nog een beroep te doen op onze goedge lovigheid ten opzichte van de zuiverheid en de eerlijkheid harer bedoelingen. De verstoring en het afbreken van het Ka tholieke Gezellencongres is een zeer bedenke lijk incident, waardoor Duitschland in de oogen van het weldenkende buitenland opnieuw ern stig is gecompromitteerd. De Duitsche bisschoppen, vergaderd te Ful- da, hebben een belangrijk herderlijk schrijven gepubliceerd, waaraan wij voorloopig het vol gende ontleenen: 1. „Als wij onzen tijd met het verleden ver gelijken, zoo blijkt voor alles, dat het Duitsche volk nog meer dan totdusverre zich op zijn eigen wezen bezint om de waarden en krachten er van te accentueeren. Het zij verre van ons dit nationale ontwaken te onderschatten of zelfs te belemmeren. Wij zien veeleer in volk en vaderland heerlijke natuurlijke goederen en in een goed-geordende vaderlandsliefde een door God geschonken, scheppende kracht, welke ook den Goddelijken Heiland bezieldeOok de apostelen vergaten bij alle tegenstellingen op religieus gebied, den band met hun stamvolk niet.... De liefde tot vaderland en volk heeft daarom ook in de christenheid, zelfs in de da gen der bloedigste vervolging, haar natuurlijk recht onverminderd gehandhaafd en tot den tegenwoordigen tijd als iets plichtmatigs ge golden en als heilig symbool gediend 2. Dit deel handelt over het gezag. De bis schoppen merken op, „dat juist in onze Hei lige Katholieke Kerk woord en zin van het gezag geheel bijzonder tot volle gelding ko men. Zij hebben daar tot die ongeschonden geslotenheid en zegevierende weerstandskracht geleid, welke zelfs door onze tegenstanders be wonderd worden. Het valt derhalve ons Ka tholieken in het geheel niet zwaar, de nieuwe sterke accentueering van het gezag in het Duitsche staatsleven te waardeeren, en er ons met die bereidwilligheid aan te onderwerpen, welke niet alleen een natuurlijke, maar even zeer een bovennatuurlijke deugd is, wijl wü in elk menschelijk gezag een afstraling der Goddelijke heerschappij en een deelneming aan het eeuwige gezag van God zien. 3. De bisschoppen betuigen hun instemming met het doel, waarmede het nieuwe staatsge zag naar de vrijheid van het Duitsche volk streeft. 4. „Zoowel het volksgezag als ook de recht vaardigheid, waarop 't volkswelzijn is gegrond vest, vereischen den godsdienst als noodzake lijk fundament. Tot onze groote vreugde heb ben de leidende mannen van den nieuwen staat uitdrukkelijk verklaard, dat zij zich zelf en hun werk op den grondslag van het chris tendom stellen. 5. „De Kerk nu kan haar heilbrengende krachten slechts dan ontplooien, als haar die vrijheid gewaarborgd wordt, welke zij op grond van haar wezen en haar zending noodig heeft en verdient. Zij is naar haar oorsprong, midde len en doeleinden een volmaakte en daarom zelfstandige maatschappij, die haar rechtvaar diging niet van den staat, maar van God ont vangt." 6. „Wil de Kerk echter haar grondwettig vastgelegde vrijheid weder genieten, dan moet haar onbeperktheid niet tot het kerkelijke leven alleen begrensd blijven. Dan moet zij het ge- heele leven van den mensch, het particuliere en het openbare, doordringen en met haar levens kiemen bevruchten." 7. In dit deel eischen de bisschoppen voor de Kerk het recht op, om ook de schoolvrije jeugd onder haar hoede op te nemen: daarom moeten de katholieke organisaties blijven voort bestaan, evenals de stands- en beroepsorgani saties. „Wij gelooven, dat de staat ook hier in zijn diepste eigen belang handelt als hij al deze organisaties als kostbare kerkelijke instellingen ten gunste van het algemeen welzijn beschouwt, zonder ze door schematische gelijkschakeling uit te hollen en te vernietigen." 8. „Wat tenslotte de charitatieve vereenigin- gen betreft, deze vormen de natuurlijke be lichaming van den christelijken geest, die in de weldadige liefde de afbeelding der liefde Gods en in iederen arme Christus zelf ziet. Kerk en charitas zijn daarom zoo nauw sa mengegroeid, dat de belemmering van het cha ritatieve leven gelijk zou staan met een roof van de koninklijke taak der Kerk en een aan val op haar meest innerlijke leven. 9. Wil de nieuwe staat een christelijke zijn en de katholieke Kerk daarin vrijheid genieten, dan zal zij ook het recht moeten hebben, een katholieke pers te bezitten. Wij bedoelen daar mee een pers, die mèt de dagelijksche berichten den katholieken geest in de zielen harer lezers stort en de gebeurtenissen van het mensche lijk leven en van het wereldgebeuren aan den maatstaf van het christendom toetst eA in den spiegel der eeuwigheid beschouwt. SS8SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS£SSSSSSSSgSSSSSSSSS8SSSgSSSSSgSSSgSSSSSSSSSSSgSS8S2SSS8SSSSSgSSS2SSSSSSSSSSS8?2S8SSSSSSSSgSS2 §s CRUQUIUSSTRAAT 2, HAARLEM j oë §5 tot het middelbaar en gymnasiaal onderwijs, dagelijks van 12—13 uur aan het school- §2 gebouw. Contributie voor een, twee en drie leerlingen, resp. 20.32.50 en 42.50 SS (Fransche lessen en alle boeken inbegrepen). - Prospectus op aanvrage. H. A. A. REITH, Hoofd der School SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSgSSSSSSSSSS8SSSSSSSSSSSSSSSS8S8SSSSSSSSSSSSS8SSS8S8SSSSSSSSSSSSS8SSSSSSSSSSSSSSSSSSS8SS Verwachting: Zwakke tot ma- tigen wind, aanvankelijk veranderlijk, =j later meest uit Zuidelijke richtingen, aanvankelijk nog betrokken met eenigen SE regen, later afnemende bewolking, iets EE zachter overdag. Ejj EE Hoogste stand:: 768.0 te Andanes. ES Laagste stand: 754.0 te Groningen en Hannover. EE H Zon op 4.40, onder 9.20. Licht ES op 9.50 14 Juni Laatste Kwartier. 5= GENÈVE, 10 Juni Tijdens de ochtendzitting van heden van de Internationale Arbeidscon- ferentie hield men zich bezig met algemeene debatten over de invoering der 40-urige werk week in de industrie. De leider der werkgeversgroep verklaarde namens de geheele groep met uitzondering van Italië, dat de kwestie eener internationale re geling der 40-urige werkweek naar de mee ning der werkgevers niet rijp voor behandeling is. Ook was de verkorting van den werktijd geen geschikt middel, om de werkloosheid te bestrijden. De Fransche arbeidersgedelegeerde kwam tegen dit betoog op. De Duitsche vertegenwoordiger verklaarde onder bepaalde beperkingen aan onderhande lingen over een werktijdverkorting te willen meewerken. De Duitsche delegatie kon echter nit instemmen met een 40-urenwerkconventie, zoolang niet de resultaten der economische wereldconferentie in groote lijnen bekend wa ren. Spreker zag slechts in werkverschaffing een oplossing voor de economische en sociale ellende en niet in maatregelen, die slechts de voorhanden zijnde werkgelegenheid gelijkma tig wilden verdeelen. Voor een verruiming der werkgelegenheid was echter een economische opleving voorwaarde. De ernstige zorg mijner regeering, aldus de Duitsche gedelegeerde, om trent het lot der millioenen volksgenooten, wier handen tot niets doen gedwongen zijn, maakt het mij tot bijzonderen plicht, slechts die maat regelen goed te keuren, welker uitvoering een werkelijk resultaat kan verzekeren. Maandag wordt opnieuw vergaderd. WASHINGTON, 10 Juni (Reuter) Roosevelt heeft den politieken historicus William Dodd, benoemd tot ambassadeur te Berlijn. WEENEN, 10 Juni. (W. B.) De vice-kanse- lier dr. Winkler verklaarde kort geleden, dat de algemeene dienstplicht in Oostenrijk we derom zou worden ingevoerd. Het „Wiener Mit- tagsblatt" verneemt, dat dit reeds in September a.s. zal geschieden. Leden der buitenlandsche legercommissies zullen naar Weenen komen, om met de Bonds- regeering over den vorm van den dienstplicht te beraadslagen. BERLIJN, 11 Juni (V. D. Het is in den afgeloopen nacht in verband met den Katho lieken Gezellendag in München tot inciden ten gekomen. De voor Zondag vastgestelde laatste bijeenkomsten zijn afgezegd. Ook de tegen 10 uur vanochtend vastgestel de godsdienstoefening in de groote hal van het tentoonstellingspark is door kardinaal Faulha- ber afgelast. De deelnemers zijn gesommeerd zoo spoedig mogelijk naar huis terug te keeren. MÜNCHEN, 11 Juni (W. B.) Zaterdag, de der de dag van den Katholieken Gezellendag, werd besloten met een machtige betooging en meer dan 10.000 leden en gasten stroomden naar het tentoonstellingsgebouw waar het woord gevoerd werd door den vice-kanselier Von Papen. Onder fanfares begon de optocht der Gezel len met vlaggen en banieren, waarna volgden onder stormachtige toejuichingen de vice- kanselier von Papen, de Beiersche minister van economische zaken, graaf van Quadt en den algemeenen voorzitter der katholieke gezellen- vereeniging, Hurth. Na de opvoering van een spel „God en Volk" nam vice-kanselier von Papen het woord, waar na besloten werd met een spel „Stand en staat" en het zingen van het „Deutschland"- lied. Het „N. v. d. D." ontleent verder aan de „Daily Telegraph" het volgende: De incidenten begonnen Zaterdagavond tij- Na het uitbreken der nationale revolutie zijn vele prominente rooden ijlings en veelal over bodig naar het buitenland gevlucht, hun partij volkomen in den steek latend. Verschillende dezer hazenharten hebben in het veilige Praag hun moed teruggevonden en willen aldaar als partijbestuur zetelen. Loebe bleef op zijn post en verzet zich met hand en tand tegen de moedigen van Praag. De „Frankf. Zeit." publi ceert een artikel, dat de interne moeilijkheden der partij bloot legt en geschreven is door een intiemen vriend van Loebe. In dit artikel leest men dat Stampfer (hoofdredacteur van de verboden „Vorwarts") een schandalig arti kel heeft geschreven over de houding der fractie op 17 Mei, tegen welk artikel Loebe openlijk moest protesteeren. De partijbestuurders, die naar het buitenland zijn gevlucht, hebben voor een deel het gevaar, waarin zij verkeerden, overschat en eenigen hunner zullen hun vertrek dan ook wel betreu ren. Geen hunner zal er aan twijfelen, zoo luidt het artikel, dat de reis in exil het einde van zijn politieke loopbaan beteekent, niet al leen omdat zijn partij (wel is waar met een onbekende toekomst) verder bestaat, zoodat hü haar daadwerkelijk verliet, doch vooral omdat de arbeiders van hun leiders iets anders hebben verwacht. Wanneer echter deze bestuurders meenen, dat de arbeiders en functionarissen neiging hebben om zich van Praag uit door de heeren Wels, Stampfer, Vogel en vele anderen te laten voorschrijven, wat zij in Duitschland doen en denken zullen, dan vergissen zij zich. De „Frankfurter Zeitung" maakt er vooral haar buitenlandsche lezers op attent, omdat het blad meent, dat het zeer erg zou zijn, als het bui tenland zijn informaties en zijn oordeel over Duitschland zou krijgen van menschen, wier oordeel door hun persoonlijk lot is beneveld. Deze bestuurders, zoo besluit het blad, moeten één ding niet vergeten: zij zijn in veiligheid, maar hun partijgenooten in Duitschland staan midden in den storm, en die loopen het ge vaar, dat hun moeizame arbeid door iedere on tactische er. verkeerde daad der emigranten wordt bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk ge maakt. BERLIJN, 10 Juni. Hedenmorgen heeft de soc.-dem. Rijksdagfractie in het Rijksdagge bouw vergaderd. Daar de fractiebestuurders Wels en Breitscheid zich in het buitenland be vinden, had Loebe de leiding op zich genomen. Het onderwerp van debat vormde vooral de door eenige soc.-dem. instanties uitgewerkte plannen tot verplaatsing van den zetel van het partijbestuur naar Praag. Besloten werd echter, dat de zetel van het partijbestuur in Duitschland zal zijn. Ook werd besloten stappen te doen bij de regeering, om vrijlating der zich in bescher mingsarrest bevindende partijgenooten te ver krijgen. BERLIN, 10 Juni. (W. B.) In de heden ge houden zitting van de Rijksdagfractie der sociaal-democraten deelde Loebe mede, dat de voorzitters Wels en Breitscheid, die in het buitenland waren, terug zijn, maar nog niet aan de zitting konden deelnemen. Onderhan delingen worden gevoerd, om den terugkeer van den ex-premier van Pruisen, dr. Otto Braun, mogelijk te maken. dens de toespraak van von Papen, die door een aantal nationaal-socialisten werd onderbroken, waarop deze uit de zaal werden gezet. Laat m dan ayond ondernamen de nazi's toen een aan val op een katholiek tehuis in de Schommer- strasse, waar een groot aantal congressisten was ondergebracht. Nadat zij de electrische lichten op den gevel hadden stukgeslagen drongen zij de slaapzalen binnen. De aldaar rustende jongens werden uit hun bedden ge haald, en zij, die tegenstand boden, werden ge slagen. Twee jongens werden zoo genadeloos gerasenld, dat zij met gebroken kaken naar een ziekenhuis overgebracht moesten worden. Vervolgens begonnen de nationaal-socia listen, aldus meldt de correspondent van de „Daily Telegraph" verder, een raid op een groot aantal restaurants. Den congressisten, van wie velen te herkennen waren aan hun gele hemden en zwarte broeken, werden de hemden en inscignes van het lijf gerukt. Vele gedelegeerden moesten zich met ont bloot bovenlijf naar him verblijfplaatsen begeven. Deze behandeling hebben honder den katholieken ondergaan. In verschillende deelen van de stad hadden straatgevechten plaats, waarbij overal de na tionaal-socialisten aanvallend optraden. De katholieken bewaarden een lofwaardige disci pline. Herhaaldelijk heeft de politie ingegrepen en verscheiden arrestaties verricht. Zij weigerde echter op te geven hoeveel. Het „Europascher Hof", een tehuis, waar vele leiders van het congres logeerden en waar zelfs voor een bestorming gevreesd werd, kreeg men op een telefonisch verzoek om beschemgni een weigerend antwoord, met de motiveering, dat de politie niet van nut zou kunne zijn, daar zij kans liep zelf door de nationaal-socialisten te zullen worden neergeslagen. Terwijl men in het „Europascher Hof" alle mogelijke moeite bleef doen om hulp te krij gen, werden in de naburige straten de gedele geerden lastig gevallen. O.a. werden dr. Brünn. een 71-jarige gepensionneerde kclenel, van den geneeskundigen dienst, en zijn zoon, die pries ter is. door de nationaal-socialisten aangeval len. Zij konden alleen een ernstige mishande ling ontgaan, doordat de kolonel op zijn ijzeren kruis en andere medailles wees. Een andere ge delegeerde, die aangevallen was, wist een politie-agent te overreden met hem naar het politiebureau te gaan. Daar eischte de con gressist, dat officeel zou worden vastgelegd, wat hem overkomen was. De dienstdoende com missaris weigerde echter dit te doen, omdat hij door een nationaal-socialist bedreigd werd. Het gebouw, waar kardinaal von Faulhaber een pontificale Mis zou celebreeren, werd door een groot aantal nationaal-socialisten om ringd. De kardinaal besloot daarop de gods dienstoefening af te gelasten en tevens werd het congres gesloten. Daar een verbod voor het dragen van unifor men was afgekondigd, trachtten heden de con gressisten kleeren te leenen om veilig het sta tion te bereiken. Indien zij hun gele hemden droegen, liepen zij immers gevaar gearresteerd te worden en een zware boete te moeten be talen. De Zwitsersche, Amerikaansche en andere buitenlandsche consuls zullen Dinsdag a.s. bij de Beiersche regeering protesteeren. Zij heb ben er in toegestemd hun protest uit te stellen tot de laatste gedelegeerde München zal heb ben verlaten. Tijdens de godsdienstoefening in de Frauen- kirche is een der vooraanstaande gedelegeerden van het gezellencongres, prof. Zinser, uit Of fenbach, aan een hartverlamming overleden. Men schrijft dit toe aan de opwinding, welke hij had ondergaan. Verder meldt het Wolffbureau het waarschijn lijk van de Beiersche politie afkomstige be richt. De Beiersche politie zag zich Zaterdag ge noodzaakt om „ter bescherming van de leden der Katholieke Gezellenvereenigingen en ter handhaving van orde en veiligheid" een verbod af te kondigen tot het dragen van uniformen en vooral van het oranje-kleurige Unt door leden der Gezellenvereenigingen. De voor Zondag vastgestelde betoogingen, waaronder de pontificale Hoogmis, zijn afge zegd, en de extra-treinen die de deelnemers van buiten des Maandags naar hun woonste den zouden terug brengen zijn 24 uren ver vroegd, zoodat het grootste gedeelte der deel nemers in den nacht van Zondag op Maandag München weer zal hebben verlaten. De lei ding van den Katholieken Gezellendag heeft zich daardoor genoodzaakt gezien den Gezellen dag voor tijdig te sluiten. De Beiersche politie deelt nog mede, dat de Beiersche regeering de eerst verboden betoo ging onder zekere voorwaarden, welker vervul ling door de leiding van den Gezellendag was toegezegd, ten slotte had toegelaten. Een groot aantal deelnemers vertoonde zich echter in een uniform aldus de politie-mede- deeling, gelijkend op die der Bruinhemden en DE GEZELLENDAG TE MÜNCHEN VOOR TIJDIG GESLOTEN. De kabinetscrisis in Spanje. Zamora's wen- schen. Azana weer formateur. Vliegramp bij Chicago; tien dooden. Italiaansche vliegtuigen starten Woensdagmor gen naar Nederland. De economische wereldconferentie heden to Londen geopend. Twee politieke aanslagen in Oostenrijk. Huis zoeking in het hoofdkwartier der nazi's. Herderlijk schrijven der Duitsche Bisschoppen. Hitler's lijforgaan in Oostenrijk voor een jaar verboden. Wederinvoering van den algemeenen dienst plicht in Oostenrijk. Vermoedelijk 62 dooden bij een treinramp in Turkije. Splitsingsgevaar in de S. P. D. De zetel blijft in Duitschland. Een internationale 40-urenweek? De werk geversgroep to Genève er tegen. Het standpunt der Nederlandsche regeering ten aanzien van het Duitsche transfermoratorium. Het conflict in de Overijselsche venen opgelost. De Cruquius behouden; een museum op polder- bemalingsgebied. De civiele actie tegen dr. van Rappard; eischer niet ontvankelijk verklaard. Duitsch jacht gestrand ten Noorden van Ame land; twee opvarenden verdronken. Pater T. Komdörffer S. J. te Semarang over leden. De baritonzanger Jan Nelissen en de kunst schilder Etienne Bosch zijn Zaterdag in „Ma- ris Stella" te Scheveningen overleden. Dr. Colijn met zijn echtgenoote te Londen ge arriveerd. Wetsontwerp ingediend tot wijziging en aanvul ling der wet op de invordering van 's Rijks directe belastingen. Drie vooraanstaande Nederlanders uit België geweerd. Het jaarverslag der Nederlandsche Handel- Maatschappij. Drankbestrijding; Jaarvergadering van het Dio cesaan Kruisverbond in het bisdom Haarlem. Voetbal: H. F. C. en Excelsior weer in de eerste klasse. welke in kringen der nationaal-socialistische be- voking als misbruik van het bruine hemd werd beschouwd. Dientengevolge ontstonden in de stad ernstige onrustverstoringen. Om deze tegen te gaan, werd nogmaals gewe zen op het bestaande uniformverbod, temeer daar ook te vreezen stond, dat de opgewonden bevolking zich ook zou keeren tegen de talrijke katholieke geestelijken. Onder onjuiste mede- deeling van de verbodsgronden, bracht de lei ding van den Gezellendag (aldus nog steeds de mededeeling der Beiersche politie) den vice- kanselier Von Papen en den Beierschen minister graaf Quadt in de onaangename positie om onder deze moeilijke omstandigheden als offi cieele vertegenwoordigers aan de vergadering deel te nemen. In den nacht van Zaterdag op Zondag moest de politie herhaaldelijk optreden wegens bot singen veroorzaakt door het feit, dat de Gezel len in hun uniformen zich bleven vertoonen. Deze botsingen hebben aangetoond, dat de Ge zellen niet die discipline bezaten, die men van hen verwachten mocht. Derhalve was de leiding van den Gezellendag genoodzaakt de betoogingen voortijdig te doen sluiten, en als een spontaan antvtoord op het ongedisciplineerd optreden van een groot aan tal deelnemers aan den Gezellendag, hield de marsch door de stad, die voorbeeldig gedisci plineerd was. Het oorspronkelijk verbod van den Gezellen dag, zoo besluit de politie-mededeeling, blijkt nu gerechtvaardigd geweest te zijn, en de ver antwoording voor de incidenten valt terug op de leiding van den Gezellendag. NEW YORK, 10 Juni. (V. D.) De brand in de celluioidfabriek te Nord-Arlongton (New Jer sey) heeft, naar tot nu toe kon worden vastge steld, 9 dooden geëischt, terwijl 182 personen werden gewond, van welke vele ernstig. Hoogste stand op Maandag 1 uur ilul: 749 Vorige stand: 75?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1