Stadsnieuws Men Scfitifft onót 30 7 25 ZATERDAG 24 JUNI IN ONZE LICHTHAL 7% BRABANTSCHE BRIEVEN I In Londen zijn ze nog niet tot d'n boerenkool gekomen g NED. BOND VAN MAKELAARS Redevoeringen mr. de Jongh en de heer Meeusen Het uitbreidingsplan Dr. E. Hamer FASCIST STAAT TERECHT Wegens het dragen van een verboden wapen N.V. P. J. F. van Oeffel Toezicht te Zandvoort A. R. K. A. Afdeeling Bloembollenstreek De dienst bij Maatschappelijk Hulpbetoon Lade gelicht Boete-processie L. T. B. UIT DEN OMTREK BEVERWIJK Ontvangst van den nieuwen burgemeester HEEMSTEDE STOOMVAARTLIJNEN Over'. Fascistische of Communistische propaganda. ALS BIJZONDERE AANBIEDING 2000 EL GEBLOEMD ZIJDEN GEORGETTE in licht en donker fond EXTRA PRIJS WASCH-ECHTE CRETONNE MOUSSELINE voorStrandjurken, zeer frissche kleuren A p groote collectie A 90 c.M. breed .{*1 19-12% jj 45«W ZEPHIR-RUITJES dubb. breed, gegaran deerd kleur-en 4rt% waschecht I j 27% WASCH-FROTTE nieuw zomer-artikel voor Japonnen bloem-dessins 55 SHANTUNG ZIJDEN CREPE 90 c.M. breed zijden DE CHINE dubbel naturel shan- 4 breed in alle AA tung,zeervoor effen kleuren "fM deelig 49 GEBLOEMDE VOILE in diverse aardige dessins Spotkoopje Wij zijn zonder ij koetsier-op-den-bok De doelpuntjes tellen alleen Hedenmorgen om half 10 werd in café restau rant Gebrs. Brinkmann te Haarlem de jaar vergadering van den Ned. Bond van Makelaars in vaste goederen, assurantiën en hypotheken, voortgezet. De voorzitter, de heer A. van Loon, opende met een woord van welkom tot de aanwezigen en in het bijzonder tot de beide sprekers, de heeren mr. J. de Jong uit Den Haag, juridisch adviseur van den Bond, en H. Meeusen, admi nistrateur eer gemeente Haarlem, wier onder werp resp. was: „Rondom de wettelijke regeling der Makelaardij" en „Uitbreidingsplan en ver dere bebouwingsregelen". Het woord was vervolgens aan mr. de Jongh, die herinnerde aan een voorstel van de Noord- Hollandsche Makelaarsvereniging uit 1932 om trent de regeling van de Makelaardij, waarvan de grondgedachte is een ontwerp van wet tot uitdrukking is gebracht. Spr. gaf een overzicht van de pogingen, die reeds gedaan zijn om de makelaardij in een rapport nader te regelen en wees op de moei lijkheid van het onderwerp. Spr. behandelde vervolgens uitvoerig de ge schiedenis van de wet op de Makelaardij. Door den heer H. Meeusen, administrateur ter secretarie van Haarlem werd een lezing ge houden over het onderwerp: „Uitbreidingsplan en verdere bebouwingsregelen". In zijn inleiding legde spreker bijzonder den nadruk op 't verschil in de belangen, waar voor de gemeente moet opkomen en die, waar voor de belanghebbende eigenaren strijden. Deze belangen komen dikwijls met elkander in botsing. Spreker meende, dat daarom de beste oplossing is, dat de gemeenten de gronden voor de uitbreiding noodig tijdig koopen of ont eigenen. Maar de gemeenten kunnen dat niet altijd en als dan een plan gemaakt wordt, waardoor eigenaren van hunne perceelen min der profijt trekken dan zij hadden verwacht, wordt de schuld vaak bij de gemeente gezocht. Ten onrechte meent spreker. De gemeente maakt het plan, rekening houdende met de behoeften en met de eischen eener behoorlijke stadsuitbrei ding. Mocht daarvan het gevolg zijn, dat het belang van den eigenaar in 't gedrang komt, dan geeft de wet hem voldoende gelegenheid om te bevoegder plaatse zijn bezwaren kenbaar te maken. Gedeputeerde Staten en Kroon zullen dan wel zorgen, dat den eigenaren geen onrecht wordt aangedaan. Als voorbeeld werd gewezen op de niet goedkeuring van het uitbreidingsplan van Bussum. Vervolgens ging spreker na hoe de gemeenten dit onderwerp reeds lang voor 't bestaan der Woningwet in meerdere of min dere mate regelden om daarna aan de hand van voorbeelden te bespreken hoe de ontwikke ling tijdens het bestaan der Woningwet was ge weest. Ten slotte werd meer uitvoerig de thans be staande regeling en de daarbij bestaande rechten der eigenaren behandeld. Spreker be handelde hierbij tevens de schadevergoeding bij onteigening. De voor de wijziging van 1931 geldende regeling was naar de meening van spreker vaak in hooge mate onbillijk voor de betrokken eigenaren. In 1931 heeft men die onbillijkheid willen opheffen, maar de vraag is of men niet in een ander uiterste is vervallen. Ik heb er nog niet veel praktijk van gezien, zegt spreker, maar wat ik er vangezien heb, bevestigde mijne verwachting,, dat de nieuwe regeling in meerdere of mindere mate onbillijk werkt voor de gemeente, hetgeen spreker door een voorbeeld verduidelijkt. Vervolgens werden nog besproken het vast stellen van rooilijnen en van bebouwingsvoor schriften voor de bebouwde kom. ming geheel onvoldoende is, is het dan niet verstandig, dat zij uit zelfverdediging wapens dragen? Deze menschen wilden een wereldbe schouwing bekend maken, dat was hun recht. Geen middel is thans echter te laag om het fascisme verdacht te maken, alles is maar ge oorloofd van roode zijde. Deze verdachte heeft geen officieele toestemming gehad voor het dragen van een wapen, pleiter ziet dus schul digverklaring. Gezien echter de politieke con stellatie, vroeg hij geen oplegging van straf. De kantonrechter wees erop, dat hij zich niet met politiek in de rechtszaal kon inlaten en dat hij slechts het recht heeft toe te passen. Hier is een overtreding, zoodat spr. verdachte tot 10.boete of 10 dagen hechtenis veroor deelde. (Ongecorrigeerd) In den avond van 10 Juni colporteerden een twaalftal Fascisten met lectuur op de Groote Markt te Haarlem. Het publiek kon daar niet tegen en nam een dreigende houding aan. Een agent nam de Fascisten in bescherming en bracht ze naar het politiebureau. Daar bleek, dat enkelen hunner bewapend waren met wa penstokken, terwijl er zelfs één een pistool droeg. Vanmorgen moest voor dit feit terecht staan de 21-jarige kantoorbediende J. H. J. v. M. te Heemstede, die een verboden wapen gedragen had. Verdachte bekende, maar zeide uit zelf verdediging gehandeld tp hebben. De ambte naar van het O. M., mr. van der Burg, eischte 15.boete of 15 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van het wapen. Het oud-C. H. raadslid, mr. W. de Rijke, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij wees op de geringe overtreding en een aantal principi- eele vragen voorlegde. Waarom hadden deze jongemannen geen recht om propaganda op straat te maken? Hebben zij geen recht op de bescherming van de overheid? Als die bescher- Vrijdagmiddag is in het Liduinagesticht te Purmerend overleden de Zeereerw. Zeer- gel. heer dr. E. Ha mer, pastoor te II- pendam, oud-rector van de Mariastich- ting te Haarlem. In de algemeene vergadering van aandeelhou ders der N. V. Technische Maatschappij P. J. F. van Oeffel te Haarlem werden balans en winst en verliesrekening over 1932 goedgekeurd. Het dividend werd, na de gebruikelijke afschrijvin gen, bepaald op 3 pCt. (vorig jaar 4 pCt.). De Haarlemsche Reddingsbrigade heeft ge heel belangeloos en vrijwillig aangeboden, om een gedeelte strand tusschen Zandvoort en den Zeeweg onder haar toezicht te nemen. De heer van Deurzen heeft bij dit spontane aanbod een niet minder spontane hulp gevoegd. Hij heeft een afzonderlijk gebouwtje bestemd als lokaal voor de E.H.B.O. en dat volledig laten inrichten. We ontvingen de verzekering, dat het niet de bedoeling is, om dezen post uitsluitend en al leen voor gasten van Noorderbad te bestemmen. Trouwens, de hulp, andere jaren reeds ver leend, heeft dat al getoond. In de dezer dagen te Noordwijk aan Zee ge houden vergadering der Alg. Ambtenarenver- eeniging, afdeeling Bloembollenstreek, moest een bestuurslid gekozen Worden, daar de heer P. E. Oudejans wegens drukke werkzaamheden als zoodanig bedankt had. Gekozen werd de heer J. P. de Jong, gemeente-ontvanger van Noord- wijkerhout. Hierop hield de heer A. G. Delen, gemeente secretaris van Noordwijk, lid der afdeeling, een causerie over het bouwen aan wegen. Spr. zette uiteen welke regelen de gemeentebesturen stel len voor het bouwen aan nieuw-aangelegde wegen en bestaande wegen. Na afloop aankte de voorzitter den spreker voor zijn leerzame cause rie. Uit de interessante discussies die hierop volgden, bleek wel, dat het ingeleid onderwerp de volle belangstelling had van de leden. De voorzitter richtte vervolgens eenige af scheidswoorden tot den heer J. P. Schreven, die wegens benoeming ter gemeentesecretarie van Helmond de afdeeling ging verlaten. Na deze vergadering volgde nog een korte vergadering van groep VI (gemeente-ambte neren) onder leiding van den voorzitter den heer H. J. Lycklama. De heer de Bekker bracht verslag uit van de jaarvergadering te 's Herto genbosch. Tot beltuurslid van deze groep werd, wegens bedanken van den heer A. J. Sanders, gekozen de heer J. M. J. G. Henkus te Lisse. Het nieuw-gekozen bestuurslid, de heer J. P. de Jong, is door het bestuur benoemd tot pen ningmeester der afdeeling. Naar aanleiding van het verslag in onze Cou rant van de zitting van den Politierechter, waarbij de Dienst van Maatschappelijk Hulp betoon te Haarlem was betrokken, en de mede- deeling, dat de critiek door dien Dienst goed ter- harte genomen was, deelt de heer W. J. B. van Liemt, wethouder voor Armenzorg, ons mede, dat een gevolgtrekking door het publiek als zou de werking van M. H. verkeerd wezen, on juist zou zijn. Regel is, n.l. dat de bons (voor melk e.d.) denzelfden dag worden doorgezonden aan den leverancier. Uitzondering was dit ge val. De directeur van M. H. deelde ons nog mede, dat het zeer de vraag is of de melk in dit geval inderdaad te laat is gekomen. Er is niets, dat er op wijst en zeker is het, dat toen de beklaagde zich Zaterdagsochtends (den mor gen, dat hij de ruiten vernielde) op het bureau van M. H. vervoegde, niet klaagde over de late bezorging van de melk, maar andere wenschen uitte. Het is dan ook niet te verwonderen, dat toen daar bij den politierechter plotseling over gesproken werd, de directeur niet direct kon zeggen of de melk op tijd was geleverd of niét In het algemeen is er, volgens den heer Van Liemt, zeker geen reden de werkwijze van M. H. te -Wijzigen. Door den heer H„ winkelier aan den Rijks straatweg, is bij de politie aangifte gedaan, dac in zijn winkel een lada gelicht is en daaruit een bedrag van 13.is ontvreemd. De aangekondigde Boete-processie L.TJfc naar Heiloo, welke aanvankelijk gehouden zou wor den 3 Juli, is verzet in verband met seizoen- drukte van verschillende L.T.B.-leden. De datum is thans gesteld op: Zaterdag 29 Juli a.s. De zeereerw. heer Pater H. de Greeve S.J. zal de predicatie houden. Het programma voor de ontvangst van den nieuwen burgemeester op Dinsdag a.s., luidt als volgt: 2.13 aankomst station Beverwijk, waar de burgemeester en zijn echtgenoote welkom ge- heeten worden door het uitvoerend comité en per rijtuig naar het raadhuis worden gebracht, waar om half 3 de installatie plaats heeft. Daarna in de burgemeesterskamer voor raadsleden en verdere aanwezigen gelegenheid om aan den burgemeester en zijn echtgenoote te worden voorgesteld. 6.30 tot 7.30 receptie door den burgemeester en zijn echtgenoote, te houden in de burge meesterskamer. Pijn. 7.30 uitrijden langs de opgestelde ver- eenigingen en ommegang met deze door de ge meente: te volgen weg: Breestraat, Alkmaar- sche Straatweg, Hoflanderweg, Kerkstraat, Ko ningstraat, Kloosterstraat, Kees Delfsweg, C. H. Moensplein, C. H. Moensstraat, Dr. Schuit straat, Schoollaan, Akerendamlaan, Vondel laan, Stationsplein. Vertrek burgemeester en zijn echtgenoote. Daarna concert door de Beverwij ksche Har moniekapel op het Stationsplein circa 8.30 tot 10.30. Serenade Ter gelegenheid van den ver jaardag van hun beschermheer, burgemeester jhr. J. C. W. v. Doorn, zal het fanfarecorps „Exelsior" Maandagavond om 8 uur een sere nade brengen aan diens woning, Van Merlen- laan 21. Autotocht voor ouden van dagen Vrijdag maakten de ouden van dagen hun jaarljjksche uitstapje. In totaal waren er 122 personen, waarvoor 31 autobezitters hun auto hadden disponibel gesteld. Om kwart over 2 vertrok de stoet van de Kerklaan langs Heerenweg, Zandvoortsche laan, door Boekenrode en de Zilk naar Noordwijk aan Zee. Vervolgens over Katwijk naar Wassenaar, waar in Hotel de Kievit de thee werd gebruikt. Vervolgens werd het nieuwe gedeelte van Wassenaar bezocht, waarna de terugtocht ging over den Rijksstraatweg, de Deil en Oegstgeest. Om kwart over 6 arriveerde de stoet weer in Heemstede. Behalve thee en enkele versnaperingen ifi „De Kievit", ontvingen de dames versnape ringen voor de reis en de heeren een sigaartje. Het was voor de oudjes een genotvollen mid dag. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 22 Juni: Hontestroom. s„ Londen; Spen, s„ Goole; Inge Maersk, s„ Le ningrad; Hera, s„ Sundswall (voor Zaandam). 23 Juni: Turaida, s., Leningrad (voor Zaan dam); Orion, s., Hamburg; Njassa, s., Hamburg; A. K. Fernström, s„ Skelleftea. 23 Juni: Kurikka, s„ Londen. 23 Juni: Alcinoes, s., Java. Vertrokken 22 Juni: Noruna, s., Rotterdam; Grijpskerk, s„ Duinkerken, per sleepbooten Tropu en Rable; Ramava, s„ Immingham; Maasstroom, s., Bristol Hecksee, s., Rotterdam; Ceres, s., Middl. Zee via Vlaardirigen; Astree, s., Blaardingen Ranja, s„ Hamburg. 23 Juni: Texelstroom, s., Liverpool. 23 Juni: Graciella, s„ Kemi; Cabourg, s., Rotterdam; Gaba, s., Antwerpen; Oise, m.s., Pa rijs; Diana, s„ Leningrad; Euterpe, s., Gothen burg; Brion, s„ Bordeaux; Orpheus, s„ Middl. Zee via Rotterdam Rhea, s., idem. AMSTERDAM, aangekomen 22 Juni: Honte stroom, Londen, stukgoed, Handelskade, Hol. Stoomboot Mij.; Inge Maersk, Leningrad, hout, Houthaven, J. Sydzes Co.; Spen, Goole, stuk goed en steenkolen, Handelskade, Gebrs. Scheuer. 23 uni: Orion, Hamburg, stukgoed, Sumatra- kade, Verg. Cargadoorskantoor; Njassa, Hamburg, stukgoed, avakade, Holl. Afrika Lijn; A. K. Fern ström, Skelleftea, hout, Houthaven, Spiethoff. 23 Juni: Kurukka, Londen, bunkeren, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij. 23 Juni: Alcinous, Java, stukgoed, Borneo- kade, Meyer Co.'s Scheepv. Mij. MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE .uitreis, 23 Juni van Colombo. CHR. HUYGENS, uitreis, 23 Juni van South ampton. TABIAN, uitreis, 23 Juni te Genua. TANIMBAR, thuisreis, 23 Juni te Havre JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, thuisreis, 23 Juni van Algiers. JOHAN DE WITT, thuisreis, 23 Juni van Singa pore. TANIMBAR, thuisreis, pass. 22 Juni Ouessant. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. IRIS, 23 Juni van Kopenhagen te AaP-org. SIMON BOLIVAR, thuisreis, 25 Juni v.m. te Plymouth verwacht. BAARN, 22 Juni van Amsterdam te Hamburg. SATURNUS, 23 Juni v.m. 3 uur van Amsterdam te Hamburg. VESTA, 23 Juni van eGnua te Livorno. STELLA, uitreis, pass. 23 Juni v.m. 8 uur de Azoren. ORESTES, 23 Juni van Westijlndië te Londen. MEROPE, 23 Juni van Bari te Catania TELAMON, 23 Juni van Bourgas te Varna. EUTERPE, 23 Juni van Amsterdam naar Go thenburg. BRIOH, 23 Juni van Amsterdam naar Bor deaux. ORPHEUS, 23 Juni van Amsterdam vla R'dam naar Middl. Ze. Over: De nieuwe Haarlemsche relletjes. In de Nieuwe Haarlemsche Courant van 22 Juni 1.1. komt onder bovenstaanden titel een be schouwing voor, waarin een tweetal opvattingen worden verkondigd, welke, hoezeer ik het ook met de algemeene strekking van het artikel eens ben, m.i. niet onweersproken mogen blijven. Op de eerste plaats wordt de Haarlemsche Overheid een zacht verwijt gemaakt, dat zij te vrijgevig zou zijn geweest in het toestaan van vergaderingen. Dit verwijt zou misschien juist zijn, zoo de Haarlemsche Overheid het recht bezat in deze materie verbiedend op te treden; dit recht mist zij echter ten eenenmale. Het recht van vergadering is in de Grondwet verzekerd; een ieder kan zoo hij een zaal ter be schikking heeft, zooveel vergaderen als hij wenscht en niemand kan dit beletten; slechts dan kan door de openbare macht worden ingegrepen, wan neer in de vergadering de openbare orde wordt gestoord of tegen de bepalingen der wet op het recht van vereeniging en vergadering wordt ge handeld. De openbare macht heeft in deze materie der halve slechts uitsluitend repressieve en geen pre ventieve bevoegdheid. Voor het houden van een vergadering is dan ook geen vergunning van B. en W. vereischt; slechts is vergunning vereischt om de vergadering in een bepaald gebouw te houden. Voldoet het gebouw aan de in de artikelen 229 en 230 der Haarlemsche Politieverordening ge stelde eischen, dan zijn B. en W. verplicht de vergunning te verleenen zonder dat zij het nut der vergadering hebben te beoordeelen. Zij mogen de vergunning niet weigeren dan wanneer dit ge vorderd wordt met het oog op brandgevaar of redenen van veiligheid voor de bezoekers. Het is duidelijk, dat, wanneer B. en W. regel matig vergunning voor bepaalde zalen verleenen en daardoor erkennen, dat die zalen aan de te stellen eischen van veiligheid voldoen, zij niet eensklaps, wanneer de vergunning door een hun onwelgevallige vereeniging of persoon gevraagd wordt, zich er op kunnen beroepen, dat de zaal waarvoor de vergunning is verzocht, niet aan de gestelde eischén voldoet. Zouden B. en W. aldus handelen, zij zouden ar tikel 229 der Politieverordening hanteeren voor een doel, waarvoor het niet is geschreven en al dus zich schuldig maken aan misbruik van macht, een der bedenkelijkste verschijnselen, die zich in een rechtsstaat kunnen voordoen. Op de tweede plaats kan ik mi) geenszins ver eenigen met de suggestie van den schrijver van het bewuste artikel, dat het als regel beter is de toestemming voor het houden van een verga dering te weigeren (hetgeen, gelijk opgemerkt, trouwens niet mogelijk is), indien dergelijke ver gaderingen waarschijnlijk herrie tengevolge zul len hebben. Op deze wijze wordt een premie gesteld op het verwekken van relletjes en wordt niet degene ge straft, die de relletjes pleegt, doch degene, tegen wien ze zijn gericht. Zou een gedragslijn als in bedoeld artikel voor gesteld voor de overheid mogelijk zijn en ook in derdaad door haar worden gevolgd; dan Zou het van het „bon vouloir" der heeren communisten afhangen of vergaderingen al of niet nog kunnen worden toegestaan al naar gelang bedoelde hee ren al of niet tevoren hebben aangekondigd voor nemens te zijn relletjes te verwekken. De heeren communisten houden in Haarlem tallooze vergaderingen, meer dan de burgerij ver moedt; er is nooit een sterveling, die er over denkt de heeren in deze bezigheid te storen of het hun in eenigerlei opzicht daarbij lastig te maken; ongestoord kunnen zij vergaderen. De vrijheid, die deze heeren voor zich opeischen, ontzeggen zij echter aan anderen; zou nu aan die anderen het vergaderen moeten worden be let, omdat de communisten, wier vergaderingen niet worden verstoord, het die der anderen wel doen? Dit is de zaken precies op hun kop zetten. Indertijd woonde ik met verschillende raadsle den de bijeenkomst in de gemeentelijke concert zaal bij van de nationaal-socialistisclie beweging, onder leiding van ir. Mussert. In de eivolle zaal werd geen oogenblik de orde verstoord; buiten echter was de geheele politiemacht in de weer om de communisten in bedwang te houden, die ban en achterban hadden opgeroepen om de ver gadering te verstoren. Het zou een grove onbillijkheid zijn en een sanctionneeren van de communistische terreur die op dit gebied ongetwijfeld bestaat, zoo de Overheid samenscholingen zou trachten te voor komen door de vrijheid van vergaderen van niet- eommunisten aan te tasten. M.i ware het dan ook beter geweest zoo de schrijver het navolgend middel aan de hand had gedaan. Het is duidelijk gebleken dat èn communisten èn O. S. P.'ers, die voor zich het recht opeischen rustig te kunnen vergaderen, anderen dit niet gunnen. Welnu, het worde dezen heeren duidelijk ge maakt, dat zij, zoolang zij de grondwettelijke vrij heid van anderen niet wenschen te eerbiedigen, niet behoeven te rekenen op faciliteiten, steeds met kwistige hand hun door de gemeentelijke overheid verleend in den vorm van het hun re gelmatig ter beschikking stellen der gemeente lijke gebouwen. De heeren communisten en consorten, die zich regelmatig dusdanig misdragen, dat zij Haarlems naam in opspraak brengen, hooren in die gebou wen niet thuis. Laat de Overheid, zoo zij al geen termen aan wezig acht om eens en voor goed het gebruik der gemeentelijke lokalen aan staatgevaarlijke elemen ten te ontzeggen, het tenminste doen voor den tijd, dat de heeren nog niet geleerd hebben, dat zij niet de vrijheid bezitten de uitoefening dooi anderen hunner grondwettelijke rechten met ge weld te verhinderen. De herhaaldelijk voorkomende relletjes zijn een schande voor Haarlem; niet krachtig genoeg kunnen zij bestreden worden. Men keére zich echter tegen de relletjesplegere en niet tegen hen, die er het slachtoffer van zijn. Gezagdragers, die bukken voor terreur, hand haven niet het gezag. Mr. Dr. F. A. BIJVOET. Naschrift van de Redactie. Alhoewel het recht van vergaderen den Neder- landschen staatsburger in de Grondwet gewaar borgd is, is het herhaalde malen gebeurd, dat in ernstige tijden b.v. van stakingen, gepaard gaande met oproer het hoofd der politie het houden van vergaderingen verbood, omdat z.i. de openbare orde zou worden verstoord. Het ant woord op de vraag, of het moment voor een der gelijk verbod is aangebroken, is voor een goed deel ten kwestie van appreciatie. Duitschland, Rusland en Italië bewijzen, dat omtrent de al of niet toelaatbaarheid van een bijeenkomst ver schil van meening mogelijk is en wat op dit ge bied in Nederland door velen als volkomen wet tig wordt beschouwd, wordt in die landen ais staatsgevaarlijk aangemerkt. Volgens de mede- deelingen, dié wij er over ontvingen, moeten wij de vergadering van Dinsdagavond als een verkapte communistische demonstratie beschouwen. Ook de vergadering zelf was in feite een vergadering van communisten. Welnu, het hoofd van de po litie in Haarlem heeft communistische demon straties verboden en 't i» onze grief, dat deze er op die manier weer Inkomen. De vergelijking, die inzender maakt met de indertijd gehouden rus tige bijeenkomst in de gemeentelijke concert zaal van de nationaal-soclalisten. onder leiding van den heer lr. Mussert, gaat dan ook niet op en wil zouden er niet aan denken, werd eadering wederom gehouden, een verbod daarvan te vragen. Wij zijn het met inzender eens, dat de communistische relletjes niet krachtig genoeg kunnen worden onderdrukt Hie^genover magde hoop worden uitgesproken dat de a^dere wrthen zich zullen weten te onthouden van alles wat zweemt naar provocatie. In uw blad van Woensdag 1.1. las ongergetee- kende met ergernis, over hetgeen zich Dinsdag avond in onze stad heeft afgespeeld. Het betreft hier, die bewuste vergadering van fascisten. Wat willen die z.g. vaderlandslievende, oranje- vereerders let wel z.g. in ons landje klaar spe len? Schijnbaar geen rust en vrede, anders zou den ze hun propaganda wel op een andere ma nier aan het daglicht stellen. Trouwens al heb ben hun Oostelijke confraters het viermogend- heden-pact geteekend. hun houding betreffende hun eigen binnenlandsche kwesties, en het on bescheiden neusje, wat zich geducht tracht te steken in de Oostenrijksche politiek pleit niet De- paald voor hun vredesgedachten. Maar ter zaak, als men leest: „het is weer tot botsingen gekomen,' alsof het 'n onoverkomelijke aanrijding betrof dan doet het toch even den ken. De heeren fascisten worden gehaald en ge bracht door de gewapende macht, en enkele stra- worden afgezet, of het 'n bezoek van het ko ninklijk huls geldt. Angstvallig wordt gecontro leerd, of ieder voorzien is van een plaatsbewijs, met het oog, dat geen verkeerde de vergaderzaal zal betreden, en ondanks deze „scherpzinnigheid" was het halve aantal bezoekers communist of O.S.P. We zullen voor het gemak dit opvallend gebeuren maar toeval noemen. Na afloop der feestelijkheden wilde men zelfs de politie te lijf, 'n daad van laaghartige communisten zeker, maar wie zijn er anders de schuld van dan de on schuldige fascisten? Maar wordt het nu niet te bar? Wordt het geen hoog tijd dat er groote schoonmaak wordt gehouden in den lande? Het klinkt wel fas cistisch, te zeggen dietatorisch, maar als men in München zich het recht toedenkt, 'n beschaafde demonstratie van onze katholieke Jongemannen uit elkaar te Jagen, hebben wij dan geen recht, voor onze veiligheid en rust te eischen, dat het demonstreeren of vergaderen van O.S.P., S.D.A.P.. Communisten of Fascisten, al noemen ze zich duizendmaal de „oranje-partij" in het vervolg verboden worden? Ieder Nederlander, met 'n klein beetje nationaliteitsgevoel, hoort met wal ging over de tafereelen van Dinsdagavond en met recht. Onlangs werd het Nederlandsche publiek de vertooning van de film „Morgenroth onthouden, daar volgens de vereeniging van bioscoop-exploi tanten. een deel van het publiek niet van derge lijke film-lectuur gediend was. Welaan het grootste gedeelte van ons Nederlanders is met gediend van fascistische of communistische pro paganda, wat zijn hun vergaderingen anders? Zouden deze niet ter wille van de veiligheid verboden kunnen worden? Laat men het gevaar niet te laat Inzien. Het wordt zoetjes aan tijd dat de heeren amokmakers gaan begrijpen, dat onze leeuw tanden heeft! J. J. DE GRAAF. Oosterstraat 43, Haarlem. Inzender begaat hier, naar onze mee ning, de fout, alle groepen fascisten of alle par tijen, die men met dien naam gelieft aan te duiden, over één kam te scheren. Redactie N. H. Crt. Mmm ?llillllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllll||||||| ULVENHOUT, 20 Juni 1933 Menier, i Mergen vieren we d'n verjaar dag van d'n Zomer, is 't d'n langste dag van 't jaar, maar wilde wel geleuvgn, da 'k veur d'n avond, nouw ik oew efkens m'n briefke schrijven gaai, 'n handsvolleke strooi in m'n klompen heb ge daan, veur de kouwe voeten! Neeë, 't is 'nen kwaaien èrebeesjestüd. Die motten 't hebben van 'n stovend zonneke, van de lekkere, droge zomerwèrmte, die 't vruchtje rijpen doet tot 'n sappig, bloedrood frèterijke. En, da's er nog ver neffen, amico! De dings- kes leggen hard en gruun verrengeld in d'n wit- geschuurden èèrde. Versta me goed, ik klaag nie over dit teu- genvallerke van beginnenden oogst! 'k Wil er maar mee zeggen, da-d-et weinig zomert. Waant klagen over schralen oogst't zouw 'n bietje-n-al te gek te zijn, in tijen dat de oogsten gegeven worren aan d'n mestkuil! Ze zeggen dan ok, de bolleboozen, dat de weareld ook geteisterd wordt door de goeie, de rijke en overvloedige oogsten! In Londen hebben ze da, geleuf ik, nog nie gezeed. Daar zijn ze nog pas aan 't goud en aan 't zuiver. Tot d'n boerenkool zijn ze nog nie gekomen, maaras 't zoo wijd komt, nouw, dan zal Onzenlievenèrke nog best verwe- 'M iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii1111^ ten worren, dat ie de èèrde te rijk zegent mee vruchten! In ieder geval; 't gaat daar in Londen al sjuust dieën kaant op, die 'k oew vleejen week, toen ze twee dagen bij mekaar waren, veurspeld heb. Ze geven er mal kander „lekker" niks toe, dus we geraken vanzelf aan „d'n boerenkool!" Aan de overvloe dige oogsten. Ze zijn al angstig aan 't overeenstem men! Waant de portretjes in de kraant, ollee, die zijn zoow kollesaal vrindelijkZe geven mekaar maar handjes, lachen teugen mekaar as de beste kameraads, afijn, gin horke ver schil mee alle duuzenden conferenties, die we al deurstaan hebben, de leste vijftien jaren, vanaf de veertien punten van menier Wilson zaliger toe, tot aan 't portret van d'n dutten- den Japanner in Londen dat deuze week in alle kraanten hee gestaan. Neeë, neeë, amico, sssst!.... niks zeg gen! 'k Bedoel er gin kwaad mee. Laat 'm sla pen, da Japaniske. 'Nen slapende ménsch doet ginmensch kwaad, sssst! Maar waar 'k 't minder over ééns ben, da's over die zware baan van onzen minister-pre sident, daar in Londen. Waant wij hebben 'm hier op die hooge plots gekozen, omdat me 'nen kearel uit één stuk de toom in handen wilden geven. Da me da goed bekeken hadden, is wel te zien aan Londen, die 'm ök de leidsels in z'n steuvige knüsten gaf! Maarda was onze bedoeling nie! Heur 's hier, mee alle respect veur de weareldfiguur van Dr. Colijn, maar hij kan evenmin as ieder aander, twee heeren tegelijk dienen! Dan mot er altijd éénen verwèèrloosd wor ren en da zijn wij nouw! Waant hij kan uit die conferentie nie gemist worren en nouw bleft er niks aanders over, dan da w|j 't maar zon der koetsier-op-den-bok stellen! 'k Zouw er nikske van zeggen, as Menier Colijn daar in Londen mee z'n duuzend verga derden, kansen had, om de zaken weer op gaank te krijgen, dan diende-n-ie Nederlaand indi rect. Maar lijk ik vleejen week al veurspelde en zoow as er de zaken nouw al veurstaan, is daar al evenmin vrucht te plukken as op mijn èrebeesjesveld en uit da gezichtspunt is 't dood jammer, da wij er op overschieten. Ze kunnen van Dolf Hitier zeggen wa ze wil len, d'n Dolf kan nouw eenmaal gin goed doen, bij ginmensch! hij blijft steuvig op z'nen bok zitten en hee in vier maanden tijds bereikt, dat er in z'n Laand twaalf keer hon- d-rdduuzend, één miljoen twee honderd-duu- zend werkloozen aan d'n slag zijn gekomen! 't Is mee de pollitiek net as mee voetbal: de doelpuntjes tellen! Al kunde nouw nog zoow schoon d'n pollitieken bal wegschoppen, op brengen, centeren, koppen, en weet-ik-veul, as er gin doelpuntjes van komen, dan bende beter mee 'nen voetbalder, die d'n bal nouw en dan 'nen trap gift, dat ie aan d'n teut van z'nen schoen blijft hangen, en die nouw en dan 'n doelpunt mokt dat d'n kieper mee bal-en-al 't net invliegt, dan mee dieën aanderen voet balder, die zukke mooie kunstjes kan maken mee d'n bal. ,,Waar gehakt wordt, vallen spaanders", zee- 't sprikwoord! Nouw, d'n Dolf hakt! De spaan ders vliegen in de rondte, tot bij d'n buurman op d'n erft toe! Maar 't gaat nie aan, om alleen naar die paar spaanders te zien! Ge mot naar d'n berg hout kijken, die gehakt. wordt, 't Hout waar de planken vandaan motten komen! En da zit nouw eenmaal in m'nen kop, amico, ze brengen daar in Londen, met z'n duuzend, gin enkele plank geschikt timmerhout veur d'n dag! 't Is daarom da 'k er zo'n zunde van maak, da wij onzen President motten missen veur da geknutsel. ,,'t Is goed veur onzen naam in t Buiten laand", zulde misschient zeggen? Lauw! D'n ontwerper van 't idee Volkerenbond was al 'nen Hollaander: Hugo de Groot. Eeuwen waren noodig om 't ding er te bren gen, en op stuk van zaken was t er nog te gaauw! D'n eerste veurzitter van de eerste Volke renbond-conferentie, was'nen Nederlaan- der, Jonkheer Mr. Dr. van Karnebeek. 'k Herinner me-n-eigen nog, as d'n dag van giesteren, toen geschreven te hebben, ongeveer as volgt: „nouw, ze zullen daar aarig op staan kijken, as menier van Karnebeek veur d'n draad komt! Mee z'n witte slobkousen en z'n moeleke Fraansch zoow schoon as ze 't in Pa rijs nie spreken, zullen ze toch in de gaten krijgen, da Nederlaand nie alleen bestaat uit daansende Volendammers op 'n malsche wei, vlak bij de zee!" (Hedde bij de zee wel 's zo'n graslaand gezien, amico? Neeë? Dan motte maar 's kijken op de tabletten sjoklade uit die dagen) Steeds hebben wij ons laten geilen, daar in Genève! En nouw? De eerste super-Volken- bondsconferentie in Londen, wie hee d'n veurzittershamer in z'n haanden gekregen? Neeë, neeë, nie d'n Fielp! Dr. Colijn! Daar zijn nog meer „geboren" veurzitters, amico D'n Fielp is er maar 'n „staaltje" van, net zoow goed as z'n jubileum, z'n eerepoort, z'n moniement, z'n kadoows, afijn, d'n heelen mikmak, die 'k er over geschreven heb g'ad! Maar genogt. Wij hebben op de veurnomste oogenblikken altij 'nen veumomsten rol gespeeld in de leste vijftien jaren diepelmatiek. Wat hebben we gewonnen? Nóg zijn me de boeren, de kaffers, de huf- ters waar ze mee doen, wa ze willen. Ze sluiten de grenzen veur ons goeie per, duet, ze eischen van ons kanalen, die wij mot ten graven en kadoow doen, ze gappen ons cen ten mee miljoenen tegelijk. Zeker: mee schoo- ne woorden! 't Hiet Autarkie, oude overeen komst en transfer-moratorium, omdat ge moei' lijk kunt spreken van: egoïsme, overmacht en gapperij in de deftige diepelmatiek. Maar t is nie aanders! Afijn, zoow zit de weareld teugenwoorig in mekaar! Ik ken er, om bij me-n-eigen te blijven, die d'r eigen 'nen buik gefrèten hebben aan mij nen boerenkool, andijvie, varkensvleesch en eieren. En die dieën buik veuruitzetten, as ze me teugenkomen, en dan net doen of ze me nie zien! Ze gappen oew perductie, schraansen d'r eigen tot d'ren nek vol en dandan kennen z'oew niemeer! Watte? Ze zijn in staat om d'n schonsten blomkool uit oew laand te rooien en er mee naar 'n tentoonstelling te gaan, waar ze nog prijs-ha- len ok! Ze halen er 'n paar verflenste blaren af, „bedauwen" 'm onder de waterleiding, zet ten 'm in 'n schoon verguld mandje mee 'n lintje aan d'n hengsel en't opgedirkte, „on echte" blomkooltje ,,lapt" 't 'm! 't Dingske hiet dan nie meer: „Blomkool", maar luistert dan naar d'n naam van: „Bloem- kolius-Gegaptimus" of zoow iets. Maar om dan terug te komen op onzen Bui- tenlaandschen naam: kek 's, daar schieten me gin klap mee op! Wij hebben al eeuwen laank d'n naam van „Hollaandsch-Welvaren". Op d'n oogenblik staan me nog aangeschreven asluxe- eilaand! k Wil 't nie teugenspreken! Ik hoop alleen da-d-at heelegaar waar is! Maar wij, Luxe-Eilaanders, wij hebben, on- daanks alles, en da's van éénen kaant 'n schoone eigenschap, nouw eenmaal ginnen grooten bek teugenover 't Buitenland. Wa wel meer veurkomtDie thuis d'n grootsten muil hee, durft buiten de deur niks te zeggen. Da's iets, waar ik oew al 's "n briefke over geschreven heb; in de dagen van de verkie- zings, witte nog wel? Nouw, en t is alleen de groote „schuur deur", die geldt! Da's niet van vandaag alleen, amico. De groote mannen, die ieder veur zich, 'n bladzij in de geschiedenis geschreven hebben, die d'r stemmen hebben 't duidelijkste ge klonken na d'rendood! Waant 't veurnomste van alle gewas, is t zaad. En t zaad groeitop d'n mest van den gestorven plant, waar *t uit veurtkwam. Zoow kunnen wij veur ons landje doen, wa me willen: wij zullen er nooit eer mee behalen om z'nen faam te forceeren. Die komt vanzelvers, as ons nazaten d'r hemd dichtmaken mee de knoopkens, gedraaid uit ons gebeente! Mits.... we nouw veur 'n eigen, steuvig en gelukkig „luxe eilaandje" werken. En lot ze dan daar in Londen maar boteren. Daar hakken ze alle hout tot spaanders, net as in Genève! En hoe eerder huiliën president weer hier is, hoe liever, waant ons gerij kan d'n knappen koetsier nie missen. D'n wagel mot over zware, moeilijke wegels, over hooge bruggen, dime tollen, en deur sturm en ontij! Ziezoow, m'n velleke.... is stampvol, "k gaai Trui opzoeken, die al 'n half uurke lee te rus ten van d'n zwaren dag. Sloppèl Veul groeten van m'nen Snurkert en as altij gin horke minder van oewen toet a voe, DRÉ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3