3Ket vetfiaal van den dag Dietscl.e Landdag Knaapje verbrand Jict leed van eiken dag Het Geheim van Sir Carew WATER ROBINSON CRUSOE'S AVONTUREN ROBINSON! Een Hollandsche schoen voor Hollandsche jongens schemer I DINSDAG 13 JUNI Prof. Geyl over de bevooroordeeld heid der Belgische geschied schrijvers Protestmotie aanvaard Een vrouw geworgd Dader tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld BEZUINIGING BIJ DEFENSIE Het overleg nog gaande TRACTOR TEGEN LUXE-AUTO Botsing onder Ouder-Amstel COMMUNISTEN IN DE TWEEDE KAMER De opengevallen plaatsen In een arbeiderswoning te Hoede- kenskerke, welke geheel werd vernield Kortsluiting oorzaak? RANGEERDER VERONGELUKT Op het Staatsspoorstation te 's-Gravenhage MAATREGELEN VAN MINISTER DECKERS Militairen mogen zich weer bij de „Centrale" verzekeren PROF. C. L. VAN DER BILT Ontslag gevraagd als hoogleeraar te Delft DE DIENSTWEIGERING VOOR DEN ZEEKRIJGSRAAD Matroos krijgt acht maanden NEDERL. SPOORWEGEN Een massa-overplaatsing rot gjbejM, «k Vernuft in dienst van den oorlog Japansche industrieelen tegen Engeland""" Goebbels over de natio nale revolutie Koude in Anatolië AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL De Dietsche Landdag, ingericht door de Ne- derlandsche Unie, werd Zaterdag ji. te Me- chelen ingeluid met een beiaardconcert op den St. Romboutstoren door den beiaardier Staf Nees, voor welke gelegenheid een programma van oud-Nederlandsche liederen was samenge steld. De Congres-deelnemers waren even tevoren door het bestuur der Nederlandsche Unie op een korte begroetingsbijeenkomst ontvangen. Zondagochtend zouden om 9 uur de afdee- lingsvergaderingen aanvangen. De Noord-Ne- derlandsche heeren Dr. H. W. Moller, lid der Tweede Kamer en Prof. P. Geyl, respectievelijk voorzitter en inleider voor de afdeeling geschie denis, evenals de heer Anton Coolen, inleider voor de afdeeling letterkunde, werden echter naar reeds gemeld is vóór den aanvang door de politie naar het politiebureau gebracht, van waar zij naar de Nederlandsche grens werden getransporteerd. In een gecombineerde zitting van de afdee- lingen geschiedenis en letterkunde, onder voor. zitterschap van Dr. A. Jacob, werd de op schrift gestelde inleiding van Prof. Geyl door een Vlaamsch deelnemer voorgelezen. Prof. Geyl behandelde de bevooroordeeldheid van Belgische geschiedschrijvers ten opzichte van Nederland. Hij beperkte zich hierbij tot het tijdperk der invallen van de legers van Lodewijk XIV in de Nederlanden, waarbij Pirenne, de vermaarde schrijver van de „Histoire de Belgi- que," de „nationale politiek" van Lodewijk XIV stelt tegenover de „koopmanspolitiek" van de Republiek der Vereenigde Provinciën. Niet slechts bij Pirenne, maar ook bij andere Belgi sche historici, vindt men deze vooringenomen heid, deze onbillijkheid, tegenover Nederland, hetgeen de hoogleeraar bij verschillende onder hen aantoonde, en er op wees dat daarbij niet geschroomd wordt een wetenschappelijk onver antwoord gebruik van bronnenmateriaal te ma ken. De voorzitter der bijeenkomst gaf een samen vatting van de inleiding, welke de letterkun dige Anton Coolen zou houden over „Het sociale element in de Nederlandsche letterkunde," waarbij hij tevens gelegenheid vond de bijzon dere beteekenis van den weggevoerden letter kundige uitvoerig te situeeren, ook in verband met het onderwerp dat hy zou behandeld heb ben. De afdeeling voor jeugdbeweging, onder voor zitterschap van Dr. M. Minnaert, heeft zich be zig gehouden, zonder zich daarby vóór of tegen dienstweigering uit te spreken, over de wensche- lijkheid eener dienstweigeringswetgeving, zy nam een motie aan, waarby als eerste stap voor het bereiken van een volledige dienstweigerings wetgeving, de wensch werd uitgedrukt, dat de Vlaamsche dienstweigeraars die in de gevange nis verbiyven behandeld zouden worden volgens het regiem der politieke gevangenen. Des middags vond een algemeene vergadering plaats. Dr. A. Jacob herdacht in een doorwroch te rede het vorig jaar overleden lid van de Nederlandsche Unie, de dichter René de Clercq. De voorzitter van de Nederlandsche Unie, Dr. G. Schamelhout, sprak tenslotte zyn groote rede uit over den stryd der nationaliteiten in Europa. Prof. H. Burger, Amsterdam, sloot de bijeen komst met 'n woord van dank aan allen die tot het welslagen van den Landdag hadden byge- dragen. de auto kwam in een greppel langs den weg te recht. De motorryder, die onder den auto be kneld zat, kon slechts met moeite uit zyn be narde positie worden bevrijd. Dr. de VriesDe Robbe, die de eerste hulp verleende, constateerde een ernstige schedel fractuur, een gebroken arm en been en inwen dige kneuzingen. In zorgeiyken toestand werd B. naar het St. Jansziekenhuis overgebracht. Nader vernemen wy, dat zijn toestand zóó ernstig is, dat voor zyn leven wordt gevreesd De rechtbank te 's-Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 25-jari- gen kleermaker N. J. R., die terecht heeft ge staan terzake van worging van de 42-jarige mej. C. E. B. uit de Vlierstraat te 's-Graven hage, gepleegd in de Scheveningsche Boschjes in den nacht van 8 op 9 Januari j.l. De rechtbank veroordeelde de verd. tot zes jaren gevangenisstraf. BATAVIA, 13 Juni. (Aneta..) Aneta verneemt dat het overleg aangaande de bezuiniging bij de defensie nog niet is geëindigd. Verschillende mogeiykheden om binnen het kader der noodzakeiyke bezuiniging tot een op lossing te komen, worden onder de oogen ge zien. By den aanvang van de algemeene vergade ring werd by acclamatie de volgende protest motie aangenomen: „De Dietsche Landdag te Mechelen spreekt haar verontwaardiging uit over de door niets te rechtvaardigen willekeur der Belgische Regee ring, die vooraanstaande Nederl. geleerden en letterkundigen heeft belet op den Landdag het woord te voeren en als misdadigers naar de grens heeft doen leiden." Des Maandags maakten verschillende deel nemers een gezameniyke reis naar Lier en brachten daarna een bezoek aan de Antwerp- sche haven. Onder Ouder-Amstel heeft in den afgeloo- pen nacht ongeveer kwart voor vyf een he vige botsing plaats gehad tusschen een tractor en een luxe-auto. Achter dezen auto reden drie fietsers. De auto kwam gedeelteiyk in een sloot terecht en sleurde daarbij een der fietsers me de, die geheel onder den wagen kwam te lig gen. Ge lukkig slaagde men erin het slacht offer spoedig te bevrijden. Het bleek, dat hy nagenoeg ongedeerd was. De tractor is na het ongeval doorgereden, doch op verzoek van de politie te Utrecht aangehouden, waarde chauf feur in verhoor is genomen. De luxe auto is door den reddingswagen van de Amsterdam- sche Brandweer op het droge gebracht. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft bepaald, dat dit bureau een zitting zal houden op Vrijdag 16 Juni, 's middags 5 uur, in de oude raadszaal te 's-Gravenhage. In deze zitting zal door het lot de volgorde worden aangewezen waarin zullen worden vervuld de plaatsen, opengevallen door het niet op tijd in zenden om hun geloofsbrieven door de heeren Alimin, Prawiradirdja en Sardjono, die tot le den der Tweede Kamer waren gekozen. In den afgeloopen nacht omstreeks half drie ontdekte de familie M. Eckhardt in de Kaai straat te Hoedekenskerke, dat haar huis in brand stond. De heer Eckhardt met zyn vrouw en vier kinderen, die beneden sliepen, verlieten het huis in allerijl. Op de zolverdieping sliepen nog twee kinderen van het echtpaar, ni. een jongen van zeven en een van negen jaar Deze kinderen konden niet meer langs den ge wonen weg het perceel, dat op het oogenblik dat men den brand ontdekte reeds in lichter laaie stond, verlaten. Een der toegesnelde bu ren slaagde erin het jongetje van zeven jaar, dat op een stoel was geklommen, welke voor het zolderraam was geplaatst, door dit raam naar buiten te trekken. Het negenjarig zoontje werd door den rook bedwelmd; hy kon den stoel niet meer bereiken en kwam in de vlam men om. Omtrent de oorzaak van den brand deelt men ons het volgende mede: naast de arbei derswoning, bewoond door den heer Eckhardt is een schuurtje, waarin zich twee auto's be vonden. Vermoedeiyk is kortsluiting in een van de auto's de oorzaak van den brand. Het vuur, dat niet direct werd bereikt, deelde zich van het schuurtje aan de woning mede. Het huis zoowel als de schuur brandden ge heel af. Er kon niets gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. ÜMIIIIIIIMIIIIIIIIIIIMIIIII lllllllllllllllllllllllllllli: Water is beslist verkwikkend, Ook al is het dan uitwendig, Want je voelt je in de hitte Altijd min of meer ellendig. Dus wanneer je dan de kans krijgt Hier of daar te kunnen zwemmen Zullen kroos en stekelbaarsjes Het verlangen niet gauw remmen! 't Water lokt zoo en het geeft je Een behagelijk gevoelen Als je luiheid en de loomheid Van je huidje af kunt spoelen! En behalve de verfrissching Kent het water nog dat ééne, 5 Wat men 't beste saam kan vatten In het woordje hygiëne! Water echter blijft steeds water, Maar de mensch óók onvoorzichtig. En voor ieder is het leven Op zich zelve toch gewichtig. Houdt het hoofd dus óók inwendig Altijd koel als gij gaat baden. Zegt men toch van u: verdronken, Zal dat het meeste schaden! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) miiiiiiMiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiË Op het emplacement van hei Staatsspoor station te 's-Gravenhage is Maandagavond omstreeks kwart over elf de 52-jarige rangeer der A. van W., zoodanig beklemd geraakt tus schen het perron en de treeplank van een rangeerenden trein, dat hij in het ziekenhuis Zuidwal in den afgeloopen nacht aan de beko men verwondingen is overleden. ,Het Volk" verneemt, dat de Minister van Defensie is overgegaan tot intrekking van het door hem uitgevaardigde verbod voor militai ren van land- en zeemacht, om nieuwe ver zekeringen te sluiten of loopende verzekeringen voort te zetten, by de Centrale Arbeiders Ver zekering- en Depositobank. Naar we vernemen heeft prof. ir. C. L. van der Bilt, in verband met zijn benoeming tot wethouder van 's-Gravenhage, aan H. M. de Koningin eervol ontslag gevraagd als hooglee raar aan de Technische Hoogeschool. Maandagavond heeft op het kruispunt Nieu we Rijksweg—Vredelaan te Laren een ern stige botsing plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door den heer D. uit Heemstede en den motorrijder H. Braakman uit Hilversum. De auto reed in de richting Amsterdam met een vaart van 6570 K.M. en passeerde juist de Vredeslaan, toen de motorryder het kruispunt wilde oversteken. De motorryder werd gegrepen en de berijder ongeveer 40 M. meegesleept. Door den schok raakte de heer D. zyn stuur kwyt en SOERABAJA, 13 Juni. (Aneta.) De Zeekrijgs raad behandelde de zaak van den Europeeschen matroos J. C. van Boven, die op 29 Januari een gegeven bevel niet opvolgde. De eisch was zes maanden gevangenisstraf onder aftrek van den tyd, doorgebracht in pre ventieve hechtenis, met ontslag uit den dienst. Het vonnis luidde acht maanden gevangenis straf onder aftrek van den tyd, doorgebracht in preventieve hechtenis, met ontslag uit den dienst. In verband met de inkrimping van het per soneel aan de werkplaatsen der Ned. Spoorwe gen te zwolle zullen volgens het „Leidsche Dag blad" ingaande 1 Juli as. 70 (zeventig) man van de werkplaats naar Amersfoort en Utrecht worden overgeplaatst. De overgeplaatsten zyn hoofden van gezinnen en reeds van 1525 jaar aan de werkplaats al daar werkzaam. Robbie had een schommel aan de hoorns van den giraffe gemaakt, en was nu heeriyk aan het schommelen. „Vind je niet, dat je nu lang ge noeg hebt geschommeld?" zeide Topsy. rit- Het is niet pleizierig voor Edwin, dat je den geheelen tyd aan zyn hoorns aan het schommelen bent.' „Edwin wil me nog wel veel langer laten schommelen, ik zal hem wel vertellen wanneer ik wil ophouden", zei Robbie. Toen boog de giraffe juist zijn kop en het bankje van den schommel raakte den grond, zoodat Robbie niet langer meer schommelde, maar op den grond zat. „Doe je kop omhoog, Edwin, ik kan toch zoo niet schommelen!" riep Robbie. „Vandaag niet meer, Robbie. Myn nek doet er zeer van!" antwoordde de giraffe. (Morgenavond vervolg) (Ingezonden Mededeeling). Ik was nog niet zoo heel lang by het vak,1 vertelde detective O'Malone, terwyl hy zijn barnsteenen pijp stopte. Er klonk een onder' drukt lachen in zyn stemMisschien was ik twee- of drie-en-twintig jaar oud. Het spreekt vanzelf, dat ik me al een heele Piet voelde. Een steunpilaar van het beroemde New Yorksche speurderscorps. Twee zaken had ik in myn nog jonge detec tive-loopbaan al opgehelderd en op een mooien zomerschen ochtend klopte het avontuur vcor de derde maal op mijn deur. Het was myn hospita, die me de krant bracht. „Legt u maar neer," zei ik, druk bezig en zonder haar aan te zien. De goede vrouw deed het gehoorzaam, schud' de het hoofd en verdween. Nauwelyks had ze de deur achter zich dichtgetrokken of ik vloog op de krant af en bladerde haar door op zoek naar de advertentierubriek „Diversen". Dat deed ik iederen dag, want het stond by my als een paal boven water, dat in die rubriek zich de sporen van vele misdadigers kruisten. De rubriek was weer goed gevuld. Ik las een oproep aan een zekere Johnny om terug te keeren tot zyn liefhebbende tante, een afspraak tusschen L. X. 35 en een dame, die zich „Ker senbloesem' noemde. Op eens viel myn blik op een eigenaardige aankondiging. „Dr. Balthazar. Ik ben eindelyk besloten. Breng 23 as. bedoelde artikelen mee. Zal be talen. Treuch, Buckley, Fairhaven." Ik floot tusschen myn tanden. Dat was een zaakje voor my. Dr. Balthazar, dat was natuur- lyk de schuilnaam van een misdadiger. Treuch, het slachtoffer, dat betalen zou voor „artike len", hetgeen vermoedelyk brieven of documen ten zouden zijn. Een chantage-affaire. En het slachtoffer had ook nu niet den moed om de politie in de zaak te mengen. In ieder geval vond ik het de moeite waard om eens te zien wie Dr. Balthazar was. In een adresboek ontdekte ik, dat „Buckley" een tweederangs hotel was in Fairhaven. Daar hield meneer Treuch dus verblyf. Ik pakte myn valiesje en reisde naar het stadje, dat aan de romantische Fairy Bay ligt. Het badseizoen was nog niet aangebroken en hotel Buckley had dan ook nog een kamer voor me. In den avond van den 22sten kwam ik aan. Den volgenden dag zou „Dr. Balthazar" komen Ik begon al vast uit te visschen wie meneer Treuch wa. en van den portier vernam ik, dat bedoelde heer een zonderling persoon was, die zelden of nooit zyn kamers verliet en dan nog een grooten donkerblauwen bril droeg. Hy was een week geleden gearriveerd. Prachtig! Dat klopte. Het slachtoffer wilde niet herkend worden en verstopte zich. Het bleek verder, dat meneer Treuch zyn ka mers had boven de myne. Een ruime suite kamer met een balcon. Ik merkte tot mijn verbazing, dat alle gor- dynen waren neergelaten. „Meneer Treuch is slecht van gezicht," lichtte de portier me in. Geen onaardig voorwendsel, dacht ik. De gansche dag verliep zonder dat Dr. Bal thazar zich vertoonde. Tegen den avond verliet ik mijn post by den portier en sloop naar de kamers van Treuch. Door een leege kamer naast de zyne kon ik op het balcon klimmen, waar ik me verborg. Door een opening keek in in de kamer. Het was er donker en het duurde geruimen tyd, voor ik iets kon onderscheiden. In een fauteuil bij de tafel zat een man van middel baren leeftijd. Door den blauwen bril kwam de bleekheid van zyn gelaatskleur nog sterker uit. Hij trommelde zenuwachtig met zyn slanke vingers op de leuning. Hij wachtte. Gehurkt in de diepe slagschaduw op het bal con hield ook ik de wacht. Kwart over acht. Er werd op de deur geklopt. „Binnen,' riep Treuch met iets van opluch ting in zyn stem. Een kleine man trad binnen, wiens gelaat omlyst werd door 'n zwaren, zwarten baard. Hy droeg een uilenbril en een zwarte flambard op zyn tamelyk lange haren. Ik spande me in om hem goed op te nemen. Zonder op de duisternis te letten liep „Dr. Balthazar" naar de tafel en zette een koffertje er op. Dan nam hij een stoel en zette zich tegenover Treuch. „Zoo," zei hy barsch. „Eindelyk tot inkeer ge komen?" Zijn stem was ruw, byna onbeschaafd. Zyn bewegingen kortaf, bruusk. Treuch's stem klonk zacht, berustend: „Het moet. Niet voor mezelf, maar voor haar." „Je weet den prijs," zei de baardige man. JEn ik laat geen cent vallen. Ik weet het goed, dat je het kunt betalen, maar je bent een gierig aard, een vervloekte gierigaard." ,Jk zal betalen. Heb je.... heb je de.... ar tikelen by je?" "In myn kof- fer. Het kan hier tllllltlllMIIMIItlMMtlMMIItlMIlH wilt." „Is alles hier in orde?" „Je hebt niet alles afgesloten," zei „Dr. Balthazar". „Er is een kier daar in het gordijn." Ik hield myn hart vast. De baardige man kwam op het balcon toe en.... deed de gor- dynen heelemaal dicht, zoodat ik niets meer kon zien van alles wat er zich in de kamer af speelde. Met groote moeite geraakte ik van het bal con. Ik had het raadsel niet kunnen oplossen, maar de hotelportier gaf me een geheimzinnig knipoogje. „De dokter is er," zei hy. „Meneer Treuch is er eindelyk toe overgegaan. Als u wist wat een ellendige vrek hy is, meneer! Verschrikkelijk gewoon. Liever bleef hy met zyn halfblinde oogen rondloopen, dan geld uit te geven voor een operatie. Maar nu gaat het er toch van komen. De oogspecialist, dokter Balthazar, is by hem. Ik denk, dat meneer Treuch achteraf bly zal zyn, dat hy hem betalen mag." „O!" zei ik, naar adem snakkend. En dan: Hoe laateh.... gaat de eerstvolgende trein naar New York?" H. E SANTIAGO, 12 Juni. (Reuter). De Chileen- sche admiraliteit heeft besloten de onderzeeërs te voorzien van een nieuw instrument, dat door een Chileenschen marine-officier is uitgevon den, en dat het naderen van vyandelyke sche pen zelfs vanaf een groote diepte nauwkeurig registreerd. Het nieuwe instrument signaleert niet alleen den afstand die het vyandelijke schip van de onderzeeër verwyderd is, doch ook de tonnen- maat en de snelheid van het naderende schip. De admiraliteit is van meening dat het nieu we instrument by het torpedeeren van groot nut zal zyn. TOKIO, 12 Juni. (V. D.) De federatie van katoenindustrieelen heeft een verklaring ge publiceerd, waarin de boycot van Indische ruwe katoen, welke oorspronkelijk besloten was door de katoenspinners en later werd gesteund door de handelaren in ruwe katoen en de ex porteurs van katoenen goederen, hartelyk wordt begroet. De verklaring vervolgt, dat wanneer Engeland volhardt in zyn anti-Japanse he hou ding en de handels-overeenkomst opzegt, de Japanners alle Britsche goederen moeten boy cotten, met inbegrip van wol, graan, hout, ma chinerieën en staal. KONINGSBERGEN, 12 Juni (VD.) Ryks- minister Goebbels heeft alhier hedenavond een redevoering uitgesproken, waarin hij o.a. zeide, dat het tempo der revolutie niet door buiten de revolutie staande krachten kan worden gedic teerd. Er bestaat geen twijfel aan, dat de nationaal-socialisten de revolutie hebben ge maakt. Voortgaande zette Goebbels uiteen, dat de revolutie allereerst een politieke daad was en eerst daarna haar invloed deed gelden op de andere gebieden van het openbare leven. In Duitschland heerscht een totaliteitsprincipe. Op de tegenwerping, dat de Duitscher zich niet laat uniformiseeren, kan geantwoord worden, dat in Italië door het fascisme allesbehalve een uniformiseering bereikt is. Het nat.-socialisme heeft niet de eerzucht alle problemen op te lossen. Alles moet vry besproken worden, maar binnen bepaalde grenzen. Vervolgens keerde Goebbels zich tot de libe rale opvatting van het wezen van de pers, die in een geestelijke anarchie bestond. Critiek, uit geoefend in het bewustzijn van verantwoorde- lykheid, wordt door de nat.-socialisten niet verhinderd. ISTAMBOEL, 12 Juni. (Reuter). Tengevolge van de strenge koude die in enkele districten van Anatolië heerscht, worden de wolven uit de bosschen naar de bewoonde streken gedre ven en vallen zij de kudden schapen aan. De temperatuur is gedaald tot 5 graden on der het vriespunt waardoor aan den oogst groote schade is toegebracht. Er is groote vraag naar steenkool en brand hout om de huizen te verwannen. De maand Juni is anders zeer warm in Istam- boel, doch dit jaar is alles zeer abnormaal. De regenval is zeer sterk en volgens meteoro logische deskundigen is voorloopig nog geen verandering in zicht. A 11 s. °P dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen f 9f)f)f) bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoor f 7 Cf) bij een ongeval met f O Cf) bij verlies van een hand IOC Dij verlies van een f Cf) by een breuk van f Af) by verlies van 'n jfillS aoonne S ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 01/1/l/»~verlies van belde armen, beide beenen of beide oogen t OUm~ doodelijken afloop# een voet of een oog# i At \J» - duim of wysvlnger Dl/, "been of arm T(/«" anderen vinger 8 Do uitdrukking op haar gezichtje was echter zóó wanhopend, dat hij er niets beters op wist, dan haar maar zoo gauw mogelyk te laten gaan. Dus deed hy zyn best, nu weer opgewekt te zeggen: „Laat ik u niet langer ophouden met myn gepraat! Ik heb uw geduld toch al op zoo'n zware proef gesteld. Zal ik Mrs. Glossop roe pen, of wilt u alleen gaan?" Met een bevestigenden hoofdknik gaf zy te kennen, dat zy dit laatste verkoos. Onder aan de trap gekomen, stak zy hem zwijgend haar hand toe. Hij drukte die ook zonder iets te zeggen want hy zag, dat haar oogen vol tranen ston den en hy bleef haar na kijken, tot zy /en was. HOOFDSTUK V Capheaton is zoo spiksplinternieuw, als maar immer mogelyk is, had Mr. Rutland gezegd en hy had er biykbaar niet veel mee op. Toch zou de inrichting verreweg den meesten voldoen. Lady Carew was er dan ook zeer mee ingeno men en dit op zichzelve was al genoeg, om het Sir George naar den zin te doen zyn, ofschoon hy er zich ook werkelyk geheel mee vereeni gen kon. De erfgename van Christopher Batch- ford vond het alleen déérom al aardig, omdat het licht, frisch en ruim en bovenal omdat net weer iets nieuws was! „O, ik vind het een juweel!" juichte zy, „en ik weet vast, dat ik er heel veel van zal gaan houden. Verbeeldt u, op den dag, dat Lucinda en ik op de heide verdwaalden, heb ik gezwo ren, dat ik Yorkshire zou haten! Maar weet u wat, paps, uit pure dankbaarheid denk ik, dat ik het portret van oom Eatchford in myn eigen zitkamer zal ophangen", zei Patty, terwyi ze op den arm van den stoel van haar vader zat. Het was een knappe man met blonde snor en blonden baard en om iyn vrouw plezier te doen, had hy een fluweelen jasje aan, dat z'n beste dagen al achter den rug had. Zy vond immers, dat het hem goed stond en nu zou de baronet het dan ook tot op den laatsten draad opdra gen. Op eenigen afstand zat de donkeroogige Charley Carew een sigaret te rooken, terwyl Miss Gunn, half lag, half zat op een sofa, want haar verstuikte voet behoefde nog steeds rust. „Een portret van oom Batchford? Ik zou wel eens willen weten, hoe je daaraan komen zoudt, want die heeft nooit een portret laten maken", zei Lady Carew, die aan het venster zat en ondanks haar veertig jaren nog niets van haar schoonheid en frischheid verloren had, zoodat men haar dikwyls voor een zuster hield van haar dochter. „Hoor eens, Pat, nu die „goeie" oom Batch ford eenmaal het tydelijke met het eeuwige verwisseld heeft, laat hem dan nu ook maar rusten onder dat groote monument. Hebt u 't al eens gezien, oom George?" „Neen, ik ben nog haast niet uit huis geweest, sinds we hier introkken. Maar het moet groot zyn, hè?" „Enorm! Het ïykt wel een huis! En in het ellenlange opschrift wordt er zoo uitgeweid over zyn deugden, dat de man zich vast en ze ker zou omkeeren in zyn graf, als hy het las". „Charley! Charley!" vermaande Lady Ca rew. „Zeg, Alice, tocht het niet, daar aan het venster?" De lady trok haar stoel wat terug en ant woordde: „In het minst niet, George!" „Die balkonvensters tochten in den regel en je weet toch nog wel, hoe vreeselijk verkouden je in Maart bent geweest, toen we in Verona /aren. Patty, ga jy je er nog eens van over tuigen, kindje". Met behulp van Charley werd er een scherm om den stoel van Lady Carew gezet, zoodat er nu geen zweem van tocht meer mogelyk was. Zij bedankte de jongelui voor hun attentie, want zy mocht dan verwend zijn, de groote r- - mate van genegenheid, die zy ondervond, schonk zij veelvoudig terug. „Dan had u eens op Ryecroft moeten zyn, moeder. Dan had u zeker bronchitis en pleuris en wie wat nog meer opgedaan!" „Tochtte het daar zoo erg, Pat?" „O, door alle reten en kieren. Niet waar, Lu cinda?" Miss Gunn werd niet graag herinnerd aan dit avontuur, dat immers voor een deel hóAr schuld was. „Van Ryecroft gesproken; nu denk ik ineens: moet ik hem niet een enkel regeltje schryven, om hem te vragen, of hy hier komt? Wy zyn nu toch haast buren en bovendien heeft hy zich zoo gastvrij betoond tegenover ons kind, niet waar, Miss Gunn? Of zou het misschien beter wezen, dat ik hem éérst een bezoek bracht? Ik laat het geheel aan jou over, Alice. Hy is immers het petekind van oom Batchford? Heb ik je dat niet hooren zeggen, Pat?" „Ja, ik heb 't hem gevraagd". „Heb je 't hem gevraagd?" riep Lady Carew. „Maar, liefste kind, hoe kwgm je daarby?" „Ja, natuurlijk niet zoo pardoes uit mijzelve, of hij het petekind was van oom Batchford; maar ik vroeg, hoe het kwam, dat hy zooveel van hem afwist, en toen zei hij dèt". „Nu, dan had oom Batchford hem wel wat mogen nalaten", meende Charley. „Vooral om dat hij er nu niet zoo heel goed schynt bij te staan naar wat jij vertelde, is 't wel, Pat?" „Ja, ik vind het gewoon onbegrijpelyk, als je bedenkt, dat hij zijn petekind toch heel zijn leven gekend heeft en dat hy hem dan zóó voorbijging! Ik vind het gemeen!" „Kind, praat toch niet zoo mal! Dat Mr. Rutland het petekind was van je oom is toch nog geen reden dat hy eenig recht zou hebben op diens nalatenschap. Waarschynlyk denkt hij, zooals ik ook van meening ben, dat hy al genoeg heeft gedaan voor den jongen man, doordat hy hem een plaats aan de fabriek be zorgd heeft. Hy is geen familie van oom, moet je goed in het oog houden. Neen, als er iemand is, die zich gepasseerd kan achten, dan is het Charley, want die is in denzelfden graad met hem verwant als jy. „Verbeeld u zich dat maar niet, tante! Ik zal myn weg wel vinden en ik hoop van harte, dat ik al oud en vergrijsd van haren zal zyn, tegen dat ik de heerlijkheid Carew kryg. Maar die Misshoe heet zij ook weer?Miss Dugarre, diè mag zich gepasseerd achten, want die, als meisje, kan er zich niet zoo makkelijk doorheen slaan; dus diè had wel de helft mo gen verwachten van de nalatenschap van oom Batchford". Toen hem een bestraffende blik trof van Miss Gunn, voegde hij er in één adem by: „Zeg, Pat, ga je mee kijken, hoe het met de tennisbaan staat?" Zij gaf onmiddellijk gevolg aan die uitnoodi- ging en even daarna waren zü onderweg. Miss Gunn zat achter de „Times" verborgen, dus had alleen Sir George de uitdrukking van ongeduld waargenomen op het gelaat van zyn echtgenoote, die nu begon: „Waarlyk, George, je doet erg dwaas!" „Ik weet wel, dat je er zoo over denkt, lieve". Hy had haar woorden verstaan, evenals zij zyn zucht begrepen had en hy deed verschei dene trekken aan zyn sigaar, eer hy weer sprak: „Maar waarlyk, Alice, we moeten niet meer terugkomen op dit eenige onderwerp, waarom trent wij het niet eens zyn. Toch heeft de jon gen gelijk: het zou beter, het zou rechtvaar diger zyn geweest, als dit geld gelykelijk ver deeld was; als dadelyk de helft was vermaakt aan de dochter van myn zuster. Het zou mij rustiger hebben gestemd als dit het geval was geweest". „Rustiger?Maar myn hemel! jy bent toch niet verantwoordeiyk voor het testament van je oom?" „Neen; als ik er tenminste iets in te zeggen had gehad, zou het niet zoo gebeurd zyn". „Ik kan er nu niet zoozeèr op tegen hebben, dat het alles aan onze dochter werd nagelaten en ik voel er niets voor, dat een onbekende verrykt zou worden ten koste van cms kind". Tranen stonden haar in de oogen en by wijze van verontschuldiging stak zy hem de hand toe, terwijl ze liefdevol zei: „Je moet my niet onredelijk vinden, George; als ik niet zooveel hield van ons kind, zou ik misschien jouw beschouwing deelen. En als er ergens een fout schuilt ik meen dit niet als verwyt, daar ken je my toch te goed voor dan is die aan den kant van je zuster. .(Wordt vervolgd). i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3