KING-PEPERMUNT I Geeft de „Lutine" MEER STILTE haar goud terug? Auto-Muziek! VRIJDAG 16 JUNI 1933 DE KERSENTIJD is weer begonnen en in de boomgaarden heeft men de banden vol werkook de jongeren helpen mee IJ MILLIOEN ONDER WATER EN ZAND Den handigste de buit nfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiM. EEN DER FRAAIE MODELLEN der nieuwe Ford V-8 de luxe serie automobielen, de Victoria de Grand Luxe. Rusteloos zoeken de bergers al meer dan 130 jaar naar den vurig begeerden schat De „Lutine" NIEUWE RECORDS Wedstrijden te Zandvoort CONCOURS TE SANTPOORT BOEKBESPREKING FOTOREPORTAGE g Wat U BIJNA volbracht, wat U BIJNA gelukte, dat is H waardeloos. Om Uw werk steeds geheel te voltooien, om g g Uw energie zoo voordeelig mogelijk te kunnen benutten, g g moet U altijd „fit" zijn. U bereikt dit door het geregeld ae- g g bruik van KING-Pepermunt. LAAT BLOEMEN UW TOLK ZIJN. Vooral in deze dagen heeft Londen groote behoefte aan bloemen. Uit alle deelen van Engeland worden ze aangevoerd. Vooral in Surrey worden de kassen geplunderd om de Engelsche hoofdstad te ▼oorzien van dit kostelijk product. IN DE ST. PIETER TE ROME zijn vijf inlandsche bisschoppen gewijd. Het zijn drie Chineesche, een Indische en een Annamietische. De pasgewijde bisschoppen met Z. Em. kardinaal Fumasoni Biondi en eenige andere prelaten na de plechtigheid. DE NIEUWE BRUG over het Spaarne te Haarlem, een belang* rijke schakel in het verkeer tus- schen Amsterdam en den Haag, is Donderdag op haar plaats gebracht. DIE MET HAAR TIJD MEE GAAT. De nieuwe groentenvei- ling te den Haag heeft ten gerieve ▼an haar clientele een groote klok laten plaatsen. In den middag van den 8en October 1799 lichtte in de haven van Yarmouth het En gelsche fregatschip .Lutine", onder com mando van kapitein Skinner de ankers. Hoog en breed spanden zich de machtige zeilen, de wind zong door het want, met gelijkmatig zuch ten week het water helblank gerafeld langs den forschen boeg. De koers Noord-Oost ten Oo6ten lag voor. Lenig en snel, gedragen door de hoog-getorende blanke vlerken, dreef de „Lutine" uit de Engelsche kust. Een belangrijke taak was haar opgelegd. Engeland voerde oor log met Frankrijk. Engelsche en Russische troepen waren in Noord-HoUand binnengeval len om de met Frankrijk verbonden Bataafsche Republiek te overrompelen. Bij Bergen en Castricum werden zij echter teruggeslagen. Op Texel, Vlieland en Terschelling hadden de aan vallers meer succes. Een Engelsche troepen macht handhaafde zich op de eilanden en het was voor deze manschappen, dat de „Lutine" de soldij moest overbrengen. Verder borg het schip in zijn schatkamer nog een kostbare la ding aan goud en zilver, bestemd voor Ham- burgsche bankiers. Deze waren tengevolge van de in Duitschland heerschende crisis 'den on dergang nabij. Op htm verzoek om steun, trok de Bank van Engeland een bedrag van ander half mlllioen pond sterling uit, dat in baar goud en zilver moest worden overgebracht. Voor het vervoer viel de keus op de .Lutine". V vindt Uw claxon misschien erg muzikaal, een symphonie gelijkt Weet U, dat niet iedereen er zoo over denkt? Dat anderan Uw autohoom vooral 't nachts liever niet hooren? WHt U er ook eens om denken, dat onze maatschappij rust noodig heeft Geen lawaai, maari 36 Dit schip was nog betrekkelijk nieuw. In 1793 maakten de Engelschen het bij den aanval op de Fransche oorlogshaven Toulon buit. Het was 143.3 voet lang, 36.1 voet breed en 12.1 voet diep. De inhoud bedroeg 900 ton. De uitrusting bestond uit 32 kanonnen. Hoeveel precies de waarde van de lading be droeg, is niet met zekerheid te zeggen, daar bij den brand van de Londensche beurs in 1838 ook de laatste juiste gegevens omtrent de .Lutine" verloren zijn gegaan. In sommige berichten uit dien tijd wordt gesproken van een waarde van £400.000, terwijl anderen daarentegen beweren, dat dit cijfer 900.000 moet zijn. Ook heeft men aanwijzingen gevonden, waarin wordt gezegd, dat de som, waarvoor de .Lutine" met haar lading verzekerd was, £900.000 bedroeg. In een officieele opgave van het jaar 1800 wordt de totale waarde van de lading van het geschon ken schip geschat op ongeveer twintig millioen gulden. In 1858 werd door John Mayor Still, hoofd agent van Lloyds te Amsterdam de volgende berekening opgemaakt: £900.000 aan goud en zilverstaven van Lloyds. 160.000 aan goud en zilverstaven voor Ham burger rekening. 140.000 aan munten ter betaling, van soldij aan de Engelsche troepen. 1.200.000 is gelijk aan 14.400.000. Nimmer zou dit kapitaal haar bestemming de bankiers te Hamburg, de soldaten op de eilanden bereiken. Deden zich reeds kort na het vertrek allerlei teekenen voor, die er op wezen, dat zwaar weer te wachten was, in den nacht van 9 op 10 October brak een orkaan los uit het Noord-Westen. Zoodra de eerste verschijnselen merkbaar wa ren, had de kapitein alle voorzorgsmaatregelen getroffen. De zeilen werden gereefd of inge nomen, alle luiken zorgvuldig gesloten. Snel nam de wind in hevigheid toe, huizenhooge golven aanjagend. Zee na zee stortte over het dek. Steunend en krakend werd de „Lutine" door de elementen voortgeslingerd. De masten kraakten, touwen klepperden en sloegen, de planken bogen of zij splijten zouden. Zoo dreven wind en golven het bijkans stuurlooze schip steeds dichter naar de gevaarlijke Nederland- sche kust. Hoelang de strijd van de .Lutine" met de woedende elementen heeft geduurd, kan men nauwelijks gissen. Ondanks de heldhaftige pogingen van kapitein en matrozen, om het schip buiten gevaar te brengen, liep het trot- sche fregat in het holst van dien schrikkelijken nacht vast op de beruchte Westergronden, even benoorden de Oostpunt van Friesland. Nu was zijn lot snel beslist. De eene stortzee na den ander veegde vernietigend over het dek, de masten braken af, want en zeilen sloegen aan flarden. Met man en muis ging de „Lutine" in de kokende branding onder. Van de 273 op varenden wist alleen de scheepsklerk op een stuk wrakhout levend de kust van Vlieland te bereiken. Hij was nog in staat enkele bijzonder heden mede te deelen over de kostbare lading en het verloop van de ramp, maar reeds enkele uren later bezweek ook hij van uitputting. De storm luwde den volgenden dag, de zee gaf haar offers terug, wrakhout en lijken spoelden aan op Vlieland en Terschelling. Een kalmer zee dekte met haar kuivende golven het wrak en zijn kostbaren inhoud, die van toen af meer dan honderd jaar lang gedachten en begeerten van ondernemende bergers zouden bezig houden. Want rust heeft men de .Lutine" in haar zandig graf niet gegund. Als eerste was het de Bataafsche Republiek, aan welke volgens oor logsrecht het kostbare wrak verviel en die na de aftocht der Engelschen in de jaren 1800/1801 een poging deed den buit binnen te halen. Reeds toen bleek het wrak ver in het zand verzakt, maar met de primitieve middelen van die dagen gelukte het nog een bedrag van ongeveer 700.000 aan goud en zilver boven te brengen. Een tweede aanval in 1814 leverde slechts en kele munten op. Hoewel de officieele pogingen tot berging der „Lutine"-schat hierna werden gestaakt en het wrak steeds dieper wegzonk in de ongenaak bare eenzaamheid van het drijfzand, werden door particulieren nieuwe plannen beraamd. De opperstrandvoogd van Terschelling wist in 1821 van de regeering een concessie te verkrij gen, waarbij hem werd toegestaan met uitslui ting van ieder ander naar de overblijfselen van de .Lutine" te zoeken tegen vergoeding van de helft der geborgen waarde. In 1823 deed koning Willem I als blijk van vriendschap de bij de concessie voor het Rijk gereserveerde helft over aan koning George van Engeland, zonder echter van het recht op het wrak afstand te doen. Koning George schonk op zijn beurt de aanspraak op 50 pCt. aan Lloyds ter beschikking van de gedupeerde assuradeurs, die na de ramp £900.000 hadden moeten uitbetalen. De bemoeiingen van den Terschellinger strandvoogd om uit het wrak van de .Lutine" zijn fortuin te maken, bleven zonder resultaat. Pas in 1857 zou een derde ernstige poging wor den aangewend om den schat te lichten. Door veranderde stroomingen in het water boven het wrak was de zandlaag, die de „Lutine" bedekte, tot op nauwelijks één Meter dikte weggespoeld. Toen dit feit geconstateerd was, sloot de En gelsche ingenieur Taurel met Lloyds een ber gingscontract en toog op Terschelling aan het werk. Drie seizoenen arbeidde hij er met dui kers, schepnetten, haken enz. en het gelukte hem voor een bedrag van ongeveer ƒ600.000 aan munten en baren omhoog te brengen Het weder toenemen van de verzanding maakte in October 1859 verdere pogingen onmogelijk. In 1886 werd voor de vierde maal de aanval geblazen, ofschoon het wrak thans 12 Meter onder het zand op de leemlaag rustte. Met. be hulp van twee tot zandzuigers verbouwde schelpzuigers haalde men zooveel mogelijk het zand rondom het wrak weg, waarbij allerlei voorwerpen als kegels, kanonnen enz. boven kwamen. Ook gouden en zilveren munten vond men ter waarde van ongeveer ƒ10.000. Verder kwam men niet en ook volgende po gingen van Engelsche zijde in 1893, 1903 en eindelijk in 1911 leverden geen resultaat. Nog versch in het geheugen ligt tenslotte de onder neming van twee Delftsche studenten in 1923, die met groote grijpers aan het werk togen, maar evenmin iets bereikten. Sedert 1929 is de concessie van het bergingswerk in handen van de bergingsmaatschappijen Doeksen op Ter schelling en Dros op Texel, die echter met al hun materiaal weinig of niets konden uitrichten. En zoo rust nog steeds de nauwelijks geslon ken schat immers van de 14 èi 20.000.000 zijn tot op heden pas 1.300.000 geborgen onder het zand van de Noord-Wester gronden. Eenzaam drijft op de golven, die kuiven en krullen met dartel schuim, de ,Lutine"-boei, wijzend de plek waar diep onder water en zand het goud lokt met onmetelijk fortuin. Daar wacht de ,Lutine"-schat al meer dan 130 jaren op hem, wiens vernuft er in slaagt tot hem door te dringen. De „Lutine" is de rijke prinses uit heel oude sprookjes en zij verbeidt den held, die haar zal verlossen en met zich voeren. Die held moet zijn de handigste. De ramp van de .Lutine" is een der grootste schadeposten, die Lloyds in Londen ooit te boeken had. In haar gebouw te Londen be vinden zich verschillende voorwerpen van het ongelukkige schip afkomstig en bij bergings- pogingen opgehaald. Zoo staan er een tafel en stoel, vervaardigd uit het roer van de .Lutine" en verder hangt er de scheepsbel. Deze heeft de sombere taak, om bij elke scheepsramp te lui den en aldus de assuradeuren te herinneren aan een plicht, welke na dien rampzaligen 9en October 1799 het zwaarste offer vroeg. Op de autoipobielbaan te Montlhéry bij Parijs zijn nieuwe series duur- en afstandsrecords ge vestigd, die een merkwaardigen kijk geven op het bijkans onbeperkte weerstandsvermogen van een modernen auto tegen langdurige hooge tempo's. De geschiedenis van deze records gaat niet yerder terug dan tot het jaar 1925, toen het afstands-wcreldrecord gevestigd werd op 10.000 K.M. (Ansaldo). In 1926 werd het gebracht op 15.000 KM. (O.M.), daarna op 25.000 K.M. (In- victa), waarna eerst in 1930 het dubbele be reikt werd (50.000 KM. met Voisin). Daarna zou hét in 1932 opeens met een grooten sprong omhoog gaan (136.000 KM. met Citroen), waar bij voor een juiste appreciatie bovendien het hooge gemiddelde tempo (104 KM. per uur) in aanmerking genomen dient te worden. Men vraagt zich natuurlijk af wat bij zulk een rit de gevolgen zijn van het op éen gegeven oogenblik onklaar worden van een hetzij ook futiel, maar toch onmisbaar onderdeel. De be palingen van de Association Internationale des Automobileclubs Reconnus (het officieel con- troleerende lichaam) geven hierover duidelijk uitsluitsel. Vervanging van onderdeelen is on mogelijk gemaakt voor zoover het betreft zekere groepen vitale organen, waarvan het weer standsvermogen tegen slijtage een maatstaf is voor de geleverde prestatie. Alles wat evenwel niet tot deze nauwkeurig omschreven groepen behoort, mag wel verwisseld worden mits en nu komt het voornaamste de onderdeelen in den wagen aanwezig waren bij het begin van den rit en voor het monteeren geen gereed schap van buitenaf gebruikt wordt. Nu is het natuurlijk practisch onmogelijk uit de duizenden deelen, waaruit een automobiel bestaat en uit de verscheidenheid van benoo- digd gereeoschap een zoodanige keuze te doen, dat de kans op gedwongen beëindiging (tenge volge van het onklaar worden van een onder geschikt orgaan) gelijk aan nul zou zijn. Is dus het minder gelukkig toeval bij het on dernemen van zulk een rit niet uit te schake lenmerkwaardig is het anderzijds uit de laat ste resultaten op te maken, dat eigenlijke slij tage of andere „uitputtingsverschijnselen" geen redenen blijken te zijn om op te geven. De zes- cylinder Citroen, die in 1932 onder de auspiciën van de Yacco-Oliemaatschappij het record bracht op 136.000 KM. met een gemiddelde van 104 K.M. per uur, is toen gestopt geworden, omdat een onaanzienlijk onderdeel vernieuwd moest worden, dat zich niet in den wagen be vond. Toen dit gemonteerd was, werd de wagen als proef nog eens een uur in de baan gebracht, waarbij een afstand van ruim 116 K.M. afge legd werd (dus een snelheid van 12 K.M. per uur hooger dan het gemiddelde van den offi cieel gecontroleerden rit, waaruit bleek, dat het mechanisme nog even perfect in conditie was). Deze bijna ongelooflijke prestatie heeft men dit jaar beproefd nog eens met Citroën Auto mobielen van recente constructie te leveren. De zelfde oliefirma heeft onder gebruikmaking van haar normale handelskwaliteit, een Citroën vier-cylinder „type 8" en een zes-cylirder „type 15 sport" laten loopen. De Citroëns die voor deze proefnemingen gebruikt worden, zijn door de bestuurders collectief met den naam „Rosa lie" gedoopt. „La petite Rosalie" is het type „8" en „Rosalie V" de „15 sport". Op 6 Juni, d. w. z. na 83 dagen had de „Pe tite Rosalie" (Citroën type „8") 185.921.396 K.M. afgelegd met een gemiddelde uursnelheid van 93.334 K.M. In totaal waren 122 Internationale records en 37 Wereldrecords gebroken. Nadat het record over 80.000 K.M. met een gemiddelde uursnelheid van 119.150 K.M. ge vestigd was. heeft men den rit met de „Rosa lie V" (Citroën type „15 sport") beëindigd. Ten einde echter den goeden staat van den wagen aan te toonen, heeft men onmiddellijk daarna nog een uurronde met een gemiddelde snelheid van 144 K.M. per uur gemaakt. Op Zondag 25 Juni worden in het Noorder- bad-wedstrijdbassin te Zandvoort korte baan- wedstriiden gehouden, georganiseerd door de zwemclub „Haarlem". Het programma voor deze wedstrijden luidt: 100 Meter vrije slag dames, 200 Meter vrije slag heeren, tevens kampioen schap van Haarlem, 100 Meter schoolslag da- 10 x 50 Meter schoolslag estafette heeren, schoonspringen dames, 6 x 50 Meter wisselslag estafette dames. 3 x 100 Meter wisselslag-esta fette heeren, schoonspringen heeren, 200 Meter schoolslag heeren, 5 x 50 Meter vrije slag esta fette dames, tevens kampioen van Haarlem en voor heeren. Verschillende nummers zullen internationaal bezet zijn met óeelnem'ng van Belgen en Duit- schers. Naar alle waarschijnlijkheid zal aan den zee wedstrijd op Zaterdag 24 Juni de Duitsche kam pioen en recordhouder Deiters en de Belgische lange afstandkampioen Boone deelnemen. Zondag 18 Juni houdt de Ned. Bond van Handboogschutters op de banen van de Hand boogschutterij „Vooruitgang zij ons Streven", te Santpoort, in het Stationskoffiehuis, een con cours. KATHOLIEKt ILBOSTRATIE - 67ste jaargano 37 In dit nummer verteil m rv.. .itteu aar dige trekjes uit „De oude zoutsiad Hallein." Hans Lijn begint „Een nieuwe Jeugd'' en J Hillary Garratt teekent vóór-huwtlokïdagen in „En Jack kocht een huis." De pelgrimstochten op Nederlandschen bodem-serie wordt voortge zet met het „Mirakuleus H. Bloed te Boxtel." Db monnik der twintigste eeuw en Liverpool'» nieuwe Kathedraal, waarvan de eerste steen ge legd is, laten op duidelijke wijze met een pagina plaatjes hun geschiedenis zien. Truus van Am- hem schetst nog de „Christoforen", terwijl U G. Dorhout de schoonheid van de „Veluwe" laat zien. In de Witte Raaf bepleit Reinder de Mantel het .Levensrecht," terwijl J. P. Balje „het jon genshart" openlegt. Zelf tuinieren Er zijn vele bezitters van een grooter of klei ner stukje grond, dat dikwijls, geheel ten on rechte, „tuin" wordt genoemd. Hoe weinigen hebben een smaakvollen, goed ingerichten tuin weten te maken, die bovendien nog aanpast aan den bouw van het huis. Op het gebied van tui nieren zijn voor amateurs reeds verschillende werkjes uitgegeven. Doch dit neemt niet weg, dat het bij J. M. Meulenhof te Amsterdam ver schenen practisch handboek voor liefhebbers voor het aanleggen van den tuin en het kwee ken en verzorgen van bloemen, planten en vruchtboomen, „Zelf tuinieren", geschreven door A. J. Herwig, zeker zijn weg wel zal vin den. In de sobere uitwerking toont de schrijver zich een meester. Een werkje, dat zich prettig laat lezen, terwijl zeer vele foto's voor een goed begrijpen het hunne zullen bijdragen. Dr. ArAiëns, een levensscheti door rector J. Colsen CM, uitgave van „de Zuid-Lint. 1, burger" te Kerkrade. Het is een goede raadgever geweest, die rec tor Colsen, de sociale werker in de Limburgsche mijnstreek, heeft aangespoord eens wat meer levensbijzonderheden van den in 1928 overleden doctor bijeen te garen. Het werk is slechts een schets geworden, omdat alle getuigenissen en stukken tot nu toe nog niet volledig geordend werden, maar dan een schets, die ons, gelijk pater Jacobs M. S. C„ in zijn voorwoord zegt, de figuur Ariëns in zijn geestelijke structuur voor oogen stelt, zooals hij werkelijk geweest is: een sociale werker met een fijnbesnaarde ziel, een scherpe geest en een geweldig hart, een pries terapostel in den ruimsten zin van het woord. Weten en kunnen De bekende serie „Weten en Kunnen" van de N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos" te Amsterdam is weer uitgebreid met een zeer goed technisch werkje over het vraagstuk: „Hoe maak ik zelf een electrische gramofoon". Voor wie liefheb berij heeft en eenigszins technisch is aange legd, moet het al zeer eenvoudig zijn aan de hand van dezen tekst en de duidelijke foto's en schema's een dergelijk toestel te maken. Radio-bouw serie Bij de N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos" te Am sterdam zijn in de Radio-Bouw serie" weer enkele nieuwe werkjes verschenen. Vooreerst een beschrijving met bouwschema van een kortegolf ontvanger. Daarnaast de beschrijving met schema van een eenvoudigen kortegolf zen der. In de bovengenoemde serie is eveneens verschenen een boekje „Draagbare ontvanger voor week-end en vacantie". Radio-liefhebber» en knutselaars kunnen hieraan hun hart op halen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 4