MOEILIJKE VRAAGSTUKKEN V ri jz.-Democraten DE LANDBOUW IN NOOD HET WEER OP ZONDAG VRIJDAG 16 JUNI De steunverleening aan land- en tuinbouw En de encyclieken Pater A. Saut C.ss.R. Een vijftal voorstellen Wisselvallig weer- Onzekere vooruitzichten BABYLONISCHE SPRAAKVERWARRING In de hoofdstraat der Wereldtentoonstelling te Chicago worden op het oogenblik wel de meeste talen der wereld gesproken DE STAKING TE IJMUIDEN Actie tegen onderkruipers NIEUWE KERK TE TILBURG Plechtig geconsecreerd HET HERPLAATSEN VAN WACHTGELDERS Benoemd tot Provinciaal der Paters Redemptoristen KATHOLIEKENDAGEN De volgende in Den Bosch? AANNEMERS CONTRA ARCHITECT Zij weigerden in te schrijven R.K. MIDDENSTANDSBOND Hoofdbestuursvergadering Een samenstel van maatregelen is noodig. Adres aan den Minister DE „WEST-JAVA-COURANT" Voor drie weken verboden ECONOMISCHE ZAKEN Mr. dr. A. A. van Rhijn wordt secretaris-generaal Concours voor koetswerken te Zandvoort ST. SERVATIUSBRUG De tiende boog wordt blootgelegd RIJNSCHIPPER VOOR DEN RECHTER Valsche aandeelen doen drukken UIT DE R.K. VOLKSPARTIJ GETREDEN Uitgifte van schatkistpapier Jubileum bij het Staatsbosch- beheer Geen studenten-werkkamp DE ONBEWAAKTE OVERWEG Melkauto door trein vernield FELLE BRAND TE OSS Elf menschen aan den grond UIT PSYCHOPATHEN-ASYL' ONTSNAPT Inbraak te Apeldoorn EEN DIENSTMEISJE MET FANTASIE Vrees voor een standje VOOR HUN MEISJES? Fraude bij de firma Van Houten De crisis stelt de regeering op allerhande ge- gebied voor uiterst moeilijke vraagstukken, waarvan de oplossing verre van gemakkelijk is. Vooral als het gaat over de vraag over het al of niet verleenen van geldelijken steun, zooals aan land- en tuinbouw, waarvoor reeds een enorm bedrag moet worden opgebracht, wordt het antwoord met den dag lastiger. Voorop zij gesteld, dat aan iedere steunver leening onherroepelijk vast zit, althans moet zitten het voldoen aan bepaalde voorwaarden, omdat steun nooit blijvend zal kunnen zijn. Hij kan nooit ten doel hebben de producten hier blijvend te houden boven de wereldmarktprij zen, maar alleen de bedrijven of sommige tak ken van volkswelvaart even over een moeilijke periode heen te helpen, tot men zich heeft aan gepast. Hoe sneller dit geschieden kan hoe be ter, want des te eer wordt de toestand gezond, wat in deze niet hetzelfde is als welvarend. Wij zullen ons vooral wat land- en tuinbouw betreft moeten aanpassen aan de gewijzigde economische omstandigheden, welke bezwaren daar ook tegen mochten worden aangevoerd, omdat men nu eenmaal in ons land, evenmin als in de wereld kan blijven werken aan een over productie. Hoe sneller we hier komen tot een productie gelijk aan de behoefte voor het binnenland vermeerderd met den mogelijken export, hoe beter het is, al zullen allen daarvoor afstand moeten doen van veel wat tot heden op aller hande gebied bereikt is. Aan een beperking van den veestapel is niet te ontkomen en de steun, die tot heden ver leend wordt, mag geen reden zijn om die be perking in langzamer tempo uit te voeren, want dan zou hij nie taan zijn doel van overbrug ging beantwoorden. De brug moet in geen ge val langer zijn dan strikt noodig is. Als er tengevolge van de beperking van den veestapel te veel grasland komt, dan zal dat land ge scheurd moeten worden en zal daarop een an der product moeten worden geteeld, waaraan hier te lande wel behoefte bestaat en dat tot heden geïmporteerd werd. Het kan ook noodig zijn dat minder veevoeder geïmporteerd wordt en dat het vee meer gevoederd wordt met pro ducten van eigen bodem. Hoe men de zaken ook wendt of keert, het aanpassingsproces zal met kracht ter hand moeten worden genomen en in dat opzicht zul len er aan den te verleenen steun drastische eischen moeten worden gesteld, op alle gebied van land- en tuinbouw en wel zeer in het bijzonder waar het betreft de verede lingsindustrie welke deze tuinbouwproducten voortbrengt. We zullen er ons aan moeten ge wennen, dat een groot deel van het afzetgebied voor deze industrieele producten, zooals ook de Nederlandsche industrie- en handelsraad voor land- en tuinbouw ze noemt, voor een onafzien baar1 aantal jaren onherroepeuijk verloren is. De fabriek is veel te groot geworden, want dat de teelt van veredelingsproducten een industrie, en fabriek is, zal ieder moeten toegeven, die de honderden fabrieksschoorsteenen ziet, die bo ven onze tuinbouwdistricten uitsteken. De oplossing van het vraagstuk op welke wijze de tuinbouw tijdelijk te helpen is, is heel veel moeilijker, dan bü den landbouw, waar men zich zij het dan ook met belangrijke offers kon aan passen, door omzetting van het bedrijf. Even min als men in de textielindustrie, waar heele fabrieken gesloten zijn, of in andere tal van weefstoelen stilstaan, iets anders kan producee- ren, kan dat bij de veredelingsindustrie in den tuinbouw. Er is een teveel aan kassen, waren huizen en al wat tot den geïndustrialiseerden tuinbouw behoort, in verhouding tot de afzet mogelijkheden. Een fabrikant, die thans een te groote fabriek heeft of die in tijden van hoog conjunctuur zijn fabriek op onverantwoordelijke wijze heeft uitgebreid, zit thans zelf met de ge volgen en wel groot verlies, of zelfs ondergang. De tuinbouw wendt zich thans tot de Overheid om steun en ontvangt dezen ook, zonder dat gezegd zal kunnen worden, wanneer de steun ontbeerd zal kunnen worden. Toch is de tuin bouw en dit wel in tegenstelling met de industrie jaren lang door zijn meest vooraanstaande man nen in de organisaties gewaarschuwd geworden, den kassenbouw niet verder uit te breiden, want dat moest spaak loopen zelfs als geen crisis ge komen was. De regeering zal moeten ingrijpen, want be perking is het eenige middel om de producten meer op prijs te brengen. Dat is hard voor wien het treft, maar daaraan is niet te ont komen daar de Staat van de steunverleening af moet. Alle bezuiniging helpt niets als de steun blijft, want daartegen is niet op te wer ken. We geven dadelijk toe, dat we ook niet een Het bestuur van det IJmuider Federatie heeft het volgende schrijven aan de leden uitgereikt: Het is eenige malen voorgekomen, dat leden onzer organisatie gedurende langen tijd sta- kersuitkeering in ontvangst hebben genomen om daarna als onderkruiper te gaan werken of va ren. Het bestuur meent, dat dit euvel zooveel mo gelijk moet worden beperkt. Op de 20 thans in de vaart zijnde schepen zijn elf leden onzer organisatie die natuurlijk direct geroyeerd zijn. Teneinde nu dergelijke praktijken tegen te gaan, besloot het bestuur da talvorens verdere Oitkee- ring zal worden verstrekt, de volgende verkla ring ingevuld en onderteekend bij het bestuur moet worden ingeleverd: „Ondergeteekende, naaam, voornaam en adres, bondsnummer en stakersnummer, verklaart ge- durenden de staking geenerlei dienstverband te zullen aanvaarden zonder edeweten en goedkeu ring van het bestuur. Zoo deze verklaring ge schonden wordt, moet alle door hem sedert 1 Januari 1933 tot het oogenblik van schending ontvangen bondsuitkeeringen in de Bondskas worden teruggestort en wel onmiddellijk bij de eerste, opvordering door het bestuur." oplossing van het moeilijke vraagstuk kennen, die ieder bevredigt, maar dat was ook het doe" niet, daar dit slechts was nogmaals de aan dacht te vestigen op de zware taak waarvoor dit köbinet zich geplaatst ziet, in déze tijden nu alles vraagt om hulp en steun. In de laatste dagen regent het requesten aan de Tweede Ka mer voor allerhande industrieën, ook en niet het minst van land- en tuinbouw, om vrijstel ling van de omzetbelasting, omdat het slecht gaat. Als er gehoor aan werd gegeven kon men dit wetsontwerp wel intrekken, want het gaat geen enkelen tak van volkswelvaart goed. Maar als de Staat geen inkomsten heeft kan ook geen steun worden verleend. Eerst als de Staat van den steun bevrijd is, kunnen ook de lasten verlaagd worden. Maar dat is niet eenvoudig. Het is opmerkelijk, hoeveel njoeite zich liberalen en vrijzinnig-demo craten na de Kabinetsvorming-Co- lijn geven, om de gelijkvormigheid van hun program met de staatkundige inzichten den Katholieken te bewijzen. In zijn jongste nummer ziet „De Vrijzinnig De mocraat" zelfs aanleiding, om zich uit te spreken over de vraag, „of het beginsel van de überalen en dat van de vrijzinnig democraten tegenover de katholieke staatkunde zijn oud lood en oud ijzer." En het blad betoogt, dat met name de vrij zinnig-democraten zooveel meer waard zijn dan het liberale algemeen kiesrecht: „Wie hier aan het algemeen kiesrecht blijft hangen, ziet den dieperen grond voorbij. En sedert het zelfstandig worden van de vrijzinnig-democraten heeft dit verschil zich gaandeweg sterker gepronon ceerd. Vandaar het verschijnsel, dat prac- tisch, in gemeenteraden, in de gewestelijke vertegenwoordiging zoowel als in 's Lands raadszaal, de katholieken met hunne so ciale opvattingen en niet te vergeten met hunne inspiratie uit het gebod der christelijke naastenliefde, vanzelf in con tact kwamen met de vrijzinnig-democra ten, terwijl zij, even natuurlijk, verder ver wijderd kwamen te staan van de liberalen. Wie dit verschijnsel niet heeft waarge nomen, is blind. En wie de moeite neemt, niet alleen pauselijke encyclieken, maar om er maar één te noemen, den gedach- tengang te bestudeeren van Franciscus van Assisi, hij zal telkens worden getrof fen door stellingen, die de sterkst spreken de karaktertrekken gemeen hebben met de vrijzinnig-democratische beginselen. Deae gegevens zijn belangrijker dan een citaat van mr. Limburg. Zij raken de diepste geestelijke grondslagen." Franciskaansche vrijzinnig-democraten! Wij zullen er niet mee spotten, zelfs niet als met een resultaat van de concurrentie tegen het algemeen kiesrecht. Ook ons schijnt een citaat uit een Encycliek be langrijker dan een van mr. Limburg. Voor de bezinning op de diepste grondslagen zullen liberalen en vrijzinnig-democraten beiden daar terecht moeten komen! Op H. Sacramentsdag heeft Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen de nieuwe kerk aan de Ringbaan Oost te Tiiburg, de eerste kérk in het bisdom die aan het H. Sacrament is toegewijd, plech tig geconsecreerd. 's Avonds tevoren werd Mgr. aan de grens der gemeente verwelkomd, en werd in een fees- telijken stoet naar de kerk gereden, waar Z. H. Exc. wees op de groote beteekenis van de kerk- consecratie, gebed der geloovigen, opdat Gods genaden in deze aan het H. Sacrament toege wijde kerk in grooten overvloed mochten wor den verspreid en zij er alles zouden mogen ver krijgen wat hun naar ziel en lichaam dienstig is. Bij de consecratie op Donderdagmorgen werd de bisschop geassisteerd door pastoor J. van Oirschot als Diac. Eccl.; Diac. Consecr. was pastoor P. van Oirschot van Broekhoven; sub diaconus pastoor van Dungen van de parochie Heuvel. Als cantores fungeerden pastoor Aelen van Koningshoeven en kapelaan Rath en ka pelaan Loven. De overige functies werden ver vuld door pater van Geloven, rector van Be- souw, rector van Mackelenberg, kapelaan Da niels, pater Weijgergens, kapelaan Hochsten- bach, kapelaan van Boxtel, pater Jan Verheyen, pater van Moorsel, de eerw. heeren van Grins- ven en Berkhout. Ceremoniarius was pastoor W. Mutsaerts van de Veldhoven, oud-secretaris van het bisdom. Te ruim elf uur begon de plechtige H. Mis met pontificale assistentie, opgedragen door den pastoor der parochie, die werd geassisteerd door zijn heeroom, pater Mansuitus O. M. Cap. als diaken en zijn heerneef kapelaan van Heer- turn als subdiaken. Mgr. Diepen werd geassis teerd door den zeereerw. heer P. van Oirschot als presb.-assistens, troon-diakenen waren de hoogeerw. heer deken Sanders en de zeereerw. heer E. van den Dungen, verder assisteerden de geestelijken als bij de consecratie. Het zangkoor zong de Gregoriaansche mis. Des avonds droeg Z. H. Exc. om zeven uur een pontificaal Lof op met assistentie als des mor gens, na afloop waarvan de bisschop weer door reen stoet van bruidjes uitgeleide werd gedaan. Naar wij vernemen heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen o.m. een schrijven gericht tot de gemeentebesturen inzake de bepalingen van de Lager-onderwijs- wet betreffende het herplaatsen van op wacht geld gestelde onderwijzers, welke bepalingen bezwaren zouden opleveren, waardoor de ge regelde gang van het onderwijs kan worden verstoord. Ter bevordering van een snelle be slissing bij het herplaatsen van wachtgelders, heeft de Minister de volgende regeling getrof fen. Tot alle wachtgelders, vermeld op de des betreffende lijst, richt ik een aanschrijving, al dus de Minister, waarin ik hun de verplichting opleg, om, zoodra zij een vaste of tijdelijke be noeming hebben ontvangen, binnen 24 uur daarvan aan mijn Departement kennis te geven door toezending van 'n berichtkaart. Om hierop een eenvoudige en afdoende controle te oefe nen, is het noodig, dat de gemeentebesturen dedeeling doen door middel van een be noeming op een wachtgelder is uitgebracht, hetzij voor tijdelijk of voor vast, daarvan me- dedeeling te doen door middel van een be richtkaart, waarvoor de Minister exemplaren toezendt. Op deze wijze wordt bereikt, dat van wege het Departement van O., K. en W. op elk gewenscht oogenblik kan worden medege deeld, welke op de lijst vermelde wachtgelders voor tijdelijke hulp beschikbaar zijn. De Hoogwaardigste Pater Generaal der Re demptoristen, Patricius Murray heeft in de Nederlandsche Provincie de volgende benoe mingen gedaan: Provinciaal, de hoogeerw. pater A. Saut, met residentie te Nijmegen. Prov. Consultoren, pater W. Reiring en W. Duynstee. Rectoren: de paters Fr. van Nimwegen, Nijmegen; B. Lijdsman, Wittem; M. Mol, Am sterdam; M van Grinsven, Den Bosch; J. Mul ders, Roermond; P. Krüter, Roosendaal; J. van Baarle, Rotterdam; L. Dusch, Zenderen. Prefecten der Studenten: Pater A. Strijbos, Wittem; A. Dankelman, Roermond. Novicenmeester der Choristen: Pater A. v. Moorsel. Novicenmeester der Leekebroe- ders: Pater H. Schafer. Directeur van het Seminarie Nebo Nijmegen: Pater Reiring. Het ligt in het ernstig voornemen, aldus weet „De Volkskrant" te melden, den eerstvolgenden Nederlandse-hen Katholiekendag, dus de zesde te houden in Juni 1934 te 'sHer togenbosch. Gelijk men weet, zijn reeds Nederlandsche Katholiekendagen gehouden in Utrecht (1919), Nijmegen (1922), 'sGravenhage (1925), Maas tricht (1928), Amsterdam (1931). De Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland heeft eveneens reeds voldaan aan het verzoek van het hoofdbestuur van de Ne derlandsche Katholiekendagen en als haar af gevaardigde in dat hoofdbestuur aangewezen de bondsvoorzitster mevr. F. Steenberghe—Enge- ringh. Op een Donderdag te Coevorden gehouden aanbesteding van het bouwen van een garage met showroom, stelden de aannemers te Coevorden den eisch dat de architect zou weigeren inschrijvingsbiljetten van personen te accepteeren, die werknemer zijn en als zoodanig georganiseerd. Vervolgens wenschten zij dat de begrooting openbaar gemaakt zou worden, voor de bus geopend werd. De architect, de heer W. Wierenga, lid van het bekende architecten bureau G. en W. Wierenga te Coevorden. wei gerde beide voorwaarden. Hij zeide dat de in schrijving aan geen enkele voorwaarde gebon den is, maar dat bij de gunning rekening zou worden gehouden met de vraag, of de aanne mer in staat geacht kon worden het bouwwerk te voltooien. Wat openbaarmaking van de be grooting betrof, verwees hij deze naar den Bond van Aannemers en die van architecten. Hij ver klaarde tenslotte zich niet de wetten te willen laten stellen door eenige aannemers. De aannemers verweten den architect dat hij en andere architecten steeds klaar staan met de opmerking dat aan koppenzetterij gedaan is, waarom zij openbaarmaking van de begrooting eischten en zij anders weigerden in te schrijven. De architect hied voet bij stuk zoodat geen enkele Coevorder aannemer inschreef. Slechts vier biljetten werden in de bus gevonden, waar van een (een werknemer) in Coevorden woont en de anderen te Hardenberg, Assen en Gées. Het conflict tusschen de heeren Wierenga en de georganiseerde aannemers in deze omgeving heeft de belangstelling van velen. Dezer dagen vergaderde te Utrecht het hoofdbestuur van den N. R. K. M. Als nieuw lid van het hoofdbestuur werd ge ïnstalleerd de heer A. J. van Rest te Poeldijk, lid van het hoofdbestuur van den R. K. Mid denstandsbond in het Bisdom Haarlem. Met voldoening werd kennis genomen van de mededeeling, dat het Centraal Comité der Jongenspatronaten in Nederland besloot de distributie der patronaatsuniformen door zijn eigen Patronaten Verkoop Centrale stop te zetten en deze distributie toe te vertrouwen aan den Ned. R. K. Bond van Manufacturiers „St. Willibrordus", welks hoofdbestuur zooveel mogelijk de plaatselijke winkeliers zal inscha kelen. Het vertrouwen werd uitgesproken, dat de andere Jeugdorganisaties spoedig dit goede voorbeeld zullen willen navolgen. Ter sprake kwam de propaganda-actie door het R. K. Werkliedenverbond gevoerd ten gun ste der R. K. Verbruikscoöperatie. Een nadere behandeling van dit punt zal worden voorbe reid door een commissie, bestaande uit de hee ren J. P. de Brabander, directeur van het Cen traal Hanzebureau in het Aartsbisdom Utrecht en J. A. Koops, voorzitter van den R. K. Lim- burgschen Middenstand, terwijl een derde ver tegenwoordiger in deze Commissie zal worden aangewezen door den Bredaschen Diocesanen R. K. Middenstands Bond. Naar aanleiding van de door de leden van den Bredaschen en den Bosschen Diocesanen Bond uitgesproken wenschen, dat actie zal worden gevoerd om te komen tot een doeltref fende wettelijke bescherming van het midden- standsbedrijf, werd er op gewezen, dat dit vraagstuk reeds geruimen tijd in den N. R. K. M. de actieve aandacht heeft en dat dan ook, gezien de actualiteit van het vraagstuk mede in verband met de ontwikkeling der wetgeving in Duitschland besloten werd dit onderwerp aan de orde te stellen op het as. congres van den N. R. K. M te Breda, waar de behandeling van het vraagstuk door schriftelijke prae-ad- viezen zal zijn voorbereid Tenslotte werd vastegesteld het aan den Mi nister van Financiën te zenden adres, houden de bezwaren tegen het aanhangige ontwerp-Om- zetbelasting. Het voorloopig bestuur van de Samenwer kende Boerenbonden in Nederland heeft een adres gezonden aan den Minister van Econo mische Zaken. Naar hei oordeel der Boerenbonden, zal er een samenstel van maatregelen noodig zijn om tot verbetering van den toestand in den land bouw te komen. De strekking dezer, naar hun meening nood zakelijk ie nemen maatregelen, zal hi. de vol gende moeten zijn: Er wordt een invoerrecht geheven van alle, met onze landbouwproducten in concurrentie tredende buitenlandsche producten, van vol doende hoogte, teneinde te komen tot een loo- nende binnenlandsche landbouwproductie. De opbrengst van het onder punt 1 genoem de invoerrecht wordt gestort in een fonds, waarin ook wordt gestort de cijns op boter en vleesch die in het binnenland worden geconsu meerd. Er heeft restitutie van het geheven in voerrecht plaats, wanneer het daaruit gepro duceerde voortbrengsel wordt uitgevoerd. Daar naast worden met behulp van dit fonds andere noodlijdende takken van het landbouwbedrijf tijdelijk loonend gemaakt, (b.v. de pluimvee houderij). Zonder uitstel worde overgegaan tot verwer king van binnenlandsche vetten in de marga rine en zoo noodig tot contingenteering van den afzet van margarine in het binnenland, teneinde het verbruik van. boter in het binnen land te bevorderen. Daarnaast dient reeds thans de gelegenheid te worden geopend om de te sterk uitgebreide rundveehouderij gelei delijk, zoo mogelijk langs vrljwiligen weg, in te krimpen. Deze inkrimping kan geschieden door een lichaam in het leven te roepen, dat het overtollige vee tegen redelijken prijs overneemt. Onvermijdelijk behoort echter hiermede ge paard te gaan, het loonend maken van den ak kerbouw op de wijze als in punt 1 is aangege ven. De teeltbeperking van varkens zal zoodanig geregeld dienen te worden, daé bij een loonen- de bodemexploitatie de beperking in de streken met groote bedrijven sterker wordt, waardoor aan den kleinen zandboer meerdere merken kunnen worden toegewezen. Met grooten spoed worde overgegaan tot maatregelen ter voorkoming van executies van pacht- en hypotheekboeren. BUITENZORG, 16 Juni (Aneta) Met toe passing van art. 2 van de persbreidelordonnan- tie is het drukken, uitgeven en de verspreiding van de „West-Java-Courant" voor den tijd van drie weken verboden. Naar men van betrouwbare zijde aan de „Rott." mededeelt, zal binnenkort de benoeming zijn te wachten van mr. dr. A. A. van Rhtjn tot secretaris-generaal van het Departement van Economische Zaken, in de vacature van mr dr. A. L. Scholtens, die benoemd is tot secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken. Voor het Concours voor Koetswerken, dat de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club op Zaterdag a.s. des middags van 14 tot 17 uur organiseert op een afgezet gedeelte van den Noord Boulevard te Zandvoort, blijkt in de kringen der automobilisten groote belangstel ling te bestaan. Dit behoeft trouwens geen ver wondering te baren, aangezien de inschrijving van 120 automobielen dit concours tot een uiterst belangrijke openluchttentoonstelling maakt. Onder de ingeschreven wagens zijn ver schillende nieuwe modellen, welke pas na de laatste R. A. I.-tentoonstelling te Amsterdam zijn verschenen, zoodat er voor de kenners on getwijfeld veel te genieten zal vallen. Met medewerking van het gemeentebestuur van Zandvoort is alles gedaan om het concours tot een der belangrijkste gebeurtenissen van het seizoen te maken. Alle terreinen in de na bijheid van het afgezette gedeelte van den Boulevard zijn voor het parkeeren van auto mobielen aangewezen, zoodat de bezoekers op gemakkelijke wijze het concours kunnen berei ken. Verder is er den ganschen middag mu ziek op het terrein. De jury zal reeds des mor gens de wagens keuren, zoodat het resultaat te ongeveer 2 uur, als het publiek wordt toe gelaten, bekend zal zijn, en de bekroonde wa gens voorzien zullen zijn van de daarvoor be stemde gekleurde linten; het leidt geen twijfel of dit zal de aantrekkelijkheid van het con cours nog verhoogen. De inschrijving voor den Sterrit naar Zand voort is zeer groot, hetgeen eveneens het ver moeden wettigt dat, als het weer wil medewer ken, het een uiterst druk bezocht concours zal worden. Omstreeks half vijf biedt het gemeentebe stuur aan de leden der K.N. A. C. in 't Grand Hotel een thé aan, waarbij tevens aan de deel nemers aan den op op 26 en 27 Mei ji. in Bel gië gehouden 24-uursrit de daarin behaalde prijzen zullen worden uitgereikt. We vernemen dat tijdens de restauratie werkzaamheden der St. Servatiusbrug te Maas tricht, ook de tiende boog dezer monumentale brug zal worden blootgelegd. Deze boog, die zich aan de Maastrichter zijde bevindt, leunt voor een deel tegen den Zuid-Willemsvaart muur en werd indertijd volgestort. Mogelijk krijgt men dan een inzicht waarom de Maas op haar breedste punt werd over spannen. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond Don derdag terecht de Rljnschipper R., verdacht van het opdracht geven tot drukken van val sche aandeelen van de I.G. Farbenindustrie te Frankfort. Verd. bekende. Hij had dit gedaan voor de gebroeders S. (die vroeger in verband met deze kwestie tot een jaar gevangenisstraf wa ren veroordeeld. Red.) die de aandeelen wil den gebruiken om crediet te krijgen voor him cartonnagefabriek, die slecht marcheerde. De drukker, die de aandeelen gedrukt had, verklaarde de opdracht daartoe te hebben ge had van verdachte. Hij had al eens meer aan deelen voor hem gemaakt en had niet geweten, dat de I.G. Farbenindustrie een wereldzaak was. Het O.M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter achtte bewezen, dat verd. het misdrijf heeft doen plegen. Verd. is reeds eerder we gens het gebruikmaken van valsche aandeelen veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Thans eischte hij drie jaren gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. J. Heintz meende, dat het OM. een verkeerde voorstelling heeft van de rol, die verd. heeft gespeeld. Uitspraak 29 Juni. In de Dinsdagnamiddag gehouden vergade ring van de Noord-Brabantsche R. K. Staten- club, welke zeer druk bezocht was, is, aldus bericht het „DagbL v. N. B.", een schrijven binnengekomen van het Statenlid G. H. Moors te Hoogerheide, waarin hij mededeelde, dat hij uit de R. K. Volkspartij was getreden. Donderdag 22 Juni wordt, ten kantore van den Agent van het' Ministerie van Financiën te Amsterdam, de bijbank van De Nederland sche Bank te Rotterdam en het agentschap van De Nederlandsche Bank te 's-Gravenhage, de inschrijving opengesteld op de schatkistpro messen en 4 pCt. schatkistbiljetten tot een to taal bedrag van ten hoogste f 65 milloen. Donderdag herdacht de heer C. van Wijk, adjunct-commies bij het Staatsboschbeheer, het feit, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde instelling in dienst trad. De jubilaris werd in de directiekamer in de aanwezigheid van het ten hoofdkantore werk zame personeel toegesproken door den waar nemend-directeur, den heer J. H. Jager Ger- lings, die daarbij gewag maakte van den Ijver en de plichtsbetrachting, welke de heer Van Wijk tijdens zijn 25-jarige loopbaan bij het Staatsboschbeheer heeft betoond. Namens directie en personeel werd den jubi laris een geschenk aangeboden. Bij haar talrijke pogingen, om een project voor het Studenten-Werkkamp 1933 te vinden, is het de kampleiding gebleken, dat door het groot aantal werkloozen de projecten, die voor het Werkkamp in aanmerking bleken te komen, thans in werkverschaffing kunnen worden uit gevoerd. Hierdoor is het onmogelijk geworden, tijdig een project te vinden voor 1933. Dit jaar zal derhalve geen kamp gehouden worden. Voor 1934 zal de beslissing afhangen van de komende tijdsomstandigheden. De afgeloopen week heeft groote en snelle veranderingen in de weersgesteldheid gebracht, die op een wijze verliepen, welke vrijwel geheel tegenovergesteld was aan de gewoonlijk ge volgde. Het begin van deze ongewone en daarom onvoorziene veranderingen was de snelle afbraak van het mooie zomerweer door den inval van een kouden luchtstroom. Weliswaar was afkoeling in het algemeen voorzien maar niet in zoo'n sterke mate. Nadat echter deze koude luchtstroom weer plaats had gemaakt voor een warmen is het weer tot zijn zomersch karakter teruggekeerd. De aangevoerde lucht was echter in de tweede helft der week zeer vochtig en daardoor vormden zich uitgebreide mist banken over de Noordzee en het Engelsche kanaal, die zich tot ons land uitstrekten. Het gebied van hoogen druk, dat zich over de Noordzee en omgeving vormde en dat ons in het midden der week zacht en rustig weer bracht, werd echter geleidelijk afgebroken en verplaatste zich naar het Zuidoosten, zoodat zijn beteekenis voor het weer aan het einde der week hoe langer hoe geringer werd. Wij zullen daarom bij de beoordeeling van de weersvooruitzichten minder rekening moeten houden met dit gebied van hoogen druk dan wel met den toenemenden invloed van een depressie bij IJsland, met haar uitbreiding naar het Oosten en met de daarmede samenhangende secundaire depressies, die over de Noordzee zullen trekken. Wij hebben daarom de meeste kans op z.g. Westenwind-weer, d.wz, op matig warm, meest zwaar bewolkt weer met nu en dan wat regen. In het algemeen echter is het zeer onzeker of de depressie-invloeden zullen toenemen dan wel verminderen en daarom zijn de vooruitzichten voor Zondag heel onzeker. Wij moeten rekening houden met mogelijke sterke en snelle veranderingen. (Nadruk verboden). Donderdagmorgen is op den onbewaakten overweg aan den Munsterweg, in de gemeente Adorp, een melkauto door een trein gegrepen. De chauffeur bleef ongedeerd. Het achterste gedeelte van den wagen, waarop 300 liter melk werd vervoerd, werd vernield. De melk ging verloren. De auto was niet verzekerd. Donderdagmorgen ontstond brand in deland- bouwerswoning der familie van L. aan de Ko renstraat te Oss. De brandweer kon tegen de vuurzee in het huis niets uitrichten en vol stond met het beschermen der belendende per- ceelen. Met moeite konden de bewoners, een gezin, bestaande uit elf personen, zich redden. Huis noch inboedel waren verzekerd. Bij de familie J. Moerman aan den Arnhem- scheweg te Apeldoorn, is deze dagen op een middag ingebroken en een portemonnaie met ruim 2000 ontvreemd. De ongewenschte gast drong binnen door het raampje der W.C. De politie arresteerde deswege te Amersfoort zekeren B., iemand die in een psychopathen- inrichting verpleegd wordt en thans 14 dagen met vacantie thuis, te Apeldoorn was. B. be kende volledg. De justitieele dienst van het bureau Berg- singel te Rotterdam kreeg dezer dagen een mysterieuze zaak uit te zoeken, vertelt de „Te legraaf". Op zekeren dag vervoegde zich aan het bureau een heer met zijn dienstbode. Het meisje vertelde dat zij in den trein van Gouda naar Rotterdam, toen zij van haar ouders te rugkeerde, bewusteloos was geraakt. Hoe dat gebeurd was en waar precies wist zij niet. Wel herinnerde zij zich nog, dat zij later, toen zij weer tot bewustzijn was gekomen, ergens in een weiland lag. Het was toen al vroeg in den mor gen. Haar kleeren zaten onder de modder en zagen er deerlijk gehavend uit. In haar wan hoop had zij een auto aangehouden waarin een dame en heer zaten, die haar onmiddellijk meegenomen hebben naar Amsterdam en haar later terugreden naar Rotterdam, waar zij aan haar mevrouw uitvoerig haar zonderlinge er varingen meedeelde. De inspecteur, die weinig geloof aan dit zon derling verhaal hechtte, wees het meisje op verschillende onmogelijkheden en spoedig be kende zij dat het geheele verhaal was verzon nen. De juiste toedracht is, dat zij bij aankomst te Rotterdam in een tram een jongen had ont moet waarmede zij was gaan dansen. Uit vrees dat zij een flink standje van haar mevrouw zou krijgen, wanneer zij zoo in het holst van den nacht aankwam, bleef zij den geheelen nacht buiten. Den volgenden dag keerde zij terug naar haar moeder in Gouda, terwijl zij later weer uit Gouda naar Rotterdam terug kwam en daar aan haar mevrouw dit fantas tische verhaal deed. Twee employé's, één woonachtig te Weesp en één te Amsterdam, zijn er op betrapt, dat zij zich onrechtmatig gelden van zgn. goedkoope bonbons hebben toegeëigend. Zij zijn vanzelf sprekend onmiddellijk ontslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5