Stadsnieuws VELO STOFZUIGER INCASSO-BANK ».v. Van het hippisch sportveld Een autowegennet Van bat en bal Handelscredieten DE ENGELSCHE DERBY ZATERDAG 24 JUNI CRICKET Zal V. R. A. revanche nemen? ZEILEN Cricket-programma WIELRENNEN Wielerbaan „Ginneken" r_ ZEILEN TE KIEL De tweede dag VOOR DEN POLITIERECHTER Huisvredebreuk te Lisse DUBBEL ZUIGVERMOGEN NEDERLANDSCH FABRIKAAT LAAGSTE PRIJS BUITENGEWONE CONDITIËN VRAAG DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE MIJ. Scheldende vrouwen Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs WINFRIED De sport in de jeugdorganisatie Kantoor: HAARLEM - Kruisweg 59 - Telefoon 13843 Ook in ons land belangstelling voor de paarden en de ponden! Hippisch allerlei in eigen land Wat is de Derby? De ren van dit jaar De derby voor merriën Door den bliksem Apotheek begemann sneltjes Kruisweg 30, bij het statior 169 Hitler's initiatief zal door de Rijks spoorwegen verwezenlijkt worden Iets ongekends in de wereld Uitsluiting van nazi afgevaardigden In Beneden-Oostenrijk RETRAITEN Ons land VRAGENBUS Katholieke-gezellendag te Salzburg Oostenrijksche nazi's doen niet onder voor hun Duitsche broeders Het eerste klasse programma voor Zondag bevat wederom drie wedstrijden Haarlem ontvangt thuis V. R. A., van welke ploeg in de hoofdstad met klein verschil werd gewonnen. De Haarlemmers zijn vorige week weer zü 't dan ook fortuinlijk aan een kostbaar puntje gekomen en kunnen de degradatievrees absoluut van zich afschudden. De mogelijkheid dat het aantal punten Zondag nog met twee wordt vermeerderd, achten wij niet uitgesloten, hoewel V. R. A. ons toch wel iets sterker schijnt. Rood en Wit ontvangt nu het eerste elftal van de groote Haagsche. Gezien de middelma tigheid van den Rood en Wit aanval, zal deze ontmoeting de Spanjaardslaanclub ook wel niet de broodnoodige punten opleveren. H. C. C. 2, dat Zondag j.l. met een overwin ning op Rood en Wit startte, krijgt het nu heel wat moeilijker. Deze Hagenaars ontvangen V. O. C. thuis. H. C. C. IX heeft eenige uitsteken de krachten aan het eerste elftal moeten af staan en zal naar hetgeen wij er Zondag van zagen, tegen V. O C. groote moeite hebben zich staande te houden. In Overgang A wordt slechts één wedstrijd gespeeld. H. B. C., dat vorige week door Quick N. werd geklopt, ontvangt thans V. R. A. 2 thuis Dit beteekent een vrijwel zekere overwinning voor de Hilversumsche ploeg, die altijd nog 'n kansje op den eeretitel behoudt. In de andere afdeeling is meer leven. R.C.H. neemt het thuis op tegen Ajax L. Hier ligt o.i. voor de Haarlemmers wel een kansje om de eerste punten in de wacht te slepen. Het gaat bij R. C. H. wel heel wat minder dan vorig jaar, doch zoo zwak als de R. C. H.ers thans schij nen, zijn zij in werkelijkheid toch ook niet. Rood en Wit II verloor eenigen tijd geleden op eigen grond van H. B. S. en speelt thans de return in Den Haag. Het zou wel een verras sing zijn als de reserves van de Spanjaards laan hier beslag op de puntjes legden. H. C. C. 3 ontvangt thuis de gedoodverfde kampioenen, het Schiedamsche H. D. V. S. Dat wordt ongetwijfeld de vierde overwinning voor de Combinatie, welker leidende positie voorloo- pig wel onaantastbaar zal zijn. DE COMPETITIESTANDEN Deze luiden momenteel: H. C. C. I 4 11 V. O. C. 3 11 Haarlem 5 2 V. R. A. 4—2 H. C. C. 2 1—1 R. on W. 3 2 7 1 6 2—16 1—15 2 —30 P. W. V. V. V. A. C. C. H. B. C. Quick N. Kampong V. R. A. 2 6 1 2 OVERGANG A: 4 1 5 5 1 3 5 4 3 OVERGANG B: H. D. V. S. 3 2 1 8 H. B. 8. 4 1 2 1 7 R. en W. 2 4 2 2 4 Ajax L 4 2 1 1 3 H. C. C. 3 2 1 1 2 R. C. H. 5 2 2 3 2 le klasse HaarlemV R A R en W—H C C I H C C 2—V O C Overgang A H B C—V R A 2 Overgang B R C H—Ajax L H B S—R en W 2 H C C 3—H D V S 2 A C V HVleermuizen Hercules—Haarlem 2 Kampong 2—U V V Voor den aanvang der wedstrijden werd de nieuwe kampioen op den weg. M. van Oers, gehuldigd door de directie der wieler baan, door de N. W. M. en door de supporters. De voornaamste uitslagen luiden: 5 K.M. ploegachtervolging N.-HollandHet Zuiden: 1. Het Zuiden, 2. N.-Holland, ingehaald na 16 ronden, tijd 5 min. 21 sec. 5 K.M. ploegachtervolging Z.-HollandHet Oosten: 1. Z.-Holland, 2. Het Oosten, ingehaald pa 14 ronden, tijd 4 min. 31 sec. Tijdrace over 500 M., staande start: 1. v. d. Vijver, tijd 37.4 sec. 2. Ooms, tijd 38.2 sec. 3. Castermans, tijd 38.8 sec. Finale. Ploegachtervolging over 5 K.M.: 1. Het Zuiden, 2. Zuid-Holland, ingehaald na 16 ronden in 5 min. 22.8 sec. Puntenrace 5 KM.: 1. K. Kaers, 22 punten; 2. J. van Hout, 21 punten; 3. L. Guerra, 21 p. 4. P. Oszmella, 17 p. 5. A. Braspenning, 15 p. Pijnenburg wegens defect opgegeven. Achtervolging over 5 Kil: J. van Hout loopt L. Guerra in na 15 ronden in 5 min. 57.8 sec. Koppelachtervolging met aflossing 5 KM.: Pijnenburg—Braspenning loopen 120 M. in op KaersOszmella, tijd 6 min. 20 sec. Omniumwedstrijd profs: 1. Buitenl. ploeg, 69 punten, met Guerra, Kaërs en Oszmella. 2. Nederlandsche ploeg, 56 punten, met Pij nenburg, Braspenning en Van Hout. Van Hout, Guerra en Kaers haalden persoon lijk ieder 25 punten. 10 K.M. eigen kracht profs en onafhankelij- ken: 1. M. van Oers, 1 ronde voorsprong. 2. J. Maas. 3. F. v. d. Broek. 4. L. Slaats. 5. G. Ki llen. 25 KM. koppelwedstrijd voor profs en onafh.: 1. PijnenburgBraspenning, 33 min. 56 sec. 2. Maas—Reijnders. 3. Vopel—Kilian. 4. v. Bug- genhoutAnkes. 5. GuerraKaers. Op den tweeden dag van de zeilwedstrijden te Kiel heben onze landgenooten niet zulk een goede plaats kunnen bezetten als Donderdag. In den wedstrijd 12-voets jollen werd de Duit- scher L. Hansohn van de Kieler Segel Verein met „Nauke" eerste. Jan Maas bezette met Windekind II" de tweede plaats. Derde werd de „Anna" van de Kieler Yacht Schule, terwijl onze landgenoot F. A. F. Gallé met „Ree" vier de werd. Er heerschte tijdens de wedstrijden storm weer. Laat me er toch in 's hemels naam uit, dien rok heb ik ge huurd en kost me zestig cent per uur. Interessante Blatt, Weenen De halve Hanze van Lisse is vandaag naar Haarlem gekomen, aldus de officier van justitie, om te getuigen in de strafzaak „Huisvrede breuk" tegen een inwoner van het dorp in de bloembollenstreek. Dat „halve" was wel wat overdreven, maar er verschenen toch 12 getui gen vóór of tegen verdachte, waarvan alleen de inspecteur van politie te Lisse geen zaken man (althans naar het beroep genomen!) was. Dat kwam zoo. In den avond van 8 Mei ver gaderde de Hanze in café „De Nagtegaal" en nadat de vereenigingsbelangen besproken waren, trokken de heeren van de groote zaal naar het café om daar de techniek van het biljartspel of van het pandoeren niet alleen te bespreken, maar ook te beoefenen. Het is niet onmogelijk, dat deze mededeeling voor sommigen pijnlijk is, in verband met huiselijke omstandigheden, maar het verhaal moet volledig zijn. Ongeveer 11 uur stopte voor het nest van den nachtelijken zangvogel een dubbeltjes-taxi en daaruit stap ten de chauffeur en de Lissenaar, die niet ge heel vast ter been meer was. De chauffeur, die niet wist waar zijn passagier eigenlijk precies woonde, achtte het raadzaam hem een kop kof fie te laten drinken en tegelijkertijd informaties in te winnen. Dit laatste werd voor den be nevelden taxi-reiziger fataal, want reeds lang geleden was hem, in verband met wanordelijke gedragingen, toegang tot het café ontzegd. Het tweetal nam aan een tafeltje plaats, maar stond binnen een paar minuten weer op straat, zonder koffie of andere dranken geproefd te hebben, de passagier daarenboven met een gebroken arm. De eigenaar van „De Nagtegaal" sommeerde den ongewilden gast n.l. drie a viermaal de in richting te verlaten en toen daaraan geen ge volg gegeven werd, kwam een zoon te hulp, die zonder vorm van proces een uitsmijter in fi guurlijken zin opdiende. Voor den politierechter werd dit incident gis teren besproken en zoo gebeurde het, dat een slager, een horlogemaker, nog eens een slager, een schoenmaker, een kleermaker enz. enz. moesten getuigen. Ze getuigden, voorzoover ze a décharge waren opgeroepen, bitter weinig en men kon merken, dat ze maar het liefst niets met de zaak te maken wilden hebben. De schoenmaker was al heel erg opstandig. Toen de rechter hem vroeg hoe oud hij was, wist hij daarop geen antwoord te geven. Wel wist hij, dat hij in 1896 geboren was, het verdere liet hij aan de heeren over, of hij moest tijd en papier en potlood hebben! De inspecteur van politie verklaarde, dat ver dachte een lastig mensch is als hij gedronken heeft. Hij gebruikt graag een glaasje, vandaar zijn strafregister, waarop vijf straffen voor komen. De officier van justitie eischte drie weken ge vangenisstraf. De verdediger, mr. B. W. Stomps meende, dat de caféhouder niet het recht tot sommeeren had, omdat de zaal aan de Hanze verhuurd was. Het geval gebeurde echter in het café na de vergadering. De politierechter over woog, dat de chauffeur zijn passagier zonder E. 52 erg in het hol van den leeuw heeft gebracht, hetgeen als een verzachtende omstandigheid mag gelden. De lastige Lissenaar kreeg een geldboete van ƒ40 of 40 dagen hechtenis. Een stevige Zaandamsche, van het militaire soort, plofte in het beklaagdenbankje. In'de ge- tuigen-canapé's namen drie dames plaats, allen behoorende tot de orde der bijdehandjes. De stevige juffrouw had een collega beleedigend toegesproken, door op haar beenen te pochen en die van de andere partij te kwalificeeren als zijnde in staat van ontbinding. De collega stond juist met twee vriendinnen te praten, zoodat het materiaal voor het wettig en overtuigend bewijs aanwezig was. Dit bewijs was zelfs ten volle aanwezig, want de dames lieten zich niet onbetuigd en vertel den meer dan noodzakelijk was. Vriendin Marie moest natuurlijk een eed af leggen. Ze weigerde. „Waarom?" vroeg de po litierechter, „uit godsdienstige overtuiging?" „Ik doe niks," antwoordde ze, „wij leggen geen eed af." „Wie zijn wij?" was de volgende vraag. „Dat ben ik!" luidde het correcte, zelfbewuste antwoord. Groote vreugde heerschte er aan de groene tafel, wij hadden er niet minder plezier in. De vreugde steeg ten top, toen de jujffrouw ten slotte toch haar twee vingers opstak en plechtig de daarbij gebruikelijke woorden uitsprak. Dat de scheldparty voor alle ooren verstaanbaar was, blijkt wel daaruit, dat de beleedigde stok doof was en toch de gewraakte woorden van a tot z gehoord had. De officier van justitie merkte op, dat het gescheld tusschen buurvrouwen nu maar eens uit moest zijn. Dat kan de officier wel zeggen en wij kunnen het met hem eens zijn, maar daarom is het nog niet afgeloopen. En als er dan gescholden moet worden, aldus de officier, laat men dan gelijk op gaan en de politie er buiten laten. De stevige Zaandamsche werd veroordeeld tot zes gulden boete. Ze zal in hooger beroep gaan, omdat ze haar onschuld zelf het stevigste achtte. Bevorderd werden van de le naar de 2e klasse: Sibrigje van der Aar, S. P. Bakker, J. H. van Beem, L. D. van den Berg, A. J. Bezem, P. J. de Bildt, J. Bismeijer, S. Booi, D. Buur, Catharina van Dam, A. de Droog, F. W. Ebert, W. van Hemert, Johanna de Laat, W. Dïepe- veen, J. J. Geerlings, J. Groot, P. J. Hamers- veld, C. J. Hartman, Cornelia van 't Hoff, Ja- coba Hopman, Jeltje van Huissteden, J. J. C. de Jong, Adriaan Kleijn, L. Kuijk, P. W. van der Meij, J. Nieuwstraten, Lucie Schaafsma, Egbertha Schuuring, Ch. van der Wal, N. J. Jonker, J. van der Knijff, P. Kruijer, Christina Kuurstra, N. C. Kuijken, C. J. Petersen, J. Ruys- sen-aars, G. Schraa, J. Schwithal, J. van Ame- rongen, Cornelia van den Broeke, Wilhelmina v-an Dijkhorst, A. M. Prent, Anna Sleeman, C. Smit, A. Stroman, Johanna Uithoven, J. van der Vecht, J. H. de Wilde, J. van Wolferen, P. J. van Wunnik en Titia de Zaaier. Niet bevorderd werden 23 leerlingen. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: Maria van Andel, Jacoba Booms, Elisabeth van den Broeke, Suzanna Buurman, Christina van Dan- sik, P. Eshuis, J. Frantzen, H. Haselman, D. H. J. Hulskes, J. van der Hulst, Jansje Kaat- man, D. van de Klashorst, Lucie Meijer, D Oudshoorn, H. G. Schuurhuis, J. A. Sleeman, Gerardina Versteeg, W. Blaauw, $1. van Doo- tingh. J. Haak, Jacoba de Jong, Johanna Kirsten, A. Knap, L. Krammer, F. J. Lindeman. Cornelia van Looij, J. C. Luijt, J. H. Martens H. A. van der Meer, Geertruida Nidelstein Wal ter, H. de Rood, Johanna Roussac, H. Scheelings Johanna Sproet, J. W. A. Tit, W. van der Werff. M. M. Willemse, Fenna Wit, Eefje van Wunnik en Johanna de Zwarte. Niet bevorderd werden 12 leerlingen. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: Aafje van Baaren, Anna Beekman, W. C. Benjert, Johanna Bestenbreur, W. J. Beunder, Jansje Bier, J. H. Bosman, C. Bouterse, H. Deurloo, L. Dijkstra, J. A. Geerlings, Helena Geuzebroek, Magdalena de Graaff, Elisabeth van Halm, I. C. Havenaar, J. J. Jonker, J. G. W. Kuijten, C Zonneveld, W. Droog, Johanna Hoornsman, Maria Jansen, Petronella Lasschuit, Gonda Stolk, H. W. Nieuwenhuizen, M. Otger, Hille- gonda Peschar, P. Plooijer, W. C. Smith, P. F. D. Tak, J. H. A. Javaux, H. F. W. Korn, Johan na Lieffering, A. Menet, Engelina Mooiw'eer, J. Neele, Maria Poorter, H. J. Prikker, Jeanne van der Schaar, J. Scheelings, Johanna Severijnse. A. Tak, Wilhelmina Wensing, D. Wesseling, Geertruida Wiegel en C. Zonneveld. Niet bevorderd werden 5 leerlingen. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse: Joan na Bakker, Christa de Boer, G. C. Bos, L. Bou terse, Cornelia van Bragt, Josina Eggermond, J. P. A. Fiolet, L. J. Gerner, H. van der Holst, G. Kos, P. J. Metselaar, C. J. Oudshoorn, Johanna Behr, R. L. van den Berg, H. Cornet, H. P. Hermus, A. van der Meijde, H. Niesten, A. M. Reedijk, G. J. Reimerink, J. C. van RIessen. Trijntje Roosen, C. Scheffer, J. J. Steven, The- resia van Uden, H. Vos, M. P. Westendorp en Anna Wolff. Niet bevorderd werden 2 leerlingen. Uit de voorbereidende klasse werden toege laten tot de le klasse: J. C. Besteman, D. Elsin- ga, J. Flury, Jeanne Otger, L. Schipper, Grietje van Staveren, H. M. Steffens en G. van Zon Niet toegelaten werden 7 leerlingen. Het toelatingsexamen zal plaats hebben op Maandag 26 Juni, Dinsdag 27 Juni en Donder dag 29 Juni. 'n Goed begin is t halve werk! En 't goede begin is er, in 'n ledental momen teel van 150. Zegge en schrijve honderd-vijftig turners, leden van Winfried. Kijkt van de week even naar de aanplakbil jetten, noteert het adres van het Kringsecre tariaat en geeft u op als lid. Zijn we te stram en stijf geworden, durven we ons zelf niet meer te wagen aan de beoefe ning der gymnastiek, dan behoeft dat niet te beteekenen, dat men geheel afzijdig van on ze beweging blijft. Steunt ons moreel en financieel! Na het opwekkend woord dat onze Bisschop op den laatsten Katholiekendag te Delft ge sproken heeft, weten wij sympathie te ontmoe ten, omdat Winfried de éénheid op 't gebied van de Sport voorstaat. Voor Christus onzen Koning. God wil het. Amen. Kap. 30.000.000.— Reserve 9.300.000— Het hippische seizoen is in vollen gang. De mooie Mei- en Juni-dagen waren geschikt voor concoursen-hippique en draverijen en rennen. De veulentjes zijn reeds eenige maanden oud, hebben kracht gekregen en zich ontwikkeld, zoodat ze met hun moeder ter keuring kunnen gaan. De landelijke ruiters oefenen des avonds tot zonsondergang buiten en de burgerruiter maakt tochten te paard onder toezicht van oen A.N.W.B. of op eigen gezag. Alleen de jacht- ruiter staat op non-actief. Zijn tijd is er geweest en hij moet tot den herfst wachten. De derby vroeg wel in het bijzonder de aan dacht. De „Engelsche Derby" wel te verstaan, want Derbys zijn er genoeg. We kennen gewone of wel „ren"-derbys, maar ook draver- en zelfs springderbys! Niets gaat er echter boven de Engelsche derby, die daarom dan ook „de" Derby is ter wereld en nog steeds niet door con- curreerende derbys te evenaren. De derby heet naar Lord Derby, die ook dit jaar den ren wist te winnen. Een zijner voor vaderen stelde de race in in 1780. De derby is een z.g. klassieke ren, d.w.z. een ren, die uitsluitend open is voor driejarige paarden, evenals de „2000 guineas", die steeds eenige weken vóór de derby wordt geloopen. De derby-afstand bedraagt 2400 M. De ren baan ligt te Epsom in de buurt van Londen en de race behoort tot een der allerbelangrijkste gebeurtenissen der „season". Honderdduizenden nemen of krijgen in Engeland op „Derby-day" vrijaf en het gedoe op de „Epsom-downs", de heuvels rond Epsom, is werkelijk zeer merk waardig en een unicum ter wereld. Tusschen Lords en Ladies, boeren en burgers, jongens en meisjes, ziet men de gypsies, de zigeuners, wier vrouwen pijpen rooken en zich onledig houden met den derby-bezoekers de toekomst te voor spellen! De renbaan-zelf heeft een scherpe bocht, ge naamd Tattenham-corner, een hoekje, waar dikwijls veel beslist wordt en waar eens, in den tijd van den strijd om het Vrouwenkiesrecht, zich een paar suffragettes onder het veld aan stormende paarden wierp. Sinds dien is een dubbele afscheiding tusschen renbaan en pu bliek tot stand gebracht. De derby geniet echter niet alleen de belang stelling van het Britsche volk, doch wordt ge volgd door duizenden, tienduizenden buiten En geland. Van tijd tot tijd loopt zelfs een buiten- landsch paard mede. Vooral is dit het geval met de Fransche paarden, waarvoor de reis niet zoo groot is. Dit jaar stond de Derby, ook ten onzent, in het brandpunt der belangstelling en wel voor namelijk omdat eraardig wat loten van de Irish Sweepstake hiér in omloop waren! Maar toch ook omdat Rodosto, de Fransche crack, die in Engeland kortgeleden de „2000 guineas" won, eveneens was opgegeven voor de derby. Rodosto was in puike conditie, won de Fran sche derby, werd ingescheept, maakte een uiterst snellen overtocht en kwam in Engeland aan, doch werd het slachtoffer van een al te vlotten fotograaf. Rodosto zou langs een laadbrug het schip verlaten. Er was natuurlijk belangstelling voor en op het oogenblik, dat het paard naar buiten treedt, vliegt een persfotograaf naar voren om dit moment te vereeuwigen. Rodosto schrok van die onverwachte verschijning, sprong terug enverstapte zich, waarmede zijn lot in de Engelsche derby bezegeld was: Rodosto was kreupel en kon niet uitkomen. De favoriet Hyperion won en daarmede was dus tevens het succes van dezen ren verzekerd. Bovendien behoorde de winnaar aan Lord Der by, wiens voorvader den ren instelde sn wiens familie eigenlijk in al die jaren al heel weinig succes heeft gehad. Lord Derby mag zich in een groote populariteit verheugen, zoodat het succes van zijn paard met groote geestdrift werd ont vangen. Hyperion behoefde zich het laatste gedeelte van den ren niet in te spannen en toch liep hij een zeer snellen tijd, die alleen nog overtroffen werd door de derbywinnaars van 1915 5en 1918, echter op een andere baan (Newmarket), zoo dat men gerust kan zeggen, dat Hyperion zon der moeite een recordtijd heeft getoond, waar mede bewezen is, dat het een paard van bij zondere kwaliteit is. Twee dagen later werd er weer een derby ge houden op dezelfde baan, een ren, waarover men minder spreekt en die 'toch van groot be lang is. Het is de „Oaks", zoo genaamd naar een groep eiken, die eertijds in Epsom werden gevonden, en uitsluitend open voor merriën. Ook deze ren behoort tot de z.g. „klassieke" rennen Donderdagmiddag ontlastte zich boven Ver huizen eer. donderbui, die gepaard ging met een geweldigen slagregen. Bij den landbouwer K. Schoorl aan den Spieringweg werd een koe die in de weide liep, door den bliksem gedood. Aan den IJweg sloeg de bliksem in de wo ning van den landbouwer H Sch. op het for nuis in de keuken. Het dienstmeisje, dat in de keuken was geraakte bewusteloos, terwijl mevr. Sch. zoodanig geschrokken was, dat men dok tershulp heeft moeten inroepen. Voorts versplinterde de bliksem twee tele foonpalen aan den IJweg, zoodat eenige aan geslotenen storing kregen. Bij een viertal be woners werden de radiotoestellen ernstig be schadigd. Hoewel de bui niet lang duurde, heb ben velen angstige momenten meegemaakt. Be halve de zware donderslagen, vielen er ook flinke hagelsteenen. GOED en GOEDKOOP Telet 10043 Geheel nieuw Ingericht en verplaatst naai Recepten worden gaarne van huis gehaald Toen 1.1. Donderdag tegen zonsondergang de Sacramentsprocessie 'zich ontplooide langs de toegangswegen tot het Missiehuis en met de stemmen van de studenten zich vereenigde het gezang der toegestroomde menigte mannen, vrouwen en kinderen üit stad en buurtdorp, toen voorbijsnorrende auto's en loopende en fiet sende voorbijgangers even stilhielden om van verre gade te slaan en nieuwsgierig zich af vroegen wat dat allemaal beteekende, toen priesterstem van het terras van het huis de honderden toehoorders wegriep uit de lichte wereld tot Jezus Eucharisticus, het Licht der wereld, en priesterhand zegenend den monstrans over de gebogen hoofden hield, toen daar, in de open lucht, ten aanschouwen van eenieder dit onmiskenbaar teeken van levend Katholicis me zich vertoonde, ja, toen moesten velen zich afgevraagd hebben: „Zijn we nu hier in wat men placht en pleegt te noemen Protes- tantsch Noord-Holland?" Vrienden, ieder tabernakel meer in uw stad, in uw dorp, in uw bisdom beteekent een extra zegen. „Waar liefde woont geeft de Heer Zijn zegen." Mogen we dan niet zeker ervan zijn dat waar God in Zijn H. Sacrament, waar de Eeuwige Liefde woont, bijzondere zegeningen den geloovigen ten deel zullen vallen, mogen we dan niet ervan overtuigd zijn dat een stich ting als dit Missiehuis waarin jongelingen op geleid worden, die bestemd zijn om tot de uit einden der aarde tabernakels te bouwen voor den Zaligmaker, heil zal brengen aan velen die de teekenen des tijds weten te onderscheiden? In de woorden van onzen Bisschop, bij de consecratie van de kapel: „Zoo'n Missiehuis moet zegen brengen aan het bisdom waarin het gesticht wordt." St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937 FATHER LEFEBER Men kan zich hier ook aanmelden voor Broe der- en Zuster-missionaris. BERLIJN, 23 Juni. (W. B.) Het rijkskabinet keurde in zijn zitting van heden o.a. een rijks- autowegen-wet goed. Krachtens deze wet wor den de Duitsche Rijksspoorwegen gemachtigd, een neven-onderneming op te richten voor den aanleg en het beheer van een productief net van openbare autowegen, uitsluitend bestemd voor motorrijtuigen. Er wordt een inspecteur-generaal benoemd voor het Duitsche wegen-net, die de organisa tie der autowegen bepaalt. Voor de gebruik making der wegen wordt vergoeding betaaid. Het plan is in oorsprong een persoonlijk initia tief van den rijkskanselier. In het terstond uit te voeren plan voor het autowegennet, zooals dat nog niet in de wereld bestaat, komt het ge loof aan de economische toekomst van Duitsch- land tot uitdrukking en aan een geweldige ont wikkeling van het auto-verkeer. Het geweldige plan geeft nieuwe werkgele genheid en opent nieuwe perspectieven voor de handelspolitiek. WEENEN, 23 Juni. In den Landdag van Beneden-Oostenrijk is Vrijdag het voorstel, de nationaal-sociaüsten van hun mandaten ver vallen te verklaren, met de stemmen van christelijk-socialen en sociaal-democraten aan genomen. Het besluit geldt voor den Landdag, de gemeenteraden enz. Hiermee is ook de im muniteit der nat.-coc. afgevaardigden inge trokken. De nationaal-socialisten hebben in een schrijven aan den Landeshauptmann gepro testeerd en verklaard dat zij geen enkel be sluit zullen erkennen, welke tijdens hun ge dwongen afwezigheid tot stand komt. Wanneer men, gesteund op de bajonetten, gelooft het baanbreken van de idee van het nationaal-so- cialisme in Oostenrijk te kunnen verhinderen, dan zal de ontwikkeling aantoonen, dat men zich vergist. De nat.-soc. burgemeester van Ritzbuchel is afgezet en voor 10 weken naar de gevangenis te Innsbruck overgebracht, omdat hij onlangs gearresteerde nat.-socialisten in vrijheid heeft gesteld. De post, bestemd voor vooraanstaande nat.- soc. functionarissen moet voortaan eerst aan de politie ter inzage worden verstrekt. In Tirol zijn de zonnewendefeesten op 25 Juni verboden om plaats te maken voor de H. Hartfeesten. en dateert van ouden datum (1779). Steeds wordt de Oaks twee dagen na de derby gehou den. Ook in dezen ren geen Fransche deelne ming en nu werd de favoriet eens niet eerste geplaatst. Chatelaine, gereden door Wragg, kwam VA lengte voor Solfatara binnen. De wedmarkt noteerde voor de winnaresse 25 1! Met veel belangstelling is ook gevolgd het verloop van de draver-derby in Duitschland. Duitschland heeft na den oorlog een leidende positie in de draverwereld ingenomen en door talrijke imports van eerste klasse-materiadl den paardenstapel zeer verbeterd. Ook in deze derby won de favoriet Xifra met Frömming op de sulkey met twee lengten vóór Semper Fidelis. Charley Mills, de bekende crack-pikeur, kwam met Anmut derde binnen. In ons land vroegen verschillende concour sen-hippique de aandacht, zooals Bergen-op- Zoom, Dordrecht en Opmeer. Eerstgenoemd concours bracht op 2en Pink sterdag voornamelijk springpaarden in den ring. Verder rijpaarden en enkele trekpaard nummers. Er was veel belangstelling, hetgeen niet an ders dan ten goede der hippische sport kan zijn. Bergen-op-Zoom sukkelde vroeger wel eens met de publieke belangstelling. Dordrecht bracht dienzelfden dag eveneens veel bezoekers voor het daar ter stede gehouden concours op de been. Ook voor 't eerst sinds jaren.... Hier werden naast verschillende tuig- paardnummers de kampioenschappen van Z.- HollandN -Brabant der landelijke rijvereeni- gingen verreden. Goede sport, doch de deel neming had grooter kunnen zijn. Ook hier waren het weer Noord-Hollanders, die veel prijzen wegsleepten, evenals dat j.l. in Bergambacht het geval was. Ook in Noord-Holland zelf waren het de Hoofddorpers en de landelijken uit Bovenkerk, die het veld beheerschten. Alleen in de cres- suurproef voor-afdeelingen kreeg „Westfries land", een uitstekende vereeniging, het oranje lint. Door de ver-uiteenliggende standplaatsen der rijvereenigingen kan in N.-Holland geen Kam pioenschap worden gehouden op één centraal punt, vandaar dat op twee plaatsen, n.l. Scha- gerbrug en Hoofddorp, de kampioenswedstrijden zullen plaats vinden. In Gelderland zal Eist de besten aanwijzen en in Overijsel Hengelo, waarna de afgevaar digden voor de Nederlandsche kampioenschap pen in Groningen moeten worden uitgezocht. Tenslotte zij nog vermeld, dat op 27 Mei te Utrecht de lang verwachte bond voor de warm bloedfokkerij werd opgericht, in welken bond zijn samengebracht alle warmbloedpaarden stamboeken, de federatie van landelijke rijver eenigingen en allerlei andere organisaties op het gebied van het warmbloedpaard. Deze sterke centrale organisatie zal de belangen van de paardenfokkerij in haar algemeenheid moeten behartigen en schijnt om te beginnen vrij krasse maatregelen te willen nemen tegen den invoer van Duitsche paarden als actie tegen de hooge invoerrechten op onze warmbloedpaar- den. We zullen er binnenkort wel meer van hooren. RETRAITENHUIS „SINT PETRUS CANISÏUS" TE BERGEN (N.-H.) 24—27 Juni St. Josephgezellen. 2730 Juni Dames Congreganisten. 14 Juli Jongelingen boven 18 jaar. 4— 7 Juli Ned. R.K. Politiebond St. Michael 8—11 Juli St. Josephgezellen. 1114 Juli Meisjescongreganisten 17-25 jaar. 1518 Juli Mannen St. Ignatiusclub. 1821 Juli Gehuwde Dames. 2225 Juli Jongelingen ooven 18 jaar. 2528 Juli Meisjes Congreganisten 17-25 jaar. 14 Aug. Jonge Dames. 811 Aug. Dames Onderwijzeressen. Vraag: Wat is de kortste weg van Assendelft naar Rotterdam (Maasbrug)? Hoeveel K.M. is het? Antw.: Assendelft, Buitenhuizen, Spaamdam, Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoorn, Nieuwersluis, Utrecht, Ouderijn, Mont- foorf, Oudewater, Hekendorp, Gouda, Gouderak, Ouderkerk, Krimpen a.d. IJsel, Rotterdam. Totaal 128.1 K.M. Vraag: Wat is de kortste weg per auto van Haarlem naar IJzendijke in Zeeland? Hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoorn, Nieuwersluis, Utrecht, Ouderjjn, Montfoort, Oudewater, Hekendorp. Gouda, Gouderak, Ouderkerk, Krimpen a.d. IJssel, Rotterdam (114 KM.), Klaaswaal, Numansdorp, Willemstad, Dinteloord, Steen bergen, Halsteren, Tholen, Scherpenisse, Yerse- kendam, Kapelle, Goes, 's-Reer Arendskerke. Sloedam, Middelburg, Vlissingen overtocht naar Breskens (duurt een half uur en kost 1. Schoondijke, IJzendijke. Totaal 136.1 KM. Vraag: Hoeveel sigaren of sigaretten mag men voor eigen gebruik mee naar Duitschland nemen of hoeveel moet men daarvoor betalen? Antw.: Geen enkele sigaar of sigaret. Het in voerrecht in Duitschland is buitengewoon hoog. Het bedraagt 7000 Rijksmark voor 100 K.G. bruto voor sigaren en 9000 Rijksmark voor 100 K.G. bruto voor sigaretten. Kistjes en doosjes worden dus meegewogen! Wij hoorden b.v„ dat voor een klein doosje ,,Camel"-sigaretten ongeveer 3.50 aan invoer rechten betaald moest worden! Vraag. 1. Wat is de kortste weg van Haar lem naar Veghel? 2. Wat is de kortste weg van Haarlem naar Utrecht? Antw. 1. Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Dui- vendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht (51.1 K.M.), Houten, Schalkwijk, Cu- lemborg, Buurmalsen, Geldermalsen, Meteren, Waardenburg, Tuil, Zaltbommel, Hedel, 's Her togenbosch (54.4 K.M.)Dungenschebrug, zij weg naar Sleeswijk, Veghel (18.4 KM.), Totaal 153.2 K.M. Antw. 2. Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Dul- vendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht. Totaal 55.1 K.M. Vraag: Ik heb een winterjas laten keeren en nu komt in de mouwen en in de zijpanden nog vuil voor, net als voor de keering der jas. Wat is hiertegen te doen? Antw.: Dat zal wel het gevolg van ouderdom ztjn en dan weten wij er geen raad voor. Vraag: Hoe moet ik petroleumvlekken uit een wit wollen crêpe jurkje verwijderen? Antw.: Met petroleum-aether. Als de Duitsche grens niet gesloten geweest was en als de talrijke incidenten de spanning tusschen Oostenrijk en Duitschland niet nog meer hadden doen toenemen, dan zouden ze ker 500 Oostenrijksche zonen van Kolping aan den GezeLendag te München hebben deelge nomen. De leiding van het centrale verbond schreef echter naa." München, dat ze van deelname aan den Gezellendag afzag en organiseerde zelf een bijeenkomst te Salzburg. Ondanks den korten tijd, die aan de voorbereiding besteed kon wor den, was het aantal deelnemers boven ver wachting. Met een extra-trein, autobussen en fietsen kwamen 600 katholieke gezellen naar Salzburg. De Salzburgers lieten zich zelf cok niet onbetuigd en zorgden er voor, dat het aan tal deelnemers aan den gezellendag de duizend overtrof. Het hoogtepunt van de bijeenkomst vormae een rede van den „Regierungsrat" Steinwender over „Oostenrijk ons Vaderland", welke rede herhaaldeli'k door een stormachtig „leve Oos tenrijk" en „leve Dollfuss" werd onderbroken. Onder het gejuich der aanwezigen werd mede gedeeld, dat er telegrammen van hulde aan Z. Em. Kard. Innitzer, Bondspresident Miklas en Bondskanselier Dollfuss waren gezonden De Salzburger Nationaal-socialisten moesten natuurlijk aan hun vijandige gezindheid jegens de gezellenvereeniging uiting geven. Laffe over vallen op kleine naar hun woning terugxee- rende groepen moesten het bewijs leveren van hun dapperheid. Zeven gezellen uit Siernmg werden door 25 nazi's overvallen. Ondanks hun feilen tegenstand wisten Hitler's volgelingen de vlag der gezellen te veroveren. Een andere groep uit Linz viel in een hinderlaag der Nazi's. Men ontrukte hun eveneens de vlag, de daders waren weldra uit het gezicht verdwenen. Deze incidenten hebben wel bewezen, dat de Oostenrijksche Nazi's voor hun Duitsche broeders in München niet behoeven onder te doen. Vraag: Hoe kan ik kringen, ontstaan door te nat gebruik van benzine, uit een zijden ja pon verwijderen? Antw.: U kunt het probeeren dooj de krin gen te bewerken met aether. Helpt dat niet, dan zult u het beste doen met de japon ter bewerking aan een chemische wasscherij te geven. Vraag: A heeft een vordering op B wegens leveranties die al eenige jaren oud zijn, maar welke nooit door B warden betaald. Nu huurt B een huis en verhuurt daar weer een gedeelte van aan een heer, die pas voor twee jaar heeft ingehuurd. Kan A nu, om zijn vordering binnen te krijgen, beslag laten leggen op de huurpen ningen welke B van dien heer ontvangt? Antw.Ja. Vraag: Moet men voor het plaatsen van zon neschermen vergunning hebben en belasting betalen? Antw.: Ja, daarvoor moet men vergunning hebben. Belasting moet alleen worden betaald als op de zonneschermen reclame wordt ge schilderd. Deze bepalingen gelden althans voor Haarlem; zij verschillen echter naar de ge meenten. Vragen over loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vraag: Wij gaan verhuizen, maar hebben om het oude huis zelf een haag geplant. Mogen wij die meenemen? Antw.: Ja, maar u moet het gehuurde achter laten in den toestand, waarin het was toen u het huis huurde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 13