Katholiek Congres De Oranjetrein De brochure Duys Steun in natura De zaak Nijenrode .RADIO-PR O DINSDAG 13 JUNI Uit elkaar geranseld Na de Joden de Katholieken. In München is het Congres der Ka tholieke Gezellenvereenigingen on der bloedige incidenten uit elkaar geran seld. Eerst door de Nazi's verboden, daarna door bemiddeling van den vice-rijkskan selier Von Papen toegelaten door Hitier, is het slotte door de drijvers te München geterroriseerd. Zelfs Von Papen kan de geesten niet meer bezweren, die hij sedert zijn uittreden uit het Centrum en zijn on stuimige verbroedering met de Nationaal- socialisten had opgeroepen. Mogelijk be nutten wel de anti-Duitsch-nationale ijveraars deze kans, om hem in den kuil te storten, waarin hij Bruening wilde be graven. Hoe dit zij, de loyale betuiging van rijks- trouw door Kolpings Wanderende Gesel len, en de telegrammen van hulde aan Hindenburg en Hitier bleken alles behalve vrijbrieven tegen het geweld. In een Kol- ping-Tehuis sloegen fanatici de electrische lichten aan den gevel stuk, haalden jonge gezellen uit den slaap, om hen af te ran selen, rukten anderen in restaurants de kleeren van het lijf der katholieke deel nemers en vielen de groepen aan die een christelijke discipline bewaarden. Daar de machtelooze politie verklaarde, niet voor de verdere veiligheid van het Congres te kunnen instaan, werd het opgeheven. Ware het niet gebeurd, de beestachtige aanvallen zouden nog heel wat ernstiger gevolgen hebben gehad, want het gebouw, waar ZHm. Kardinaal Faulhaber de Ponti ficale H. Mis zou celebreeren, was reeds door de woedende zeloten omringd, zoo dat te elfder ure de godsdienst-oefening moest worden afgelast en in extra-treinen, een etmaal vervroegd, de congressisten wegvluchtten uit de ongastvrije stad. Morgen zullen de Zwitsersche, Ameri- kaansche, Hongaarsche en andere buiten- landsche consuls protesteeren bij de Beiersche regeering. Daar ook vele Neder landers de slachtoffers van de smadelijke behandeling werden, mag een officieel Nederlandsch protest niet ontbrekenf 'Als de berg niet tot Mohammed komt, zal Mohammed tot den berg komen Te Utrecht gestart Wat geëxposeerd wordt De opening Ter oriënteering PROVOCEERENDE VLAGGEN Beslissing in den Haagschen Raad De reis van de „Johan Maurits van Nassau" Woensdag 14 Juni 1933 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Nota van den heer Meyer de Vries over het invoeren van een geld bonnen-stelsel Voorbarig en over bodig" GEWETENSONDERZOEK IN DE S. D.A.P. Een commissie benoemd CONGRES VAN DE A. R. K. A. Reorganisatie-voorstellen aan de orde Honderdste filiaal De Zaandamsche kruidenier Simon de Wit zal deze week te 's-Gravenhage zijn honderdste filiaal openen. H.H. Collectanten en Koorzangers DE ROODE LEEUW Het veelomvattend vooronderzoek vereischt veel tijd en geduld Reconstructie van de inbraak MR. DR. A. L. SCHOLTENS Voorloopig dubbele functie „DE ZEVEN PROVINCIËN" Verwijzingen naar den Zee krijgsraad WAPENS IN BESLAG GENOMEN De bezitter gearresteerd SIGARENWINKEL VERWOEST Bij brand te Oegstgeest TWEEDE KAMER-VACATURE GRIEND- EN RIETCULTUUR .sLanstooi Wee dengeen, die ergernis geeft. Het is een waarschuwingwelke te herhalen juist in dezen tijd niet zonder grond is. De warmte brengt menigeen er zoo gemakkelijk toe het met de kleeding niet zoo nauw te nemen, luchtiger langs den weg te gaan dan wel met de welvoeglijkheid overeenkomt, helaas zelfs ook zóó dat het moreel niet verantwoord is te noemen. Dit laatste dient natuurlijk aller eerst vermeden, want niet enkel dat men schuld op zichzelf laadt, men geeft er ook aanstoot mede en deze zonde is juist om haar niet te over- ziene gevolgen een kwaad, dat den bedrijver zwaar wordt aangerekend. Veronderstellend dat het katholiek besef zoo diep is geworteld dat deze zonde zal worden vermeden, blijft toch de kwetsing van het maatschap pelijk gevoel, dat voorschrijft dat men zich voor en temidden zijner mede- menschen zóó vertoont dat daaruit eerbied blijkt voor den naaste. Wat gij zelf niet tolereeren zoudt dat ten uwent zou geschieden doe dat ook niet anderen aan in de vrije natuur, die er niet is voor u alleen, maar die gelijkelijk is voor een ieder. De Gezellen op de terug reis Hedenavond thuis verwacht De nieuwe minister Gistermorgen beëedigd DEPARTEMENT VAN SOCIALE ZAKEN Benoeming van den heer A. v. Geelen uit Utrecht PROF. MR. J. C. K1ELSTRA Benoeming tot gouverneur van Suriname te wachten? VOORBAND GESPRONGEN Doodelijk motorongeval te Roermond NU NOG MOOI WEER Het bergingswerk der „Lutine" kan beginnen Maandag is vanuit Utrecht gestart de Oranjetrein, de eerste Nederlandsche Tentoon- stellingstrein, die men zou kunnen noemen een rijdende jaarbeurs. Hierbij wordt echter vooral beoogd reclame te maken voor het Nederland sche fabrikaat, al nemen dan ook een paar Belgische firma's aan deze ambulante tentoon stelling deel. Dit geschiedt echter uit beleefdheid, omdat de idee van een rijdende tentoonstelling is uit gegaan van België en ook eenige Nederlandsche firma's vertegenwoordigd waren in den Bel gischen trein. Naar men ons echter mededeelde en zooals de Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, die de opening verrichtte releveerde, is deze Belgische deelname ook een uitvloeisel van de verdragen van Oslo en Ouchy, die im mers vermindering van de afsluitboomen be oogen. In den namiddag werd de pers in de gele genheid gesteld den Oranjetrein te bezichtigen, die geëxploiteerd wordt door een combinatie van particulieren met den heer Th. R. Neute- lings uit Bergen op Zoom aan het hoofd. Er bestaat een eere-comité, dat gevormd wordt door de voorzitters der Kamer van Koop handel en den burgemeester van Bergen op Zoon, Drs. Blom. De trein bestaat uit achttien wagons en heeft de respectabele lengte van 500 Meter. Er zijn in het geheel vijftig deelnemers. Tal van Nederlandsche firma's nemen in een der wagons een stand in, terwijl verscheidene een geheelen wagon noodig hadden om hun artikelen uit te stallen. Het zou ons te ver voeren alle firma's te noemen. Het zij voldoen de te vermelden, dat alle bekende bedrijven vertegenwoordigd zijn en men zoodoende een goed overzicht heeft van alle producten, die ons kleine landje levert en dat is niet gering. Afzonderlijk mogen we wel noemen den wagon van de K.L.M., waar men rustig door kan loo- pen, daar er voldoende ruimte is om van alles op z'n gemak een kijkje te nemen, wat bij de andere stands nu niet altijd zoo gemakkelijk is. Blauw en zilver zijn de eemige kleumen waarmee gewerkt is en waardoor het materiaal goed tot zijn recht komt. We zien hier een radio-apparaat voor de Indië-vliegtuigen, een overzicht van het Euro- peesche vliegnet en tal van statistieken, die een duidelijk beeld geven van het goederen- post- en personenvervoer. Een aardig diorama laat zien het Hollandsche landschap, dat voor de oogen van den luchtreiziger opdoemt, wan neer hij boven Schiphol zweeft. Bij de afdeeling van de Ned. Spoorwegen wordt onze aandacht getrokken door een model van de nieuwe rijtuigen met Dieselmotoren, die eerdaags in gebruik zullen worden genomen. Interessant en leerzaam is de expositie van het Kolonial Instituut. De eerste wagon is gezellig ingericht met moderne stalen meubelen en kan dienen voor conferentie-kamer. In dezen wagon werd om half vier de ope ning verricht. De heer Th. R. Neutelings wees er op, dat deze onderneming een steentje bij wil dragen om onzen verlamden handel en industrie weer op den been te brengen Met vreugde begroette spreker hier de Belgische zakenlieden, omdat hij niet onder de chauvi nisten wilde gerekend worden en niet de oogen wilde sluiten voor het wereldgebeuren rondom ons heen. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Dr. H. Th. 's Jacob, hierna het woord nemend, herinnerde aan de tentoonstellings- trein, die Mussolini liet loopen om de boeren kennis omtrent de wetenschap op het gebied van den landbouw bij te brengen, daarmee het woord indachtig zijnd: „Als de berg niet tot Mohammed komt, zal Mohammed tot den berg komen." We leven in een tijd van verkeer en nu vooral geldt het woord van Da Costa, dat de ijzeren korsten, die de aarde omsluiten, de volkeren tot elkaar zullen brengen. Spr. noemt het een lichtstraal, dat België hier vertegenwoordigd is, want wanneer de artikelen van een ander land soms beter zijn, moeten we daar niet de oogen voor sluiten. Spreker besloot met den wensch, dat deze trein in zijn vaart door Nederland, aan zijn doel zal beantwoorden en de maatschappelijke toestanden hier ten nutte mag komen. Vervolgens voerde de Belgische minister Prof. Camois het woord, die er aan herinnerde, dat bij den jongsten oorlog de vrede in een trein gesloten werd. Moge in deze treinen ook de economische oorlog beëindigd worden. Woorden van gelukwensch met deze onder neming werden nog geuit door den heer Van Dijk, directeur der Nederlandsche Spoorwegen, en den heer Staelen, leider van den Belgischen trein, waarna de eerewijn werd rondgediend. Nog öenzelfden dag vertrok de trein naar Hilversum, van waaruit Woensdag naar Bussum wordt gereden, Vrijdag en Zaterdag is de Oranjetrein te Amsterdam, Zondag te Zaan dam, en Maandag te Hoorn en Woensdag d.a.v. te Alkmaar. Zaterdag 9 September is de trein te Utrecht terug. Bij de firma W. J. Thieme en Cie te Zutphen is thans de aangekondigde brochure verschenen van het sociaal-democratische Kamerlid mr. J. E. W. Duys. De brochure is getiteld: „Ter Oriënteering" en bevat aan de hand van een zevental stellin gen „eenige beschouwingen naar aanleiding van enkele vragen van democratie." De zeven stellingen van den heer Duys luiden als volgt: I. De Partij spreke zich duidelijk en klaar uit, dat onder geen enkele voorwaarde ooit van eenige samenwerking, verstandhouding, „Een heidsfront" of wat dan ook met Communisten sprake kan en zal zijn. II De Partij stelle een onderzoek in naar de vraag, of de Communisten niet onder zoodani- gen invloed (resp. bevelen) staan van een bui- tenlandsche mogendheid (Rusland), dat zij daardoor in een Nederlandsch Parlement eigen lijk niet kunnen worden getolereerd, tenzij dui delijk kome vast te staan, dat zij eiken band, zoowel direct als indirect met dien buitenland- schen Staat hebben verbroken en Nederland sche volksvertegenwoordigers zijn, in staat in volle onafhankelijkheid van buitenlandsche mo gendheden, Nederlandsche belangen te behar tigen. in De Partij spreke het duidelijk uit en bren- ge practisch haar optreden daarmede in over eenstemming, dat zij tegenover het Koningshuis in Nederland inneemt hetzelfde loyale standpunt als onze zuster-Partijen in Engeland, Denemar ken, Zweden enz. TV De Partij spreke zich duidelijk en klaar uit hierover, dat zij haar doel niet anders dan met wettige middelen wenscht te bereiken en zich volkomen stelt op den bodem der legali teit. CT V. De Partij spreke zich eveneens klaar en onomwonden uit, dat zij het wettig gezag steeds wenscht te eerbiedigen, zulks onder geen enkel ander voorbehoud, dan zooals ook vanzelfspre kend ieder (ook b.v. de Anti-Revolutionnaire Partij en alle burgerlijke partijen) natuurlijk maakt. VI. De Partij verklare uitdrukkelijk, dat wan neer ons land in gevaar mocht komen, zij on voorwaardelijk achter de Regeering staat wan neer het er om gaat die gevaren van ons land af te weren of tot een minimum te beperken. Elke gedachte aan sabotage van mobilisatie of handelingen van dergelijken aard, wanneer een oorlog, ondanks al onze pogingen om dien te keeren, eenmaal een feit is geworden, wor den door haar onherroepelijk en met den mees ten nadruk veroordeeld. VII De Partij benoeme een commissie, ten einde te onderzoeken, of, gegeven de verander de internationale omstandigheden, het stand standpunt van eenzijdige ontwapening nog juist mag worden genoemd. De Haagsche Gemeenteraad koos Maandag tot opvolger van Mr. Marchant als wethouder van Onderwijs, den Vrijheidsbonder Prof. v. d. Bilt, die de stemmen van de rechterzijde en de liberalen op zich vereenigde. De heer van de Bilt kreeg 22 stemmen, de vrijzinnig-demo craat Joëls 14 en de communist de Visser 2. Als Raadslid is Mr. Marchant opgevolgd door Mevrouw Ros-Vrijman, die door Burge meester Bosch van Rosenthal geïnstalleerd werd. Prof. v. d. Bilt heeft in verband met zijn huidigen werkkring de R O.-wet laat com binatie van hoogleeraarschap en wethouder schap niet toe verklaard, de aanvaarding van zijn benoeming voorloopig in beraad te willen houden. De Raad heeft zich daarna met 27 tegen 8 stemmen vereenigd met een voorstel, om aan den Burgemeester de bevoegdheid te geven, het uitsteken van vlaggen te verbieden, indien dit naar zijn oordeel gevaar oplevert voor de openbare orde en veiligheid. De sociaal-democraat, Mr. Mobach had een amendement, om deze bevoegdheid niet aan den Burgemeester, maar aan het college van B. en W. te geven, omdat dit bij de uitoefening door den Raad zou te controleeren zijn. De Burgemeester beriep zich echter terecht op de Gemeentewet, welke de zorg voor openbare orde en veiligheid speciaal aan hem opdraagt. Toen het amendement-Mobach met 23 tegen 13 stemmen verworpen was, hebben zich met den aanwezigen communist Schaddelee zeven leden der sociaal-democratische fractie tegen dezen maatregel verklaard. Zij worden blijkbaar door een Hakenkreuzvlag niet zóó hevig geërgerd, dat zij daarvoor de zeer normale en wettelijk volkomen gerechtvaardigde bevoegdheden van den Burgemeester vervolledigen willen. En dat na de geweldige actie der roode pers tegen de provoceerende fascisten vlaggen! Een verbod van fiets- en autovlaggetjes, door den liberaal Polak bepleit, achtte de Burge meester een Rijksaangelegenheid, evenals het voorgenomen uniformverbod dat is. Naar we vernemen is de reis van het flottielje vaartuig „Johan Maurits van Nassau" onder be vel van den luitenant ter Zee le klasse W. van den Donker, welk vaartuig op 22 Juni van Den Helder naar Curasao zou vertrekken, in verband met noodig gebleken voorzieningen voorloopig uitgesteld. HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foonmuziek 10.30 Morgendienst door ds. J. W. Egglnk 11.00 Harmoniumbespe ling door M. F. Jurjaanz. Zang mej. De Jager, sopraan. Mevr. MijnhoutBakke nist, alt 12.00 Politieberichten 12.15 Middagconcert door kwartet o. 1. v. Luise Lauenroth. 2 violen, cello, piano of orgel 2.00 Landbouwuurtje. Ir. M. Blok: „Het Belecteeren van aardappelen" 2.45 Ver zorging zender 3.00 Lezen van Chr. lec tuur: „Toen de heide riep" van J. Visscher 3.30 Kinderzang door de zangklasse der Dr. I. Woltjerschool te Amsterdam o. 1. v. F. C. Pauli. D. v. d. Meer, piano 5.00 Kinderuurtje door W. V. Joollngen. Mej. F. Scheurs, zang. Mej. A. W. Scheurs, piano 6.00 Piano-recital door Bep. TJomsma 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart 7.00 Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 Declamatie door L. de Ruiter 8.00 NCRV-Strijkor- kest met begel. v. h. studio-orgel o. 1. v. P. v. d. Hurk 10.00 Vaz Dias 10.40 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 8.15 Orgelspel door Cor Steyn 8.45 Gramofoonmuziek VPRO 10.00 Morgenwijding VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Conti nubedrijven. Fr. Nienhuys draagt voor. Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 12.00 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 1.15 Orgelspel door Joh. Jong 1.45 Zender verzorging 2.00 Vrouwenuurtje. Mevr. A. E. J. de VriesBruins, arts: „De strijd tegen de T.B.C.". Mej. H. Piebenga: „Wat kunnen de kinderen doen op regenachtige dagen" 3.00 Voor de kinderen. Vara- tooneel o. 1. v. W. v. Capellen. De Noten krakers o. 1. v. Daaf Wins. Oom Henk, vragenuurtje. Gramofoonmuziek 5.30 De Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst 6.30 Vara-kinderkoor „De Roodborstjes" o. 1. v. Leida Hulscher. Jo Kickhefer, pianobe geleiding 7.00 SDAP-kwartiertje. Week overzicht door Jan Oudegeest 7.20 „De Barbier van Sevllla". Verkorte opera in 2 acten van Rossini (gr.pl.) 7.59 Herha ling SOS-berlchten 8.00 De vakbewe ging. XXVII. „Vormen van strijd" door S. de la Bella 8.20 Vara-orkest o. 1. v. E. Ewald Gebert. Strauss-programma 9.00 Vara-tooneel o. 1. v. W. v. Capellen: „Het weekend-paradijs" van Wilhelm Lichten berg 9.30 Vara-orkest o. 1. V. E. Ewald Gebert. M. m. v. Stefan Frenkel viool 10.00 Vaz Dias 10.15 Vara-orkest o. 1. V. E. Ewald Gebert 11.00 Gramofoonmu ziek 12.00 Tijdsein en sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonieconcert 8.30 Causerie over een actueel onderwerp in het Fransch 8.40 Gramofoonmuziek 9.00 Nieuwsbe richten in het Fransch 9.10 Voortzet ting concert lichte gramofoonmuziek 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek (in div. pauzes: koersen en sportberichten). BRUSSEL, 509 M. 12.20 Omroeporkest 0. 1. v. Franz André 1.30 Concert o. 1. v. André Felleman 5.20 Orkestconcert o. 1. v. Arthur Meulemans 7.05 Gramofoon muziek 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Franz André 8.55 Concert 9.35 Orkestconcert o. 1. v. Ar thur Meulemans 10.45 Gramofoonmu ziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Strijk orkest van „Wivex" o. 1. v. Teddy Petersen 2.50 Carl Rydahl's orkest 8.20 Volks muziek door het omroeporkest o. 1. v. Emil Reesen 10.30 Moderne muziek door het omroeporkest o. 1. v. Emil Reesen 11.20 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 4.50 Concert O. 1. v. Friedrich Ahlers 9.00 Populair concert door de Wielfried Krügerkapel 10.20 Berichten en populair concert door de Emil Rooszkapel. HAMBURG, 372 M. 11.50 Middagcon cert 1.35 Reclame en gramofoonmuziek 4.20 Concert o. 1. v. José Eibenschutz 10.55 Populair concert door het kamer orkest. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Gramofoonmuziek 2.20 idem 4.20 Concert 9.30 Concert 11.20 idem. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert o. 1. v. Wolf 1.20 Kamerkwintet 4.50 Concert door het omroeporkest 10.55 Concert o. 1. v. Kühn. DAVENTUY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert 1.05 Concert door het Western Studio-orkest o. 1. v. Thomas 1.50 Gra mofoonmuziek 3.50 Gramofoonmuziek 5.05 Orgelconcert 10.00 Symphoniecon cert 11.25 Roy Fox en zyn band. PARIJS (Elfel), 1446 M. 8.50 Concert o. 1. V. E. Flament. PARIJS (Radio), 1725 M. 12.35 Orgel recital 1.25 Concert door het omroep orkest 7.40 Populair concert 9.05 „Les cent vlerges", operette van Lecocq. MILAAN, 331 M. 8.00 Gramofoonmu ziek 11.20 Mededeelingen en dansmu ziek. ROME, 441 M. - 5.50 Omroeporkest 9.05 Concert 10.20 Populaire Italiaan- sche liederen 10.50 Dansmuziek. WEENEN, 517 M. 5.40 Muziek van hedendaagsche Oostenrijksche componisten 7.55 Gevarieerd programma 10.30 Dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 7.30 Gramofoon muziek 8.20 Populair concert 9.45 Concert door het omroeporkest o. 1. v. J. Ozlminskl 10.20 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 7.30 Gramo foonmuziek 9.30 Concert door omroep orkest. 99 Aan het rapport van de commissie van ad vies inzake verstrekking van steun in natura waaruit onlangs eenige mededeelingen zijn ge daan, is een nota gevoegd van den heer Meyer de Vries, die zich met de zienswijze van de meerderheid der commissie niet kan vereeni gen. Hoewel ook de heer de Vries, met de meerderheid verstrekking in natura niet wen- schelijk oordeelt, acht hij het invoeren van een geldbonnenstelsel dat de commissie voorstaat en dat z.i. tot tal van knoeierijen aanleiding kan geven voorbarig en overbodig. Voorbarig, omdat de behoefte er aan thans uit niets blijkt; overbodig, omdat als het wer kelijk onverhoopt tot natura-verstrekking mocht komen andere maatregelen noodig zijn. Het zal alsdan in de eerste plaats noodig zijn, dat de Overheid zich ontdoet van het teveel in het distributie-apparaat, dit in tegenstelling met de meening der commissie, dat alles wat nu betrokken is bij de distributie, in stand moet blijven. Eerste vereischte van een na tura-verstrekking toch is het zoo goedkoop mogelijk leveren. Dit nu is niet mogelijk wan neer aan ieder, die thans een groote of kleine portie mede-eet bij de distributie, die portie gewaarborgd wordt. Een dergelijke waarborg kan ook niet worden gegeven wordt ook niet gegeven aan anderen, die door de crisis ge troffen worden. Echter is het niet noodig op deze zaak thans dieper in te gaan; zulks komt aan de orde, wanneer er werkelijk behoefte gaat bestaan aan natura-verstrekking. In die behoeften dan vindt men ook de middelen, de achter ons liggende jaren hebben dit herhaal delijk bewezen. De samensteller stelde o.m. de vraag na ge wezen te hebben op de daling van de inkom sten en de stijging van de uitgaven voor werk- loozenzorg, of het mogelijk zal zijn, nu het steeds moeilijker wordt de eindjes bijeen te knoopen, op den duur een verlaging van de nominale hulp, welke de werkloozenzorg biedt, tegen te houden? Hoe het zij, verandert niet spoedig heel veel ten goede in het wereld- en nationaal gebeur- ren, dan zal om ons uitsluitend tot deze groep te beperken zoo schrijft de heer De Vries, de gesteunde in afzienbaren tijd met zijn Overheidshulp niet meer dezelfde hoeveelhe den kunnen koopen, welke hij zich thans nog kan aanschaffen. Zullen deze op zich zelf zeer te betreuren doch bedriegen de teekenen niet onvermijdelijke symptomen zich voor doen, dan zal de drang sterk worden om met minder geld toch zooveel mogelijk hetgeen voor het leven noodig is, te kunnen koopen. Dan, eerst dan, ligt er voor de Overheid een taak weggelegd. Dan zal zij, wetende dat zij iets gaat verwezenlijken, dat in het volk leeft, zich met recht de vraag hebben te stellen, n.l. is natura-verstrekking mogelijk. Wanneer de Overheid, door den nood der tijden gedwongen, niet meer voor de honderd duizenden werkloozen kan doen wat zij gaarne zou willen doen, n.l. een zoo goed mogelijk in stand houden van het levenspeil, is het oogen- biik aangebroken, dat de Overheid voorzienin gen treft. De meerderheid der commissie weerlegt in een slot-nota de beschouwingen van de min derheid. Het partijbestuur van de S. D. A. P. heeft Zaterdag vergaderd. „Op deze vergadering wer den, aldus „Het Volk", de reeds vroeger aan gevangen besprekingen over de oorzaken van den teruggang van het stemmenaantal der partij bij de jongste verkiezingen voortgezet; de materieele en moreele gevolgen van den langen duur en de hevigheid van de economi sche crisis; de veldwinnende gedachte van dictatuur en terreur; de vernietiging van de organisatie der socialistische beweging in Duitschland en de, naar aanleiding van al deze dingen in de partij opkomende vraag, of een nieuwe oriënteering voor de partij nood zakelijk is. De discussie leidde tot het besluit een com missie in te stellen, die tot taak zal hebben, na te gaan, of en zoo ja, welke eventueele wij zigingen noodig zijn in programs, resoluties en tactiek der partij. Deze commissie zal zoodanig worden samen gesteld, dat zij, zonder al te groot te zijn, toch een veelzijdige behandeling der problemen waarborgt. Zij zal zoo spoedig mogelijk en uiterlijk in September uitvoerig aan het partij bestuur rapporteeren. Het partijbestuur zal, na behandeling in eigen kring, het rapport met eventueele voorstellen of conclusies publiceeren en in de partij ter discussie en ter amendee ring aan de orde stellen. Een vervroegd partij congres kan dan eventueel de noodige beslis singen nemen. Maandagmorgen werd het jaarlijksch Congres van de A.R.K.A. in de benedenzaal van den Stadsschouwburg te Tilburg door den waarne mend voorzitter den heer L. Moonen uit Den Haag met gebed geopend. Daarna sprak de heer Fortgens, voorzitter van de recipieerende afdee ling, een welkomstwoord tot de afgevaardigden. De voorzitter de heer Moonen bracht dank aan den onlangs afgetreden voorzitter den heer Bulten voor alles wat hij voor de organisatie heeft gedaan. Spreker stelde met groote voldoening vast, dat de A.R.K.A. zich nog steeds in grooten bloei mag verheugen. Het aantal leden steeg van Januari 1932 van 5116 tot 5768. Spr. herinnerde aan het rapport Weiter, als gevolg waarvan de salarissen van het rijks personeel met resp. 9 pCt. werden verlaagd. Over de toekomst sprekend wees spr. op een passage in de regeeringsverklaring-Colijn, waar in drastische maatregelen worden aangekondigd. Dit beteekent voor de ambtenaren weer weinig goeds. Ofschoon 't onjuist moet worden ge noemd, dat opnieuw aan de salarissen der amb tenaren ernstig wordt gekort, omdat men toch aldus niet aan den gang kan blijven. Vele amb tenaren hebben immers reeds het bestaans minimum bereikt. De katholieke ambtenaren wilien gaarne het gezag steuneji, doch zij heb ben ook recht op een menschwaardig bestaan. Tenslotte deed spr. een beroep op de afdee- lingen tot meer vertrouwen in de leiding. Telegrammen van hulde werden gezonden aan Hunne Hoogw. Exc. Mgr. A. Diepen, bisschop van den Bosch en Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem. Hierna kwamen, in afwijking der agenda, aan de orde de reorganisatie-voorstellen van de af- deelingen Eindhoven en Arnhem. Eindhoven stelde voor, met intrekking van het Congres-besluit Hoorn inzake centralisatie, te besluiten, dat de A.R.K.A. zal overgaan tot den federatieven vorm en daartoe een commis sie te benoemen, die rapport zal moeten uit brengen. Arnhem stelde voor, over te gaan tot alge- heele opheffing van de bestaande groepen; in te stellen een adviescommissie en in verband daarmede te besluiten tot wijziging van de sa menstelling van het hoofdbestuur; invoering van een uniforme contributieregeling. Tegelijk met deze voorstellen kwam het hoofdbestuursvoorstel tot reorganisatie in be handeling, welk voorstel o.m. inhield inkrimping der groepen; deze groepen zullen adviseerende instanties worden, wier uitvoerende taak na een overgangsperiode geheel aan het bonds- bureau zal worden overgedragen. Verder zullen de groeps begrootingen aanmerkelijk moeten worden verlaagd. Uit de zeer uitvoerige debatten over deze voorstellen bleek, dat de meerderheid der afge vaardigden, hoewel overtuigd van de noodzake lijkheid van eenige reorganisatie, van de ophef fing der groepen en de strenge centralisatie zeer nadeelige gevolgden vreesden voor het leven van de A.R.K.A. BIJ UW BEZOEK AAN AMSTERDAM LOGEEREN EN/OF DINEEREN IN MATIGE PRIJZEN CENTRALE LIGGING De instructie in de Nijenrode-zaak is nog steeds niet gesloten. De rechter-commissaris is dag-in-dag-uit bezig de verschillende verdach ten in zijn aanvankelijke affaire te hooren. Ook wordt een groot aantal getuigen voorge leid. Het dossier heeft een zeer grooten omvang aangenomen. Eenigen tijd geleden is de geheele schijninbraak op het kantoor gereconstrueerd Per auto ziin de verschillende verdachten onder toezicht van de rechercheur Looman en de Weilé naar het kasteel Nijenrode gegaan. Ook de officier van justitie, mr. D. J. A. vin Thiel en de substituut-officier W. van Dulle- man en de rechter-commissaris mr. Smits, wa ren aanwezig. De drie inbrekers hebben gedemonstreerd welken weg zij gevolgd zijn en hoe zij door het raam door middel van verbreking van twee ruitjes zijn binnengekomen. Voorts hebben zij nogmaals uitvoerig be schreven wat zij dien nacht binnen het kasteel hebben gedaan en wat zij, zooals zij beweren, op last hebben meegenomen. De politie is bezig een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de financieele manipulaties van den heer O. v. N. Men gaat uit de boeken na hoe zijn zaken vóór en tijdens het gebeurde met de schuld'gen er voor stonden. Waarschijn lijk zal hier een accountant te werk worden gesteld. De heer O. v. N. ontkent nog steeds. Het Hof heeft onlangs het door zijn verdediger, mr. Muller Massis, gedane verzoek tot invrijheid stelling afgewezen, zoodat hij in voorloopige hechtenis blijft. Ook de andere verdachten be vinden zich nog steeds in voorarrest. Mr. dr. A. L. Scholtens, tot dusver secretaris generaal van het departement van Economische Zaken en Arbeid, die bestemd is om op te treden als secretaris-generaal van het nieuwe departe ment van Sociale Zaken, is voorloopig belast met de functie van secretaris-generaal ter departe menten van Economische zaken en Sociale Za ken. BATAVIA, 12 Juni. (Aneta). De verwijzingen naar den Zeekrijgsraad d.d. 10 Juni betreffen, behalve de 17 officieren, bedoeld in eerder be richt d.d. heden, 19 Inheemsche schepelingen, aan wien ten laste is gelegd muiterij aan boord van oorlogsvaartuigen, welke zich bevinden op gen plaats waar geen onmiddellijke hulp te ver krijgen is, voorts 8 Europeesche schepelingen, wien hetzelfde ten laste wordt gelegd, verder 33 Inheemsche schepelingen, voor het grootste deel behoorend tot het machinkamerpersoneel, wien hetzelfde ten laste wordt gelegd, doch onder toevoeging dat zjj niet gewapend waren. Voorts betreffen deze verwijzingen 82 Inheemsche sche pelingen, die, gewapend zijnde, van heet misdrijf van muiterij zonder meer worden beschuldigd. Zaterdagavond omstreeks acht uur is door de recherche op de Weteringkade te 's-Gravenhage een Brabander aangehouden, die juist met den trein in de residentie was aangekomen uit de richting Rotterdam en die in het bezit bleek te zijn van 21 automatische pistolen en een zes honderdtal scherpe patronen. Deze aanhouding had plaats in verband met een uit Rotterdam ontvangen bericht. De man is in bewaring ge steld, terwijl de wapens en munitie in beslag zjjn genomen. Proces-verbaal wordt opgemaakt. Het bleek, dat hierbij een tweetal personen was betrokken, die meermalen in communisti sche kringen werden aangetroffen. Maandagmorgen is door tot nu toe onopgehel derde oorzaak brand uitgebroken in den siga renwinkel van den heer Verhulst in de Ge versstraat te Oegstgeest. Het huis stond spoedig in lichter laaie; de belendende perceelen de drogisterij van den heer v. d. Burg en de kapperswinkel van den heer de Bruin werden door het vuur bedreigd. Bijgestaan door de Leidsche brandweer, ge lukte 't de brandweer van Oegstgeest den brand spoedig meester te worden. De sigarenwinkel brandde geheel uit, de bei de andere zaken kregen brand- en water schade. Verzekering dekt de schade. Bij het Centraal Stembureau is bericht inge komen, dat de heer Schilthuis zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer heeft aangenomen. De Regeeringscommissaris inzake steun aan de riet- en griendcultuur verzoekt alle telers van teen- en griendhout, alsmede van de ver schillende soorten riet, teneinde te kunnen komen tot vaststelling van de steunnormen voor gewas 1933, zich vóór den 20sten Juni a.s. schrif telijk aan te melden aan zijn adres Nieuweweg Nr. 10 te Werkendam, waarna een formulier ter invulling zal worden toegezonden. De Nederlandsche St. Josephs-Gezellen, die hun Congres te München door het ingrijpen der Nazi's voortijdig hebben moeten beëindigen, zijn Maandagavond te 7 uur behouden per boot te Keulen aangekomen. Zij zullen hedenavond te kwart over tien per trein te Amsterdam arriveeren. De nieuw benoemde Minister van Sociale Za ken, prof. dr. Siotemaker de Bruine, is gister ochtend te half 10 door H. M. de Koningin op den Ruigenhoek beëedigd en heeft zich vervol gens begeven naar het Departement van Bin- nenlandsche Zaken en daarna naar het voor malig departement van Economische Zaken en Arbeid, ten einde het desbetreffende deel van deze departementen over te nemen. Naar wij vernemen, heeft de minister van Sociale Zaken den heer A. van Geelen, direc teur van den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering te Utrecht, aangezocht, zich tijdelijk te wil len belasten met de leiding der afd. werk verschaffing en steunregeling, die van het de partement van Binnenlandsche Zaken naar het nieuwe departement is overgegaan; met dien verstande, dat de heer Van Geelen tevens de leiding van den ganschen buitendienst der werkverschaffing op zich zal nemen. Zulks on der voorwaarde, dat het gemeentebestuur van Utrecht zijn noodige medewerking zou kun nen en willen geven door aan den directeur non-activiteit te verleenen. Waar het gemeentebestuur hiertoe in be ginsel bereid is, en de aangezochte de bedoelde taak op zich wil nemen, laat het zich aan zien, dat de zaak spoedig haar beslag zal verkrijgen. Naar de N. Rott. Crt. uit goeden bron ver neemt, zal prof. mr. J. C. Kielstra, hoogleeraar in de koloniale oeconomië aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, worden benoemd tot gouverneur van Suriname, als opvolger van dr. A. A. L. Rutgers. Maandagavond omstreeks zes uur maakten de gebroeders Scheurs, woonachtig te Roer mond, een tocht op hun motor. Ter hoogte van de melkinrichting op den Maastrichterweg te Roermond sprong de voorband van het motor rijwiel. De duorijder sloeg over zijn broeder heen van den motor. Hij werd met een ern stige hoofdwonde opgenomen en naar het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond overge bracht, waar hij korten tijd daarna aan de gevolgen van de bekomen verwondingen over leed. De bestuurder werd niet gewond. Naar wij omtrent de werkzaamheden bij de „Lutine" vernemen, is de bergingstoren thans geheel gereed. In den loop van deze week, wan neer de weerberichten zoo gunstig blijven als op het oogenblik, zal de toren op de „Lutine' worden neergelaten, hetgeen een der belang rijkste momenten zal zijn van de bergingswerk zaamheden van den goudvoorraad van het ge zonken schip.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6