De wereldconferentie geopend Door den koning van Engeland Het schandaal van München Cowboy - manieren der Nazi's Het nieuws van heden Nieuw Spaansch kabinet EEN BEROEP OP SAMEN WERKING POLITIEKE HARTSTOCHT IN MEXICO Priester ontvoerd DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 13 JUNI 1933 Rede van MacDonald Politieke aanslag te Sofia De gemuilkorfde pers Sir Eric Drummond ge zant te Rome? Relletjes te Barcelona Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiing CAREL G. H. VAN PAMPUS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 M De verwachtingen der geheele wereld op deze conferen tie gebouwd llllltf» mmÈÈÉÈÈÊ 1 Koning George MacDonald MacDonald heet de ge delegeerden welkom Valuta- en schuldenvraagstuk Bankdirecteur vermoord Von Papen en de Gezellendag Onderhoud met Berlijnsche Gezellen Gemakkelijk! Bij een schietpartij in een ver gadering vallen 8 dood en en een honderdtal ge wonden Door Beiersche nationaal- socialisten De Oostenrijksche minister Fey zal er eens voor goed een einde aan maken Minister Fey „Bruine Huis" te Weenen gesloten Scherpe maatregelen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De samenstelling over het alge meen hetzelfde gebleven NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1840' Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek !A LONDEN, 12 Juni Onder zeer groote belang stelling heeft de Koning van Engeland heden middag te ruim drie unr de Economische We reldconferentie, die gehouden wordt in het nieu we gebouw van het Geologisch Museum m Zuid-Kensington, met de volgende rede ge opend .Mijne heeren. In dezen tyd van algemeene economische depressie begroet ik U met een gevoel van diepe verantwoordelijkheid in dit land. Ik geloof, dat dit de eerste maal in de geschiedenis is, dat een souverein heerscher bij de opening van een conferentie van alle staten der wereld als voorzitter optreedt. Ik wensch mijn bevrediging er over uit te drukken, dat een dergelijke vergadering mogelijk was en spreek als mijn verwachting uit, dat dit algemeen stre ven tot resultaten zal leiden. Ik heet de ver tegenwoordigers van de staten, die deel uit maken van den Volkenbond welkom. Ik heb het werk van den Volkenbond steeds met de groot ste belangstelling en waardeering gevolgd. De Volkenbond heeft deze conferentie bijeengeroe pen en heeft het program ervoor met behulp van de waardevolle diensten van de Commissie van Deskundigen voorbereid. Zonder den Volkenbond en zonder de idealen van den Volkenbond betwijfel ik of deze groote vergadering ooit gehouden had kunnen worden. Ik verwelkom de vertegenwoordigers van de staten, die geen lid van den Volkenbond zijn, even hartelijk. Ik erken den geest van bereid heid tot samenwerking, die hen er toe gebracht heeft deel te nemen aan deze besprekingen. Ik wensch voorts de vertegenwoordigers van mijn Dominions en mijn Indisch Rijk in het bijzonder te begroeten. Mijne heeren afgevaardigden. Met groote ont roering zie ik om mij deze representatieve ver gadering, die zoo groot schijnt, doch die een veel grooter idee vertegenwoordigt, n.L de hoop en de verwachting van de geheele wereld. De wereld verxeert in een verontrustenden toe stand en voor mijne heeren, die thans met het werk van den wederopbouw begint, is de taak zwaar. Zij kan slechts met goeden wil en door ernstige samenwerking worden vervuld. Mijne heeren, ik reik U de hand en ik hoop van ganscher harte, dat Uw bemoeiingen tot een ge lukkig resultaat zullen voeren, dat door de vol ken der geheele wereld met ongeduld wordt verwacht. Ik erken ten volle den omvang van de taak van deze conferentie. Maar er zijn teekenen van den oprechten wensch om tot overeenstemming te komen, die mij met hoop vervullen. Alle na ties lijden aan een gemeenschappelijke kwaal. Dit blijkt slechts al te duidelijk door het voort durend stijgen van het werkloosheidscijfer. De beteekenis van dit cijfer en zijn uitwerking op het lijden der menschheid was in de laatste jaren miin voortdurende zorg, zooals het de zorg is geweest van elk üwer, die hier bijeen is en op wien de verantwoordelijkheid der re geering heeft gedrukt. Tegenover een crisis, waarvan wij allen te lijden hebben, doe ik een beroep op U allen om voor het hoogste welzijn der geheele wereld sa men te werken. Het kan niet buiten het ver mogen der menschheid liggen om de groote bronnen der wereld zoodanig te gebruiken, dat zij den materieelen vooruitgang der beschaving veilig stellen. Deze bronnen zijn niet vermin derd. Integendeel zijn door uitvindingen, ont dekkingen en organisatie de mogelijkheden zoo danig vergroot, dat door den overvloed der pro ductie zelf nieuwe wegen zijn geschapen en te gelijk met dezen verbazingwekkenden materiee len vooruitgang is een nieuwe erkenning ont staan van de wederzij dsche afhankelijkheid der naties en de waarde van hun samenwerken. Thans bestaat de gelegenheid dit nieuwe be wustzijn van de gemeenschappelijke belangen der menschheid uit te buiten, in het vaste ge- loof, dat de onderlinge discussies op deze con ferentie de eerste stap op den juisten weg zul len zijn. Ik zal üw besprekingen met de grootste be langstelling en de grootste opmerkzaamheid volgen en ik hoop vurig, dat het resultaat van Uw arbeid de wereld zal terugbrengen op den weg van de welvaart en den geordenden voor uitgang." Nadat de Koning zijn rede beëindigd had, werd hij door een delegatie onder leiding van Ramsay MacDonald naar den uitgang bege leid. De Britsche premier keerde daarna, door applaus begroet, naar het spreekgestoelte terug voor het uitspreken van de volgende rede: „In naam der Britsche regeering heet ik u allen hartelijk welkom. Ik hoop, dat dit ver blijf voor u aangenaam zal zijn en dat de con ferentie resultaat zal mogen opleveren. De premier dankte den koning voor zijn diep gevoelde woorden van welkom ter inleiding van de conferentie. (Applaus.) Hij wees op het be lang en de grootte van deze vergadering. Alle regeeringen hebben den invloed bemerkt van de alom heerschende crisis. De macht is er, de werkkracht is er, maar zij wordt niet gebruikt. Hij wees op het verloop van de crisis sinds 1929, die steeds zwaarder werd, waarbij de pro ductie steeds minder en het verkeer tus- schen de naties bemoeilijkt werd. De gouden standaard Is practisch verlaten, aldus MacDonald, de belemmeringen in het in ternationaal verkeer zijn grooter geworden, de werkloosheid is gestegen. Dit kan niet doorgaan. De stemming is wan hopig. Er zijn pogingen tot verbetering geschied, maar een oplossing is nog niet gevonden. Er dient een definitieve oplossing gevonden te wor den. MacDonald kwam daarna te spreken over de oorlogsschulden en herstelbetalingen. Hij bracht hulde aan de resultaten van Lausanne. Welke uitzichten zijn er voor een nieuwe conferentie? De naties hebben gegrepen naar nationale maatregelen, die haar eenige tijde lijke verlichting hebben gebracht, maar men voelt reeds, dat dit niet voldoende is. De resul taten van de laatste jaren hebben trouwens be wezen, dat deze nationale hulp gaat ten koste van andere naties. Een uitweg biedt slechts wederzijdsche hulp en steun. Internationale samenwerking is de beste hulp voor nationale opleving. Daarvoor zijn wij thans hier verga derd, aldus MacDonald. Op deze conferentie moeten de groote wegen aangegeven worden, waarvan de gedétailleerde uitwerking overgelaten zal worden aan de na tionale regeeringen, ook in samenwerking met elkander. De verantwoordelijkheid van deze vergadering is groot, moge haar dat sterken in haar samenwerking. MacDonald richtte daarna, onderbroken door applaus, eenige hartelijke woorden tot den se cretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, die ook secretaris-generaal van deze conferentie is. De premier wees op het werk van den Vol kenbond. Hij hoopte, dat deze conferentie werk zou verrichten zonder kibbelen over kleinigheden en dat de verwachtingen van de wereld niet be schaamd zullen worden. Ons werk mag niet mislukken. Wij moeten de wereld toonen, dat wij willen slagen. Wij moeten het werk beginnen met soe pele overtuiging. Wij moeten geen theorieën verkondigen, wij zijn hier, vertrouw ik, aldus MacDonald, voor practisch werk. Moge deze Londensche conferentie nieuwen moed en nieuw vertrouwen in de wereld brengen. Het is onze macht dat te bereiken." Op deze woorden volgde een hartelijk ap plaus. Na de rede van MacDonald koos de verga dering een comité, belast met de verificatie van de geloofsbrieven. Vervolgens werd op voorstel van MacDonald een bureau benoemd, bestaande uit een ver tegenwoordiger van elk van de volgende lan den: Nederland, Argentinië, China, Tsje- cho-Slowal:ije, Frankrijk, Duitschland, Hon garije, Italië, Japan, Mexico. Spanje, Zweden, Sovjet-Rusland, Canada en de Vereenigde Sta ten. Om zeven minuten over half vijf werd de zit ting verdaagd tot hedenochtend half elf. De president van de Rijksbank, Dr. Schacht, heeft Maandag een onderhoud gehad met Mon tagu Norman, den gouverneur van de Bank of England. Hierbij zou Montague Norman zijn Duitschen collega op de hoogte hebben gesteld van den stand der onderhandelingen betreffende de stabiliseering der valuta, welke gevoerd worden tusschen Engeland, Frankrijk en Amerika en mogelijk ook betreffende de kwestie der oor logsschulden, terwijl Dr. Schacht de kwestie der Duitsche schulden zou hebben aangesne den. Volgens berichten in de bladen zou ook Huil een onderhoud hebben gehad met Dr. Schacht. LONDEN, 13 Juni. (V. D.) Het Bureau der Economische Wereldconferentie heeft gisteren avond eenige belangrijke besluiten genomen voor de bespoediging van de afwikkeling van 't program der conferentie. Op initiatief van Mac Donald werd besloten de algemeene beschou wingen zoo mogelijk reeds Donderdagavond te beëindigen. Om dit te bereiken zullen bij de al gemeene beschouwingen slechts die vertegen woordigers van landen aan het woord komen, die belangrijke voorstellen hebben in te dienen. Hun redevoeringen zullen beperkt worden tot een duur van 10, hoogstens 15 minuten. Den anderen landen, die geen belangrijke voorstel len gereed hebben, zal verzocht worden hun verklaringen schriftelijk te doen opdat deze aan de deelnemers ter conferentie kunnen wor den rondgedeeld. Tenslotte werd besloten ter stond twee of drie commissies in te stellen, die reeds Donderdagavond of Vrijdagmorgen, dus dadelijk na beëindiging der plenaire zitting, met hun werk kunnen aanvangen en de details van de ingediende voorstellen kunnen behandelen. Vandaag zullen het woord voeren de Ameri- kaansche Staatssecretaris Huil, de Fransche Minister-President Daladier, de Italiaansche Minister van Financiën Jung en de leider der Japansche delegatie Graaf Ishi. Uit het feit, dat de algemeente beschouwingen geopend wor den door de Amerikaansche en de Fransche vertegenwoordigers leidt de pers af, dat de Conferentie zich van den aanvang af zal be zighouden met het valutavraagstuk. Hoewel zoowel van Engelsche als van Ame rikaansche zijde voortdurend wordt gewezen op de noodzakelijkheid van samenwerking der Angelsaksische naties als noodzakelijke voor waarde voor het slagen der conferentie, wordt de situatie op het oogenblik nog ten deele be- heerscht door de scherpe tegenstelling tusschen Amerika en Engeland, zoowel ten aanzien van de kwestie der oorlogsschulden, en de stabili- seeringspolitiek, als van de Dollar-manipula ties. De gisterenavond te Londen gekoesterde hoop, dat President Roosevelt accoord zou gaan met het Engelsche plan om een gedeelte van den op 15 Juni vervallenden termijn te beta len en terstond onderhandelingen te openen over de regeling van de geheele schuldenkwes tie, is blijkbaar niet in vervulling gegaan. In dien Roosevelt zijn afwijzende houding hand haaft, zal de Engelsche regeering overmorgen waarschijnlijk in het geheel niet betalen, om Amerika op deze wijze tot onderhandelingen te dwingen. In de kringen der Amerikaansche delegatie was men verrast, dat MacDonald in zijn openingsrede zoo energiek de regeling der oorlogsschulden heeft geëischt. De Franschen zijn blijkbaar voldaan en onder verwijzing naar de overeenkomst van Lausanne, bestaat de neiging, de schuldenkwestie bij de onderhande lingen ter conferentie ter sprake te brengen. Tijdens de stabiliseerings-onderhandelingen, die door vertegenwoordigers van de Engelsche, Fransche en Amerikaansche centrale circula tiebanken zijn gevoerd in het gebouw van het Britsche Ministerie van Financiën, hebben de Amerikanen tot verbazing der Engelschen te verstaan gegeven, dat zij op het oogenblik nog geen belang hebben bij een onmiddellijke stabi liseering. Toen Amerika van den gouden stan daard af ging, zou het dat slechts gedaan heb ben om Engeland tot een spoedige stabilisee ring te dwingen. Harrison, de president van de Federal Reserve Bank, heeft geen twijfel open gelaten dat wanneer de prijzen in Amerika niet verder omhoog gingen, de Amerikaansche regeering niets anders kon doen dan door ver dere depreciatie van den dollar de prijzen kunstmatig te doen stijgen. De „Daily Telegraph'' schrijft, dat het geen gunstig teeken voor de conferentie is, dat de afstand tusschen pond en dollar dagelijks groo ter wordt, inplaats dat men reeds thans geza menlijk een basis vindt, waarop een voorloopige regeling van de verhouding tusschen pond en dollar tot stand zou kunnen komen. SOFIA, 12 Juni. (Reuter) De directeur der Nationale Bank Baeff is hedenmiddag door een jeugdigen Macedoniër met revolverschoten ver moord. De aanslag werd in het drukste gedeelte der stad gepleegd en veroorzaakte een paniek on der de voorbijgangers. De moordenaar, die trachtte te ontkomen, slingerde een bom naar een politie-agent, die hem achtervolgde. De bom richtte echter geen schade aan. Eerst na heftig verzet kon de moordenaar gearresteerd worden. Baeff was een aanhanger van de partij van Protogerow. De moord is een wraak-oefening van een andere partij. Het eerste Katholieke Duitsche blad, dat wij ontvingen, de „Köln. Volksz.", maakt op vol gende wijze gewag van de gebeurtenissen te München: „De Gezellenbijeenkomst vond na de rede van von Papen Zaterdagavond een vroegtijdig einde. In 't verloop van den avond deed de Beier- sche politie mededeeling, dat de kleeding der vaandeldragers en het oranjehemd verboden waren. De vastgestelde pontificale H. Mis en predikatie van Kardinaal von Fauihaber gingen niet door. Daar de meeste deelnemers er op aan drongen, naar huis terug te keeren en de tenten- stad der varende Kolpingsgezellen gesloten was, gingen de extra-treinen reeds Zondagavond weer weg. Een tragisch lot trof den diocesanen president prof. Zinssen, die in de Kathedraal door een hartverlamming werd getroffen. In den loop van den morgen hield de S.A. een demonstratie op de Theresienwiese en door de stad. Dit is alles. De onderstreeping is van ons. BERLIJN, 12 Juni. (V. D.) Vice-kanselier von Papen heeft Maandagochtend den Rijkskanse lier rapport uitgebracht over het verloop van den Katholieken Gezellendag in München en de incidenten, welke geleid hebben tot een ver vroegde sluiting. De vice-kanselier constateert, dat hij door de leiding van den Gezellendag niet is misleid, maar dat de demonstratie, welke hij bijwoonde en waar hij het woord heeft gevoerd, gedragen is geweest van nationalen geest en ondubbelzinnige trouw aan het nieuwe Rijk. De Berlijnsche correspondent van „De Te legraaf" seinde van nacht aan zijn blad over de aankomst der Berlijnsche gezellen uit Mün chen het volgende: De roomsch-katholieke gezellen, die aan het congres hebben deelgenomen en vanmiddag weer te Berlijn zijn gearriveerd, waren voor een deel zeer terneergeslagen, voor een ander deel hoogst verontwaardigd over het onver wachte verloop van het congres en over het eigenmachtig en brutaal optreden der Mün- chener S.A.-troepen, welke zich zonder eenig recht de bevoegdheden van de politie aanma tigden. Wij hebben gelegenheden gehad met enkele deelnemers te spreken. De verhalen, welke zij omtrent de incidenten deden, gewaagden van gruwelijke excessen. Vaandels zouden aan flarden zijn gereten. Verschillende personen zouden de kleeren van het lijf zijn gescheurd. Het zou het bedroevend ste schouwspel zijn geweest, dat zich in den laatsten tijd heeft voorgedaan. Toen een van de gezellenleiders hoorde, dat wij buitenlanders waren, kalmeerde hij de opgewonden jongelui en verzocht ons het gehoorde op te vatten als een uitbarsting van wat al te hartstochtelijke verontwaardiging. Hij deelde ons mede, dat de congresleiding en waarschijnlijk ook nog hoo- gere roomsch-katholieke instanties stappen zul len ondernemen om de onverkwikkelijke kwestie op te helderen en dat het niet aanging reeds vóór dien tyd informaties te verstrekken, welke meer kwaad dan goed zouden doen. „Als ik u onomwonden myn meening zou zeggen", zoo besloot hy, „dan zou dit geiyk staan met land verraad." BERLIJN, 13 Juni (W.B.) Van bevoegde zyde wordt medegedeeld: Naar aanleiding van den Katholieken Gezel lendag in München is gebleken, dat het houden van dergelyke vergaderingen niet doelmatig kan worden geacht. Dat de gezellen op de demon straties zich hebben uitgesproken voor den nieu wen staat, wordt daarbij graag erkend. Wanneer desondanks het verloop der bijeen komst de bedenkingen gerechtvaardigd heeft, welke tegen een toestemming bestonden, dan is daarmee gebleken, dat de tyd voor dergelyke vergaderingen nog niet ryp is. MEXICO, 13 Juni (Reuter) Tijdens een vergadering in het stadje Zitacuaro over de aanstaande campagne voor de presidentsver kiezing ontstond een heftige woordenwisseling, waarby weldra vuurwapenen te pas kwamen. Het resultaat was dat acht personen gedood en een honderdtal anderen gewond werden. Tot de slachtoffers behooren op de eerste plaats on schuldige toeschouwers. Thans patrouilleeren militaire afdeelingen door de straten. De burgemeester en een afgevaardigde zijn evenals dertig andere personen gevangen zet. De „Salzburger Chronik" meldt, dat de vroe gere kapelaan van Schellenberg in Beieren, die door de nationaal-socialisten op allerlei wyze werd vervolgd, daarom naar Oostenryk was ge vlucht en by een boer in Hallein aan den over kant van de Beiersche grenzen woonde, ver dwenen is. Op een nacht kwam een jonge man hygend naar de hoeve gestormd, vertelde, dat iemand in het gebergte een ongeluk had gekre gen en dat geestelijke hulp noodig was. De priester stond dadelijk op, trots waarschuwingen van den boer. Hij zeide slechts: „Het zou toch waar kunnen zyn. Ik moet als priester." Sedert dien is hy verdwenen. Algemeen neemt men aan, dat hy in een gemeen nationaal-socialis- tischen val is geloopen en dat de priester, die de H. Teerspyze by zich droeg, gevangen en in een concentratiekamp is opgesloten. De Oosten- ryksche autoriteiten stellen een onderzoek in. WEENEN. 12 Juni. (W. B.) Bondsminister Fey verklaarde aan een vertegenwoordiger der „Korrespondenz" over de aanslagen van Zater dag eii Zondag het volgende: De schuldigen zullen zeer streng gestraft wor den. Bovendien zal ik zorgen, dat zich zulke Wild-West-manieren in ons land niet zullen inburgeren. Ik verklaar hiermede in alle openbaarheid, dat wü in Oostenrijk radicaal orde zullen schep pen. Op verschillende plaatsen der stad, vooral voor de universiteit, het stadhuis en in de kran tenwijk werden hedenmorgen betoogingen tegen de regeering gehouden. De politic die spoedig de rust weer herstelde, arresteerde 24 personen. SALZBURG, 12 Juni. (W. B.) Gisteren kwam het op verschillende plaatsen der stad tot bot singen tusschen leden der katholieke Oosten- ryksche gezellenvereenigingen en Nazie. Twee gezellen werden gewond. De politie heeft een aantal personen gearresteerd. BERLIJN, 12 Juni. Rijkskanselier Hitler is vanmorgen om 12 uur van München komend, op het vliegveld Tempelhof geland. WEENEN. 12 Juni. (V. D.) De afdeeling Oos tenrijk der NSDAP verklaart: De landsleiding Oostenrijk der NSDAP verklaart nopens de aanslagen op den commissaris voor de veilig- heid van Tirol, Dr. Steidle en den landshopman van Stiermarken, Dr. Rintelen, dat de NSDAP niets met deze aanslagen te doen heeft en noch de aanstichters, noch de daders zelf kent. Zij keurt, getrouw aan haar sinds jaren uitgespro ken legale werking, dergelijke aanslagen af om het even van wie zy uitgaan doch zy ziet zich aan de andere zijde gedwongen te consta- teeren, dat deze aanslagen worden geprovo ceerd door de terroristische maatregelen der hoogste instanties. De studenten van de universiteit te Praag hebben heden geprotesteerd tegen de beëediging der professoren. Ze hieven de hakenkruisvlag op het universiteitsgebouw en sloegen plakkaten aan met tegen de regeering gerichte opschriften. WEENEN 12 Juni. (Reuter) De politie heeft heden het Weensche „Bruine huis" gesloten. Ook alle andere partij-gebouwen der Nazi's in Weenen werden door de politie gesloten. WEENEN, 12 Juni. (Reuter) Volgens een be richt van de „Korrespondenz" zal de regeering in verband met de gebeurtenissen in Tirol en Stiermarken den Duitschen Soldatenbond ver bieden en buitenlanders, die by de Nationaal- socialistische party in Oostenrijk werkzaam zyn, uit het land zetten. Tot deze maatregelen zou heden de kabinets raad, na een telefonisch onderhoud met Doil- fuss, hebben besloten. LONDEN, 12 Juni (Reuter). De „Evening Standard" meldt, dat Sir Eric Drummond na de wereldconferentie tot Engelsch gezant te Rome zal benoemd worden. Hij zou dan de eerste katholieke vertegen woordiger van Groot-Brittannië bij het Quiri naal zyn. BARCELONA, 12 Juni. (V. D.) Maandag is het in Barcelona tot ernstige uitspattingen van stakende bouwvakarbeiders gekomen, die in groote groepen door de binnenstad trokken. Zy sloegen tal van winkelruiten kapot en richtten groote verwoestingen aan in eenige koffiehui zen. De politie moest van de vuurwapenen ge bruik maken. Verscheidene personen zyn ge wond. Eenige stakers zyn gearresteerd. DE ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE TE LONDEN DOOR KONING GEORGE GEOPEND. Acht dooden en een honderdtal gewonden op een politieke vergadering in een Mexicaansch stadje. Maatregelen tegen de nazi's in Oostenrijk. Ver bod van nat.-soc. actie voor het leger. Het schandaal van München. Onderzoek met Berlijnsche gezellen. Priester door Beiersche nationaal-socialisten ontvoerd. Politieke moord te Sofia. Minister Fey zal een einde maken aan de Wild- West-manieren der Oostenrijksche Nazi's. Relletjes te Barcelona. Von Papen brengt rapport uit aan Rijks kanselier Hitler over den Gezellendag te München. „Bruine Huis" te Weenen gesloten. Sir Eric Drummond Engelsch gezant te Rome? Mr. dr. Scholtens is voorloopig belast met de functie van secretaris-generaal ter departe menten van Economische en Sociale Zaken. De Nederlandsche Gezellen hedenavonl uit München terug verwacht. De Oranjetrein te Utrecht gestart. Stellingen van den heer Duys in zijn heden verschenen brochure. Bij een brand te Hoedekenskerke is een negen jarig jongetje omgekomen. Verwachting: Matige tot zwak- i ken wind uit Zuidelijke richtingen, meest licht tot half bewolkt, weinig of geen re- gen, iets zachter. Hoogste stand: 766.8 te Haparanda. Laagste stand: 754.8 te Yarmouth. Zon op 4.40, onder 9.20. Licht op 9.50. 14 Juni Laatste Kwartier. s ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiil MADRID 12 Juni. De vroegere premier Aza- na heeft hedenavond laat, niet zonder moeite, het nieuwe kabinet gevormd. Dit is als volgt samengesteld Minister-president en minister van oorlog Azana. Minister van binnenlandsche zaken Casares. Minister van buitenlandsche zaken Rios. Minister van financiën Vinuales. Minister van onderwys Barnes. Minister van justitie Albomoz. Minister van marine Compalys- Minister van arbeid Caballero. Minister van landbouw Domingo. Minister van openbare werken Prieto.. Nieuw gevormd werd het tot dusverre met het ministerie van landbouw verbonden mi nisterie voor industrie en handel, dat Francy Roca op zich zal nemen. Nieuwe ministers zyn: Vinuales, Barnes, Com palys, Francy Roca. Laatstgenoemde is lid van de federalistische party, die tot dusverre niet in het kabinet was vertegenwoordigd. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de samen stelling van het kabinet precies dezelfde is als van het vorige. Men verwondert er zich algemeen over, dat, daar geen samenwerking met de radicalen is bereikt, de president der republiek thans aan Azana toestaat, wat hy Zondag nog aan Prieto had geweigerd. Men is van meening. dat de regeeringscrisis een merkwaardig verloop heeft gehad en dat het vast staat, dat de president der republiek oorspronkeiyk het voornemen had essentieele wijzigingen door te zetten, maar dat dit hem niet is gelukt. NIEUWENDIJK 140 TROUW- EN VERLOVINGSRINGEN Hoogste stand op Dinsdag 1 uur nan.: 754 Vorige stand: 749

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1