IN EN OM HAARLEM Prikkeldraad DONDERDAG 22 JUNI De nieuwste Haarlemsche relletjes Kruisweg 30, bij het statior VOOR DEN KANTONRECHTER 't Raadsel blijft Apotheek begemann sneetjes GOED en GOEDKOOP Telef 10043 Geheel nieuw ingericht en verplaatst naar Recepten worden gaarne van huis gehaald. HET NIEUWE KABINET AZANA OPENLUCHT-THEATER Te Zand voort OPHEFFINGSVOORSTEL VOORBEREIDEND L.O. Wat de Commissie van toezicht op het L. O. adviseert 24-l lRS RENNEN TE MANS Overtreding arbeidswet HAARLEMSCHE REDDINGS BRIGADE Jubileumtentoonstelling Wat er te zien is Bij den 24-uurs-wedstrijd te Mans sloeg de wagen van de couveuse Mme Giko over den kop. De wagen werd geheel vernield maar de bestuurster bleef ongedeerd Sportfondsenbad VERKEERSONGEVALLEN Op den Heerenweg Herkeuring voor den Dienstplicht GEMEENTEZAKEN Kindervoeding Verkoop grond Kleingoed HONDEN-TENTOONSTELLING Te Zandvoort Examen L. O. Ontheffing Winkelsluiting Besmettelijke ziekten Personalia ZEILSPORT De internationale zwemwedstrijd te Zandvoort WATERPOLO H. V. G. B. 2Neptunus 2 02 LAWNTENNIS Tournament „Rijnegom" ATHLETIEK AVONDWEDSTRIJDEN VAN „FEYENOORD" niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Haarlem, dat op dit gebied langzamerhand een zekere reputatie in ons land gaat krijgen, heeft Dinsdagavond opnieuw zijn portie relletjes gehad- Ditmaal na afloop en naar aanleiding van een vergadering der fas- cistengroep-Baars. Het weldenkende deel der Haarlemmers is daar ongetwijfeld heelemaal niet over te spreken. Wij hebben in het begin van het laatste winterseizoen sterk aangedrongen -op krachtige politiemaatregelen om de door de communis ten verwekte relletjes te onderdrukken en wij mogen vastleggen, dat, gezien de moeilijke tegenwoordige tijdsomstandigheden, de politie daarin vrijwel geslaagd is. Thans echter doen zij zich weer voor in den vorm van z.g. pro testacties tegen de fascisten. Er is echter alle aanleiding voor, om ook dién vorm van communistische propaganda te onderdrukken. Wie Dinsdagavond de vergadering in het ge bouw van den Protestantenbond bijwoonde, wist waarlijk niet of hij in een fascistische of In een communistische bijeenkomst verzeild was geraakt. Het aantal communisten en O.S.P.'ers overtrof verre dat der fascisten en de taal der fascistische sprekers verschilde maar weinig van die der communistische de baters. Noch het een, noch het ander staat ons aan. In ,,Het Volk" werd een dezer dagen over fascisten en communisten het volgende gezegd: „Wij hebben er herhaaldelijk op gewezen, dat men zich aan een bedrieglijken schijn over geeft, wanneer men fascisten en communisten als eikaars felste tegenstanders beschouwt en dat men met deze beschouwingswijze beide ge vaarlijke verschijnselen slechts in de hand werkt. Integendeel hebben fascisme en com munisme tal van trekken gemeen: hun liefde voor de dictatuur, hun aanbidding van het geweld, hun haat jegens de democratie enz. Beide richtingen baseeren zich ook voor een aanmerkelijk deel op dezelfde volkslaag: de tot wanhoop gebrachte werkloozen, de niet tot stelselmatige actie te krijgeu paupers, de ge- declasseerden, de ontwortelden, de verbijster den. Vandaar, dat men zoo gemakkelijk van het communisme naar het fascisme overgaat, en ook omgekeerd. In Duitschland bleek dit op ontstellende wijze." Men behoeft het nog niet voor vijftig pro cent met den gedachtengang van den schrij ver in „Het Volk" eens te wezen om niettemin overtuigd te zijn, dat fascistenvergaderingen als die van Dinsdagavond koren op den molen is van iederen propagandist, die het goed meent met de communistische zaak. Een ver bod van de politie om een communistenver gadering te houden weegt niet op tegen de enorme propaganda, die de communisten put ten uit een debatvergadering als die van Dins dagavond. En al willen wij niet zeggen, dat deze propaganda voor het communisme in de bedoeling lag van de aanleggers der vergade ring, de oorzaak er van zijn zij stellig geweest en het ligt zeker niet op den weg der politie dat een volgende maal weer te dulden, of de gelegenheid daartoe weer open te stellen als er een nieuwe aanvrage komt. De gewone communistenvergaderingen heb ben voor niet-communisten geen groote aan trekkelijkheid meer, maar ongetwijfeld zullen vele niet-communisten naar een volgende fas- cistenvérgadering komen als zij kunnen ver onderstellen, dat er relletjes als publieke ver makelijkheid aan verbonden zullen worden. Aan het verleenen van toestemming tot het houden van dergelijke vergaderingen en de monstraties óók van fascisten, dient door de autoriteiten een weloverwogen oordeel over het nut daarvan verbonden te worden. En indien dergelijke vergaderingen of manifestaties waarschijnlijk herrie tengevolge zullen hebben is het o.i. als regel beter die toestemming te wei geren. De politie is waarlijk te goed om door fascisten of communisten te worden gebruikt als propaganda-instrument. De- Haarlemsche politie heeft er bovendien recht op, dat zij niet zonder noodzaak aan gevaar wordt blootgesteld. Want dat de agen ten bij gelegenheden als Dinsdagavond moei lijke en lang niet ongevaarlijke uren doorma ken staat wel vast. Het is bij de dezen winter hier en in andere steden voorgekomen relletjes wel gebleken, dat de communisten zóó opge zweept, althans zoo opgewonden konden ra ken, dat zij zich niet ontzagen de agenten van politie, die overigens geen kwaad hadden ge daan maar slechts hun plicht, ernstig te mis handelen, soms zelfs van het leven te berooven. En hoe dit laatste kan gebeuren, wordt be grijpelijk voor hen, die, zooals wij, na afloop der fascistenvergadering, Dinsdagavond er ge tuigen van waren, dat bij het vertrek der fas cisten geroepen werd: „moordenaars, tuig, hangt ze op! slaat ze dood!" en dat dit fraais door zelfs kleine jongens en meisjes hartstoch telijk werd meegeschreeuwd en gezongen. Er is natuurlijk maar weinig toe noodig om een der gelijke gemoedsstemming tot daden, tot be treurenswaardige daden te brengen. Het kweeken van animositeit onder de be volking kan nimmer een voordeel zijn voor onze gemeenschap en daarom dient alles te worden geweerd, wat daartoe aanleiding geeft. Het ligt ook niet op den weg van het gezag, zooals hierboven werd uiteengezet, om propa ganda te maken voor een der uiterste politieke partijen. En tenslotte heeft de meerderheid van de Haarlemsche bevolking het recht te eischen, dat de rust in de stad niet voort durend door een handjevol menschen wordt minimum verstoord. Om deze redenen verdient het aan beveling dat de autoriteiten overwegen of zij in den laatsten tijd, ondanks de beperking, die zij hebben opgelegd, te vrijgevig zijn geweest in het toestaan van demonstraties en ver gaderingen. Een ernstige tijd eischt nu eenmaal een strenge hand om het gezag te kunnen hand haven. 3. een minimum redelijk salaris vast te stellen voor leidsters en helpers: 4. overgangsbepalingen voor de onderwijzeres sen te vragen. In zake de centralisatie van het 7e leerjaar werd besloten, B. en W. mede te deelen, dat om financieele redenen voor de gemeente de commissie zich niet tegen centralisatie verzet, maar om ónderwijsredenen, de centralisatie niet juist acht, welk laatste standpunt de commissie ook een vorige maal innam. Gevraagd zal worden, in de school op het Weltevredenplein een geconcentreerde 7e klasse op te nemen in plaats van in de school in de Schoterstraat. Verder zal B. en W. nog geadviseerd worden over de combinatie van klassen. In „Salome Prinses van Judea", waarvan 24 Juni de primière gaat in het Openlucht-Thea ter te Zandvoort is de rolverdeeling als volgt: Jules Verstraete, Koning Herodes; Julia Cuypers, Herodias; Lily Green of Tine Mede- ma, Salome; Anton Verheijen, Jokanaan. Verder spelen mede: Gustav Szopp, Bep Booleman, Willem v. d. Hoog, Henri Tïemeijer, Flor la Roche, Manjoe Jager, Bob van Leer- sum„ Greta Schoonenberg en circa 50 zwijgen den. De balletten zijn van Lily Green. De artistieke leiding berust by Anton Verheyen. Op den schoonen avond van den langsten dag des jaars moest de commissie van toezicht op het L. O. ten stadhuize vergaderen ter bespre king van het voorstel van B. en W. tot ophef fing van het voorbereidend L. O. en om B. en W. te adviseeren in zake de centralisatie van het 7e leerjaar. Het zomersche weer weerhield de leden er echter niet van, de onderwerpen ter dege te be spreken. De heer Broekhuizen schetste het bewaar school-onderwijs van vroeger en wees op de be- teekenis van het fröbel-onderwijs, waarbij hij de hervormingen in den loop der jaren aan gaf. De fröbelschool durfde spr. wel te noemen de hoogeschool voor het L. O. Hij achtte opheffing van het voorbereidend L. O. een ramp, veel erger dan de opheffing van het Vervolgonderwys. Hettegenwoordige voorbereidend L. O. zal weer terug gedrongen worden naar het particulier initiatief. Ook gispte spr. de salarissen voor leidster en helpster, resp. op f 500 en f 300 per jaar voor gesteld. Spr. hoopte, dat B. en W. op andere begroo- tingsposten kunnen bezuinigen. Door centralisatie komen lokalen vry. Zouden nu niet de kinderen van 5 jaar af in een voor bereidende klasse byeen gebracht kunnen wor den in die lokalen? Verder zou het schoolgeld meer progressief gemaakt moeten worden en voor de jongere kinderen bewaarplaatsen inge richt kunnen worden. De heer Dik achtte de door den vorigen spr.. aangegeven oplossing niet de juiste. Het gaat juist om de f 500 en f 300 belooning, welke geen belooning zyn. De voorzitter, de heer Lancée verwachtte niet veel effect van een verzoek aan B. en W., om de bezuiniging op andere posten der be grooting te vinden. De oplossing-Broekhuizen achtte spr. niet de juiste. De L. O.-scholen zijn niet ingericht op het geven van voorbereidend L. O. De combi natie in hetzelfde gebouw is niet gelukkig. Het gaat daarenboven niet om gebrek aan school ruimte, want de scholen zijn er. Het gaat er om, of het voorbereidend L. O. teruggebracht zal worden tot het onderwijs, dat niet op peil staat, maar zal komen op het peil van ongeveer een halve eeuw geleden. Het kwam spr. voor, dat door den nieuwen maatregel niet veel aan den feitelijken toestand veranderd zal worden. Dezelfde dames, die er nu zyn, zullen straks biyven. Alleen zullen de salarissen van f 2300 en f 2100 verminderd worden tot f 500 en f 300. Spr. zal zich van elke kwalificatie daarover onthouden. Onder de wachtgeldsters zullen er zijn, die al heel gauw aangewezen zullen zyn op haar inkomen van f 500 resp. f 300. Ter verbetering van hun voorstel zouden B. en W., zoo wilde het moaeramen hier schry- ven, vergoeding kunnen geven aan de scholen voor zoogenaamde gebruiksmiddelen, hetgeen der gemeente op ongeveer f 3000 zou komen te staan. Voorts zou aan den maatregel een tydeiyk karakter gegeven kunnen worden. By de verdere bespreking werd nog geadvi seerd, B. en W. te verzoeken, de salarissen niet beneden een vastgesteld minimum te laten ko men. Gevreesd werd, dat geen goede leerkrachten te krygen zouden zyn, doch de voorzitter merk te op, daarbij door anderen gesteund, dat min stens 25 dames met de onderwijsacte zouden solliciteeren naar een functie, gesalarieerd met f 300.—. Een lid adviseerde, overgangsbepalingen voor de onder wyzeressen te vragen. Besloten werd ten slotte, B. en W. te advi seeren, ter verbetering van het voorstel; 1. vergoeding te geven voor de zoogenaamde gebruiksmiddelen 2. aan den maatregel een tijdelyk karakter te geven; Op een werk aan de Chr. school gelegen aan de Zomerzorgerlaan waren door den metselaars baas M. 6 metselaars aangenomen. De aannemer had op 27 September tegen den metselaarsbaas gezegd: Er moet overgewerkt worden. Deze had dit opgevat als slaande op alle arbeiders, terwijl hy tevens dacht dat de aannemer vergunning voor overwerk bezat. Daar de' aannemer zelf altyd vroeger weg ging, waren de arbeiders over blijven werken. Get. M., de metselaarsbaas, verklaarde, dat hy geen onderaannemer was, maar eigenlijk een vorm van loondienst verrichtte, terwijl hij op een vorige zitting verklaard had, dat de aan nemer ook tegen de arbeiders gezegd had, dat er overwerk verricht moest worden. Verd. verklaart zich hieraan absoluut on schuldig. Get. M. komt, als de Ambtenaar van het O.M. hem gedreigd heeft met vervolging wegens meineed op zijn vroegere verklaring terug. Verd. wil hierop interpelleeren, doch hem wordt door den kantonrechter het zwygen op gelegd en verboden de getuige te influenceeren. De zoon van get. M. weet niet precies meer hoe het geval in elkaar zit. Wel weet hy, dat de opdracht om over te werken hem door zyn vader gegeven was. Volgens dezen getuige zou verd. zich hiermee niet bemoeid hebben. De ambtenaar vindt het bewijs wel wettig en over tuigend bewezen. Hij hekelt den vorm van on deraanneming, waarmee aannemers zich ont trekken aan de verantwoordelykheid ten aan zien van de naleving der arbeidswet. Hij eischte 19 geldboetes van 10 te vervan gen door evenzoo veel maal 10 dagen hechtenis. De kantonrechter vonnis wyzend, vernietigde het vonnis, dat bij de vorige zitting bij verstek verleend was en veroordeelde verd. tot 19 X 5 boete of 19 x 5 dagen hechtenis. Omtrent de jubileumtentoonstelling, welke deze week ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de Haarlemsche Reddingsbrigade in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond wordt gehouden, kunnen wy nog het volgende mededeelen: In het midden der zaal staat de Reddings boot „Evaneha" der Bloemendaalsche Reddings brigade opgesteld. Recht tegenover den ingang bevindt zich de stand van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen met zeer veel propagandamateriaal, brochures, platen, lan taarnplaatjes, schilden, jaarverslagen, enz. Op deze stand is een maquette geëxposeerd, welke een beeld geeft van een reddingsoefening door de Bloemendaalsche Reddingsbrigade aan het Bloemendaalsche strand. Daarnaast treft men 'n grooten reddingshaspel aan, zooals deze in Australië gebruikt wordt. Het meest sprekend van deze interessante stand is ongetwijfeld de plaat welke onder de Nederlandsche kroon aan den muur is opgehan gen. Zij toont dat van 1903 tot 1910: 939 men schen per jaar verdronken, terwijl dit getal van 1920 tot 1930 verminderde tot 686, dank zij het zegenryke werk van de drenkelingen-bri gade. Voor de stand bevinden zich twee vitrines, w'aarin de door de leden van de Haarlemsche Reddingsbrigade gewonnen pryzen en de prijzen voor de wedstrijden van a.s. Zondag (o.a. de Dr. Merens-beker) zijn tentoongesteld. Aan de straatzyde bevinden zich vanaf den ingang een stand van de jubileerende Reddings brigade met boeken volkrantenuitknipsels, een volledige yswacht, de voorwerpen van den centralen ongevallenpost, zooals deze vroeger ten huize van den heer Meyerink was ingericht (bij de automatiseering van de telefoon is zy ver plaatst naar de centrale seinzaal), een voorstel ling van het toepassen van kunstmatige zuur stoftoediening, cursusmateriaal, reddingsmidde len, enz. enz. Vervolgens de stands van de Noord-Zuid- Hollandsche Reddingsmaatschappy en de Zuid- Hollandsche My. tot het redden van Schipbreu kelingen met een lyn-schiettoestel, stormseinen en reddingsbooten in miniatuur, wippertoestel en fraaie houtsneden en schilderijen. Daartus- schenin exposeert Heenk's Ijzerhandel reddings gordels en dergelijke. De ruimte voor den tegenovergelegen muur wordt ingenomen door E. H. B. O. „Snelver- band", die verbandkisten, gasmaskers, zuurstof apparaten, modelkisten, enz. enz. exposeert; een zeer geestig gevonden maquette van het Spaarne tusschen het pontje en de Spoorweg brug met een fraai decor ten behoeve van den boottocht van „Snelverband" voor Lichamelijk Gebrekkigen. Dank zij de medewerking van de firma Alida Heinen heeft mén een aardig ge heel gekregen met een echt beweegbaren trein en boot! Een reddingshond met een langen naam: de Nationale Bond voor reddingwezen en Eerste Hulp bij ongevallen „Het Oranje Kruis" expo seert daarnaast verschillende voorwerpen tot zyn werkingsfeer behoorende, en de Firma Holt uit de Anegang vervolgens haar specialiteit: „Nautina" veiligheidszwempakken, welke door het opblazen van zakken hun draagsters of dra gers op het water doen dryven. De N. V. Mij. „Oxygenius" uit Schiedam toont de modernste zuurstofapparaten en gasmaskers, de firma Untermöhlen verbandtrommels van het kleinste zakdoos je tot de grootste en vol ledigste trommels toe en De Roode Kruis-trans- portcolonne geeft een zeer aanschouwelijk beeld van de hulpmiddelen, noodig by ongevallen, spoorwegrampen en dergelijke. Vooral een, door de bestuursleden, de heeren C. Nel en De Kort vervaardigde beweegbare maquette, een model van een goederenspoorwagen, ingericht voor ziekentransport (zooals deze zich ook o.a. op het goederenstation te Haarlem bevindt), en een der modernste brancards, welke voor velerlei doeleinden gebezigd kan worden, zyn uiterst bezienswaardig. Tenslotte zijn nog by den ingang twee stan den aanwezig. Een ervan toont het Noorderbad te Zandvoort in photo's met het nieuwe wed strydbassin en de andere stand de plannen voor het Sportfondsenbad, dat op de plaats van het vroegere „Brongebouw" zal verrijzen. Vol gens deze plannen, die ontworpen zijn door de architecten Verspoor en Muylaert, en Ir. J. B. van Loghem als adviseur, en bereids door B. en Van links naar rechts: Roca (Industrie en Handel), Vinuales (Financiën), Azana primeur en Oorlog), Barnes (Onderwijs en Kunst), Company (Marine) W. zijn goedgekeurd, zal het zwembassin een oppervlakte verkrijgen van 33 1/3 by 14 M. De ingang komt bij de Baan. Daarnaast wordt een publiek terras aangelegd, terwijl eveneens een zonnebad-terras aanwezig zal zijn. Voor het zwembassin past men het z.g. serre-systeem toe, d.w.z. dat verschuifbare glazen deuren (dus geen verschuifbaar glazen dak) aangebracht zal woor den. Een groot aantal cabines, enz. ontbreekt natuurlijk niet. De aanbesteding van den bouw zal binnenkort plaats vinden. Valt deze mee, dan zal wellicht een (reeds op de teekeningen aanwezige) uitbreiding overwogen worden. Tenslotte toont een Rotterdamsche Reddings brigade een volledige yswacht met haspel, lad der, brancard, enz. Uit bovenstaande beschrijving in vogelvlucht van- de zeer fraaie en overzichtelyk ingerichte stands blijkt wel hoezeer deze tentoonstelling een bezoek overwaard is. Wil men eens een goed overzicht hebben van al hetgeen in Nederland (en in het byzonder in Noord-Holland) gepresteerd wordt en noodig is om menschenlevens te redden, dan mag men deze gelegenheid niet laten voorbygaan. De ten toonstelling is geopend van 10 tot 5 uur en van 8 tot half elf des avonds. Zaterdag a.s. van 10 tot 6 uur des avonds. Woensdagmiddag omstreeks half 6 had op den Heerenweg een auto-ongeval plaats, dat nog betrekkelijk goed afgeloopen is. De heer De V., wonende te Bloemendaal, reed met een luxe auto op den Heerenweg richting BennebroekHaarlem. Nadat hy een anderen auto was gepasseerd en weer rechts op den weg wilde gaan rijden begon de auto door nog niet vastgestelde oorzaak te slingeren en reed eerst tegen een boompje, daarna tegen een muurtje aan en kwam vervolgens tegen 'net uitgebouw de portaal van het hotel „Lommeroord" tot stilstand. Het portaal, zoowel als de auto wer den vrijwel vernield. Daar de heer De V. met een groote snelheid reed, mag men van geluk spreken, dat noch de heer De V., noch een der inzittenden gekwetst werden. i De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de herkeuring van de voor de lichting 1934 dezer gemeente in geschreven personen, door of omtrent wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd, zal plaats hebben op Vrijdag 30 Juni 1933, des voormiddags 10.30 uur te 's Gravenhage, in het gebouw Hekkelaan No. 4. Vorenbedoeld? ingeschrevenen, die mochten wenschen het onderzoek elders te ondergaan, kunnen zich daartoe schriftelijk wenden tot den voorzitter van den Herkeuringsraad, Plein 5 te 's Gravenhage. Het verzoekschrift kan ongeze geld zyn, doch moet gefrankeerd worden. Verschynt de ingeschrevene niet voor den herkeuringsraad, dan wordt de aanvraag om een nieuw geneeskundig onderzoek, indien zij is gedaan door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn wettigen vertegen woordiger, als vervallen beschouwd, behoudens uitzonderingen. Indien het vanwege den herkeuringsraad te houden onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt gehouden. De uitspraken van den herkeuringsraad wor den in het openbaar medegedeeld. By besluit van 2 December is aan de Ver- eeniging „Kindervoeding", alhier, een subsidie verleend van hoogstens 12.000.om daar mede te bekostigen de uitgaven ter verstrekking van warm voedsel aan behoeftige schoolgaande kinderen van openbare- en byzondere lagere scholen in deze gemeente gedurende het win terseizoen 19321933. Dit bedrag is in de gemeentebegrooting voor 1933 uitgetrokken. Voor een goede administratie en een meer juiste verantwoording van de subsidiën aan be doelde vereeniging achten B. en W. het ge- wenscht het subsidie in het vervolg niet meer per seizoen (als regel November t/m Mei), doch per kalenderjaar te verleenen. B. en W. stellen voor de ingezonden rekening en verantwoording goed te keuren. B. en W. stellen voor aan G. 'Kamminga alhier, tegen den prijs van 16.per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de noord- zyde van de Zaanenstraat hoek Indischestraat, groot 512 M2. B. en W. stellen voor aan M. A. Scheffers alhier, tegen den prys van 15.per M2 in koop af te staan grond. B. en W. stellen voor aan A. v. d. Laan de Vries en J. Vos alhier, tegen den prijs van 14.50 per M2 in koop af te staan grond, ge legen aan de oostzyde van de Jan Haringstraat, groot 312 M2. B. en W. stellen voor aan de N.V. Handels vennootschap v/h. P. J. Voorneveld alhier, tegen den prys van 16.— per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de noordzyde van de Zaanenstraat, grqpt 480 M2. B. en W. stellen voor aan H. Herwig en Zoon alhier, tegen den prijs van 15.per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de oost zijde van den Orion weg, groot 298 M2. B. en W. stellen voor aan de Gebr. van Schuppen alhier, tegen den prys van 14. per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de oostzijde van de Delistraat, hoek Trans- vaalstraat, groot 831 M2. B. en W. stellen voor de balansen met verlies- en winstrekening betreffende de complexen van 37, 52 en 105 ééngezinsarbeiderswoningen van de te voormalig Schoten gevestigde Woningbouwvereeniging „St. Bavo" goed te keuren. Zaterdag en Zondag as. zal de Kynologen- club „Kennemerland" een Internationale Kam- pioenschaps Hondententoonstelling houden in Hotel Groot Badhuis te Zandvoort. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wy naar de advertentie, voorkomende in dit blad. HAARLEM, 21 Juni. Da Costa-Kweekschool. Geëx. twee candidaten, Toegelaten mej. T. Vlaming, Haarlem, en de heer S. van Popta, IJmuiden. De examens zijn geëindigd. Geëxamineerd werden 26 candidaten, hiervan slaagden 24 can didaten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat zy ten aanzien van de win kels op den in het repetitiegebouw van „Spaarndams Gemengd Koor" aan den Spaarn- dammerdijk te houden bazar, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan dit koor, inge volge de Winkelsluitingswet 1930 Stbl. no. 460 ontheffing hebben verleend van de verbodsbe palingen van die wet in dier voege, dat die win kels op 27, 28 en 29 Juni 1933 na des namiddags 8 uur tot des namiddags 11 uur voor het publiek mogen geopend blyven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. In de afgeloopen week zyn in deze stad 2 ge vallen van roodvonk voorgekomen. Bij Koninklijk besluit van 19 Juni 1933 is her benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger mr. F. J. Gerritsen. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer A. F. van Hall, alhier. Nu de inschrijvingen voor de a.s. Zaterdag te houden Derde Internationale Zeewedstryd gesloten zyn, blykt dat deze wedstrijd zich in een toenemende belangstelling by de deelne mers mag verheugen. In de vrye slagklasse is de Duitscher Dei- ters wel de meest gevreesde, om zijn Duitsche kampioenschappen en records vanaf 200 M. De Belg Boone, vorig jaar tweede, heeft een jaren lange routine en een uithoudingsvermogen die menig jongere hem zal benyden. In 1932 werd hy op de laatste 50 Meter door den Haarlemmer van Hemsbergen geklopt, die daarmede de hoofdklasse eij volgens gebruik dus „den Zee wedstrijd" won. Wat deze dit jaar zal doen is voor een ieder nog een vraagteeken. Zijn club- genooten Zeeman en Bannink van .Haarlem" zyn beiden in goede conditie. De winnaar van den eersten zeewedstryd F. Kuyper van De Dol- fyn, is ook weer van de partij, en heeft nog een aantal Dolfijnen meegenomen om den Noorderbad-wisselbeker te bekampen, die vorig jaar gewonnen werd door A. Z. 1870. Voor de schoolslagklasse zyn de meest naar voren komende zwemmers: de Belg Bekaert, van Ellinckhuyzen van „Haarlem", Bannenberg en Kroese van A. Z. en Jongbloed van Zian. De winnaars van verleden jaar in de vete- ranenklasse zyn weer allen present: Meulenaar van Het IJ, Prins van „Haarlem" en Van Lunteren van R. Z. C. In de damesafdeeling zyn moeilyk eenige na men te noemen. Jenny Kastein, onze wereld recordhoudster op 400 en 500 M. schoolslag kon wel eens voor een verrassing zorgen. Langs het strand en op de boulevard zyn deze wedstrijden voor een ieder te volgen. Dinsdagavond ji speelden in de inrichting aan de Kleverlaan voor de reserve tweede klasse van den N. Z. B., de H. V. G. B.-reserves te gen Neptunus 2 uit Zaandam. Ondanks het feit, dat H. V. G. B. eenige in vallers telde, ging de stryd in het begin geiyk op. Beide doel verdedigers krijgen volop werk, hetwelk ze echter naar behooren verrichten. Dryver, de H. V. G. B.-middenvoor, passeert op keurige wyze eenige tegenstanders en zwemt op het Neptunus-doel af, zyn schot wordt ech ter gekeerd. Kort hierop is het rust. Na de rust heeft Neptunus geluk, als de H. V. G. B.-doelverdediger een bal verkeerd be oordeelt (01). Spoedig hierna maakt Neptunus van een mis verstand in de H. V. G. B.-achterhoede dank baar gebruik en doelpunt ten tweeden male on houdbaar. Eindelijk heeft zooals onlangs werd op gemerkt de „Nieuwe Rotterdamsche Cour." t stilzwijgen over de Spaansche kerkvervolgers verbroken en wél met 'n brief van haar correspondent te Madrid, waarin deze nette mijnheer even leugenachtig als cynisch te kennen gaf, dat de macht der Kerk in Spanje mateloos was, dat de Katholieken zelf tevreden waren over de getroffen maatregelen en dat t bijzonder onderwys zoo goed als niets te lyden had van de revolutionnaire sectariërs. De redactie van het liberale grootblad heeft achteraf blykbaar ingezien, dat zij met 't plaat sen van deze correspondentie te ver gegaan was. Althans dezer dagen kwam de hoofdredacteur in zijn buitenlandsch overzicht op de kwestie terug. Wel werd de anti-papistische medewer ker niet verloochend, maar toch wel diens on beschaamd geschrijf; over de anti-kerkelyke wet toch werd het volgende oordeel neerge schreven: ,Deze wet degradeert de Katholieke Kerk tot een gewone vereeniging, die onder bestendige staatscontrole staat. Zy verklaart het geheele vermogen van de Kerk: kathedralen, bisschop pelijke paleizen, kloosters, enz. tot Staatseige- dom en kent alleen het gebruik voor religieuze doeleinden aan de Kerk toe. Bovendien verbiedt de wet aan de geestelijken het geven van on derwys, schaft verder het godsdienstonderwijs in de scholen af en bepaalt, dat de geestelyken weliswaar in de kerk godsdienstonderwys mo gen geven, mits het echter niet met eenige wet in strijd komt. De geestelyke orden worden ver plicht zich in openbare registers te laten in- schryven en daarin ook opgave te doen van haar leden. Zij moeten de overheid inlichtingen geven over hun uitgaven en inkomsten en het is hun voortaan verboden zich met nijverheid of landbouw te bemoeien of bezig te houden. Het behoeft geen betoog, dat deze wet diep in het Spaansche volksleven, dat zoozeer met de Katholieke Kerk is samengegroeid, snydt. Dat blykt al zonneklaar, als men bedenkt, dat ver reweg de meeste kinderen onderwijs krijgen op kloosterscholen. Nu deze zijn verboden, zal er op onderwijsgebied een ware chaos ontstaan, omdat er bij lange na geen andere scholen of leerkrachten genoeg beschikbaar zyn. Duizen den en nog eens duizenden kinderen zullen bU- gevolg voorshands van onderwijs verstoken moe ten blyven. In den lande heeft de wet dan ook groote verontwaardiging en verzet gewekt; niet slechts de clerus, maar ook de Katholieke Pers en de geloovige leden van de Cortez hebben er ach en wee over geroepen en de Paus heeft zelfs in een encycliek krachtig tegen de kerkvervol ging in Spanje geprotesteerd." Dit komt tenminste méér met de waarheid overeen dan het minderwaardig geschrijf van den correspondent. Alleen missen wy pynlyk elke openlijke of bedekte afkeuring van het schandelijk ge doe. Tot die hoogt ekon de redactie zich nog niet opwerken. Niettemin is het nog maar een paar weken geleden, dat zy avond aan avond vlammende - protesten schreef tegen de nationaal-socialisten in Duitschland wegens de vervolging der Joden, hoewel die vervolging zachtzinnig te noemen is in vergelijking met wat de socialisten in Spanje priesters, kloosterlingen en Katholieken aan doen. Het blyft raadselachtig! Woensdag kon het volledig vastgestelde pro gramma verwerkt worden. In enkele afdeelingen zyn de finales reeds be reikt. Deze finales worden allen Zaterdag verspeeld. De uitslagen van gisteren luiden: Heeren Enkelspel A: v. Houthem sl. Oremus 64, 62; v. Houthem sl. Levy 62, 36, 60, Melse sl Hoogeveen 61, 60. Dames Enkelspel A: mej. Wolff sl. mej. Levy 6—3, 6—2. Heeren-Dubbelspel A: Sickes en Verwaal sl. Schade v. Westrum en ten Houte de Lange 6—3, 1—6, 6—0. Gemengd Dubbelspel A: mevr. Seckler en v. Houthem sL mevr. en heer Boerrigter 62, 62, mej. Dr. A, ten Broeke en J. Kamerbeek sL mevr. Wester en v. Asten 16, 64, 64. Mevr. en heer Melse sl mevr. Groot en Wiers 6—2, 6—1. Heeren Enkelspel B: Bosch sL v. Kampen 61, 6—4. Gemengd Dubbelspel B: mevr. Engelenberg en Peters sL mej. Driessen en Bais 64, 36, 12—10. Dames Dubbelspel B: Dames Driessen sl. me vrouw Seckler en mevr. Boerrigter 26, 63, 9—7. Op de Sintelbaan aan den Kromme Zandweg te Rotterdam vonden nationale athletiekwed- stryden plaats, welke georganiseerd werden door de R. V. en A. V. „Feyenoord". De voornaamste uitslagen waren: 400 Meter hardloopen klasse B: 1 W. Kaan (Haarlem) 54,5 sec.; 2 v. d. Heuvel (BL Wit) 54,6 sec.; 3 Figee (Haarlem) 54,7 sec. 400 Meter hardloopen klasse A: 1 Lecheval (Vlug en Lenig) 52,4 sec.; 2 Klazema (idem) 52,6 sec.; 3 Prins (BI. Wit) 54,7 sec. 100 Meter hardloopen klasse B: 1 Adema (Haarlem) 11.8 sec.; 2 Tournier (Pro Patria) 11,9 sec.; 3 Talsma (A.V. 1923) 11,9 sec. 100 Meter hardloopen klasse A: 1 Berger (A.V. 1923) 10,9 sec.; 2 Messmann Schultz (idem) 11 sec.; 3 Houtman (idem) 11 sec. 800 Meter klasse A: 1 Scherpenhuizen (Haar lem) 2 min. 6,4 sec.; 2 Plieger (A.V. 1923) 2 min. 7.5 sec.; 3 Endenburg (A.V. 1923) 2 min. 7.7 sec. 3 X 1000 Meter estafette: 1 DOS (Rotterdam) 8 min. 20 sec.; 2 Haarlem, 8 min. 22.7 sec.; 3 Feyenoord (Rotterdam) 8 min. 23.2 sec. 1500 Meter klasse C: l Feenstra (Trekvogels) 4 min. 37.6 sec.; 2 Plesmans (idem) 4 min. 41 sec.; 3 Stam (Pro Patria) 4 min. 41.4 sec. 4 X Meter estafette: 1 A.V. 1923 (Am sterdam) 42.9 sec.; 2 Haarlem 43.9 sec.; 3 Vlug en Lenig (Den Haag) 44.2 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5