a A ARTIVA 8 CENT De brochure Duys 3id leed van eiken dag V NIEUWE KATECHISMUS GEVAAR VAN DRIJFZAND .RADIO-PROGRAMMA, VRIJDAG 16 JUNI EEN NIEUWE VERRASSING VAN KAREL I Koop een doos ARTIVA! Kentering in de S.D.A.P. Ernstige waarschuwing De deviezensmokkelarij Vreemde werkkrachten in Nederland Sneevliet niet in hooger beroep Zaterdag 17 Juni 1933 Er is maar één STANDAARDKWALITEIT VOOR NEDERLAND In ons nummer van Dinsdag vindt men de hoofdstellingen van de verschenen brochure-Duys. Zij ligt thans in extenso voor ons. Indien zij *n gunstige kentering in de ontwikkeling van de So ciaal-Democratische Arbeiders Partij ten gevolge heeft, dan zou deze een groote vol doening zijn na de houding, die wij jaren en jaren tegen deze partij hebben inge nomen. Wij hebben haar geboorte bijge woond uit de oude vrijdenkers-vereeniging De Dageraad en een grimmig arbeidersbe staan, want het was in sommige streken ellendig als het lot van slaven. Terwijl wij het natuurlijk verzet tegen een on rechtvaardige maatschappij als logisch er kenden, moesten wij het materialisme en revolutionnaire ruwheid geregeld bestrij den. Geschrokken van de consequenties hunner eigen sociale mede-schuld, die de liefde jegens de verdrukten beoefende maar hun recht verwaarloosde, lieten de Katholieken echter niet de terreur van de straat onder Domela Nieuwenhuis toe. Zij erkenden dien ex-dominee als het resul taat van de afvallige theologie, die ook het maatschappelijke met een vreeselijke lo gica ging uiteenscheuren. Onder den roep der Rerum Novarum verzamelden zij hun krachten, na den placcaetentijd door de emancipatoren gretig gestoken in kerken- en scholenbouw, het eerst noodige voor de zielzorg en het herstel van de verstrooide kudde. Maar lang voordat wij aan de stands- en vakorganisaties toe waren, sig naleerden we krachtens onze kennis van den Katechismus het Hollandsche socia lisme als een geestelijk gif en een tegen de goddelijke en maatschappelijke orde ge richte dwaling. Wordt dit geestelijk gif thans uit de partij uitgeworpen? Het heeft te lang harten en nieren van velen doortrokken, om dit te verwachten. Maar wat wij her haaldelijk schreven, dat ook in de marxis tische dwaling het gezond verstand van de eerlijken zijn rechten zou hernemen, wordt thans door de verschijning der bro chure-Duys bewezen. Hij stuit op de con sequenties van het Marxisme en wil terug. „In theorie heet het bij sommigen schrijft hij dat tusschen S. D. A.P. en Communisme alleen verschil zou zijn in de keuze der middelen en de tactiek, doch dat hetzelfde doel nagestreefd wordt. De Russische staat is ondanks alle fraais wat er van geschreven is, nog steeds een zuivere imperialistische staat, waarin de arbeiders alleen nóg erger slavernij „ge nieten" dan in menige kapitalistische sa menleving." Hij wil dan ook wat zelfs in liberale en vrijzinnig-democratische krin gen werd geopperd: een ernstig onder zoek doen instellen naar de vraag, of de communisten niet onder zoodanigen in vloed (resp. bevelen) staan van een buiten- landsche Mogendheid (Rusland), dat zij daardoor in een Nederlandsch Parlement eigenlijk niet kunnen worden getolereerd, tenzij duidelijk kome vast te staan, dat zij eiken band, zoowel direct als indirect met dien buitenlandschen Staat hebben ver broken." Practisch zon deze eisch neerkomen op het ontzeggen aan de heeren De Visser, Wijnkoop c.s. van den toegang tot het Ne- derlandsche Parlement, want zonder slafe- lijke onderwerping aan de bfevelen van Moskou kunnen de beroepsopruiers daar niet ageeren voor de voorbereiding der wereldrevolutie. Ook in innerlijken en uiterlijken eer bied jegens H.M. de Koningin, waarvan hij erkent dat Zij zich uitermate constitutio neel en correct jegens de S.D.A.P. ge draagt, wil hij een fatsoenlijke houding zien vastgesteld. Wij moeten ons volkomen „op den bodem der legaliteit" stellen, vor dert hij. En zonder op het gebeurde met de „Zeven Provinciën" te zinspelen, erkent hij, dat wanneer een schip in gevaar ver keert „de kapitein desnoods met de revol ver in de hand onvoorwaardelijke gehoor zaamheid eischt". Dat is een gezonder pa rool dan de hoonende uitroep van ir. Cra mer! Want over de nationale gezindheid van de S. D. A.P. wil mr. J. E. W. Duys geen twijfel laten bestaan. Hij heeft aan tien tallen leden zijner partij de vraag voorge legd, wat zij zouden doen indien bv. het tegenwoordige Duitschland de wapenen tegen ons land zou opnemen. En het ant woord was zonder uitzondering: „Er op slaan!" Geen aarzeling bij een wettige mo bilisatie, maar erop slaan! Indien de S.D.A.P. den heer Duys in deze loyale gezindheid volgt, zal zij haar positie in het Parlement en in het land ongemeen versterken. Ongetwijfeld zou zij in dat geval voor het Marxisme niet veel meer beteekenen. Maar in de positie van een Nederlandsche Labour-partij kon zij in menig opzicht ons volk tot zegen wor den, indien zij ook zijn christelijke tradi ties tot recht liet komen. Men moet er thans op Ietten, hoe de voorstellen van mr. Duys door zijn partij ontvangen worden. Om ze weg te laten schuiven is vast een commissie benoemd, die zal probeeren, meer tamme hervormin gen voor te bereiden in afwachting van het eerstkomend congres. Maar de logische denkbeelden van de brochure zullen in middels in de partij doorwerken, en de be weging zal eindigen in een kentering of een scheuring. De H.V.A. in 1932 Taalkundige veranderingen in de dagelijksche gebeden In het pas verschenen nummer van „Sancta Maria" doet Z. H. Exc. Mgr. Hop mans, Bisschop van Breda mededeeling van *t verschijnen van den aangekondigden nieuwen „Eerste Katechismus" voor 't eer ste en tweede leerjaar. In het bisdom Breda zal deze Katechismus bij het begin van het nieuwe schooljaar in gebruik moe ten worden genomen. De nieuwe tekst der dagelijksche ge beden zal overal ingevoerd moeten zijn op den len Januari 1934. Zooals bekend, zal deze nieuwe Katechis mus gelden voor alle vijf de Nederlandsche bisdommen. Waar aan den tekst der dagelijksche ge beden hier en daar nogal iets is veranderd, lijkt het dienstig ook de ouderen reeds op deze wijzigingen voor te bereiden. Hieronder volgt dan de nieuwe, gewij zigde tekst. Het Kruisteeken In den Naam van den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest. Amen. Het Onze Vader Onze Vader, die in den hemel zijt; 1. Uw Naam worde geheiligd; 2. Uw Rijk kome; 3. Uw Wil geschiede op aarde zooals in den hemel; 4. Geef ons heden ons dagelijksch brood; 5. En vergeef ons onze schuld zooals ook wij aan anderen hun schuld vergeven; 6. En leid ons niet in bekoring; 7. Maar verlos ons van het kwade. Amen. Het Wees Gegroet Wees gegroet, Maria, vol van genade, de Heer is met u; gij zijt de gezegende onder de vrouwen, en gezegend is Jezus, de Vrucht van uw schoot, Heilige Maria, Moeder van God, bid voor ons, zondaars, nu en in het uur van onzen dood. Amen. De Twaalf Artikelen van het Geloof 1. Ik geloof in God den almachtigen Vader, Schepper van hemel en aarde, 2. En in Jezus Christus, zijn eenigen Zoon, onzen Heer, 3. Die ontvangen is van den Heiligen Geest, geboren uit de Maagd Maria, 4. Die geleden heeft onder Pontius Pi- latus, is gekruisigd, gestorven en be graven, 5. Die nedergedaald is ter helle, den derden dag verrezen uit de dooden, 6. Die opgestegen is ten hemel, zit aan de rechterhand van God den almachtigen Vader, 7. Van daar zal Hij komen oordeelen de levenden en de dooden, 8. Ik geloof in den Heiligen Geest, 9. De Heilige Katholieke Kerk, de ge meenschap van de heiligen, 10. De vergeving van de zonden, 11. De verrijzenis van het lichaam, 12. Het eeuwig leven. Amen. De Tien geboden van God Ik ben de Heer, uw God, 1. Gij zult geen afgoden vereeren, maar Mij alleen aanbidden en boven alles be minnen, 2. Gij zult den Naam van den Heer, uw God, niet zonder eerbied gebruiken, 3. Wees gedachtig, dat gij den dag des Heeren heiligt, 4. Eer uw vader en uw moeder, 5. Gij zult niet dooden, 6. Gij zult geen onkuischheid doen, 7. Gij zult niet stelen, 8. Gij zult tegen uw naaste niet valsch getuigen, 9. Gij zult geen onkuischheid begeeren, 10. Gij zult niet onrechtvaardig begeeren, wat uw naaste toebehoort. De Vijf Geboden van de I Heilige Kerk Gij zult: 1. De verplichte feestdagen vieren als Zondag, 2. Op Zondagen en verplichte feestdagen de heilige Mis bijwonen en geen verboden werk doen, 3. Op onthoudingsdag en geen vleesch gébruiken en op vastendagen vasten, 4. Tenminste eenmaal per jaar biechten, 5. In den Paaschtijd de heilige Com munie ontvangen. Oefening van Geloof Mijn Heer en mijn God, ik geloof: dat Gij zijt één God in drie Personen, de Vader, de Zoon en de Heilige Geest; dat God de Zoon voor ons is mensch geworden en aan het kruis gestorven; dat Gij het goede loont en het kwade straft. lk geloof alles wat Gij hebt geopenbaard, en door de hei lige Kerk ons leert. Dat geloof ik vast, omdat Gij het hebt gezegd, die alles weet en altijd waarheid spreekt. Heer, vermeer der mijn geloof! Oefening van Hoop Oneindig goede God, ik hoop, door de verdiensten van Jezus Christus, van U te verkrijgen: de eeuwige zaligheid en alle genaden, die ik daarvoor noodig heb. Dat hoop ik met een vast vertrouwen, omdat Gij het hebt beloofd, die almachtig zijt, oneindig goed voor ons en getrouw in uw beloften. Heer, versterk mijn hoop! Oefening van Liefde God van Liefde, ik bemin U boven alles uit geheel mijn hart, omdat Gij oneindig goed en oneindig beminnelijk zijt. Uit liefde tot U bemin ik ook alle menschen als mijzelf. Heer, geef mij steeds meer liefde!. Ooefening van Berouw Barmhartige God, ik heb spijt over mijn zonden, omdat ik uw straffen heb verdiend, maar vooral, omdat ik U, mijn grootsten weldoener en het hoogste Goed, héb béleedigd. Ik verfoei al mijn zonden en beloof, met de hulp van uw genade, mijn leven te beteren en niet meer te zondigen. Heer, wees mij zondaar genadig! Eer aan den Vader Eer aan den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest. Zooals het was in het begin en nu, en altijd en in de eeuwen der eeuwen. Amen. Kanalen West-Friesland De kanalisatie van West-Friesland, waarme de binnenkort bij Langendijk zal worden be gonnen, wordt in werkverschaffing uitgevoerd. NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES Inschrijving gesloten Notarieel Examen Geslaagd voor deel I de heer H. H. J. Lobach te 's Hertogenbosch, en voor deel II Mej. H. M. G. v. d. Matten te Breda en de heer W. W. Velstra te Marssum (Fr.). De berging van het goud der Lutineis niet zoo eenvoudig Hoe hieraan een einde te maken? Maatregelen tot wering? Een wetsontwerp te wachten VON GRONAU NAAR SCHELLINGWOUDE Tegelijk met de Italianen ALG. KUNSTZIJDE UNIE Kameraadschap Wat is er prettiger dan wanneer er tusschen degenen, die aangewezen zijn dagelijks met elkander om te gaan, samen te werken aan een doel, gezamenlijk een mooie, maar vaak zware taak te vervullen een geest heerscht van kameraadschap. Het werk vlot beter, we nemen él- kaar, wanneer het dan eens op een oogenblik te zwaar wordt wat uit handen, helpen met raad en daad, leven mee zoowel wat den arbeid en het resultaat daarvan als wat het particuliere leven betreft. Wij zijn voorkomend en goed-ge- humeurd om op deze wijze het samenzijn te maken tot een genoegen en een opgewekte stemming te be waren, waarin het goed is te werken en waarin ook de zwaarste arbeid makkelijk valt. Zoo moest het zijn. Maar is het in werkelijkheid ook zoo? Is vaak zelfs niet het tegendeel waar? Is er niet een verborgen of soms wel openlijke naijver, een vit- en bemoeizucht, een pogen tot verdringen, tot verkleining van anderman's werk, tot valschen uitleg van zijn werken en streven. Trachten wij toch allen, ieder in onzen kring, den geest van kame raadschap aan te kweeken en leven dig te houden en bannen wij alle aanvechtingen in en buiten ons om dien geest te verstoren. Zoolang wij ons niet oprecht kun nen verheugen in het succes van een ander is er met onze kameraadschap iets niet in orde. Zijn gevangenisstraf gaat in HET GOUD EISCHT OFFERS Arbeidsongeval bij het wrak der „Lutine" Donderdagmiddag is de 28-jarige A. Kuiper te Terschelling van den bergingstoren van den heer Beckers, bestemd voor het naar boven brengen van het goud van de „Lutine", geval len. Vrij ernstig gewond werd het slachtoffer opgenomen. Overbrenging naar het ziekenhuis te Leeuwarden bleek noodzakelijk. AMSTERDAM—BERLIJN Per Fokker-vliegtuig F XX in ruim twee uur LOTING DIENSTPLICHT ROEIBOOT AANGEVAREN Het 8-jarig dochtertje van den landbouwer Kuiper iS Donderdag, toen zij van school kwam, onder een luxe-auto geraakt en vrijwel onmid- dellijk gedood. Donderdagmorgen te omstreeks tien uur is de dertigjarige G. Jellies door een luxe-auto, bestuurd door dr. Staal, in de bocht van den weg te Gasselte overreden. Hij bekwam een gapende hoofdwonde en overleed enkele uren later. Donderdagavond is de 23-jarige van Zutphen uit Eindhoven bij het zwemmen in het Wilhel- minakanaal verdronken. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De vier voornaamste Waarheden 1. Er is één God. 2. Er zijn drie goddelijke Personen: God de Vader, God de Zoon en God de Heilige Geest. 3. God de Zoon is voor ons mensch ge worden en aan het kruis gestorven. 4. God loont het goed en straft het kwaad. PASTOOR Dr. E. HAMER BEDIEND De Zeereerw. heer dr. E. Hamer, pastoor te Ilpendam, is Woensdag in de Sint Liduina- stichting te Purmerend opgenomen en voorzien van de H. II. Sacramenten der Stervenden. Zijn toestand is zeer ernstig. die alle rookers zal treffen door haar bijzondere charme. De nieuwe Karei I Coquet, kort knakmodel van een onge ëvenaarde fijnheid. Vorm, dek, binnengoed, melange, geur en kleur maken haar tot een juweeltje. En dan de fraaie, modern gedecoreerde doos in rood, blauw en zilver. Schitterendl In alle opzichten iets heel aparts, dat U werkelijk moet probeeren. Uzult 10 maal volop genieten voorslechts 80 ct. Aan het jaarverslag over 1932 »an de Han- delsvereeniging Amsterdam ontleenen wij het volgende: De afzet der Javasuiker was opnieuw teleur stellend; ondanks de op cogst 1932 toegepaste beperking tot 88 pet. namen de voorraden we der belangrijk toe. Wij hebben ons daardoor genoodzaakt gezien de oogsten 1933 en 1934 te beperken tot respectievelijk 44 pet. en 14 pet. van onzen normalen oogst. De belangrijke vermindering van den aan plant, waartoe voor de oogstjaren 1933 en 1934 besloten moest worden, maakte het noodzake lijk een groot deel der loopende langjarige grondhuurcontracten te annuleeren. De voortgezette daling van de productenprij- zen heeft ook dit jaar het resultaat onzer „Di verse Cultuurondememingen" op Java en Su matra nadeelig beïnvloed. Het totaal resultaat was een winst van f 496.192.97, ten gevolge van een voordeelig saldo van oogstjaar 1931. De winst- en verliesrekening werd gecredi teerd met de reserve 1932 ad X 5.000.000. Voor gesteld wordt een gelijk bedrag te reserveeren ten gunste van het loopende boekjaar. De winst, inclusief saldo Ao Po ad f 868.10, bedraagt f 2.001.006.21, welk bedrag toelaat een uitkeering van 5 pet. dividend aan aandeelhou ders over het kapitaal ad f 40.000.000, f2.000.000, na aftrek waarvan resteert voor overdracht op nieuwe rekening f 1.006.21. Het Comité tot samenstelling van Ned. Bede vaarten verzoekt ons te berichten, dat de ge legenheid om in te schrijven als pelgrim, zoowel over Roosendaal, als over Nijmegen, definitief gesloten is. De bedevaart zal dit jaar meer dan 2500 pelgrims tellen, die in vijf speciale treinen (waarvan een ziekentrein met 325 zieken) zul len worden vervoerd. In het officieel orgaan van de Vereeniging van technische ambtenaren van den Rijkswater staat waarschuwt professor J. A. van der Kloes te Delft voor de ernstige gevaren, verbonden aan de bergingspogingen op de „Lutine". „Het ziet er inderdaad betrouwbaar uit en toch voorzie ik een mislukking, een omval op groote schaal. Ik hoop van harte, dat ik on gelijk zal hebben, want er kan veel, er kunnen ook menschenlevens mede gemoeid zijn." De schrijver wijst op een voorval, dat zich in het begin van deze eeuw heeft afgespeeld bij den bouw van een brugpijler ten dienste van den N. O. Locaalspoorweg, in de Vecht bij Haandrik. Deze rivier heeft een groot verschil in waterstand en een bodem, die tot tientallen meters diepte uit zand bestaat, precies als de Noordzee ten Noorden van Terschelling en ook het zand is precies gelijk. De fundeering van den pijler, een houten vloer op palen, was om onbekende redenen, wel licht bij vergissing, 1 M. dieper ontworpen dan alle andere kunstwerken in denzelfden spoor weg. Men spoot de palen in, baggerde het zand er tusschen weg, zaagde de boveneinden over een paar meter lengte onder water af, zette er een kistdam omheen en ging aan het uitpom pen en droogleggen van de ruimte daarbinnen, doch dit bleek onmogelijk; door den waterdruk van buiten werd het zand er binnen tot drijf zand; men plaatste een wijderen en zwaarderen kistdam en die ging eveneens teniet. Het liep ten slotte uit op herbesteding voor rekening van den in verzuim geachten aannemer en er traden zoowaar aannemers op, ook on kundig op het punt van loopzand, die nog een grooteren en zwaarderen kistdam zetten en dien over den kop pompten als de vorige. Toen werd het bouwplan gewijzigd. Na dit voorval gememoreerd te hebben, ver volgt prof. v. d. Kloes: „De natuurwetten zijn sindsdien niet ver anderd. De beide zandbodems zijn dezelfde ge bleven. Wat is nu te verwachten? Denken wij ons vooreerst het gunstigste ge val, het dek van het wrak, pl.m. 18 M. breed en waterpas liggende, den onderrand van den toren 12 M. middellijn midden daarop neer gekomen. Zoodra er door het water en zand pompen genoeg verschil in peil binnen en bui ten is bereikt, raakt de zandmassa los en komt in beweging, er ontstaat een krachtige op- waartsche stroom en de vele tonnen zware lichamen, die er door omringd zijn, gaan telood de diepte in, alles in evenwicht! Maar hoe als (wat waarschijnlijker is) de beweging van het drijfzand eenzijdig zal zijn? Scheef zakken, omtuimelen, wat al niet meer! Het is te hopen, dat men intijds het pompen zal staken. En wat dan? lezer, het ligt niet op mijn weg ongevraagd als raadsman op te treden. Aldus eindigt professor Van der Kloes zijn betoog. Alle Akensche autoriteiten hebben in verband met de deviezensmokkelarij aan de Lim- burgsch-Duitsche grens onderling overleg ge pleegd, hoe aan deze smokkelarij snel een einde kan worden gemaakt. De Duitschers hebben thans dergelijke maatregelen genomen, dat er bijna geen doorkomen meer aan is. Er werden razzia's aan de grensstations ondernomen met het gevolg, dat te Vaals, Horbach en Pannes- heide vele tientallen personen in de val liepen, die allen te Aken werden opgesloten. Het waren meest personen uit Maastricht, Heerlen, Sit- tard, Kerkrade, Gulpen en andere grensgemeen ten. Verschillende personen zijn echter weer op vrije voeten gesteld van wie de schuld, dat zij deviezen gesmokkeld hadden, niet direct is ko men vast te staan. De overigen zijn gevangen gehouden en zullen spoedig voor het gerecht te Aken moeten verschijnen. Op deviezensmokkelarij staan in Duitschland zeer zware straffen, zoowel boete- als gevan genisstraffen. 's-GRAVENHAGE, 15 Juni. Naar de „Tel", verneemt kan spoedig de indiening van een wetsontwerp betreffende de wering van buiten- landsche werkkrachten in ons land worden te gemoet gezien. De voorbereiding van het wets ontwerp heeft geruimen tijd in beslag geno men, daar het over vier departementen loopt en de handteekening van vier ministers be hoefde. Het wetsontwerp moet nog den Raad van Staten passeeren. Het zal daarna dadelijk bij de Tweede Kamer worden ingediend, welke het in de nieuwe zitting in behandeling zal nemen. Naar wij vernemen, zal de bekende Duitsche vlieger Wolfgang von Gronau, die door het Duitsche Rijksministerie voor Luchtvaart is aan gewezen ter begroeting van het eskader van 24 Italiaansche vliegtuigen bij de aankomst daar van te Schel! ingwoude, niet eerder per water vliegtuig naar Amsterdam starten dan nadat het vertrek der Italianen vaststaat. Hij is voor- loopig weer van Emden naar Berlijn terugge keerd. Voorgesteld wordt het winstsaldo over 1932 ad ƒ1.884.511 (v.j. ƒ2.301012) te zamen met het onverdeeld saldo 1931 ad 1.910.628 (v. j. ƒ4.659.196) als volgt te bestemmen: afschrij vingen op vastgesteld kapitaal 1.782.317 (v. j. 1.929.380), extra ƒ100.000 op zijde- voorraden ƒ374.173 (v. j. 106.883). diversen 141.395 (v. j. 241.563) en onverdeeld op nieuwe rekening over te brengen 1.397.252 (v. j. 1.910.628). Voorgesteld wordt geen dividend uit te kee- ren, noch op de gewone, op de cumulatief pre ferente, noch op de prioriteitsaandeelen (over 1931 slechts 3 pet. op de cum. pref. aand.) Vorig jaar is nog afgeschreven op bedrijfs voorraden 58.293 en op effecten en bank saldi wegens koersverliezen ƒ2.016.139. Naar wij vernemen, heeft de heer Sneevliet, die door de Rechtbank wegens opruiing was veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest, zijn hooger beroep ingetrokken. Ook de Officier, mr. B. Kist, heeft het hoo ger beroep ingetrokken, zoodat de straf nu ingaat. 'tS"*5 sj hwuode jeia Dezer dagen zal door de K.L.M. het nieuw ste Fokker-vliegtuig, de F XX, op de recht- streeksche lijn AmsterdamBerlijn worden in gezet. Dit vliegtuig, dat een kruissnelheid van ongeveer 250 K.M. per uur heeft, zal het tra ject AmsterdamBerlijn in circa 2yK uur af leggen. Einde dezer maand is een illustre gezel schap uitgenoodigd voor een vlucht Am sterdam—Berlijn en terug. Bij de gisterenmiddag in de Rolzaal te Den Haag gehouden loting voor den dienstplicht voor de lichting 1935 werd getrokken nummer 3817, onder welk nummer in het register der gemeente Amsterdam, dat voor deze loting wordt gebruikt, staat ingeschreven: Theodorus Marinus de Mey, geboortedatum 28 April. De aanwijzing van de dienstplichtigen in iedere gemeente of groep van gemeente vangt dus aan bij dezen naam of indien deze naam in het register dier gemeente niet voorkomt bij den daarop alphabetisch volgenden naam. Donderdagmorgen om 6.30 voer in de Dordtsche Kil een motorschip van Johan van der Vliet uit Oude Tonge. Ter hoogte van de Wacht kwam het motorschip in aanvaring met een roeiboot, waarin één persoon was gezeten. De roeiboot sloeg om en de inzittende verdronk. Vermoed wordt, dat de verdronkene Fleun Reedijk is, afkomstig uit Dubbeldam. Men heeft de roeiboot als zijn eigendom herkend. Het lijk van den man, die 52 jaar oud was, is nog niet opgehaald. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Pastoor L. H. Perquin O.P.: Gods dienstig halfuurtje 12.00 Politieberich ten 12.15 KRO-orkest o.l.v. Marinus van *t Woud 1.45 Rustpoos voor het verzor gen van den zender 2.00 Vertrouwenge- sprek met de rijpere Jeugd, door mevr. A. Schelfv. d. Meulen 2.30 Kinderuurtje 4-00 Het Haarlemsche Salonorkest 6.20 Paul de Waart: „Journalistiek Week overzicht" 6.40 Het Haarlemsch Salon orkest 7,00 Politieberichten 7.15 J. Renes: „Hoe een eenvoudige tuin aan te leggen en te beplanten" 7.35 Gramofoon muziek 7.45 P. Heilker: De a.s. Esperan- tocursus 8.00 Avondprogramma m.m.v. Jan van der Berghe en Kees van der Schie (in hun Hollandsch repertoire). KRO-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. Refreinzang Jack Mossel 11.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 296 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek VPRO 10.00 Mor genwijding VARA 10.15 Uitzending voor arbeiders in continubedrijven 12.00 VARA-kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot 12.30 Orgelspel door Joh. Jong 1.00 „De Vleermuis", verkorte operette in drie actes van Johan Strauss 2.00 Rustpoos voor 't verzorgen van den zender 2.15 Gramo foonmuziek 2.50 Jan A. Zutphen: „Een collecte te Amsterdam voor wetsovertreders" 3.10 „De Notenkrakers" o.l.v. Daaf Wins 4.40 Letterkundig overzicht door A. M. de Jong: „De man zonder uniform" van Willy Corsari 5,00 De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst; met zang van Albert de Booy 6.00 Zenderwisseling 6.00 Kin deruurtje: „Op het booze eiland". Varen met den wereldbol 7.00 Orgelspel door Cor Steyn: Een reis om de wereld in der tig minuten 7.30 Uitzending voor het platteland 7.59 Herhaling SOS-berichten 8.00 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot 8.45 Peter Holz zingt liedjes bij de luit 9.00 VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot 9.30 Persberichten van het persbureau Vaz Dtas en Varia 9.45 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot 10.15 Peter Holz zingt liedjes bij de luit 10.30 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot 11.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL. 509 M. 12.20 Concert door het kletn-orkest van het N. I. R. o. 1. V. P. Leemafis 1.30 Gramofoonmuziek 5.2C Dansmuziek 6.35 Gramofoonmuziek 6 50 Klein-orkest van het NIR o.l.v. P. Lee mans 8.20 Gramofoonmuziek 9.05 Gramofoonmuziek 9.20 Zangvoordracht 10.05 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Btrljk- orkest van „Wivex" o.l.v. A. Bendix 2.50 Gramofoonmuziek 3.50 Omroeporkest o.l. v. Emil Reesen 7.50 Koorzang 9.20 Omroeporkest o.l.v. Launy Gröndahl 11.05 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 4.20 Populair con cert 10.20 Berichten, daarna dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 11.50 Middagcon cert door het orkest van de Koningsberger Opera o.l.v. Hrubetz 1.35 Gramofoon muziek 2.30 idem 4.20 Noragkoor en orkest o.l.v. Adolf Seeker 8.20 Gevari eerd programa. KONIGWUSTERHAUSEN, 1635 M. 2.20 Gramofoonmuziek 4.20 Concert 11.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Kamer orkest 1.20 Orkestconcert o.l.v. Kühn 4.50 Vesperconcert 8.25 Populair con cert 11.10 Dansmuziek o.l.v. Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Concert 1.05 Concert door 't Commodore Grand orkest o.l.v. Joseph Muscant 2.05 Gra. mofoonmuziek 3.50 Concert 5.05 Or gelconcert 7.50 Concert 10.05 Concert door het Radio Militair orkest. PARIJS (Eiffel). 1446 M. tooneel„L'Aventurière". 8.50 Radio- PARÏJS (Radio), 1725 M. 8.05 Gra mofoonmuziek 12,20 Populair concert 6.50 Concert door het Omroeporkest 7.40 Idem 8.20 Gevarieerd programma. MILAAN, 331 M. 8.Gramofoonmu ziek 9.05 Operette concert 11.25 Dansmuziek. ROME, 441 M. 8.35 Gramofoonmuziek 9.05 „La Veglia", opera van Lnatl. WEENEN, 517 M. 5.20 Populair con cert door het André Hummerorkest 8.20 Weensche feestweek 1933 10.20 Dans muziek. WARSCHAU, 1411 M. 5.35 Gramo foonmuziek 6.55 Kamermuziek 8.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. St. Nawrot 9.50 Pianorecital 10.20 Dans muziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.40 Gramo foonmuziek 8.50 Concert door het Om roeporkest 10.30 Dansmuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6