A.R.M. Onderhoud met Jhr. De Graeff Zorg voor jonge werkloozen Dooden en zwaar gewonden RADIO-PROGRAMMA NEDERLAND EN BELGIE Examen gedaan en niet geslaagd DONDERDAG 22 JUNI Een jeugd werkloozen- dienst 53500 Invoer van groente in België Mr. dr. A. A. van Rhijn Vrijdag 23 Juni 1933 Nederl. Kerkenbouw Het verdrag van Ouchy Wielrijdsters wilden oversteken R.K. Banketbakkers Het Nederlandsch XI-tal Besprekingen op de vergadering van het R.K. Werklieden- verbond te Utrecht V er kiezing en Jeugdige arbeiders in nood De Duitsche arbeiders in Limburg niet vry in or ganisatie Rijdt in een telefoon Tot contingenteering besloten Secretaris-generaal van het Depar tement van Econ. Zaken DE LANDBOUW-CRISISWET Centrale Commissie geïnstalleerd HR. MS. „JOHAN MAURITS VAN NASSAU" Minister Deckers maakt een vaartocht HET GEBEURDE OP DE „EVERTSEN" Slechts een demonstratie Belangstelling en groote waardee ring van Z. H. den Paus RAADSELACHTIG GEVAL Stervende man gevonden f BOTER NAAR INDIË Oprichting van een vennootschap HET VISSCHERIJ-CONFLICT TE IJMUIDEN Partijen naderen elkaar De Koningin-Moeder Ernstig streven naar toenadering, ook op koloniaal gebied Bij prins Leopold Ernstig motorongeluk op den asphaltweg EdeLunteren Ook de duo-passagier bezweken Pater G. Vermin te Madras overleden Stilte Van Male en Schoemakers spelen mee JONGEMAN DOODGEVALLEN Het droevig ongeluk te Oldebroek DE VRIJHEID TEGEMOET! Jongeman uit opvoedingsgesticht ontsnapt DE GEHEIMZINNIGE BRAND TE MEGEN Eigenaar van bakkerij gearresteerd GEEN ROOD BIJ DE MARINE Dit geldt ook voor volontairs op de rijkswerven De tweede dag van de Verbondsvergadering te Utrecht werd Woensdagmorgen begonnen met een H. Mis, welke om 8.15 uur in de St. Mar- tinuskerk te Utrecht, tot intentie der katholieke arbeidersbeweging, werd opgedragen door den geestelijken adviseur, den hoogeerw. heer kanunnik J. G. van Schaik. Om 10.15 uur werd in het Jaarbeursgebouw de vergadering voortgezet. De heeren H. Brouwer, A. v. Rijen en J. A. Schutte werden als bestuursleden herkozen. De heer Ant. J. M. Angenent werd bij enkele eandidaatsteüing herbenoemd als lid der com missie voor de volksgezondheid. Tot bestuursleden van „Herwonnen Levens kracht" werden by enkele candidaatstelling op nieuw aangewezen de heeren L. H. van Rooyen en P. J. S. Serrarens. In de vacature-A. van Hamersveld zal door het Verbondsbestuur voorzien worden. Vervolgens werden de overige jaarverslagen, waaruit we reeds enkele cijfers hebben gepu bliceerd, na eenige discussies goedgekeurd. Vervolgens hield de heer JOS. VELDMAN een rede over: Alvorens de hoogeerw. heer Van Schaik zijn reeds door ons gepubüceerde herdenkingsrede uitsprak, herdacht de voorzitter, de heer De Bruyn, tydens den tweeden dag der Verbonds vergadering van het R.K. Werkliedenverbond met veel waardeering den steun, welken de katholieke arbeidersbeweging steeds van de kerkeiyke overheid heeft mogen ondervinden. Wanneer Mgr. de Aartsbisschop niet op vormreis moest, zou hij ook in ons midden zijn, om het zilveren jubileum der gecentraüseerde kathoüeke arbeidersbeweging mede te herden ken. De kerkeiyke overheid heeft ook nu van haar waardeering biyk gegeven door den heer Kuiper een hooge kerkeiyke onderscheiding toe te kennen. Reeds eerder, aldus de heer De Bruyn, heb ben we getuigd, dat de heer Kuiper deze on derscheiding ten voüe heeft verdiend. Zyn geest en hart heeft hy voor onze beweging ge bruikt. Moge God den heer Kuiper nog Jaren lang sparen en hy onder de aangenaamste om standigheden zyn onderscheiding dragen. (Ap plaus). De voorzitter deed mededeeling van een in gekomen telegrafischen gelukwensch van het Eerste Kamerüd, den heer Schoenmaker uit Deventer. Na de rede van den hoogeerw. heer Van Schaik, die met veel aandacht gevolgd werd, bracht de heer De Bruyn hulde aan Kanunnik van Schaik, die evenals de mannen, wiens namen hy genoemd had in zyn rede, het wel en wee der beweging heeft gekend. Aan een gemeenschappelyken maaltijd werd op meer feestelijke wyze en in een zeer ge noeglijke stemming het zilveren jubileum her dacht. De namiddag-vergadering begon met een ge dachten wisse ling over de inleiding van den heer Veldman. Voorgesteld werd de financieele moeilykheden van de zorg voor de jeugdige werkloozen op te lossen door een verplichte bydrage van de aangesloten bonden. Aangedrongen werd om er tegen op te ko men, dat jonge arbeiders op fabrieken vervan gen zouden worden door vrouwelyke krach ten. Geprezen werd de maatregel van de Kwatta- fabrieken, waar de meisjes door jonge arbei ders vervangen zyn. Gevraagd werd ook om vast te leggen, dat de buitenlandsche vrouwelijke krachten door Nederlandsche vervangen worden. Gewezen werd op de noodige samenwerking, die op dit terrein met de werkgevers gezocht moest worden. Verschil moet gemaakt worden tusschen de jongens, die nog nooit in een industrie zyn werkzaam geweest en degenen, die reeds ge werkt hebben. Gewezen werd op de moeilykheid in het bis dom Haarlem, waar de zorg voor de werk- looze jeugd in handen is van de St. Jozefge- zellenvereeniging. Ook de zorg voor de werk- looze vrouwelyke Jeugd werd aanbevolen. De zeereerw. heer S. v. d. Berg, directeur der K.J.C., was huiverig voor werkkampen. Liever zag hy, dat de jongens eenigen tyd in een in ternaat byeen komen. De zorg voor de werk- looze jeugd dient vooral plaatselyk te zyn, In zyn antwoord deed de heer Veldman uit komen, dat de ontwikkeling van de jeugdige werkloozen vooral vaardigheid in het beroep, beoogt aan te kweeken. Het komt vooral op practische oefening aan. Daar is ook de hulp van de werkgevers voor noodig. Aan de nieuwe regeering moeten wy sub- sidieering voor dit werk vragen. De diocesane bonden en plaatselyke werk- liedenvereenigingen moeten dit werk in han den nemen. Zoo mag dit in het bisdom Haarlem niet uit sluitend overgelaten worden aan de St. Jozef- gezellenvereeniging, want het is toch niet alleen een paedagogisch, maar ook een sociaal werk. Spr. heeft vooral de rypere jeugd op het oog. De vakopleiding dient vooral te geschie den voor jongens boven 18 jaar. In beginsel werd besloten over te gaan tot insteüing van een Jeugdwerkloozendienst. Aan den heer Veldman werd een harteiyk woord van dank gebracht. Een voorstel van den Grafischen bond be treffende de saneering van het particuliere be drijfsleven zal behandeld worden in een spoe dig te houden Verbondsvergadering. Aan het eind van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat de in Limburg werkende Kettler-Bund een schrijven heeft ontvangen, dat zy zich heeft om te zetten in de zooge naamde „Deutsche Kolonie" onder bedreiging, dat zyn leden, die zich daarby niet aansluiten, de Duitsche nationaliteit zuüen verliezen en by eventueelen terugkeer in Duitschland als vreemdelingen zullen worden beschouwd en ieder recht op eenige uitkeering zuüen ver liezen. Het schynt de bedoeling, aldus de heer De Bruyn, dat het voorbeeld in Limburg ge geven in aüe „gouwen" van Nederland moet worden gevolgd. Er moet ernstig bezwaar tegen worden gemaakt, dat vreemdelingen in ons «tax land een wel zeer bedenkeiyke poütieke activi teit ontplooien. Onze vooral plaatselyke leiders zyn gewaar schuwd. Het is wel in stryd met de geaard heid van ons Nederlandsche volk, dat aan ka tholieke (Duitsche) arbeiders de vryheid ont nomen wordt zich te organiseeren, zooals zy zelf willen en zooals onze bisschoppen wen- schen. Naar Reuter uit Brussel bericht, was de In voer van groente uit Nederland in België ge durende het jaar 1932 abnormaal groot. Voor enkele producten was de invoer bijna verdub beld. In den loop van dit jaar verergerde deze situatie nog. waardoor zekere takken van land bouw in België met den ondergang bedreigt worden. Hierover hadden onderhandeüngen plaats met de Nederlandsche regeering, die erkende, dat de toestand ernstig werd. Zij rekende er echter op, zeer spcedig haar handel te kunnen regelen, m zoodoende dergeüjke gebeurtenissen te voor komen. In afwachting van de uitwerking eener der- geiyke regeling werd verklaard, dat geen De- waar zal worden gemaakt tegen den invoer van versche tomaten, wortels en komkommers, van welke producten de verbouwers in grooten nood leven. Nederland is practisch de eenige in- voerster in België in den loop van den zomer. Contingenteering beteekent dus geen protectie- maatregel, doch beoogt slechts een abnormale concurrentie te verhinderen. Naar wij vernemen, is dezer dagen te ver wachten de benoeming van mr. dr. A. A. van Rhyn, administrateur aan het Departement van Sociale Zaken, tot secretaris-generaal van het Departement van Economische Zaken. De minister van Economische Zaken heeft Dinsdag de centrale commissie, bedoeld in art. 25 van de Landbouwcrisiswet, geïnstalleerd. De taak van deze commissie bestaat in het uit brengen van advies, zoowel eigener beweging als desgevraagd met betrekking tot de inge volge genoemde wet te nemen maatregelen als met betrekking tot de wetten, genoemd in art. 13 van genoemde wet. Desgevraagd verleent zy bystand in de uitvoering dezer maatregelen en wetten. Zooals bekend is, is de werkingsduur der wet voorloopig beperkt tot 1 Januari 1934 en heeft zij voorloopig alleen betrekking op bloemboüen, rundvee en stroo-carton. De commissie bestaat uit de volgende leden: dr. H. J. BUnk, L. Bückmann, mr. J. A. G. M.. van Hellenberg Hubar, C. M. van den Heuvel, ir. S. R. Louwes, J. A. Nysigh, mr. dr. A. L. Scholtens, Pr. V. Valstar, T. Verheggen en mr. J. J. Wintermans. Secretaris is ir. H. P. J. Smit. Mr. Scholtens neemt tydeiyk het voorzitter schap van deze commissie waar, totdat hy als secretaris-generaal van het Departement van Economische Zaken zal zyn afgetreden. De Minister van Defensie maakte Woensdag een vaartocht met het voor West-Indië bestem de flottielje-vaartuig Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau". Het reisplan voor de uitreis van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", onder bevel van luit. ter zee eerste kl. W. van den Donker, naar Curacao is thans als volgt vastgesteld: Vertrek Den Helder Donderdag 29 Juni. Aan komst Ponta del Gada Vrijdag 7 Juli. Vertrek Ponta del Gada Maandag 10 Juü. Aankomst Trinidad Zaterdag 22 Juli. Vertrek Trinidad Dinsdag 25 Juü. Aankomst Paramaribo Vrijdag 28 Juli. Veftrek Paramaribo Donderdag 3 Aug. Aankomst Curasao Dinsdag 8 Aug. In Juü zuüen Hr. Ms. „Banckert, onder be vel van kapitein-luit. ter zee J. B. H. Blom, en Hr. Ms. Z. 5, 012, 0.13, en 0.15, onder bevel van luit. ter zee eerste kl. P. Rouwenhorst, een oefeningsreis in de Noordzee maken. SOERABAJA, 21 Juni (Aneta) By de massaberechting door den Zeekrijgsraad van de Europeesche opvarenden van de „Evertsen" d.d. gisteren verklaarden beklaagden dat zy geen onwettige handeling hebben beoogd doch slechts een demonstratie, waarvan zy thans veel spyt hadden. Allen zouden gaarne in dienst biyven. By het verhoor bleek, dat velen handelden uit vrees dat men hen scheef zou aanzien Indien zy niet met de groote hoop zouden zyn meegeloopen. Uit enkele verklaringen bleek de opruiïngsrol, die Piekart, Severynse en Grootenboer hebben HUIZEN, 1875 M. 8.00 NCRV schrift lezing en meditatie 8.15 Gramofoon- muziek 10.30 Morgendienst door ds. E. Schouten 11.00 Trio v. d. Horst 1.15 Populaire bespeling van het Studio-orgel 2.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender 2.30 Lezen van Chr. lectuur „Toen de heide riep", van J. Visscher 3.00 Huishoudeiyke raadgevingen door mej. T. Hagenbeek 3.30 Liederenrecital 4.30 Halfuurtje voor de jeugdige amateur fotografen: C. A. van Deul: „Filmen voor amateurs" 5.00 Arnhemsche trio 6.00 Landbouwhalfuur „Zomerschade in de tui nen", door H. Pilon 6.30 Wat er nu in de borders kan bloeien" door A. J. Herwig 7.00 Politieberichten 7.15 Persbe richten van het Ned. Chr. Persbureau 7.30 Literair halfuurtje 8.00 Stafmuziek van het 6e regiment 10.00 Persberich ten van het Persbureau Vaz Dlas 10.30 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM, 296 M. 8.00 VARA gra mofoonmuzlek 10.00 VPRO Morgenwij ding VARA 10.15 Hetty Beck draagt ge dichten voor 10.30 de Notekrakers on der leiding van Daaf "Wins; 11.00 Onze Keu ken door P. J.Kers Jr.; 11.30 De Notekrakers onder leiding van Daaf Wins AVRO 12.00 Gramofoonmuzlek 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Tusschenspel van gramofoon muzlek 2.00 Causerie door A. du Croix 2.30 Gramofoonmuzlek 3.00 Mieke Ver- straete leest Vlaamsche schetsen 3.30 Gramofoonmuzlek 4.00 VARA orgelspel door Cor Steyn 5.00 Na schooltijd: Janny van Oogen vertelt: 5.30 „Carmen", verkorte opera in vier bedrijven van Bizet 6.20 Zenderverwlsseling 6.21 Vara-orkest on der leiding van Hugo de Groot 6.45 H. Velthuysen: „Binnenvisschers en hunne rechten". 7.00 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot VPRO 8.00 Week- uitzending met medewerking van Jo Vin cent 8.Ö0 Cursus 8.30 Concert 9.00 Cursus 9.30 Concert 10.00 Vrilzinnig Godsdienstig Persbureau 10.05 Persbe richten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam 10.15 Lezing 10.45 Gra mofoonmuzlek VARA 11.00 Orgelspel door Johan Jong 11.30 Gramofoon muzlek. LUXEMBOURG, 1191 M. 7 uur Lichte gramofoonmuzlek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert van gramofoon- platen 3.30 Causerie over een actueel on derwerp in het Nederlandsch 8.40 Lichte gramofoonmuzlek 8 uur Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Voortzetting concert gramofoonmuzlek 9.45 Nieuwsberichten In het Fransch 9.55 Dansmuziek en een gevarieerd programma van gramofoonmuz. (In pauzes: slotnoteeringen en sportberich ten). BRUSSEL, 509 M. 12.20 Gramofoon muzlek 1.30 Concert door het kleine or kest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans 6.35 Gramofoonmuzlek 9.20 Populair concert door het radio-orkest o.l.v. Franz André 10.45 Gramofoonmuzlek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Strijk orkest van Bellevue Strandhotel o.l.v. Harald Andersen 3.50 Orkest van „Wivex" o.l.v. Teddy Petersen 11.10 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 4.50 Populair con cert 10.20 Berichten, daarna populair concert o.l.v. Beer Bala. HAMBURG, 372 M. 11.50 Populair con cert o.l.v. Bekker 1.35 Gramofoonmuzlek 2.30 Idem 4.20 Concert 10.55 Dans muziek door het Noragkamerorkest o. 1. v. Gerhard Maasz. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Gramofoonmuzlek 2.05 Idem 5.55 Planorecital 8.35 Karl Erb zingt 9.35 Regerconcert 11.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert o.l.v. Wolf 1.20 Concert o.l.v. Ey- soldt 4.50 Vesperconcert door het kamer kwintet van den West-Duitschen omroep 8.35 Groot en klein orkest o.l.v. Böschkötter. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelrecital 1.05 Concert 3.50 Concert 4.35 Con cert 9.55 Concert door het B.B.C.-Thea- terorkest o.l.v. Stanford Robinson 11 uur Dansmuziek en gramofoonmuzlek 1.05 Geraldo en zyn orkest. PARIJS (EIFFEL), 1446 M. 8.50 Mu zikaal en literair uurtje 9.35 Concert o.l.v. Ed. Flament. PARIJS, (RADIO) 1725 M. 8.05 Gramo foonmuzlek 12.50 Idem 1.25 Populair concert 6.50 Gramofoonmuzlek. MILAAN, 331 M. 8 uur Gramofoon- muziek 8.50 Symphonieconcert. ROME, 441 M. 8.35 Gramofoonmuzlek 9.05 Concert 9.50 „Blanca e Maria" blijspel in een bedryf van Borg. WEENEN, 517 M. 5.30 Muziek van he- dendaagsche Oostenrijksche componisten 7.20 Concert door het Weensche Philhar- monieorkest 10.35 Populair concert. WARSCHAU, 1411 M. 6.55 Benatzky- concert 8.35 Concert door het omroep- symphonieorkest 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.40 Populair concert door het omroeporkest 9.46 Po pulair programma. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Onze Romeinsche correspondent seinde Woensdagmiddag uit Rome: Hedenmiddag is by Z. H. den Paus in audiën tie ontvangen de Nederlandsche ingenieur G. S t u y t. Hij bood den H. Vader 'n geïllustreerd boekwerk aan over de werken van den archi tect Jan Stuyt, voor welk geschenk Z. H. de Paus zich zeer erkenteiyk toonde. Met belang stelling en groote waardeering zeide de H. Vader den Nederlandschen kerkbouw te volgen. Zondagavond laat, te plm. 11 uur werd de politie gewaarschuwd door een bewoner van den Holendrechterweg te Ouder-Amstel dat daar (tusschen het Abcoudermeer en den Voet angel) tegen de glooiing van den dyk lag, een manspersoon, die zich bevond in badcostuum en er niet al te best aan toe scheen te zyn. Toen de politie zich met spoed naar de aange duide plaats begaf, bleek de man meer dood dan levend te zyn. Ook de inmiddels versche nen geneesheer dr. SUlmann gaf weinig hoop dat de man zou biyven leven. Korten tyd daarna was dan ook het leven geweken. By onderzoek bleken de kleederen van den man, netjes opgevouwen in de nabyheid van de on heilsplaats te liggen. Het badcostuum van den man was tot borsthoogte nat; op het ïyk be vonden zich geen sporen die op een misdaad zouden wy'zen; aüeen eenige schaafwonden, vermoedelyk veroorzaakt door de steenen glooiing. Omtrent de oorzaak tast men volko men in het duister. Of de man is gaan zwem men, kramp heeft gekregen, maar zich toch nog op den wal heeft weten te werken, doch ver der geen kans gezien zichzelf te helpen (de plaats ligt vry eenzaam), of wel de man heeft zich van het leven wülen berooven, door ver drinking, maar is weer op den kant gekrab beld en is daar in het natte badpak blyven liggen, met vermelden afloop. Een tot twee maal gedane Tadio-omroep had tot Woensdag morgen geen enkel gevolg. Het lijk is per boot door de Rykspolitie n=w het barenhuis op de begraafplaats „Karssen- hof" gebracht en later op last van den Officier van Justitie naar het Wilhelminagasthuis ver- voefd. Toen men den man, die naar schatting 48 jaar oud is, aantrof, heeft men hem nog met een deken en jas toegedekt; de man antwoord de niets anders op gedane vragen dan het am per verstaanbare woord van „koud". Uit goede bron verneemt de „Nieuwe Koe rier", dat de directeuren van de coöperatieve zuivelverkoopvereenigingen in Nederland de op richting voorbereiden van een N.V., die ten doel heeft bevordering van den boter-export naar Indië. De officieele titel luidt: N.V. tot Export van Boter en andere zuivel- en melkproducten naar gewesten buiten Europa. Aan het einde van deze maand zuüen de betrokken directeu ren te Den Haag een vergadering houden, waarop de statuten der N.V. worden vastge steld. De ryksbemiddelaar prof. mr. A. O. Jo- sephus Jitta heeft Woensdagmiddag op het Departement van Economische Zaken een bespreking gehad met partijen, betrokken by de staking in het visscherybedryf te IJmuiden, in welke bespreking partyen elkaar zyn genaderd. De besprekingen zuüen deze week nog worden voortgezet. Naar men ons bericht heeft de Koningin- Moeder een knie-verstuikt, tengevolge waar van zy eenige dagen absolute rust zal moeten houden. Het Belgische blad „Nation Beige" publiceert naar Reuter uit Brussel bericht een on derhoud van zyn specialen correspondent in Nederland met jhr. mr. A. C. D. de Graeff, onzen minister van Buitenlandsche Zaken. De Journalist stelde eenige vragen in ver band met de Nederlandsch-Belgische betrek kingen, o.a. deze: „Is u van plan de onderhandelingen met België over een herziening der verdragen van 1839 te hervatten?" Jhr. de Graeff wachtte eenige oogenblikken en zei toen het volgende: „Ik ben nog pas eenige weken minister van Buitenlandsche Zaken, en heb de zoo ingewik kelde problemen betreffende de verdragen nog niet kunnen bestudeeren. Bovendien heeft de Nederlandsche regeering tot taak, alvorens zich met deze kwestie, waarvan ik de groote belangrijkheid erken, bezig te houden, orde te scheppen in de Financiën en de Staatsbegroo- ting in evenwicht te brengen. Deze taak maakt de eenheid van allen noodzakeiyk. wy hopen, dat deze eenheid ook biyken zal, wanneer het er om gaan zal kwesties te regelen, die de beide landen interesseeren. De conventie van Ouchy is een getuigenis van goeden wil van Nederland, België en Luxemburg. Het is te hopen, dat de bespre kingen te Londen een oplossing zuüen bren gen, gebaseerd op principes geiyk aan die, welke de onderteekenaars van het verdrag van Ouchy hebben geïnspireerd. Wanneer men er te Londen anders over mocht denken, staat Nederland en België niets in den weg om het aantal onderteekenaren van dit verdrag uit te breiden. Wat onze belde landen aangaat, zy hebben zooveel gemeenschappeiyke belangen, dat al les moet worden beproefd om de banden van vriendschap, die hen vereenigen aan te halen. Ik zal op myn Departement niets verwaar- loozen om de toenadering tusschen Nederland en België te bevorderen. Ik ken en bemin uw land en ik zal,, wanneer ik op den post, die my werd toevertrouwd biyf, al het mogelijxe in het werk stellen, om de goede betrekkin gen, die tusschen uwe en myne landgenooten bestaan, te ontwikkelen. In Belgische kringen heeft het levendig de aandacht getrokken, dat dezer dagen de nieu we minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. A. O. D. de Graeff in gezelschap van zijn dochter te Brussel een bezoek bracht aan Kroonprins Leopold en Prinses Astrid. Prins Leopold noodigde onzen minister tot een intiem déjeuner uit, aldus „De Telegraaf". In België wyst men er op, dat de Kroonprins steeds de levendigste belangstelling aan den dag heeft gelegd voor de Nederlandsch-Belgi sche betrekkingen. Hy is een groot bewonde raar van hetgeen hy in de Nederlandsche ko loniën gedurende zyn reizen heeft gezien. Men neemt te Brussel aan dat het onderhoud tus schen jhr. mr. de Graeff en Prins Leopold hoofdzakeiyk heeft geloopen over de koloniale crisis en de middelen om er verbetering in te brengen. Woensdagavond ongeveer zeven uur heeft op den asphaltweg LunterenEde een motor ongeluk plaats gehad, waarvan de gevolgen zeer ernstig waren. Op dat oogenbük reden naby de z.g. Goorsteeg, halfweg EdeLunte ren, twee meisjes, de twaalf-jarige Jansje Mei link en de twaalf-jarige Hendrika v. d. Weyde, beiden woonachtig te Ede. De meisjes wilden met de fiets den weg oversteken en gaven daartoe een teeken met de hand. Juist nader den met vry groote snelheid de motorryders T. Bakker uit Utrecht, die den motor bestuur de, en B. Lagerwey uit Lunteren, die op de duo was gezeten, zy hebben hoogstwaarschyn- ïyk de signalen van de beide meisjes niet ge zien, althans pas op het allerlaatste oogenbük bemerkten zy hen. De bestuurder trachtte nog uit te wyken, doch kon een aanryding niet meer voorkomen. De meisjes werden met fiets en al tegen den grond gesmakt, en de motor botste tegen een langs den weg staanden boom. De beide motorrijders werden voor den motor geslingerd en bleven, buiten bewustzyn, zwaar gewond op den weg liggen. Onmiddellyk wer den geneesheeren en ryks- en gemeentepolitie gewaarschuwd. Dr. Gerritsen en dr. Appel, bei den uit Lunteren, verleenden de eerste hulp. Niet lang na het ongeval bezweek de ongeveer 35-jarige bestuurder T. Bakker uit Utrecht aan de gevolgen van de bekomen verwondingen. De 35-jarige B. Lagerwey uit Lunteren lag stervende op den weg, zyn toestand was hope loos. Het 12-jarig meisje Jansje Meilink werd met een hersenschudding en verschillende ver wondingen opgenomen, terwyl het andere meisje, Hendrika v. d. Weyde, licht gewond werd. De motor was zwaar beschadigd, beide fiet sen werden totaal vernield. Het stoffeiyk over schot is voorloopig door de politie in bewaring genomen. Op den motor is beslag gelegd. Naar wy nog nader vernemen, was commis saris H. P. J. Hulsman van Ede op de plaats van het ongeval, halverwege Ede-Lunteren, aanwezig. Met behulp van gemeente- en ryks politie werd de plaats van het ongeval afge zet en het verkeer geregeld. Eenige honderden personen waren na het gebeurde naar de plaats van het ongeval gekomen. In den loop van den avond is ook de tweede motorryder, de duopassagier Brand Lagerwey uit Lunteren, op de plaats van het motoronge luk, aan de gevolgen van de bekomen verwon dingen overleden. Het stoffelyk overschot van de beide overleden personen is naar Lunte ren overgebracht. De consternatie in het dorp Lunteren was zeer groot. Dinsdagmiddag werd het congres van den Ned. R. K. Bond van Banketbakkers in hotel Neder land te Nymegen voortgezet onder voorzitter schap van den heer Sleyffers. Van het Hanzebureau was een schrijven binnengekomen om medewerking te krygen voor meer eerlykheid in den handel, door in te gaan op het verzoek, om goede waar in den handel te brengen, toebereid met beste grond stoffen en deze artikelen dan als zoodanig aan te kondigen. Uit de vergaderingen gingen allerlei stem men op tegen eventueele wetteiyke bepalingen omtrent de bereiding van waren met boter of vetten. By de bestuursverkiezing wisten de heeren C. F. B. Sleyffers uit 's Gravenhage en van Arendonk uit Breda als zoodanig herkozen. Besloten werd, dat aan de verschillende huis houdscholen een schryven namens den bond gericht zal worden om met haar contact te zoe ken om aan ongewenschte toestanden een einde te krygen. Het voorstel Limburg om chocoladefabrikan ten, die aan warenhuizen leveren, uit het Or gaan te weren en zoo een landeiyke actie te voeren tegen warenhuizen, werd met volledige instemming van het H.B. aangenomen. By eventueele plannen voor verdere actie zal samenwerking gezocht worden met den Ned. Banketbakkersbond. Het voorstel Haarlem en Breda om een vor- men-depöt te stichten voor aangesloten leden van den Bond werd aangenomen. De eerste stappen zullen worden gedaan met Amsteroam als centrale. Besloten werd tot uitgave van een jaarboekje voor de leden. De afd. Haarlem stelde voor bij den mi nister pogingen aan te wenden om de midüen- standsbedryven in het byzonder de banket bakkerij, niet zwaarder te belasten, daar zij reeds bezwaard zyn. De afd. Haarlem wilde door verruiming van verkoopgelegenheid de be- staansmogelykheid der zaken verzekeren. Het H. B. zegde toe in deze richting te zullen werken, wyi het volkomen overtuigd is van de moeilykheden waarmede de bedryven hebben te bekampen. De afdeeüng Amsterdam stelde voor om het wederkeerig .verplichte .lidmaatschap van vak- en standsorganisatie ten spoedigste van kracht te doen zdjn. De afd. Amsterdam ver trouwde daarby op den vollen steun van den R. K. Middenstandsbond voor de behartiging van de algemeene vakbelangen. Het H. B. ondersteunde dit voorstel ten volle en de vergadering aanvaardde het met alge meene stemmen. De voorzitter sloot het congres met alge meen dankwoord. By de familie te Noordwykerhout is bericht ingekomen, dat te Madras (Br. Indië) is over leden de weleerw. Pater G. Vermin van de congregatie van Miü Hiü. De overledene was sedert 31 Jaren als missionaris werkzaam en vierde eenige Jaren geleden zyn 25-jarig pries terfeest. zynerw. bereikte den leeftyd van 56 Jaar. Hij werd geboren te Noordwykerhout 28 No vember 1876. Na volbrachte studiën te Rosen- daal en Mill HUI werd hy in het Jaar 1902 priester gewyd. In het najaar van 1902 vertrok hij naar Madras. In 1927 keerde zijneerw. naar Holland terug en vierde 20 September met grooten luister te Noordwykerhout zyn zilveren priesterfeest. .tl I „In de stilte spreekt Gods stem," is de vrije vertaling van een Engelsch gezegde, waarin een groote waarheid ligt geborgen- Het gejacht en gewoel van onze dagen, dat ons voortstuwt en ons schier geen tijd laat voor hoogere dingen, biedt slechts weinige oogen blikken van stilte- Wij moeten de stilte zoeken, ze zelf scheppen in en om ons, al is het maar een korte pooze daags, omdat alleen in de stilte de gemeenschap met het Hoogere volledig zijn kan. Hoeveel gelegenheden om die stilte te scheppen laten wij voorbijgaan? Hoe vaak trekt het uiterlijke leven ons weg van het hoogere, hoe vaak bedwingen wij, zij het dan onbewust, den in ons opkomenden drang om in de stilte te verwijlen? Ook echter geschiedt het wel be wust, door menschen namelijk, die bang zijn voor de stilte, die hen tot denken brengt, die hen doet verne men de stem van een geweten, dat verwijten zou doen hooren, dat ma nen zou tot omkeer. En omdat zij dien omkeer niet wil len, vluchten zij de stilte en zoeken het geraas en gerucht, dat, althans tijdelijk alle klanken van binnen uit doet verstommen- Kennis voldoende maar te nerveus geweest. Waarom niet tydig Mynhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zyn verkrygbaar by Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. Naar wy vernemen heeft van Male definitief zyn keuze aanvaard om als doelverdediger te spelen in het Nederlandsch elftal dat op Zon dag 25 Juni a.s. te Amsterdam in het Stadion tegen Hongarye zal spelen in het raam van den Olympischen dag. Bonsema heeft echter be dankt, voor hem speelt Schoemakers* (Quick, Den Haag) mede. Het Nederlandsch elftal is thans als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Weber (A.D.O.) en van Run (P.S.V.). Midden Pelükaan (Longa), Anderiessen (Ajax) en Breitner (A.D.O.) Voor: Wels (Unitas), Vente (Neptunus), Lun- •en (A.F.O.), Schoemakers (Quick) en Mulders (Ajax). Invallers: Veenendaal (Naaldwyk), Lelyveld V.U.C.), van Maren (A.D.O.) en van Reenen (Ajax). Scheidsrechter is de heer J. Mutters. tot Het schynt thans vast te staan, dat het ver haal over den moordaanslag uit minnenyd te Oldebroek onjuist is. De verloofde van den jongeman v. d. P., die is overleden, blyft by haar laatst gedane verklaring, volgens welke v. d. P. door het zolderluik naar beneden zou zyn doodgevallen. Valsche schaamte had het meisje het eerste fantastische verhaal doen verzinnen. Dinsdagavond betrapte een agent van politie een jongeman op de fiets, die zonder licht reed op de Kruiskade te Rotterdam. De agent hield hem aan en toen bleek, dat de Jongen in ge- stichtskleeding gekleed was. De knaap, de 16- jarige B. H., werd meegenomen naar een bureau, waar bleek dat men te doen had met een ontsnapte uit het Ryksopvoedingsgesticht te Doetinchem. De jongen was op weg naar zijn ouders die te Rotterdam wonen. Te Gouda had hy een fiets gestolen. Hy wordt weer naar het op voedingsgesticht terug gezonden. In verband met den geheimzinnigen brand in de bakkery van den heer H. J. Th. B. te Megen is Woensdagmorgen door den ryks- en gemeenteveldwachter te Megen gearresteerd de eigenaar van de afgebrande bakkery, de heer B. Hy werd naar de kazerne van de Kon. Marechaussee te Oss overgebracht, waar hem door den Officier van Justitie uit Den Bosch een streng verhoor werd afgenomen. Hierom trent kon echter geen mededeeling worden ver strekt. De heer B. zal heden naar Den Bosch worden overgebracht en in het Huis van Bewaring worden opgesloten. Vermoedelyk zul len binnen eenige dagen nog meerdere arres taties volgen. De directeur van de Rykswerf te Den Helder heeft, naar „Het Volk" meldt, aan den ge meen tely ken dienst voor arbeidsbemiddeling bericht, dat leerlingen van de Ambachtsschool als volontair te werk gesteld kunnen worden, mits deze niet afkomstig zyn uit gezinnen, waarvan de ouders Ud der S.D.A.P. zyn of de jongens zelf Ud zyn van de A.J.O.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6