Simplex rijwielen STAD S N I E U W S Men U&tijfionó: Bloemendaal's oude raadhuis VRIJDAG 16 JUNI EEN STAD, ALS IN EEN BLOKKENDOOS Van kleine menschen en kleine dingen hebben mede voor 99 °jo de buitenlandsche merken verdrongen, door kwaliteit, betrouwbaarheid en blijvend licht loopen. Koopt een Simplex niet als steun voor de Nederlandsche industrie, doch omdat dit in alle opzichten in Uw voordeel is. EEN AFSCHEIDSWOORD Het Brouwerskolkje De sprookjessfeer in de stad der Lilliputtershistorie, ontstaan en groei VAN ONZE RECHTBANK Onoplettendheid Tram en vrachtauto De Tarwewet FILMN1EUWS PALACE-THEATER „Sabbath". Een Vrijdag avond in Amsterdam Een afscheid voor immer Want de Raad kwam er voor het laatst bijeen Een toeslag-verzoek Monumentenzorg Allerlei voorstellen De weg door het Brouwers kolkje Een afscheidswoord Kampeeren Over: De Donder dagmiddag sluiting voor Kappers MUZIEK VOLKSCONCERT H.O.V. Soliste: Hanny Scheffelaar- Klots (viool) MOTORSPORT Motorclub Haarlem Groot is de drukte in de nieuw verrijzende stad in onze stad. En het is, alsof het stads- beeld van Haarlem zelf er verandering mee ondergaat. Vele hoofden gaan een richting uit en menige mond uit: „O, kijk eens wat leuk." En als dan, eerst wat onwillig het kon wel eens een in het ootje-nemerij zijn ook onze oogen het punt van belangstelling zoeken, ja dan, moeten we het wel toegeven: „Dat is leuk," als twee van die popperige menschjes te wach ten staan op dezelfde tram, als waarmee wij groote menschen ons laten vervoeren. En on willekeurig vragen we ons af, of de directie van de tram hen nu zal laten rijden voor half geld, we veronderstellen tenminste, dat een Lilliput ter maar de helft noodig heeft van dat, waar mee wij kunnen volstaan. Wat we zoo hier en daar zagen van het kleine volkje en den grooten trek die er blijkt te zijn naar het terrein achter den Kinderhuissin gel, waar zij hun stad bouwen, maakte ook ons meer dan nieuwsgierig. Op het terrein heerschte een drukte van jewelste, achter poort-, muur- en touwafzetting was geen plaatsje onbezet, waar niet iemand nieuwsgierig zijn blikken richtte op circuswagens en het daarbinnen lig gend lilliputterrijk. Daar er een groote roep gaat over de hooge waardigheid, die den 37-jarigen burgemeester van Lilliputterstad omgeeft, poogden we allereerst connectie met zijn Edelachtbare aan te knoo- pen. Maar een jammerlijke teleurstelling wacht te ons. De burgervader met zijn gevolg veer tig in getal had zich naar IJmuiden begeven, om daar naar de sluizen te kijken en in de nij vere visschersplaats wat rond te kuieren. Maar andere Lilliput-ingewijden stonden ons ten dienste en gaven hiermede de gelegenheid om iets aan onze lezers te vertellen van de his torie, het ontstaan en den groei van de stad der Lilliputters. In sprookjesstad zijn zeven nationaliteiten te vinden. Het grootste aantal is van Hongaarsche afkomst. Verder wonen er Polen, Russen, Joego- Slaviërs, Tsjechen, Duitschers en Franschen. De oorsprong van de stad der Lilliputters is te vinden bij een variétégroep van deze dwer gen, die de geheele wereld afreisde. De moeder van den tegenwoordigen impre sario, mevrouw Schaëfer, kwam zekeren dag op het idee om voor de Lilliputters een stad te bouwen en hen daar te laten wonen in huizen, die gebouwd waren naar hun verhoudingen. Deze stad zou dan tegen entrée te bezichtigen zijn. Dit idee van vaste stad is echter veran derd en zoo is men gekomen tot de stad, die land na land afreist, om daar in iedere stad die zich gastvrij voor het dwergvolk opent, op nieuw opgebouwd te worden. Daar het zoo goed als allemaal artisten zijn men lette op den zoo juist aangegeven oorsprong kwam er spoedig een circus bij, waarin de bezoekers van Lilliputland gratis onthaald worden op echte circusvoorstellingen onze zegsman vertelde dat er geen enkele toer in een groot circus te zien was, die ook deze dwergmenschen niet ver stonden als ze hun entréebewijzen van sprookjesstad toonen. „Hoe oud is de oudste en hoe oud de jongste inwoner?" was een der vele vragen, die we gaarne beantwoord zagen. „De oudste is de burgemeester van Lilliputter- stad, zijn leeftijd is zevenendertig; dan is de jongste der Lilliputters zeventien jaar,»' luidde 't vriendelijk gegeven antwoord. Maar al spoedig hoorden we dat de jongste toch jonger was en twaalf lentes meegemaakt had. Het was des burgervaders dochter, die juist gemeten 70 cM. grootte bereikt heeft. Op onze vraag of hun het leven erg lastig ge maakt wordt, konden we geen rechtstreeksch antwoord machtig worden. In de huisgezinnen, waar de Lilliputters ge boren werden, bleken ze meestal wel als een last beschouwd te worden. Hun normaal groote broers en zusters zijn meer voor het gewone leven geschikt en laehen hen dan ook al te vaak uit. Zoo komen zich steeds meer Lilliputters melden. In ons eigen vaderland, in de hoofdstad van het Rijk, leeft er een, die als hij evenals zijn lotgenooten in sprookjesstad het noodige ar- tistenbloed bezit (hij heeft zelf om een woon plaats in sprookjesstad gevraagd) spoedig als de eerste Hollander op het register van den burgerlijken stand van de dwergenstad te boek zal staan. Maar op hun doorreis door de verschillende landen en al heel erg in onze Hollandsche steden en zeker in Haarlem ontmoeten ze aller wegen sympathie. Men noodigt ze zelfs ten eten. En dat men niet bang behoeft te zijn om dit laatste te doen: we zagen er net een smakelijk happen in een lekkere Haarlemsche boterham van normale grootte, belegd met een plak ham van normaal gewicht. In zooverre wijken deze kleine artisten echter van hun groote collega's af, dat ze niet zelf het circus opbouwen. Hiervoor zijn 25 menschen van normale grootte in dienst, waarbij dan in iedere stad nog wat losse arbeidskrachten worden ge voegd. De oorzaak is gelegen in het feit, dat de zware vrachten boven hun krachten gaan, maar ook al omdat zich onder hen echte stadsheertjes en dametjes naast de meer van het platteland afstammenden bevinden. Hun vrijen tijd en die is met het opbouwen en afbreken van hun stad niet gering bren gen ze zeer sportief door met fietsen en tennis sen. Ook fotografeeren ze veel en zijn er onder hen verwoede vischliefhebbers, die uren naar het bovenste puntje van hun dobber kunnen turen. Dat ze niet alleen in hun soort lichamelijk maar ook geestelijk goed geproportionneerd zijn, bewijst wel dat er onder hen zijn, die vier tot vijf talen vloeiend spreken en er in correspon- deeren. Tot half October blijft het dwergvolk voor- loopig in Holland en het kan nog gebeuren, dat deze tijdsduur langer wordt; dit hangt af van de contracten. Vanaf Zaterdag wonen ze gedurende tien da gen in hun eigen stad, waar ze de Haarlemmers gaarne zullen ontvangen. U kunt ze daar tref fen op het Marktplein, in hun eigen hotel, hun woningen, hun flat. De postbode zorgt er voor de verzending van uw brieven met het heusche poststempel van Lilliputstad erop. Men mag er een blik werpen in het raadhuis, er sigaren, sigaretten, gebak etc. inslaan in hun winkeltjes. Het circus lokt reeds, de paardjes wachten de vrouw van den burgemeester, die als hoog- schoolrijdster de prima donna der arena is. Uw hart kan weer jeugdig worden in de mooie sprookjessfeer van Lilliputstad. Een Amsterdammer reed op 1 Maart met zijn auto te Hillegom. Uit een zijstraat kwam een man, die in een bakfiets twee kinderen ver voerde. Dit zag-de automobilist niet, waardoor een botsing onvermijdelijk was. Voor dit feit stond hij gisteren voor de Haarlemsche Recht bank terecht. Een der kinderen had zwaar li chamelijk letsel gekregen en bleef negen weken lang onder geneeskundige behadeling. De Am sterdammer erkende eerlijk niet voorzichtig ge noeg gereden te hebben; hij had ook na de aan rijding alles in het werk gesteld om het leed te herstellen. Deze manier van doen roemde de Officier van Justitie. Hij moest echter 200. boete eischen, omdat het ten laste gelegde be wezen was. Uitspraak 29 Juni a.s. Een 38-jarige wagenbestuurder van de N. Z. T. H. M. te Amsterdam was door den Kanton rechter te Purmerend veroordeeld tot 10. boete wegens overtreding van het tramwegre glement. Van dit vonnis was verdachte in ap pèl gekomen. Hij zou op 27 Augustus 1932 in den middag met een electrischen tram wagen onvoorzichtig gereden en geen signaal gegeven hebben op den Broekermeerdijk te Broek in Waterland, waardoor een vrachtauto werd aangereden. De 21-jarige chauffeur van dezen auto ver klaarde, dat hij een wagen passeerde die rechts van den weg stond. Daardoor kwam hij vlak bij de tramrails, juist toen verdachte er met zijn tram aankwam. Uit het getuigenverhoor bleek, dat er meer van toeval sprake was. De burgemeester van Purmerend had er echter over geklaagd, dat de yrams ter plaatse veel te hard rijden. De Officier van Justitie achtte in dit geval geen schuld aanwezig en vroeg vrijspraak. De verdediger, mr. H. Waslander, adviseur van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegper soneel, sloot zich daar gaarne bij aan. Een 41-jarige tarwehandelaar uit Haarlem mermeer was door den Kantonrechter aldaar veroordeeld tot een geldboete van 45.wegens overtreding van de tarwewet. Van dit vonnis kwam verd. 1 appèl. Verdachte heeft op verschillende data in 1932 telkens 100 kg. tarwemeel, niet voor eigen ge bruik bestemd, afgeleverd in het kanton Haar lemmermeer, terwijl dat meel "niet geheel en ook niet gedeeltelijk bestond uit bloem of meel, uitsluitend afkomstig van inheemsche tarwe, ge leverd door bemiddeling van de Vereeniging van inheemsche tarwe-afnemers. Tevens heeft hij tarwemeel, dat niet voor eigen gebruik was bestemd, bereid en afgele verd. De Officier van Justitie vroeg ontslag van rechtsvervolging. De verdediger zette een juridisch betoog op, waarbij hij de wet critiseerde en minder auto riteit toekende dan bedoeld zou zijn. Uitspraak 29 Juni a.s. G. J. Teunissen, de maker van „Pierement" heeft thans in samenwerking met den teeke naar Jo Spier, een film gemaakt van de Am- sterdamsche Jodenbuurt op Vrijdagavond bij het begin van den Sabbos. In één symphonie van détails en flitsen heeft hjj het heele proces van de Sabbath-viering weergegeven, zoodat men een tamelijk overzichtelijken indruk krijgt van het ter ruste gaan van de Joodsehe werk week. De films van Teunissen zijn helder en klaar en juweeltjes van reportage. Ze behoeven geen toelichting en spreken voor zichzelf Het slaan, van de klok, het opruimen van de stalletjes, het sluiten der zaken, waarvan de duidelijke namen de afkomst der eigenaars verraden, de plechtige gang naar de Synagoge en de devote beoefening van de godsdienstoefening, dat volgt alles zoo duidelijk en logisch op elkaar, dat het volmaakt overbodig is, naar een ver klaring te zoeken of te vragen. Het is de aan vang van den Joodschen Sabbath met alle waar digheid die men daaraan pleegt te geven. Dat de film eindigt, nadat men een blik in de syna goge, tijdens de godsdienstoefening, gekregen heeft, zou men als een onvolkomenheid kunnen beschouwen, omdat de Sabbath in de Joden buurt toch ook wel naar buiten merkbaar is. Alleen zou men zich dan niet meer tot den Vrijdagavond hebben kunnen beperken en van zelf vervallen zijn in opnamen op Sabbath langs de straat. In ieder geval is het een uitstekend stukje film, met een bepaalde documentaire waarde, dat zeer zeker de aandacht verdient. De hoofdfilm is een oorlogsfilm, vervaardigd naar den roman van Ernest Hemingway: ,,A farewell to Arms". Het is geen oorlogsfilm in de beteekenis van „oorlogs-weergave", zooals we dat reeds uit den treure kennen. Een „Af scheid voor immer" met Cary Cooper en Helen Hayes is meer een dramatische, of tragische liefdes-episode aan het front tusschen een of ficier en een verpleegster. Heel nauwkeurig heeft men den roman gevolgd en al die kleine treffende tafereeltjes die erin verwerkt waren weergegeven. Natuurlijk had men hierbij met groote moeilijkheden te kampen; moeilijkhe den die direct in het oog vallen indien men zelfs den roman niet gelezen heeft. Daaren tegen vindt hij, die dat boek wel in handen heeft gehad (en hierbij maken we er op attent dat het slechts voor geestelijk volwassenen be stemd is) dat de film den letterlijken tekst zooveel mogelijk op den voet heeft gevolgd, zoodat het, met uitzondering van het einde, als we ons tenminste niet vergissen, een prach tige illustratie van het oorspronkelijke verhaal is geworden. Een enkele maal heeft de regisseur Frank Borzage kans gezien van deze methode af te wijken, om, en door gebruik te maken van de kracht van de film zelf, verrassende, op zich zelf staande fragmenten te scheppen (zooals bijvoorbeeld het op den ziekenwagen binnen rijden van den gewonde in het paleisachtige hospitaal) die ver boven de aanvankelijke ver wachtingen uitgaan. Voor de rest komt de ge heele dramatische kracht neer op de weten schap dat deze twee zoo intens minnende zie len voor goed van elkaar gescheiden worden. Dat hierbij de sympathie enkel en uitsluitend naar een kant uitgaat, is in zekeren zin te wijten aan een psychologische fout van de makers van het scenario. Is de man in het eigenlijke werk niet een deserteur zonder meer, doch practisch een slachtoffer van de omstan digheden, die, op het punt staande onschuldig te worden gefusilleerd, ontvlucht, hier verlaat hij zijn regiment enkel en alleen wijl de liefde hem drijft. Deze banale desertie stempelt hem eerder tot een lafaard dan tot een opofferen- den held. Daar tegenover staat het meisje dat alle consequenties van haar liefde aanvaardt en daaraan ten gronde gaat en geheel en al het lijdend „voorwerp" blijft. Dat het afkeuren van de daad, die de jongeman stelt zelfs geen kwestie is, van pro- of anti-militairisme, zal voor een ieder duidelijk zijn, die weet dat zoo'n gevoel niet afhankelijk is van het of niet lief hebben van een meisje. Overigens gelooven we wel, dat rijp volwas senen die deze film gaan zien, onder den indruk zullen komen van deze eenvoudige historie, die de vernietiging van het geluk van twee men- schenkinderen tot basis heeft. L. V. Over: Drankbestrijding In de vergadering van het Haarlemsch Dioce saan Kruisverbond heeft de voorzitter in zijn openingswoord een gevoeligen teruggang bij de R. K. Drankbestrijding geconstateerd. Dat behoeft m.i. niet te verwonderen, als men in het verslag dier vergadering leest, wat de ver eeniging zooal wil. Zoo wilde een der afdeelingen een verbod van het gebruik van rhumboonen! Heeft men nu inderdaad niet iets belangrijkers te bespreken? Werkt het gebruik van dergelijke genotmiddelen het overmatig gebruik van sterken drank in de hand? Immers, het Kruisverbond keert zich toch alleen tegen het overmatig gebruik En verder vermeldt het verslag de opdracht aan het Hoofdbestuur, pogingen In het werk te stellen, om te komen tot afschaffing van bier In retraitehuizen. Gelooft men nu werkelijk, dat de retraitehuizen de menschen tot dronkaards maken? Wanneer een vereeniging zich met dergelijke futiliteiten bezig houdt, ja, dan is haar achter uitgang verklaarbaar. g Van de gelegenheid, door de Redactie aange boden om enkele misvattingen in bovenstaand stukje recht te zetten, maak ik gaarne en dank baar gebruik. De opmerkingen van den geachten inzender hebben mij verwonderd, omdat het ver slag der jaarvergadering van het Diocesane Kruisverbond, zooals het in deze courant werd gegeven, niet de oorzaak van zijn dwalingen kan zijn. Ik zou dus kunnen volstaan, met naar dat verslag te verwijzen, maar wellicht heeft het nut enkele punten te onderstrepen. 1. W. S. wijt den achteruitgang in ledental van de Katholieke Drankbestrijding aan haar doelstelling, die hem echter volkomen onbekend is. Hij maakt daarbij de fout, het streven van een enkele afdeeling te vereenzelvigen met dat van den geheelen bond. 2. Een der afdeelingen wenschte een verbod van het gebruik van rhumboonen, niet voor het publiek, maar voor de georganiseerde geheelont houders, hetwelk een aanmerkelijk verschil uit maakt. Het is de wil om consequent te zijn in de vrijwillige onthouding en het goede voor beeld. De afdeeling, door deskundigen voorge licht, was ervan overtuigd dat het gebruik van rhumboonen, likeurbonbons e.d. inderdaad aan leiding geeft tot alcoholmisbruik en dat vooral voor kinderen het gevaar bestaat, dat daardoor de zucht naar bedwelmende dranken wordt gaande gemaakt. Dit is geen futiliteit. Dat noch het hoofdbestuur, noch de vergadering in het al gemeen voor de opinie van bedoelde afdeeling geheel gewonnen kon worden, bewijst de voor zichtigheid en bezadigdheid, waarmee iedere nieuwe actie wordt behandeld. 3. Zooals gezegd: W, S. kent de doelstelling der Kath. Drankbestrijding niet. Deze keert zich niet alleen tegen het overmatig gebruik van sterke dranken, maar tegen alle misbruik van alcoholi ca en het bevorderen hiervan. Ook een gebruik, dat in de oogen van den onwetende „matig" is, kan misbruik zijn, b.v. wanneer het kinderen of drankzuchtigen betreft. 4. Een actie tot het afschaffen van bier in re traitehuizen is minder dwaas dan de geachte in zender blijkt te veronderstellen. Het gebruik van bier aan tafel is onder ons volk, gelukkig, geen gewoonte; het behoeft zich deze dan ook niet eigen te maken op plaatsen, die het voor zijn geestelijke verheffing bezoekt. Voor drankzuch tigen en die zijn er nog altijd velen! be- teekent het aanbod van bier een verleiding, die de vruchten der retraite vernietigt. Daarentegen kan de vrijwillige onthouding van alcoholgebruik gedurende de retraitedagen een offer uit hoogere beweegredenen het nut der geestelijke afzondering slechts verhoogen. Het voorstel kwam dan ook niet voort uit bedilzucht, maar uit een zuiver katholieke idee en het ligt volkomen in de lijn van onze drankbestrijding, die zich kant tegen het regelmatige, het dagelijksche gebruik van alcoholische dranken. Al zijn de opmerkingen van W. S. dus niet ad rem, zij getuigen tenminste van belangstelling in ons werk. Hij zal ons altijd bereid vinden, om hem de middelen tot het verruimen van zijn kennis op dit gebied t? verstrekken. Als men de beteekenis van ons streven en van onze organi satie wil beoordeelen, ga men niet af op het ver slag van een jaarvergadering, die reeds voor de 29ste maal wordt gehouden. Het gewichtigste is al meermalen besproken en behoort tot de re gelmatig gevoerde actie. De achteruitgang van 'n ideëele zaak als de Katholieke Drankbestrijding is voornamelijk te wijten aan het gebrek aan idealisme en offervaardigheid, dat onzen tijd kenmerkt. Daar weten andere, even nuttige en schoone bewegingen óók van mee te spreken! H. B. van der SANDE, Voorzitter Diocesaan Kruisverbond. Over: Verkorte arbeidsweek, de oplossing van het werkloosheids vraagstuk? - Een ander denkbeeld Steller van dit stukje verbeeldt zich geenszins nu maar eens eventjes in een handomdraai het ellendigste en moeilijkste vraagstuk van den te genwoordigen tijd, de werkloosheid, op te lossen maar tracht 'n steentje bij te dragen om tot het door ieder weldenkend mensch vurig begeerd doel te geraken. Bij eenig nadenken immers kunnen de ver wachtingen van een Verkorte arbeidsweek niet hooggespannen zijn. Het is direct duidelijk, dat het voor vele, vooral kleine bedrijven niet uit voerbaar is om niet te spreken van geh»ele branches. Op ateliers, in de bouwbedrijven, siga ren- en aardewerkindustrieën en in het alge meen in die bedrijven waar nog handwerk wordt gemaakt of in stukloon gewerkt, zouden met eenigen goeden wil wel een aantal steuntrekkers ondergebracht kunnen worden. Maar wie ver wacht in de huidige moeilijke omstandigheden, dat een ondernemer de kosten van een ploegen- stelsel zal aanvaarden waar het voor verschillen de industrieën toch op uitloopen zou of tot het aanschaffen van nieuwe machines zal overgaan wat toch in vele gevallen gepaard zou moeten gaan met uitbreiding van gebouwen. Zien we dan nog naar bedrijven waar het vrij wel geheel onuitvoerbaar is zooals b.v. in de dag blad- en illustratiebedrijven door hun zeer bij zonder karakter. Van de goedwillende werkge vers zullen velen ook niet de enorme stijging van den post arbeidsloon kunnen dragen. Immers is niet aan te nemen, dat de arbeiders de 8 uur arbeidsverkorting als loonderving wil len en ook niet kunnen dragen, hetgeen dus wel opgelost zal worden door halveering. Binnen afzienbaren tijd zou deze nijpende kwestie nog weinig vorderingen maken aangezien natuurlijk daar waar het nog doorvoerbaar is voor het aanpassen aan den nieuwen toestand herhaaldelijk uitstel verleend zou moeten wor den. De resultaten zijn dus volgens mijne mee ning als vrij illusoir te beschouwen. Nu is afbreken vrij gemakkelijk, daarom wil on- dergeteekende ook een schuchtere poging wagen om op te bouwen. Zijn gedachten gingen uit naar een op korten termijn doorvoerbaar systeem, waarvan de moei lijkheden ook al niet te onderschatten zijn. maar zonder groote offers van de geheele gemeenschap zal er wel nooit een afdoende oplossing gevon den worden. Het denkbeeld komt in 't kort hierop neer. Op iedere 5 werknemers wordt een zesde te werk ge steld en een van de zes sturen we op vacantie! Het lijkt al te eenvoudig maar komt mij voor toch niet onuitvoerbaar te zijn. De kosten zou den gedragen dienen te worden door werkgevers, werknemers en openbare kassen. De personeelsverhouding blijft ongewijzigd. De vacantie met behoud van het volle loon bedraagt voor lederen werknemer 2 maanden per Jaar, op te nemen in 2 gedeelten om de vijf maanden beurtelings. Nu het loon en de kosten: Voorbeeld bij een aangenomen loon van f 30 per week Loonkorting 7 pCt. d.i. f 2.10 blijft f 27.90 Loonkorting 7 pCt. 5 arbeiders f 10.50 10.50 Meer te betalen loon door den werk gever idem 7 pCt. Gezamenlijke offers f 21.00 Het ontbrekende bedrag 6.90 bij te passen uit het rijkscrisisfonds. Voor den werkgever worden de lasten dan: Oude toestand 5 arbeiders 5 x 30 d.i. f 150 per week Nieuwe toestand b arbeiders 6 x 27.90 d.i. f 167.40 Sociale lasten 6e arbeider 1.50 Te zamen Af bijdrage crisisfonds Totaal 1 168.90 6.90 f 162.00 Donderdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Bloemendaal onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heeren Bomwater en Witteman. Een slechte gewoonte van vroeger blijkt in eere hersteld, want begonnen wordt met een geheime vergadering, welke ongeveer 1 y, uur duurt. Een verzoek van den Algemeenen Bond van politiepersoneel in Nederland, aan den agent van politie G. J. Hissink, aan wien met ingang van 1 September 1933 eervol ontslag is verleend, een toeslag op het hem uit te keeren pensioen te verleenen, wordt met 76 stemmen ver worpen. Tot leden der adviescommissie voor de monu mentenzorg worden benoemd A. P. Smits, Aer- denhout en Jac. P. Thijsse en C. W. de Visser, beiden Bloemendaal. Vastgesteld wordt de 7e suppletoire begroo ting 1932. Bij het voorstel tot af- en overschrijving op de begrooting 1932 klaagt de heer QUARLES VAN UFFORD over verschillende z.i. dure pos ten. Vooral fulmineert hij tegen het z.i. dure onderwijs en betoogt, dat verhooging van schoolgelden noodig is. Men laat z.i. de kinderen te veel het middel baar onderwijs volgen op kosten der gemeente. Ook op den werkloozensteun wil spr. sterk bezuinigen. De VOORZITTER ontwaardt, dat naar be zuiniging gestreefd wordt door B. en W. Thans is het echter niet het geschikte oogenblik, om te spreken over bezuiniging op onderwijs of werkloozensteun. De heer LAAN bepleit sterke bezuiniging, hoewel hij nu zelf niet weet, waarop bezuinigd moet worden. Spr. meent voorts, dat overschrijding der pos ten niet plaats mag vinden, zonder dat de raad er in gekend wordt. Aangaande dit laatste antwoordt de VOOR ZITTER, dat de overschrijding op den dienst voor Publieke Werken nog dateert uit den tijd, dat de heer Laan wethouder was. Sinds hij als zoodanig afgetreden is, vindt overschrijding der posten niet meer plaats. Nadat de heer Prinsen- berg als wethouder opgetreden is, is het gelukt, Publieke Werken in te hooge uitgaven te temmen. De heer DORHOUT MEES vindt het niet te pas komen, dat werkloozen in de werkverschaf fing 4 per week meer krijgen dan niet-werk- loozen verdienen. Zoodoende kweekt men werk loosheid. De heer SCHULZ betoogt, dat, nadat 2 ton uit het reservefonds geput is, er nog altijd 3 a 3'/Z ton reserve overblijft. èpr. bestrijdt voorts de opvattingen van de heeren Quarles en Mees. De VOORZITTER wijst er op, dat het reser vepotje weer gevuld is, doordat geleend is, welk bedrag toen in het „potje" gestort is. Het „potje" was daarvoor niet liquide. Als nog verder over het „potje" gesproken wordt, vindt de VOORZITTER het maar beter, „het potje'' te sluiten." Het voorstel tot af- en overschrijving wordt goedgekeurd. Vastgesteld worden het kohier der honden belasting 1933, het kohier der precariobelasting, de suppletoire kohieren der hondenbelasting. Met A. J. P. Jansen wordt ruiling van grond aangegaan. Aangenomen worden de voorstellen van B. en W. inzake de al- of niet verleening van ont heffing van bepalingen der Bouwverordening en tot vaststelling van eenige bebouwingsvoor schriften. Aangehouden wordt het voorstel tot vaststel ling van beheersverordeningen voor gas- en waterbedrijf, om nader te onderzoeken opmer kingen van den heer DE LESTRIEUX HEN- DRICHS over verzekering. Besloten wordt, nu de gemeente in het pro ces van de gemeente tegen de N.V. Zandvoort- sche Terrein- en Hotel Mij. in haar vordering niet-ontvankelijk is verklaard, van deze beslis sing in hooger beroep te gaan. De heer LAAN deelt mede, het eens te zijn met de beslissing van Ged. Staten, volgens wel ke het raadsbesluit tot aanleg van een weg door het Brouwersktfkje niet goedgekeurd is. Hij grondt deze meening op financieele gronden en wil daarom niet in beroep gaan van de beslis sing van Ged. Staten. De VOORZITTER herinnert eraan, dat over de financieele gronden nu niet weer gesproken moet worden. Voor het in beroep gaan moet al leen gelden de kans op al dan niet succes bij het in beroep gaan. De heer NOORMAN acht wel een groote kans aanwezig, in hooger beroep de zaak te winnen. Daarom wil hij in beroep gaan. De heer CASSÉ protesteert tegen de houding van den heer Laan, die het maar voorstelt, als of de raad een verkwistingscollege is en de fi nancieele toestand van de gemeente onrust barend is. Na een korte geheime vergadering wordt met algemeene stemmen besloten, van het besluit van Ged. Staten in hooger beroep te gaan. De heer DORHOUT MEES wil een afscheids woord spreken tot de oude zaal, nu dit de laat ste vergadering in het oude raadhuis is. Spr. herdenkt het goede beleid der gemeente vanuit dit raadhuis, vooral op financieel gebied en uit den wensch, dat ook van het nieuwe ge meentehuis uit een bloeiend financieel beleid gevoerd zal kunnen worden. Maar daar vreest hij voor, want hij ziet den toestand donker in. Op vragen van den heer Schulz over het kam peeren aan het strand, deelt de VOORZITTER mede, dat een regeling getroffen is, om aller eerst de menschen te hebben, die den geheelen zomer blijven. De week-einders kunnen even tueel naar Zandvoort. Ook van werkloozen wordt een vergoeding geheven, omdat men anders een werkloozen- kamp krijgt, waarin zelfs werkloozen uit ver dere gemeenten komen. Opruiming van het strand heeft 0.30 gekost. Een voorstel-Schulz inzake een nieuwe rege ling voor jeugdvereenigingen en werkloozen gaat naar B. en W. om prae-advies. De vergadering wordt gesloten. Wanneer de voorkeur bij tewerkstelling ver leend zou worden aan gehuwden en nemen we als gemiddelde werkloozenuitkeering f 15 aan, dan zou dit voor de openbare kassen een ver lichting van meer dan de helft op de uitkeering aan tewerkgestelden beteekenen. Andere voordeelen? Groot aantal nieuwe belastingbetalers, moge lijk eenige vermindering van belastingdruk; eenige opleving door het meerder uitgegeven ar beidsloon maar het voornaamste: verbetering van de volksgezondheid met als gevolg misschien weer goedkooper werken van de ziekteverzeke ring. In al deze voordeelen zit zeker wel eenige com pensatie voor de offers door betrokken partijen gebracht. Een systeem als dit behoeft zich niet te be perken tot die groepen welke men arbeiders noemt maar zou op ruime schaal toegepast kan nen worden. De soepelheid van een oplossing in dezen zin behoeft haast niet nader te worden aangetoond Immers bij gebrek aan arbeidskrachten in de toekomst zou de vacantieregeling naar behoefte verminderd kunnen worden en de lasten van be trokken partijen zouden automatisch eveneens verminderen. Bij de honderd en één plannen hiervóór reeds gelanceerd meende ondergeteekende ook dit nog te moeten voegen. Met evenveel succes? L. H. BOSMAN, Haarlem. Over: Redding uit zee. Gaarne vraag ik u opname in uw veel gelezen blad over de redding van het 8-jarig jongentje Antonie Loppens uit Amsterdam. Als vast kam peerder op het Zulderstrand en toeschouwer van dit ongeval zoq ik gaarne de werkelijke toedracht van deze zaak, die in verschillende bladen steeds verdraaid te lezen is, willen inlichten. Niet de dokter, maar een mede-kampeerder heeft op het kind de eerste kunstmatige ademhaling toegepast. Daarna heeft deze persoon de leiding aan den heer Th. Schouten, houder van de 1ste consump tietent en lid der Z. R. B., overgedragen. Het kind is toen bijgekomen, in dekens gewikkeld en het wachten was op den dokter. Dr. Gerke ge lastte overbrenging naar de post der Z. R. B. Om boven te komen, moesten de helpers een trap bestijgen, waar verschillende treden uit waren. Daar is dr. Gerke nog even met het kind bezig geweest en toen is het per rywielbrancard naar het politiebureau in Zandvoort vervoerd. Deze toestand in Zandvoort-Zuid is dus lang niet rooskleurig. De heer Schouten, die steeds gereed staat om te redden en kunstmatige ademhaling toe te passen en te helpen bij de verschillende ongevallen op het drukke Zuiderstrand, heeft ter zijner beschikking enkel een verbandtrommel. Zou het nu niet wenschelljk zijn, dat daar op het centraal punt, waar het zoo hoogst noodza kelijk is, een zuurstofapparaat en een telefoon aanwezig is, opdat in deze gevallen directe hulp aanwezig is? H. DUSKE Over: Herwonnen Levenskracht. Nogmaals doen wfj een beroep op de dames en vragen wjj hunne medewerking voor onzen te houden Speldjesdag op Zondag 18 Juni as. Hoe moeilijk de tijden ook mogen zijn, ge achte dames, onze Speldjesdag moet slagen. Een groot getal patiënten kunnen wij niet naar een sanatorium uitzenden, daar er geen geld ge noeg in kas is. Deze patiënten moeten thans wachten, totdat de contanten er wel zijn, wat voor een t. b. c.- patiënt slechte gevolgen kan hebben. Helpt gij nu a.s. Zondag in grooten getale mede om den Speldjesdag te doen slagen. Slechts één maal per jaar vragen wij, in naam van de tuber- culeuzen, uwe medewerking. Toont uw liefde voor de t. b. c.-patiënten, toont uw naastenliefde en helpt Zondag as. mede. U gelieve zich zoo spoedig mogelijk op te geven aan een van onderstaande adressen. P. Dijt. Leidschestraat 103; Th. Molenkamp, Schoterveenstraat 8; J. W. de Graaf, Grebbe- straat 2; J. Reinue, Teijlerplein 25; S. van der Landen, Dennenstraat 12; B. Reynders, Zomer- vaart 134; S. Tesselaar, Kruistochtstraat 44; P. Vaumont, Kruistochtstraat 20; A. Wassenaar, v. Oosten de Bruijnstraat 79; H. G. Cliteur, Bloe- mertsteeg 14; G. Bomhof, Benviljoenstraat 29; B. Burger, St. Bavostraat 2; Joh. Wheda, Wilgen straat 41; F. N. Geerlings, Vooruitgangstraat 57; J. Overtoom, Duvenvoordestraat 37; A. J. Over toom, Assendelverstraat 40 rood; Th. Ruigrok. Allard Piersonstraat 4; W. Oling, Zomerkade 135; F. Langeveld, Damiatestraat 4. Het Plaatselijk Comité van .Herwonnen Levenskracht". Over: Salarisverlaging rijks- en gemeente-ambtenaren. Geen enkele werknemer met solidariteitsgevoel zal sympathiseeren met bovengenoemd besluit, ook al is een dergelijke salarisvermindering noodzakelijk, volgens experts. Helaas dragen vele ambtenaren gedeeltelijk de schuld van dezen straffen maatregel, welke door de regeering getroffen zal worden. Immers door hun vele bijverdiensten na werk tijd vergrooten zij in zekere mate de werkloos heid met als gevolg meerdere Staats-uitgaven, terwijl toch het inkomen van een rijks- of ge meente-ambtenaar (beambte) in de meeste ge vallen 50 tot 100 pCt. hooger is dan van een der gelijke functie bij particuliere Instellingen. Gehuwde kantoorbedienden van een 100. maandsalaris tref je alleen aan in particuliere bedrijven. Gehuwde arbeiders van een 15.weekloon tref Je alleen aan in particuliere bedrijven, enz. Eén van het leger rijks-ambtenaren moest on langs op Staats-kosten gedurende een half jaar wegens overspanning verpleegd worden. Dit baarde nogal opzien, omdat de door hem vervulde functie niet „Jachtend" of „moordend" was! Maar bedoelde persoon gebruikte des avonds zijn vrijen tijd niet als rusttijd, maar om nog eenige uren boekhoudles, enz., te geven; dit bleek boven zijn lichamelijke krachten te gaan. Intusschen moest vadertje Staat de verple- gingskosten betalen. Verbied rijks- en gemeentelambtenaren (be ambten) hun bijverdiensten en gepenslonneerde ambtenaren (beambten) hun functie in particu lieren dienst en wij naderen de oplossing van het werkloozenvraagstuk. B. NASCHRIFT Inzender generaliseert te veel. Er zijn inderdaad bijzondere gevallen, zooals in zender die signaleert, maar algemeen is de toe stand niet zoo. De ambtenaren hebben het toch al zoo hard te verantwoorden in dezen tijd, dat het niet geheel rechtvaardig is tegenover het corps als zoodanig, om enkele gevallen allen aan te wrijven. Waarom de inzender van het ingezonden stuk van Maandag j.l. altijd met onjuiste gegevens strijdt, blijft mij een raadsel. Het is en blijft voor een kapper zonder nevenbedrijf altijd een groot verlies om Donderdagmiddag zijn zaak te sluiten, vooral in deze tijdsomstandigheden. De vergelijking 125 voor en 29 tegen een slui ting, is naar informatie volkomen onjuist en uit de lucht gegrepen. Juist de grootste en centrum-zaken, dus de kappers welke met het meeste personeel werken, zijn tegen sluiting en waarom? Deze kappers hebben, wanneer hun zaak Don derdagmiddag gesloten moet zijn geen inkomsten terwijl inzender en het grootste gedeelte van zijn aanhangers hun nevenbedrijf kunnen uitoefenen en alleen om dit feit voorstanders zijn der slui ting. Een enquête onder kappers zonder nevenbe- drijven zal zeker tot een heel ander resultaat leiden. Het was veel beter wanneer de kappers met nevenbedrijven een 2en bediende in hun zaak na men om den anderen bediende den verplichten middag te kunnen geven en den patroon zelf in de gelegenheid te stellen zijn nevenbedrijf uit te oefenen, zonder te sluiten. Men zou daarmede het algemeen belang die nen. waardoor de werkloosheid onder het kap- perspersoneel zou verminderen, terwijl bij eèn sluiting de groote zaken hun personeel zullen in krimpen. Het gevolg hiervan is, dat er nog meer werk loosheid onder het kapperspersoneel komt. Met dank voor de verleende plaatsruimte. EEN CENTRUM-KAPPER. NB. Waarom, voorzitter der afdeeling Haarlem v. d. Nederl. Kappersbond, zijt gij principieel te genstander der sluiting, doch voorstander? organisatorisch Over De Retraite. Onder het opschrift .Jonge Mannen! Vooruit!", schijft de St. „Bonifacius-klok van deze week: „Waarheen? Daarheen, waar je beter wordt, waar Je indrukken meekrijgt, die je in Je leven niet meer verliest, waar je een hooger, beter mensch wordt. Moed verloren? Weinig Godsver trouwen meer? Zwak van geloof en kwijnend geloofsleven? Een herdere kijk noodig op het schoone van de deugd en het afschuwelijke van de zonde? Verlangen naar een sterken wil om een leelijke gewoonte af te leeren? Ja? Dan ga je nu naar de retraite, die voor jongemannen van 1725 jaar gehouden wordt te Bergen van Zaterdag 22 Juli tot Dinsdagmiddag 25 Juli. Ge legenheid tot sparen wordt gegeven. Meldt je aan bij den secretaris van de retaite- club „St. Alphonsus", den heer J. de Jong. 2e Oosterparkstraat 167 of bij kapelaan J. Schuijt." Moge deze vriendelijke roepstem bij alle katho lieke Jongemannen van de hoofdstad kunnen doordringen bij velen weerklank vinden. We beginnen te winnen! Wat het bezoek be treft. Laten we hopen, dat evenals vorig jaar, het aantal bezoekers der volks-concerten steeds grooter wordt. Toch moet ons hier iets van 't hart, en We schreven dit, meenen we, al eens vroeger: we merkten in de Gemeentelijke Con certzaal menschen op, die we gaarne ook op de winterconcerten zouden zien verschijnen, en wier financieele middelen het lidmaatschap zeer zeker moeten veroorloven. Om het nu maar eens rond-, weg te zeggen: dit „op 'n koopje" genieten van de toch waarlijk goede programma's en uitste kende muziek van ons H. O. V.-ensemble is zeer bedenkelijk. Doet men beide: èn lid zijn der H. O. V. èn de zomerconcerten bezoeken, niemand zal liever zien dan dat! Maar, het laat ste alleen! Neen, heeren, die het betalen kun nen, moeten de kunstgenieting toch stellen op 'n hooger plan, en door het lidmaatschap de H. O. V. steunen in haar moeilijken strijd om het voortbestaan. Nu het concert! Den goed-willenden mijn excuus voor deze uitweiding. Het is, in z'n geheel genomen, wederom prach tig geslaagd. Na de forsch, doch contrastrijk ge speelde „Euryanthe"-ouverture van Weber, speelde Hanny ScheffelaarKlots ons het viool concert in D. gr. van Tschaikowsky, en ze oogstte hiermee een buitengewoon en welver diend succes, alsmede 'n schat van bloemen, waarvan ze er spontaan een aan dirigent Adam overreikte, en in welke hulde ze ook eenvoudig en hartelijk haar collega's van het orkest, die haar zoo volgzaam en accuraat begeleidden, liet deelen. Het spel van deze uitstekende kracht in het ensemble, is robuster geworden, vrijer en meer begeesterd. De klank werd rijper, de contrasten pregnanter, de voordracht verfijnder en de tech niek op 'n enkele minder goed gelukte fluit toon na en 'n Wat naar den lagen kant geble ven g waarlijk virtuoos. Het zeer bewogen eerste deel, waarna reeds 'n ontijdig applaus losbarstte haalt het niet tegen beide volgen de satzen, de zangrijke Canzonetta (Andante) en het Allegro vivacissimo. Ook in de voordracht der soliste kwam een en ander tot uiting, en hot enthousiasme waarmee vooral het laatste snelle deel werd vertolkt, plantte zich blijkbaar ook over op de toehoorders, die haar lang en staande huldigden. Voor Hanny Scheffelaar Klots 'n prachtig succes. Na de pauze waren de Noren Niels Gade en Johan Halvorsen aan het woord. Suggestieve, ruige muziek van deze beide vertegenwoordigers der Noorsche school. De ouverture „Ossian's Nachklange" van Gade, met de prachtige, zware koper-partij en het steeds in sterkte afnemen de, dramatische slot, deed het uitstekend. Ook de Vasantasena-Suite van Halvorsen werd met zorg vertolkt, in de ff mogelijk wat al te forsch en voor deze zaal-akoustiek wat te groot van geluld. Maar overigens ligt deze muziek dirigent Adam uitstekend en met de volgzaamheid van de orkestleden, welke ditmaal niets te wenschen overliet, bracht hij ons deze concertnummers in 'n welverzorgde herschepping. Waarvoor allen hartelijk dank! En 'n volgenden keer krijgen We zeker: ,Rin- landia" van Sibelius? Of diens Karelia-Suite? We houden ons aanbevolen. J. S. Dinsdagavond werd door bovengenoemde ver eeniging een ledenvergadering gehouden, welke zeer druk werd bezocht. De belangrijke agenda bevatte als voornaamste punt de verkiezing van een nieuwe secretaris, wegens bedanken van den heer H. C. Caalen Jr. welke om gezondheidsre denen zijn functie had neergelegd. Nadat de voorzitter den aftredenden secretaris bedankt had voor de vele werkzaamheden in het belang der M. C. H. verricht, werd tot se cretaris gekozen de heer F A. A. Wolking, zoo dat ingaande heden het secretariaat der Ver eeniging is verplaatst naar: Haarlemmerstraat 82, Zandvoort. Verder werd een uitgebreid programma voor de volgende maanden behandeld dat de leden „Elck wat wils" zal bieden. Nadat ballotage van 9 nieuwe leden had plar ts gevonden, werd de vergadering, waarop zooe steeds een zeer gezellige stemming heerschte door den voorzitter gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9