IN EN OM HAARLEM Het In- en Verkoopbureau 1- Olympische Dag MET INGANG VAN 18 JUNI OPGEHEVEN DINSDAG 13 JUNI Een gelukkig besluit van Gedeputeerde Staten Wat bereikt werd Kruisweg 30, bij het station Zondag 25 Juni Concert in het Bloemendaalsche bosch GELEGENHEID GEVEN TOT HAZARDSPEL? Drie maanden geëischt Voor den Politierechter Kleine misstappen Voorproefje steenzetters proces EEN HONDERDJARIGE KERK Kleine ruzietjes. .HET REDDINGSWERK De St. Pauluskerk te Frankfort a. M., waar in 1848/49 de nationale vergadering bijeen kwam, bestaat thans honderd jaar, welk feit plechtig zal worden gevierd Expositie te Bloemendaal BRUGGENBOUW TE HAARLEM De vernieuwing van de Langebrug te Haarlem. De oude brug wordt losgemaakt om weggesleept te worden DE WERKZAAMHEDEN AAN DE LANGEBRUG Tram-werkzaamheden te Halfweg ENGELSCHEN OP SCHIPHOL Sportvliegers op bezoek Sanatorium „Helio-Mare" te Wijk aan Zee DE HAARL. PROCESSIE NAAR ST. JEROEN Voor de eerste maal per autobus Apotheek begemann snelt je s GOED en GOEDKOOP Telef. 10043. Geheel nieuw ingericht en verplaatst naar Recepten worden gaarne van huis gehaald. De bloem der Nederlandsche sport wereld in 't Amsterdamsche Stadion P. J. RAAYMAKER Eervol ontslag als commissaris van het Alg. Burg. Pensioenfonds Steeds meer steenzetters Een duur bad ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii Wij hooren, dat het besluit van Gede puteerde Staten van Noord-Holland, om den aanleg van een weg door het Brouwerskolkje te Bloemendaal niet goed te keuren door velen met instemming, met vreug de zelfs is vernomen, in het bijzonder door de Natuurhistorische Vereeniging natuurlijk, die het initiatief nam bij Gedeputeerde Staten in verzet te komen tegen het besluit van den Bloe- mendaalschen gemeenteraad, waarbij deze we genaanleg was vastgelegd. In de motiveering van het besluit van Ged. Staten herinneren deze er aan, dat het ner- zieningsplan de strekking had een weg te pro jecteeren van den Korten Zijlweg en den Duinlustweg langs het Brouwerskolkje naar den Zeeweg met een viaduct over de spooroaan Haarlem-Zandvoort, voor den aanleg van wel ken weg door den Raad reeds gelden zijn uit getrokken, alsmede dat het gemeentebestuur den aanleg van dezen weg in nooge mate ge- wenscht achtte ter ontlasting van het op be paalde dagen zeer drukke verkeer over den spoorwegovergang in den Bioemendaalschen Weg bij het station Overveen en op de kruis punten Bloemendaalsche WegTetterodeweg en Bloemendaalsche WegMilitaire Weg, ter wijl voorts het gemeentebestuur van oordeel is, dat het natuurschoon ter plaatse, waar de nieuw-geprojecteerde weg zal worden aange legd, niet zou worden geschaad, integendeel door den aanleg van den weg, zonder dat het natuurschoon in eenig opzicht zou worden aan getast, aan velen de gelegenheid zou geven daarvan en in het bijzonder van de schoone Uitzichten te bedoelder plaatse te genieten. Ged. Staten hebben aan den Raad medegedeeld, dat zij de inzichten van het gemeentebestuur van Bloemendaal niet deelen. Zij achten het niet verantwoord, met opoffering van natuurschoon tot den aanleg van bedoelden weg over te gaan en meenden om die reden de goedkeuring niet te kunnen verleenen aan het uitbreidingsplan, dat beoogt dezen aanleg mogelijk te maken. Deze beslissing van Gedeputeerde Staten is zeer gelukkig, want er blijkt uit, dat, afgezien van de vraag of de door het Brouwerskolkje geprojecteerde weg de schoonheid en de rust van het daar buitengemeen prachtige duin landschap zou schaden, de in de laatste jaren door het hoogste gezag in deze provincie aan genomen houding om de bijna vandalistische verwoesting van de schoonheid van Ncord- Holland te keeren, krachtig gehandhaafd blijft. In een ijzingwekkend tempo ging, nog maar een goede tiental jaren geleden, het schoon van dorp en land in Kennemerland en 't Gooi ver loren. Daaraan schijnt voorgoed een einde te zijn gekomen. Want niet alleen over Bloemendaal houden Gedeputeerde Staten een waakzaam oog wij herinneren er aan, hoe gelukkig Gedeputeerde Staten den bouw van huizen en villa's langs den Zeeweg in Bloemendaal tegenhouden door het betreffende uitbreidingsplan niet goed te keu ren maar ook andere deelea der provincie ondervinden, dat Gedeputeerde Staten de schoonheid der provincie zooveel mogelijk wil len bewaren en verhoogen. Wij mogen hier in herinnering brengen wat de provincie deed voor den aankoop van de Berger- en Heilooër bosschen, voor het Gocr.sch Natuurreservaat, waardoor 'oreede strooken bosch en heide als natuurpark worden bewaard; hoe de provinciale autoriteiten zich door de Commissie voor de Uitbreidingsplannen deskun dig laten voorlichten en hoe net op die manier mogelijk is het zoo hoog noodige onderling ver band te leggen tusschen de ontwikkeling van de bebouwing van naburige gemeenten; verder hoe de provincie door aankoop van groote com plexen duinterrein de nog ongerepte schoon heid van een groot deel van het duinlandschap in Noord-Holland helpt bestendigen en, naar verwacht mag worden, op gemakkelijke ja, vooral gemakkelijke wijze, toegankelijk zal stellen voor wandelaars; hoe tenslotte de pro vincie ook helpt om de typische schoonheid van onze dorpen en kleine provinciesteden te be waren en zoo noodig steun verleent voor de restauratie en instandhouding van oude monu menten. Het bestuur der provincie mag er op rekenen, dat wat het op dit gebied onderneemt, op alge- heele instemming van verreweg het meeretideel der bewoners van Noord-Holland kan rekenen en dat het ongetwijfeld wat dat betreft, de dankbaarheid van het nageslacht zal verwer ven. Wie den omvang en de grootheid van die taak ten volle wil beseffen, behoeft slechts te gaan zien in verschillende streken Van het buitenland, die door onoordeelkundige en stel- sellooze bebouwing totaal bedorven zijn. Wij denken b.v. aan kuststrooken in België. Een geweldige trek is er in de laatste jaren ontstaan naar het Westen van ons land. Het schijnt wel of de geheele bevolking van Neder land zich opmaakt om een woonplaatsje te ver overen in de duinstrook. In deze slechte tijden is de animo om te verhuizen weliswaar momen teel even geluwd, maar wanneer de zaken even beter zullen gaan, zal die trek ook zeker weer te voorschijn komen. De verbetering in den aard en het aantal middelen van vervoer, zoo wel openbare als particuliere, zal daartoe on getwijfeld veel hebben bijgedragen. Van Bever- De R.K. Muziekvereeniging „Euphonia" te Overveen geeft een concert in het Bloemendaal sche bosch, Woensdagavond te 8.15 uur, onder leiding van den heer J. W. Lefeber. Het programma luidt als volgt: 1. Met vlag en wimpel, marsch, H. Lureman; 2. Pensées Laintaines (Verre gedachte), ouvert., G. Ga- denne; 3. Largo, Handel; 4. Le Trésor (Schat kamer Valse), Joh. Strauss; 5. Le Meunier Sans Souci (de zorgelooze molenaar), fantasie, G. Guillement; 6. Fantasie uit de opera „Faust", arr. Wittebrood; 7. In een kloostertuin, karak terstuk, Ketelbey; 8. Eerste Wals potpourri, C. Robrecht; 9. Le Sang Gaulois (Bloedmarseh), G. Allier. wijk tot bij Hoek van Holland bijna dreigt een aaneengesloten bebouwing te zullen ontstaan en steeds nieuwe buitenplaatsen en duingebied werden tot bouwplaatsen verkaveld. Door het ingrijpen van de provincie mag worden ver wacht, dat aan de schoonheid van ons land geen onherstelbare schade meer zal worden toege bracht, doch dat het in zijn geheel een lust oord zal blijven, waar talloos vele ingezetenen uit de steden in frissche lucht en fraaie om geving verpoozing kunnen vinden van hun cage- lijkschen arbeid. Vooral in de omgeving van Haarlem is een waakzaam oog gewenscht, want winstbejag van particulieren dreigt er soms toe te leiden, dat zelfs openbare lichamen ont sieringen en verwoestingen gaan gedoogen die, gemeten met de maat van het algemeen welzijn, niet geduld mogen worden. De ieden der Pro vinciale Staten hebben reeds herhaalde malen hun goedkeuring over het optreden van Gedep. Staten uitgesproken, maar zij mogen er van verzekerd zijn, dat zoo ooit hier ook het ge voelen van de bevolking door de Statenleden wordt weergegeven. 25 November van het vorige jaar werd B. L., wegens gelegenheid geven tot hazardspel door den politierechter te Haarlem veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De 71-jarige koopman kwam van dit vonnis in hooger beroep bij 't Amsterdamsche Hof. Voor den politierech ter had hij toegegeven, dat hij 't plan had „een, twee, drie, klaveraas" met het publiek te gaan spelen, toen hij zich gedurende een harddra verij te Lisse bevond. Maar tot spelen was het niet gekomen.... Voor het Hof speelde hij een andere rol. Ditmaal was hij volslagen onschuldig. Hij had een koffertje met koopwaar bij zich gehad en zijn bedoeling was geweest om met de kaarten publiek te lokken. Van „een, twee, drie, kla veraas" was geen sprake geweest. Bij het ver hoor hield de man zich vrijwel volslagen doof, een doofheid, die des te erger werd naarmate de vragen van den president hem meer in het nauw brachten. Een rijksveldwachter had hem betrapt en naar het bureau gebracht. Toen L. daar aan een verhoor werd onderworpen, meldde zich een kellner aan, die nog tien gulden van den ar restant te vorderen had. Hij had n.l. tien gul den voor hem gewisseld, maar het bankje van tien had L. niet afgegeven. Ook dat ontkende L. natuurlijk, maar wel had hij later 10 aan het adres van den kellner gestuurd. Pres.: Waarom deed u dat? Verd.: Ik ben steuntrekker en ik wilde geen gezeur hebben.... Een jeugdige loopjongen had het geval met veel belangstelling bekeken. Zooals dat met meer loopjongens het geval is, had hij in de voorste rijen gestaan en hij had duidelijk ge zien, dat verschillende personen geld hadden verloren met het gokspelletje. De procureur-generaal mr. Bauduin requi- reerde bevestiging van het vonnis van den po litierechter. Arrest 22 Juni. milder was in zijn vonnis, dat 6 maanden voor waardelijk luidde met een proeftijd van 3 jaar. De Officier hield in overweging of hij in hooger beroep wilde gaan. De politierechter heeft er veel voor over om hen, die door hem berecht moeten worden en die over 't algemeen een klein stapje buiten den rechten weg hebben gezet, weer op de goede baan te brengen. Dit ondervond J. J. K. Hij moest „spelen" op het R.C.H.-terrein. Een kleedingstuk van zijn medespeler P. H. bevatte o.m. een portemon- naie met geld. Hieruit had K. zich 6 gulden toegeëigend. De politierechter gaf hem de kans om zijn leven te beteren en vonniste hem tot 3 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De steenzetters die zich schuldig gemaakt hebben aan valschheid in geschrifte en oplich ting, zullen als het vooronderzoek is afgelcopen wel spoedig terecht staan. Wat hun te wachten staat zal wel een haartje erger zijn, dan wat een 45-jarige IJmuidenaar van den politie rechter kreeg, toen hij voor hetzelfde feit te recht stond. Hij had drie weken achtereen, eind September en begin October van het vorig jaar steun getrokken, terwijl hij werk had. Verd. had toen niet ingezien dat het een ernstig feit was. Ofschoon hij een goed reclasseeringsrapport als steun voor een clemente straf kon over leggen, eischte de Officier van Justitie, gezien het ernstige feit, tegen hem toch 6 maanden gevangenisstraf. Aan het gunstige rapport had verdachte het te danken dat de politierechter die verder voor den politierechter uitgevochten werden, bezorgden aan den baas van een politie hond, die dezen niet teruggeroepen had, toen hij een onschuldige aanviel nadat anderen hem gesard hadden, een boete van 25 of 25 dagen in het celletje. Een inwoner van Heemstede had een aantal tegels mee naar huis genomen. Een kennis van hem had den eigenaar van de tegels hiervan in kennis gesteld, waarvoor hij van den dader den volgenden dag een klap in het gezicht ge kregen had, nadat deze hem toegevoegd had: „Je bent een groote snotaap, leelijke landver rader en je moet een pak op je dhebben." Conform den eisch werd de tegeldief tot 20 gulden boete of 20 dagen hechtenis veroordeeld. Naar aanleiding van het 10-jarig bestaan der Bloemendaalsche Reddingsgrigade (de brigade werd opgericht 15 Juni 1923 na een propaganda- lezing in hotel Vreeburg door den heer A. J. Meyerink, welke lezing gehouden werd onder aupiciën van de Bloemendaalsche gymnastiek- vereeniging) wordt deze week een tentoonstelling gehouden van hulpmiddelen en gereedschappen, welke bij het „Reddingswezen" te pas komen. De firma D. Hogenbirk is zoo welwillend ge weest haar showroom in het perceel 58 aan den Bloemendaalschenweg daarvoor gratis ter be schikking te stellen. Hoewel de tentoonstelling aangekondigd wordt als betrekking hebbende op het Reddingswezen, moet dit echter in eenigszins engere beteekenis worden opgevat, want alleen die hulpmiddelen, die te pas komen bij het redden van drenke lingen in het binnenwater en in zee in de onmid dellijke nabijheid van de kust behooren tot de competentie van reddingsbrigades. Toch is er ook nog genoeg op dit gebied te exposeeren. Allereerst valt bij deze expositie op het strand- tooneeltje voor het kleine straatraam. De heer J. Hasselmeyer bestuurslid van de B.R.B. de on mogelijkheid ingezien hebbende om het prachtige reddingsvaartuig van de B.R.B., de reddingsfiot- teur Evaneha, (een geschenk van de gemeente Bloemendaal) in natura hier onder te brengen, heeft de Evaneha gekozen als object voor een stukje huisvlijt, waarmee hij een praïhtig staaltje van zijn bekwaamheid als vakman en als.... knutselaar heeft gegeven. Tot in de kleinste onderdeelen heeft hij het vaartuigje in de juiste verhoudingen verkleind nagemaakt Als of hij hieraan nog niet genoeg had, heeft hij er voor gezorgd, dat de Evaneha (genoemd naar den voorzitter der B.R.B. den heer E. va(n) Ne(der)ha(sselt) behoorlijk onderdak kan ge bracht worden. Daartoe bouwde hij een ver kleinde reproductie van 't brigadehuis aan 't strand (eveneens aangeboden door de gemeente Bloemendaal). Ook dit huis is in „natuurlijke kleur" en in de juiste verhoudingen, zoowel wat de indeeling in vertrekken als wat de geveiver- deeling betreft, minitieus nagemaakt. Den vervaardiger van deze beide werkstukken komt hiervoor zeer zeker een woord van hulde toe. Natuurlijk ontbreekt aan dit strandtooneeltje niet de noodige stoffeering, zooals publiek, strandtentjes, badstoelen enz. De achtergrond is een zeegezicht, een reclameplaat van een foto- handel. Een zuurstofapparaat, een zwemvest, 'n lijn op haspel liggen gereed op t strand, om bij eventueele ongevallen direct bij de hand te zijn. Voor het groote raam is de verscheidenheid grooter. Voor ijsongevallen zijn aanwezig de be kende bezem met lijn, de ijsstok en de ijshaak Dezer dagen geeft Halfweg een niet alle- daagsch beeld te aanschouwen. Men zou in de meening kunnen verkeeren, dat de remise der N. Z. H. T. Mij. naar Halfweg verplaatst is. Ge deeltelijk is dit ook juist. Zooals men heeft kun nen lezen, is in verband met de werkzaamheden aan de Langebrug over het Spaame alle auto- en tramverkeer bij genoemde brug gestremd in de week van 12 tot en met 17 Juni. Trampas sagiers voor Haarlem en verdere plaatsen kun nen, na overstappen bü de Langebrug aan de Kampervest, hun reis vervolgen met de aldaar gereed staande tramrijtuigen. Een gedeelte van de rijtuigen, de z.g. sneldiensten, worden na af loop dienst gestationneerd op het doodloopende tramspoor in de Oranje-Nassausfcraat (Cen- traleweg) te Halfweg. Gisteravond telden wij er liefst 21 wagens. Vanaf de Ringvaart tot vlak bij den straatweg een reeks van wagens. Tweemaal per dag kan men deze zien uitruk ken. Teneinde alles zooveel mogelijk normaal en de bal met lijn, bestemd voor het toewerpen aan een drenkeling. Verder zijn geëxposeerd al lerlei verplegingingsmateriaal, zooals verband- -tasschen, -koffers en -trommels, verschillende soorten van dreggen (in een zak of voor de fiets) verschillende typen reddingsklossen en lijnen, reddingshaken bij de bruggen, een heel eenvou dige, oprolbare draagbaar enz. Alle voorwerpen zijn netjes geëtaleerd met vermelding van den naam. Voorts is er een schat van fotomateriaal, van brochures en geschriftjes, van propaganda- platen, van statistiekwerk, van insignes en red dingsmedailles, muurbordjes enz. De tentoonstelling, die voor ieder zichtbaar is van de straat, zal ongetwijfeld wel belangstel ling trekken. Gistermorgen kwam bij den directeur van het In- en Verkoopbureau voor Land en Tuinbouwproducten voor de Provincie Noord Holland van Ged. Staten het bericht binnen, dat het bureau met ingang van 18 Juni a.s. zal worden opgeheven. De Commissie van Toezicht op het bureau heeft aan de vertegen woordigers op de veilingen e.a. bericht gezon den, dat het bureau met ingang van genoem den datum zijn werkzaamheden staakt, omdat spoedig de inwerking-treding is te verwachten van de nieuwe rijksregeling tot steun aan den tuinbouw, welke regeling insluit de overneming van de producten, die de minimumprijzen niet kunnen opbrengen en de uitbetaling van deze minimum-prijzen uit 's Rijks kas. Wij hadden hedenmorgen met den heer P. Klant, directeur van het in- en verkoopbureau een onderhoud over de resultaten van deze in stelling. Gedurende het tijdvak van 31 October 1932 tot 3 Juni j.l. werden door het bureau de vol gende hoeveelheden producten, die den mini mum-prijs niet konden opbrengen, aangekocht: 14.465.015 kg. Witte kool; 5.324.821 kg. Roode bie ten; 138.381 K.G. gele kool; 94.181 K.G. roode kool' 5 279 stuks bloemkool; 365.287 K.G. uien; 24 960 KG. peen; 306.449 KG. spinazie; 158.263 krop sla; 17 736 bos prei; 24.775 bos raapstelen; 381750 K.G. en 1.233 bos rabarber; 3.952 bos radijs; 524 bos selderij; 130 bos kervel; 285 K.G. witlof' 20 K.G. schorseneeren; 2.436 K.G. pos telein; 660 K.G. knolselderij; 4470 str. andijvie; 153 K.G. spruitkool en 655 K.G. boerenkool. Deze partijen, die voor ƒ129.976.84 werden aangekocht, gingen weg, deels als menschelijk, deels als dierlijk voedsel; groote partijen werden vernietigd, zooals uit onderstaande cijfers blijkt: Menschelijk voedsel witte kool 475.350 kg. gele kool 36.637 kg. roode kool 16.176 kg. roode bieten 124.782 kg. spinazie 10.612 kg. uien 110.977 kg. sla 31.472 kr. 7.420 bos 14.770 bos 4.175 kg. en 772 bos 11.875 kg. 2.582 st. veilingen ƒ4.567.51; onkosten idem ƒ1.366.95; salarissen ƒ2.324.20; laadkosten enz. ƒ1.589.91. Voor de afgeleverde producten werd van in stellingen, vereenigingen en veehouders ontvan gen totaal 29.237.93. Het blijkt dus en het is interessant dit even op te merken dat de totale ontvangsten niet alleen de kosten van het bureau dekken, maar zelfs nog winst opleveren. Het ligt dus alleszins op den weg van het Rijk, om op dezelfde wijze te handelen; volgens de laatste berichten zal het dit ook doen. wat betreft den in- en verkoop der producten. Dit is gewenscht, niet alleen met het oog op de financieele uitkomsten, maar ook met het oog op de bestemming van de producten, waarvan er thans, door bemiddeling van het In- en Ver koopbureau voor Noord Holland 95 pCt. een nuttige bestemming hebben verkregen. De provincie had voor 1932 en 1933 elk jaar ƒ100.000 beschikbaar gesteld voor het in- en verkoopbureau, van welk bedrag, blijkens de tot dusverre bekende resultaten slechts 120.000 zal zijn verbruikt, als op 18 Juni e.k. het bureau zijn werkzaamheden zal stop zetten. Gezien de opgedane ervaringen, vermoedt de heer Klant, dat het Rijk van het voor den Tuinbouw bestemde crediet van vijf millioen slechts één millioen zal noodig hebben, om de producten over te nemen voor den minimum prijs. Deze, hoewel iets hooger dan door de pro vincie gesteld, is echter, vooral wat betreft de vroege aardappelen 0.75 per 100 K.G.) nog aan den lagen kant. Hoe de rijksregeling precies zal werken, dient nog te worden afgewacht; het schijnt echter, dat men het werk vanuit Den Haag wil doen en niet gewestelijk. De heer Klant, die door den Regeeringscom- missaris, den heer Valstar was aangezocht, om in Den Haag zich met de landelijke regeling te belasten, doch wegens drukke bezigheden hier, o.a. als secretaris van den N. H. Veiling- bond, daaraan geen gevolg kon geven, gaf ons als zijn overtuiging te kennen, dat het zeker op prijs gesteld zal worden, als het In- en Ver koopbureau, zooals het door de Provincie is in gesteld, in de Rijksregeling werd ingeschakeld; als dat niet gebeurt, wordt de constructieve prei raapstelen rabarber peen bloemkool Dierlijk voedsel 13.099.140 kg. 101.334 kg. 76.205 kg. 5.198.515 kg. 40.091 kg. 79.291 kr. 649 bos 5.680 bos Vernietigd 890.525 kg. 410 kg. 1.800 kg. 1.524 kg. 255.746 kg. 254.310 kg. 47.500 kr. 9.667 bos 4.325 bos 377.575 kg. en 461 bos Dat van de rabarber zoo weinig als mensche lijk voedsel kon geplaatst worden, ligt hem in het feit, dat vele liefdadige instellingen met dit product weinig geholpen waren, omdat voor de bereiding ervan veel suiker benoodigd is. Vandaar dat groote hoeveelheden van dit kos telijk voedsel onbruikbaar werden gemaakt, door overgieting met petroleum, waarna het als mest stof werd gebruikt. Zij, die in den aanvang dachten, dat de wer king van het bureau veel geld zou verslinden, kunnen wij thans gerust stellen; de kosten be droegen totaal ƒ10.850.28; gespecificeerd als volgt: administratie en reis- en verblijfkosten ƒ1.001.71; provisie vertegenwoordiger op de 13.085 kg. 2.697 stuks arbeid van het Provinciaal bestuur teniet ge daan. Zij, die in het najaar 1932 sceptisch stonden tegenover de instelling van het In- en Verkoop bureau, zullen thans moeten erkennen, dat er redenen zijn tot tevredenheid over de resultaten. De overname door het Rijk van deze regeling zegt toch wel iets. Al is de Tuinbouw niet gered, het In- en Verkoopbureau heeft zijn doel handhaving van een minimumprijs bereikt en daardoor een chaotische verwarring aan de Noord Holland- sche Veilingen voorkomen. Moge dit ook het geval zijn, bij de toepassing van de Rijksregeling na 18 Juni an. te doen verloopen, spreekt het vanzelf dat het onderhoud en inspecteeren van de tramtreinen niet achterwege mag blijven, 's Avonds en 's nachts is dan ook een ploeg onderhoudsper soneel bezig de noodige herstellingen te verrich ten. Zoolang dit den bovenbouw der wagens be treft, is dit minder bezwaarlijk. Lastiger wordt dit karwei wanneer de onderbouw aan een in spectie moet onderworpen worden. Om dit laat ste nu gemakkelijker te maken, heeft men bij gebrek aan een z.g. „put" onder de brug bij de Polanenkade een stellage aangebracht. In den nacht wordt nu wagen voor wagen op de brug gereden, waaronder het onderhoudpersoneel, ge wapend met een flinke carbidlantaam, gereed staat de inspectie te verrichten. Wie er belang in stelt en een gedeelte van zijn nachtrust er voor over heeft, kan zich hedennacht van het een en ander overtuigen. Ales bij elkaar voor Halfweg een ongekend schouwspel. Maandagmiddag zijn twee Engelsche sport- vliegtuigen uit Bremen op Schiphol aange komen. Zij vormen een deel van een eskader van veertien vliegtuigen, welke een toer hebben gemaakt over Duitschland van tien dagen. Het eskader stond onder leiding van Lindsay Everard M. P. Het tweede toestel werd bestuurd door Lord Amherst. Twee andere vliegtuigen van het eskader zijn te Soesterberg geland om weerbe richten op te nemen. De vier toestellen vertrok ken nog denzelfden middag met bestemming naar Engeland. Op Schiphol werden de gasten ontvangen door den heer Felters, secretaris van de Am sterdamsche Aero Club. In het jaarverslag van de Vereeniging voor R.K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen is opgenomen een overzicht van den gang van zaken in het Sanatorium „Helio- Mare", te Wijk aan Zee, inrichting voor de ver pleging van lijders aan chirurgische tuberculo se, welk sanatorium ook door bovengenoemde vereeniging wordt geëxploiteerd en dat op 7 Juli 1932 werd ingewijd. In dit overzicht, samengesteld door den ge- neesheer-directeur, dr. M. H. P. P. van Haeff, wordt o.a. melding gemaakt van den goeden geest, welke in dit voortreffelijk geoutilleerde sanatorium heerscht. Van de zijde der medici mocht de inrichting groote belangstelling on dervinden. Zoo brachten in September 33 bui- tenlandsche medici, deelnemers aan de te Den Haag gehouden conferentie der Internationale Unie tegen de tuberculose, een bezoek aan het sanatorium. Voorts werd de inrichting bezocht door tal van medici, waaronder directeuren van de gemeen telijke gezondheidsdiensten te Amsterdam, Den Haag en andere plaatsen. Daar het aantal patiënten gestadig toenam werd inmiddels een inwonend assistent benoemd. Het aantal patiënten bedroeg op 1 Jan. 1932 24, op 1 April 40, op 1 Juli 51, op 1 Oct. 75 en op 31 Dec. 82. Het aantal verpleegdagen bedroeg 20190. In den loop van het jaar werden 45 patiën ten ontslagen, waarvan 22 patiënten klinisch als geheel genezen kunnen worden beschouwd. 16 patiënten waren slechts voor een min of meer diagnostisch onderzoek gekomen, terwijl de overigen om andere redenen werden ont slagen. Van de patiënten waren er 60 afkomstig uit Noord-Holland, 26 uit Zuid-Holland, 7 uit Utrecht, 8 uit Noord-Brabant, 7 uit Gelderland, 13 uit Limburg, 4 uit Overijsel, 1 uit Neder- landsch-Indië en 1 uit Servië, Vandaag werd de jaarlijksche processie naar St. Jeroen te Noordwijk gehouden. Zooals gewoonlijk sloten de Haarlemsche pelgrims zich bij de Amsetrdamsche processie aan, die dit jaar voor de 42ste maal uittrok. Ditmaal ging de reis per autocar, waardoor een vermindering van de prijzen was verkregen, het uitstappen op sta tions werd voorkomen enz. Het waren keurige wagens, die hedenmorgen op het Emmaplein klaar stonden om de pelgrims op te nemen en de stemming onder de reizigers was uitstekend. Rond 9 uur arriveerden de wagens uit Amster dam, uit Halfweg, die daar van het Kerkplein waren vertrokken en uit Beverwijk, waar de wagens om kwart over acht waren vertrokken. In een langen optocht ging het welgemoed langs de Leidschevaart naar Noordwijk. Om half zeven was in de kathedrale kerk een H. Mis gelezen voor de Haarlemmers. Totaal waren er ongeveer 350 pelgrims. Onder den rit naar Noordwijk zou gebeden worden voor de oplossing der crisis, voor huis- genooten en vrienden enz. Bij aankomst te Noordwijk zou in processie stil biddende, langzaam naar de Bedevaarts kerk worden getrokken, waar de offering der processiekaars zou plaats hebben en de zeereerw. heer pastoor F. W. de Rooij, pastoor te Amster dam, een welkomstwoord zou spreken. Daarna zou de H. Communie worden uitge reikt en de plechtige Hoogmis opgedragen door den zeereerw. heer pastoor H. A. Bots voor de levende en overleden leden der vereeniging. Onder de Hoogmis predikatie door den wel eer w. kapelaan W. J. H. Polder en na de Hoog- Reeds nadert met rassche schreden de 25ste JuniEen dag der dagen, een dag, waarop de bloem der Nederlandsche sportwereld in het Amsterdamsche Stadion zal getuigen van haar capaciteiten. Chronologisch luidt het programma van de zen sportdag als volgt: 1.30 wielrennen; 1.45 athletiek; 1.55 wielren nen; 2.003.45 voetbalwedstrijd; 3.50 wielren nen; 3.55 athletiek', 4.05 hippische sport. Men weet het doel van dezen gevarieerden sportdag: versterking der geldmiddelen, die noodig zijn om voor een behoorlijke Nederland sche representatie bij de Olympische Spelen in 1936 zorg te dragen. Wij vertrouwen, dat na de besluiten, die door het I.O.C. in Weenen genomen zijn, iedere sportliefhebber mee zal helpen, 25 Juni tot een succes te maken. Dat ook de Nederlandsche sportsmen zelf dezen dag acte de presence zullen geven, moge blijken uit de volgende nadere gegevens: Voetbalwedstrijd. Een zeer sterk Hongaarsch elftal vrijwel hetzelfde dat op 5 Maart tegen het Nederlandsche elftal speelde zal in het veld treden tegen de volgende uitverkorenen: v. d. Meulen (HFC)Weber (ADO); en Van Run (PSV); Pellikaan (Longa), Anderiessen (AJAX) en Breitner (ADO), Adam (BTW), Vente (Neptunus), Lungen (AFC), Bonsema (Velocitas) en Mulders (Ajax). Bij de opstelling van het Nederlandsch elftal zij opgemerkt, dat het meespelen van Bonsema afhankelijk is van het verdere verloop der kam pioenscompetitie en dat het uitkomen van Mulders eveneens nog niet vast staat. Wielrennen. Voor het welslagen van de wie- Ierwedstrijden zullen de volgende renners zorg dragen: van Egmond, B. Leene, v. d. Linden, v. d. Leuè, v. d. Heuvel, B. van Dijk, Vreeswijk en Vroomen. Waarschijnlijk zal dit keurcorps nog worden uitgebreid met rijders uit Brabant, Utrecht, Gelderland en het Noorden. Hippische Sport. De volgende ruiters hébben bereids hun medewerking aan he sportfestijn toegezegd: majoor J. M. de Kruyff, ritmeester G. P. de Kruyff, ritmeester, baron Siretma van Grovestins, It. jhr. A. van Lennep, lt. Pahud de Mortanges, ritmeester, Schummel- ketel, lt., v. d. Voort van Zijp, It., J. J. Greter, dr. H. L. M. van Schaik en mej. E. Pauptit. Athletiek. Natuurlijk zal de athletiek een groote rol spelen bij deze grootsche sportde- monstratie. De athletiek neemt bij de Olym pische Spelen nog steeds de eereplaats in en het stemt tot vreugde, dat onze athleten in zoo grooten getale op 25 Juni zullen uitkomen. Het volledige athletiekprogramma voor dezen dag luidt als volgt: 100 Meter hardloopen: Chr. Berger, A Benz en J. Houtman (allen van A V. 1923), K. F. R. Jansen en de Wale (Vlug en I^nig) en H. P. Beintema (Hellas); 400 Meter hardoopen: S. W. Geurts en G. Bijlstra (Vlug en Lenig), Sierhuis, Oostermeijer en Robert (allen van A V. 1923) en J. v. d. Booren (Haarlem). 100 M. hardloopen voor dames: Tollien Schuurman, C. Aalten (TOV), Dalmolen (Brunhilde), Dumee (Gymkhana), ter Horst (Hercules) en A. Doorgeest (ADA). 4 x 100 M. estafette heeren: A.V. 1923 (le equipe bestaande uit: Houtman, Mesman, Schultz, Benz en Berger; 2e equipe bestaande uit: Van Beeveren, Zwolsman, Sierhuis en Oostermeijer), Blauw Wit met Prins, Eikema, Moerman en Kok, A A. C. met Hennings, v. Kar, Nussbaum en Lorenz, Vlug en Lenig met de Wale, Jansen, Bijlstra en Geurts en Hellas met v. d. Kaar, Koetsier, Beintema en Otten. 4 x 100 M. estafette voor dames: ADA Brunhilde, TOV, UDA, Gymkhana en een ge mengde ploeg. We meenen met deze opsomming te kunnen volstaan en vertrouwen dat de 25ste Juni tot een gulden bladzijde in de historie van de Ne derlandsche Sportwereld zal worden. mis in den tuin der pastorie: processie met de reliquieën van den H. Jeroen. Des middags zou in den tuin der pastorie de plechtige processie met het H. Sacrament wor den gehouden. Onder de processie worden verschillende ge zangen gezongen. Om 6 uur zou de terugreis uit Noordwijk wor den aanvaard en om ogeveer 7 uur zouden de reizigers weer te Haarlem terug zijn. Bij Koninklijk besluit van 8 Juni is, met in gang van 1 Juli 1933, aan den heer P. J. Raay- makers, op het daartoe door hem gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend als commissaris van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, on der dankbetuiging voor de door hem als zoo- nig bewezen diensten, en is benoemd tot com missaris van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds de heer J. H. Waterborg, gewezen refe rendaris 2de klasse der posterijen, telegrafie en telefonie, te Utrecht. Met de aanhouding van steenzetters, die zich hebben schuldig gemaakt aan fraude ten na- deele van de gemeente; ze hebben steun en waren niet werkloos, wordt steeds meer voort gang gemaakt. Hun aantal is weer met drie vermeerderd. Het zijn de 50-jarige W. W„ de 41-jarige N. D. V. en de 65-jferige F. J. K. Ze hebben bekend schuldig te zijn. Na ver hoord te zijn, zijn ze weer op vrije voeten ge steld. Maandagmiddag werd uit de kleeding van een persoon, die zich badende in zee bevond op het stille strand ten zuiden van het dorp Noordwijk aan Zee een bruin lederen heeren- portemonnaie, inhoudende 35.bestaande uit een bankbiljet van 20.—, een van 10.—, een zilveren rijksdaalder en eenig klein geld ont vreemd. Van dezen defstal wordt verdacht een 9 a 10 jarige jongen, gekleed in blauwe broek en witte blouse, vermoedelijk blootshoofd, die zich eenl- gen tijd voordat de benadeelde zich in zee begaf, in de duinreep ter plaatse ophield.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5